مطالب مرتبط:
خداحافظی با پرونده‎های کاغذی با اجرای طرح عدالت الکترونیکی/ از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا
اقدامات سازمان قضایی نیروهای مسلح در راستای تسهیل دسترسی به عدالت برای شهروندان/ از نظم بخشی به امورات حوزه قضایی تا افتتاح مجتمع قضایی غرب استان تهران
دستگاه ها با انتشار مدارک غیرطبقه بندی شده دسترسی شهروندان را به اطلاعات تسهیل کنند
سامانه خدمات الکترونیک شهروندان اصفهانی راه اندازی می شود
نپیوستن دستگاه ها به سامانه دسترسی آزاد اطلاعات پیگیری شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 11:352018-09-20سياسي

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا


درحالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی تاکید دارد، که با نگاهی گذرا به عملکرد معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، - می توان به شاخص‎های مثبت و روبه جلو این معاونت، در تحقق عدالت الکترونیک اذعان داشت درحالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی تاکید دارد، که با نگاهی گذرا به عملکرد معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، می توان به شاخص‎های مثبت و روبه جلو این معاونت، در تحقق عدالت الکترونیک اذعان داشت.

درحالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقاء وضعیت دادرسی، تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی تاکید دارد که با نگاهی گذرا به عملکرد معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این حوزه می توان به شاخص‎های مثبت و روبه جلو این معاونت در تحقق عدالت الکترونیک اذعان داشت.

پیش از این نیز، قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور نیز بر مقولاتی همچون ارتقاء دادرسی، تسهیل دسترسی جامعه به رسیدگی عادلانه، اصلاح و تنقیح قوانین و مقررات مرتبط با قوه قضاییه، گسترش فرهنگ حقوقی قضایی جامعه، حاکمیت قانون و سلامت اداری تمرکز داشته است.

تصویب آیین نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی همچنین رییس قوه قضاییه در راستای رفع اطاله دادرسی، تسریع در امور جاری محاکم و پیشگیری از وقوع جرم و استفاده از فناوری های جدید در روند دادرسی، آیین نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را در 22 خرداد 91 تصویب کرد و در اجرای ماده 2 آیین نامه ارایه خدمات الکترونیک قضایی مصوب 22/ 3/ 1391 رییس قوه قضاییه، دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی را ابلاغ کرد.

متن دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی نیز در در روزنامه رسمی منتشر شد.

به موجب خدمات الکترونیک قضایی، ثبت و آغاز برخی دعاوی با هدف تسهیل امور قضایی مردم، به دفاتر قضایی سپرده شد.

مهمترین اهداف سامانه خدمات الکترونکی قضایی طرح و پیگیری الکترونیکی دعاوی مطالبه چک، طرح و پیگیری الکترونیکی شکایات صدور چک بلا محل، ارائه الکترونیکی لایحه و مدارک پرونده های قضایی مربوط به چک، دریافت الکترونیک اوراق قضایی پرونده های مربوط به چک، کسب اطلاع از وضعیت پرونده های مربوط به چک از طریق سامانه و پرداخت الکترونیکی هزینه های دادرسی در دفاتر ارایه خدمات الکترونیک قضایی قابل انجام است.

کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‎جویی در وقت و هزینه گروه های هدف، شفاف سازی فرایند های رسیدگی، افزایش کارآمدی نظام قضایی کشور با افزایش نسبی سرعت، دقت و کیفیت افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و استفاده شهروندان از فرصت های برابر با رفع موانع اداری و.

از مهمترین اهداف توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بوده است.

مستندات قانونی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بند 11 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اتخاذ تدابیر الزام جهت کاهش فرآیند دادرســی و دستیابی سریع و آسان مردم به حقوق خود و بهره مندی از حقوق شهروندی در مراجع قضایی؛ بند ج-2 ماده 46 و بند ح-1 ماده 211 قانون برنامه پنجم توســعه کشــور؛ بند ب/2، ج/1، ی/1، ی/2 و ی/3 راهبرد ها و اهداف برنامه پنج ســاله قــوه قضاییه؛ تبصره بند ج.

ماده 11 قانون ارتقای نظام سلامت اداری و مقابله با فساد از جمله مستندات قانونی در توسعه طرح مذکور است.

طبق اعلام مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه می‎توان دریافت که ارائه خدمات پیگیری پرونده و اطلاع رسانی به مردم در صدر جدول و از مهمترین خدمات مورد تقاضای مردم در مراجعه به مجتمع‎های قضایی بوده است، که در نمودار زیر قابل رویت است.

آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز همواره بر اهمیت توسعه فناوری های الکترونیکی و نقش آن در کاهش بسیاری از مفاسد و افزایش تکریم شهروندان تاکید داشته است و در 13 شهریور ماه سال گذشته، در جلسه مسئولان عالی قوه قضاییه با اشاره به اقداماتی نظیر راه اندازی امضای الکترونیک و ابلاغ الکترونیکی که موجب کاهش بسیاری از مفاسد و همچنین افزایش تکریم شهروندان می شود، از تلاش های مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه قدردانی و بر لزوم ادامه یافتن این اقدامات با قوت هرچه بیشتر تأکید کرد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را از طرح های مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: بی تردید اجرای این طرح گامی مهم در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه قضایی و توسعه خدمات الکترونیک در کشور است.

وی افزود: درگاه خدمات الکترونیک قضایی به نشانی اینترنتی www.

adliran.

ir در دسترس مردم قرار دارد و آنان می توانند از این طریق شکواییه های خود را ثبت و یا با استفاده از کد رهگیری سوابق پرونده قضایی خود را پیگیری کنند.

روند ماهانه تعداد ثبت نام کنندگان ذر سامانه ثنا ( مهر ماه 95 تا اسفند 96) رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه همچنین هفته گذشته در نشست خبری در این زمینه تصریح کرد: یکی از توفیقات دستگاه قضا در سال 96، اجرای موفقیت آمیز ابلاغ الکترونیک و سامانه ثبت نام الکترونیک بوده است که برای آن حتما لازم بود سامانه ثبت نام برای احراز هویت شبکه ای راه اندازی شود که سامانه ثنا برای این مورد از ابتکارات قوه قضاییه بود.

وی بیان کرد: در حوزه دولت الکترونیک احراز هویت شبکه ای برای اولین بار در قوه قضاییه راه اندازی شد و بعد از آن موفق شدیم ذی نفعان پرونده و مردم را احراز هویت کنیم و از این طریق ابلاغ و موارد مختلف را به آن ها برسانیم.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری افزود: از ابتدای راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک (مهر 95 تاکنون) بیش از 10 میلیون و 377 هزار نفر از شهروندان به این سامانه اعتماد و ثبت نام کرده اند که در پی آن پیام های ما به تلفن همراه شهروندان ارسال می شود.

تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه ثنا (سال 95 و 96) معاون رییس قوه قضاییه عنوان کرد: در مدتی که سامانه ابلاغ بر اساس سامانه ثنا راه اندازی شده است 40 میلیون و 205 هزار ابلاغ الکترونیکی صادر کردیم که در مقایسه با روش سنتی اگر در هر سال هر ابلاغ به طور میانگین 10 هزار تومان هزینه داشته باشد در این روش 400 میلیارد و 205 میلیون تومان صرفه جویی اقتصادی داشته است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با تاکید بر اینکه شهروندان اعتماد خوبی به سامانه ثنا داشتند، ادامه داد: در هر ساعت به طور میانگین 601 نفر در این سامانه از ابتدای طرح ثبت نام کردند و هر ساعت 2 هزار و 330 ابلاغ الکترونیکی صادر کردیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 70 درصد از ابلاغ های دستگاه قضا را به صورت الکترونیکی صادر می کنیم، اظهار کرد: این خدمت علاوه بر فواید اقتصادی باعث جلوگیری از تضییع حقوق و حفظ حریم خصوصی می شود.

مقایسه شش ماهه تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه ثنا درحال حاضر ثبت دادخواست، رأی، احکام، فرآیند ها، ثبت سه گانه سازی ها و ابلاغ، الکترونیکی است که امیدواریم کارشناسی و شکواییه هم به زودی الکترونیکی شود؛ البته تحقق عدالت الکترونیکی یا به زبان ساده تر همان طرح بدون کاغذ، نیازمند امکانات گستره است و امید است با افزایش بودجه و تجهیز امکانات شاهد اجرایی شدن کامل پروژه ها باشیم.

شعار سال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری میزان ، تاریخ انتشار28 شهریور 97، کد خبر: 452673، www.

mizanonline.

com
کلید واژه ها: الکترونیک - قضایی - خدمات الکترونیک - فناوری اطلاعات - فناوری اطلاعات و ارتباطات - قوه قضاییه - خدمات قضایی - فناوری - اطلاعات - توسعه - نامه - اطلاع - برنامه - رییس قوه قضاییه - ارتباطات - پرداخت الکترونیکی - برنامه ششم توسعه - مراجع - پرونده های قضایی - قانون - توسعه اقتصادی - انحلال - آیین - آمار - جامعه - شرایط - دفتر - اجتماعی - پیشگیری - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
رای دادگاه قانون اساسی اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

عملیات ساخت 20 هزار و 500 واحد مسکونی زلزله زده پایان یافت

دشمن از پیشرفت ایران نگران است

21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است

ضریب اجرای طرح هادی در روستاهای دلفان به 32 درصد رسید

نخبگان قرآنی افغان در جوار احیاگر قرآن تجلیل شدند

اعتراف مجلس نمایندگان به نسل کشی در روهینگیا

مادر بزرگ یوتیوب درگذشت

راهبه های قمار باز 500 هزار دلار سرقت کردند

مرگ سارق مسلح در دوئل مسلحانه با پلیس

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

پوربابایی: مشکلات اجرایی نشان از عدم دقت لازم در تصویب قوانین دارد

مهمترین استخدامی های زنجان - هفته 38 ام

مهمترین استخدامی های یزد - هفته 38 ام

مهمترین استخدامی های هرمزگان و بندرعباس - هفته 38 ام

سازمان مدیریت بحران پیگیر رفع مشکلات ناشی از تغییر نوع، تعداد و زمان بارش ها

روایت مصلحی از زیر شاخه های نفوذ دشمن در ایران

نظر مقام معظم رهبری درباره فعالیت های سیاسی دانشجویان

وعده ای برای فارغ التحصیلان رشته موسیقی

اعدادی که با دیدنشان مغز شما سوت خواهد کشید!+فیلم

مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی باطل می شود

اجرایی شدن سند الگوی ایرانی اسلامی

اینجا معنای «جوانی» فرق می کند/ تحقق رویای محرومان در سایه سار خدمت

آیا سوت پایان ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون نواخته شده است؟

واژگونی مرگبار اتوبوس در محور رفسنجان- انار

با یک تیر نمی توان پاسخ صدها تیر شلیک شده به افکار عمومی را داد

شورای عالی آموزش و پرورش در انتظار سه تازه وارد

دشمن از پیشرفت ایران نگران است

استخدام بازاریاب در تولیدی گروه دنیز هوم دیزاین در تهران

استخدام نیروی خدماتی در شرکت معتبر بازرگانی در تهران

آنچه باید بدانیم؟/ جایگاه سازمانی روابط عمومی

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

رشته های دریایی در هرمزگان تقویت شود

ناجا پنج هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است

حدیث نگاشت/ رفع گرفتاری های مردم در سایه عنایت امام زمان(عج)

تشکیل شورای قرآنی در بروجرد

قرآن و مهجوریت/ بودجه از آسیب های کار فرهنگی و قرآنی است

اتمام حجت احزاب پاکستان در مورد رابطه با رژیم صهیونیستی

ضرورت تشکیل جلسه رؤسای 3 فراکسیون در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

بهانه­ ی طرح ملی اشتغال روستایی هدر رفت منابع مالی با توهّم اشتغال­زایی/ چرا بیکاری حل نمی شود؟

گلایه رضا کیانیان از یک عادت بد ایرانیان

رسوایی شوم اعضای شورای شهر شریف آباد ورامین پیچیده شد!

تنبیه عجیب دو دانش آموز توسط خانم معلم+ فیلم

21 گروه جهادی در بسیج دانشجویی قم فعال است

استخدام تکنسین آرایشی خانم مسلط با برندهای خارجی در غرب تهران

استخدام کارآموز در یک شرکت معتبر گرید در قزوین

ضریب اجرای طرح هادی در روستاهای دلفان به 32 درصد رسید

هفت دهه تلاش برنامه ریزی توسعه در ایران چگونه بود؟

آرمان های جوانی که در تحقق رویای محرومان شکل می گیرد

رسانه هایی که بخار کله مردم را خالی می کنند!

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 38 ام

این افراد در روز قیامت بزرگتـرین افسـوس، را خواهند خورد

آزمون مفاهیم طرح ملی «صراط» در تبریز برگزار شد

آموزش؛ نخستین گام تعالی «مدیریت مصرف» در جامعه

عبرت آموزی از تاریخ گذشتگان از ثمرات ایمان به معاد است

استخدام پژوهشگر R&D آقا در یک موسسه تحقیقاتی معتبر در شیراز

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی آشنا به اموراداری مالی(لیسانس مدیریت،حسابداری)

استخدام گرافیست در یک کارخانه تولیدی در اصفهان

تصویب قطعنامه نسل کشی مسلمانان روهینگیا در مجلس نمایندگان آمریکا

تحریم ها نمونه مخدوش شدن حق رضایت دولت ها/NPT فرش قرمز برای بازرسی و تحریم است

تأکید رییس سازمان اوقاف بر برون سپاری بخش هایی از مسابقات قرآن

حدیث نگاشت/رفع گرفتاری ها از مردم در سایه عنایت امام زمان(عج)

سریع آب گوشتان را خارج کنید

نماینده مجلس: یک جایی باید پرونده کشف امامزاده را ببندند/ مرتبا نباید امامزاده تولید شود

ناجا پنج هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است

استخدام پرسشگر ماهر فیلد در آمارگران تفکر ایده ال درمازندران

استخدام پرسشگر ماهر فیلد در آمارگران تفکر ایده ال/گیلان

استخدام مدرس زبان،نیروی خدماتی و آشپزی در تهران

استخدام مدرس زبان، نیروی خدماتی و آشپزی ، تراکت پخش کن و ناظر

دو دستاورد سیاسی برای انصارالله یمن با توافق استکهلم

تشکیل شورای قرآنی بروجرد

قرآن در مهجوریت /بودجه از آسیب های کار فرهنگی و قرآنی است

یادواره شهدای منطقه ارسباران در اهر برگزار می شود

دانشجویان تعیین کننده و جهت دهنده جامعه هستند

نگرش قرآن به خردورزی

برگزاری آزمون مفاهیم طرح ملی «صراط» در تبریز

آموزش نخستین گام در راه تعالی «مدیریت مصرف» در جامعه است

عبرت آموزی از تاریخ گذشتگان ثمره درخت پُربار ایمان به معاد است

زرآبادی: سطح رضایت عمومی در حوزه مدیریتی خانم ها بالا است

وعده جدید دولت/ استانداران جدید از نمای نزدیک/ آخرین وضعیت حادثه تروریستی چابهار/ تروریسم اقتصادی به روایت روحانی/ اتفاق ویژه ای درباره «قانون تسهیل ازدواج» رخ نداده است

مسجد «ملاحاجی»؛ آرامگاه 7 تن از علمای شیعه در دزفول

آخرین وضعیت ساختمان قاجارها در پلیس آگاهی

استخدام کارمند فروش در گروه بین المللی عصر ایرانیان در تهران

استخدام فروشنده دوربین های عکاسی و فیلم برداری آقا در تهران

استخدام مدیر دفتر در شرکت بین المللی ماکسیم در آبادان

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در بیرجند

شخصیت و جایگاه حضرت ابوطالب در اسلام برای جامعه تبیین شود

مادر بزرگ 107 ساله یوتیوب درگذشت

وقتی صاحب رستوران شیمی دان باشد!

استخدام کارشناس پشتیبانی امور مشتریان در شرکت تپ سی در تهران

استخدام کارشناس ارشد شهرسازی و برنامه ریزی شهری و علوم اجتماعی

استخدام ویزیتور حرفه ای در یک تولیدی معتبر برنج-آذربایجان غربی

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

آقای بدهکار دوباره طلبکار شد: حمله احمدی نژاد به روحانی و تکرار ادعای ترامپ

مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

افشاگری جدید رییس CIA درباره قتل خاشقجی: قرار بود برای جلوگیری از قتل توسط سعودی، MI6 جمال را برباید

کسری اعتبار 17 میلیاردی برای تجهیز هنرستان ها تا حذف سرانه پرورشی

برخی نقص ها محصول بی تدبیری هاست/ سخنگوی شورای نگهبان دست محمود صادقی را رو کرد/ خدا را شکر ما رییس جمهور نشدیم که دلار 5 هزار تومان بشود!

618 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفتند

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا