مطالب مرتبط:
نشست مشترک با رییس دیوان عدالت اداری درباره مصوبات شوراهای اسلامی شهر
بحث مصوبات شوراها که در دیوان عدالت اداری ابطال می شود باید ساماندهی شود
نشست مشترک با رییس دیوان عدالت اداری درباره مصوبات شوراهای اسلامی شهر
برخی مصوبات شوراها در دیوان عدالت اداری ابطال می شود
مصوبات امروز کمیسیون اقتصادی مجلس برای اصلاح ساختار بانک مرکزی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 18:552018-09-20اقتصادي

مصوبات اداری به حقه های جدید منجر شد


اعمال محدودیت های تجاری در نیمه اول امسال در قالب بخشنامه ها و دستورالعمل های مختلف و بعضا متناقض به پیدایش حقه های جدید منجر شده است.

بعد از ابلاغ سیاست های ارزی در فروردین ماه امسال، - متولیان تجارت نیز محدودیت های جدیدی را برای واردات و صادرات کالا در نظر گرفتند که به دلیل ابهامات زیاد مرتبا مورد بازنگری قرار گرفت.

ارزیابی ها نشان می دهد بی ثباتی و تغییرات روزانه مصوبات اداری که در نهایت به حصر تجارت منجر شده، زمینه ایجاد حقه های جدید برای دور زدن بخشنامه ها را فراهم کرده است.

شعار سال: "حقه های تجاری هر روز خود را در جامه ای متفاوت نشان می دهد.

یک روز ردیف های متعدد تعرفه ای عامل دور زدن واردات می شود و یک روز بخشنامه های متعدد ارزی موجب تولد نسل جدید حقه های اقتصادی می شود.

گزارش پیش رو موضوع دوم (بخشنامه های ارزی) را مورد بررسی قرار داده است.

بخشنامه هایی که برخی از آنها حتی عمر 48 ساعته داشته و سیاست گذار مجبور به اصلاح آن شده است.

فعالان اقتصادی معتقدند سیاستی که در سال جاری به ایجاد رانت دامن زد سیاست های ارزی بود.

تکانه های ارزی که در ماه های اخیر رخ داد و از ابتدای امسال شدت گرفت.

این مساله از جمله اتفاقاتی بود که در گذشته هم تجربه شده بود.

آن چیزی که برای بخش خصوصی به عنوان سوال هنوز هم مطرح است این است که چرا دولت از تجربه های گذشته در این باره استفاده نکرد؟ دولت در سیاست گذاری های پس از نوسانات ارزی بسیار شتاب زده عمل کرد و حتی در مواقعی بدون استراتژی مشخص سیاست هایی را اتخاذ کرد که مجبور به اصلاح چند باره آن شد.

این روند خود باعث ایجاد نارسایی ها و فساد های زیادی شد.

آنها بر این باورند که تعداد زیاد بخشنامه هایی که در این مدت شاهد ابلاغ آنها بوده ایم، ناشی از نداشتن یک استراتژی مشخص است.

این بخشنامه ها حتی در مواردی با هم تناقض دارند.

تعداد زیادی از بخشنامه هایی که از طرف بانک مرکزی یا وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می شود، به صورت ناگهانی و بدون هماهنگی با بخش خصوصی است.

به همین دلیل وقتی بخشنامه ای به مرحله اجرا می رسد دولت ناگزیر می شود که از برخی مواضع آن بخشنامه عقب نشینی کند.

همین اتفاق دو آفت را به دنبال دارد، اول اینکه یک تصمیم اشتباه گرفته می شود و عده ای از رانت استفاده می کنند؛ در مرحله دوم وقتی تبعات آن مشخص شد روند قبلی با تحمیل هزینه هایی اصلاح می شود.

دور زدن بخشنامه های ارزی با استفاده از شگردهای تازه این روزها فضای اقتصادی را آلوده کرده است.

بروز کارت های بازرگانی یکبار مصرف در صادرات ، دپوی کالاهای وارداتی در گمرکات ، ایجاد فساد در دریافت دلار 4200 تومانی ، سوءاستفاده از پیمان سپاری ارزی ، بروز قاچاق در صادرات ، کم اظهاری در صادرات و احتکار کالا در انبارها از جمله مواردی است که با آغاز روند صدور بخشنامه های ارزی، بروز پیدا کرده و فعالان اقتصادی عنوان می کنند اگر در سیاست ها، بازنگری جدی صورت نگیرد، این موضوع ادامه خواهد یافت.

در واقع بی ثباتی بخشنامه های ارزی باعث شده است تا فعالان اقتصادی به جای تمرکز بر خلق ارزش، تمرکز بر خلق رانت را در پیش بگیرند؛ چراکه محدودیت های ایجادشده به واسطه سیاست های ارزی، بخشی از کسب وکارهای آنها را مختل کرده و از این رو بالاجبار راه هایی را در پیش می گیرند که بتوانند چرخ بنگاه های اقتصادی خود را بچرخانند.

این در حالی است که روند تصمیمات اقتصادی باید به گونه ای باشد که موجب توسعه کسب وکار در کشور باشد، نه افت آن.

کارت های بازرگانی یکبار مصرف در صادرات همزمان با صدور بخشنامه های ارزی از ابتدای امسال، رییس اتاق بازرگانی تهران نسبت به تقاضای زیاد برای دریافت و تمدید کارت بازرگانی ابراز نگرانی کرد.

نگرانی او از بروز کارت های یکبار مصرف این بار در صادرات بود.

بررسی ها نیز نشان می داد که این نگرانی بی مورد نبوده و حتی کارت هایی که چند سال تمدید نشده بودند، امسال برای تمدید اقدام کرده اند.

در عین حال چندی پیش، مسعود خوانساری، رییس اتاق تهران، از کشف باندی خبر داد که به طور سازمان یافته با جعل مدرک اقدام به دریافت کارت بازرگانی می کردند.

ولع دریافت کارت بازرگانی از زمان سیاست گذاری جدید ارزی ایجاد شد.

دپوی کالاهای وارداتی در گمرکات دسترسی داشتن به ارز نیمایی و حتی دلار 4200 تومانی، برخی از واردکنندگان را وسوسه کرده تا کالاهای خود را در گمرکات نگه دارند.

این درحالی است که ضوابط ترخیص برای واردکنندگان در راستای تسهیل پرداخت حقوق ورودی گمرکی نیز اعلام شده است.

اما گمرک اعلام کرده که برخی از واردکنندگان همچنان علاقه ای به ترخیص کالای خود ندارند.

کارشناسان درخصوص انگیزه واردکنندگان از دپوی کالا در گمرک می گویند: این افراد به دلیل آنکه می دانند اگر کالاهای خود را ترخیص کنند باید به خط تولید برسانند و کالا را به ارز نیمایی یا 4200 تومانی در بازار بفروشند، ترجیح می دهند به منظور کسب سود بیشتر ترخیص را به تاخیر بیندازند.

همین امر هم موجب شده تا برخی از کالاها با کمبود عرضه در داخل مواجه شود.

البته بخشی از کالاهای دپو شده در گمرک نیز مربوط به ممنوعیت واردات برخی از کالاها است.

برخی از واردکنندگان کالاهایی را وارد کرده اند که پس از ورود به گمرک، در لیست سیاه واردات قرار گرفته و حال، ترخیص آنها با مشکل مواجه شده است.

ایجاد فساد در دریافت دلار 4200 تومانی وسوسه دریافت دلار 4200 تومانی از همان ابتدا صف های طولانی را برای ثبت سفارش ایجاد کرد.

البته در ابتدا گفته شد که تمام کالاها می توانند با ارز 4200 تومانی وارد شوند اما پس از ثبت سفارش هایی که رکورد را شکست، سیاست گذاران تصمیم گرفتند دایره کالاهای مشمول دریافت ارز 4200 تومانی را تنگ تر کنند.

از این رو پس از انتقادهای مکرر بخش خصوصی درخصوص هدر دادن منابع ارزی، سیاست گذاران تنها کالاهای اساسی را مشمول دریافت ارز 4200 تومانی اعلام کردند.

اما این تصمیم ولع سوءاستفاده گران در مورد دریافت ارز ارزان را کاهش نداد، بلکه این بار دلال ها در خرقه جدیدی تحت عنوان واردکنندگان کالاهای اساسی، صف ثبت سفارش را طولانی کردند.

به طوری که بارها اعلام شد که ثبت سفارش برای کالاهای اساسی بیش از نیاز کشور است.

البته انگیزه دیگری نیز برای ایجاد این صف وجود داشت.

بسیاری از کالاهای اساسی، به عنوان مواد اولیه کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

از این رو صادرات کالاهای نهایی که با مواد اولیه 4200 تومانی تولید می شد، می توانست سود خوبی برای صادرکننده به همراه داشته باشد.

اما بعد از مدتی متولیان تجارت صادرات برخی از اقلام را ممنوع اعلام کردند که این خود، مشکلات جدیدی را به دنبال داشت.

فعالان اقتصادی اعتقاد دارند دلار 4200 تومانی منشأ بسیاری از فسادهای ارزی است.

کیوان کاشفی، عضو هیات رییسه اتاق ایران، درباره فسادهای ناشی از سیاست دلار 4200 تومانی عنوان می کند: ما اکنون درحال عبور از یک کانال قیمتی ارزی هستیم، یعنی از نرخ 4200 تومان به سمت کانال حدود 15 هزار تومان در حرکت هستیم، این موضوع اتفاق افتاده و چاره ای نیست که آن را بپذیریم؛ چون تاثیر خود را در اقتصاد گذاشته است.

تجربه های قبلی نشان داده که وقتی جهش های ارزی اتفاق می افتد حدود یک سال و نیم زمان خواهد برد تا این تغییر در سطوح قیمتی و درآمدی جا بیفتد و در بازار حل شود.

ما در این شرایط نیاز به برنامه ریزی اصولی داریم، اکنون آن چیزی که اقتصاد را آزار می دهد این است که متاسفانه دلارهای ارزان به برخی افراد داده می شود که نامش را دلار 4200 تومانی گذاشته ایم.

مطمئنا تا زمانی که دلار 4200 تومانی داده می شود در کنارش فساد وجود دارد، چرا که این دلار حدود 10 هزار تومان با قیمت واقعی فاصله دارد.

در این شرایط همه دستگاه ها باید نظارت کنند که شاید این کار امکان پذیر نباشد.

در واقع خود این سیاست ارزی امکان فساد را بالا می برد.

بنابراین هر چه زودتر از کانال 4200 تومانی خارج شویم و به سمت نرخ واقعی برویم، می توانیم زودتر به مرحله تثبیت قیمت ها برسیم و جامعه هم راحت تر می تواند خود را با شرایط جدید وفق دهد.

در ضمن با این اقدام جلوی بسیاری از فسادها گرفته خواهد شد و تقاضای اضافه هم کنترل می شود.

سوءاستفاده از پیمان سپاری ارزی پیمان سپاری ارزی تصمیم جدید سیاست گذاران ارزی است و عمری نزدیک به دو هفته دارد.

اما در همین مدت زمان، راه های دور زدن این تصمیم هم آشکار شده است.

اگرچه فعالان اقتصادی این تصمیم دولت را تکرار تجربه شکست خورده می دانند، اما درحال حاضر این موضوع برای تمام صادرکنندگان در حال اجرا است.

بانک مرکزی در ابتدا در نامه ای سه گروه صادراتی را به ملزم به تعهد محضری برای بازگشت ارز صادراتی کرد.

پس از آن، تمام صادرکنندگان ملزم به اجرای این دستورالعمل شدند.

البته اخیرا اعلام شد که این تعهد می تواند به صورت سیستمی اخذ شود.

اما این تصمیم از دو زاویه توانست ترفندهای جدیدی را وارد تجارت کند.

نخست آنکه کارت های بازرگانی برای پیمان سپاری ارزی اجاره داده شد و دوم آنکه در برخی از مرزها، حق العمل کارهای گمرکی وارد گود شدند و با دریافت مبلغی، ضمن آنکه بار را به نام خود صادر کردند، برای بازگشت ارز، تعهد ارزی دادند.

کاشفی معتقد است اجرای بخشنامه پیمان سپاری ارزی فسادهایی مثل فروش کارت های بازرگانی را به وجود خواهد آورد.

در این شرایط افرادی پیدا خواهند شد که براساس کارت های دیگران پیمان سپاری کنند.

او درباره پیمان سپاری ارزی و تبعات منفی آن برای صادرات اظهار می کند: پیمان سپاری ارزی آفت ها و محدودیت هایی را به وجود می آورد که زمینه ساز دور زدن قانون می شود؛ البته حرف دولت در مورد اینکه برای تامین نیاز کشور باید منابع ارزی مدیریت شود درست و منطقی است؛ اما درمورد شیوه های این مدیریت اختلاف نظر بین دولت و بخش خصوصی وجود دارد.

در روش فعلی هیچ تفکیکی انجام نشده است و برای همه کشورها از عراق و افغانستان تا کشورهای دیگر زمان بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به یک شکل تعیین شده است.

برای این کار باید چند اقدام ضروری انجام شود.

ابتدا لازم است تکلیف مان را با واحد های بزرگ دولتی مثل پتروشیمی ها و فولادی ها مشخص کنیم، این بخش ها باید پیمان سپاری ارزی را انجام دهند و ارزهایشان را براساس ضوابط برگردانند.

این شرکت ها به دلیل اینکه دولتی هستند می توان بر نحوه عملکردشان نظارت کرد.

اما یک چهارم صادرات کشور متعلق به بخش خصوصی و بنگاه های کوچک و متوسط است.

با پیمان سپاری ارزی بخش زیادی از صادرات این گروه که تولیدشان در داخل نیازمند مواد اولیه است با مشکل جدی مواجه می شود و دچار تزلزل خواهند شد.

از این رو پیمان سپاری ارزی برای این کالاها ضرورتی ندارد.

عضو هیات رییسه اتاق ایران در مورد لزوم تفکیک کشورها برای بازگشت ارز صادراتی عنوان می کند: دو کشور عراق و افغانستان پول ملی ما را در مبادلات قبول دارند، ما در ارتباط با این کشورها مزیت ویژه داریم؛ به دلیل اینکه حجم بالایی از معاملات ریالی با آنها انجام می شود.

وقتی مدت زمان سه ماهه در ارتباط با صادرات به این دو کشور در نظر گرفته می شود، عملا این مزیت را از دست می دهیم.

سیدحمید حسینی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز در این باره می گوید: صادرکنندگان به عراق و افغانستان از بازگرداندن ارز به کشور معاف بودند.

اما بانک مرکزی بدون توجه به این مساله تمام صادرکنندگان را ملزم به تعهد ارزی کرد.

آن روز که این بخشنامه اجرا شد، کامیون های زیادی در مرزهای عراق مانده بودند و نمی توانستند بدون تعهد ارزی بار را به آن سوی مرز برسانند.

صاحبان کالا نیز حاضر به تعهد ارزی نبودند؛ چراکه اشاره آنها به بخشنامه های قبل بود.

ضمن اینکه در ابتدا گفته شد که این تعهدات باید محضری باشد و این امر زمان بر بود و به همین دلیل در صادرات اخلال ایجاد شد.

برخی از کالاها فسادپذیر بودند و ماندن آنها در مرز مشکلاتی را ایجاد می کرد.

در همین شرایط، حق العمل کارهایی در مرزها حضور یافتند که حاضر بودند تعهد ارزی بدهند؛ اما به ازای هر دلار بین 100 تا 400 تومان دریافت کنند.

صادرکنندگان نیز برای آنکه تن به تعهدی که انجام آن مشکل آفرین است، ندهند، این مبلغ را پرداخت کرده و کالا را از مرز خارج می کردند.

بروز قاچاق در صادرات چهار موج ممنوعیت صادرات برخی از کالاها موجب شده تا قاچاق در صادرات افزایش یابد.

پیش از این، قاچاق در صادرات معطوف به قاچاق سوخت بود.

اما با توجه به بخشنامه های متعدد ارزی، قاچاق صادراتی در سایر کالاها به صرفه شده است.

فعالان اقتصادی عنوان می کنند که بازارچه های مرزی محلی خروج کالاهای اساسی مصرفی شده است.

این کالاها از طریق توریست های کشورهای همسایه یا مرزنشینان، به آن سوی مرزها می رود؛ چراکه قیمت آنها در ایران با توجه به تفاوت نرخ ارز در کشورهای همجوار، ارزان است.

برخی حتی هشدار داده بودند که امکان دارد با ادامه این روند، دچار کمبود موادی همچون روغن و شکر در کشور شویم.

در همین رابطه کاشفی، به صورت مصداقی این مساله را توضیح می دهد.

او می گوید: حدود دو سال است که به دلیل حمایت از بازار داخلی صادرات دام ممنوع شده است، متاسفانه با توجه به تفاوت کیفیت و قیمتی که دام در ایران با قیمت دام کشورهای خلیج فارس دارد، قاچاق دام زنده نیز باب شده است.

وقتی حیوان زنده قاچاق می شود ملزمات قرنطینه ای آن رعایت نمی شود و کیفیت آن هم طبیعتا پایین می آید.

درحالی که انجمن و تشکل تجار قوی در زمینه دام وجود دارد، اما با این سیاست عملا تجار خودمان را تضعیف می کنیم و میدان برای قاچاقچیان باز می شود.

این امکان وجود داشت که اجازه واردات گوشت از کشورهای آسیای میانه داده شود و بخشی از نیاز داخلی را با این روش تامین کنیم و صادرات دام را ممنوع نکنیم.

کم اظهاری در صادرات تفاوت نرخ ارز در سامانه نیما و بازار غیررسمی موجب شده تا برخی از صادرکنندگان برای دپوی بخشی از ارز حاصل از صادرات خود، کم اظهاری کنند.

البته برخی از کارشناسان این موضوع را قبول ندارند و عنوان می کنند به دلیل مشکلاتی که در نرخ پایه صادراتی در گمرک وجود دارد، برای صادرکنندگان استفاده از این روش منطقی نیست.

احتکار کالا در انبارها آنچه این روزها سر و صدای زیادی ایجاد کرده، احتکار کالا در انبارها است.

به این منظور تدابیر جدی از سوی متولیان تنظیم بازار اتخاذ شد که به موجب آن، برخی از انبارها شناسایی شدند.

اما ریشه احتکار یا حتی دپوی کالا در انبار چیست؟ فعالان اقتصادی این موضوع را ناشی از دو طرز تفکر می دانند.

در طرز تفکر اول، دپوی کالا به منظور رفع نیاز تولید در آینده است.

بخشی از فعالان اقتصادی به دلیل تحریم هایی که در راه است، تصمیم به واردات مواد اولیه خود گرفته اند تا بتوانند چرخه تولیدشان را در ماه های آتی بچرخانند.

در طرز تفکر دوم، نگرانی های ناشی از آینده و سیاست گذاری های اقتصادی است.

این گروه اعتقاد دارند که بخشنامه های ضدو نقیض ارزی، عرصه را به آنها تنگ و قدرت پیش بینی را از آنها سلب کرده است.

نااطمینانی از آینده، این گروه را به احتکار کالا واداشته که نتیجه آن هم ایجاد مشکل و گرانی قیمت برای مصرف کننده است.

البته نباید فراموش کرد که بخشی از این احتکار، با انگیزه سودجویی در زمان کمبود آن کالا انجام می شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3441614
کلید واژه ها: بخشنامه - وزارت صنعت، معدن و تجارت - اقتصادی - هایی - جدید - واردات - اصلاح - کالاهای وارداتی - صادرات - دولت - نوسانات ارزی - صادرات کالا - اداری - بانک مرکزی - رانت - فساد - نشان - اشتباه - متفاوت - ساعته - مرکزی - وزارت - تصمیم - گزارش - تعرفه - آلوده - هزینه - صورت - بانک - معدن

آخرین اخبار سرویس:
شرکت های دانش بنیان سلامت 70 میلیون دلار محصول صادر کردند

همایش نمایندگان برتر بیمه در رشت

قطعی فراگیر گاز، پیامد پروژه ناتمام خط انتقال ایران به پاکستان

خوزستان در واگذاری تسهیلات مسکن روستایی محدودیتی ندارد

50 هزار شغل باید در خراسان شمالی ایجاد شود

تدابیر جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت سوخت

آخرین قیمت ها در بازار طلا، ارز و سکه

استخدام کارشناس فروش واحد سازمانی با سابقه کار مرتبط در البرز

به شرکت های تعاونی سهام عدالت نیاز نداریم

استخدام حسابداردردفتر فروش مصالح ساختمانی سیمان امیران درتهران

ادامه سکته نصف و نیمه سامانه معاملاتی فرابورس در روز جاری

حمایت اصولی از بخش کشاورزی با تمرکز معاملات در بورس کالا

استخدام تاسیسات در شرکت بین المللی ماکسیم در تهران

شاخص بورس 882 واحد افت کرد

رونمایی از قراردادهای آتی سبد سهام، هفته آینده در بورس

عذرخواهی مدیرعامل فرابورس بابت اختلال دیروز سامانه معاملات

امروز، کمترین قیمت سکه در 4 ماه گذشته

167 میلیون تومان تسهیلات صنایع دستی در ماسال پرداخت شد

حدود 14 هکتار از اراضی ملی شهرری رفع تصرف شد

سیلاب یکهزارو 440 میلیارد ریال خسارت به لرستان وارد کرد

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 1397/09/21

چهره واقعی تویوتا سوپرا قبل از رونمایی رسمی لو رفت

عصر طلایی دوربین موبایل؛ آیا هنوز هم به DSLR نیاز داریم؟

توجه به صنعت گردشگری مهمترین راهکار برای دسترسی به توسعه پایدار است

استخدام مسئول توزیع در شرکت آرسام تجارت نیکو (لورچ) درتهران

بانک ملی ایران: پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

تأکید عضو هیأت مدیره بانک ملی ایران بر حمایت از بنگاه های اقتصادی

تدابیر جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت سوخت

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملی ایران بر لزوم فروش املاک مازاد

استخدام فروشنده جهت یک شرکت در زمینه واردات برندهای پوشاک

استخدام مدیر و معاون فروشگاه جهت یک شرکت معتبر در تهران

برندهای لباس شیک افغانستان به روایت تصویر

سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری: تقویت مالکیت فکری موجب رونق اقتصادی می شود

هلال احمر نیروهای با 3 سال سابقه را استخدام می کند

50 هزار شغل باید در خراسان شمالی ایجاد شود

قیمت سکه به کمترین میزان خود در چهارماه گذشته رسید

در حاشیه حوزه/ از انتقادات شدید مراجع تقلید به دولت تا سنتهای فراموش شده در حوزه

خوزستان در واگذاری تسهیلات مسکن روستایی محدودیتی ندارد

امضای تفاهمنامه همکاری برای تهیه سندتوسعه اقتصادی و فناوری گلستان + مصاحبه

25 درصد شبکه آب کشور فرسوده است

حمایت و حفاظت سازمان جنگل ها 650 میلیارد ریال اعتبار گرفت

ایران از خط ریلی مناسبی برخوردار است

کشفیات کالای قاچاق در کشور 60 درصد رشد داشته است

ظرفیت افزایش 10 برابری مبادلات با ترکیه را داریم

اظهارنظر برخی نسبت به حمایت های دولت از چای، غیرمنصفانه است

آموزش مذاکره در هر شرایطی

شاخص کل فرابورس ایران بالاتر از ارتفاع 1857 واحدی قرار گرفت

استخدام کارشناس کنترل کیفی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

اظهارنظر برخی نسبت به حمایت های دولت از چای، غیرمنصفانه است

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

تصاویری از جدیدترین محصول پژو

اسماعیل بخشی آزاد شد

معاون قوه قضاییه: پرونده رییس سابق بانک مرکزی در حال بررسی است

اختصاص 100 میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری به فعال سازی واحدهای تولیدی آذربایجان غربی

بیش از 30 درصد پست های اداری خالی است

ظرفیت افزایش 10 برابری مبادلات با ترکیه را داریم

کشفیات کالای قاچاق در کشور 60 درصد رشد داشته است

استخدام سرپرست فروش مجرب آقا در مجموعه صنایع غذایی بفرمایید

نسخه پروتوتایپ پیکاپ تسلا سال آینده رونمایی می شود

خطر در کمین 500 خانه در حریم «کشکان» است/خسارت 211 میلیاردی سیلاب

معاون امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی اعلام کرد اختصاص 100 میلیارد تومان کمک فنی و اعتباری به فعال سازی واحدهای تولیدی آذربایجان غربی

ایجاد اقتصادی جدید مبتنی بر گردشگری برای کشور ضروری است

ایران از خط ریلی مناسبی برخوردار است

تدابیر جدیدی برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت سوخت

معاون عمران و توسعه امور شهری وزیر کشور: دفاتر امورشهری و شوراهای استانداری ها باید قطب ایده پردازی مدیریت شهری باشند

حمایت و حفاظت سازمان جنگل ها 650 میلیارد ریال اعتبار گرفت

قطعی فراگیر گاز پاکستان و خط لوله گاز ناتمام ایران - پاکستان

مناطق آزاد حلقه اتصال اقتصاد کشور با اقتصاد جهانی

باید مانع ورود فولاد غیراستاندارد به بازار ساختمان شد

با انواع مختلف فوبیا آشنا شوید؛ هراس از عنکبوت تا ترس از بازار

حسام آشنا: روحانی سال 1392 کاندیدای محبوب مردم نبود

بازدید از موزه بانک ملّی ایران برای کاربران کانون جوانه ها رایگان شد

18تا 35 درصد از مردم زیر خط فقر هستند

برگزاری گردهمایی کارکنان جزیره کیش بانک ایران زمین

بانک کشاورزی برگزار می کند:رویدادی برای عرض اندام استارت آپ ها و فینتک های بانکی وکشاورزی

استخدام همکار خانم جهت امور وب سایت فروشگاه اینترنتی در مشهد

موسس استودیوی اسلج همر برای همیشه شرکت اکتیویژن را ترک می کند!

باید مانع ورود فولاد غیراستاندارد به بازار ساختمان شد

مجموعه خبری ساعت بیست 20 آذرماه

گردشگری و سلامت؛ بالاترین بازدهی سرمایه گذاری در کلانشهر مشهد

تدابیر جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت سوخت

معرفی گوشی موبایل با قیمت 2 میلیون تومان

بخشنامه بانک مرکزی، بازار را کاهشی کرد

استخدامی آموزش وپرورش و سرانجامش

دلایل عرضه گوشت منجمد با کارت ملی اعلام شد

استخدام پزشک بصورت تمام وقت و نیمه وقت در استان زنجان

برترین های سمپوزیوم مجسمه سازی شهر پرند معرفی شدند

ارزآوری 30میلیون دلاری صادرات فرآورد های خام دامی

تشکیل پرونده بزرگ قاچاق قطعات خودرو در دادسرای جرائم اقتصادی

اوپک: کاهش صادرات نفت برخی کشورها جبران شده است

تحقق 70 درصدی تعهد اشتغال در استان سمنان + فیلم

معاون هماهنگ کننده ارتش: باید تجهیزات جدید بسازیم/ هر روز باید آماده جنگ باشیم

25 درصد از شبکه آب کشور فرسوده است

گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

تغییر کاربری هنرستان ها ممنوع

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت / ناوگان حمل سوخت موظف به طرح پیمایش شد

کاهش 3 میلیون لیتری قاچاق روزانه سوخت

رییس اتحادیه آجیل و خشکبار: قیمت مصوب نداریم ، کف و سقف قیمت مشخص می کنیم +فیلم

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت و معدن استان تهران خبر داد آغاز اجرای طرح تنظیم و کنترل بازار «شب یلدا»

مصوبات اداری به حقه های جدید منجر شد

مصوبات اداری به حقه های جدید منجر شد