مطالب مرتبط:
جایگاه نماز در قیام عاشورا به روایت حاج آقا قرائتی
عاشورا به روایت دکتری که مورد توجه شهید مطهری بود
انتشار آلبوم تصویری «چهل مینیاتور روایت عاشورا» در آلمان
روایت عروسی حضرت قاسم(ع) در میدان نبرد از کجا مطرح شده است؟/ عده ای تیشه به ریشه اسلام می زنند
روایت رهبر انقلاب از ماجرای شهادت حضرت قاسم (ع) در روز عاشورا +فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 00:422018-09-19سياسي

ریشه های روایت های بعضا متضاد از عاشورا


شرایط تاریخی و نیازها و مسائل زمانه علائق عملی روایت گر را می سازند و هر اجتماعی در هر دوره ای مسائل و درگیری های خاص خود را دارد.

هر گروه اجتماعی برای پاسخ دادن به مسائلش به حافظه تاریخی خود و ذخایر فرهنگی خود رجوع می کند.

- ماهنامه نسیم بیداری: مسئله اصلی ما در این پرسش ها پرداختن به عنصر روایت گری در ماجرای عاشورا است.

ما به دنبال این مسئله هستیم تا در طی مصاحبه دریابیم که برداشت ها و روایت های بعضا متضاد از عاشورا در چه بستری وقوع پیدا کرده است؛ مثلا چرا برای قشری، عاشورا نمادی از جهاد و جنگ می شود و برای دیگری، عاشورا نماد انسان سازی و تفسیری اخلاقی از آن دارد و یا برای قشر دیگر، نمادی از امر به معروف و نهی از منکر.

به نظر شما دلیل اصلی تکثر روایت ها درباره عاشورا و واقعه کربلا چیست؟- طرح بحث بسیار جالب و ارزشمندی است.

این بحث را در باب هر رویدادی از جمله واقعه عاشورا می توان مطرح نمود.

عوامل مختلفی نقش دارند تا یک روایت (narrative) زاده شود.

روایت از توالی (sequence) رویدادها سخن می گوید و هر روایتی پی رنگ (plot) یا طرح خاصی از این رویدادها می سازد و معنای خاصی به هر رویداد و کنش کنش گران ذی مدخل در آن رویداد می دهد اما به نظر می رسد دست کم چهار عامل نقش مهم تری در آفریده شدن یک روایت دارند که من آنها را که به هم پیوند دارند، یک به یک توضیح می دهم: الف) میزان داده هایی که روایت گر (narrator) در مورد یک رویداد دارد، در نحوه روایت گری او نقش دارد.

مثلا در متون اسلامی آمده است که پیامبر در باب دختر کوچک شان حضرت فاطمه سخنی به این مضمون فرموده اند که فاطمه پاره تن من است، هر کس فاطمه را بیازارد مرا آزرده است و هر کس مرا بیازارد خدا را آزرده است .

اهل سنت در آثار خود (مثلا صحیح بخاری، صحیح مسلم و سنن ابی داود) شأن صدور این سخن را چیزی می دانند و اهل تشیع نیز در کتب خود شأن صدور آن را چیز دیگری بیان می کنند و لذا تفسیرشان از این حدیث زمین تا آسمان با هم تفاوت می یابد و دفاع پیامبر از فرزند کوچک شان معنای بسیار متفاوتی پیدا می کند.

بنابراین داده های تاریخی که ما در دست داریم و این که کدام شان را در کانون توجه قرار می دهیم، روایت مان تغییر می یابد.

اگر ما بدانیم که این سخن در چه وضعیتی و پس از چه رخدادی درباره ایشان گفته شده است، درک دقیق تر و درست تری از سخن پیدا خواهیم کرد.

مثلا اگر (مطابق کتب اهل سنت) یکی از اعضای خانواده حضرت فاطمه ایشان را آزرده باشد، این سخن یک معنایی خواهد داشت و اگر دشمنان شخصی حضرت فاطمه ایشان را آزرده باشند یک معنایی دارد و نیز اگر مخالفان یا دشمنان عقیدتی حضرت فاطمه (نزدیک به روایت شیعی ایشان را آزرده باشند، این سخن معنای دیگری خواهد یافت.

چه بسا یکی دلالت شخصی و زمینه مند داشته باش د و دیگری دلایل عام و فرازمینه ای.

پس نوع داده ها و اطلاعاتی که روایت گر در باب یک رویداد و یا یک سخن داشته باشد، روایتی که ساخته می شود و معنایی که بدان داده می شود تفاوت خواهد کرد.

هر قدر که روایت گر به جزییات بیشتری دسترسی داشته باشد و آن را در روایت گری اش داخل کند، روایت اش متفاوت خواهد شد.

ب) اما گاهی ممکن است داده هایی که دو روایت گر در مورد یک رویداد دارند یکسان باشد.

با این حال روایت های شان باز هم با هم تفاوت پیدا کند و دو روایت متفاوت ساخته شود.

لذا اگرچه نوع و میزان داده هایی که روایت گر در اختیار دارد، مهم است اما تعیین کننده نهایی نیست.

عامل مهم تر از داده ها، روش بررسی و تحلیل داده ها است.

این که روایت گر با چه روشی داده ها را گرد می آورد و کنار هم می گذارد و تفسیر می کند در نوع روایت گری او دخیل است.

روش تعیین می کند که کدام داده و اطلاعات برای تحلیل و تفسیر برگزیده شود و کدام داده کم اهمیت تلقی گردد.

به عنوان مثال، در مطالعه تاریخی روش های گوناگونی برای نگریستن به پدیده ای تاریخی وجود دارد که به کارگیری هر یک از آنها می تواند نتایج متفاوتی به بار بیاورد و روایت را دگرگون سازد.

به عنوان مثال، این که شما نگرش خرد تاریخ نگرانه به پدیده داشته باشید یک نتیجه ای خواهد داد و نگرش از منظر مثلا تاریخ اجتماعی نتیجه ای دیگر.

ج) ما مهم تر از روش نگریستن به داده ها و تحلیل و تفسیر آن، رویکردی (approach) است که روایت گر اختیار کرده است.

چه بسا مثلا روش تاریخی واحدی برای تحلیل و تفسیر یک رویداد متفاوت به کار گرفته شود، اما باز هم روایت های مختلفی شکل بگیرد.

این که روایت گر به پدیده ای چون عاشورا، درون دینی بنگرد یا برون دینی، نتایج کاملا متفاوتی به بار خواهد آورد.

رویکرد روایت گر از یک سو وابسته است به پرسش ها و مسائل او و جامعه اش و از سوی دیگر به تربیت فکری و علائق نظری و عملی اش.

د) مورد بعدی منظر (view)، نظرگاه (point of view)، یا چشم اندازی (perspective) است که روایت گر از آن می نگرد.

این که روایت گر از کدام منظر به رویدادها می نگرد اهمیت اساسی دارد و سبب شکل گیری روایت ویژه ای می شود لذا ما می بینیم که در درون هر یک از رویکردها (اعم از درون دینی و برون دینی) روایت های مختلفی از عاشورا ساخته می شود.

مثلا در درون رویکرد دینی چشم اندازهای عرفانی، فقهی، اسطوره ای، اخلاقی و غیره، چشم اندازها را پیش فرض های ما و تعلقات و زمینه های معرفتی ما که تربیت فکری مان را ساخته اند، شکل می دهند.

ه) مورد بعدی که اهمیتی اساسی دارد، علایق عملی روایت گر است.

روایت گران رویدادهای تاریخی چه بسا علایق عملی دارند و به روایت گری تاریخ می پردازند تا از آنها برای پاسخ دادن به مسائل اینجا و اکنون پاسخ بدهند.

بنابراین، روایت گرانِ رویدادهای تاریخی چه بسا راوی صرف نیستند بلکه خود در روایت گری شان حضور دارند.

آنها می خواهند رویدادهای تاریخی را به خود اختصاص دهند.

چه بسا عاشورا را روایت می کنند تا آن را برای اینجا و اکنون احضار (invocation) کنند و فرا بخوانند.

پس با روایت گری می توان به فراخوانی امر تاریخی و به خود اختصاص دادن آن پرداخت.

چه بسا روایت گرانی که عاشورا را روایت می کنند، مقاصد و نیات و درگیری هایی دارند و آن را ابزاری برای پاسخ دهی به مسائل امروزین می سازند.

ابزاری شدن (instrumentality) رویدادها به وساطت روایت گری روایت گران، امری شناخته شده است.

البته گاه این ابزاری شدن بیش از اندازه برهنه و آشکار است و گاه نا آشکار.

با این حال، وقتی که برای یک گروه اجتماعی معین روایت گری یک رویداد معین اهمیت پیدا می کند، تردید نداشته باید که ابزاری شدن رویداد رخ می دهد.

این تکثر ریشه در منابع متضاد و مختلف (احادیث و روایات) دارد یا در بستری اجتماعی رخ داده است؟!- همان طور که پیش از این گفتم، هر دو مورد (منابع حاوی داده ها و شرایط اجتماعی و علائق عملی) در کنار دیگر موارد در شکل گیری تکثر روایت ها دخیلند.

اگر بخواهیم از نقطه نظرات تطّوری به ماجرای تکثّر روایت ها از عاشورا بنگریم؛ آیا اساسا شما چنین تکثّری را ناشی از تطّور تاریخی می بینید یا دلیل دیگری را برای آن قائل هستید؟ و اگر تطّوری هست، سیر تاریخی آن چگونه بوده است.

- شرایط تاریخی و نیازها و مسائل زمانه علائق عملی روایت گر را می سازند و هر اجتماعی در هر دوره ای مسائل و درگیری های خاص خود را دارد.

هر گروه اجتماعی برای پاسخ دادن به مسائلش به حافظه تاریخی خود و ذخایر فرهنگی خود رجوع می کند.

لذا کاملا عادی است که نخبگان گروه اجتماعی مورد نظر به بازخوانی و بازتفسیر ذخایر فرهنگی خود می پردازند.

این است که در ایران معاصر انواع روایت ها از عاشورا پدید آمده است و من در سخنرانی که حدود یک دهه پیش در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران داشته ام، این روایت ها را تحت عنوان ایران معاصر در آینه امام حسین ذکر کرده و توضیح داده ام.

مرادم از این عنوان این بود که از قِبَل بررسی روایت هایی که در ایران معاصر از واقعه عاشورا و قیام حسین بن علی (ع) شده است، می توانیم روند تحولات ایران معاصر را شناسایی کنیم.

به عبارت دیگر وضع جامعه در روایت های عاشورایی بازنمایی می شود.

در دوره ای که جامعه بعد از سرخورده گی های نهضت ملی به سر می برد، روایت اسطوره ای (mythlicalnarrative) از عاشورا رواج تامّ و تمامی دارد (تا اواخر دهه چهل شمسی).

در این روایت حسین بن علی (ع) کسی است که خدا خواسته است او شهید شود و وقتی شهید می شود، زمین و آسمان در غمش خون می گریند و الخ.

اما وقتی که جامعه شرایط انقلابی می یابد و مسائل و علائق عملی روایت گران سیاسی است، روایت انقلابی (revolutiolnary narrative) از عاشورا رواج می یابد (تا اواخر دهه پنجاه شمس) که در آن حسین بن علی (ع) علیه ظلم و ستم و برای رهایی خلق قیام کرده است.

وقتی که کشور با جنگ مواجه می گردد و رزمندگان در جبهه ها در شرایط رنج و خطر قرار می گیرند، روایت سروری رنج را شکل می دهد.

در این شرایط حسین بن علی (ع) به سرور رنج (the master of suffering) بدل می شود زیرا بزرگ ترین رنج های ممکن را کشیده است و از رنج ها فراتر رفته و به سرور رنج بدل ده است و برای کسی که در شرایط بسیار رنج آور و خطرناک می زید (شرایطی که زندگی در آن هر لحظه به بازی گرفته می شود)، سرور رنج یک الگوی آرمانی است (تا پایان جنگ یعنی اواخر دهه شصت).

بعد از جنگ و راه افتادن تحولات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، خصوصا روایت فقهی (canonical narrative) از عاشورا رواج می یابد که در آن حسین بن علی (ع) با هدف برپایی حدود شرعی قیام کرده و امر به معروف و نهی از منکر نموده است.

این روایت برای مهار و کنترل جامعه در دهه هفتاد به ویژه اواخر این دهه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و سرانجام روایت کارناوالی (carnivalistic narrative) از عاشورا که در هیات های مخصوص جوانان در دهه هشتاد شمسی دیده شده است و ما مدر پژوهش مان در باب کارناوالی شدن عزاداری عاشورا: الگوهای رسمی و غیر رسمی عزاداری در باب آن سخن گفته ایم و مشخصاتش را ذکر کرده ایم.

این روایت نیز محصول واکنش در برابر تحمیل الگوهای فرهنگ رسمی است که در اواخر دهه هفتاد به شدت می خواست شیوه زندگی مردم، به ویژه جوانان را تعیین کند اما جوانان در مقابل فرهنگ رسمی به هر امکانی توسل جسته اند تا مقاومت منفی خود را بروز دهند.

از جمله امکانات اجتماعی که عزاداری عاشورا بدان ها داده است و اکنون در دهه 90 در کنار همه روایت هایی که ذکرشان رفت، بعد از سرخوردگی های اجتماعی جدید یک بار دیگر به نظر می رسد روایت اسطوره ای از عاشورا غلبه یافته است.

لذا چنان است که گویی داستان شهادت حسین بن علی (ع) همچون آینه ای که در برابر تحولات ایران معاصر قرار گرفته است و من و شما اگر به این آینه بنگریم در می یابیم که به طور کلی در این چند دهه در جامعه ما چه گذشته است.

البته تمامی این مدعیات نیازمند تحلیل دقیق داده ها و شواهد و ردگیری روند تکوین و جابجایی روایت ها است که در این جا مجالی برای آن نیست و نیاز به تولید آثاری مستقل است که با پشتیبانی سازمانی و مالی قابلیت انجام دارد.

همه آنچه در باب تحول روایت ها و جای گزینی روایت های مختلف عاشورایی گفتم مربوط به تاریخ معاصر بوده است و اگر بخواهیم در باب قرون ماضی سخن بگوییم باید دست کم تا دوران آل بویه که ظاهرا پیش الگوی (prototype) روایت های عاشورایی کنونی در آن دوره ساخته و پرداخته شده است، به عقب برگردیم این خود می تواند پروژه ای تحقیقاتی در مطالعات تاریخی باشد.

چقدر تکثر روایت گری از عاشورا می تواند ناشی از تکثر اتوپیادهای خرد جامعه باشد؛ مثلا برداشت جهاد عینی (جنگ) و در کنار آن اخلاق در مقابل امر به معروف را چگونه تحلیل می کنید؟- همان طور که عرض کردم من شکل گیری این انواع روایت ها را با پنج عامل نخست (داده ها، روش، رویکرد، چشم انداز یا منظر، و علائق عملی) و به ویژه علائق عملی مرتبط می دانم.

چقدر در مسئله روایت گری عاشورا به صورت تاریخی روایت گر جامعه یا طبقه متعلق به خودش را نمایندگی می کرده است؟- همیشه بعد از روایت گری و تولید روایت است که فهمیده می شود که روایت گر در حال نمایندگی بخشی از جامعه هست یا خیر.

وقتی که روایتی اقبال عمومی پیدا می کند یا بخشی از جامعه بدان روی می آورد، معلوم می گردد صدای روایت گر عملا به صدای آن بخش از جامعه بدل شده است و علائق عملی روایت گر علائق عملی آن بخش از جامعه را منعکس می کند.

به عنوان مثال وقتی که علی شریعتی تصویری انقلابی از امام حسین (ع) می سازد و روایتی انقلابی از عاشورا ارائه می کند، به نیازهای مبارزان انقلابی در آن دوران پاسخ می دهد و به آنان کمک می کند تا در راه مبارزه تا حد شهادت آماده شوند و یا همچون زینب پیام مبارزه را به گوش خلق برسانند.

بنابراین شریعتی با پروردن روایتی انقلابی از قیام امام حسین، حرکت مبارزاتی زمانه اش را نمایندگی می کند.

حتی خسرو گلسرخی به عنوان یک مارکسیست نیز در همان اوایل دهه پنجاه در دادگاهی که منتهی به اعدام او گردید، حسین بن علی (ع) را رهبر خلق های ستم دیده خاورمیانه خواند و او را مقتدای خویش معرفی نمود.

این مورد و موارد دیگر نشان می دهد که در آن زمان روایت انقلابی از عاشورا چقدر موثر بوده است و حتی به نظر می رسد در جبهه های جنگ بین ایران و عراق نیز به قوّت نقش آفرینی کرده است.

این مصاحبه برای نخستین بار در شماره 53 ماه نامه نسیم بیداری منتشر شد، اکنون برترین ها اقدام به بازنشر آن نموده است.


کلید واژه ها: عاشورا - فاطمه - تاریخی - اجتماعی - حافظه تاریخی - امر به معروف - تفاوت - کوچک - مخالفان - خانواده - برداشت - اسلامی - مصاحبه - درگیری - فرهنگی - فرزند - میزان - شرایط - معروف - کربلا - انسان - حافظه - آسمان - درست - زمین - جهاد - دختر - زاده - جالب - نسیم

آخرین اخبار سرویس:
نمایندگان مجلس زمینه تداوم فعالیت شهردار تهران را فراهم کنند

احتمال بررسی کلیات CFT با حضور نمایندگانی از دولت

از نظر شورای نگهبان هیچ تفاوتی میان CFT و لایحه خاک وجود ندارد

ایران 2 - 1 بولیوی/ پنجاهمین برد تیم ملی ایران تحت هدایت کی روش با حضور بانوان رقم خورد

توضیحات رییس جمهور بسیاری از اقتصاددانان را قانع کرد

تعیین تاریخ بعدی جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در لاهه

هلاکت امیر داعش در استان دیاله و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز

هیچ وقت از شفاف سازی ضرر نمی کنیم/ هرچه از دنیا فاصله بگیریم بیشتر متضرر می شویم

رسیدگی به CFT از 3 لایحه دیگر سخت تر است/ باید تصمیمی بگیریم که آیندگان ما در مضیقه قرار نگیرند

روایت کدخدایی از لوایح FATF و سرنوشت CFT

نباید از پیوستن به FATF نگرانی داشته باشیم

سیدی عالی قدر که عمر خود را وقف حفظ و گسترش اسلام ناب محمدی کرد+فیلم

اطلاعیه سپاه : طراح اصلی حادثه تروریستی اهواز به هلاکت رسید

هلاکت امیر داعش در استان دیاله و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز

ایران از بی توجهی به تاثیر تحریم بر حقوق مردم انتقاد کرد

بیشترین کودکان مبتلا به سوءتغذیه ساکن چه استان هایی هستند

تصاویر/ همایش روحانیون و مبلغه های اربعین حسینی

توصیه های طب اسلامی در مواجهه با شرایط آلودگی هوا

امروز امید مسلمانان مظلوم جهان به مردم انقلابی ایران اسلامی است

علی ربیعی: طرح های اجتماعی مشابه پروژه های فنسی نیستند

سناریوی دشمن برای مقابله با ولایت فقیه و عاشورا سناریویی شکست خورده است

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم

سفرای جدید ایران در 5 کشور تعیین شدند

قیمت انواع وان حمام نوزاد و کودک

تایید پیش نویس چارچوب نحوه تعامل سمن ها

زیباکلام مناظره را ترک کرد

اختلال در سامانه های نظام وظیفه ادامه دارد

چگونه چک های صیاد تقلبی را تشخیص دهیم؟

از رأی دادن به روحانی پشیمانم

کدام سیاست ها سبب پمپاژ ناامیدی به جامعه می شود؟

اصلاح فوری قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است

نجفی توانا: هیچ وقت از شفاف سازی ضرر نمی کنیم

استقبال خادمان حرم حضرت علی از زائران اربعین+عکس

ایران به عنوان قربانی تروریسم درصف مقدم مبارزه باآن قراردارد

انتصاب مدیرکل حقوقی و امور استان های صندوق بازنشستگی کشوری

سرپرست دفتر مرکزی حراست و امنیت پستی معرفی شد

فال روزانه چهارشنبه 25 مهر 1397

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 25 مهر 97

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | چهارشنبه 25 مهر 97

شگفت انگیزترین مسیرهای راه آهن جهان

خیانت عوامل نفوذی در ربودن مرزبانان ایرانی/ درخواست از دولت پاکستان

FATF را به عنوان یک فرصت نگاه کنیم

هشتمی دوومیدانی کار ایران

صور اربعین حسین نواخته شد/ حب الحسین یجمعنا ابراز همبستگی مردم ایران و عراق

امام جمعه جدید اهل تسنن تکاب معرفی شد

ایران - روسیه؛ از نخستین حضور در دریای خزر تا فروپاشی شوروی

امام جمعه جدید اهل تسنن تکاب معرفی شد

نباید از پیوستن به FATF نگرانی داشته باشیم

چیزی به اسم «فساد سیستمی» در کشور وجود ندارد

سفر با کشتی کروز در جنگل های آمازون

هنوز در تفسیر، مقتل، تاریخ و حقوق مشکل داریم/وظیفه ماست که خون بهای سیدالشهداء (ع)را مطالبه کنیم

شرکت ملی پست رتبه نخست ارزیابی عملکرد را در بین دستگاه های تابعه وزارت کسب کرد

خدمات خروج موقت خودرو برای زائرین اربعین رایگان شد

محموله پنج هزارتنی گوشت قرمز فردا به ایران می رسد

با توجه به ترکیب اعضای FATF، خروج ایران از لیست سیاه بعید است

خلاصه بازی ایران و بولیوی +فیلم

درخواست جبهه اصلاح طلبان ایران برای بقای «افشانی»

کدخدایی: از نظر شورای نگهبان هیچ تفاوتی میان CFT و لایحه خاک وجود ندارد

توصیه لاریجانی به بخش های نظارتی؛ به دنبال مچ گیری نباشید

فلسفه انقلابی ماندن حوزه از نگاه عضو خبرگان رهبری

سخنگوی شورای نگهبان خبرداد: احتمال بررسی کلیات CFT با حضور نمایندگانی از دولت

نخستین واکنش رسمی روسیه به ماجرای خاشقجی

نباید از پیوستن به FATF نگرانی داشته باشیم

امام جمعه جدید اهل تسنن تکاب معرفی شد

آمریکا بیست بانک و نهاد ایرانی را تحریم کرد

ایران از بی توجهی به تاثیر تحریم بر حقوق مردم انتقاد کرد

ترامپ: بن سلمان اطلاع درباره سرنوشت خاشقجی را رد کرد

وعده آزمون برای تکان دادن آسیا

دادگاه استانبول حکم تعقیب 2 روزنامه نگار را صادر کرد

نخست وزیر ارمنستان استعفا داد

ایران - روسیه؛ از نخستین حضور در دریای خزر تا فروپاشی شوروی

گزارش تصویری/اجرای قاریان موسسه شهید دانش در محافل قرآنی بهاباد

در هر نقطه منافع دشمن را ویران می کنیم

تیپ و پوشش بانوی ژاپنی مقابل حسن روحانی/ عکس

فرهنگ شهید و شهادت به نسل جوان منتقل شود

مرزبان جان می دهد، اما مرز را نه

شرط بهره مندی از بسته حمایتی دولت

لامبورگینی قاچاق در شیراز توقیف شد/عکس

از پشت عینک دودی واقعیت همواره تیره به نظر می رسد

هیچ وقت از شفاف سازی ضرر نمی کنیم/ هرچه از دنیا فاصله بگیریم بیشتر متضرر می شویم

شهدا قهرمانان واقعی تاریخ هستند

همسر و خواهر شهید داخل قبر چه کردند؟

روحانی: همه باید تلاش کنیم تا از برجام به خوبی صیانت شود

عده ای با القای وجود بن بست برای دشمن خوش رقصی می کنند| مسؤولان ما می توانیم را باور کنند

پخش برنامه «راه اندازی اکوکمپ های عشایری» از تلویزیون

لامبورگینی قاچاق در شیراز توقیف شد

«FATF» ما را زیر ذره بین چشمان شیاطین می برد

هلاکت امیر داعش در استان دیاله و طراح اصلی جنایت تروریستی اهواز

232 واحد مسکونی خیرساز به مددجویان اصفهان واگذار شد

مرحله اول طرح ملی گفت و گوی خانواده در خراسان جنوبی اجرا شد

ایران 140 سند ثبت اختراع در آمریکا دارد

احتمال بررسی کلیات CFT با حضور نمایندگانی از دولت

رسیدگی به CFT از 3 لایحه دیگر سخت تر است/ باید تصمیمی بگیریم که آیندگان ما در مضیقه قرار نگیرند

232 واحد مسکونی خیرساز به مددجویان اصفهان واگذار شد

232 واحد مسکونی خیرساز به مددجویان اصفهان واگذار شد

شهیدی که از مهمانی خدا، مهمان شهدا شد

چرا اجازه ندادند بدن امام حسن مجتبی(ع) در کنار پیامبر(ص) دفن شود؟

وضعیت جالب پاکستان پس از رعایت تمام خواسته های FATF

بررسی کلیات CFT با حضور نمایندگانی از دولت/ تلفن خود را می بندیم که پیامک ها را نبینیم

استفتائات رهبر انقلاب درباره زیارت اربعین

ریشه های روایت های بعضا متضاد از عاشورا

ریشه های روایت های بعضا متضاد از عاشورا