مطالب مرتبط:
خداحافظی با پرونده‎های کاغذی با اجرای طرح عدالت الکترونیکی/ از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا
اقدامات سازمان قضایی نیروهای مسلح در راستای تسهیل دسترسی به عدالت برای شهروندان/ از نظم بخشی به امورات حوزه قضایی تا افتتاح مجتمع قضایی غرب استان تهران
دستگاه ها با انتشار مدارک غیرطبقه بندی شده دسترسی شهروندان را به اطلاعات تسهیل کنند
سامانه خدمات الکترونیک شهروندان اصفهانی راه اندازی می شود
نپیوستن دستگاه ها به سامانه دسترسی آزاد اطلاعات پیگیری شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 11:352018-09-20سياسي

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا


درحالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی تاکید دارد، که با نگاهی گذرا به عملکرد معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، - می توان به شاخص‎های مثبت و روبه جلو این معاونت، در تحقق عدالت الکترونیک اذعان داشت درحالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی تاکید دارد، که با نگاهی گذرا به عملکرد معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، می توان به شاخص‎های مثبت و روبه جلو این معاونت، در تحقق عدالت الکترونیک اذعان داشت.

درحالی برنامه چهارم توسعه قضایی بر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتقاء وضعیت دادرسی، تسهیل دسترسی به مراجع و خدمات قضایی تاکید دارد که با نگاهی گذرا به عملکرد معاونت آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این حوزه می توان به شاخص‎های مثبت و روبه جلو این معاونت در تحقق عدالت الکترونیک اذعان داشت.

پیش از این نیز، قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور نیز بر مقولاتی همچون ارتقاء دادرسی، تسهیل دسترسی جامعه به رسیدگی عادلانه، اصلاح و تنقیح قوانین و مقررات مرتبط با قوه قضاییه، گسترش فرهنگ حقوقی قضایی جامعه، حاکمیت قانون و سلامت اداری تمرکز داشته است.

تصویب آیین نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی همچنین رییس قوه قضاییه در راستای رفع اطاله دادرسی، تسریع در امور جاری محاکم و پیشگیری از وقوع جرم و استفاده از فناوری های جدید در روند دادرسی، آیین نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را در 22 خرداد 91 تصویب کرد و در اجرای ماده 2 آیین نامه ارایه خدمات الکترونیک قضایی مصوب 22/ 3/ 1391 رییس قوه قضاییه، دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی را ابلاغ کرد.

متن دستورالعمل ضوابط و شرایط تاسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی نیز در در روزنامه رسمی منتشر شد.

به موجب خدمات الکترونیک قضایی، ثبت و آغاز برخی دعاوی با هدف تسهیل امور قضایی مردم، به دفاتر قضایی سپرده شد.

مهمترین اهداف سامانه خدمات الکترونکی قضایی طرح و پیگیری الکترونیکی دعاوی مطالبه چک، طرح و پیگیری الکترونیکی شکایات صدور چک بلا محل، ارائه الکترونیکی لایحه و مدارک پرونده های قضایی مربوط به چک، دریافت الکترونیک اوراق قضایی پرونده های مربوط به چک، کسب اطلاع از وضعیت پرونده های مربوط به چک از طریق سامانه و پرداخت الکترونیکی هزینه های دادرسی در دفاتر ارایه خدمات الکترونیک قضایی قابل انجام است.

کاهش مراجعه به دستگاه قضایی، تسریع در رسیدگی به پرونده و صرفه‎جویی در وقت و هزینه گروه های هدف، شفاف سازی فرایند های رسیدگی، افزایش کارآمدی نظام قضایی کشور با افزایش نسبی سرعت، دقت و کیفیت افزایش رضایتمندی مردم از قوه قضاییه و استفاده شهروندان از فرصت های برابر با رفع موانع اداری و.

از مهمترین اهداف توسعه دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بوده است.

مستندات قانونی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی بند 11 سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اتخاذ تدابیر الزام جهت کاهش فرآیند دادرســی و دستیابی سریع و آسان مردم به حقوق خود و بهره مندی از حقوق شهروندی در مراجع قضایی؛ بند ج-2 ماده 46 و بند ح-1 ماده 211 قانون برنامه پنجم توســعه کشــور؛ بند ب/2، ج/1، ی/1، ی/2 و ی/3 راهبرد ها و اهداف برنامه پنج ســاله قــوه قضاییه؛ تبصره بند ج.

ماده 11 قانون ارتقای نظام سلامت اداری و مقابله با فساد از جمله مستندات قانونی در توسعه طرح مذکور است.

طبق اعلام مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه می‎توان دریافت که ارائه خدمات پیگیری پرونده و اطلاع رسانی به مردم در صدر جدول و از مهمترین خدمات مورد تقاضای مردم در مراجعه به مجتمع‎های قضایی بوده است، که در نمودار زیر قابل رویت است.

آیت الله آملی لاریجانی رییس قوه قضاییه نیز همواره بر اهمیت توسعه فناوری های الکترونیکی و نقش آن در کاهش بسیاری از مفاسد و افزایش تکریم شهروندان تاکید داشته است و در 13 شهریور ماه سال گذشته، در جلسه مسئولان عالی قوه قضاییه با اشاره به اقداماتی نظیر راه اندازی امضای الکترونیک و ابلاغ الکترونیکی که موجب کاهش بسیاری از مفاسد و همچنین افزایش تکریم شهروندان می شود، از تلاش های مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه قدردانی و بر لزوم ادامه یافتن این اقدامات با قوت هرچه بیشتر تأکید کرد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین شهریاری رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ارائه خدمات الکترونیک قضایی را از طرح های مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: بی تردید اجرای این طرح گامی مهم در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه قضایی و توسعه خدمات الکترونیک در کشور است.

وی افزود: درگاه خدمات الکترونیک قضایی به نشانی اینترنتی www.

adliran.

ir در دسترس مردم قرار دارد و آنان می توانند از این طریق شکواییه های خود را ثبت و یا با استفاده از کد رهگیری سوابق پرونده قضایی خود را پیگیری کنند.

روند ماهانه تعداد ثبت نام کنندگان ذر سامانه ثنا ( مهر ماه 95 تا اسفند 96) رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه همچنین هفته گذشته در نشست خبری در این زمینه تصریح کرد: یکی از توفیقات دستگاه قضا در سال 96، اجرای موفقیت آمیز ابلاغ الکترونیک و سامانه ثبت نام الکترونیک بوده است که برای آن حتما لازم بود سامانه ثبت نام برای احراز هویت شبکه ای راه اندازی شود که سامانه ثنا برای این مورد از ابتکارات قوه قضاییه بود.

وی بیان کرد: در حوزه دولت الکترونیک احراز هویت شبکه ای برای اولین بار در قوه قضاییه راه اندازی شد و بعد از آن موفق شدیم ذی نفعان پرونده و مردم را احراز هویت کنیم و از این طریق ابلاغ و موارد مختلف را به آن ها برسانیم.

حجت الاسلام و المسلمین حمید شهریاری افزود: از ابتدای راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک (مهر 95 تاکنون) بیش از 10 میلیون و 377 هزار نفر از شهروندان به این سامانه اعتماد و ثبت نام کرده اند که در پی آن پیام های ما به تلفن همراه شهروندان ارسال می شود.

تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه ثنا (سال 95 و 96) معاون رییس قوه قضاییه عنوان کرد: در مدتی که سامانه ابلاغ بر اساس سامانه ثنا راه اندازی شده است 40 میلیون و 205 هزار ابلاغ الکترونیکی صادر کردیم که در مقایسه با روش سنتی اگر در هر سال هر ابلاغ به طور میانگین 10 هزار تومان هزینه داشته باشد در این روش 400 میلیارد و 205 میلیون تومان صرفه جویی اقتصادی داشته است.

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه با تاکید بر اینکه شهروندان اعتماد خوبی به سامانه ثنا داشتند، ادامه داد: در هر ساعت به طور میانگین 601 نفر در این سامانه از ابتدای طرح ثبت نام کردند و هر ساعت 2 هزار و 330 ابلاغ الکترونیکی صادر کردیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 70 درصد از ابلاغ های دستگاه قضا را به صورت الکترونیکی صادر می کنیم، اظهار کرد: این خدمت علاوه بر فواید اقتصادی باعث جلوگیری از تضییع حقوق و حفظ حریم خصوصی می شود.

مقایسه شش ماهه تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه ثنا درحال حاضر ثبت دادخواست، رأی، احکام، فرآیند ها، ثبت سه گانه سازی ها و ابلاغ، الکترونیکی است که امیدواریم کارشناسی و شکواییه هم به زودی الکترونیکی شود؛ البته تحقق عدالت الکترونیکی یا به زبان ساده تر همان طرح بدون کاغذ، نیازمند امکانات گستره است و امید است با افزایش بودجه و تجهیز امکانات شاهد اجرایی شدن کامل پروژه ها باشیم.

شعار سال ، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری میزان ، تاریخ انتشار28 شهریور 97، کد خبر: 452673، www.

mizanonline.

com
کلید واژه ها: الکترونیک - قضایی - خدمات الکترونیک - فناوری اطلاعات - فناوری اطلاعات و ارتباطات - قوه قضاییه - خدمات قضایی - فناوری - اطلاعات - توسعه - نامه - اطلاع - برنامه - رییس قوه قضاییه - ارتباطات - پرداخت الکترونیکی - برنامه ششم توسعه - مراجع - پرونده های قضایی - قانون - توسعه اقتصادی - انحلال - آیین - آمار - جامعه - شرایط - دفتر - اجتماعی - پیشگیری - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
اربعین، حرکتی برای استجابت دعای فرج است

مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

دبیر انجمن سرود کانون منصوب شد

در اختتامیه مسابقات قرآن مسکو چه گذشت+عکس

فراوانی اسناد موثق در اهمیت پیاده روی اربعین

بررسی 4 دهه فعالیت رسانه ای انقلاب اسلامی با 40 نشست

730 زائر سیستانی جامانده از اربعین به زیارت امام هشتم(ع) می روند

گزارش تصویری دیدار مدال آوران لرستانی با شهید زنده

خانواده های شاهد و ایثارگر مظهر ایثار و فداکاری هستند

انجام هماهنگی های امنیتی در 3 مرز منتهی به عراق/ زائران بدون گذرنامه و ویزا به مرز ها مراجعه نکنند

اعزام 25 دانشجوی دانشگاه آزاد بیرجند برای شرکت در راهپیمایی اربعین

توجه به سیره پیامبر(ص) در رفتار با کودکان

نظری درباره پرونده درمنی داده نشده است/ آغاز به کار دادگاه های ویژه جرائم اقتصادی در هرمزگان و اصفهان

آیا کارمندان خود را می شناسید؟

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی

خاطرات مداح شهید محسن گلستانی

پایه و اساس اسلام از نظر پیامبر اکرم (ص)

ناکامی یونس امامی و مجتبی گلیج در نخستین گام

ثبت جهانی خلیج فارس ایران

مراسم تشییع پیکر سرمربی پیشین تیم ملی کشتی برگزار شد+ تصاویر

اولین جاده آهنگین کشور در سمنان ایجاد شد

سفر عشق با پای پیاده برای رسیدن به معشوق

دو ضریح خیمه گاه و حضرت قاسم(ع) در بوشهر رونمایی می شوند

مدیر حوزه علمیه تهران از مدرسه امام خمینی(ره) رباط کریم بازدید کرد+ عکس

تصویر و اسامی مرزبانان ربوده شده

چند انتصاب جدید در مرکز خدمات حوزه های علمیه

دانشجویان برای راهپیمایی اربعین نیازی به وثیقه ندارند

آستان مقدس علوی ایستگاه تبلیغی ویژه زائران اربعین برپا کرد+ تصاویر

پیاده روی اربعین؛ راهبرد مقابله با اسلام هراسی و وحدت بر مدار محبت

چرا نویسنده زن انقلابی از شهدای مدافع حرم نوشت؟

50درصد از مدارس در سال جاری به وسیله خیرین احداث شده است

​آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در بخش خواهران

راه سختی که شریعتمداری پیش رو دارد

همسر دوبلور فقید: نتوانستم در تشییع همسرم شرکت کنم

توسعه تعامل با کشورهای عضو اکو بر مبنای دیپلماسی عمومی

اشرفی: برنامه سوم را می توان بازآرایی کرد

دولت از جمهوری اسلامی جا نماند

چرا وزرای روحانی از قرارگاه خاتم نیستند؟

استخدام تحصیلدار

استخدام پیک موتوری

استخدام گرافیست

استخدام طراح

استخدام صندوقدار

استخدام روانشناس

معاون شهردار تهران: برنامه سوم پایتخت بازآرایی می شود

گاز برخی مشترکان حاجی آباد و مود قطع می شود

جلسه شورای اقتصاد مقاومتی

مدیران بخشی از اختیارات خود را به شوراها واگذار کنند

سهمیه لاستیک کامیونداران اسدآباد افزایش یافت

دانشجویان بسیجی هم برای نمایندگان مجلس پیامک ارسال کرده اند

دستگیری یک زن مرتبط با حادثه تروریستی اهواز

مشخص نیست افساد فی الارض محیط زیستی ها در دادگاه احراز شود یا نه

سخنان رهبر انقلاب درباره شفافیت مسئولین با مردم

محکومیت جنایات آل سعود به زبان کاریکاتور و طنز

موکب احمدبن موسی(ع) تا دو روز بعد از اربعین میزبان زائران است

هفت نمایش به بخش مسابقه تئاتر خردسال راه یافتند/فراخوانی برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل محاکمه می شود/ اتهام: اخلال در نظام توزیع نیازمندی های مردم از طریق گرانفروشی به صورت کلان

فرمانده نیروی زمینی سپاه به پاکستان سفر کرد

28 موکب در حال خدمات رسانی هستند/ ویزای عراق تا دو روز مانده به اربعین صادر می شود

دادگاه های ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی در استان های هرمزگان و اصفهان بزودی کار خود را آغاز می کنند

میس کال های خارجی کلاهبردار!

به زودی مشکل طرح ترافیک مینی بوس ها حل می شود

سیاسی کاری در اعلام های هواشناسی شایعه است

دروس عمومی حوزه خراسان از 6 آبان تعطیل می شود

استعفای جهانگیری را تایید نمی کنم/ سخنان دیروز جهانگیری در واکنش به برخی مراجعات بود/ روحانی می توانست گزینه های بهتری را معرفی کند

استعلام از انتخابات شورای مرکزی اعتماد ملی/ بررسی گزارش برگزاری کنگره مجمع اسلامی کارکنان بانک ها، انجمن اسلامی مهندسین و حزب کارگزاران

نخستین نشست اجرایی سازی موافقتنامه چابهار برگزار می شود

7 نفر از اعضای شورای استان تهران در بازداشت هستند/هیچیک از بازداشتی ها سلب عضویت نشده اند

توضیحات سخنگوی ستاد اربعین در خصوص تاخیر در صدور ویزا

سفر سردار پاکپور به پاکستان برای پیگیری آزادسازی مرزبانان ربوده شده

مجتبی ماه پسند مشاور مالی سرپرست شهرداری رشت شد

هدیه رهبری به جوانان هرمزگان برای شرکت در مراسم اربعین

واکنش به ادعای کناره گیری ظریف

وزارت کار: تکذیب توزیع بسته حمایتی دولت

آماده شدن سند مناسبات اقتصادی اروپا با ایران

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

دانشگاهیان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تمرکز کنند

با مشارکت بانک اقتصادنوین؛ هجدهمین مدرسه مهر نوین به کودکان و نوجوانان شهرستان جاسک تقدیم شد

(تصاویر) پرواز پرندگان/ آلمان ، تور شاهزاده هری و مگان مارکل در استرالیا ، تظاهرات حامیان نامزد راستگری انتخابات ریاست جمهوری برزیل در شهر سائوپائولو و ... در عکسهای خبری روز

شاخص معرفی وزرای جدید، کارآمدی و هماهنگی با سیاست های دولت بود

مفسد فی الارض بودن فعالان محیط زیست بازداشت شده، هنوز به طور رسمی اعلام نشده است

استخدام شابلون زن ماهر وارد به عکاسی در تهران

استخدام گرافیست، انیمیشن کار و طراح در استودیو مجال

استخدام راسته دوز خانم با سابقه کار در تهران

استخدام کارگر ساده در تولیدی پوشاک

جوابیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی به کیهان: نباید دچار خودتحریمی شویم

اکبر نبوی:در سینمای اجتماعی پژوهش امر بسیار ضروری است

استخدام خدمه خانم جهت یک مهد کودک در تهران

نتیجه نظام رتبه بندی معلمان و فرهنگیان چه شد؟

استخدام منشی جهت کلینیک ترک اعتیاد در محدوده شریف آباد تهران

استخدام تعدادی چرخکار و اتوکار خانم در تهران

مرزبانان ربوده شده در سلامتی کامل هستند/ تلاش برای آزادی مرزبانان از طریق دیپلماسی

استخدام مهندس عمران آشنا به دفتر فنی در تهران

استخدام نقشه کش صنعتی مسلط به سالیدورکس در تهران

جوابیه دولت که کیهان آن را منتشر نکرد

خبر مشاهده عقرب در غذای دانشجویان ساختگی است

تصمیم نهایی درباره داوطلبان پزشکی در اولین فرصت اطلاع رسانی می شود

ترویج فرهنگ نماز آسیب ها را کاهش می دهد

تصویرسازی منفی و القای فضای ناامیدی؛ رمز عملیات روانی دشمن

7 عضو شوراهای استان تهران در بازداشت هستند

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا