مطالب مرتبط:
تمام تلاشمان را کردیم در «مختارنامه» دیده نشویم
عباسی : ما تمام تلاشمان را کردیم ولی گاهی ورق برمی گردد و باخت برای تیم ما رقم می خورد
رئوفی: تلاشمان را کردیم اما نشد/ امیدوارم تیم ب دل مردم را شاد کند
استاندار مازندران: تلاشمان برای برگرداندن اعتماد آسیب دیده مردم است
استاندار مازندران: تلاشمان برای برگرداندن اعتماد آسیب دیده مردم است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 02:052018-09-19فرهنگي

تمام تلاشمان را کردیم در «مختارنامه» دیده نشویم


حمیدرضا آشتیانی پور که مدیریت دوبلاژ سریال «مختارنامه» را عهده دار بوده است، از دوبله این سریال و همچنین جذابیت های دوبله آثار مذهبی سخن گفت.

- حمیدرضا آشتیانی پور که مدیریت دوبلاژ سریال مختارنامه را عهده دار بوده است، از دوبله این سریال و همچنین جذابیت های دوبله آثار مذهبی سخن گفت.

هم اکنون سریال مختارنامه هر شب ساعت 23 از شبکه آی فیلم در حال پخش است؛ سریالی که سال هاست در مناسبتی مثل محرم از شبکه های مختلف پخش می شود و گویندگان باسابقه ای از جمله زنده یاد احمد رسول زاده (مرحوم داوود رشیدی)، حمیدرضا آشتیانی پور (حسن میرباقری در نقش ابراهیم اشتر)، ایرج رضایی (محمدرضا شریفی نیا در نقش محمد حنفیه)، تورج مهرزادیان (کریم اکبری مبارکه)، ژرژ پطروسی (محمد صادقی)، علی همت مومیوند (جعفر دهقان در نقش مصعب) و.

در دوبله آن همکاری داشته اند.

چند سال پیش هم سریال معصومیت از دست رفته پخش و در تیتراژ آن نام حمیدرضا آشتیانی پور به عنوان مدیر دوبلاژ عنوان شد.

او همان آشتیانی پور سینما است که در سال 1380 فیلم دختری به نام تندر را ساخت.

کار او در دوبله معصومیت از دست رفته ، هم در مقام مدیر دوبلاژ و هم به عنوان دوبلور امین تارخ و یک شخصیت دیگر قابل تامل بود.

به گفته ی خودش حتی برخی از اهالی تلویزیون و سینما متوجه نشدند که به جای بعضی از بازیگران، دوبلور صحبت کرده است.

آشتیانی پور این تجربه را در مختارنامه نیز ثبت کرده است.

خبرنگار ایسنا درباره دوبله سریال مختارنامه با او گفت وگویی داشته است که می خوانید: نقش مؤثر پرویز بهرام در روایت مختارنامه آشتیانی پور در بخش ابتدایی گفت وگوی خود با ایسنا درباره شخصیت هایی که در مختارنامه دوبله شدند، و اینکه چگونه پیشنهاد دوبله سریال مختارنامه به او داده شد؟ توضیح داد: پس از آنکه آقای میرباقری کار را تمام کردند با من تماس گرفتند و گفتند که به این نتیجه رسیده اند که باید بعضی از صداها و نقش ها دوبله شود.

ما زمانی که قرار گذاشتیم، قسمت هایی را هم به تناوب دیدم و پیشنهادم را مطرح کردم و قرار بر این شد که بخشی از نقش ها دوبله شوند.

البته مواردی هم بود که آقای میرباقری شاید خیلی به دوبله آنها فکر نکرده بود اما زمانی که من این پیشنهاد را دادم این اتفاق افتاد و اساسا پس از آن ایشان تایید کردند که کار درست تری بوده است.

یکی دو مورد هم بود که من اصرار داشتم حتما دوبله شود و یک مورد خاص که آقای میرباقری بنا به دلایلی نپذیرفتند دوبله شود، اما من معتقدم اگر دوبله می شد سرنوشت کار از جهت ارتباط با مخاطب به گونه دیگری بود.

او با اشاره به کاراکتر محمد حنفیه با بازی شریفی نیا، گفت: یکی از نقش ها حنفیه بود که آقای شریفی نیا آن را بازی کردند و به اصرار من دوبله شد که آقای ایرج رضایی را برای ایشان پیشنهاد دادم.

این شخصیت با این صدا جزو دوبله های ماندگار شد.

این مدیر دوبلاژ از حضور پرویز بهرام نیز به عنوان راوی سخن گفت و یادآور شد: پرویز بهرام در بخش هایی از کار به عنوان راوی حضور داشت و این پیشنهاد هم از طرف من بود.

به واسطه حضور ایشان حتی کار راوی هم بیشتر شد و به نوعی بر روی کار نشست و آقای پرویز بهرام نقش موثری در این زمینه ایفا کرد.

او با اشاره به کاراکتر احمر بن شمیط که آن را کریم اکبری مبارکه در سریال مختارنامه ایفا کرد و آن شخصیت هم دوبله شد، گفت: نقشی که ایشان ایفا کردند نیز با صدای تورج مهرزادیان دوبله شد.

در ارتباط با این کاراکتر هم تاکید داشتم که دوبله صورت بگیرد.

پس از آنکه این اتفاق افتاد خروجی خوبی را شاهد بودیم.

این بازیگر در فیلم امام علی (ع) نیز نقش ابن ملجم را ایفا کرده بود.

آشتیانی پور سپس درباره شرایط خاص دوبله سریال مختارنامه توضیح داد: این سریال شرایط خاصی داشت، اینکه الزاما می بایست کار را به نوعی دوبله می کردیم که در عین حال معلوم نباشد که دوبله ای صورت گرفته است و خود این بخش سخت کار ما بود.

چرا که یک جاهایی دوستان مجبور بودند از صدای سر صحنه استفاده کنند.

به همین جهت هم صدابرداری و گویندگی آن متفاوت بود.

زمانی که ما یک فیلم را کامل دوبله می کنیم در واقع به نوعی ساختار گفتاری را رعایت می کنیم و از لحاظ فنی در انتخاب گوینده های مقابل هم این ساختار به درستی باید رعایت شود.

نقش هایی داریم که یک نفر با صدای سر صحنه در شرایطی در 9 سال قبل گویندگی کرده است و امروز در استودیو باید این کار را انجام دهد.

به نوعی هماهنگ کردن اینها در واقع نقطه ی کلیدی موفقیت کار بوده است که همه اینها با کمک صدابردارمان آقای نکولعل و دستیارشان آقای حسام الدین آشتیانی پور فراهم شده است و دویله سریال با موفقیت به سرانجام رسیده است.

مختار، مهمترین نقشی که باید دوبله می شد این مدیر دوبلاژ درباره شخصیت اصلی سریال مختارنامه که ابوالفضل عرب نیا نقش مختار ثقفی را ایفا کرده بود، درباره اینکه آیا پیشنهادی برای دوبله صدای این بازیگر نداشتید؟ اظهار کرد: این پیشنهاد را دادم و به نظرم مهمترین نقشی که باید دوبله می شد در ارتباط با این کاراکتر بود.

آقای عرب نیا بازیگر خوبی است ولی نمی دانم به چه دلیل نوع گویشش در مختارنامه حال به دلیل محدودیتی که در صدابرداری بوده یا هدایت های صدابردار و یا تشخیص خود بازیگر و کارگردان، در نحوه گفت وگو این وضعیت را به وجود آورده که به نظرم نوع گویش این بازیگر مناسب آن نقش نبود و کاراکتر صوتی این بازیگر برای آن نقش به روز نشده بود.

به هر حال جزو نقش هایی بود که می بایست دوبله می شد و دوبله شدنش چیزی از شأن این بازیگر کم نمی کرد.

چه بسا کمک می کرد که آن نقش، موقعیت بهتری پیدا کند.

متاسفانه این در طول کار رعایت نشده بود.

آشتیانی پور درباره اینکه آیا دوبله شخصیت هایی که توسط بازیگران باسابقه ایفا می شود و صدای شان برای مخاطب شناخته شده است ، آسیبی به بازی آنها نمی زند؟ توضیح داد: در ارتباط با بازیگران مطرح و نقش های سمپاتیک همیشه این الزام وجود ندارد که صدایشان دوبله شود.

اما گاهی برای بهتر شدن کار، این اتفاق می افتد.

به عنوان مثال صدا و لحن آقای عرب نیا برای خودشان خوب است اما در ارتباط با نقشی که ایفا کرد مناسب نبود.

ایشان حتی جاهایی بازی خودش را به برد صدایش محدود کرده بود و این، هم به بازی خودش و هم به کار لطمه زد.

در حالی که امکان این وجود داشت که این مسئله با دوبله حل شود؛ به عنوان مثال هیچ ایرادی در گویندگی آقای محمدرضا شریفی نیا در ارتباط با نقش حنفیه وجود نداشت اما اشکالش این بود که مخاطب را به یاد شریفی نیا می انداخت، نه کاراکتر محمد حنفیه.

بنابراین وقتی این شخصیت دوبله شد، حتی این سوء تفاهم پیش آمد که مگر این بازیگر در این سریال ایفای نقش کرده است.

بنابراین زمانی که شخصیت در گریم ورود پیدا می کند و صدا هم تغییر می کند، کاملا همانی می شود که قرار بوده است بازیگر در سریال به ایفای آن نقش بپردازد.

این نقش نیز زمانی که دوبله شد به یکی از نقش های ماندگار این سریال تبدیل شد.

آقای ایرج رضایی به جای محمدرضا شریفی نیا گویندگی کرد و هیچ چیزی از سهم آقای شریفی نیا در نقش کم نشد، بلکه در خدمت سریال چیزی هم به آن اضافه شد.

دوبله 70 کاراکتر مختارنامه این مدیر دوبلاژ از حضور 70 دوبلور و گوینده در سریال مختارنامه یاد کرد و گفت: در این سریال چیزی نزدیک به 70 گوینده حرفه ای حرف زدند، منهای سه چهار هنرمند دوبله که صدایشان شاخص و کاملا برای مخاطبان قابل شناسایی است، در ارتباط با مابقی شخصیت ها هیچ تشخیصی وجود نداشت که دوبله شده اند.

حتی زمانی که صدای احمد رسول زاده بر روی کاراکتر مرحوم داوود رشیدی که نقش نعمان بن بشیر انصاری را در این سریال ایفا کرد، گذاشته شد، برخی ها برایشان سوء تفاهم ایجاد شده بود که آقای رشیدی چقدر خوب جای خودش صحبت کرده است.

این کاراکتر هم یک اثر ماندگار در سریال مختارنامه شد.

او سپس درباره کاراکتر ابراهیم اشتر که حسن میرباقری آن را ایفا کرد نیز توضیح داد: کاراکتر ابراهیم اشتر نیز با بازی حسن میرباقری نیاز به دوبله داشت.

این بازیگر خودش به این نتیجه رسید که بهتر است فرد دیگری به جای او صحبت کند.

این اتفاق افتاد و ایشان اولین فردی بودند که با من تماس گرفتند و به خاطر دوبله این شخصیت تشکر کردند.

من به عنوان دوبلور این شخصیت به جای این کاراکتر صحبت کردم.

او با اشاره به نقش عبدالله بن مطیع که محمد صادقی آن را ایفا کرد و صدایش دوبله شد، گفت: آقای صادقی زمانی که این نقش را بازی می کرد، این پیشنهاد از طرف من بود که صدایش دوبله شود و ایشان هم مخالفتی نداشت.

صدای ایشان را نیز ژرژ پطروسی دوبله کرد.

کم لطفی به اهالی دوبله این مدیر دوبلاژ در بخش دیگری از گفت وگوی خود با ایسنا درباره بازیگرانی که نسبت به دوبله شخصیت شان واکنش تدافعی دارند، نیز معتقد است: متاسفانه کم لطفی وجود دارد.

به هر حال تاریخ سینمای این مملکت به نوعی به دوبله مدیون است.

حال کاری با این ندارم که دوبله نقایص سینمای ایران را پوشانده است، اما هیچ وقت اینگونه نبوده که دوبله کار را خراب کند.

البته یک سطح نازل سینمای فارسی وجود داشته که متکی به دوبله بوده اما هیچ وقت در افتخارات دوبله این کارها وجود ندارد.

زمانی که کارهای شاخص خارجی به ایران آمد مردم سینما را با دوبله شناختند.

چرا دوبله در حال حاضر در بازار ایران مشتری دارد.

به دلیل اینکه مردم دوبله را آنقدر نزدیک به شخصیت های فیلم می دیدند که با آن رابطه بهتری برقرار می کردند.

حال برخی گویندگان کسر شان شان است که این اتفاق برایشان بیفتد.

در حالیکه باید بگویم 90 درصد صدای فیلم ها و حتی دیالوگ ها بعد از اجرای صحنه به وسیله خود بازیگران تکرار و در مواردی اصلاح می شود و اگر همان را بخواهیم مورد مقایسه قرار دهیم به نوعی دوبله محسوب می شود اما به وسیله خود بازیگران بنابراین در سینمای ما 70، 80 درصد بازیگران توانایی اینکه به جای خودشان حرف بزنند آن هم در همان ریتم فیلم را ندارند.

چرا که این خودش قابلیتی می خواهد که یک دوبلور توانایی این را دارد که یک گویش را به اشکال مختلف اجرا کند.

در ارتباط با مجموعه مختارنامه نیز نقش هایی که دوبله شدند هیچ رفتار تدافعی از سوی بازیگران آنها ایجاد نشد.

تمام تلاشمان را کردیم تا در مختارنامه دیده نشویم آشتیانی پور درباره شرایط دوبله این سریال یادآور شد: در ارتباط با دوبله، نقش ما طوری بود و به گونه ای باید کار می کردیم که به کمترین میزان متعارف سینما خودمان را به رخ می کشیدیم و نقشی را باید ایفا می کردیم که برخلاف ذات سینما که همه برای دیده شدن می آیند ما تلاش می کردیم دیده نشویم.

به میزانی این تلاش ما موفقیت آمیز بود.

اثر مثبت حضور ما در فیلم هم به قوت خودش باقی ماند و مهمترین خاطره ای که من در این سریال دارم این بود که جایی شنیدم دوستی گله کرده بود که ما کاراکترهایی را دوبله کردیم.

چرا در دوبله یکی از کاراکترها دقت نکرده ایم.

در حالیکه ایشان به اشتباه فکر می کردند این کاراکتر دوبله شده است و اینگونه نبود.

این نشان از این دارد که ما به چه میزان به نقش ها، بازیگران و کارمان وفادار بوده ایم و نخواسته ایم صدا را به رخ بازیگران بکشیم.

ما هرگز نمی بایست فراتر از حد فیلم، خودمان را به رخ بکشیم.

این در واقع نقطه کلیدی سریال مختارنامه بود.

دوبله کامل معصومیت از دست رفته او که مدیر دوبلاژ معصومیت از دست رفته نیز بوده است، درباره این سریال هم گفت: سریال معصومیت از دست رفته این تفاوت را با مختارنامه داشت که کاملا دوبله شد و یکدست تر بود.

در این سریال ضرب آهنگ کلام کنترل می شد و این در مقایسه با مختارنامه که در جایی ترجیحی این ضرب آهنگ کنترل می شد بهتر بود اما در این سریال نیز به گونه ای عمل کردیم که دوبله به رخ کشیده نشود.

یعنی تصوری که راجع به معصومیت از دست رفته وجود دارد بدون اینکه کسی به تیتراژ آن نگاه کند اینگونه به نظر آمد که بیشتر صداهای خود هنرمندان است.

به ویژه اینکه ما در مواردی هم از صدای خود بازیگران استفاده کردیم.

یعنی یک وقت جدی برای هنرمندان گذاشتیم که به جای خودشان حرف بزنند.

به هر حال این سریال نیز کار متفاوتی بود اما داستان این است که وقتی مجموعه ای از فیلم ها انجام می شود بعد از اینکه کار به سرانجام می رسد معمولا نقد و بررسی و گفت وگوها درباره آن وجود دارد.

اشکالی که در این به رخ نکشیدن شیوه کاری ما وجود دارد این است که به نوعی بقیه هم این را نادیده می گیرند.

یعنی یادشان می رود که گروهی چه سهم و نقشی را ایفا کرده اند که این کار با این قابلیت ظرفیت عرضه پیدا کرده است.

دوبله مختارنامه چقدر طول کشید؟ آشتیانی پور سپس با اشاره به دوبلورهای سریال مختارنامه که همگی از انجمن گویندگان گفتار فیلم بودند و به جای 70 شخصیت در این سریال حرف زدند، یادآور شد: همه کار در استودیو گل فیلم ضبط شد و دوره انجام کار حدود دو و نیم ماه زمان کاری بود اما به طور کلی اگر اصلاحیه ای پیش می آمد و ما مجبور بودیم درگیر باشیم بازه زمانی 9 ماهه ای را داشتیم و به طور کلی می توان گفت، حدود یک سال و اندی درگیر کار بودیم.

آدم های مختارنامه قابل لمس بودند او درباره سریال مختارنامه و همکاری با داود میرباقری در مقام کارگردان، یادآور شد: آقای میرباقری خیلی از موارد را رعایت می کردند و خیلی سعی می کردند کار را به واقعیت زندگی نزدیک کنند.

آدم های این سریال قابل لمس بودند و سریال به میزان قابل توجهی موفق بود.

بنابراین در تجربه ای که با ایشان داشتم در عین حال که فردی سختگیر بود اما می دانست که چه می خواهد و از این نظر تجربه خوب و موفقی را با ایشان داشتم.

فیلم های مذهبی غیرایرانی شانسی برای عرضه ندارند او در ادامه گفت وگوی خود درباره خریدار آثار مذهبی و دوبله آنها، توضیح داد: برای ما خیلی فرقی نمی کند؛ عنصر دوبله مقید نوع فیلم نیست و می توان هر نوع فیلمی را دوبله و متناسب با آن دوبلورها را تنظیم کرد.

منتهی کارهای مذهبی خارجی چون با منطق ها و ممیزی های سینمای ما و عرضه و نمایش ما تولید نمی شود، عموما خیلی شانس نمایش را ندارند.

چون خط قرمزهای مذهبی در ایران بسیار متنوع و پیچیده است و تعصباتی در مورد آنها وجود دارد که مثلا اگر نگرشی بیاید که کمی رنگ و بوی متفاوت داشته باشد خیلی کسی برنمی تابد و اتفاقا فیلم های مذهبی خیلی شانسی ندارند برای اینکه در ایران عرضه بشوند.

رویه دوبله صدای ائمه در آثار هنری این مدیر دوبلاژ در ارتباط با صدای ائمه در آثار هنری که چگونه باید باشد و انتخاب صدا برای این شخصیت ها چه رویه ای دارد نیز اظهار کرد: محدودیت هایی که در حال حاضر در ارتباط با تصویر وجود دارد خیلی شامل صدا نمی شود.

البته در ارتباط با صدا محدودیت هایی وجود دارد و آن اینکه صدا باید واجد شرایطی باشد که تصورات مردم نسبت به این حضرات را تغییر ندهد.

به عنوان مثال صدایی که احیانا به جای شخصیت های خلاف کار در فیلم ها و سریال ها صبحت کرده است یا به جای یک آدم ضد قهرمان صحبت کرده است که در ذهن مخاطب ملکه شده است نمی تواند به جای این شخصیت ها صحبت کند.

این ممیزی فعلا وجود دارد که باید رعایت شود.

در حالیکه خود ائمه معتقد بودند مثل سایر انسان ها یک انسان هستند.

به نظر می رسد کمی کلیشه ای در ارتباط با آنها برخورد می شود.

سلیقه فردی من می گوید الزامی نیست که ما در جنس صدا به گونه ای رفتار کنیم که معلوم باشد فرد جزو ائمه است.

این است که ما در تصویرسازی و در کلام خارج از این بخواهیم باری اضافه کنیم که در واقع یک معنای متفاوتی را ارائه کنیم.

به نظرم تجربه نشان داده است که کار تصنعی و غیرقابل باور می شود.

متاسفانه این روش وجود دارد در حالیکه حتی در مورد تصویر هم می تواند نمایش داده شود و مردم یک چیز واقعی تری را ببیند.

مهم عمل و رفتار است و اگر عمل و رفتار درست معرف ویژگی های آن شخص نباشد مابقی این چیزها خیلی کمکی به این نمی کند که باور مردم را بخواهد تغییر دهد.

کما اینکه در سینماهای پیشرفته دنیا این کار را کرده اند و پذیرفته اند.

اتفاق بدی هم نیفتاده است.

شما ببینید که چند نفر نقش حضرت مسیح را بازی کرده اند و هیچ اتفاقی نیفتاده است.

آشتیانی در پایان درباره فعالیت های اخیر خود نیز به ایسنا گفت: خیلی با تلویزیون همکاری ندارم.

شرایط مناسبی نیست.

در حال حاضر تمرکزم بر روی نابسامانی های صنفی است که اگر آنها را حل و فصل کنیم چه بسا بعد از آن زمینه برای کار خوب فراهم شود.

آخرین کار من انیمیشن پهلوانان بود که جایزه بهترین دوبله سریال را در جشنواره پویانمایی کسب کرد.

سهیلا شهبازی ـ ایسنا
کلید واژه ها: دوبله - سریال مختارنامه - سریال - میرباقری - پیشنهاد - مدیر دوبلاژ - مدیر - محمد - جذابیت - دوبلور - مدیریت - شبکه آی فیلم - پرویز بهرام - سینما - ایسنا - امین تارخ - هایی - تلویزیون - فیلم - شبکه - مومیوند - ابتدایی - خبرنگار - اکبری - مخاطب - پرویز - رضایی - محرم - تندر - زاده

آخرین اخبار سرویس:
ایوب آقاخانی در گفت وگو با فارس: تئاتر خصوصی با خودش موضوعاتی خارج از اراده را تحمیل می کند

پیشنهاد کمال تبریزی برای اکران فیلم های چون مارموز : فیلمتان را به جشنواره فجر ندهید

استفاده از منابع متقن ویژگی کتاب «تاریخ تشیع در خوزستان» است

«ن.خ» سریال نوروزی شبکه یک شد

اکران فیلم های سینما حقیقت

روایتی از کشتار شیعیان در نیجریه + فیلم

کشف اسنادِ دریافتِ مالیات از عروس ها و استخوان های پولی از زنده ها

پدر موسیقی ؛ اییِن میچل

جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان کاشان گشایش یافت

چهره های تکراری؛ چالش داوری جشنواره فیلم فجر

جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان در کاشان گشایش یافت

مادر بزرگ 107 ساله یوتیوب درگذشت+ ویدیو

بهنوش بختیاری با «برمودا» به فجر می رود

خانم های بازیگر در پشت صحنه یک نمایش + عکس

آستانه اشرفیه میزبان 2 جشنواره ادبی

مجموعه خبر شبانگاهی 20و 45 دقیقه:چهارشنبه 97/9/21

تجلیل از 12 پژوهشگر برتر گنجینه ملک

دومین جشنواره دانشجویی فیلم کوتاه ریگا

بمب یک عاشقانه صدرنشین جدول فروش سینما شد/کلمبوس در حسرت فروش یک میلیاردی

ماجرای مجروح شدن زنگنه در نشست اوپک (فیلم)

فیلم هایی که منجر به جدایی ستاره ها شد

درخشش اصغر فرهادی در اسپانیا

زندگی با فیلتر اینستاگرام

عکس | لیلا بلوکات، کتایون ریاحی و فاطمه گودرزی، پشت صحنه یک نمایش

یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران

کنسرت پازل بند در تهران

تکذیب خبر خارج شدن 7 اثر تاریخی از ثبت ملی

لیلا بلوکات، کتایون ریاحی و فاطمه گودرزی، پشت صحنه یک نمایش/عکس

«ن.خ» سریال نوروزی شبکه یک شد

گروه کوبه ای «هوران» روی صحنه می رود

نخستین جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان در کاشان آغاز به کار کرد

شباهت جالب «ماهور الوند» و خواهرش/ عکس

«ن.خ» سریال نوروزی شبکه یک شد

فهرست کامل نامزدهای دوازدهمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران

اخبار جشنواره سینماحقیقت «جوکر» همچنان در صدر/ استقبال از «پدر طالقانی»/ نمایش «جایی که نبودم»

برگزاری کارگاه طراحی پوستر و تبلیغات شهری در مشهد

برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018 (عکس)

بهمن فرمان آرا از رقابت در یک جشنواره به دلیل حضور مجید مجیدی انصراف داد

انصراف بهمن فرمان آرا از رقابت در یک جشنواره به دلیل حضور مجید مجیدی

موسیقی اصیل و هنر فاخر تضادی با آموزه های دینی ندارد

رسول نجفیان کتاب «هانری کربن» را به دوستداران کتاب پیشنهاد می دهد

کیف پول خانم بازیگر پس از 50 سال پیدا شد +عکس

تخریب 4 خانه غیر مجاز در اسالم تالش

«بمب» پیمان معادی، نیامده ترکاند! +عکس

دوره چهارم جایزه احمد شاملو برندگان خود را شناخت

«ن.خ» سریال نوروزی شبکه یک شد

همه چیز درباره شاعرِ آوارهِ ترانه مرا ببوس / سرنوشت آن دختر زیبا چه شد؟ (فیلم)

کیف پول دایان کیتون پس از 50 سال پیدا شد

لغو کنسرت های راک در برج آزادی

پایان پیش تولید فیلم جنایی «شیکاگو7»

هفته چهارم آذرماه و برگزاری بیش از 30 کنسرت در پایتخت

زندگی با فیلتر های اینستاگرام

سعید آقاخانی سریال نوروزی شبکه یک را می سازد

هنرمند سمنانی برگزیده جشنواره «جوان سوره» شد

تسویه حساب در آن سوی مرزها «حکایت دریا» یا حکایت عجیب فرمان آرا؟

خ» سریال نوروزی شبکه یک شد

بی سرپرست ها به مهرگان می روند

پایان عملیات مرمت آرامگاه نقاش بزرگ ایران

برپایی نمایشگاه آفرینش در رشت

شاخص های ارزیابی عملکرد سال 1397 دستگاه های اجرایی

غزل شاکری بازیگر نقش بهجت الملوک در سریال بانوی عمارت بدون گریم! +عکس

«از جیحون تا فرات» و «دو نیمه ی من»

هم نوا:آذربایجان در سینمای علی حاتمی

رسول نجفیان درجه یکی شد

ایرج دانایی فرد در کنار پله/ عکس

سرقت مسلحانه از هتلی در استرالیا+فیلم

مؤسسه ثقلین یزد موفق به اخذ مجوز نشریه تخصصی قرآنی شد

«از جیحون تا فرات» و «دو نیمه ی من»

نویسنده باید طعمه ادبیات شود

آغاز نخستین جشنواره بین المللی کتاب کودک و نوجوان

دراماتیزه کردن آثار ادبی دفاع مقدس نادیده گرفته می شود

نویسنده باید طعمه ادبیات شود

شهریار مندنی پور در آستانه دریافت جایزه «پن»

پیدا شدن کیف پول خانم بازیگر پس از 50 سال! +عکس

خانه ادبیات کرمان گشایش یافت

برگزاری شب شعر فاطمی با حضور شاعران کشوری در داراب

امروز پنجشنبه 22آذر مجموعه شعر «عدم» در خبرگزاری فارس نقد می شود

اختتامیه «سوختگان وصل» به تعویق افتاد

«تاریخ تشیع در خوزستان» یک مرجع قوی برای پژوهشگران تاریخی است

پیدا شدن کیف پول پس از 50 سال

برپایی نمایشگاه «به سوی حقیقت» در برج آزادی

رییس اداره ارشاد داراب خبر داد برگزاری شب شعر فاطمی با حضور شاعران کشوری در داراب

نقش نیمای ترنس در «ممنوعه» حذف شده است؟ / نیما از ممنوعه کنار کشید!+عکس

آغاز کاوش های باستان شناسی حوضه آبگیر سد میمه دهلران

آهنگ های پیشواز عجیب سوژه استندآپ کمدی خندوانه + فیلم

گذر فرهنگ و هنر کاشان به بهره برداری رسید

10 فیلم کوتاه از قزوین به جشنواره تسنیم ارسال شد

دوره چهارم جایزه احمد شاملو برندگان خود را شناخت

نمایشگاه عکاسی در دانشگاه آزاد رامسر افتتاح شد

«بمب» پیمان معادی، نیامده ترکاند

گذر فرهنگ و هنر در کاشان به بهره برداری رسید

فیلم/ طنز برابری حقوق زن و مرد

مجموعه خبرهای ورزشی بیست و دوم آذر ماه+فیلم

دوره چهارم جایزه احمد شاملو برندگان خود را شناخت

فیلم های سینمایی امروز تلویزیون /22 آذر

هنرمندان پر طرفدار در اینستاگرام را بشناسیم

بازیگرانی که فقط 30 هزار تومان دستمزد می گیرند!

کسب جایزه شعر شاملو از سوی شاعر آبیزی

آخرین کتاب نویسنده جنجالی آمریکا به ایران رسید

​اختتامیه همایش ادبی سوختگان وصل 4 دی ماه برگزار می شود

تمام تلاشمان را کردیم در «مختارنامه» دیده نشویم

تمام تلاشمان را کردیم در «مختارنامه» دیده نشویم