مطالب مرتبط:
صادرات محصولات شیمیایی و پتروشیمی افزایش یافت
صادرات محصولات پتروشیمی 30 درصد افزایش یافت
صادرات محصولات پتروشیمی 30 درصد افزایش یافت
تولید محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی کاهش یافت
قیمت محصولات هیوندای کاهش یافت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 23:052018-09-19اقتصادي

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟


نتایج سیاست گذاری های نادرست دولت در تعیین دستوری نرخ برای ارز و بازارهای کالایی در نیمه نخست سال، به مرور در حال مشخص شدن است.

این نتایج که در اغلب موارد آثاری مخرب برای تولیدکنندگان واقعی داشته و به نفع سفته بازان تمام شده، - تنها در یک مورد و به طور مشخص در زمینه صادرات کالاهای پتروشیمی شرایطی را بر تولیدکنندگان این محصولات تحمیل کرده که عملا تبدیل به مانعی صادراتی برای برخی گریدهای پتروشیمی شده است.

شعار سال": افت صادرات برخی گریدهای پتروشیمی در نیمه نخست سال از این جنبه دارای اهمیت است که از ناحیه خطای سیاست گذاران داخلی بوده و نمی توان ریشه خارجی برای آن یافت.

چنین اتفاقی برای سایر کالاها از جمله فولاد نیز رقم خورده است تا آنجا که بر اساس گزارش های موجود، تعیین نرخ دستوری برای دلار و الزام کمیته تنظیم بازار برای افزایش عرضه به بازار داخل، طی چهار ماه گذشته کاهش 51 درصدی ارزشی صادرات فولاد را در پی داشته است.

چنین اتفاقی عینا برای برخی گریدهای پتروشیمی نیز رخ داده است.

آن طور که رضا محتشمی پور، مدیرکل دفتر صنایع تکمیلی شرکت ملی پتروشیمی ایران روز گذشته در نشستی خبری اعلام کرد، سال گذشته حدود 15 درصد از محصول پت (پلی اتیلن ترفتالات) تولید شده در مجتمع پتروشیمی تندگویان صادر شده است، اما این شرکت امسال و تا کنون حتی یک کیلوگرم نیز صادرات نداشته زیرا تمام تولید خود را به تامین افزایش تقاضای بازار داخلی اختصاص داده است.

در واقع شرکت های تولیدکننده محصولات پایه داخلی در حالی در گام نخست موظف به تامین نیاز داخل و بعد از آن مجاز به صادرات مازاد تولید خود به خارج هستند که رشد تقاضای اخیر در بازار داخلی، تماما از ناحیه سفته بازان بوده و نیاز واقعی بخش پایین دستی را شامل نمی شده است.

این رشد تقاضای سفته بازی در پی اختلاف قیمت کالاهای پایه در بورس کالا با بازار آزاد ایجاد شده بود که با تصمیم وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف سقف رقابت پتروشیمی ها در بورس کالا تلاش شده کنترل شود.

هرچند این تصمیم نیز با وجود چالشی به نام کشف قیمت پایه که قرار است بر اساس میانگین قیمت در چهار جلسه معاملاتی اخیر تعیین شود، مشخص نیست تا چه میزان با اثرات مثبت همراه باشد.

اما آن طور که محتشمی پور روز گذشته اعلام کرد، افت صادرات برای پلی پروپیلن نیز رخ داده و با وجود اینکه 20 درصد از کل تولیدات این محصول در سال گذشته به بازارهای صادراتی اختصاص داشته، مسائل داخلی کشور و تقاضای سفته بازی که برای این محصول وجود داشته مانع از صادرات آن و ارزآوری به کشور شده است.

در واقع می توان به سه شکل پاسخگوی افزایش تقاضای سفته بازی در بازار بود.

اول افزایش ظرفیت تولید در صورت امکان، دوم عرضه به عده ای خاص از طریق رانت های ایجاد شده (در صورت نبود توان افزایش تولید) و سوم، اختصاص سهم صادراتی به بازار داخلی (که همان اختصاص به سفته بازان است) و چشم پوشی از درآمدهای ارزی است که حالا در رابطه با برخی بازارهای کالایی از جمله پتروشیمی ها شاهد آن هستیم.

به این ترتیب در شرایطی که دولت به درآمدهای ارزی نیاز مبرم دارد، سیاست هایش در زمینه قیمت گذاری اثری عکس داشته و حتی برخی مجراهای ورود ارز از محل صادرات محصولات غیرنفتی را نیز مسدود کرده است.

مشکل اخیر در رابطه با صادرات برخی گریدهای پتروشیمی در حالی است که دولت برای تامین نیازهای ارزی کشور، به درآمدهای حاصل از صادرات شرکت های پتروشیمی نیاز مبرمی دارد.

طبق آمارهای موجود، سهم شرکت های پتروشیمی از کل صادرات غیرنفتی کشور حدود 30 درصد است.

عرضه هفت میلیارد دلار ارز تا پایان سال از سمت پتروشیمی ها در نشست خبری روز گذشته که در طبقه سیزدهم شرکت ملی پتروشیمی ایران برگزار شد، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز حضور داشت تا به شفاف سازی در زمینه عرضه ارز از سمت پتروشیمی ها بپردازد.

طی هفته ها و ماه های اخیر انتقادات فراوانی به شرکت های پتروشیمی و تعلل آنها در ارائه ارزهای حاصل از صادراتشان به سامانه نیما مطرح بود تا آنجا که رییس جمهوری در جشنواره شهید رجایی با بیان اینکه بخشی از التهابات داخلی است ، تاکید کرده بود: صادرکننده های دولتی و خصولتی ارز صادراتی را که باید امروز در اختیار سامانه نیما قرار دهند، صبر می کنند 48 ساعت دیرتر می دهند و این کار خیانت به کشور است.

از این رو رضا نوروززاده بخشی از نشست روز گذشته را به اعلام آمارهایی از عملکرد ارزی شرکت های پتروشیمی اختصاص داد و با اعلام برآوردی از روند عملکرد پتروشیمی ها تا پایان سال گفت: برآورد درآمد ارزی پتروشیمی ها در سال جاری، 12 میلیارد دلار و تعهد ارزی آنها بعد از کسر هزینه ها شش میلیارد و 986 میلیون دلار است که باید در سامانه نیما عرضه کنند.

نوروززاده همچنین تاکید کرد: نیاز است در شرایطی مانند آنچه حالا شاهد آن هستیم دولت ساماندهی صادرات را خودش عهده دار شود.

صادرات باید شفاف باشد تا دولت که مسوولیت تامین ارز را برای قسمت های اصلی کشور دارد، تکلیف خودش را بداند.

نوروززاده با بیان اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به طور مستقیم روی بسیاری از شرکت های پتروشیمی نظارت مدیریتی ندارد، اما نقش حاکمیتی دارد و تولید، فروش و صادرات توسط این شرکت رصد می شود ، گفت: زمانی که بحث های ارزی مطرح شد، رییس جمهور اختیارات مجمع واحدهای پتروشیمی را که مربوط به وزارتخانه های رفاه و دفاع بود به وزیر نفت داد و آقای زنگنه هم جلساتی را در دفتر خود با حضور شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بخش های خصوصی و خصولتی تشکیل داد.

او در ادامه با بیان اینکه در ابتدا ارز همه واحدهای پتروشیمی منهای هزینه های ارزی آنها احصا شد، عنوان کرد: سهم هر هلدینگ و ارزی که باید وارد سامانه نیما کند را تعیین کردیم، بعد از آن هزینه های شرکت ها را در نظر گرفتیم.

به گفته معاون وزیر نفت، شرکت های پتروشیمی مجاز هستند 25 درصد درآمد ارزی خود را صرف هزینه های جاری شامل بدهی ارزی، واردات ارزی موارد اولیه، هزینه های حمل، برنامه های توسعه ای و.

کنند.

نوروززاده با تاکید بر اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی عملکرد شرکت های پتروشیمی را در سامانه نیما رصد می کند، گفت: بانک مرکزی هم می تواند عملکرد آنان را در اختیار عموم قرار دهد.

به طور کلی بیش از 40میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در کشور داریم که فقط 12میلیارد دلار آن متعلق به شرکت های پتروشیمی است.

پتروشیمی ها چقدر ارز به نیما دادند؟ آن طور که معاون وزیر نفت روز گذشته در جمع خبرنگاران تصریح کرد: از بیست و یکم فروردین ماه امسال تا بیست و ششم مردادماه در مجموع دو میلیارد و 571 میلیون و 800 هزار دلار ارز حاصل از صادرات توسط پتروشیمی ها در سامانه نیما عرضه شده و پتروشیمی ها متعهد هستند از 26 مردادماه تا پایان سال شش میلیارد و 986 میلیون و 800 هزار دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند.

نوروززاده تاکید کرد: بر اساس برآوردی که انجام شده است، پیش بینی می شود تعهد باقی مانده پتروشیمی ها در 49 هفته سال که از تاریخ 21 فروردین تا پایان سال است، هفته ای 300 میلیون دلار باشد که با کسر هزینه های آنها به هفته ای 200 میلیون دلار می رسد، یعنی پتروشیمی ها به طور متوسط تا پایان سال هر هفته 200 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه می کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه نرخ ارز صادراتی شرکت های پتروشیمی در سامانه نیما با هماهنگی بانک مرکزی بوده است ، گفت: نرخ ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما 7500 تومان است، همچنین تا امروز نرخ خوراک واحدها تغییری نکرده و باید توجه داشت نسبت قیمت خوراک به فروش یک به یک نیست.

نوروززاده با اشاره به تذکر رییس جمهور در عرضه ارز صادرکنندگان به بازار گفت: بعد از صحبت های رییس جمهور در این مورد جلسه ای در دفتر معاون اول ریاست جمهوری تشکیل دادیم و توضیح دادیم که پتروشیمی ها به تعهدات خود به طور دقیق عمل کردند.

پتروشیمی ها مجبور نیستند به دولت ارز بدهند نوروززاده با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها برای کمک به بازار تحت فشار هستند، گفت این در حالی است که پتروشیمی ها به عنوان بخش خصوصی اصولا الزامی برای ارائه ارز به دولت ندارند و می توانند ارزهای صادراتی خود را به سرمایه گذاری و نیازهای خود اختصاص دهند اما دولت از پتروشیمی ها درخواست کرد برای حل مشکلات بازار در شرایط فعلی کمک کنند تا آرامش به بازار بازگردد.

معاون وزیر نفت در رابطه با نحوه مصرف و عرضه محصولات پتروشیمی گفت: تولیدات واحدهای پتروشیمی توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی رصد می شود.

واحدهای پتروشیمی بخشی از تولیدات خود را بین مجتمعی، بخشی را از طریق بورس و مازاد را از طریق صادرات به فروش می رسانند و تا زمانی که مصرف در داخل تامین نشود، اجازه صادرات ندارند.

برای مثال ظرفیت تولید پت در کشور 240هزارتن است و تا زمانی که برای آن تقاضا وجود داشته باشد اجازه صادرات نداریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه تنظیم بازار بر عهده وزارت صنایع است افزود: بارها از وزارت صنعت درخواست کردیم لیستی از کالاهایی که کمبود دارند را منتشر کنند، همچنین لیستی از مصرف کنندگان و نیاز آنها اما تا کنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3441509
کلید واژه ها: پتروشیمی - صادرات - بازار - تولید - وزارت صنعت، معدن و تجارت - بازار داخلی - بورس کالا - قیمت - درصد - افزایش - تنظیم بازار - فولاد - تصمیم - تامین - کشور - تندگویان - بورس - بازی - کاهش - وزارت - اهمیت - میزان - همراه - گزارش - ایران - دفتر - آزاد - مجاز - دلار - معدن

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص سبد کالا به مردم با درآمدهای دولت از نوسان ارز

چرا خودرو 140 میلیون تومانی در بازار آشفته 400 میلیون فروخته شد ؟

لزوم نظارت بر صرافی های قم در ایام اربعین

شیلات حوزه استراتژیک اقتصاد هرمزگان است

ایرلاین «فلای پرشیا» با مرکزیت شیراز فعالیت خود را آغاز می کند

پوشک بچه احتکاری البرز روانه بازار شد

بسیاری از نابسامانی های محیط زیست، نتیجه تصمیم گیری مسئولان گذشته است

قرار گرفتن نام مالک سابق باشگاه آ.ث میلان در فهرست سیاه چین

وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است!

دانشجوی نابینایی که مرزهای موفقیت را درنوردید

افزایش مبادلات غیر دلاری شرکت های روسیه

چرا این ویترین ها خالی شده اند؟

4.5 میلیارد ریال به جاده بین مزارع آبدان دیر اختصاص یافت

با ظهور تکنولوژی های تازه مشاغل کاهش می یابد؟

بررسی ظهور تکنولوژی های جدید و کاهش مشاغل جدید+فیلم

آخرین قیمت طلا و سکه به روایت کشتی آرای

مغازه عرضه گوشت کوسه بسته شد

پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

کاهش 1300 تومانی نرخ دلار در سیستم صدور پروازهای خارجی: دلار 8417 تومان

حقوق کارکنان دولت در دست ترمیم

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 300 هزار تومان رسید

سرقت مسلحانه از بانک با پوشش زنانه

وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است!

وزیر ارتباطات: زائران اربعین از سیم کارت عراقی استفاده کنند

یارانه مهر ماه واریز و قابل برداشت شد

قیمت نفت کویت گران شد

امضا قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن

نایب رییس فدراسیون کشتی: ورزش در اولویت بانک مرکزی نیست

ایران و آلمان تفاهم نامه همکاری آموزشی امضا کردند

سایه طرح تنفس جنگل در سیل اخیر مازندران/این قصه تکراری می آید و می گذرد/مسئولیت جان مردم با چه کسی است؟!

معمای گنج همدان

ابداع روش جدید برای مقابله با کاهش شنوایی

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

قیمت مزدا وانت در بازار + جدول

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

بنی تمیم: یوروی 13 هزار تومانی گرفتیم!

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

کلنگ زنی و افتتاح دو پروژه در بخش های سلامت و راه سازی در شهرستان شوش

معمای گنج همدان

دونرخی کردن بنزین از سوی دولت ممنوع است

شرکتهای بازاریاب و افراد متبحر در بازاریابی به کمک شرکتهای دانش بنیان بشتابند

نایب رییس فدراسیون کشتی: ورزش در اولویت بانک مرکزی نیست

دولت برای افزایش حقوق ها از مجلس مجوز بگیرد

تأمین برق 700 واحد مجتمع صنفی شیخ آباد کرج پیگیری می شود

کارخانه های تولید کاغذ داخل توان تامین نیاز ما را ندارند/ هنوز کاغذ های کتاب های درسی سال بعد را تحویل نگرفته ایم

یارانه مهر ماه واریز و قابل برداشت شد

پست برق 3 مگاوات مجتمع صنفی-صنعتی شیخ آباد افتتاح شد

روس ها از آیفون XS لوکس 8 هزار دلاری رونمایی کردند

بازار خودرو همچنان در رکود

فیبر کربن انرژی را در بدنه خودرو ذخیره می کند

گلایه کسبه کرج از وضعیت بازار خودرو + فیلم

جان تازه در حوزه نانو ؛ تاسیس صندوق خطرپذیر 500 میلیاردی

فروش بزرگترین مجموعه رایانه های اپل+تصاویر

مسیر توسعه بدون مشارکت دانشگاه پرهزینه است

واکنش توییتری مهناز افشار به درآمد شبی 30 میلیونی از تئاتر لاکچری!

مسیر توسعه بدون مشارکت دانشگاه پرهزینه است

قیمت خرده فروشی6گروه موادخوراکی افزایش یافت

قیمت قارچ در بازار افزایش یافت

تعیین قیمت های جدید خودرو در سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار

اجلاس هم اندیشی صنعت میکروالکترونیک با هدف توسعه این صنعت

ساخت ماده جدیدی که قادر به جذب اوره است

منتظر کاهش 40 درصدی ارزش جهانی دلار باشید!

فراخوان حدود 5 هزار خودرو در امارات

کاهش نرخ مکالمه از ایران به عراق

آیا با ظهور تکنولوژی های تازه شمار مشاغل کاهش می یابد؟

فراخوان حدود 5هزار خودرو در امارات

پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

سقوط طلای سیاه به زیر 80 دلار

قیمت تصفیه هوا در بازار

افت سهام جهان با بازگشت ریسک های تجاری

تغییرات قیمت 11 گروه کالایی در هفته گذشته

سوزوکی و میتسوبیشی هم دیزل را کنار می گذارند

راک استار بازی Red Dead Redemption 3 را تولید می کند؟

نرخ خدمات بندری بازنگری شد

قیمت در بازار حبوبات ثبات نسبی پیدا کرد

نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش پیدا کرد

رشد موازی طلا و دلار

تصمیم گیری در خصوص بسته حمایتی هفته آینده انجام می شود

استعلام سوابق چک برگشتی صاحبان حساب با یک پیامک

آثار مثبتی که شهرهای هوشمند بر کیفیت زندگی شهروندان دارد، چیست؟

نتایج گزارش قیمت خُرده فروشی برخی مواد خوراکی

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

پرداخت صدقه از سوی مردم یزد 38 درصد افزایش یافت

چرا کالا های بی کیفیت وارد کشور می شود؟

4 میلیارد تومان بدهی باشگاه سپیدرود را پرداخت کردیم

مهمترین اقدام جهت حمایت از صنایع خودروسازی و قطعه سازی

رکود مسکن عمیق تر شد

2400 میلیارد تومان وام خود اشتغالی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد

خبر خوشحال کننده حمیدرضا گرشاسبی برای هواداران پرسپولیس

شاخص عمر کاری در اروپا

وزارت تعاون: نحوه توزیع بسته حمایت اجتماعی یکشنبه مصوب می شود

اثرات منفی نوسان های نرخ ارز بر اقتصاد

داروسازی یا پول سازی؛ آیا شرکت های بزرگ داروساز نتایج تحقیقات دانشگاهی را می خرند؟

راهنمای خرید نیسان ماکسیما کارکرده؛ مشخصات فنی، آپشن ها و نکاتی مهم

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

پرداخت صدقه از سوی مردم یزد 38 درصد افزایش یافت

مکالمه از ایران به عراق، دقیقه ای 900 تومان

واکنش جالب تاج به حضور بانوان در استادیوم

برنامه ای برای افزایش دستمزد یا تغییر حقوق کارگران نداریم/ بسته توزیعی حمایت اجتماعی هفته آینده در دولت تصویب می شود

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟