مطالب مرتبط:
مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟
مجید انصاری: مداحان هتاک مورد تشویق هم قرار می گیرند / مداحی قبلا شغل نبود، الان یک بیزینس پرسود است
مجید انصاری: امروز احتکار، مانند بستن آب بر یاران امام حسین(ع) در روز عاشوراست/امروز برای هیچ مسئولی روز استراحت نیست/ امروز در جنگ اقتصادی و تبلیغی به طور تمام عیار درگیر هستیم
تیم آقا مجید هم باید تهاجمی شود
مجید انصاری: رییس جمهوری، با قدرت در جلسه شورای امنیت شرکت کند/ باید این جلسه را به استیضاح ترامپ تبدیل کنیم/ ما پیروی حضرت علی(ع) هستیم که در هیچ میدانی عقب نشینی نمی کرد/ باید در این جنگ روانی آمریکا را شکست دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 22:062018-09-20سياسي

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟


عضو مجمع روحانیون مبارز با بیان اینکه ما در نظام اداری، با برخی گزینش ها و تنگ نظری ها، مسیر شایستگان را مسدود کردیم، گفت: ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، - حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری طی سخنانی در مراسم عزاداری موسسه دارالزهرا گفت: همه رسولان برای این مبعوث شدند تا دو حقیقت مهم را برای مردم روشن کنند؛ مسأله اول پرستیدن خدا و مسأله دوم دوری از طاغوت است.

او، دو موضوع دیگر را از ارزش های بعثت انبیاء و وجه مشترک میان تمام شریعت ها و ادیان دانست و افزود: مورد نخست مسأله حق و مبارزه با باطل است و دوم، مسأله عدل و مقابله با ظلم و ستم.

انصاری یادآور شد: واژه حق، واژه ای بسیار پرمعنا و گسترده است.

من واژه ای به این فراگیری و تنوع در معنا سراغ ندارم.

حق از اسامی ذات اقدس الهی است و کاربرد این واژه در حوزه معارف دینی و اعتقادات و علم کلام بسیار وسیع است.

در حوزه حقوق و امتیازات اجتماعی در همه سطوح آن نظیر اقتصاد، حقوق مالی و حقوق اقتصادی، در حوزه مسائل اجتماعی اعم از فرهنگی و سیاسی، در حوزه مسائل قضایی و دیگر حوزه های زندگی بشر، مسأله حقوق و واژه حقوق جایگاه برجسته ای دارد.

او در ادامه گفت: در زندگی شخصی نیز، مسأله حق جایگاه خاص خود را دارد.

وقتی که صحبت از حق می کنیم، به تعبیری صحبت از همه بایدها و نبایدهایی می کنیم که یا به حکم شرع یا به حکم عقل یا به حکم عرف قابل قبول و دارای امضای شرع باید رعایت شود.

لذا حوزه حقوق، حوزه ای بسیار گسترده است.

امام سجاد(ع) در رساله معروف خود، زوایایی از حقوق را باز کردند که کمتر در نگاه نخست مورد توجه است.

حقوق انسان بر خودش، حقوقی که ما بر خودمان داریم، حقوق اعضا و جوارح ما بر ما، امام سجاد(ع) تک تک این حقوق را بیان می کند و قلمرو و حوزه مسئولیت ما را در قبال حقوقی که خود بر خود داریم، بیان می کند.

عضو مجمع روحانیون مبارز بیان کرد: از وجود خود که فاصله می گیریم، حقوقی که نزدیکترین افراد در زندگی بر ما دارند؛ حقوق متقابل زن و شوهر، حقوق متقابل پدر و مادر و فرزندان و… که باید رعایت کنیم و اگر رعایت نکنیم، حقوقی را ضایع کردیم که باید در پیشگاه خداوند متعال پاسخگو باشیم.

عجیب اینجاست که در روایات متعدد و حتی در آیات قرآن به این نکته اشاره شده که اولین شکات ما در قیامت، اندام خود ما هستند.

چشمی که شکایت می کند؛ چرا از من سوءاستفاده کردی؟ چرا حق مرا ادا نکردی؟ امیرالمومنین(ع) می فرماید؛ حق چشم است که بر حرام پوشیده شود.

اگر کسی از شنیدن سخن حق محروم کرد و گوش خود را به شنیدن سخن باطل و گناه آزرد، در حقیقت ظلمی کرده به خود از مجرای عضوی که خدا در وجود او قرار دارد، تا به وسیله آن مسیر کمال را طی کند.

او افزود: خداوند در قرآن می فرماید؛ ما انسان را از نطفه قرار دادیم و او را آزمودیم و ابزار مهمی را در اختیار او قرار دادیم.

او را دارای قدرت شنوایی و بینایی قرار دادیم و نه تنها شنیدن، بلکه درک شنیده ها و تحلیل شنیده ها، قدرت بصر به او دادیم تا از مجرای آن به بهره برداری از دیده ها برسد.

انصاری گفت: مرحوم فلسفی تفسیر زیبایی داشتند و گفتند وقتی از شمر سخن رانده می شود و چهره او ترسیم می شود، یک آدم عجیب و غریبی است که به تعبیر آقای فلسفی، دندان هایش از دهانش بیرون زده و دوشاخ روی سرش درآمده و چشم هایش از حدقه بیرون زده اند.

در واقع غیرطبیعی فرض کردن شمر به معنای آن است که او منحصر به فرد بود و شمریت نیز تنها در وجود او خلاصه می شد.

در حالی که اگر به دیده درست بنگریم؛ می بینیم که او یک انسان مسلمان و یکی از سپاهیانی بود که در رکاب علی(ع) در جنگ صفین جنگید.

او افزود: هیچ شمری از ابتدا شمر به دنیا نیامده است.

هیچ ظالمی از ابتدا ظالم متولد نشده و هیچ فرعونی ابتدا با آن روحیه کبر و غرور به دنیا نیامده است.

لذا مسأله ظلم، مسأله ای است که می تواند یکایک ما را آلوده کند.

همچنان که عدالت مسأله ای است که می تواند ما را مزین سازد.

حق و حق طلبی حوزه ای است که همه رفتار و کردار ما را در برمی گیرد، هیچ عملی از هنگام تولد تا هنگام مرگ ما نیست، مگر اینکه در حوزه حق و باطل تعریف می شود.

از این رو، سخنی که می گوییم یا حق است یا باطل، اقدامی که می کنیم یا حق است یا باطل.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: اگر سخن یا عمل ما بر مدار آنچه که خدا خواسته و تجویز کرده، قرار داشته باشد ما در مسیر حق عمل کرده ایم و اگر در این مسیر نباشد، الزاماً در حوزه باطل وارد می شود.

لذا امام علی(ع) فرمود؛ کسی که به یک سخن یا سخنرانی گوش می کند در حقیقت به نوعی در حال پرستش سخنور است.

زیرا زمانی از عمر و گوش خود را در اختیار او قرار داده است.

اگر آن سخن از خدا و حق باشد و او نیز برای خدا و حق بشنود، عبادت خداست و اگر غیر این باشد، در مسیر عبادت غیرالهی قرار می گیرد.

او افزود: در تقسیم بندی ای که علمای دین و مفسران کرده اند، حقوق حاکم بر زندگی ما یا حقوق الله است یا حقوق الناس، حقوق الله برمی گردد به رابطه و وظیفه شخصی ما در برابر خدا؛ مانند نماز، روزه، حج و سایر عبادت های فردی، البته در مسیر انجام این حقوق گاهی حقوق ناس تعبیه شده است.

برای نمونه، لباس نمازگزار نباید غصبی و از حقوق مردم باشد.

یا در حج نباید مال مردم در مال فرد باشد.

اصل عمل در حوزه حقوق الله تعریف می شود و سایر حقوق در حوزه حقوق الناس هستند.

انصاری بیان کرد: نوعاً این حقوق از رهگذر بی توجهی یا کم توجهی مورد تعدی قرار می گیرد.

وقتی که به حقوق تعدی شد، مسأاله ظلم پیش می آید.

روایات متعددی از امیرالمومنین(ع) و پیامبر اکرم(ص) در این باره وجود دارد.

حضرت فرمود؛ یک دسته از ظلم ها هستند که خداوند آنها را تحت شرایطی می بخشد، مانند ظلم به خود یعنی ظلمی که مستقیم به خود کرده ایم و به دیگری سرایت نداده ایم.

او در بیان دسته دوم ظلم گفت: آن ظلمی است که ممکن است بخشیده شود، اما رها نمی شود.

آن ظلمی است که به دیگران می شود.

محال است که خداوند ظلمی که به دیگران شده را رها کرده و از آن بگذرد.

این ظلم تا زمانی که جبران نشده یا به تعبیر پیامبر اکرم(ص) قصاص نشود، رها نمی شود.

خداوند رسیدگی به این ظلم را از اختیار و عمل خود خارج کرده است.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: اگر ما که در دو ماه محرم و صفر، بیرق مبارزه با ظلم را برافراشته می کنیم، باید ایران قبل از محرم با بعد از آن فرق کرده باشد.

باید بازار قبل از عاشورای ما با بازار بعد از آن و قوه قضاییه قبل از عاشورا و محرم با بعد از آن فرق کرده باشد.

اگر دانشگاه کربلا و محرم نتواند نهادهای حکومتی و یکایک ما را متحول کند، دچار خسران شده ایم.

فلسفه این مراسم ها و شهادت امام حسین(ع) همین است.

او افزود: فلسفه شهادت سیدالشهداء(ع) اقامه حق و عدل و دفع ظلم و باطل است.

البته مصادیق بارز آن که ظلم حکومت ها، ظلم ظالمان و نظام های مسلط است، جای خود محفوظ است.

اما این به معنای آن نیست که این ظلم ها تأثیر ندارد.

ظلم قدم به قدم پیش می رود و ظالم گام به گام فربه می شود.

شمر گام به گام به مرحله قصاوتی می رسد که در روز عاشورا از او دیده شد.

گناه قدم به قدم صفحه نورانی قلب ما را تیره می کند.

لذا در روایت و احکام شرعی چنین آمده که توبه از گناه واجب فوری و آنی است.

انصاری گفت: اگر کسی گناهی انجام داده و به معصیت گرفتار شده، بر او واجب است که بلافاصله بعد از تذکر توبه کند.

اگر مال دیگران و حق آنها را خورده، ادا کند.

اگر حق خدا را ضایع کرده، بلافاصله توبه کند.

تأخیر در توبه، خود گناه است.

یکی از دام های شیطان این است که به فرد می گوید برای توبه کردن وقت هست.

او بیان کرد: در حقوق الناس، مطلقاً جای گذشت نیست.

لذا باید حقوق مربوط به دیگران را جدی بگیریم.

حتی مجالس سوگواری ممکن است موجب ظلم و آزار دیگران شود.

اگر حرمت تریبون سیدالشهداء(ع) رعایت نشود و بر بالای منبرها حق دیگران تضییع شود و به انسان های آزاده نسبت سوء داده شود و به بزرگانی تهمت زده شود و از تریبون مداحی، البته اکثر مداحان ما معارف اهل بیت تراوش می کنند، اگر حق کسی ضایع شد جواب خدا را چه می خواهند بدهند.

عضو مجمع روحانیون مبارز افزود: اگر آن مجلس از صداوسیما پخش شود و از بیت المال برگزار شده باشد، به راستی جواب خدا را چه خواهند داد؟ چگونه می توانند این ظلم را جبران کنند؟ در حقوق عمومی نیز مشکلات بسیاری وجود دارد.

تن انسان از این همه ظلم می لرزد.

برای نمونه در یک اتاق در بسته، صلاحیت انسان های وارسته، حر و شجاع را که مثلاً برای مجلس یا خبرگان، آنهم نه برای متاع دنیا بلکه برای خدمت و بیان حقایق کاندید شدند، بر اساس گزارش های دروغ رد می کنند.

او در ادامه گفت: بعد از انتخابات نیز، در قبال برخی از این ردصلاحیت های مسأله دار می گویند؛ ببخشید ما اشتباه کردیم یک تشابه اسمی بود یا در موردی می گویند گزارشاتی به ما داده بودند که بعداً فهمیدیم درست نبود! همین؟ اگر آن فرد بگذرد هم از حق شخصی خود گذشته، مجلسی که در آن، این گروه افراد شجاع از حق خود در دفاع از مردم بازماندند و جامعه از آنها محروم شده و به سبب آن، جایگاه مجلس و خبرگان تضعیف شده، این حق قابل گذشت نیست.

انصاری گفت: بر فرض که دور بعد شما تایید صلاحیت کردید، اما این دور چه می شود؟ من نمی خواهم شب عاشورا وارد مسائلی شوم که ممکن است خوشایند عده ای نباشد، اما چه کنم که وظیفه دینی ام اقتضا می کند که بگویم؛ آیا مسیر مجلس ما به لحاظ رشد، بالندگی، سلامت نفس و عملکرد و نظارت قاطع و شجاعت برخورد و ریل گذاری های نرم افزارانه برای نظام و رشد و پیشرفت مردم و رفع نارسایی ها بهتر از دور اول است یا پسرفت داشته؟ بهتر از دور دوم است یا پسرفت داشته؟عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه گفت: ما در نظام اداری، با برخی گزینش ها و تنگ نظری ها، مسیر شایستگان را مسدود کردیم.

به تعبیر امیرالمومنین(ع)؛ 4 چیز تمدن ها، حکومت ها و دولت ها را به زانو درمی آورد، یکی از آن 4 عامل، این است که انسان های دون پایه و کم ظرفیت را بر انسان های شایسته تر مقدم کنیم.

لذا کسی که خود را در جایی قرار دهد که شایسته آن نیست از رحمت خداوند دور بوده و ملعون است.

ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟انصاری افزود: در حوزه حقوق اجتماعی کسانی که مسئولیت دارند، باید بلرزند و بترسند از اینکه حقوق مردم تضییع نشود، به ویژه کسانی که در حقوق مالی و اقتصادی هستند.

چطور می شود تعدادی از موسسات مالی و اعتباری به نام ائمه اطهار(ع) در روز روشن، در مشهد مقدس موسسه ایجاد کنند و هزاران هزار میلیارد جیب مردم را خالی کنند و دولت مجبور شود 11 هزار میلیارد تومان از جیب مردم برای تسویه بدهی برخی از این موسسات بدهد.


کلید واژه ها: حقوق - مجمع روحانیون - مجید انصاری - انصاری - زندگی - انسان - اجتماعی - مراسم عزاداری - سوءاستفاده - مجید - امام - فرزندان - عزاداری - مبارزه - فرهنگی - گزینش - قضایی - موسسه - ادیان - محروم - مراسم - شکایت - اولین - معروف - اندام - مادر - قرآن - مردم - حرام - نظام

آخرین اخبار سرویس:
شرایط گذراندن سربازی در ازای انجام پروژه تحقیقاتی

صفاری نطنزی: واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

مسجد انقلابی کانون مودت و الفت اسلامی است

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در هلدینگ سازیران در تهران

استخدام خبرنگار(محتوا نویس) در هلدینگ سازیران در تهران

استخدام فروشنده با تجربه خانم محدوده پاسداران

معتادان متجاهر از محل آمد و شد زائران جمع آوری شوند

فال آنلاین دیوان حافظ پنج شنبه 26 مهرماه 97

احمد حکیمی پور، از امید زنجان تا ترور حجاریان!/ آغاز برنامه اراده ملت برای انتخابات مجلس یازدهم

سلمان فارسی متعلق به همه ی ایران است

امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پذیرشگر در یک شرکت معتبر در سیستان و بلوچستان

استخدام سرپرست حسابداری،حسابدار،کارمند اداری محدوده جردن

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت عالی در خراسان رضوی

خطیب جمعه این هفته پایتخت مشخص شد

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

احتمال تغییر تاریخ نمایشگاه رسانه های دیجیتال قوت گرفت

برگزاری کنگره جمعیت رهپویان با حضور جلیلی، رضایی و حجت الاسلام رحیمیان

آتش سوزی در هواپیما ملانیا ترامپ +فیلم

از پاسخ مسئول نهاد رهبری به توهین های وزیر بهداشت تا موجه بودن غیبت دانشجویان در سفر پیاده روی اربعین

طرح مجلس آمریکا درمورد فروش تسلیحات به عربستان

حقوق بشر آمریکایی از بُعد نظری و رفتاری دچار چالش شده است

نهضت مطالبه گری در کشور راه اندازی شود

سردار نقدی: ایران آزادترین کشور دنیا است

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس

دولت الکترونیک؛ در انتظار الحاق دستگاه های اجرایی

حقوق بشر آمریکایی یعنی دامن زدن به جنایات گروه های تکفیری

یکی از بزرگترین ریشه های انحراف، معضل بیکاری است

مجموعه متن عاشقانه برای همسر

تجربه نقد و نسیه برجام یکبار دیگر در CFT تکرار نشود/ تصویب «CFT» بدون پند گرفتن از برجام !

مُهرِ صد آفرین

افراد دارای این 10 خصلت به فرموده امام رضا(ع) عقلشان کامل است

میوه فروش با معرفت!/ عکس

جزییاتی از تعطیلات زمستانی مدارس

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

اقتصاد اشتراکی در شرایط تحریم مانع هدر رفت منابع می شود

آیا دریافت گذرنامه برای زیارت اربعین واجب است؟

اعتیاد آمریکا به تحریم از کنترل خارج شده است

FATF لازمه فعالیت های اقتصادی است

درخواست برای ترمیم حداقل حقوق کارگران + سند

عدم مدارای مذهبی میان معلمان مدارس اندونزی نگران کننده است

فرماندهان حشدالشعبی به چه دلیل صد میلیون تومان به مدافع حرم ایرانی دادند؟

تصاویر/ اعزام خادمین آستانه امام زاده علی بن جعفر (ع) به سامرا جهت خدمت به زائران

منازعات سیاسی وغفلت از منافع ملی

تحریم های آمریکا علیه بانک ها و شرکت های ایرانی نقض صریح حکم دادگاه لاهه است

نماینده مردم کوهدشت ورومشکان در مجلس شورای اسلامی :

سعودی های کودک کش هم علیه ایران حرف می زنند!!!

تصویری شگفت انگیز از دریاچه ارومیه

بخش هایی از سازوکارهای اروپا ظرف روزهای آینده وارد فاز عملیاتی می شود

ممنوعیت ارسال محصولات ترانزیتی از مرز شلمچه

شفافیت بیشتر، اعتماد عمومی بیشتر

استاندار کردستان: دولت پیگیر بازگشایی بازارچه سیف است

دشمنان سعودی در عمق خانه هایشان نیز امنیت ندارند

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سرآغاز راهی طولانی

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی

آیا احزاب لبنانی در زمین قدرت های فرامنطقه ای بازی می کنند؟

400 هزار شغل توسط ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ایجاد شده است

پخت روزانه 4 هزار پرس وعده غذایی و آماده سازی بیمارستان صحرایی در چذابه

کلید پاداش الهی درکلام امام حسن(ع)

انتقاد «مطهری» از جایگزینی یک شهادت به جای ولادت در هفتم صفر

بیانیه کارگران در واکنش به وضع موجود منتشر شد

عتیقه آمریکایی در تهران!/ عکس

مجمع عمومی خانه احزاب 26 آبان برگزار می شود

این مرد دختر هم سن دخترش را به خانه می برد

تصاویر/ نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حضور آیت الله اعرافی

تعبیر خواب سوره هود - خواندن سوره هود در خواب چه تعبیری دارد؟

فتنه گران در دانشگاه جایی ندارند/ اساتید و دانشجویان انقلابی در عرصه های اجتماعی نقش ویژه ایفا کنند

تصاویر/ مراسم پاسداشت 13 سال مجاهدت فرهنگی، تبلیغی سفیر انقلاب در اروپا

ترویج فرهنگ عاشورایی کاهش آسیب های جامعه را به همراه دارد

واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

اصابت تیر به استاد دانشگاه در اهواز کاملا اتفاقی بود

حمله به پایگاه مرزی سپاه در میرجاوه با جدیت پیگیری می شود

حداقل حقوق کارگران ترمیم شود+سند

آخرین خبر از دستگیری ها در شهرداری همدان

عکس بیش ازحد متفاوت «بهنوش بختیاری» که متعجبتان می کند!

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

ای مسئولان بدانید که پایه میز شما بر روی خون شهدا قرار دارد

انتشار سرمقاله مشترک یکی از نمونه های نادر در جهان است

حکم اشاعه اخبار کذب برای تغییرات در قیمت سهام/ پاسخ حضرت آیت الله فیاض

ماجرای شنود در شهرداری تهران به کجا رسید؟

ایثار بزرگ مردم عراق در مراسم اربعین در رسانه های جمعی انعکاس یابد

عکس هوایی از از تالاب زیبای سوستان

چالش های گزارشگری با محمدرضا احمدی

دستگاه ها باید پاسخگوی هزینه مبالغ دریافتی خود از شرکت های بیمه باشند

جزییات نشست با رییس دولت اصلاحات

طرح بازچرخانی آب، اولویت طرح های انتقال به اصفهان را ساقط نکند

آخرین گام عبدالمهدی برای تشکیل دولت جدید عراق

موافقت روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

اولین عکس منتشر شده از جنازه طراح اصلی حمله به اهواز

صداوسیما اشتهایی سیری ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

موافقت رییس جمهور با بررسی پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

کمالوندی: منتظر اقدامات فوری طرف اروپایی هستیم

حمله تند و بی سابقه بهنوش بختیاری به رضا رشیدپور +عکس

کلمات قصار/ انوری: دل سیر نگرددت زبیدادگری

کلمات قصار/ خواجوی کرمانی: ای دل خسته چه حالست که از درد فراق chr(8230)

محفل انس با قرآن کریم – محلات

محمدی: ترویج فرهنگ ایثار با خلق آثار فاخر هنری میسر است

چگونگی انجام پروژه در ازای کل سربازی+ مقررات

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟

مجید انصاری:ما چند نفر انسان شایسته داریم که بگوید آقا سراغ دیگری برو، او بر من اولی است؟