مطالب مرتبط:
3 شرط بهبود نبض معاملات مسکن
3 شرط بهبود نبض معاملات مسکن
​3 شرط بهبود اوضاع معاملات مسکن
3 شرط بهبود اوضاع معاملات مسکن
شرط بورسی استفاده از تسهیلات اوراق مسکن
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 20:252018-09-20اقتصادي

سه شرط بهبود نبض معاملات مسکن


30 صاحب نظر اقتصادی و کارشناس در حوزه اقتصاد مسکن به شش پرسش مرتبط با آینده بازارهای معاملات ملک و ساخت و ساز پاسخ دادند.

- شعار سال:" نتایج نظرسنجی درباره مختصات بازار مسکن در نیمه دوم سال 97 نشان می دهد عوامل موثر بر معاملات ملک به گونه ای است که در ماه های آتی روند خرید و فروش به واسطه حجم پایین، وضعیت شبه رکود را تجربه می کند.

با این حال نبض مسکن مشروط به تغییر شرایط سه پارامتر بیرونی و درونی بازار می تواند بهبود نسبی پیدا کند.

از نگاه شرکت کنندگان در این نظرسنجی، نااطمینانی اقتصادی منشأ بخشی از التهاب منتقل شده به بازار مسکن در ماه های اخیر بوده است که پیامد آن به شکل افزایش تقاضای سرمایه ای و سفته بازی و جهش های پی در پی قیمت املاک مسکونی - زمین و آپارتمان- ظاهر شد.

گروهی از صاحب نظران معتقدند چنانچه ثبات نسبی در بازارهای موازی برقرار شود، بازگشت توام عوامل عرضه (سازنده ها) و تقاضا (خریداران) به بازار معاملات مسکن در نیمسال دوم اتفاق می افتد.

در ماه های اخیر فشار رشد هزینه ساخت و نبود چشم انداز روشن درباره قیمت تمام شده ساخت مسکن، به خروج سازنده ها از بازار و در نتیجه توقف عرضه نوسازها منجر شد.

پیش بینی ها درباره تورم ملکی نیز از کم شدن شیب رشد قیمت مسکن حکایت دارد.

30 صاحب نظر ارشد در حوزه اقتصاد مسکن چشم انداز بازارهای معاملات ملک و ساخت و ساز در نیمه دوم سال 97 را ترسیم کردند.

پاسخ های ارائه شده به برخی از شش پرسش مطرح در نظرسنجی، تفاوت معناداری با نتایج نظرسنجی دوره های گذشته دارد و آن، غیر قابل پیش بینی بودن آینده برخی از متغیرها از نگاه گروهی از کارشناسان این حوزه است.

در این نظرسنجی، برخی پاسخ دهنده ها، آینده نرخ تورم ملکی و همچنین حجم معاملات را غیر قابل تخمین می دانند و معتقدند: پارامترهای بیرونی موثر بر روند خرید و فروش آپارتمان و زمین و همچنین فعالیت های ساختمانی، در وضعیتی است که احتمال می رود در ماه های آتی، تغییر و تحول اساسی در آنها رخ دهد، بنابراین متناسب با تغییر مسیر وزنه های تاثیرگذار بر بازار مسکن، جو این بازار تحت الشعاع قرار خواهد گرفت.

با این حال، برآیند مجموع پاسخ ها نشان می دهد: در نیمه دوم امسال، معاملات خرید مسکن در تهران در وضعیت شبه رکود قرار می گیرد به طوری که، حجم فروش آپارتمان در ماه های آتی، کمتر از مدت مشابه در سال گذشته خواهد بود.

افق نیم ساله قیمت مسکن نیز بر اساس نتایج حاصل از نظرسنجی، در قالب کم شدن تدریجی سرعت و شیب رشد بهای فروش آپارتمان ها طی نیمه دوم امسال، پیش بینی شده است.

60 درصد از صاحب نظران اقتصاد مسکن در نظرسنجی، بازار معاملات ملک در نیم سال دوم 97 را شبه رکودی و 17 درصد غیرقابل پیش بینی توصیف کردند.

نیمی از پاسخ های ارائه شده به یک پرسش درباره متغیرهای اثرگذار بر بازار مسکن نیم سال دوم، برنامه های اقتصادی و اوضاع سیاسی را دارای بیشترین نقش در سرنوشت بازار معرفی می کند.

این نوع دیدگاه، نشان می دهد: جو روانی بازار مسکن، در انتظار بهبود شرایط کلان اقتصادی و همین طور پایدار شدن اوضاع است.

محتوای دقیق برخی تحلیل های این کارشناسان مشخص می کند: متناسب با نزدیک شدن به پایان سال جاری، نبض معاملات مسکن در مسیر رسیدن به فاز رکود کامل، ضعیف می شود.

با این حال نبض معاملات مشروط به از بین رفتن عدم قطعیت ، ترمیم قدرت خرید و مهار نوسانات بازارهای موازی ، می تواند بهبود یابد.

در قالب این تحلیل گروهی از کارشناسان، چنانچه چشم انداز روشن اقتصادی در ماه های آینده ایجاد شود، از یک سو عرضه آپارتمان فروشی توسط سازنده ها به بازار معاملات بیشتر می شود و از سوی دیگر تقاضای خرید وارد صحنه خواهد شد اما حتی با همین سناریو، احتمال رونق کامل، ضعیف است.

همچنین 47 درصد پاسخ دهنده ها به یک پرسش درباره آینده قیمت ها، اعلام کردند: شیب رشد قیمت در نیمه دوم امسال، کمتر از میزان افزایش قیمت در نیمه اول خواهد بود.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران از ابتدای سال جاری تا پایان مرداد ماه، حدود 35 درصد افزایش پیدا کرد و از 5/ 5 میلیون تومان به 4/ 7 میلیون تومان رسید.

درباره چشم انداز سرمایه گذاری های ساختمانی –عرضه جدید مسکن- نیز 47 درصد شرکت کننده ها در نظرسنجی معتقدند: ساخت و ساز طی نیمه دوم امسال در میانه رکود و رونق، منتظر سیگنال مثبت از دو سمت بازار معاملات خرید و همچنین شرایط اقتصادی برای سرمایه گذاری، خواهد ماند و تیراژ صدور پروانه ها در سطحی کمتر از نیاز بازار، رقم می خورد.

مطابق نیازسنجی های صورت گرفته از سوی نویسندگان طرح جامع مسکن، سالانه به حداقل 500 تا 550 هزار واحد مسکونی جدید برای تعادل بخشی به بازار عرضه و تقاضا، نیاز است.

سال گذشته حدود 320 هزار واحد مسکونی جدید در مناطق شهری کشور احداث شد.

در این نظرسنجی، 43 درصد افراد، در بیان علت اتمام زودهنگام رونق معاملات مسکن طی ماه های اخیر اعلام کردند: جهش های پی در پی قیمت مسکن از اواخر پارسال ناشی از ظهور تقاضای سرمایه ای و سپس سفته بازهای ملکی باعث سکته معاملات شد.

در این میان، ترس از فروش در نیمه اول امسال به خاطر نااطمینانی به آینده در پی شوک های ارزی و نابسامانی اقتصاد، ریزش حجم معاملات به سمت رکود را تقویت کرد.

کامنت هایی که تعدادی از صاحبنظران در ادامه پاسخ به سوالات نظرسنجی، به دنیای اقتصاد ارائه کرده اند به شرح زیر است.

تیمور رحمانی: رکود معاملاتی بازار مسکن در شرایط فعلی بیش از آنکه ناشی از جهش قیمت مسکن باشد مربوط به تمایل افراد به سرمایه گذاری در بازارهایی است که قابلیت نقدشوندگی بیشتر و سریع تری در مقایسه با بازار مسکن دارند؛ در واقع مردم در شرایط فعلی به دنبال دارایی هایی هستند که زودتر بتوانند آن را نقد کنند؛ بنابراین چون دارایی هایی مانند ارز و طلا خاصیت نقدشوندگی بیشتری دارند در شرایط فعلی و طی ماه های اخیر بیشتر دارایی ها به این سمت رفت؛ این انتظار وجود دارد تا به محض فروکش کردن التهاب در این بازارها دارایی ها به صورت مجدد به سمت بازار مسکن سرازیر شود؛ اما تا زمانی که شرایط در بازار ارز و طلا به ثبات نرسد نمی توان پیش بینی دقیقی از شرایط پیش روی بازار مسکن ارائه کرد و با قاطعیت در این باره نظر داد؛ با این حال نباید از نظر دور داشت که رشد قیمت مسکن هنوز هم از رشد قیمت برخی بازارها مانند بازار ارز، طلا و.

کمتر بوده است.

رضا بوستانی: هزینه ساخت مسکن افزایش یافته و قدرت خرید متقاضیان کم شده است و بانک ها هم شرایط مناسبی ندارند؛ پس می توان انتظار داشت که بازار مسکن در ادامه سال 97 وارد فاز رکود شود؛ در چنین شرایطی لازم است مقررات لازم با هدف بهبود فضای کسب و کار از طریق کاهش مجوزها و هزینه های سربار صورت بگیرد.

غلامرضا سلامی: در شرایطی که وضعیت و چشم انداز آتی اقتصاد کلان کشور به روشنی مشخص نیست نمی توان پیش بینی دقیقی از وضعیت بازارها در آینده ارائه داد.

اما آنچه مسلم است اینکه در نیمه دوم سال قاعدتا اثر افزایش قیمت ها در بخش های مختلف اقتصاد بر بازار مسکن نیز وارد خواهد شد؛ با این حال به نظر می رسد سیاست گذار بخش مسکن باید به دنبال اعمال سیاست های بلندمدت برای بخش مسکن باشد؛ حمایت از ساخت و عرضه مسکن به گروه های هدف یکی از این سیاست هاست هر چند در کوتاه مدت مداخله مستقیم دولت اثر چندانی بر تنظیم بازار ندارد.

بهروز ملکی: هر چه به سال 98 نزدیک تر می شویم سناریوی رکود بازار مسکن قوت بیشتری می یابد.

حمید یاری: بازار ارز در شش ماه گذشته نوسانات شدیدی را تجربه کرد و به طور متوسط نرخ ارزهای خارجی در این مدت سه برابر شد.

متعاقب این نوسان سایر بازارها با توجه به چند عامل شروع به تعدیل قیمت خود کردند.

اولین عامل میزان وابستگی این بازارها به بازار ارز بود.

این درصد وابستگی خود تابعی است از میزان با ارزش بودن، جابه جایی ساده و کم هزینه، نسبت هزینه مواد اولیه وارداتی به کل هزینه مواد اولیه آن کالا و مقبول بودن بین مردم.

به طور مثال سکه و طلا وابستگی تقریبا یک به یکی به نوسانات ارز دارند، خودروی وارداتی وابستگی بیشتری از خودروی تولید داخل دارد و بازار مسکن وابستگی کمتری از بازار خودرو به نوسانات ارزی دارد.

دومین عامل درصد نقدشوندگی بازار است.

هر چه بازاری نقدشونده تر باشد تعدیل نزدیک تری با بازار ارز خواهد داشت.

در این زمینه هم بازار مسکن نقدشوندگی پایین تری از بازارهای طلا و بورس دارد.

سومین عامل میزان بادوام بودن محصولات آن بازار است که هر چه استهلاک کمتری داشته باشد بادوام تر است.

در این زمینه بازار مسکن محصول بادوام تری از خودرو دارد.

و در نهایت دو عامل آخر که به بازار ارز ارتباط پیدا نمی کند یکی سیاست های دولت در قبال آن بازار است مثلا در شرایطی که دولت ورود خودروی لوکس خارجی را ممنوع می کند ممکن است افزایش قیمت این قبیل خودروها از افزایش قیمت ارز هم بالاتر باشد و دومی کشش تقاضای آن کالا که هر چه بالاتر باشد افراد در مقابل تعدیل قیمت مقاومت بیشتری می کنند.

تمام موارد بالا تاکید می کند که برخلاف نظر برخی از فعالان بازار، نباید انتظار افزایش سه برابری بازار مسکن را در شرایط فعلی داشت.

از طرف دیگر با توجه به اینکه بازار از خرداد ماه شاهد کاهش معاملات همراه با افزایش قیمت بوده است نباید انتظار ورود کامل به رکود را داشت زیرا افزایش قیمت ماه های گذشته نشان می دهد علت کاهش معاملات کمبود فایل فروش مناسب در بازار است و اگر فروشنده ها مطمئن شوند که بازار ارز دیگر ثبات خود را پیدا کرده است و متعاقبا فایل به بازار عرضه کنند بازار شرایط شبه رونقی خود را خواهد داشت.

پروانه اصلانی: در شرایط فعلی هر نوع مداخله در بازار مسکن می تواند به منزله بروز یک شوک جدید به بازار باشد و در واقع تاییدی بر انتظارات تورمی محسوب شود؛ در شرایط فعلی امکان اتخاذ سیاست های کوتاه مدت و موثر برای ساماندهی به شرایط فعلی بازار مسکن وجود ندارد چرا که در حال حاضر وضعیت همه بخش های اقتصادی از جمله بازار مسکن به نوعی تابع شرایط اقتصاد سیاسی است.

میثم رادپور: به طور کلی آینده بازار مسکن را نمی توان چندان روشن پیش بینی کرد؛ بعد از کاهش چشمگیر قدرت خرید متقاضیان مصرفی در بازار ملک فعلا انتظاری از بابت بازگشت رونق به بازار مسکن وجود ندارد؛ در شرایط فعلی که حجم نقدینگی در جامعه زیاد است نمی توان از محل افزایش تسهیلات که در نهایت منجر به افزایش نقدینگی می شود اقدام به رونق بخشی به بازار مسکن کرد؛ این در حالی است که در دوره های شبه رکودی بازار مسکن انگیزه سازندگان و سرمایه گذاران برای تامین مالی نیز کم می شود، چرا که اساسا امکان فروش واحدها وجود ندارد؛ در شرایط فعلی بهتر است دولت تمرکز خود را بر سیاست گذاری های بلندمدت قرار دهد چرا که استفاده از سیاست های کوتاه مدت همچون وضع اهرم های مالیاتی خود می تواند منجر به تعمیق رکود شود.

انبوه سازی نیز نیازمند تامین مالی و افزایش نقدینگی است؛ بنابراین هر کدام از راهکارها ریسک های خاص خود را در شرایط فعلی دارد و تا زمانی که کل مجموعه اقتصاد کشور ساماندهی نشود نمی توان به ساماندهی بازار مسکن امیدوار بود.

علی قائدی: بازار مسکن در نیمه دوم سال نیز با افزایش قیمت همراه خواهد شد اما شیب رشد قیمت آرام تر از نیمه اول سال پیش بینی می شود؛ هرچند تمام پیش بینی ها بستگی به شرایط اقتصاد کلان و بازارهای موازی از جمله بازار ارز و سکه دارد؛ آنچه مسلم است اینکه در شرایط فعلی از آنجا که دولت ابزارهای موردنیاز برای مداخله موثر را در اختیار ندارد حتی استفاده از اهرم های مالیاتی نیز نمی تواند دست کم در کوتاه مدت و میان مدت منجر به اثرگذاری مناسب برای تنظیم بازار مسکن شود؛ به طور کلی شرایط سیاسی، تحولات اقتصادی و به خصوص سرنوشت نرخ ارز و سکه از مهم ترین عوامل تعیین کننده سمت وسوی بازار مسکن در نیمسال دوم 97 است.

سعید اسلامی بیدگلی: نیاز بازار مسکن به سیاست گذاری مالیاتی سال هاست که احساس می شود؛ این درحالی است که سیاست های مربوط به ارائه تسهیلات به صورت همزمان باید مورد بازنگری جدی قرار بگیرد و رتبه اعتباری افراد معیار اصلی میزان وام و نرخ بهره قرار بگیرد؛ همچنین به صورت همزمان دولت باید برنامه های موثر و عملیاتی به منظور تامین مسکن گروه های کم درآمد تدارک دیده واجرا کند هر چند این موضوع نباید منجر به دخالت مستقیم و همه جانبه دولت در بازار معاملات مسکن شود؛ بازار مسکن وکل مجموعه اقتصاد کشور هم اکنون به صورت مستقیم تحت تاثیر رویکردها و تحولات سیاسی قرار دارد و تحلیل شرایط فعلی و پیش رو بیش از آنکه منشأ اقتصادی داشته باشد منشأ سیاسی دارد.

مسعود سعادتمند: به نظر می رسد روند بازار مسکن در نیمه دوم امسال، به شدت تحت تاثیر روند آتی بازارهای جایگزین از قبیل ارز، نرخ سود بانکی و وضعیت بورس قرار دارد که این بازارها خود تحت تاثیر مناسبات سیاسی و آینده برجام و نیز تصمیمات سیاسی داخلی قرار دارند و از این نظر نمی توان پیش بینی دقیقی از آینده داشت.

اما با فرض تثبیت قیمت دلار در محدوده های فعلی و عدم نوسان شدید آن، به نظر می رسد بازار در نیمه دوم سال با افزایش عرضه کنندگان مواجه باشد.

از سوی دیگر، با تثبیت قیمت ارز، ورود مجدد بخشی از نقدینگی سرگردان به بازار مسکن محتمل است و در نتیجه آن، تا حدودی شاهد افزایش معاملات خواهیم بود، اما به دلیل افزایش شدید قیمت و کاهش توان خرید مصرف کنندگان، پیش بینی رونق جدی وجود ندارد.

تاکید می شود که در صورت افزایش مجدد نرخ ارز، شرایط ممکن است کاملا متفاوت باشد.

حتی در صورت ورود رکود به بازار، کاهش نرخ مسکن به هیچ عنوان پیش بینی نمی شود.

به دلیل افزایش شدید نهاده های تولید ساختمان از یک سو و تفکر ذهنی مردم مبنی بر به روز رسانی ارزش دارایی هایشان در مقایسه با افزایش نرخ ارز، پیش بینی رشد قیمت وجود دارد، اما به نظر نمی رسد این روند همانند نیمه اول سال باشد و البته ممکن است باعث رکود نیز شود.

به صورت سنتی، با ورود به رونق، تعداد پروانه های ساختمانی افزایش یافته و بخشی از سرمایه ها مجددا وارد این بازار می شوند.

این در حالی است که به دلیل افزایش شدید قیمت مصالح ساختمانی و دشواری تامین بخشی از نهاده ها، بخشی از سازندگان فعالیت را کند کرده و همین موضوع منجر به کاهش حجم تولید می شود.

این دو نیروی متضاد، روند بازار را شکل خواهند داد.

در شرایط فعلی، مهم ترین عامل کاهش دهنده حجم معاملات، عدم اطمینان نسبت به آینده است.

در چنین شرایطی، خریداران از ترس ورود به رکود، تمایل زیادی به خرید ندارند و فروشندگان به دلیل ترس از افزایش بیشتر قیمت ها تمایلی به فروش نشان نمی دهند.

عمده مشکلات فعلی بخش مسکن، ناشی از مشکلات اقتصاد کلان است و نه سیاست های بخش مسکن؛ هرچند سیاست های فعلی بخش مسکن نیز مشکلات متعددی دارند که نیاز به اصلاح دارند.

بر این اساس، به نظر می رسد مهم ترین نیاز بازار در شرایط فعلی، ایجاد ثبات در اقتصاد کلان است تا پس از آن بتوان تصمیمات مناسبی را اتخاذ کرد و اتخاذ تصمیماتی نظیر تصمیمات مالیاتی در این شرایط می تواند به ملتهب کردن بیشتر بازار بینجامد.

عمده کاهش معاملات در ماه های گذشته نه از طرف خریدار، بلکه از طرف فروشندگان است.

بازار (حداقل در تهران) با کاهش شدید عرضه مواجه است و شاید بتوان آن را نوعی غلبه ترس در بازار دانست.

دسته ای از فروشندگان از ترس افزایش بیشتر قیمت ناشی از 1- همسان شدن ارزش دارایی ها با توجه به افزایش نرخ ارز 2- ورود مجدد نقدینگی به بازار مسکن در صورت تثبیت قیمت ارز 3- افزایش قیمت ناشی از افزایش بهای نهاده های ساختمانی و ادامه این روند با افزایش نرخ دستمزد 4- احتمال افزایش نوسان نرخ ارز، اقدام به توقف فروش کرده اند و به همین دلیل نیز امکان خرید واحد برای خریداران بسیار دشوار شده است.

محمد سعید حیدری: با وجود رشد قیمت نهاده های اصلی ساخت مسکن، در نیمه دوم سال 97 و احتمال زیاد در سال 98، از طریق کاهش حباب بلندمدت قیمت زمین، نه تنها شاهد رشد قیمت مسکن نخواهیم بود بلکه قیمت واقعی (نه اسمی) و خالص از تورم مسکن ممکن است کاهشی نیز شود.

فخرالدین زاوه: علاوه بر تاثیرپذیری بازار مسکن از نااطمینانی اقتصادی و سیاسی و تحولات سطح عمومی قیمت های سایر کالاها (افزایش تورم انتظاری و رشد هزینه های ساخت وساز)، ضعف تقاضا (ضعف قدرت خرید متقاضیان مصرفی و همچنین عدم سرمایه گذاری –ناشی از جذابیت سایر بازارهای موازی-) در خروج سرمایه از این بخش موثر است.

به نظر می رسد هم اکنون مهم ترین عامل برای جلوگیری از تکرار مشکلات مشابه در آینده در این بازار، سیاست گذاری صحیح پولی برای حل ریشه ای معضل تورم های بالا، پرنوسان و مزمن در کشور است.

به علاوه، برای بهبود عملکرد بازار مسکن باید بسته ای از سیاست های مختلف تهیه و پیاده سازی شود.

چنین بسته ای حداقل شامل موارد زیر است: سیاست های مالیاتی با هدف کاهش سوداگری، سیاست های حمایتی مناسب (فراتر از مشوق های تسهیلاتی بانکی) برای اقشار هدف، توسعه بازار مالی مسکن و نهادسازی (توسعه سیستم های اطلاعاتی و معرفی و تقویت نهادهای تخصصی مختلف در هر دو سمت عرضه و تقاضا).

مرتضی ایمانی راد: تبعیت بازار زمین و ساختمان از تحولات بازار ارز از مهم ترین دلایل اتمام زودهنگام فاز رونق در این بازار بوده است.


کلید واژه ها: مسکن - بازار - نظرسنجی - معاملات - آپارتمان - اقتصاد - بازار مسکن - معاملات مسکن - پیش بینی - خرید و فروش - ساخت و ساز - قیمت مسکن - قیمت - خرید - فروش - آینده - اقتصادی - کارشناس - قیمت تمام شده - بینی - خرید مسکن - زمین - نشان - رکود - تورم - نرخ تورم - افزایش - سرمایه - تفاوت - تهران

آخرین اخبار سرویس:
یارانه دریافتی هر ایرانی به 4.186.000تومان رسید

خوشه های زرین تاکستان های ملایر؛ در آستانه ثبت جهانی شدن

دنبال افزایش ریالی دستمزد نیستیم!

ترفند جالب قدیمی ها برای بیدار ماندن در شب+عکس

معرفی کتاب مجموعه مقالات کنفرانس روابط عمومی/ خلاقیت و نوآوری

مظنه واحد های 85 متری در تهران+ جدول قیمت

پیش فروش 6 محصول سایپا

تقلب در بسته بندی، آفت بزرگ صنعت!

آشنایی با انواع مالیات مستقیم و غیر مستقیم در ایران

جمع بندی روز: جمعه، 27 مهر 1397

فاجعه اقتصادی در کشور رخ داده است / بهبود معیشت مردم نیازمند اقدامات اورژانسی است

استخدام کارشناس امور اداری ، طراح و گرافیست در مجموعه دوراندیش

استخدام کارشناس طراحی و تعمیر برد های الکترونیکی در تهران

راهکار کمک به فرودستان جامعه

20 پرسش ارزی

دفاع از زندگی

معرفی مشخصات فنی بنز c200 + امکانات و قیمت

چین حجم بی سابقه ای از نفت ایران را خریداری کرد

شینهوا: تحریم نفت ایران بلوف سیاسی است

شینهوا: تحریم نفت ایران بلوف سیاسی است

زمزمه های تجدیدنظر بانک مرکزی در بخشنامه ارز صادراتی

صرف 70 درصد اعتبار دارویی بیمه سلامت تهران در 10 داروخانه

صعود صادرات صنایع، افول صادرات معادن + جدول

عرضه 760 میلیارد تومان سهام و شرکت دولتی در آبان ماه

گل به خودی نزنیم

خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل های ایران افتاده است

حمل خودرو با قطار، دلهره ای که پایان ندارد

حمل خودرو با قطار، دلهره ای که پایان ندارد

خشکسالی از یک طرف، آفات هم به جان جنگل های ایران افتاده است

استخدام شرکت توسعه صنایع تابان انرژی پاسارگاد (مشورتی)

اختلاس 150 میلیاردی در مسکن مهر

عرضه یورو در بازار ثانویه کاهش یافته است

آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی

زمان تاثیرگذاری کاهش ارز بر بازار لوازم خانگی حداقل 3 ماه/ قیمت ها تغییری نکرده است

صادرات نفت ایران به چین افزایش قابل توجهی داشته است

بر سر خودروهای ژاپنی صادره به ایران چه بلایی می آید +ویدئو

پشت پرده موافقت ها و مخالفت ها با FATF از دید اعتماد/مخاطبان سخنان جهانگیری چه کسانی هستند؟ /سلاخی انسانیت پشت عابربانک بن سلمان

بهبود تراز بازرگانی کشاورزی با افزایش صادرات

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

سامانه جامع آمار مسافران پروازهای داخلی کشور کجاست؟

بدهی 16 میلیون دلاری ایرلاین های ایرانی به فرودگاه نجف

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از احمدی نژاد بدتر بود

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

بانک مسکن: متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد

کالاهای اساسی تا 50 درصد گران شدند

کسب دانش فنی ساخت کوئل قبل از تحریم

جزییات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

پیشنهاد یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

آبیاری نوین در 410 هکتار اراضی خوشاب اجرا شد

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

مظنه فروش انواع ترشی در بازار چقدر است؟

خرید زرشک، کیلویی چند تمام می شود؟

قیمت انواع ماکارانی در فروشگاه های زنجیره ای + جدول

جوانه گندم با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

کاهش قیمت محصولات هیوندای در بازار

قیمت کره در فروشگاه های زنجیره ای+ جدول

واکسن آنفلوآنزا چند؟

یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ خرید طلا اولویت اصلی روس ها/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

کاهش نرخ طلا در سایه تنظیم بازار ارز

جریمه دیرکرد اقساط متقاضیان مسکن مهر ممنوع یا قانونی؟!

قیمت زمین در مناطق 22 گانه تهران چند است؟

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

عکس/ برداشت شلغم 4 کیلو گرمی در روستای «سرغایه» مشهد!

ایدرو: ارایه ی پیشنهاد اصلاح قیمت از سوی خودروسازان، به مفهوم پذیرش آن نیست

نشست چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی در آنکارا برگزار شد

اختصاص 100 هزار دینار ویژه زائرین اربعین

اگر بانک مرکزی را به من بسپارند 2 ماهه مسئله ارز را حل می کنم

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

مسافرت شهروندان آذربایجانی به ایران افزایش یافت

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی انگلیس در یک دهه اخیر

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

خودروهای ساخت مشترک تهران وباکو به روسیه صادر می شود

حذف پوشاک قاچاق 260 هزار شغل را احیا می کند

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

قیمت طلا و سکه افت کرد + جدول آخرین قیمت

کدام بانکها 23درصد سود سپرده می دهند؟

دلالان خودرو فروشنده شدند

20 پرسش ارزی در سرمقاله دنیای اقتصاد

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

نوسانات بازار دلار قطعا ادامه دار است

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

قیمت روز مسکن امروز 1397/7/28/قیمت خانه در خاوران متری 3 میلیون

چین و روسیه دلار را از مبادلات تجاری دوجانبه حذف می کنند

مقدونیه یک گام دیگر برای تغییر نام خود برداشت

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از دوره احمدی نژاد بدتر بود

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ها را ندارند

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

چالش های اجرای طرح تحول صنایع دریایی/غفلت صنعت ایران از تجربه تحریم ها

سهام آسیایی ضررها را جبران کرد

واحدهای برتر بانک رفاه در حوزه خدمت رسانی مورد تجلیل واقع شدند

تبعات نوسانات ارزی دامن گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی

امسال طغیان آنفلوانزای پرندگان نخواهیم داشت

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

سه شرط بهبود نبض معاملات مسکن

سه شرط بهبود نبض معاملات مسکن