مطالب مرتبط:
3 شرط بهبود نبض معاملات مسکن
3 شرط بهبود نبض معاملات مسکن
​3 شرط بهبود اوضاع معاملات مسکن
3 شرط بهبود اوضاع معاملات مسکن
شرط بورسی استفاده از تسهیلات اوراق مسکن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 20:252018-09-20اقتصادي

سه شرط بهبود نبض معاملات مسکن


30 صاحب نظر اقتصادی و کارشناس در حوزه اقتصاد مسکن به شش پرسش مرتبط با آینده بازارهای معاملات ملک و ساخت و ساز پاسخ دادند.

- شعار سال:" نتایج نظرسنجی درباره مختصات بازار مسکن در نیمه دوم سال 97 نشان می دهد عوامل موثر بر معاملات ملک به گونه ای است که در ماه های آتی روند خرید و فروش به واسطه حجم پایین، وضعیت شبه رکود را تجربه می کند.

با این حال نبض مسکن مشروط به تغییر شرایط سه پارامتر بیرونی و درونی بازار می تواند بهبود نسبی پیدا کند.

از نگاه شرکت کنندگان در این نظرسنجی، نااطمینانی اقتصادی منشأ بخشی از التهاب منتقل شده به بازار مسکن در ماه های اخیر بوده است که پیامد آن به شکل افزایش تقاضای سرمایه ای و سفته بازی و جهش های پی در پی قیمت املاک مسکونی - زمین و آپارتمان- ظاهر شد.

گروهی از صاحب نظران معتقدند چنانچه ثبات نسبی در بازارهای موازی برقرار شود، بازگشت توام عوامل عرضه (سازنده ها) و تقاضا (خریداران) به بازار معاملات مسکن در نیمسال دوم اتفاق می افتد.

در ماه های اخیر فشار رشد هزینه ساخت و نبود چشم انداز روشن درباره قیمت تمام شده ساخت مسکن، به خروج سازنده ها از بازار و در نتیجه توقف عرضه نوسازها منجر شد.

پیش بینی ها درباره تورم ملکی نیز از کم شدن شیب رشد قیمت مسکن حکایت دارد.

30 صاحب نظر ارشد در حوزه اقتصاد مسکن چشم انداز بازارهای معاملات ملک و ساخت و ساز در نیمه دوم سال 97 را ترسیم کردند.

پاسخ های ارائه شده به برخی از شش پرسش مطرح در نظرسنجی، تفاوت معناداری با نتایج نظرسنجی دوره های گذشته دارد و آن، غیر قابل پیش بینی بودن آینده برخی از متغیرها از نگاه گروهی از کارشناسان این حوزه است.

در این نظرسنجی، برخی پاسخ دهنده ها، آینده نرخ تورم ملکی و همچنین حجم معاملات را غیر قابل تخمین می دانند و معتقدند: پارامترهای بیرونی موثر بر روند خرید و فروش آپارتمان و زمین و همچنین فعالیت های ساختمانی، در وضعیتی است که احتمال می رود در ماه های آتی، تغییر و تحول اساسی در آنها رخ دهد، بنابراین متناسب با تغییر مسیر وزنه های تاثیرگذار بر بازار مسکن، جو این بازار تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

با این حال، برآیند مجموع پاسخ ها نشان می دهد: در نیمه دوم امسال، معاملات خرید مسکن در تهران در وضعیت شبه رکود قرار می گیرد به طوری که، حجم فروش آپارتمان در ماه های آتی، کمتر از مدت مشابه در سال گذشته خواهد بود.

افق نیم ساله قیمت مسکن نیز بر اساس نتایج حاصل از نظرسنجی، در قالب کم شدن تدریجی سرعت و شیب رشد بهای فروش آپارتمان ها طی نیمه دوم امسال، پیش بینی شده است.

60 درصد از صاحب نظران اقتصاد مسکن در نظرسنجی، بازار معاملات ملک در نیم سال دوم 97 را شبه رکودی و 17 درصد غیرقابل پیش بینی توصیف کردند.

نیمی از پاسخ های ارائه شده به یک پرسش درباره متغیرهای اثرگذار بر بازار مسکن نیم سال دوم، برنامه های اقتصادی و اوضاع سیاسی را دارای بیشترین نقش در سرنوشت بازار معرفی می کند.

این نوع دیدگاه، نشان می دهد: جو روانی بازار مسکن، در انتظار بهبود شرایط کلان اقتصادی و همین طور پایدار شدن اوضاع است.

محتوای دقیق برخی تحلیل های این کارشناسان مشخص می کند: متناسب با نزدیک شدن به پایان سال جاری، نبض معاملات مسکن در مسیر رسیدن به فاز رکود کامل، ضعیف می شود.

با این حال نبض معاملات مشروط به از بین رفتن عدم قطعیت ، ترمیم قدرت خرید و مهار نوسانات بازارهای موازی ، می تواند بهبود یابد.

در قالب این تحلیل گروهی از کارشناسان، چنانچه چشم انداز روشن اقتصادی در ماه های آینده ایجاد شود، از یک سو عرضه آپارتمان فروشی توسط سازنده ها به بازار معاملات بیشتر می شود و از سوی دیگر تقاضای خرید وارد صحنه خواهد شد اما حتی با همین سناریو، احتمال رونق کامل، ضعیف است.

همچنین 47 درصد پاسخ دهنده ها به یک پرسش درباره آینده قیمت ها، اعلام کردند: شیب رشد قیمت در نیمه دوم امسال، کمتر از میزان افزایش قیمت در نیمه اول خواهد بود.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، حدود 35 درصد افزایش پیدا کرد و از 5/ 5 میلیون تومان به 4/ 7 میلیون تومان رسید.

درباره چشم انداز سرمایه گذاری های ساختمانی –عرضه جدید مسکن- نیز 47 درصد شرکت کننده ها در نظرسنجی معتقدند: ساخت و ساز طی نیمه دوم امسال در میانه رکود و رونق، منتظر سیگنال مثبت از دو سمت بازار معاملات خرید و همچنین شرایط اقتصادی برای سرمایه گذاری، خواهد ماند و تیراژ صدور پروانه ها در سطحی کمتر از نیاز بازار، رقم می خورد.

مطابق نیازسنجی های صورت گرفته از سوی نویسندگان طرح جامع مسکن، سالانه به حداقل 500 تا 550 هزار واحد مسکونی جدید برای تعادل بخشی به بازار عرضه و تقاضا، نیاز است.

سال گذشته حدود 320 هزار واحد مسکونی جدید در مناطق شهری کشور احداث شد.

در این نظرسنجی، 43 درصد افراد، در بیان علت اتمام زودهنگام رونق معاملات مسکن طی ماه های اخیر اعلام کردند: جهش های پی در پی قیمت مسکن از اواخر پارسال ناشی از ظهور تقاضای سرمایه ای و سپس سفته بازهای ملکی باعث سکته معاملات شد.

در این میان، ترس از فروش در نیمه اول امسال به خاطر نااطمینانی به آینده در پی شوک های ارزی و نابسامانی اقتصاد، ریزش حجم معاملات به سمت رکود را تقویت کرد.

کامنت هایی که تعدادی از صاحبنظران در ادامه پاسخ به سوالات نظرسنجی، به دنیای اقتصاد ارائه کرده اند به شرح زیر است.

تیمور رحمانی: رکود معاملاتی بازار مسکن در شرایط فعلی بیش از آنکه ناشی از جهش قیمت مسکن باشد مربوط به تمایل افراد به سرمایه گذاری در بازارهایی است که قابلیت نقدشوندگی بیشتر و سریع تری در مقایسه با بازار مسکن دارند؛ در واقع مردم در شرایط فعلی به دنبال دارایی هایی هستند که زودتر بتوانند آن را نقد کنند؛ بنابراین چون دارایی هایی مانند ارز و طلا خاصیت نقدشوندگی بیشتری دارند در شرایط فعلی و طی ماه های اخیر بیشتر دارایی ها به این سمت رفت؛ این انتظار وجود دارد تا به محض فروکش کردن التهاب در این بازارها دارایی ها به صورت مجدد به سمت بازار مسکن سرازیر شود؛ اما تا زمانی که شرایط در بازار ارز و طلا به ثبات نرسد نمی توان پیش بینی دقیقی از شرایط پیش روی بازار مسکن ارائه کرد و با قاطعیت در این باره نظر داد؛ با این حال نباید از نظر دور داشت که رشد قیمت مسکن هنوز هم از رشد قیمت برخی بازارها مانند بازار ارز، طلا و.

کمتر بوده است.

رضا بوستانی: هزینه ساخت مسکن افزایش یافته و قدرت خرید متقاضیان کم شده است و بانک ها هم شرایط مناسبی ندارند؛ پس می توان انتظار داشت که بازار مسکن در ادامه سال 97 وارد فاز رکود شود؛ در چنین شرایطی لازم است مقررات لازم با هدف بهبود فضای کسب و کار از طریق کاهش مجوزها و هزینه های سربار صورت بگیرد.

غلامرضا سلامی: در شرایطی که وضعیت و چشم انداز آتی اقتصاد کلان کشور به روشنی مشخص نیست نمی توان پیش بینی دقیقی از وضعیت بازارها در آینده ارائه داد.

اما آنچه مسلم است اینکه در نیمه دوم سال قاعدتا اثر افزایش قیمت ها در بخش های مختلف اقتصاد بر بازار مسکن نیز وارد خواهد شد؛ با این حال به نظر می رسد سیاست گذار بخش مسکن باید به دنبال اعمال سیاست های بلندمدت برای بخش مسکن باشد؛ حمایت از ساخت و عرضه مسکن به گروه های هدف یکی از این سیاست هاست هر چند در کوتاه مدت مداخله مستقیم دولت اثر چندانی بر تنظیم بازار ندارد.

بهروز ملکی: هر چه به سال 98 نزدیک تر می شویم سناریوی رکود بازار مسکن قوت بیشتری می یابد.

حمید یاری: بازار ارز در شش ماه گذشته نوسانات شدیدی را تجربه کرد و به طور متوسط نرخ ارزهای خارجی در این مدت سه برابر شد.

متعاقب این نوسان سایر بازارها با توجه به چند عامل شروع به تعدیل قیمت خود کردند.

اولین عامل میزان وابستگی این بازارها به بازار ارز بود.

این درصد وابستگی خود تابعی است از میزان با ارزش بودن، جابه جایی ساده و کم هزینه، نسبت هزینه مواد اولیه وارداتی به کل هزینه مواد اولیه آن کالا و مقبول بودن بین مردم.

به طور مثال سکه و طلا وابستگی تقریبا یک به یکی به نوسانات ارز دارند، خودروی وارداتی وابستگی بیشتری از خودروی تولید داخل دارد و بازار مسکن وابستگی کمتری از بازار خودرو به نوسانات ارزی دارد.

دومین عامل درصد نقدشوندگی بازار است.

هر چه بازاری نقدشونده تر باشد تعدیل نزدیک تری با بازار ارز خواهد داشت.

در این زمینه هم بازار مسکن نقدشوندگی پایین تری از بازارهای طلا و بورس دارد.

سومین عامل میزان بادوام بودن محصولات آن بازار است که هر چه استهلاک کمتری داشته باشد بادوام تر است.

در این زمینه بازار مسکن محصول بادوام تری از خودرو دارد.

و در نهایت دو عامل آخر که به بازار ارز ارتباط پیدا نمی کند یکی سیاست های دولت در قبال آن بازار است مثلا در شرایطی که دولت ورود خودروی لوکس خارجی را ممنوع می کند ممکن است افزایش قیمت این قبیل خودروها از افزایش قیمت ارز هم بالاتر باشد و دومی کشش تقاضای آن کالا که هر چه بالاتر باشد افراد در مقابل تعدیل قیمت مقاومت بیشتری می کنند.

تمام موارد بالا تاکید می کند که برخلاف نظر برخی از فعالان بازار، نباید انتظار افزایش سه برابری بازار مسکن را در شرایط فعلی داشت.

از طرف دیگر با توجه به اینکه بازار از خرداد ماه شاهد کاهش معاملات همراه با افزایش قیمت بوده است نباید انتظار ورود کامل به رکود را داشت زیرا افزایش قیمت ماه های گذشته نشان می دهد علت کاهش معاملات کمبود فایل فروش مناسب در بازار است و اگر فروشنده ها مطمئن شوند که بازار ارز دیگر ثبات خود را پیدا کرده است و متعاقبا فایل به بازار عرضه کنند بازار شرایط شبه رونقی خود را خواهد داشت.

پروانه اصلانی: در شرایط فعلی هر نوع مداخله در بازار مسکن می تواند به منزله بروز یک شوک جدید به بازار باشد و در واقع تاییدی بر انتظارات تورمی محسوب شود؛ در شرایط فعلی امکان اتخاذ سیاست های کوتاه مدت و موثر برای ساماندهی به شرایط فعلی بازار مسکن وجود ندارد چرا که در حال حاضر وضعیت همه بخش های اقتصادی از جمله بازار مسکن به نوعی تابع شرایط اقتصاد سیاسی است.

میثم رادپور: به طور کلی آینده بازار مسکن را نمی توان چندان روشن پیش بینی کرد؛ بعد از کاهش چشمگیر قدرت خرید متقاضیان مصرفی در بازار ملک فعلا انتظاری از بابت بازگشت رونق به بازار مسکن وجود ندارد؛ در شرایط فعلی که حجم نقدینگی در جامعه زیاد است نمی توان از محل افزایش تسهیلات که در نهایت منجر به افزایش نقدینگی می شود اقدام به رونق بخشی به بازار مسکن کرد؛ این در حالی است که در دوره های شبه رکودی بازار مسکن انگیزه سازندگان و سرمایه گذاران برای تامین مالی نیز کم می شود، چرا که اساسا امکان فروش واحدها وجود ندارد؛ در شرایط فعلی بهتر است دولت تمرکز خود را بر سیاست گذاری های بلندمدت قرار دهد چرا که استفاده از سیاست های کوتاه مدت همچون وضع اهرم های مالیاتی خود می تواند منجر به تعمیق رکود شود.

انبوه سازی نیز نیازمند تامین مالی و افزایش نقدینگی است؛ بنابراین هر کدام از راهکارها ریسک های خاص خود را در شرایط فعلی دارد و تا زمانی که کل مجموعه اقتصاد کشور ساماندهی نشود نمی توان به ساماندهی بازار مسکن امیدوار بود.

علی قائدی: بازار مسکن در نیمه دوم سال نیز با افزایش قیمت همراه خواهد شد اما شیب رشد قیمت آرام تر از نیمه اول سال پیش بینی می شود؛ هرچند تمام پیش بینی ها بستگی به شرایط اقتصاد کلان و بازارهای موازی از جمله بازار ارز و سکه دارد؛ آنچه مسلم است اینکه در شرایط فعلی از آنجا که دولت ابزارهای موردنیاز برای مداخله موثر را در اختیار ندارد حتی استفاده از اهرم های مالیاتی نیز نمی تواند دست کم در کوتاه مدت و میان مدت منجر به اثرگذاری مناسب برای تنظیم بازار مسکن شود؛ به طور کلی شرایط سیاسی، تحولات اقتصادی و به خصوص سرنوشت نرخ ارز و سکه از مهم ترین عوامل تعیین کننده سمت وسوی بازار مسکن در نیمسال دوم 97 است.

سعید اسلامی بیدگلی: نیاز بازار مسکن به سیاست گذاری مالیاتی سال هاست که احساس می شود؛ این درحالی است که سیاست های مربوط به ارائه تسهیلات به صورت همزمان باید مورد بازنگری جدی قرار بگیرد و رتبه اعتباری افراد معیار اصلی میزان وام و نرخ بهره قرار بگیرد؛ همچنین به صورت همزمان دولت باید برنامه های موثر و عملیاتی به منظور تامین مسکن گروه های کم درآمد تدارک دیده واجرا کند هر چند این موضوع نباید منجر به دخالت مستقیم و همه جانبه دولت در بازار معاملات مسکن شود؛ بازار مسکن وکل مجموعه اقتصاد کشور هم اکنون به صورت مستقیم تحت تاثیر رویکردها و تحولات سیاسی قرار دارد و تحلیل شرایط فعلی و پیش رو بیش از آنکه منشأ اقتصادی داشته باشد منشأ سیاسی دارد.

مسعود سعادتمند: به نظر می رسد روند بازار مسکن در نیمه دوم امسال، به شدت تحت تاثیر روند آتی بازارهای جایگزین از قبیل ارز، نرخ سود بانکی و وضعیت بورس قرار دارد که این بازارها خود تحت تاثیر مناسبات سیاسی و آینده برجام و نیز تصمیمات سیاسی داخلی قرار دارند و از این نظر نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده داشت.

اما با فرض تثبیت قیمت دلار در محدوده های فعلی و عدم نوسان شدید آن، به نظر می رسد بازار در نیمه دوم سال با افزایش عرضه کنندگان مواجه باشد.

از سوی دیگر، با تثبیت قیمت ارز، ورود مجدد بخشی از نقدینگی سرگردان به بازار مسکن محتمل است و در نتیجه آن، تا حدودی شاهد افزایش معاملات خواهیم بود، اما به دلیل افزایش شدید قیمت و کاهش توان خرید مصرف کنندگان، پیش بینی رونق جدی وجود ندارد.

تاکید می شود که در صورت افزایش مجدد نرخ ارز، شرایط ممکن است کاملا متفاوت باشد.

حتی در صورت ورود رکود به بازار، کاهش نرخ مسکن به هیچ عنوان پیش بینی نمی شود.

به دلیل افزایش شدید نهاده های تولید ساختمان از یک سو و تفکر ذهنی مردم مبنی بر به روز رسانی ارزش دارایی هایشان در مقایسه با افزایش نرخ ارز، پیش بینی رشد قیمت وجود دارد، اما به نظر نمی رسد این روند همانند نیمه اول سال باشد و البته ممکن است باعث رکود نیز شود.

به صورت سنتی، با ورود به رونق، تعداد پروانه های ساختمانی افزایش یافته و بخشی از سرمایه ها مجددا وارد این بازار می شوند.

این در حالی است که به دلیل افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی و دشواری تامین بخشی از نهاده ها، بخشی از سازندگان فعالیت را کند کرده و همین موضوع منجر به کاهش حجم تولید می شود.

این دو نیروی متضاد، روند بازار را شکل خواهند داد.

در شرایط فعلی، مهم ترین عامل کاهش دهنده حجم معاملات، عدم اطمینان نسبت به آینده است.

در چنین شرایطی، خریداران از ترس ورود به رکود، تمایل زیادی به خرید ندارند و فروشندگان به دلیل ترس از افزایش بیشتر قیمت ها تمایلی به فروش نشان نمی دهند.

عمده مشکلات فعلی بخش مسکن، ناشی از مشکلات اقتصاد کلان است و نه سیاست های بخش مسکن؛ هرچند سیاست های فعلی بخش مسکن نیز مشکلات متعددی دارند که نیاز به اصلاح دارند.

بر این اساس، به نظر می رسد مهم ترین نیاز بازار در شرایط فعلی، ایجاد ثبات در اقتصاد کلان است تا پس از آن بتوان تصمیمات مناسبی را اتخاذ کرد و اتخاذ تصمیماتی نظیر تصمیمات مالیاتی در این شرایط می تواند به ملتهب کردن بیشتر بازار بینجامد.

عمده کاهش معاملات در ماه های گذشته نه از طرف خریدار، بلکه از طرف فروشندگان است.

بازار (حداقل در تهران) با کاهش شدید عرضه مواجه است و شاید بتوان آن را نوعی غلبه ترس در بازار دانست.

دسته ای از فروشندگان از ترس افزایش بیشتر قیمت ناشی از 1- همسان شدن ارزش دارایی ها با توجه به افزایش نرخ ارز 2- ورود مجدد نقدینگی به بازار مسکن در صورت تثبیت قیمت ارز 3- افزایش قیمت ناشی از افزایش بهای نهاده های ساختمانی و ادامه این روند با افزایش نرخ دستمزد 4- احتمال افزایش نوسان نرخ ارز، اقدام به توقف فروش کرده اند و به همین دلیل نیز امکان خرید واحد برای خریداران بسیار دشوار شده است.

محمد سعید حیدری: با وجود رشد قیمت نهاده های اصلی ساخت مسکن، در نیمه دوم سال 97 و احتمال زیاد در سال 98، از طریق کاهش حباب بلندمدت قیمت زمین، نه تنها شاهد رشد قیمت مسکن نخواهیم بود بلکه قیمت واقعی (نه اسمی) و خالص از تورم مسکن ممکن است کاهشی نیز شود.

فخرالدین زاوه: علاوه بر تاثیرپذیری بازار مسکن از نااطمینانی اقتصادی و سیاسی و تحولات سطح عمومی قیمت های سایر کالاها (افزایش تورم انتظاری و رشد هزینه های ساخت وساز)، ضعف تقاضا (ضعف قدرت خرید متقاضیان مصرفی و همچنین عدم سرمایه گذاری –ناشی از جذابیت سایر بازارهای موازی-) در خروج سرمایه از این بخش موثر است.

به نظر می رسد هم اکنون مهم ترین عامل برای جلوگیری از تکرار مشکلات مشابه در آینده در این بازار، سیاست گذاری صحیح پولی برای حل ریشه ای معضل تورم های بالا، پرنوسان و مزمن در کشور است.

به علاوه، برای بهبود عملکرد بازار مسکن باید بسته ای از سیاست های مختلف تهیه و پیاده سازی شود.

چنین بسته ای حداقل شامل موارد زیر است: سیاست های مالیاتی با هدف کاهش سوداگری، سیاست های حمایتی مناسب (فراتر از مشوق های تسهیلاتی بانکی) برای اقشار هدف، توسعه بازار مالی مسکن و نهادسازی (توسعه سیستم های اطلاعاتی و معرفی و تقویت نهادهای تخصصی مختلف در هر دو سمت عرضه و تقاضا).

مرتضی ایمانی راد: تبعیت بازار زمین و ساختمان از تحولات بازار ارز از مهم ترین دلایل اتمام زودهنگام فاز رونق در این بازار بوده است.


کلید واژه ها: مسکن - بازار - نظرسنجی - معاملات - آپارتمان - اقتصاد - بازار مسکن - معاملات مسکن - پیش بینی - خرید و فروش - ساخت و ساز - قیمت مسکن - قیمت - خرید - فروش - آینده - اقتصادی - کارشناس - قیمت تمام شده - بینی - خرید مسکن - زمین - نشان - رکود - تورم - نرخ تورم - افزایش - سرمایه - تفاوت - تهران

آخرین اخبار سرویس:
قیمت گوشی Huawei Honor 8X + مشخصات

وقتی ارشاد فقط وعده نظارت می دهد/تئاتر لاکچری؛ این بار 255 هزارتومان

فعال شدن دوباره کانال بانکی ایران و چین

افزایش 6 درصدی ورودی آب سدها حجم بارندگی ها به منزله عبور از خشکسالی نیست

21 میلیارد و 145میلیون ریال حقوق دولتی معادن بوشهر وصول شد

خط و نشان همتی برای بانک ها/ سود بالای 20 درصد تخلف است

نمایشگاه تخصصی اسباب بازی در همدان گشایش یافت

کمیته امداد ایلام 320 میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی پرداخت کرد

یک مسئول: طرح انتقال آب از دریای عمان باید پیگیری شود

قاچاق کالاهای سلامت محور 8 درصد کاهش یافت

نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم و تحلیل واقعی نیست

آغاز برداشت هندوانه پاییزه از زمین های کشاورزی سندرک

عملیات کشت از مهم ترین عوامل فرسایش خاک در مازندران است

امور برق بروجرد 460میلیارد ریال ازمشترکان خود طلب دارد

داد و ستد 182میلیون سهم در بورس البرز

بازگرداندن ارز صادراتی برای مقابله با 2 هدف مهم تحریم هاست

پوشش بیمه زراعت در کردستان 64 درصد کاهش یافت

مطالبات گندمکاران غرب خراسان رضوی پرداخت شد

4260 میلیارد تومان تسهیلات صرف احیای بافت های فرسوده می شود

پروژه های روان سازی ترافیک البرز در اولویت بودجه 98است

دلار به کانال 10 هزار تومان بازگشت

آیا با افزایش یا چند نرخی کردن قیمت بنزین موافقید؟

جشن نوزدهمین سالگرد تأسیس بانک کارآفرین برگزار شد

تقویت همکاری های بانک ملت و صندوق بازنشستگی کارکنان سازمان صدا و سیما

ساماندهی صندوق ندای سپهر ایرانیان آغاز شد

98 هزار واحد مسکن مهر «فاقد متقاضی»

آتی سبد سهام در یک قدمی بازار سرمایه

نگرانی از تداوم گرانی مرغ در بازار

آزمایش ناوبری خودران پشت چراغ راهنمایی و میادین

تکمیل ظرفیت پیش فروش چری تیگو7

قیمت محصولات ب ام و در بازار + جدول

برگزاری همزمان سومین نمایشگاه یلدا با اولین جشنواره شکرانه محصولات کشاورزی

قیمت خرید دلار در بانک‎ها 97/09/19

پروژه های روان سازی ترافیک البرز در اولویت بودجه 98است

4260 میلیارد تومان تسهیلات صرف احیای بافت های فرسوده می شود

مطالبات گندمکاران غرب خراسان رضوی پرداخت شد

پوشش بیمه زراعت در کردستان 64 درصد کاهش یافت

بازگرداندن ارز صادراتی برای مقابله با 2 هدف مهم تحریم هاست

تعاون روستایی گوجه فرنگی کشاورزان بوشهر را توافقی می خرد

خط و نشان همتی برای بانک ها

آمار پنج برابری تورهای غیر مجاز نسبت به تورهای مجاز

صادرات بیش از 2 هزار میلیارد ریال محصولات کشاورزی از مرز مهران

نگاهی به وضعیت اقتصاد سلامت در ایران

چرا سایپا مانند ایران خودرو ، فروش فوری اعلام نکرد؟

حق الزحمه امتحانات در روزهای آینده پرداخت می شود

لاهیجان قطب تولید کلوچه های صادراتی کشور

دستمزد بافندگان فرش بجنورد تنها 20 درصد دستمزد کارگری

داد و ستد 182میلیون سهم در بورس البرز

امور برق بروجرد 460میلیارد ریال ازمشترکان خود طلب دارد

دولت گوجه فرنگی کشاورزان بوشهر را توافقی می خرد

رعایت حقوق شهروندی در نظام اداری مطلوب نیست

تولید نفت عربستان یک میلیون بشکه کاهش می یابد

260 میلیارد ریال برای تعریض بزرگراه کرج - تهران نیاز است

تشکیل کارگروه ویژه برای رونق بخشی صادرات به کشورهای همسایه

صادرات بیش از 2 هزار میلیارد ریال محصولات کشاورزی

دلار به کانال 10 هزار تومان وارد شد

روحانی:مخالفان FATF آثار شعارشان را برای مردم ترجمه کنند/تفکیک وزارتخانه های راه و شهرسازی و صمت در شرایط تحریم ضروری بود/اگر با برجام یا FATF مخالفید، لااقل به مردم بگویید هزینه اش برای آن ها چقدر است

کشت گندم در 20 هزار هکتار از اراضی بویین زهرا

260 میلیارد ریال برای تعریض بزرگراه کرج - تهران نیاز است

دولت گوجه فرنگی کشاورزان بوشهر را توافقی می خرد

دارو و تجهیزات پزشکی بر خلاف ادعای آمریکا تحریم است/باید آرایش جنگی به خود بگیریم

ادامه افت و خیز قیمت نفت در بازار+نمودار

هند و امارات برای تجارت با پول ملی توافق کردند

بحران ارزی در کشور،یک حرکت از پیش طراحی شده بود/ تا زمانی که اعتماد در بازار ایجاد نشود،قیمت ها کاهش نمی یابد

استخدام کارگر در شرکت تولیدی پاکریز در البرز

استخدام کارشناس ارشد صنایع غذایی در یک شرکت معتبر در البرز

​افزایش تعداد دستگاه های متصل به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

استخدام کارشناس فروش تجهیزات آنالیز دستگاهی و الکتروشیمی-تهران

اوپک و متحدانش به دنبال تعادل بازار نفت خام

مهم ترین تغییرات در اصلاحیه قانون چک

بازار های محلی آنتالیا در تور آنتالیا

جزییات اعمال محدودیت تراکنش‎ های بانکی اعلام شد

روسیه ویزا و مستر کارت را کنار می گذارد

هاشمی در دومین همایش شهر هوشمند: شهر هوشمند می تواند هزینه های اداری را کاهش دهد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز خبر داد افتتاح بزرگترین تصفیه خانه فاضلاب کشور در اهواز

صادرات عبادت است/ در سه ماه 40 بخشنامه ضد و نقیض صادر کردند

در باکس آفیس چین «آکوامن» با 94 میلیون دلار همه رقبا را غرق کرد

رییس اتاق بازرگانی تهران: شرایط خوبی برای تولید و صادرات پوشاک وجود دارد/ یکی از مشکلات خود تحریمی داخل است

فناوری ارتباطات به اشتغالزایی بانوان کمک می کند

فعالیت 5 نیروگاه خورشیدی در استان همدان

انتقاد از عطف به ما سبق شدن بخشنامه اخیر بانک مرکزی

یک مسئول: طرح انتقال آب از دریای عمان باید پیگیری شود

نرخ خرید تضمینی گندم بر اساس تورم و تحلیل واقعی نیست

21 میلیارد و 145میلیون ریال حقوق دولتی معادن بوشهر وصول شد

کشت گندم در 20 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بویین زهرا

64 درصد مسکن مهر در دولت تدبیر و امید تحویل شده است

کاهش سرعت نابودی یخ های قطبی

کشتیرانی در دریای خزر ایمن تر می شود

مجوز احداث هزار هکتار گلخانه های کوچک مقیاس صادر شد

مرحله دوم پیش فروش تیگو7 جدید در کمتر از 1 ساعت تکمیل شد

ارزش دلار آمریکا کاهشی شد

انتقال آب خزر به سمنان، توجیه منطقی ندارد

30 درصد صادرات ایران از بوشهر انجام می شود

168 پروژه چابهار به زودی به بهره برداری می رسد

باید اطلاعات حمل و نقل شهر هوشمند یکپارچه شود

مساحت دریاچه ارومیه 193 کیلومتر افزایش یافت

همراه بانک تجارت؛ اپلیکیشنی برای همه کارت ها

خودروسازان برای پیش فروش مجوز داشتند

مجموعه تفریحی و گردشگری آکواریوم ایران در انزلی

اروپا نتوانست نقش خود را ایفا کند/ آمریکا به دنبال ضربه زدن به صادرکنندگان است

سه شرط بهبود نبض معاملات مسکن

سه شرط بهبود نبض معاملات مسکن