مطالب مرتبط:
سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری
حضور رییس جمهوری در سازمان ملل فرصتی برای ایران است
حضور رییس جمهوری در سازمان ملل فرصتی برای ایران است
رییس جمهور باید امسال در سازمان ملل حضور فعال تری داشته باشد
حضرتی: مخالفان حضور رییس جمهور در سازمان ملل با دیپلماسی پرتحرک مخالفند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 07:452018-09-20سياسي

سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری


پنجمین حضور دکتر روحانی در سازمان ملل فرصتی کم نظیر برای بیان دیدگاه ها، نظرات جمهوری اسلامی و نقد رفتاری برخی کشورهای منطقه و جهان در برابر بحران های بین المللی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی ایرنا، هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در حالی برگزاری می شود که موضوع حضور رییس جمهوری در هفته گذشته توسط صاحب نظران و سیاستمداران عرصه داخلی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دلیل عمده این توجه، حضور دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا بعنوان رییس دوره ای شورای امنیت همزمان با نشست سالیانه سازمان ملل متحد است.

قرار است در جلسه 26 سپتامبر – 4 مهر – شورای امنیت، موضوع ایران بعنوان یکی از محورهای نشست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل مورد بررسی قرار بگیرد، اتفاقی که از نظر کارشناسان حضور روحانی در این نشست را با اگر و اماهایی مواجه کرده است.

رییس جمهوری که قرار است احتمالا پنجمین حضور خود را در سازمان ملل تجربه کند، در سال گذشته با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های این کشور مواجه بود.

در نگاه کارشناسان و فعالان عرصه سیاسی، استمرار رفتار ایالات متحده طی چهار دهه و تخاصم این کشور در مقابل جمهوری اسلامی می تواند از جمله دلایل حضور رییس جمهوری ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بیان دیدگاه ها و نظرات وی باشد.

همچنین بیان اقدامات رژیم صهیونیستی و آل سعود بر ضد مردم فلسطین و منطقه از جمله مواردی است که تشریح آن توسط رییس جمهوری کشورمان ضرورت حضور وی را یادآور می شود.

** حضور روحانی در سازمان ملل موقعیتی کم نظیر استعلی بیگدلی استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با ایرنا معتقد است حضور دکتر روحانی در سازمان ملل موقعیتی کم نظیر است و نباید از حضور در این جلسه شانه خالی کنیم.

وی یادآور می شود که در صورت حضور نیافتن روحانی در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، حوزه مانور ترامپ افزایش پیدا کرده و حمل بر حقانیت وی و محکومیت ما خواهد شد.

این پژوهشگر سیاسی با طرح این مطلب که سخنرانی روحانی در جلسه شورای امنیت در سطح جهان پخش می شود، تاکید می کند که وقتی رییس جمهوری در این جلسه صحبت کند، هیچ رسانه ای در خارج از کشور نمی تواند آن را سانسور کند.

بیگدلی پیشنهاد می کند در این جلسه، روحانی گزارشی از اقدامات خصمانه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا را علیه ملت ایران که خلاف موازین بین الملل است، ارائه کند.

وی تاکید دارد که نشستن در خانه و خط و نشان کشیدن و داد از حقانیت زدن برای استیفای حقوق جمهوری اسلامی را به جایی نخواهد رساند.

** غیبت ایران در مجمع عمومی سازمان ملل تغییر مشی محسوب می شود عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است اگر رییس جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت نمی کرد غیبت در این نشست ایرادی نداشت اما امسال شرکت نکردن نوعی تغییر خط مشی و موضعی تدافعی محسوب می شود.

وی نگاه متفاوتی به حضور روحانی در نشست شورای امنیت دارد.

عبدی می گوید که بهتر است اجازه دهیم دولت و مسئولان سیاست خارجی در این باره منصفانه منافع ملی را لحاظ کنند و تصمیم بگیرند.

رییس انجمن روزنامه نگاران استان تهران تصریح می کند که چون ترامپ نه قابل اعتماد است و نه رفتارش قابل پیش بینی است پس بهتر است مطالعه و بررسی بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

عبدی در پاسخ به پرسشی درباره مطلب یکی از روزنامه ها در خصوص ضرورت حضور نیافتن روحانی در اجلاس سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل و نشست شورای امنیت با هدف تحقیر ترامپ هم می گوید: آن کسانی که در پی تحقیر دیگران هستند، حواسشان باشد که به نحو خفت آوری تحقیر خواهند شد؛ در کل سیاست تحقیر به بن بست منجر می شود.

** حضور روحانی در سازمان ملل در جهت منافع ملی استمصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس هم حضور رییس جمهوری در سازمان ملل و استفاده از تریبون های جهانی را عاملی برای دستیابی به منافع ملی در عرصه های بین المللی می داند.

وی در گفت وگو با ایرنا تاکید می کند که می توانیم در این مجامع با هماهنگی با برخی کشورها از جمله اروپایی ها، تحریم های یک جانبه و ظالمانه را بی اثر کرده و کار آمدی آنها را کاهش دهیم.

این استاد دانشگاه درباره برخی مخالفت ها با حضور رییس جمهوری در جلسه شورای امنیت سازمان ملل، به حضور شهید رجایی در جلسه شورای امنیت اشاره کرده و یادآور می شود که شهید رجایی در آن جلسه فریاد مظلومیت ایران را سرداد.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان می کند که به جز مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، تقریبا تمامی روسای دولت های جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل حضور پیدا کردند.

کواکبیان مخالف برخی با حضور دکتر روحانی در سازمان ملل را مخالفت آنها با اصل دولت دانسته و تصریح می کند که عده ای می خواهند به خاطر یک دستمال قیصریه را به آتش بکشندوی به 9 بار حضور رییس دولت دهم اشاره کرده و خاطرنشان می کند که هیچ کس در آن زمان اعتراض نکرد که وی برای چه و چرا می رود، در آن موقع چون با احمدی نژاد موافق بودند، اعتراض نمی کردند و در حال حاضر چون با آقای روحانی مخالف هستند این مطلب را بیان می کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید می کند که اگر قرار بود بر اساس سخنان برخی از این تندروها در عرصه سیاست خارجی عمل می کردیم، نسخه های آنها قطعا به ضرر منافع ملی بود و نه تنها تحریم ها را از بین نمی برد، حتی ممکن بود روز به روز این تحریم ها افزایش یابد.

کواکبیان یادآور می شود که باوجود این که احمدی نژاد چندین بار به سازمان ملل رفت اما مشاهده کردیم که چندین قطعنامه شورای امنیت علیه ما صادر شد و اگر نبود برجام، قطعا آنها می توانستند با استفاده از همان قطعنامه ها ما را ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل ببرند و خطرات زیادی برای مردم ایران ایجاد کنند.

** حضور رییس جمهوری در سازمان ملل فرصتی برای ایران استامیرعلی ابوالفتح هم در گفت و گو با ایرنا حضور رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را فرصت مغتنمی برای ایران می داند تا دیدگاه ها و مواضع خود درباره اقدامات غیرقانونی و دشمنی های آمریکا را برای جامعه بین الملل بازگو کند.

وی اضافه می کند که سران و نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل به عنوان بزرگترین نهاد جهانی، هرساله فرصت می یابند دیدگاه ها و نظرات خود را مطرح کنند، مجمع عمومی سازمان ملل فرصت مناسب برای کشورهاست تا دیدگاه، مواضع و انتقادهای خود را در مورد وضع موجود و برنامه های صلح و پیشرفت جهانی بیان کنند.

این کارشناس سیاسی معتقد است سفر رییس جمهوری می تواند شرایطی ایجاد کند تا برای چند دقیقه تریبون اصلی ترین سازمان جهانی (مجمع عمومی) در اختیار عالی ترین مقام اجرایی کشور قرار گیرد.

ابوالفتح تصریح می کند که این سفر هیچ ارتباطی با برنامه ها و نشست های سایر کشورها ندارد، فارغ از اینکه ترامپ برای مجمع عمومی امسال چه برنامه هایی تدارک دیده است، حضور رییس جمهوری در مجمع عمومی به نسبت سال های گذشته ضرورت بیشتری دارد تا به اقدامات تخریب گرایانه ترامپ علیه نهادهای بین المللی از جمله برجام بپردازد و مطالبه گری نسبت به عمل نکردن آمریکا به تعهدات بین المللی را افزایش دهد.

وی در عین حال با حضور رییس جمهوری در نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ مخالف است.

وی اعتقاد دارد طرح چنین موضوعی و منحرف کردن نشست شورای امنیت از موضوعاتی چون مساله فلسطین به موضوع ایران و حضور عالی ترین مقام اجرایی کشورمان در این نشست بر اقدام خلاف عرف آمریکا، برای سوء استفاده از این جایگاه صحه می گذارد، نشستن رییس جمهوری آمریکا بر کرسی ریاست شورای امنیت معمول نیست و اگر هم قبلا انجام شده با هدف تقویت مشارکت جهانی و ایده هایی مثل تهدیدات تروریسم هسته ای بوده است و نه بزرگ نمایی خطر ایران.

این کارشناس سیاسی دلیل دوم عدم حضور روحانی در این نشست را شروع صحبت های رییس شورا می داند و تاکید می کند که اگر رییس جمهوری در این نشست شرکت کند علاوه بر صحبت های ترامپ، باید سخنان سایر کشورها هم به پایان برسد.

این احتمال وجود دارد در خلال جلسه ترامپ نشست را ترک کند و هنگام سخنرانی روحانی، ریاست را به نیکی هیلی (سفیر آمریکا در سازمان ملل) واگذار کند و سطح نشست را پایین بیاورد.

ابوالفتح اظهار می کند که شایعاتی در خصوص حضور نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این نشست مطرح است.

از آنجا که این نشست در فضای کوچکی اتفاق می افتد احتمال قرار گرفتن نام ایران و رژیم صهیونیستی پشت یک میز وجود دارد.

به نظر می رسد آمریکایی ها تمایل دارند با تحریک ایران برای شرکت در این نشست، نمایش تلویزیونی راه بیاندازند که این اقدام سازنده نیست.

اظهارات متفاوت کارشناسان در این گفت وگو ها نشان از تفاوت حضور روحانی با سایر چهار نشستی دارد که رییس جمهوری کشورمان در سازمان ملل شرکت کرده است.

آنچه همگان بر آن اتفاق نظر دارند شرکت رییس جمهوری در نشست مجمع سازمان ملل است.

حضوری که می تواند همانند چند دوره گذشته دکتر روحانی، بازتاب های مثبت سیاسی و رسانه ای در سطح جهان داشته باشد.

طرح مسائل مختلف از جمله خروج آمریکا از برجام، تحریم های یک جانبه این کشور و موضوعات منطقه ای مانند بحران سوریه، یمن و فلسطین از جانب عالیترین مقام اجرایی کشور در بالاترین نشست بین المللی می تواند دیدگاه های نظام جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر در سطح بین الملل منعکس کند.

در عین حال شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل، آن هم با حضور ترامپ موضوعی نیست که بدون مطالعه بر روی عمق مسئله و تنها از سر تهییج بتوان برای آن تصمیم گرفت.

نگاهی هوشمندانه ای که تاکنون در سپهر سیاسی کشور مورد توجه دولتمردان جمهوری اسلامی بوده و قطعا بدون در نظر گرفتن ابعاد هر مسئله، اقدامی در آن راستا انجام نخواهند داد.


کلید واژه ها: سازمان ملل - رییس جمهور - رییس جمهوری - جمهوری - شورای امنیت - نشست مجمع عمومی سازمان ملل - روحانی - شورای امنیت سازمان ملل - مجمع عمومی سازمان ملل - جمهوری اسلامی - شورای - امنیت - دونالد ترامپ - دکتر روحانی - کشور - ایران - اسلامی - آمریکا - دانشگاه شهید بهشتی - رییس جمهوری آمریکا - رییس جمهور آمریکا - سیاسی - سازمان ملل متحد - سخنرانی روحانی - رژیم صهیونیستی - استاد دانشگاه - ایالات متحده - سیاستمداران - گزارش - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
جاده چالوس امروز 27 مهرماه یکطرفه می شود

لرستان و چهارمحال درحوزه گردشگری همکاری گسترده داشته باشند

سخنرانی دبیرکل حزب الله درباره آینده دولت لبنان

محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

ضرورت چاره اندیشی برای صیانت از منابع آب

درس حماسی اربعین محور سخنان ائمه جمعه شهرستان ها

کسانی که می گویند نظام در سراشیبی است، سخت اشتباه می کنند

کسانی که می گویند نظام در سراشیبی است، سخت اشتباه می کنند

عهدی که با دست سنگین مرگ شکسته شد

استخدام برنامه نویس در شرکت طرح اندیشان پویا جم در تهران

اشتراک گذاری تجربیات رسانه ای فعالان مردمی اربعین/ گزارش تصویری

هم افزایی بین مسئولان و نخبگان کلید حل مشکلات

اژه ای: دشمن می خواهد معیشت مردم را تحت فشار قرار دهد

دادستان تهران: منافذ فساد باز است و توقع دارند که قوه قضاییه برخورد کند

نصرالله: حزب الله اکنون در بهترین وضعیت است

نماز جمعه تهران/ 27 مهر 97

عهدی که با دست سنگین مرگ شکسته شد

هجدهمین اجلاس سراسری مجمع شورای عالی اهل سنت و جماعات جنوب کشور

تقوا؛ راه نجات انسان از زندان ترس و اندوه

جزییات هفته ملی بیمه سلامت

رونمایی از «لامبورگینی ایرانی»

انتقاد از قطع درختان کهنسال یکی از خیابان های قم

اهالی رسانه از تجربیات اربعینی خود گفتند/ یامین پور: باید مقابل دشمنان هویت اربعینی بایستیم

بهترین تصاویر این هفته اسپوتنیک

دریای فاجعه مدیریتی دولت ساحل ندارد/آقای نماینده بابل با کنسرت گل و بلبل نمی شود

محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

90 درصد هزینه خدمات درمان بستری توسط دولت پرداخت می شود

نماینده تبریز: چرا نوحه خوان ما را یزید خطاب می کند؟/ تیغ شورای نگهبان همچنان روی سر نمایندگان است

اتحادیه تشکل های قرآنی اهتمام ویژه ای نسبت به استان های مرزی و محروم کشور دارد

15 آبان؛ آخرین مهلت ارسال آثار به بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز

جشنواره غذا و صنایع دستی به میزبانی انجمن همسران دیپلمات های وزرات خارجه

90 درصد هزینه خدمات درمان بستری توسط دولت پرداخت می شود

رامیان/کلاسهای تئوری و فستیوال سطوح پیشرفته پاراگلایدر

امیدواری برانکو برای رسیدن کمال به السد

بیمارستان خیریه امید ارومیه هم به جمع دارندگان دستگاه شتاب دهنده خطی انرژی بالا پیوست

تصویر لیلا حاتمی در اینستاگرام بازیگر «بازی تاج و تخت»

هشدار به شایعه و شایعه سازان/ در قیام عاشورا هم ردپای شایعه سازان دیده می شود

اظهارات جدید حسن عباسی:قوه قضاییه باید اصلاح شود

جدیدترین دیوارنگاره میدان ولی عصر(عج)/ عکس

گزینه های قطعی دولت برای وزارت کار و اقتصاد مشخص شدند

سفر به پارک ملی کوه راکی

معرفی یک بانوی موفق اردبیلی /دولت به توانمندی های بانوان اعتماد کند

معماری کاخ نیاوران، محل زندگی خانواده پهلوی

چرا نیکی هیلی فرار کرد؟

شکست تحریم های آمریکا علیه ایران حیثیت شیطان بزرگ را به باد می دهد

ضرورت تصویب قانون حمایت از محیط بانان در مجلس

درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران

صدور کیفرخواست در 7 پرونده اقتصادی

امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی در افق روشنی قرار دارد

فعالیت های فرهنگی با تلاش دانشجویان جان می گیرند

152هزار نفر از زنان خانه دار تحت پوشش تامین اجتماعی هستند

دوام تویوتا بیشتر است یا لادا؛ چالش عجیب مکانیک های روس [تماشا کنید]

تصاویر/ ساخت فانوس های غول پیکر با کدو

مسئولان امکان حضور آسان و حتی رایگان مردم در اربعین را فراهم می کردند

آخرین خبر ها درباره وضعیت مرزبانان ربوده شده

ایران اسلامی از هیچ تهدید و تحریمی هراس نخواهد داشت

موگرینی: سازوکار مالی با ایران به زودی اجرایی می شود

152هزار نفر از زنان خانه دار تحت پوشش تامین اجتماعی هستند

نمایشگاه سوغات در سمنان برپا شد

جشن روزجهانی کودک با حضور کودکان کار

دادستان تهران: 9 سایت مشابه سکه ثامن تخلف کرده اند

دادستان تهران :امروز ناامنی حرف اول دشمن است

نقش هنر هفتم در ارتقای فرهنگ سلامت

سلاح، چوب دو سر بلای محیط بان / دولت برای کمبود محیط بان فکری کند

زائران اربعین فریب جریان های انحرافی را نخورند

توصیه خاتمی به موافقین و مخالفین FATF

آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده

صدور 63 کیفرخواست ومحکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

اژه ای: تسریع در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی

دولتمردان پزشکان خیر را شناسایی و به عنوان الگو مطرح کنند

سیاست های تحریمی ترامپ دوام نمی آورد

کشور نیازمند وزیر اجرایی است تا فرد سیاسی و آکادمیک

دولت جزیره ای و غیرمنسجم عمل نکند

توضیح سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در مورد توهین عضو جبهه پایداری به رؤسای دو قوه

راهپیمایی اربعین همایشی بی نظیر در دنیاست

امام جمعه رشت : تا زمانی که ایران اسلامی بر روی پای خود ایستاده است از هیچ تهدید و تحریمی هراس نخواهدداشت.

اعضای شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام مشخص شدند

آغاز سخنرانی دبیر کل حزب الله در مراسم مدارس المهدی

ایران برای تامین امنیت شهروندان خود آمادگی اقدامات برون مرزی را دارد

بازدید وزیر صمت از خانه موزه هاشمی رفسنجانی

شرایط پرداخت کمک هزینه ازدواج به بیمه شدگان تامین اجتماعی

مغایرت لایحه حفاظت از خاک با قانون برنامه ششم و اسناد بالادستی

دادستان تهران: امروز ناامنی حرف اول دشمن است

فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟

راهپیمایی اربعین همایشی بی نظیر در دنیاست

ابر پرونده های مفاسد اقتصادی رو شد

حاشیه های خواندنی از دیدار نخبگان با رهبر انقلاب

خبر خوش FATF برای ایران

11 شهر ارزان برای اجاره در آمریکا کدامند؟

عدم نظارت بر شرکت های لیزینگ/ چرا 8 هزار حکم سرقت در تهران اجرا نشد؟

انتقاد مشاور رییس جمهوری از اعاده دو مصوبه مرتبط با FATF توسط شورای نگهبان

خریدکالا ی ایرانی دربازارچه های مهاباد

آمریکا طرحی را دنبال می کند تا کشور را ناامن جلوه دهد

اربعین حسینی(ع) نمایش قدرت جهان اسلام/ پس از انقلاب در عرصه فرهنگی موفق نبودیم

اعتاب مقدس معصومین(س) در الگوی پیشرفت ایران مسئولیت دارند

تیراندازی در استانبول

دختر بوش: در کاخ سفید روح وجود دارد

عدم نظارت بر شرکتهای لیزینگ/ چرا 8هزار حکم سرقت در تهران اجرا نشد؟

حدود 355 هزار تن در قم خدمات بیمه سلامت را دریافت می کنند

تصاویری از آزاد شدن مصرف مخدر ماری جوانا در کانادا

سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری

سازمان ملل و ضرورت های پنجمین حضور رییس جمهوری