مطالب مرتبط:
تیترها از «حاشیه ی خزر» تا «تغییر در دولت»/ «شبکه ی غیرقانونی بزرگان» به روایت «همشهری»
آغاز تولید گازوییل با استاندارد یورو 5 در تبریز/ تا پایان سال تمام بنزین تولیدی یورو4 می شود/ راهکارهای دور زدن تحریم های احتمالی را پیدا کردیم
ثبت سفارش غیرقانونی 34 هزار خودرو توسط 6 شبکه مافیایی
تلاش وزارت اطلاعات برای جلوگیری از خروج غیرقانونی ارز از کشور/ ضربه به شبکه هرمی فایننشیال
علت افزایش قیمت گوشت گوسفند صادرات غیرقانونی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 14:552018-09-19اقتصادي

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند


چه کسی فکر می کرد شلنگ کلید واژه ای مهم در ماجرای قاچاق روزانه 40میلیون لیتر بنزین و گازوییل از ایران باشد.

- شعار سال: "پیگیری های همشهری نشان می دهد ارقام قاچاق سوخت از داخل به خارج مرزها در طول ماه های گذشته، یعنی درست پس از صعود قیمت دلار و سرکوب قیمت بنزین در داخل، مرزهای تخیل را درنوردیده است.

طبق آمارهایی که در اختیار همشهری قرار گرفته، روزانه بین 20تا 35میلیون لیتر بنزین و 15تا 20میلیون لیتر گازوییل به شکلی سازمان یافته از مرزهای آبی و خاکی ایران به صورت غیرقانونی خارج می شود.

شاهدان عینی می گویند بخش بزرگی از سوخت قاچاق شده در مرزهای شرقی به وسیله شلنگ هایی که بعضا طول آنها به 20کیلومتر هم می رسد، از این سوی مرز با پمپاژ به پاکستان منتقل می شود.

ظاهرا در محدوده جنوب کشور هم شلنگ ها و لوله های قرار گرفته زیر سطح آب، وسیله ای پرکاربرد در قاچاق سوخت به حساب می آیند.

شاهدان عینی به همشهری گفته اند در مناطقی از استان هرمزگان به ویژه در محدوده بندرعباس و میناب که امکان انتقال سوخت راحت تر است، قاچاقچیان با تعبیه مخازن بزرگ زیرزمینی و از طریق شلنگ و لوله با کمک دستگاه های پمپاژ، سوخت را به لنج های مستقر در وسط دریا منتقل می کنند و در گام بعدی لنج ها سوخت را به شناورهای بزرگی که در وسط دریا پهلو گرفته اند، منتقل می کنند.

مقصد بخش بزرگی از این محموله های سوخت کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس است.

با وجود این، کارشناسان آگاه به مسائل حوزه سوخت معتقدند با وجود آنکه حجم قابل توجهی از سوخت قاچاق شده از این طریق به آن سوی مرزها می رود، اما نمی توان باور کرد که این میزان سوخت را تعدادی قاچاقچی خرده پا به صورتی ابتدایی به خارجی ها می فروشند.

آنها می گویند حتما شبکه گسترده ای در پس پرده، هدایت این ماجرا را در دست دارد.

گذری در مرزها بیانگر این واقعیت تلخ است که با افت ارزش پول ملی و سرکوب قیمت بنزین در شبکه توزیع داخلی، زمینه رونق قاچاق سازمان یافته فرآورده های نفتی فراهم آمده است.

با این شرایط مرزهای جنوبی و شرقی از هرمزگان گرفته تا سیستان و بلوچستان به مسیری برای قاچاق سوخت تبدیل شده است.

گفته می شود روزانه 10هزار خودرو، بنزین و گازوییل را از مرزهای سیستان و بلوچستان، قاچاق می کنند.

در کنار نرخ پایین، کیفیت بالای سوخت و به ویژه گازوییل تولیدی ایران، این محصول را در کشورهای همجوار پرطرفدار کرده است.

چندی پیش حسن خسروجردی، عضو اتحادیه صادر کنندگان نفت و گاز از قاچاق روزانه دست کم 20میلیون لیتر بنزین به کشورهای همسایه خبرداده بود اما پیگیری خبرنگاران همشهری از برخی دست اندرکاران سابق پالایش و پخش و ستاد مبارزه با قاچاق نشان داد ارقام قاچاق سوخت به مراتب بیش از این مقدار است.

آمارها چه می گویند آمارهای رسمی از قاچاق خروجی کالا نشان می دهد از مجموع کالاهای قاچاق شده 90درصد ارزش دلاری این کالاها را فرآورده های نفتی تشکیل می دهد و بقیه متعلق به سایر کالاهاست.

پیش از این در بین فرآورده های نفتی 90درصد ارزش قاچاق خروجی مربوط به نفت گاز و 10درصد مربوط به قیر، بنزین و سایر فرآورده ها و سهم بنزین از این قاچاق حداکثر پنج درصد بود اما از نیمه دوم سال گذشته به مرور قاچاق بنزین و سایر فرآورده های نفتی رشد کرده و به موازات افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، سهم بنزین از مجموع قاچاق فرآورده های نفتی افزایش یافته و اکنون سهم پنج درصدی قبلی این فرآورده نفتی از قاچاق به 30تا 35درصد رسیده است.

قاچاق 20میلیون لیتری گازوییل معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد میزان واقعی قاچاق سوخت به کشورهای همسایه به خبرنگار همشهری اعلام کرد: در مرداد و شهریورماه امسال حجم قاچاق روزانه فرآورده های نفتی از 35میلیون لیتر فراتر رفته است.

به گفته او، آمار وزارت نفت در مورد میزان عرضه بنزین در نیمه نخست امسال نشان می دهد عرضه روزانه این فرآورده در اواخر تیر و مرداد ماه امسال به 120میلیون لیتر و در شهریور ماه امسال به 130میلیون لیتر افزایش یافته است.

مهدی ابویی افزود: آمارهای واقعی مصرف روزانه بنزین بین 90 تا حداکثر100میلیون لیتر است.

مصرف روزانه 130میلیون لیتر بنزین رقم عجیبی به نظر می رسد؛ در واقع سهم قاچاق از این آمار، عرضه روزانه بنزین بین 30تا 35میلیون لیتر است.

به گفته او، با این روند حتی درصورتی که 5میلیون لیتر مصرف روزانه بنزین را به سایر مصارف جزیی اختصاص دهیم، حداقل سهم قاچاق بنزین در شهریور ماه امسال به روزانه 20تا25میلیون لیتر رسیده است.

او افزود: در شهریور ماه امسال روزانه بین 15تا 20میلیون لیتر گازوییل قاچاق شده و در مجموع رقم قاچاق بنزین و گازوییل به 35تا 40میلیون لیتر افزایش یافته است.

او درباره علت رشد ارقام قاچاق سوخت گفت: اختلاف فاحش قیمت فرآورده های نفتی در ایران با کشورهای همسایه و همچنین کیفیت بالای نفت گاز (گازوییل) تولیدی ایران که برای مصارف شناورهای سنگین مناسب است، به عاملی برای افزایش قاچاق سوخت تبدیل شده است.

معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز تأکید کرد: یکی از مقاصد نفت گاز قاچاق شده از ایران، شناورهای سنگین عمدتا تجاری هستند که در آب های خلیج فارس تردد دارند و برای تخلیه کالا به بنادر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس می روند.

پس از آن مقاصد عمده سوخت قاچاق شده از ایران به ترتیب کشورهای حوزه خلیج فارس و بعد از آن کشورهای پاکستان، ترکیه و سپس افغانستان هستند.

باندهای قاچاق سازمان یافته سوخت معاون پیشین پیشگیری ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد: افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی موجب شده تا سود قاچاق فرآورده های سوختی از ایران 300درصد رشد داشته باشد.

این امر شرایطی را رقم زده تا باندها و عوامل بیشتری در داخل کشور و به خصوص استان های مرزی در این زمینه فعال شده و از همه امکانات خود برای قاچاق فرآورده های نفتی استفاده کنند.

به گفته ابویی، یکی از روش های این قاچاقچیان نفوذ در بدنه پالایشگاه ها و شبکه پخش فرآورده های نفتی است که مشکلات زیادی را برای کارکنان رصد مصرف سوخت ایجاد کرده است.

ابویی با بیان اینکه درآمد قاچاقچیان سوخت دلاری است، افزود: بخشی از سرمایه مورد نیاز کالاهای قاچاق ورودی از همین محل تأمین می شود.

به گفته او، به نظر می رسد قاچاق فرآورده های سوختی از ایران سازمان یافته شده و در قالب شبکه های خاصی که در حوزه پخش نفوذ کرده و ارتباط وسیعی با خارج از مرزها برای نقل و انتقال پول برقرار کرده اند، انجام می شود.

او تأکید کرد: تصویری که عموما از قاچاق سوخت در مرزها به نمایش گذاشته می شود، کارگرانی هستند که سوخت را برای صاحبان باندها جابه جا می کنند.

اما اینها فقط کارگرانی هستند که برای کارفرمایان اصلی یعنی قاچاقچیان کار می کنند.

تاکتیک های آبی - خاکی در قاچاق سوخت به گفته معاون پیشین پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در منطقه وسیعی از مرز پاکستان قاچاق سوخت روزانه با کمک 10هزار خودروی حمل فرآورده های نفتی انجام می شود.

در مناطق جنوبی هم جدا از شناورهای صیادی، هفت هزار و 500لنج با ظرفیت 50تا 500تن داریم که یکی از منابع درآمدی این لنج ها قاچاق فرآورده های نفتی است.

ابویی افزود: متأسفانه در اغلب نقاط محدوده دو هزار کیلومتری مرز آبی سواحل جنوبی امکان قاچاق سوخت فراهم است، خصوصا آنکه قاچاقچیان سوخت بسیار متبحر شده اند و منبع دریافت سوخت قاچاق را با فاصله قابل توجهی از ساحل قرار داده و با لوله کشی سوخت را به دریا انتقال می دهند.

به گفته او، در مناطقی از استان هرمزگان و میناب که امکان انتقال سوخت راحت تر است، قاچاقچیان با تعبیه مخازن بزرگ زیرزمینی سوخت را با لوله هایی که تا داخل دریا امتداد دارد، به لنج ها پمپاژ می کنند و این لنج ها سوخت را به شناورهای بزرگی که در دریا پهلو گرفته اند، منتقل می سازند یا اینکه آن را به بنادر جنوبی خلیج فارس قاچاق می کنند.

ابویی تأکید کرد: در مناطق دوردست مرزهای ساحلی نیز سوخت با تانکرهای کوچک و بزرگ حمل شده و سپس در دبه های کوچک از طریق قایق ها به لنج ها منتقل و به مقاصد هدف قاچاق می شود.

رشد 15میلیون لیتری قاچاق سوخت معاون پیشین پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس آمارهای رسمی همه دستگاه های ذی ربط مانند وزارت نفت، نیروی انتظامی و.

حجم قاچاق روزانه فرآورده های نفتی در سال 92 حدود 5میلیون لیتر بوده و به تدریج سیر صعودی به خود گرفته است؛ به نحوی که این رقم در سال 93 به روزانه 20میلیون لیتر رسید و از نیمه دوم سال 96 تا شهریور ماه امسال به دلیل افزایش نرخ ارز افزایش 15میلیون لیتری قاچاق گازوییل و به خصوص بنزین را شاهد بوده ایم.

ابویی افزود: اگر تولید روزانه بنزین و گازوییل را 100 تا 130میلیون لیتر درنظر بگیریم، با توجه به رقم 40میلیون لیتری قاچاق سوخت، یک سوم این فرآورده ها از ایران قاچاق می شود.

براساس آمار وزارت نفت نیز مصرف روزانه بنزین ایران 100میلیون لیتر است اما عرضه روزانه این فرآورده به 130میلیون لیتر رسیده است.

در مورد گازوییل نیز شاهد 15تا 20میلیون لیتر قاچاق هستیم.

رشد بی رویه مصرف؛ گواه قاچاق سوخت مدیرعامل پیشین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در گفت وگو با همشهری حذف کارت هوشمند از چرخه توزیع سوخت را عامل تشدید قاچاق دانست و گفت: رشد مصرف سوخت غیرمنطقی شده و از رشد منفی به سالانه یک درصد و اکنون به 10درصد رسیده است؛ یعنی اینکه برای پاسخگویی به این میزان مصرف باید هر دو سال دو پالایشگاه 200هزار بشکه ای احداث کنیم و علت این رشد مصرف لجام گسیخته، غفلت از بستر موجود توزیع هوشمند سوخت بوده است.

جلیل سالاری با بیان اینکه بخشی از قاچاق سوخت از طریق باک خودروها صورت می گیرد که این موضوع مرتبط با قیمت گذاری سوخت است، افزود: اما رشد مصرف در مناطق مرزی و حتی برخی مناطق داخل کشور بیانگر رشد قاچاق بنزین و گازوییل است.

قاچاق سوخت به روش های مختلف مانند امتزاج اختلاط، روش های جایگزینی چندگانه و.

اتفاق می افتد اما برای ارائه نرخ مشخصی از رشد قاچاق باید آنالیز لازم صورت گیرد.

به گفته او، آنچه مسلم است رشد غیرمنطقی مصرف سوخت در داخل کشور محرز است؛ قبلا با توجه به افزایش 800 تا یک میلیون خودرو در هر سال، تراز سهمیه را بسته و موازنه تراز تولید و مصرف بنزین را پیش بینی می کردیم اما اکنون مصرف روزانه بنزین به 90میلیون لیتر رسیده و این افزایش ها با توجه به اختلاف قیمت این فرآورده و بازار مصرف در کشورهای همسایه می تواند به تشدید قاچاق بنزین منجر شود.

در واقع این اختلاف قیمت ها زمینه ساز رشد قاچاق بنزین و گازوییل شده است.

سالاری افزود: علاوه برآن، اکنون برخی فرآورده های نفتی مانند حلال ها با موارد استفاده چندگانه را داریم که نرخ هم سنگ بنزین در بورس انرژی دارند اما فروش این محصولات در بورس انرژی با توجه به قیمت فروش ریالی و عرضه دلاری آنها در مبادی صادراتی، این مابه التفاوت قیمت زمینه ای را برای استفاده چندگانه فراهم ساخته که در قاچاق سوخت مؤثر است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 26 شهریور 97، شماره: 30853
کلید واژه ها: قاچاق - مرزها - گازوییل - بنزین - سیستان و بلوچستان - همشهری - قیمت بنزین - شلنگ - کشور - بزرگ - بلوچستان - ایران - قاچاقچی - هرمزگان - کشورهای همسایه - شبکه - جنوب - قیمت - سیستان - ارزش پول ملی - خلیج فارس - قیمت دلار - صورت - دریا - زیرزمینی - بندرعباس - هایی - ابتدایی - پاکستان - پول ملی

آخرین اخبار سرویس:
اولین لوکوموتیو با موتور ملی به دستور وزیر راه و شهرسازی حرکت کرد

وضعیت دستیابی به آب های ژرف در سیستان همچنان در هاله ای از ابهام است

استفاده از کارت سوخت از اول دی ماه اجرایی می شود

نگاه ساختاری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی باید به تجاری سازی باشد

پنج سرفصل برنامه وزارت نیرو برای پایان تنش آبی تا سال 1400

از 19 پروژه بندری با سرمایه گذاری بخش خصوصی بهره برداری می شود

ابهام در سرنوشت وام 500 میلیون یورویی تأمین دارو و تجهیزات پزشکی

انتقاد از اسراف در ساخت یک دکور عجیب در برنامه تلویزیونی

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 28آذر

با نمک ترین استان ایران کجاست؟+تصاویر

اراده های فولادی در آذین فورج اسفراین

دوربرگردان نفت بعد از اجلاس اوپک

قیمت طلا قیمت سکه و قیمت دلار امروز 27 آذر

یک صادرکننده متخلف فرآورده های نفتی در تهران بازداشت شد

هم مواد اولیه هست، هم نقدینگی؛ کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی دهند!

500 گلدان بذر بومی درجنگلهای کهگیلویه و بویراحمد کشت شد

جرائم اقساط معوق وام مسکن مددجویان بخشیده می شود

صنعت اسقاط خودرو در خراسان رضوی در حال خاموشی است

آب خزر مرهمی بر تشنگی سمنان

ایران در حلقه ترانزیتی جهان، جایگاهی پایدار و ثابت دارد

علمی کردن تولید آبزیان پرورشی از برنامه اصلی شیلات هرمزگان است

حوادث طبیعی 9500 میلیارد ریال به آذربایجان غربی خسارت زد

پتروشیمی خراسان 33 میلیارد ریال در تامین قطعات صرفه جویی کرد

دمای تورم در 188 کشور

قیمت پیشنهادی آپارتمان در منطقه مصرفی غرب تهران

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 27 آذر 97

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 28آذر

عوامل تکنیکی و کاهش قیمت نفت

تاکید وزیر کشور بر ضرورت اطلاع رسانی آگاهی بخش و کارشناسانه دستگاه های مسؤول درباره بودجه 98

آینده نامعلوم بریگزیت، اقتصاد انگلستان را فلج می کند

نرخ فروش میوه های شب یلدا (جدول)

آدرس گره های تجارت با همسایگان

اعمال نفوذ و خلاء قانونی مانع از تخریب ساختمان های احداثی در اراضی کشاورزی نمی شود

کاهش تولید نفت روسیه مطابق با توافق اوپک

تقاضای جهانی برای زغال سنگ بالاتر می رود

رقابت های ناسالم می تواند صنعت بیمه را ورشکسته کند

استاد دانشگاه: از هر 30 نفر یک نفر مهاجرت می کند

تأمین مالی بنگاه های تولیدی

قیمت خودروهای داخلی در 1307/9/27

قیمت مرسدس chr(8211) ای ام جی جی تی 4 درب کوپه اعلام شد

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 27 آذر

تایم لپس ساخت استخر

ارزیابی میزان پیشرفت طرح های اقتصاد مقاومتی رودبار جنوب

واردات قراضه به ترکیه کاهش می یابد

کاهش صادرات و واردات بیلت کره جنوبی

افزایش تولید پی وی سی روسیه

روند صعودی قیمت طلا تا پایان 2018 سریعتر خواهد شد

چشم انداز هفتگی قیمت طلا و فلزات گرانبها

روند معاملات شمش روی در آخرین روزهای سال 2018

پردرآمدترین تور موسیقی2018 به نام «اِد شیرِن» ثبت شد

تفاوت بودجه ایران با عربستان

تعویق حقوق کارکنان ادارات و دستگاه ها، ممنوع!

بیش از 70 درصد از درآمد مالیاتی ایران محقق شده است

زیر پای کشاورزان خالی شد

ابطال بیش از 8 هزار کارت سوخت غیرقانونی مهاجر با آغاز ثبت نام کارت سوخت المثنی

مصوبه مثبت مجلس برای شرکت های خدمات پرداخت بورسی و بانک ها

نرخ جدید سود سپرده بانک های خصوصی به 20 درصد کاهش یافت

رکود اقتصادی در راه آمریکا؟

ابلاغ شریعتمداری برای شفاف سازی قراردادها +سند

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

جدیدترین خودروی چینی وارد بازار ایران شد (+قیمت)

تولید روزانه نفت شیل آمریکا از 8 میلیون بشکه گذشت

کدام کشورها بیشترین اکتشافات نفتی را داشتند؟

اوپک منحل می شود؟

رکود مسکن در انتظار شهرستان ها

قیمت نفت کاهش یافت

لاریجانی: توجه به سواحل مکران یک جهت گیری استراتژیک است

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/27

جزییات ساخت گلوله های بارورسازی ابرها در ایران

احتمال کاهش تولید نفت روسیه در 2019

پول زیادی نداریم

مهم سهم کشاورزی از آب نیست

سفره یلدای امسال چقدر از پارسال گران تر شده؟

احداث 10 هزار واحد مسکن محرومین در کشور

رییس سازمان بسیج مستضعفین در گفت وگو با فارس خبر داد احداث 10 هزار واحد مسکن محرومین در کشور

بازار سنندج در آستانه شب یلدا

اقدامات انجام شده در توسعه ریلی و حمل و نقل کشور

درآمدزایی 7 تا 9 میلیون ریال روستایی ها با نصب نیروگاههای خورشیدی

3 هزار و 800 شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارد

تداوم روند همگرایی

تشکیل کارگروه بررسی قیمت بلیت قطار در دولت

حمایت از بخش خصوصی در توسعه صنعت تبلیغات

تراز سفر گردشگران خارجی به ایران مثبت شد

مهار بازار سرکش ارز با دخالت دولت

برنامه ترکیه برای جذب 70 میلیون گردشگر در سال 2023

قیمت طلا افزایش یافت

نرخ خرید دلار ارزان تر شد

4100 میلیارد دیگر خرج یارانه شد

لیمو عمانی درجه یک کیلویی چند؟

افزایش نسبی قیمت میلگرد در بازار

قیمت نهاده های دامی و کشاورزی در بازار

مظنه فروش هیوندای سوناتا در بازار چقدر است؟

دعوت به همکاری کارآموز رایگان بازرگانی آشنا به ورد در تهران

منظره ای خیره کننده از کوه های مه آلود کالیفرنیا +عکس

پژو پارس یک میلیون تومان ارزان شد

ذرت دامی در دو برند معروف اسنک پف کرده و اخطار سازمان غذا و دارو

شهرداری تهران باید از نگاه کاسب کارانه دست بردارد

جزییات ساخت گلوله های بارورسازی ابرها در ایران

برای آگاهی از وضعیت کارت سوخت خود به سایت پست مراجعه کنید

نیاز 300 میلیون دلاری برای اکتشاف گاز در دریای عمان

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند

همشهری ابعاد تازه ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوییل را افشا می کند