مطالب مرتبط:
سونامی تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران/ سکوت مسئولان
سونامی تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران
عجیب ترین جراحی های زیبایی در ایران؛ از تغییر صدا تا انگشتان پا!
ایران بی قانون ترین کشور در انجام جراحی های زیبایی
فهرست عجیب و غریب جراحی های زیبایی در ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 21:002018-09-20پزشكي

سیل تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران


دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، از بی تفاوتی مسئولین سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در خصوص اعمال بی ضابطه جراحی زیبایی در کشور، - گلایه کرد.

: دکتر بابک نیکومرام با تاکید بر ضرورت قانون گذاری در زمینه اعمال جراحی زیبایی، گفت: در کشور ما خلاء قانونی در این زمینه وجود دارد و باید بررسی های کارشناسی در این حوزه صورت گیرد که انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران با رویکردی بین المللی و قدمت دیرینی که دارد می تواند همراه با دیگر انجمن های مرتبط با اعمال جراحی زیبایی نظرات کارشناسی بسیار خوبی جهت تدوین و تصویب قوانین بروز مطابق استانداردهای بین المللی در حوزه جراحی های زیبایی با تکیه بر سلامت عموم و تامین خواسته های آنان ارائه دهد.

وی در ارتباط با قوانین جراحی زیبایی در کشورهای مختلف، اظهار داشت: به دلیل اینکه جراحی زیبایی در دهه های اخیر افزایش یافته به همان نسبت نیز عوارض ناگوار آن شیوع بیشتری پیدا کرده و از طرفی خطر بالقوه رواج غیرعادی تغییر قیافه و الگوهای غیرمتعارف در جامعه و تحمیل هزینه های غیر ضروری به خانواده ها نیز بیشتر شده است،.

نیکومرام ادامه داد: قانون گذاری در این زمینه مورد توجه مسئولان کشورهای سلامت محور مترقی قرار گرفته است و هر چه می گذرد قوانین سخت تری در این خصوص اعمال می شود.

البته منظور از اعمال جراحی زیبایی در اینجا اعمال جراحی تهاجمی است و اعمال زیبایی غیر تهاجمی مانند تزریق ژل های قابل جذب، بوتاکس و سایر روش های غیرتهاجمی را شامل نمی شود.

وی افزود: در اینگونه اعمال معمولا با فرد بیمار و با اندیکاسیون مطلق عمل مواجه نیستیم که الزام عمل داشته باشد، بلکه عمده متقاضیان این اعمال افراد سالمی هستند که به دلایل مختلف بدنبال اعمال زیبایی می گردند و تشخیص اینکه ایا این فرد از این عمل واقعا سود خواهد برد یا خیر و اینکه چه عوارضی ممکن است بجا بگذارد نیازمند آموزش آکادمیک سختگیرانه همراه با دستورالعمل ها و قوانین محکم دارد.

  دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی عنوان کرد: آموزش طب و قوانین مربوط به طبابت از قدیم تا دو تا سه دهه قبل بدین گونه بود که فارغ التحصیلان رشته پزشکی می توانستند  هرگونه اعمال جراحی را انجام بدهند و فقط در صورت عارضه باید پاسخگو باشند و هنوز هم شاید تعدادی از اساتید که در آن سال ها آموزش دیده و فارغ التحصیل شده و مناصب کلیدی نیز دارند بر این باور باشند ولی با پیشرفت علم در دهه های اخیر اکثر کشورهای مترقی برای حفظ و ارتقای سلامت مردم تغییرات زیادی در نحوه آموزش پزشکی، تدوین و اجرای قوانین حوزه پزشکی داده اند.

نیکومرام گفت: به خصوص در حوزه اعمال جراحی زیبایی این قوانین سخت تر شده و قوانین مختص خود را جدای از قوانین جاری حوزه سلامت به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این قوانین طوری تدوین شده که جلوی رواج انگیزه های کاذب جراحی زیبایی و رشد بیمارگونه آن گرفته شود و از طرفی رضایت و خواسته های متقاضیان را نیز تأمین می کند.

این قوانین عوارض کمتری را به جامعه تحمیل کرده و از همه مهم تر موجب افزایش اعتماد جامعه به پزشکان نیز می شود.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک، ادامه داد: در کشور دانمارک تا سال 2004 نیز کم و بیش همین قوانین مشابه ایران وجود داشت و حدودی برای اعمال جراحی زیبایی تعیین نشده بود ولی تنها با ایجاد چندین عارضه لیپوساکشن و دریافت شکایات مردمی در این خصوص و فشار رسانه ها مسیولین وزارت بهداشت دانمارک با مسیولیت پذیری جهت جلوگیری از صدمات بیش تر به جامعه بدون در نظر گرفتن اینکه جامعه پزشکی ذینفع چه واکنشی نشان خواهد داد تنها با در نظر گرفتن  سلامت و ایمنی مردم با کمک از انجمن جراحان پلاستیک دانمارک و خبرگان مربوطه ظرف مدت کوتاهی دست به تدوین قوانینی تحت عنوان قوانین درمانی حوزه زیبایی زدند که در سال 2006 اجرایی گردید.

وی افزود: در سال 2005 نیز در کشور فرانسه قانونی مشابه تحت عنوان جراحی زیبایی فرانسه  تدوین و ابلاغ گردید که در آن علاوه بر تعیین گروه های مجاز برای اعمال جراحی زیبایی هرگونه تبلیغات پزشکان در حوزه زیبایی را ممنوع اعلام کرد.

نیکومرام بیان داشت: در سال 2013 رویال کالج جراحان انگلستان با کمک انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی، انجمن جراحی گوش، حلق، بینی و سرو گردن، انجمن جراحان فک و صورت و کالج سلطنتی چشم پزشکان و همینطور نظام پزشکی انگلستان استاندارد حرفه ای جراحی زیبایی  را تدوین و ابلاغ نمود که در نوع خود یکی از تکامل یافته ترین و سخت ترین استانداردها در خصوص جراحی زیبایی است و آخرین به روزرسانی آن در سال 2016 ابلاغ گردید.

وی ضمن گله مندی از بی تفاوتی مسئولین از جمله سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت در خصوص اعمال جراحی زیبایی، ادامه داد: متاسفانه با سونامی تبلیغات گمراه کننده، رواج اعمال جراحی زیبایی بدون ضابطه، افزایش عوارض مربوطه و به خطر افتادن سلامت مردم در حوزه زیبایی در ایران مواجهه هستیم.

نیکوبار افزود: بسیاری از پزشکان کارشناس و قضات دادگاه های جرایم پزشکی عوارض متعدد اصلاح نشدنی و حتی مرگ بیماران را به علت اعمال جراحی زیبایی بدون ضابطه را دیده اند.

کارشناسان نظارت بر درمان معاونت درمان وزارت بهداشت از بسیاری از این وقایع و تخلفات و رنجی که مردم می کشند خبر دارند ولی متاسفانه معلوم نیست که چه موقع می خواهند به یکی از وظایف خود که پایش سلامت مردم، تدوین دستورالعمل های مرتبط با حوزه جراحی زیبایی و پیشنهاد لایحه به مجلس است، احتمام ورزند.

وی اضافه کرد: متاسفانه از پتانسیل بالقوه انجمن های علمی مربوطه که به صورت حرفه ای در این خصوص فعالیت دارند و به دلیل ارتباطات بین المللی اطلاعات جامع زیادی از وضع قوانین دیگر کشورها دارند استفاده نمی شود و اگر هم انجمن های علمی مربوطه این موارد را جهت ارتقاء سلامت و ایمنی بیماران با رویکرد علمی مطرح می کنند، متهم به انحصارطلبی می گردند.

در حالی که در کشورهای دیگر از نظرات علمی منطقی این انجمن ها استفاده کرده و سلامت مردم تامین می گردد، بدون آنکه متهم به انحصارطلبی گردند.

نماینده ایران در انجمن بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی، تصریح کرد: سکوت جامعه پزشکی و مسئولین نسبت به صدماتی که مردم به علت نابسامانی در حوزه جراحی زیبایی متحمل می شوند بیش از این  جایز نیست و همگی در برابر رواج اینگونه صدمات و مرگ و میر ناشی از آن در برابر مردم و وجدان خود مسئولیت داریم و اگرچه بزرگان نظام پزشکی و مسئولین وزارت بهداشت به خاطر برخی ملاحظات در این خصوص ورود نمی کنند ولی این سکوت در انتها باعث سلب اعتماد مردم از تمام حرف پزشکی خواهد گردید.

دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، ابراز امیدواری نمود که با توجه به روحیه مردمی و سلامت محوری که ریاست سازمان نظام پزشکی و وزیر بهداشت دارند، فارغ از هرگونه ملاحظات و منفعت طلبی برخی پزشکان تنها با در نظر گرفتن سلامت و ایمنی جامعه هر چه سریع تر جهت جلوگیری از صدمات بیشتر عموم، شخصا به این مسئله ورود کنند و صحبت های کارشناسانه انجمن های علمی مرتبط را شنیده و با تشکیل کارگروه ویژه جهت تصویب قوانین مربوط به کنترل اعمال جراحی زیبایی در مجلس جهت حفظ و ارتقاء سلامت مردم همگام با کشورهای پیشرفته احتمام ورزند.


کلید واژه ها: جراحی زیبایی - زیبایی - جراحی - قوانین - فارغ التحصیل - پلاستیک - کشور - آموزش - پزشکی - بین المللی - تهاجمی - سازمان نظام پزشکی - ایران - سلامت - جراحی های زیبایی - قانون - فارغ التحصیلان - وزارت بهداشت - تغییر قیافه - عوارض - همراه - نظام پزشکی - صورت - مسئولان - تبلیغات - خانواده - بهداشت - پیشرفت - افزایش - بوتاکس

آخرین اخبار سرویس:
کمبود خواب و افزایش میل به تنقلات

دو عاملی که قلب خانمها را متوقف می کند

مهمترین خواص شربت خارمریم

کسانی مشکوک به بیماری ایدز هستند چه کاری باید انجام دهند؟

عواملی که موجب ضعف حافظه می شوند +عکس

مردم دانش آموزان مصدوم را دعا کنند

هرسال 100 هزار ایرانی سکته مغزی می کنند

شایع ترین بیماری کبدی در ایران چیست؟+علائم و درمان

5 گزینه گیاهی را در روز های سرد سال حتما مصرف کنید!

دانستنی های جالب علمی

به دلیل عدم رعایت اخلاق پزشکی / رییس بیمارستان آمل برکنار شد

8 ماده غذایی در رژیم روزانه که عضلات را تقویت می کند!

چگونگی صدور مجوز ورود و ترخیص غذاهای تراریخته

میگرن خطر دیابت را کاهش می دهد

کردستانی ها روزانه بین 10 تا 12 گرم نمک مصرف می کنند

مجوز پزشکان متخصص در دیلم اخذ شد

اینفوگرافی / چه عواملی موجب ضعف حافظه می شوند؟

اگر مشکوک به ایدز هستید، به این مراکز مراجعه کنید

اگر مشکوک به ایدز هستید، به این مراکز مراجعه کنید

باورهای غلط در مورد عوامل سرطان

بیماریهایی که با کمبود ویتامین D به وجود می آیند

فارس گزارش می دهد دست انداز های بیمه ها برای درمان جانبازان

تورم بیش از حد دستان بادی بیلدینگ معروف روسی +تصاویر

آغاز مطالعه سلامت مادران و فرزندان در کشور

گلوکوما؛ این نام را به خاطر بسپارید

سوزش سر نشانه چه بیماری است؟

درمان دیسک کمر با پیاده روی

خطرات و علل زخم تناسلی زنان و مردان

علت بد مزه بودن دهان در صبح چیست؟

بعد از قورت دادن آدامس چه اتفاقی در بدن می افتد؟

کمبود ویتامین B12 چه بلایی سرتان می آورد؟

از خواص اعجاب انگیز سیر تا مضرات احتمالی سیر

ازدواج کنید تا سکته نکنید

فال روزانه چهارشنبه 28 آذر 1397

7 دلیل پیر شدن دست ها را بشناسید

مسائل محیطی ریشه 17 درصد بیماری ها

درمان عفونت های شدید با یک « دود »

ادامه سریال کودک آزاری در بزرگترین مؤسسات خیریه در بریتانیا

چرا کودکان بدخواب هستند؟

نگاهی بدخوابی کودکان - همه چیز زیر سر اضطراب است

ازدواج کنید تا سکته نکنید

دلیل کسل بودن بعد از خواب چیست؟

خطر غذاهای خوشمزه مشخص شد

برای دختران ایران دعا کنید

جسد زن 87 ساله برای پیشبرد علم 27 هزار قطعه می شود!

چه زمانی صدا دادن زانو خطرناک است ؟

بیماری های مقاربتی شایع؛ نشانه ها و عوارض آن ها

توهین زشت مدیر بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی

ورزش باع? - مقاومت بدن در برابر بیماری ها می شود اگر...

به خطر افتادن جان پنگوئن های قطب جنوب با باکتری های انسانی

خانه ی شما چگونه می تواند مضطرب تان کند؟

برداشتن رحم چه موقع ضروری است؟

انواع کمر درد در جوانان ایرانی!

کولونوسکوپی چیست؟

نکته بهداشتی: حمله وحشت زدگی

حضور تیم پزشکی وزارت بهداشت در زاهدان

30 خانوار روستایی بروجرد از خدمات کاروان سلامت بهره مند شدند

میزان پایین تیرویید بر قدرت باروری زنان تاثیر می گذارد

عفونت ادراری را جدی بگیرید

دختر شایسته 2018 انتخاب شد

این علائم ثابت می کند شما شپش دارید

کاهش انرژی روزانه شاید به دلیل 7 وضعیت پزشکی باشد

نشانه های مشکلات کیسه صفرا

سرفه های کودکانه ای که جای نگرانی دارند

چه زمانی صدا دادن زانو خطرناک است؟

پنج نوع میوه را هر روز بخورید تا چاق نشوید

پرتو فروسرخ به کمک درمان خارش پوست می آید!

جوانسازی پوست فقط در 28 روز

بیماریهایی که با کمبود ویتامین D به وجود می آیند

زن گیلانی به همت اورژانس 115 دوباره به زندگی بازگشت

با این سه روش شکم خود را آب کنید

درمان عفونت های شدید با یک «دود»

این علائم ثابت می کند شما شپش دارید

نیمی از ایرانیان کمبود ویتامین «د» دارند

تعطیلی 2 برند معروف پفک که از ذرت دام استفاده می کردند!

داروی سرطان پروستات ساخت محققان ایرانی در مرحله تولید پیش صنعتی

کشف قرص و لوازم آرایشی بهداشتی غیرمجاز در مهاباد

آخرین وضعیت مصدومان حادثه آتش سوزی زاهدان/برای دختران ایران دعا کنید

تاثیرگذاری نمایشگاه های تقاضا محور در رفع نیاز ارگان ها

با چند راهکار ساده سلامتی توی مشت تان است

معاون اجرایی حوزه معاونت درمان وزارت بهداشت تشریح کرد آخرین وضعیت مصدومان حادثه آتش سوزی زاهدان/برای دختران ایران دعا کنید

ورود خیرین بسیاری از مشکلات حوزه سلامت را رفع می کند

سس هزار جزیره خانگی را با این دستور متفاوت درست کنید

مشاور وزیر بهداشت: روند درمان چشم شوخان متوقف نشده است

تکذیب خبر درگذشت سومین مصدوم سانحه آتش سوزی مدرسه زاهدان

بدترین راه های مقابله با اضطراب را بشناسید

کشف قرص و لوازم آرایشی بهداشتی غیرمجاز در مهاباد

با خواسته های نامطلوب کودک مان چه کنیم؟ (سه راه بسیار ساده)

خواص آب سیر / مضرات آب سیر / خواص آب سیر برای قلب

آیا مغز شما بیشتر از سن واقعی تان رشد کرده؟

بلع دردناک، خبر از این بیماری ها می دهد

نماینده وزیر بهداشت بربالین دانش آموزان زاهدانی حضور یافت

طرز تهیه سس فلفل چیلی

تاثیرات منفی استرس در این زمان به بیشترین مقدار می رسد

دیپلمات ارشد آلمانی در حال خوردن شلغم

خواص معجزه آسای پودر سنجد

تقویم آزمون های علوم پزشکی سال 98 منتشر شد

برکناری رییس بیمارستان آمل

کمپین اورژانس تهران برای اهدای خون

ارتباط میگرن با کاهش خطر دیابت

سیل تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران

سیل تبلیغات کاذب جراحی زیبایی در ایران