مطالب مرتبط:
صادرات محصولات شیمیایی و پتروشیمی افزایش یافت
صادرات محصولات پتروشیمی 30 درصد افزایش یافت
صادرات محصولات پتروشیمی 30 درصد افزایش یافت
تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی کاهش یافت
قیمت محصولات هیوندای کاهش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 23:052018-09-19اقتصادي

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟


نتایج سیاست گذاری های نادرست دولت در تعیین دستوری نرخ برای ارز و بازارهای کالایی در نیمه نخست سال، به مرور در حال مشخص شدن است.

این نتایج که در اغلب موارد آثاری مخرب برای تولیدکنندگان واقعی داشته و به نفع سفته بازان تمام شده، - تنها در یک مورد و به طور مشخص در زمینه صادرات کالاهای پتروشیمی شرایطی را بر تولیدکنندگان این محصولات تحمیل کرده که عملا تبدیل به مانعی صادراتی برای برخی گریدهای پتروشیمی شده است.

شعار سال": افت صادرات برخی گریدهای پتروشیمی در نیمه نخست سال از این جنبه دارای اهمیت است که از ناحیه خطای سیاست گذاران داخلی بوده و نمی توان ریشه خارجی برای آن یافت.

چنین اتفاقی برای سایر کالاها از جمله فولاد نیز رقم خورده است تا آنجا که بر اساس گزارش های موجود، تعیین نرخ دستوری برای دلار و الزام کمیته تنظیم بازار برای افزایش عرضه به بازار داخل، طی چهار ماه گذشته کاهش 51 درصدی ارزشی صادرات فولاد را در پی داشته است.

چنین اتفاقی عینا برای برخی گریدهای پتروشیمی نیز رخ داده است.

آن طور که رضا محتشمی پور، مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی ایران روز گذشته در نشستی خبری اعلام کرد، سال گذشته حدود 15 درصد از محصول پت (پلی اتیلن ترفتالات) تولید شده در مجتمع پتروشیمی تندگویان صادر شده است، اما این شرکت امسال و تا کنون حتی یک کیلوگرم نیز صادرات نداشته زیرا تمام تولید خود را به تامین افزایش تقاضای بازار داخلی اختصاص داده است.

در واقع شرکت های تولیدکننده محصولات پایه داخلی در حالی در گام نخست موظف به تامین نیاز داخل و بعد از آن مجاز به صادرات مازاد تولید خود به خارج هستند که رشد تقاضای اخیر در بازار داخلی، تماما از ناحیه سفته بازان بوده و نیاز واقعی بخش پایین دستی را شامل نمی شده است.

این رشد تقاضای سفته بازی در پی اختلاف قیمت کالاهای پایه در بورس کالا با بازار آزاد ایجاد شده بود که با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس کالا تلاش شده کنترل شود.

هرچند این تصمیم نیز با وجود چالشی به نام کشف قیمت پایه که قرار است بر اساس میانگین قیمت در چهار جلسه معاملاتی اخیر تعیین شود، مشخص نیست تا چه میزان با اثرات مثبت همراه باشد.

اما آن طور که محتشمی پور روز گذشته اعلام کرد، افت صادرات برای پلی پروپیلن نیز رخ داده و با وجود اینکه 20 درصد از کل تولیدات این محصول در سال گذشته به بازارهای صادراتی اختصاص داشته، مسائل داخلی کشور و تقاضای سفته بازی که برای این محصول وجود داشته مانع از صادرات آن و ارزآوری به کشور شده است.

در واقع می توان به سه شکل پاسخگوی افزایش تقاضای سفته بازی در بازار بود.

اول افزایش ظرفیت تولید در صورت امکان، دوم عرضه به عده ای خاص از طریق رانت های ایجاد شده (در صورت نبود توان افزایش تولید) و سوم، اختصاص سهم صادراتی به بازار داخلی (که همان اختصاص به سفته بازان است) و چشم پوشی از درآمدهای ارزی است که حالا در رابطه با برخی بازارهای کالایی از جمله پتروشیمی ها شاهد آن هستیم.

به این ترتیب در شرایطی که دولت به درآمدهای ارزی نیاز مبرم دارد، سیاست هایش در زمینه قیمت گذاری اثری عکس داشته و حتی برخی مجراهای ورود ارز از محل صادرات محصولات غیرنفتی را نیز مسدود کرده است.

مشکل اخیر در رابطه با صادرات برخی گریدهای پتروشیمی در حالی است که دولت برای تامین نیازهای ارزی کشور، به درآمدهای حاصل از صادرات شرکت های پتروشیمی نیاز مبرمی دارد.

طبق آمارهای موجود، سهم شرکت های پتروشیمی از کل صادرات غیرنفتی کشور حدود 30 درصد است.

عرضه هفت میلیارد دلار ارز تا پایان سال از سمت پتروشیمی ها در نشست خبری روز گذشته که در طبقه سیزدهم شرکت ملی پتروشیمی ایران برگزار شد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز حضور داشت تا به شفاف سازی در زمینه عرضه ارز از سمت پتروشیمی ها بپردازد.

طی هفته ها و ماه های اخیر انتقادات فراوانی به شرکت های پتروشیمی و تعلل آنها در ارائه ارزهای حاصل از صادراتشان به سامانه نیما مطرح بود تا آنجا که رییس جمهوری در جشنواره شهید رجایی با بیان اینکه بخشی از التهابات داخلی است ، تاکید کرده بود: صادرکننده های دولتی و خصولتی ارز صادراتی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهند، صبر می کنند 48 ساعت دیرتر می دهند و این کار خیانت به کشور است.

از این رو رضا نوروززاده بخشی از نشست روز گذشته را به اعلام آمارهایی از عملکرد ارزی شرکت های پتروشیمی اختصاص داد و با اعلام برآوردی از روند عملکرد پتروشیمی ها تا پایان سال گفت: برآورد درآمد ارزی پتروشیمی ها در سال جاری، 12 میلیارد دلار و تعهد ارزی آنها بعد از کسر هزینه ها شش میلیارد و 986 میلیون دلار است که باید در سامانه نیما عرضه کنند.

نوروززاده همچنین تاکید کرد: نیاز است در شرایطی مانند آنچه حالا شاهد آن هستیم دولت ساماندهی صادرات را خودش عهده دار شود.

صادرات باید شفاف باشد تا دولت که مسوولیت تامین ارز را برای قسمت های اصلی کشور دارد، تکلیف خودش را بداند.

نوروززاده با بیان اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به طور مستقیم روی بسیاری از شرکت های پتروشیمی نظارت مدیریتی ندارد، اما نقش حاکمیتی دارد و تولید، فروش و صادرات توسط این شرکت رصد می شود ، گفت: زمانی که بحث های ارزی مطرح شد، رییس جمهور اختیارات مجمع واحدهای پتروشیمی را که مربوط به وزارتخانه های رفاه و دفاع بود به وزیر نفت داد و آقای زنگنه هم جلساتی را در دفتر خود با حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بخش های خصوصی و خصولتی تشکیل داد.

او در ادامه با بیان اینکه در ابتدا ارز همه واحدهای پتروشیمی منهای هزینه های ارزی آنها احصا شد، عنوان کرد: سهم هر هلدینگ و ارزی که باید وارد سامانه نیما کند را تعیین کردیم، بعد از آن هزینه های شرکت ها را در نظر گرفتیم.

به گفته معاون وزیر نفت، شرکت های پتروشیمی مجاز هستند 25 درصد درآمد ارزی خود را صرف هزینه های جاری شامل بدهی ارزی، واردات ارزی موارد اولیه، هزینه های حمل، برنامه های توسعه ای و.

کنند.

نوروززاده با تاکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی عملکرد شرکت های پتروشیمی را در سامانه نیما رصد می کند، گفت: بانک مرکزی هم می تواند عملکرد آنان را در اختیار عموم قرار دهد.

به طور کلی بیش از 40میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در کشور داریم که فقط 12میلیارد دلار آن متعلق به شرکت های پتروشیمی است.

پتروشیمی ها چقدر ارز به نیما دادند؟ آن طور که معاون وزیر نفت روز گذشته در جمع خبرنگاران تصریح کرد: از بیست و یکم فروردین ماه امسال تا بیست و ششم مردادماه در مجموع دو میلیارد و 571 میلیون و 800 هزار دلار ارز حاصل از صادرات توسط پتروشیمی ها در سامانه نیما عرضه شده و پتروشیمی ها متعهد هستند از 26 مردادماه تا پایان سال شش میلیارد و 986 میلیون و 800 هزار دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

نوروززاده تاکید کرد: بر اساس برآوردی که انجام شده است، پیش بینی می شود تعهد باقی مانده پتروشیمی ها در 49 هفته سال که از تاریخ 21 فروردین تا پایان سال است، هفته ای 300 میلیون دلار باشد که با کسر هزینه های آنها به هفته ای 200 میلیون دلار می رسد، یعنی پتروشیمی ها به طور متوسط تا پایان سال هر هفته 200 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه نرخ ارز صادراتی شرکت های پتروشیمی در سامانه نیما با هماهنگی بانک مرکزی بوده است ، گفت: نرخ ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما 7500 تومان است، همچنین تا امروز نرخ خوراک واحدها تغییری نکرده و باید توجه داشت نسبت قیمت خوراک به فروش یک به یک نیست.

نوروززاده با اشاره به تذکر رییس جمهور در عرضه ارز صادرکنندگان به بازار گفت: بعد از صحبت های رییس جمهور در این مورد جلسه ای در دفتر معاون اول ریاست جمهوری تشکیل دادیم و توضیح دادیم که پتروشیمی ها به تعهدات خود به طور دقیق عمل کردند.

پتروشیمی ها مجبور نیستند به دولت ارز بدهند نوروززاده با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها برای کمک به بازار تحت فشار هستند، گفت این در حالی است که پتروشیمی ها به عنوان بخش خصوصی اصولا الزامی برای ارائه ارز به دولت ندارند و می توانند ارزهای صادراتی خود را به سرمایه گذاری و نیازهای خود اختصاص دهند اما دولت از پتروشیمی ها درخواست کرد برای حل مشکلات بازار در شرایط فعلی کمک کنند تا آرامش به بازار بازگردد.

معاون وزیر نفت در رابطه با نحوه مصرف و عرضه محصولات پتروشیمی گفت: تولیدات واحدهای پتروشیمی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی رصد می شود.

واحدهای پتروشیمی بخشی از تولیدات خود را بین مجتمعی، بخشی را از طریق بورس و مازاد را از طریق صادرات به فروش می رسانند و تا زمانی که مصرف در داخل تامین نشود، اجازه صادرات ندارند.

برای مثال ظرفیت تولید پت در کشور 240هزارتن است و تا زمانی که برای آن تقاضا وجود داشته باشد اجازه صادرات نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه تنظیم بازار بر عهده وزارت صنایع است افزود: بارها از وزارت صنعت درخواست کردیم لیستی از کالاهایی که کمبود دارند را منتشر کنند، همچنین لیستی از مصرف کنندگان و نیاز آنها اما تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3441509
کلید واژه ها: پتروشیمی - صادرات - بازار - تولید - وزارت صنعت، معدن و تجارت - بازار داخلی - بورس کالا - قیمت - درصد - افزایش - تنظیم بازار - فولاد - تصمیم - تامین - کشور - تندگویان - بورس - بازی - کاهش - وزارت - اهمیت - میزان - همراه - گزارش - ایران - دفتر - آزاد - مجاز - دلار - معدن

آخرین اخبار سرویس:
معاون ثبت اسناد کشور: قولنامه های دستی در محاکم فاقد اعتبار است

استفاده از ظرفیت زیرساخت های فناورانه برای اعمال سیاست های نظارتی

حذف 45 تا 60 درصد سوخت پایه خودرو های سنگین

28 واحد صنفی قصاب متخلف در یاسوج شناسایی شد

4 نیکوکار اصفهانی تجلیل شدند

هزار و 600 جانباز شیمیایی سردشت شناسایی شده اند

خیران از 5139 کودک در کهگیلویه و بویراحمد حمایت می کنند

نتایج یک پژوهش | مهاجرت ده ها هزار متخصص خارجی از آلمان

48 درصد سالمندان بیمه نیستند

ایجاد 350 شغل جدید با تکمیل کارخانه شیرآلات نوآوران در گرمی

روند نزولی تولید مسکن | کمبود 4 میلیونی واحد مسکونی در بازار

گزارش میدانی ایرنا از وضعیت نابسامان توزیع گوشت منجمد

28 واحد صنفی قصاب متخلف در یاسوج شناسایی شد

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 1397/09/24

یارانه 45500 تومانی آذرماه کی واریز می شود؟

امیرآبادی: قوانین ناکارآمد تولید کالای ایرانی را نابود می کند

استخدام مدیر فروش خانم در اصفهان

استخدام برنامه نویس و مدیر پروژه نرم افزار در پوشاک خانواده

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت / سقوط قیمت سکه به زیر 3.5 میلیون

توافق مهم تجارت آزاد اروپا و ژاپن/ایجاد بزرگترین منطقه آزاد جهان

اسقاط خودروهای فرسوده در خراسان رضوی 70 درصد کاهش یافت

3 روز تا پایان مهلت لبنیاتی ها برای اصلاح قیمت

230 میلیون تومان برای یک هاچ بک فرانسوی کم آپشن؛ قیمت نهایی سیتروئن C3 توسط سایپا اعلام شد

ممنوعیت واردات کالاهای غیراستاندارد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی اتاق عمل - دولتی 92

استخدام مدیر فروش،کارشناس مشاور(فروش ) در یک مجموعه معتبر

مهم ترین تغییرات قانون صدور چک

استخدام کارشناس فروش،پشتیبانی امور مشتریان در مجموعه سایت شابش

استخدام کارگر ساده (وسط کار) آشپزخانه در تهران

هزار و 600 جانباز شیمیایی سردشت شناسایی شده اند

قیمت لبنیات پس از ابلاغیه ستاد تنظیم بازار افزایش یافت

گزارش میدانی ایرنا از وضعیت نابسامان توزیع گوشت منجمد

اسقاط خودروهای فرسوده در خراسان رضوی 70 درصد کاهش یافت

هفت تن شیر غیر مجاز در سبزوار کشف شد

سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی معرفی شد

5 ضلعی مقاومت سکه مقابل دلا ر

30 پیشنهاد برای کاهش مصرف سوخت

یارانه 45500 تومانی آذرماه دوشنبه واریز می شود

رجیستری شخصی گوشی های مسافری متوقف شد

افزایش کشف سرقت در استان سمنان

آغاز خزان خودروسازی

ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

تحویل ارز صادر کنندگان به دولت منطقی نیست

دغدغه رییس جمهور این است که به مردم فشاری وارد نشود

استخدام تیم فروشگاهی در پوشاک خانواده

جلیقه زردها یکی از بزرگترین خیابان های تل آویو را بستند

ادامه تنش اقتصادی میان ایتالیا و کمیسیون اروپا

باید ها و نبایدهای افزایش قیمت سوخت/ بنزین دو نرخی چقدر به صلاح است؟

خیران، دستِ سازمان های مردم نهاد را بگیرند

سرپرست شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی معرفی شد

هفت تن شیر غیر مجاز در سبزوار کشف شد

12 سازمان شهرداری در صدر جداول پرتاخیرترین و بدهکارترین ها به صندوق ذخیره کارکنان

واکسیناسیون رایگان طیور بومی در سمنان

ابداع حسگر زیستی برای تشخیص سرطان پستان تنها در 15 دقیقه!

هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

استخدام کارمند اداری خانم در تعاونی عمران گستر رهروان همت

فارس: تخلف میلیاردی مدیرکل و معاون سابق یک نهاد فرهنگی در مازندران

بررسی 10 سناریو برای کنترل مصرف بنزین از سوی مرکز پژوهش های مجلس

رییس سازمان هدفمندسازی یارانه ها در گفت وگو با فارس: یارانه 45500 تومانی آذرماه دوشنبه واریز می شود

پیش بینی بزرگترین بانک روسیه: ارزش روبل کمتر خواهد شد

معاون عمرانی وزیر کشور: برخی شهرداران تک بعدی نگر هستند/ شهرداری به عنوان خط مقدم باید اعتماد مردم را جلب کند

طرح پایش مصرف گاز در ادارات آغاز شد

محققان: هوای آلوده افراد را فراموشکار و تنبل می کند

ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالاها

کاهش قیمت طلاو سکه/دلار 10 هزار 100 تومان شد

تغییرات مهم ابلاغ شده در قانون صدور چک

افت قیمت سکه و ارز در بازار تهران + جدول

طیاره جدید انگلا مرکل

نماینده کرمان: درآمد مافیای کنکور 10 هزار میلیارد تومان تخمین زده شده

زنان در برنامه ریزی های کلان آب و محیط زیست نقش آفرین هستند

آپشن جدید سایپا؛ تجربه باران داخل خودرو+فیلم

12 سازمان شهرداری در صدر جداول پرتاخیرترین و بدهکارترین ها به صندوق ذخیره کارکنان

خسارت میلیاردی به کشاورزان استان تهران بر اثر سرما

14 دستگاه در زمینه تغییر کاربری اراضی استان تهران دخیل هستند

ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

رییس اتحادیه طلا و جواهر: دولت سایتهای خریدوفروش طلا را ببندد

صادرات نفت روسیه طی 10 ماه 36.65 میلیون بشکه کاهش یافت

با GEV Adventure با خیال آسوده به دل طبیعت بروید

مشاور و دستیار ویژه وزیر صنعت منصوب شد

از رونق افتادن بازار فرش ایران در آمریکا به دنبال بازگشت تحریم ها

انتقاد عضو کمیسیون انرژی از طرح جدید سهمیه بندی بنزین

ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

بیش از 2 میلیارد تومان زکات در خراسان جنوبی جمع آوری شد

ارز ارزان شد؛ کالا نشد!

ترمز افزایش قیمت یورو در نیما کشیده شد

با ساخت سامانه های راداری و جمع آوری اطلاعات صد درصد بومی

پیشرفت 25 درصدی کاداستر ، طرحی برای کاهش زمین خواری + مصاحبه

راه آهن بستان آباد - سراب در مرحله تعیین پیمانکار قرار دارد

خرما به صورت قاچاق صادر می شود

درآمد بازی سازی بیشتر از فیلم سازی!/ رشد بازی سازی در ایران مطلوب است

آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی+فیلم

نظر رییس سازمان خصوصی سازی در مورد قیمت سرخابی ها+فیلم

2 اثر از ارومیه در انتظار ثبت در ردیف آثار معنوی کشور است

خرما به صورت قاچاق صادر می شود

راه آهن بستان آباد - سراب در مرحله تعیین پیمانکار قرار دارد

میانگین سنی زندانیان مهریه در گلستان

چاره اندیشی برای رفع مشکلات 2واحد تولیدی+گزارش

زمان واریز یارانه نقدی آذر ماه اعلام شد

استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در شهر قم

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟