مطالب مرتبط:
نقش FATF در گرانی ارز
انتقاد روحانی از عدم گفتن واقعیات به مردم/مگر ارز خارجی در اقتصاد ما چند درصد نقش دارد؟
دختر وزیر سابق در بازداشت است| دستگیری سه مقام دولتی در حوزه کالا و ارز| خودروسازان حق ندارند خودروهایشان را انبار کنند| نباید مردم را با گرانی نابهنگام و چندباره مایوس کنیم
دلار بُرنده ترین سلاح دشمن در جنگ اقتصادی دانست/ FATF خدمت به دشمنان است/ ترغیب کنندگان مردم به خرید سکه و ارز، سربازان دشمن هستند
آیا دولت از گرانی طلا و ارز نفع می برد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 18:202018-09-19اقتصادي

نقش FATF در گرانی ارز


 واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی عجیب لیست صرافی هایی را که به نوعی تحریم ها را دور می زدند به واحد اطلاعات مالی طرف های خارجی ارائه داده اند که منجر به شناسایی این صرافی ها و ایجاد بحران ارزی شده است.

- ":  در مطلبی که تیر یک این روزنامه را به خود اختصاص داد، نوشت: در هفته های اخیر برخی رسانه ها و جریان های نزدیک به دولت، همان ترفندی که سه سال قبل بر سر تصویب برجام به راه انداخته بودند را درباره لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی FATF تکرار کرده و رفع تحریم های بانکی و مشکلات اقتصادی همچون گرانی ارز را به تصویب FATF گره زده اند.

برخلاف تبلیغات رسانه ها و جریان های مذکور، واقعیت آن است که FATF به بهانه مبارزه با پولشویی، اطلاعات دریافتی از مبادلات مالی ایران را در جهت اعمال دقیق تر تحریم ها در اختیار آمریکا قرار می دهد.

واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی عجیب و بر طبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی هایی را که به نوعی تحریم ها را دور می زدند به واحد اطلاعات مالی طرف های خارجی ارائه داده اند که این امر منجر به شناسایی این صرافی ها و ایجاد بحران ارزی اخیر شده است.

در سال جاری علاوه بر تصمیمات اشتباه ارزی، محدود شدن کانال های انتقال ارز به ایران نیز تأثیر مستقیمی در افزایش چند برابری دلار داشته است.

درباره نحوه اثرگذاری FATF بر بازار ارز ایران باید ابتدا سازوکار این بازار را ترسیم کرد.

بخش اعظم مبادلات ارزی کشورمان در وهله اول از طریق بانک ها و در گام دوم توسط صرافی انجام می شود؛ اما در شرایط تحریمی که کار با بانک های ایران برای خارجی ها محدود می شود، صرافی ها نقش بیشتری پیدا می کنند چراکه صرافی ها خصوصی هستند و محدودیت ها و تحریم ها که عمدتاً علیه بانک ها و تراکنش های رسمی ایران اعمال می شود را ندارند.

 بررسی ها نشان می دهد آمریکا با همکاری برخی کشورهای عربی، راه های دور زدن تحریم های بانکی را که در سال های قبل از برجام مورد استفاده قرار می گرفت، مسدود کرده است.

یکی از این راه ها، استفاده از ظرفیت صرافی ها بود.

از آنجا که ایران مورد تحریم بانکی قرار گرفته بود، در دوره پیش اکثر نقل و انتقالات مربوط به صادرات و واردات کشور از طریق صرافی ها انجام شد اما در سال جاری صرافی ها نیز با مشکل مواجه شدند.

 به نظر می رسد اطلاعاتی که FATF به دست آورده، نقش مهمی در این زمینه داشته است.

رییس آمریکایی FATF نیز که در ماه های اخیر با سفرهای دوره ای به کشورهای شریک تجاری ایران، تلاش بسیاری برای اعمال تحریم ها کرده، چند روز پیش از موفقیت آمریکا در به هم ریختن بازار ارز ایران خبر داده بود.

اعتراف رییس آمریکایی FATF مارشال بیلینگزلی دستیار بخش تأمین مالی تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا که به طور هم زمان ریاست گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را به عهده دارد، مسئول اصلی احیای تحریم ها علیه ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام است.

وی پنجشنبه گذشته در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نحوه بازگشت تحریم ها علیه ایران را تشریح کرد و گفت: تحریم های هسته ای علیه ایران که ذیل برجام رفع کرده بودیم در دو مرحله مجدداً احیا می شوند.

این مقام خزانه داری آمریکا درباره هدف از اجرای این تحریم ها گفت: قصد داریم ایران را بابت اقدامات مرگبار و بی ثبات کننده اش پاسخگو کرده و جای شک باقی نگذاریم که ایران بایستی به میز مذاکره برگردد.

بیلینگزلی در ادامه به ارائه آمارهایی درباره تحریم های اعلام شده علیه ایران در دولت فعلی آمریکا پرداخت و گفت: خزانه داری آمریکا در این دولت، 17 دور تحریم علیه ایران اعلام کرده و 145 فرد مرتبط با ایران را به دلیل طیفی از فعالیت ها اعم از تروریسم، اشاعه تسلیحاتی و نقض حقوق بشر و جلوگیری از سوءاستفاده ایران از نظام مالی جهان در فهرست تحریم ها قرار داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد آمریکا برای مقابله با آنچه به گفته وی فعالیت های مخرب ایران خوانده شده همکاری نزدیکی با عربستان و رژیم صهیونیستی دارد.

رییس FATF همچنین خاطرنشان کرد در این جایگاه برای تقویت نظام مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم تلاش می کند.

او گفت: ما به صورت روزانه با سایر کشورها در سراسر دنیا، اعم از کشورهایی که در معرض نظام های مالی غیرقانونی ایران، روسیه و کره شمالی قرار گرفته اند همکاری های دوجانبه و چندجانبه برای تقویت نظام های مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم داریم.

او همچنین به شرکت ها در سراسر جهان توصیه کرد احتیاط لازم را به خرج دهند تا درگیر شبکه فریب آمیز ایران -به ادعای او- نشوند.

بیلینگزلی در ادامه مدعی شد سقوط ارزش ریال از نشانه های اثرگذاری سیاست های آمریکا علیه ایران است.

او گفت: تاکنون حدود 100 شرکت بین المللی اعلام کرده اند ایران را ترک می کنند.

انتظار داریم موارد بیشتری را هم شاهد باشیم.

 مواضعی که مقام های آمریکایی ابراز می کنند نشان می دهد که آنها FATF را ابزار مناسبی برای اعمال هر چه مؤثر تحریم ها علیه کشورهای ناهمسو با سیاست های آمریکا می دانند.

* بندهای FATF در حال اجرا است؟ در خرداد 1395 وزارت خارجه و وزارت اقتصاد، بدون هماهنگی و یا اخذ مجوز از مجلس و یا از شورای عالی امنیت ملی، اقدام به توافق نامه با گروه ویژه اقدام مالی FATF (که برنامه کنترل مالی و انجام خود تحریمی در ایران است)، نمودند.

در این توافق نامه، ایران متعهد و موظف شد 41 مورد دستورات گروه مذکور را که در قالب برنامه اقدام Action Plan پذیرفته بود، در زمان بندی های مشخص، به اجرا درآورد.

2 مورد از این 41 دستور، مربوط به اصلاح دو قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود و 2 مورد هم درباره تعهد ایران به پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و تأمین مالی تروریسم بود.

دولت برای اجرای این موارد، 4 لایحه به مجلس فرستاد که به لوایح چهارگانه FATF معروف شدند که یکی از آنها تصویب نهایی شده و سه لایحه دیگر هنوز در مجلس در حال بررسی است.

غیر از 4 مورد فوق، اجرای 37 مورد در اختیار دولت بود که به نظر می رسد اجرا شده اند.

FATF حدوداً تا 20 روز دیگر به ایران مهلت داده تا توافق 41 بندی را اعمال کند.

مسئولان دولتی نیز به همین دلیل به مجلس فشار می آورند که این لوایح زودتر تصویب شود.

این گویای آن است که سایر بندهای توافق با FATF که در حیطه اختیارات دولت و بانک مرکزی بود، اجرایی شده و فقط لوایح مذکور باقی مانده است که مسئولان دولتی به مجلس فشار می آورند که در مهلت 20 روزه این لوایح را تصویب کند تا ایران بتواند رضایت FATF را جلب کند.

دو ماده 31 و 32 توافق ایران با FATF، ارائه اطلاعات مالی به این گروه را الزامی کرده است.

بر اساس ماده 31، ایران به ارائه تضمین همکاری بین المللی درزمینه تبادل و اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به ذی نفع واقعی ملزم شده و در ماده 32 تضمین وجود دروازه ها و کانال های تبادل اطلاعات غیرقضایی با مراجع غیرقضایی به منظور به اشتراک گذاری اطلاعات بدون هیچ محدودیتی از ایران خواسته شده است.

اطلاعات مالی داده شده است علی اصغر یوسف نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بحران ارزی در شش ماهه گذشته ناشی از تصمیمات اشتباه اقتصادی بود به خبرنگار ما گفت: ارائه اطلاعات مالی صرافی ها در قالب تعهدات FATF بخشی از بحران ارزی را شامل می شود اما بخشی دیگر ناشی از تصمیمات اشتباه دولت بود که بازار را بر هم زد.

وی با بیان اینکه تصمیمات تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون چندین بخشنامه برای ارز صادر شد که این کار باعث می شود تا روند تجارت به سختی انجام شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا از ارائه اطلاعات مالی صرافی ها در قالب تعهدات FATF خبر دارید یا خیر گفت: بله اما بهتر است خیلی در مورد جزییات آن صحبت نکنیم و به حد خبری که منتشر شده اکتفا کنیم.

یک نماینده دیگر مجلس نیز ضمن تایید ارائه اطلاعات مالی صرافی ها در قالب تعهدات FATF، اظهار داشت که به علل امنیتی ترجیح می دهد درباره این مطلب مصاحبه نکند.

بانک مرکزی مسئول است برای بررسی اینکه اطلاعات مالی صرافان ایران در قالب تعهد از چه دستگاهی به FATF داده شده است با وزارت اقتصاد و مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارایی تماس گرفتیم که پس از چند ساعت پیگیری مشخص شد که مدیر مربوطه در وزارتخانه نیست و شخص دیگری نمی تواند در این زمینه پاسخ دهد.

البته روابط عمومی این وزارتخانه اشاره کرد که اطلاعات از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر نشده و همه اطلاعات صرافی ها در اختیار بانک مرکزی است و باید از این نهاد پولی و مالی سؤال شود.

با مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی تماس گرفتیم و موضوع را شرح دادیم؛ اما متاسفانه با پاسخی مواجه شدیم که معنای اصلی آن پاسخ ندادن بود: اجازه بدهید بررسی کنیم و بعد اطلاعات دقیق به شما بدهیم.

از سوی دیگر خبرنگار ما با کانون صرافان ایران تماس گرفت تا از جزییات ارائه این اطلاعات با خبر شود.

طبق گفته های روابط عمومی این کانون رضا ترکاشوند دبیر کل کانون صرافان ایران برای حضور در جلسه ای در استانداری تهران حاضر شده و امکان پاسخ به این پرسش را ندارد.

آنچه مشخص است پاس کاری مسئولان برای فرار از پاسخگویی است و آن بخشی که زیان بزرگ از در اختیار گذاشتن اطلاعات صرافی ها به FATF که در زمان تحریم اقدام به نقل و انتقال پول می کردند مردم هستند و طبق بررسی های صورت گرفته یکی از عوامل بروز بحران های ارزی این اقدام است.


کلید واژه ها: ایران - تحریم - اطلاعات - آمریکا - مالی - بانک - بازار ارز - گرانی ارز - کشور - آمریکایی - بازار - بانکی - مشکلات اقتصادی - نقل و انتقالات - انتقال - مبادلات ارزی - رسانه - گرانی - بحران - رفع تحریم - انتقالات - اطلاعاتی - هایی - عجیب - لیست - مشکل - روزنامه - تبلیغات - اقتصادی - موفقیت

آخرین اخبار سرویس:
دلار در بازار آزاد وارد کانال 9 هزار تومانی شد

پرونده «اشتغال» روی میز دولت

وضعیت نرخ مسکن در اسفند ماه چگونه خواهد بود؟

بودجه عمرانی در تنگنای درآمدها

استخدام نیروی خدمات، صندوقدار و حراست در مرکز خرید الماس شرق

عدم تحویل 266 هزار مسکن مهر به دلیل نبود انشعابات

استخدام کارشناس فروش خانم در ماهان نت

مزایای قرارداد آتی سبد سهام در بورس

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی بازرگانی

تلاطم قیمت ها در بازار مسکن فروکش خواهد کرد؟

استخدام دو نفر صندوقدار در شیرینی فروشی ساقدوش

زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه به صدا درآمد

استخدام پیک با موتور جهت انجام امور شرکتی در تهران

استخدام مدیر فروش ماشین آلات صنعتی حرفه ای خانم بصورت پاره وقت

مشارکت ندادن تعاونی ها در واگذاری ها موجب بروز مشکل شده است

چرا رزرو کوپه دربست در سفرهای خانوادگی مقرون به صرفه است؟

استخدام کارگر ساده قنادی جهت یک شیرینی فروشی در تهران

تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه های الکترونیک بانک سپه

جدیدترین جزییات از وضعیت بازار مسکن +جدول قیمت

واکنش وزارت کشاورزی به گرانی مرغ

بانک ملّی ایران در رتبه دوم دارندگان بیشترین سهم از کل دارایی های بانک های اسلامی جهان

استخدام کارشناس بازرگانی آشنا به واردات و ترخیص در تهران

نقدینگی پیش از موعد چک و اوراق تجاری با تسهیلات خرید دین بانک ملی ایران

معامله هر پارکینگ در شمال تهران به قیمت 200 میلیون تومان

استخدام منشی خانم ترجیحا فوق دیپلم جهت یک تولیدی شیشه

محمدولی: سکه 3 میلیون و 550 هزار تومان شد/طلا بازهم ارزان می شود

طرح های آبخیزداری هفت هزار میلیارد ریال اعتبار گرفته اند

شرکت کوثر به تعهدات خود در ایلام عمل نکرده است

سازمان ثبت املاک سالانه 2 هزار میلیارد تومان درآمد دارد

دولت باید به واحدهای صادرکننده نگاه ویژه داشته باشد

از «اقتصاد خر» چه می دانید؟

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (چهارشنبه 21 آذر 1397)

ارز مسافرتی امروز چند؟

بازگشت دلار به کانال 9000 تومان

تشکیل صف فروش دلار در برابر صرافی های دولتی

افزایش قیمت طلای جهانی

کویینیگزگ Regera، به احترام فیبر کربن

بهترین اسپرت های ژاپنی تاریخ/ انقلاب به سبک سامورایی ها

سبد فولکس واگن کوچک تر می شود

ماکان S آمد، دلبری به سبک پورشه

تقویت مالکیت فکری موجب رونق اقتصادی می شود

اختصاص دو هزارمیلیاردریال برای سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن

k900 کیا سورپرایز بزرگ خودروهای سدان لوکس در جهان (+عکس)

«یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران» افتتاح می شود

شاخص 882 واحد دیگر عقب نشینی کرد

آغاز طرح ترافیکی زمستانه از فردا

پیشگامی بانوان گالیکش در طرح های اقتصادی و اشتغالزا

جرائم خشن 4 درصد کاهش داشت

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار شهرکرد

مدیر کل صنایع نساجی وزارت صنعت از نساجی بروجرد بازدید کرد

نبود مهارت، مشاغل موجود را هم در معرض ناپایداری قرار می دهد

چهار تن گوشت قرمز منجمد در سلسله توزیع می شود

صادرات صنایع نساجی 28 درصد رشد داشت

کشفیات قاچاق سوخت در کشور 200 درصد افزایش یافته است

ورود دلار به کانال 9هزارتومان/ ریزش ها ادامه دارد؟

از «اقتصاد خر» چه می دانید؟

نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش بیشتر شده است

بازار سهام رشد کرد/افت پوند با تشدید تردید درباره برگزیت

قیمت نفت در 2019 حوالی 60 دلار می ماند

نفت یک درصد گران شد

صعود دلار در برابر تضعیف پوند

واکنش وزارت کشاورزی به گرانی مرغ

برای ثبت نام کارت سوخت المثنی تنها 3 روز دیگر فرصت دارید

قیمت مرغ حداکثر 10 هزار تومان /دلیل الزام کارت ملی برای خرید گوشت منجمد

این میوه خوشمزه را با شاخه درختش می خورند!

نیلی به آشنا: فایل جلسه ارزی را منتشر کنید

حرکت معکوس در بازار دلا ر

فیل های سفید اقتصاد ایران

پارک آبی در خانه نوساز سلبریتی مشهور

صورت های مالی یک ساله وپاسار منتشر شد

ایجاد فاصله طبقاتی با افزایش قیمت و اجاره مسکن

آمریکا بزرگترین تولید کننده نفت جهان می شود

نباید مواد اولیه تولید در گمرک بماند

سقوط ارز و طلا به کف چهار ماهه

ابطال بیش از 8 هزار کارت سوخت مهاجر

استقبال پالایشگران از خروج قطر

اثر توافق نفتی از دو دوربین

پیشنهاد جدید بنزینی؛ سهمیه بنزین پول نقد می‎شود

ابطال معاملات کلیه بازارهای فرابورس

9 نگاه به ارتقای جایگاه بورس

عقبگرد 4/ 0 درصدی شاخص سهام

سهام، شانس اول رونق بازارها؟

تامین مالی با ابزار «جایزه»

صادرات نظام مند پتروشیمی با استفاده از سامانه یکپارچه معاملات ارزی

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان: آقای رییس جمهور! بجای ترساندن مردم، مشکلات اقتصادی را حل کنید

آغاز طرح نظارتی شب یلدا از 26 اذرماه/ گران فروشی در صدر شکایات مردمی است

دلار 9 هزاری شد/ صف فروش طولانی مقابل صرافی های دولتی تشکیل شد

قیمت ارز مسافرتی امروز 97/09/21| یورو 11672 تومان شد

نشنال اینترست: عملکرد بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا در سه سال نخست

با افزایش سهام آسیا قیمت نفت افزایش و تولید اوپک کاهش یافت

صادرات صنایع نساجی 28 درصد رشد داشت

کاریکاتور پول دو خانه بده، یک قوطی کبریت ببر

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در گفت وگو با فارس: تخصیص اعتبارات برای بیمه تاکسیران ها/یک سال است رانندگان در صف نوسازی هستند

چهار تن گوشت قرمز منجمد در سلسله توزیع می شود

دو هزار تومان نرخ خرید هر لیتر شیر از دامداری ها/ قیمت هر کیلو مرغ حول و حوش 10 هزار تومان است/ تایید عرضه گوشت یارانه ای با ارائه کارت ملی

سه هزار و 226 میلیارد تومان بودجه شهرهای استان تهران در سال 97

پازل تهران - پکن - واشنگتن در حوزه پتروشیمی

قیمت پیشنهادی دلار در لایحه بودجه سال آینده

گسترش واردات برنج در شرایط ضرورت خودکفایی

صنعت مرغداری با مشکل تأمین نقدینگی و بحران مواد اولیه مواجه هستند

نقش FATF در گرانی ارز

نقش FATF در گرانی ارز