مطالب مرتبط:
معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: ضرورت ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و جنگل ابر شاهرود
جهان عرب در قضیه فلسطین، در آستانه تسلیم تاریخی به اسراییل است/ استمرار دشمنی های تهران و ریاض موجب احتمال بروز تقابل نظامی می شود
روایت روزنامه قطری از قدم تاریخی الدحیل در تهران/ بوضیاف منتظر اشاره معلول
شاهکار دختران کبدی ایران با دشت طلای تاریخی یازدهم
مرمت بنای تاریخی عباس آباد توسط بنیاد مستضعفان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 18:552018-09-19سياسي

امکان های تاریخی کمونیسم


در جهان امروز با افزایش مدام فقر و نابرابری های اجتماعی، فجایعی مثل جنگ های فرقه ای در خاورمیانه و آفریقا، عقب ماندگی جوامع تحت استبداد که معلول سال ها سیاست های غربی است و بحران زیست محیطی روبه روییم که دیگر کسی منکر آن نمی شود.

- "آلن بدیو، در کتاب فرضیه کمونیسم ، از سه امکان تاریخی صحبت می کند که گر چه به شکست منجر شدند روح آنها بر زمانه ما سنگینی می کند.

هسته اصلی پروژه بدیو را در این کتاب می توان اعلام وفاداری او به این سه رخداد دانست.

بدیو در این باره می نویسد: در این کتاب از طریق بحثی مفصل درباره سه نمونه تاریخی (مه 68، انقلاب فرهنگی چین و کمون پاریس) چنین استدلال خواهیم کرد که شکست های نمایان و گه گاه خونین این رخدادها که پیوند نزدیکی با فرضیه کمونیسم داشتند، به واقع، در حکم مراحلی در تاریخ این فرضیه بودند .

(ص5) او در ادامه ذکر می کند که علی رغم ظاهر کتاب، مستقیما به سیاست نمی پردازد و رهیافت او بیشتر فلسفی است.

مه 68: یک رخداد چهاروجهی بدیو در فصل اول کتاب با طرح سؤال درباره یادمان سازی به سراغ مه 68 می رود.

او نخستین دلیل این همه مقاله، برنامه های تلویزیونی و انواع و اقسام یادبود سازی ها برای مه 68 را تلاش برای دفن خاطره آن می داند.

اما از نظر او همچون خود مه 68 این یادبود ها نیز چندوجهی اند.

بدیو درباره این وجه دیگر می نویسد: حتی وجه رسمی و کالایی و ازریخت افتاده مه 68 ممکن است نقابی باشد برای پوشاندن این فکر مبهم که امکان خلق یک جهان سیاسی و اجتماعی متفاوت وجود دارد، که تصور امکان تغییر ریشه ای هنوز بی سر و صدا رو به گسترش دارد .

(ص30) او در طول بحث مفصلی که در ادامه مطرح می کند مه 68 را رخدادی چهاروجهی می داند.

تفسیرهای معمول اصولا فقط یک وجه از آن را بازگو می کنند و نه تمامیت پیچیده ای را که دلیل اصلی شکوه آن رخداد است.

او معروف ترین و تماشایی ترین وجه مه 68 را قیام و شورش دانشجویان و دانش آموزان می داند، همان وجهی که قوی ترین تصاویر را برجای نهاده است: راهپیمایی های توده ای و سنگربندی خیابانی و درگیری با نیرو های پلیس و غیره.

بدیو در ادامه در توصیف وجه دوم مه 68 می نویسد: مه 68 بزرگ ترین اعتصاب عمومی کارگران در کل تاریخ فرانسه بود که از بسیاری جهات یک اعتصاب عمومی کلاسیک محسوب می شد.

محور اصلی اعتصاب کارخانه های بزرگ خودرو سازی و سازمان دهنده اش عمدتا اتحادیه ها و کنفدراسیون عمومی کارگران بود .

(ص32) اما نکته اصلی و وجه ممیز این اعتصابات این بود که ارتباط چندانی به نهادهای رسمی و دولتی طبقه کارگر نداشت.

بدیو مه 68 سوم را مه اختیار گرا وصف می کند.

مه سوم مربوط به تغییر ریشه ای در جو اخلاقی حاکم بر زمانه بود – مسئله تغییر روابط جنسی و آزادی های فردی که زمینه ساز قدرت گرفتن جنبش های زنان و سپس جنبش دفاع از حقوق همجنس گرایان شد.

او برای توضیح بهتر این سه وجه بازتاب آنها را در عرصه نمادین بررسی می کند: سوربن تحت اشغال دانشجویان، کارخانه های بزرگ خودروسازی تحت تصرف کارگران و تئاتر اُدئون اشغال شده برای مشارکان اختیار گرای مه 68.

بدیو در ادامه از مه 68 چهارم که نیاز به بررسی دقیق تر دارد می نویسد: مه 68 چهارمی نیز در کار بود.

این مه چهارم حیاتی بود و هنوز که هنوز است نسخه ای است برای آنچه آینده به بار خواهد آورد.

قرائت آن دشوارتر است زیرا انفجار آنی نبود بلکه رفته رفته و با گذر زمان انکشاف یافت .

(ص34) از نظر او این وجه بر دوره طولانی میان 1968 و 1978 سایه افکند.

از این رو، این وجه چهارم را باید دهه 68 بنامیم تا مه 68 .

او در ادامه در توضیح اتمام این دهه و به قدرت رسیدن میتران می نویسد: ده سال بعد، فرایند اتحاد چپ و انتخاب میتران به ریاست جمهوری همه اینها را تا حدی سرکوب کرد و ظاهرا همه را به بازگشت به الگوی کلاسیک واداشت.

و ما باز به دستور هرکس سر جای خود بازگشتیم که ویژگی بارز آن الگوست: حزب های چپ گرا هر زمان که توانستند حکومت کنند، اتحادیه ها مطالباتی مطرح کنند، روشنفکران کار روشنفکری انجام دهند، کارگران در کارخانه باشند و از این قبیل .

(ص40) بدیو در اواخر فصل با اعتراف به تغییر مقولاتی چون جوانان دانشجو ، کارگران و دهقانان ما را همچنان معاصران رخداد مه 68 می داند، زیرا هنوز با همان مسائل و پرسش هایی سر و کار داریم که در مه 68 مطرح بود.

او در توضیح این اعلام وفاداری به رخداد مه 68 می نویسد: چیزی که جهان امروز از ما طلب می کند: پذیرش فساد تمام عیار اذهان زیر یوغ پول و کالاست.

مهم ترین فضیلت سیاسی لازم برای نبرد با این اوضاع شجاعت است.

نه فقط شجاعت رودرروشدن با پلیس - هرچند مسلما بدان نیاز خواهیم داشت - بلکه شجاعت دفاع از ایده ها و اصول مان و عمل کردن به آنها، شجاعت بر زبان راندن افکارمان، آمال مان و اعمال مان .

(ص44) انقلاب فرهنگی و منطق نمایندگی فصل بعدی کتاب با عنوان انقلاب فرهنگی: آخرین انقلاب درباره اهمیت انقلاب فرهنگی چین در سراسر جهان به ویژه فرانسه به عنوان مرجعی ثابت و سرزنده برای فعالیت مبارزان است.

بدیو یگانه ابداع سیاسی راستین در دهه 60 و 70 را جریان انقلاب فرهنگی چین می داند که علی رغم تمام هیولاسازی ها از مائو تحت تأثیر تفکر بدیع و ابتکاری او شکل گرفت.

او از دوران تکان دهنده ای می گوید که تمامی فعالیت ها تحت تأثیر انقلابیون چینی بود: همه انواع مشی های سوبژکتیو و عملی حقانیت خود را در خلاقیت خستگی ناپذیر انقلابی های چینی می یافتند- حقانیت تغییر چهارچوب ذهنیت، زیستن و اندیشیدن - چینی ها این تغییر را عمل انقلابی نامیدند.

هدف ایشان تغییر انسان در عمیق ترین وجه بود و همین باعث ابداعات بسیار آنها می شد.

چینی ها به ما آموختند که در میدان عمل سیاسی باید هم پیکان و هم نشانه بود، زیرا جهان بینی قدیمی هنوز درون ما حضور دارد .

(ص69) او انقلابیون فرانسوی را از این جهت تحت تأثیر انقلاب فرهنگی می داند که آنها نیز همچون چینی ها در همه جا حضور داشتند: در کارخانه ها، حاشیه شهرها و مناطق روستایی.

بدیو اهمیت انقلاب فرهنگی را این حیث می داند که راه و روشی برای خلاقیت در مبارزه می گشود: کتاب سرخ مائو راهنمای ما بود، نه آن طور که ابلهان می گویند برای تحکیم اصول اعتقادات جزمی، بلکه برای روشن ساختن و ابداع رفتارهایی جدید در انواع وضعیت های قیاس ناپذیر و ناآشنا .

(ص70) بدیو روشن می کند مائو و نقش او در انقلاب فرهنگی نام یک پارادوکس است: شورشی نشسته بر مسند قدرت، دیالکتیسینی در معرض آزمون نیازهای مداوم فرایند توسعه، نماد و مظهر حزب-دولت که خواهان واژگونی آن است و فرماندهی نظامی که سرپیچی از مقامات را موعظه می کند.

در ادامه این فصل، بدیو به مواجهه های یادبودساز و تاریخ نگارانه اهل فن از انقلاب فرهنگی می پردازد که تا امروز تغییر نکرده است.

روایتی که سعی در تقلیل انقلاب فرهنگی به نبرد برای قدرت در میان بالاترین رده های بوروکراسی حزب -دولت دارد.

او دلیل تحکیم این روایت رسمی را دولت چین می داند، دولتی که پس از 1976 تحت سیطره کسانی درآمده بود که از چنگ انقلاب فرهنگی گریختند و درصدد انتقام از آن برآمدند.

او در نهایت اهمیت انقلاب فرهنگی را این گونه بیان می کند: انقلاب فرهنگی نشان داد که دیگر نمی توان منطق نمایندگی را بی کم وکاست بر کنش های انقلابی توده ها یا شکل های گوناگون مبارزه تحمیل کرد.

به همین سبب است که انقلاب فرهنگی برای ما هنوز یک رویداد سیاسی به غایت مهم است .

(ص78) عرصه کمون فصل سوم کتاب با عنوان کمون پاریس: اعلامیه ای سیاسی در باب سیاست با نقل قول های مارکس در کتاب جنگ داخلی در فرانسه آغاز می شود.

بدیو با بررسی اوضاع سیاسی فرانسه در قرن 19 پیش زمینه های وقوع کمون را بررسی می کند، جزییات اتفاقات تاریخی که در طول 71 روز کمون رخ داد.

از نظر او، اوضاع پاریس در روزهای کمون ترکیبی از آرامش و نشاط سیاسی داشت.

بدیو درباره این اوضاع و احوال که شباهت بسیاری به فیلم کمون ساخته پیتر واتکینز دارد، می نویسد: در ساعات اولیه بامداد 18 مارس، برخی واحدهای نظامی می کوشند توپ هایی را که در اختیار گارد ملی بود ضبط کنند.

این کوشش با مقاومت و بسیج خود انگیخته و پرشور مردم پاریس در محله های کارگری رو به رو می شود، و خاصه با مقاومت و بسیج زنان.

نظامیان عقب می نشینند؛ دولت موقت به ورسای می گریزد .

(ص116) بدیو در ادامه به تفاسیر کلاسیک مثل نظریات مارکس درباره کمون رجوع می کند.

از نظر مارکس، کمون نخستین تجربه تاریخی بود که پرولتاریا نقش گذرای خود را در جهت دهی یا اداره کل جامعه به عهده می گیرد.

مارکس بر اساس ابتکارها و بن بست های کمون به این نتیجه می رسد که ماشین دولت به عوض فتح یا تسخیر باید شکسته شود.

بدیو اما روایت مارکس را مبهم می داند.

او دلایل ابهام روایت مارکس را این چنین می شمرد: مارکس از یک سو ستایشگر هر آن چیزی است که به انحلال دولت و مشخص تر، انحلال دولت -ملت منجر شود اما از سوی دیگر، ناتوانی ها و کاستی هایی را نکوهش می کند که عملا در حکم کاستی هایی اند که با اتخاذ مشی دولت گرا به چشم می آیند .

(ص120) در ادامه فصل، بدیو از دوران استالین مثال می آورد که کمون به عنوان یک شکست در تاریخ مبارزات نادیده گرفته می شد، زیرا حزب در آن زمان اعتقاد داشت که ما در زمانه پیروزی به سر می بریم.

اما در طرف مقابل برای انقلابیون چینی کمون رخدادی یک سر متفاوت بود: چینی ها حتی در سال 1971 کمون پاریس را صرفا مقطعی با شکوه (اما منسوخ) از تاریخ قیام های کارگری نمی دانستند، بلکه کمون برای آن ها نمایش و توضیح تاریخی بود که باید از نو فعال شود (ص126).

بدین معنا، چینی ها تحت تأثیر کمونارها معتقد بودند حتی اگر انقلاب فرهنگی شکست بخورد، اصول آن دستور کار زمانه ما خواهد ماند.

بدیو معتقد است این تفاسیر نشان می دهد که انقلاب فرهنگی چین ریشه در کمون داشت تا اکتبر 1917.

بدیو پس از طرح تفاسیر کلاسیک از کمون می کوشد با استفاده از روشی سراپا متفاوت کمون را بررسی کند.

از منظر او کمون در تاریخ مبارزات کارگری یک استثناست.

زیرا کمون نخستین و تا به امروز یگانه نمونه گسست جنبش های سیاسی خلقی و کارگری از گیرافتادن در سرنوشتی پارلمانیستی است .

(ص131).

می توان گفت کمون تنها نمونه ای بود که قرار بود فقط بر پایه منابع و امکانات جنبش پرولتری با وضعیت رو در رو شود.

بر این اساس، بدیو کمون را یک عرصه (site) می داند، زیرا می تواند خود را به تمامی عناصری تحمیل کند که موجب هستی یافتن آن هستند.

او سعی در تبیین کمون 1871 به عنوان یک رخداد دارد، از نظر او ویژگی یک رخداد هستی یافتن یک نا هست است.

(عنصری که همیشه نادیده گرفته شده)، آن هم در مقام پیامد شدت (حداکثری) هستی اش، پیامدی که خود واجد حداکثر صدق است، او می نویسد: خالقان کمون همان کارگرانی بودند که تا دیروز ناهست بودند، کارگرانی که به واسطه پیامدِ یک رخداد واجد هستی سیاسی موقت با حداکثر شدت شدند .

(ص148).

در نهایت می توان گفت این سه رخداد در تاریخ مبارزات کارگران به کلی ترین معنای کمونیسم نزدیک شدند: جامعه ای استوار بر برابری که با انگیزش های درونی خود، دیوارها و موانع درونی را پایین آوردند؛ جوامعی چندوجهی با مسیر ها و مدار هایی دائما در حال تغییر که کار و زندگی، سلسله مراتب مکان ها و جای گیری افراد در موقعیت های از پیش تعبیه شده را بر هم می زنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 27 شهریور 97، شماره: 3247
کلید واژه ها: تاریخ - اعتصاب - کتاب - برنامه های تلویزیونی - تاریخی - انقلاب فرهنگی چین - کارگر - کارگران - اجتماعی - انقلاب فرهنگی - تاریخ فرانسه - دانش آموزان - کنفدراسیون - نهاده - معروف ترین - راهپیمایی - دانشجویان - خاورمیانه - بزرگ ترین - جهان - شکست - بزرگ - قوی ترین - کارخانه - خیابانی - افزایش - فرانسه - متفاوت - درگیری - تصاویر

آخرین اخبار سرویس:
تأکید دولت بر رهنمودهای بودجه ایِ رهبر انقلاب

دین تا چه مقدار در زندگی و دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟

اتلاف مواد غذایی بزرگ ترین تهدید امنیت غذایی در کشور

دشمن با تزریق نا امیدی به دنبال تحمیل جنگ روانی است

رفتاری که به فرموده امام سجاد(ع) مایه آسایش دو گیتی است

تقدیر نمایندگان مجلس از فعالیتهای صدا و سیمای مرکز کرمان

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری بلاکچین راه اندازی می شود

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات و حوزه های علمیه

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

قطعنامه ضد سعودی در سنای آمریکا یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور قزاقستان

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین صدا و سیما و حوزه های علمیه

تصاویر/ گردهمایی سراسری مدیران سازمان تبلیغات اسلامی در قم

لایحه ممنوعیت پوشش اسلامی در مدارس و دانشگاه های هلند رای نیاورد

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی

مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه های شهری 97 تا 20 دی ماه تمدید شد

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

گفت و شنود/ بشکه!

کارگاه نسخ خطی ایرانی در هلند برگزار شد

وکیلی در واکنش به اظهارات حجاریان: روحانی محصول حمایت اصلاح طلبان بود

تصاویر/ اولین همایش علمی پژوهشی «اخلاق و رسانه»

نظربایف: از اجرای برجام حمایت می کنیم

بررسی انقلاب فرانسه این هفته در «دوران»

طرح استیضاح وزیر علوم و تاکید بر آن، برای چندمین بار آرامش دانشگاهیان را برهم می زند

تقویت مشارکت مردم در تصمیم گیری ها

شلیک هشدار سنا به ترامپ؛ سناتورها به پیشبرد قطعنامه ضدسعودی رأی دادند

انصارالله : دور جدید مذاکرات در صنعا برگزار شود

دروغ گویان چگونه رسوا می شوند؟

روحانیت هیچ گاه صحنه دفاع از انقلاب را ترک نمی کند

درخواست انتخاب عکس خبرنگار زندانی اسپوتنیک برای روی جلد مجلهٔ تایم

ترزا می از هم حزبی هایش رأی اعتماد گرفت

خط حزب الله 163| رمز پیروزی

بیانات در دیدار جمعی از خانواده های شهدا

خانه ات شهیدآباد است!

دیدار جمعی از خانواده های شهدا

عکس / دیدار جمعی از خانواده های شهدا

دیدار جمعی از خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

اطلاع نگاشت متحرک | یک جنبش ضد آمریکایی

نماهنگ | منقلب کننده دل ها

دیدار دست اندرکاران کنگره شهدای استان خراسان جنوبی با رهبر انقلاب

وکیل: چارچوب استانداردی در مورد آیین قانونگذاری و تنقیح قوانین نداریم

انگلیس: در تلاش برای بهره ‎مندی ایران از منافع برجام هستیم

بوشهر پایلوت توانمندسازی استارت آپهای فناوری اطلاعات شد

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 22 آذر 97

دهمین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری پارس

نهادی خاص برخی نمایندگان را به مخالفت با کودک همسری فراخواند

نگران مواد حذف شده لایحه امنیت زنان در قوه قضاییه هستیم

فقط یک پیشنهاد بود ، امضا نکردم

خداحافظی 250 تن از مدیران ارشد با شهرداری تهران

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه نقدی دریافت می کنند

تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد

مسئولان باید از فرصت بدست آمده در انقلاب برای خدمت به مردم استفاده کنند نه ثروت اندوزی

ترزا می از هم حزبی هایش رأی اعتماد گرفت

«می» نخست وزیری انگلیس باقی ماند

تبعیض موجب بی عدالتی و عدم امید به آینده

داستان واقعی اما باور نکردنی در دانشگاه تهران

سال آینده بودجه دانشگاه های فرهنگیان از آموزش عالی کشور تامین می شود

انتخاب مدیرعامل بیمه ملت همچنان در برزخ

ویدئو / «ساماندهی»، اسم رمز «کنترل» پیام رسان ها

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی(خبر ویژه)

امروز تابستان داغ ایران تبدیل به اروپای شعله ور شده است

در مسیر تاریـــــخ

آذربایجان به مثابه هدفی برای کمونیست ها

میهن پرستان غیور

گروگانگیری امریکایی

داغی که تازه شد

رانندگی به سبک ایرانی

راز علنی کردن اختلافات میان کارگزاران و اطرافیان روحانی

گرجستان شایعات اجباری شدن اخذ ویزا از سوی شهروندان ایرانی را تکذیب کرد

روی آنتن شبکه افق ببینید بررسی انقلاب فرانسه این هفته در «دوران»

فتاوای آیت الله العظمی مظاهری (مدظله) در مورد محروم کردن برخی فرزندان از ارث

فتاوای آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) درمورد ارث از مهریه

دستور دادن مسئولان قضایی به قضات ممنوع است

در پرونده 3 هزار میلیارد تومانی تمامی اموال غارت شده به بیت المال بازگشت داده شد

زمزمه های استعفای اعضای شورای شهر اصفهان

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد نحوه تقسیم میراث مرد در صورت وجود تعدد زوجات

فتاوای آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله) در مورد تفاوت ارث پسر و دختر

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد اختیارات ولی

من حقوقدان هستم

تئاتر ایران نیاز به هم اندیشی در بالاترین سطوح را دارد

از حضور پرشمار زنان تا همکاری چهره های سینمایی

بندر چابهار، فرصت مقابله با تحریم

تجهیزات جدید دفاعی ارتش رونمایی می شوند

شهردار تهران در یک اقدام عجیب در آخر وقت اداری مهم ترین مدیر اصلاح طلب شهرداری را برکنار کرد !

پاکسازی هوای چلیابینسک برای اجلاس سازمان همکاری شانگهای و بریکس

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث کسانی که با هم می میرند

 فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد جد و جده

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث عمو،عمه،دایی و خاله

... و مرگ که گوش راستی بود مهارناپذیر!

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث پدر و مادر

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد ارث زن و شوهر

فتاوای آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله) در مورد احکام ارث

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور قزاقستان

نقش نیمای ترنس در «ممنوعه» حذف شده؟+عکس

تقدیر از امام جمعه سرپل ذهاب در مدرسه علمیه معصومیه قم

قیمتِ قوت

بانویی نشسته بر بام هنر دنیا

امکان های تاریخی کمونیسم

امکان های تاریخی کمونیسم