مطالب مرتبط:
نمایش عمومی اندازه گیری تشعشعات امواج به صورت آنلاین از هفته ی دولت/ پارازیت بر وضعیت آنتن دهی موبایل تاثیری ندارد/ در مورد پارازیت نه باید بزرگنمایی صورت گیرد و نه باید به راحتی از کنار آن عبور کرد/ همه ما در برابر حفظ سلامت مردم مسوولیم
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
بازار دارو تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
بازار«دارو»تحت الشعاع شایعات/سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
سودجویان سلامت مردم را هدف گرفته اند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 13:512018-09-20پزشكي

ذبح الاغ؛ نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان


ایرنا - پیدا شدن لاشه الاغ تازه ذبح شده در یک منزل مسکونی گرگان و تلاش ناکام برای فروش آن به اسم گوشت های منجمد برزیلی از یک سو علامت گویای نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان و از سوی دیگر حاکی از ضعف نظارت دستگاه های ذیربط برای حفظ سلامت جامعه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایرنا، اهمیت این واقعه در گرگان از آنجا بیشتر می شود که بدانیم این شهر از گذشته به عنوان شهری با علاقه مندی فراوان مردم به خوردن گوشت کبابی و جگر معروف بوده و همین عامل یکی از جاذبه های گردشگری این کهن شهر نیز هست.

خبر چند روز گذشته کشف لاشه یک الاغ در گرگان و احتمال عرضه شدن گوشت آن به کبابی ها و فروش به عنوان گوشت حلال و تهدید سلامتی جامعه مردم این شهر را نگران و ضرورت ارتقای کنترل عرضه مواد غذایی، سلامت مردم و بهداشت عمومی را بیش از پیش کرده است.

اگر چه مسوولان بهداشتی و قضایی عرضه این گونه گوشت ها را در کبابی های شهر تکذیب کرده و می گویند که نحوه مصرف لاشه هنوز مشخص نیست اما اعلام کشف لیبل (برچسب) های گوشت برزیلی در منزل فرد متواری که توسط دادستان گرگان رسانه ای شد، بر نگرانی مردم افزوده و ضرورت نظارت بیشتر بر واحدهای عرضه گوشت های قرمز را جدی تر کرده است.

گفته می شود متخلف ذبح الاغ فراری شده و فرصت کندن پوست حیوان را پیدا نکرد اما کشف برچسب هایی که قرار بود لاشه الاغ را در قالب گوشت برزیلی روانه سبد خرید مردم کند، ثابت کرد که اندکی غفلت از نظارت بر عرضه گوشت قرمز و فرآورده های دامی آسیب جدی بر اعتماد و سلامت و ضربه ای سنگین بر اقتصاد و صنعت گردشگری استان گلستان وارد خواهد کرد.

دادستان گرگان با تایید خبر کشف لاشه یک الاغ در گرگان گفت: متهم که پس از حضور ماموران انتظامی برای دستگیری متواری شده، هنوز فراری و تحت تعقیب است.

سیدرضا سید حسینی اظهار داشت: نتیجه تحقیقات نشان می دهد فرد متواری کبابی نداشته اما با توجه به کشف برچسب های برزیلی احتمال داشته که این گوشت ها با لیبل های غیرمجاز برای مصرف انسانی عرضه می شده است.

رییس دامپزشکی گرگان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به فرایند کشف این مورد غیرمجاز اشاره کرد و گفت: با تماس شهروندان مبنی بر کشتار الاغ، ماموران به منزل فرد متخلف مراجعه کردند اما او متواری شد.

شاپور فکوری اظهارداشت: ماموران با اخذ مجوز دادستانی و با بالا رفتن از دیوار وارد منزل شدند و ادوات کشتن الاغ و برچسب های غیرمجاز را کشف و ضبط کردند.

وی بیان کرد: خانواده متهم مدعی شدند که الاغ را برای مصرف سگ ها کشتار کرده اند که باید با رسیدگی دقیق ابعاد این ماجرا مشخص و اتهامات فرد متخلف بررسی شود.

رییس دامپزشکی گرگان افزود: بررسی ها نشان می دهد این فرد شغل خاصی نداشته و قصاب بودن او نادرست بوده و مورد تایید نیست.

دکتر فکوری ادامه داد: فاصله زمانی گزارش مردم به مسوولان و حضور ماموران انتظامی به قدری کوتاه بود که متهم فرصت کندن پوست الاغ را نیافت و با اطلاع از امکان دستگیری، فرار کرد.

مسوول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی گلستان هم با تایید خبر کشف لاشه الاغ در گرگان گفت: فروش گوشت غیرمتعارف در قصابی و استفاده از آن در کبابی ها هنوز به تایید رسمی نرسیده و موضوع در دست بررسی است.

سید مصطفی صداقت اظهار داشت: نمی توانیم با کارآگاه بازی و فقط با مشاهده یک لاشه نحوه استفاده از آن را قضاوت کنیم و لازم است تا رسیدن به نتیجه مشخص، موضوع را به کارشناسان بسپاریم.

کارشناس مسوول واحد روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان هم به ایرنا گفت: کشف برچسب های برزیلی در منزل فرد متخلف، فروش برای مصرف انسانی گوشت خر را تقریبا قطعی کرده است.

علی متکی اظهار داشت: برخی این فرد متواری را دارای قصابی و کبابی می دانند اما هنوز پاسخ استعلام ها مشخص نشده و نمی توان به طور قطعی شغل و نحوه مصرف این گوشت ها را اعلام کرد.

رییس اتحادیه قصابان گرگان هم در گفت و گو با ایرنا بر لزوم دستگیر شدن هر چه سریعتر این متخلف و ورود مسوولان نظارتی به موضوع کشتار الاغ تاکید کرد و گفت: طولانی شدن روند این پرونده در کنار گسترش شایعات فروش این گوشت ها در بازار، اعتماد مردم به قصابی های گرگان را از بین خواهد برد.

یوسف اسدی اظهار داشت: 90 درصد قصابی های گرگان گوشت های مورد استفاده خود را از مراکز معتبر و کشتارگاه های مجاز تهیه می کنند و فقط تعدادی اندک زیر بار خرید گوشت های استاندارد نمی روند که ممکن است در این میان، گوشت های غیرمجاز هم وجود داشته باشد.

رییس اتحادیه قصابان گرگان افزود: تاکنون مدرکی مبنی بر فروش گوشت الاغ در قصابی های گرگان پیدا نشده اما چند سال قبل یکی از قصابی ها به دلیل فروش گوشت خوک دستگیر شد.

اسدی ادامه داد: کبابی ها که بخش زیادی از آن ها گوشت مورد استفاده خود را از مراکز غیررسمی و کشتارگاه های خانگی تهیه می کنند از جمله واحدهایی هستند که می توانند به آسانی و بدون دغدغه از گوشت های غیرمجاز استفاده کنند.

وی گفت: نظارت هر چه بیشتر بر عملکرد کبابی ها و الزام آن ها به تهیه گوشت از مراکز رسمی، دغدغه احتمال فروش گوشت های غیرمجاز را از بین برده و سودجویان را از وسوسه کشتار حیواناتی مانند الاغ و مردم را از خرید احتمالی این گوشت ها نجات خواهد داد.

با افشای ذبح الاغ در گرگان اینک مردم شهر از خود می پرسند هرچند متخلف کشتار الاغ در خانه با اطلاع رسانی بموقع مردم و حضور ماموران انتظامی، فرصت فروش آن را پیدا نکرده و متواری شد، اما از کجا باید مطمئن بود پیش از این گوشت الاغ از این خانه به مقصد یک قصابی یا کبابی در گرگان خارج نشده باشد؟ پیدا کردن برچسب برای بسته بندی گوشت الاغ نشان می دهد که این ماجرا سری دراز و احتمالا پیشینه ای بسیار بیشتر از کشف یک لاشه دارد.

ذبح الاغ در گرگان زنگ خطری آشکار برای تهدید و ذبح سلامت جامعه و پیامی روشن به مسئولان و متولیان تامین بهداشت و سلامت مردم است که به خود آمده و بسیار بیشتر از گذشته تورهای نظارتی خود را گسترش دهند تا ذابحان سلامت جامعه نتوانند به اهداف سود جویانه و غیر انسانی خود از طریق ذبح الاغ و عرضه آن به مردم دست یابند.

هرچند مسوولان گلستان تاکنون زیر بار موضوع عرضه و فروش گوشت الاغ نرفته و همه پاسخ ها را موکول به پیدا کردن فرد متخلف کرده اند، اما طولانی شدن روند رسیدگی برای روشن کردن ابعاد این ماجرا در کنار اهمیت ندادن به موضوع شکاف های نظارتی و پرکردن این خلاء ها، آسیب جدی به اعتماد مردم وارد خواهد کرد.

کشف برچسب های برزیلی در منزل فرد متخلف، احتمالا مردم گرگان را به این فکر وامی دارد که ممکن است همه گوشت هایی که به اسم برزیلی خریده باشند چیزی جز گوشت الاغ سلاخی شده نباشد.

فروش گوشت های غیرمجاز در قصابی ها و کبابی ها موضوع تازه ای نیست و به تناوب خبرهایی از این گونه تخلفات به گوش می رسد که مردم را برای خرید و یا مصرف گوشت ها حتی از فروشگاه های مجاز دچار تردید می کند.

نظارت بیشتر برعرضه گوشت های سالم، خرید گوشت از شرکت ها و فروشگاه های معتبر، از بین رفتن زمینه ذبح دام مورد استفاده قصابی ها در منزل و رعایت برخی موارد دیگر از جمله موضوعاتی است که زمینه بروز تخلف و عرضه گوشت هایی مانند الاغ را به حداقل خواهد رساند.


کلید واژه ها: گوشت - الاغ - گرگان - سلامت - مردم - برزیلی - دادستان - لاشه - جاذبه های گردشگری - منزل - نظارت - ایرنا - گردشگری - خبرنگار - نشان - مصرف - بهداشت - استان گلستان - جامعه - فراری - فروش - دامپزشکی - خانواده - دستگیری - گلستان - اقتصاد - منجمد - خوردن - استان - رسانه

آخرین اخبار سرویس:
تست بارداری و تشخیص جنسیت جنین با نمک

چرا خواب بد می بینیم؟

درمان خانگی سه سوته معده درد

از واکسینه دام تا نمایشگاه محصولات سلامت محور و قند شیروان

مهمترین عامل ابتلا به سرطان سینه چیست؟

دلیل ترشحات واژن چیست؟

آشنایی با منابع خوراکی سرشار از ویتامین D

اعزام 31 کارشناس بهداشت محیط به عراق/ انجام تمهیدات بهداشتی لازم برای زائران اربعین

مسمومیت ناشی از مصرف مشروب الکلی همچنان ادامه دارد

دانه های بی نظیری که شما را لاغر می کند

خواص بغل را دست کم نگیرید

درمان بی خوابی با پتوی سنگین

غذاهای تند بخورید!

چرا قبل از پریودی جوش می زنیم؟

مسمومیت ناشی از مصرف مشروب الکلی ادامه دارد

آخرین جزییات مسمومیت الکلی در بندرعباس

گوش نوزاد را چه زمانی باید سوراخ کرد؟

مردان، عامل 50 درصد ناباروری ها

عجیب اما واقعی! وجود تاج خروس در کالباس!

پوست شل شده را اینگونه سفت کنید

هرگز این مسکن ها را بی رویه مصرف نکنید

سه واحد صنفی متخلف در فسا تعطیل شد

طرز تهیه آبگوشت بامیه خوشمزه

مرکز خدمات جامع سلامت در هیرمند به بهره برداری رسید

درمان 50 هزار معتاد در فارس

باکتری هایی که از شکر برق تولید می کنند

​20 واقعیت عجیب و جالب درباره خون که شما را حیرت زده می کند!

19مسموم الکلی در بندرعباس دیالیز شدند

آخرین جزییات مسمومیت الکلی در بندرعباس

آخرین جزییات مسمومیت الکلی در بندرعباس

​یه ماست بده، یه مُسکن!

رامبد جوان: تا سه ماه دیگر برد پیت می شوم

چگونه افراد مبتلا به بیماری های قلبی می توانند عمر شان را افزایش دهند؟

آخرین جزییات مسمومیت الکلی در بندرعباس

شربت متادون بلای جان نوزاد 16 ماهه نوشهری شد ! + جزییات

آزمایش هایی که پس از 40 سالگی جانتان را نجات می دهد

ابتکار: افسردگی جامعه را به شدت تهدید می کند

19مسموم الکلی در بندرعباس دیالیز شدند

19مسموم الکلی در بندرعباس دیالیز شدند

زن 40 ساله ای که تاکنون 44 بچه به دنیا آورده

پذیرش بیمارستان آموزشی درمانی سینای مراغه آغاز شد

پذیرش بیمارستان آموزشی درمانی سینای مراغه آغاز شد

تقویت استخوان با تغذیه مناسب و ورزش کافی

بیمارستان صحرایی نزاجا در مناطق محروم شیراز

سرماخوردگی های مکرر کودکان را جدی بگیرید

اهدای 4دستگاه دیالیز به بیمارستان راور

دلایل مرگ ناگهانی در خواب

چرا دستم درد می کند؟

عاملی که باعث می شود خوردن نوشابه، جذب کلسیم را مختل کند

فسفر این نوشیدنی جذب کلسیم را مختل می کند

نارنجی های خوشمزه پاییزی و خواص آنها را بشناسید

استخدام درمانگاه هخامنش

10 کاربرد جالب پوست سیر و پیاز برای خانم های خانه دار

جشنواره تغذیه سالم با محوریت مصرف غذای آبزیان، حبوبات و تخم مرغ برگزار شد

پزشکی خانواده مرهمی بر زخم های درمان - نجمه حسنی*

جشنواره تغذیه سالم با محوریت مصرف غذای آبزیان، حبوبات و تخم مرغ برگزار شد

100هزار بیمار روان تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

با این 2ماده ارزان دندانهایتان را سفید کنید

خدمات بهداشتی درمانی در شهرک گلمان ارومیه توسعه می یابد

11 موکب درمانی فارس در کربلای معلی برپا می شود

گزارش مکتوب : سرخوشی به قیمت مرگ؛

فسفر نوشابه، جذب کلسیم را مختل می کند

همکاری بیمه سلامت با 90 درصد مراکز درمانی قزوین

این سن بارداری مساوی است با باهوش شدن جنین

بیمه سلامت بیش از 50 درصد مردم آستارا را پوشش می دهد

بیمه سلامت بیش از 50 درصد مردم آستارا را پوشش می دهد

پوکی استخوان، بیماری خاموش

راهکاری ساده برای افزایش طول عمر افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی

پای سازمان محیط زیست در کفش وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی

5 راهکار برای جلوگیری از پوکی استخوان

این عادت ها را در رانندگی کنار بگذارید

پویش ملی مبارزه با سرطان

سرمای هوا دلیل سرماخوردگی نیست؛ نگاهی به 12 باور رایج اما غلط درباره سرماخوردگی و آنفولانزا

مسمومان الکلی در بندرعباس به 22 نفر رسید/12 نفر دیالیز شدند

مرهم واقعی دردهای «معده» را بشناسید

آشنایی با منابع خوراکی سرشار از ویتامین D

وزارت بهداشت درک درستی از اقتصاد و واردات دارو ندارد

5 راهکار برای جلوگیری از پوکی استخوان

از خوردن ترشیجات در شب پرهیز کنید

مضرات مصرف مواد غذایی کپک زده / آیا کپک های غذایی خطرناکند ؟

بانوی مرگ مغزی فاروجی جان چهار بیمار را نجات داد

همایش سلامت زنان در شیراز

پوکی استخوان؛ بیماری خاموش در کمین زنان

بانوی مرگ مغزی فاروجی جان چهار بیمار را نجات داد

زمانی که به سر ضربه ای وارد می شود چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

تحویل 25 مرکز سلامت شبانه روزی درجه یک توسط بنیاد علوی

دلایل مرگ ناگهانی در خواب

برپایی بیمارستان صحرایی در منطقه محروم شیراز

بیش از 983 هزار هرمزگانی زیر پوشش خدمات بیمه سلامت+فیلم

20دقیقه ای روده ها را تخلیه کنید

بیش از 983 هزار هرمزگانی زیر پوشش خدمات بیمه سلامت

فسفر نوشابه، جذب کلسیم را مختل می کند

« IBD » چیست و کدامیک از اعضای بدن را درگیر می کند ؟

صنایع آلاینده سهم خود را درارتقای سلامت مردم پرداخت نمی کنند

صنایع آلاینده سهم خود را درارتقای سلامت مردم پرداخت نمی کنند

روش های افزایش هوشیاری مغز کدامند ؟

آیا طول عمر انسان بیشتر از 120 سال می شود ؟

رامبد جوان طرفدارانش را غافلگیر کرد/ تا سه ماه دیگر برد پیت می شوم/ عکس

آیا کاهش وزن با ورزش پیلاتس امکان پذیر است؟

چه خواصی در دل آناناس نهفته است؟ + اینفوگرافیک

ذبح الاغ؛ نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان

ذبح الاغ؛ نشانه گیری سلامت مردم از سوی سودجویان