مطالب مرتبط:
واحدهای تجاری از طرح تملک امامزاده حسین (ع) قزوین خارج شدند
صبر سخت امام حسین(ع) چه بود؟ +عکس
واکنش شفاف شفر به حسین حسینی:من پشت سرم هم چشم دارد!
تمجید حسین دهباشی از فیلم «تنگه ابوقریب» +عکس
برافراشتن پرچم حرم امام حسین(ع) بر گنبد حرم عبدالعظیم حسنی(ع)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 11:502018-09-20سياسي

ما و حسین (ع)


- داستان ارادت ما به حسین علیه السلام گفتنش سهل و ناممکن است یعنی، فهمیدنش آسان و توضیحش برای دیگران سخت و برای غریبه ها ناممکن.

از کجا شروع شده را نمی دانم.

شاید زمانی که گِل آدم را سرشتند، خوبی حسین را به خاکش آمیختند و شاید آبِ گِلِ آدم، اشک ملائکه برای حسین بود که این گونه عشقش دین و مذهب نمی شناسد و نامش را هرکه شنید، دلش لرزید و اشکش به اختیار نبود؛ و حتماً گِلِ شیعیان از گِلِ اهل بیت است (1)، که دست از دست حسین رها نمی کنند.

آنکه فرمود: إِنِّی أَعْلَمُ ما لاتَعْلَمُون‏ (2) شاید نشان از این بود که آن هنگام خدا هوای حسین کرده بود که دل آدمیان هوایی حسین شده است.

نمی دانم و نمی خواهم به چیزی جز او بیندیشم و می دانم که محرم از راه رسیده و حالمان دگرگون است.

همه مردم برای اقامه عزای حسین دست به کار شده اند.

عشق حسین، آدم خوب و ناخوب نمی شناسد.

نام حسین، چون صوراسرافیل است که مردگان را زنده می کند، دل های ما که جای خود دارد.

بوی عطری است که به مشام همه می رسد که گفته اند نسیمی جان فزا می آید، بوی کرب و بلا می آید .

گویی خبری در راه است و مردمِ شهر میهمانِ در راه دارند.

مهیا می شوند و خود را آماده می کنند.

اما به جای ریسه و چراغانی، مشکی می زنند و کتیبه می کوبند و پیرهن سیاه و شال عزا تهیه می کنند.

شوری است که حسین بر دل ها انداخته، چه می پرسی محتشم باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟ مردم میهمان دارند که بساط چای تلخ و شربت شیرین به پا کرده اند.

بوی عود و گلاب است که از کوچه های شهر به مشام می رسد.

آب و جاروی کوچه ها را ببین.

نظافت خیابان ها را نظاره کن.

مهمانخانه این میهمانی قبل از مساجد و حسینیه ها و تکایا، قلوب مردم است که از کینه خالی شده و از عشق حسین مملو.

ببین عشق میهمان، مردمان را به هم مهربان کرده، کدورت ها کمرنگ و دل ها به هم نزدیک شده است.

میهمان داریم.

کمیت، دعبل، فرزدق، حسان، آغاسی بیایید و برایشان سنگ تمام بگذارید.

غزل خوان کو، قصیده سرا کجاست؟ به رباعی خوان ها بگویید به صف شوند.

مردم را خبر کنید.

این خبر را برسانید به کنعانی ها /بوی پیراهن خونین کسی می آید.

شهر در امن و امان است، حسین می آید.

شیطان فراری است و کرور کرور حور و ملک به زمین می آیند، که باید بال و پر تبرک کنند به پرچم حسین.

آن ها هم میهمان حسین اند.

مثل ما که میهمان اوییم.

اصلاً همه عالم میهمان حسین است و او صاحب خوان و خانه.

این همه تدارک که گفتیم همگی برگ سبزی است تحفه درویش، شاید که قبول افتد و هم در نظرآید.

مردم! محرم رسید و خبر حسین را با خود آورده است.

خبرکنید اگر بی خبری مانده است در شهر.

حق مطلب ادا کنید و حق نمک روا دارید.

بر سنج بکوبید و بر دمام زنید.

همه باید بدانند که پسر پیغمبر به سوی ما می آید، می آید تا به رسم پدری و دیرین، ما را به صلاح و فلاح رساند.

ایران که کوفه نیست و ترسی از یزید و از ابن زیاد نیست.

ایران است و شیعه خانه اهل بیت.

مرکز پاکان روزگار و مردان پا به کار.

اینجا مسیحی و زردشتی هم برای حسین، نذری می دهند و سپند و بخور، دود می کنند و رفیق راهند و شهید داده اند، سنی ها که عاشق اهل بیت و از خود ما و برادر مایند و به شهادت کفن های خونین جوانانشان، اهل حقند و اهل مرام.

وقتی حسین در کاروان خود به مسیحی و سنی، رتبه می دهد، تفرقه افکنان چه ژاژ می خایند؟ بیا به مجلس ما ای که مشتاقی، حضور خلوت انس است و دوستان جمعند/ وَ إِن یَکاد بخوانید و در فراز کنید.

حسین منادی وحدت است و هَل مِن ناصِر او مغناطیس پاکان روزگار و محفلش، مجمع جوانمردان است.

روباه پیر و صهیون کثیف و وهابیت خبیث و در یک کلام، شیاطین را به آنجا راهی نیست.

اگر سال 60 هجری، دستگاه تبلیغاتی یزید و ابن زیاد، کوفیان را از لشگر خیالی شام می ترساندند و نامه نویسان را پشیمان می کردند، امروز رسانه های مُرجِف و مزدور ، قصد ترساندن مردم از هم کرده اند، غائله عرب و عجم را ببینید.

اگر سال 60 هجری، نظام سلطه گر یزیدی، از سپاه حسین خوف کرد و تفرقه افکند، اکنون نیز نظام سلطه صهیونی، از سپاه میلیونی اربعین خوف کرده و از کنون به فکر تفرقه افکنی افتاده است.

غائله بصره را ببینید.

اگر سپاه حسین لرزه به خیمه یزیدیِ آمریکا نینداخته، چرا چنین به دست و پا افتاده اند و تن به هر خباثت می دهند و دست به هر جنایتی می زنند؟ اگر صهیون، ضرب شست اتحاد شیعه و سنی را نخورده و از ترسِ سپاهِ خیمه زده در کنار مرز های خود، پنجره باز نمی کند، پس چرا این همه رذالت می کند؟ اگر وهابیت سعودی، آینده خود را در آینه عراقِ بدون صدام نمی بیند، پس چرا این گونه جنون گرفته؟ موشک های نقطه زن سپاه اسلام را دیدید که چگونه جمع خبیث شان را از هم پاشاند و انتقام شهدای کردِ سنی را گرفت.

گرچه حرف ما از حسین است و محفلش جای اغیار نیست، ولی نمی شود حسین را بدون دشمنانش کامل شناخت.

مگر می شود حسین را بدون شهادتش دید؟ و مگر می شود او را بی حماسه ماندگارش فهمید؟ و مگر می شود عشقش را بدون طعم اشک برای او چشید؟ اصلاً مگر می شود دلیل گریه پیغمبر را وقتی که قنداق حسین را بغل کرده بود، نپرسید؟ و مگر پاسخ رسول مهربان خدا چیزی جز مظلومیت حسین بود؟ مظلومیت برای چه بود؟ مگر تاریخ، جرم و جنایت و جسارت به خود کم دیده، که روز عاشورا چیز دیگری است؟ مگر ذبح کودکان توسط فرعون و خوارج و کومله و داعش ندیده که برای اصغر حسین، بی تاب است؟ آنچه گفتیم که شاید خدا محبت حسین را در خاک آدمی ریخته یا شاید گِل مردمان را با اشک ملائکه بر حسین آمیخته و اینکه گِل شیعیان از گِل اهل بیت است برای این بود که هم قدر دوستان حسین و طهارتشان دانسته شود و هم ذاتِ ناپاکِ دشمنانش شناخته گردد و محتشم را به پاسخ این سؤال برساند که این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست؟ آنکه بر چهره گُل لطمه زند، حرفش چیست؟ / وانکه بر روی دلارام زند چنگ، زِ کیست؟ / این همه مدح که از صورت و حُسنش گفتیم/ دست غارتگر هتاک نگفت، قصدش چیست؟خدایا شکر که محرم آفریدی و اگر نبود ما چه می کردیم و چگونه زندگی می گذراندیم؟ عالم بی حسین، قفس بی در است و آدم بی او، پرنده بی پر.

اگر نبود حسین و راه و مرامش، ما آدمیان در مَغاک (3) دنیا چه می کردیم؟ و راه از بیراه چگونه می شناختیم؟ و ما خاکیان، سخن از که می گفتیم؟ و ما گم گشتگان، ره به کدام نور می گرفتیم؟ و ما سرگشتگان، در آن راه بی نشان چه می رفتیم؟ و اسلام را از که می آموختیم؟ و شجاعت و شهامت و شرافت و شهادت را چگونه معنا می کردیم؟ و حق و باطل را چگونه می آموختیم؟ و اشک کودکان یتیم و گرسنه یمن و افغانستان و میانمار و عراق و سوریه و بحرین و نیجریه و عالم را با قصه که پاک می کردیم؟ و به مظلومان، پیروزی خون بر شمشیر را چگونه امید می دادیم؟ و با ظلم ظالمان چه می کردیم؟ و بار غصه هامان را با که می گفتیم؟ و بار رنج ها را به کجا می بردیم؟ و ما عاصیان، به درِ خانه که می رفتیم؟ و ساعت مرگ، نام که می بردیم؟ و شب اول قبر، پاسخ نکیر و منکر را به که حوالت می دادیم؟ و در برزخ، که را می شناختیم؟ و روز رستخیز، به دنبال که می گشتیم؟ و روز جزا، در سایه که پناه می جستیم؟ و از دوزخ به کجا فرار می کردیم؟ و هنگام ورود به جنت متحیر که می گشتیم؟حسین جان خوش آمدی و خدا را شکر که آمدنت را دیدیم و صدای دعوتت را شنیدیم و مشتاقانه اجابت کردیم.

هَل مِن ناصِر یَنصُرنی تو در اصل ترجمانِ عاشقانه أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذینَ آمَنُوا أَنْ تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ الله (4) است و برای آنکه عاشقانت را در طول تاریخ، انتخاب کنی، تو نیز، چون خدا به دنبال دل های خاشع و خاضع به حقیقتی و آن ها که به خدای آسمان ها ایمان آورده و یاد او دلهاشان را رقیق کرده، صدای یاری خواستنت را می شنوند و به نصرتت برمی خیزند تا خدا نیز یاریشان کند که نصرت تو نصرت دین خداست.

مگر در سوره محمد صلی الله علیه وآله نفرمود: یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ (5).

تو آن نشانه خدایی که خدا با تو ایمان می افزاید و روضه توست که رضوان مؤمنین است و اشک برای توست که کَفار ذنوب و حلّال کروب و جلا دهنده قلوب است.

مگر نفرمود: إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذینَ إِذا ذُکِرَ الله وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ إِذا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیاتُهُ زادَتْهُمْ إیماناً (6).

تو آن یاد خدایی که دل ها با تو آرامش می گیرد که فرمود: الَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ الله أَلا بِذِکْرِ اللهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوب‏ (7).

حسین جان، از تو دیگر چه بگوییم که حرارت قلبمان می کشد ما را و هرچه که گفتیم هنوز هیچ نگفته ایم از تو.

آرام قلبم؛ تو ترجمان قرآنی و اگر زبانم لال، نبودی قرآن را به چه معنا می کردیم و ترجمان بهشتش را کجا جست وجو می کردیم؟ بهشت بی تو باغ بی درخت است و درخت بی سایه و ما را با چنین ویرانه ای چه کار؟ این ها را گفتم که گفته باشم آن که تو را دارد همه چیز دارد و آن کس که بی توست، هیچ ندارد و بدبخت و بیچاره آن کس که دشمن توست.

گفتم شاید تنها کمی از تو گفته باشم که مردم از هر مرام و مکتبی که هستند حق دارند با محرّمت زندگی، حسینی کنند و با تو تَرک شیطان کنند و با عزای تو چرک و شوخ از تن بشویند و دل مطهّر کنند؛ که آدمی فطرتاً پاک است و اهل پاکی؛ و اصلاً خدا محرمِ حسین و ماه رمضان را برای صفای روح و جلای قلوب گذاشت و اگر این دو نعمت نبودند خدا می دانست که نفس و شیطان چه بر سر ما می آوردند و اگر اشک حسین جهنم را خاموش نمی کرد، خدا می دانست که چه بر ما می گذشت.

خدایا؛ ما شنیدیم که دعوتگری به ایمان فرا می‏خواند که: به پروردگار خود ایمان آورید ، پس ایمان آوردیم.

پروردگارا، گناهانمان را بیامرز، و بدی هامان را بزدای و ما را در زمره نیکان بمیران.

(8) و در لشگر حسین جایمان ده که هم الفائزون اند.

محمدهادی صحرایی1- دعای امام زمان عجل الله تعالی فرجه: اَللّهُمَّ اِنَّ شیعَتَنا مِنّا خُلِقُوا مِنْ فاضِل طینَتِنا وَ .

/ پروردگارا، شیعیان ما از ما هستند، از زیادی گِلِ ما خلق شده اند و .

2- چیزی می دانم که شما نمی دانید.

سوره بقره آیه 30،3- چال و گودال4- آیا برای کسانی که ایمان آورده‏اند هنگام آن نرسیده که دلهایشان به یاد خدا و آن حقیقتی که نازل شده نرم و فروتن گردد.

سوره حدید آیه 16،5- ای کسانی که ایمان آورده‏اید، اگر خدا را یاری کنید یاریتان می‏کند و گام هایتان را استوار می‏دارد.

آیه 7،6- مؤمنان، همان کسانی‏اند که، چون خدا یاد شود دلهایشان بترسد، و، چون آیات او بر آنان خوانده شود بر ایمانشان بیفزاید.

سوره انفال آیه 2،7- آن ها که ایمان آورده‏اند و دلهایشان به یاد خدا آرام می‏گیرد.

آگاه باش که با یاد خدا دل ها آرامش می‏یابد.

سوره رعد آیه 28،8- رَبَّنا إِنَّنا سَمِعْنا مُنادِیاً یُنادی لِلْإیمانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّکُمْ فَآمَنَّا رَبَّنا فَاغْفِرْ لَنا ذُنُوبَنا وَ کَفِّرْ عَنَّا سَیِّئاتِنا وَ تَوَفَّنا مَعَ الْأَبْرار.

سوره آل عمران آیه 193
کلید واژه ها: مردم - محرم - میهمانی - مردگان - پیراهن - داستان - شیعیان - خیابان - کنعانی - شیطان - هوایی - فراری - مساجد - نشان - زنده - تبرک - زمین - امان - سبزی - شروع - شوری - سیاه - پرچم

آخرین اخبار سرویس:
دستگاه چاپگر سه بعدی ساخت مرکز آموزش عالی محلات رونمایی شد

پایان نامه ها جهت گیری مطلوبی برای رفع مشکلات جامعه ندارند

آنهایی که تریبون دارند باید بیشتر مراقب نظرات خود باشند

13 آبان ؛ شکوه حضور دشمن شکن مردم

افزایش حقوق کارمندان دولت به صورت پلکانی

دومین همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» برگزار می شود

ایمان به امداد الهی در سخنان «حاج حسین» مشخص بود

نخلستان 5هکتاریِ سردار

مجلس شنبه آینده تکلیف وزرای پیشنهادی را روشن می کند

کلیپ/ اربعین وعده عشاق، تو بین الحرمین

عادل فروسی پور و برنامه 90 و حاشیه هایش روی جلد «ایران عصر»

خالد فیصل واقعیت قتل خاشقجی را می داند

اینفوگرافی توالی دروغ های 18 روزه عربستان

متن کامل بیانیه پایانی نشست اکتبرFATF درباره ایران

کمیسیون عمران برای 2 وزیر پیشنهادی کار و راه به جمع بندی نرسید

من صحبت آقای جهانگیری را شنیدم اما نمی دانم چرا این حرف را زد؟ اگر من به جای او بودم که حتی نمی توانستم منشی خودم را تغییر دهم، یک روز هم در کابینه دولت نمی ماندم.

احتمال رای نیاوردن برخی از وزرا به دلیل عدم مشورت دولت با مجلس/ نباید با پیش داوری در مورد شریعتمداری تصمیم گیری کرد

مطهری: قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی شود

جایگزین سوییفت راه اندازی می شود

این مرد غیرسپاهی شخصاً در محل شلیک موشک ها حضور داشت / او کیست؟!

کرباسچی: جای جهانگیری بودم در کابینه نمی ماندم

همدان آماده میزبانی زائران اربعین است

روی کمک هلال احمر ایران به مردم یمن حساب می کنیم

رییس اتاق بازرگانی ایران: نظر فعالان اقتصادی شنیده نمی شود

آمادگی ارتش برای پذیرایی بیش از 100 هزار زائر اربعین

پرسش و پاسخ 10 نماینده و ظریف؛ از امارات تا جمهوری آذربایجان/ 3 نماینده قانع نشدند

رویکرد منابع محور را به رویکرد مدیریت محور تبدیل کنیم نبود تناسب در توزیع نیروها از مشکلات استان ها

مهارت آموزی یکی از ضرورت های مهم دوران دانش آموزی است

تأسیس مرکز حفظ قرآن کودکان در «احسا» عربستان

«ماهورا» در بستر جنگ به وحدت ملی می پردازد/ فیلمی آبرومند در سینمای دفاع مقدس

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور در کمیسیون امنیت ملی

تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی فعلا منتفی شده است/ تشکیل کمیته برای پیگیری مشکل دانشجویان پزشکی

بررسی ادامه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در کمیسیون شوراها

​«صبح جمعه با شما» و «راه شب» پر شنونده ترین برنامه های رادیو ایران شدند

استخدام مدیر پروژه در یک شرکت معتبر در تهران

دوره هفتم برنامه تجاری سازی فناوری نانو برگزار می شود

جهانگیری باید هنگام تغییرات در دفتر رییس جمهور، حرف های امروز را می زد؛ فرصت طلایی استعفای او از بین رفته / واعظی اختیارات فوق العاده ای دارد که در 40 سال گذشته بی سابقه بوده

پاسخ مصباحی مقدم به شبهه ورود مجمع تشخیص مصلحت به حیطه قانون گذاری

6 آبان بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی در مجلس

پرسشی از مسؤولان: مسؤولان چقدر کتاب می خوانند؟

قوه قضاییه به جای آفتابه دزدها جلوی آقازاده ها را بگیرد

صدور روادید اربعین به صورت شبانه روزی در شصت و پنج دفتر زیارتی

پیاده روی معلولان کبودراهنگ

آخوندی با دولت مشکل داشت

«فریبرز عرب نیا» هم رفتنی شد؟

انتقاد نماینده اصلاح طلب از روحانی

طرح مستنثی شدن ازقانون بازنشستگان منتفی شد

اسامی مجروحان تصادف زائران ایرانی در عراق

یک صندلی مطالعه به ازای هر 10 هزار نفر در بیرجند وجود دارد

دارابی: مراکز استانی صدا و سیما، اهتمام بیشتری در زمینه مسابقات قرآنی داشته باشند

حضور وزیر پیشنهادی وزارت اقتصاد در کمیسیون اقتصادی

اداره میراث فرهنگی شهرستان اردبیل آغاز بکار کرد

عاشقانِ دیده شدن

در حاشیه حوزه/ از شناسایی مراکز غیرمجاز صدور ویزا در قم تا انتقاد از بی توجهی به صنعت گردشگری

افزون بر 15هزار گلستانی ویزای اربعین دریافت کردند

افزون بر 15هزار گلستانی ویزای اربعین دریافت کردند

تعیین ضرب الاجل رییس شورای شهر برای مرمت 4 بنای شاخص رشت

بیش از 1000 زائر خارجی اربعین وارد منطقه آزاد ماکو شدند

آب قنات ها و چاه های محدوده مدفن زباله های اردستان سالم است

شهرداری مکلف به انتشار گزارش ارزیابی زیست محیطی پروژه های شهری شد

بازدید معاون فرمانداری فومن از روستاهای شولم، قلعه رودخان، حیدرآلات و خسروآباد

بررسی تغییر ساختار وزرات خارجه در کمیسیون امنیت ملی

حضور وزیر پیشنهادی راه در مجلس

نخستین لمس تاریخ در موزه ملی ایران

«از آسمان» نوزده ساله شد

«نبرد امام مهدی»

تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد یک ماه به تعویق افتاد

لایحه «حق نمادهای مذهبی» به پارلمان مونترال ارائه می شود

ششمین همایش «نجات بخشی و آینده جهان» اعلام فراخوان داد

برای اولین بار منتشر شد تحلیل 45 سال قبل رهبر انقلاب از پیاده روی اربعین

ورود هواپیماهای برجامی به ناوگان هوایی کشور

چگونه اینستاگرام برخی را پولدار می کند؟!

5 تکنیک برتر برای موفقیت در مذاکره کاری

این قانون احمقانه مانع از توسعه روابط ایران و کانادا می شود

سلفی بازیگر زن با پوشش چادر در حرم امام رضا (ع)

هشدارجدی امام صادق(ع) به آنان که به زیارت امام حسین(ع) نرفته اند

رییس جمهور قانون جدید ابلاغ کرد

نیش و کنایه های نماینده اصلاح طلب به روحانی

رسوایی آمریکا در ماجرای خاشقجی

همایش بین المللی معماری معاصر برگزار شد

حضور وزیرپیشنهادی راه در کمیسیون عمران مجلس

یکی از میادین خرم آباد به نام «خبرنگار» نامگذاری می شود

تاکید ظریف بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج از کشور

آخرین مهلت ارسال طرح های پژوهشی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی

باید از ظرفیت همه جریان های سیاسی برای پیشرفت کشور بهره برد

رویکرد منابع محور را به رویکرد مدیریت محور تبدیل کنیم نبود تناسب در توزیع نیروها از مشکلات استان هاست

لزوم اخذ مجوز از شورا برای دیوار گذاری املاک مشمول ماده 110

لزوم بهره گیری از اعتبارات ملی برای حل معضل پسماند در گیلان

تعیین ضرب الاجل رییس شورای شهر برای مرمت 4 بنای شاخص رشت

مطهری: قانون منع به کارگیری بازنشستگان شامل شهرداران نمی شود

برانکو تکذیب کرد: عالیشاه در لیست هست

شخصاً در محل شلیک موشک ها بودم

برگزاری نمایشگاه کتاب «چهل سال عزّت» در 40 دانشگاه

برادران «فرمانده» در نیروهای مسلح ایران

ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی چه گفت؟ / تاکید بر حفظ حقوق ایرانیان مقیم خارج

مصرف رسانه ای مردم جابه جا شده / خبرگزاری حوزه به نخبگان و مدیران جوان توجه کند

فرار محمد بن سلمان از عدالت با گزینه سپرهای بلا

با شعار «توانمندی ایرانی، رسانه جهانی» پانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه28 تا 30 آبان برگزار می شود

برای جلوگیری از گرفتگی عضلات در پیاده روی اربعین چه کار کنیم؟

ما و حسین (ع)

ما و حسین (ع)