مطالب مرتبط:
مبلغان اهل بیت(ع)، پیام رسان قیام عاشورا هستند/ اگر از تفکر حسینی عقب نشینی کنیم، شکست خواهیم خورد
از نمایش اخبار فعالیت های حوزوی در عراق تا برافراشتن پرچم متبرک حرم کریمه اهل بیت(س)
تعویض پرچم گنبد حرم مطهر کریمه اهل بیت در آغاز ماه محرم‎
آیا حضور اهل بیت امام حسین در کربلا ضرورت داشت؟
دلدادگی عاشقان اهل بیت به ساحت علمدار کربلا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 23:252018-09-20سياسي

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)


گزارش های تاریخی نشان می دهد تا پیش از واقعه عاشورا حضرت زینب(س) حضوری پررنگ و جدی در عرصه اجتماعی نداشته است؛ اما پس از عاشورا بر اساس مقتضیات زمان و مکان وارد صحنه اجتماعی شده و نقش فعال سیاسی اجتماعی خود را در قالب سخنگوی کاروان اهل .

- گروه معارف - گزارش های تاریخی نشان می دهد تا پیش از واقعه عاشورا حضرت زینب(س) حضوری پررنگ و جدی در عرصه اجتماعی نداشته است؛ اما پس از عاشورا بر اساس مقتضیات زمان و مکان وارد صحنه اجتماعی شده و نقش فعال سیاسی اجتماعی خود را در قالب سخنگوی کاروان اهل بیت(ع) و اسیران ایفا کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، حضرت زینب (س) که تالی تلو معصوم است، در خانه ای متولد شده که خداوند از آن به بیوت رفعت و محل نزول وحی و فرشتگان یاد می کند.

ایشان از اهل بیت النبوه (ع) هستند گرچه به عنوان چهارده معصوم از اهل بیت(ع) از عصمتی مطلق برخوردار نیست که نیاز مقام نبوت و امامت است، اما چنان که گفته شد تالی تلو معصوم(ع) است.

آن حضرت(س) پس از کربلا پرچم دار قیام شد و با راهنمای نهان و هویدای امام سجاد(ع) مسئولیت اطلاع رسانی از نهضت کربلایی را به عهده گرفت و در برابر شبهه پراکنی و تشکیک های دشمن برای مخدوش کردن چهره جهادی آمران به معروف و ناهیان از منکر نهضت عاشورا، با موضع گیری های عملی و سخنرانی های مستدل و برهانی ایستاد.

زینب کبری(س) درمجاهدت خود برای رسوایی دشمنان به ویژه یزیدیان همواره در فرصت های پیش آمده به معرفی اهل بیت(ع) و جایگاه مهم آنان در پیشگاه خالق و نقش آنان در میان خلق می پرداخت.

زینب(س) سخنگوی اهل بیت(ع)گزارش های تاریخی نشان می دهد تا پیش از واقعه عاشورا حضرت زینب(س) حضوری پررنگ و جدی در عرصه اجتماعی نداشته است؛ اما پس از عاشورا بر اساس مقتضیات زمان و مکان وارد صحنه اجتماعی شده و نقش فعال سیاسی اجتماعی خود را در قالب سخنگوی کاروان اهل بیت(ع) و اسیران ایفا کرده است.

البته این بدان معنا نیست که ایشان تا پیش ازاین هیچ نقش اجتماعی نداشته و در عرصه های آن ورود نداشته است؛ بلکه به این معناست که ایشان پس از عاشورا در جایگاه و مسئولیتی قرارگرفته بود که توانسته استعدادها و قدرت الهی خود را به نمایش گذارد و به خوبی از عهده مسئولیت اجتماعی سیاسی خود برآید.

بر اساس گزارش های تاریخی، هر دو دختر امیرمومنان (ع) در این حرکت نقش آفرین بوده و در جایگاه سخنگوی اهل بیت(ع) قرار گرفتند؛ زیرا حضرت زینت کبری(س) و زینب صغری(س) که از دومی به ام کلثوم نیز یاد می شود تا از خواهر بزرگ تر خود بازشناخته شود، در نهضت امام حسین(ع) حضور و مشارکت جدی و مؤثر داشته اند.

ازاین رو، نمی توان به قطع و یقین دانست که کدام یک در کجا و چه سخنانی را بر زبان رانده است؛ زیراکسانی که به نقل سخنان پرداخته اند، تنها می توانستند بفهمند و که زینبی سخنرانی می کند؛ اما کدام یک، برای آنان معلوم نیست؛ البته از سخنان و روایات اهل بیت(ع) مانند فاطمه بنت امام حسین(ع) از عمه اش حضرت زینب(س) نقل شده (اثبات الهداه، ج 2) که مراد همان زینب کبری (س) است.

اما باید توجه داشت از این نقل قول نیز نمی توان به وضوح دریافت مراد کدامین دختر امام علی(ع) است؛ ولی ازآنجاکه اهل بیت(ع) زینب صغری(س) را با کنیه ام کلثوم از دیگری باز می شناساندند، می توان گفت در صورت اطلاق و فقدان کنیه، مراد از اطلاق، همان زینب کبری(س) خواهد بود.

به هرحال، حضرت زینب(س) به طور طبیعی به عنوان دختر بزرگ تر از خاندان اهل بیت(ع) می بایست درزمانی که حضرت امام زین العابدین(ع) در بستر بیماری و ناتوان از حرکت و سخن بود، مسئولیت رهبری ظاهری و سخنگویی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را به عهده گیرد، به ویژه آن که در صورت مطرح شدن امام سجاد(ع) در شرایط بحرانی و خطرناک کوفه به عنوان رهبر کاروان اهل بیت(ع)، ایشان درخطر مرگ قرار می گرفتند؛ چنان که تهدیدهایی که علیه آن حضرت(ع) در کوفه شد خود گواه روشنی بود که امام مسئولیت امامت و رهبری خود را به واسطه عمه اش حضرت زینب کبری(ع) اعمال می کرد.

اما هنگامی که بحران بزرگ، از سرگذشت و شرایط برای پذیرش مسئولیت مستقیم رهبری به ویژه در شام فراهم شد، امام علی بن الحسین (ع) مسئولیت رهبری و سخن گویی اهل بیت را به عهده می گیرد و در برابر یزید و یزیدیان می ایستد و شهامت و شجاعت علوی خویش را به نمایش می گذارد.

گفتنی است تقیه هرچند برای پیامبران جایز نیست؛ چون آنان باید در هر شرایطی ابلاغ حکم کنند حتی اگر همانند پیامبران بسیاری چون پیامبران بنی اسراییل(ع) به شهادت برسند، اما تقیه برای امامان(ع) جایز و در شرایطی واجب است؛ چنانکه برای اولیای الهی نیز چون مومن آل فرعون (سوره غافر) و دیگران اعمال تقیه برای حفظ جان جایز و گاه واجب شمرده شده است.

شرایط اقتضای آن داشت که برای بقای امام و امامت، امام سجاد(ع) همچنان در بستر بیماری به گونه ای باقی بماند که دشمنان از خونش بگذرند و آن حضرت(ع) نیز به طور مستقیم قدرت و نقش امامت را در کوفه بروز و ظهور ندهد.

اینجاست که مقتضای شرایط زمان و مکان ایجاب می کرد تا حضرت زینب کبری(س) به عنوان دختر بزرگ خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) این مسئولیت رهبری و سخن گویی کاروان و اهل بیت(ع) را به عهده گیرد و چنان که تاریخ گواه است به خوبی توانست از عهده این مسئولیت برآید.

تبیین جایگاه اهل بیت(ع) مسئولیت عمده حضرت(س)در شرایطی که دشمن بر آن بود تا اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را از جایگاه الهی و منصب خدایی کنار زند و آنان را حتی در برخی از مناطق تحت سیطره خود به عنوان خارجی و طغیانگر علیه خلافت و خلیفه الهی معرفی کند، بر سخنگوی رسمی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) لازم بود تا به مقابله پرداخته و ضمن معرفی و تبیین جایگاه اهل بیت(ع) مخالفان و دشمنان مدعی خلافت الهی را رسوا سازد.

این گونه است که حضرت زینب(س) به دو موضوع اساسی معرفی خود و دشمن در قالب خطبه ها و گفت و گوهای دوطرفه اقدام کرد.

بخش اعظم سخنرانی ها و سخنان آن حضرت(س) در راستای معرفی خود و دشمن بیان شده و کلید واژگان آن را این موضوعات شکل می دهد؛ زیرا اصل منطقی نفی و اثبات، در کنار هم می تواند حقیقت را چنان روشن کند که حجت بر همگان تمام شود.

همان طوری که شعاری چون قولوا لا اله الا الله تفلحوا؛ لا اله الا الله بگویید تا رستگار شوید در قالب نفی و اثبات حقیقت توحید محض را تبیین می کند، اثبات کمالات و فضایل اهل بیت(ع) از یک سو و اثبات رذایل دشمن و نفی فضایل از آنان به معنای تثبیت جایگاه اهل بیت(ع) بود.

البته آنچه موجب رستگاری است قول به معنای باور و عقیده به نفی و اثباتی است که در جمله لااله الا الله بیان شده است نه صرفاً گفتن بی پایه و بی اعتقاد آن؛ همچنین باور به فضایل از یک سو و نفی آن از دشمنان بلکه حتی اثبات رذایل می تواند امت را در مسیر درست قرار دهد؛ ولی این اعتقاد می تواند زمانی شکل گیرد که پیام ابلاغ شده و مخاطب درگیر نفی و اثبات در مقام عقل و قلب شود.

پس اگر ازنظر عقلی، جزم اندیشه به فضایل اهل بیت(ع) و نفی آن از دشمن شود و سپس در مقام عقل عمل و در حوزه قلب، این مطلب با عواطف و احساسات وی گره خورد، آنگاه است که می توان نتیجه مطلوب را به دست آورد.

با نگاهی به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای تاریخی می توان دریافت که حضرت امام حسین(ع) نیز از مدت حرکت تا شهادت تلاش کرد تا این شیوه را به کار گیرد و خود و دشمن را معرفی کند.

البته برای کسانی که در بحبوبه فتنه گرفتار آمده و به تعبیر امام حسین(ع) جان مایه آنان را لقمه های حرام شکل بخشیده، امکان تشخیص حق و باطل به ویژه در شرایط فتنه نیست؛ زیرا از یک سو باطل با همانند سازی بر آن است تا خود را حق بلکه اولی در آن معرفی کند و از سوی دیگر، دل های مخاطبان به سبب دفن فطرت قدرت تحلیل و تشخیص حق و باطل را ندارد؛ زیرا خداوند در آیات 7 تا 10 سوره شمس بیان می کند که در صورت دفن عقل و فطرت و پایین کشیده شدن فتیله چراغ عقل، شخص، ناتوان از درک و فهم حق و باطل و به طور طبیعی ناتوان از گرایش به حق و گریزش از باطل است.

خداوند در آیاتی ازجمله آیه 29 سوره فرقان و آیات 2 و 3 سوره طلاق و 282 سوره بقره و آیه 7 سوره آل عمران و مانند آن ها بیان می کند که قدرت تشخیص حق و باطل و نیز گرایش و گریز از آن را کسانی دارا خواهند بود که تقواپیشه باشند تا در فتنه ها و متشابهات بتوانند حق را تشخیص دهند و از آن تبعیت کرده و از باطل پرهیز داشته باشند؛ اما وقتی دل های مردمان به سبب گناه و بی تقوایی چون خوردن لقمه های حرام تیره وتار شده و زنگار بر آن بسته(مطففین، آیه 14) و حتی ممهور شده است(بقره، آیه 7؛ انعام، آیه 46؛ جاثیه، آیه 23؛ نساء، آیه 155؛ اعراف، آیه 100؛ توبه، آیات 87 و 93)، دیگر نمی توان امیدی داشت که حق را بشناسد چه رسد با قلب بیمار، آن را بپذیرد و با عواطف و احساسات خویش از آن پیروی کرده و جان بر سر آن گذارد و به حمایت و دفاع از آن بپردازد؟!بااین حال، اهل بیت (ع) ازجمله امام حسین(ع)، حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بر آن شدند تا اتمام حجت کرده و هرگونه عذر و بهانه را از دشمنان و یاران و دوستان و حتی فریب خوردگان بگیرند و جایی برای اماواگر برای آنان باقی نگذارند.

این گونه است که حضرت زینب(س) مهم ترین مسئولیت خویش را تبیین فضایل اهل بیت(ع) و جایگاه آنان در نزد خدا و رسول الله (ص) و مسئولیت امت در قبال آنان می داند.

ازآنجاکه مردم، همگی مدعی مسلمانی بودند و با قرآن سروکار داشتند، بارها آیات وجوب مودت در قربی (شوری، آیه 23) و پاکی و طهارت آنان از هرگونه پلیدی (احزاب، آیه 33)و مانند آن را خوانده بودند و می دانستند که اهل بیت اهل بهشت هستند و از نعمت های بهشتی بهره می برند.

(سوره انسان) بنابراین، وقتی موضوع اهل بیت بودن این گروه اثبات شود و فضایل آنان معلوم گردد، به طور طبیعی امت در هنگام تردید میان دو گروه متخاصم به این نتیجه می رسد که گروه حق همان گروهی بهشتی است که خداوند آنان را به عنوان اهل بیت(ع) مبرا از هرگونه پلیدی دانسته و بهشت را برای آنان اثبات کرده است؛ زیرا اهل بهشت نمی توانند در جایگاهی از باطل قرار گیرند که مستحق قتل آن هم به آن شکل فجیع و وحشتناک باشند؟!از سوی دیگر، اگر اثبات شود که این گروه از مصادیق اهل بیت(ع) و ذوی القربی رسول الله (ص) هستند، به طور طبیعی حکم وجوب مودت و دست کم استحباب مودت بر آنان بار می شود و می بایست بر پایه حکم الهی آیه 23 سوره شوری آنان را دوست بدارند نه آن که علیه آنان دشنام داده و دشنه بکشند و ایشان را به آن صورت فجیع به قتل برسانند و اجسادشان را زیر سم ستوران انداخته و سرهایشان را بر نیزه ها در شهرها بگردانند!حضرت زینب(س) برای تبیین حقانیت حرکت امام حسین(ع) و نادرستی حرکت کوفیان و یزیدیان، بارها در سخنان خود به معرفی جایگاه اهل بیت(ع) پرداخته و جایگاه دشمن به ویژه خاندان یزید را بیان کرده و آنان را رسوا می سازد.

آن حضرت(ع) درصدد است تا بیان کند تقابل میان اهل بیت(ع) و دستگاه اموی یک تقابل تاریخی از زمان تنزیل تا تأویل است؛ زیرا آنان همان طوری که نمی خواستند و به مقابله جدی با اسلام در زمان نزول و عصر پیامبر(ص) برخاسته بودند، امروز نیز اجازه نمی دهند آن قوانین و آموزه های قرآن در جامعه، اجرایی و تثبیت شود.

حضرت زینب(س) در روایتی از مادرش حضرت زهرا(س) اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را وسیله ارتباط خلق و خالق دانسته و می فرماید: ما وسیله ‏ارتباط خدا با مخلوق های او هستیم.

ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکی‏ها و راهنماهای روشن خداییم و وارث پیامبران او هستیم .

(مشارق انوار الیقین، ص 51)ایشان تلاش می کند تا جایگاه محبت به اهل بیت(ع) را به مردم نشان داده و آنان را به این سمت وسو گرایش دهد تا به طور طبیعی از دشمنان و مخالفان اعراض کنند.

حضرت بهشت را جایگاه شیعیان معرفی می کند و بر اساس روایتی می فرماید: رسول خدا به ‏علی(ع) فرمود: ای پسر ابوطالب! همانا تو و رهروان تو در بهشتند و به زودی قومی می‏آیند که از دوستی تو سخن می‏گویند.

آنگاه از اسلام فرار می‏کنند.

مانند پرت شدن تیر از کمان.

(مناقب الخوارزمی، ص 257)آن حضرت(س) مرگ دوستداران اهل بیت(ع) را در حکم شهادت معرفی کرده و می فرماید: الا من مات علی حب آل محمد مات شهیدا؛ آگاه باشید هرکسی که ‏بر دوستی آل محمد بمیرد، شهید است.


کلید واژه ها: اجتماعی - عاشورا - گزارش - تاریخی - سیاسی - کربلا - نشان - اطلاع رسانی - پرچم - امام - سخنرانی - رسوایی - برهانی - نمایش - معروف - استان - اطلاع - رسانی - چهره - خانه - دختر

آخرین اخبار سرویس:
نظر آیت الله کعبی درباره الگوی پیشرفت 50 ساله ایران

جهانگیری : امروز مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی از مهمترین نیازهای اساسی ایران است

حملات تروریستی مانع روند برگزاری انتخابات افغانستان نشد

بیست و هفتمین نشست شنبه های انقلاب

مسائل فرهنگی را با دید امنیتی یا قضایی نبینیم

دادستان ها باید حساب مردم را از بدخواهان جدا کنند

افزون بر15 هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف شد

مخالفان FATF: کسی ما را با پیامک تهدید نکرده است

بیش از 20 میلیارد دلار ارز در خانه هاست/ باید اعتمادسازی شود تا مردم دلارهای خود را به بازار بیاورند

استخدام حسابدار در یک شرکت دکوراسیون داخلی محدوده بنی هاشم

دیدار مدیرکل بیمه سلامت با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی

پیش از انقلاب اسلامی برای نابودی اوقاف تلاش شد

اختلاف آخوندی با رییس جمهور از کجا شروع شد؟

چرا دهه شصتی ها نسل سوخته هستند؟

در دانشگاه علامه چه خبر است؟! +جزییات ساختارشکنی ها

چرا امام حسن(ع) شجاع ترین چهره تاریخ اسلام است؟

رحیمی: مهلت چهارماهه FATF به ایران نشان دهنده انزوای آمریکاست

تبریز 2018 بهانه برپایی یک نشست ویژه

نامه برخی تشکل های اصولگرا به روحانی

زمان برگزاری کنگره و مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی

برلین میزبان سومین مسابقه اروپایی «حفظ قرآن کریم»

پُست معنادار «تهمینه میلانی» /عکس

نظر آیت الله کعبی درباره الگوی پیشرفت 50 ساله ایران

تأکید معاون اول قوه قضاییه بر تسریع در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی

کدخدایی: آخوندی به ترکستان رسید!

تویییت بعیدی نژاد در رابطه مقالات گاردین جهت افشای دخالت های خارجی در سیاست رسانه ها

همنشینی 2 بازیگر با مجرم واقعه خونین پاسداران + عکس

بررسی سیر عضویت در CFT در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس

بدعت در قانونگذاری یا تفسیر به رأی قانون اساسی؟

بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادهای اصلاح نظام بانکی شد

استقبال دکتر نوربخش از وزارت دکتر شریعتمداری عضو هیأت امناء تأمین اجتماعی

بهره برداری از بزرگراه شهید بروجردی در آینده نزدیک

اعلام نتایج تصمیمات اتخاذ شده در مراجعه حضوری داوطلبان پزشکی

مشاهده چتر دریایی در اعماق سواحل کالیفرنیا+فیلم

آشکارنکردن چارچوب نظری؛ ضعف عمده تحقیقات دینی

حمایت 15 هزار مهرورز یزدی از ایتام و فرزندان نیازمند

گزارش 2 کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره CFT بررسی شد

فیلم/ کنایه جالب رحیم پور ازغدی به سلبریتی های بی دغدغه!

بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادات برای اصلاح نظام بانکی شد

به افق اربعین

بخش خبری 20 پنجشنبه بیست و ششم مهر 97 + فیلم

زلزله نه تنها یک شوک بزرگ برای کرمانشاه که یک بحران ملی بود

کارهای اداره استاندارد باید شفاف و در جهت اعتمادسازی باشد

انتخابات شورایاری ها برگزار می شود

لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

جزییاتی از هفتاد و سومین مراسم جوایز تئاتری تونی

اجرای دادنامه های بدوی دیوان عدالت اداری درباره افزایش مرخصی زایمان صادر شد

موافقت وزیر کشور با برگزاری انتخابات شورایاری

نامه جبهه پیروان و برخی تشکل های اصولگرا به رییس جمهور

نقوی حسینی: گرانی رب و روغن چه ارتباطی با آمریکا دارد؟/ هنوز تحریمی اعمال نشده

تحلیل عکس معناداری که از کنسولگری عربستان گرفته شد

حاجی میرزایی انتصاب خود به عنوان سخنگویی دولت را تکذیب کرد

روسیه به اتهامات واشنگتن علیه مسکو پاسخ داد

حدیث امام مهدی(عج) درباره خلقت مخلوقات

اتهام بی اساس آمریکا علیه ایران درباره انتخابات این کشور

20هزار خانوار روستایی و عشایر مشمول سبد حمایتی دولت شدند

میزان دلارهای خانگی از زبان رییس کمیسیون امنیت ملی

کوبا از اقدام آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرد

استخدام پرسشگر تلفنی جهت شیفت عصر در تهران

استخدام چند رده شغلی در شرکت های منطقه گل گهر

نقوی حسینی: آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟!

استخدام کارشناس پژوهشگری با مدرک فوق لیسانس در تهران

استخدام نیروی بازنشسته آقا جهت نگهبانی کارخانه

استخدام نظافتچی آقا جهت فروشگاهی در تهران

سنایی: مقابله با تهدیدات مشترک از اهداف نشست ایران، روسیه و هند

دنیای پس از تاریکی

اهمیت احترام به خود در زندگی

6 دلیلی که می گوید زنان باید به مردان لیست دستورالعمل بدهند

کاریکاتور اکبر عبدی

آثار عصر مفرغ در تپه نادری شیروان کشف شد

ائمه جمعه درباره مسائل کشور عالمانه سخن بگویند

افزون بر15 هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف شد

شعار من شفافیت است انتقاد رسانه، سازندگی مدیریت شهری را دنبال می کند دوست دارم نقد شوم

رییس جمهور آبان ماه به آذربایجان غربی سفر می کند

مسائل فرهنگی را با دید امنیتی یا قضایی نبینیم

دادستان ها باید حساب مردم را از بدخواهان جدا کنند

کار اداره استاندارد بسیار حساس و اثربخش است

دشمن با مشاهده جشن چهلمین سالگرد انقلاب مایوس خواهد شد

حرکت های جهادی عامل دوام انقلاب

خلیل موحدی: مسیر های دیگری جز پیامک دادن دارم که آن را نمی گویم

جبهه پیروان و برخی تشکل های اصولگرا به روحانی نامه نوشتند/ هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم

700 نیروی جهادی جهت کمک رسانی به زائرین اربعین اعزام می شوند

توصیه های ناجا به زائران اربعین

ائمه جمعه درباره مسائل کشور عالمانه سخن بگویند

یکی از عوامل اصلی شهادت فرمانده پاسگاه نهضت آباد جازموریان به هلاکت رسید

استقبال نوربخش از تصدی گری وزارت کار توسط محمد شریعتمداری

ارسال 150 مقاله به همایش ملی مدل سازی و فناوریهای جدید در مدیریت آب

ائمه جمعه درباره مسائل کشور عالمانه سخن بگویند

ایمان قربانی سرپرست روابط عمومی فرمانداری تهران شد

مشکلات ایثارگران با سعه صدر بررسی شود

30 پروژه در چهارمحال و بختیاری به بخش خصوصی واگذار می شود

برای بچه هایشان در آمریکا 12 هزار دلار می فرستند بعد می گویند این چه مملکتی است

افتتاح2طرح آبرسانی در محمدیه و مهرگان

7 مدیر به علت تخلف در پذیرش رشته های پزشکی دانشگاه آزاد عزل شدند

فروش تمام بلیت های دیدار پرسپولیس و السد در کمتر از نیم روز+ تصویر

توقیف خودرو بدهکارانی که بدهی آن ها بیش از یک میلیون تومان است

افتتاح قطعه شمالی بزرگراه صیاد شیرازی

انواع«شر» از نگاه امام جمعه بوشهر

استخدام منشی و مسئول امور اداری در شرکت علمی پژوهشی

استخدام وردست لوله کش ساکن شهر ریِ تهران

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)