مطالب مرتبط:
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت: سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولادی ها باز است/ تغییر قیمت گذاری محصولات فولادی
وزارت صنعت، معدن و تجارت شفاف سازی عمومی معاملات را آغاز کرد
اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت شفاف سازی عمومی معاملات را آغاز کرد
مخالفت مجلس با دو فوریت طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت
عدم نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت در تولید، عرضه و کنترل بازار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 21:152018-09-19اقتصادي

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد


«رانتی به رانت دیگر بدل شد.

» این خلاصه نتیجه ابلاغیه های اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت برای به ظاهر حذف دلالی و واسطه گری در بورس کالاست.

- "ماجرا از این قرار است که با تعیین نرخ 4200 تومان یارانه ای به عنوان قیمت پایه در بورس، گروه مشخصی از واسطه گران به نظر می رسد به داده های رانتی دسترسی داشتند، عمده محصولات را خریداری کرده و با ایجاد کمبود ظاهری در بازار، به عرضه محصولات در خارج از بورس، با قیمت های بسیار کلان به خریداران اصلی پرداختند؛ اقدامی که بسیاری از شرکت های پایین دستی را به ورطه ورشکستگی کشاند.

حالا دولت در اقدامی جدید برای حذف این رانت که با تصمیم اشتباه خود او ایجاد شده بود، سقف رقابت محصولات در معاملات را برداشت تا این سودجویان را حذف کند، اما نتیجه چه می شود؟ دوباره همان دلالان که با یارانه 4200تومانی محصولات عمده ای را ذخیره کرده اند، همان محصولات یارانه ای را به قیمت آزاد در بورس کالا عرضه می کنند.

با این تفاوت که این بار، سود بسیار کلانی از جیب این دلالان به جیب بالادستی های پتروشیمی، فولاد و دیگر گروه فلزات می رود؛ همان گروه هایی که ارز خود را حتی با زور دولت نیز در بازار عرضه نمی کنند و سرپیچی هماهنگی را در مقابل اقتصاد کشور دنبال می کنند.

اما وقتی از این جابه جایی رانت حرف می زنیم، دقیقا از چه چیز سخن می گوییم؟ شهریورماه بستر چند تغییر اساسی در شیوه معاملات در بورس کالا بود.

پنجم شهریور، بر اساس ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولاد 10 درصد و برای مس و آلومینیوم آزاد اعلام شد.

دو هفته بعد، در تاریخ 20شهریور، همین سقف برای محصولات فولادی به دستور معاون معدنی وزیر صنعت، حذف و دیروز در تاریخ 26 شهریور نیز، به دستور مستقیم محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی نیز لغو شد.

این اقدامات به دنبال گسترش واسطه گری در بورس کالا و خرید عمده محصولات بر پایه چهارهزارو 200 تومانی با بازه فروش حدود پنج تا 10درصدی و کمبود محصولات در بازار صورت گرفت.

در اینجا، دست دلالان پر بود و اغلب صنایع پایین دستی با کمبود محصول مواجه شدند.

حالا این دلالان بودند که می توانستند محصولات خریداری شده را با هر نرخی بفروشند؛ نرخ هایی که با فاصله بسیار زیاد حتی تا 17 هزار تومان نیز گزارش شده بود.

ایجاد این بستر مسموم، سبب شد که دولت به دنبال حذف واسطه گری برآید؛ واسطه گرانی که البته غیروابسته نبودند و بدون تردید از رانت ویژه ای برای دستیابی به بیشترین خرید در بازار برخوردار بودند.

این اقدامات که به تدریج به بهانه دلالی در بورس کالا به صورت قطره چکانی منتشر شد، روی دیگری هم دارد.

با حذف محدودیت در سقف رقابت این محصولات، معاملات در بورس کالا با هر نرخی که رقابت در بازار ایجاب کند، انجام می گیرد.

این اتفاق، سبب نزدیکی قیمت محصولاتی که قبلا یارانه ای خریداری شده بودند، به بازار آزاد می شود و سود مستقیما به جیب شرکت خریدار می رود؛ پتروشیمی ها، فولادی ها و صنایع وابسته به مس و آلومینیوم.

این اتفاق بدان معناست که دوباره بخش های قدری که این روزها برچسب دورزدن سامانه نیما را بر پیشانی دارند و دولت به سختی توانسته آنها را راضی کند که ارز خود را به بازار بیاورند، قوی تر شوند و سرکشی شان بنا بر تجارب اخیر، بیشتر شود.

برخی کارشناسان این اقدام را هرچند در ظاهر برای مقابله با واسطه گری برمی شمردند، اما از آن در قالب تبدیل رانت به رانتی دیگر ، خطاب می کنند.

اما اینکه چرا این اتفاقات در شرف وقوع است و ناظری بر چنین عملکردی وجود ندارد، موضوعی است که سیاست گذاران باید نسبت به آن پاسخ گو باشند.

در هر حال، این بازی پیچیده، فقط اعتماد عمومی به تصمیم های مقطعی سیاست گذاران را زیر سؤال می برد و مفهوم دیگری را دنبال نمی کند.

این رانت ها که فقط جیب به جیب می شود، منافع چه کسانی یا چه گروه هایی را تأمین می کند؟ بازی بزرگ حسین راغفر، اقتصاددان، می گوید: این یک بازی است که دولت خود آن را ساماندهی می کند.

فسادهای مالی و اقتصادی در اموال عمومی مانند 20 میلیارد دلار ارزی که در مدت کوتاهی از سوی بانک مرکزی پرداخته و بخش قابل توجهی از آن از کشور خارج شد و شرکت هایی که به گفته دادستانی، یک ماهه ایجاد شدند و این مبالغ را دریافت کرده و کالا را وارد کشور نکردند و حتی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاضر نشد اسامی آنها را علنی کند، نوعی بی اعتنایی به شعور افکار عمومی است.

راغفر با اشاره به نمونه ای از رانت ایجادشده در بورس کالا می گوید: در صنعت پلیمر که از صنایع پایین دستی پتروشیمی محسوب می شود، اتفاق عجیبی رخ داد.

در این مدت فقط 40 درصد پی وی سی به تولیدکنندگان اصلی و باسابقه داده شد و 60 درصد دیگر آن به افراد و تعاونی هایی رسید که با خرید محصول با ارز چهارهزارو 200 تومانی و ایجاد کمبود در بازار برای خریداران واقعی، همین محصولات را با قیمتی فراتر از چهار برابر قیمت، 17 هزار تومان به فروش رساندند.

این اتفاق سبب شد تعدادی از این شرکت های پلیمری ورشکسته شوند.

او با طرح این پرسش که چه کسی ناظر بر این توزیع رانت است که زمینه را برای نارضایتی های گسترده فراهم کرده، ادامه می دهد: تردیدی ندارم که تعمدی وجود دارد.

سودی که دوباره به جیب پتروشیمی ها می رود حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی نیز با تأیید جابه جایی رانت با تصمیم موقتی دوباره وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید: با مبنای قراردادن چهارهزارو 200 تومان به عنوان قیمت پایه در بورس کالا، رانتی ایجاد شد که دلالان و واسطه ها از آن سود بردند.

به گفته او، برخی با دلار چهارهزارو 200 تومانی محصولات را خریداری کرده و رقابت نیز در سطح 5 تا 10 درصد بود و قیمت کالایی که می خریدند با بازار تفاوت فاحش داشت و همین امر، سوءاستفاده در بازار را افزایش داد.

حسینی با بیان اینکه با حذف آن رانت در قالب لغو محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی، رانت دیگری به وجود آمد، می گوید: با برداشتن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی که تا امروز حدود پنج درصد قیمت پایه بود، سود کلانی به جیب واحدهای پتروشیمی می رود و دیگر این رانت در اختیار واسطه ها قرار نمی گیرد.

او تصریح می کند: اینکه این سود که ناشی از کمبود در بازار است در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار می گیرد، اشتباه بزرگی است، زیرا بنا به تجربه، این سود به صنعت و مصرف کننده برنمی گردد و دوباره عده ای از ذی نفعان به دولت فشار می آورند و تصمیم دیگری گرفته می شود و عده دیگری متضرر می شوند.

حسینی ادامه می دهد: کار عاقلانه آن است که مابه التفاوت قیمت در بورس کالا و بازار آزاد، در صندوقی جمع آوری شده و به فعالیت های صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی داده می شد تا اینکه دوباره به جیب شرکت های پتروشیمی برود.

به گفته او، تصمیمات مقطعی و یک جانبه دولت در نهایت به ضرر کشور تمام خواهد شد.

این در حالی است که تاکنون به گفته رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پتروشیمی ها متعهد هستند از 26مرداد تا پایان سال شش میلیارد و 986میلیون و 800هزار دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند و از این رقم تاکنون، از 21 فروردین سال جاری تا 21 مرداد در مجموع دومیلیارد و 571 میلیون و 800هزار دلار ارز حاصل از صادرات توسط پتروشیمی ها در سامانه نیما عرضه شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3247
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - بورس کالا - معاملات - بورس - رانت - شهریور - معدن - خرید - یارانه - پتروشیمی - فولاد - وزارت - بازار - قیمت - دولت - تاریخ - آلومینیوم - وزیر - درصد - فروش - آزاد - ورشکستگی - هایی - اقتصاد - اشتباه - برداشت - تفاوت - گرانی - تصمیم - کلانی

آخرین اخبار سرویس:
اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

خودرو با آزادسازی قیمت ها گران می شود یا ارزان؟!

اتصال «دینارکوه و کبیرکوه » به امید گشایش روزنه ای از اعتبار

رایزنی با کشورهای همسایه برای حذف تعرفه های وارداتی

اهمیت توجه به زیست بوم کارآفرینی نوآورانه

امکان کاهش 30 درصد مصرف برق در کشور وجود دارد

ادامه پربارشی آذرماه + جدول

شیوه اعتراض کسانی که مشمول بسته حمایتی نشده اند

آیا «بازار» در کنترل «بانک مرکزی» است؟

پنتاگون از امارات و سعودی ها 331 میلیون دلار مطالبه می کند

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

تصاویر/ برندگان مسابقه عکاسی نشنال جئوگرافیک 2018

بیش از 4.7 میلیون دلار تنه دوچرخه وارد کشور شد+جدول

موتور 1000 اسب بخاری استون مارتین + عکس

چگونه التهاب بازار لوازم خانگی فروکش کرد؟/ تعادل در عرضه و تقاضای بازار لوازم خانگی

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت وگو با فارس: نگرانی از آسیب محصولات تراریخته به محیط زیست وجود دارد

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

زمین و آب مناطق ویژه اقتصادی خراسان جنوبی فراهم شد

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

ضرب الاجل 72 ساعته «عمران خان» برای ریشه یابی کمبود گاز

تصویب 115% اعتبار تعیین شده در مرحله اول و دوم طرح اشتغال روستاییان

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

چاره ای جز ادغام نیست

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه کجاست؟

سوالات عجیب استاندار از قیمت طلا و گشت و گذار شبانه در خیابانهای سلیمانیه + عکس و فیلم

اگر بخواهند در پیشرفت صنعت خودرو کمک می کنیم

معرفی دانشگاه های جهان دانشگاه کاردیف؛ دانشگاه برتر در آثار پژوهشی

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

راه اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا

افزایش حقوق 20درصد، تورم بالاتر45درصد!

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه/ چرا ظریف اسنادش را به شورای مبارزه با پولشویی نداد

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

دختران مجرد نیز مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

خودرو هست اما گران است

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

رکورد واردات نفت خام توسط چین شکسته شد

مظنه خرید آپارتمان در منطقه پاسداران

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

تبعات پذیرش فرمول خودروسازان و قطعه سازان قیمت گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

آرامش یا چالش؛ مقایسه کیا سراتو وارداتی در برابر ام جی 6

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

ایجاد 130 هزار شغل مستقیم با اعتبار 21 میلیاردی

آمار بی خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی روبه افزایش است

عکس | سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخایر آمریکا

ترامپ: فدرال رزرو نباید نرخ بهره را افزایش دهد

پرواز قیمت مرغ و سکوت سازمان حمایت

با کمترین هزینه به جنگ پیری بروید

غذای 9 میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

استعفای تمامی مدیران دو شغله وزارت تعاون

آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

استاندار اردبیل خبر داد آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

هنگ کنگ موطف به اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران نیست

مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

آیا پنیرهای فیبردار جذب کلسیم را کاهش می دهند؟

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

136 هزار برده در انگلیس وجود دارد

سه سناریوی پیشنهادی درباره قیمت بنزین

نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

دلایل کاهش قیمت دلار اعلام شد

کاهش صادرات نفت عربستان

حیف اون دلار گرون برای این دو استقلالی !

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

طرح های سرمایه گذاری روسیه در سوریه اجرا خواهند شد؟

36 گلوگاه فساد در شهرداری

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون تومان !