مطالب مرتبط:
عدالت خواهی ویژگی بارز قیام امام حسین(ع) بود
عدالت خواهی ویژگی بارز قیام امام حسین(ع) بود
3 ویژگی که خداوند پس از واقعه عاشورا به امام حسین(ع) عطا کرد
حوادث شب عاشورا در مقاتل امام حسین (ع)
ظریف: ایثار امام حسین(ع) حامل این پیام ماندگار است؛ به پا خواستن برای عدالت، پیروزی به بار می آورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 29 شهریور 1397 ساعت 00:252018-09-19سياسي

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت


امام حسین(ع) بیعت و زندگی در خلافت یزیدی را عین ذلت و خواری دانسته و شهادت و مرگی را که در مقابل این خلافت و زندگی رقم می خورد عین عزت و بزرگی دانسته است.

- عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت " گروه معارف - امام حسین(ع) بیعت و زندگی در خلافت یزیدی را عین ذلت و خواری دانسته و شهادت و مرگی را که در مقابل این خلافت و زندگی رقم می خورد عین عزت و بزرگی دانسته است.

آن حضرت می فرماید: موتٌ فی عزِّ خیرٌ من حیاهٍ فی ذلٍّ؛ مرگ با عزت و آزادگی بهتر است از زیستن با ذلت و حقارت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، عاشورا در تفسیر آسمان، روز دهم دیدار و فناء است.

اکنون پس از سی و نه روز دیدار خدا در خانه اش و اجازه برای دیدار خاص و دیدنی خاص از نوع " ارنی انظر الیک " (اعراف آیه 143) می بایست خداوند پاسخ دهد و چنان که فرموده است" ادعونی استجب لکم" جلوه نماید.

اگر خداوند ظرفیتی برای دیدار فنایی موسی (ع) نیافت و چنان که آدم (ع) در مقام " لم نجد له عزما " (طه آیه 121) توصیف کرده است و موسی را به سبب محدودیت های شناختی و وجود به حکم آزمون های بسیار " هذا فراق بینی و بینک" در مقام فنای ذاتی ، به ندای " لن ترانی" از دیدار همیشگی و فنای ذاتی راند؛ اما اکنون کسی از انوار خمسه عرش است که دوباره به حکم رجعت می خواهد ندای " انا لله وانا الیه راجعون" را پاسخ دهد.

اگر این انوار عرشی، به حکم " نحن فعلنا و نحن صنعنا" در دایره وجود منبع فیض شدند و همه هستی از انوار ایشان پدید آمده و آفریده شده است، و به حکم " الی ربک الرجعی و الی ربک المنتهی " می بایست در دایره صعود و بازگشت از ایشان باز گردد، پس ایشان اولی به رجوع الی ذات الهی و فنای در ذات هستند.

آنان کسانی هستند که خداوند مستقیم ایشان را آفرید( به حکم اول ما خلق الله نوری) و دیگران همه مخلوق ایشان هستند.

پس می بایست به حکم دایره وجودی همه مخلوقات به ایشان بازگردند و ایشان به خدا رجعت نمی نمایند؛ زیرا رب محمدی (ص) رب العالمین است.

خداوند در آیات بسیاری بیان داشته است که نور محمدی(ص) با نور علوی (ع) یگانه است و نفس و جان ایشان یکی است و به حکم یگانگی وجودی است که انوار ایشان یگانه است.

همه هستی به شمس و نور محمدی و به حکم " کلنا نور واحد " به انوار چهارده معصوم آفریده شده است و هیچ موجودی حتی روح اعظم از دایره وجودی ایشان بیرون نیست.

از این روست که گفته: سبحنا فسبحت الملائکه بتسبیحنا "؛" ما تسبیح وتقدیس را به فرشتگان آموختیم" (سفینه البحار،ج1،ص594،ماده سبح) پس همان گونه که وجود همه فرشتگان و هستی را ایشان آفریده و صنعت و خلق نموده اند، همه شاگردان مکتب ایشان هستند.

این گونه است که می فرمایند هر جا در قرآن صیغه جمع آمده است ماییم.

پس خودشان در شب قدر قرآن را نازل کرده اند و جبرییل تنها ایشان را همراهی کرده است.

چنین وجوداتی که در دایره " انا لله و انا الیه راجعون " نخستین صادر هستند و همه از ایشان صادر و خلق شده اند می بایست در دایره صعود همانند هنگام نزول همه چیز به ایشان باز گردد.

بر این اساس است که امام حسین (ع) به حکم صدور نخست می تواند فنای ذاتی را در معاشقه " ارنی انظر الیک " ( اعراف آیه 143) بگوید و خداوند او را جواب " لن ترانی " ندهد، بلکه چنان کند که او خواسته است.

عاشورا روزی است که امام حسین (ع) در دایره رجعت به فنای ذات رسید و از آن جایی که دین به ولایت معصوم کامل است، روز دهم برای حسین (ع) زمانی دیدار فنای ذاتی است که " وجوه یومئذ ناضره الی ربها ناظره" است تا در مقام جنت ذات (جنتی) در آید در حالی که " راضیه مرضیه " است و برای دین فجر دوباره است.

( آیه 30 سوره فجر) حضرت موسی(ع) در میقات چهل روزه خویش به مکتوب خدایی تورات دست یافت ولی امام حسین (ع) پس از عشق بازی از ماه ذی الحجه در خانه خدا تا دشت نینوا به مقام دیدار ذاتی رسید و اسلام و قرآن را دوباره با خون نوشت و ثار الله شد و بر جریده عالم نگاشت که دین اسلام به خون خدا مصون و محفوظ است و دیگر آسیبی نمی بیند.

روز عاشورا روز نگارش قرآنی جدید است که بر اساس تاویل نگاشته می شود چنان که روز دهم ذی الحجه حضرت ابراهیم (ع) در مقام تسلیم با قربان کردن فدای به جای اسماعیل(ع) خواب خویش را تاویل و تصدیق کرد؛ امروز حضرت محمدی (ص) در نمایش دیگر در شکل حسینی خود را به مسلخ می برد و با خون خویش نه فدای کردن قوچی و خون دیگر، اسلام و ولایت را تفسیری دیگر می کند.

این گونه است که فجر هماره سرخ گون است تا نمایش باشد برای روزی که حجت کامل خداوند ظهور می کند و در جامه و شکل دیگری به نام مهدی (عج) یوم اسلام را بروز و ظهورمی دهد.

عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالتعزت به هر بلندی گفته می شود که آب بر آن مسلط نمی شود.

از این رو عزیز به کسی گفته شده که تحت سلطه چیزی در نمی آید و مسلط بر دیگران است.

مقابل عزت، ذلت است.

امام حسین(ع) بیعت و زندگی در خلافت یزیدی را عین ذلت و خواری دانسته و شهادت و مرگی را که در مقابل این خلافت و زندگی رقم می خورد عین عزت و بزرگی دانسته است.

آن حضرت می فرماید: موتٌ فی عزِّ خیرٌ من حیاهٍ فی ذلٍّ؛ مرگ با عزت و آزادگی بهتر است از زیستن با ذلت و حقارت.

آن حضرت (ع) هم چنین در جایی دیگر می فرماید: انّی لا اَری الموتَ الّا سعادهً و لا الحیاه مع الظالمین الّا برماً؛ مرگ با عزت، زندگی جاوید است و زندگی با ذلّت و همراه با ظالمین چیزی جز مرگ نیست.

ریشه این دیدگاه و رویکرد را می بایست در حق مداری آن حضرت جست.

ایشان به حکم قرآن و اسلام تنها انگیزه حق طلبی داشته و آن را در عدالت جست و جو می کرد که فلسفه و هدف همه پیامبران و بعثت انبیاء و ارسال کتب و رسولان الهی بوده است.

(حدید، آیه 25) پس هر گونه خروج از دایره حق و عدالت را عین باطل و ظلم دانسته و در برابر آن می ایستاد.

امام با نگاهی گذرا به خلافت ننگین یزیدی، به این مساله توجه می دهد که یزید مصداق اتم و اکمل باطل و ظلم است و او را می بایست مجسمه فسق و فجور و ظلم و بی عدالتی بر شمرد.

از این رو، شخصی چون امام حسین(ع) که مجسمه حق و عدالت و مصداق اتم و اکمل حق و عدالت است نمی توانست ننگ بیعت و پذیرش این خلافت را بر خود بپذیرد.

پس زندگی تحت سلطه و حکومت یزیدی عین پذیرش ننگ ذلت و خواری ابدی است و انسان عزیز مرگ را عین عزت دانسته و جان به مرگ و شهادت می سپارد ولی حکومت باطل یزیدی را تحمل نخواهد کرد.

از این روست که می سراید: الموتُ اولی من رکوبِ العار؛ مردن از ننگ و ذلت پذیری بهتر است.

( نفس المهموم، ص 562 ؛ مثیر الاحزان ، ص 85(از نظر امام حسین(ع) اسلام فقط در دایره حق و عدالت حرکت می کند و مدیریت و رهبری اسلام می بایست مجسمه عدالت و حق باشد.

از این روست که در بیان مصداق رهبری و امامت در اسلام به این ویژگی ها توجه داده و می فرماید: ما الامام الّا العامل بالکتاب والآخذ بالقسط والدائن بالحق و الخابس نفسه علی ذات الله ؛ به جان خودم سوگند، امام و پیشوا نیست، مگر کسی که به قرآن عمل کند، راه قسط و عدل را در پیش گیرد و تابع حق باشد وخود را در راه رضای خدا وقف سازد.

( بحارالانوار، ج 44، ص 334)اما وقتی مدعی خلافت و رهبری در اسلام را می بیند که شخصی چون یزید است که باطل و ظالم و فاسق است، دیگر می بایست فاتحه اسلام را با چنین رهبری خواند؛ چرا که اسوه و رهبر اسلام و مسلمانان کسی شده که آلوده ترین و ظالم ترین و باطل ترین شخص انسانی است.

از این روست که می فرماید: وعلی الاسلام السّلام اذ قد بُلیت الامّه براعٍ مثلَ یزید؛ آن هنگام که عنصر آلوده ای بسان یزید زمام امور دین و جامعه را به کف گیرد و مردم به زمامداری چون او گرفتار آیند ، باید فاتحه اسلام را خواند.

پس امام در چنین اوضاع و احوالی نمی توانست با یزید و خلافت او کنار آید و سکوت پیشه کند و زندگی خود را در سایه چنین رهبری برای اسلام بگذراند.

آن امام در توصیف وضعیت جامعه و رهبری امت اسلام می فرماید: الا ترون الی الحقِّ لا یُعمل به و الی الباطلِ لا یتناهی عنه ؛ آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و از باطل روی گردانده نمی شود.

( لهوف، ص 139)پس با چنین احوال و اوضاعی ننگ و عار و خواری است که انسان زندگی معمولی را در پیش گیرد و به سکوت اوضاع را واگذار کند و هیچ سخن و حرکتی را انجام ندهد؛ چرا که هر گونه سکوت به معنای ترک حق و میل و گرایش به باطل خواهد بود و زمینه ذلت و خواری دنیا و آخرت را برای شخص رقم می زند؛ چنان که امام حسن عسکری (ع) در این باره می فرماید: ما تَرَکَ الحَقَّ عَزیزٌ إِلاّ ذَلَّ وَلا أَخَذَ بِهِ ذَلیلٌ إِلاّ عَزَّ؛ هیچ عزیزی حق را ترک نکرد، مگر این که ذلیل شد و هیچ ذلیلی به حق عمل نکرد مگر این که عزیز شد.

(بحارالأنوار، ج78، ص374، ح24(پس امام حسین(ع) چاره نداشت تا میان عزت حق و عدالت خواهی و ذلت سکوت و زندگی در حکومت باطل و رهبری فاسقانه و ظالمانه یزیدی، نه تنها بیعت نکند و از آن سرباز زند، بلکه قیام کرده و شهادت و مرگ را بر چنین زندگی ترجیح دهد و بفرماید: ما أَهوَنَ المَوتَ عَلی سَبیلِ نَیلِ العِزِّ وَإِحیاءِ الحَقِّ لَیسَ المَوتُ فی سَبیلِ العِزِّ إِلاّحَیاهً خالِدَهً وَلَیسَتِ الحَیاهُ مَعَ الذُّلِّ إِلاَّ المَوتَ الَّذی لاحَیاهَ مَعَهُ؛ چه آسان است مرگی که در راه رسیدن به عزّت و احیای حق باشد، مرگ عزتمندانه جز زندگی جاوید و زندگی ذلیلانه جز مرگ همیشگی نیست.

امام حسین (ع) بارها در بیان فلسفه قیام خود، آن را تنها برای عزت انسان که همان احیای حق و عدالت در سایه اسلام واقعی است دانسته و به مردم بصره می نویسد: أنا ادعوکم الی کتاب الله و سنّه نبیّه، فانّ السّنه قد اُمیتَت والبدعه قد اُحییت؛ من شما را به کتاب خدا وسیرهء پیامبر خدا فرا می خوانم، چرا که در جامعه شما سنت نبوی را از بین رفته و بدعت و فریبکاری را جایگزین آن می بینم.

در همین رابطه است که اصلاح طلبی و خروج ایشان برای امر به معروف و نهی از منکر معنا می یابد؛ چرا که حق و عدالت مهم ترین معروف ها و باطل و ظلم بدتریرن منکراتی هستند که می بایست بدان توجه کرد و زندگی را بر مدار آن سامان داد.

آن حضرت (ع) بر همین اساس در جایی دیگر می فرماید: وَاَنَّی لَمْ اَخْرُجْ اَشِرا وَلا بَطِراً وَلا مُفْسِداً وَلا ظالِماً وَانَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ اْلا صْلاحِ فِی اُمَّهِ جَدِّی صلی اللّه علیه و آله ارِیدُ اَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَاَنْهی عَنِ الْمُنْکَرِ وَاَسیرَ بِسِیرَهِ جَدِّی وَاَبی علی بْنِ اَبِی طالِبٍ؛ و من نه از روی خودخواهی و یا برای خوشگذرانی و نه برای فساد و ستمگری از مدینه خارج می گردم بلکه هدف من از این سفر امر به معروف و نهی از منکر و خواسته ام از این حرکت، اصلاح مفاسد امت و احیا و زنده کردن سنت و قانون جدم رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و راه و رسم پدرم علی بن ابی طالب علیه السلام است.


کلید واژه ها: دیدار - زندگی - عاشورا - امام - امام حسین(ع) - شهادت - گزارش - فنایی - استان - آزمون - علوی - خانه - بینی - خیری

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله خاتمی: مشکلات با حاشیه سازی و دعوا حل نمی شود

37 سال نماز با جهت قبله اشتباه

نورمفیدی: مجلس برای دفاع از محیط بانان قانون تصویب کند

کم فروغ شدن اربعین خواست استکبار است

تنبیه مجرمان کوچک، آزادی مجرمان بزرگ

تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی کشور

اقتصاد دانش بنیان، راه مقابله با تحریم نفتی دشمنان است

قاچاق کالا تولید ملی را نابود می کند

سرویس اطلاعاتی پاکستان تحت فرمان دولت این کشور نیست

هدف آمریکا از تحریم ها ضد ایران تخریب روحیه استقلال طلبی مردم است

چکیده خطبه های این هفته نماز جمعه شهرهای استان یزد

الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی چشم انداز توسعه کشور است

اربعین قدرت های سلطه گر را به چالش کشیده است

قتل خاشقچی چهره کریه آل سعود را به جهانیان نشان داد

ترامپ قصد دارد یک جنگ روانی جدیدی از طریق اعمال تحریم ها ضد تهران ایجاد کند

تجلیل از حافظان کل قرآن در نماز جمعه تبریز

ضرورت دشمن شناسی برای رسیدن به حیات طیبه

ضرورت کار جهادی و انقلابی از سوی مسئولان چهارمحال و بختیاری

صوت/ وصیت آیت الله مرعشی نجفی و ارادت به امام حسین(ع)

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند

عربستان به ایران روی بیاورد/رژیم صهیونیستی خطا کند با خاک یکسان میشود/ سیاست آمریکا نتیجه ندارد

درست نیست خودمان را با طناب دار FATF خفه کنیم

مراسم اربعین رزمایش ولایت است/ دستگاه دیپلماسی ما بهتر است به پاکستان تذکر بدهد/ مساله اول کشور حل مشکل معیشتی مردم است/ نماز جمعه ما همانند نماز جمعه رژیم سعودی دستوری نیست

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان برکنار شد

ماجرای خط ونشان هایی که به بادی بندند

برادر جنرال رازق به حیث فرمانده کندهار گماشته شد

دولت و مجلس شبانه روز پیگیر مشکلات معیشتی مردم باشند/دوره وعده و وعید و سخنرانی گذشت

قتل خاشقچی چهره کریه آل سعود را به جهانیان نشان داد

اربعین قدرت های سلطه گر را به چالش کشیده است

الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی چشم انداز توسعه کشور است

چکیده خطبه های این هفته نماز جمعه شهرهای استان یزد

هدف آمریکا از تحریم ها ضد ایران تخریب روحیه استقلال طلبی مردم است

سرویس اطلاعاتی پاکستان تحت فرمان دولت این کشور نیست

قاچاق کالا تولید ملی را نابود می کند

اقتصاد دانش بنیان، راه مقابله با تحریم نفتی دشمنان است

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در میامی

ناگفته های امیرعبداللهیان از ماجرای خاشقچی

توصیه آیت الله خاتمی/ مراقب دزدها باشید

سند پیشرفت ایران اسلامی تدوین شود

لزوم تقسیم عادلانه ثروت در جامعه

نورمفیدی: مجلس برای دفاع از محیط بانان قانون تصویب کند

کم فروغ شدن اربعین خواست استکبار است

امام جمعه قم: مسؤلین افراد ربوده شده را به کشور برگردانند

کم فروغ شدن اربعین خواست استکبار است

نورمفیدی: مجلس برای دفاع از محیط بانان قانون تصویب کند

رشته دانشگاهی عینک سازی دوباره احیا شود

مدعیان حقوق بشر چرا در مقابل جنایات آل سعود سکوت کرده اند

تخریب شخصیت انقلاب مهمترین هدف دشمن است

چهارمین جشنواره مد و لباس در خراسان جنوبی برگزار می شود

بسته حمایتی فوریتی برای اقشار آسیب پذیر در نظر گرفته شود

گروگان گرفتن مرزبانان گناهی نا بخشودنی است

دیدار سفیر ایران با وزیر فرهنگ و سخنگوی دولت موریتانی

مراقب باشید دزد ها از پنجره قوانین بین المللی وارد کشور نشوند

دولت برای کاهش مشکلات معیشتی مردم جهادی عمل کند

فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است

چرا نیکی هیلی فرار کرد؟

اهدای تصویر رهبر انقلاب به خانواده شهید + عکس

مشکلات کشور با داد و بیداد حل نمی شود

حضور عاشقان حسینی در مرز مهران

آل سعود آل قتل و جنایت است/ امروز دنیای استکبار می خواهد از پنچره قوانین بین المللی وارد شود/ مراسم اربعین رزمایش ولایت است

توهین کریمی قدوسی به سران قوا برایش دردسرساز شد

اهدای تصویر یادگاری رهبر انقلاب به خانواده شهید مغنیه

پشت پرده انتخاب مدیران خودروسازی

زجر می کشند، اما توان سخن ندارند/ آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند/ این قصه هنوز تمام نشده است

مراسم بزرگ پیاده روی اربعین نماد وحدت و اتحاد مسلمانان

لزوم حفظ وحدت مردم و مسئولان در فضای مجازی

ادعای نیکی هیلی: بسیج ایران به محصلان مدرسه ای آموزش نظامی می دهد

ادای دین با ترسیم چهره مردانی بزرگ/ نقشی که از دل برمی آید

اربعین حسینی به یک حرکت سیاسی، معنوی و فرهنگی تبدیل شده است

جهانگیری: سران قوا درباره لوایح چهارگانه FATF هماهنگ هستند / بیاییم بخاطر ایران همه با هم باشیم / لازمه هماهنگی برای غلبه بر مشکلات، شکل گیری «گفتگوی ملی» است

چهارمین جشنواره مد و لباس در خراسان جنوبی برگزار می شود

مدعیان حقوق بشر چرا در مقابل جنایات آل سعود سکوت کرده اند

نماز جمعه در شهرهای مختلف خوزستان اقامه شد

تخریب شخصیت انقلاب مهمترین هدف دشمن است

دژپسند و شریعتمداری گزینه های قطعی دولت برای وزارت کار و اقتصاد

از هفته نامه حزب حاما رونمایی شد

سند 50 ساله ابلاغی رهبری، راهبرد توسعه کشور

تصویر یادگاری رهبر انقلاب و پدر و مادر شهید مغنیه

تخریب شخصیت انقلاب مهمترین هدف دشمن است

نماز جمعه در شهرهای مختلف خوزستان اقامه شد

مدعیان حقوق بشر چرا در مقابل جنایات آل سعود سکوت کرده اند

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 26 مهر 1397

رونمایی از طرح «نایب الشهید» در استان مرکزی

قاتل پیرمرد آستانه ای در تله پلیس

تصاویری از سیل ویرانگر نیکاراگوئه

چهار روز اقامت در متل قو 1500 ریال! / تصاویر

دستگاه دیپلماسی به پاکستان تذکر بدهد/ با حاشیه سازی ها مردم را مشغول نکنید

خاتمی:راه برون رفت از مشکلات توکل بر خداست/کسانی که می گویند نظام در سراشیبی است، سخت اشتباه می کنند

بسته حمایتی فوریتی برای اقشار آسیب پذیر در نظر گرفته شود

توضیحات محسن رضایی درباره بررسی FATF و CFT در مجمع تشخیص

مسئله اول کشور حل مشکلات معیشت مردم  است، مسئولان و مردم باید به این موضوع متمرکز شوند

امام جمعه تهران: اینکه بگوییم موافقان FATF خائن هستند، نادرست است

بسته حمایتی فوریتی برای اقشار آسیب پذیر در نظر گرفته شود

سیصد و شصت و نهمین شماره هفته نامه حیات طیبه منتشر شد

بررسی آسیب های سازه ای سی وسه پل توسط ایسکارسا

پاسخ نماینده سوریه در سازمان ملل به عربستان

کنفرانس بین المللی «مدیریت استراتژیک» در دانشگاه تهران برگزار می شود

سوسیالیزم باید بازگردد

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت