مطالب مرتبط:
وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد
وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد
پارسایی: علت سقوط هواپیمای آسمان اشتباه خلبان نبود / یخ زدگی هواپیما و سایر علل دست به دست هم داده تا هواپیما سقوط کند
پارسایی: علت سقوط هواپیمای آسمان اشتباه خلبان نبود / یخ زدگی هواپیما و سایر علل دست به دست هم داده تا هواپیما سقوط کند/ بحث ورود زنان به ورزشگاه منع قانونی ندارد
پارسایی: علت سقوط هواپیمای آسمان اشتباه خلبان نبود / یخ زدگی هواپیما و سایر علل دست به دست هم داده تا هواپیما سقوط کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 09:302018-09-20سياسي

وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد


توطئه ی نافرجام کودتای 18 تیر که توسط عناصر وابسته برنامه ریزی شده و قرار بود با اشغال «پایگاه شهید نوژه» بخش عملیات هوایی از آن جا هدایت شود پس از کشف به غلط به کودتای نوژه شهرت یافت.

- توطئه ی نافرجام کودتای 18 تیر که توسط عناصر وابسته برنامه ریزی شده و قرار بود با اشغال پایگاه شهید نوژه بخش عملیات هوایی از آن جا هدایت شود پس از کشف به غلط به کودتای نوژه شهرت یافت.

: سرلشکر خلبان محمد نوژه در هشتم فروردین ماه 1324 در تهران متولد شد.

پدرش اکبر  نام داشت.

پس از پشت سرگذاشتن دوران ابتدایی و متوسطه و دریافت مدرک دیپلم ریاضی،در سیزدهم مهرماه 1342 به استخدام نیروی زمینی ارتش درآمد، او پس از گذراندن دوره های آموزش نظامی و دریافت درجه ستوان دومی از آنجا که علاقه وافری به آموختن فن خلبانی داشت داوطلبانه به نیروی هوایی انتقال یافت و پس از طی آموزش های نظامی و موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی و مهارت های تخصصی و انجام دوره های آکادمی پرواز و پرواز مقدماتی با هواپیماهای پاپ و اف -33 در دانشکده پرواز در تاریخ 25 /5 /1349 به منظور تکمیل دوره خلبانی و پرواز با هواپیماهای پیشرفته جت شکاری به هنگ آموزشی 38 پایگاه هوایی لاردو ایالت تگزاس کشور امریکا اعزام شد.

بازگشت از آمریکا او پس ازطی دوره های تکمیلی پرواز و گذراندن دوره سامانه کنترل اسلحه در آمریکا و پرواز با هواپیماهای تی-41، تی-6، تی-37 ، تی-38 به مدت 55 هفته و دریافت نشان خلبانی در تاریخ 20/ 5/ 1351 به ایران بازگشت و جهت پرواز با هواپیمای اف- 4 ( موسوم به فانتوم) در تاریخ 25/ 6/ 57 به پایگاه سوم شکاری انتقال یافت و به جمع تیز پروازان نیروی هوایی پیوست.

نوژه در دوران خدمتی اش همواره فردی با انضباط و برخوردار از دانش پروازی و مهارت های تخصصی یکی از کارکنان ممتاز پایگاه به حساب می آمد به طوری که در بررسی خلاصه وضعیت دو 6 ماهه اش، در سال های 56 الی 58 به عنوان افسری پر کار که روزانه بیش از 12 ساعت وقتش را به امور عملیاتی می پردازد و دو مورد تشویقی به علت جدیّت در امور محوله، از وی یادشده است .

فرمانده گردان یکم شکاری و گردان 31 پایگاه سوم شکاری، رییس شعبه عملیات مشترک، معاون عملیاتی پایگاه ششم شکاری ،معاون دایره عملیات و افسر ستاد عملیاتی پایگاه از جمله مسئولیت های وی بوده است .

این خلبان  انسانی متواضع و خوش برخورد بود و در طول زندگی اش لحظه ای از فرایض و احکام دینی غافل نبود.

وی هیچگاه فریب مظاهر پر زرق و برق غرب را نخورد و در گفتگو با همکارانش از مظاهر فرهنگ غرب به شدت انتقاد می کرد.

با اوج گیری نهضت عظیم اسلامی به رهبری امام خمینی (ره )، در سال 56  شهید نوژه چون تشنه ای که به آب زلال و گوارایی رسیده باشد جانی دوباره یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شیطان بزرگ، در یک طرح هماهنگ با سایر کشورهای دست نشانده خارجی به تحریک گروهک ها و ضد انقلاب داخلی پرداخت تا شاید به نهال نوپای انقلاب اسلامی صدمهای برساند، نوژه که دست استکبار را بیرون آمده از آستین منافقین می دید به دفاع از دست آوردهای انقلاب همّت گماشت، در همین زمان که گروهک های ضدانقلاب در شهرها و نقاط مختلف کشور در صدد بلوا و آشوب بودند و طرح و نقشه تجزیه ایران در سر میپروراندند و با این هدف به کشتار مردان و زنان و اطفال بی گناه می پرداختند، به جهت دفاع از کیان کشور لحظه ای آرام و قرار نداشت .

ماجرای شهر پاوه  در تاریخ 23/5/1358 حدود ساعت 22:00 مهاجمان مسلّح  طرفدار حزب دمکرات کردستان و گروهی از عشایر وابسته منطقه باانواع سلاح های سبک، سنگین و خمپاره انداز به شهر پاوه حمله کردند نیروهای ژاندارمری و نیروی های مردمی و پاسداران انقلاب پس از یک روز مقاومت  ناگزیر  با ارسال پیامی در ساعات 23:10 و 24:00 مورخ 24/ 5/ 58 به مراکز فرماندهی خود، از سقوط شهر پاوه توسط مهاجمان مسلّح خبر دادند در بخشی از این پیام آمده بود براساس برآوردهای انجام شده مدت مقاومت شهر یک ساعت پیش بینی می شود  بر این اساس از مسئولین امر خواسته شده بود نیروهای ارتش را جهت سرکوب اشرار مسلح ودفع تجاوز به منطقه اعزام کنند.

مهاجمان مسلح پس از محاصره و قطع کلیه خطوط ارتباطی و راه های زمینی و مسیرهای منتهی به شهر پاوه ، ساعت 06:00 مورخ 1358/5/25  وارد آن شهر شدند و با استقرار در ارتفاعات مشرف به پاوه و هم چنین تصرّف نقاط حساس شهر کنترل اوضاع را دراختیار خود گرفتند.

تنها نیرویی که هم چنان به مقاومت سرسختانه در برابر هجوم بی امان چریک های مسلح ادامه می داد پاسگاه ژاندارمری، نیروهای مردمی و ستاد خودجوش سپاه پاسداران انقلاب شهر بود.

در پی ارسال پیام مذکور، هیأتی مرکب از دکتر مصطفی چمران (معاون نخست وزیر و وزیر دفاع وقت) تیمسار سرلشکر ولی فلاحی (فرمانده نیروی زمینی) و ابوشریف معاون عملیاتی سپاه جهت بررسی اوضاع با سه فروند بالگرد که حامل مهمات و اقلام ضروری برای نیروهای ژاندارمری و سپاه بودند، بعداز ظهر همان روز عازم شهر پاوه شدند.

درآن مأموریت پر مخاطره هلی کوپتر حامل دکتر چمران مورد اصابت گلوله واقع شد و در نتیجه وی در محاصره مهاجمان مسلّح گرفتار آمد دوشادوش نیروهای ژاندارمری و پاسدار به مقابله و مقاومت در برابر عناصر فریب خورده پرداخت و خاطرات ارزشمندی از شجاعت و دلیرمردی از خود به یادگار گذاشت .

شکستن دیوار صوتی توسط شهید نوژه پایگاه سوم شکاری که از قبل در جریان تحرکات گروهک ها در منطقه بود و آمادگی انجام هر گونه عملیاتی را براساس دستور داشت، لذا پس از مطلع شدن از ماجرا، با به پرواز درآوردن 2 فروند هواپیمای اف- 4 بر فراز شهر و شکستن دیوار صوتی لحظات پراضطرابی را برای مهاجمان مسلّح فراهم کرد تا زمینه حضور نیروهای مسلّح خودی را فراهم کند.

سرگرد محمد نوژه از جمله داوطلبانی بود که برای  سرکوب این یاغیان سر از پا نمی شناخت و بر این پیمان نیزجان فدا کرد و مشتاقانه پذیرای مأموریتی بی بازگشت شد.

  قطع شدن دست خلبان در هواپیما سرانجام در مورخ 25/ 5/ 1358سرگرد خلبان محمد نوژه به همراه ستوان یکم خلبان بشیر موسوی (کابین عقب) که به جهت پشتیبانی از بالگردهای نیروی زمینی ارتش و ستون اعزامی کرمانشاه به پاوه اعزام شده بود پس از انجام عملیات، در حین انجام گشت های هوایی هواپیما  مورد اصابت آتشبار عناصر ضد انقلاب قرار گرفت و از کنترل خارج شد درحالی که دست راست خلبان کابین جلو بر اثر اصابت گلوله به درون کابین قطع شده بود متأسفانه هیچ یک از خلبانان فرصت استفاده از صندلی پران را نیافتند وهواپیما به کوه اصابت کرد و در منطقه قشلاق بین پاوه و روانسر سقوط کرد و در حالی که سرگرد خلبان محمد نوژه روزه بود با خون خویش افطار کرد.

پس از شهادت وی مسئولین امر در تلاشی ارزشمند به پاس خدمات این شهید والامقام، پایگاه سوم شکاری به پایگاه شهید نوژه تغییر نام یافت.

این پایگاه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و امکانات دفاعی با برخورداری از خبره ترین خلبانان ومستعدترین کارکنان، یکی از پر جنب و جوش ترین، فعال ترین و از کانون های اصلی در گیری در طول سال های دفاع مقدس و قبل از آن بود.

توطئه ی نافرجام کودتای 18 تیر که توسط گروهی از سرسپردگان امپریالیسم و تنی چند از عناصر وابسته برنامه ریزی شده و قرار بود با اشغال پایگاه شهید نوژه بخش عملیات هوایی از آن جا هدایت شود پس از کشف به غلط به کودتای نوژه شهرت یافت در حالی که شهید سرلشکر خلبان محمد نوژه از خلبانان غیور این پایگاه یک سال قبل از کودتا و در رویارویی با عناصر ضد انقلاب به درجه رفیع شهادت نایل شده بود.

پایگاه سوم شکاری قبل از پیروزی انقلاب، پایگاه  شاهرخی و پس از پیروزی انقلاب مدت کوتاهی پایگاه حرّ نام داشته و در سال 58 به پایگاه شهید نوژه تغییر نام یافت.

  از سرلشکر خلبان شهید نوژه یک فرزند به یادگار مانده است.


کلید واژه ها: پرواز - هواپیما - خلبان - هوایی - شکاری - برنامه ریزی - کودتای نوژه - تاریخ - آموزش - برنامه - آمریکا - انتقال - زبان انگلیسی - نظامی - معاون - امام خمینی - شهید - هواپیمای - انگلیسی - استخدام - کارکنان - ابتدایی - امریکا - موفقیت - انتقاد - اسلامی - زندگی - ایران - تهران - آزمون

آخرین اخبار سرویس:
دو نویسنده ایرانی در میان نامزدهای جایزه قلم آمریکا

دیگر نیازی به ساخت سدهای بزرگ نداریم

کشف 429 قلم اشیای تاریخی در همدان

کمبودی در بازار مرغ نداریم/جوسازی روانی عامل گرانی

در چهارمین برنامه چهل سال با رسانه ها مطرح شد رسانه می تواند ذائقه مخاطبان را تغییر بدهد/ کارکرد اقتصادی فضای مجازی کجاست؟

جمهوری اسلامی ایران جزیره امن خاومیانه است

حمایت داماد ترامپ از بن سلمان برای هر دو گران تمام می شود

کرمانشاه میزبان یادواره شهدای مدافع حرم

ثبت نام 2هزار نفر در طرح تربیت حافظان قرآن در خراسان شمالی

عزم دولت بر حل دغدغه ریلی همدانی ها

بازرس اتحادیه ناشران تهران در گفت وگو با فارس: «دهقانی» نماینده اتحادیه در شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب است/ چرا ارشاد وارد دعوا شد؟

دادستان ها برای پیشگیری از تکدی گری کودکان اقدام کنند

امیرعبداللهیان: کندی اروپا در اقدامات عملی قابل قبول نیست

حیدری، مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز شد

فیلم/ بازداشت معترضان در دفتر رییس مجلس نمایندگان آمریکا

­جنگ امروز جنگ علم و دانش و سلاح های هوشمند است

ساخت 60 واحد مددجویی در پلدشت

بررسی وضعیت نیروهای شرکتی در سازمان های دولتی

روند توسعه چابهار بدون هیچ وقفه ای توسط مسئولان ادامه دارد

سری جدید برنامه پرسمان از شنبه تا پنجشنبه از شبکه قرآن پخش می شود

مراسم تحلیف آموزشگاه های نظامی ارتش برگزار شد

آغاز تعمیر و مرمت آسیاب آبی فارغان

حجت الاسلام صدیقی امام جمعه این هفته تهران است

استفاده از دانش فناوری ها برای بالا بردن کیفیت خدمات/هوشمندسازی کلانتری ها برای کاهش مراجعات مردمی

لشکر سایبری بسیج تشکیل شد

سیری در تاریخچه استحاله فرهنگی

کانادا مدیر مالی هواوی را آزاد کرد

فاز نخست پارکینگ طبقاتی میدان فرهنگ سال آینده افتتاح می شود

استانداران جدید تهران، البرز و سمنان چه کسانی هستند؟

بلعیدن 19 کیلوگرم مواد مخدر توسط قاچاقچیان +عکس

زندان های امارات خبرساز شدند

میرسلیم: قانون انتخابات باید اصلاح شود

محدودیت های ترافیکی پایان هفته

استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در غذاخوری

واردات تجهیزات پزشکی از مالیات علی الحساب معاف شود

چاپ سه بعدی دندان مصنوعی برای زندانیان

عکس / دیدار جمعی از خانواده های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم

استخدام فروشنده جهت سیسمونی ماهک در هرمزگان

استخدام پیک موتوری روزبه

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار هلو در محدوده شهرک توحید هرمزگان

شمارش معکوس برای یک تغییر ضروری/ داروغه زاده رفتنی شد؟

نمایش «نقش خیال» در جشنواره دهلی

استخدام وکیل پایه یک بصورت نیمه وقت در تهران

استخدام آژانس مادر در هرمزگان

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر در شرکت آسانسور

استخدام کارشناس نقشه بردار مسلط به pc geomatica در تهران

استخدام کارمند مشاور برای شرکتی معتبر واقع در تهران

استخدام چند نفر جوشکار ماهر در زنجان

استخدام کارشناس حسابدار خانم آشنا به نرم افزار هلو در تهران

استخدام منشی خانم برای کلینیک ارتوپدی در تهران

آتامبایف: حمایت از «جین بیک اف» اشتباه اصلی من در زمان ریاست جمهوری قرقیزستان بود

فارس گزارش می دهد شتابزدگی هلال احمر در یک انتصاب/ مدیر بازنشسته راهی ساختمان صلح شد

دانشجویان و مردم نامحرم شده اند!

احتمال رای عدم اعتماد به نخست وزیر بریتانیا در روز چهارشنبه

اعلام نتایج آزمون تصدی منصب قضا ویژه داوطلبان حوزوی تا نیمه دی

گرامی داشت هفتمین روز شهادت شهدای جنایت تروریستی چابهار

همایش مدیریت فناوری و نوآوری برگزار می شود

آشناگر استاندار سمنان شد

«مشتی باش» در صداوسیما

استانداران تهران، البرز و سمنان انتخاب شدند

محسنی بندپی استاندار تهران شد

همسران شهدا در دانشگاه ها و مدارس حضور یابند

انتشار کتاب «دوستدار محمد و علی» در آلبانی

تأثیرپذیری ادبیات از قرآن در ظواهر دین متوقف شده است

خدمات ارزنده شهید صدوقی به اسلام و انقلاب فراموش نمی شود

دیدار معاون علمی رییس جمهور با وزیر آموزش عالی آفریقای جنوبی

محمدعلی الحوثی: مذاکره پیش از آتش بس بیانگر قدرت و اتحاد است

ارگ «بلقیس» اسفراین می تواند شاخص گردشگری باشد

استخدام تعدادی نیروی رویه کوب جهت همکاری در اصفهان

استخدام یک شرکت معتبر در خوزستان و ایلام

فیلم/ عبدالعظیم حسنی(ع) فقط یک امامزاده نبوده اند/ ایشان از علما، محدثین بزرگ و وکیل امام هادی(ع) در سامرا بوده اند

مدیر کل جدید ثبت اسناد و املاک مازندران معرفی شد

حجت الاسلام صدیقی امام جمعه این هفته تهران است

استخدام مشاوره ثبت شرکت در موسسه حقوقی سعادت اندیشان در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم آشنا به حسابداری در تهران

واکنش امیرمهدی ژوله به پست های اینستاگرامی درباره تشییع پیکر همسر زیبا بروفه/ عکس

استخدام منشی و مسئول ثبت نام جهت آموزشگاه زبان در تهران

3 مقاله برتر جشنواره قصه گویی معرفی شدند

دیدار جمعی از خانواده های شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم با رهبر معظم انقلاب

پنج نکته از حضور نفوذی ها بر منطق جمعیتی ایران

مدیر حوزه های علمیه خواهران:سهم مهدویت در نظام آموزشی حوزه افزایش یابد

روحانیت مانع بزرگ تعبیر شدن خواب های استعمارگران است

قانون انتخابات باید اصلاح شود

رابطه ادیان و حقوق بشر در مجلس سنای فرانسه مورد بحث قرار گرفت

طرح ساماندهی خودرو به زودی در دستور کار مجلس قرار می گیرد

سفری برای زیارت قرآن «نِگل»

سلسله مباحث اخلاق اسلامی در اصفهان برگزار شد

علت انقلاب اسلامی تحول روحی بود که در مردم به وجود آمد

پیشخوان توسعه محله، گامی در جهت هوشمند سازی پایتخت

محمدی: فردی که مقداری معروفیت دارد باید در اظهار نظر دقت کند

ارائه خدمات یکسان به طلاب شیعه و اهل سنت مورد تاکید رهبری است

دولت مسئله کاغذ را حل کند/ با ارز دولتی کاغذ می خرند و با نرخ آزاد می فروشند !

امیرعبداللهیان: زمان اروپا برای SPV رو به پایان است

صوت/ دفاع قاطع آیت الله جزایری از کارگران گروه ملی فولاد

برگزاری همایش گرامیداشت 26 آذر؛ روز ملی حمل و نقل

اسلام محدود به امت اسلامی نیست و دین جهانی است

اصلاح قانون مهمترین ابزار منع خشونت است

امیرعبداللهیان: زمان اروپا برای SPV رو به پایان است

آمریکا می داند یمن نقطه شکست آنهاست

بررسی دستمزد 98 کارگران فعلا منتفی است

وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد

وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد