مطالب مرتبط:
تیترها از «حاشیه ی خزر» تا «تغییر در دولت»/ «شبکه ی غیرقانونی بزرگان» به روایت «همشهری»
آغاز تولید گازوییل با استاندارد یورو 5 در تبریز/ تا پایان سال تمام بنزین تولیدی یورو4 می شود/ راهکارهای دور زدن تحریم های احتمالی را پیدا کردیم
ثبت سفارش غیرقانونی 34 هزار خودرو توسط 6 شبکه مافیایی
تلاش وزارت اطلاعات برای جلوگیری از خروج غیرقانونی ارز از کشور/ ضربه به شبکه هرمی فایننشیال
علت افزایش قیمت گوشت گوسفند صادرات غیرقانونی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 14:552018-09-19اقتصادي

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند


چه کسی فکر می کرد شلنگ کلید واژه ای مهم در ماجرای قاچاق روزانه 40میلیون لیتر بنزین و گازوییل از ایران باشد.

- شعار سال: "پیگیری های همشهری نشان می دهد ارقام قاچاق سوخت از داخل به خارج مرزها در طول ماه های گذشته، یعنی درست پس از صعود قیمت دلار و سرکوب قیمت بنزین در داخل، مرزهای تخیل را درنوردیده است.

طبق آمارهایی که در اختیار همشهری قرار گرفته، روزانه بین 20تا 35میلیون لیتر بنزین و 15تا 20میلیون لیتر گازوییل به شکلی سازمان یافته از مرزهای آبی و خاکی ایران به صورت غیرقانونی خارج می شود.

شاهدان عینی می گویند بخش بزرگی از سوخت قاچاق شده در مرزهای شرقی به وسیله شلنگ هایی که بعضا طول آنها به 20کیلومتر هم می رسد، از این سوی مرز با پمپاژ به پاکستان منتقل می شود.

ظاهرا در محدوده جنوب کشور هم شلنگ ها و لوله های قرار گرفته زیر سطح آب، وسیله ای پرکاربرد در قاچاق سوخت به حساب می آیند.

شاهدان عینی به همشهری گفته اند در مناطقی از استان هرمزگان به ویژه در محدوده بندرعباس و میناب که امکان انتقال سوخت راحت تر است، قاچاقچیان با تعبیه مخازن بزرگ زیرزمینی و از طریق شلنگ و لوله با کمک دستگاه های پمپاژ، سوخت را به لنج های مستقر در وسط دریا منتقل می کنند و در گام بعدی لنج ها سوخت را به شناورهای بزرگی که در وسط دریا پهلو گرفته اند، منتقل می کنند.

مقصد بخش بزرگی از این محموله های سوخت کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است.

با وجود این، کارشناسان آگاه به مسائل حوزه سوخت معتقدند با وجود آنکه حجم قابل توجهی از سوخت قاچاق شده از این طریق به آن سوی مرزها می رود، اما نمی توان باور کرد که این میزان سوخت را تعدادی قاچاقچی خرده پا به صورتی ابتدایی به خارجی ها می فروشند.

آنها می گویند حتما شبکه گسترده ای در پس پرده، هدایت این ماجرا را در دست دارد.

گذری در مرزها بیانگر این واقعیت تلخ است که با افت ارزش پول ملی و سرکوب قیمت بنزین در شبکه توزیع داخلی، زمینه رونق قاچاق سازمان یافته فرآورده های نفتی فراهم آمده است.

با این شرایط مرزهای جنوبی و شرقی از هرمزگان گرفته تا سیستان و بلوچستان به مسیری برای قاچاق سوخت تبدیل شده است.

گفته می شود روزانه 10هزار خودرو، بنزین و گازوییل را از مرزهای سیستان و بلوچستان، قاچاق می کنند.

در کنار نرخ پایین، کیفیت بالای سوخت و به ویژه گازوییل تولیدی ایران، این محصول را در کشورهای همجوار پرطرفدار کرده است.

چندی پیش حسن خسروجردی، عضو اتحادیه صادر کنندگان نفت و گاز از قاچاق روزانه دست کم 20میلیون لیتر بنزین به کشورهای همسایه خبرداده بود اما پیگیری خبرنگاران همشهری از برخی دست اندرکاران سابق پالایش و پخش و ستاد مبارزه با قاچاق نشان داد ارقام قاچاق سوخت به مراتب بیش از این مقدار است.

آمارها چه می گویند آمارهای رسمی از قاچاق خروجی کالا نشان می دهد از مجموع کالاهای قاچاق شده 90درصد ارزش دلاری این کالاها را فرآورده های نفتی تشکیل می دهد و بقیه متعلق به سایر کالاهاست.

پیش از این در بین فرآورده های نفتی 90درصد ارزش قاچاق خروجی مربوط به نفت گاز و 10درصد مربوط به قیر، بنزین و سایر فرآورده ها و سهم بنزین از این قاچاق حداکثر پنج درصد بود اما از نیمه دوم سال گذشته به مرور قاچاق بنزین و سایر فرآورده های نفتی رشد کرده و به موازات افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، سهم بنزین از مجموع قاچاق فرآورده های نفتی افزایش یافته و اکنون سهم پنج درصدی قبلی این فرآورده نفتی از قاچاق به 30تا 35درصد رسیده است.

قاچاق 20میلیون لیتری گازوییل معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد میزان واقعی قاچاق سوخت به کشورهای همسایه به خبرنگار همشهری اعلام کرد: در مرداد و شهریورماه امسال حجم قاچاق روزانه فرآورده های نفتی از 35میلیون لیتر فراتر رفته است.

به گفته او، آمار وزارت نفت در مورد میزان عرضه بنزین در نیمه نخست امسال نشان می دهد عرضه روزانه این فرآورده در اواخر تیر و مرداد ماه امسال به 120میلیون لیتر و در شهریور ماه امسال به 130میلیون لیتر افزایش یافته است.

مهدی ابویی افزود: آمارهای واقعی مصرف روزانه بنزین بین 90 تا حداکثر100میلیون لیتر است.

مصرف روزانه 130میلیون لیتر بنزین رقم عجیبی به نظر می رسد؛ در واقع سهم قاچاق از این آمار، عرضه روزانه بنزین بین 30تا 35میلیون لیتر است.

به گفته او، با این روند حتی درصورتی که 5میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین را به سایر مصارف جزیی اختصاص دهیم، حداقل سهم قاچاق بنزین در شهریور ماه امسال به روزانه 20تا25میلیون لیتر رسیده است.

او افزود: در شهریور ماه امسال روزانه بین 15تا 20میلیون لیتر گازوییل قاچاق شده و در مجموع رقم قاچاق بنزین و گازوییل به 35تا 40میلیون لیتر افزایش یافته است.

او درباره علت رشد ارقام قاچاق سوخت گفت: اختلاف فاحش قیمت فرآورده های نفتی در ایران با کشورهای همسایه و همچنین کیفیت بالای نفت گاز (گازوییل) تولیدی ایران که برای مصارف شناورهای سنگین مناسب است، به عاملی برای افزایش قاچاق سوخت تبدیل شده است.

معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد: یکی از مقاصد نفت گاز قاچاق شده از ایران، شناورهای سنگین عمدتا تجاری هستند که در آب های خلیج فارس تردد دارند و برای تخلیه کالا به بنادر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می روند.

پس از آن مقاصد عمده سوخت قاچاق شده از ایران به ترتیب کشورهای حوزه خلیج فارس و بعد از آن کشورهای پاکستان، ترکیه و سپس افغانستان هستند.

باندهای قاچاق سازمان یافته سوخت معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی موجب شده تا سود قاچاق فرآورده های سوختی از ایران 300درصد رشد داشته باشد.

این امر شرایطی را رقم زده تا باندها و عوامل بیشتری در داخل کشور و به خصوص استان های مرزی در این زمینه فعال شده و از همه امکانات خود برای قاچاق فرآورده های نفتی استفاده کنند.

به گفته ابویی، یکی از روش های این قاچاقچیان نفوذ در بدنه پالایشگاه ها و شبکه پخش فرآورده های نفتی است که مشکلات زیادی را برای کارکنان رصد مصرف سوخت ایجاد کرده است.

ابویی با بیان اینکه درآمد قاچاقچیان سوخت دلاری است، افزود: بخشی از سرمایه مورد نیاز کالاهای قاچاق ورودی از همین محل تأمین می شود.

به گفته او، به نظر می رسد قاچاق فرآورده های سوختی از ایران سازمان یافته شده و در قالب شبکه های خاصی که در حوزه پخش نفوذ کرده و ارتباط وسیعی با خارج از مرزها برای نقل و انتقال پول برقرار کرده اند، انجام می شود.

او تأکید کرد: تصویری که عموما از قاچاق سوخت در مرزها به نمایش گذاشته می شود، کارگرانی هستند که سوخت را برای صاحبان باندها جابه جا می کنند.

اما اینها فقط کارگرانی هستند که برای کارفرمایان اصلی یعنی قاچاقچیان کار می کنند.

تاکتیک های آبی - خاکی در قاچاق سوخت به گفته معاون پیشین پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در منطقه وسیعی از مرز پاکستان قاچاق سوخت روزانه با کمک 10هزار خودروی حمل فرآورده های نفتی انجام می شود.

در مناطق جنوبی هم جدا از شناورهای صیادی، هفت هزار و 500لنج با ظرفیت 50تا 500تن داریم که یکی از منابع درآمدی این لنج ها قاچاق فرآورده های نفتی است.

ابویی افزود: متأسفانه در اغلب نقاط محدوده دو هزار کیلومتری مرز آبی سواحل جنوبی امکان قاچاق سوخت فراهم است، خصوصا آنکه قاچاقچیان سوخت بسیار متبحر شده اند و منبع دریافت سوخت قاچاق را با فاصله قابل توجهی از ساحل قرار داده و با لوله کشی سوخت را به دریا انتقال می دهند.

به گفته او، در مناطقی از استان هرمزگان و میناب که امکان انتقال سوخت راحت تر است، قاچاقچیان با تعبیه مخازن بزرگ زیرزمینی سوخت را با لوله هایی که تا داخل دریا امتداد دارد، به لنج ها پمپاژ می کنند و این لنج ها سوخت را به شناورهای بزرگی که در دریا پهلو گرفته اند، منتقل می سازند یا اینکه آن را به بنادر جنوبی خلیج فارس قاچاق می کنند.

ابویی تأکید کرد: در مناطق دوردست مرزهای ساحلی نیز سوخت با تانکرهای کوچک و بزرگ حمل شده و سپس در دبه های کوچک از طریق قایق ها به لنج ها منتقل و به مقاصد هدف قاچاق می شود.

رشد 15میلیون لیتری قاچاق سوخت معاون پیشین پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس آمارهای رسمی همه دستگاه های ذی ربط مانند وزارت نفت، نیروی انتظامی و.

حجم قاچاق روزانه فرآورده های نفتی در سال 92 حدود 5میلیون لیتر بوده و به تدریج سیر صعودی به خود گرفته است؛ به نحوی که این رقم در سال 93 به روزانه 20میلیون لیتر رسید و از نیمه دوم سال 96 تا شهریور ماه امسال به دلیل افزایش نرخ ارز افزایش 15میلیون لیتری قاچاق گازوییل و به خصوص بنزین را شاهد بوده ایم.

ابویی افزود: اگر تولید روزانه بنزین و گازوییل را 100 تا 130میلیون لیتر درنظر بگیریم، با توجه به رقم 40میلیون لیتری قاچاق سوخت، یک سوم این فرآورده ها از ایران قاچاق می شود.

براساس آمار وزارت نفت نیز مصرف روزانه بنزین ایران 100میلیون لیتر است اما عرضه روزانه این فرآورده به 130میلیون لیتر رسیده است.

در مورد گازوییل نیز شاهد 15تا 20میلیون لیتر قاچاق هستیم.

رشد بی رویه مصرف؛ گواه قاچاق سوخت مدیرعامل پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در گفت وگو با همشهری حذف کارت هوشمند از چرخه توزیع سوخت را عامل تشدید قاچاق دانست و گفت: رشد مصرف سوخت غیرمنطقی شده و از رشد منفی به سالانه یک درصد و اکنون به 10درصد رسیده است؛ یعنی اینکه برای پاسخگویی به این میزان مصرف باید هر دو سال دو پالایشگاه 200هزار بشکه ای احداث کنیم و علت این رشد مصرف لجام گسیخته، غفلت از بستر موجود توزیع هوشمند سوخت بوده است.

جلیل سالاری با بیان اینکه بخشی از قاچاق سوخت از طریق باک خودروها صورت می گیرد که این موضوع مرتبط با قیمت گذاری سوخت است، افزود: اما رشد مصرف در مناطق مرزی و حتی برخی مناطق داخل کشور بیانگر رشد قاچاق بنزین و گازوییل است.

قاچاق سوخت به روش های مختلف مانند امتزاج اختلاط، روش های جایگزینی چندگانه و.

اتفاق می افتد اما برای ارائه نرخ مشخصی از رشد قاچاق باید آنالیز لازم صورت گیرد.

به گفته او، آنچه مسلم است رشد غیرمنطقی مصرف سوخت در داخل کشور محرز است؛ قبلا با توجه به افزایش 800 تا یک میلیون خودرو در هر سال، تراز سهمیه را بسته و موازنه تراز تولید و مصرف بنزین را پیش بینی می کردیم اما اکنون مصرف روزانه بنزین به 90میلیون لیتر رسیده و این افزایش ها با توجه به اختلاف قیمت این فرآورده و بازار مصرف در کشورهای همسایه می تواند به تشدید قاچاق بنزین منجر شود.

در واقع این اختلاف قیمت ها زمینه ساز رشد قاچاق بنزین و گازوییل شده است.

سالاری افزود: علاوه برآن، اکنون برخی فرآورده های نفتی مانند حلال ها با موارد استفاده چندگانه را داریم که نرخ هم سنگ بنزین در بورس انرژی دارند اما فروش این محصولات در بورس انرژی با توجه به قیمت فروش ریالی و عرضه دلاری آنها در مبادی صادراتی، این مابه التفاوت قیمت زمینه ای را برای استفاده چندگانه فراهم ساخته که در قاچاق سوخت مؤثر است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 26 شهریور 97، شماره: 30853
کلید واژه ها: قاچاق - مرزها - گازوییل - بنزین - سیستان و بلوچستان - همشهری - قیمت بنزین - شلنگ - کشور - بزرگ - بلوچستان - ایران - قاچاقچی - هرمزگان - کشورهای همسایه - شبکه - جنوب - قیمت - سیستان - ارزش پول ملی - خلیج فارس - قیمت دلار - صورت - دریا - زیرزمینی - بندرعباس - هایی - ابتدایی - پاکستان - پول ملی

آخرین اخبار سرویس:
شهرداری کرج 1200000000000 تومان بدهی دارد!

از «تورم 1.4 میلیون درصدی ونزوئلا تا پایان 2018» تا «سقوط سهام بورس عربستان به دنبال خط و نشان ترامپ»

حمایت ارزی 2 صندوق از شرکت های دانشی در شرایط تنش ارزی/کسب بالاترین رتبه از سوی صندوق یزد

از «تورم 1.4 میلیون درصدی ونزوئلا تا پایان سال 2018» تا «سقوط سهام بورس عربستان به دنبال خط و نشان ترامپ»

وزن مرغ ها کاهش یافت!

کاهش دلالی در بورس کالا

کمبود دان در کمین مرغداران

200 طرح عمرانی و خدماتی در نهبندان در دست اجراست

شهرداری کرج 1200000000000 تومان بدهی دارد!

نابسامانی یکی از زیباترین جاده های ایران

جریمه 7 میلیونی متقاضیان مسکن مهر

افت قیمت طلا با وجود افزایش نرخ جهانی

شهرداری کرج 1200000000000 تومان بدهی دارد!

سهام آسیایی به افت خود ادامه داد

افزایش400 هزار بشکه برای نفت اوپکی ها

واردات شیرخشک به کشور منتفی شد

صدور کارت بازرگانی به استان ها سپرده شد

خوزستان رتبه سوم صادرات کالاهای غیرنفتی را کسب کرد

هر شاخه تیرآهن با چه قیمتی در بازار معامله می شود؟

قیمت انواع دستمال توالت در بازار

جدیدترین قیمت محصولات کرمان خودرو در بازار و کارخانه

قیمت جدید انواع رنو در بازار تهران

سفر غیرمنتظره زنگنه به روسیه و تاکید مسکو بر افزایش تولید نفت

تشکیل کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی

تفاهم نامه همکاری گمرک ایران و دولت ژاپن امضا شد

صدور کارت بازرگانی به استان ها سپرده شد

پایان مهر؛ آخرین مهلت ثبت شماره شبای بانکی مشمولان سهام عدالت

قیمت روز خودرو 23 مهر 97

همکاری سازمان همکاری های بین المللی ژاپن با بخش تعاون

توقف کالاها در خط تولید به دلیل کمبود کاغذ و کارتن

جزییات جلسه 180 دقیقه ای اقتصاددانان با روحانی

تغییر کیفیت بنزین ستاره خلیج فارس برای جبران رشد مصرف

سقوط دلار به زیر 7 هزار تومان قطعی است

خرید پژو کارکرده چقدر تمام می شود؟

تصاویر/ عزاداری شب شهادت حضرت رقیه (س) در دمشق

تصاویر/ استقبال از کاروان بازی های پاراآسیایی 2018

آموزش تبدیل شماره حساب به شبا + لینک دریافت شبای تمامی بانک ها

واردات مداد نوکی 36 میلیاردی شد / ژاپن بزرگترین صادر کننده + جدول

دولت شاید از بانک مرکزی استقراض نکرده باشد، اما خلق پول داشته است/ نقدینگی در دولت فعلی بیش از سه برابر شد/ در سال های آتی چند نرخی ارز باید برچیده شود

مسکو به دنبال ثبات در بازار نفت است

برخورد جدی با خودروهای آلاینده

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

چگونه خام فروشی در صنعت سنگ ریشه کن می شود؟

آمار بارش ‎های ایران از سال گذشته پیشی گرفت + جدول

پسته در بازار تهران کیلویی 10 دلار

نابسامانی یکی از زیباترین جاده های جهان

چراغ کم فروغ صنعت سوخت رسانی به کشتی ها

سازوکار جدید واردات خودرو اعلام شد

افزایش بی سابقه کسری بودجه سالانه آمریکا

سفر غیرمنتظره زنگنه به روسیه

الزام بازگشت ارز صادرات به عراق و افغانستان

اطلاعات سامانه نیما سانسور شد!

چرا کیفیت کالای عمومی در ایران پایین است؟

پیشنهاد یک کارشناس برای دور زدن تحریم های نفتی

راهبی که شب ها تبدیل به جنایتکار می شد!+عکس

خودروسازان داخلی انگیزه ای برای بهبود کیفیت ندارند

حذف کارت سوخت یکی از زمینه های ایجاد قاچاق است/ حدود 10 میلیون لیتر در روز، حجم قاچاق سوختِ کشور

در آرزوی تعطیلی!

اختصاصی فارس/ جزییات عرضه نفت خام سبک ایران در ششم آبان ماه امسال/ بورس انرژی میزبان نخستین محموله یک میلیون بشکه ای

دیدار وزرای نفت و انرژی ایران و روسیه در زمینه افزایش تولید نفت

قیمت هایی که سر به فلک می کشد نرخ انواع میوه در بازار+جدول

مظنه اجاره بهای خانه نقلی در تهران

دولت از مجلس مجوز سهمیه بندی بنزین می گیرد؟

وضعیت اورژانسی پایتخت/ کمبود نیرو و تجهیزات فرسوده در 115

افتتاح خط تولید و شماره گذاری موتورسیکلت های برقی در استان اصفهان

تلاش دولت و مجلس برای کاهش قاچاق بنزین

مسکو به دنبال ثبات در بازار نفت است

دولت چه کند که ارز ارزانتر شود؟

مسکو به دنبال ثبات در بازار نفت است

چراغ کم فروغ صنعت سوخت رسانی به کشتی ها

قیمت خرید دلار در بانک‎ها

مسکو به دنبال ثبات در بازار نفت است

وضعیت اورژانسی پایتخت/ کمبود نیرو و تجهیزات فرسوده در 115

نتایج کامل دیدارهای امشب لیگ ملت های اروپا

نخستین خط تولید و شماره گذاری انبوه موتورسیکلت های برقی در استان اصفهان

چراغ کم فروغ صنعت سوخت رسانی به کشتی ها

تعرفه فاضلاب مناطق کم برخوردار شیراز بالاتر از مناطق مرفه پایتخت

دولت و مجلس بدنبال راه حل، برای کاهش قاچاق بنزین

نان در کردستان 22 درصد گران شد

دستگیری عامل اختلاس از 2 شعبه بانک در مشهد

تحریم های آمریکا علیه ایران، تورم را در انگلیس افزایش می دهد

وضعیت اورژانسی پایتخت/ کمبود نیرو و تجهیزات فرسوده در 115

توضیحات روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز دربارهٔ یک خبر

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به کارمندان همچنان ادامه دارد

قیمت خودروهای داخلی در 97/7/23

جدول نرخ سکه و ارز در 97/7/23

قیمت میوه سر به فلک کشیده +جدول

نان در کردستان 22 درصد گران شد

تحولات بازار میوه و صیفی

پیامد تازه انتخاب افشانی در شهرداری تهران

200 میلیارد تومان، خسارت سیل به زندگی مردم مازندران

افزایش قیمت بلیط اتوبوس ها مغایر با توافق مجلس و دولت است

دولت تورم را سرکوب نکند

پسته در بازار تهران کیلویی 10 دلار

حکم انفصال من ارتباطی به بازار ارز نداشت

کارت سوخت در یک قدمی احیا

از فردا قیمت نان افزایش می یابد

جدیدترین اقدامات دستگاه قضا در برخورد با اخلال گران اقتصادی/ 40 نفر دستگیر شدند

تعرفه فاضلاب مناطق کم برخوردار شیراز بالاتر از مناطق مرفه پایتخت

روحانی گفت عمق تحریم ها در دور جاری با قبل متفاوت است/ شواهد نشان می دهد تیم جدید بانک مرکزی در پی بهبود وضعیت است

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند