مطالب مرتبط:
بایدها و نبایدهای سفر روحانی به آمریکا/ موافقان و مخالفان چه می گویند؟
موافقان و مخالفان حمله سوریه به ادلب چه می گویند
موافقان و مخالفان مذاکره چه می گویند؟
استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس| موافقان و مخالفان استیضاح مسعود کرباسیان چه می گویند؟
استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس| مخالفت 2 فراکسیون با استیضاح کرباسیان| موافقان و مخالفان چه می گویند؟+تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 19:152018-09-19اقتصادي

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند


از همان روزهایی که قیمت سکه از یک میلیون تومان به دو میلیون و بعد چهار میلیون تومان رسید، هم تعداد زنانی که مهریه شان را اجرا گذاشتند بیشتر شد و هم تعداد زنانی که به دادگاه مراجعه کردند و اعلام کردند مهریه ای که همسر مطلقه شان با پرداخت ماهانه یک سکه .

- از همان روزهایی که قیمت سکه از یک میلیون تومان به دو میلیون و بعد چهار میلیون تومان رسید، هم تعداد زنانی که مهریه شان را اجرا گذاشتند بیشتر شد و هم تعداد زنانی که به دادگاه مراجعه کردند و اعلام کردند مهریه ای که همسر مطلقه شان با پرداخت ماهانه یک سکه می داد و این ارتباط مالی را پایدار می کرد، قطع شده است.

شعار سال:" شیما یکی از این زن هاست، 37ساله و مطلقه، شیما پس از جدایی، با همسرش توافق کرد و از 200 سکه ای که مهرش بود، توانست 50 سکه را به صورت اقساطی با همسرش توافق کند.

او می گوید: اول پنج سکه را یک جا داد و بعد شد ماهی یک سکه، شده بود مثل حقوق ماهانه و تا حالا 20 سکه را تسویه کرده، اما حالا سه ماهی می شود که خبری از پرداخت نیست و امروز شنیدم درخواست اعسار داده و می گوید توانش را ندارد که ماهی چهار میلیون پول سکه بدهد.

هرچقدر قیمت سکه بالاتر می رفت، زمزمه ها برای تعیین سقف برای میزان مهریه بیشتر می شد.

هرچند قانون حمایت از خانواده که در سال 91 به تصویب نمایندگان مجلس رسید، حد حمایت قانونی از مطالبه مهریه را تا میزان 110 سکه اعلام کرد و مطالبه میزان بیشتر از آن را منوط به ملائت زوج دانست، اما حالا هم صحبت هایی می شود که سقف میزان سکه های مهریه را پایین بیاورند.

داستان اینجاست که در مهریه های تا 110 سکه نیازی به اثبات زوجه مبنی بر استطاعت زوج نیست.

در این مرحله زوج باید خودش در دادگاه عدم استطاعتش را در پرداخت مهریه اثبات کند.

این در حالی است که در مهریه های بیش از 110 سکه زوجه باید به دادگاه اثبات کند که زوج توانایی پرداخت این تعداد سکه را دارد.

اما این ماجرا روی دیگری هم دارد، پس از گران شدن سکه و بالارفتن موج شکایت از عقب افتادن مهریه بود که نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرد پیشنهاد حذف مهریه و تقسیم اموال بین زوجین پس از ازدواج را داده است.

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس، از ارائه پیشنهاد حذف مهریه و تقسیم اموال زوجین بعد از ازدواج در این کمیسیون خبر داد و گفت: متأسفانه روزی که این موضوع را در کمیسیون اجتماعی مطرح کردم، چند نفر از زنان مسئول که در این جلسه حضور داشتند، گرچه تحصیلات عالی هم داشتند، اما با این موضوع مخالفت کردند.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: در گذشته میزان مهریه سنگین در نظر گرفته می شد و با وضعیت اقتصادی فرد متناسب نبود، ازهمین رو معیار 110 سکه در نظر گرفته شد، گرچه درحال حاضر هم با توجه به افزایش قیمت ارز برخی افراد توان پرداخت یک سکه را هم ندارند، اما ما نمی توانیم صرفا به این دلیل قانونی مصوب کنیم، چراکه تصویب قانون این گونه نیست و اصلا قانون نویسی راهکار مناسب برای کاهش آمار محکومان مهریه نیست.

با وجود اینکه سال ها بود فعالان حوزه زنان تلاش می کردند سنت مهریه را بین زنان کم رنگ کنند و در ازایش از آنها بخواهند حقوق مدنی خود را در شروط پیش از ازدواج جدی بگیرند، اما روی خوشی به پیشنهاد مسعود رضایی نشان ندادند.

آنها معتقد بودند تلاش هایی که برای تحقق مطالبات فعلی زنان در چارچوب شریعت و قانون انجام شده چقدر نتیجه بخش و قابل اجرا بوده که حالا قرار باشد مهریه حذف و جامعه زنان را از حق مسلمشان محروم کنیم؟ فعال زنان می گویند هر وقت زنان توانستند طلاق بدهند، می شود درباره حذف مهریه نیز تصمیم گرفت.

آنها معتقدند به دلیل مشکلات و مصائب اقتصادی نمی شود به بهانه کرامت زنان آنها را از حقشان محروم کرد.

تقسیم اموال در ایران عملی نیست طیبه سیاوشی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این پیشنهاد گفت: من قضیه تقسیم اموال را برخلاف سایر کشورها در ایران متوجه نمی شوم، چطور این تقسیم اموال می خواهد انجام شود؟ از طرف دیگر به محض اینکه با یک بحران اقتصادی مواجه می شوند، تمام قوانینی را که در قوانین شرعی هم ذکر شده که یک شبه بر هم نمی زنند، از طرفی مهریه را اگر کم کنند، چه چیزی جایگزین آن می کنند؟ همین الان زن ها تعریف می کنند که همسرانشان از کشور خارج می شوند و توانایی پرداخت مهریه را ندارند، زنانی داریم که شوهرانشان، هم معتاد و هم بی کار هستند، کتک هم می زنند و طلاق هم نمی دهند، در اینجا ورود به حق زن چگونه خواهد بود؟ عدالت در حقوق زن و مرد را اینجا چطور برپا می کنید؟ .

سیاوشی تأکید کرد: یک حق است که زن در قانون دارد و دوستان می خواهند همین یک حق را در برابر 20 حق آقا در شروط ضمن عقد هم بگیرند.

باز هم تأکید می کنم که تقسیم اموال در ایران به هیچ وجه قابلیت اجرا ندارد، جایی این قانون قابلیت اجرا دارد که زمانی که کوچک ترین مشکلی پیش می آید، مرد باشد که ترک منزل کند و زن در هر شرایطی با فرزندش در خانه بماند.

این چیزها را می شود در سیستم های قضایی کشورهای دیگر دید، اما در ایران این چیزها را متوجه نمی شوم، درحالی که راه های فرار از قانون بسیار زیاد است.

مهریه بالانسی در حقوق ایران بود همچنین شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی رییس جمهور در امور زنان و خانواده دراین باره می گوید: ما الان از لحاظ حقوق مدنی برای زنان به عنوان زوجه، بعضی حقوق اجتماعی را محدود می کنیم.

از حقوقی مثل حق اشتغال، سکونت، خروج از کشور، حضانت، ولایت بر بچه و.

صحبت می کنم.

مهریه برای زنان یک بالانس تقریبی بین حقوق زوجه و زوج ایجاد می کرد.

وقتی مهریه را برداریم، این تعادل را برهم زده ایم.

بنابراین ما زمانی می توانیم در مهریه دست ببریم که حقوق زن را تأمین کرده و از محدودیت خارج کنیم.

در اینجا دو بحث حق و حقوق زوجه در زندگی زناشویی را داریم که باید در نظر گرفته شوند؛ وقتی تعادلش بر هم می خورد، باید منتظر مشکلات حقوقی و قانونی در دادگاه های خانواده باشیم.

بحث بعدی این است که ما نیازمند فرهنگ سازی هستیم که زنان به جای اینکه مهریه کلانی را با قول از شوهر بگیرند، دنبال حقوقشان باشند.

زنان صرفا قول مهریه را می گیرند؛ درحالی که فلسفه مهریه این است که سر سفره عقد به زن پرداخت شود، نه اینکه قولش را بگیرند و عندالمطالبه بگویند و بعد شوهر با خیال اینکه چه کسی مهریه داده و چه کسی مهریه گرفته، هزار سکه پیشنهادی را با روی گشاده قبول کند.

سجادی تأکید کرد: داستان این است که یک سر مهریه وصل به مردان می شود و سؤال این است که چرا اصلا می پذیرند؟ دوستان می گویند مهریه ها زیاد شده، سؤال این است که پذیرنده این مهریه های زیاد مگر کسانی جز آقایان هستند؟ وقتی خانم می گوید به تعداد تاریخ تولدم سکه بده و مرد امضا می کند، از همان اول قصدش ندادن مهریه است؛ چون اگر قصدش دادن مهریه بود، هیچ وقت زیر بار مهریه 1370سکه ای نمی رفت.

دستیار حقوق شهروندی رییس جمهور در امور زنان و خانواده تأکید کرد: اگر می خواهیم مهریه را کاهش دهیم، باید قانون را اصلاح کنیم، حقوق زن و مرد را به تساوی برسانیم یا اینکه دختران ما مهریه نگیرند و در ازای آن زوج حقوقش را مثل حق خروج از کشور، حق سکونت و حق طلاق، به زوجه فیض کند.

مشکل افزایش قیمت سکه در بازار به زنان ربطی ندارد و یک بحث اقتصادی است و قرار نیست زنان با حقوق خودشان تاوان مشکلات اقتصادی جامعه را بدهند.

به هرحال اگر بخواهند مهریه زنان را به دلیل شرایط اقتصادی بردارند یا کاهش دهند، تعادل حقوقی بین زنان و مردان بر هم می خورد و زنان از نظر حقوقی تضعیف می شوند.

بنابراین زمانی خوب است مهریه حذف شود یا کاهش یابد که از طرف دیگر، حقوق مرد محدود به شرایطی شود؛ یعنی حق طلاقش مشروط شود، حق سکونت با جلب نظر زن باشد یا حتی حق ممنوع الخروج کردن از اختیار مردان خارج شود.

به عبارت دیگر، این موارد را باید هم زمان انجام دهیم، نه اینکه تنها حق مهریه را از زنان سلب کنیم.

هرچقدر تب وتاب در بازار طلافروش ها زیاد می شود، تب وتاب دادگاه های خانواده نیز بالا می گیرد.

این روزها زنان زیادی دنبال گرفتن مهریه هستند و مردان زیادی نیز برای جبران کسری بودجه خرید سکه مهریه تلاش می کنند؛ به همین دلیل کار قاضی های دادسراهای خانواده نیز بیشتر شده و آنها باید به پرونده های بیشتری رسیدگی کنند.

قضات و وکلای دادگاه خانواده نیز این مسئله را تأیید می کنند.

شیما قوشه، وکیل دادگستری، دراین باره می گوید: ماجرا این است که مهریه در این سال ها به عنوان پشتوانه زن بوده و اگر بنا بر طلاق باشد، زن هم بتواند از مهریه به عنوان یک ابزار فشار استفاده کند و هم بتواند در شرایطی که استقلال مالی ندارد، با گرفتن مهریه هزینه خود را تأمین کند.

از این نظر، اگر زنی به جایگاهی رسیده باشد که توان پرداخت هزینه های خود را داشته و مستقل باشد، نیازی به مهریه ندارد، ضمن اینکه این نکته را هم باید در نظر بگیریم که گاهی در طلاق و زندگی آن قدر به زن فشار می آید که حاضر است عطای مهریه را به لقایش ببخشد و فقط جدا شود.

از این نظر، اگر حقوق خودش را داشته باشد، مهریه می تواند حذف شود؛ چون ما معتقدیم مهریه بحث قیمت گذاری روی زن است و نمی شود روی انسان قیمت گذاشت و با حذف مهریه، هم زن از نظر کرامت انسانی جایگاه ویژه ای پیدا می کند و حقوقش برابر می شود و هم در زندگی مشترک نه مرد می تواند از حقوقش و حق طلاقش به عنوان ابزار استفاده کند و نه زن از مهریه اش به عنوان ابزاری به کرسی نشاندن حرفش.

این وکیل دادگستری تأکید کرد: انتقادی که من به این طرح وارد می دانم، بحث بعد از فوت مردان است.

درباره طلاق می شود بحث تقسیم اموال را پیش برد، اما بعد از فوت مرد، زنی که مهریه نگرفته است و فرزندانش هم او را از خانه بیرون می کنند، دستش به جایی بند نیست و مهریه می تواند به کمکش بیاید.

در صورت فوت شوهر، مهریه به زن کمک می کند، اما ما نمی توانیم به دلیل نارسایی های قانون ارث، به داشتن یک قانون اشتباه مثل مهریه تأکید کنیم.

ما باید قوانین را اصلاح کنیم و همان طور که توانستیم سهم یک هشتم زمینی زن را هم تثبیت کنیم، باید به فکر تغییر در قوانین ارث باشیم.

با همه این اظهارنظرها باید گفت قانون گذار حق ورود به تعیین میزان مهریه را ندارد، تنها می تواند درباره نحوه اجرای محکومیت های مالی وارد شود و در آن تغییرات یا اصلاحاتی اعمال کند، اما نمی تواند و حق ندارد که میزان مهریه را تعیین کند.

این کار ورود به حاکمیت اراده اشخاص است.

اگر قرار است به دلیل مسائل اقتصادی به این موضوع وارد شود، باید در مقابل حقوقی را برای زن در نظر بگیرد.

در اینجا تنها فرهنگ سازی است که می تواند راه حلی برای این گره کور پیدا کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره:
کلید واژه ها: مهریه - کمیسیون اجتماعی - کمیسیون اجتماعی مجلس - اجتماعی - میزان - دادگاه - قیمت سکه - قانون حمایت از خانواده - زنان - ازدواج - مجلس - همسر - پیشنهاد - نمایندگان مجلس - هایی - ماهی - قیمت - پرداخت مهریه - حمایت - قانون - توافق - خانواده - تحصیلات - داستان - قوانین - شکایت - امروز - مسعود - صورت - عالی

آخرین اخبار سرویس:
وزیراقتصاد:عرضه خودرو 5درصد زیرقیمت بازار

آلایندگی خودروهای سنگین زیر ذرهبین معاینه فنی

توزیع لاستیک با نرخ دولتی بین رانندگان گیلان

یورو در سامانه نیما به 9500 تومان رسید

فاز دوم خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز گشایش یافت

قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی

ضرورت فراهم کردن زمینه های اشتغال برای توان یابان و افراد دارای سوء سابقه

بررسی تاثیر کاهش نرخ ارز بر قیمت گذاری خودروهای وارداتی

دیجی کالا دیگر به نیروهای فنی خارجی متکی نیست

نمایشگاه حمل و نقل

مه غلیظ شامگاهی در اهواز/ 7 پرواز به تاخیر افتاد

دولتمردان به جای تولید و سرمایه انسانی نگران صادرات نفت خام هستند

رشد 6 درصدی اقتصاد غیردولتی قطر با وجود تحریم های عربستان

قلب های آبی مهاجم مد نظر استقلال/ عکس

وزیر راه: لاستیک و مواد اولیه آن ارز 4200 تومانی می گیرد/ جزییات تخصیص لاستیک به رانندگان

فاز دوم خانه صنعت و جامعه در دانشگاه شیراز گشایش یافت

قول وزیر صنعت برای خودرو؛ ارزان می شود

وزیر اقتصاد: عرضه خودرو ها 5 درصد زیر قیمت بازار

سفارش هواپیمای جدید برای مرکل پس از نقص فنی پرواز به آرژانتین

هفت پرواز فرودگاه اهواز به تاخیر افتاد

روند اجرای طرح «جی نف» در کهگیلویه وبویراحمد شتاب گیرد

وزیر اقتصاد: گران فروشی و گرانی کالا وجود دارد| مردم نارضایتی دارند| برنامه ریزی برای ممانعت از جهش قیمت ها

وصول 22هزار میلیارد تومان درآمد گمرکی در سال جاری

تولید قطعات مکانیکی در یک شرکت دانش بنیان یزد

اهدای 140 فقره جهیزیه به نوعروسان کردستانی

میوه شب یلدا را به این قیمت ها بخرید

عرضه خودرو5درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

بررسی تشکیل بانک فرهنگیان در کمیسیون برنامه

ضرورت فراهم کردن زمینه های اشتغال برای توان یابان و افراد دارای سوء سابقه

کاهش 70 درصدی هزینه‎های یک شرکت بورسی

بدهی دولت به بانک ها چقدر است؟

بانک ها چقدر دارایی خارجی دارند؟ + جدول

واگذاری استقلال و پرسپولیس در هیات دولت به تصویب رسید

مصباحی مقدم: 45 میلیارد دلار یارانه پنهان انرژی می دهیم /فقط بخشی از درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی واریز می شود/50 درصد فرار مالیاتی داریم

عرضه خودرو5درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

یقه سفیدها این دفعه نمی توانند از مجازات فرار کنند/ درمنی 1100 میلیارد تومان بدهی دارد

قاچاق میلیون ها لیتر سوخت از کف دریا

قیمت انواع گل در آستانه شب یلدا/ گلایه تولید کنندگان گل ادامه دارد

قیمت آجیل شب یلدا

طرح نظارتی شب یلدا در گیلان اجرا می گردد

استخدام پشتیبان فروش در شرکت دایوپارس با مزایا در هرمزگان

استخدام طراح وب UI کار مسلط به HTML ،CSS و PS در تهران

استخدام کارشناس ارشد بیمه در شرکت جهان خودرو

یورو به 9500 تومان رسید

عرضه خودرو5درصد زیر نرخ بازار/تفاوت نرخ باکارخانه درجیب خودروساز

هفت پرواز فرودگاه اهواز به تاخیر افتاد

روند اجرای طرح «جی نف» در کهگیلویه وبویراحمد شتاب گیرد

کامیونداران پیش قراولان رونق اقتصاد

هفت پرواز فرودگاه اهواز به تاخیر افتاد

نوسانات نرخ ارز در موافقتنامه پروژه راه آهن گرگان–مشهد تغییر ایجاد کرد

بررسی تشکیل بانک فرهنگیان در کمیسیون برنامه

سقف هایی مقاوم بر سر سی و دو هزار روستایی استان

جشن بزرگ یلدا و اولین نمایشگاه حفظ سنت های ملی در گرگان برپا می شود

ضرورت فراهم کردن زمینه های اشتغال برای توان یابان و افراد دارای سوء سابقه

بانک مرکزی: حجم نقدینگی از 1693 هزار میلیارد تومان گذشت

شرکت انگلیسی «بی پی» 72 میلیارد دلار در کشور آذربایجان سرمایه گذاری کرده است

استخدام بازاریاب خانم و آقا با حقوق مکفی و پورسانت در تهران

طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو مرحله دوم/ آذر 97 (ظرفیت محدود)

شوک اختلاس عجیب / برداشت های میلیونی از حساب مشتریهای بانک

طرح نظارت بر بازار شب یلدا در گیلان اجرا می شود

ساخت خودروهای پرنده به واقعیت نزدیک تر می شود!

گمرک رفسنجان مجوز ترخیص و صادرات کالا را دریافت کرد

سفارش هواپیمای جدید برای صدراعظم آلمان

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست و پنجم آذر 97+ فیلم

شفاف سازی کمک 700 میلیون تومانی شورای شهر به ورزش + فیلم

تیر مفسد اعدامی برای فرار، به سنگ خورد

طرح های ترنبال و آسر برای 2018

روستای خالی از سکنه تویسرکان احیا می شود

طرح جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو مرحله دوم/ آذر 97 (ظرفیت محدود)

یورو به 9500 تومان رسید

پشت صحنه چند کلیک ؛ مرکز پردازش دیجی کالا چگونه کار می کند؟

آقاپور: حساب های غیرمتمرکز دولت به 35 هزار حساب می رسد

​ایران خودرو با «عظام» چه ارتباطی دارد؟

طرح جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو - آذر 97

حضور فعال سرمایه گذاران بخش خصوصی ایران در عراق

کارخانه شیر ایلام باید تا سه ماه آینده فعال شود

960 میلیون دلار کالا از مرز مهران به عراق صادر شد

بسته بندی محصولات کشاورزی موجب رقابت پذیری در بازار می شود

آغاز مرحله دوم بسته حمایتی دولت/ مشمولان مرحله دوم سبد کالا 97 چه کسانی هستند؟

نظر مرکز پژوهشها درباره افزایش قیمت بنزین

روستای خالی از سکنه تویسرکان احیا می شود

بسته بندی محصولات کشاورزی موجب رقابت پذیری در بازار می شود

رییس جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی انتخاب شد

روند افزایش معوقات بانکی در سمنان نگران کننده است

باغ مادری پسته در دامغان ایجاد می شود

خودرو ها پنج درصد زیر قیمت بازار عرضه می شود

پیش فروش متنوع جک S5 با قیمت قطعی و تخفیف ویژه بمناسبت شب یلدا

سامانه الکترونیکی توزیع بار راه اندازی شد

بازار 30 میلیارد دلاری در انتظار کالاهای ایرانی است

حجم نقدینگی از 1693 هزار میلیارد تومان گذشت

وعده های مکرون و چالش تامین مالی آن

1554 به صورت شبانه روزی پاسخگوی درخواست مشتریان است

روند نزولی تولید خودرو متوقف شد/ عرضه خودرو با 5 درصد زیر قیمت بازار

عرضه خودرو با 5 درصد زیر قیمت بازار

بسته بندی محصولات کشاورزی موجب رقابت پذیری در بازار می شود

رییس جدید کانون کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی انتخاب شد

سناریوهای کاهش نرخ دلار در بانک مرکزی

برداشت نخستین محصول کینوا از کشتزارهای خراسان شمالی آغاز شد

باغ مادری پسته در دامغان ایجاد می شود

روند افزایش معوقات بانکی در سمنان نگران کننده است

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند