مطالب مرتبط:
بایدها و نبایدهای سفر روحانی به آمریکا/ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
موافقان و مخالفان حمله سوریه به ادلب چه می گویند
موافقان و مخالفان مذاکره چه می گویند؟
استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس| موافقان و مخالفان استیضاح مسعود کرباسیان چه می گویند؟
استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس| مخالفت 2 فراکسیون با استیضاح کرباسیان| موافقان و مخالفان چه می گویند؟+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 19:152018-09-19اقتصادي

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند


از همان روزهایی که قیمت سکه از یک میلیون تومان به دو میلیون و بعد چهار میلیون تومان رسید، هم تعداد زنانی که مهریه شان را اجرا گذاشتند بیشتر شد و هم تعداد زنانی که به دادگاه مراجعه کردند و اعلام کردند مهریه ای که همسر مطلقه شان با پرداخت ماهانه یک سکه .

- از همان روزهایی که قیمت سکه از یک میلیون تومان به دو میلیون و بعد چهار میلیون تومان رسید، هم تعداد زنانی که مهریه شان را اجرا گذاشتند بیشتر شد و هم تعداد زنانی که به دادگاه مراجعه کردند و اعلام کردند مهریه ای که همسر مطلقه شان با پرداخت ماهانه یک سکه می داد و این ارتباط مالی را پایدار می کرد، قطع شده است.

شعار سال:" شیما یکی از این زن هاست، 37ساله و مطلقه، شیما پس از جدایی، با همسرش توافق کرد و از 200 سکه ای که مهرش بود، توانست 50 سکه را به صورت اقساطی با همسرش توافق کند.

او می گوید: اول پنج سکه را یک جا داد و بعد شد ماهی یک سکه، شده بود مثل حقوق ماهانه و تا حالا 20 سکه را تسویه کرده، اما حالا سه ماهی می شود که خبری از پرداخت نیست و امروز شنیدم درخواست اعسار داده و می گوید توانش را ندارد که ماهی چهار میلیون پول سکه بدهد.

هرچقدر قیمت سکه بالاتر می رفت، زمزمه ها برای تعیین سقف برای میزان مهریه بیشتر می شد.

هرچند قانون حمایت از خانواده که در سال 91 به تصویب نمایندگان مجلس رسید، حد حمایت قانونی از مطالبه مهریه را تا میزان 110 سکه اعلام کرد و مطالبه میزان بیشتر از آن را منوط به ملائت زوج دانست، اما حالا هم صحبت هایی می شود که سقف میزان سکه های مهریه را پایین بیاورند.

داستان اینجاست که در مهریه های تا 110 سکه نیازی به اثبات زوجه مبنی بر استطاعت زوج نیست.

در این مرحله زوج باید خودش در دادگاه عدم استطاعتش را در پرداخت مهریه اثبات کند.

این در حالی است که در مهریه های بیش از 110 سکه زوجه باید به دادگاه اثبات کند که زوج توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد.

اما این ماجرا روی دیگری هم دارد، پس از گران شدن سکه و بالارفتن موج شکایت از عقب افتادن مهریه بود که نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد پیشنهاد حذف مهریه و تقسیم اموال بین زوجین پس از ازدواج را داده است.

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، از ارائه پیشنهاد حذف مهریه و تقسیم اموال زوجین بعد از ازدواج در این کمیسیون خبر داد و گفت: متأسفانه روزی که این موضوع را در کمیسیون اجتماعی مطرح کردم، چند نفر از زنان مسئول که در این جلسه حضور داشتند، گرچه تحصیلات عالی هم داشتند، اما با این موضوع مخالفت کردند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: در گذشته میزان مهریه سنگین در نظر گرفته می شد و با وضعیت اقتصادی فرد متناسب نبود، ازهمین رو معیار 110 سکه در نظر گرفته شد، گرچه درحال حاضر هم با توجه به افزایش قیمت ارز برخی افراد توان پرداخت یک سکه را هم ندارند، اما ما نمی توانیم صرفا به این دلیل قانونی مصوب کنیم، چراکه تصویب قانون این گونه نیست و اصلا قانون نویسی راهکار مناسب برای کاهش آمار محکومان مهریه نیست.

با وجود اینکه سال ها بود فعالان حوزه زنان تلاش می کردند سنت مهریه را بین زنان کم رنگ کنند و در ازایش از آنها بخواهند حقوق مدنی خود را در شروط پیش از ازدواج جدی بگیرند، اما روی خوشی به پیشنهاد مسعود رضایی نشان ندادند.

آنها معتقد بودند تلاش هایی که برای تحقق مطالبات فعلی زنان در چارچوب شریعت و قانون انجام شده چقدر نتیجه بخش و قابل اجرا بوده که حالا قرار باشد مهریه حذف و جامعه زنان را از حق مسلمشان محروم کنیم؟ فعال زنان می گویند هر وقت زنان توانستند طلاق بدهند، می شود درباره حذف مهریه نیز تصمیم گرفت.

آنها معتقدند به دلیل مشکلات و مصائب اقتصادی نمی شود به بهانه کرامت زنان آنها را از حقشان محروم کرد.

تقسیم اموال در ایران عملی نیست طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این پیشنهاد گفت: من قضیه تقسیم اموال را برخلاف سایر کشورها در ایران متوجه نمی شوم، چطور این تقسیم اموال می خواهد انجام شود؟ از طرف دیگر به محض اینکه با یک بحران اقتصادی مواجه می شوند، تمام قوانینی را که در قوانین شرعی هم ذکر شده که یک شبه بر هم نمی زنند، از طرفی مهریه را اگر کم کنند، چه چیزی جایگزین آن می کنند؟ همین الان زن ها تعریف می کنند که همسرانشان از کشور خارج می شوند و توانایی پرداخت مهریه را ندارند، زنانی داریم که شوهرانشان، هم معتاد و هم بی کار هستند، کتک هم می زنند و طلاق هم نمی دهند، در اینجا ورود به حق زن چگونه خواهد بود؟ عدالت در حقوق زن و مرد را اینجا چطور برپا می کنید؟ .

سیاوشی تأکید کرد: یک حق است که زن در قانون دارد و دوستان می خواهند همین یک حق را در برابر 20 حق آقا در شروط ضمن عقد هم بگیرند.

باز هم تأکید می کنم که تقسیم اموال در ایران به هیچ وجه قابلیت اجرا ندارد، جایی این قانون قابلیت اجرا دارد که زمانی که کوچک ترین مشکلی پیش می آید، مرد باشد که ترک منزل کند و زن در هر شرایطی با فرزندش در خانه بماند.

این چیزها را می شود در سیستم های قضایی کشورهای دیگر دید، اما در ایران این چیزها را متوجه نمی شوم، درحالی که راه های فرار از قانون بسیار زیاد است.

مهریه بالانسی در حقوق ایران بود همچنین شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی رییس جمهور در امور زنان و خانواده دراین باره می گوید: ما الان از لحاظ حقوق مدنی برای زنان به عنوان زوجه، بعضی حقوق اجتماعی را محدود می کنیم.

از حقوقی مثل حق اشتغال، سکونت، خروج از کشور، حضانت، ولایت بر بچه و.

صحبت می کنم.

مهریه برای زنان یک بالانس تقریبی بین حقوق زوجه و زوج ایجاد می کرد.

وقتی مهریه را برداریم، این تعادل را برهم زده ایم.

بنابراین ما زمانی می توانیم در مهریه دست ببریم که حقوق زن را تأمین کرده و از محدودیت خارج کنیم.

در اینجا دو بحث حق و حقوق زوجه در زندگی زناشویی را داریم که باید در نظر گرفته شوند؛ وقتی تعادلش بر هم می خورد، باید منتظر مشکلات حقوقی و قانونی در دادگاه های خانواده باشیم.

بحث بعدی این است که ما نیازمند فرهنگ سازی هستیم که زنان به جای اینکه مهریه کلانی را با قول از شوهر بگیرند، دنبال حقوقشان باشند.

زنان صرفا قول مهریه را می گیرند؛ درحالی که فلسفه مهریه این است که سر سفره عقد به زن پرداخت شود، نه اینکه قولش را بگیرند و عندالمطالبه بگویند و بعد شوهر با خیال اینکه چه کسی مهریه داده و چه کسی مهریه گرفته، هزار سکه پیشنهادی را با روی گشاده قبول کند.

سجادی تأکید کرد: داستان این است که یک سر مهریه وصل به مردان می شود و سؤال این است که چرا اصلا می پذیرند؟ دوستان می گویند مهریه ها زیاد شده، سؤال این است که پذیرنده این مهریه های زیاد مگر کسانی جز آقایان هستند؟ وقتی خانم می گوید به تعداد تاریخ تولدم سکه بده و مرد امضا می کند، از همان اول قصدش ندادن مهریه است؛ چون اگر قصدش دادن مهریه بود، هیچ وقت زیر بار مهریه 1370سکه ای نمی رفت.

دستیار حقوق شهروندی رییس جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: اگر می خواهیم مهریه را کاهش دهیم، باید قانون را اصلاح کنیم، حقوق زن و مرد را به تساوی برسانیم یا اینکه دختران ما مهریه نگیرند و در ازای آن زوج حقوقش را مثل حق خروج از کشور، حق سکونت و حق طلاق، به زوجه فیض کند.

مشکل افزایش قیمت سکه در بازار به زنان ربطی ندارد و یک بحث اقتصادی است و قرار نیست زنان با حقوق خودشان تاوان مشکلات اقتصادی جامعه را بدهند.

به هرحال اگر بخواهند مهریه زنان را به دلیل شرایط اقتصادی بردارند یا کاهش دهند، تعادل حقوقی بین زنان و مردان بر هم می خورد و زنان از نظر حقوقی تضعیف می شوند.

بنابراین زمانی خوب است مهریه حذف شود یا کاهش یابد که از طرف دیگر، حقوق مرد محدود به شرایطی شود؛ یعنی حق طلاقش مشروط شود، حق سکونت با جلب نظر زن باشد یا حتی حق ممنوع الخروج کردن از اختیار مردان خارج شود.

به عبارت دیگر، این موارد را باید هم زمان انجام دهیم، نه اینکه تنها حق مهریه را از زنان سلب کنیم.

هرچقدر تب وتاب در بازار طلافروش ها زیاد می شود، تب وتاب دادگاه های خانواده نیز بالا می گیرد.

این روزها زنان زیادی دنبال گرفتن مهریه هستند و مردان زیادی نیز برای جبران کسری بودجه خرید سکه مهریه تلاش می کنند؛ به همین دلیل کار قاضی های دادسراهای خانواده نیز بیشتر شده و آنها باید به پرونده های بیشتری رسیدگی کنند.

قضات و وکلای دادگاه خانواده نیز این مسئله را تأیید می کنند.

شیما قوشه، وکیل دادگستری، دراین باره می گوید: ماجرا این است که مهریه در این سال ها به عنوان پشتوانه زن بوده و اگر بنا بر طلاق باشد، زن هم بتواند از مهریه به عنوان یک ابزار فشار استفاده کند و هم بتواند در شرایطی که استقلال مالی ندارد، با گرفتن مهریه هزینه خود را تأمین کند.

از این نظر، اگر زنی به جایگاهی رسیده باشد که توان پرداخت هزینه های خود را داشته و مستقل باشد، نیازی به مهریه ندارد، ضمن اینکه این نکته را هم باید در نظر بگیریم که گاهی در طلاق و زندگی آن قدر به زن فشار می آید که حاضر است عطای مهریه را به لقایش ببخشد و فقط جدا شود.

از این نظر، اگر حقوق خودش را داشته باشد، مهریه می تواند حذف شود؛ چون ما معتقدیم مهریه بحث قیمت گذاری روی زن است و نمی شود روی انسان قیمت گذاشت و با حذف مهریه، هم زن از نظر کرامت انسانی جایگاه ویژه ای پیدا می کند و حقوقش برابر می شود و هم در زندگی مشترک نه مرد می تواند از حقوقش و حق طلاقش به عنوان ابزار استفاده کند و نه زن از مهریه اش به عنوان ابزاری به کرسی نشاندن حرفش.

این وکیل دادگستری تأکید کرد: انتقادی که من به این طرح وارد می دانم، بحث بعد از فوت مردان است.

درباره طلاق می شود بحث تقسیم اموال را پیش برد، اما بعد از فوت مرد، زنی که مهریه نگرفته است و فرزندانش هم او را از خانه بیرون می کنند، دستش به جایی بند نیست و مهریه می تواند به کمکش بیاید.

در صورت فوت شوهر، مهریه به زن کمک می کند، اما ما نمی توانیم به دلیل نارسایی های قانون ارث، به داشتن یک قانون اشتباه مثل مهریه تأکید کنیم.

ما باید قوانین را اصلاح کنیم و همان طور که توانستیم سهم یک هشتم زمینی زن را هم تثبیت کنیم، باید به فکر تغییر در قوانین ارث باشیم.

با همه این اظهارنظرها باید گفت قانون گذار حق ورود به تعیین میزان مهریه را ندارد، تنها می تواند درباره نحوه اجرای محکومیت های مالی وارد شود و در آن تغییرات یا اصلاحاتی اعمال کند، اما نمی تواند و حق ندارد که میزان مهریه را تعیین کند.

این کار ورود به حاکمیت اراده اشخاص است.

اگر قرار است به دلیل مسائل اقتصادی به این موضوع وارد شود، باید در مقابل حقوقی را برای زن در نظر بگیرد.

در اینجا تنها فرهنگ سازی است که می تواند راه حلی برای این گره کور پیدا کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره:
کلید واژه ها: مهریه - کمیسیون اجتماعی - کمیسیون اجتماعی مجلس - اجتماعی - میزان - دادگاه - قیمت سکه - قانون حمایت از خانواده - زنان - ازدواج - مجلس - همسر - پیشنهاد - نمایندگان مجلس - هایی - ماهی - قیمت - پرداخت مهریه - حمایت - قانون - توافق - خانواده - تحصیلات - داستان - قوانین - شکایت - امروز - مسعود - صورت - عالی

آخرین اخبار سرویس:
وزیر ارتباطات: زائران اربعین از سیم کارت عراقی استفاده کنند

یارانه مهر ماه واریز و قابل برداشت شد

قیمت نفت کویت گران شد

امضا قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن

نایب رییس فدراسیون کشتی: ورزش در اولویت بانک مرکزی نیست

ایران و آلمان تفاهم نامه همکاری آموزشی امضا کردند

سایه طرح تنفس جنگل در سیل اخیر مازندران/این قصه تکراری می آید و می گذرد/مسئولیت جان مردم با چه کسی است؟!

معمای گنج همدان

ابداع روش جدید برای مقابله با کاهش شنوایی

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

قیمت مزدا وانت در بازار + جدول

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

بنی تمیم: یوروی 13 هزار تومانی گرفتیم!

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

کلنگ زنی و افتتاح دو پروژه در بخش های سلامت و راه سازی در شهرستان شوش

معمای گنج همدان

دونرخی کردن بنزین از سوی دولت ممنوع است

شرکتهای بازاریاب و افراد متبحر در بازاریابی به کمک شرکتهای دانش بنیان بشتابند

نایب رییس فدراسیون کشتی: ورزش در اولویت بانک مرکزی نیست

دولت برای افزایش حقوق ها از مجلس مجوز بگیرد

تأمین برق 700 واحد مجتمع صنفی شیخ آباد کرج پیگیری می شود

کارخانه های تولید کاغذ داخل توان تامین نیاز ما را ندارند/ هنوز کاغذ های کتاب های درسی سال بعد را تحویل نگرفته ایم

یارانه مهر ماه واریز و قابل برداشت شد

پست برق 3 مگاوات مجتمع صنفی-صنعتی شیخ آباد افتتاح شد

روس ها از آیفون XS لوکس 8 هزار دلاری رونمایی کردند

بازار خودرو همچنان در رکود

فیبر کربن انرژی را در بدنه خودرو ذخیره می کند

گلایه کسبه کرج از وضعیت بازار خودرو + فیلم

جان تازه در حوزه نانو ؛ تاسیس صندوق خطرپذیر 500 میلیاردی

فروش بزرگترین مجموعه رایانه های اپل+تصاویر

مسیر توسعه بدون مشارکت دانشگاه پرهزینه است

واکنش توییتری مهناز افشار به درآمد شبی 30 میلیونی از تئاتر لاکچری!

مسیر توسعه بدون مشارکت دانشگاه پرهزینه است

قیمت خرده فروشی6گروه موادخوراکی افزایش یافت

قیمت قارچ در بازار افزایش یافت

تعیین قیمت های جدید خودرو در سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار

اجلاس هم اندیشی صنعت میکروالکترونیک با هدف توسعه این صنعت

ساخت ماده جدیدی که قادر به جذب اوره است

منتظر کاهش 40 درصدی ارزش جهانی دلار باشید!

فراخوان حدود 5 هزار خودرو در امارات

کاهش نرخ مکالمه از ایران به عراق

آیا با ظهور تکنولوژی های تازه شمار مشاغل کاهش می یابد؟

فراخوان حدود 5هزار خودرو در امارات

پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

سقوط طلای سیاه به زیر 80 دلار

قیمت تصفیه هوا در بازار

افت سهام جهان با بازگشت ریسک های تجاری

تغییرات قیمت 11 گروه کالایی در هفته گذشته

سوزوکی و میتسوبیشی هم دیزل را کنار می گذارند

راک استار بازی Red Dead Redemption 3 را تولید می کند؟

نرخ خدمات بندری بازنگری شد

قیمت در بازار حبوبات ثبات نسبی پیدا کرد

نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش پیدا کرد

رشد موازی طلا و دلار

تصمیم گیری در خصوص بسته حمایتی هفته آینده انجام می شود

استعلام سوابق چک برگشتی صاحبان حساب با یک پیامک

آثار مثبتی که شهرهای هوشمند بر کیفیت زندگی شهروندان دارد، چیست؟

نتایج گزارش قیمت خُرده فروشی برخی مواد خوراکی

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

پرداخت صدقه از سوی مردم یزد 38 درصد افزایش یافت

چرا کالا های بی کیفیت وارد کشور می شود؟

4 میلیارد تومان بدهی باشگاه سپیدرود را پرداخت کردیم

مهمترین اقدام جهت حمایت از صنایع خودروسازی و قطعه سازی

رکود مسکن عمیق تر شد

2400 میلیارد تومان وام خود اشتغالی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد

خبر خوشحال کننده حمیدرضا گرشاسبی برای هواداران پرسپولیس

شاخص عمر کاری در اروپا

وزارت تعاون: نحوه توزیع بسته حمایت اجتماعی یکشنبه مصوب می شود

اثرات منفی نوسان های نرخ ارز بر اقتصاد

داروسازی یا پول سازی؛ آیا شرکت های بزرگ داروساز نتایج تحقیقات دانشگاهی را می خرند؟

راهنمای خرید نیسان ماکسیما کارکرده؛ مشخصات فنی، آپشن ها و نکاتی مهم

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

پرداخت صدقه از سوی مردم یزد 38 درصد افزایش یافت

مکالمه از ایران به عراق، دقیقه ای 900 تومان

واکنش جالب تاج به حضور بانوان در استادیوم

برنامه ای برای افزایش دستمزد یا تغییر حقوق کارگران نداریم/ بسته توزیعی حمایت اجتماعی هفته آینده در دولت تصویب می شود

2400 میلیارد تومان وام خود اشتغالی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد

وزیر ارتباطات : نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش یافت

نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش یافت

همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست در قزوین برگزار شد

مراجعه مردم به کمیته امداد خراسان رضوی افزایش یافت

همایش بهداشت، ایمنی و محیط زیست در قزوین برگزار شد

مراجعه مردم به کمیته امداد خراسان رضوی افزایش یافت

انتخاب اعضای هیأت مدیره انجمن صنفی نمایندگان بیمه آرمان

بانک صادرات ایران با «سپهر دانش» بانکداری را به مدارس برد

طلای سبز قم

صادرات برق از سال آینده میان 3 کشور ایران، آذربایجان و روسیه میسر می شود

3 میلیون تبعه خارجی در ایران حضور دارند

با فرارسیدن اربعین حسینی دلالان دلار دینار فروش شدند

551 میلیارد ریال به شهرداری و دهیاری های استان پرداخت شد

نظر تاج درمورد حضور بانوان در استادیوم

551 میلیارد ریال به شهرداری و دهیاری های استان پرداخت شد

آخرین قیمت طلا و سکه به روایت محمد کشتی آرای

در انتظار کاهش ارزش جهانی دلار

بیکاری خراسان شمالی کمتر از متوسط کشوری

راه اندازی دانشکده نفت و پتروشیمی در دانشگاه رازی کرمانشاه

60 درصد مردم کرمانشاه تحت پوشش بیمه سلامت هستند/ماهیانه 35 میلیارد تومان هزینه بیمه شدگان می شود

551 میلیارد ریال به شهرداری و دهیاری های استان پرداخت شد

دلالان دلار دینار فروش شدند / افزایش 500 تومانی نرخ ارز عراق

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند