مطالب مرتبط:
معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و جنگل ابر شاهرود
جهان عرب در قضیه فلسطین، در آستانه تسلیم تاریخی به اسراییل است/ استمرار دشمنی های تهران و ریاض موجب احتمال بروز تقابل نظامی می شود
روایت روزنامه قطری از قدم تاریخی الدحیل در تهران/ بوضیاف منتظر اشاره معلول
شاهکار دختران کبدی ایران با دشت طلای تاریخی یازدهم
مرمت بنای تاریخی عباس آباد توسط بنیاد مستضعفان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 18:552018-09-19سياسي

امکان های تاریخی کمونیسم


در جهان امروز با افزایش مدام فقر و نابرابری های اجتماعی، فجایعی مثل جنگ های فرقه ای در خاورمیانه و آفریقا، عقب ماندگی جوامع تحت استبداد که معلول سال ها سیاست های غربی است و بحران زیست محیطی روبه روییم که دیگر کسی منکر آن نمی شود.

- "آلن بدیو، در کتاب فرضیه کمونیسم ، از سه امکان تاریخی صحبت می کند که گر چه به شکست منجر شدند روح آنها بر زمانه ما سنگینی می کند.

هسته اصلی پروژه بدیو را در این کتاب می توان اعلام وفاداری او به این سه رخداد دانست.

بدیو در این باره می نویسد: در این کتاب از طریق بحثی مفصل درباره سه نمونه تاریخی (مه 68، انقلاب فرهنگی چین و کمون پاریس) چنین استدلال خواهیم کرد که شکست های نمایان و گه گاه خونین این رخدادها که پیوند نزدیکی با فرضیه کمونیسم داشتند، به واقع، در حکم مراحلی در تاریخ این فرضیه بودند .

(ص5) او در ادامه ذکر می کند که علی رغم ظاهر کتاب، مستقیما به سیاست نمی پردازد و رهیافت او بیشتر فلسفی است.

مه 68: یک رخداد چهاروجهی بدیو در فصل اول کتاب با طرح سؤال درباره یادمان سازی به سراغ مه 68 می رود.

او نخستین دلیل این همه مقاله، برنامه های تلویزیونی و انواع و اقسام یادبود سازی ها برای مه 68 را تلاش برای دفن خاطره آن می داند.

اما از نظر او همچون خود مه 68 این یادبود ها نیز چندوجهی اند.

بدیو درباره این وجه دیگر می نویسد: حتی وجه رسمی و کالایی و ازریخت افتاده مه 68 ممکن است نقابی باشد برای پوشاندن این فکر مبهم که امکان خلق یک جهان سیاسی و اجتماعی متفاوت وجود دارد، که تصور امکان تغییر ریشه ای هنوز بی سر و صدا رو به گسترش دارد .

(ص30) او در طول بحث مفصلی که در ادامه مطرح می کند مه 68 را رخدادی چهاروجهی می داند.

تفسیرهای معمول اصولا فقط یک وجه از آن را بازگو می کنند و نه تمامیت پیچیده ای را که دلیل اصلی شکوه آن رخداد است.

او معروف ترین و تماشایی ترین وجه مه 68 را قیام و شورش دانشجویان و دانش آموزان می داند، همان وجهی که قوی ترین تصاویر را برجای نهاده است: راهپیمایی های توده ای و سنگربندی خیابانی و درگیری با نیرو های پلیس و غیره.

بدیو در ادامه در توصیف وجه دوم مه 68 می نویسد: مه 68 بزرگ ترین اعتصاب عمومی کارگران در کل تاریخ فرانسه بود که از بسیاری جهات یک اعتصاب عمومی کلاسیک محسوب می شد.

محور اصلی اعتصاب کارخانه های بزرگ خودرو سازی و سازمان دهنده اش عمدتا اتحادیه ها و کنفدراسیون عمومی کارگران بود .

(ص32) اما نکته اصلی و وجه ممیز این اعتصابات این بود که ارتباط چندانی به نهادهای رسمی و دولتی طبقه کارگر نداشت.

بدیو مه 68 سوم را مه اختیار گرا وصف می کند.

مه سوم مربوط به تغییر ریشه ای در جو اخلاقی حاکم بر زمانه بود – مسئله تغییر روابط جنسی و آزادی های فردی که زمینه ساز قدرت گرفتن جنبش های زنان و سپس جنبش دفاع از حقوق همجنس گرایان شد.

او برای توضیح بهتر این سه وجه بازتاب آنها را در عرصه نمادین بررسی می کند: سوربن تحت اشغال دانشجویان، کارخانه های بزرگ خودروسازی تحت تصرف کارگران و تئاتر اُدئون اشغال شده برای مشارکان اختیار گرای مه 68.

بدیو در ادامه از مه 68 چهارم که نیاز به بررسی دقیق تر دارد می نویسد: مه 68 چهارمی نیز در کار بود.

این مه چهارم حیاتی بود و هنوز که هنوز است نسخه ای است برای آنچه آینده به بار خواهد آورد.

قرائت آن دشوارتر است زیرا انفجار آنی نبود بلکه رفته رفته و با گذر زمان انکشاف یافت .

(ص34) از نظر او این وجه بر دوره طولانی میان 1968 و 1978 سایه افکند.

از این رو، این وجه چهارم را باید دهه 68 بنامیم تا مه 68 .

او در ادامه در توضیح اتمام این دهه و به قدرت رسیدن میتران می نویسد: ده سال بعد، فرایند اتحاد چپ و انتخاب میتران به ریاست جمهوری همه اینها را تا حدی سرکوب کرد و ظاهرا همه را به بازگشت به الگوی کلاسیک واداشت.

و ما باز به دستور هرکس سر جای خود بازگشتیم که ویژگی بارز آن الگوست: حزب های چپ گرا هر زمان که توانستند حکومت کنند، اتحادیه ها مطالباتی مطرح کنند، روشنفکران کار روشنفکری انجام دهند، کارگران در کارخانه باشند و از این قبیل .

(ص40) بدیو در اواخر فصل با اعتراف به تغییر مقولاتی چون جوانان دانشجو ، کارگران و دهقانان ما را همچنان معاصران رخداد مه 68 می داند، زیرا هنوز با همان مسائل و پرسش هایی سر و کار داریم که در مه 68 مطرح بود.

او در توضیح این اعلام وفاداری به رخداد مه 68 می نویسد: چیزی که جهان امروز از ما طلب می کند: پذیرش فساد تمام عیار اذهان زیر یوغ پول و کالاست.

مهم ترین فضیلت سیاسی لازم برای نبرد با این اوضاع شجاعت است.

نه فقط شجاعت رودرروشدن با پلیس - هرچند مسلما بدان نیاز خواهیم داشت - بلکه شجاعت دفاع از ایده ها و اصول مان و عمل کردن به آنها، شجاعت بر زبان راندن افکارمان، آمال مان و اعمال مان .

(ص44) انقلاب فرهنگی و منطق نمایندگی فصل بعدی کتاب با عنوان انقلاب فرهنگی: آخرین انقلاب درباره اهمیت انقلاب فرهنگی چین در سراسر جهان به ویژه فرانسه به عنوان مرجعی ثابت و سرزنده برای فعالیت مبارزان است.

بدیو یگانه ابداع سیاسی راستین در دهه 60 و 70 را جریان انقلاب فرهنگی چین می داند که علی رغم تمام هیولاسازی ها از مائو تحت تأثیر تفکر بدیع و ابتکاری او شکل گرفت.

او از دوران تکان دهنده ای می گوید که تمامی فعالیت ها تحت تأثیر انقلابیون چینی بود: همه انواع مشی های سوبژکتیو و عملی حقانیت خود را در خلاقیت خستگی ناپذیر انقلابی های چینی می یافتند- حقانیت تغییر چهارچوب ذهنیت، زیستن و اندیشیدن - چینی ها این تغییر را عمل انقلابی نامیدند.

هدف ایشان تغییر انسان در عمیق ترین وجه بود و همین باعث ابداعات بسیار آنها می شد.

چینی ها به ما آموختند که در میدان عمل سیاسی باید هم پیکان و هم نشانه بود، زیرا جهان بینی قدیمی هنوز درون ما حضور دارد .

(ص69) او انقلابیون فرانسوی را از این جهت تحت تأثیر انقلاب فرهنگی می داند که آنها نیز همچون چینی ها در همه جا حضور داشتند: در کارخانه ها، حاشیه شهرها و مناطق روستایی.

بدیو اهمیت انقلاب فرهنگی را این حیث می داند که راه و روشی برای خلاقیت در مبارزه می گشود: کتاب سرخ مائو راهنمای ما بود، نه آن طور که ابلهان می گویند برای تحکیم اصول اعتقادات جزمی، بلکه برای روشن ساختن و ابداع رفتارهایی جدید در انواع وضعیت های قیاس ناپذیر و ناآشنا .

(ص70) بدیو روشن می کند مائو و نقش او در انقلاب فرهنگی نام یک پارادوکس است: شورشی نشسته بر مسند قدرت، دیالکتیسینی در معرض آزمون نیازهای مداوم فرایند توسعه، نماد و مظهر حزب-دولت که خواهان واژگونی آن است و فرماندهی نظامی که سرپیچی از مقامات را موعظه می کند.

در ادامه این فصل، بدیو به مواجهه های یادبودساز و تاریخ نگارانه اهل فن از انقلاب فرهنگی می پردازد که تا امروز تغییر نکرده است.

روایتی که سعی در تقلیل انقلاب فرهنگی به نبرد برای قدرت در میان بالاترین رده های بوروکراسی حزب -دولت دارد.

او دلیل تحکیم این روایت رسمی را دولت چین می داند، دولتی که پس از 1976 تحت سیطره کسانی درآمده بود که از چنگ انقلاب فرهنگی گریختند و درصدد انتقام از آن برآمدند.

او در نهایت اهمیت انقلاب فرهنگی را این گونه بیان می کند: انقلاب فرهنگی نشان داد که دیگر نمی توان منطق نمایندگی را بی کم وکاست بر کنش های انقلابی توده ها یا شکل های گوناگون مبارزه تحمیل کرد.

به همین سبب است که انقلاب فرهنگی برای ما هنوز یک رویداد سیاسی به غایت مهم است .

(ص78) عرصه کمون فصل سوم کتاب با عنوان کمون پاریس: اعلامیه ای سیاسی در باب سیاست با نقل قول های مارکس در کتاب جنگ داخلی در فرانسه آغاز می شود.

بدیو با بررسی اوضاع سیاسی فرانسه در قرن 19 پیش زمینه های وقوع کمون را بررسی می کند، جزییات اتفاقات تاریخی که در طول 71 روز کمون رخ داد.

از نظر او، اوضاع پاریس در روزهای کمون ترکیبی از آرامش و نشاط سیاسی داشت.

بدیو درباره این اوضاع و احوال که شباهت بسیاری به فیلم کمون ساخته پیتر واتکینز دارد، می نویسد: در ساعات اولیه بامداد 18 مارس، برخی واحدهای نظامی می کوشند توپ هایی را که در اختیار گارد ملی بود ضبط کنند.

این کوشش با مقاومت و بسیج خود انگیخته و پرشور مردم پاریس در محله های کارگری رو به رو می شود، و خاصه با مقاومت و بسیج زنان.

نظامیان عقب می نشینند؛ دولت موقت به ورسای می گریزد .

(ص116) بدیو در ادامه به تفاسیر کلاسیک مثل نظریات مارکس درباره کمون رجوع می کند.

از نظر مارکس، کمون نخستین تجربه تاریخی بود که پرولتاریا نقش گذرای خود را در جهت دهی یا اداره کل جامعه به عهده می گیرد.

مارکس بر اساس ابتکارها و بن بست های کمون به این نتیجه می رسد که ماشین دولت به عوض فتح یا تسخیر باید شکسته شود.

بدیو اما روایت مارکس را مبهم می داند.

او دلایل ابهام روایت مارکس را این چنین می شمرد: مارکس از یک سو ستایشگر هر آن چیزی است که به انحلال دولت و مشخص تر، انحلال دولت -ملت منجر شود اما از سوی دیگر، ناتوانی ها و کاستی هایی را نکوهش می کند که عملا در حکم کاستی هایی اند که با اتخاذ مشی دولت گرا به چشم می آیند .

(ص120) در ادامه فصل، بدیو از دوران استالین مثال می آورد که کمون به عنوان یک شکست در تاریخ مبارزات نادیده گرفته می شد، زیرا حزب در آن زمان اعتقاد داشت که ما در زمانه پیروزی به سر می بریم.

اما در طرف مقابل برای انقلابیون چینی کمون رخدادی یک سر متفاوت بود: چینی ها حتی در سال 1971 کمون پاریس را صرفا مقطعی با شکوه (اما منسوخ) از تاریخ قیام های کارگری نمی دانستند، بلکه کمون برای آن ها نمایش و توضیح تاریخی بود که باید از نو فعال شود (ص126).

بدین معنا، چینی ها تحت تأثیر کمونارها معتقد بودند حتی اگر انقلاب فرهنگی شکست بخورد، اصول آن دستور کار زمانه ما خواهد ماند.

بدیو معتقد است این تفاسیر نشان می دهد که انقلاب فرهنگی چین ریشه در کمون داشت تا اکتبر 1917.

بدیو پس از طرح تفاسیر کلاسیک از کمون می کوشد با استفاده از روشی سراپا متفاوت کمون را بررسی کند.

از منظر او کمون در تاریخ مبارزات کارگری یک استثناست.

زیرا کمون نخستین و تا به امروز یگانه نمونه گسست جنبش های سیاسی خلقی و کارگری از گیرافتادن در سرنوشتی پارلمانیستی است .

(ص131).

می توان گفت کمون تنها نمونه ای بود که قرار بود فقط بر پایه منابع و امکانات جنبش پرولتری با وضعیت رو در رو شود.

بر این اساس، بدیو کمون را یک عرصه (site) می داند، زیرا می تواند خود را به تمامی عناصری تحمیل کند که موجب هستی یافتن آن هستند.

او سعی در تبیین کمون 1871 به عنوان یک رخداد دارد، از نظر او ویژگی یک رخداد هستی یافتن یک نا هست است.

(عنصری که همیشه نادیده گرفته شده)، آن هم در مقام پیامد شدت (حداکثری) هستی اش، پیامدی که خود واجد حداکثر صدق است، او می نویسد: خالقان کمون همان کارگرانی بودند که تا دیروز ناهست بودند، کارگرانی که به واسطه پیامدِ یک رخداد واجد هستی سیاسی موقت با حداکثر شدت شدند .

(ص148).

در نهایت می توان گفت این سه رخداد در تاریخ مبارزات کارگران به کلی ترین معنای کمونیسم نزدیک شدند: جامعه ای استوار بر برابری که با انگیزش های درونی خود، دیوارها و موانع درونی را پایین آوردند؛ جوامعی چندوجهی با مسیر ها و مدار هایی دائما در حال تغییر که کار و زندگی، سلسله مراتب مکان ها و جای گیری افراد در موقعیت های از پیش تعبیه شده را بر هم می زنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3247
کلید واژه ها: تاریخ - اعتصاب - کتاب - برنامه های تلویزیونی - تاریخی - انقلاب فرهنگی چین - کارگر - کارگران - اجتماعی - انقلاب فرهنگی - تاریخ فرانسه - دانش آموزان - کنفدراسیون - نهاده - معروف ترین - راهپیمایی - دانشجویان - خاورمیانه - بزرگ ترین - جهان - شکست - بزرگ - قوی ترین - کارخانه - خیابانی - افزایش - فرانسه - متفاوت - درگیری - تصاویر

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 28 مهر 97

واکنش وزارت امور خارجه ایران به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی

همایش پیاده روی خانوادگی پتروشیمی بندر امام

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

کلیپ زیبای پذیرایی از زائرین اربعین

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

طرح جلد نشریه تایم: طبیعت حقیقی شاهزاده

ارائه مهلت 4 ماهه به ایران از سوی گروه اقدام مالی (FATF)

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

ضرب الاجل FATF که جشن ندارد! شورای نگهبان فریب نخورد

این وعده های دروغین را کیهان در دهان شما گذاشت؟!

تصاویر/ سلسله نشست های انسانی نهضت اباعبدالله الحسین(ع)

اهدای تصویر یادگاری رهبر انقلاب و پدر و مادر شهید مغنیه به خانواده شهید

تصویب قانون تغییر نام مقدونیه

تست ترس از موفقیت؛ آیا از موفقیت فرار می کنید؟

پاس گل کاوه رضایی و گل اول کلاب بروژ

تسریع در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی به ویژه قاچاق کالا

برای بچه هایشان در آمریکا 12 هزار دلار می فرستند بعد می گویند این چه مملکتی است!

جزییات5خبر ویژه امروز شنبه 28 مهرماه 1397

وقتی فرمول اداره اهل ایمان با غیراهل ایمان تفاوت دارد

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

افزایش 151.1 درصدی خرید ملک توسط اتباع خارجی در ترکیه

کوهنوردی در منطقه گردشگری تنگ مجد فسا

گزارش تصویر ی تعزیه «امام حسین (ع) » در پازوار بابلسر

مراسم تجلیل از «مفاخر ماندگار»

تقویت گمانه زنی ها در مورد برکنار عادل الجبیر/ تغییرات اساسی در سیاست خارجی عربستان!؟

تصمیم امروز FATF موفقیتی دیگر برای دیپلماسی تهران

تاکید بر انجام گفت وگوی ملی و پایان یافتن خشونت ها در افغانستان

کوشنر از ترامپ خواست، بن سلمان را تنها نگذارد

جشن افتتاح 1000 موزه در کشور/ موزه به سبدکالای خانوارها اضافه شد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 28 مهر 97

کندن و جابه جا کردن خانه ای قدیمی بدون کوچکترین خرابی+فیلم

اقدامات و مصوبات ‎مجلس و دولت تاثیر مستقیم در مناسبات خارجی ایران دارد

ریشه جریان اصلاحات توجه به محرومان است/ اصلاح طلبی به بازنگری نیازمند است

بعیدی نژاد: تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

تمجید AFC از عملکرد مجید حسینی در دیدار مقابل بولیوی

43 هزار مازندرانی برای راهپیمایی اربعین ثبت نام کردند

تجمع اربعین یکی از نشانه های ظهور امام زمان(عج) است

زائران اربعین عارفان قیام سیدالشهدا هستند

عکس/ حاشیه نماز جمعه امروز تهران و باز هم پلاکارد علیه دولت و FATF

قاسمخانی : روی کت گویندگان خبر تبلیغ کنکور بزنید + عکس

تصاویر/ ژست های جالب و خلاقانه با مجسمه ها

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

خطر فرقه های انحرافی در راهپیمایی اربعین جدی است

ارزیابی بعیدی نژاد از بیانیه اف ای تی اف درباره ایران/عکس

پیشرفت، راهکار مقابله با تصویرسازی دشمن

دادستان تهران :امروز ناامنی حرف اول دشمن است

واکنش سفیر ایران در لندن نسبت به تمدید تعلیق ایران از لیست FATF

تلاش نهادهای قانونی ایران برای استانداردسازی مقررات بانکی مدنظر کشورهای جهان است

موکب مرکزی اندیمشک با حضور استاندار خوزستان گشایش یافت

چه موقع باید دندان عقل را کشید؟

وزیر ارشاد: ترامپ شکست پذیر است؛ با هم بمانیم +عکس

نماینده ولی فقیه در سپاه: حضور زنان در استادیوم ها خطر است

43 هزار مازندرانی برای راهپیمایی اربعین ثبت نام کردند

فاکس نیوز: ایران تسلیحات جدیدی به لبنان فرستاده است

موکب مرکزی اندیمشک با حضور استاندار خوزستان گشایش یافت

جهانی بوداپست را با شکست بزرگ شروع کردیم/کرسی میلیون دلاری رسول خادم پرید

رتبه اول منطقه ای ایران در استاندارد سازی

راهپیمایی اربعین مانور قدرت اسلام است

خودنمایی متخصصان داخلی با رونمایی از لامبورگینی ایرانی+فیلم

فراکسیون امید برای مشکلات مردم چه کرده؟

هر شب 10 هزار زائر اربعین حسینی ظرفیت موکب احمد بن موسی

شورای مرکزی جمعیت اصلاح طلب زنان مسلمان نواندیش انتخاب شدند

صدا و سیما اشتهایی سیری ناپذیر برای عزاداری و مداحی دارد

زیرساخت های پذیرایی و اسکان زائران اربعین در کردستان مهیاست

راهپیمایی اربعین، ریشه در انقلاب دارد و مقدمه ای برای راهپیمایی در قدس است

با اجتهاد جواهری می توان مسائل مستحدثه را حل کرد/ حیات حوزه ها با مسائل مستحدثه سپری شده است

محور فعالیت های مرکز اسلامی لندن علمی ، پژوهشی و اعتقادی است

واکنش معاون حقوقی رییس جمهور به تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF

ابراز همدردی سخنگوی وزارت امور خارجه با دولت و ملت هند

دبیر کمیته سیاسی کنسولی ستاد اربعین: دفاتر پلیس+10 به یاری دفاتر حج و زیارت می آیند

رونمایی از کتاب «به سفارش مادرم»

اینجا محل آزمون و خطا نیست

همکاری ژاپنی ها در حوزه کارون اجرایی شد

نگاهی به گردشگری در ایران

تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

وحدت و مقاومت تنها راه مقابله با صهیونیست ها است

ترامپ خواهان بقای بن سلمان، پمپئو خواهان برکناری وی

نهضت حفظ جزء 30 قرآن در مدارس اجرا می شود

پذیرفته نیست کسی با ادعای روحیه انقلابی غیرانقلابی رفتار کند

اهدا پرچم متبرک حرم حضرت معصومه(س) به عتبه علوی

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود درباره ایران چه گفت؟

هفته نامه استخدامی استان کرمان | هفته پنجم مهر 97

تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران از سوی FATF تمدید شد

مختل شدن زندگی مردم والنسیا با جاری شدن سیلی شدید+فیلم

نخستین کمپ یک هفته ای کارآفرینی کشور در آمل برپا شد

تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

بهنوش بختیاری باز هم به رشیدپور تاخت ، اما اینبار تندتر

تلاش ایران در استانداردسازی نظام بانکی توجه دنیا را جلب کرد

بعیدی نژاد: تلاشها برای استانداردسازی مقررات بانکی و مالی ایران مورد توجه کشورهای جهان قرار دارد

نخستین کمپ یک هفته ای کارآفرینی کشور در آمل برپا شد

هدایت تمام زایران به اسلام و قرآن در اربعین حسینی(ع)

رایزنی سران طوایف برای آزادی مرزبانان ربوده شده/حسن عباسی از خود دفاع کرد/موضوع مهمی که پدر اعتقادات مردم را درآورده!/واکنش مشاور روحانی به توییت سعید جلیلی

ثبت نام 43هزار زائر مازندرانی در پیاده روی اربعین امسال

استخدام مدرسین زبان انگلیسی در موسسه زبان آفاق در تهران

ضرغامی: باید راه بهشت را هموار کنیم

ربات های ژاپنی در یک قدمی انسان شدن+فیلم

مفسدان فی الارض واقعی را اعدام کنیم/ روحانی تیم اقتصادی خود را شخم بزند

ثبت نام 43هزار زائر مازندرانی در پیاده روی اربعین امسال

امکان های تاریخی کمونیسم

امکان های تاریخی کمونیسم