مطالب مرتبط:
سونامی تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران/ سکوت مسئولان
سونامی تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران
عجیب ترین جراحی های زیبایی در ایران؛ از تغییر صدا تا انگشتان پا!
ایران بی قانون ترین کشور در انجام جراحی های زیبایی
فهرست عجیب و غریب جراحی های زیبایی در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 21:002018-09-20پزشكي

سیل تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران


دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، از بی تفاوتی مسئولین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در خصوص اعمال بی ضابطه جراحی زیبایی در کشور، - گلایه کرد.

: دکتر بابک نیکومرام با تاکید بر ضرورت قانون گذاری در زمینه اعمال جراحی زیبایی، گفت: در کشور ما خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد و باید بررسی های کارشناسی در این حوزه صورت گیرد که انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با رویکردی بین المللی و قدمت دیرینی که دارد می تواند همراه با دیگر انجمن های مرتبط با اعمال جراحی زیبایی نظرات کارشناسی بسیار خوبی جهت تدوین و تصویب قوانین بروز مطابق استانداردهای بین المللی در حوزه جراحی های زیبایی با تکیه بر سلامت عموم و تامین خواسته های آنان ارائه دهد.

وی در ارتباط با قوانین جراحی زیبایی در کشورهای مختلف، اظهار داشت: به دلیل اینکه جراحی زیبایی در دهه های اخیر افزایش یافته به همان نسبت نیز عوارض ناگوار آن شیوع بیشتری پیدا کرده و از طرفی خطر بالقوه رواج غیرعادی تغییر قیافه و الگوهای غیرمتعارف در جامعه و تحمیل هزینه های غیر ضروری به خانواده ها نیز بیشتر شده است،.

نیکومرام ادامه داد: قانون گذاری در این زمینه مورد توجه مسئولان کشورهای سلامت محور مترقی قرار گرفته است و هر چه می گذرد قوانین سخت تری در این خصوص اعمال می شود.

البته منظور از اعمال جراحی زیبایی در اینجا اعمال جراحی تهاجمی است و اعمال زیبایی غیر تهاجمی مانند تزریق ژل های قابل جذب، بوتاکس و سایر روش های غیرتهاجمی را شامل نمی شود.

وی افزود: در اینگونه اعمال معمولا با فرد بیمار و با اندیکاسیون مطلق عمل مواجه نیستیم که الزام عمل داشته باشد، بلکه عمده متقاضیان این اعمال افراد سالمی هستند که به دلایل مختلف بدنبال اعمال زیبایی می گردند و تشخیص اینکه ایا این فرد از این عمل واقعا سود خواهد برد یا خیر و اینکه چه عوارضی ممکن است بجا بگذارد نیازمند آموزش آکادمیک سختگیرانه همراه با دستورالعمل ها و قوانین محکم دارد.

  دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی عنوان کرد: آموزش طب و قوانین مربوط به طبابت از قدیم تا دو تا سه دهه قبل بدین گونه بود که فارغ التحصیلان رشته پزشکی می توانستند  هرگونه اعمال جراحی را انجام بدهند و فقط در صورت عارضه باید پاسخگو باشند و هنوز هم شاید تعدادی از اساتید که در آن سال ها آموزش دیده و فارغ التحصیل شده و مناصب کلیدی نیز دارند بر این باور باشند ولی با پیشرفت علم در دهه های اخیر اکثر کشورهای مترقی برای حفظ و ارتقای سلامت مردم تغییرات زیادی در نحوه آموزش پزشکی، تدوین و اجرای قوانین حوزه پزشکی داده اند.

نیکومرام گفت: به خصوص در حوزه اعمال جراحی زیبایی این قوانین سخت تر شده و قوانین مختص خود را جدای از قوانین جاری حوزه سلامت به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این قوانین طوری تدوین شده که جلوی رواج انگیزه های کاذب جراحی زیبایی و رشد بیمارگونه آن گرفته شود و از طرفی رضایت و خواسته های متقاضیان را نیز تأمین می کند.

این قوانین عوارض کمتری را به جامعه تحمیل کرده و از همه مهم تر موجب افزایش اعتماد جامعه به پزشکان نیز می شود.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک، ادامه داد: در کشور دانمارک تا سال 2004 نیز کم و بیش همین قوانین مشابه ایران وجود داشت و حدودی برای اعمال جراحی زیبایی تعیین نشده بود ولی تنها با ایجاد چندین عارضه لیپوساکشن و دریافت شکایات مردمی در این خصوص و فشار رسانه ها مسیولین وزارت بهداشت دانمارک با مسیولیت پذیری جهت جلوگیری از صدمات بیش تر به جامعه بدون در نظر گرفتن اینکه جامعه پزشکی ذینفع چه واکنشی نشان خواهد داد تنها با در نظر گرفتن  سلامت و ایمنی مردم با کمک از انجمن جراحان پلاستیک دانمارک و خبرگان مربوطه ظرف مدت کوتاهی دست به تدوین قوانینی تحت عنوان قوانین درمانی حوزه زیبایی زدند که در سال 2006 اجرایی گردید.

وی افزود: در سال 2005 نیز در کشور فرانسه قانونی مشابه تحت عنوان جراحی زیبایی فرانسه  تدوین و ابلاغ گردید که در آن علاوه بر تعیین گروه های مجاز برای اعمال جراحی زیبایی هرگونه تبلیغات پزشکان در حوزه زیبایی را ممنوع اعلام کرد.

نیکومرام بیان داشت: در سال 2013 رویال کالج جراحان انگلستان با کمک انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، انجمن جراحی گوش، حلق، بینی و سرو گردن، انجمن جراحان فک و صورت و کالج سلطنتی چشم پزشکان و همینطور نظام پزشکی انگلستان استاندارد حرفه ای جراحی زیبایی  را تدوین و ابلاغ نمود که در نوع خود یکی از تکامل یافته ترین و سخت ترین استانداردها در خصوص جراحی زیبایی است و آخرین به روزرسانی آن در سال 2016 ابلاغ گردید.

وی ضمن گله مندی از بی تفاوتی مسئولین از جمله سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در خصوص اعمال جراحی زیبایی، ادامه داد: متاسفانه با سونامی تبلیغات گمراه کننده، رواج اعمال جراحی زیبایی بدون ضابطه، افزایش عوارض مربوطه و به خطر افتادن سلامت مردم در حوزه زیبایی در ایران مواجهه هستیم.

نیکوبار افزود: بسیاری از پزشکان کارشناس و قضات دادگاه های جرایم پزشکی عوارض متعدد اصلاح نشدنی و حتی مرگ بیماران را به علت اعمال جراحی زیبایی بدون ضابطه را دیده اند.

کارشناسان نظارت بر درمان معاونت درمان وزارت بهداشت از بسیاری از این وقایع و تخلفات و رنجی که مردم می کشند خبر دارند ولی متاسفانه معلوم نیست که چه موقع می خواهند به یکی از وظایف خود که پایش سلامت مردم، تدوین دستورالعمل های مرتبط با حوزه جراحی زیبایی و پیشنهاد لایحه به مجلس است، احتمام ورزند.

وی اضافه کرد: متاسفانه از پتانسیل بالقوه انجمن های علمی مربوطه که به صورت حرفه ای در این خصوص فعالیت دارند و به دلیل ارتباطات بین المللی اطلاعات جامع زیادی از وضع قوانین دیگر کشورها دارند استفاده نمی شود و اگر هم انجمن های علمی مربوطه این موارد را جهت ارتقاء سلامت و ایمنی بیماران با رویکرد علمی مطرح می کنند، متهم به انحصارطلبی می گردند.

در حالی که در کشورهای دیگر از نظرات علمی منطقی این انجمن ها استفاده کرده و سلامت مردم تامین می گردد، بدون آنکه متهم به انحصارطلبی گردند.

نماینده ایران در انجمن بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی، تصریح کرد: سکوت جامعه پزشکی و مسئولین نسبت به صدماتی که مردم به علت نابسامانی در حوزه جراحی زیبایی متحمل می شوند بیش از این  جایز نیست و همگی در برابر رواج اینگونه صدمات و مرگ و میر ناشی از آن در برابر مردم و وجدان خود مسئولیت داریم و اگرچه بزرگان نظام پزشکی و مسئولین وزارت بهداشت به خاطر برخی ملاحظات در این خصوص ورود نمی کنند ولی این سکوت در انتها باعث سلب اعتماد مردم از تمام حرف پزشکی خواهد گردید.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، ابراز امیدواری نمود که با توجه به روحیه مردمی و سلامت محوری که ریاست سازمان نظام پزشکی و وزیر بهداشت دارند، فارغ از هرگونه ملاحظات و منفعت طلبی برخی پزشکان تنها با در نظر گرفتن سلامت و ایمنی جامعه هر چه سریع تر جهت جلوگیری از صدمات بیشتر عموم، شخصا به این مسئله ورود کنند و صحبت های کارشناسانه انجمن های علمی مرتبط را شنیده و با تشکیل کارگروه ویژه جهت تصویب قوانین مربوط به کنترل اعمال جراحی زیبایی در مجلس جهت حفظ و ارتقاء سلامت مردم همگام با کشورهای پیشرفته احتمام ورزند.


کلید واژه ها: جراحی زیبایی - زیبایی - جراحی - قوانین - فارغ التحصیل - پلاستیک - کشور - آموزش - پزشکی - بین المللی - تهاجمی - سازمان نظام پزشکی - ایران - سلامت - جراحی های زیبایی - قانون - فارغ التحصیلان - وزارت بهداشت - تغییر قیافه - عوارض - همراه - نظام پزشکی - صورت - مسئولان - تبلیغات - خانواده - بهداشت - پیشرفت - افزایش - بوتاکس

آخرین اخبار سرویس:
نخستین تیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مناطق مرزی ایلام اعزام شد

سلفی گرفتن با این زن 40 میلیون تومان خرج دارد

هشت بالگرد امدادی در مرز مهران مستقر شد

سالانه هفت هزار نفر به علت مسمومیت در مشهد بستری می شوند

روزانه چقدر پلاستیک می خوریم؟

گازگرفتگی دانش آموزان در بستان آباد

کوچک کردن بینی بدون جراحی و با روش های طبیعی

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

بیماری که درمان ندارد/ از عفونت های مادرزادی چه می دانید؟

قوی ترین ضد نفخ های گیاهی که فوری اثر می کنند

گازگرفتگی دانش آموزان در بستان آباد

گازگرفتگی 14 دانش آموز را به بیمارستان کشاند

گازگرفتگی دانش آموزان در بستان آباد

گازگرفتگی دانش آموزان در بستان آباد

کشف 9 نوع مختلف میکروپلاستیک

قضاوت مردم از روی ظاهر ؛ وقتی فرم دست و صورت رازهای زیادی را درباره شخصیت‎تان برملا می کنند

چرا هنگام مسواک زدن لثه تان خونریزی می کند؟

ملاتونین و تاثیرات آن بر سلامتی خود را بیشتر بشناسید

دمنوش میوه رز جادوگر زیبایی و سلامتی

مزاج یک فرد چگونه شناسایی می شود؟

اهدای عضو در مشگین شهر و بازگشت 8 نفر به زندگی

بهترین تغذیه برای لاغری شکم

بهترین پیشنهادهای غذایی برای کاهش عوارض بیماری های خود ایمنی

ماماهای مشهدی خواستار پیگیری مطالبات خود شدند

طرز تهیه ماکارونی با سویا به سه روش ویژه!

دمنوشی پاییزی برای درمان کبد چرب + طرز تهیه

چه رنگ هایی در خانه تاثیر منفی روی احساسات می گذارند ؟

آغاز طرح پیشگیری از تنبلی چشم در زرند

بذرکتان ، سودمند برای سلامت زنان

ماماهای مشهد خواستار پیگیری مطالبات خود شدند

رژیم 20روزه کرفس و کاهش وزن باورنکردنی!

ماشینی که دی اکسید کربن می گیرد و نانو ذرات استخوانی می سازد

ویروس عامل بیماری آلزایمر شناسایی شد

روش خشک کردن میوه ها در خانه

کسی می داند این حیوانات چه هستند؟!

هشدار درباره مصرف 7 دارو برای کودکان/ جزییات

در روز چقدر پلاستیک می خوریم ؟

5 علامت که نشان می دهد شما بیش از حد فکر می کنید !

این دردها کمردرد نیست

ترکاندن جوش ها چه بلایی سرمان می آورد ؟

نقش طب سوزنی در افزایش قد

خانم ها ؛ برای جذب مردان اینگونه حرف بزنید

کودک تب دار را پاشویه نکنید

میوه خوردن در شب ممنوع

با ریحان روده خود را بیمه کنید

شناسایی بیش از 15هزارکم بینا و نابینا در استان تهران

8 آسیبی که با خواب زیاد به بدنتان می زنید

بیمارستان رضوی، پیشتاز خدمات درمانی در مسیر پیاده روی اربعین

ماشینی که دی اکسید کربن می گیرد و نانوذرات استخوانی می سازد

خیریه ای ماندگار در بهشت فارس

توقیف 40 تن کود مرغ غیر مجاز در دیهوک

با این ماسک های خانگی موهای بلند و زیبا داشته باشید

بهترین پیشنهادهای غذایی برای کاهش عوارض بیماری های خودایمنی

مینیر گوش چیست؟ + راه های درمان

دمنوش پوست پرتغال مناسب فصل پاییز

شمار مسمومان الکلی بندرعباس به 44 نفر رسید

ماست را خالی نخورید!

چرا خانم ها باید حتما شیر مصرف کنند؟

شناسایی بیش از 15هزارکم بینا و نابینا در استان تهران

علائم خاموشی که نشان افسردگی شما می دهند/ اینفوگرافی

تخم مرغ را سرخ کنیم یا آب پز؟

کاربرد و خواص شگفت انگیز پوست موز که تابه حال نشنیده اید

جوش و جای جوش را با این روغن ازبین ببرید

نوشیدنی که پوست را صاف و وزن را کم می کند

سرامیک برای سلامتی تان مضر است

هشدار تداخل دارویی؛ این دو دارو را با هم مصرف نکنید

چگونه تشخیص دهیم کبدمان سالم است؟

این خمیردندان پزشکان را بیکار می کند

مژده به دوستداران قهوه!

هرشب به مدت یک ماه، روغن زیتون کف پایتان بمالید

ترسناک ترین بیماری قرون وسطی بازمی گردد+عکس

تعطیلی 38 واحد صنفی متخلف در قزوین

شناسایی بیش از 15هزارکم بینا و نابینا در استان تهران

با 4 خوراکی طبیعی کاهش درجه تب آشنا شوید

زخم های همیشه

ملحفه رختخواب تان را مرتب بشویید

شناسایی بیش از 15هزارکم بینا و نابینا در استان تهران

نشانی درمانگاه های مسیر راهپیمایی اربعین و شهرهای زیارتی

همه چیز درباره «عفونت ادراری» و درمان آن

خدمات بهداشتی درمانی به 24 هزار زائر اربعین در ایلام ارائه شد

چهار هزار خارجی از خدمات بیمه سلامت در کاشان بهره می برند

80 درصد بار درمان در زنجان را علوم پزشکی به دوش می کشد

مصرف قلیان زنان و مردان برابر است/ کاهش تخمک گذاری به دلیل مصرف دخانیات

راه اندازی کلینیک ویژه در 128 شهر و 249 پلی کلینیک تخصصی برای فعالیت پزشکان

با پرخاصیت ترین خوراکی ریزه میزه آشنا شوید!

اجرای 2 هزار و 236 مورد بازرسی بهداشتی در راهپیمایی اربعین حسینی در مهرماه

دانشجویان استرالیایی قادر به تامین غذا نیستند

از هر 4 دانشجوی استرالیایی یک نفر قادر به تامین غذا نیست

روزانه چقدر پلاستیک می خوریم؟

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

ارتباط حملات قلبی و مسواک نزدن

طرح تحول سلامت مشکلات زیادی را مرتفع کرد

کلینیک های ویژه در 128 شهر راه اندازی می شوند

روزانه چقدر پلاستیک می خوریم؟

دلایل و راه های خلاصی از سرگیجه های هنگام بلند شدن

ایجاد اشتغال ، راهکار پیشگیری از اعتیاد

ارائه راهکارهای آموزشی پیشگیری ازبیماری های شایع زنان در مهاباد

چرا نباید کودکان را پاشویه کنیم

دانشمندان روشی برای ساختن مغز انسان در آزمایشگاه پیدا کردند

دولت توجه ویژه به بخش سلامت محرومان دارد

سیل تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران

سیل تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران