مطالب مرتبط:
مبلغان اهل بیت(ع)، پیام رسان قیام عاشورا هستند/ اگر از تفکر حسینی عقب نشینی کنیم، شکست خواهیم خورد
از نمایش اخبار فعالیت های حوزوی در عراق تا برافراشتن پرچم متبرک حرم کریمه اهل بیت(س)
تعویض پرچم گنبد حرم مطهر کریمه اهل بیت در آغاز ماه محرم‎
آیا حضور اهل بیت امام حسین در کربلا ضرورت داشت؟
دلدادگی عاشقان اهل بیت به ساحت علمدار کربلا
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 23:252018-09-20سياسي

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)


گزارش های تاریخی نشان می دهد تا پیش از واقعه عاشورا حضرت زینب(س) حضوری پررنگ و جدی در عرصه اجتماعی نداشته است؛ اما پس از عاشورا بر اساس مقتضیات زمان و مکان وارد صحنه اجتماعی شده و نقش فعال سیاسی اجتماعی خود را در قالب سخنگوی کاروان اهل .

- گروه معارف - گزارش های تاریخی نشان می دهد تا پیش از واقعه عاشورا حضرت زینب(س) حضوری پررنگ و جدی در عرصه اجتماعی نداشته است؛ اما پس از عاشورا بر اساس مقتضیات زمان و مکان وارد صحنه اجتماعی شده و نقش فعال سیاسی اجتماعی خود را در قالب سخنگوی کاروان اهل بیت(ع) و اسیران ایفا کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، حضرت زینب (س) که تالی تلو معصوم است، در خانه ای متولد شده که خداوند از آن به بیوت رفعت و محل نزول وحی و فرشتگان یاد می کند.

ایشان از اهل بیت النبوه (ع) هستند گرچه به عنوان چهارده معصوم از اهل بیت(ع) از عصمتی مطلق برخوردار نیست که نیاز مقام نبوت و امامت است، اما چنان که گفته شد تالی تلو معصوم(ع) است.

آن حضرت(س) پس از کربلا پرچم دار قیام شد و با راهنمای نهان و هویدای امام سجاد(ع) مسئولیت اطلاع رسانی از نهضت کربلایی را به عهده گرفت و در برابر شبهه پراکنی و تشکیک های دشمن برای مخدوش کردن چهره جهادی آمران به معروف و ناهیان از منکر نهضت عاشورا، با موضع گیری های عملی و سخنرانی های مستدل و برهانی ایستاد.

زینب کبری(س) درمجاهدت خود برای رسوایی دشمنان به ویژه یزیدیان همواره در فرصت های پیش آمده به معرفی اهل بیت(ع) و جایگاه مهم آنان در پیشگاه خالق و نقش آنان در میان خلق می پرداخت.

زینب(س) سخنگوی اهل بیت(ع)گزارش های تاریخی نشان می دهد تا پیش از واقعه عاشورا حضرت زینب(س) حضوری پررنگ و جدی در عرصه اجتماعی نداشته است؛ اما پس از عاشورا بر اساس مقتضیات زمان و مکان وارد صحنه اجتماعی شده و نقش فعال سیاسی اجتماعی خود را در قالب سخنگوی کاروان اهل بیت(ع) و اسیران ایفا کرده است.

البته این بدان معنا نیست که ایشان تا پیش ازاین هیچ نقش اجتماعی نداشته و در عرصه های آن ورود نداشته است؛ بلکه به این معناست که ایشان پس از عاشورا در جایگاه و مسئولیتی قرارگرفته بود که توانسته استعدادها و قدرت الهی خود را به نمایش گذارد و به خوبی از عهده مسئولیت اجتماعی سیاسی خود برآید.

بر اساس گزارش های تاریخی، هر دو دختر امیرمومنان (ع) در این حرکت نقش آفرین بوده و در جایگاه سخنگوی اهل بیت(ع) قرار گرفتند؛ زیرا حضرت زینت کبری(س) و زینب صغری(س) که از دومی به ام کلثوم نیز یاد می شود تا از خواهر بزرگ تر خود بازشناخته شود، در نهضت امام حسین(ع) حضور و مشارکت جدی و مؤثر داشته اند.

ازاین رو، نمی توان به قطع و یقین دانست که کدام یک در کجا و چه سخنانی را بر زبان رانده است؛ زیراکسانی که به نقل سخنان پرداخته اند، تنها می توانستند بفهمند و که زینبی سخنرانی می کند؛ اما کدام یک، برای آنان معلوم نیست؛ البته از سخنان و روایات اهل بیت(ع) مانند فاطمه بنت امام حسین(ع) از عمه اش حضرت زینب(س) نقل شده (اثبات الهداه، ج 2) که مراد همان زینب کبری (س) است.

اما باید توجه داشت از این نقل قول نیز نمی توان به وضوح دریافت مراد کدامین دختر امام علی(ع) است؛ ولی ازآنجاکه اهل بیت(ع) زینب صغری(س) را با کنیه ام کلثوم از دیگری باز می شناساندند، می توان گفت در صورت اطلاق و فقدان کنیه، مراد از اطلاق، همان زینب کبری(س) خواهد بود.

به هرحال، حضرت زینب(س) به طور طبیعی به عنوان دختر بزرگ تر از خاندان اهل بیت(ع) می بایست درزمانی که حضرت امام زین العابدین(ع) در بستر بیماری و ناتوان از حرکت و سخن بود، مسئولیت رهبری ظاهری و سخنگویی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را به عهده گیرد، به ویژه آن که در صورت مطرح شدن امام سجاد(ع) در شرایط بحرانی و خطرناک کوفه به عنوان رهبر کاروان اهل بیت(ع)، ایشان درخطر مرگ قرار می گرفتند؛ چنان که تهدیدهایی که علیه آن حضرت(ع) در کوفه شد خود گواه روشنی بود که امام مسئولیت امامت و رهبری خود را به واسطه عمه اش حضرت زینب کبری(ع) اعمال می کرد.

اما هنگامی که بحران بزرگ، از سرگذشت و شرایط برای پذیرش مسئولیت مستقیم رهبری به ویژه در شام فراهم شد، امام علی بن الحسین (ع) مسئولیت رهبری و سخن گویی اهل بیت را به عهده می گیرد و در برابر یزید و یزیدیان می ایستد و شهامت و شجاعت علوی خویش را به نمایش می گذارد.

گفتنی است تقیه هرچند برای پیامبران جایز نیست؛ چون آنان باید در هر شرایطی ابلاغ حکم کنند حتی اگر همانند پیامبران بسیاری چون پیامبران بنی اسراییل(ع) به شهادت برسند، اما تقیه برای امامان(ع) جایز و در شرایطی واجب است؛ چنانکه برای اولیای الهی نیز چون مومن آل فرعون (سوره غافر) و دیگران اعمال تقیه برای حفظ جان جایز و گاه واجب شمرده شده است.

شرایط اقتضای آن داشت که برای بقای امام و امامت، امام سجاد(ع) همچنان در بستر بیماری به گونه ای باقی بماند که دشمنان از خونش بگذرند و آن حضرت(ع) نیز به طور مستقیم قدرت و نقش امامت را در کوفه بروز و ظهور ندهد.

اینجاست که مقتضای شرایط زمان و مکان ایجاب می کرد تا حضرت زینب کبری(س) به عنوان دختر بزرگ خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) این مسئولیت رهبری و سخن گویی کاروان و اهل بیت(ع) را به عهده گیرد و چنان که تاریخ گواه است به خوبی توانست از عهده این مسئولیت برآید.

تبیین جایگاه اهل بیت(ع) مسئولیت عمده حضرت(س)در شرایطی که دشمن بر آن بود تا اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را از جایگاه الهی و منصب خدایی کنار زند و آنان را حتی در برخی از مناطق تحت سیطره خود به عنوان خارجی و طغیانگر علیه خلافت و خلیفه الهی معرفی کند، بر سخنگوی رسمی اهل بیت عصمت و طهارت(ع) لازم بود تا به مقابله پرداخته و ضمن معرفی و تبیین جایگاه اهل بیت(ع) مخالفان و دشمنان مدعی خلافت الهی را رسوا سازد.

این گونه است که حضرت زینب(س) به دو موضوع اساسی معرفی خود و دشمن در قالب خطبه ها و گفت و گوهای دوطرفه اقدام کرد.

بخش اعظم سخنرانی ها و سخنان آن حضرت(س) در راستای معرفی خود و دشمن بیان شده و کلید واژگان آن را این موضوعات شکل می دهد؛ زیرا اصل منطقی نفی و اثبات، در کنار هم می تواند حقیقت را چنان روشن کند که حجت بر همگان تمام شود.

همان طوری که شعاری چون قولوا لا اله الا الله تفلحوا؛ لا اله الا الله بگویید تا رستگار شوید در قالب نفی و اثبات حقیقت توحید محض را تبیین می کند، اثبات کمالات و فضایل اهل بیت(ع) از یک سو و اثبات رذایل دشمن و نفی فضایل از آنان به معنای تثبیت جایگاه اهل بیت(ع) بود.

البته آنچه موجب رستگاری است قول به معنای باور و عقیده به نفی و اثباتی است که در جمله لااله الا الله بیان شده است نه صرفاً گفتن بی پایه و بی اعتقاد آن؛ همچنین باور به فضایل از یک سو و نفی آن از دشمنان بلکه حتی اثبات رذایل می تواند امت را در مسیر درست قرار دهد؛ ولی این اعتقاد می تواند زمانی شکل گیرد که پیام ابلاغ شده و مخاطب درگیر نفی و اثبات در مقام عقل و قلب شود.

پس اگر ازنظر عقلی، جزم اندیشه به فضایل اهل بیت(ع) و نفی آن از دشمن شود و سپس در مقام عقل عمل و در حوزه قلب، این مطلب با عواطف و احساسات وی گره خورد، آنگاه است که می توان نتیجه مطلوب را به دست آورد.

با نگاهی به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای تاریخی می توان دریافت که حضرت امام حسین(ع) نیز از مدت حرکت تا شهادت تلاش کرد تا این شیوه را به کار گیرد و خود و دشمن را معرفی کند.

البته برای کسانی که در بحبوبه فتنه گرفتار آمده و به تعبیر امام حسین(ع) جان مایه آنان را لقمه های حرام شکل بخشیده، امکان تشخیص حق و باطل به ویژه در شرایط فتنه نیست؛ زیرا از یک سو باطل با همانند سازی بر آن است تا خود را حق بلکه اولی در آن معرفی کند و از سوی دیگر، دل های مخاطبان به سبب دفن فطرت قدرت تحلیل و تشخیص حق و باطل را ندارد؛ زیرا خداوند در آیات 7 تا 10 سوره شمس بیان می کند که در صورت دفن عقل و فطرت و پایین کشیده شدن فتیله چراغ عقل، شخص، ناتوان از درک و فهم حق و باطل و به طور طبیعی ناتوان از گرایش به حق و گریزش از باطل است.

خداوند در آیاتی ازجمله آیه 29 سوره فرقان و آیات 2 و 3 سوره طلاق و 282 سوره بقره و آیه 7 سوره آل عمران و مانند آن ها بیان می کند که قدرت تشخیص حق و باطل و نیز گرایش و گریز از آن را کسانی دارا خواهند بود که تقواپیشه باشند تا در فتنه ها و متشابهات بتوانند حق را تشخیص دهند و از آن تبعیت کرده و از باطل پرهیز داشته باشند؛ اما وقتی دل های مردمان به سبب گناه و بی تقوایی چون خوردن لقمه های حرام تیره وتار شده و زنگار بر آن بسته(مطففین، آیه 14) و حتی ممهور شده است(بقره، آیه 7؛ انعام، آیه 46؛ جاثیه، آیه 23؛ نساء، آیه 155؛ اعراف، آیه 100؛ توبه، آیات 87 و 93)، دیگر نمی توان امیدی داشت که حق را بشناسد چه رسد با قلب بیمار، آن را بپذیرد و با عواطف و احساسات خویش از آن پیروی کرده و جان بر سر آن گذارد و به حمایت و دفاع از آن بپردازد؟!بااین حال، اهل بیت (ع) ازجمله امام حسین(ع)، حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) بر آن شدند تا اتمام حجت کرده و هرگونه عذر و بهانه را از دشمنان و یاران و دوستان و حتی فریب خوردگان بگیرند و جایی برای اماواگر برای آنان باقی نگذارند.

این گونه است که حضرت زینب(س) مهم ترین مسئولیت خویش را تبیین فضایل اهل بیت(ع) و جایگاه آنان در نزد خدا و رسول الله (ص) و مسئولیت امت در قبال آنان می داند.

ازآنجاکه مردم، همگی مدعی مسلمانی بودند و با قرآن سروکار داشتند، بارها آیات وجوب مودت در قربی (شوری، آیه 23) و پاکی و طهارت آنان از هرگونه پلیدی (احزاب، آیه 33)و مانند آن را خوانده بودند و می دانستند که اهل بیت اهل بهشت هستند و از نعمت های بهشتی بهره می برند.

(سوره انسان) بنابراین، وقتی موضوع اهل بیت بودن این گروه اثبات شود و فضایل آنان معلوم گردد، به طور طبیعی امت در هنگام تردید میان دو گروه متخاصم به این نتیجه می رسد که گروه حق همان گروهی بهشتی است که خداوند آنان را به عنوان اهل بیت(ع) مبرا از هرگونه پلیدی دانسته و بهشت را برای آنان اثبات کرده است؛ زیرا اهل بهشت نمی توانند در جایگاهی از باطل قرار گیرند که مستحق قتل آن هم به آن شکل فجیع و وحشتناک باشند؟!از سوی دیگر، اگر اثبات شود که این گروه از مصادیق اهل بیت(ع) و ذوی القربی رسول الله (ص) هستند، به طور طبیعی حکم وجوب مودت و دست کم استحباب مودت بر آنان بار می شود و می بایست بر پایه حکم الهی آیه 23 سوره شوری آنان را دوست بدارند نه آن که علیه آنان دشنام داده و دشنه بکشند و ایشان را به آن صورت فجیع به قتل برسانند و اجسادشان را زیر سم ستوران انداخته و سرهایشان را بر نیزه ها در شهرها بگردانند!حضرت زینب(س) برای تبیین حقانیت حرکت امام حسین(ع) و نادرستی حرکت کوفیان و یزیدیان، بارها در سخنان خود به معرفی جایگاه اهل بیت(ع) پرداخته و جایگاه دشمن به ویژه خاندان یزید را بیان کرده و آنان را رسوا می سازد.

آن حضرت(ع) درصدد است تا بیان کند تقابل میان اهل بیت(ع) و دستگاه اموی یک تقابل تاریخی از زمان تنزیل تا تأویل است؛ زیرا آنان همان طوری که نمی خواستند و به مقابله جدی با اسلام در زمان نزول و عصر پیامبر(ص) برخاسته بودند، امروز نیز اجازه نمی دهند آن قوانین و آموزه های قرآن در جامعه، اجرایی و تثبیت شود.

حضرت زینب(س) در روایتی از مادرش حضرت زهرا(س) اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را وسیله ارتباط خلق و خالق دانسته و می فرماید: ما وسیله ‏ارتباط خدا با مخلوق های او هستیم.

ما برگزیدگان خداییم و جایگاه پاکی‏ها و راهنماهای روشن خداییم و وارث پیامبران او هستیم .

(مشارق انوار الیقین، ص 51)ایشان تلاش می کند تا جایگاه محبت به اهل بیت(ع) را به مردم نشان داده و آنان را به این سمت وسو گرایش دهد تا به طور طبیعی از دشمنان و مخالفان اعراض کنند.

حضرت بهشت را جایگاه شیعیان معرفی می کند و بر اساس روایتی می فرماید: رسول خدا به ‏علی(ع) فرمود: ای پسر ابوطالب! همانا تو و رهروان تو در بهشتند و به زودی قومی می‏آیند که از دوستی تو سخن می‏گویند.

آنگاه از اسلام فرار می‏کنند.

مانند پرت شدن تیر از کمان.

(مناقب الخوارزمی، ص 257)آن حضرت(س) مرگ دوستداران اهل بیت(ع) را در حکم شهادت معرفی کرده و می فرماید: الا من مات علی حب آل محمد مات شهیدا؛ آگاه باشید هرکسی که ‏بر دوستی آل محمد بمیرد، شهید است.


کلید واژه ها: اجتماعی - عاشورا - گزارش - تاریخی - سیاسی - کربلا - نشان - اطلاع رسانی - پرچم - امام - سخنرانی - رسوایی - برهانی - نمایش - معروف - استان - اطلاع - رسانی - چهره - خانه - دختر

آخرین اخبار سرویس:
توضیحات وزیر آموزش و پرورش درباره برخورد ما مقصران آتش سوزی مدرسه

جزییات حواشی حضور نماینده سراوان در گمرک

هم اکنون / اختتامیه طرح مسیر کسب و کار من

استخدام کارمند اداری آقا در شرکت پخش پگاه در تهران

چرا مردم آثار ارزانی ارز را نمی بینند؟

ثبت نام ششمین آزمون استخدام فراگیر دستگاههای اجرایی به زودی

حقیقت جنگ نیازی به غلو ندارد/ اوباما می دانست که باید به ایران امتیاز بدهد

حمله مار بالای مارگیر حرفه ای هنگام نمایش + ویدیو

روحانی: مواضع اردوغان در برابر توطئه تحریم آمریکا علیه ایران قاطعانه بود

رحیمی: تشکیل فراکسیون حقوقدانان و قضات مجلس کلید خورد

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

شمخانی: ایران بینی ترامپ را به خاک می مالد/جنگ اقتصادی مهم ترین اولویت ماست

تا زمانی که ذره ای از خاک فلسطین در اشغال صهیونیست ها باشد آرام نمی نشینیم

رسانه ها دستاوردهای رباط کریم را انعکاس دهند

استخدام دستگاه اجرایی کل کشور(ازمون به زودی )

عضویت 700هزار ایثارگر در سامانه خدمات الکترونیکی ایثار

نتیجه بررسی لایحه CFT به زودی اعلام می شود / اخبار خوبی از لایحه قانون جامع انتخابات به گوش نمی رسد

وزیر اقتصاد: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم و فقط گفتم که این موضوع بررسی می شود

برگزاری پویش خون قهرمان با حضور عوامل اورژانس

دریادار سیاری: نسل چهارم انقلاب از نسل اولی ها، انقلابی تر است

«خندوانه» شب یلدا را ویژه جشن می گیرد

شمخانی: آمریکا با تشدید تحریم ها به دنبال جدایی مردم از نظام است

ارسال 521 اثر طلاب لرستانی به دومین جشنواره استانی علامه حلی

وزیر آموزش و پرورش به مجلس احضار شد

کاهش 50 درصدی تبلیغات کنکوری در صدا و سیما

بهترین مسیر برای پیوند علم و دین، مدرسه علمیه معصومیه است

استخدام کارگر ساده در یک گلفروشی معتبر در تهران

ترامپ؛ رییس جمهور "رقم پریش"

کریس رونالدو خانه اش را 3 میلیون و 250 هزار پوند می فروشد

حمله های جلیلی به روحانی و تیم برجام برای زنده ماندن در صحنه سیاسی ایران است

بازدید وزیر دفاع از خط تولید بالگرد طوفان

7 رستوران در فرحزاد تخریب شده است

انتشار تصاویر جدید از تیم ترور خاشقجی در ترکیه

خواب مجلس سنا را برای مجمع تشخیص دیده اند

آیت الله علم الهدی: راهپیمایی نهم دی یک برنامه بصیرتی است

​پیشنهاد یک نماینده برای افزایش یارانه نقدی در سال آینده

چرا بعضی مذهبی ها فرزندان غیرمذهبی دارند؟

​واگذاری حذف یارانه 3 دهک بالا به استانداری ها در لایحه بودجه 98

جزییات جدید از حواشی حضور نماینده سراوان در ساختمان گمرک

حضور نمایندگان استان اصفهان در جلسه علنی امروز مجلس با حاشیه هایی همراه بود.

باید شرایط سختگیرانه ای برای استفاده از خودروهای شهری ایجاد شود

منبع آگاه: نماینده سراوان با لکسوز، همراه با یک وارد کننده خودرو قصد دیدار با رییس گمرک را داشته

آل هاشم: مطالبه عدالت در سایه وحدت حوزه و دانشگاه به بهترین شکل عملیاتی می شود

60 نفر از مفسدان اقتصادی دستگیر شدند/ آخرین اخبار از مرزبانان ربوده شده

استخدام کارشناس مسئول پلتفرم نانوپوشش ها (PVD) در تهران

بازیگران زن درکنار زوج مشهور تلویزیون/ عکس

حمله های جلیلی به روحانی و تیم برجام برای زنده ماندن در صحنه سیاسی ایران است / به جای این هجمه ها، جلیلی بگوید چرا از رییس سابق خود دفاع می کند / او باید پاسخ دهد چه رابطه ای با احمدی نژاد دارد

3 نفر در حمله با سلاح سرد در لندن زخمی شدند

غلامی: با کپی کارهای پایان نامه ای با جدیت برخورد می کنیم

حناچی: حدود 4 هزار نفر در اثر آلودگی در یک روز در لندن از بین رفتند

اموال عمومی در اهواز به سرقت می رود / معابر شهر ایمن نیستند

باز آفرینی علوم دینی نیاز امروز جامعه و قشر جوان است

آخرین وضعیت لایحه قانون جامع انتخابات

حجت الاسلام عزت زمانی، مدیرکل جدید تبلیغات اسلامی استان قم شد

آیا طارمی جایگزین منشا در پرسپولیس می شود؟/ شرط برانکو!

برگزاری ویژه برنامه یلدای سپید در شهر زیر زمینی پایتخت

موسوی لاری: تلخ ترین رویداد دوره مسئولیتم، انحلال نخستین شورای شهر تهران بود

عرضه محصولات با کلمه عبور ضعیف غیرقانونی می شود

واکنش زاکانی به انتشار فیلم برخورد نماینده سراوان با مامور گمرک

ماجرای دیدار ناشران کمک آموزشی با آیت الله سبحانی چه بود؟

هیات رییسه مجلس درباره استعفای نمایندگان اصفهانی ملاحظه کاری می کند

​کمیسیون امنیت ملی قطعنامه ضد حقوق بشری سازمان ملل را محکوم کرد

سازمان ملل در طرح ابتکاری خود در سوریه نباید یک بعدی حرکت کند

لزوم تمرکز بر موضوع آب در بودجه 98 قبل از تقدیم به مجلس

93 درصد بودجه کشور دست رییس جمهور است

نقش پررنگ مرزنشینان در حراست و صیانت از مرز ها در سایه تعامل با مرزبانان

سلیمانی: رأی ممتنع ممکن است اثر ناحق بگذارد

رفتار نماینده سراوان به هیچ وجه قابل توجیه نیست

نماینده ولی فقیه در استان کرمانشاه: امروز ایران خارج از پیش بینی های آمریکا قرار گرفته است

وحدت حوزه و دانشگاه مشت محکمی بر دهان استکبار است

جشنواره علامه حلی پل تولید پژوهش های کاربردی است

بزرگترین کنوانسیون سالانه مسلمانان آمریکای شمالی، آخر هفته برگزار می شود

برگزاری چهل و نهمین نشست تخصصی تهران شناسی در موزه بانک ملّی ایران

وحدت حوزه و دانشگاه نشأت گرفته از کلام امام(ره) است

جدیدترین پیشنهاد علی مطهری در خصوص قیمت بنزین

از سلاح به صلح در کشورهای عربی؛ بنیان تروریسم و دولت از نگاه عزمی بشاره

پایتخت؛ مخاطب امروز مراجع عظام تقلید در دروس خارج

آغاز دوره تخصصی فقه پزشکی در مرکز فقهی ائمه اطهار (علیه السلام)

واکنش وزیر کار به درخواست افزایش مجدد مزد 97؛ آیا می شود کارگران را از بقیه مردم جدا کرد؟

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشکده شورای نگهبان

فتح باب گفتگو و مفاهمه از‏ ابزارهای مهم وحدت حوزه ودانشگاه است

گیلان میزبان رقابت های زورخانه ای پیشکسوتان کشور شد

حضور بازرسان آژانس بین الملل اتمی در دانشگاه شهیدبهشتی صحت دارد؟

بازدید وزیر دفاع از یک شرکت خاص

سلیمی: برخورد هیات نظارت با منتشر کننده فیلم جلسه غیر علنی بدون مماشات خواهد بود

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشکده شورای نگهبان افتتاح شد

مقابله با اهانت به اقوام ایرانی فوریتی شد

هندوانه فروش با معرفت/ عکس

استخدام منشی جهت یک آژانس مسکن در تهران

آزادی مشروط فرمانده نظام الدین قیصاری

گزارش تصویری/ کارگاه های آموزشی سومین روز نهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات

نسبت به منطقه مکران حساسیت دارم

ویژه برنامه یلدایی کانال کردی شبکه سحر

​رد اعتراض سازمان حج به متولی بودن میراث در صدور مجوز آژانسها

علی خاتمی: انتقال دفتر رییس دولت اصلاحات به محل جدید طی 2 هفته آینده

گرامیداشت وحدت حوزه و دانشگاه در مدرسه عالی شهید مطهری تهران

نشست شورای سیاستگذاری ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور

انتقال دفتر سید محمد خاتمی به محل جدید طی 2 هفته آینده

جلسه هیات دولت

استخدام کارشناس پیاده سازی و استقرار سیستم در تهران

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)

پرچم دار قیام کربلا / زینب کبری(س)؛ سخنگوی اهل بیت(ع)