مطالب مرتبط:
استخدام شرکت پیمانکاری طرف قرارداد علوم پزشکی آذربایجان غربی
تصویب قرارداد بازرگانی و بحرپیمایی منعقد بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی
مبلغ قرارداد سروش رفیعی با فولاد مشخص شد
قرارداد مدافع استقلال ثبت شد
مشاوران املاک اجازه تنظیم قرارداد پیش فروش ندارند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 12:152018-09-20اقتصادي

انواع قرارداد پیمانکاری


هدف از انعقاد هرگونه قرارداد، تنظیم روابط قانونی بین طرفین قرارداد برای برقراری و ایجاد حقوق، مسئولیت ها، انجام وظایف، پیشبرد پروژه و رویه هایی برای حل اختلافات است .

- قراردادهای خرید و ساخت و.

از جمله قراردادها در تعاملات صنعتی است .

در اینجا با انواع قرارداد آشنا می شوید.

شعار سال:" هدف از انعقاد هرگونه قرارداد، تنظیم روابط قانونی بین طرفین قرارداد برای برقراری و ایجاد حقوق، مسئولیت ها، انجام وظایف، پیشبرد پروژه و رویه هایی برای حل اختلافات است .

قراردادهای خرید و ساخت و.

از جمله قراردادها در تعاملات صنعتی است .

قرارداد پیمانکاری یکی از قراردادهای رایج در صنعت است که عبارت از ، قراردادی است که به موجب آن طرف قرارداد(پیمانکار) مسئولیت اجرای مفاد ذکرشده در قرارداد را به نمایندگی از صاحب کار(کارفرما) به عهده می گیرد .

دراین مختصر که در پیش رو دارید به معرفی اجمالی و بیان مزایا ومعایب چند قرارداد پیمانکاری پرداخته شده که امید است درحد آشنایی مفیدفایده باشد .

دراین نوشتار هشت قرارداد پیمانکاری مورد بررسی و معرفی قرارگرفته شده است.

انواع قراردادهای پیمانکاری : 1- قراردادهای پرداخت کلی Lump Sum 2- قراردادهای دائمی Continual Contracts الف –قراردادهای سریال Serial Contracts ب –قراردادهای با قابلیت تغییر Continuily Contracts ج –قراردادهای با دوره زمانی محدود Term Contracts 3- قراردادهای سنجشی Measurement Contracts الف –قرارداد فاکتور ثابت Fixed Fee Contracts ب –قرارداد قیمت هدف Target Cost Contracts 4- قراردادهای بازپرداخت هزینه Cost Remimbursement Contracts 5- قراردادهای مدیریتی (Mc Management Contracts) 6- قراردادهای مدیریت پروژه Project Management Contracts 7- قراردادهای طراحی وساخت Design And Build Contracts 8- قراردادهای ساخت و توسعه معرفی انواع قراردادها : یکم – قراردادهای پرداخت کلی (Lump Sum) دراین نوع قرارداد ، پیمانکارکل کار تعریف شده را با هزینه مشخص انجام می دهد.

محاسبه مبلغ پیمان: مبلغ مورد توافق با توجه به اطلاعات حاصل از طراحی ها، مشخصات پروژه، کیفیت مورد انتظار کارفرما و بازرسی های لازم از محل اجرای کار محاسبه می شود.

قیمت تخمینی اولیه: برای رسیدن به قیمت تخمینی اولیه، پیمانکار باید به محاسبات عادی هزینه، ریسک درگیر پروژه ساخت، وضعیت بازار توجه و نیز میزان بار کاری جاری خود را اضافه کند.

پرداخت های کارفرما به پیمانکار: این پرداخت ها براساس برآورد اولیه هزینه و بدون توجه به هزینه واقعی اجرای پروژه که البته اگر در طول پروژه تغییراتی با موافقت طرفین اعمال نشود، صورت می گیرد.

انواع قیمت اینگونه قراردادها: - قیمت ثابت Fix - قیمت شناور Floating کاربرد اینگونه قراردادها: 1- جایی که اطلاعات کافی برای محاسبه دقیق قیمت وجود داشته باشد .

2- وقتی تغییرات کمی در طول انجام پروژه مورد انتظار باشد وکنترل مالی مناسب برقرار باشد.

3- وقتی کارفرما مایل باشد حجم مالی در گردش کل را قبل از عقد قرارداد بداند.

4- زمانی که ریسک اجرای پروژه پایین باشد.

5- جایی که کارفرما مایل باشد کنترلی همه جانبه بر امور داشته باشد ولی در جزییات پروژه واردنشود.

مزایای قراردادهای Lump Sum: 1- تعهدات مالی کارفرما با تقریب قابل قبول، پیش از آغاز پروژه مشخص است.

2- مهندسین ، طراحان می توانند در زمان کافی پیش از آغازپروژه کار طراحی را تمام کنند.

3- می توان هزینه پروژه را درطول اجرای فاز طراحی، برنامه ریزی وکنترل کرد تا طراحی به گونه ای انجام گیرد که پروژه در توان مالی شرکت باشد.

4- کارفرما از جریان نقدینگی و نحوه پرداخت در طول فازهای پروژه از قبل آگاه است.

5- کارفرما ریسک کمتری از پیمانکار متحمل می شود.

6- کارفرما می تواند بخشی از کارها را خود انجام دهد.

معایب قراردادهای Lump Sum: 1- زمان طولانی مورد نیاز برای تکمیل طراحی سبب افزایش زمان کل پروژه و در نتیجه افزایش هزینه مالی پروژه می شود.

2- کارفرما هیچ نظارتی بر برنامه پیمانکار و تأثیرات آن روی هزینه پروژه ندارد.

3- ممکن است اطلاعات کافی در زمان برگزاری مناقصه موجود باشد و این مسئله برکیفیت انجام پروژه تأثیرخواهدگذاشت.

4- پروژه ممکن است به دلیل عدم همخوانی طراحی های کارفرما با نظرات پیمانکار، از زمان، کیفیت و هزینه برنامه ریزی شده تخطی کند.

دوم – قراردادهای دائمی Continual Contracts وقتی کارفرما برنامه کاری یک پروژه خاص را به طورپیوسته دنبال کند، به منظور؛ - صرفه جویی در هزینه های مناقصه - تسریع در زمان عملیات ساخت از شیوه قراردادهای دائمی که به سه طریق صورت می گیرد استفاده می کند: الف – قراردادهای سریال Serial Contracts: دراین نوع قرارداد، پیمانکار متعهد می شود تا وارد یک سری از قراردادهای Lump Sum شود که مطابق شرایط وضعیت های مطرح در اولین قرارداد ادامه می یابند.

قیمت و شرایط قرارداد نیز از روی قیمت های رقابتی اجزای پروژه محاسبه می شود.

ب – قراردادهای با قابلیت تغییر Continuity Contracts وقتی که کارفرما امید به کسب سود ناشی از ادامه دادن کار دارد، از پیمانکار می خواهد تا وارد یک نوع قرارداد Lump Sum ولی با قابلیت تغییر شود.

این تغییرات مجاز بحث روی اجزاء و تغییرات کار و با رسیدن موعد عقد قرارداد، در یک چارچوب از پیش توافق شده مشخص می شوند.

ج –قرارداد با دوره زمانی محدود Term Contracts: در این نوع قرارداد، کارفرما پیمانکار را ملزم به پذیرش یک کارمشخص با حدود هزینه تعیین شده و در یک دوره زمانی تعریف شده (اغلب 12تا24 ماه) می نماید.

ارزیابی قیمت کار پیمانکار از روی صورتحساب هایی است که پیمانکار ارایه می کند.

کارفرما با مقایسه این صورتحساب با برنامه پروژه و اقلامی که روی پروژه هزینه شده اند، مبالغ را تاحد بالای تعیین شده در هنگام عقدقرارداد پرداخت می کند.

کاربرد این نوع قراردادها: برای کارهایی با قیمت پایین که مرتب تکرار می شوند مثل تعمیرات دوره ای مفید است.

مزایای قراردادهای دایمی: 1- با توجه به دوره مشخص داشتن و قابل برنامه ریزی بودن کار و اطلاع پیمانکار از اینکه می داند در درازمدت سود بیشتر عاید او خواهد شد.

به هنگام اعلام نرخ قیمت کمتری پیشنهاد می کند.

2- صرفه جویی در هزینه آماده سازی مقدمات پیمان و برگزاری مناقصه 3- درخصوص تعمیرات اضطراری و نیاز به سرعت انتخاب پیمانکار این نوع قرارداد سبب افزایش بهره وری می گردد.

4- ارتباط بلندمدت پیمانکار و کارفرما موجب آگاهی پیمانکار از کیفیت و سرعت عمل درخواستی می شود.

5- کمک به کارفرما و پیمانکار در پیش بینی هزینه ها و پرداخت ها معایب قراردادهای دایمی: 1- بعلت عدم آگاهی برخی از پیمانکاران از سودناشی از دنباله داربودن کار، قیمت بالاتری پیشنهاد کنند و علیرغم شایستگی از رقابت خارج گردند.

2- کارکرد مناسب و همراه با تأخیر پیمانکار در یک فاز سببی ایجاد جو بی اعتمادی نسبت به او گردد.

3- اگر مفاد پیمان به صورت منظم بازبینی نشود، ممکن است کارفرما بیش از هزینه های لازم پرداخت کند و مجدداً مناقصه را برگزارنماید.

سوم – قراردادهای سنجشی Measurement Contracets: - قیمت قرارداد در این نوع قراردادها، هر چند در ابتدا به صورت تخمینی برآورد می شوند تا حدود کار مشخص باشد اما تا پایان کار و اندازه گیری تک تک اجزای کار قیمت پروژه معین نمی شود.

- محاسبه قیمت پروژه پس از اجرا بر مبنای شاخص هایی صورت می گیرد که در ابتدای پروژه و در قرارداد منعقده بر اساس نفر ساعت صرف شده یا قیمت اقلام مصرفی، بین طرفین توافق شده است.

محاسبه قیمت اولیه قرارداد: - برمبنای اجزاء و قطعات مورد نیاز پروژه - براساس برنامه ارائه شده توسط پیمانکار (پیمان های خدماتی و مشاوره ای) کاربرد اینگونه قراردادها: 1- وقتی نیازهای کارفرما به روشنی مشخص نیست.

2- نیاز فوری کارفرما به شروع سریع پروژه 3- اساساً محاسبه قیمت تمام شده یا ممکن نیست یا هزینه محاسبه پیش از انجام کا ربسیار زیاد است.

مزایای قراردادهای سنجشی: 1- پیمانکار می تواند کار را با سرعت در سایت پروژه آغاز کند و لذا کوتاه شدن طول مدت پروژه و صرفه جویی در هزینه ها را موجب می گردد.

2- می توان پیمانکار سنجش را در مراحل طراحی پروژه شرکت داد.

به منظور بهره وری در زمان اجرای پروژه 3- محاسبات پرداخت ها درطول پروژه ساده تراست.

معایب قراردادهای سنجشی: 1- نرخ های استاندارد که در محاسبه قیمت تمام شده به کار می روند اغلب به دلیل دیر به روزشدن توسط سازمان مسئول مانند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، ناکارا هستند.

2- استفاده از شاخص های استاندارد، امکان نشان دادن هزینه های واقعی کار انجام شده را از پیمانکار سلب می کند.

3- گاهی، شاخص های اموری از قبیل سختی کار و یا سرعت عمل مورد نیاز از سوی کارفرما را در نظر نمی گیرند.

4- گاهی تغییرات اعمال شده در طرح ها برای تأمین نظر کارفرما و هزینه آن در محاسبه قیمت نهایی ندیده گرفته می شود.

5- کارفرما مجبور است برنامه کاری و کارکرد پیمانکار را مرتب در حین کار بررسی کند.

چهارم- قراردادهای بازپرداخت هزینه Cost Remimbursement Contracts در این نوع قراردادها، کارفرما متعهد می شود تا هزینه های اولیه پیمانکار که همان هزینه های واقعی کارگران، کارگاه و مواد مصرفی هستند را به علاوه مبلغ توافق شده ای به منظور پوشش دادن هزینه های سربار و سود پیمانکار پرداخت کند.

کاربرد اینگونه قراردادها: 1- وقتی کارفرما مایل باشد در مراحل اجرای طرح تأثیرگذار باشد و ریسک اجرای عملیات پروژه را تقبل نماید.

2- وقتی به دلایلی لازم است تا کار پروژه به سرعت در پروژه آغاز شود و فرصتی برای تکمیل طرح ها و محاسبه هزینه وجود ندارد.

3- وقتی امکان محاسبه هزینه پروژه وجود ندارد.

4- وقتی کارفرما مایل است تا استاندارد دقیقی در پروژه رعایت شده، نظارت کاملی بر آن داشته باشد.

5- درخصوص پروژه هایی که حالت اضطرار داشته و هزینه مواد و قطعات مصرفی بالاست.

6- حجم تغییرات احتمالی در پروژه بسیار بالاست.

اقسام قراردادهای بازپرداخت هزینه: الف – فاکتور ثابت: در این نوع قرارداد، پیمانکار مبلغ ثابتی را برمبنای هزینه تخمین زده شده در ابتدای کار یا میانگین هزینه چند دوره ابتدایی دریافت می کند.

این مسئله سبب می شود تا پیمانکار برای دریافت سود بیشتر کار را سریعتر انجام دهد.

ب – قیمت هدف: در این روش بر اساس اطلاعات موجود، تخمینی روی هزینه های پروژه انجام می شود و هنگامی که طرفین قرارداد روی این تخمین توافق کردند، این تخمین به عنوان قیمت هدف، به عنوان پایه ای برای پرداخت ها در نظر گرفته می شود و پرداخت های کارفرما بر اساس فاکتور ارائه شده توسط پیمانکار تا سقف این قیمت انجام می شود.

مشکل اصلی این است که به دست آوردن یک قیمت هدف واقعی با توجه به تأثیر مستقیم آن روی پروژه و روابط بین کارفرما و پیمانکار بسیار مشکل است.

مزایای قراردادهای باز پرداخت هزینه: 1- کاهش مدت زمان پروژه بعلت سرعت در انتخاب پیمانکار و عقد قرارداد و آغازکار.

2- کاهش در هزینه ها.

3- تضمین کار بعلت نظارت کارفرما و قبول ریسک پروژه از طرف وی.

4- امکان اعمال تغییرات زیاد در مدت زمان پروژه.

5- کاهش بحث و مشاجرات طرفین قرارداد.

6- صرفه جویی در هزینه و زمان مناقصه و انعقاد پیمان.

معایب قراردادهای باز پرداخت هزینه: 1- پذیرش ریسک بیشتر توسط کارفرما.

2- انگیزه مالی پیمانکار برای انجام بهتر کار خیلی کم است.

3- هزینه زیاد نظارت و اطمینان از کیفیت برای کارفرما.

4- با توجه به دوره ای بودن پرداخت ها ممکن است پیمانکار کار را طولانی تر کند و از راندمان خود بکاهد.

پنجم – قراردادهای مدیریتی (Mc Management Contracts): در این شیوه از قرارداد، کارفرما، سازمان یا شرکتی را برای مدیریت و هماهنگی امور فازهای طراحی و ساخت استخدام می کند تا در کنار پیمانکار به فعالیت بپردازد.

اغلب قرارداد مدیریتی یک پیمانکار تخصصی است.

انتخاب زود هنگام پیمانکار مدیریت در این نوع قراردادها می تواند موجب تقسیم کار طراحی و شرکت دادن پیمانکار در آن شود.

گاهی پیمانکار برخی تجهیزات و خدمات و دانش فنی را آماده می کند و کار اجرایی را به مجموعه ای از پیمانکاران خرد می دهد.

این نوع قرارداد برای پروژه های بزرگ و پیچیده ای که در آن باید از تخصص و تجربه پیمانکار خاصی استفاده شود، مناسب است.

مزایای قرارداد های مدیریتی: 1- انتخاب سریع پیمانکار موجب سرعت در دستیابی به طرح بهتر و دقیق تر شود.

2- چون بین طراحی و اجرا مرز بندی نیست پیمانکار نظرات کمی و کیفی خود را در جهت بهترشدن طرح ارائه می دهد.

3- طراحی و ساخت هم پوشانی Overlap پیدا می کند بدین معنی که قبل از اتمام طراحی می توان بخشهایی از کار را تحت Workpackage آغاز کرد و لذا موجب صرفه جویی می شود.

4- ریسک پروژه با توجه به مدیریت پیمانکار به او منتقل می شود.

5- تنها قیمت کمتر، ملاک انتخاب پیمانکار مناسب نیست بلکه توانایی او در مدیریت پروژه نیز در نظر گرفته می شود.

معایب قراردادهای مدیریتی: 1- مشکلات ناشی از هماهنگ کردن تعداد زیادی خرده پیمانکار ممکن است سبب ایجاد تأخیر در پروژه و زمینه مشاجرات قراردادی شود.

2- بعلت نقش پیمانکار، ممکن است اسناد قرارداد بگونه ای تنظیم شود که زمینه برای حضور پیمانکاری خاص فراهم شود و رقابت ضعیف گردد.

3- امکان دوباره کاریها در تجهیزکارگاه و کارهای مقدماتی پروژه.

4- امکان عدم پرداخت مطالبات خرده پیمانکاران از سوی پیمانکار اصلی و تبعات اجرایی آن.

5- درصورت نامناسب بودن کارکنان پیمانکاری ممکن است کارفرما متحمل زیان زیادی شود.

6- عدم مشخص بودن تعهدات مالی کارفرما تا پیش از آغاز پروژه.

7- بعلت عدم رغبت پیمانکار گاهی هزینه جمع آوری کارگاه به عهده کارفرما می افتد.

8- عدم تضمین برای کارفرما برای جبران زیان ناشی از سوء مدیریت پیمانکار.

ششم – قراردادهای مدیریت پروژه project management contract: در این نوع قرارداد کارفرما، پیمانکار حرفه ای را مشخص و اموری مانند؛ مشخص کردن سایت، تجهیزات کارگاه، سرمایه گذاری، طراحی، اجراء، اموربازرگانی و تاییدات پروژه را بر عهده وی قرار می دهد.

پیمانکار به عنوان مدیر پروژه شناخته می شود و باتوجه به درصد پیشرفت پروژه مبلغ مشخصی از قیمت پیمان را دریافت می نماید.

وظایف پیمانکار: 1- پیمانکار مدیر پروژه مسئول کمک به تیم پروژه برای دستیابی به اهداف پروژه است.

2- مسئول مستقیم نظارت و هدایت، برنامه ریزی و هماهنگ سازی کلیه بخش های پروژه است.

این نوع قرارداد برای پروژه های سنگین و پیچیده که در زمان کوتاهی باید انجام شود مناسب است.

مزایای قراردادهای مدیریت پروژه: 1- بعلت مستقل عمل کردن پیمانکار می تواند بخوبی از عهده نظارت و هدایت و هماهنگ کردن تیم برآید.

2- با مدیریت خوب، ممکن است بخشی از اجراء با طراحی هم پوشانی overlap پیدا کند و باعث صرفه جویی شود.

3- اطمینان کارفرما از انجام دقیق خواسته های خود توسط پیمانکار مدیریت پروژه معایب قراردادهای مدیریت پروژه: 1- این نوع قرارداد برای پروژه های کوچک مناسب نیست.

2- نیاز به ناظر از طرف کارفرما هزینه ای را بر کارفرما تحمیل می کند.

3- مدیرپروژه (پیمانکار) اختیار اجرایی بالایی می خواهد.

4- مدیر پروژه هیچ ریسک مالی را تحمل نمی کند ولی درصورت غفلت از ناهماهنگی عهده دار آن ناهماهنگی خواهد بود.

هفتم –قراردادهای طراحی و ساخت deisign and build contracts: این شیوه، شرکت یا سازمان پیمانکار را قادر می سازد تا مسئولیت طراحی و ساخت پروژه را به تنهایی عهده بگیرد.

کارفرما بطور شفاف نیازهای خود را بیان می کند و پیمانکار منتخب این نیازها را مورد مطالعه قرار داده، شناسایی می کند و خود تحت استانداردهای کیفی به ساخت می پردازد.

مزایای قراردادهای طراحی و ساخت: 1- یکپارچگی طراحی و اجرا سبب بهره وری واثربخشی بیشتر در سه مقوله، هزینه، زمان و کیفیت می شود.

2- شفافیت مفاد پیمان بین کارفرما و پیمانکار.

3- زمان اجرای پروژه کوتاه می شود.

4- ارتباط بین کارفرما و پیمانکار تنها از طریق ارائه گزارش نتیجه کار در فازهای مختلف خواهد بود.

5- تعهدات مالی کارفرما پیش از آغاز پروژه مشخص می شود.

6- کارفرما امکان بهره برداری از موقعیت رقابتی بین پیمانکاران را خواهد داشت.

معایب قراردادهای طراحی و ساخت: 1- بعلت عهده داری طراحی و ساخت، پیمانکار گاهی موفق به تأمین تمامی نیازهای کارفرما نیست.

2- هزینه مناقصه بالاست.

3- نیاز پیمانکار به بیمه مطمئن و کافی برای پوشش اشتباهات.

4- مقایسه پیمانکاران در مناقصه مشکل است.

5- عدم بکارگیری همه فاکتورها موجود در طراحی.

6- بعلت امکان عدم تطابق پروژه با نیاز کارفرما، وی ممکن است متحمل ضرر و زیان فراوانی شود.

هشتم –قراردادهای ساخت و توسعه: از بهترین شیوه های قراردادی در پروژه های توسعه معرفی شده است به این شیوه اختیارات و مسئولیت های بخش های مختلف در پروژه، به عنوان پیمانکار کاملاً مشخص می شود.

پرداخت ها اغلب براساس درصد پیشرفت پروژه صورت می گیرد و بقیه بر اساس میزان بهره وری و راندمان مجریان پروژه پیش از برگزاری مناقصه کارفرما برنامه اجرایی پروژه را آماده می کند و در اختیار شرکت کنندگان در مناقصه قرار می دهد تا آنان از مسئولیت آتی خود آگاه شوند.

پیمانکار اصلی در انتخاب خرده پیمانکار خود کاملاً آزاد است و مهم رسیدن به چارچوب پروژه در هزینه، کیفیت و زمان است.

اینگونه پروژه ها تحت نظارت کامل کارفرما انجام می شود و پیمانکار ملزم به ارائه گزارش در مراحل مختلف انجام کار است.

مزایای قراردادهای ساخت وتوسعه: 1- با مشارکت پیمانکار در کار طراحی تفصیلی و بهره گیری از تجربیات او، طراحی بهتر صورت می گیرد.

2- پیمانکار با خرده پیمانکاران می تواند قرارداد منعقد نماید.

3- نظام پاداش و تشویق پیمانکار باعث بهره وری بالاتر می گردد.

4- امکان هم پوشانی overlap در مرحله طراحی تفصیلی و اجرا فراهم است.

5- امکان رقابت وجود دارد.

معایب قراردادهای ساخت و توسعه : 1- هزینه انجام مناقصه بالاست.

2- نحوه پرداخت ها اغلب پیچیده و بحث انگیز است.

3- پیمانکار هیچ دریافتی پیش از انجام ارائه کامل اولین بخش اجرایی پروژه ندارد.

4- نظر به اینکه پیمانکار در طراحی نیز دخالت دارد ممکن است برای سهولت ساخت تغییرات نامطلوبی در طرح پیاده کند.

سایت شعار سال، با تلخیص و اضافات برگرفته از سایت حقوقی ماپ، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، کد مطلب: -، www.

maap.

ir
کلید واژه ها: قرارداد - پیمانکار - پروژه - هزینه - انواع - قیمت - صنعت - مدیریت - مدیریت پروژه - طراحی - روابط - آشنا - مبلغ - خرید - نمایندگی - هایی - اطلاعات - انتظار - درگیر - سریال - توافق - بازار - توسعه - میزان - صورت - امید

آخرین اخبار سرویس:
چگونگی حذف دفترچه چند بیمه ای ها

مصرف بنزین در کدام منطقه پایتخت بالاتر است؟

محکومین مهریه به زندان نمی روند + بخشنامه رییس قوه قضاییه

سرقت مسلحانه دزدان نقابدار از بانک مرکزی دهلی + عکس

3 فاز پارس جنوبی امسال واردمدار می شود/آمریکا بازار نفت را بی ثبات می کنند

رشد 2 هزار درصدی کشفیات قاچاق

عضویت بانک کارآفرین در انجمن بانکداران ایرانی در اروپا

رقابت بانک ملی و پست بانک بر سر ارائه خدمات به روستاها

باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم

خدمت رسانی ایران خودرو به زائران اربعین

نسخه GTS پورشه پانامرا معرفی شد

ارز زائران اربعین به صورت دینار پرداخت می شود

باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم

یارانه سوخت به جای خودروها به مردم داده شود

رفتار غیر منطقی مردم در خرید کالا حاصل بی اعتمادی به دولت است

خرید پژو کارکرده چقدر تمام می شود؟

رگبار و احتمال سیلابی شدن 7 استان کشور

تلاش موسسه اعتباری ملل برای تبدیل شدن به بانک

تاکنون 820 هزار زائر اربعین در سامانه سماح نام نویسی کردند

استخدام برنامه نویس سیستمی، Backend ،Android در تهران

استخام نیروی راننده آقا در البرز

استخدام بازاریاب حرفه ای و کارمند فروش در خراسان رضوی

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه

اخذ مجوز احداث میدان چهارراه آزادگان در شهر سورک

گفت وگوی زنگنه و وزیر انرژی روسیه درباره ی کاهش تولید نفت

فعال شدن کارت های سوخت در دستور کار است

بارش شدید باران در مازندران باران خشکسالی را نمی برد/ سهم آب ما را دریا می خورد

در سال 96 143 کیلو محصول باغی به ازای هر ایرانی تولید شد

وزیر نفت: در حال بررسی سهمیه بندی بنزین هستیم

محققان ایرانی محصولی برای جلوگیری از بخار روی شیشه ها تولید کردند

بازار نفت با کمبود عرضه مواجه است/کشوری توان افزایش تولید ندارد

دیگر محکومان مهریه زندانی نمی شوند

بهبود وضعیت بارندگی امسال استان یزد نسبت به سال گذشته

 برداشت ماهی و میگو از زهاب های شور  

اظهارات وزیر نفت درباره احتمال سهمیه بندی بنزین و مذاکرات نفتی با روسیه و اروپا

80 درصد کاهش محصول گردو منشاد

استفاده از توان مدیریت بانوان برای توسعه کشور

آغاز جمع آوری زکات مستحبی میوه توسط باغداران ساوجی

شرایط بنگاهداری حرفه ای را فراهم می کنیم

90 درصد طلب گندم کاران کرمانشاه پرداخت شد

کشت گلخانه ای در سراوان افزایش یافت

​قیمت دلار تک نرخی 24 مهرماه اعلام شد

قیمت ارز در بازار آزاد 24 مهر 97/ قیمت دلار اعلام شد

تولید بنزین رکورد کم سابقه ای را ثبت کرده است/سهمیه بندی بنزین در دست بررسی است

کسری بودجه آمریکا در بالاترین سطح شش سال اخیر

کدام کشورها بیش ترین سرمایه خارجی را جذب کرده اند؟

برداشت برنج به روش سنتی در الموت قزوین

کشت گلخانه ای در سراوان افزایش یافت

دستور رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه

وزیر نفت: آمریکا خود و بازار را با تناقض روبه رو کرده است

رشد محدود سهام آسیایی/تنش های سعودی رشد سهام را مهار کرد

پشت پرده کاهش عرضه آپارتمان های مصرفی

فولاد دزفول 55 میلیون یورو ارزآوری داشته است

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

90 درصد طلب گندم کاران کرمانشاه پرداخت شد

محتکر 4 هزار تن برنج در تبریز 30 میلیارد ریال جریمه شد

جدایی قیمت ارز از مسائل اقتصادی امکان پذیر است؟

آب آشامیدنی آبادان همچنان شور و بد مزه است

آمریکا یک سوزن به خودش زده حالا آخ آخ هم می کند!/ قیمت نفت با گردن کلفتی پایین نمی‎آید

آبرسانی پایدار به عشایر درمیان نیاز به 5 میلیارد تومان دارد

رییس جمعیت هلال احمر کشور 2 پایگاه جدید جاده هراز را افتتاح کرد

ارزش واردات کالا به خراسان شمالی 83 درصد افزایش یافت

11 هزارمتر خط لوله شبکه آبرسانی در کمیجان انجام شد

روستای نفت در شهرستان پلدختر برقدار شد

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

روزانه 10 میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می شود

شاسی بلند جدید اشکودا رقیب نیسان جوک می شود (+عکس)

سود دسترنج 3 میلیون نخلدار در جیب 100 دلال!

​ پشت پرده بیمه تکمیلی کارکنان پتروشیمی بوعلی سینا

پیش فروش خودروی کراس اوور جک S3 تمدید شد (+جدول فروش و جزییات)

نظافت خانه می کرد، کارش به روسپی گری کشید!

آمار زندانیان مهریه به 4500 نفر رسیده است

افراد دوتابعیتی به درد وزارت نمی خورند

ادامه تحریم های غیرعادلانه اقتصادی مردود است (گفت وگو با ابن یوسف، کارشناس نفتی ایرانی-آمریکایی)

گفت وگوی زنگنه و وزیر انرژی روسیه درباره ی کاهش تولید نفت

راهکارهایی برای تقویت تاب آوری در برابر مشکلات زندگی

دلار به زیر 7 هزار تومان بازخواهد گشت؟

با هدف بررسی عملکرد مناطق؛ دومین مجمع فصلی بانک اقتصادنوین برگزار شد

تمهیدات ویژه بانک پارسیان درمسیر پیاده روی زائران اربعین

پسته در بازار تهران کیلویی 10 دلار!

هفته آینده؛ تصمیم گیری مجلس درباره 2 نرخی شدن بنزین

بازار ارز آبان ماه به کدام سو می رود؟

حجتی: ممنوعیت صادرات کشاورزی عجولانه و نادرست بود

استخدام کارشناس زیست شناسی، مهندس صنایع، انباردار در قم

گازِ تحریم ناپذیر را جایگزین نفتِ تحریم پذیر کنید

آغاز اجرای 9 طرح آبخیزداری در شهرستان بِن +فیلم

پایان بررسی احداث باند دوم کلیبر - اهر

هر جایی دولت منع ایجاد کند بازار سیاه ایجاد می شود

آمریکا برای کاهش قیمت نفت، تحریم ها را بردارد

فولاد دزفول 55 میلیون یورو ارزآوری داشته است

پشت پرده کاهش عرضه آپارتمان های مصرفی

دولت تدبیر، کل بازار گاز منطقه را از دست داده است

محتکر 4 هزار تن برنج در تبریز 30 میلیارد ریال جریمه شد

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

11 هزارمتر خط لوله شبکه آبرسانی در کمیجان انجام شد

استخدام تعدادی نیرو جهت نگهداری از کودک و سالمند در تهران

استخدام سرپرست انبار،کمک انباردار،کارگر انبار در یک شرکت معتبر

استخدام حسابدار،سرپرست فروش،فروشنده،هماهنگ کننده فروش

استخدام راننده ایسوزو،راننده لیفتراک،نگهبان در یک شرکت معتبر

انواع قرارداد پیمانکاری

انواع قرارداد پیمانکاری