مطالب مرتبط:
وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد
وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد
پارسایی: علت سقوط هواپیمای آسمان اشتباه خلبان نبود / یخ زدگی هواپیما و سایر علل دست به دست هم داده تا هواپیما سقوط کند
پارسایی: علت سقوط هواپیمای آسمان اشتباه خلبان نبود / یخ زدگی هواپیما و سایر علل دست به دست هم داده تا هواپیما سقوط کند/ بحث ورود زنان به ورزشگاه منع قانونی ندارد
پارسایی: علت سقوط هواپیمای آسمان اشتباه خلبان نبود / یخ زدگی هواپیما و سایر علل دست به دست هم داده تا هواپیما سقوط کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 09:302018-09-20سياسي

وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد


توطئه ی نافرجام کودتای 18 تیر که توسط عناصر وابسته برنامه ریزی شده و قرار بود با اشغال «پایگاه شهید نوژه» بخش عملیات هوایی از آن جا هدایت شود پس از کشف به غلط به کودتای نوژه شهرت یافت.

- توطئه ی نافرجام کودتای 18 تیر که توسط عناصر وابسته برنامه ریزی شده و قرار بود با اشغال پایگاه شهید نوژه بخش عملیات هوایی از آن جا هدایت شود پس از کشف به غلط به کودتای نوژه شهرت یافت.

: سرلشکر خلبان محمد نوژه در هشتم فروردین ماه 1324 در تهران متولد شد.

پدرش اکبر  نام داشت.

پس از پشت سرگذاشتن دوران ابتدایی و متوسطه و دریافت مدرک دیپلم ریاضی،در سیزدهم مهرماه 1342 به استخدام نیروی زمینی ارتش درآمد، او پس از گذراندن دوره های آموزش نظامی و دریافت درجه ستوان دومی از آنجا که علاقه وافری به آموختن فن خلبانی داشت داوطلبانه به نیروی هوایی انتقال یافت و پس از طی آموزش های نظامی و موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی و مهارت های تخصصی و انجام دوره های آکادمی پرواز و پرواز مقدماتی با هواپیماهای پاپ و اف -33 در دانشکده پرواز در تاریخ 25 /5 /1349 به منظور تکمیل دوره خلبانی و پرواز با هواپیماهای پیشرفته جت شکاری به هنگ آموزشی 38 پایگاه هوایی لاردو ایالت تگزاس کشور امریکا اعزام شد.

بازگشت از آمریکا او پس ازطی دوره های تکمیلی پرواز و گذراندن دوره سامانه کنترل اسلحه در آمریکا و پرواز با هواپیماهای تی-41، تی-6، تی-37 ، تی-38 به مدت 55 هفته و دریافت نشان خلبانی در تاریخ 20/ 5/ 1351 به ایران بازگشت و جهت پرواز با هواپیمای اف- 4 ( موسوم به فانتوم) در تاریخ 25/ 6/ 57 به پایگاه سوم شکاری انتقال یافت و به جمع تیز پروازان نیروی هوایی پیوست.

نوژه در دوران خدمتی اش همواره فردی با انضباط و برخوردار از دانش پروازی و مهارت های تخصصی یکی از کارکنان ممتاز پایگاه به حساب می آمد به طوری که در بررسی خلاصه وضعیت دو 6 ماهه اش، در سال های 56 الی 58 به عنوان افسری پر کار که روزانه بیش از 12 ساعت وقتش را به امور عملیاتی می پردازد و دو مورد تشویقی به علت جدیّت در امور محوله، از وی یادشده است .

فرمانده گردان یکم شکاری و گردان 31 پایگاه سوم شکاری، رییس شعبه عملیات مشترک، معاون عملیاتی پایگاه ششم شکاری ،معاون دایره عملیات و افسر ستاد عملیاتی پایگاه از جمله مسئولیت های وی بوده است .

این خلبان  انسانی متواضع و خوش برخورد بود و در طول زندگی اش لحظه ای از فرایض و احکام دینی غافل نبود.

وی هیچگاه فریب مظاهر پر زرق و برق غرب را نخورد و در گفتگو با همکارانش از مظاهر فرهنگ غرب به شدت انتقاد می کرد.

با اوج گیری نهضت عظیم اسلامی به رهبری امام خمینی (ره )، در سال 56  شهید نوژه چون تشنه ای که به آب زلال و گوارایی رسیده باشد جانی دوباره یافت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شیطان بزرگ، در یک طرح هماهنگ با سایر کشورهای دست نشانده خارجی به تحریک گروهک ها و ضد انقلاب داخلی پرداخت تا شاید به نهال نوپای انقلاب اسلامی صدمهای برساند، نوژه که دست استکبار را بیرون آمده از آستین منافقین می دید به دفاع از دست آوردهای انقلاب همّت گماشت، در همین زمان که گروهک های ضدانقلاب در شهرها و نقاط مختلف کشور در صدد بلوا و آشوب بودند و طرح و نقشه تجزیه ایران در سر میپروراندند و با این هدف به کشتار مردان و زنان و اطفال بی گناه می پرداختند، به جهت دفاع از کیان کشور لحظه ای آرام و قرار نداشت .

ماجرای شهر پاوه  در تاریخ 23/5/1358 حدود ساعت 22:00 مهاجمان مسلّح  طرفدار حزب دمکرات کردستان و گروهی از عشایر وابسته منطقه باانواع سلاح های سبک، سنگین و خمپاره انداز به شهر پاوه حمله کردند نیروهای ژاندارمری و نیروی های مردمی و پاسداران انقلاب پس از یک روز مقاومت  ناگزیر  با ارسال پیامی در ساعات 23:10 و 24:00 مورخ 24/ 5/ 58 به مراکز فرماندهی خود، از سقوط شهر پاوه توسط مهاجمان مسلّح خبر دادند در بخشی از این پیام آمده بود براساس برآوردهای انجام شده مدت مقاومت شهر یک ساعت پیش بینی می شود  بر این اساس از مسئولین امر خواسته شده بود نیروهای ارتش را جهت سرکوب اشرار مسلح ودفع تجاوز به منطقه اعزام کنند.

مهاجمان مسلح پس از محاصره و قطع کلیه خطوط ارتباطی و راه های زمینی و مسیرهای منتهی به شهر پاوه ، ساعت 06:00 مورخ 1358/5/25  وارد آن شهر شدند و با استقرار در ارتفاعات مشرف به پاوه و هم چنین تصرّف نقاط حساس شهر کنترل اوضاع را دراختیار خود گرفتند.

تنها نیرویی که هم چنان به مقاومت سرسختانه در برابر هجوم بی امان چریک های مسلح ادامه می داد پاسگاه ژاندارمری، نیروهای مردمی و ستاد خودجوش سپاه پاسداران انقلاب شهر بود.

در پی ارسال پیام مذکور، هیأتی مرکب از دکتر مصطفی چمران (معاون نخست وزیر و وزیر دفاع وقت) تیمسار سرلشکر ولی فلاحی (فرمانده نیروی زمینی) و ابوشریف معاون عملیاتی سپاه جهت بررسی اوضاع با سه فروند بالگرد که حامل مهمات و اقلام ضروری برای نیروهای ژاندارمری و سپاه بودند، بعداز ظهر همان روز عازم شهر پاوه شدند.

درآن مأموریت پر مخاطره هلی کوپتر حامل دکتر چمران مورد اصابت گلوله واقع شد و در نتیجه وی در محاصره مهاجمان مسلّح گرفتار آمد دوشادوش نیروهای ژاندارمری و پاسدار به مقابله و مقاومت در برابر عناصر فریب خورده پرداخت و خاطرات ارزشمندی از شجاعت و دلیرمردی از خود به یادگار گذاشت .

شکستن دیوار صوتی توسط شهید نوژه پایگاه سوم شکاری که از قبل در جریان تحرکات گروهک ها در منطقه بود و آمادگی انجام هر گونه عملیاتی را براساس دستور داشت، لذا پس از مطلع شدن از ماجرا، با به پرواز درآوردن 2 فروند هواپیمای اف- 4 بر فراز شهر و شکستن دیوار صوتی لحظات پراضطرابی را برای مهاجمان مسلّح فراهم کرد تا زمینه حضور نیروهای مسلّح خودی را فراهم کند.

سرگرد محمد نوژه از جمله داوطلبانی بود که برای  سرکوب این یاغیان سر از پا نمی شناخت و بر این پیمان نیزجان فدا کرد و مشتاقانه پذیرای مأموریتی بی بازگشت شد.

  قطع شدن دست خلبان در هواپیما سرانجام در مورخ 25/ 5/ 1358سرگرد خلبان محمد نوژه به همراه ستوان یکم خلبان بشیر موسوی (کابین عقب) که به جهت پشتیبانی از بالگردهای نیروی زمینی ارتش و ستون اعزامی کرمانشاه به پاوه اعزام شده بود پس از انجام عملیات، در حین انجام گشت های هوایی هواپیما  مورد اصابت آتشبار عناصر ضد انقلاب قرار گرفت و از کنترل خارج شد درحالی که دست راست خلبان کابین جلو بر اثر اصابت گلوله به درون کابین قطع شده بود متأسفانه هیچ یک از خلبانان فرصت استفاده از صندلی پران را نیافتند وهواپیما به کوه اصابت کرد و در منطقه قشلاق بین پاوه و روانسر سقوط کرد و در حالی که سرگرد خلبان محمد نوژه روزه بود با خون خویش افطار کرد.

پس از شهادت وی مسئولین امر در تلاشی ارزشمند به پاس خدمات این شهید والامقام، پایگاه سوم شکاری به پایگاه شهید نوژه تغییر نام یافت.

این پایگاه به لحاظ موقعیت جغرافیایی و امکانات دفاعی با برخورداری از خبره ترین خلبانان ومستعدترین کارکنان، یکی از پر جنب و جوش ترین، فعال ترین و از کانون های اصلی در گیری در طول سال های دفاع مقدس و قبل از آن بود.

توطئه ی نافرجام کودتای 18 تیر که توسط گروهی از سرسپردگان امپریالیسم و تنی چند از عناصر وابسته برنامه ریزی شده و قرار بود با اشغال پایگاه شهید نوژه بخش عملیات هوایی از آن جا هدایت شود پس از کشف به غلط به کودتای نوژه شهرت یافت در حالی که شهید سرلشکر خلبان محمد نوژه از خلبانان غیور این پایگاه یک سال قبل از کودتا و در رویارویی با عناصر ضد انقلاب به درجه رفیع شهادت نایل شده بود.

پایگاه سوم شکاری قبل از پیروزی انقلاب، پایگاه  شاهرخی و پس از پیروزی انقلاب مدت کوتاهی پایگاه حرّ نام داشته و در سال 58 به پایگاه شهید نوژه تغییر نام یافت.

  از سرلشکر خلبان شهید نوژه یک فرزند به یادگار مانده است.


کلید واژه ها: پرواز - هواپیما - خلبان - هوایی - شکاری - برنامه ریزی - کودتای نوژه - تاریخ - آموزش - برنامه - آمریکا - انتقال - زبان انگلیسی - نظامی - معاون - امام خمینی - شهید - هواپیمای - انگلیسی - استخدام - کارکنان - ابتدایی - امریکا - موفقیت - انتقاد - اسلامی - زندگی - ایران - تهران - آزمون

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | چهارشنبه 25 مهر 97

حادثه هایی که هنگام رهاسازی بمب توسط بمب افکن ها رخ می دهد+فیلم

مرقد مطهر سلمان فارسی(ره)

صدای شکست تحریم به گوش می رسد

جمع بندی روز: سه شنبه، 24 مهر 1397

درخواست 9 عضو شورای امنیت برای اطلاع یافتن از تحقیقات درباره میانمار

سوگواره شعر امام حسن مجتبی (ع) در قم برگزار شد

هیئت مدیره جدید انجمن تعلیم و تربیت حوزه انتخاب شدند

استخدام کارشناس اداری،مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تدوین گر در یک موسسه فرهنگی در تهران

زبان درآوردن مرد 37 ساله کار دستش داد !

آیت الله کاظم صدیقی جایگزین آیت الله جنتی در ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منکر شد

جاویدنیا، قفلی تازه بر اینترنت یا مردی برای مصالحه؟

نباید با تحلیل خود به فعل معصوم(ع) تنزل دهیم

مراسم عزاداری شهادت امام حسن مجتبی(ع) در مصلای قدس قم

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 25 مهر 97

صدای شکست تحریم به گوش می رسد

امام حسن مجتبی (ع) همواره بر رسیدگی بر فقرا تاکید داشتند

استوری جدید بهاره رهنما +عکس

واکنش تند یک نماینده حواشی تئاتر «بینوایان»

افشاگری نقوی از شام نوبخت به نمایندگان

فضای آزاد برای انجمن ها ایجاد شود

مجموعه ای از اقدامات را پایه ریزی کردیم و حوزه از اسناد کلان بالا دستی عبور کرده است

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 25 مهر 97

ایلام سخت در تدارک خدمات برای زوار اربعین

آیا می دانید خواندن نماز با مهر کربلا چه برکاتی دارد؟

بازدید معاون نظارت بر استاندارد سازمان ملی استاندارد از واحد های صنفی در بندرعباس

ایلام سخت در تدارک خدمات برای زوار اربعین

استخدام اپراتور دستگاه لیزر در یک کلینیک معتبر در اصفهان

استخدام طراح سایت در شرکت اچ پی گالری محدوده کریمخان

استخدام کارشناس پشتیبانی شبکه،کمک انبار دار در فروشگاه معتبر

نمایشگاه باشکوهی از عکس های اربعین حسینی در دانشگاه یورک تورنتو +فیلم

دشمن از ارتش ولایت مدار، شهادت طلب و بصیرت محور هراس دارد

خاطراتی از مدرسه رشید یاسمی کرمانشاه + فیلم

وقف در قانون مدنی

تصمیم ایرانیان برای تحقق اهداف سند چشم انداز 50 ساله

هیچ کس نمی تواند بگوید که امام حسن، فلان گوشه ی کارش سؤال برانگیز است؛ نه، کار آن بزرگوار، صددرصد بر استدلال منطقیِ غیر قابل تخلف منطبق بود

استعفای نماینده عرب کنست در اعتراض به قانون نژادپرستانه سرزمین یهودی

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه 25 مهرماه 97

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی،کارمند پاسخگویی مشتریان

امیدوارم درباره سرنوشت «خاشقجی» زودتر به نتیجه برسیم

سازمان صداوسیما هنوز در عصر قبل از ظهور اینترنت باقی مانده است

آرایشگاه معروف پایتخت، عروس را کچل راهی خانه بخت کرد

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

دیوان بین المللی دادگستری تاریخ ارائه دادخواست ایران و دفاعیه آمریکا را تعیین کرد

دنیازدگان نباید در دولت و مجلس مسؤولیت داشته باشند| سپاه بهترین الگو برای تربیت افراد صالح است

چرا قاسم سلیمانی از موشک علیه داعش استفاده نمی کرد؟

40 درصد درآمد استقلال از جام جهانی در جیب پروپییچ!

سردار نقدی: تلاش دشمن برای اختلاف میان مردم ایران و عراق نتیجه عکس داشت/ پیاده روی اربعین از دستاوردهای انقلاب است

جنبش دانشجویی روابط عمومی حاکمیت نیست/ تشکل ها دچار «سازمان زدگی» شده اند

پاسخ فاطمه حسینی به ادعای جنجالی امارات در اجلاس بین المجالس جهانی

آیت الله علم الهدی چند تومان حقوق می گیرد؟

تعبیر خواب سوره یونس و خواندن آن در خواب چیست؟

قیافه ترامپ بعد از 13 آبان دیدنی است

«رییس جمهور گم شده» به ایران رسید

صداوسیما نیازمند انقلابی در بخش های خبری است

سردار سلامی: چیزی کم نداریم

صحبت با دختر یا پسر نامحرم قبل از ازدواج چه حکمی دارد؟

خون شهدا انقلاب را بیمه کرد/ صهیونیست ها شب ها خواب راحت ندارند

صداوسیما نیازمند انقلابی در بخش های خبری است

تاریخ جلسه بعدی دادگاه لاهه مشخص شد

عصمت، چه نقشی در جایگاه اجتماعی پیامبران ایفاء نموده است؟

بی حیایی با یک دختر یک زندانی پس از آزادی

پاسخ رهبرانقلاب به سوالی درباره نگهداری سگ در خانه

دریاچه ای زیبا در قزوین/ عکس

جشن سالگرد ازدواج آقای بازیگر و خواهر خانم بازیگر/ عکس

آیات 183-186 سوره بقره+صوت

تسلیت قاسمی برای درگذشت یکی از نویسندگان و طنزپردازان کشور

خاطره زاکانی از دیدار رهبر انقلاب با فرماندهان دفاع مقدس

نیکی هیلی چین را به باد انتقاد گرفت

طویل ترین گربه جهان+عکس

واردات مداد نوکی 36 میلیاردی شد

دشمنان به دنبال ناکارآمد نشان دادن نظام هستند

پنجاه و هفتمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش در بندرجاسک پهلو گرفت

درخواست تعاونگران از وزیر کار برای افزایش سهم تعاون از اقتصاد

از اعزام کاروان اهل تسنن به اربعین تا تشکیل هیئت مذهبی دانشجویی

رسیدگی خارج از نوبت برای تعدیل در مهلت تأدیه سکه مهریه

اعتراض اسکاتلندی ها به طرح ساخت و ساز ترامپ در نزدیکی زمین های گلفش

اتحادیه اروپا: ماموریت مشورتی در عراق را تا سال 2020 تمدید کرد

سفرای ایران نمایندگان ملت، تاریخ و فرهنگ متعالی ایران هستند

تفسیر آیاتی از سوره توبه

وعده سفیر ژاپن به روحانی

پاکستان اقدامات لازم برای آزادی نیروهای مرزی ایران را انجام دهد

9 بلایی که گناهان سرتان می آرند/از کوتاهی عمر تا فقرو تنگدستی

چند راهکار موثر برای کاهش اضطراب

آخرین وضعیت FATF و CFT در شورای نگهبان

ضرورت تعیین اعتبار برای موزه های دانشگاهی

واکنش عجیب شفر به احتمال بازگشت جباری به استقلال

نمایشگاه بین المللی ماجراجویی در تهران/ عکس

آیا ازدواج بدون علاقه امکان پذیر است؟

خواننده ماکان بند در تولد پسرِ روناک یونسی

سلمان فارسی، نخستین مفسر و معلم قرآن

آمریکا بیست بانک و نهاد ایرانی را تحریم کرد

گسترش فرهنگ گفت وگو و تعامل به زندگی بهتر انسان ها کمک می کند

اعدام در ملاء عام مردان جهنمی یاسوج + جزییات

فیلم | توضیحات سردار پاکپور درباره ربوده شدن مرزبانان توسط جیش العدل

همایش اربعین حسینی مکتب تحول و انسان سازی است

هم «جمهور» و هم «اسلام» در صداوسیمای جمهوری اسلامی مخدوش است

ایران 140 سند ثبت اختراع در آمریکا دارد

سخنرانی محکوم فتنه 88 در دانشگاه خلیج فارس

وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد

وقتی دست خلبان در کابین هواپیما قطع شد