مطالب مرتبط:
فعال سازی بخش مسکن آثار تحریم را خنثی می کند/ عملکرد اقتصادی سال 97 متاثر از وضعیت تحریم ها و نحوه همکاری اروپا با ایران است
با اعتماد به توان داخلی می توان به رشد اقتصادی رسید/ نظام ارزی نمی تواند تک نرخی باشد
بهبود رشد اقتصادی با توسعه جامع بخش تعاون
رشد اقتصادی منفی با تداوم تحریم ها
جهانگیری: وضعیت اقتصادی پیش رو کشور دائمی نیست / باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم که آثار تحریم در زندگی مردم به حداقل برسد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 19:052018-09-19اقتصادي

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم


مرکز پژوهش های مجلس به تازگی افت شدید رشد اقتصادی برای سال جاری را پیش بینی کرده بود و حالا آخرین اطلاعات منتشرشده توسط بانک مرکزی هم مهر تأییدی بر این پیش بینی است.

- شعار سال:" بانک مرکزی در گزارش رشد اقتصادی سه ماهه امسال از آماری خبر داده که اگر اقتصاد ایران همین روند را تا پایان سال طی کند، رشد تولید ناخالص داخلی به زیر صفر سقوط خواهد کرد.

اقتصاد ایران امسال با دو تکانه جهش ارزی و وضع تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران مواجه است و همین دو عامل آثار منفی خود را در میزان تولید ناخالص داخلی بروز داده است.

براساس محاسبات اولیه و مقدماتی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماهه اول سال 1397 (به قیمت های ثابت سال 1390) به 1676.

7 هزار میلیارد ریال رسیده که در مقایسه با رقم دوره مشابه سال قبل، 1.

8 درصد افزایش یافته است.

این آمار مربوط به بهار امسال است که هنوز فشار تورمی افزایش نرخ ارز بر اقتصاد تخلیه نشده و تحریم ها نیز به مرحله اجرا درنیامده بود.

باتوجه به این دو عامل می توان پیش بینی کرد که رشد 1.

8 درصدی اقتصاد در بهار امسال در سه فصل بعد ادامه نخواهد داشت و همچنان که کارشناسان پیش بینی می کنند صادرات نفت بین 500 تا یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده و بنگاه های اقتصادی با رکود تورمی و خطر تعطیلی مواجه خواهند شد.

آمار بانک مرکزی نیز به خوبی آینه ای از این تغییرات است.

همچنان که بخش صنعت با ثبت رشد منفی، واکنش سریعی به تکانه های ارزی و تحریم ها نشان داده است.

وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی، این موضوع را این گونه توضیح می دهد که بخش صنعت در پی کاهش ارزش پول ملی با دو بحران کوچ سرمایه از این بخش به بخش غیرمولد و سوداگری و تورم انتظاری و نااطمینانی به آینده روبه رو بوده و می توان پیش بینی کرد اگر وضعیت به همین روند فعلی ادامه یابد، بین 50 تا 60 درصد بنگاه های تولیدی مجبور به ترک بازار می شوند.

ضربه نوسان ارز بر رشد صنعت بررسی سهم فعالیت های مختلف اقتصادی در افزایش تولید ناخالص داخلی به روایت بانک مرکزی نشان می دهد در فصل اول سال 1397 ارزش افزوده فعالیت های نفت، حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات، برق، گاز و آب و خدمات مستغلات و خدمات حرفه ای و تخصصی به ترتیب با سهمی معادل 1.

2 درصد، 0.

5 درصد، 0.

1 درصد و 0.

1 درصد از رشد اقتصادی، نقش مؤثری در افزایش روند رشد تولید ناخالص داخلی ایفا کرده اند.

براساس گزارش بانک مرکزی در سه ماه نخست سال جاری تولید به قیمت ثابت به رقم 1676 هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشدی به میزان 8/1 درصد را ثبت کرده است.

این رقم کمترین سطح از پاییز 94 محسوب می شود که در این زمان رشد اقتصادی منفی 4/5 درصد گزارش شده بود.

بررسی ها نشان می دهد ارزش افزوده فعالیت نفت با سهم 2/1 واحد درصد، حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات با 5/0 واحد درصد، برق، گاز و آب و خدمات مستغلات و خدمات حرفه ای و تخصصی هر کدام با سهم 1/0 واحد درصد، بیشترین سهم را در رشد اقتصادی سال 1397 ایفا کرده اند، این در حالی است که در مقابل ارزش افزوده فعالیت های صنعت معادل 2/0 واحد درصد و بازرگانی، رستوران و هتل داری معادل 1/0 واحد درصد از رشد اقتصادی را کاسته و اثر کاهشی ایفا کرده است.

این آمار در حالی است که در این فصل هنوز تحریم ها اعمال نشده و میزان صادرات نفت کاهش نداشته، اما همچنان که پیش بینی می شود، در ادامه امسال با کاهش میزان صادرات نفت ضمن اینکه میزان تولید ناخالص داخلی از این محل کاهش می یابد، اثر منفی خود را بر سایر بخش ها نیز خواهد گذاشت.

آثار تحریم ها زودتر از موعد در بخش صنعت در میان بخش های مختلف اقتصادی، بخش کشاورزی هرچند در مقایسه با سایر بخش ها از ثبات بیشتری برخوردار بوده، اما رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی در فصل نخست به 3/0 درصد رسیده که این رقم در مدت مشابه سال قبل 2/2 درصد ثبت شده بود.

اما این بخش ازآنجاکه کمتر تحت تأثیر تحریم ها قرار خواهد گرفت، همچنان که تجربه تحریم های پیشین نشان داد، می توان پیش بینی کرد که رشد آن در ادامه سال بالا باشد.

همچنان که مرکز پژوهش های مجلس نیز رشد این بخش را سه درصد پیش بینی کرده بود؛ این عدد چه در وضعیت تحریمی چه غیرتحریمی ثابت است.

همچنین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد رشد ارزش افزوده بخش نفت در سه ماه نخست سال جاری معادل 2/5 درصد بوده است که این رقم در بهار سال قبل معادل 9/5 درصد ثبت شده بود.

با توجه به وضع دور اول تحریم ها در مردادماه و آغاز دور دوم در آبان ماه به احتمال قوی این میزان رشد ادامه نخواهد داشت و با کاهش صادرات نفتی ارزش افزوده بخش نفت نیز به میزان زیادی کاهش می یابد.

گروه مهم دیگر، صنایع و معادن است که از چهار بخش معدن ، صنعت ، برق، گاز و آب و ساختمان تشکیل شده است.

رشد گروه صنایع و معادن در سه ماه نخست سال جاری 1/0 درصد بوده که اثری بر رشد اقتصادی نداشته است، اما رشد بهار بخش معدن چهار درصد، صنعت منفی 5/1 درصد، برق، گاز و آب 1/2 درصد و ساختمان معادل 1/0 درصد ثبت شده است.

جالب است که بیشترین سهم از افزایش شاخص تولید کارگاه های بزرگ صنعتی، به ترتیب مربوط به فعالیت تولید صنایع فلزات اساسی، صنایع تولید و وسایل نقلیه موتوری تریلر، نیم تریلر و صنایع تولید مواد غذایی بوده است.

این بخش ها دقیقا صنایعی هستند که به شدت تحت تأثیر ارتباط تجاری خارجی هستند و با اعمال تحریم ها آسیب می بینند.

همچنین آمار بانک مرکزی در بخش هزینه و مصارف گویای کاهش مصرف خصوصی است.

مصرف بخش دولتی در سه ماه نخست سال جاری رشد 9/3 درصد را ثبت کرده و با توجه به کاهش درآمدهای نفتی در ماه های آینده می توان احتمال کاهش رشد این بخش را داد.

تجهیزات سرمایه ای صنعت در سرازیری یکی از مهم ترین آمار موجود در بانک مرکزی که می تواند تصویری از وضعیت تولیدی به ما بدهد، وضعیت تشکیل سرمایه ثابت است.

رقم تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سه ماه نخست نسبت به مدت مشابه سال قبل 8/0 درصد کاهش یافته که به دلیل رشد منفی در بخش ماشین آلات بوده است.

نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص بخش ماشین آلات معادل منفی 2/5 درصد و در بخش ساختمان 9/1 درصد ثبت شده است.

بانک مرکزی در توضیح این موضوع کاهش واردات کالاهای سرمایه ای و کاهش تولیدات کالاهای سرمایه ای در داخل کشور را علت کاهش تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات عنوان کرده که با وجود افزایش هزینه های عمرانی دولت در قالب اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای، به دلیل کاهش فعالیت های ساختمانی در بخش خصوصی، کل تشکیل سرمایه بخش ساختمان صرفا 9/1 درصد افزایش یافته است.

نقدینگی صنعت در بازار سوداگری بلعیده شد وحید شقاقی شهری این آمارها را این طور تحلیل می کند: این عددها واقعیت ها را نشان می دهد، از آذر 96 شوکی آغاز و زمزمه های خروج از برجام شروع شد.

کاهش ارزش پول ملی از این ماه خود را نشان داد و این ماه بود که کاهش ارزش پول ملی اتفاق افتاد و تلاطم آن در ماه اول بهار در سیاست ارزی دولت اعمال شد.

این نرخ واقعیت را نشان می دهد.

تازه اثرات تحریم نوسانات اقتصادی خود را نشان می دهد.

امسال رشد اقتصادی ما حدود منفی دو تا مثبت نیم درصد واحد بود و اثرات تحریم های نفتی که قرار بود از آبان شروع شود، بروز پیدا نکرده است.

الان کره جنوبی 85 درصد واردات نفت از ایران را کاهش داده و ژاپن شروع کرده به کاهش واردات و اروپا هم به همین ترتیب.

بخش انرژی و نفت قبل از آبان مشمول تحریم خواهد شد و کاهش بین نیم تا یک میلیون بشکه ای صادرات نفت دستخوش تغییرات منفی زیادی خواهد شد؛ البته هنوز اثرات بخش تحریم نفت و پتروشیمی در این رشد نمایان نیست .

میزان رشد نفت در بهار عدد نسبتا خوبی است؛ در بهار و تابستان قیمت نفت بیشتر از نرخ مصوب در بودجه بود و سهم غالب رشد 1.

8 هم مربوط به بخش نفت است.

افزایش قیمت نفت بیشتر از انتظارات بودجه ای بود، پس سهم غالب رشد بخش نفت است.

در بخش صنعت اثرات تکانه ارزی در همین فصل خودش را نشان داده و زودتر از موعد اثرات تحریم ها را در خودش دیده و عمده جهت گیری ما در بازارهای سوداگری ارز و سکه نوسانی شد.

تأثیر منفی بر بخش صنعت را با کوچ سرمایه از صنعت به بخش غیرمولد و سوداگری داشتیم.

در بهمن ماه افزایش نرخ ارز اثرات خود را بر افزایش قیمت قطعات بر انتظارات و نااطمینانی ها می گذارد.

او اضافه کرد: صنعت دو بخش دارد؛ بخش ماشین آلات و ساختمان.

اعداد کاملا گویاست سریعا بخش ماشین آلات تأثیر پذیرفته و بخش ساختمان تأثیر منفی خود را نشان خواهد داد و رکود به بخش سرمایه گذاری ساختمان آمده است.

بخش صنعت به ویژه ماشین آلات، واکنش سریعی به تحریم ها و نوسانات ارزی نشان داده است.

در ماه های آینده این وضعیت شدت خواهد گرفت، 50 تا 60 درصد بنگاه ها مجبور می شوند بازار را ترک کنند.

متأسفانه صنعت ما در 60 درصد قطعات و مواد اولیه وارداتی است.

در ماه های اخیر دلار در سامانه نیما هشت هزار تومان و آزاد بالای 11 هزار تومان بوده و بنگاه های تولیدی به شدت تحت تأثیر این تکانه ها قرار خواهند گرفت.

ازآنجا که بخش صنعت ما عمدتا مبتنی بر فاز مونتاژکاری بوده و نوآوری اتفاق نیفتاده و حتی کپی برداری هم نبوده، بنابراین بین 40 تا 60 درصد تولید در این بخش مستقیما متأثر از تکانه های ارزی، آسیب جدی خواهد دید.

در فصل تابستان و پاییز رشد منفی بیشتری را به مراتب نشان خواهد داد.

اگر دولت هدفمند حمایت نکند، بیشترین ضربه را خواهد خورد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3247
کلید واژه ها: اقتصاد - بانک مرکزی - اقتصادی - پیش بینی - تولید - درصد - رشد اقتصادی - مرکزی - بانک - افزایش - اقتصاد ایران - بینی - تحریم - مرکز پژوهش های مجلس - ایران - میلیارد - کارشناس - آمار بانک مرکزی - افزایش نرخ ارز - تورم - صنعت - آمار - کاهش ارزش پول - ارزش پول ملی - ارزش افزوده - میزان - گزارش - صادرات نفت - رکود تورمی - قیمت

آخرین اخبار سرویس:
ونزوئلا به دنبال حذف دلار از معاملات خود است

محصول گندم و جو در سیاهکل کاهش یافت

محصول گندم و جو در سیاهکل کاهش یافت

اعتبارات بخش فرهنگ و هنر باید افزایش یابد لزوم رفع موانع و مشکلات برای توسعه اشتغال های جدید

توقیف 886 دستگاه خودرو در قزوین

محصول گندم و جو در سیاهکل کاهش یافت

ونزوئلا به دنبال حذف دلار از معاملات خود است

مدیرکل امنیتی استانداری:با اخلالگران ارز در قم برخورد می شود

تجارت 90000000000 دلاری

ترامپ برای تعادل بازار نفت دست از تحریم بردارد

معاون سازمان حمایت درباره افزایش قیمت لوازم خانگی توضیح داد

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در آمریکا 73 درصد افت کرد

استقبال سرد مردم از طرح پرابهام پیش فروش لوازم خانگی

تغییرات ناگهانی مقررات صادراتی فاجعه بار است

جریمه 23 سال پیش صادرکنندگان متخلف ارزی چه بود؟

گرانفروشی پسته ایرانی به بهانه گرانی دلار!

دلالی با «لاستیک دولتی» در کف بازار

جزییات تشریفات خروج موقت خودرو برای زائران اربعین حسینی

مدل بوت های مردانه

نمی دانم خداوندا... (دلنوشته)

راهنمای خرید قهوه ساز

امسال هر ایرانی چقدر سود سهام عدالت می گیرد؟

جدول نرخ سکه و ارز در 97/7/23

قیمت خودروهای داخلی در 97/7/23

اعتبارات بخش فرهنگ و هنر باید افزایش یابد/ لزوم رفع موانع و مشکلات برای توسعه اشتغال های جدید

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم

تصاویر/ ساعت های هوشمند هوآوی را ببینید

دلار تا پنجاه درصد ریزش می کند

از نظر کالاهای اساسی با هیچ کمبودی مواجه نیستیم

توقیف 886 دستگاه خودرو در قزوین

قطعا با توجه به شرایط کشور ناچاریم به FATF تن دهیم

واردات لامبورگینی 24 میلیارد تومانی به شیراز

هزینه سالانه شبکه های آبیاری و زهکشی کشور 2500 میلیارد ریال است

دو میلیون و 313هزار بشکه نفت با قیمت 70 دلار و 76 سنت صادر شد

ترافیک سنگین کامیون ها در مرز چذابه/عراق صادرات ایران را قطع کرد

قاچاق سوخت در مرزهای شرقی

خبر 20 سه شنبه 24 مهر 97

خیز طلا برای رکوردزنی جدید

دلالان، بازار کنونی خودرو را آشفته کرده اند

کشف 40 میلیارد ریال ارز از یک نقره فروشی در مشهد

نقش الگو را برای بخش خصوصی بازی می کنیم

بازار داغ خرید و فروش زباله در حومه تهران!

اولین کشتارگاه صنعتی طیور در سمنان به بهره می رسد

سن جدید فرسودگی انواع خودرو مشخص شد

مبادلات تجاری ایران و اندونزی 2.5 برابر شد

معرفی رودخانه قِزِل اوزَن؛ طولانی ترین رودخانه ایران +تصاویر

نوسان ارز در دو روز گذشته

تعیین سن فرسودگی انواع خودرو و موتورسیکلت

قیمت ترشی میوه

جزییات طرح 20 میلیون جرعه آب با جذب مشارکت های مردمی

886 دستگاه خودرو بدلیل تخلف در قزوین توقیف شدند

آمریکا چند بانک ایرانی را تحریم کرد

آغاز بررسی فساد مالی توتال بر سر پرداخت رشوه به ایرانی ها

هند به دنبال معافیت از تحریم ایران

کارگران فصلی مشمول دریافت سبد کالا می شوند

نرخ انواع لاستیک زانتیا + جدول

لزوم حضور قدرتمند بیمه های خصوصی در میدان

176 قطار فوق العاده در مسیر تهران-کرمانشاه-تهران راه اندازی شد

روند طولانی ثبت سفارش واردات کالای اساسی

5 میلیون تن ترانزیت کالا در نیمه نخست امسال

فعالیت اجرایی شرکت عمران شهرهای جدید آغاز می شود

جزییات جدید از اختلاس نفتی در جنوب کشور

یارانه 200 میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع کوچک

قیمت سکه بالا کشید/ طلا گران شد

​12 هزار خادم افتخاری اربعین در کربلا خدمت رسانی می کنند

افزایش میزان جنایت در انگلیس و ولز

886 دستگاه خودرو به دلیل تخلف در قزوین توقیف شدند

فرهنگ و هنر کشور چاره ای جز افزایش اعتبارات ندارد

تضاد قیمت مشکل خرید مردم

وضعیت اشتغال کشور در بهار 97

رشد بالای 1000 درصدی درآمد حاصل از جرائم

تایر خودرویتان را در این موارد تعویض کنید

سهم یک درصدی نظام آموزشی از درآمد شرکت های دولتی؛ کاغذی یا عملیاتی؟

تفاهمنامه همکاری بین اتاق های بازرگانی البرزو خرمشهر منعقدشد

فرهنگ و هنر کشور چاره ای جز افزایش اعتبارات ندارد

تفاهمنامه همکاری بین اتاق های بازرگانی البرزو خرمشهر منعقدشد

افزایش زندانیان مهریه در پی افزایش نرخ سکه

گشایش نهمین نمایشگاه کشاورزی و صنایع وابسته قزوین

تفاهمنامه همکاری بین اتاق های بازرگانی البرزو خرمشهر منعقدشد

این هشدار پزشکان درباره همه گیر شدن سزارین در جهان را جدی بگیرید

تفاهمنامه همکاری بین اتاق های بازرگانی البرزو خرمشهر منعقدشد

ضرورت همکاری بیشتر مقامات عراق برای تامین ارز زائران اربعین

10 میلیارد ریال اعتبار به جاده نهبندان - شهداد اختصاص یافت

Conmin و 3 فرصت ویژه برای معدنی ها + پوستر

 افزایش نسبی نرخ ها در بازار طلا و ارز

10 میلیارد ریال اعتبار به جاده نهبندان - شهداد اختصاص یافت

ثبت تقاضای 300 واحد صنعتی سمنان برای دریافت تسهیلات رونق تولید

10 میلیارد ریال اعتبار به جاده نهبندان - شهداد اختصاص یافت

گرایش نوجوانان خراسانی به مصرف موادمخدر از میانگین کشوری بالاتر است

لغو قرارداد سکه های پیش فروش 6 ماهه پس از سررسید

نرخ سکه طرح امامی 4میلیون 500 هزار تومان شد +جدول

این هشدار پزشکان درباره همه گیر شدن سزارین در جهان را جدی بگیرید

10 میلیارد ریال اعتبار به جاده نهبندان - شهداد اختصاص یافت

ضرورت همکاری بیشتر مقامات عراق برای تامین ارز زائران اربعین

مرگ و میر معتادان در خراسان رضوی 38 درصد کاهش یافت

اجرای 12 طرح گردشگری خراسان شمالی با سرمایه بخش خصوصی

افزایش 600درصدی تقاضای تعدیل و تقسیط مهریه در یزد

خیز قیمت طلا با رکورد شکنی دلار

پایان خوش گذرانی ارزی

قیمت خودروهای چینی در بازار تهران اعلام شد

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم