مطالب مرتبط:
کودکان کرمانشاهی با طفل 6 ماهه دشت کربلا همنوا شدند
درمان رایگان مادران و کودکان معتاد / لزوم حمایت ویژه از زنان در پاتوق ها
زنان و کودکان مهاجر در معرض بیشترین آسیب از وضع اقتصادی
کودکان کرمانشاهی با طفل 6 ماهه دشت کربلا همنوا شدند
فداکاری «ابراهیم» باعث نجات تعداد زیادی از زنان و کودکان شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 13:422018-09-19سياسي

​چرا سیدالشهدا زنان و کودکان را همراه خود به کربلا بردند؟


کاروان اسرای کربلا به منزله رسانه ای بود که مانع مدفون شدن پیام عاشورا در کربلا شده و این رمز بزرگ را در جغرافیا و تاریخ جهان منتشر کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیث ثقلین تصریح فرموده که قرآن و اهل بیت علیهم السلام به عنوان دو ثقل دین اسلام هرگز از هم جدا نخواهند شد.

این در حالی است که دشمنان اسلام و امامان معصوم علیهم السلام بارها تلاش کرده اند که میان دو یادگار رسول خدا صلی الله علیه و آله جدایی انداخته و قرآن را بدون در نظر گرفتن مفسر حقیقی آن که امام معصوم است، به نفع خود تفسیر کنند.

حضور زنان و کودکان در صحرای کربلا و شکل گرفتن اسارت اهل بیت علیهم السلام در کنار شهادت امام حسین علیه السلام و یاران باوفای آن حضرت، به منزله رسانه ای بود که پیام کربلا و ظلم یزیدیان در کربلا مدفون نشده و در جغرافیا و تاریخ جهان منتشر شود.

چنانکه مشاهده می کنیم عبور اسرای کربلا از شهر شام و حضور ایشان در دربار یزید، رازهای بزرگی از فاجعه ظلم یزیدیان به کاروان عاشوراییان را برملا کرده است.

طی گفت وگویی که با حجت الاسلام سیدمحمد قائم مقامی انجام داده ایم، به طور تفصیلی به بررسی ابعاد و زمینه های قیام عاشورا پرداخته ایم.

حجت الاسلام قائم مقامی در این گفت وگو تأکید کرده است که: که زنان در این میدان نقش بسیار عظیمی داشتند.

این بیدارسازی ممکن نمی شد مگر اینکه تکانی در وجدان ها پدیدار می شد؛ یعنی امام حسین علیه السلام باید وجدان هایی که خوابیده بود را بیدار می کردند.

برای بیدار کردن کسی که در خواب غفلت سنگین فرورفته، باید مظلومیت عظیمی در صحنه می آورد.

امام حسین علیه السلام حقانیت را از طریق مظلومیت به صحنه آوردند و برای این منظور، نه تنها خودشان به شهادت می رسند، بلکه خانواده و بچه ها هم به اسارت می برند.

یعنی خانواده پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است که باید به صحنه بیاید تا عده ای شهید و گروهی اسیر شوند تا فطرت های خفته بیدار شود.

پیامدهای فراموش کردن حدیث ثقلین در حدیث ثقلین می خوانیم که إِنِّی تَارِک فِیکمْ أَمْرَینِ إِنْ أَخَذْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- کتَابَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ اهل بیتی عِتْرَتِی أَیهَا النَّاسُ اسْمَعُوا وَ قَدْ بَلَّغْتُ إِنَّکمْ سَتَرِدُونَ عَلَی الْحَوْضَ فَأَسْأَلُکمْ عَمَّا فَعَلْتُمْ فِی الثَّقَلَینِ وَ الثَّقَلَانِ کتَابُ اللَّهِ جَلَّ ذِکرُهُ وَ اهل بیتی؛ من در میان شما دو چیز باقی می گذارم که اگر آن ها را دستاویز قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد: کتاب خدا و عترتم که اهل بیتم هستند.

ای مردم بشنوید! من به شما رساندم که شما در کنار حوض بر من وارد می شوید، پس من از شما درباره رفتارتان با این دو یادگار ارزشمند سؤال خواهم کرد، یعنی کتاب خدا و اهل بیتم.

بر این اساس، قرآن و امام به عنوان دو ثقل دین اسلام مطرح هستند.

چگونه جامعه ای که به تازگی حدیث ثقلین را از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیده بود، به این سادگی بین این دو ثقل تفکیک قائل شد و احساس گناه هم نکرد؟ برخی دستورات دینی مانند نماز، روزه و.

مواردی است که اگر کسی آن را نقض کند احساس گناه زیادی دارد.

ولی نقض ولایت و امامت که گناهی است اعظم، کم ترین احساس گناه را دارد و این از عجایب ولایت است.

این حادثه در صدر اسلام رخ داده است.

این نگاه عظیم نقض دستور خداوند، یعنی دستور ولایت و امامت است.

دستور امامت قبل از دستورات دیگر است.

قبل از نماز، روزه، حج، قبل از هر چیزی ولایت و امامت مطرح است.

این دستور نقض شده، شکسته شده و احساس گناه هم وجود ندارد.

انسان احساس نمی کند که در حال گناه است.

چرا؟ چون نماز می خواند، روزه می گیرد، حجش را انجام می دهد، این ها عبادت است.

پس گمان می کند گناهی نکرده است.

همه این اتفاقات در دوران امام حسین علیه السلام اتفاق افتاد که منجر به شهادت مظلومانه آن حضرت شد؟ درست است.

درباره امام حسین علیه السلام، ما با این مسئله مواجه هستیم که سیر جریان ارتجاعی این طور نبوده که در همین مرحله متوقف شود.

مرحله بعد از معاویه که سلطنت جری شده، یزید ملعون بر سر کار می آید.

به هرحال سیر قهقرایی و ارتجاعی نمی تواند متوقف شود که این نکته بسیار مهمی است.

این سیر ارتجاعی که منجر به پادشاهی جدید می شود، می گوید من در مقام سلطنت هستم و کار خود را کردم؛ چون سلطنت این بود که دو بخش دین یعنی قرآن و امام را از هم جدا کردند؛ یعنی بخش ثقل اصغر و ثقل را جدا کرده و اعلام کرند ما ثقل اکبر یعنی قرآن و کعبه را قبول داریم، اما ثقل اصغر یعنی امامت را قبول نداریم.

این در حالی است که امام یعنی دین ناطق و قرآن ناطق.

وقتی یزید می گوید قرآن ناطق را قبول ندارم، یعنی چه؟ یعنی من خودم قرآن را تفسیر می کنم! کعبه را تغییر می دهم! این بود ارتجاع خفی و اتفاقی که بعد از وفات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می افتد.

آنچه روی داده آن است که وقتی جامعه ای بین این دو ثقل تفکیک قائل می شود، ثقل اول را می گیرد و ثقل دوم را نمی پذیرد، خودش در جایگاه تفسیر می نشیند، تلاش می کند آن ضد ارزش های قبلی را برگرداند و احیا بکند.

مقصود یزید از کشتن امام حسین (ع) چه بود؟ یزید که این گونه حکومت را در دست گرفته بود و حدیث ثقلین را از یاد بسیاری از مردم برده بود، دیگر چرا امام حسین علیه السلام را به شهادت رساند؟ هدف و مقصدش از کشتن ثقل اصغر اسلام چه بود؟ آیا نمی شد مثلا آن حضرت را به کوفه راه ندهد یا به شهر دیگری تبعید کند، چنانکه در دوران امام رضا علیه السلام یا امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام اتفاق افتاد؟ به هرحال یزید و یزیدیان درنهایت احساس می کنند که اگرچه که الان در این مقطع موفق هستم اما آینده را می بیند و در افق آینده احساس خطر می کند و درست هم احساس خطر می کند.

احساس می کند که درست است الان قرآن و امام را جدا کردم، بین کعبه و حکومت فاصله انداختم ولی می فهمد که درواقع نمی شود جدایی ایجاد کرد.

احساس می کند درست است که این جدایی واقع شده، اما این جدایی موقتی است و هرلحظه این امکان وجود دارد که این دو به هم برسند؛ یعنی دوباره ثقل اکبر و ثقل اصغر در جامعه به هم برسند و جامعه رویکردی که به ثقل اکبر دارد برای ثقل اصغر هم به دست بیاورد.

ممکن است دوباره امام بیاید.

امام که بیاید همه چیز تغییر می کند.

جریان ارتجاعی این احساس را دارد و درست هم می فهمد که به خود شیطان می رسد.

شیطان می داند که قرآن را از امام علی بن ابیطالب علیه السلام جدا کردم، کعبه را از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها جدا کردم و اعلام کردم مسئول و متولی قرآن و کعبه معاویه است، معاویه ای که از نماد ارتجاع و کفر و جاهلیت است، جاهلیت را می خواهد با پوسته ای از قرآن و کعبه پر کرده اند ولی می داند که قرآن و کعبه که ثقل اکبر است در کنار امامت معنا دارد.

همواره این زمینه وجود دارد که ثقل اصغر که امام و حجت است و به دنبال حجت انسانی که مثل اعلای حجت است، به قرآن برسد و در بین مردم نهادینه شود.

جریان ارتجاعی، طاغوتی و قهقرایی از آینده خوف می کند.

چه هرلحظه ممکن است انسان توجهش به قرآن و کعبه باشد و از طریق حجت به قرآن رجوع کند و بساط یزید به هم می ریزد.

از اینجا به بعد راه حل یزید این است که همان طور که ثقل اصغر را کنار گذاشت، ثقل اکبر هم باید کنار گذاشته شود؛ یعنی قرآن و کعبه باید کنار بروند.

سیل جریان حکومت برایش شوکی است.

یزیدیان اسلام را عامل قدرت گرفتن خود می دانند یعنی دستورالعمل یزید این بود که اصل اسلام و قرآن هم باید کنار برود؟ بله.

یزید می خواست ظاهر اسلام هم کنار برود.

او می گفت باطنش را که کنار زده بودیم، چه کسی گفته اسلام باید در جامعه حاکم باشد؟ قرآن و کعبه یعنی چه؟ قبل از شهادت امام حسین علیه السلام را ببینید.

توجه مسلمانان به آن اراذل و اوباش شده و اسلام به صورت تحریفی در حال انجام است، نماز تحریفی، حج تحریفی، همه چیز تحریفی است.

برای اینکه این خطر بالقوه برطرف شود، گام بعدی حذف ثقل اکبر است؛ یعنی حذف قرآن و کعبه و حذف ظاهر اسلام.

همان طور که در سلطنت خلفای عربی دیدیم، تصورشان این بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اسلام پدیده ای بود برای اینکه بیاید و عرب را قدرت بدهد، به عنوان یک کار نژادی و سوری و ظاهری که ما عرب هستیم، برتری داریم یا اینکه ما بگوییم نژاد غیر عرب آمده و به قدرت رسیده و سلطنت را به ما داد، از این به بعد خودمان می دانیم چه کنیم.

چنانکه یزیدیان اسلام را عامل به قدرت رسیدن خودشان می دانند و وقتی از آن ها مسئولیت اسلامی بخواهیم، اصل اسلام را هم تحریف می کنند.

راه حل این مشکل حذف ثقل اکبر یعنی ظاهر اسلام، قرآن کریم و کعبه، یعنی اعلام کند که ما اسلام را نمی خواهیم.

درواقع یزید اسلام را عامل به قدرت رسیدن خودش می دانست و حالا که به قدرت رسیده بود، قصد حذف آن را داشت؟ چرا؟ دلیلش این است که فکر می کنند اسلام وسیله ای برای به قدرت رسیدن نژاد عرب یا طایفه قریش بوده است.

بعد از آن مزاحم است و باید کنار برود.

متأسفانه از اول خلافت این فاجعه رخ می دهد ولی خفی.

متأسفانه این حادثه نکبت بار با این دیدگاه رایج شد که تا زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خوب بود ولی بعد از آن حضرت دیگر نیازی به اسلام نیست.

چرا؟ چون آن محوری که آن ها می خواهند، پیامبر عمل نمی کند.

مثل حضرت موسی علیه السلام و انبیاء بنی اسراییل که دقیقاً همین حالت است که گروه های صهیونیستی شکل گرفته و محفل های خاص یهودی ایجاد شده است.

این ها نسبتاً به انبیاء تعاونی داشتند، مثلاً انبیاء بنی اسراییل مانند حضرت داوود و سلیمان علیهماالسلام که حکومت تشکیل دادند از آن ها انتظار بی جا داشتند.

ولی این ها پیامبران برحق بودند و التزامی به تفکرات باطل صهیونیستی و یهودی و انحرافی نداشتند.

یهود علاوه بر اینکه می داند حضرت داوود و حضرت سلیمان علیهماالسلام قدرت دارند ولی خودشان می گویند این ها چرا به این گونه که ما می خواهیم عمل نمی کنند؟ به خصوص در مورد حضرت سلیمان علیه السلام می پرسیدند چرا موازین ناسیونالیستی و نژادی را رعایت نمی کند؟ چرا با دیگران ارتباط دارد؟ چرا با غیر اسراییل ارتباط دارد و با آن ها وصلت می کند؟ این چرا ها باعث شد که بگویند حضرت سلیمان علیه السلام یا کنار برود یا به ما قدرت دهد؟ این اتفاق عیناً برای پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله واقع می شود که آن حضرت درعین حالی که به آن ها قدرت داده دیگر کار تمام شد و باید کنار گذشته شود! قدم اول هم آن بود که اول خانواده اش کنار گذاشته شود و فقط ظاهر دین باقی بماند.

مرحله دوم این بود که ظاهر دین هم کنار گذاشته شود.

می گفتند ما اعراب خدایان داشتیم، بت ها داشتیم، خدای قوم عرب هم داشتیم.

خدای قوم عرب با خدای قوم پارس فرق می کند! قرآن و امام جدایی هم را تحمل نمی کنند این کارهایی است که در دوران یزید اتفاق افتاد؟ بله، در مواردی در دوران یزید اتفاق افتاده که ظاهر دین را حذف می کردند.

این مقطعی است که مأموریت حجت خداوند فرق می کند با آن مرحله ای که ظاهر را مراعات می کند.

در اینجا به علت اتحاد ابدی و عزلی که میان ثقل اکبر و ثقل اصغر وجود دارد، قرآن حافظ امام است و امام حافظ قرآن؛ قرآن دلالت بر امام می کند و امام دلالت بر قرآن؛ امام جانش برای قرآن است همان طور که قرآن جانش برای امام است.

این دو ثقلین حالت عشق با هم دارند.

عاشق همدیگر هستند.

کعبه عاشق امام حسین علیه السلام است و امام حسین علیه السلام عاشق کعبه است.

کعبه اجازه نمی دهد غیر از امام حسین علیه السلام و غیر ائمه اطهار علیهم السلام را متولی خود به عنوان مسئولش و به عنوان امامش قرار دهد.

هرکه غیر امام را دفع کرده و بیرون می کند.

حالا که این طور است، دیگر جای تحمل دیگر نیست.

اینجا دیگر کار تقید نیست.

چون کار به حذف اسلام رسیده است و به همین علت مأموریت ویژه امام حسین علیه السلام قیام و انقلاب و شهادت است.

خود حضرت هم از قبل از شهادت خود باخبر بودند.

پس اولین اتفاقی که می افتد این است که جریان ارتجاعی و قهقرایی نمی تواند ظاهر اسلام را حذف بکند؛ یعنی قرآن کریم و کعبه را نمی تواند حذف بکند.

درست است؟ این اولین اثری است که در قیام و شهادت امام حسین علیه السلام وجود دارد.

این را هم برادران و خواهران اهل سنت بدانند که اگر قرآن و کعبه به دستانشان رسیده، چگونه و با ریخته شدن چه خون هایی رسیده است؟ این قرآن و کعبه از کجا به شما رسیده است؟ باید بدانند که اگر امام حسین علیه السلام نبود، خون مطهر آن حضرت نبود، الان برادران اهل سنت ما هم از کعبه برخوردار نبودند.

ظاهر اسلام هم به ما نمی رسید.

حضور زنان و کودکان در میدان عاشورا، نمایش مظلومیت عظیم بود امام حسین علیه السلام به گونه ای قیام کردند که آثارش هم تا به امروز باقی و پایدار مانده و هر سال مهم تر و درخشان تر تجلی پیدا می کند.

اما در مورد قیام عاشورا یک پرسش اساسی مطرح می شود و جواب های متنوع و بعضاً مختلفی ارائه می شود.

سؤال این است که حضرت سیدالشهدا علیه السلام بااینکه به تصریح شما می دانستند در این راه به شهادت می رسند، چرا خانواده را با خودشان به سمت کربلا بردند؟ به هرحال مردان غیرتمند و دین داری مانند حضرات ابوالفضل و حضرت علی اکبر علیهماالسلام بودند.

چه ضرورتی موجب شده بود که زنان و دختران را به میدان مبارزه ببرند؟ حضور کودکان در آن صحرای پرخطر که درنهایت طبیعتاً منجر به اسارت ایشان می شد، چه تعبیر و مفهومی دارد؟ باید توجه داشت که زنان در این میدان نقش بسیار عظیمی داشتند.

این بیدارسازی ممکن نمی شد مگر اینکه تکانی در وجدان ها پدیدار می شد؛ یعنی امام حسین علیه السلام باید وجدان هایی که خوابیده بود را بیدار می کردند.

برای بیدار کردن کسی که در خواب غفلت سنگین فرورفته، باید مظلومیت عظیمی در صحنه می آورد.

امام حسین علیه السلام حقانیت را از طریق مظلومیت به صحنه آوردند.

مظلومیت چیزی است که فطرت ها متوجه آن می شوند.

حتی فطرت هایی که خاموش شده به نوعی متوجه می شود.

به هرحال در همه فطرت ها نفرتی از ظالم ها وجود دارد که مبدل به دفاع از مظلوم می شود.

پس حضرت باید مظلومیتی را به طور مطلق به نمایش درمی آورد و برای نمایش مظلومیت، نه تنها خودشان به شهادت می رسند، بلکه خانواده و بچه ها هم به اسارت می برند.

یعنی خانواده پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است که باید به صحنه بیاید تا عده ای شهید شوند و گروهی هم اسیر شوند تا مقداری مردم بیدار شوند.

این بیداری در همان زمان اتفاق افتاد؟ وقتی اسرا را منزل به منزل می بردند، مردم می آمدند ببینند چه کسی با خلیفه جنگیده.

وقتی می دیدند خانواده پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله هستند اولین تکان را می خوردند.

این تحول از همان لحظه ورود آن خانواده عظیم الشأن به کوفه شروع شد.

زنان با دیدن حضرت زینب(س) در بین اسراء پی به ظلم بزرگ یزید بردند مگر آن ها از قبل نمی دانستند این بزرگان، خانواده رسول خدا صلی الله علیه و آله هستند؟ مگر خودشان هجده هزار نامه به عنوان دعوت از امام حسین علیه السلام به مدینه نفرستاده بودند تا حضرت وارد کوفه شود؟ اما چرا بعد مقابلشان ایستادند؟ دیدن اسارت زنان و کودکان چه اثری داشت؟ خیلی ها نمی دانستند این هایی که اسیرند خانواده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هستند.

مثلاً در شام، کسی آن ها را نمی شناخت.

چون مردم شام اطلاع کمتری از این خاندان داشتند.

بعد که اسراء وارد شدند فهمیدند.

یا در کوفه زنانی گویی به چشم می بینند که حضرت زینب سلام الله علیها اسیر شده است، حضرت زینبی که معروف به استاد قرآن زنان عراق بوده، بزرگ زنان و مدرس آن ها بوده.

این ها بیدارسازی است.

وقتی در دربار یزید ملعون، سر مطهر حضرت سیدالشهدا علیه السلام را وارد می کنند و بعد اسراء وارد می شوند، اولین واکنش ها را زنان یزید نشان می دهند.

پرده را کنار زده، گریه و زاری می کنند، عرض سلام به سر حضرت اباعبدالله علیه السلام می کنند و لعن کردن یزید.

این نشان دهنده این است که اگر کاروانی نبود، اگر خانواده ای نبود که اسیر بشوند، گویی این مسیر کامل نمی شد.

چرا واقعه محرم را هر سال تکرار می کنیم و هر سال مداحی و روضه خوانی می کنیم و این حقیقت را برای خودمان تصور کرده و عزاداری می کنیم؟ چرا عزاداری برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام هیچ وقت برایمان تکراری نمی شود و 14 قرن است گریانیم؟ حکمت ریخته شدن این خون مطهر و تازه ماندن آن در طول سال ها چیست؟ محرم، تکرار یک حقیقت زنده است.

تکرار آن نه فقط موجب کمتر شدن آن نمی شود، بلکه موجب تازه شدنش می شود.

چون هیچ چیزی تازه تر از خون امام حسین علیه السلام وجود ندارد.

خونی که برای زنده نگه داشتن دین خدا ریخته شده، درنهایت تازگی می ماند و هر سالی که می گذرد و ظاهر این کار تکرار می شود، معرفت انسان به باطن حادثه بیشتر می شود.

باطن حادثه بی نهایت است.

ابعادش بی نهایت است.

ما به مرور متوجه ریشه های فاجعه ای که در کربلا روی داد، می شویم.

راهکار نجات انسان امروز در شناخت ریشه های همان فاجعه است.

اگر کسی می خواهد از فجایع زندگی نجات پیدا کند باید اول با مصیبت کربلا آشنا شود.

ازجمله اسرار ذکر مصیبت و گریه این است که سخنران مستمع را با ریشه فجایع آشنا کند تا درگیر و گرفتار دشواری های این چنینی در دوران خودمان نشویم.

این هم از اسرار عاشورا است که زمینه نجات امروز ما را هم فراهم کرده است.

آشنا شدن با اسرار کربلا برای این است که انسان دوباره دچار فاجعه نشود.

شرط ریشه کنی فاجعه، آشنا شدن با این اسرار است و آن وقت اقامه عزا و گریه.

مجالس محرم برای این است که تنها انسانی و جامعه ای از مصائب می تواند نجات پیدا کند که با این مصائب آشنا شده، معرفت پیدا کرده و تعامل درستی داشته باشد؛ تعامل درست یعنی عزاداری.

عزاداری امام حسین علیه السلام در عین اینکه عقلانیت، علم و حکمت را در بر دارد، موجب افزایش عشق، شور و شوق انسان برای رسیدن به کمال می شود.

تأثیرگذاری امام حسین(ع) در تاریخ، فارغ از بعد زمان بررسی شود امام خمینی (ره) تأکید کرده بودند که محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

دلیل و حکمت این موضوع چیست؟ ما آموزه های حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام و مکتب علمی و فقهی امام باقر و امام صادق علیهماالسلام را داریم، سایر ائمه اطهار علیهم السلام را نیز داریم.

چرا به طور ویژه بر مأموریت حضرت سیدالشهدا علیه السلام تأکید شده است؟ درست است، البته طبعاً می دانید که مکتب خود امام صادق علیه السلام دقیقاً به دنبال عاشورا آمده است.

یعنی عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام زمینه ای شد برای اینکه امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام فرصت پیدا کنند که آن جهاد علمی و عظیم خودشان را انجام دهند.

سایر ائمه اطهار علیهم السلام نیز همین طور.

اگر آن قیام بزرگ عاشورا در کربلا روی نمی داد و اگر خانواده آن حضرت به اسارت گرفته نمی شدند، اسلام به این تجلی و روشنی امروز در دسترس ما قرار نمی گرفت.

درباره حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و امام حسن علیه السلام چطور؟ چرا در بین تمام ائمه اطهار علیهم السلام، به طور ویژه بر قیام حضرت سیدالشهدا علیه السلام تأکید می شود؟ امام حسین علیه السلام مانند یک قله است.

یک جور قله مرکزی است که بر همه چیز در قبل و بعد از خود تأثیر می گذارد.

یعنی نه تنها بعد از خود را تحت تأثیر قرار داده، بلکه قبل از خودش را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

در عالم ملکوت، قبل و بعد زمان ما دیگر این گونه نیست.

از پیش معلوم بود که اویی که اسلام را تا ابد زنده نگه می دارد، امام حسین علیه السلام است.

این از خود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که حسین از من است و من از حسینم.

من یعنی شخص پیامبر، شأن پیامبر، دین پیامبر، حقیقت پیامبر از حسین است.

روایتی قبل از شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام نقل شده که ثواب گریه بر آن حضرت را می گویند.

توجه داشته باشید قبل شهادت ایشان، قبل از تولد حضرت، قبل از خلق آدم گریه انجام می شود.

پس بعد زمانی در کار نیست.

امام حسین علیه السلام تا این همه عظمت دارد.

مکتب امام صادق علیه السلام همان مکتب حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است که مدت کمی بعد از شهادت حضرت شروع می شود.

بعد از شهادت ما فقط دوران امام سجاد علیه السلام را داریم که ایشان طبق مأموریت الهی کارشان امامت و درعین حال ذکر و مناجات و دعا است.

چرا بعد از آن قیام بزرگ در عاشورا و بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، مشعل دین باید در قالب ذکر و مناجات روشن بماند که حاصل آن صحیفه سجادیه شد؟ بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، جامعه به گونه ای شده بود که نیاز بود معارف دین اسلام در قالبی عارفانه و عاشقانه بیان شود.

محتوای دعاها و مناجات امام سجاد علیه السلام عشق است؛ عشق یعنی لذت و رضایت.

یعنی امام سجاد علیه السلام در قالب دعا بیان فرموده که از خدا راضی است که این بلا را قرار داده ولی از انسانی که موجب این ها شده راضی نیست و نسبت به انسانی که عامل این مصائب شده اعلام اعتراض دارد.

مناجات امام زین العابدین علیه السلام زمینه ای است برای مرحله بعدی فعالیت ائمه اطهار علیهم السلام که کار علمی و فرهنگی را آغاز کنند.

یعنی همان کاری که امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام انجام دادند.

به برکت خون امام حسین علیه السلام و زمینه ای که آن حضرت فراهم کرد این نهضت اسلامی ادامه پیدا کرد.


کلید واژه ها: کربلا - امام حسین - اسلام - امام - عاشورا - پیام - خانواده - جغرافیا - زنان - کودکان - پیام عاشورا - فراموش کردن - رسانه - تاریخ - منتشر - شهادت - جهان - خواب - قرآن - بزرگ - خبرگزاری - حقیقی - گزارش - جدایی - فاجعه - همراه - هایی - اسیر - شهید - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
فاضل میبدی بیان کرد: برخی موضوعات از شأن فقیه خارج است

جامعه برای برون رفت از بحران ها نیازمند تفکر شریعتی است

معیشت و اشتغال مردم بسیار مهم است

8 کشور اروپایی خواستار اجرای کامل برجام شدند

دیدار مدیر کل و اعضای شورای معاونین و روسای ادارات آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران با سید حسن خمینی

گردشگری می تواند 50 درصد معضل اشتغال را برطرف کند/ با 50 میلیون تومان می توان در حوزه گردشگری به نتیجه رسید/ ایران جزو 10 کشور برتر گردشگری

ماموریتی درباره مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

تقدیم بودجه به بعد از اعمال اصلاحات رهبری موکول شد

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص): مسکن مهر پردیس به ما واگذار نشده است

خدمت به محبین و شیعیان اهل بیت (ع) از عوامل عاقبت بخیری است

80 درصد تسهیلات بانکی در اختیار 200 نفر است

روایت عضو کمیسیون انرژی مجلس از آخرین جلسه اوپک

خلیج فارس ﺑﺮای ﭼﻪ ﺑﺎﯾﺪ در دﺳﺖ ﭼﯿﻨﯽ ﻫﺎ ﺑﺎﺷﺪ؟

پست اینستاگرامی معنادار بهنوش طباطبایی! +عکس

تکذیب خبرِ خوراندن سوزن به دانش آموز خوزستانی توسط معلمش

مجادله توییتری ضرغامی و آشنا

عبرت های منتظرانه در سرگذشت قوم موسی(ع)

دستگاه های حاکمیتی در نوک پیکان حملات دشمن قرار گرفته اند

مادربزرگ 102 ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست +فیلم

آل حبیب: ایران بر سر امنیت و توانمندی دفاعی متعارف خود مصالحه نمی کند

وکیل سابق ترامپ به 3 سال زندان محکوم شد

مرگ دلخراش دختربچه ساوجی پس از سقوط از ساختمان

گله محقق داماد از رییس جمهور

تلاش برای تصویب دوباره قانونی که وجود دارد

بودجه پیشنهادی شوراهای روستا باید بر مبنای برنامه ریزی باشد

محدثی: برخی آرای موسی صدر خام و غیرواقع بینانه است/ زائری: مطالعه دقیق و درکی از آن فضا ندارید

اصل خوشبختی در یکی از فرمایشات پیامبر(ص)

محمد صدر: برخی مخالفان داخلی برجام ممکن است نفوذی باشند

استخدام شرکت چوپ در بندرعباس

راهکار کدخدایی برای جلوگیری از بروز لایه های پنهانی در بودجه

تقدیم بودجه 98 به مجلس بعد از اعمال اصلاحات مدنظر رهبری

مراقب دام کلاهبرداران پیامکی باشید

استخدام مشاور تحصیلی در منطقه طرشت تهران

صدایی که قرار است دیگر در جنگل های شمال شنیده نشود + فیلم

رییس سازمان میراث فرهنگی: بازگشت بیش از 11 هزار شی تاریخی به ایران/ به همتای خود در گرجستان هشدار داده ایم

شورای شهر قزوین توجه ویژه ای به مطالبات اصحاب هنر دارد

تلاش برای تصویب دوباره قانونی که وجود دارد

بودجه پیشنهادی شوراهای روستا باید بر مبنای برنامه ریزی باشد

«اسماعیل بخشی» به قید وثیقه آزاد شد/ هیچ کارگری بازداشت نیست

سفیر ایران در تفلیس: ایرانی ها نباید هزینه نقص و خلاء قوانین گرجستان را بپردازند

هیچ دشمنی فکر تجاوز به ایران را نمی کند

تاکید سید عمار حکیم بر پایان یافتن جنگ در یمن

استخدام کارمند اداری مشاور در دفتر گروه کارگزاری های نیکان

استخدام مسئول برنامه ریزی وتوسعه برند سواروسکی درگروه چرم درسا

استخدام کارشناس حسابرسی در گروه چرم درسا در تهران

استخدام مشاور تحصیلی آقا در یک انتشارات معتبر در کرمانشاه

استخدام تعدادی نیروی رویه کوب جهت همکاری در اصفهان

لایحه بودجه 98 به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی آید

صالحی: غنی سازی در حال انجام است/ در هر حجمی بخواهیم غنی سازی را انجام می دهیم

رشد 58 درصدی ورود گردشگران خارجی در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته

تهدید جدی سیلاب برای پلدختر/ بندهای خاکی در شهر احداث شود

دادستان عمومی انقلاب شوش: «اسماعیل بخشی» به قید وثیقه آزاد شد/ هیچ کارگری بازداشت نیست

صالحی: بلوف نیست، نظام اراده کند، غنی سازی 20 درصد را در فردو از سر می گیریم| اروپا هر چه زودتر تعهدات خود را عملیاتی کند تا ایران ناچار نشود از تعهداتش بکاهد

سخنرانی رهبرانقلاب در دیدار جمعی از خانواده های شهدا +صوت

رییس سازمان میراث فرهنگی خبر داد بازگشت بیش از 11 هزار شی تاریخی به ایران

نعمتی در گفت وگو با فارس : لایحه بودجه 98 به علت برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی آید

صالحی: نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را در فردو از سر می گیریم/ اروپا هر چه زودتر وفای به عهد کند/ دو نیروگاه عظیم در حال احداث داریم

پیش از نشست درباره قطعنامه 2231| اروپایی های شورای امنیت از برجام حمایت کردند

باز گشت 11 هزار لوح گلی تخت جمشید از امریکا به ایران

راه اساسی مقابله با چالش های موجود در بخش کشاورزی افزایش بهره وری است

حضور آذربایجان شرقی تبریز 2018 در دهمین نمایشگاه ملی گردشگری پارس

کارگران ایران خودرو آبروی صنعت کشور هستند

2121 طرح عمرانی سپاه در سیستان و بلوچستان افتتاح شد

صالحی: نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را در فردو از سر می گیریم

استخدام مدیر مالی آقا در شرکت پتروتک دیاکوراد در تهران

استخدام شرکت معتبر پیمانکاری فعال در دشت آزادگان

8 کشور اروپایی خواستار اجرای کامل برجام هستند

استخدام تراکت پخش کن و ناظر آقا در تهران

صالحی: نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را از سر می گیریم!

دیدار فعالان فضای مجازی با مادر ژاپنی الاصل شهید بابایی+عکس

واکنش بروجردی به عضویت رژیم صهیونیستی در FATF

آیا فرماندهان در جنگ تحمیلی جوانان را به کشتن دادند؟ +فیلم

هلال احمر نیروهای با سه سال سابقه را استخدام می کند

نمایندگان محافظه کار جلوی عزل ترزا می را می گیرند؟

ضرورت تبیین خدمات نظام برای مردم

آخرین مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی بازنشستگان

8 کشور اروپایی: خواستار اجرای کامل برجام هستیم

پذیرش مسافران ایرانی گرجستان سخت تر می شود

آیت الله غرویان: دچار جنگ قرائتهای مختلف از دین شده ایم

تأثیرپذیری ادبیات از قرآن در ظواهر دین متوقف شده است

نعمتی در گفت وگو با فارس : لایحه بودجه 98 به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه به مجلس نمی آید

اجرای اصل 53 می تواند از بروز لایه های پنهانی دربودجه جلوگیری کند

وزیران بهداشت ایران و هند بر گسترش همکاری ها تاکید کردند

نظام اراده کند غنی سازی 20 درصد را از سر می گیریم

صالحی: غنی سازی در حال انجام است/ در هر حجمی بخواهیم غنی سازی را انجام می دهیم

زیست مومنانه در جهان امروز

بازداشت شمار زیادی از اعضای گروهک انصارالفرقان

سنایی و ریابکوف با یکدیگر دیدار کردند

محسن هاشمی: نقدینگی های سرگردان جذب پروژه های بزرگ شهری شوند

ترامپ به حمله استراسبورگ واکنش نشان داد

استخدام سرپرست حسابدار مالی در شرکت درسا لوازم خانگی آشپزخانه

استخدام مسئول تبلیغات،منشی در شرکت مبلمان اداری داتیس در تهران

آخرین وضعیت تغییر استانداران بازنشسته

قانون نظارت بر انتخابات شوراها تغییر می کند + جزییات

کارگران ایران خودرو آبروی صنعت کشور هستند

نخستین رییس سازمان انرژی اتمی ایران: بیشتر دوست دارم با عنوان دانشگاه بوعلی سینا شناخته شوم

نعمتی در گفت وگو با فارس : لایحه بودجه 98 به خاطر برخی اصلاحات یکشنبه هفته بعد به مجلس نخواهد آمد

روایت عضو کمیسیون انرژی مجلس از آخرین جلسه اوپک

امضای تفاهم نامه میان ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم و اداره کل حفاظت از محیط زیست

​چرا سیدالشهدا زنان و کودکان را همراه خود به کربلا بردند؟

​چرا سیدالشهدا زنان و کودکان را همراه خود به کربلا بردند؟