مطالب مرتبط:
پول سرگردان در بازار، نظام برنامه ریزی را تحت تاثیر قرار داده
نظام برنامه ریزی کشور نیازمند تمرکز زدایی است
وزیر کشور: هر جای ایران می رویم می گویند که مظلوم هستند/ ظالم نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی و نظام اداری و پولی بانکی ماست
نظام برنامه ریزی کشور نیازمند تمرکز زدایی است
خانواده، رسانه و سبک زندگی سه عنصرتحولات فرهنگی کشور/در نظام جدید برنامه ریزی راهبردی مدرسه را در اولویت قرار دادیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 10:122018-09-20اقتصادي

تاثیر پول های سرگردان بر نظام برنامه ریزی کشور


دبیرکل خانه اقتصاد ایران با اشاره به تحلیل هایی در خصوص نقش دولت در گران کردن قیمت سکه و ارز، گفت: نیت دولت را باید خود دولت توضیح دهد و نمی توانیم نیت شناسی کنیم، - اما در هر صورت باید توجه داشت که دولت بزرگ ترین عرضه کننده ارز در بازار است و بیشترین ارز را در اختیار دارد، بنابراین قیمت گذار ارز دولت است.

خبرآنلاین: دبیرکل خانه اقتصاد ایران با اشاره به تحلیل هایی در خصوص نقش دولت در گران کردن قیمت سکه و ارز، گفت: نیت دولت را باید خود دولت توضیح دهد و نمی توانیم نیت شناسی کنیم، اما در هر صورت باید توجه داشت که دولت بزرگ ترین عرضه کننده ارز در بازار است و بیشترین ارز را در اختیار دارد، بنابراین قیمت گذار ارز دولت است.

مسعود دانمشند اظهار داشت: وقتی دلار 3500 تومانی یک باره به 4200 تومان می رسد و بعد بازار اول، دوم، سوم و چهارم ایجاد می شود، در این میان دولت نقش دارد.

همچنین در مورد سکه نیز باید گفت دولت اقدام به پیش فروش سکه می کند و به مردم می دهد، اما این که چرا دولت این کار را انجام می دهد و چه نیتی دارد را باید دولت پاسخ دهد و ما نمی توانیم چیزی بگوییم.

وی تصریح کرد: اما این که با افزایش قیمت دلار و سکه، نقدینگی را از دست مردم جمع کنیم، این مساله می تواند بخش عمده ای از اهداف دولت در این زمینه باشد، ولی باید پرسید چگونه می توان نفدینگی را از دست مردم جمع کرد که ابزارهای مختلفی دارد که باید به بالابردن بهره بانکی اشاره کرد؛ به طوری که پول های مردم به عنوان سپرده در اختیار بانک ها قرار گیرد و یا این که اوراق قرضه دولتی به مردم بفروشیم؛ البته نرخ بهره باید از نرخ سود بانکی بیشتر باشد که برای مردم جذابیت داشته باشد تا اقدام به خرید کنند.

دانشمند ادامه داد: همچنین می توانیم یک سری کالاها که مردم طالب و خواستار آنها هستند را پیش فروش کنیم، مانند سکه و خودرو و پول مردم را به این صورت جذب کنیم.

همچنین یکی دیگر از راه ها افزایش قیمت ارز هست.

وی تاکید کرد: با این کارها دولت بخش عمده ریال را می تواند از دست مردم جمع کند؛ البته این کار بازتاب و آثار تورمی هم دارد.

وقتی قیمت ها افزایش می یابد، آثار تورمی نمایان می شود و قدرت خرید مردم کاهش می یابد و این مساله آثاری در پی دارد.

دانمشند متذکر شد: در این که قیمت ارز و سکه در بازار بالا برود و دولت از این موضوع درآمد بیشتری به دست می آورد، شکی نیست، اما درآمد بیشتر دولت این گونه نیست که مستقیم به جیب دولت برود، بلکه دولت هر درآمدی داشته باشد، به خزانه وارد می شود و از طریق خزانه و برنامه بودجه می تواند هزینه کند.

مشکلی که دامن دولت را گرفت دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفت: یکی از مشکلات عمده که دامن دولت را گرفته موضوع موسسات مالی و اعتباری بود که موجب از بین رفتن حقوق مردم شده بود و دولت متعهد شد که جبران این حقوق سپرده گذاران را تقبل کند که این موضوع را باید از جایی محلی تامین می شد که دولت با مشکل نقدینگی مواجه شد و با این افزایش قیمت ها مشکل نقدینگی دولت حل شده است.

وی توضیح داد: اکنون چهار بازار داریم که شامل بازار اول ارز 4200 تومانی، بازار دوم ارز صادراتی 8 هزار تومانی، بازار سوم و در صرافی ها با ارز 13 هزار 200 تومانی و در نهایت بازار چهارم در کوچه و پس کوچه ها و ارز بیش از 14 هزار تومانی است.

دانشمند افزود: در گام نخست باید حجم معاملات این بازارها بررسی شود؛ در بازار اول بالای 40میلیارد دلار در سال برای کالاهای اساسی در حال معامله است.

در بازار دوم که صادراتی سالانه حداکثر بین 25 تا 30 میلیارد دلار معامله می شود؛ آنچه در بازار سوم و چهارم در حال معامله است و تا رقم بیش از 14هزار تومان نوسان دارد، حداکثر حدود 5درصد معاملات را به خود اختصاص می دهند، بنابراین باید گفت این 5درصد دارای تبلیغات زیاد هستند.

یعنی وقتی در بازار چهارم که در کوچه و پس کوچه های استانبول و فردوسی با نرخ 14 هزار تومان معامله صورت می گیرد، باید توجه داشت که حداکثر 50 تا 100هزار دلار در روز معامله شده است، اما تبلیغ و انعکاس بین مردم به عنوان دلار 14هزار تومان باعث می شود حتی مغازه داران و خرده فروشان نیز محصولاتی که اصلا ارتباطی با نرخ ارز ندارند را با این نرخ بسنجند و افزایش قیمت دهند.

وی تصریح کرد: این موارد منجر به گرانی می شود و دولت در این جا مشکل دارد و در تفکیک قیمت ها با مشکل مواجه می شود، زیرا بسیاری از کالاهایی که با دلار 4200 تومانی وارد کشور شده اند، برمبنای دلار 14هزار تومانی محاسبه می شود.

باید در این زمینه سازوکاری پیدا می شد تا گرانی اتفاق نیافتد.

گرانی ها برای چه اتفاق افتاد؟ دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفت: متاسفانه اکنون گرانی ای که اتفاق افتاده، بیشتر تحت تاثیر جو دلار 14هزار تومانی است و در حالی که این نرخ دلار در واقعیت روی قیمت بسیاری از کالاها اثر ندارد و همان طور که گفته شد، بازار اول و دلار 4200تومانی و با حجم 40میلیارد دلار در سال به واردات بسیاری از کالاهای اساسی نظیر گندم، برنج، شکر، روغن، گوشت و .

اختصاص می یابد و یا صنایع کوچک و متوسط نیز از دلار 8 هزار تومانی بازار دوم یا صادراتی استفاده می کنند، بنابراین باید متذکر شد که عمده اقتصاد ما با این 2 بازار ارز یعنی دلار 4200 تومانی و دلار 8 هزار تومانی تامین می شود.

نقدینگی در نظام بانکی حبس شد دانشمند درباره علت افزایش نقدینگی گفت: تحلیل بنده این است که از ابتدای دولت نخست روحانی برای این که جلوی نقدینگی را بگیرند، تصمیم گرفتند نقدینگی را در نظام بانکی حبس کنند؛ حبس نقدینگی یعنی نبود نقدینگی در دست مردم، زیرا وقتی نقدینگی وجود دارد، مردم به سراغ خرید کالا می روند، زیرا پول اضافه دارند و کالا را به هر قیمتی که ارایه شود، می خرند.

بنابراین نقدینگی بالا باعث می شود قیمت کالاها بالا رود و تورم زا شود.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران ادامه داد: با حبس نقدینگی و قرار دادن آن در جای دیگر، تعادلی میان نقدینگی در دست مردم و قیمت کالاها ایجاد می شود.

در دولت نخست روحانی این کار انجام شد و نقدینگی وارد بانک شد، اما توجه کنید باید در ادامه برنامه این باشد که وقتی نقدینگی وارد نظام بانکی شد و حبس شد، به جای دادن سود 22 تا 25درصد، نقدینگی را در بانک نگه داریم تا تحت کنترل باشد و باید گفت در مرحله دوم باید دید که این نقدینگی را کجا مصرف کنیم و نظام بانکی با ارایه تسهیلات به جایی و از محل این تسهیلات درآمد ایجاد کند که آن درآمد بتواند سود صاحبان سپرده را بپردازد و چرخ اقتصاد بچرخد.

وی تصریح کرد: اما در آن زمان نقدینگی ها به جاهایی به عنوان تسهیلات پرداخت شد که در نهایت به معوقه تبدیل شد و به سیستم بانکی بازنگشت و در نتیجه یک حفره ایجاد شد و بانک ها پولی که به بعضی از تجار و بازرگانان و و صنعتگران داده بودند، تبدیل به معوقه شد و نه اصل پول به بانک بازگشت و نه نتوانستند بهره آن را بگیرند، اما صاحبان سپرده هر ماه بهره سپرده خود را از بانک مطالبه می کردند.

دانشمند بیان کرد: در نتیجه بانک ها از منابع خود اقدام به پرداخت سود سپرده گذاران کرد و ماجرا به جایی رسید که بانک ها در ورطه ورشکستگی قرار گرفتند.

به دلیل این که سودها و بهره ها را از منابع خود می دادند و تسهیلات تبدیل به معوقات شده بود، اینجا بود که دولت نرخ سود و بهره را تا 15درصد کاهش داد و با این کار صاحبان سپرده ها برای این که بتوانند نیازهای خود را با بهره پول تامین کنند، اقدام به خارج کردن سپرده های خود از بانک ها کردند که در این شرایط نقدینگی مجدد وارد بازار شد و به سمت ارز، سکه، مسکن و خودرو حرکت کرد و نقدینگی در جاهای غیر مولد خرج شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر این نقدینگی در بخش تولید خرج می شد، بازده آن به جامعه بازمی گشت.

در نتیجه نقدینگی به صورت یک حرکت آنارشیستی و غیربرنامه ای وارد این مقوله ها شد و داستان گرانی ارز و سکه و.

را به وجود آورد.

برنامه کنترل نقدینگی نداشتیم این فعال اقتصادی گفت: در این شرایط دولت به جای این که دوباره برنامه کنترل نقدینگی را از طریق نظام بانکی پیگیری کند، بعد از چند ماه بعد برای جذب نقدینگی اجازه سود و بهره 21درصد را صادر کرد، اما دیر شده بود و فنر از جای خود خارج شده بود و به اصطلاح نقدینگی به شکل آنارشیستی وارد بازار شده بود.

وی تصریح کرد: اکنون نقدینگی به صورت لجام گسیخته وارد بازار شده و دولت برای کنترل این نقدینگی اقدام به فروش سکه کرد و هرچه عرضه شد، فروخته شد و پس از آن با خریداران و بدون اعلام قبلی و قانون، برخورد قضایی شد و باعث شد مردم از خرید سکه منصرف شده و به سمت دیگری متمایل شوند.

دانشمند گفت: به این ترتیب مردمی که پول داشتند، برای خرید سکه هجوم بردند و حتی برای خرید مسکن هم اقدام کردند و کسانی این کار را کردند که حجم پول زیادی در دست داشتند و در مقابل کسانی که زیر 50میلیون تومان داشتند، وارد بازار خرید سکه و ارز شدند.

اکنون نیز کسانی که مسکن خریداری کرده اند، با توقف معاملات احساس می کنند زیان کرده اند و دوباره در حال منتقل کردن پول از بازار مسکن به بازار سکه و ارز هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نقل و انتقال سرمایه سرگردان در بازارهای مختلفی همچون خودرو، سکه، ارز، مسکن و.

نظام برنامه ریزی اقتصادی دولت را تحت تاثیر قرار داده، بنابراین دولت باید برای این ماجرا یک فکر اساسی کند.


کلید واژه ها: دولت - مردم - قیمت - اقتصاد ایران - افزایش قیمت - بازار - افزایش - بزرگ ترین - درآمد - قیمت سکه - افزایش قیمت دلار - قیمت ارز - افزایش قیمت ارز - قدرت خرید مردم - برنامه - صورت - فروش - نرخ سود بانکی - بانک - اقتصاد - پیش فروش سکه - برنامه ریزی - ایران - بانکی - بهره بانکی - سود بانکی - قیمت دلار - خانه - خرید - هایی

آخرین اخبار سرویس:
تامین مواد اولیه، چالش جدی صنایع دستی

یارانه نوزادان امشب واریز می شود

علل کاهش نرخ ارز بعد از 13 آبان چه بود؟/ چند گام مهم و اساسی که باید زودتر انجام می شد

هیات مدیره کنونی صندوق ذخیره فرهنگیان مورد وثوق است

از ابتدای دی ماه چه اتفاقی برای خودروها رخ می دهد؟

کاهش 65 هزار تومانی قیمت هر گرم طلا/ رونق به بازار برگشته

افزایش 6 درصدی آمار امانت کتاب در مهاباد

بهره برداری از زائرسرای امامزاده حمزه رضا(ع) هولار ساری

برای ثبت نام در پیش فروش خودرو از سازمان های وابسته استعلام بگیرید

چرا مخدر «گل» گران شد؟

خرید حمایتی زعفران؛ راهکاری برای پیشگیری از افت قیمت

از ابتدای دی ماه چه اتفاقی برای خودروها رخ می دهد؟

کاهش 65 هزار تومانی قیمت هر گرم طلا/ رونق به بازار برگشته

بهره گیری از توان مهندسین بسیجی در پدافند غیرعامل

حداقل 100 میلیون ارز دولتی، نیاز داریم

11 بیمارستان در تهران روی پهنه گسل های اصلی واقع شده اند

اخطار به وزارت نفت/ 4 میلیون تن قیر وزارت راه هرچه زودترتأمین شود

کاهش نرخ 4 ارز بین بانکی + جدول

پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور/ پرداخت دستی متوقف شد

سبد معیشت کارگران یک میلیون و 240 هزار تومان افزایش یافت

 ابلاغ 330 میلیارد ریال  برای اجرای طرح های عمرانی مدارس خراسان شمالی

افزایش برداشت پرتقال از باغ های شهرستان میناب

نصب 26 دوربین ترافیکی در محورهای استان مرکزی

سبد معیشت کارگران یک میلیون و 240 هزار تومان افزایش یافت

بارش ها از ابتدای سال 80 درصد بیشتر از نرمال است

منازعه چین و آمریکا در «اَپِک» بالا گرفت

سرانجام رشد تعرفه های پزشکی در نیمه دوم 97

کاسبی فروشندگان دوره گرد روی اعصاب مردم

برداشت 1.4 میلیارد مترمکعبی از آبخوان های البرز

افزایش ضریب مکانیزاسیون، تدبیری برای بهبود معیشت کشاورزان

نارضایتی پاکستان از حضور هند در پروژه های آبی افغانستان

126صندوق حمایت توسعه کشاورزی در کشور فعال است

افزایش ضریب مکانیزاسیون، تدبیری برای بهبود معیشت کشاورزان

150 هزار هکتار سطح مکانیزه برنج سال آینده افزایش می یابد

برداشت 1.4 میلیارد مترمکعبی از آبخوان های البرز

سهم دولت روحانی و احمدی نژاد از بازار نفت چقدر است؟

همتی:47 میلیارد دلار ارز صادرات غیرنفتی با ایران باز می گردد

متهم کردن ظریف به این که به خارجی ها گرا می دهد، عجیب است/ مگر سازمان های بین المللی منتظر می مانند که ما اطلاعات بدهیم؟

استخدام کارگر خدماتی آقا جهت کلینیک دندانپزشکی در اصفهان

استخدام فروشنده خانم جهت مزون لباس زنانه در اصفهان

استخدام مهندس معمار خانم مسلط به ضوابط شهرداری در تهران

استخدام منشی مدیر عامل خانم جهت موسسه معتبر در اصفهان

استخدام مهندس ناظر ساختمان و مهندس ناظر تاسیسات در تهران

استخدام دندانپزشک عمومی جهت کلینیک در البرز

استخدام نیروی HSE در هرمزگان

استخدام پیک موتوری جهت رستورانی در البرز

53 پروژه آبخیزداری و مدیریت سیلاب در 20 استان کشور اجرا می شود

ذرت در صدر واردات کالاهای اساسی/افزایش 22 درصدی واردات دانه روغنی

برآورد بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

استخدام تعدادی کارمند جهت کادر اداری در کرج

استخدام شاگرد جهت همکاری با سمساری در شهر تبریز

استخدام کارشناس رادیولوژی جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام حسابدار آشنا به امور مالیاتی جهت کار در تهران

استخدام بند کار، ناخن کارو اپیلاسیون کار حرفه ای در شهر تبریز

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر در مشهد

استخدام حسابدار خانم مسلط به سیستم محاسبان در تهران

استخدام منشی و بازاریاب جهت همکاری در مشهد

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت بسته بندی در شهر قم

استخدام فروشنده باتجربه کیف و کفش در کرج

استخدام دو ردیف شغلی در یک شرکت معتبر صنایع غذایی - کرج

برداشت محصول به در استان

افزایش اعتماد آژانس به ایران به خاطر همکاری فعالانه

دلالان، مواد اولیه صنعت خودرو را تامین می کنند!

دلیل طراحی شلوار گل مالی یک ونیم میلیونی مشخص شد: می خواستند از کارگران حمایت کنند!

پرداخت تسهیلات روستایی و ایجاد اشتغال روستاییان در اشکذر

واریز یارانه نقدی ، امشب به حساب سرپرستان خانوارها

برآورد بازگشت 47 میلیارد دلار ارز صادراتی تا پایان سال

قیمت 29 ارز در بازار بین بانکی گران شد + جدول

کاهش اشتباهات ثبتی از امتیازات بزرگ ثبت آنی/ سالانه به طور متوسط 17 میلیون خدمات ثبتی به مردم ارائه می شود

مگامال ها؛ فضای مدرن یا بافت زائد شهری؟

قیمت روز موبایل در بازار تهران + جدول

حجم استخراج نفت در جمهوری آذربایجان سال آینده کاهش می یابد

بافت اجتماعی تعیین کننده قیمت مسکن است

تاثیر زنجیره مشکلات محیط زیستی بر کشاورزی، خدمات و صنعت

عکس | محصول جدید سایپا

یارانه ها امشب در حساب هاست

3روز اقامت در دوبی چند است؟

نفت همچنان در مسیر ارزانی

بورس انرژی میزبان عرضه متنوع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

استخدام کارشناس فروش با پورسانت عالی در یک شرکت معتبر در تهران

نرخ 39 ارز بین بانکی در 26 آبان ماه 97

825 هزار نوزاد متولد 97 امشب برای اولین بار یارانه می گیرند

فراهم شدن امکان پرداخت الکترونیکی عوارض خروج از کشور

چهاردهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان گشایش یافت

126صندوق حمایت توسعه کشاورزی در کشور فعال است

اخطار به وزارت نفت/ 4 میلیون تن قیر وزارت راه هرچه زودترتأمین شود

126 صندوق حمایت توسعه کشاورزی در کشور فعال است

فروش اینترنتی میوه در ایران آغاز شد

رییس جمهور عراق وارد تهران شد

کاهش 15 درصدی ماهیان گرمابی به دلیل خشکسالی/ از نوسانات ارزی سود زیادی نبردیم/ وضع صادرات خوب است

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

یارانه 45500 تومانی آبان امشب واریز می شود

کاهش ابتلا به تب مالت در کردستان به کمتر از نصف

سد ایلام سرریز کرد

126 صندوق حمایت توسعه کشاورزی در کشور فعال است

عبیدی، برای اولین بار در ایران داروی ضد سرطان خوراکی را تولید و به بازار عرضه کرد

نقد و بررسی پورشه میشن ای نسخه تایکان کراس توریسمو 2019

825 هزار نوزاد متولد 97 امشب برای اولین بار یارانه می گیرند/ اعتبار یارانه از بودجه قطع شد

تشییع پیکر مدیران تامین اجتماعی در پیشخوان امروز

تاثیر پول های سرگردان بر نظام برنامه ریزی کشور

تاثیر پول های سرگردان بر نظام برنامه ریزی کشور