مطالب مرتبط:
فضای مجازی فقط منحصر به شبکه های اجتماعی نیست
امپراطوری دروغ در توهم فضای مجازی؛ نگاهی به اقدام اخیر شبکه های اجتماعی خارجی در حذف حساب های ایرانی
تشدید مجازات تخلف در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی
روحانی: تقویت پیام رسان های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه های اجتماعی نیست / مردم حق انتخاب دارند / دولت از فضای مجازی و امکان دسترسی و برقراری ارتباط مردم حراست می کند
فضای مجازی فقط منحصر به شبکه های اجتماعی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 22:252018-09-20فناوري

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی»


در تقویم رسمی ما امروز را روز شعر نامگذاری کرده اند و این در حالی است که آمارهای رسمی و غیررسمی گویای حضور بخش قابل توجهی از ایرانیان در جمع کاربران «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی» است، - باید و نبایدهای حضور شاعران در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی " در تقویم رسمی ما امروز را روز شعر نامگذاری کرده اند و این در حالی است که آمارهای رسمی و غیررسمی گویای حضور بخش قابل توجهی از ایرانیان در جمع کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است، با این حال هنوزهم باید و نباید هایی در ارتباط با این حضور بویژه در بخش شعر شنیده می شود.

عده ای که انتشار بدون محدودیت اشعار در فضای مجازی را آسیبی برای شعر فارسی می دانند و گروهی دیگر که از آن به عنوان فرصتی برای تعامل و انتشار بی واسطه آثار یاد می کنند.

شعار سال:" به بهانه فرارسیدن روز پاسداشت شعر و ادب فارسی(روز ملی شعر) نظر برخی اهالی شعر را در این رابطه جویا شدیم.

احمدرضا احمدی، از آن دست شاعرانی است که خودش حضوری در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی ندارد اما سروده هایش اغلب میان کاربران علاقه مند به شعرمعاصر فارسی به اشتراک گذاشته می شود.

او درباره موافقت یا مخالفتش با روز شعر گفت: نه مخالفتی دارم و نه موافقتی، آشنایی چندانی با این فضا ندارم بویژه که ترجیح می دهم اگر فرصتی دراختیار داشته باشم آن را به کارهای مورد علاقه ام از جمله ادبیات و نقاشی اختصاص بدهم؛ با این حال نمی توان منکر این مسأله شد که جهان امروز فراتر از پیش بینی های ما در حال حرکت است و نمی توان جلو تغییرات شگرف آن را گرفت.

فاطمه راکعی هم شاعر دیگری است که دراین رابطه تأکید می کند: نفوذ وسایل ارتباط جمعی به زندگی مردم به حدی است که دیگر گریزی برای فرار از آن وجود ندارد، این مسأله درباره شعر هم صدق پیدا می کند و گمان می کنم وقت آن شده است که این ابزار نوین ارتباطی را به رسمیت بشناسیم.

شاعر امروز اگر نخواهد از جریان روز و تعامل با مخاطبان جا بماند، نباید همچنان گرفتار تفکرات سنتی باشد.

با این حال او تأکید دارد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی باید از ورود آسیب های احتمالی به ساختار زبان فارسی و پایین آمدن سطح سلیقه مردم در شعر جلوگیری کند.

راکعی البته برای خانواده ها هم نقشی جدی در این رابطه قائل است و تأکید دارد: شعر فارسی گنجینه ای است که دنیا ما را به آن می شناسد.

از همین روی خانواده ها هم می توانند با جلب توجه دوباره فرزندانشان به آثار شاخص شعری به آنان در تشخیص اثر ارزشمند از بی ارزش یاری برسانند، هر چند که تأکید دارد که به هر حال شعری که قادر به انتقال تجربه زیستی مشترک یا تکان احساسی نباشد حتی دراین قالب هم فرصتی برای بروز نخواهد یافت.

راکعی منکر ورود زبان محاوره ای از طریق تکنولوژی های مدرن ارتباطی به شعر شاعران جوان نیست اما از سویی هم معتقد است: با اینکه فضای مجازی گاه به افرادی که شایسته عنوان شاعری نیستند فرصتی برای مطرح کردن خود می دهد اما نباید فراموش کرد که در همین خلال، شاعران فرصت بسیاری برای بروز خلاقیت های فردی می یابند.

با اجبار نمی توان مردم را از شعرخوانی در فضای مجازی دور کرد، دوره این مخالفت ها گذشته و بهتر است قبول کنیم که سلیقه و تفکر نسل امروز با دوره ما و پدران و مادران بسیار متفاوت شده است.

محمدرضا عبدالملکیان، یکی دیگر از شاعرانی است که نه تنها مخالفتی با حضور شاعران در فضای مجازی ندارد بلکه خودش حضور فعالی در این دنیای نه چندان نوظهور دارد.

او در همین رابطه گفت: تکنولوژی هایی همچون ماهواره، اینترنت و همین فضای مجازی با موافقت من و شما شکل نگرفته اند که حالا بر مبنای میل و خواست ما همراهی مان کند و در عوض با قدرت و سرعت بسیاری در حال درنوردیدن همه مرزها و تحت پوشش قرار دادن جوامع هستند.

او هم مانند دیگران منکر اثرات منفی فضای مجازی بر کیفیت شعر فارسی امروز و آسیب های احتمالی به آن نیست، منتهی تأکید دارد که مدیریت کلان فرهنگی باید به جای آنکه چشمش را به این واقعیت ببندد و همچنان درگیر موضوعات پیش پا افتاده ای همچون ممیزی کتاب با تیراژهای پایین باشد از این امکان بهره گرفته و آسیب های ممکن را به حداقل برساند.

این شاعر پیشکسوت تأکید دارد که هم اکنون اشعار خوب به صورت روزانه با تیراژی چند هزار نسخه ای میان کاربران منتشر می شوند.

عبدالملکیان ادامه داد: متأسفانه مدیریت فرهنگی ما به جای پذیرفتن واقعیت های ادبی به دور از مباحث سیاسی همچنان به دنبال حذف فروغ از شعر امروز است.

این در حالی است که سروده های فروغ همین حالا در ترکیه، کشور همسایه مان بارها ترجمه و منتشر شده است.

اگر به صفحات و بخش های مختلف همین فضای مجازی بروید با ردپای پررنگی از اشعارفروغ، اخوان، سهراب، نیما و شاملو، آن هم در سطحی گسترده روبه رو خواهید شد.

حمیدرضا شکارسری، شاعر و منتقد ادبی نه تعصبی به بایدهای این عرصه ارتباطی دارد و نه نسبت به نبایدهایش تأکید می کند.

او فضای مجازی را مانند هر تکنولوژی و اتفاق نوظهور دیگری مملو از نقاط قوت وضعف می داند، وی در همین رابطه گفت: نه تنها شعر، بلکه هر پدیده فرهنگی دیگری هم باید تغییر زمان و گفتمان ها را بپذیرد.

باید بپذیریم که شرایط تغییر کرده و دیگر نمی توان تنها به انتشار سنتی مجموعه اشعار در قالب کتاب اکتفا کرد.

چه بخواهیم و چه نخواهیم رشد تکنولوژی در نوع سرایش اشعار هم اثرگذاشته، شاید فضای مجازی منجر به کوتاه و ساده سازی اشعار شده باشد اما مسأله این جاست که این شیوه مناسب مخاطب عجول امروز است که فرصتی برای خواندن آثار طولانی ندارد.

او تأکید دارد که باید بپذیریم که به هر حال فضای مجازی پدیده ای کاملاً وارداتی و متفاوت از جنس فرهنگ ماست، او ادامه داد: نگاه من بیش از آنکه به آسیب های این پدیده باشد به فرصت هایی است که برای شاعران و مخاطبان ایجاد می کند.

تاریخ آنقدر بی رحم است که خود به خود آثار غیر اصیل را حذف خواهد کرد، این اتفاقی است که در ارتباط با انتشار شعر در قالب کتاب هم با آن مواجه بوده و هستیم.

به گفته شکارسری، به هر حال نمی توان این مسأله را نادیده گرفت که کاربران فضای مجازی همچون توریست هایی هستند که به صفحات مختلف سرزده و می روند.

آنها تنها در صورتی باز به سراغ پیگیری صفحه یا کانالی خواهند رفت که آن را ارزشمند یافته باشند.

او تأکید کرد: قبول دارم که فضای مجازی قادر است به ساختار شعر آسیب بزند اما در عوض به شاعران فرصت بیشتری برای بروز خلاقیت می دهد.

شما به تاریخ شعر هم که نگاه کنید خواهید دید که از میان تعداد کثیری از شاعران ما در هر دوره تنها با چند چهره شاخص روبه رو می شویم.

در فضای مجازی هم همین طور است قرار نیست همه شاعران فعال در فضای مجازی شاهکار خلق کنند.

شعر فارسی در بحران محمود معتقدی/شاعر و منتقد ادبی از چند سال پیش بیست و هفتم شهریور ماه به عنوان روز ملی شعر و ادب پارسی و روز بزرگداشت محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در تقویم ثبت شده است.

این اتفاق مبارکی در فضای فرهنگی و هنری ما برای توجه بیش تر به شعر و ادبیات است.

خاصه اینکه شعر هنر ملی ایرانی هاست و از دیر باز در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای دارد.

بسیاری از اندیشه های حکمی و انسانی و الهی فرهنگ ایرانی در شعر شاعران بزرگی مانند مولانا، حافظ، عطار، سعدی و فردوسی و.

بازتاب یافته است.

از سویی در دوران معاصر هم شعر امکانی گسترده برای شرح و تبیین و انعکاس تحول های بزرگ اجتماعی ایران بوده و هست.

از این رو ضرورت دارد بیش از پیش به رشد و تعالی شعر ایران کمک شود.

وجهی از این تلاش متوجه سیاستگذاران فرهنگی و نهاد های دولتی است و وجهی دیگر از این جد و جهد به ناشران، شاعران، مراکز پخش و عرضه کتاب شعر و در نهایت مخاطب های شعر و ادبیات باز می گردد.

ضرورت دارد مسئولان فرهنگی با تسهیل و تسریع صدور مجوز های نشر کتاب شعر و همچنین حمایت از نشست های ادبی و محافل گسترده ادبی زمینه عرضه و معرفی آثار خلاقانه ادبی را فراهم آورند.

همچنین ناشران با دقت نظر و مسئولیت پذیری بیش تر اقدام به چاپ و عرضه کتاب های شعر کنند و لزوماً هر اثر یا آثاری را منتشر نکنند؛ اما متأسفانه در این سال ها از این مسأله مهم در صنعت چاپ و نشر کتاب شعر در ایران غفلت شده است و شمار زیادی شاعران جوان متأثر از فقدان مخاطب گسترده برای کتاب های شعر و چالش های اقتصادی ناشران، عملاً هزینه چاپ و عرضه کتاب های شان را به ناشران می دهند.

پرداخت هزینه چاپ کتاب از سوی شاعران نه تنها به تعالی فضای ادبیات و شعر ایران کمکی نمی کند بلکه در بلند مدت به چالشی اساسی در عرصه فرهنگ و ادبیات ایران بدل خواهد شد.

فضای کنونی شعر و ادبیات ما به رونق و شکوفایی دهه های پیشین نیست و استمرار این رخوت، سراسیمگی و همچنین هرج و مرج در عرضه، خوانش و نقد شعر، سبب وارد آمدن آسیب های جدی به فضای فرهنگی و ادبی ایران خواهد شد.

از این رو ضرورت توجه بیش از پیش به شعر به عنوان هنر ملی ایرانی ها از سوی فعالان بخش دولتی و خصوصی احساس می شود و باید با تمهید ات خلاقانه و اثر بخش به بحران در شعر فارسی پایان داد.

*در روز بیست و هفتم شهریور ماه همزمان با روز ملی شعر، برنامه گرامیداشت یاد و خاطره سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار ساعت 10 صبح روز سه شنبه در مقبرهالشعرای تبریز برگزار می شود.

در این آیین، مقبره استاد شهریار با حضور مسئولان استانی و جمعی از شاعران و ادیبان گلباران خواهد شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 482457
کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - فضای مجازی - اجتماعی - فارسی - مجازی - فرهنگستان زبان و ادب فارسی - شبکه - امروز - شاعر - تقویم رسمی - شاعران - ایرانیان - رابطه - زبان و ادب فارسی - خانواده - فرهنگستان زبان - فاطمه راکعی - راکعی - تقویم - مردم - زبان - پیش بینی - ادبیات - ساختار - زندگی - تشخیص - وسایل - فاطمه - نقاشی - هایی

آخرین اخبار سرویس:
اپل در دادگاه به اتهام دروغ گویی درباره آیفون ایکس

لیستی از متداول ترین و بدترین رمزعبورهای سال 2018

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری تبلیغات اسلامی؛قم

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در قم

استخدام فروشنده ماهر غیر بومی جهت فروشگاه مبلمان در شهر یزد

استخدام نیروی ماهر جهت کار در کارواش در کرج

استخدام جوشکار ماهر آرگون در یزد

استخدام کارگر ساده آقا جهت امور خدمات در کرج

استخدام بیرون بر ماهر جهت همکاری در شهر کرج

استخدام نیروی خانم با فن بیان بالا جهت فروشندگی در اصفهان

پیگیری عدم آنتن دهی موبایل و اینترنت در روستای دشتی +فیلم

برای پنجمین بار برگزار می کند! بامیلو مبدع حراج شب یلدا در ایران

بهترین عکس های اسپوتنیک در سال 2018

استخدام مسئول کافی نت آشنا بهword ، سخت افزار، نرم افزار

استخدام کارآموز یا طراح گرافیک خانم با حقوق و مزایا - تهران

ساخت سایت فروشگاهی با سیستم فروش گستر

زنفون 4، ظریف و سریع؛ با کمتر از 3 میلیون تومان از دیوار بخرید

استخدام راننده خانم جهت کار در آژانس میگ میگ در یزد

طراحی گوشی هواوی P30 پرو لو رفت؛ دوربین اصلی چهارگانه!

درآمد عجیب دست فروشی در تهران

هشدار! / مراقب دام کلاهبرداران پیامکی باشید

استخدام مهندس مکانیک خانم و آقا در یزد

استخدام فوق دیپلم الکترونیک به بالا جوان آقا با سابقه مونتاژ

استخدام یک نفر منشی جهت همکاری با تبلیغات ماکان در اصفهان

عواملی که موجب ضعف حافظه می شوند

الزامی شدن نصب کارت شناسایی در تاکسی های کرمانشاه

استخدام یک نفر نقشه بردار با سابقه در معادن زیرزمینی یا تونل

42 هزار اشتغال پایدار با شرکت های دانش بنیان

مراقب کلاهبرداری نرم افزارها و پیام های مجازی باشید

استخدام تعدادی راننده با اتومبیل جهت آژانس با زنگ خور بالا

استخدام تعدادی چرخکار و کمک چرخکار در کرج

استخدام حسابدار خانم جهت کار در شرکت تولیدی در یزد

آمازون و گوگل ایرباد بی سیم می سازند

فناوری جدید لیزری ارتباط ماهواره ها با زمین را تسهیل می کند

استخدام تعدادی راننده متعهد با خودرو جهت تاکسی تلفنی رفاه پارک

استخدام تعدادی راننده اتوبوس دارای آموزشی BIS

قابلیت های جدیدی که به زودی به واتس اپ می آیند

افزایش ظرفیت شبکه ترانزیت بین الملل به بیش از سه ترابیت

استخدام منشی و پاسخ گوی تلفن خانم در نمایندگی آسیاتک در البرز

استخدام جوشکار ماهر نقره و برنج جهت کاردرلوستر سازی

استخدام رویه کوب ماهر جهت تولیدی مبلمان در شهر شیراز

استخدام نیروی کار ساده جهت همکاری با سوپر مارکت در اصفهان

استخدام ویزیتور در زمینه معرفی نرم افزارهای پزشکی در شیراز

آیا ویندوز می تواند احتمال حمله ی بدافزار به رایانه را حدس بزند؟

استخدام گرافیست و فتوشاپ کار در پارچه سرای ربانی در تهران

استخدام کارگر ساده در آنامیس هتل در تهران

استخدام طراح خانم مسلط به نرم افزار کرل در صفادشت و محمدشهر

استخدام کارمنداداری خانم در موسسه فرهنگی وهنری نی نوا در تهران

استخدام کارمند آژانس گردشگری تسلط کامل به زبان اسپانیایی-تهران

نسخه آلفای بازی The Division 2 منتشر شد

یک سال بدون گوشی، 100 هزار دلار جایزه!

استخدام برنامه نویس وب ( Net.) در شرکت رایان اندیشه در تهران

طرز تهیه میلک شیک سیب و موز

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در چایخانه در سیرجان

استخدام برنامه نویس Programmer،کارشناس بازاریابی در تهران

ماجرای سرک کشیدن دوروف به تلگرام طلایی شما

استخدام شرکت حمل و نقل هوایی بانی مهرگان در جزیره کیش

استخدام فروشنده جهت همکاری در پوشاک مردانه – کرج

استخدام تعدادی فروشنده تمام وقت خانم و آقا جهت پوشاک در اصفهان

استخدام فتوشاپ کار جهت شرکت آریا گستر افزار در رشت

استخدام تعدادی مترجم با تسلط کامل به زبان انگلیسی - رشت

استخدام کارشناس حسابداری بهای تمام شده در شرق تهران

استخدام ویزیتور حضوری با مزایا در شرکت گلستان در اردبیل

استخدام مسئول کنترل کیفیت در شرکت سام صنعت آندیا در زنجان

استخدام حسابدار جهت شرکتی در زمینه توزیع لوازم آزمایشگاهی -کرج

افزایش ظرفیت شبکه ترانزیت بین الملل به بیش از سه ترابیت

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت بزرگ و معتبر تولیدی صنعتی

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم فزار در شرکت دانا پرداز قشم-تهران

استخدام مدیر داخلی،مشاور حقوقی،مهندس فناوری و اطلاعات-اصفهان

آگهی های استخدام برنامه نویس - 25 آذر 97

پیشنهادهایتان برای بهبود دولت الکترونیک را با هشتگ #خدمت_آسان به اشتراک بگذارید

استخدام بافنده گلیم و قالی سیرجانی جهت همکاری در سیرجان

افزایش ظرفیت شبکه ترانزیت بین الملل به بیش از سه ترابیت

استخدام مهندس مخابرات،کارشناس مخابرات در تهران

گوشی متفاوت اچ تی سی مجهز به بلاک چین

استخدام تحلیل گر سیستم، برنامه نویس در تبریز

استخدام مدیر سرور،مدیر تیم برنامه نویسی،برنامه نویس VOIP وPHP

استخدام ویزیتور(بازاریاب)آقا با مزایا در شرکت شکوفامنش -قزوین

استخدام طراح گرافیست با مزایا در مجتمع چاپ ویکا در اراک

افزایش ظرفیت شبکه ترانزیت بین الملل به بیش از سه ترابیت

فونتی که افراد عادی و نابینا می توانند آن را بخوانند

پیام صوتی قابلیت جدید دایرکت اینستاگرام

استخدام مشاور املاک خانم و آقا در دپارتمان مسکن 7 در تهران

گزارش جهانی ارتباطات 2018: چالش ها و روندها

استخدام استان البرز و شهر کرج – 25 آذر 97

استخدام برنامه نویسPHP Developer در تهران

استخدام کارشناس فروش سازمانی،کارشناس امور نمایندگان فروش

استخدام کارشناس NOC شیفت (بصورت چرخشی) در تهران

استخدام برنامه نویس Programmer،کارشناس بازاریابی در تهران

تا فیلترینگ هست چرا فرهنگ سازی؟

استخدام نیروی خدماتی،کارشناس فناوری اطلاعات(IT)،طراح وانیماتور

استخدام سرپرست فروش،متخصص بازاریابی و فروش در اصفهان

استخدام کارشناس شیلات در شرکت ویستا فناوران تارا در اصفهان

فراخوان جهرمی به منظور تولید محتوای مفید برای کودکان درفضای مجازی

استخدام فروشنده در فروشگاه چرم نگار امیر در تهران

استخدام کارمند اداری آشنایی با نرم افزارهای گرافیک در تهران

استخدام مدیر مالی در شرکت حامیران استیل در تهران

استخدام پشتیبان نرم افزار در شرکت نواوران سامانه پژواک درتهران

استخدام کارشناس NET.، کارشناس پشتیبان نرم افزار/افق کوروش

استخدام کارشناس برنامه نویس در شرکت ارتباطات شایگان در تهران

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی»

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی»