مطالب مرتبط:
فعال سازی بخش مسکن آثار تحریم را خنثی می کند/ عملکرد اقتصادی سال 97 متاثر از وضعیت تحریم ها و نحوه همکاری اروپا با ایران است
با اعتماد به توان داخلی می توان به رشد اقتصادی رسید/ نظام ارزی نمی تواند تک نرخی باشد
بهبود رشد اقتصادی با توسعه جامع بخش تعاون
رشد اقتصادی منفی با تداوم تحریم ها
جهانگیری: وضعیت اقتصادی پیش رو کشور دائمی نیست / باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که آثار تحریم در زندگی مردم به حداقل برسد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 19:052018-09-19اقتصادي

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم


مرکز پژوهش های مجلس به تازگی افت شدید رشد اقتصادی برای سال جاری را پیش بینی کرده بود و حالا آخرین اطلاعات منتشرشده توسط بانک مرکزی هم مهر تأییدی بر این پیش بینی است.

- شعار سال:" بانک مرکزی در گزارش رشد اقتصادی سه ماهه امسال از آماری خبر داده که اگر اقتصاد ایران همین روند را تا پایان سال طی کند، رشد تولید ناخالص داخلی به زیر صفر سقوط خواهد کرد.

اقتصاد ایران امسال با دو تکانه جهش ارزی و وضع تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران مواجه است و همین دو عامل آثار منفی خود را در میزان تولید ناخالص داخلی بروز داده است.

براساس محاسبات اولیه و مقدماتی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماهه اول سال 1397 (به قیمت های ثابت سال 1390) به 1676.

7 هزار میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با رقم دوره مشابه سال قبل، 1.

8 درصد افزایش یافته است.

این آمار مربوط به بهار امسال است که هنوز فشار تورمی افزایش نرخ ارز بر اقتصاد تخلیه نشده و تحریم ها نیز به مرحله اجرا درنیامده بود.

باتوجه به این دو عامل می توان پیش بینی کرد که رشد 1.

8 درصدی اقتصاد در بهار امسال در سه فصل بعد ادامه نخواهد داشت و همچنان که کارشناسان پیش بینی می کنند صادرات نفت بین 500 تا یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و بنگاه های اقتصادی با رکود تورمی و خطر تعطیلی مواجه خواهند شد.

آمار بانک مرکزی نیز به خوبی آینه ای از این تغییرات است.

همچنان که بخش صنعت با ثبت رشد منفی، واکنش سریعی به تکانه های ارزی و تحریم ها نشان داده است.

وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی، این موضوع را این گونه توضیح می دهد که بخش صنعت در پی کاهش ارزش پول ملی با دو بحران کوچ سرمایه از این بخش به بخش غیرمولد و سوداگری و تورم انتظاری و نااطمینانی به آینده روبه رو بوده و می توان پیش بینی کرد اگر وضعیت به همین روند فعلی ادامه یابد، بین 50 تا 60 درصد بنگاه های تولیدی مجبور به ترک بازار می شوند.

ضربه نوسان ارز بر رشد صنعت بررسی سهم فعالیت های مختلف اقتصادی در افزایش تولید ناخالص داخلی به روایت بانک مرکزی نشان می دهد در فصل اول سال 1397 ارزش افزوده فعالیت های نفت، حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات، برق، گاز و آب و خدمات مستغلات و خدمات حرفه ای و تخصصی به ترتیب با سهمی معادل 1.

2 درصد، 0.

5 درصد، 0.

1 درصد و 0.

1 درصد از رشد اقتصادی، نقش مؤثری در افزایش روند رشد تولید ناخالص داخلی ایفا کرده اند.

براساس گزارش بانک مرکزی در سه ماه نخست سال جاری تولید به قیمت ثابت به رقم 1676 هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی به میزان 8/1 درصد را ثبت کرده است.

این رقم کمترین سطح از پاییز 94 محسوب می شود که در این زمان رشد اقتصادی منفی 4/5 درصد گزارش شده بود.

بررسی ها نشان می دهد ارزش افزوده فعالیت نفت با سهم 2/1 واحد درصد، حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات با 5/0 واحد درصد، برق، گاز و آب و خدمات مستغلات و خدمات حرفه ای و تخصصی هر کدام با سهم 1/0 واحد درصد، بیشترین سهم را در رشد اقتصادی سال 1397 ایفا کرده اند، این در حالی است که در مقابل ارزش افزوده فعالیت های صنعت معادل 2/0 واحد درصد و بازرگانی، رستوران و هتل داری معادل 1/0 واحد درصد از رشد اقتصادی را کاسته و اثر کاهشی ایفا کرده است.

این آمار در حالی است که در این فصل هنوز تحریم ها اعمال نشده و میزان صادرات نفت کاهش نداشته، اما همچنان که پیش بینی می شود، در ادامه امسال با کاهش میزان صادرات نفت ضمن اینکه میزان تولید ناخالص داخلی از این محل کاهش می یابد، اثر منفی خود را بر سایر بخش ها نیز خواهد گذاشت.

آثار تحریم ها زودتر از موعد در بخش صنعت در میان بخش های مختلف اقتصادی، بخش کشاورزی هرچند در مقایسه با سایر بخش ها از ثبات بیشتری برخوردار بوده، اما رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در فصل نخست به 3/0 درصد رسیده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 2/2 درصد ثبت شده بود.

اما این بخش ازآنجاکه کمتر تحت تأثیر تحریم ها قرار خواهد گرفت، همچنان که تجربه تحریم های پیشین نشان داد، می توان پیش بینی کرد که رشد آن در ادامه سال بالا باشد.

همچنان که مرکز پژوهش های مجلس نیز رشد این بخش را سه درصد پیش بینی کرده بود؛ این عدد چه در وضعیت تحریمی چه غیرتحریمی ثابت است.

همچنین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد رشد ارزش افزوده بخش نفت در سه ماه نخست سال جاری معادل 2/5 درصد بوده است که این رقم در بهار سال قبل معادل 9/5 درصد ثبت شده بود.

با توجه به وضع دور اول تحریم ها در مردادماه و آغاز دور دوم در آبان ماه به احتمال قوی این میزان رشد ادامه نخواهد داشت و با کاهش صادرات نفتی ارزش افزوده بخش نفت نیز به میزان زیادی کاهش می یابد.

گروه مهم دیگر، صنایع و معادن است که از چهار بخش معدن ، صنعت ، برق، گاز و آب و ساختمان تشکیل شده است.

رشد گروه صنایع و معادن در سه ماه نخست سال جاری 1/0 درصد بوده که اثری بر رشد اقتصادی نداشته است، اما رشد بهار بخش معدن چهار درصد، صنعت منفی 5/1 درصد، برق، گاز و آب 1/2 درصد و ساختمان معادل 1/0 درصد ثبت شده است.

جالب است که بیشترین سهم از افزایش شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی، به ترتیب مربوط به فعالیت تولید صنایع فلزات اساسی، صنایع تولید و وسایل نقلیه موتوری تریلر، نیم تریلر و صنایع تولید مواد غذایی بوده است.

این بخش ها دقیقا صنایعی هستند که به شدت تحت تأثیر ارتباط تجاری خارجی هستند و با اعمال تحریم ها آسیب می بینند.

همچنین آمار بانک مرکزی در بخش هزینه و مصارف گویای کاهش مصرف خصوصی است.

مصرف بخش دولتی در سه ماه نخست سال جاری رشد 9/3 درصد را ثبت کرده و با توجه به کاهش درآمدهای نفتی در ماه های آینده می توان احتمال کاهش رشد این بخش را داد.

تجهیزات سرمایه ای صنعت در سرازیری یکی از مهم ترین آمار موجود در بانک مرکزی که می تواند تصویری از وضعیت تولیدی به ما بدهد، وضعیت تشکیل سرمایه ثابت است.

رقم تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سه ماه نخست نسبت به مدت مشابه سال قبل 8/0 درصد کاهش یافته که به دلیل رشد منفی در بخش ماشین آلات بوده است.

نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص بخش ماشین آلات معادل منفی 2/5 درصد و در بخش ساختمان 9/1 درصد ثبت شده است.

بانک مرکزی در توضیح این موضوع کاهش واردات کالاهای سرمایه ای و کاهش تولیدات کالاهای سرمایه ای در داخل کشور را علت کاهش تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات عنوان کرده که با وجود افزایش هزینه های عمرانی دولت در قالب اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای، به دلیل کاهش فعالیت های ساختمانی در بخش خصوصی، کل تشکیل سرمایه بخش ساختمان صرفا 9/1 درصد افزایش یافته است.

نقدینگی صنعت در بازار سوداگری بلعیده شد وحید شقاقی شهری این آمارها را این طور تحلیل می کند: این عددها واقعیت ها را نشان می دهد، از آذر 96 شوکی آغاز و زمزمه های خروج از برجام شروع شد.

کاهش ارزش پول ملی از این ماه خود را نشان داد و این ماه بود که کاهش ارزش پول ملی اتفاق افتاد و تلاطم آن در ماه اول بهار در سیاست ارزی دولت اعمال شد.

این نرخ واقعیت را نشان می دهد.

تازه اثرات تحریم نوسانات اقتصادی خود را نشان می دهد.

امسال رشد اقتصادی ما حدود منفی دو تا مثبت نیم درصد واحد بود و اثرات تحریم های نفتی که قرار بود از آبان شروع شود، بروز پیدا نکرده است.

الان کره جنوبی 85 درصد واردات نفت از ایران را کاهش داده و ژاپن شروع کرده به کاهش واردات و اروپا هم به همین ترتیب.

بخش انرژی و نفت قبل از آبان مشمول تحریم خواهد شد و کاهش بین نیم تا یک میلیون بشکه ای صادرات نفت دستخوش تغییرات منفی زیادی خواهد شد؛ البته هنوز اثرات بخش تحریم نفت و پتروشیمی در این رشد نمایان نیست .

میزان رشد نفت در بهار عدد نسبتا خوبی است؛ در بهار و تابستان قیمت نفت بیشتر از نرخ مصوب در بودجه بود و سهم غالب رشد 1.

8 هم مربوط به بخش نفت است.

افزایش قیمت نفت بیشتر از انتظارات بودجه ای بود، پس سهم غالب رشد بخش نفت است.

در بخش صنعت اثرات تکانه ارزی در همین فصل خودش را نشان داده و زودتر از موعد اثرات تحریم ها را در خودش دیده و عمده جهت گیری ما در بازارهای سوداگری ارز و سکه نوسانی شد.

تأثیر منفی بر بخش صنعت را با کوچ سرمایه از صنعت به بخش غیرمولد و سوداگری داشتیم.

در بهمن ماه افزایش نرخ ارز اثرات خود را بر افزایش قیمت قطعات بر انتظارات و نااطمینانی ها می گذارد.

او اضافه کرد: صنعت دو بخش دارد؛ بخش ماشین آلات و ساختمان.

اعداد کاملا گویاست سریعا بخش ماشین آلات تأثیر پذیرفته و بخش ساختمان تأثیر منفی خود را نشان خواهد داد و رکود به بخش سرمایه گذاری ساختمان آمده است.

بخش صنعت به ویژه ماشین آلات، واکنش سریعی به تحریم ها و نوسانات ارزی نشان داده است.

در ماه های آینده این وضعیت شدت خواهد گرفت، 50 تا 60 درصد بنگاه ها مجبور می شوند بازار را ترک کنند.

متأسفانه صنعت ما در 60 درصد قطعات و مواد اولیه وارداتی است.

در ماه های اخیر دلار در سامانه نیما هشت هزار تومان و آزاد بالای 11 هزار تومان بوده و بنگاه های تولیدی به شدت تحت تأثیر این تکانه ها قرار خواهند گرفت.

ازآنجا که بخش صنعت ما عمدتا مبتنی بر فاز مونتاژکاری بوده و نوآوری اتفاق نیفتاده و حتی کپی برداری هم نبوده، بنابراین بین 40 تا 60 درصد تولید در این بخش مستقیما متأثر از تکانه های ارزی، آسیب جدی خواهد دید.

در فصل تابستان و پاییز رشد منفی بیشتری را به مراتب نشان خواهد داد.

اگر دولت هدفمند حمایت نکند، بیشترین ضربه را خواهد خورد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3247
کلید واژه ها: اقتصاد - بانک مرکزی - اقتصادی - پیش بینی - تولید - درصد - رشد اقتصادی - مرکزی - بانک - افزایش - اقتصاد ایران - بینی - تحریم - مرکز پژوهش های مجلس - ایران - میلیارد - کارشناس - آمار بانک مرکزی - افزایش نرخ ارز - تورم - صنعت - آمار - کاهش ارزش پول - ارزش پول ملی - ارزش افزوده - میزان - گزارش - صادرات نفت - رکود تورمی - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
برخورد جدی با فروشندگان پوشاک قاچاق از اول دی

سازماندهی دانش پایه

بخشی از ارزش کاهش یافته ریال احیا شده است

راهی برای جلوگیری از جراحی های زیبایی غیرضروری

مظنه آپارتمان در منطقه میرداماد

هزینه سالانه صدور قبض های کاغذی چقدر است؟

ترفندهایی ساده برای افزایش شیردهی

گفت و شنود/ حق داری!

با کیفیت و بی کیفیت ترین خودروهای داخلی+ جدول

افزایش وام ازدواج در لایحه بودجه 98 پیشنهاد شده اما با آن موافقت نشد

چین یک معدن بزرگ نقره کشف کرد

صدای پزشکان هم در آمد

موتورسیکلت های دست دوم گران تر از نو!

بد مسکنی 20میلیون ایرانی

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

صدور کیفرخواست در پرونده پتروشیمی به ارزش 3 میلیارد یورو /فیل های سفید اقتصاد ایران /مالکان دکمه فیلترینگ

بودجه سال 98 تحریمی و انقباضی است

مشکل رومینگ موبایل در 18 استان رفع شد

افزایش قیمت یورو در سامانه نیما

به علت گرانی، لطفا دست نزنید!/ عکس

برخورد جدی بافروشندگان پوشاک قاچاق ازاول دی

یک نماینده مجلس پیشنهاد داد: خودروی کارکرده از افغانستان وارد کنیم

قیمت جدید انواع خودرو ام جی در بازار تهران

پازوکی: حال اقتصاد ایران با برجام و FATF خوب نمی شود

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

7 راهکار برای عبورکشور از بحران آب

افزایش شمار قربانیان تیراندازی استراسبورگ

بازی «من نبودم» با دلار 4200 تومانی و رانت 180 هزار میلیاردی

انتقال گران قیمت آب خزر!

تورم، ضعف اقتصادی و تحریم ها عامل کاهش ارزش پول ملی ­

اینفوگرافی / تورم کالاهای صادراتی ایران در یک سال اخیر

قیمت طلا، قیمت انواع ارز ، قیمت سکه و قیمت دلار امروز+جدول

قیمت طلا و سکه در بازار امروز سه شنبه 20 آذرماه 97

طلا ارزان می شود

قیمت جهانی طلا امروز 1397/09/20

تغییر نظر وزیر صنعت در 20 روز/ خودرو رسماً گران شد

تجمع مهمانداران ایران ایر در اعتراض به تبعیض حقوقی+ تصاویر

پارسال این موقع قیمت سکه چقدر بود؟

قیمت دلار دست دولت است/ دلال پشه هم نیست

قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان باشد

نرخ طلا هم در بازار جهانی بالا رفت

خرید اره دیسکی چقدر هزینه دارد؟

آخرین تغییرات قیمت محصولات سایپا در بازار

قیمت برخی نهاده های دامی و کشاورزی در بازار

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/29 / قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران 4 میلیون و 180 هزار تومان

قیمت دلار صرافی ها در 29 آبان 97

قیمت طلا امروز سه شنبه 29 آبان کاهش پیدا کرد

قیمت طلا و سکه در بازار امروز 28 آبان 97

کارشناس اقتصادی: تورم، ضعف اقتصادی و تحریم ها عامل کاهش ارزش پول ملی ­

وزیر نفت قرار است چقدر آزمون و خطا کند؟

روند کاهش قیمت پروفیل در بازار ادامه دارد

قیمت خدمات خشکشویی کالای خواب + جدول

ورود هواپیما به ایران تسهیل می شود/ نیاز کشور به 500 فروند هواپیما

فعالیت دستگاه های نظارتی موجب آرامش نسبی در بازار لرستان شده است

سرمایه گذاری 550هزار میلیاردی بانک صنعت و معدن طی 5 سال در بخش صنعت و معدن

فارس من| سرپرست دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان: افزایش وام ازدواج در لایحه بودجه 98 پیشنهاد شده اما با آن موافقت نشد

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از کارخانجات صنعتی شهرستان اردبیل

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

معاملات امروز فرابورس لغو شد

جزییات 6خبر ویژه امروز چهارشنبه 21 آذرماه 1397

از قراردادهای سفید امضاء تا وعده‎هایی که بوی واقعیت به خود نمی بیند

چین یک معدن بزرگ نقره کشف کرد/ نقش آفرینی چین در بازار

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

راشاتودی: چین یک معدن بزرگ نقره کشف کرد/نقش آفرینی چین در بازار

با مفهوم نرخ لایبور آشنا شوید

مرغ تا دو ماه دیگر ارزان نمی شود

مرغ تا دو ماه دیگر ارزان نمی شود

مرغ تا دو ماه دیگر از بام گرانی پایین نمی آید؛ نرخ امروز کیلویی 12600 تومان

500هزار تن مرکبات مازندران صادر می شود

شرایط پیش فروش جک S3 اتوماتیک (آذر 97)

گزارش ویدئویی فارس چرا نرخ تورم مرکز آمار با تورمی که مردم حس می کنند زمین تا آسمان فرق دارد!؟

فارس گزارش می دهد صدای پزشکان هم در آمد/ملزوماتی که با کاهش نرخ دلار ارزان نمی شوند

در گفت وگوی تفصیلی فارس با معاون صنایع دستی مطرح شد بررسی عملکرد «ساره بیات» به عنوان سفیر صنایع دستی/رایزنی با وزارت خارجه برای فروش صنایع دستی درسایر کشورها

نرخ لایبور چیست؟

مالیات علی الراس چه نوع مالیاتی است؟

آربیتراژ در علم اقتصاد به چه معناست؟

خاطرات مطهری از کاربرد «کف گرگی» و «ناسزاگویی» در مجلس

پورشه طلایی در تهران! +عکس

نحوه تشخیص سنگ فیروزه اصل از بدل

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

قیمت خودروهای داخلی در 1397/9/20

​بد مسکنی 20 میلیون ایرانی

لغو کمک 250 میلیون دلاری بانک جهانی به پاکستان

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

‍ محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

امتیاز های ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

بد مسکنی 20 میلیون ایرانی

امتیاز های ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

جدیدترین جدول نرخ سکه و ارز

برانکو خرید عجیبش را احیا می کند؟!

بازار گاوی و خرسی در بورس چیست؟

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات

نمایش اثر نرخ ارز بر نسبت سفرهای ورودی و خروجی در هفت ماه اول سال 97

شورای هماهنگی و حاکمیت قانون

نماگرهایی برای سرمایه گذاری سودآور

افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اروپا

رونمایی از کمباین نوین ایرانی

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

خودروسازان پیش چشم دولت مردم را زیر گرفتند!

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم