مطالب مرتبط:
فضای مجازی فقط منحصر به شبکه های اجتماعی نیست
امپراطوری دروغ در توهم فضای مجازی؛ نگاهی به اقدام اخیر شبکه های اجتماعی خارجی در حذف حساب های ایرانی
تشدید مجازات تخلف در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی
روحانی: تقویت پیام رسان های داخلی به معنای محدودسازی سایر شبکه های اجتماعی نیست / مردم حق انتخاب دارند / دولت از فضای مجازی و امکان دسترسی و برقراری ارتباط مردم حراست می کند
فضای مجازی فقط منحصر به شبکه های اجتماعی نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 22:252018-09-20فناوري

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی»


در تقویم رسمی ما امروز را روز شعر نامگذاری کرده اند و این در حالی است که آمارهای رسمی و غیررسمی گویای حضور بخش قابل توجهی از ایرانیان در جمع کاربران «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی» است، - باید و نبایدهای حضور شاعران در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی " در تقویم رسمی ما امروز را روز شعر نامگذاری کرده اند و این در حالی است که آمارهای رسمی و غیررسمی گویای حضور بخش قابل توجهی از ایرانیان در جمع کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است، با این حال هنوزهم باید و نباید هایی در ارتباط با این حضور بویژه در بخش شعر شنیده می شود.

عده ای که انتشار بدون محدودیت اشعار در فضای مجازی را آسیبی برای شعر فارسی می دانند و گروهی دیگر که از آن به عنوان فرصتی برای تعامل و انتشار بی واسطه آثار یاد می کنند.

شعار سال:" به بهانه فرارسیدن روز پاسداشت شعر و ادب فارسی(روز ملی شعر) نظر برخی اهالی شعر را در این رابطه جویا شدیم.

احمدرضا احمدی، از آن دست شاعرانی است که خودش حضوری در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی ندارد اما سروده هایش اغلب میان کاربران علاقه مند به شعرمعاصر فارسی به اشتراک گذاشته می شود.

او درباره موافقت یا مخالفتش با روز شعر گفت: نه مخالفتی دارم و نه موافقتی، آشنایی چندانی با این فضا ندارم بویژه که ترجیح می دهم اگر فرصتی دراختیار داشته باشم آن را به کارهای مورد علاقه ام از جمله ادبیات و نقاشی اختصاص بدهم؛ با این حال نمی توان منکر این مسأله شد که جهان امروز فراتر از پیش بینی های ما در حال حرکت است و نمی توان جلو تغییرات شگرف آن را گرفت.

فاطمه راکعی هم شاعر دیگری است که دراین رابطه تأکید می کند: نفوذ وسایل ارتباط جمعی به زندگی مردم به حدی است که دیگر گریزی برای فرار از آن وجود ندارد، این مسأله درباره شعر هم صدق پیدا می کند و گمان می کنم وقت آن شده است که این ابزار نوین ارتباطی را به رسمیت بشناسیم.

شاعر امروز اگر نخواهد از جریان روز و تعامل با مخاطبان جا بماند، نباید همچنان گرفتار تفکرات سنتی باشد.

با این حال او تأکید دارد که فرهنگستان زبان و ادب فارسی باید از ورود آسیب های احتمالی به ساختار زبان فارسی و پایین آمدن سطح سلیقه مردم در شعر جلوگیری کند.

راکعی البته برای خانواده ها هم نقشی جدی در این رابطه قائل است و تأکید دارد: شعر فارسی گنجینه ای است که دنیا ما را به آن می شناسد.

از همین روی خانواده ها هم می توانند با جلب توجه دوباره فرزندانشان به آثار شاخص شعری به آنان در تشخیص اثر ارزشمند از بی ارزش یاری برسانند، هر چند که تأکید دارد که به هر حال شعری که قادر به انتقال تجربه زیستی مشترک یا تکان احساسی نباشد حتی دراین قالب هم فرصتی برای بروز نخواهد یافت.

راکعی منکر ورود زبان محاوره ای از طریق تکنولوژی های مدرن ارتباطی به شعر شاعران جوان نیست اما از سویی هم معتقد است: با اینکه فضای مجازی گاه به افرادی که شایسته عنوان شاعری نیستند فرصتی برای مطرح کردن خود می دهد اما نباید فراموش کرد که در همین خلال، شاعران فرصت بسیاری برای بروز خلاقیت های فردی می یابند.

با اجبار نمی توان مردم را از شعرخوانی در فضای مجازی دور کرد، دوره این مخالفت ها گذشته و بهتر است قبول کنیم که سلیقه و تفکر نسل امروز با دوره ما و پدران و مادران بسیار متفاوت شده است.

محمدرضا عبدالملکیان، یکی دیگر از شاعرانی است که نه تنها مخالفتی با حضور شاعران در فضای مجازی ندارد بلکه خودش حضور فعالی در این دنیای نه چندان نوظهور دارد.

او در همین رابطه گفت: تکنولوژی هایی همچون ماهواره، اینترنت و همین فضای مجازی با موافقت من و شما شکل نگرفته اند که حالا بر مبنای میل و خواست ما همراهی مان کند و در عوض با قدرت و سرعت بسیاری در حال درنوردیدن همه مرزها و تحت پوشش قرار دادن جوامع هستند.

او هم مانند دیگران منکر اثرات منفی فضای مجازی بر کیفیت شعر فارسی امروز و آسیب های احتمالی به آن نیست، منتهی تأکید دارد که مدیریت کلان فرهنگی باید به جای آنکه چشمش را به این واقعیت ببندد و همچنان درگیر موضوعات پیش پا افتاده ای همچون ممیزی کتاب با تیراژهای پایین باشد از این امکان بهره گرفته و آسیب های ممکن را به حداقل برساند.

این شاعر پیشکسوت تأکید دارد که هم اکنون اشعار خوب به صورت روزانه با تیراژی چند هزار نسخه ای میان کاربران منتشر می شوند.

عبدالملکیان ادامه داد: متأسفانه مدیریت فرهنگی ما به جای پذیرفتن واقعیت های ادبی به دور از مباحث سیاسی همچنان به دنبال حذف فروغ از شعر امروز است.

این در حالی است که سروده های فروغ همین حالا در ترکیه، کشور همسایه مان بارها ترجمه و منتشر شده است.

اگر به صفحات و بخش های مختلف همین فضای مجازی بروید با ردپای پررنگی از اشعارفروغ، اخوان، سهراب، نیما و شاملو، آن هم در سطحی گسترده روبه رو خواهید شد.

حمیدرضا شکارسری، شاعر و منتقد ادبی نه تعصبی به بایدهای این عرصه ارتباطی دارد و نه نسبت به نبایدهایش تأکید می کند.

او فضای مجازی را مانند هر تکنولوژی و اتفاق نوظهور دیگری مملو از نقاط قوت وضعف می داند، وی در همین رابطه گفت: نه تنها شعر، بلکه هر پدیده فرهنگی دیگری هم باید تغییر زمان و گفتمان ها را بپذیرد.

باید بپذیریم که شرایط تغییر کرده و دیگر نمی توان تنها به انتشار سنتی مجموعه اشعار در قالب کتاب اکتفا کرد.

چه بخواهیم و چه نخواهیم رشد تکنولوژی در نوع سرایش اشعار هم اثرگذاشته، شاید فضای مجازی منجر به کوتاه و ساده سازی اشعار شده باشد اما مسأله این جاست که این شیوه مناسب مخاطب عجول امروز است که فرصتی برای خواندن آثار طولانی ندارد.

او تأکید دارد که باید بپذیریم که به هر حال فضای مجازی پدیده ای کاملاً وارداتی و متفاوت از جنس فرهنگ ماست، او ادامه داد: نگاه من بیش از آنکه به آسیب های این پدیده باشد به فرصت هایی است که برای شاعران و مخاطبان ایجاد می کند.

تاریخ آنقدر بی رحم است که خود به خود آثار غیر اصیل را حذف خواهد کرد، این اتفاقی است که در ارتباط با انتشار شعر در قالب کتاب هم با آن مواجه بوده و هستیم.

به گفته شکارسری، به هر حال نمی توان این مسأله را نادیده گرفت که کاربران فضای مجازی همچون توریست هایی هستند که به صفحات مختلف سرزده و می روند.

آنها تنها در صورتی باز به سراغ پیگیری صفحه یا کانالی خواهند رفت که آن را ارزشمند یافته باشند.

او تأکید کرد: قبول دارم که فضای مجازی قادر است به ساختار شعر آسیب بزند اما در عوض به شاعران فرصت بیشتری برای بروز خلاقیت می دهد.

شما به تاریخ شعر هم که نگاه کنید خواهید دید که از میان تعداد کثیری از شاعران ما در هر دوره تنها با چند چهره شاخص روبه رو می شویم.

در فضای مجازی هم همین طور است قرار نیست همه شاعران فعال در فضای مجازی شاهکار خلق کنند.

شعر فارسی در بحران محمود معتقدی/شاعر و منتقد ادبی از چند سال پیش بیست و هفتم شهریور ماه به عنوان روز ملی شعر و ادب پارسی و روز بزرگداشت محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در تقویم ثبت شده است.

این اتفاق مبارکی در فضای فرهنگی و هنری ما برای توجه بیش تر به شعر و ادبیات است.

خاصه اینکه شعر هنر ملی ایرانی هاست و از دیر باز در فرهنگ ایرانی جایگاه ویژه ای دارد.

بسیاری از اندیشه های حکمی و انسانی و الهی فرهنگ ایرانی در شعر شاعران بزرگی مانند مولانا، حافظ، عطار، سعدی و فردوسی و.

بازتاب یافته است.

از سویی در دوران معاصر هم شعر امکانی گسترده برای شرح و تبیین و انعکاس تحول های بزرگ اجتماعی ایران بوده و هست.

از این رو ضرورت دارد بیش از پیش به رشد و تعالی شعر ایران کمک شود.

وجهی از این تلاش متوجه سیاستگذاران فرهنگی و نهاد های دولتی است و وجهی دیگر از این جد و جهد به ناشران، شاعران، مراکز پخش و عرضه کتاب شعر و در نهایت مخاطب های شعر و ادبیات باز می گردد.

ضرورت دارد مسئولان فرهنگی با تسهیل و تسریع صدور مجوز های نشر کتاب شعر و همچنین حمایت از نشست های ادبی و محافل گسترده ادبی زمینه عرضه و معرفی آثار خلاقانه ادبی را فراهم آورند.

همچنین ناشران با دقت نظر و مسئولیت پذیری بیش تر اقدام به چاپ و عرضه کتاب های شعر کنند و لزوماً هر اثر یا آثاری را منتشر نکنند؛ اما متأسفانه در این سال ها از این مسأله مهم در صنعت چاپ و نشر کتاب شعر در ایران غفلت شده است و شمار زیادی شاعران جوان متأثر از فقدان مخاطب گسترده برای کتاب های شعر و چالش های اقتصادی ناشران، عملاً هزینه چاپ و عرضه کتاب های شان را به ناشران می دهند.

پرداخت هزینه چاپ کتاب از سوی شاعران نه تنها به تعالی فضای ادبیات و شعر ایران کمکی نمی کند بلکه در بلند مدت به چالشی اساسی در عرصه فرهنگ و ادبیات ایران بدل خواهد شد.

فضای کنونی شعر و ادبیات ما به رونق و شکوفایی دهه های پیشین نیست و استمرار این رخوت، سراسیمگی و همچنین هرج و مرج در عرضه، خوانش و نقد شعر، سبب وارد آمدن آسیب های جدی به فضای فرهنگی و ادبی ایران خواهد شد.

از این رو ضرورت توجه بیش از پیش به شعر به عنوان هنر ملی ایرانی ها از سوی فعالان بخش دولتی و خصوصی احساس می شود و باید با تمهید ات خلاقانه و اثر بخش به بحران در شعر فارسی پایان داد.

*در روز بیست و هفتم شهریور ماه همزمان با روز ملی شعر، برنامه گرامیداشت یاد و خاطره سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار ساعت 10 صبح روز سه شنبه در مقبرهالشعرای تبریز برگزار می شود.

در این آیین، مقبره استاد شهریار با حضور مسئولان استانی و جمعی از شاعران و ادیبان گلباران خواهد شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 482457
کلید واژه ها: شبکه های اجتماعی - فضای مجازی - اجتماعی - فارسی - مجازی - فرهنگستان زبان و ادب فارسی - شبکه - امروز - شاعر - تقویم رسمی - شاعران - ایرانیان - رابطه - زبان و ادب فارسی - خانواده - فرهنگستان زبان - فاطمه راکعی - راکعی - تقویم - مردم - زبان - پیش بینی - ادبیات - ساختار - زندگی - تشخیص - وسایل - فاطمه - نقاشی - هایی

آخرین اخبار سرویس:
مراقب استفاده از کارت خوان های جدید و جعلی باشید

دلنوشته خودرو آلمانی در قصار پیامبر اسلام +عکس

مردی پس از مراسم دفن زنده شد

عکس جنجالی فوتبالیست ایرانی به همراه پسرش +عکس

واکنش کودکان نخستین جاده روستایی آسفالت شده +عکس

سفر اردونی ها به سوریه

بالن اینترنتی برای ارایه خدمات به زائران اربعین حسینی در مرز مهران مستقر شد

حوله خشک کن چیست؟

ابر شنی عربی ترکیه را پوشاند

نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش یافت

ضربات ائتلاف آمریکایی به خانه های مسکونی

ناوچه های قدیمی آمریکا برای اوکراین

نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش یافت

مکالمه از ایران به عراق، دقیقه ای 900 تومان

رندر آنر مجیک 2 خبر از دوربین اصلی چهارگانه می دهد

مکالمه از ایران به عراق، دقیقه ای چند؟

استخدام کارمند آقا با مدرک مهندسی کامپیوتر یا دانشجو در تهران

استخدام موزع روزنامه به صورت پاره وقت در شهر اصفهان

هواپیمای ال-39 در کراسنودار سقوط کرد

کاهش تعرفه ی ارتباطات بین ایران و عراق/ برقراری وای فای رایگان در 10 نقطه از مسیر نجف به کربلا/ ارتقاء دوبرابری ظرفیت ارتباطاتی دو کشور/ افزایش تعرفه ی رومینگ، بویژه رومینگ دیتا/ لزوم استفاده از سیم کارت های عراقی/ تماس از ایران به عراق مقرون به صرفه تر

اثر تشعشع فرستنده های رادیویی کمتر از استاندارد است

پست آذری جهرمی و تسهیل ارتباطات اربعین

اثر تشعشع فرستنده های رادیویی کمتر از استاندارد است

ثبت نام تسترهای نسخه بتای اپلیکیشن یوتیوب آغاز شد

بالن اینترنتی برای ارایه خدمات به زائران اربعین حسینی در مرز مهران مستقر شد

اثر تشعشع فرستنده های رادیویی کمتر از استاندارد است

استخدام سالنکار و ویتر آقا حرفه ای در شهر تهران

اثر تشعشعات فرستنده های رادیویی کمتر از میزان استاندارد است

اثر تشعشعات فرستنده های رادیویی کمتر از میزان استاندارد است

اثر تشعشعات فرستنده های رادیویی کمتر از میزان استاندارد است

سورپرایز ویژه سامسونگ برای راننده ها

واکنش پوتین به حادثه تیراندازی در کریمه

آمریکا اینترنت را قطع کند، دسترسی به سایت های خارجی قطع می شود

استخدام تعدادی نیرو جهت کار کناف در شهر اصفهان

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت نگهداری از سالمند و بیمار

استخدام فروشنده خانم جهت گالری طلا در گلدستور

پنجمین کنفرانس ملی پرتوهای یون ساز و غیر یون ساز

دستگاه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی در کاشان رونمایی شد

سامسونگ برای توسعه خدمات 5G و هوش مصنوعی، Zhilabs را خرید

استخدام تعدادی سالن دار مجرب جهت کار در قم

دستگاه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی در کاشان رونمایی شد

استخدام بازاریاب جهت شرکت معتبر آرایشی – بهداشتی در کرج

دستگاه اندازه گیری تشعشعات الکترومغناطیسی در کاشان رونمایی شد

سرفیس پرو 6 امتیاز 1 را از سایت iFixit گرفت؛ تعمیرپذیری سخت تبلت مایکروسافت

جاده های ایران زیر پوشش اینترنت نسل 4 قرار می گیرند

هواوی گران ترین گوشی جهان را عرضه می کند

جاده های ایران زیر پوشش اینترنت نسل 4 قرار می گیرند

جاده های ایران زیر پوشش اینترنت نسل 4 قرار می گیرند

استخدام مترجم زبان انگلیسی،کارشناس سئو در شرکت مسیران آینده

اجلاس هم اندیشی صنعت میکروالکترونیک

استخدام کارپرداز باتجربه آقا جهت تولیدی مانتو در تهران

آلبوم دوم «کاکوبند» بعد از محرم و صفر منتشر می شود

سامسونگ تولید انبوه تراشه های 7 نانومتری را آغاز کرد

چیپ مستقل Titan M امنیت گوشی های پیکسل 3 را تضمین می کند

دانلود اقدام پژوهی برای تمامی مقاطع و همه دروس - بخش 1

آواز خوانی یخچال های قطب جنوب + ویدئو

استخدام تعدادی راننده پایه یک با سابقه در شهر قم

استخدام حسابدار به صورت نیمه وقت در شهر کرج

کالبدشکافی گوگل پیکسل 3 به نمایشگر ال جی این دستگاه اشاره می کند

استخدام یک نفر تعمیرکار لباس جهت همکاری در شهر تهران

توییتر از این پس با شفافیت بیشتری به گزارشات کاربران رسیدگی می کند

قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت ارتباطات اجرایی شد / قدردانی آذری جهرمی از معاون و مشاوران بازنشسته+تصاویر

استخدام کارشناس تغذیه جهت همکاری با مطب در شهر اصفهان

استخدام خیاط راسته دوز و زیگزال دوز در منزل در قم

گجت هایی که ثابت می کنند ما در آینده زندگی می کنیم!

فرار ملکه زیبایی عراق به اردن + عکس

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت فناوری اطلاعات پیشگام بینش

جهرمی: همه در برابر فرصت سوزی ها مسوول هستیم

رندرهای Honor Magic 2 از وجود چهار دوربین در پشت دستگاه خبر می دهند

شاهکارهایی از ترکیب فناوری و معماری+تصاویر

استخدام نیسان جهت حمل و نقل لاله زار، لاله زار نو، پاساژ گل

جهرمی: همه در برابر فرصت سوزی ها مسوول هستیم

انتشار تصاویر زنده از موبایل گیمینگ بلک شارک 2 پیش از رونمایی

استخدام نیروی ظرفشوی جهت همکاری در قم

مراقب کپی اطلاعات کارت های بانکی با کارتخوان های جدید باشید + عکس

روزنامه استخدامی فارس و شهر شیراز | پنجشنبه 26 مهر 97

چیپست مدیاتک هلیو P70 به واحد پردازش عصبی مجهز می شود

کتاب هایی که کاربران عصرایران خوانده اند و به دیگران هم پیشنهاد می کنند / بخش 39

استخدام راننده پایه یک جهت کار باکس مکانیزه در مشهد

نحوه فارسی کردن اعداد در Word

استخدام آلومینیوم کار درب و پنجره ماهر و نیمه ماهر در قم

کاهش تعرفه رومینگ زائرین همراه اولی اربعین

استخدام تعدادی بازاریاب آشنا به نرم افزار در شهر قم

اسپاتیفای از انتشار یک اپلیکیشن مستقل برای ساعت های هوشمند خبر داد

رونمایی از گوشی های سری HUAWEI Mate 20 در لندن

12 میلیون کاربر فیلترشکن ها

گوشی شیائومی Black Shark 2 در گیک بنچ ظاهر شد

هشدار محققان نسبت به تهدیدات کشور از طریق صنعت میکروالکترونیک

ورود به ویندوز با قابلیت شناسایی چهره شیائومی Mi Mix 3 [تماشا کنید]

فناوری سامسونگ در خدمت خودروسازی

استخدام حسابدار با تجربه در امور رستوران در شهر مشهد

استخدام نقاش اتومبیل جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام چرخکار، راسته دوز تریکو و وسط کار تریکو آقا در تهران

استخدام طراح مسلط به کورل،فتوشاپ، طراحی packing،stand در تهران

چینی ها هلیکوپتر گرافینی طراحی کرده اند

استخدام کارشناس فروش،نقشه کش صنعتی در شرکت انرژی و کار سپاهان

شماره تلفن های ضروری پیاده روی اربعین اعلام شد

استخدام تعدادی فروشنده آقا جهت همکاری با قنادی در تهران

استخدام کارمند بخش آموزش و پشتیبانی شرکای تجاری در تهران

پتنت گوشی انعطاف پذیر اپل به ثبت رسید

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی»

باید و نبایدهای حضور شاعران در «فضای مجازی» و «شبکه های اجتماعی»