مطالب مرتبط:
سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری
حضور رییس جمهوری در سازمان ملل فرصتی برای ایران است
حضور رییس جمهوری در سازمان ملل فرصتی برای ایران است
رییس جمهور باید امسال در سازمان ملل حضور فعال تری داشته باشد
حضرتی: مخالفان حضور رییس جمهور در سازمان ملل با دیپلماسی پرتحرک مخالفند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 07:452018-09-20سياسي

سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری


پنجمین حضور دکتر روحانی در سازمان ملل فرصتی کم نظیر برای بیان دیدگاه ها، نظرات جمهوری اسلامی و نقد رفتاری برخی کشورهای منطقه و جهان در برابر بحران های بین المللی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی ایرنا، هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در حالی برگزاری می شود که موضوع حضور رییس جمهوری در هفته گذشته توسط صاحب نظران و سیاستمداران عرصه داخلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دلیل عمده این توجه، حضور دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بعنوان رییس دوره ای شورای امنیت همزمان با نشست سالیانه سازمان ملل متحد است.

قرار است در جلسه 26 سپتامبر – 4 مهر – شورای امنیت، موضوع ایران بعنوان یکی از محورهای نشست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی قرار بگیرد، اتفاقی که از نظر کارشناسان حضور روحانی در این نشست را با اگر و اماهایی مواجه کرده است.

رییس جمهوری که قرار است احتمالا پنجمین حضور خود را در سازمان ملل تجربه کند، در سال گذشته با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های این کشور مواجه بود.

در نگاه کارشناسان و فعالان عرصه سیاسی، استمرار رفتار ایالات متحده طی چهار دهه و تخاصم این کشور در مقابل جمهوری اسلامی می تواند از جمله دلایل حضور رییس جمهوری ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بیان دیدگاه ها و نظرات وی باشد.

همچنین بیان اقدامات رژیم صهیونیستی و آل سعود بر ضد مردم فلسطین و منطقه از جمله مواردی است که تشریح آن توسط رییس جمهوری کشورمان ضرورت حضور وی را یادآور می شود.

** حضور روحانی در سازمان ملل موقعیتی کم نظیر استعلی بیگدلی استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با ایرنا معتقد است حضور دکتر روحانی در سازمان ملل موقعیتی کم نظیر است و نباید از حضور در این جلسه شانه خالی کنیم.

وی یادآور می شود که در صورت حضور نیافتن روحانی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، حوزه مانور ترامپ افزایش پیدا کرده و حمل بر حقانیت وی و محکومیت ما خواهد شد.

این پژوهشگر سیاسی با طرح این مطلب که سخنرانی روحانی در جلسه شورای امنیت در سطح جهان پخش می شود، تاکید می کند که وقتی رییس جمهوری در این جلسه صحبت کند، هیچ رسانه ای در خارج از کشور نمی تواند آن را سانسور کند.

بیگدلی پیشنهاد می کند در این جلسه، روحانی گزارشی از اقدامات خصمانه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را علیه ملت ایران که خلاف موازین بین الملل است، ارائه کند.

وی تاکید دارد که نشستن در خانه و خط و نشان کشیدن و داد از حقانیت زدن برای استیفای حقوق جمهوری اسلامی را به جایی نخواهد رساند.

** غیبت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل تغییر مشی محسوب می شود عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است اگر رییس جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کرد غیبت در این نشست ایرادی نداشت اما امسال شرکت نکردن نوعی تغییر خط مشی و موضعی تدافعی محسوب می شود.

وی نگاه متفاوتی به حضور روحانی در نشست شورای امنیت دارد.

عبدی می گوید که بهتر است اجازه دهیم دولت و مسئولان سیاست خارجی در این باره منصفانه منافع ملی را لحاظ کنند و تصمیم بگیرند.

رییس انجمن روزنامه نگاران استان تهران تصریح می کند که چون ترامپ نه قابل اعتماد است و نه رفتارش قابل پیش بینی است پس بهتر است مطالعه و بررسی بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

عبدی در پاسخ به پرسشی درباره مطلب یکی از روزنامه ها در خصوص ضرورت حضور نیافتن روحانی در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل و نشست شورای امنیت با هدف تحقیر ترامپ هم می گوید: آن کسانی که در پی تحقیر دیگران هستند، حواسشان باشد که به نحو خفت آوری تحقیر خواهند شد؛ در کل سیاست تحقیر به بن بست منجر می شود.

** حضور روحانی در سازمان ملل در جهت منافع ملی استمصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس هم حضور رییس جمهوری در سازمان ملل و استفاده از تریبون های جهانی را عاملی برای دستیابی به منافع ملی در عرصه های بین المللی می داند.

وی در گفت وگو با ایرنا تاکید می کند که می توانیم در این مجامع با هماهنگی با برخی کشورها از جمله اروپایی ها، تحریم های یک جانبه و ظالمانه را بی اثر کرده و کار آمدی آنها را کاهش دهیم.

این استاد دانشگاه درباره برخی مخالفت ها با حضور رییس جمهوری در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، به حضور شهید رجایی در جلسه شورای امنیت اشاره کرده و یادآور می شود که شهید رجایی در آن جلسه فریاد مظلومیت ایران را سرداد.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان می کند که به جز مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، تقریبا تمامی روسای دولت های جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل حضور پیدا کردند.

کواکبیان مخالف برخی با حضور دکتر روحانی در سازمان ملل را مخالفت آنها با اصل دولت دانسته و تصریح می کند که عده ای می خواهند به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش بکشندوی به 9 بار حضور رییس دولت دهم اشاره کرده و خاطرنشان می کند که هیچ کس در آن زمان اعتراض نکرد که وی برای چه و چرا می رود، در آن موقع چون با احمدی نژاد موافق بودند، اعتراض نمی کردند و در حال حاضر چون با آقای روحانی مخالف هستند این مطلب را بیان می کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید می کند که اگر قرار بود بر اساس سخنان برخی از این تندروها در عرصه سیاست خارجی عمل می کردیم، نسخه های آنها قطعا به ضرر منافع ملی بود و نه تنها تحریم ها را از بین نمی برد، حتی ممکن بود روز به روز این تحریم ها افزایش یابد.

کواکبیان یادآور می شود که باوجود این که احمدی نژاد چندین بار به سازمان ملل رفت اما مشاهده کردیم که چندین قطعنامه شورای امنیت علیه ما صادر شد و اگر نبود برجام، قطعا آنها می توانستند با استفاده از همان قطعنامه ها ما را ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل ببرند و خطرات زیادی برای مردم ایران ایجاد کنند.

** حضور رییس جمهوری در سازمان ملل فرصتی برای ایران استامیرعلی ابوالفتح هم در گفت و گو با ایرنا حضور رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را فرصت مغتنمی برای ایران می داند تا دیدگاه ها و مواضع خود درباره اقدامات غیرقانونی و دشمنی های آمریکا را برای جامعه بین الملل بازگو کند.

وی اضافه می کند که سران و نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل به عنوان بزرگترین نهاد جهانی، هرساله فرصت می یابند دیدگاه ها و نظرات خود را مطرح کنند، مجمع عمومی سازمان ملل فرصت مناسب برای کشورهاست تا دیدگاه، مواضع و انتقادهای خود را در مورد وضع موجود و برنامه های صلح و پیشرفت جهانی بیان کنند.

این کارشناس سیاسی معتقد است سفر رییس جمهوری می تواند شرایطی ایجاد کند تا برای چند دقیقه تریبون اصلی ترین سازمان جهانی (مجمع عمومی) در اختیار عالی ترین مقام اجرایی کشور قرار گیرد.

ابوالفتح تصریح می کند که این سفر هیچ ارتباطی با برنامه ها و نشست های سایر کشورها ندارد، فارغ از اینکه ترامپ برای مجمع عمومی امسال چه برنامه هایی تدارک دیده است، حضور رییس جمهوری در مجمع عمومی به نسبت سال های گذشته ضرورت بیشتری دارد تا به اقدامات تخریب گرایانه ترامپ علیه نهادهای بین المللی از جمله برجام بپردازد و مطالبه گری نسبت به عمل نکردن آمریکا به تعهدات بین المللی را افزایش دهد.

وی در عین حال با حضور رییس جمهوری در نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ مخالف است.

وی اعتقاد دارد طرح چنین موضوعی و منحرف کردن نشست شورای امنیت از موضوعاتی چون مساله فلسطین به موضوع ایران و حضور عالی ترین مقام اجرایی کشورمان در این نشست بر اقدام خلاف عرف آمریکا، برای سوء استفاده از این جایگاه صحه می گذارد، نشستن رییس جمهوری آمریکا بر کرسی ریاست شورای امنیت معمول نیست و اگر هم قبلا انجام شده با هدف تقویت مشارکت جهانی و ایده هایی مثل تهدیدات تروریسم هسته ای بوده است و نه بزرگ نمایی خطر ایران.

این کارشناس سیاسی دلیل دوم عدم حضور روحانی در این نشست را شروع صحبت های رییس شورا می داند و تاکید می کند که اگر رییس جمهوری در این نشست شرکت کند علاوه بر صحبت های ترامپ، باید سخنان سایر کشورها هم به پایان برسد.

این احتمال وجود دارد در خلال جلسه ترامپ نشست را ترک کند و هنگام سخنرانی روحانی، ریاست را به نیکی هیلی (سفیر آمریکا در سازمان ملل) واگذار کند و سطح نشست را پایین بیاورد.

ابوالفتح اظهار می کند که شایعاتی در خصوص حضور نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این نشست مطرح است.

از آنجا که این نشست در فضای کوچکی اتفاق می افتد احتمال قرار گرفتن نام ایران و رژیم صهیونیستی پشت یک میز وجود دارد.

به نظر می رسد آمریکایی ها تمایل دارند با تحریک ایران برای شرکت در این نشست، نمایش تلویزیونی راه بیاندازند که این اقدام سازنده نیست.

اظهارات متفاوت کارشناسان در این گفت وگو ها نشان از تفاوت حضور روحانی با سایر چهار نشستی دارد که رییس جمهوری کشورمان در سازمان ملل شرکت کرده است.

آنچه همگان بر آن اتفاق نظر دارند شرکت رییس جمهوری در نشست مجمع سازمان ملل است.

حضوری که می تواند همانند چند دوره گذشته دکتر روحانی، بازتاب های مثبت سیاسی و رسانه ای در سطح جهان داشته باشد.

طرح مسائل مختلف از جمله خروج آمریکا از برجام، تحریم های یک جانبه این کشور و موضوعات منطقه ای مانند بحران سوریه، یمن و فلسطین از جانب عالیترین مقام اجرایی کشور در بالاترین نشست بین المللی می تواند دیدگاه های نظام جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر در سطح بین الملل منعکس کند.

در عین حال شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل، آن هم با حضور ترامپ موضوعی نیست که بدون مطالعه بر روی عمق مسئله و تنها از سر تهییج بتوان برای آن تصمیم گرفت.

نگاهی هوشمندانه ای که تاکنون در سپهر سیاسی کشور مورد توجه دولتمردان جمهوری اسلامی بوده و قطعا بدون در نظر گرفتن ابعاد هر مسئله، اقدامی در آن راستا انجام نخواهند داد.


کلید واژه ها: سازمان ملل - رییس جمهور - رییس جمهوری - جمهوری - شورای امنیت - نشست مجمع عمومی سازمان ملل - روحانی - شورای امنیت سازمان ملل - مجمع عمومی سازمان ملل - جمهوری اسلامی - شورای - امنیت - دونالد ترامپ - دکتر روحانی - کشور - ایران - اسلامی - آمریکا - دانشگاه شهید بهشتی - رییس جمهوری آمریکا - رییس جمهور آمریکا - سیاسی - سازمان ملل متحد - سخنرانی روحانی - رژیم صهیونیستی - استاد دانشگاه - ایالات متحده - سیاستمداران - گزارش - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
استخدام برنامه نویس درشرکت اندیشه هوشمند مانا در ساری

ترافیک در برخی مقاطع آزادراه تهران -کرج-قزوین نیمه سنگین است

جان بولتون: نباید به کشورهایی که علیه ما رأی می دهند کمک کنیم

شهدا به فراموشی سپرده نشوند

قاسمی:برای احقاق حقوق اتباع ایرانی درحال رایزنی با گرجستان هستیم

ترامپ: من به مایکل کوهن نگفتم قانون شکنی کند

سید حسین شهرستانی: در این 7 سال چیزی برای گفتن ودفاع کردن نداریم مگر اسنادی که قطور شده اند/ حجت الاسلام شاطری: به دنبال ریش وآستین بلند شدن در دانشگاه نیستیم

توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

طبق گفته سخنگوی و مشاور وزیر کشور صحبت های رحمانی فضلی درباره فرزندش صحت ندارد

وزارت خارجه یمن: عربستان و امارات در یمن شکست خوردند

فرماندار بافت استعفا داد

فرماندار بافت استعفا داد

کارگاه آموزشی توسعه کسب و کار محلی در تکاب برگزار شد

دفاع شجاعی از نقد کارشناسانه و بدون جهت گیری سیاسیِ رسانه ها

نماهنگ/ «منقلب کننده دل ها»

موشن گرافیک/ یک جنبش ضد آمریکایی

آزمون تکمیل کارشناسی طلاب برتر حوزه های علمیه هندوستان

فیلم/ مداحی محمود کریمی در دیدار جمعی از خانواده های شهدا با رهبر

سخنگوی سپاه: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

عنوان «قهرمان سال 2018 جهان» به جوکوویچ و هالِپ رسید

دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه گرجستان

آیا چپ دستها ضریب هوشی بالاتری دارند؟

تجلیل از فعالان حوزه صلح و سازش، در همایش استانی صبر

سخنگوی ترزا می: رای گیری درباره لایحه برگزیت پیش از 21 ژانویه صورت می گیرد

طبق گفته سخنگوی و مشاور وزیر کشور صحبت های رحمانی فضلی درباره فرزندش صحت ندارد

کارگاه آموزشی توسعه کسب و کار محلی در تکاب برگزار شد

عباس آخوندی به توییتر و اینستاگرام پیوست

مرور مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای که سپری شد

وحدت بین حوزه و دانشگاه دستاوردهای انقلاب است

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

آمریکا از مهمل گویی ریاکارانه در مورد موشک های ایران دست بردارد

تسهیلات موتور محرکه اشتغال مددجویان کمیته امداد

اجرای فاز سوم طرح ملی بشارت1452

تشکیل دولت انتقالی یمن راهکاری منصفانه و اجرایی است

جشنواره خوارزمی میدان رقابت برای تولید دانش است

روز خیرین مدرسه ساز در تقویم رسمی گنجانده شود

مسئولان انتظامی و امنیتی باید قاتل و عامل قتل امام جمعه رضا آباد را شناسایی کنند

حمله با چاقو به فرزند یک نماینده مجلس

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

اگر چیزی پیدا کنید و بردارید احکام خاصی دارد

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

استخدام منشی خانم در شرکت الورایانه در تهران

اردوغان: ترکیه تولید کننده انبوه موشک های میانبرد می شود

رونمایی از پهپاد بسیج و نسل جدید شناورهای ایرانی

اجرای فاز سوم طرح ملی بشارت 1452

پاسخ ظریف به درشت گویی پمپئو

جشنواره خوارزمی میدان رقابت برای تولید دانش است

روز خیرین مدرسه ساز در تقویم رسمی گنجانده شود

مگر قبول دارید کار بدی است؟

شهردار جدید بروجرد معرفی شد

برندگان مسابقه بهترین فضای سبز خانه بندر امام خمینی اعلام شدند

امروز در لبه تکنولوژی در عرصه های موشکی و قرارداریم/ تحریم های دشمنان برداشته نخواهد شد، باید آنها را بی خاصیت کنیم

بی انصافی ها، بازیگر «ممنوعه» را ناچار به کنار کشیدن کرد + عکس

شفر: گل ما درست بود، شاید مجبوریم رنگ لباسمان را عوض کنیم/ آبی رنگ محبوب داوران نیست

ضرغامی: حقوقم 9 میلیون و 600 هزار تومان است

استخدام کارشناسی ارشد / کارشناس مخابرات میدان در تهران

شهرفروشی در کرمانشاه!

سردار حاجی زاده: تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد

سردار شریف: تمام تحریم ها را به فرصت طلایی تبدیل کرده ایم

ضرب و شتم فرزند نماینده مجلس بعد از عروسی

همایش حمایت از مردم فلسطین در اسلام آباد برگزار شد

شهردار جدید بروجرد معرفی شد

دانلود موزیک ویدیو جدید مجتبی شاه علی بنام ساده دل

دانلود آهنگ جدید رهام اخزری بنام غزال

شگفت انگیزترین موحودات دریایی! +تصاویر

شهردار جدید بروجرد معرفی شد

برندگان مسابقه بهترین فضای سبز خانه بندر امام خمینی اعلام شدند

خبر رفتن طاهر موهبتی به سازمان تامین اجتماعی صحت ندارد

تقدیر نادیه مراد از آیت الله سیستانی

افتتاح 3 هزار مسکن مهر کیسون پرند تا پایان سال

گل محمدی: تساوی مقابل استقلال برای ما ارزشمند است/ ناراحتی خلعتبری از خودش بود

برهم زدن اقتصاد کشور از اهداف مهم دشمنان است

همایش بزرگ سرو قامتان خاکی در سرخس برگزار شد

مشارکت صدا و سیما در تولیدات فرهنگی دفاع مقدس

حاشیه های جالب از دیدار خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 98

مرور مهمترین خبرهای حقوقی و قضایی در هفته ای که سپری شد

سند آمایش سرزمین 26 استان کشور تدوین شد

تکذیب استفاده از عنوان مجمع تشخیص در همایش ها

آیا زن میتواند در زوجیت موقت با بذل مهریه بصورت یک طرفه از رابطه خارج شود؟پاسخ حضرت آیت الله شاهرودی

سردار حاجی زاده: تحریم های دشمنان هیچگاه برداشته نخواهد شد/ باید آنها را بی خاصیت کنیم

آماده تنظیم بازار شب یلدا هستیم

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران/مرزداران

نامه رییس سازمان محیط زیست به مجلس درباره معاهده پاریس

صحبت های وزیرکشور درباره فرزندش صحت ندارد

بسته خبری پیگیری درخواست های مردمی

جان بولتون: نباید به کشورهایی که علیه ما رأی می دهند کمک کنیم

علت تاخیر توزیع بسته حمایتی کارگران

خدمات باید به صورت عادلانه و مساوی در دسترس همه ی مردم ملت باشد

فیلم/ آمریکا می گفت ایران تابستان داغی خواهد داشت و چهل سالگی را نمی بیند

تصویب لایحه قانون جدید بانک مرکزی؛بانک مرکزی مستقل از دولت می شود

کریمی: مدیران شایسته از ظرفیت های کشور استفاده کنند

درهای بهشت با رمز ویژه باز و بسته می شوند

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران در فریمان

فرهنگ یکی از ماهیت های ذاتی انقلاب اسلامی

تکذیب استفاده از عنوان مجمع تشخیص در همایش ها

صحبت های وزیرکشور درباره فرزندش شایعه است

فتاوی متفاوت آیت الله جناتی شاهرودی درباره زنان

سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری

سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری