مطالب مرتبط:
پول سرگردان در بازار، نظام برنامه ریزی را تحت تاثیر قرار داده
نظام برنامه ریزی کشور نیازمند تمرکز زدایی است
وزیر کشور: هر جای ایران می رویم می گویند که مظلوم هستند/ ظالم نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی و نظام اداری و پولی بانکی ماست
نظام برنامه ریزی کشور نیازمند تمرکز زدایی است
خانواده، رسانه و سبک زندگی سه عنصرتحولات فرهنگی کشور/در نظام جدید برنامه ریزی راهبردی مدرسه را در اولویت قرار دادیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 10:122018-09-20اقتصادي

تاثیر پول های سرگردان بر نظام برنامه ریزی کشور


دبیرکل خانه اقتصاد ایران با اشاره به تحلیل هایی در خصوص نقش دولت در گران کردن قیمت سکه و ارز، گفت: نیت دولت را باید خود دولت توضیح دهد و نمی توانیم نیت شناسی کنیم، - اما در هر صورت باید توجه داشت که دولت بزرگ ترین عرضه کننده ارز در بازار است و بیشترین ارز را در اختیار دارد، بنابراین قیمت گذار ارز دولت است.

خبرآنلاین: دبیرکل خانه اقتصاد ایران با اشاره به تحلیل هایی در خصوص نقش دولت در گران کردن قیمت سکه و ارز، گفت: نیت دولت را باید خود دولت توضیح دهد و نمی توانیم نیت شناسی کنیم، اما در هر صورت باید توجه داشت که دولت بزرگ ترین عرضه کننده ارز در بازار است و بیشترین ارز را در اختیار دارد، بنابراین قیمت گذار ارز دولت است.

مسعود دانمشند اظهار داشت: وقتی دلار 3500 تومانی یک باره به 4200 تومان می رسد و بعد بازار اول، دوم، سوم و چهارم ایجاد می شود، در این میان دولت نقش دارد.

همچنین در مورد سکه نیز باید گفت دولت اقدام به پیش فروش سکه می کند و به مردم می دهد، اما این که چرا دولت این کار را انجام می دهد و چه نیتی دارد را باید دولت پاسخ دهد و ما نمی توانیم چیزی بگوییم.

وی تصریح کرد: اما این که با افزایش قیمت دلار و سکه، نقدینگی را از دست مردم جمع کنیم، این مساله می تواند بخش عمده ای از اهداف دولت در این زمینه باشد، ولی باید پرسید چگونه می توان نفدینگی را از دست مردم جمع کرد که ابزارهای مختلفی دارد که باید به بالابردن بهره بانکی اشاره کرد؛ به طوری که پول های مردم به عنوان سپرده در اختیار بانک ها قرار گیرد و یا این که اوراق قرضه دولتی به مردم بفروشیم؛ البته نرخ بهره باید از نرخ سود بانکی بیشتر باشد که برای مردم جذابیت داشته باشد تا اقدام به خرید کنند.

دانشمند ادامه داد: همچنین می توانیم یک سری کالاها که مردم طالب و خواستار آنها هستند را پیش فروش کنیم، مانند سکه و خودرو و پول مردم را به این صورت جذب کنیم.

همچنین یکی دیگر از راه ها افزایش قیمت ارز هست.

وی تاکید کرد: با این کارها دولت بخش عمده ریال را می تواند از دست مردم جمع کند؛ البته این کار بازتاب و آثار تورمی هم دارد.

وقتی قیمت ها افزایش می یابد، آثار تورمی نمایان می شود و قدرت خرید مردم کاهش می یابد و این مساله آثاری در پی دارد.

دانمشند متذکر شد: در این که قیمت ارز و سکه در بازار بالا برود و دولت از این موضوع درآمد بیشتری به دست می آورد، شکی نیست، اما درآمد بیشتر دولت این گونه نیست که مستقیم به جیب دولت برود، بلکه دولت هر درآمدی داشته باشد، به خزانه وارد می شود و از طریق خزانه و برنامه بودجه می تواند هزینه کند.

مشکلی که دامن دولت را گرفت دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفت: یکی از مشکلات عمده که دامن دولت را گرفته موضوع موسسات مالی و اعتباری بود که موجب از بین رفتن حقوق مردم شده بود و دولت متعهد شد که جبران این حقوق سپرده گذاران را تقبل کند که این موضوع را باید از جایی محلی تامین می شد که دولت با مشکل نقدینگی مواجه شد و با این افزایش قیمت ها مشکل نقدینگی دولت حل شده است.

وی توضیح داد: اکنون چهار بازار داریم که شامل بازار اول ارز 4200 تومانی، بازار دوم ارز صادراتی 8 هزار تومانی، بازار سوم و در صرافی ها با ارز 13 هزار 200 تومانی و در نهایت بازار چهارم در کوچه و پس کوچه ها و ارز بیش از 14 هزار تومانی است.

دانشمند افزود: در گام نخست باید حجم معاملات این بازارها بررسی شود؛ در بازار اول بالای 40میلیارد دلار در سال برای کالاهای اساسی در حال معامله است.

در بازار دوم که صادراتی سالانه حداکثر بین 25 تا 30 میلیارد دلار معامله می شود؛ آنچه در بازار سوم و چهارم در حال معامله است و تا رقم بیش از 14هزار تومان نوسان دارد، حداکثر حدود 5درصد معاملات را به خود اختصاص می دهند، بنابراین باید گفت این 5درصد دارای تبلیغات زیاد هستند.

یعنی وقتی در بازار چهارم که در کوچه و پس کوچه های استانبول و فردوسی با نرخ 14 هزار تومان معامله صورت می گیرد، باید توجه داشت که حداکثر 50 تا 100هزار دلار در روز معامله شده است، اما تبلیغ و انعکاس بین مردم به عنوان دلار 14هزار تومان باعث می شود حتی مغازه داران و خرده فروشان نیز محصولاتی که اصلا ارتباطی با نرخ ارز ندارند را با این نرخ بسنجند و افزایش قیمت دهند.

وی تصریح کرد: این موارد منجر به گرانی می شود و دولت در این جا مشکل دارد و در تفکیک قیمت ها با مشکل مواجه می شود، زیرا بسیاری از کالاهایی که با دلار 4200 تومانی وارد کشور شده اند، برمبنای دلار 14هزار تومانی محاسبه می شود.

باید در این زمینه سازوکاری پیدا می شد تا گرانی اتفاق نیافتد.

گرانی ها برای چه اتفاق افتاد؟ دبیرکل خانه اقتصاد ایران گفت: متاسفانه اکنون گرانی ای که اتفاق افتاده، بیشتر تحت تاثیر جو دلار 14هزار تومانی است و در حالی که این نرخ دلار در واقعیت روی قیمت بسیاری از کالاها اثر ندارد و همان طور که گفته شد، بازار اول و دلار 4200تومانی و با حجم 40میلیارد دلار در سال به واردات بسیاری از کالاهای اساسی نظیر گندم، برنج، شکر، روغن، گوشت و .

اختصاص می یابد و یا صنایع کوچک و متوسط نیز از دلار 8 هزار تومانی بازار دوم یا صادراتی استفاده می کنند، بنابراین باید متذکر شد که عمده اقتصاد ما با این 2 بازار ارز یعنی دلار 4200 تومانی و دلار 8 هزار تومانی تامین می شود.

نقدینگی در نظام بانکی حبس شد دانشمند درباره علت افزایش نقدینگی گفت: تحلیل بنده این است که از ابتدای دولت نخست روحانی برای این که جلوی نقدینگی را بگیرند، تصمیم گرفتند نقدینگی را در نظام بانکی حبس کنند؛ حبس نقدینگی یعنی نبود نقدینگی در دست مردم، زیرا وقتی نقدینگی وجود دارد، مردم به سراغ خرید کالا می روند، زیرا پول اضافه دارند و کالا را به هر قیمتی که ارایه شود، می خرند.

بنابراین نقدینگی بالا باعث می شود قیمت کالاها بالا رود و تورم زا شود.

دبیرکل خانه اقتصاد ایران ادامه داد: با حبس نقدینگی و قرار دادن آن در جای دیگر، تعادلی میان نقدینگی در دست مردم و قیمت کالاها ایجاد می شود.

در دولت نخست روحانی این کار انجام شد و نقدینگی وارد بانک شد، اما توجه کنید باید در ادامه برنامه این باشد که وقتی نقدینگی وارد نظام بانکی شد و حبس شد، به جای دادن سود 22 تا 25درصد، نقدینگی را در بانک نگه داریم تا تحت کنترل باشد و باید گفت در مرحله دوم باید دید که این نقدینگی را کجا مصرف کنیم و نظام بانکی با ارایه تسهیلات به جایی و از محل این تسهیلات درآمد ایجاد کند که آن درآمد بتواند سود صاحبان سپرده را بپردازد و چرخ اقتصاد بچرخد.

وی تصریح کرد: اما در آن زمان نقدینگی ها به جاهایی به عنوان تسهیلات پرداخت شد که در نهایت به معوقه تبدیل شد و به سیستم بانکی بازنگشت و در نتیجه یک حفره ایجاد شد و بانک ها پولی که به بعضی از تجار و بازرگانان و و صنعتگران داده بودند، تبدیل به معوقه شد و نه اصل پول به بانک بازگشت و نه نتوانستند بهره آن را بگیرند، اما صاحبان سپرده هر ماه بهره سپرده خود را از بانک مطالبه می کردند.

دانشمند بیان کرد: در نتیجه بانک ها از منابع خود اقدام به پرداخت سود سپرده گذاران کرد و ماجرا به جایی رسید که بانک ها در ورطه ورشکستگی قرار گرفتند.

به دلیل این که سودها و بهره ها را از منابع خود می دادند و تسهیلات تبدیل به معوقات شده بود، اینجا بود که دولت نرخ سود و بهره را تا 15درصد کاهش داد و با این کار صاحبان سپرده ها برای این که بتوانند نیازهای خود را با بهره پول تامین کنند، اقدام به خارج کردن سپرده های خود از بانک ها کردند که در این شرایط نقدینگی مجدد وارد بازار شد و به سمت ارز، سکه، مسکن و خودرو حرکت کرد و نقدینگی در جاهای غیر مولد خرج شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر این نقدینگی در بخش تولید خرج می شد، بازده آن به جامعه بازمی گشت.

در نتیجه نقدینگی به صورت یک حرکت آنارشیستی و غیربرنامه ای وارد این مقوله ها شد و داستان گرانی ارز و سکه و.

را به وجود آورد.

برنامه کنترل نقدینگی نداشتیم این فعال اقتصادی گفت: در این شرایط دولت به جای این که دوباره برنامه کنترل نقدینگی را از طریق نظام بانکی پیگیری کند، بعد از چند ماه بعد برای جذب نقدینگی اجازه سود و بهره 21درصد را صادر کرد، اما دیر شده بود و فنر از جای خود خارج شده بود و به اصطلاح نقدینگی به شکل آنارشیستی وارد بازار شده بود.

وی تصریح کرد: اکنون نقدینگی به صورت لجام گسیخته وارد بازار شده و دولت برای کنترل این نقدینگی اقدام به فروش سکه کرد و هرچه عرضه شد، فروخته شد و پس از آن با خریداران و بدون اعلام قبلی و قانون، برخورد قضایی شد و باعث شد مردم از خرید سکه منصرف شده و به سمت دیگری متمایل شوند.

دانشمند گفت: به این ترتیب مردمی که پول داشتند، برای خرید سکه هجوم بردند و حتی برای خرید مسکن هم اقدام کردند و کسانی این کار را کردند که حجم پول زیادی در دست داشتند و در مقابل کسانی که زیر 50میلیون تومان داشتند، وارد بازار خرید سکه و ارز شدند.

اکنون نیز کسانی که مسکن خریداری کرده اند، با توقف معاملات احساس می کنند زیان کرده اند و دوباره در حال منتقل کردن پول از بازار مسکن به بازار سکه و ارز هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نقل و انتقال سرمایه سرگردان در بازارهای مختلفی همچون خودرو، سکه، ارز، مسکن و.

نظام برنامه ریزی اقتصادی دولت را تحت تاثیر قرار داده، بنابراین دولت باید برای این ماجرا یک فکر اساسی کند.


کلید واژه ها: دولت - مردم - قیمت - اقتصاد ایران - افزایش قیمت - بازار - افزایش - بزرگ ترین - درآمد - قیمت سکه - افزایش قیمت دلار - قیمت ارز - افزایش قیمت ارز - قدرت خرید مردم - برنامه - صورت - فروش - نرخ سود بانکی - بانک - اقتصاد - پیش فروش سکه - برنامه ریزی - ایران - بانکی - بهره بانکی - سود بانکی - قیمت دلار - خانه - خرید - هایی

آخرین اخبار سرویس:
تفاوت بیمه سلامت و بیمه ایرانیان/ خدمات بیمه سلامت به 5 گروه بیمار خاص کاملا رایگان است/// برای جمعه

معادن ایران، سرمایه خفته

معادن ایران، سرمایه خفته

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز یکشنبه 30 دی 97 + تغییرات

بهره برداری از 15 طرح ورزشی 20میلیارد تومانی در استان مرکزی

سهم سازمان نوسازی و تجهیز مدارس در بودجه

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت تولیدی صنعتی در قزوین

استخدام کارشناس نصب و راه اندازی آقا در شرکت ماداکتو

هتل ها حاضرند تخفیف بدهند؟

هوایی پاک تر با جایگزینی CNG به جای بنزین و گازوییل

رشد 10000 درصدی نقدینگی طی 20 سال

رشد 10000 درصدی نقدینگی طی 20 سال

نوساز های کوچک متراژ با قیمت مناسب در کدام مناطق پایتخت پیدا می شوند+جدول

چرا بودجه حوزه علم و فناوری برای سال 98 کاهش یافته؟/ پژوهشگران اندرخم کوچه بی پولی!

در نظرسنجی از 3047 فعال اقتصادی مطرح شد؛ بدتر شدن وضعیت کسب و کار در ایران+جدول

پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه کمی مصرف کنید

کاهش دخالت دولت؛ بهترین مشوق صادرات

تصمیم جدید گمرک 500 هزار نفر را بیکار می کند

توضیحات بیمه مرکزی در مورد بیمه نامه های جدید شخص ثالث

پیش از ورزش صبحگاهی صبحانه کمی مصرف کنید

اقدام پژوهی چگونه توانستم تفهیم درس عربی را برای دانش آموزان پایه هفتم افزایش دهم؟

افزایش قیمت مسکن در اروپا

ایران خودرو: قیمت در فروش قطعی خودرو ها تغییر نمی کند

مشترکان پرمصرف آب وبرق به زودی جریمه می شوند

تصاویر/ نگاهی به ولوو xc90؛ هیولای لوکس سوئدی

روسیه پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان

جلوگیری از سواستفاده احتمالی با راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان

عاملی دور از انتظار که موجب کاهش بهره وری در کار می شود

گردش مالی موسسات کمک آموزشی چقدر است؟ +اینفوگرافی

گران ترین شکلات های جهان با قیمت های نجومی که هوش از سرتان می پرانند! + تصاویر

قیمت آپارتمان در یافت آباد

بیش از 2 میلیون روس در هوای برفی به آب زدند

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر چه معایبی دارد؟

کاهش 25 درصدی قیمت در انتظار موبایل ها

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-حسابداری و حسابرسی 1375

آخرین تصمیمات مجلس برای تعیین تکلیف قیمت بنزین در سال 98

ابرهایی که بر کویر نمی بارند، زمینی که خشک است

بی قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟ +جدول

پشت پرده ارزان شدن قیمت دلار چیست؟

وزارت کشاورزی در مبارزه با قاچاق دام تعلل می کند

شورای عالی معادن درلرستان باید تشکیل شود

آخرین وضعیت دریافت پول گاز صادراتی ایران از مشتریان

شرکت های اسلحه سازی که پول پارو می کنند را بشناسید

جزییات جذب 600 سرباز وظیفه نخبه در وزارت صمت

شایعات فضای مجازی درباره صدور فاکتور تعهدات قطعی ایران خودرو بدون سود مشارکت!؟

شورای عالی معادن درلرستان باید تشکیل شود

شناسایی کارگران فاقد بیمه از طریق حسابهای یارانه

تکذیب ایران خودرو درباره صدور فاکتور تعهدات قطعی بدون سود مشارکت

احتمال بازگشت احمدی نژاد قوت گرفت!

سبزپوشی بورس سهام داران را امیدوار کرد

عکس/ تولید هندوانه به اندازه دانه های زیتون

بیماری هایی که پس از انقلاب از کشور پاک شدند

چرا انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز متوقف شد؟

افزایش 120 هزار تومانی قیمت سکه در بازار

قیمت قطعی محصولات ایران خودرو افزایش نمی یابد

خانه های ویلایی تهران چند؟

تکلیف مشتریان ساندرو و تندر 90 مشخص شد

مشمولین بسته حمایتی به شماره #4*4* پیامک بزنند

نرخ با سوادی 80 درصدی و برخورداری 75 درصدی روستاهای کشور از گاز

خودروسازان: ضرر کردیم

صرف هزینه 15 میلیون دلاری برای واردات ماشین ظرفشویی + جدول

مرغ دوباره از قفس پرید!

سدسازی در ایران از نقطه شروع تاکنون

صیادان چشم انتظار یک مصوبه/ مشکلی که قرار نیست حل شود/صیادان در تور مشکلات بیمه ای گرفتارند

تلویزیون برای تبلیغ مؤسسه های کنکور توجیهی ندارد

شغل های پردرآمد سال 2019 معرفی شد

اعتراض به افزایش قیمت خوراک محصولات روانکار صنعتی

600 هزار میلیارد یارانه در انرژی / تدوین بسته اصلاح قیمت حامل ها

ابهام در روند صعودی قیمت طلا

سرنوشت موسسات مالی در انتظار خودروسازان

آجیل و خشکبار ارزان شد؟

کاهش 25 درصدی قیمت در انتظار بازار تلفن همراه

حذف 4 صفر از پول ملی محاسبات حسابداری را آسان تر و مبادلات را تسهیل می کند / اگر اصلاحات ساختاری در اقتصاد انجام دهیم، این اقدام، یک گام مثبت است

پیام برازجانی، دستیار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد

ابهام در روند صعودی قیمت طلا

ایران خودرو: قیمت در فروش قطعی خودروها تغییر نمی کند

افزایش اختیارات اقتصادی اردوغان

دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور در گفت وگو با فارس خبر داد جزییات دیدار وزیر راه با انبوه سازان/بخش خصوصی با وجود سهم 90 درصد تولید مسکن ، در سیاست گذاری دولت نقش ندارد

ثبات نرخ طلای سرخ در بازار/ نرخ پایه گمرکی زعفران تعدیل شد

ثبات بازار قراضه در ترکیه

ویدئو / با بزرگترین هواپیمای جهان آشنا شوید

بازار ورق چین در چه حال است؟

افزایش قیمت مسکن در اروپا

طرح دموکرات ها برای تقویت مرزها منهای دیوار مکزیک

آخرین قیمت نهاده های دامی و کشاورزی در بازار

مظنه فروش دمنوش گیاهی در بازار چقدر است؟

چرا پراید یک هفته ای 36 میلیون تومان شد؟

سکته های قلبی در کمین این بیماران

هزینه سیاست های شکست خورده از جیب اقساط مسکن مهر؟

هجوم پالایشگاه های آمریکایی برای خرید نفت سنگین

ایجاد شهرک صنعتی غیردولتی در کشت و صنعت مغان

بازار خودرو در صعود

چرا انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز متوقف شد؟

افت 51 میلیارد دلاری ورود سرمایه خارجی به آمریکا

برابری مبل ایرانی با مبل ایتالیایی

نرخ رسمی قبر در بهشت زهرای تهران چقدر است؟

روسیه پنجمین دارنده بزرگ ذخایر طلای جهان

پالادیوم رکورد 1400 دلار را شکست

مدیر عامل بانک جی پی مورگان آمریکا 31 میلیون دلار پاداش گرفت

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 30دی

تاثیر پول های سرگردان بر نظام برنامه ریزی کشور

تاثیر پول های سرگردان بر نظام برنامه ریزی کشور