مطالب مرتبط:
نقش FATF در گرانی ارز
انتقاد روحانی از عدم گفتن واقعیات به مردم/مگر ارز خارجی در اقتصاد ما چند درصد نقش دارد؟
دختر وزیر سابق در بازداشت است| دستگیری سه مقام دولتی در حوزه کالا و ارز| خودروسازان حق ندارند خودروهایشان را انبار کنند| نباید مردم را با گرانی نابهنگام و چندباره مایوس کنیم
دلار بُرنده ترین سلاح دشمن در جنگ اقتصادی دانست/ FATF خدمت به دشمنان است/ ترغیب کنندگان مردم به خرید سکه و ارز، سربازان دشمن هستند
آیا دولت از گرانی طلا و ارز نفع می برد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 18:202018-09-19اقتصادي

نقش FATF در گرانی ارز


 واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی عجیب لیست صرافی هایی را که به نوعی تحریم ها را دور می زدند به واحد اطلاعات مالی طرف های خارجی ارائه داده اند که منجر به شناسایی این صرافی ها و ایجاد بحران ارزی شده است.

- ":  در مطلبی که تیر یک این روزنامه را به خود اختصاص داد، نوشت: در هفته های اخیر برخی رسانه ها و جریان های نزدیک به دولت، همان ترفندی که سه سال قبل بر سر تصویب برجام به راه انداخته بودند را درباره لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی FATF تکرار کرده و رفع تحریم های بانکی و مشکلات اقتصادی همچون گرانی ارز را به تصویب FATF گره زده اند.

برخلاف تبلیغات رسانه ها و جریان های مذکور، واقعیت آن است که FATF به بهانه مبارزه با پولشویی، اطلاعات دریافتی از مبادلات مالی ایران را در جهت اعمال دقیق تر تحریم ها در اختیار آمریکا قرار می دهد.

واحد اطلاعات مالی ایران در اقدامی عجیب و بر طبق تعهدات ایران در FATF لیست صرافی هایی را که به نوعی تحریم ها را دور می زدند به واحد اطلاعات مالی طرف های خارجی ارائه داده اند که این امر منجر به شناسایی این صرافی ها و ایجاد بحران ارزی اخیر شده است.

در سال جاری علاوه بر تصمیمات اشتباه ارزی، محدود شدن کانال های انتقال ارز به ایران نیز تأثیر مستقیمی در افزایش چند برابری دلار داشته است.

درباره نحوه اثرگذاری FATF بر بازار ارز ایران باید ابتدا سازوکار این بازار را ترسیم کرد.

بخش اعظم مبادلات ارزی کشورمان در وهله اول از طریق بانک ها و در گام دوم توسط صرافی انجام می شود؛ اما در شرایط تحریمی که کار با بانک های ایران برای خارجی ها محدود می شود، صرافی ها نقش بیشتری پیدا می کنند چراکه صرافی ها خصوصی هستند و محدودیت ها و تحریم ها که عمدتاً علیه بانک ها و تراکنش های رسمی ایران اعمال می شود را ندارند.

 بررسی ها نشان می دهد آمریکا با همکاری برخی کشورهای عربی، راه های دور زدن تحریم های بانکی را که در سال های قبل از برجام مورد استفاده قرار می گرفت، مسدود کرده است.

یکی از این راه ها، استفاده از ظرفیت صرافی ها بود.

از آنجا که ایران مورد تحریم بانکی قرار گرفته بود، در دوره پیش اکثر نقل و انتقالات مربوط به صادرات و واردات کشور از طریق صرافی ها انجام شد اما در سال جاری صرافی ها نیز با مشکل مواجه شدند.

 به نظر می رسد اطلاعاتی که FATF به دست آورده، نقش مهمی در این زمینه داشته است.

رییس آمریکایی FATF نیز که در ماه های اخیر با سفرهای دوره ای به کشورهای شریک تجاری ایران، تلاش بسیاری برای اعمال تحریم ها کرده، چند روز پیش از موفقیت آمریکا در به هم ریختن بازار ارز ایران خبر داده بود.

اعتراف رییس آمریکایی FATF مارشال بیلینگزلی دستیار بخش تأمین مالی تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا که به طور هم زمان ریاست گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را به عهده دارد، مسئول اصلی احیای تحریم ها علیه ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام است.

وی پنجشنبه گذشته در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نحوه بازگشت تحریم ها علیه ایران را تشریح کرد و گفت: تحریم های هسته ای علیه ایران که ذیل برجام رفع کرده بودیم در دو مرحله مجدداً احیا می شوند.

این مقام خزانه داری آمریکا درباره هدف از اجرای این تحریم ها گفت: قصد داریم ایران را بابت اقدامات مرگبار و بی ثبات کننده اش پاسخگو کرده و جای شک باقی نگذاریم که ایران بایستی به میز مذاکره برگردد.

بیلینگزلی در ادامه به ارائه آمارهایی درباره تحریم های اعلام شده علیه ایران در دولت فعلی آمریکا پرداخت و گفت: خزانه داری آمریکا در این دولت، 17 دور تحریم علیه ایران اعلام کرده و 145 فرد مرتبط با ایران را به دلیل طیفی از فعالیت ها اعم از تروریسم، اشاعه تسلیحاتی و نقض حقوق بشر و جلوگیری از سوءاستفاده ایران از نظام مالی جهان در فهرست تحریم ها قرار داده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد آمریکا برای مقابله با آنچه به گفته وی فعالیت های مخرب ایران خوانده شده همکاری نزدیکی با عربستان و رژیم صهیونیستی دارد.

رییس FATF همچنین خاطرنشان کرد در این جایگاه برای تقویت نظام مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم تلاش می کند.

او گفت: ما به صورت روزانه با سایر کشورها در سراسر دنیا، اعم از کشورهایی که در معرض نظام های مالی غیرقانونی ایران، روسیه و کره شمالی قرار گرفته اند همکاری های دوجانبه و چندجانبه برای تقویت نظام های مبارزه با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم داریم.

او همچنین به شرکت ها در سراسر جهان توصیه کرد احتیاط لازم را به خرج دهند تا درگیر شبکه فریب آمیز ایران -به ادعای او- نشوند.

بیلینگزلی در ادامه مدعی شد سقوط ارزش ریال از نشانه های اثرگذاری سیاست های آمریکا علیه ایران است.

او گفت: تاکنون حدود 100 شرکت بین المللی اعلام کرده اند ایران را ترک می کنند.

انتظار داریم موارد بیشتری را هم شاهد باشیم.

 مواضعی که مقام های آمریکایی ابراز می کنند نشان می دهد که آنها FATF را ابزار مناسبی برای اعمال هر چه مؤثر تحریم ها علیه کشورهای ناهمسو با سیاست های آمریکا می دانند.

* بندهای FATF در حال اجرا است؟ در خرداد 1395 وزارت خارجه و وزارت اقتصاد، بدون هماهنگی و یا اخذ مجوز از مجلس و یا از شورای عالی امنیت ملی، اقدام به توافق نامه با گروه ویژه اقدام مالی FATF (که برنامه کنترل مالی و انجام خود تحریمی در ایران است)، نمودند.

در این توافق نامه، ایران متعهد و موظف شد 41 مورد دستورات گروه مذکور را که در قالب برنامه اقدام Action Plan پذیرفته بود، در زمان بندی های مشخص، به اجرا درآورد.

2 مورد از این 41 دستور، مربوط به اصلاح دو قانون مبارزه با پولشویی و قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم بود و 2 مورد هم درباره تعهد ایران به پیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و تأمین مالی تروریسم بود.

دولت برای اجرای این موارد، 4 لایحه به مجلس فرستاد که به لوایح چهارگانه FATF معروف شدند که یکی از آنها تصویب نهایی شده و سه لایحه دیگر هنوز در مجلس در حال بررسی است.

غیر از 4 مورد فوق، اجرای 37 مورد در اختیار دولت بود که به نظر می رسد اجرا شده اند.

FATF حدوداً تا 20 روز دیگر به ایران مهلت داده تا توافق 41 بندی را اعمال کند.

مسئولان دولتی نیز به همین دلیل به مجلس فشار می آورند که این لوایح زودتر تصویب شود.

این گویای آن است که سایر بندهای توافق با FATF که در حیطه اختیارات دولت و بانک مرکزی بود، اجرایی شده و فقط لوایح مذکور باقی مانده است که مسئولان دولتی به مجلس فشار می آورند که در مهلت 20 روزه این لوایح را تصویب کند تا ایران بتواند رضایت FATF را جلب کند.

دو ماده 31 و 32 توافق ایران با FATF، ارائه اطلاعات مالی به این گروه را الزامی کرده است.

بر اساس ماده 31، ایران به ارائه تضمین همکاری بین المللی درزمینه تبادل و اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به ذی نفع واقعی ملزم شده و در ماده 32 تضمین وجود دروازه ها و کانال های تبادل اطلاعات غیرقضایی با مراجع غیرقضایی به منظور به اشتراک گذاری اطلاعات بدون هیچ محدودیتی از ایران خواسته شده است.

اطلاعات مالی داده شده است علی اصغر یوسف نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بحران ارزی در شش ماهه گذشته ناشی از تصمیمات اشتباه اقتصادی بود به خبرنگار ما گفت: ارائه اطلاعات مالی صرافی ها در قالب تعهدات FATF بخشی از بحران ارزی را شامل می شود اما بخشی دیگر ناشی از تصمیمات اشتباه دولت بود که بازار را بر هم زد.

وی با بیان اینکه تصمیمات تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون چندین بخشنامه برای ارز صادر شد که این کار باعث می شود تا روند تجارت به سختی انجام شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا از ارائه اطلاعات مالی صرافی ها در قالب تعهدات FATF خبر دارید یا خیر گفت: بله اما بهتر است خیلی در مورد جزییات آن صحبت نکنیم و به حد خبری که منتشر شده اکتفا کنیم.

یک نماینده دیگر مجلس نیز ضمن تایید ارائه اطلاعات مالی صرافی ها در قالب تعهدات FATF، اظهار داشت که به علل امنیتی ترجیح می دهد درباره این مطلب مصاحبه نکند.

بانک مرکزی مسئول است برای بررسی اینکه اطلاعات مالی صرافان ایران در قالب تعهد از چه دستگاهی به FATF داده شده است با وزارت اقتصاد و مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت امور اقتصادی و دارایی تماس گرفتیم که پس از چند ساعت پیگیری مشخص شد که مدیر مربوطه در وزارتخانه نیست و شخص دیگری نمی تواند در این زمینه پاسخ دهد.

البته روابط عمومی این وزارتخانه اشاره کرد که اطلاعات از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی منتشر نشده و همه اطلاعات صرافی ها در اختیار بانک مرکزی است و باید از این نهاد پولی و مالی سؤال شود.

با مدیرکل روابط عمومی بانک مرکزی تماس گرفتیم و موضوع را شرح دادیم؛ اما متاسفانه با پاسخی مواجه شدیم که معنای اصلی آن پاسخ ندادن بود: اجازه بدهید بررسی کنیم و بعد اطلاعات دقیق به شما بدهیم.

از سوی دیگر خبرنگار ما با کانون صرافان ایران تماس گرفت تا از جزییات ارائه این اطلاعات با خبر شود.

طبق گفته های روابط عمومی این کانون رضا ترکاشوند دبیر کل کانون صرافان ایران برای حضور در جلسه ای در استانداری تهران حاضر شده و امکان پاسخ به این پرسش را ندارد.

آنچه مشخص است پاس کاری مسئولان برای فرار از پاسخگویی است و آن بخشی که زیان بزرگ از در اختیار گذاشتن اطلاعات صرافی ها به FATF که در زمان تحریم اقدام به نقل و انتقال پول می کردند مردم هستند و طبق بررسی های صورت گرفته یکی از عوامل بروز بحران های ارزی این اقدام است.


کلید واژه ها: ایران - تحریم - اطلاعات - آمریکا - مالی - بانک - بازار ارز - گرانی ارز - کشور - آمریکایی - بازار - بانکی - مشکلات اقتصادی - نقل و انتقالات - انتقال - مبادلات ارزی - رسانه - گرانی - بحران - رفع تحریم - انتقالات - اطلاعاتی - هایی - عجیب - لیست - مشکل - روزنامه - تبلیغات - اقتصادی - موفقیت

آخرین اخبار سرویس:
چشم انداز توسعه شبکه حمل بار ریلی*اصغر دواتگر

استخدام کارمند فروش در زمینه فروش نهاده دامی محدوده غرب

استخدام منشی مسلط به کامپیوتر و ترجیحا حسابداری محدوده ونک

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت توسعه صنعت یاسین در تهران

فروش 100 هزار دینار عراق با نرخ پایین به زائران اربعین

استخدام کارشناس مستقر تضمین کیفیت (صنایع یا مکانیک) در تهران

استخدام کارشناس مالی،کارشناس بازرگانی در شرکت توسعه صنعت یاسین

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر محدوده خیابان آزادی

بن بست نمایی، خیانت و همراهی با دشمن است

زائران گول صدور یک روزه ویزای 600 هزار تومانی را نخورند/ سفارت عراق ویزا 600 هزار تومانی فوری می دهد

افزایش 6 درصدی تولید گندم علی رغم کاهش بارندگی

نرخ لحظه ای و آنلاین طلا و سکه در بازار امروز

دوج چلنجر دیمون معرفی شد

تفاوت بین بنزین سوپر و معمولی در چیست؟

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر محدوده ونک

استخدام مهندس صنایع غذایی،مهندس الکترونیک وابزاردقیق

استخدام حسابدار،فروشنده در بانک کتاب مولفان فرهیخته در فارس

استخدام پشتیبان فنی کارتخوان ،کارشناس عکاسی صنعتی و میدانی

استخدام کارگر ساده در یک شرکت معتبر فقط محدوده فردیس و منظریه

استخدام کارشناس تولید محتوا در فروشگاه اینترنتی موبو 1714

استخدام مدیر فنی،کارشناس منابع انسانی و اداری در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در خوزستان

استخدام کارشناس فروش حرفه ای خانم در اصفهان

استخدام کارشناس فروش،کارشناس پشتیبانی فنی هاستینگ شیفت چرخشی

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی ،کارشناس حسابداری و مالی

استخدام مسئول فنی و مدیر کنترل کیفیت،حسابدار در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام کارشناس مهندسی فروش در شرکت پیشرو تجارت خاور و باختر

پروانه دنباله دار+عکس

روزهای باشکوه صنعت نفت شیل آمریکا رو به پایان است

ارائه بسته حمایتی دولت و افزایش حقوق کارمندان همزمان انجام می شود/ درباره چگونگی پرداخت بسته حمایتی اختلاف نظر وجود دارد

گردهمایی فعالان صنعت تاسیسات ساختمانی

تلخ و شیرین پسته خندان

فدرال رزرو تا پایان 2019 نرخ بهره را 5 بار افزایش می دهد

زائران اربعین نگران دریافت ارز مسافری/بانک مرکزی تدبیر کند

استخدام کارشناس فروش تلفنی در شرکت نقش پرداز اسرا

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش خانم باحقوق ، بیمه و پورسانت

استخدام خبرنگار و چپ نویس در نشریه مواد شیمیایی در تهران

استخدام کارشناس فروش،خبرنگار و چپ نویس در تهران

استخدام بازاریاب با مزایا در گروه صنایع غذایی درنا در گیلان

استخدام ویزیتور فروش در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

نبود آمارنامه داروهای دامپزشکی؛ یک ضعف بزرگ

آب مخازن سدهای مازندران 8 درصد افزایش یافت

ایران و چین قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن امضاء کردند

فولاد مبارکه در بهره وری آب موفق تر از سایر فولادسازها

خرید و فروش تلفنی 500 میلیارد تومان ارز در بازار ایران

آخرین قیمت خودرو امروز در بازار/ پژو207 اتومات 106 میلیون تومان + جدول

50 درصد درآمد کشور از مالیات است

کشت محصولات آبدوست در کوهدشت ممنوع شد

فناوری هوشمند چراغ های فولکس واگن

واردات توتون و تنباکو به 7 هزار تن رسید

عرضه دینار 96 ریالی به زائران اربعین

قیمت خودرو کاهش می یابد

کشاورزان خراسان شمالی: امهال وام بانکی گره از کار ما نگشود

اولویت های ساماندهی نظام بانکی

بانک ها ارز دیجیتال را قبول می کنند؟

خرید موتورسیکلت کارکرده چقدر هزینه دارد؟

ایجاد پاورقی در ورد (Microsoft Word) و اعمال تغییرات مختلف بر روی آن

3 هزار و 720 تن دارو به کشور وارد شده است

مظنه واحد های 85 متری در تهران

بازیافت زباله های پلاستیکی چالش پیش روی شوراهای محلیِ انگلیس

سبحانی فر: تقی زاده خامسی، افشانی، اسلامی و رزم حسینی گزینه های وزارت راه

عمر مشاغل در سال 96 کوتاه شد/ حداکثر سابقه کاری شاغلان 15 سال

راز شوم اتاق مشاوره روانشناس پیر در خیابان پاسداران تهران

قوه قضاییه برای کاهش زندانیان مهریه چه می کند؟

رشد اقتصادی چین کُند شد

شیطنتی پشت قیمت بلیت هواپیما است؟ /ریزش سفرهای خارجی ادامه دارد

بازیافت زباله های پلاستیکی چالش پیش روی شوراهای محلیِ انگلیس

آشنایی با علائم و نشانه های خیانت زوجین

آپارتمان های قیمت مناسب در تهران

زمان اتمام طرح ها نباید بیشتر از موعد اعلام شده باشد

طراح روسی سکه متحرک +ویدئو

شگردهای برخی کارفرمایان در بهره کشی از کارگران!

خبر مهم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره افزایش مرخصی زایمان

انسداد بیش از 5 هزار چاه غیرمجاز در کشور

شش مانع توسعه صادرات

دروازه ورود به بازار جهانی

رییس جمهور فردا وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی می کند

گندم کاران ابرکوه نگران تامین کودشیمیایی کشت پاییزه نباشد

عرضه غیرنقدی آپارتمان به 6 شکل در پایتخت

دبیر شورای اصناف کشور: بی توجهی به مطالبات بازرسان، بازرسی ها را از حالت کیفی خارج کرده است

کیفیت تجهیزات پزشکی تولید ایران چطور تضمین می شود؟

باورنکردنی ترین استفاده از بیمه در تاریخ!+عکس

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می شود

در مصرف چه محصولاتی نباید عجله کرد؟

صدور 19 هزار روادید اربعین در کرمانشاه

روند بازسازی واحدهای تخریبی روستایی باید سرعت بگیرد

11شهر ارزان برای اجاره در آمریکا کدامند؟

مؤمنی: کلید نرخ ارز و رانت آن دست دولت است

ماجرای وام 100 میلیاردی محمدرضا گلزار

روش های تمیز کردن کاغذ دیواری

پژو به دنبال تولید مدل های اسپرت

از دست رفتن 90 درصد محصول پسته کرمان

قیمت کارواش خنگی در بازار

کیفیت تجهیزات پزشکی ایرانی چگونه تضمین می شود؟

هشدار ایران خودرو در خصوص فروش غیرقانونی خودرو

سالانه چه میزان آب در ایران تبخیر می شود؟

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می شود

واردات 2 میلیون دلاری اتوی برقی به کشور + جدول

صعود 19 پله ای شاخص آزادی های اقتصادی ایران/ لفظ صادرات غیرنفتی یک تعارف است/ جزییات اختصاص ارز به زائران اربعین/ 20 هزار نفر سه ساعته خودرو خریدند

نقش FATF در گرانی ارز

نقش FATF در گرانی ارز