مطالب مرتبط:
نمایش عمومی اندازه گیری تشعشعات امواج به صورت آنلاین از هفته ی دولت/ پارازیت بر وضعیت آنتن دهی موبایل تاثیری ندارد/ در مورد پارازیت نه باید بزرگنمایی صورت گیرد و نه باید به راحتی از کنار آن عبور کرد/ همه ما در برابر حفظ سلامت مردم مسوولیم
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
بازار دارو تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 13:512018-09-20پزشكي

ذبح الاغ؛ نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان


ایرنا - پیدا شدن لاشه الاغ تازه ذبح شده در یک منزل مسکونی گرگان و تلاش ناکام برای فروش آن به اسم گوشت های منجمد برزیلی از یک سو علامت گویای نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان و از سوی دیگر حاکی از ضعف نظارت دستگاه های ذیربط برای حفظ سلامت جامعه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، اهمیت این واقعه در گرگان از آنجا بیشتر می شود که بدانیم این شهر از گذشته به عنوان شهری با علاقه مندی فراوان مردم به خوردن گوشت کبابی و جگر معروف بوده و همین عامل یکی از جاذبه های گردشگری این کهن شهر نیز هست.

خبر چند روز گذشته کشف لاشه یک الاغ در گرگان و احتمال عرضه شدن گوشت آن به کبابی ها و فروش به عنوان گوشت حلال و تهدید سلامتی جامعه مردم این شهر را نگران و ضرورت ارتقای کنترل عرضه مواد غذایی، سلامت مردم و بهداشت عمومی را بیش از پیش کرده است.

اگر چه مسوولان بهداشتی و قضایی عرضه این گونه گوشت ها را در کبابی های شهر تکذیب کرده و می گویند که نحوه مصرف لاشه هنوز مشخص نیست اما اعلام کشف لیبل (برچسب) های گوشت برزیلی در منزل فرد متواری که توسط دادستان گرگان رسانه ای شد، بر نگرانی مردم افزوده و ضرورت نظارت بیشتر بر واحدهای عرضه گوشت های قرمز را جدی تر کرده است.

گفته می شود متخلف ذبح الاغ فراری شده و فرصت کندن پوست حیوان را پیدا نکرد اما کشف برچسب هایی که قرار بود لاشه الاغ را در قالب گوشت برزیلی روانه سبد خرید مردم کند، ثابت کرد که اندکی غفلت از نظارت بر عرضه گوشت قرمز و فرآورده های دامی آسیب جدی بر اعتماد و سلامت و ضربه ای سنگین بر اقتصاد و صنعت گردشگری استان گلستان وارد خواهد کرد.

دادستان گرگان با تایید خبر کشف لاشه یک الاغ در گرگان گفت: متهم که پس از حضور ماموران انتظامی برای دستگیری متواری شده، هنوز فراری و تحت تعقیب است.

سیدرضا سید حسینی اظهار داشت: نتیجه تحقیقات نشان می دهد فرد متواری کبابی نداشته اما با توجه به کشف برچسب های برزیلی احتمال داشته که این گوشت ها با لیبل های غیرمجاز برای مصرف انسانی عرضه می شده است.

رییس دامپزشکی گرگان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به فرایند کشف این مورد غیرمجاز اشاره کرد و گفت: با تماس شهروندان مبنی بر کشتار الاغ، ماموران به منزل فرد متخلف مراجعه کردند اما او متواری شد.

شاپور فکوری اظهارداشت: ماموران با اخذ مجوز دادستانی و با بالا رفتن از دیوار وارد منزل شدند و ادوات کشتن الاغ و برچسب های غیرمجاز را کشف و ضبط کردند.

وی بیان کرد: خانواده متهم مدعی شدند که الاغ را برای مصرف سگ ها کشتار کرده اند که باید با رسیدگی دقیق ابعاد این ماجرا مشخص و اتهامات فرد متخلف بررسی شود.

رییس دامپزشکی گرگان افزود: بررسی ها نشان می دهد این فرد شغل خاصی نداشته و قصاب بودن او نادرست بوده و مورد تایید نیست.

دکتر فکوری ادامه داد: فاصله زمانی گزارش مردم به مسوولان و حضور ماموران انتظامی به قدری کوتاه بود که متهم فرصت کندن پوست الاغ را نیافت و با اطلاع از امکان دستگیری، فرار کرد.

مسوول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی گلستان هم با تایید خبر کشف لاشه الاغ در گرگان گفت: فروش گوشت غیرمتعارف در قصابی و استفاده از آن در کبابی ها هنوز به تایید رسمی نرسیده و موضوع در دست بررسی است.

سید مصطفی صداقت اظهار داشت: نمی توانیم با کارآگاه بازی و فقط با مشاهده یک لاشه نحوه استفاده از آن را قضاوت کنیم و لازم است تا رسیدن به نتیجه مشخص، موضوع را به کارشناسان بسپاریم.

کارشناس مسوول واحد روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان هم به ایرنا گفت: کشف برچسب های برزیلی در منزل فرد متخلف، فروش برای مصرف انسانی گوشت خر را تقریبا قطعی کرده است.

علی متکی اظهار داشت: برخی این فرد متواری را دارای قصابی و کبابی می دانند اما هنوز پاسخ استعلام ها مشخص نشده و نمی توان به طور قطعی شغل و نحوه مصرف این گوشت ها را اعلام کرد.

رییس اتحادیه قصابان گرگان هم در گفت و گو با ایرنا بر لزوم دستگیر شدن هر چه سریعتر این متخلف و ورود مسوولان نظارتی به موضوع کشتار الاغ تاکید کرد و گفت: طولانی شدن روند این پرونده در کنار گسترش شایعات فروش این گوشت ها در بازار، اعتماد مردم به قصابی های گرگان را از بین خواهد برد.

یوسف اسدی اظهار داشت: 90 درصد قصابی های گرگان گوشت های مورد استفاده خود را از مراکز معتبر و کشتارگاه های مجاز تهیه می کنند و فقط تعدادی اندک زیر بار خرید گوشت های استاندارد نمی روند که ممکن است در این میان، گوشت های غیرمجاز هم وجود داشته باشد.

رییس اتحادیه قصابان گرگان افزود: تاکنون مدرکی مبنی بر فروش گوشت الاغ در قصابی های گرگان پیدا نشده اما چند سال قبل یکی از قصابی ها به دلیل فروش گوشت خوک دستگیر شد.

اسدی ادامه داد: کبابی ها که بخش زیادی از آن ها گوشت مورد استفاده خود را از مراکز غیررسمی و کشتارگاه های خانگی تهیه می کنند از جمله واحدهایی هستند که می توانند به آسانی و بدون دغدغه از گوشت های غیرمجاز استفاده کنند.

وی گفت: نظارت هر چه بیشتر بر عملکرد کبابی ها و الزام آن ها به تهیه گوشت از مراکز رسمی، دغدغه احتمال فروش گوشت های غیرمجاز را از بین برده و سودجویان را از وسوسه کشتار حیواناتی مانند الاغ و مردم را از خرید احتمالی این گوشت ها نجات خواهد داد.

با افشای ذبح الاغ در گرگان اینک مردم شهر از خود می پرسند هرچند متخلف کشتار الاغ در خانه با اطلاع رسانی بموقع مردم و حضور ماموران انتظامی، فرصت فروش آن را پیدا نکرده و متواری شد، اما از کجا باید مطمئن بود پیش از این گوشت الاغ از این خانه به مقصد یک قصابی یا کبابی در گرگان خارج نشده باشد؟ پیدا کردن برچسب برای بسته بندی گوشت الاغ نشان می دهد که این ماجرا سری دراز و احتمالا پیشینه ای بسیار بیشتر از کشف یک لاشه دارد.

ذبح الاغ در گرگان زنگ خطری آشکار برای تهدید و ذبح سلامت جامعه و پیامی روشن به مسئولان و متولیان تامین بهداشت و سلامت مردم است که به خود آمده و بسیار بیشتر از گذشته تورهای نظارتی خود را گسترش دهند تا ذابحان سلامت جامعه نتوانند به اهداف سود جویانه و غیر انسانی خود از طریق ذبح الاغ و عرضه آن به مردم دست یابند.

هرچند مسوولان گلستان تاکنون زیر بار موضوع عرضه و فروش گوشت الاغ نرفته و همه پاسخ ها را موکول به پیدا کردن فرد متخلف کرده اند، اما طولانی شدن روند رسیدگی برای روشن کردن ابعاد این ماجرا در کنار اهمیت ندادن به موضوع شکاف های نظارتی و پرکردن این خلاء ها، آسیب جدی به اعتماد مردم وارد خواهد کرد.

کشف برچسب های برزیلی در منزل فرد متخلف، احتمالا مردم گرگان را به این فکر وامی دارد که ممکن است همه گوشت هایی که به اسم برزیلی خریده باشند چیزی جز گوشت الاغ سلاخی شده نباشد.

فروش گوشت های غیرمجاز در قصابی ها و کبابی ها موضوع تازه ای نیست و به تناوب خبرهایی از این گونه تخلفات به گوش می رسد که مردم را برای خرید و یا مصرف گوشت ها حتی از فروشگاه های مجاز دچار تردید می کند.

نظارت بیشتر برعرضه گوشت های سالم، خرید گوشت از شرکت ها و فروشگاه های معتبر، از بین رفتن زمینه ذبح دام مورد استفاده قصابی ها در منزل و رعایت برخی موارد دیگر از جمله موضوعاتی است که زمینه بروز تخلف و عرضه گوشت هایی مانند الاغ را به حداقل خواهد رساند.


کلید واژه ها: گوشت - الاغ - گرگان - سلامت - مردم - برزیلی - دادستان - لاشه - جاذبه های گردشگری - منزل - نظارت - ایرنا - گردشگری - خبرنگار - نشان - مصرف - بهداشت - استان گلستان - جامعه - فراری - فروش - دامپزشکی - خانواده - دستگیری - گلستان - اقتصاد - منجمد - خوردن - استان - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
طولانی ترین مهاجرت ها در دنیای حیوانات/ طی مسافت عجیب از سوی سنجاقک +عکس

جزییات روش درمان «چند دارویی» بیماران مبتلا به صرع

تولد بره 2 سر و 3 چشم در پلدختر

علت تشکیل سنگ مثانه و راه های پیشگیری از آن

مانع سرخوردگی و کاهش انگیزه خدمتی متخصصین طب اورژانس شوید

چند نکته برای رهایی از خستگی مداوم

روغن زیتون فشار و قند خون را کاهش می دهد

نوشیدنی مفید برای تقویت حافظه و رفع تپش قلب

با این راهکارهای طبیعی فشارخون را کاهش دهید

این بیماری خطرناک علائمی همانند سرماخوردگی دارد

روغن زیتون فشار و قند خون را کاهش می دهد

خوراکی هایی برای تقویت سلامت کلیه ها

شایع ترین بیماری قلبی در ایران را بشناسید

قرص سرماخوردگی پرفروش ترین داروی کشور است

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل در آمریکا

دانستنی های جالب علمی

20دلیل که باعث درد لگن می شود

آشپزی اشاعه فرهنگ است

تولد بره 2 سر و 3 چشم در پلدختر+عکس

پزشکان در کدام کشورها بیشترین درآمد را دارند؟

فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید

از دست دادن اضافه وزن به کمک هوش مصنوعی

کثیف ترین وسیله در مطب پزشکان بیمارستان چیست؟

آشپزی اشاعه فرهنگی است

زندگی در همسایگی غول های آهنی

خداحافظی زمستانی

هدف از نگارش «آدم های غلط» نشان دادن حال مادران زندانیان ساواک بود

«دیوید بکهام» و همسرش چقدر ثروت دارند؟

اتوبوس ایدز در مناطق پایتخت مستقر می شود

به چه دلیل نباید از رنگ مو زیاد استفاده کنیم؟

هر آنچه باید در مورد آموکسی سیلین بدانید

پنج سرطان دستگاه گوارش بین 10 سرطان کشنده در ایران

اثر شگفت انگیز انجیر در کنترل وزن و درمان کم خونی

آغاز پیری پوست چند سالگی است؟ + راه های پیشگیری

چاقی این قسمت از بدن مغز را کوچک می کند

دردی که با سنگ پا درمان می شود

خاطرات گوینده مشهور از دوسال پایانی زندگی اش

هوس شیرینی نشانه چیست؟

کشاورزان نگران تامین سموم نباشند

چه عواملی باعث ریزش مو می شود؟

ابداع اپلیکیشنی که مکان بدهکاران را به شما نشان می دهد

راهکاری برای این که آقایان دیرتر دچار طاسی شوند

شکستن قولنج کمر خوب است یا بد

خواص قهوه ؛ از سلامت پوست و مو تا لاغری

دوری از سبک زندگی غلط ابتلا به سرطان را کم می کند/چاقی و اضافه وزن دو عامل مهم سرطان

ماجرای فوت مادر باردار در رشت

اهدای خون

اقدام خطرناک فعال محیط زیست برای جلب توجه

با خواص بی نظیر پیاز آشنا شوید / از درمان سرماخوردگی تا مبارزه با چربی خون

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل

اهداف توسعه طب سنتی از زبان وزارت بهداشت

چیدمان بوفه و رسمی میز غذاخوری

بالاترین میزان دارو های وارداتی مربوط به سرطان

رییس جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران: پزشکان از درمان های نوین زخم اطلاع کافی ندارند

خالی شدن سفره مردم از مرغ و گوشت

نکات درمانی آنفلوآنزای خفیف

11ترفند طلایی برای کم کردن عمر آنفلوآنزا

دردی که با سنگ پا درمان می شود

تشخیص زودهنگام از راه های مبارزه با سرطان

سرطان مهمترین عامل مرگ و میر در گیلان

خاطرات مربوط به اعتیاد از ذهن معتادان پاک می شود

کاهش وزن دقیقاً چه تأثیری بر بدن و مغز ما می گذارد؟

رویای پوشالی

هشدار در مورد خطرات مصرف بیش از حد آسپرین برای سلامتی

میوه خوشمزه وتصویه کننده خون

برگزاری کارگاه آموزشی باروری سالم در تربت حیدریه

کاهش چشم گیر سالک در فارس

علائم حساسیت نوزادان به پروتیین شیر

شناسایی ژن های جدید مرتبط با نابینایی و ناشنوایی

لزوم در دسترس بودن دارو های بیماران مبتلا به صرع

اهمیت تشخیص زود هنگام سرطان

بخور و نخور هایی برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا

4 درصد کودکان ایرانی کوتاه قد هستند

مرگ زندگی بخش 2 شهروند گیلانی

حذف منابع نهفته ویروس ایدز

زندگی مردم در بندر جاسک چگونه می گذرد؟

اجرای پزشک خانواده در پنج استان تا بهار 98

12میلیون از جوانان کشور در شرف ازدواج هستند مشاوره بعد ازدواج و قبل از طلاق، گامی برای مدیریت طلاق

اهمیت شناسایی زود هنگام سرطان

12میلیون از جوانان کشور در شرف ازدواج هستند/مشاوره بعد ازدواج و قبل از طلاق، گامی برای مدیریت طلاق

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل در ایالات متحده

اگر این نشانه ها را دارید ممکن است به ام .اس مبتلا باشید !

نتیجه آزمایش لاشه های مشکوک در مشهد مشخص نشده است/ شاید گوشت سگ نباشد

خرید خدمت از بیمارستان رحیمیان الوند

161 ایرانی، خون شان خیلی نادر است

کاهش ارزش ریال، عامل اصلی در جذب گردشگر سلامت نیست

این مواد غذایی را خام نخورید

فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید

مسؤول دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره دامپزشکی مشهد: نتیجه آزمایش لاشه های مشکوک در مشهد مشخص نشده است/ شاید گوشت سگ نباشد

معرفی دانشگاه های علوم پزشکی پیشرو در طرح ملی پایلوت غربالگری سلامت ایرانیان بالای 30 سال

انتقاد رییس مرکز تحقیقات سرطان از شیمی درمانی و سونوگرافی های غیرضروری در ایران

افزایش بیمارهای کبدی ناشی از مصرف الکل در ایالات متحده

161 ایرانی، خون شان خیلی نادر است

الگوی مشارکت اعضای هیأت علمی دانشگاه ها در حوزه سلامت طراحی می شود/ تدوین نقشه راه سال 98 در زمینه تحول و نوآوری

درآمد پزشکان در کدام کشور ها بیشتر است؟

اهداف توسعه طب سنتی به روایت معاون کل وزارت بهداشت

فریب تبلیغات شیر شتر را نخورید/ علائم آلرژی به پروتیین شیر گاو در نوزادان

مصرف بی رویه آنتی بیوتیک بیماریهای ویروسی را افزایش داده است

پیشگیری از 40 درصد از سرطان ها با تغییر شیوه زندگی

سرطان ، گران ترین بیماری دنیا/ لزوم ایجاد بانک ملی ژنوم ایرانیان

ذبح الاغ؛ نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان

ذبح الاغ؛ نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان