مطالب مرتبط:
ارتباط مؤثر با قرآن و آموزه های دینی؛ راهی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان
بررسی ادعای دولت آمریکا مبنی بر ارتباط ایران و القاعده
مهمترین عوامل توسعه و شکل گیری تمدن اسلامی از منظر قرآن کریم بررسی شد
بررسی برنامه های قرآنی چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در جلسه کمیته قرآن ستاد دهه فجر
مداحان ارتباط جدی با قرآن داشته باشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 10:122018-09-20سياسي

بررسی ارتباط زن و شوهر در قرآن


بررسی ارتباط زن و شوهر در قرآن - رکنا: زن و شوهر، دو انسانی هستند که با میل و علاقه و عشق و خواست پروردگار در کنار یکدیگر قرار می گیرند و نسبت به هم وظایفی دارند.

مرد و زن، زن و شوهر، زوج، همسر و .

دو انسان از دو جنس متفاوت که با میل و علاقه و عشق و خواست پروردگار در کنار یکدیگر قرار می گیرند و قلبشان برای هم می تپد، دو فردی که برای زندگی کردن با هم آفریده شده اند و .

اما این دو چه روابط و چه برخوردی در یک زندگی مشترک باید با هم داشته باشند و چه مسئولیت هایی دارند؟ مهارت های موثر در همسرداری محبت و علاقه زن و شوهر به یکدیگر از آیات الهی و مقدس است و با ازدیاد ایمان فرد پیوند دارد؛ بنابراین باید از هر امر مشروعی که به تعمیق این احساس کمک می کند یاری جست و از اموری که میان همسران ایجاد کدورت و سردی می کند، اجتناب کرد؛ البته این امر نیازمند کسب مهارت های گوناگونی است که برخی را حجت درون (عقل) و برخی را حجت برون (شرع) بیان می کند.

ببینید: بی حجابی روابط زن و شوهر ها را سرد می کند به یقین مهارت های موثری را که عقل کشف می کند، در محدوده موازین شرعی موثر و پایدار خواهد بود.

از جمله این مهارت ها عبارتند از: - از نگرش هایی که به روابط عاطفی همسران لطمه می زند اجتناب کنید.

از جمله خواندن کتاب ها، دیدن فیلم ها، شنیدن توصیه های که جنس زن یا مرد را تحقیر می کند، تقابل و تضاد میان آن دو را تقویت می کند و خود خواهی های افراطی را موجه جلوه می دهد.

- بکوشید تا عشق خود را به همسرتان روز به روز مستحکم تر کنید برای این کار کتاب بخوانید و مطالعات خود را در این امر گسترش دهید و روایاتی که ارزش این صحبت را به شما گوشزد می کند، بنویسید و در جایی نصب کنید که زیاد ببینید.

- عکس ها و فیلم های اول ازدواج را هر چند وقت یک بار با همسرتان نگاه کنید.

- محبت و علاقه خود را به همسرتان را به بهانه های گوناگون ابراز کنید.

- به رابطه صمیمی میان خود و همسرتان اکتفا نکنید و به او احترام بگذارید.

- در جمع خانواده خود، احترام همسرتان را حفظ کنید تا دیگران هم بدانند همسر شما محترم است.

رسول خدا (ص) می فرماید: هر کس مسلمانی را گرامی بدارد خدا را گرامی داشته است.

- روابط خود با همسرتان را ارتباطی نیکو و پسندیده قرار دهید.

- مهارت های ارتباط موثر و نیکو را فرا گرفته و تمرین کند تا ارتباط پسندیده عادت شما گردد.

- زوجین باید به تفاوت جنسیتی یکدیگر واقف باشند و رفتار خویش را بر اساس این واقعیات برنامه ریزی کنند.

ابعاد تعاوت های زنان با مردان عبارتند از: * جسمی و فیزیولوژیکی * عاطفی و روانی * رفتاری و عملکرد * خواسته ها و توقعات روابط زن وشوهر در قرآن چگونه است؟ در امر ازدواج سخن از این است که دو انسان، یکدیگر را درک کنند.

مسلماً هیچ انسانی فاقد نقطه های ضعف روحی و عاطفی و اخلاقی نیست.

اگر بناست دو انسان به درک کامل یکدیگر برسند، حق این است که همه نقطه های مثبت و منفی و جنبه های قوت و ضعف یک شخصیت، به ظهور و بروز برسد تا برای دیگری معلوم شود که این انسان، چند درصد قابل اعتماد و دوست داشتنی و جذب شدنی اس ما نمی خواهیم به یکی بی اندازه میدان بدهیم و دیگری را خفه و خاموش کنیم.

محیط خانواده، نباید محیط قلدری و حاکمیت مطلق مرد یا زن باشد.

باید حدود وظایف و مسؤولیت های هر یک مشخص شود، تا اگر تخلف کرد، قابل مؤاخذه و تعقیب و حتی تنبیه باشد.

اکثر اختلافات خانوادگی، مخصوصاً اگر از جانب مرد باشد، نتیجه توقعات و انتظاراتی است که از حدود وظایف و مسؤولیت های هر یک خارج است.

بیشتر بدانید: آثار زیان بار ارتباط زن و مرد نامحرم زن چه وظایفی دارد حدود این وظایف چیست قرآن در یک جمله با معرفی زنان صالح، حد و مرز وظایف آن ها را مشخص کرده و می فرماید:.

فَالصّالِحِاتُ قِانِتِات حِافِظِات لِلْغَیْبِ.

زنان صالح، در برابرشوهران مطیع و متواضعند و در غیاب آن ها حافظ مال و ناموس آنهایند.

زن شایسته از نظر قرآن، زنی است که در برابر شوهر (قانت) یعنی در آنچه مربوط به وظایف (زناشویی) است و نه چیز های دیگر، مطیع و متواضع است.

چنین زنی در غیاب شوهر، بستر و خانه و ثروت او را در معرض دستبرد خائنان قرار نمی دهد.

اگر در خارج از این محدوده، مرد از زن توقعاتی دارد و زن نمی خواهد یا نمی تواند برآورده سازد، نباید تحمیل و اجبار کرد.

در این جا مرد حق قدرت نمایی و شکایت کردن و پرونده سازی ندارد.

چرا با توقعات بی جا انسانی را پریشان و محیط زندگی را صحنه نبرد و کشمکش سازیم! اگر هر کسی به وظیفه خود عمل کند و هر کسی مواظب باشد که توقعات خود را در حدی که وظیفه و تکلیف ایجاب می کند، محدود سازد، زندگی، آرامش بخش خواهد بود؛ آن وقت است که هر کسی قدر گذشت و فداکاری و ایثار دیگران را می داند و از جان و دل سپاسگزار است.

ما می گوییم: زن فداکاری کند؛ مادری کند؛ در زندگی مشترک خانوادگی هر چه در توان دارد، به کار بیندازد و هرچه بهتر، مایه دلگرمی و سربلندی و اطمینان و آسایش شوهر باشد؛ اما می گوییم: مرد هم باید بداند که این ها در قلمرو وظیفه و تکلیف و مسؤولیت زن نیست.

قرآن وظیفه او را محدود کرده است به آنچه گفتیم.

بنابراین، اگر زن فداکاری می کند، خود را طلبکار او نداند و اجرش را ضایع نکند و اگر فداکاری نکرد، جار و جنجال راه نیندازد و با قهر و غضب و تهدید و ضرب و جرح و پرونده سازی، او را به آنچه وظیفه اش نیست، مجبور نسازد.

این مطلب را از دست ندهید: آیا بزرگتر بودن زن از شوهر دلیلی برای یک ازدواج ناموفق است؟ مرد باید بداند که در این زندگی مشترک و در این پیوند مقدس، کتاب آسمانی اسلام دو وظیفه بر دوش او نهاده و حق هم همین است: 1.

انفاق هزینه زندگی زن در حد متعارف و معمول.

قرآن کریم می فرماید:.

الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللّهُ بَعْضَهُمْ عَلی بَعْضٍ وَبِما أنْفَقُوا.

مردان تکیه گاه زنانند.

به خاطر این که خدا بعضی را بر بعضی برتری داده و به خاطراین که مردان انفاق می کنند.

واژه (قوّام) در زبان عربی مبالغه (قیّم) است و قیّم به کسی گفته می شود که به رفع حوایج زندگی دیگری قیام می کند و از آن جا که هم در جامعه و هم در خانواده، به واسطه نیرومندی بیشتر، مسؤولیت های سنگین تری بر عهده مردان گذاشته شده است قوام و قیم شده اند.

2 -حسن معاشرت و رفتار قرآن مجید به مردان چنین دستور می دهد:.

وَعاشِرُوهُنَّ بِالمَعْرُوفِ.

با زنان، به (خوبی) معاشرت کنید.

مقصود از (معروف) پسندیده و نیکوست و هدف این است که در جامعه اسلامی، نیکی ها معروف و شناخته و بدی ها، منکر و ناشناخته باشد.

در نظام زندگی اجتماعی و خانوادگی، همه باید نفع برسانند.

معروف و پسندیده، در این نظام این است که هرعضوی همان طور که نفع می رساند، نفع هم بگیرد و اصالت و استقلال Esteghlal هیچ کس فدای اصالت و استقلال دیگری نشود.

هنگامی که قرآن از بعضی از سنت های ناپسندیده عربی در مورد زنان، از قبیل: به ارث گرفتن آن ها و زیر فشار گذاشتن آن ها برای آن که از مهریه خود چشم بپوشند، سخن می گوید، خاطر نشان می فرماید که: (بَعْضُکُمْ مِنْ بَعْضٍ.

) یعنی، شما زنان و مردان همه اعضای یک پیکرید و همه به یکدیگر نیاز دارید و هیچ یک از شما نمی تواند اصالت و استقلال و فردیت دیگری را فدای اصالت و استقلال و فردیت خودسازد.

وَکَیْفَ تَأخُذُونَهُ وَقد أفضی بَعْضُکُم إلی بعض وَأخَذنَ مِنْکُم مِیثاقاً غلیظاً.

وچگونه آن را می گیرید، در صورتی که شما به یکدیگر رسیده (ویگانه شده اید) و زنان از شما پیمانی استوار گرفته اند (و نباید به یکدیگر ضرر بزنید).

تذکر یک نکته قرآنی به همه مردان را لازم می دانیم و آن این است که: حسن معاشرت با زنان، به قدری دامنه اش وسیع است که حتی اگر در دل نسبت به همسر خویش احساس کراهتی هم بکنند، نباید در رفتارِ آن ها تأثیری بگذارد.

قرآن در این باره می فرماید:.

فَإنْ کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسی أنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَیَجْعَلَ اللّهُ فیهِ خَیْراً کَثیراً.

اگر همسرانتان مورد کراهت شما باشند، باید توجه داشته باشید که ممکن است چیزی را نپسندید و خدا در همان چیز، خیر فراوان قرار دهد.

بیشتر بدانید: 10 عامل شادی آفرین در روابط همسران از دیدگاه اهل بیت(ع) اینجاست که خدا در چنین مواردی توصیه به حسن معاشرت کرده و وعده خیر فراوان می دهد.

اکنون می خواهیم شمه ای نیز درباره کیفیت رفع اختلاف سخن بگوییم؛ توجه به وظایف و مسؤولیت های خود و طرف مقابل و محدود کردن توقعات به آنچه وظیفه دیگری است، نه تنها عامل جلوگیری از بروز اختلاف، بلکه عامل رفع اختلاف نیز هست.

مبارزه با هوای نفس و خودخواهی و غرور و خودپسندی، نه تنها جلو بروز اختلاف را می گیرد، بلکه می تواند اختلافات موجود را هم به صلح و آشتی و تفاهم تبدیل کند.

گاهی چنین است که هر یک از طرفین، از دیگری انتقاداتی دارد و هیچ یک نیز حاضر به پذیرفتن انتقادات دیگری و برداشتن گامی در جهت تفاهم و توافق نیست.

گاهی چنین است که یکی از زن و شوهر، از انجام وظیفه خود تخلف می ورزد، یا زن از اطاعت همسر در محدوده امور زناشویی سرباز می زند و حاضر نیست طبق گفته قرآن در برابر همسر خویش (قانت) باشد و یا در غیاب او حافظ مال و ناموسش باشد؛ و یا مرد، از دادن نفقه و حسن معاشرت، خودداری می کند.

گاهی نیز چنین است که هر یک از طرفین با سعه صدر، به تذکرات و انتقادات دیگری توجه می کند و با صداقت و صمیمیت، مسائل و مشکلات را حل می کنند و نیازی به هیچ گونه توصیه و اقدامی از هیچ ناحیه ای نیست.

یکی از حالاتی که شدیداً مورد توجه قرآن مجید است و باید برای آن چاره اندیشی شود، حالت (نشوز) زنان در زندگی خانوادگی است.

این حالت، نقطه مقابل (قنوت) است.

گفتیم: زن (قانت) زنی است که در محدوده زناشویی، در برابر شوهر، مطیع و متواضع است.

بنابراین، زن (ناشزه) زنی است که در همان محدوده، به عصیان و سرکشی روی می آورد.

بیشتر بخوانید: عادی شدن روابط مقدمه جدایی زن و شوهر های جوان قرآن مجید، از مردان خواسته است که سعی کنند طبیبانه، در صدد علاج برآیند و گرمی و جذابیت را به کانون خانواده بر گردانند و در این راه، استفاده از چند تاکتیک را تجویز و توصیه کرده است.

در این باره می گوید: وَالتی تَخِافُونَ نُشُوزَهُنَّ فَعِظُوهُنَّ وَاهْجُرُوهُنَّ فِی المَضِاجِعِ وَاضْرِبُوهُنَّ زنانی که از نافرمانی آن ها بیم دارید، موعظه کنید و آن ها را در بستر ها ترک کنید و بزنید.

در حقیقت، قرآن مجید توصیه فرموده است که از تاکتیک های سه گانه موعظه و بی اعتنایی به آن ها در بستر خواب و زدن استفاده شود.

به کار بردن این تاکتیک ها تدریجی است.

در درجه اول باید مرد سعی کند از راه ارشاد و موعظه، زن را به راه آورد؛ اگر این تاکتیک مؤثر واقع نشد به تاکتیک دوم و سوم، روی می آورد.

مقصود از رها کردن زن در بستر خواب که دومین تاکتیک است و در صورت عدم تأثیر موعظه و اندرز، به کار گرفته می شود، چیست.

یک احتمال، ترک همخوابگی است و احتمال دوم، این است که بدون ترک همخوابگی، مرد در بستر نسبت به زن بی اعتنایی کند و او را مورد بی مهری قرار دهد؛ البته احتمال دوم با توجه به کلمه (مضاجع) قوی تر است.

طبیعی است که این تاکتیک ها همه مقدمه آشتی و جذب و انجذاب است و نباید به صورتی عمل شود که به جای جذب و انجذاب، دافعه و گریز، حاکم گردد.

ببینید: کشف شوک آور زن جوان پس از یکسال آشنایی با مرد محبوبش! زبان موعظه باید زبانی شیرین و لحن آن باید لحنی دل نشین باشد.

موعظه کننده، حتماً باید ثابت کند که دلسوز و امین و خیرخواه است و تسلیم هوای نفس و اغراض و مقاصد شیطانی نیست.

مردی که از اول او را موظف کرده اند که واعظ باشد، چگونه قابل قبول است که بلافاصله از او بخواهند که به (قهر تمام عیار!) روی آورد و اقدام به ترک همخوابگی کند! مگر در زندگی زناشویی قاعده صحیح این نیست که مرد مظهر احسان باشد! آیا بهترین نوع احسان این نیست که اگر زن مرتکب خطا و جهالتی بشود، مرد با گذشت و بزرگواری در صدد اصلاح او بر آید! آیا راه اصلاح، دوری کردن و فاصله گرفتن در حدی است که راه آشتی و الفت باز بماند یا بستن این راه! بهتر است برای این که مرد بداند تا چه حد وظیفه او در قبال همسر و تحکیم روابط همسری سنگین است، به سخنی از امام صادق (ع) توجه کنیم.

از آن بزرگوار پرسیدند: حق زن بر مرد چیست که اگر مرد آن حق را به جای آورد، مظهر احسان باشد.

فرمود: یُشْبِعُها وَیَکْسُوها وَإنْ جَهِلَتْ غَفَرَلَها؛8 او را سیر می گرداند و بدنش را می پوشاند و اگر جهالتی کند، او را مورد گذشت قرار می دهد.

زنی که در برابر شوهر به نشوز روی آورده، گرفتار نوعی جهالت شده است.

جهالت را نباید با جهالت پاسخ داد.

مهم این است که اشخاصی که به جهالت روی آورده اند، اصلاح بشوند و راه اصلاح این نیست که جهالت را با جهالت پاسخ دهیم.

چنین رویه ای هم برای زندگی خانوادگی مضر است و هم برای زندگی اجتماعی.

شیرینی زندگی خانوادگی و اجتماعی، در تجاذب است نه تدافع.

جهالت را با جهالت پاسخ دادن، تدافع است؛ اما پاسخ جهالت با وعظ و ارشاد وحدِاقل قهر - که همان بی اعتنایی در بستر خواب است - زمینه ساز تجاذب است و امید می رود که با به کار گرفتن این گونه تاکتیک ها بار دیگر پیوند الفت و وحدت، استحکام یابد و دفع و گریز و نفرت، از کانون خانواده رخت بربندد.

با این توضیحاتی که داده شد، در مورد تاکتیک سوم نیز معلوم است که هدف، اعمال قدرت و درهم کوبیدن جسم نحیف و اندام لطیف زن نیست.

این مطلب را از دست ندهید: آیه ای از قرآن که مشکلات زناشویی را رفع می کند شاید انسان با یک نظر ابتدایی در مورد سومین تاکتیکی که در قرآن توصیه شده است، فکر کند که اسلام خواسته است دست مرد را باز بگذارد تا هرگونه بخواهد درباره زن اعمال قدرت کند و با کتک و مشت و سیلی و لگد او را در برابر خود تسلیم نماید، در حالی که هرگز چنین نیست.

بدیهی است که زدن مراتبی دارد.

از یک پس گردنی بسیار معمولی و بی درد و رنج گرفته تا مرحله ای که شخص از حرکت بیفتد، ولی نمیرد، همه زدن محسوب می شود.

تنها آن وقتی که شخص بر اثر زدن، قلب و پیکرش از کار بیفتد، دیگر زدن نه، بلکه کشتن Killing گفته می شود! نکته مهم این است که حد و مرز زدن را چه کسی باید مشخص کند آیا مرد حق دارد درباره حد و مرز زدن خودش تصمیم بگیرد و پیکر نحیف زن مظلومی که گفتیم: اسلام، (ریحانه) خلقت و گل زیبا و با طراوت بوستان هستی اش می داند، آن چنان در زیر ضربات شلاق Whip و مشت و لگد و سیلی و چوب درهم بکوبد که پژمرده و ناتوان و رنجور گردد! آیا زدن در چه موردی تجویز شده و آن جا که تجویز شده، چگونه زدنی مراد است! چه کسی باید حد آن را تعیین کند! شوهر یا مقام دیگری! ما قبلاً گفته ایم که وجوب اطاعت زن از شوهر و به اصطلاح قرآنی (قنوت) زن، صرفاً در محدوده زناشویی است و شوهر حق این که او را به جاروکشی و کهنه شویی و آشپزی و لباسشویی و این گونه کار ها وادار کند ندارد.

این ها چیز هایی است که از راه تفاهم و صمیمیت و همکاری و همفکری و گذشت و ایثار باید به وسیله خود زن و شوهر حل شود و بنابراین، شوهر در این گونه امور، حتی حق مؤاخذه زن را هم ندارد، تا چه رسد به این که بخواهد قلدری کند و با ضرب و جرح، او را تسلیم اراده خود سازد.

مرد باید بداند که کلفت یا کنیز به خانه نیاورده، بلکه همسر، همکار، همفکر و یار و مددکار به خانه آورده است و از او باید فقط انتظار (قنوت) و (حفظ) داشته باشد.

بنابراین، تاکتیک های سه گانه در محدوده خاص نشوز زن و ترک قنوت است و ربطی به مسائل و اموری که معمولاً در محیط خانواده، زنان به خاطر همکاری و همفکری و همدلی انجام می دهند ندارد.

این، پاسخِ سؤال اول.

اما پاسخ سؤال دوم؛ یعنی: حد و مرز زدن تا کجاست.

خوشبختانه، در این مورد، این مرد نیست که هرگونه بخواهد عمل می کند، بلکه اسلام، این قدر او را در این راه محدود کرده که اگر بگویم: این گونه زدن ها به نوازش کردن شبیه تر است تا تنبیه بدنی، گزاف نگفته ام.

زدنی که اسلام تجویزکرده، زدنی است دوستانه و آشتی انگیز، نه قهر انگیز و رنج و رنجش آور.

وقتی مرد در برابر جهالت زن، حق جهالت کردن ندارد و موظف است که مظهر احسان باشد، پرواضح است که دست او برای زدن بسته شده و حق اعمال زور و قدرت مردانه خود را در این مورد ندارد و بهتر است زور و قدرت خویش را برای جبهه های جنگ و دفاع از استقلال میهن و مکتب نگاه داری کند.

فق های ما می گویند: مرد حق ندارد زن خود را طوری بزند که جای آن بشکند، یا زخم و جراحت ایجاد شود و حتی رنگ پوست کبود و سرخ بشود.

لازمه این مطلب این است که: اگر مردی زن خود را طوری بزند که استخوان بشکند یا جای آن مجروح شود یا کبود و سرخ گردد، باید قصاص شود یا دیه آن را طبق دستور اسلام به زن بپردازد.

از امام صادق (ع) روایت شده است که: (الضَرْبُ بِالسِواکِ وغیره ضربا رقیقا؛ زدن با مسواک ونظیر آن؛ بصورت زدن خفیف است.

معلوم است که وقتی مرد برای زدن همسر، از حربه ای، چون مسواک بتواند استفاده کند، تا چه اندازه حق اعمال قدرت پیدا می کند! این مطلب را از دست ندهید: چرا زن و شوهر، لباس یکدیگر خوانده شده اند؟ در قرآن راجع به زدن زن داستان شیرینی داریم: ایوب در آن حالت رنجوری و دردمندی به واسطه شکوه همسرش خشمگین شد و او را که یگانه پرستار مهربانش بود، از خود راند و سوگند یاد کرد که اگر بهبود یابد، صد ضربه شلاق به او بزند؛ اما هنگامی که بهبود یافت، خداوند به او دستور داد: وَخُذْ بِیَدِکَ ضِغْثاً فَاضْرِبْ بِهِ وَلاتَحْنَثْ.

یک دسته گیاه بردار و او را بزن و با سوگند خود مخالفت نکن.

معلوم است که این گونه زدن، به نوازش کردن شبیه تر است تا آزردن و ناراحت کردن! بدین ترتیب، باید در برابر عظمت قرآن و رهبران اسلام سرتعظیم فرود آوریم که در مسأله زدن زنان، عاملی باز دارنده هستند، نه عامل تحریک کننده! زنی که می بیند شوهرش در برابر جهالت او، موعظه و ارشاد می کند و عکس العمل او در برابر این جهالت، در صورت عدم تأثیر موعظه، یک بی اعتنایی در بستر خواب است و در عین داشتن قدرت، به هیچ وجه حاضر به آزردن جسمی او نیست و همچون ایوب، صبر و بردباری پیشه می کند، چگونه واکنشی نشان می دهد! یقیناً اگر قابل اصلاح است، با همین تاکتیک ها اصلاح می شود، و اگر قابل اصلاح نیست، آزردن جسم او نیز دردی را دوا نمی کند و باید فکر دیگری کرد.

یکی از نویسندگان مصری، در توجیه مسأله زدن زن گفته است: (بعضی دچار بیماری مازوشیسم - که در مقابل بیماری سادیسم است - هستند.

کسی که بیماری سادیسم دارد، از آزار دیگران لذت جنسی می برد و کسی که بیماری مازوشیسم دارد، از آزار خویش.

وی می گوید: (با توجه به این که بعضی از زنان به یک بیماری خفیف مازوشیسم مبتلا هستند، قرآن کریم تجویز کرده است که وقتی موعظه و بی اعتنایی در بستر خواب مؤثر واقع نشد، او را بزنند.

) از وی باید سؤال کرد: اگر مرد به این بیماری مبتلا شد، چه باید کرد! اگر یکی از این ها گرفتار سادیسم شدند، تکلیف چیست! وانگهی، در صورتی این خود آزاری زن می تواند به حال او مفید باشد که واقعا مرد، حقِ آزردن جسمی او را داشته باشد، درحالی که او حتی حق این که طوری او را بزند که جای آن سرخ شود نیز ندارد.

به علاوه، اگر زن بیمار است، باید درمان شود و معلوم است که زدن، درمان بیماری او نیست، بلکه تشدید بیماری است!.

گمان من این است که تأثیر عاطفی و اخلاقی این گونه تغییرات، به مراتب بیشتر از این است که صریحاً دستور نزدن داده بشود؛ تا تو خواننده گرامی، چگونه بیندیشی! اما اگر مرد نتواند با این گونه تاکتیک ها زن را به راه آورد، چه باید کرد! اگر خود مرد نیز مقصر باشد و زن هم نتواند با تذکرات، او را متنبه سازد، چاره چیست!.

خلاصه، اگر محبت، جای خود را به عداوت و گذشت، جای خود را به شدت عمل و وحدت، جای خود را به کثرت داد، چه کنیم! شقاق به جای وفاق و سازگاری.

آیا جامعه در برابر متلاشی شدن خانواده ها می تواند بی تفاوت بماند! آیا محاکم خانوادگی وظیفه دارند گسیختن پیوند زناشویی و دادن اجازه نامه طلاق را اولین یا آخرین اقدام خود قرار دهند.

اگر توجه کنیم که اسلام، طلاق را به عنوان یک (حلال منفور!) معرفی کرده است به هیچ وجه موافق متلاشی شدن خانواده ها نیست، جواب همه سؤالات فوق روشن می شود.

خوشبختانه، باز خود قرآن، کلید حل معما را به دست ما داده و در این مورد فرموده است:.

وَإنْ خِفْتُمْ شِقاقَ بَیْنهما فَابْعَثُوا حَکَماً مِنْ أهْلِهِ وَحَکَماً مِنْ أهْلِها إنْ یُریدا إصْلاحاً یُوَفِّقِ اللّهُ بَیْنَهُما.

اگر بیم دارید که در میان آن ها عداوت و دشمنی واقع شود، یک داور از بستگان شوهر و یک داور از بستگان زن، مأمور حل اختلافات کنید؛ اگر مایل به اصلاح باشند، خداوند میان آن ها توافق برقرارمی کند.

در این دستورالعمل قرآنی سه نکته، جلب توجه می کند: 1.

داوران باید از بستگان زن و شوهر باشند تا هم از مسائل خانوادگی آن ها اطلاع بیشتری داشته باشند و هم طرح پاره ای از مسائل نزد آنها، به شؤونات خانوادگی صدمه و لطمه ای نزند و زن و شوهر بتوانند سفره دل خود را پیش آن ها بگشایند و داوران خانوادگی را در راه حل اختلاف، یاری کنند.

در این جا تکلیف دادگاه های خانواده نیز روشن می شود؛ این گونه دادگاه ها، در چنین مواردی وظیفه دارند برای حل اختلافات، به داوران خانوادگی متوسل شوند تا در کار خود موفقیت بیشتری داشته باشند.

پیوند عاطفی موجود میان زن و بستگان و همچنین شوهر و بستگان، نقش مهم و مؤثری می تواند داشته باشد.

اسلام خواسته است برای التیام دادن میان زن و شوهر و استوار داشتن بنیان مقدس خانواده، از همه این جنبه ها استفاده کند و با به میان کشیدن پای بستگان زن و شوهر، از همه احتمالات و امکانات، برای رام کردن دو قلب و دو روحی که از یکدیگر گریزان گشته و احیاناً نسبت به هم نفرتی پیدا کرده اند، استفاده کند.

با توجه به این که اسلام، در تقویت عواطف خویشاوندی نیز نقش مؤثری دارد، بهتر می توانیم به اهمیت داوری های خانوادگی پی ببریم.

گاهی زن نسبت به برادر یا خواهر یا یکی از بستگان خود علاقه شدیدی دارد و مرد نیز در بین بستگان، فردی را بیشتر دوست می دارد، این گونه افراد، خوب می توانند میان زن و شوهر آشتی بدهند.

ریش سفید های خانواده ها، هنوز هم در جامعه ما، سخت مورد احترامند.

اسلام هم می خواهد که این گونه افراد در میان فامیل، نقش پیامبر در میان امت را داشته باشند.

به یقین، این ها می توانند از تجارب و نفوذ کلام خود بهره گیرند و پیوند زناشویی را از پاره شدن حفظ کنند.

بیشتر بدانید: معرفی ملاک های ازدواج / رمز ازدواج موفق 2.

درست است که داوران خانوادگی از نفوذ کلام و تجارب خود در راه حل اختلافات، استفاده می کنند؛ اما خواست خود زن و شوهر، از هر چیزی مؤثرتر است.

وقتی کار زن یا شوهر یا هر دو به مرحله ای رسیده است که اگر طرف مقابل، خلق و خوی و جمال و کمال و صفای حوران یا فرشتگان هم پیدا کند، باز احساس علاقه و دلبستگی نمی کند، چه می شود کرد!.

گاه است که هر یک از طرفینِ اختلاف، طرف مقابل را با شرایطی حاضر است بپذیرد، این جاست که داوران خانوادگی می توانند میان آن ها ایجاد توافق کنند؛ در حقیقت، زمینه آشتی فراهم است، فقط داوران خانوادگی باید سعی کنند، زمینه موجود را تقویت نمایند و مورد استفاده قرار دهند.

در این جا خدا هم کمک می کند؛ زیرا قرآن کریم می فرماید: (اگر زن و شوهر طالب اصلاح باشند، خداوند میان آن ها توافق برقرار می کند.

).

اما گاهی هم هست که یکی از آن ها دیگری راحاضر نیست به هیچ وجه بپذیرد، این جا دیگر از داوران کاری ساخته نیست و خدا نیز دخالتی نمی کند.

3.

از آن جا که ممکن است ریش سفید ها و بزرگتر ها به جای کوشش در ایجاد تفاهم و توافق سعی کنند به اجبار و تهدید، آن ها را رام و مقید سازند و مخصوصاً چنین احتمالی در مورد بستگان بسیار قوی است، قرآن، رسیدن به آشتی و توافق را منوط به خواست هر دو آن ها ساخته و برای هیچ کدام امتیازی قایل نشده و از هیچ یک نیز سلب اختیار نکرده است.

این خود زن و شوهرند که باید طالب اصلاح و آشتی باشند.

اصلاح و آشتی تحمیلی چه دردی را دوا می کند!.

همان طوری که در بستن پیمان زناشویی، زن و شوهر باید آزادی Freedom کامل داشته باشند، در آشتی و خاتمه دادن به جنگ و دعوا و دشمنی نیز باید خودشان، آزادی کامل داشته باشند.

همان طوری که در بستن پیوند زناشویی، بستگانِ زن و مرد، نقش کدخدا منشی دارند و هیچ کس حق تحمیل نظر و عقیده و سلیقه خود بر آن ها ندارد، در این مرحله نیز آن ها باید کدخدامنشانه عمل کنند و به هیچ وجه در کار آن ها دخالت نداشته و از آن ها سلب آزادی ننمایند.

چنین برخوردی با مسأله، یک برخورد صددر صد قرآنی و اسلامی است و اگر همه این تدبیر ها بی نتیجه ماند، راهی جز طلاق و متارکه، باقی نمی ماند.


کلید واژه ها: همسر - شوهر - روابط - زندگی مشترک - برنامه ریزی - رفتار - تفاوت - انسان - زندگی - فیلم - هایی - قرآن - کتاب - بی حجابی - خانواده - متفاوت - ازدواج - افراطی - برنامه - رابطه - احساس - تعاوت - توصیه - مردان - زنان - عادت - مقدس - نگرش

آخرین اخبار سرویس:
ترویج فرهنگ عاشورایی کاهش آسیب های جامعه را به همراه دارد

واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

اصابت تیر به استاد دانشگاه در اهواز کاملا اتفاقی بود

حمله به پایگاه مرزی سپاه در میرجاوه با جدیت پیگیری می شود

حداقل حقوق کارگران ترمیم شود+سند

آخرین خبر از دستگیری ها در شهرداری همدان

عکس بیش ازحد متفاوت «بهنوش بختیاری» که متعجبتان می کند!

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

ای مسئولان بدانید که پایه میز شما بر روی خون شهدا قرار دارد

انتشار سرمقاله مشترک یکی از نمونه های نادر در جهان است

حکم اشاعه اخبار کذب برای تغییرات در قیمت سهام/ پاسخ حضرت آیت الله فیاض

ماجرای شنود در شهرداری تهران به کجا رسید؟

ایثار بزرگ مردم عراق در مراسم اربعین در رسانه های جمعی انعکاس یابد

عکس هوایی از از تالاب زیبای سوستان

چالش های گزارشگری با محمدرضا احمدی

دستگاه ها باید پاسخگوی هزینه مبالغ دریافتی خود از شرکت های بیمه باشند

جزییات نشست با رییس دولت اصلاحات

طرح بازچرخانی آب، اولویت طرح های انتقال به اصفهان را ساقط نکند

آخرین گام عبدالمهدی برای تشکیل دولت جدید عراق

موافقت روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

اولین عکس منتشر شده از جنازه طراح اصلی حمله به اهواز

صداوسیما اشتهایی سیری ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

موافقت رییس جمهور با بررسی پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان

کمالوندی: منتظر اقدامات فوری طرف اروپایی هستیم

حمله تند و بی سابقه بهنوش بختیاری به رضا رشیدپور +عکس

کلمات قصار/ انوری: دل سیر نگرددت زبیدادگری

کلمات قصار/ خواجوی کرمانی: ای دل خسته چه حالست که از درد فراق chr(8230)

محفل انس با قرآن کریم – محلات

محمدی: ترویج فرهنگ ایثار با خلق آثار فاخر هنری میسر است

چگونگی انجام پروژه در ازای کل سربازی+ مقررات

تصاویر/ رونمایی از محصولات مرکز تخصصی نماز

انباردارانی که محتکر معرفی می شوند؟

رای کمیسیون ماده صد درخصوص پل و تونل پالادیوم

ملاک شورای نگهبان درباره FATF

نارضایتی جنسی از دلایل اصلی طلاق است | فردگرایی گرفتاری خانواده ها

آشپزی به سبک سرآشپز شفر

نقش «وحدت» در سناریوی ظهور

پاسخ کوبنده ی خانم نماینده به همتای یمن

عکس | زنگنه چه موبایلی دست می گیرد؟

«نمی توان یک احمق را اصلاح کرد»

مسابقات ملی مناظره دانشجویان؛ الگوی موفق کرسی های آزاداندیشی

مردم مشکلات و مسائل خود را از مسئولان مطالبه کنند

تصاویر/ همایش ملی حادثه تروریستی اهواز، نماد حقوق بشر آمریکایی

نماهنگ/ دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی با رهبر انقلاب

توصیه ویژه رحیم پور ازغدی به مدیران پیر و خسته

روحانی در دیدار خانواده معظم شهیدان ملاعباسی: دولت با جدیت در مسیر حل مشکلات مردم تلاش می کند

حفظ حرمت مرجعیت عراق برای ما اصل اول است/ اربعین؛ نماد عشق جهانیان به امام حسین(ع)

تعلیق واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان

رییس جمهوری با خانواده جانباز 70درصد دوران دفاع مقدس دیدار کرد

بررسی گزارشگران برتر ایران؛ مزدک میرزایی

بررسی گزارشگران برتر ایران؛ محمدرضا احمدی

دیدار روحانی با خانواده جانباز 70 درصد

اولین موضع گیری جاویدنیا در کارگروه فضای مجازی

سفر دوچرخه سوار ایرانی با پیام صلح

واکنش تند بازیگر زن به صحبت های مجری تلویزیون+عکس

باوساطت بزرگان 2 طایفه درغیزانیه اهواز صلح و سازش کردند

واکنش رییس فراکسیون اهل سنت به ربوده شدن مرزبانان

تصاویر/ ناسا یک شهر فضایی می سازد!

بیانات در دیدار دیدار نخبگان و استعدادهای برتر علمی

مقتدی صدر، ترامپ را فرعون زمانه خواند

چرا باید ورم دست را جدی گرفت

حتما بخوانید/معامله ای پرسود با مولاعلی(ع)

وزیر جوان پیشگام اجرای بدون رودروایسی قانون منع بکارگیری بازنشستگان

جزییات5خبر ویژه امروز پنجشنبه 26 مهرماه 1397

یاد شهید حججی به «دورک» می رود

دیدار صمیمی روحانی با خانواده شهدا و جانبازان +عکس

واکنش سازمان برنامه و بودجه به نقل قول های غیرواقعی از نوبخت در مورد شهردار تهران

دولت و مسئولان با جدیت در مسیر حل مشکلات مردم تلاش می کنند

مخالفان FATF با برگزاری تجمع تنها به قانون گریزی دامن می زنند/ نباید دست به خودتحریمی بزنیم

روحانی با خانواده جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس دیدار کرد

شکست سیاست امریکا در سوریه

نعمت زاده: دخترم بدهکار است که باید پرداخت کند

هواپیمای ملانیا ترامپ مجبور به فرود اضطراری شد

توییت محمد سالاری درباره پیش بینی حمایت اصلاح طلبان از علی لاریجانی در انتخابات 1400

پیاده روی اربعین، بزرگترین اجتماع آزادگان جهان است

دشمن به دنبال عوض کردن گرایش ها و خواسته های مردم است

یارانه هر فرد 135 هزار تومان می شود!

باوساطت بزرگان 2 طایفه درغیزانیه اهواز صلح و سازش کردند

تشکیل اتاق جنگ اقتصادی

جانشین بهرام شفیعی در فدراسیون هاکی منصوب شد

قیمت پرفروش ترین جاروبرقی های بازار

حسین شریعتمداری به مجلس ختم چه کسی رفت؟ +عکس

نقل قول مطرح شده از سوی نوبخت در خصوص قانون منع به کارگیری بازنشستگان تکذیب شد

آمریکا تمایلی به مذاکره با اروپا ندارد

اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان در وزارت ارتباطات

6500 زائر پاکستانی اربعین وارد زاهدان شدند

تکذیب ممنوعیت 5 ساله ساخت و ساز در تهران

انتخاب شهردار رشت آبستراکسیون شد/خیانت اعضای شورای شهر به کارگران

موضوع زنان در مشکلات اقتصادی کشور گم شده است

اعتبارات مطلوبی به بازسازی منازل زلزله زده یاسوج تعلق گرفت

انباردارانی که محتکر معرفی می شوند؟

طلاب جوان باید از تجربیات حجت الاسلام والمسلمین رمضانی بهره مند شوند

مشخصات تانک کرار + عکس

نارضایتی جنسی از دلایل اصلی طلاق است | فردگرایی گرفتاری خانواده ها

توییت علی شکوری راد:مرزبانان تاوان چه چیزی رامی پردازند؟

هیات رییسه مجلس الجزایرپست ریاست پارلمان رابلاتصدی اعلام کرد

6500 زائر پاکستانی اربعین وارد زاهدان شدند

مومنی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر شد

توافق پشت پرده نوبخت و لاریجانی بر سر برنامه ششم توسعه

طرح نمایندگان برای مجازات مدیران نهادهای شفافیت گریز

بررسی ارتباط زن و شوهر در قرآن

بررسی ارتباط زن و شوهر در قرآن