مطالب مرتبط:
کودکان کرمانشاهی با طفل 6 ماهه دشت کربلا همنوا شدند
درمان رایگان مادران و کودکان معتاد / لزوم حمایت ویژه از زنان در پاتوق ها
زنان و کودکان مهاجر در معرض بیشترین آسیب از وضع اقتصادی
کودکان کرمانشاهی با طفل 6 ماهه دشت کربلا همنوا شدند
فداکاری «ابراهیم» باعث نجات تعداد زیادی از زنان و کودکان شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 13:422018-09-19سياسي

​چرا سیدالشهدا زنان و کودکان را همراه خود به کربلا بردند؟


کاروان اسرای کربلا به منزله رسانه ای بود که مانع مدفون شدن پیام عاشورا در کربلا شده و این رمز بزرگ را در جغرافیا و تاریخ جهان منتشر کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری تقریب، پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در حدیث ثقلین تصریح فرموده که قرآن و اهل بیت علیهم السلام به عنوان دو ثقل دین اسلام هرگز از هم جدا نخواهند شد.

این در حالی است که دشمنان اسلام و امامان معصوم علیهم السلام بارها تلاش کرده اند که میان دو یادگار رسول خدا صلی الله علیه و آله جدایی انداخته و قرآن را بدون در نظر گرفتن مفسر حقیقی آن که امام معصوم است، به نفع خود تفسیر کنند.

حضور زنان و کودکان در صحرای کربلا و شکل گرفتن اسارت اهل بیت علیهم السلام در کنار شهادت امام حسین علیه السلام و یاران باوفای آن حضرت، به منزله رسانه ای بود که پیام کربلا و ظلم یزیدیان در کربلا مدفون نشده و در جغرافیا و تاریخ جهان منتشر شود.

چنانکه مشاهده می کنیم عبور اسرای کربلا از شهر شام و حضور ایشان در دربار یزید، رازهای بزرگی از فاجعه ظلم یزیدیان به کاروان عاشوراییان را برملا کرده است.

طی گفت وگویی که با حجت الاسلام سیدمحمد قائم مقامی انجام داده ایم، به طور تفصیلی به بررسی ابعاد و زمینه های قیام عاشورا پرداخته ایم.

حجت الاسلام قائم مقامی در این گفت وگو تأکید کرده است که: که زنان در این میدان نقش بسیار عظیمی داشتند.

این بیدارسازی ممکن نمی شد مگر اینکه تکانی در وجدان ها پدیدار می شد؛ یعنی امام حسین علیه السلام باید وجدان هایی که خوابیده بود را بیدار می کردند.

برای بیدار کردن کسی که در خواب غفلت سنگین فرورفته، باید مظلومیت عظیمی در صحنه می آورد.

امام حسین علیه السلام حقانیت را از طریق مظلومیت به صحنه آوردند و برای این منظور، نه تنها خودشان به شهادت می رسند، بلکه خانواده و بچه ها هم به اسارت می برند.

یعنی خانواده پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است که باید به صحنه بیاید تا عده ای شهید و گروهی اسیر شوند تا فطرت های خفته بیدار شود.

پیامدهای فراموش کردن حدیث ثقلین در حدیث ثقلین می خوانیم که إِنِّی تَارِک فِیکمْ أَمْرَینِ إِنْ أَخَذْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- کتَابَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ اهل بیتی عِتْرَتِی أَیهَا النَّاسُ اسْمَعُوا وَ قَدْ بَلَّغْتُ إِنَّکمْ سَتَرِدُونَ عَلَی الْحَوْضَ فَأَسْأَلُکمْ عَمَّا فَعَلْتُمْ فِی الثَّقَلَینِ وَ الثَّقَلَانِ کتَابُ اللَّهِ جَلَّ ذِکرُهُ وَ اهل بیتی؛ من در میان شما دو چیز باقی می گذارم که اگر آن ها را دستاویز قرار دهید، هرگز گمراه نخواهید شد: کتاب خدا و عترتم که اهل بیتم هستند.

ای مردم بشنوید! من به شما رساندم که شما در کنار حوض بر من وارد می شوید، پس من از شما درباره رفتارتان با این دو یادگار ارزشمند سؤال خواهم کرد، یعنی کتاب خدا و اهل بیتم.

بر این اساس، قرآن و امام به عنوان دو ثقل دین اسلام مطرح هستند.

چگونه جامعه ای که به تازگی حدیث ثقلین را از رسول خدا صلی الله علیه و آله شنیده بود، به این سادگی بین این دو ثقل تفکیک قائل شد و احساس گناه هم نکرد؟ برخی دستورات دینی مانند نماز، روزه و.

مواردی است که اگر کسی آن را نقض کند احساس گناه زیادی دارد.

ولی نقض ولایت و امامت که گناهی است اعظم، کم ترین احساس گناه را دارد و این از عجایب ولایت است.

این حادثه در صدر اسلام رخ داده است.

این نگاه عظیم نقض دستور خداوند، یعنی دستور ولایت و امامت است.

دستور امامت قبل از دستورات دیگر است.

قبل از نماز، روزه، حج، قبل از هر چیزی ولایت و امامت مطرح است.

این دستور نقض شده، شکسته شده و احساس گناه هم وجود ندارد.

انسان احساس نمی کند که در حال گناه است.

چرا؟ چون نماز می خواند، روزه می گیرد، حجش را انجام می دهد، این ها عبادت است.

پس گمان می کند گناهی نکرده است.

همه این اتفاقات در دوران امام حسین علیه السلام اتفاق افتاد که منجر به شهادت مظلومانه آن حضرت شد؟ درست است.

درباره امام حسین علیه السلام، ما با این مسئله مواجه هستیم که سیر جریان ارتجاعی این طور نبوده که در همین مرحله متوقف شود.

مرحله بعد از معاویه که سلطنت جری شده، یزید ملعون بر سر کار می آید.

به هرحال سیر قهقرایی و ارتجاعی نمی تواند متوقف شود که این نکته بسیار مهمی است.

این سیر ارتجاعی که منجر به پادشاهی جدید می شود، می گوید من در مقام سلطنت هستم و کار خود را کردم؛ چون سلطنت این بود که دو بخش دین یعنی قرآن و امام را از هم جدا کردند؛ یعنی بخش ثقل اصغر و ثقل را جدا کرده و اعلام کرند ما ثقل اکبر یعنی قرآن و کعبه را قبول داریم، اما ثقل اصغر یعنی امامت را قبول نداریم.

این در حالی است که امام یعنی دین ناطق و قرآن ناطق.

وقتی یزید می گوید قرآن ناطق را قبول ندارم، یعنی چه؟ یعنی من خودم قرآن را تفسیر می کنم! کعبه را تغییر می دهم! این بود ارتجاع خفی و اتفاقی که بعد از وفات پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می افتد.

آنچه روی داده آن است که وقتی جامعه ای بین این دو ثقل تفکیک قائل می شود، ثقل اول را می گیرد و ثقل دوم را نمی پذیرد، خودش در جایگاه تفسیر می نشیند، تلاش می کند آن ضد ارزش های قبلی را برگرداند و احیا بکند.

مقصود یزید از کشتن امام حسین (ع) چه بود؟ یزید که این گونه حکومت را در دست گرفته بود و حدیث ثقلین را از یاد بسیاری از مردم برده بود، دیگر چرا امام حسین علیه السلام را به شهادت رساند؟ هدف و مقصدش از کشتن ثقل اصغر اسلام چه بود؟ آیا نمی شد مثلا آن حضرت را به کوفه راه ندهد یا به شهر دیگری تبعید کند، چنانکه در دوران امام رضا علیه السلام یا امام هادی و امام عسکری علیهماالسلام اتفاق افتاد؟ به هرحال یزید و یزیدیان درنهایت احساس می کنند که اگرچه که الان در این مقطع موفق هستم اما آینده را می بیند و در افق آینده احساس خطر می کند و درست هم احساس خطر می کند.

احساس می کند که درست است الان قرآن و امام را جدا کردم، بین کعبه و حکومت فاصله انداختم ولی می فهمد که درواقع نمی شود جدایی ایجاد کرد.

احساس می کند درست است که این جدایی واقع شده، اما این جدایی موقتی است و هرلحظه این امکان وجود دارد که این دو به هم برسند؛ یعنی دوباره ثقل اکبر و ثقل اصغر در جامعه به هم برسند و جامعه رویکردی که به ثقل اکبر دارد برای ثقل اصغر هم به دست بیاورد.

ممکن است دوباره امام بیاید.

امام که بیاید همه چیز تغییر می کند.

جریان ارتجاعی این احساس را دارد و درست هم می فهمد که به خود شیطان می رسد.

شیطان می داند که قرآن را از امام علی بن ابیطالب علیه السلام جدا کردم، کعبه را از حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها جدا کردم و اعلام کردم مسئول و متولی قرآن و کعبه معاویه است، معاویه ای که از نماد ارتجاع و کفر و جاهلیت است، جاهلیت را می خواهد با پوسته ای از قرآن و کعبه پر کرده اند ولی می داند که قرآن و کعبه که ثقل اکبر است در کنار امامت معنا دارد.

همواره این زمینه وجود دارد که ثقل اصغر که امام و حجت است و به دنبال حجت انسانی که مثل اعلای حجت است، به قرآن برسد و در بین مردم نهادینه شود.

جریان ارتجاعی، طاغوتی و قهقرایی از آینده خوف می کند.

چه هرلحظه ممکن است انسان توجهش به قرآن و کعبه باشد و از طریق حجت به قرآن رجوع کند و بساط یزید به هم می ریزد.

از اینجا به بعد راه حل یزید این است که همان طور که ثقل اصغر را کنار گذاشت، ثقل اکبر هم باید کنار گذاشته شود؛ یعنی قرآن و کعبه باید کنار بروند.

سیل جریان حکومت برایش شوکی است.

یزیدیان اسلام را عامل قدرت گرفتن خود می دانند یعنی دستورالعمل یزید این بود که اصل اسلام و قرآن هم باید کنار برود؟ بله.

یزید می خواست ظاهر اسلام هم کنار برود.

او می گفت باطنش را که کنار زده بودیم، چه کسی گفته اسلام باید در جامعه حاکم باشد؟ قرآن و کعبه یعنی چه؟ قبل از شهادت امام حسین علیه السلام را ببینید.

توجه مسلمانان به آن اراذل و اوباش شده و اسلام به صورت تحریفی در حال انجام است، نماز تحریفی، حج تحریفی، همه چیز تحریفی است.

برای اینکه این خطر بالقوه برطرف شود، گام بعدی حذف ثقل اکبر است؛ یعنی حذف قرآن و کعبه و حذف ظاهر اسلام.

همان طور که در سلطنت خلفای عربی دیدیم، تصورشان این بود که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و اسلام پدیده ای بود برای اینکه بیاید و عرب را قدرت بدهد، به عنوان یک کار نژادی و سوری و ظاهری که ما عرب هستیم، برتری داریم یا اینکه ما بگوییم نژاد غیر عرب آمده و به قدرت رسیده و سلطنت را به ما داد، از این به بعد خودمان می دانیم چه کنیم.

چنانکه یزیدیان اسلام را عامل به قدرت رسیدن خودشان می دانند و وقتی از آن ها مسئولیت اسلامی بخواهیم، اصل اسلام را هم تحریف می کنند.

راه حل این مشکل حذف ثقل اکبر یعنی ظاهر اسلام، قرآن کریم و کعبه، یعنی اعلام کند که ما اسلام را نمی خواهیم.

درواقع یزید اسلام را عامل به قدرت رسیدن خودش می دانست و حالا که به قدرت رسیده بود، قصد حذف آن را داشت؟ چرا؟ دلیلش این است که فکر می کنند اسلام وسیله ای برای به قدرت رسیدن نژاد عرب یا طایفه قریش بوده است.

بعد از آن مزاحم است و باید کنار برود.

متأسفانه از اول خلافت این فاجعه رخ می دهد ولی خفی.

متأسفانه این حادثه نکبت بار با این دیدگاه رایج شد که تا زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله خوب بود ولی بعد از آن حضرت دیگر نیازی به اسلام نیست.

چرا؟ چون آن محوری که آن ها می خواهند، پیامبر عمل نمی کند.

مثل حضرت موسی علیه السلام و انبیاء بنی اسراییل که دقیقاً همین حالت است که گروه های صهیونیستی شکل گرفته و محفل های خاص یهودی ایجاد شده است.

این ها نسبتاً به انبیاء تعاونی داشتند، مثلاً انبیاء بنی اسراییل مانند حضرت داوود و سلیمان علیهماالسلام که حکومت تشکیل دادند از آن ها انتظار بی جا داشتند.

ولی این ها پیامبران برحق بودند و التزامی به تفکرات باطل صهیونیستی و یهودی و انحرافی نداشتند.

یهود علاوه بر اینکه می داند حضرت داوود و حضرت سلیمان علیهماالسلام قدرت دارند ولی خودشان می گویند این ها چرا به این گونه که ما می خواهیم عمل نمی کنند؟ به خصوص در مورد حضرت سلیمان علیه السلام می پرسیدند چرا موازین ناسیونالیستی و نژادی را رعایت نمی کند؟ چرا با دیگران ارتباط دارد؟ چرا با غیر اسراییل ارتباط دارد و با آن ها وصلت می کند؟ این چرا ها باعث شد که بگویند حضرت سلیمان علیه السلام یا کنار برود یا به ما قدرت دهد؟ این اتفاق عیناً برای پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله واقع می شود که آن حضرت درعین حالی که به آن ها قدرت داده دیگر کار تمام شد و باید کنار گذشته شود! قدم اول هم آن بود که اول خانواده اش کنار گذاشته شود و فقط ظاهر دین باقی بماند.

مرحله دوم این بود که ظاهر دین هم کنار گذاشته شود.

می گفتند ما اعراب خدایان داشتیم، بت ها داشتیم، خدای قوم عرب هم داشتیم.

خدای قوم عرب با خدای قوم پارس فرق می کند! قرآن و امام جدایی هم را تحمل نمی کنند این کارهایی است که در دوران یزید اتفاق افتاد؟ بله، در مواردی در دوران یزید اتفاق افتاده که ظاهر دین را حذف می کردند.

این مقطعی است که مأموریت حجت خداوند فرق می کند با آن مرحله ای که ظاهر را مراعات می کند.

در اینجا به علت اتحاد ابدی و عزلی که میان ثقل اکبر و ثقل اصغر وجود دارد، قرآن حافظ امام است و امام حافظ قرآن؛ قرآن دلالت بر امام می کند و امام دلالت بر قرآن؛ امام جانش برای قرآن است همان طور که قرآن جانش برای امام است.

این دو ثقلین حالت عشق با هم دارند.

عاشق همدیگر هستند.

کعبه عاشق امام حسین علیه السلام است و امام حسین علیه السلام عاشق کعبه است.

کعبه اجازه نمی دهد غیر از امام حسین علیه السلام و غیر ائمه اطهار علیهم السلام را متولی خود به عنوان مسئولش و به عنوان امامش قرار دهد.

هرکه غیر امام را دفع کرده و بیرون می کند.

حالا که این طور است، دیگر جای تحمل دیگر نیست.

اینجا دیگر کار تقید نیست.

چون کار به حذف اسلام رسیده است و به همین علت مأموریت ویژه امام حسین علیه السلام قیام و انقلاب و شهادت است.

خود حضرت هم از قبل از شهادت خود باخبر بودند.

پس اولین اتفاقی که می افتد این است که جریان ارتجاعی و قهقرایی نمی تواند ظاهر اسلام را حذف بکند؛ یعنی قرآن کریم و کعبه را نمی تواند حذف بکند.

درست است؟ این اولین اثری است که در قیام و شهادت امام حسین علیه السلام وجود دارد.

این را هم برادران و خواهران اهل سنت بدانند که اگر قرآن و کعبه به دستانشان رسیده، چگونه و با ریخته شدن چه خون هایی رسیده است؟ این قرآن و کعبه از کجا به شما رسیده است؟ باید بدانند که اگر امام حسین علیه السلام نبود، خون مطهر آن حضرت نبود، الان برادران اهل سنت ما هم از کعبه برخوردار نبودند.

ظاهر اسلام هم به ما نمی رسید.

حضور زنان و کودکان در میدان عاشورا، نمایش مظلومیت عظیم بود امام حسین علیه السلام به گونه ای قیام کردند که آثارش هم تا به امروز باقی و پایدار مانده و هر سال مهم تر و درخشان تر تجلی پیدا می کند.

اما در مورد قیام عاشورا یک پرسش اساسی مطرح می شود و جواب های متنوع و بعضاً مختلفی ارائه می شود.

سؤال این است که حضرت سیدالشهدا علیه السلام بااینکه به تصریح شما می دانستند در این راه به شهادت می رسند، چرا خانواده را با خودشان به سمت کربلا بردند؟ به هرحال مردان غیرتمند و دین داری مانند حضرات ابوالفضل و حضرت علی اکبر علیهماالسلام بودند.

چه ضرورتی موجب شده بود که زنان و دختران را به میدان مبارزه ببرند؟ حضور کودکان در آن صحرای پرخطر که درنهایت طبیعتاً منجر به اسارت ایشان می شد، چه تعبیر و مفهومی دارد؟ باید توجه داشت که زنان در این میدان نقش بسیار عظیمی داشتند.

این بیدارسازی ممکن نمی شد مگر اینکه تکانی در وجدان ها پدیدار می شد؛ یعنی امام حسین علیه السلام باید وجدان هایی که خوابیده بود را بیدار می کردند.

برای بیدار کردن کسی که در خواب غفلت سنگین فرورفته، باید مظلومیت عظیمی در صحنه می آورد.

امام حسین علیه السلام حقانیت را از طریق مظلومیت به صحنه آوردند.

مظلومیت چیزی است که فطرت ها متوجه آن می شوند.

حتی فطرت هایی که خاموش شده به نوعی متوجه می شود.

به هرحال در همه فطرت ها نفرتی از ظالم ها وجود دارد که مبدل به دفاع از مظلوم می شود.

پس حضرت باید مظلومیتی را به طور مطلق به نمایش درمی آورد و برای نمایش مظلومیت، نه تنها خودشان به شهادت می رسند، بلکه خانواده و بچه ها هم به اسارت می برند.

یعنی خانواده پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است که باید به صحنه بیاید تا عده ای شهید شوند و گروهی هم اسیر شوند تا مقداری مردم بیدار شوند.

این بیداری در همان زمان اتفاق افتاد؟ وقتی اسرا را منزل به منزل می بردند، مردم می آمدند ببینند چه کسی با خلیفه جنگیده.

وقتی می دیدند خانواده پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله هستند اولین تکان را می خوردند.

این تحول از همان لحظه ورود آن خانواده عظیم الشأن به کوفه شروع شد.

زنان با دیدن حضرت زینب(س) در بین اسراء پی به ظلم بزرگ یزید بردند مگر آن ها از قبل نمی دانستند این بزرگان، خانواده رسول خدا صلی الله علیه و آله هستند؟ مگر خودشان هجده هزار نامه به عنوان دعوت از امام حسین علیه السلام به مدینه نفرستاده بودند تا حضرت وارد کوفه شود؟ اما چرا بعد مقابلشان ایستادند؟ دیدن اسارت زنان و کودکان چه اثری داشت؟ خیلی ها نمی دانستند این هایی که اسیرند خانواده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله هستند.

مثلاً در شام، کسی آن ها را نمی شناخت.

چون مردم شام اطلاع کمتری از این خاندان داشتند.

بعد که اسراء وارد شدند فهمیدند.

یا در کوفه زنانی گویی به چشم می بینند که حضرت زینب سلام الله علیها اسیر شده است، حضرت زینبی که معروف به استاد قرآن زنان عراق بوده، بزرگ زنان و مدرس آن ها بوده.

این ها بیدارسازی است.

وقتی در دربار یزید ملعون، سر مطهر حضرت سیدالشهدا علیه السلام را وارد می کنند و بعد اسراء وارد می شوند، اولین واکنش ها را زنان یزید نشان می دهند.

پرده را کنار زده، گریه و زاری می کنند، عرض سلام به سر حضرت اباعبدالله علیه السلام می کنند و لعن کردن یزید.

این نشان دهنده این است که اگر کاروانی نبود، اگر خانواده ای نبود که اسیر بشوند، گویی این مسیر کامل نمی شد.

چرا واقعه محرم را هر سال تکرار می کنیم و هر سال مداحی و روضه خوانی می کنیم و این حقیقت را برای خودمان تصور کرده و عزاداری می کنیم؟ چرا عزاداری برای حضرت سیدالشهدا علیه السلام هیچ وقت برایمان تکراری نمی شود و 14 قرن است گریانیم؟ حکمت ریخته شدن این خون مطهر و تازه ماندن آن در طول سال ها چیست؟ محرم، تکرار یک حقیقت زنده است.

تکرار آن نه فقط موجب کمتر شدن آن نمی شود، بلکه موجب تازه شدنش می شود.

چون هیچ چیزی تازه تر از خون امام حسین علیه السلام وجود ندارد.

خونی که برای زنده نگه داشتن دین خدا ریخته شده، درنهایت تازگی می ماند و هر سالی که می گذرد و ظاهر این کار تکرار می شود، معرفت انسان به باطن حادثه بیشتر می شود.

باطن حادثه بی نهایت است.

ابعادش بی نهایت است.

ما به مرور متوجه ریشه های فاجعه ای که در کربلا روی داد، می شویم.

راهکار نجات انسان امروز در شناخت ریشه های همان فاجعه است.

اگر کسی می خواهد از فجایع زندگی نجات پیدا کند باید اول با مصیبت کربلا آشنا شود.

ازجمله اسرار ذکر مصیبت و گریه این است که سخنران مستمع را با ریشه فجایع آشنا کند تا درگیر و گرفتار دشواری های این چنینی در دوران خودمان نشویم.

این هم از اسرار عاشورا است که زمینه نجات امروز ما را هم فراهم کرده است.

آشنا شدن با اسرار کربلا برای این است که انسان دوباره دچار فاجعه نشود.

شرط ریشه کنی فاجعه، آشنا شدن با این اسرار است و آن وقت اقامه عزا و گریه.

مجالس محرم برای این است که تنها انسانی و جامعه ای از مصائب می تواند نجات پیدا کند که با این مصائب آشنا شده، معرفت پیدا کرده و تعامل درستی داشته باشد؛ تعامل درست یعنی عزاداری.

عزاداری امام حسین علیه السلام در عین اینکه عقلانیت، علم و حکمت را در بر دارد، موجب افزایش عشق، شور و شوق انسان برای رسیدن به کمال می شود.

تأثیرگذاری امام حسین(ع) در تاریخ، فارغ از بعد زمان بررسی شود امام خمینی (ره) تأکید کرده بودند که محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

دلیل و حکمت این موضوع چیست؟ ما آموزه های حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام و مکتب علمی و فقهی امام باقر و امام صادق علیهماالسلام را داریم، سایر ائمه اطهار علیهم السلام را نیز داریم.

چرا به طور ویژه بر مأموریت حضرت سیدالشهدا علیه السلام تأکید شده است؟ درست است، البته طبعاً می دانید که مکتب خود امام صادق علیه السلام دقیقاً به دنبال عاشورا آمده است.

یعنی عاشورا و شهادت امام حسین علیه السلام زمینه ای شد برای اینکه امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام فرصت پیدا کنند که آن جهاد علمی و عظیم خودشان را انجام دهند.

سایر ائمه اطهار علیهم السلام نیز همین طور.

اگر آن قیام بزرگ عاشورا در کربلا روی نمی داد و اگر خانواده آن حضرت به اسارت گرفته نمی شدند، اسلام به این تجلی و روشنی امروز در دسترس ما قرار نمی گرفت.

درباره حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و امام حسن علیه السلام چطور؟ چرا در بین تمام ائمه اطهار علیهم السلام، به طور ویژه بر قیام حضرت سیدالشهدا علیه السلام تأکید می شود؟ امام حسین علیه السلام مانند یک قله است.

یک جور قله مرکزی است که بر همه چیز در قبل و بعد از خود تأثیر می گذارد.

یعنی نه تنها بعد از خود را تحت تأثیر قرار داده، بلکه قبل از خودش را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

در عالم ملکوت، قبل و بعد زمان ما دیگر این گونه نیست.

از پیش معلوم بود که اویی که اسلام را تا ابد زنده نگه می دارد، امام حسین علیه السلام است.

این از خود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده که حسین از من است و من از حسینم.

من یعنی شخص پیامبر، شأن پیامبر، دین پیامبر، حقیقت پیامبر از حسین است.

روایتی قبل از شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام نقل شده که ثواب گریه بر آن حضرت را می گویند.

توجه داشته باشید قبل شهادت ایشان، قبل از تولد حضرت، قبل از خلق آدم گریه انجام می شود.

پس بعد زمانی در کار نیست.

امام حسین علیه السلام تا این همه عظمت دارد.

مکتب امام صادق علیه السلام همان مکتب حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است که مدت کمی بعد از شهادت حضرت شروع می شود.

بعد از شهادت ما فقط دوران امام سجاد علیه السلام را داریم که ایشان طبق مأموریت الهی کارشان امامت و درعین حال ذکر و مناجات و دعا است.

چرا بعد از آن قیام بزرگ در عاشورا و بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، مشعل دین باید در قالب ذکر و مناجات روشن بماند که حاصل آن صحیفه سجادیه شد؟ بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، جامعه به گونه ای شده بود که نیاز بود معارف دین اسلام در قالبی عارفانه و عاشقانه بیان شود.

محتوای دعاها و مناجات امام سجاد علیه السلام عشق است؛ عشق یعنی لذت و رضایت.

یعنی امام سجاد علیه السلام در قالب دعا بیان فرموده که از خدا راضی است که این بلا را قرار داده ولی از انسانی که موجب این ها شده راضی نیست و نسبت به انسانی که عامل این مصائب شده اعلام اعتراض دارد.

مناجات امام زین العابدین علیه السلام زمینه ای است برای مرحله بعدی فعالیت ائمه اطهار علیهم السلام که کار علمی و فرهنگی را آغاز کنند.

یعنی همان کاری که امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام انجام دادند.

به برکت خون امام حسین علیه السلام و زمینه ای که آن حضرت فراهم کرد این نهضت اسلامی ادامه پیدا کرد.


کلید واژه ها: کربلا - امام حسین - اسلام - امام - عاشورا - پیام - خانواده - جغرافیا - زنان - کودکان - پیام عاشورا - فراموش کردن - رسانه - تاریخ - منتشر - شهادت - جهان - خواب - قرآن - بزرگ - خبرگزاری - حقیقی - گزارش - جدایی - فاجعه - همراه - هایی - اسیر - شهید - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
وزیر پیشنهادی اقتصاد: کوررنگی سیاسی دارم!

شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

پیشنهاد نامگذاری یکی ازخیابان های تهران با عنوان «پروفسور مزدا»

رای صادره برای تخریب پُل «پالادیوم» قابل تجدیدنظر است

مطهری: دولت به مسئله کولبران توجه بیشتری داشته باشد

تلاش مجلس برای تعیین تکلیف رای اعتماد وزرا در 5 آبان ماه

مردم «13 آبان» پاسخ دشمنان قسم خورده انقلاب را خواهند داد

ظریف درباره روند مذاکرات با اروپا به نمایندگان مجلس گزارش داد

بازدید صالحی از سایت هسته ای اصفهان

گفت و گوی ملی حول محور الگوی پیشرفت

الگویی برآمده از مشورت جمعی نخبگان

ترویج خودکشی و مشروب خواری در برنامه زنده سیما

نتایج انتخابات شوراهای دانش آموزی امروز اعلام می شود

با بحران بازنشستگی مواجهیم/ رشد 2برابری سالمندی نسبت به رشد عمومی جمعیت

مدیر گروه اردو دانشگاه تهران: کشمیر ایران کوچک است

برترین های بوشهر درزمینه استاندارد معرفی شدند

سوگواره شعر «قتیل العبرات» در مسیر پیاده روی کربلا

180 مبلغ جهادی به مرز مهران اعزام شدند

قفل کابینه چه زمانی روی نیروهای اهل سنت باز می شود؟/ کولبری اختراع مسئولان بی تدبیر است

دستور توقف کشتار کولبران را هرچه سریع تر اعلام کنید

تأمین هزینه های بازنشستگی و نیروهای سالمند در دستور کار دولت

دور زدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، ممنوع

سید مصطفی خمینی؛ قتل یا درگذشت طبیعی؟

اعزام بیش از 2 هزار دانش آموز به مناطق عملیاتی غرب کشور

«با قافله ی حسینی» در مدارس منطقه 9

به کارگیری افراد ناکارآمد خیانت به نظام است

امر به معروف و نهی از منکر؛ راهبرد قرآنی اصلاح جامعه

استقرار موکب فرهنگی «آل یاسین» خراسان جنوبی در کاظمین

معرفی شهدای فارس میان زائران اربعین/ برپایی روزانه مراسم جزءخوانی قرآن در سرزمین عشق

ویژگی های جامعه منتظر/ طلاب به دنبال فقه بین المللی باشند

برگزاری مسابقه عکس «اربعین» به همت دانشگاه علوم پزشکی همدان

اقامه نماز جماعت و تقویت حضور روحانیان در مرز شلمچه/ استقرار مواکب تا 20 صفر

گزیده اخبار مجلس؛ رایزنی وزرای پیشنهادی با نمایندگان

بهتر است فعلاً جهانگیری در دولت بماند

چهارمین جشنواره رسانه ای ابوذر در ایلام برگزار می شود

دستگیری و انهدام 3 تیم تروریستی در خوزستان در ایام اربعین

محاکمه علنی متهم اخلال در بازار تلفن همراه

پیام تسلیت معاون مطبوعاتی به مدیرمسئول خبرگزاری ایرنا

جزیره کیش می تواند محل تعاملات و مناسبات بین المللی کشور باشد

تلاش برای یافتن نخبه دانشگاهی درارتفاعات دماوند

معارفه سرپرست دادگاه عمومی و انقلاب بخش مارگون

نظام آماری ایران متحول می شود

اقتصاد شهر خومه زار ممسنی نیازمند تحول است

واکنش حکمتیار به انتخابات پارلمانی افغانستان/ تحلیل

گزارش: چالش سیستم «بیومتریک» در انتخابات افغانستان

وقتی مغناطیس حسین(ع)، قلب ها را جذب می کند

چرا برای زیلوی میبد سر و دست می شکنند؟

2 برادری که دور از هم ولی در یک روز به شهادت رسیدند

اگر عشق به امام حسین (ع) نشانه مسلمان بودن است، اعلام می کنم که مسلمان هستم

یزید هیچ گاه از کشتن خاندان امام حسین (ع) پشیمان نشد

نقش دولت در اقتصاد باید ثانویه باشد/در انتخاب افراد کوررنگی سیاسی دارم

روند بارشی در کشور دو روز آینده/ افزایش دما در سواحل دریای خزر

نسخه جدید فایرفاکس منتشر شد

آغاز فعالیت اپراتور هندی در بندر چابهار از 2 هفته دیگر

آمریکا عربستان را بدون بن سلمان می خواهد

مانیفست پیشرفت

با قفل هوشمند دوچرخه خود را ایمن کنید

تلفن همراه مخصوص بازی رایانه ای در راه است

مجلس برای بررسی CFT جلسه غیرعلنی برگزار کرد

استخدام کارگر ساده جهت سرویس و نگهداری آسانسور

راهپیمایی اربعین، مظهر اقتدار و وحدت مسلمین و محبان اهل بیت (ع) است

استخدام باطریساز ماهر در تهران

استخدام تعدادی تعمیرکار پکیج در تهران

فیلم/ پیش بینی 45 سال پیش رهبر انقلاب درباره راهپیمایی اربعین

ثبت نام 10 هزار موکب برای خدمت رسانی به زائران اربعین

وزیر بهداشت از موکب آستان مقدس حضرت معصومه(س) بازدید کرد

نمایی شگفت انگیز از قله دماوند

استخدام صافکار ماهر در محدوده خاورانِ تهران

ظریف: آمریکا برای مذاکره با ایران آمادگی ندارد

استخدام نیروی خانم علاقمند به کار هنری در زنجان

استخدام تعدادی ساندویچ زن جهت رستورانی در تهران

استخدام آرایشگر و وردست حرفه ای جهت آرایشگاهی در تهران

استخدام پیتزا پز جهت یک رستوران ایتالیایی در تهران

روزنامه نگار سعودی در واکنش به قتل خاشقچی استعفا داد

استخدام منشی خانم جهت آموزشگاه زبان دخترانه در کرج

روایت ابطحی از جلسه غیرعلنی مجلس درباره FATF

آیا زنان بدون اجازه همسر و فرزندان بدون اجازه والدین می توانند به پیاده روی اربعین بروند؟

خوشحالی گزارشگر اینتر پس از گل ایکاردی

استخدام چند نفر راننده در پیک موتوری سلام پیک

استخدام صافکار نقاش ماهر در غربِ تهران

مصاحبه AFC با علیرضا بیرانوند

تماس شبانه از دفتر شهردار با نمایندگان/دور زدن قانون وهن مجلس است

حمایت فراکسیون مستقلان از وزیر پیشنهادی صمت/ برخی سوالات درباره اسلامی مطرح است

استخدام دندانپزشک عمومی

استخدام دندانپزشک

اقدامات آخوندی در بافت فرسوده فقط روی کاغذ بود/ مسکن اجتماعی در حد ایده ماند

استخدام نقشه کش

استخدام پزشک عمومی

استخدام سرپرست کارگاه

انتخابات شورای دانش آموزی در 584 مدرسه گنبدکاووس آغاز شد

انتخابات شوراهای دانش آموزی دبیرستان حجاب بوشهر

دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران تهران ابلاغ شد

8 محصول فناوری حوزه دریا رونمایی شد

استفاده نابجای تلویزیون از دو بازیگر مشهور

مصباحی مقدم:هیأت عالی نظارت درباره CFT گزارشی به مجلس نداده است

انتصاب رییس بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی قرآن

آخرین وضعیت پرونده شهادت محیط بان منطقه سوسنگرد/ ضرورت اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تکرار حادثه جنگل گلستان

دادگاه رسیدگی به پرونده احمد پاسدار ، مدیر عامل شرکت واردات موبایل

ارائه خدمات در اورژانس ها ارتقاء یابد/ آمادگی دستگاه قضایی برای همکاری با مجموعه دانشگاه علوم پزشکی

برای تعیین میزان مهریه به چه نکاتی باید توجه کرد؟

​چرا سیدالشهدا زنان و کودکان را همراه خود به کربلا بردند؟

​چرا سیدالشهدا زنان و کودکان را همراه خود به کربلا بردند؟