مطالب مرتبط:
مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟
مجید انصاری: مداحان هتاک مورد تشویق هم قرار می گیرند / مداحی قبلا شغل نبود، الان یک بیزینس پرسود است
مجید انصاری: امروز احتکار، مانند بستن آب بر یاران امام حسین(ع) در روز عاشوراست/امروز برای هیچ مسئولی روز استراحت نیست/ امروز در جنگ اقتصادی و تبلیغی به طور تمام عیار درگیر هستیم
تیم آقا مجید هم باید تهاجمی شود
مجید انصاری: رییس جمهوری، با قدرت در جلسه شورای امنیت شرکت کند/ باید این جلسه را به استیضاح ترامپ تبدیل کنیم/ ما پیروی حضرت علی(ع) هستیم که در هیچ میدانی عقب نشینی نمی کرد/ باید در این جنگ روانی آمریکا را شکست دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 22:062018-09-20سياسي

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟


عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه ما در نظام اداری، با برخی گزینش ها و تنگ نظری ها، مسیر شایستگان را مسدود کردیم، گفت: ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، - حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری طی سخنانی در مراسم عزاداری موسسه دارالزهرا گفت: همه رسولان برای این مبعوث شدند تا دو حقیقت مهم را برای مردم روشن کنند؛ مسأله اول پرستیدن خدا و مسأله دوم دوری از طاغوت است.

او، دو موضوع دیگر را از ارزش های بعثت انبیاء و وجه مشترک میان تمام شریعت ها و ادیان دانست و افزود: مورد نخست مسأله حق و مبارزه با باطل است و دوم، مسأله عدل و مقابله با ظلم و ستم.

انصاری یادآور شد: واژه حق، واژه ای بسیار پرمعنا و گسترده است.

من واژه ای به این فراگیری و تنوع در معنا سراغ ندارم.

حق از اسامی ذات اقدس الهی است و کاربرد این واژه در حوزه معارف دینی و اعتقادات و علم کلام بسیار وسیع است.

در حوزه حقوق و امتیازات اجتماعی در همه سطوح آن نظیر اقتصاد، حقوق مالی و حقوق اقتصادی، در حوزه مسائل اجتماعی اعم از فرهنگی و سیاسی، در حوزه مسائل قضایی و دیگر حوزه های زندگی بشر، مسأله حقوق و واژه حقوق جایگاه برجسته ای دارد.

او در ادامه گفت: در زندگی شخصی نیز، مسأله حق جایگاه خاص خود را دارد.

وقتی که صحبت از حق می کنیم، به تعبیری صحبت از همه بایدها و نبایدهایی می کنیم که یا به حکم شرع یا به حکم عقل یا به حکم عرف قابل قبول و دارای امضای شرع باید رعایت شود.

لذا حوزه حقوق، حوزه ای بسیار گسترده است.

امام سجاد(ع) در رساله معروف خود، زوایایی از حقوق را باز کردند که کمتر در نگاه نخست مورد توجه است.

حقوق انسان بر خودش، حقوقی که ما بر خودمان داریم، حقوق اعضا و جوارح ما بر ما، امام سجاد(ع) تک تک این حقوق را بیان می کند و قلمرو و حوزه مسئولیت ما را در قبال حقوقی که خود بر خود داریم، بیان می کند.

عضو مجمع روحانیون مبارز بیان کرد: از وجود خود که فاصله می گیریم، حقوقی که نزدیکترین افراد در زندگی بر ما دارند؛ حقوق متقابل زن و شوهر، حقوق متقابل پدر و مادر و فرزندان و… که باید رعایت کنیم و اگر رعایت نکنیم، حقوقی را ضایع کردیم که باید در پیشگاه خداوند متعال پاسخگو باشیم.

عجیب اینجاست که در روایات متعدد و حتی در آیات قرآن به این نکته اشاره شده که اولین شکات ما در قیامت، اندام خود ما هستند.

چشمی که شکایت می کند؛ چرا از من سوءاستفاده کردی؟ چرا حق مرا ادا نکردی؟ امیرالمومنین(ع) می فرماید؛ حق چشم است که بر حرام پوشیده شود.

اگر کسی از شنیدن سخن حق محروم کرد و گوش خود را به شنیدن سخن باطل و گناه آزرد، در حقیقت ظلمی کرده به خود از مجرای عضوی که خدا در وجود او قرار دارد، تا به وسیله آن مسیر کمال را طی کند.

او افزود: خداوند در قرآن می فرماید؛ ما انسان را از نطفه قرار دادیم و او را آزمودیم و ابزار مهمی را در اختیار او قرار دادیم.

او را دارای قدرت شنوایی و بینایی قرار دادیم و نه تنها شنیدن، بلکه درک شنیده ها و تحلیل شنیده ها، قدرت بصر به او دادیم تا از مجرای آن به بهره برداری از دیده ها برسد.

انصاری گفت: مرحوم فلسفی تفسیر زیبایی داشتند و گفتند وقتی از شمر سخن رانده می شود و چهره او ترسیم می شود، یک آدم عجیب و غریبی است که به تعبیر آقای فلسفی، دندان هایش از دهانش بیرون زده و دوشاخ روی سرش درآمده و چشم هایش از حدقه بیرون زده اند.

در واقع غیرطبیعی فرض کردن شمر به معنای آن است که او منحصر به فرد بود و شمریت نیز تنها در وجود او خلاصه می شد.

در حالی که اگر به دیده درست بنگریم؛ می بینیم که او یک انسان مسلمان و یکی از سپاهیانی بود که در رکاب علی(ع) در جنگ صفین جنگید.

او افزود: هیچ شمری از ابتدا شمر به دنیا نیامده است.

هیچ ظالمی از ابتدا ظالم متولد نشده و هیچ فرعونی ابتدا با آن روحیه کبر و غرور به دنیا نیامده است.

لذا مسأله ظلم، مسأله ای است که می تواند یکایک ما را آلوده کند.

همچنان که عدالت مسأله ای است که می تواند ما را مزین سازد.

حق و حق طلبی حوزه ای است که همه رفتار و کردار ما را در برمی گیرد، هیچ عملی از هنگام تولد تا هنگام مرگ ما نیست، مگر اینکه در حوزه حق و باطل تعریف می شود.

از این رو، سخنی که می گوییم یا حق است یا باطل، اقدامی که می کنیم یا حق است یا باطل.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: اگر سخن یا عمل ما بر مدار آنچه که خدا خواسته و تجویز کرده، قرار داشته باشد ما در مسیر حق عمل کرده ایم و اگر در این مسیر نباشد، الزاماً در حوزه باطل وارد می شود.

لذا امام علی(ع) فرمود؛ کسی که به یک سخن یا سخنرانی گوش می کند در حقیقت به نوعی در حال پرستش سخنور است.

زیرا زمانی از عمر و گوش خود را در اختیار او قرار داده است.

اگر آن سخن از خدا و حق باشد و او نیز برای خدا و حق بشنود، عبادت خداست و اگر غیر این باشد، در مسیر عبادت غیرالهی قرار می گیرد.

او افزود: در تقسیم بندی ای که علمای دین و مفسران کرده اند، حقوق حاکم بر زندگی ما یا حقوق الله است یا حقوق الناس، حقوق الله برمی گردد به رابطه و وظیفه شخصی ما در برابر خدا؛ مانند نماز، روزه، حج و سایر عبادت های فردی، البته در مسیر انجام این حقوق گاهی حقوق ناس تعبیه شده است.

برای نمونه، لباس نمازگزار نباید غصبی و از حقوق مردم باشد.

یا در حج نباید مال مردم در مال فرد باشد.

اصل عمل در حوزه حقوق الله تعریف می شود و سایر حقوق در حوزه حقوق الناس هستند.

انصاری بیان کرد: نوعاً این حقوق از رهگذر بی توجهی یا کم توجهی مورد تعدی قرار می گیرد.

وقتی که به حقوق تعدی شد، مسأاله ظلم پیش می آید.

روایات متعددی از امیرالمومنین(ع) و پیامبر اکرم(ص) در این باره وجود دارد.

حضرت فرمود؛ یک دسته از ظلم ها هستند که خداوند آنها را تحت شرایطی می بخشد، مانند ظلم به خود یعنی ظلمی که مستقیم به خود کرده ایم و به دیگری سرایت نداده ایم.

او در بیان دسته دوم ظلم گفت: آن ظلمی است که ممکن است بخشیده شود، اما رها نمی شود.

آن ظلمی است که به دیگران می شود.

محال است که خداوند ظلمی که به دیگران شده را رها کرده و از آن بگذرد.

این ظلم تا زمانی که جبران نشده یا به تعبیر پیامبر اکرم(ص) قصاص نشود، رها نمی شود.

خداوند رسیدگی به این ظلم را از اختیار و عمل خود خارج کرده است.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: اگر ما که در دو ماه محرم و صفر، بیرق مبارزه با ظلم را برافراشته می کنیم، باید ایران قبل از محرم با بعد از آن فرق کرده باشد.

باید بازار قبل از عاشورای ما با بازار بعد از آن و قوه قضاییه قبل از عاشورا و محرم با بعد از آن فرق کرده باشد.

اگر دانشگاه کربلا و محرم نتواند نهادهای حکومتی و یکایک ما را متحول کند، دچار خسران شده ایم.

فلسفه این مراسم ها و شهادت امام حسین(ع) همین است.

او افزود: فلسفه شهادت سیدالشهداء(ع) اقامه حق و عدل و دفع ظلم و باطل است.

البته مصادیق بارز آن که ظلم حکومت ها، ظلم ظالمان و نظام های مسلط است، جای خود محفوظ است.

اما این به معنای آن نیست که این ظلم ها تأثیر ندارد.

ظلم قدم به قدم پیش می رود و ظالم گام به گام فربه می شود.

شمر گام به گام به مرحله قصاوتی می رسد که در روز عاشورا از او دیده شد.

گناه قدم به قدم صفحه نورانی قلب ما را تیره می کند.

لذا در روایت و احکام شرعی چنین آمده که توبه از گناه واجب فوری و آنی است.

انصاری گفت: اگر کسی گناهی انجام داده و به معصیت گرفتار شده، بر او واجب است که بلافاصله بعد از تذکر توبه کند.

اگر مال دیگران و حق آنها را خورده، ادا کند.

اگر حق خدا را ضایع کرده، بلافاصله توبه کند.

تأخیر در توبه، خود گناه است.

یکی از دام های شیطان این است که به فرد می گوید برای توبه کردن وقت هست.

او بیان کرد: در حقوق الناس، مطلقاً جای گذشت نیست.

لذا باید حقوق مربوط به دیگران را جدی بگیریم.

حتی مجالس سوگواری ممکن است موجب ظلم و آزار دیگران شود.

اگر حرمت تریبون سیدالشهداء(ع) رعایت نشود و بر بالای منبرها حق دیگران تضییع شود و به انسان های آزاده نسبت سوء داده شود و به بزرگانی تهمت زده شود و از تریبون مداحی، البته اکثر مداحان ما معارف اهل بیت تراوش می کنند، اگر حق کسی ضایع شد جواب خدا را چه می خواهند بدهند.

عضو مجمع روحانیون مبارز افزود: اگر آن مجلس از صداوسیما پخش شود و از بیت المال برگزار شده باشد، به راستی جواب خدا را چه خواهند داد؟ چگونه می توانند این ظلم را جبران کنند؟ در حقوق عمومی نیز مشکلات بسیاری وجود دارد.

تن انسان از این همه ظلم می لرزد.

برای نمونه در یک اتاق در بسته، صلاحیت انسان های وارسته، حر و شجاع را که مثلاً برای مجلس یا خبرگان، آنهم نه برای متاع دنیا بلکه برای خدمت و بیان حقایق کاندید شدند، بر اساس گزارش های دروغ رد می کنند.

او در ادامه گفت: بعد از انتخابات نیز، در قبال برخی از این ردصلاحیت های مسأله دار می گویند؛ ببخشید ما اشتباه کردیم یک تشابه اسمی بود یا در موردی می گویند گزارشاتی به ما داده بودند که بعداً فهمیدیم درست نبود! همین؟ اگر آن فرد بگذرد هم از حق شخصی خود گذشته، مجلسی که در آن، این گروه افراد شجاع از حق خود در دفاع از مردم بازماندند و جامعه از آنها محروم شده و به سبب آن، جایگاه مجلس و خبرگان تضعیف شده، این حق قابل گذشت نیست.

انصاری گفت: بر فرض که دور بعد شما تایید صلاحیت کردید، اما این دور چه می شود؟ من نمی خواهم شب عاشورا وارد مسائلی شوم که ممکن است خوشایند عده ای نباشد، اما چه کنم که وظیفه دینی ام اقتضا می کند که بگویم؛ آیا مسیر مجلس ما به لحاظ رشد، بالندگی، سلامت نفس و عملکرد و نظارت قاطع و شجاعت برخورد و ریل گذاری های نرم افزارانه برای نظام و رشد و پیشرفت مردم و رفع نارسایی ها بهتر از دور اول است یا پسرفت داشته؟ بهتر از دور دوم است یا پسرفت داشته؟عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: ما در نظام اداری، با برخی گزینش ها و تنگ نظری ها، مسیر شایستگان را مسدود کردیم.

به تعبیر امیرالمومنین(ع)؛ 4 چیز تمدن ها، حکومت ها و دولت ها را به زانو درمی آورد، یکی از آن 4 عامل، این است که انسان های دون پایه و کم ظرفیت را بر انسان های شایسته تر مقدم کنیم.

لذا کسی که خود را در جایی قرار دهد که شایسته آن نیست از رحمت خداوند دور بوده و ملعون است.

ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟انصاری افزود: در حوزه حقوق اجتماعی کسانی که مسئولیت دارند، باید بلرزند و بترسند از اینکه حقوق مردم تضییع نشود، به ویژه کسانی که در حقوق مالی و اقتصادی هستند.

چطور می شود تعدادی از موسسات مالی و اعتباری به نام ائمه اطهار(ع) در روز روشن، در مشهد مقدس موسسه ایجاد کنند و هزاران هزار میلیارد جیب مردم را خالی کنند و دولت مجبور شود 11 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برای تسویه بدهی برخی از این موسسات بدهد.


کلید واژه ها: حقوق - مجمع روحانیون - مجید انصاری - انصاری - زندگی - انسان - اجتماعی - مراسم عزاداری - سوءاستفاده - مجید - امام - فرزندان - عزاداری - مبارزه - فرهنگی - گزینش - قضایی - موسسه - ادیان - محروم - مراسم - شکایت - اولین - معروف - اندام - مادر - قرآن - مردم - حرام - نظام

آخرین اخبار سرویس:
فاز اول ساختمان حوزه علمیه پیشوا به بهره برداری رسید

غول نفتی روسیه از ایران می رود

گچساران لرزید

دادستان قم: تکذیب فوت یک زندانی به علت اعتصاب غذا

زمان اعدام بابک زنجانی از زبان معاون قوه قضاییه

​تغییر لایحه بودجه 98 در وقت اضافه

دو لایحه مرتبط با fatf از دستور کار مجمع تشخیص خارج شود

تأکید نماینده دائم قزاقستان در سازمان ملل بر اجرای برجام

45 درصد تلفات جاده ای کشور کاهش یافته است

دوران طلایی استفاده از توانمندی بانوان قزوین فرا رسیده است

تأکید هیات دولت بر رهنمود های رهبر معظم انقلاب درباره ضرورت های بودجه سال 98 کل کشور

غرویان: به آیت الله جنتی گفتم در روز قیامت جلوی شما را می گیرم

استخدام نیروی کافه جهت سرو بستنی در تهران

بنیاد مستضعفان در سیستان و بلوچستان زیتون می کارد

بهره برداری از موزه دفاع مقدس قم همزمان با دهه فجر

افزایش 10 برابری بودجه پیشگیری از آسیب های اجتماعی گلستان

لاریجانی و روحانی خود را بالاتر از قانون می دانند

زباله شهر ساری بهداشتی دفن نمی شود

ایزدی: بازآفرینی شهری صرفا جنبه تغییر کالبدی ندارد

بانک اطلاعاتی پراکندگی بیسوادی در فارس تدوین شود

وزیر کار در انتخاب مدیرعامل تامین اجتماعی با دبیرکل خانه کارگر مشورت کند/زمزمه روی کارآمدن استیضاح کنندگان ربیعی به گوش می رسد

برای حضور سرمایه گذاران در البرز فرش قرمز پهن می کنیم/ رییس جمهور توجه ویژه به البرز دارد

رونمایی از ده اثر مرکز علوم عقلی اسلامی

آب دریای خزر فرصت مهم توسعه گلستان است

هیات پاکستانی اجلاس مرزی قول پیگیری آزادی 7 مرزبان ایرانی را داد

انتساب مطالب کذب به وزیر کشور زائده تخیلات بیمار است

فتنه دشمن به همگرایی بیشتر مردم ایران و عراق منجر شد

مشاور وزیر کشور: انتساب مطالب کذب به وزیر کشور دور از اخلاق است

تهرانی ها برای دریافت اسناد خسارات متفرقه بیمه سلامت، کجا بروند؟

آنچه پزشکان را به دام مافیای ثروت اندوزی می اندازد

لزوم ترویج فرهنگ استفاده از غذای سالم

تصاویر/ آیین رونمایی از ترجمه اصول کافی به قلم استاد انصاریان

وقتی اردوهای جهادی روحیه طلاب برای درس خواندن و خدمت به مردم را چند برابر می کند

دائره المعارف ها ابزار های رایج در جهان امروز برای انتقال اندیشه ومبانی فکری است

فیلم/ نماینده ولی فقیه در لرستان جلسه تنظیم بازار را ترک کرد

معاون قوه قضاییه: بابک زنجانی در موقع مناسب اعدام می شود

برگزاری جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان در کاشان

بازدید شهردار تهران از خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

رییس کمیسیون عمران مجلس: پست بانک برای اشتغال زایی درروستاها تسهیلات مناسبی پرداخت کرده است

انتقاد از موازی کاری به عنوان گرفتاری اصلی پژوهش های علوم انسانی اسلامی

مراسم هفدمین سالگرد شهادت شهدای تفحص برگزار می شود

دانشمندان اسراییلی گوشت مصنوعی ساختند

کلیات طرح آمایش سرزمین چهارمحال و بختیاری تصویب شد

گرامیداشت شهید «منصور سیران حصاری» در بجنورد

رونمایی از ترجمه فارسی اصول کتاب اصول کافی

استخدام بازاریاب با مزایا در یک مجموعه معتبر در تهران

هلاکت دو صهیونسیت در شرق رام الله + فیلم

حجت الاسلام قمی: سازمان تبلیغات اسلامی به حوزه های علمیه در راستای دینداری جامعه کمک کنند

ایجاد زمینه برای تحول علمی در ایران از برکات انقلاب اسلامی است

جعفر آیین پرست رییس کمیته انتخابات حزب مستقل و اعتدال شد

مهریزی: با نگاه تبعیض آمیز به مرد و زن نمی توان در دنیای امروز گفت وگو کرد 

شهادت 2 برادر در یک روز با فاصله 14 سال!

آیت الله فاضل لنکرانی: وظیفه حوزه های علمیه حفظ انقلاب است

فتنه دشمن به همگرایی بیشتر مردم ایران و عراق منجر شد

یک گاو در خراسان شمالی 4 قلو زایید

روند ساخت مسکن محرومان در فارس شتاب گیرد

تقویت گردشگری پایتخت قاجاری و پایتخت صفوی

معرفی مدیرکل صدا و سیمای استان سمنان + تصاویر

کسب رتبه برتر روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان البرز

بازدید معاون هماهنگ کننده ارتش از موزه دفاع مقدس قم

اروپا اجرای کانال مالی را به تصویب CFT موکول کرده است

کاریکاتور/ نظرت راجع به گرونی بنزین چیه؟

شهر فروشی در کرمانشاه!

سازمان مدیریت بحران پیگیر رفع مشکلات ناشی از تغییر نوع، تعداد و زمان بارش ها

توضیح فریبرز عرب نیا درباره زندگی اش در کانادا/ راننده بیماران هستم!

گلایه رضا کیانیان از یک عادت بد ایرانیان/ عکس

مشاور وزیر کشور: وزیر، فرزند خود را نابغه اقتصادی معرفی نکرده است

انقلاب زمینه رشد علوم اسلامی را فراهم کرد/ فراموشی نعمت انقلاب، خطری که جامعه را تهدید می کند

اطلاع نگاشت | بیدار باش

دعوای ضرغامی و آشنا بالاگرفت

ستاد بزرگداشت 40 سالگی انقلاب اسلامی تشکیل شد

فرزندان ایثارگران نیروهای آینده انقلاب اسلامی اند

همایش پیاده روی خانوادگی در رامیان برگزار شد

یک گاو در خراسان شمالی 4قلو زایید

انتساب مطالب کذب به وزیر کشور زائده تخیلات بیمار است

استخدام شرکت سمیران سلامت در شهرک صنعتی بزرگ شیراز

یک سلام و یک خداحافظی

بابک زنجانی در موقع مناسب اعدام می شود

آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد اعلام شد

استخدام کمک آشپز خانم در یک کترینگ معتبر در پردیس تهران

نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را در فردو از سر می گیریم / می خواهم این هشدار را بدهم که این بلوف نیست بنده اگر حرفی زده ام پایش ایستاده ام

توزیع کارت حکمت بین 450 هزار نفر از ایثارگران کشور

اعطای 100 جهیزیه به زوج های جوان محروم

بازدید شهردار تهران از خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

انتقاد از موازی کاری به عنوان گرفتاری اصلی پژوهش های علوم انسانی اسلامی

به همراه رونمایی از یک کتاب مراسم بزرگداشت مرحوم «احمد احمدی» برگزار می شود

سه هزار خادم کرمانشاهی اربعین حسینی تجلیل شدند

پیشنهاد وکیل باقری درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

هیات پاکستانی اجلاس مرزی قول پیگیری آزادی 7 مرزبان ایرانی را داد

جنبش عدالتخواه خطاب به محسن رضایی: دو لایحه مرتبط با fatf از دستور کار مجمع تشخیص خارج شود

استفاده بهینه از خاک نیازمند فرهنگ سازی است

معجزه انقلاب، چهره دشمن، ضرورت بصیرت و هوشیاری

مساجد محور برنامه های فرهنگی و مذهبی باشند

اسلامی سازی دانشگاه ها؛ توفیقات، ناکامی ها

شهر فروشی در کرمانشاه!

مشاور وزیر کشور: انتساب مطالب کذب به وزیر کشور دور از اخلاق است

ضرغامی: حقوقم 9 میلیون و 600 هزار تومان است/به خاطر حکمی 3 میلیون از حقوقم کم شده/ به رییس دیوان محاسبات نامه نوشتم کسر 3 میلیون، نظم زندگی ما را به هم زده و خانمم شما را نفرین کرد

سخنگوی هیات رییسه مجلس: لایحه بودجه 98 یکشنبه به مجلس ارائه نمی شود

ترجمه اصول کافی به قلم استاد انصاریان رونمایی شد

گردشکری فضایی توسعه پیدا می کند

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟