مطالب مرتبط:
عدالت خواهی ویژگی بارز قیام امام حسین(ع) بود
عدالت خواهی ویژگی بارز قیام امام حسین(ع) بود
3 ویژگی که خداوند پس از واقعه عاشورا به امام حسین(ع) عطا کرد
حوادث شب عاشورا در مقاتل امام حسین (ع)
ظریف: ایثار امام حسین(ع) حامل این پیام ماندگار است؛ به پا خواستن برای عدالت، پیروزی به بار می آورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 00:252018-09-19سياسي

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت


امام حسین(ع) بیعت و زندگی در خلافت یزیدی را عین ذلت و خواری دانسته و شهادت و مرگی را که در مقابل این خلافت و زندگی رقم می خورد عین عزت و بزرگی دانسته است.

- عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت " گروه معارف - امام حسین(ع) بیعت و زندگی در خلافت یزیدی را عین ذلت و خواری دانسته و شهادت و مرگی را که در مقابل این خلافت و زندگی رقم می خورد عین عزت و بزرگی دانسته است.

آن حضرت می فرماید: موتٌ فی عزِّ خیرٌ من حیاهٍ فی ذلٍّ؛ مرگ با عزت و آزادگی بهتر است از زیستن با ذلت و حقارت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، عاشورا در تفسیر آسمان، روز دهم دیدار و فناء است.

اکنون پس از سی و نه روز دیدار خدا در خانه اش و اجازه برای دیدار خاص و دیدنی خاص از نوع " ارنی انظر الیک " (اعراف آیه 143) می بایست خداوند پاسخ دهد و چنان که فرموده است" ادعونی استجب لکم" جلوه نماید.

اگر خداوند ظرفیتی برای دیدار فنایی موسی (ع) نیافت و چنان که آدم (ع) در مقام " لم نجد له عزما " (طه آیه 121) توصیف کرده است و موسی را به سبب محدودیت های شناختی و وجود به حکم آزمون های بسیار " هذا فراق بینی و بینک" در مقام فنای ذاتی ، به ندای " لن ترانی" از دیدار همیشگی و فنای ذاتی راند؛ اما اکنون کسی از انوار خمسه عرش است که دوباره به حکم رجعت می خواهد ندای " انا لله وانا الیه راجعون" را پاسخ دهد.

اگر این انوار عرشی، به حکم " نحن فعلنا و نحن صنعنا" در دایره وجود منبع فیض شدند و همه هستی از انوار ایشان پدید آمده و آفریده شده است، و به حکم " الی ربک الرجعی و الی ربک المنتهی " می بایست در دایره صعود و بازگشت از ایشان باز گردد، پس ایشان اولی به رجوع الی ذات الهی و فنای در ذات هستند.

آنان کسانی هستند که خداوند مستقیم ایشان را آفرید( به حکم اول ما خلق الله نوری) و دیگران همه مخلوق ایشان هستند.

پس می بایست به حکم دایره وجودی همه مخلوقات به ایشان بازگردند و ایشان به خدا رجعت نمی نمایند؛ زیرا رب محمدی (ص) رب العالمین است.

خداوند در آیات بسیاری بیان داشته است که نور محمدی(ص) با نور علوی (ع) یگانه است و نفس و جان ایشان یکی است و به حکم یگانگی وجودی است که انوار ایشان یگانه است.

همه هستی به شمس و نور محمدی و به حکم " کلنا نور واحد " به انوار چهارده معصوم آفریده شده است و هیچ موجودی حتی روح اعظم از دایره وجودی ایشان بیرون نیست.

از این روست که گفته: سبحنا فسبحت الملائکه بتسبیحنا "؛" ما تسبیح وتقدیس را به فرشتگان آموختیم" (سفینه البحار،ج1،ص594،ماده سبح) پس همان گونه که وجود همه فرشتگان و هستی را ایشان آفریده و صنعت و خلق نموده اند، همه شاگردان مکتب ایشان هستند.

این گونه است که می فرمایند هر جا در قرآن صیغه جمع آمده است ماییم.

پس خودشان در شب قدر قرآن را نازل کرده اند و جبرییل تنها ایشان را همراهی کرده است.

چنین وجوداتی که در دایره " انا لله و انا الیه راجعون " نخستین صادر هستند و همه از ایشان صادر و خلق شده اند می بایست در دایره صعود همانند هنگام نزول همه چیز به ایشان باز گردد.

بر این اساس است که امام حسین (ع) به حکم صدور نخست می تواند فنای ذاتی را در معاشقه " ارنی انظر الیک " ( اعراف آیه 143) بگوید و خداوند او را جواب " لن ترانی " ندهد، بلکه چنان کند که او خواسته است.

عاشورا روزی است که امام حسین (ع) در دایره رجعت به فنای ذات رسید و از آن جایی که دین به ولایت معصوم کامل است، روز دهم برای حسین (ع) زمانی دیدار فنای ذاتی است که " وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره" است تا در مقام جنت ذات (جنتی) در آید در حالی که " راضیه مرضیه " است و برای دین فجر دوباره است.

( آیه 30 سوره فجر) حضرت موسی(ع) در میقات چهل روزه خویش به مکتوب خدایی تورات دست یافت ولی امام حسین (ع) پس از عشق بازی از ماه ذی الحجه در خانه خدا تا دشت نینوا به مقام دیدار ذاتی رسید و اسلام و قرآن را دوباره با خون نوشت و ثار الله شد و بر جریده عالم نگاشت که دین اسلام به خون خدا مصون و محفوظ است و دیگر آسیبی نمی بیند.

روز عاشورا روز نگارش قرآنی جدید است که بر اساس تاویل نگاشته می شود چنان که روز دهم ذی الحجه حضرت ابراهیم (ع) در مقام تسلیم با قربان کردن فدای به جای اسماعیل(ع) خواب خویش را تاویل و تصدیق کرد؛ امروز حضرت محمدی (ص) در نمایش دیگر در شکل حسینی خود را به مسلخ می برد و با خون خویش نه فدای کردن قوچی و خون دیگر، اسلام و ولایت را تفسیری دیگر می کند.

این گونه است که فجر هماره سرخ گون است تا نمایش باشد برای روزی که حجت کامل خداوند ظهور می کند و در جامه و شکل دیگری به نام مهدی (عج) یوم اسلام را بروز و ظهورمی دهد.

عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالتعزت به هر بلندی گفته می شود که آب بر آن مسلط نمی شود.

از این رو عزیز به کسی گفته شده که تحت سلطه چیزی در نمی آید و مسلط بر دیگران است.

مقابل عزت، ذلت است.

امام حسین(ع) بیعت و زندگی در خلافت یزیدی را عین ذلت و خواری دانسته و شهادت و مرگی را که در مقابل این خلافت و زندگی رقم می خورد عین عزت و بزرگی دانسته است.

آن حضرت می فرماید: موتٌ فی عزِّ خیرٌ من حیاهٍ فی ذلٍّ؛ مرگ با عزت و آزادگی بهتر است از زیستن با ذلت و حقارت.

آن حضرت (ع) هم چنین در جایی دیگر می فرماید: انّی لا اَری الموتَ الّا سعادهً و لا الحیاه مع الظالمین الّا برماً؛ مرگ با عزت، زندگی جاوید است و زندگی با ذلّت و همراه با ظالمین چیزی جز مرگ نیست.

ریشه این دیدگاه و رویکرد را می بایست در حق مداری آن حضرت جست.

ایشان به حکم قرآن و اسلام تنها انگیزه حق طلبی داشته و آن را در عدالت جست و جو می کرد که فلسفه و هدف همه پیامبران و بعثت انبیاء و ارسال کتب و رسولان الهی بوده است.

(حدید، آیه 25) پس هر گونه خروج از دایره حق و عدالت را عین باطل و ظلم دانسته و در برابر آن می ایستاد.

امام با نگاهی گذرا به خلافت ننگین یزیدی، به این مساله توجه می دهد که یزید مصداق اتم و اکمل باطل و ظلم است و او را می بایست مجسمه فسق و فجور و ظلم و بی عدالتی بر شمرد.

از این رو، شخصی چون امام حسین(ع) که مجسمه حق و عدالت و مصداق اتم و اکمل حق و عدالت است نمی توانست ننگ بیعت و پذیرش این خلافت را بر خود بپذیرد.

پس زندگی تحت سلطه و حکومت یزیدی عین پذیرش ننگ ذلت و خواری ابدی است و انسان عزیز مرگ را عین عزت دانسته و جان به مرگ و شهادت می سپارد ولی حکومت باطل یزیدی را تحمل نخواهد کرد.

از این روست که می سراید: الموتُ اولی من رکوبِ العار؛ مردن از ننگ و ذلت پذیری بهتر است.

( نفس المهموم، ص 562 ؛ مثیر الاحزان ، ص 85(از نظر امام حسین(ع) اسلام فقط در دایره حق و عدالت حرکت می کند و مدیریت و رهبری اسلام می بایست مجسمه عدالت و حق باشد.

از این روست که در بیان مصداق رهبری و امامت در اسلام به این ویژگی ها توجه داده و می فرماید: ما الامام الّا العامل بالکتاب والآخذ بالقسط والدائن بالحق و الخابس نفسه علی ذات الله ؛ به جان خودم سوگند، امام و پیشوا نیست، مگر کسی که به قرآن عمل کند، راه قسط و عدل را در پیش گیرد و تابع حق باشد وخود را در راه رضای خدا وقف سازد.

( بحارالانوار، ج 44، ص 334)اما وقتی مدعی خلافت و رهبری در اسلام را می بیند که شخصی چون یزید است که باطل و ظالم و فاسق است، دیگر می بایست فاتحه اسلام را با چنین رهبری خواند؛ چرا که اسوه و رهبر اسلام و مسلمانان کسی شده که آلوده ترین و ظالم ترین و باطل ترین شخص انسانی است.

از این روست که می فرماید: وعلی الاسلام السّلام اذ قد بُلیت الامّه براعٍ مثلَ یزید؛ آن هنگام که عنصر آلوده ای بسان یزید زمام امور دین و جامعه را به کف گیرد و مردم به زمامداری چون او گرفتار آیند ، باید فاتحه اسلام را خواند.

پس امام در چنین اوضاع و احوالی نمی توانست با یزید و خلافت او کنار آید و سکوت پیشه کند و زندگی خود را در سایه چنین رهبری برای اسلام بگذراند.

آن امام در توصیف وضعیت جامعه و رهبری امت اسلام می فرماید: الا ترون الی الحقِّ لا یُعمل به و الی الباطلِ لا یتناهی عنه ؛ آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل روی گردانده نمی شود.

( لهوف، ص 139)پس با چنین احوال و اوضاعی ننگ و عار و خواری است که انسان زندگی معمولی را در پیش گیرد و به سکوت اوضاع را واگذار کند و هیچ سخن و حرکتی را انجام ندهد؛ چرا که هر گونه سکوت به معنای ترک حق و میل و گرایش به باطل خواهد بود و زمینه ذلت و خواری دنیا و آخرت را برای شخص رقم می زند؛ چنان که امام حسن عسکری (ع) در این باره می فرماید: ما تَرَکَ الحَقَّ عَزیزٌ إِلاّ ذَلَّ وَلا أَخَذَ بِهِ ذَلیلٌ إِلاّ عَزَّ؛ هیچ عزیزی حق را ترک نکرد، مگر این که ذلیل شد و هیچ ذلیلی به حق عمل نکرد مگر این که عزیز شد.

(بحارالأنوار، ج78، ص374، ح24(پس امام حسین(ع) چاره نداشت تا میان عزت حق و عدالت خواهی و ذلت سکوت و زندگی در حکومت باطل و رهبری فاسقانه و ظالمانه یزیدی، نه تنها بیعت نکند و از آن سرباز زند، بلکه قیام کرده و شهادت و مرگ را بر چنین زندگی ترجیح دهد و بفرماید: ما أَهوَنَ المَوتَ عَلی سَبیلِ نَیلِ العِزِّ وَإِحیاءِ الحَقِّ لَیسَ المَوتُ فی سَبیلِ العِزِّ إِلاّحَیاهً خالِدَهً وَلَیسَتِ الحَیاهُ مَعَ الذُّلِّ إِلاَّ المَوتَ الَّذی لاحَیاهَ مَعَهُ؛ چه آسان است مرگی که در راه رسیدن به عزّت و احیای حق باشد، مرگ عزتمندانه جز زندگی جاوید و زندگی ذلیلانه جز مرگ همیشگی نیست.

امام حسین (ع) بارها در بیان فلسفه قیام خود، آن را تنها برای عزت انسان که همان احیای حق و عدالت در سایه اسلام واقعی است دانسته و به مردم بصره می نویسد: أنا ادعوکم الی کتاب الله و سنّه نبیّه، فانّ السّنه قد اُمیتَت والبدعه قد اُحییت؛ من شما را به کتاب خدا وسیرهء پیامبر خدا فرا می خوانم، چرا که در جامعه شما سنت نبوی را از بین رفته و بدعت و فریبکاری را جایگزین آن می بینم.

در همین رابطه است که اصلاح طلبی و خروج ایشان برای امر به معروف و نهی از منکر معنا می یابد؛ چرا که حق و عدالت مهم ترین معروف ها و باطل و ظلم بدتریرن منکراتی هستند که می بایست بدان توجه کرد و زندگی را بر مدار آن سامان داد.

آن حضرت (ع) بر همین اساس در جایی دیگر می فرماید: وَاَنَّی لَمْ اَخْرُجْ اَشِرا وَلا بَطِراً وَلا مُفْسِداً وَلا ظالِماً وَانَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ اْلا صْلاحِ فِی اُمَّهِ جَدِّی صلی اللّه علیه و آله ارِیدُ اَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَاَنْهی عَنِ الْمُنْکَرِ وَاَسیرَ بِسِیرَهِ جَدِّی وَاَبی علی بْنِ اَبِی طالِبٍ؛ و من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از مدینه خارج می گردم بلکه هدف من از این سفر امر به معروف و نهی از منکر و خواسته ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیا و زنده کردن سنت و قانون جدم رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و راه و رسم پدرم علی بن ابی طالب علیه السلام است.


کلید واژه ها: دیدار - زندگی - عاشورا - امام - امام حسین(ع) - شهادت - گزارش - فنایی - استان - آزمون - علوی - خانه - بینی - خیری

آخرین اخبار سرویس:
سلفی فرزندان شهدا با سردار سلیمانی

آیا مرد و زن می توانند در یک صف نماز جماعت، بدون حائل بایستند؟

سلفی خندان سردار سلیمانی/عکس

گریم عجیب عاطفه رضوی در «خروس لاری»+عکس

سفیر ایران در تفلیس با وزیر امور خارجه گرجستان دیدار کرد

ایلام به بزرگترین شبکه آزادراهی منطقه متصل می شود

جامعه امروز نیاز به معرفی الگوهای پسندیده دارد

الگوی ایرانی- اسلامی با جایگاه اصلی خود فاصله دارد

اختتامیه دومین دوره مسابقات قرآنی اتباع خارجی

دیدار سفیر ایران در تفلیس با وزیر امور خارجه گرجستان

شصت و نهمین شماره دوهفته نامه آیت ماندگار منتشر شد

واکنش وزارت خارجه به نتایج مذاکرات طرف های اصلی بحران یمن در استکهلم

توضیح نماینده مجلس درباره نامه سفارشی به سایپا +عکس

ضرب و شتم فرزند یکی از نمایندگان مجلس

ترامپ: من به مایکل کوهن نگفتم قانون شکنی کند!

طرح قانونگذار وابسته به منافقین علیه ایران در کنگره آمریکا

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قم بازداشت شد

دلیل فوت زندانی قمی از زبان دادستان عمومی و انقلاب قم

اقتصاد ایران مانند امنیت آن زبانزد شود/ عبور مقتدرانه از تهدیدهای 40 ساله دشمن

سردار شریف: اقتصاد ایران مانند امنیت آن زبانزد شود/ عبور مقتدرانه از تهدیدهای 40 ساله دشمن

توضیحات دادستان قم در مورد فوت وحید صیادی نصیری

6 وقف جدید در گلستان ثبت شد

رویداد استارت آپ ویکند در گرگان آغاز به کار کرد

تصاویر| جدال استقلال و پدیده

اختتامیه دومین دوره مسابقات قرآنی اتباع

طرح قانونگذار وابسته به منافقین علیه ایران در کنگره آمریکا

چهره ترسناک سحر تبر در رسانه های جهان سوژه شد

صدور حکم اعدام برای 3 قاتل / قاضی ابراهیمی خبر داد

بازداشت دو تبعه کانادایی در پکن به اتهام اقدام علیه امنیت ملی

سفیر ایران در تفلیس با وزیر امور خارجه گرجستان دیدار کرد

سردار حاجی زاده : تحریم هیچگاه برداشته نخواهد شد

گریم متفاوت عاطفه رضوی در نمایش «خروس لاری» در نقش «خانم آغا»

گریم افسانه پاکرو برای نمایش هفت شهر عشق

این آیت الله جاسوس انگلیس است!

زیباترین عکس های هوایی از نقاط مختلف جهان

جنجال سازی های سهم خواهانه، این بار علیه امام جمعه رامسر

دوازدهمین کنگره پیشگامان پیشرفت به کار خود پایان داد

سفیر ایران در تفلیس با وزیر امور خارجه گرجستان دیدار کرد

حمله کیهان به احمد شاملو در سالروز تولدش/ وقتی ضرغامی از کسری حقوقش به دلیل شکایت ناراحت است/سروش محلاتی: تفسیر «بی حجابی» به «بی عفتی» شرعا باطل است

حضرت آیت الله جوادی آملی: ما می توانیم علوم عقلی را به وسیله نقل با کمک عقل حل کنیم

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم منصوب شد

واکنش آشنا به آمادگی احمدی نژاد برای مناظره

ارتقاء روحیه قرآنی و حرفه ای گرایی، محور اقتدار و اعتبار پلیس انقلابی

با کمک روایات فلسفه را زنده کنیم

روسیه: مخالف تحقیقات درباره برنامه موشکی ایران هستیم

شلیک هشدار سنا به ترامپ؛ سناتورها به پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رأی دادند

پیگیر برقراری بیمه تامین اجتماعی بانوان سرپرست خانوار هستیم

6 وقف جدید در گلستان ثبت شد

مردم توصیه های امدادی را در زمستان جدی بگیرند

آغاز فعالیت موسسه قرآن و عترت کریمه در گنبدکاووس

واکنش مردم به نظر علی مطهری درباره بنزین دو نرخی! +عکس

دعوای توییتری ضرغامی و آشنا بالا گرفت

واکنش آشنا به دعوت احمدی نژاد از روحانی برای مناظره

غفلت، سبب نفوذ دشمن در کشور می شود

پراشنکو: روسیه از اوکراین میترسد

رویداد استارت آپ ویکند در گرگان آغاز به کار کرد

انتظار داریم قانون مربوط به حوزه معیشت کولبران عملیاتی شود

آغاز به کار نخستین جشنواره بین الملل کتاب کودک و نوجوان کاشان

خرید کالای ایرانی بهترین قدم تحقق اقتصاد مقاومتی است

توضیحات دادستان درباره فوت وحید صیادی نصیری

دالوند : یک نیمروز وقت داشتم تا نقدنویس مطبوعات شوم

گرانقیمت های دوست داشتنی؛ 10 مورد از پرهزینه ترین سریال های تاریخ تلویزیون

ظریف خواهان پایان انتقاد امریکا از برنامه راکتی ایران شد

تیراندازی در یکی از مکاتب امریکا

رفتاری که به فرموده امام سجاد(ع) مایه آسایش دو گیتی است

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی: خرید کالای ایرانی بهترین قدم تحقق اقتصاد مقاومتی است

آغاز فعالیت موسسه قرآن و عترت کریمه در گنبدکاووس

دستور خدا درباره نحوه برخورد با افراد مغرور و لجوج چیست؟

پیشنهاد وکیل باقری درمنی: اعدام نکنید

دور ریز اسکناس در مجلس در قالب تحقیق و تفحص

ایران از تفاهمات اولیه میان یمنی ها استقبال کرد

احزاب و تشکل ها با خلاء قانونی مواجهند

احزاب و تشکل ها با خلاء قانونی مواجهند

توییت حسام الدین آشنا درباره بودجه سال آینده

احزاب و تشکل ها با خلاء قانونی مواجهند

استخدام فارغ التحصیل رشته پروتزدندان در لابراتوار مقدم درتهران

برای ترویج اخلاق باید به گنجینه های عظیم دینی رجوع کرد/ تقلید کورکورانه از غرب نمی تواند باعث رشد کشور شود

آمادگی امریکا برای جنگ هستوی با روسیه

محمدعلی الحوثی: هدف هیئت دولت نجات ملی از شرکت در مذاکرات سوئد، برقراری صلح است

عیب زدایی آری؛ عیب جویی نه/ راه های مبارزه با اشاعه فحشا

استخدام مسئول دفتر خانم بامزایا در شرکت آفاق سیر سیمرغ درالبرز

استخدام مدیر امور بین الملل در یک مرکز مشاوره و کارآفرینی

انتصابات جدید در سازمان منطقه آزاد کیش

آیت الله نوری همدانی: باید مراقب توطئه های دشمنان باشیم

واکنش آشنا به دعوت احمدی نژاد از روحانی برای مناظره

یک مجلس عروسی کاملا متفاوت در ایران + عکس

اشتغال، مسئله اصلی کشور است

مدیران فرهنگی باید پاسخگوی اتفاقات حوزه مسئولیت خود باشند

بازدید شهردار تهران از خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

بیمه رازی و ترکیه در جام باشگاههای کشتی آزاد جهان فینالیست شدند

تکذیب فوت یک زندانی در قم به علت اعتصاب غذا

پوریا پورسرخ و مهدی ماهانی نظاره گر دیدار استقلال chr(8211) پدیده

تیم منتخب مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا از نگاه اسپورت 360

رقابت غیرعادلانه روسیه و چین در آفریقا با امریکا

تلاش برای افزایش رفاه و امنیت زائران در اماکن مقدس کشور

سکه انداختن خنده دار ترامپ +فیلم

پیرزن لبنانی که سربازان صهیونیست را مورد عنایت قرار داد! +فیلم

محاصره رام الله و البیره؛ آماده باش مقاومت در کرانه باختری

نمایشگاه گروهی عکس شهدا

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت