مطالب مرتبط:
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت: سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولادی ها باز است/ تغییر قیمت گذاری محصولات فولادی
وزارت صنعت، معدن و تجارت شفاف سازی عمومی معاملات را آغاز کرد
اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت شفاف سازی عمومی معاملات را آغاز کرد
مخالفت مجلس با دو فوریت طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت
عدم نظارت وزارت صنعت، معدن و تجارت در تولید، عرضه و کنترل بازار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 21:152018-09-19اقتصادي

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد


«رانتی به رانت دیگر بدل شد.

» این خلاصه نتیجه ابلاغیه های اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت برای به ظاهر حذف دلالی و واسطه گری در بورس کالاست.

- "ماجرا از این قرار است که با تعیین نرخ 4200 تومان یارانه ای به عنوان قیمت پایه در بورس، گروه مشخصی از واسطه گران به نظر می رسد به داده های رانتی دسترسی داشتند، عمده محصولات را خریداری کرده و با ایجاد کمبود ظاهری در بازار، به عرضه محصولات در خارج از بورس، با قیمت های بسیار کلان به خریداران اصلی پرداختند؛ اقدامی که بسیاری از شرکت های پایین دستی را به ورطه ورشکستگی کشاند.

حالا دولت در اقدامی جدید برای حذف این رانت که با تصمیم اشتباه خود او ایجاد شده بود، سقف رقابت محصولات در معاملات را برداشت تا این سودجویان را حذف کند، اما نتیجه چه می شود؟ دوباره همان دلالان که با یارانه 4200تومانی محصولات عمده ای را ذخیره کرده اند، همان محصولات یارانه ای را به قیمت آزاد در بورس کالا عرضه می کنند.

با این تفاوت که این بار، سود بسیار کلانی از جیب این دلالان به جیب بالادستی های پتروشیمی، فولاد و دیگر گروه فلزات می رود؛ همان گروه هایی که ارز خود را حتی با زور دولت نیز در بازار عرضه نمی کنند و سرپیچی هماهنگی را در مقابل اقتصاد کشور دنبال می کنند.

اما وقتی از این جابه جایی رانت حرف می زنیم، دقیقا از چه چیز سخن می گوییم؟ شهریورماه بستر چند تغییر اساسی در شیوه معاملات در بورس کالا بود.

پنجم شهریور، بر اساس ابلاغیه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای فولاد 10 درصد و برای مس و آلومینیوم آزاد اعلام شد.

دو هفته بعد، در تاریخ 20شهریور، همین سقف برای محصولات فولادی به دستور معاون معدنی وزیر صنعت، حذف و دیروز در تاریخ 26 شهریور نیز، به دستور مستقیم محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی نیز لغو شد.

این اقدامات به دنبال گسترش واسطه گری در بورس کالا و خرید عمده محصولات بر پایه چهارهزارو 200 تومانی با بازه فروش حدود پنج تا 10درصدی و کمبود محصولات در بازار صورت گرفت.

در اینجا، دست دلالان پر بود و اغلب صنایع پایین دستی با کمبود محصول مواجه شدند.

حالا این دلالان بودند که می توانستند محصولات خریداری شده را با هر نرخی بفروشند؛ نرخ هایی که با فاصله بسیار زیاد حتی تا 17 هزار تومان نیز گزارش شده بود.

ایجاد این بستر مسموم، سبب شد که دولت به دنبال حذف واسطه گری برآید؛ واسطه گرانی که البته غیروابسته نبودند و بدون تردید از رانت ویژه ای برای دستیابی به بیشترین خرید در بازار برخوردار بودند.

این اقدامات که به تدریج به بهانه دلالی در بورس کالا به صورت قطره چکانی منتشر شد، روی دیگری هم دارد.

با حذف محدودیت در سقف رقابت این محصولات، معاملات در بورس کالا با هر نرخی که رقابت در بازار ایجاب کند، انجام می گیرد.

این اتفاق، سبب نزدیکی قیمت محصولاتی که قبلا یارانه ای خریداری شده بودند، به بازار آزاد می شود و سود مستقیما به جیب شرکت خریدار می رود؛ پتروشیمی ها، فولادی ها و صنایع وابسته به مس و آلومینیوم.

این اتفاق بدان معناست که دوباره بخش های قدری که این روزها برچسب دورزدن سامانه نیما را بر پیشانی دارند و دولت به سختی توانسته آنها را راضی کند که ارز خود را به بازار بیاورند، قوی تر شوند و سرکشی شان بنا بر تجارب اخیر، بیشتر شود.

برخی کارشناسان این اقدام را هرچند در ظاهر برای مقابله با واسطه گری برمی شمردند، اما از آن در قالب تبدیل رانت به رانتی دیگر ، خطاب می کنند.

اما اینکه چرا این اتفاقات در شرف وقوع است و ناظری بر چنین عملکردی وجود ندارد، موضوعی است که سیاست گذاران باید نسبت به آن پاسخ گو باشند.

در هر حال، این بازی پیچیده، فقط اعتماد عمومی به تصمیم های مقطعی سیاست گذاران را زیر سؤال می برد و مفهوم دیگری را دنبال نمی کند.

این رانت ها که فقط جیب به جیب می شود، منافع چه کسانی یا چه گروه هایی را تأمین می کند؟ بازی بزرگ حسین راغفر، اقتصاددان، می گوید: این یک بازی است که دولت خود آن را ساماندهی می کند.

فسادهای مالی و اقتصادی در اموال عمومی مانند 20 میلیارد دلار ارزی که در مدت کوتاهی از سوی بانک مرکزی پرداخته و بخش قابل توجهی از آن از کشور خارج شد و شرکت هایی که به گفته دادستانی، یک ماهه ایجاد شدند و این مبالغ را دریافت کرده و کالا را وارد کشور نکردند و حتی وزارت صنعت، معدن و تجارت حاضر نشد اسامی آنها را علنی کند، نوعی بی اعتنایی به شعور افکار عمومی است.

راغفر با اشاره به نمونه ای از رانت ایجادشده در بورس کالا می گوید: در صنعت پلیمر که از صنایع پایین دستی پتروشیمی محسوب می شود، اتفاق عجیبی رخ داد.

در این مدت فقط 40 درصد پی وی سی به تولیدکنندگان اصلی و باسابقه داده شد و 60 درصد دیگر آن به افراد و تعاونی هایی رسید که با خرید محصول با ارز چهارهزارو 200 تومانی و ایجاد کمبود در بازار برای خریداران واقعی، همین محصولات را با قیمتی فراتر از چهار برابر قیمت، 17 هزار تومان به فروش رساندند.

این اتفاق سبب شد تعدادی از این شرکت های پلیمری ورشکسته شوند.

او با طرح این پرسش که چه کسی ناظر بر این توزیع رانت است که زمینه را برای نارضایتی های گسترده فراهم کرده، ادامه می دهد: تردیدی ندارم که تعمدی وجود دارد.

سودی که دوباره به جیب پتروشیمی ها می رود حمید حسینی، سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفت، گاز و پتروشیمی نیز با تأیید جابه جایی رانت با تصمیم موقتی دوباره وزارت صنعت، معدن و تجارت می گوید: با مبنای قراردادن چهارهزارو 200 تومان به عنوان قیمت پایه در بورس کالا، رانتی ایجاد شد که دلالان و واسطه ها از آن سود بردند.

به گفته او، برخی با دلار چهارهزارو 200 تومانی محصولات را خریداری کرده و رقابت نیز در سطح 5 تا 10 درصد بود و قیمت کالایی که می خریدند با بازار تفاوت فاحش داشت و همین امر، سوءاستفاده در بازار را افزایش داد.

حسینی با بیان اینکه با حذف آن رانت در قالب لغو محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی، رانت دیگری به وجود آمد، می گوید: با برداشتن محدودیت در سقف رقابت محصولات پتروشیمی که تا امروز حدود پنج درصد قیمت پایه بود، سود کلانی به جیب واحدهای پتروشیمی می رود و دیگر این رانت در اختیار واسطه ها قرار نمی گیرد.

او تصریح می کند: اینکه این سود که ناشی از کمبود در بازار است در اختیار واحدهای پتروشیمی قرار می گیرد، اشتباه بزرگی است، زیرا بنا به تجربه، این سود به صنعت و مصرف کننده برنمی گردد و دوباره عده ای از ذی نفعان به دولت فشار می آورند و تصمیم دیگری گرفته می شود و عده دیگری متضرر می شوند.

حسینی ادامه می دهد: کار عاقلانه آن است که مابه التفاوت قیمت در بورس کالا و بازار آزاد، در صندوقی جمع آوری شده و به فعالیت های صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی داده می شد تا اینکه دوباره به جیب شرکت های پتروشیمی برود.

به گفته او، تصمیمات مقطعی و یک جانبه دولت در نهایت به ضرر کشور تمام خواهد شد.

این در حالی است که تاکنون به گفته رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پتروشیمی ها متعهد هستند از 26مرداد تا پایان سال شش میلیارد و 986میلیون و 800هزار دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما عرضه کنند و از این رقم تاکنون، از 21 فروردین سال جاری تا 21 مرداد در مجموع دومیلیارد و 571 میلیون و 800هزار دلار ارز حاصل از صادرات توسط پتروشیمی ها در سامانه نیما عرضه شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3247
کلید واژه ها: وزارت صنعت، معدن و تجارت - بورس کالا - معاملات - بورس - رانت - شهریور - معدن - خرید - یارانه - پتروشیمی - فولاد - وزارت - بازار - قیمت - دولت - تاریخ - آلومینیوم - وزیر - درصد - فروش - آزاد - ورشکستگی - هایی - اقتصاد - اشتباه - برداشت - تفاوت - گرانی - تصمیم - کلانی

آخرین اخبار سرویس:
زمان واریز یارانه مهر ماه مشخص شد

سه طرح عمرانی در مناطق عشایری گتوند اجرا شد

6 کلاس درس در قشم به بهره برداری رسید

نخستین جشنواره انار در گنبدکاووس برگزار می شود

فرماندار رستم: بانک ها با متقاضیان وام، همکاری کنند

خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد

کشف 4 انبار کالای احتکاری در کاشمر

رشد 32درصدی حمل بار در راه آهن اصفهان

110هزارتن برگ سبز چای از چایکاران شمال خریداری شد

زائران اربعین حسینی بیمه می شوند

اختصاص 2000 میلیارد تومان تسهیلات به مشاغل فرهنگی

وزیر پیشنهادی رفاه نیستم/ افراد با درآمد کمتر از 3 میلیون تومان مشمول بسته حمایتی می شوند

معارفه مدیرعامل جدید سایپا/ مدیرعامل جدید اهل تعامل با رسانه ها باشد

یارانه مهر ماه چه زمانی واریز می شود؟

اختصاص 40 میلیارد ریال برای تکمیل طرح فاضلاب

سکه های پیش فروش را اگر سر وقت تحویل نگیرند لغو می شود

سطح کشت زعفران در باخرز افزایش یافت

بازار داغ خرید و فروش دینار عراق همزمان با اربعین/ نرخ امروز 13 تومان

دیدار وزیر انرژی روسیه و وزیرنفت ایران

اعمال فشارها باعت کاهش قیمت نفت نمی شود

جزییات دستگیری 40 اخلالگر اقتصادی / ضبط صد ها میلیون تومان وجه نقد، 8 کیلوگرم طلای آب شده و انواع ارزها از اخلال گران در همان ابتدای بازداشت ها

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه/ تاکید بر افزایش مهلت های تأدیه سکه متناسب با وضعیت مالی محکومٌ علیه

مابه التفاوت هزینه ویزای زائران اربعین بازگردانده می شود

رونمایی سونی از دوربین کامپکت HX99 با زوم 30 برابری

معاون وزیر راه: محاسبه بلیت پروازهای خارجی با ارز 8هزار تومان آغاز شده است

143 کیلو محصول باغی به ازای هر ایرانی تولید شد

دلالی با «لاستیک دولتی» در کف بازار

92 درصد درآمد زکات به نیازمندان استان تهران تخصیص می یابد

پیشنهاد روسیه به انگلیس برای حذف دلار از مبادلات

استخدام کارمند بازرگانی

استخدام کارشناس بازرگانی

یارانه مهر ماه چه زمانی واریز می شود؟

قم با واردات باطری های فرسوده خارجی مواجه است

بیش از هفت میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

دومین خانه معدن لرستان در بروجرد افتتاح شد

آلودگی10کانون به آنفلوانزای پرندگان/9میلیون قطعه پرنده واکسینه شد

فراز و فرود یک روزه دلار

خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد

طراحی و تولید ورق گالوانیزه پراستحکام در فولاد مبارکه

رشد 71 درصدی زندانیان مهریه/ بخشنامه قوه قضاییه در قبال تعدیل مهریه حبس زداست

بهره برداری باند راست فرودگاه مهرآباد تاخیرها را کاهش می دهد

جزییات دستگیری 40 اخلالگر اقتصادی

حقوقهای زیر 3 میلیون مشمول دریافت بسته حمایتی هستند

نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی در بیرجند افتتاح شد

لیر ترکیه در بالاترین سطح ایستاد

امسال طغیان آنفولانزا نداریم/ بیماری تحت کنترل است

44 درصد قتل های البرز در مناطق حاشیه ای رخ می دهد

آخرین قیمت نفت در بازار جهانی؛ قیمت نفت همچنان بالای 80 دلار است

عرضه نفت خام در بورس قطعی شد

تشدید کسری بودجه آمریکا

احتکار کالا، افزایش قیمت

پیش بینی بارش های پراکنده

خانه تکانی در کابینه مکرون

مرزهای سه گانه رنگ و بوی حسینی گرفت

بانک ها دلار را امروز چند می خرند؟ سه شنبه 24 مهر

داستان توقیف فورد آمریکایی در کرج چیست؟

آیا شاسی بلند بوگاتی تولید می شود؟

ارسال کمک های واقفان قزوین به زایران اربعین

تسهیلات گمرک قم برای صدور پروانه خروج موقت خودرو

افزایش 17درصدی تولید سنگ آهن فرآوری شده شرکت های بزرگ

امسال هر ایرانی چقدر سود سهام عدالت می گیرد؟

دومین خانه معدن لرستان در بروجرد افتتاح شد

بیش از هفت میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

نصب 30 مخزن اضطراری تامین آب در تهران

درآمد 4٫4 میلیارد دلاری ترکیه از گردشگری سلامت

افزایش 17درصدی تولید سنگ آهن فرآوری شده

مشمولان سهام عدالت تا آخر مهر برای ثبت شبای بانکی مهلت دارند

خط مشی مدیریت انرژی بانک ملّی ایران ابلاغ شد

​معاون وزیر صنعت: تراز تجاری کشور مثبت 940 میلیون دلار شد

یارانه مهر ماه چه زمانی واریز می شود؟

سکه های پیش فروش را اگر سر وقت تحویل نگیرند لغو می شود

افزایش تولید بنزین ایران مانع از اقدام آمریکا برای تحریم آن شد

دستگیری 85 دلال ارزی تهران برای دومین بار

پلیس: 85 نفر از دلالان و مخلان بازار ارز طی یک هفته دستگیر شدند / این افراد در طرح های قبلی هم دستگیر شده بودند؛ اما آزاد شده و دوباره به این کار روی آورده بودند / خریدو فروش ارز در کوچه و خیابان ممنوع است / خروج مدیران 2 شرکت لیزینگ غیرمجاز از کشور

بیمه ملت؛ حامی کیش اینوکس 2018

سطح یک توانگری مالی بیمه نوین با نسبت 172 درصد تمدید شد

استخدام رویه کوب در جاده شاندیز مشهد

ارائه درخواست جذب 800 نیروی جدید در اورژانس تهران

بازاری به قدمت یک شهر

سکه های پیش فروش را تحویل نگیرید قراردادش لغو می شود

قیمت سکه بالا کشید/ طلا گران شد

سه طرح عمرانی در مناطق عشایری گتوند اجرا شد

نخستین جشنواره انار در گنبدکاووس برگزار می شود

ثبت نام 800 هزار زائر اربعین در سماح

میزان و نحوه توزیع بسته های حمایتی

حفظ و افزایش صادرات اولویت اقتصادی قزوین است

آیا انگلیس برای حذف دلار با روسیه همکاری می کند؟

ممنوعیت خرید و فروش ارز در خیابان

برداشت یاقوت سرخ در سروآباد

فرماندار رستم: بانک ها با متقاضیان وام، همکاری کنند

راشاتودی: روسیه به انگلیس پیشنهاد داد دلار را از مبادلات حذف کنند

صادرات غیرنفتی به عراق جلوتر از برنامه است

اگرسکه های پیش فروش را تحویل نگیرید، قراردادش لغو می شود

دارندگان سکه های پیش فروش شده حتما بخوانند

68 هزار لیتر سوخت قاچاق در بوشهر کشف شد

کاهش نرخ ارز بازار لاستیک مشهد را آرام کرد

علی اف از احداث جاده ترانزیتی آستارا تا مرز ایران خبر داد

1/5 میلیارد تومان به تکمیل زیرساخت های مسکن مهر اختصاص یافت

گوگل هم به آل سعود پشت کرد

استاندار: حفظ و افزایش صادرات اولویت اقتصادی قزوین است

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد