مطالب مرتبط:
استقبال سخنگوی وزارت خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه
استقبال سخنگوی وزارت خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه
آخرین تحولات سوریه محور گفت وگوی جابری انصاری و لاورنتیف در سوچی
آخرین تحولات سوریه محور گفت وگوی جابری انصاری و لاورنتیف در سوچی
استقبال سخنگوی وزارت خارجه از توافق سوچی در مورد ادلب سوریه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 11:252018-09-19بين الملل

تحولات سوریه پس از توافق سوچی به کدام سمت می رود؟


در حالی که شست مشترک روسیه و ترکیه در سوچی و امضای تفاهم نامه آتش بس درمورد ادلب، مورد استقبال ایران، روسیه، آمریکا، ترکیه و سازمان ملل قرار گرفته است، - اما تروریست ها قصد ندارند به این توافق پایبند باشند و رژیم صهیونیستی نیز از آنها حمایت می کند.

توافق سوچی نقطه عطفی برای سوریه استنماینده روسیه در سازمان ملل گفت: نشست مشترک روسیه و ترکیه در سوچی و امضای تفاهم نامه آتش بس درمورد ادلب نقطه عطفی برای سوریه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه ، واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت نشست مشترک روسیه و ترکیه در سوچی و امضای تفاهم نامه آتش بس درمورد ادلب را نقطه عطفی برای سوریه توصیف کرد.

نبنزیا در نشست جلسه شورای امنیت با موضوع بررسی اوضاع سوریه افزود شب گذشته در سوچی روسیه واقعه ای تاریخی به وقوع پیوست و آن نشست مشترک روسیه و ترکیه و امضای تفاهم نامه آتش بس در منطقه متشنج ادلب بود و ما در کنار شرکای ترکیه ای این سند را به عنوان سندی رسمی در شورای امنیت مطرح خواهیم کرد.

در این یاد داشت تفاهم بر ایجاد منطقه ای بدون سلاح و آرام که منجر به توقف دائم جنگ شود تاکید شد.

در این تفاهم نامه همچنین بر مبارزه با تروریسم در سوریه تاکید شده است.

در این سند تاکید شده است روسیه و کشورهای ضامن دیگری که در نشست های آستانه مشارکت داشته اند باید برای متوقف کردن جنگ و ایجاد آرامش و از بین بردن درد و رنج شهروندان سوری در ادلب از طریق گفتگوهای پی در پی تلاش کنند و ما نیز به نوبه خود اینگونه مذاکرات و گفتگوها را به طور دوره ای و منظم با شرکای خود ادامه خواهیم داد.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد با تاکید بر اینکه تلاش ما برای رسیدن به بهترین راه حل ادامه خواهد داشت تصریح کرد : روند آستانه به رغم ادعاهایی که برخی ها مطرح می کنند نتایج خوبی همراه داشته است و ما از شرکای خود در قزاقستان به خاطر مشارکت در این روند تشکر و قدردانی می کنیم.

بطور کلی اوضاع میدانی نتیجه گفتگوهای دیپلماتیک است و ما با ایمان به این نکته گفتگوهای آستانه را با طرف های سه گانه شروع کردیم تا کمیته قانون اساسی را با مشارکت نظام سوریه و مخالفان و جامعه بین المللی تشکیل دهیم و این کمیته باید هر چه سریعتر کار خود را آغاز کند.

وی با اشاره به اظهارات استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه گفت شورای امنیت سازمان ملل متحد نباید کشورهای ضامن را تحت فشار قرار دهد چرا که این کشورها تمام تلاش خود را در راستای محقق شدن تلاش های شما به کار می برند و نقش ما نیز در این مسیر به عنوان هموار کننده راه است نه نقش رهبری و فرماندهی زیرا ما معتقدیم فرماندهی این عملیات باید به دست مقامات سوری صورت بگیرد زیرا آنها هستند که باید قطعنامه 2254 سازمان ملل را که مورد تایید همه کشورها است اجراء کنند.

کسانی که برای مردم سوریه احترام قائل هستند نباید بر سر راه کشورهای سه گانه تضمین کننده مانع تراشی کنند زیرا این کشورها تمام تلاش خود را برای شروع و ادامه روند سیاسی و گفتگوهای سازنده به کار گرفته اند و امروز سوریه و کل منطقه نیازمند تلاش های این سه کشور یعنی ایران و روسیه و ترکیه هستند.

توافق سوچی نتیجه اجلاس سران در تهران استنماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: توافق سوچی نتیجه تلاش های دیپلماتیک در اجلاس سران روند آستانه در تهران است.

غلامعلی خوشرو نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست امروز شورای امنیت گفت: توافق سوچی بین روسیه و ترکیه نتیجه تلاش های دیپلماتیک هفته های اخیر، از جمله در قالب نشست سران ایران، روسیه و ترکیه در تهران است.

وی که در جلسه شورای امنیت برای بررسی آخرین تحولات سوریه سخنرانی می کرد گفت: این توافق مبتنی بر رهیافت اصولی و روح حاکم بر روند آستانه است که بر اساس آن ضمن تداوم مبارزه با تروریست ها، باید تلاش های لازم برای جلوگیری از وارد آمدن صدمه به غیرنظامیان به عمل آید.

نماینده دائم ایران افزود: این توافق همچنین در راستای اصولی است که جناب آقای روحانی در نشست سران روند آستانه بر لزوم رعایت آنها تأکید کردند.

وی اضافه کرد: این توافق زمینه لازم را برای کنترل دولت سوریه بر بخش های بیشتری از خاک خود فراهم می آورد و مثل هر کشور دیگر، این حق مسلم سوریه است.

خوشرو همچنین با تأکید بر لزوم بازگشت آوارگان سوری، آن را در آغاز گفتگوهای ملی و فرآیند سیاسی سوری – سوری مهم قلمداد کرد.

نماینده دائم ایران گفت: در شرایط حساس کنونی کشورها باید از سوریه برای اعاده حاکمیت خود و بازسازی آن حمایت کنند.

وی در پاسخ به اتهامات نماینده آمریکا علیه ایران نیز گفت: هدف این سخنان پوشش گذاشتن بر شکست سیاست این کشور در سوریه است.

درخواست دی میستورادی میستورا خوستار پیگیری سرریع فرایند سیاسی در سوریه شد.

استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه خواستار پیگیری سریع فرایند سیاسی در سوریه شد.

وی گفت: مردم سوریه چشم به سازمان ملل دارند تا فرایند سیاسی را تسهیل کند، فرایندی که به آنها کمک کند از این جنگ خارج شوند و وارد آینده ای بهتر شوند - آینده ای که خود آنها به صورت مستقل و دموکراتیک تعیین می کنند.

این مستلزم گفتگوی واقعی در مذاکرات واقعی است.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت از زمان برگزاری کنفرانس سوچی به بعد من برای استقرار کمیته قانون اساسی سوریه از نزدیک با ایران، روسیه و ترکیه مشورت کردم.

تروریستها توافق سوچی را رد کردند در اولین واکنش به توافق سوچی درباره ادلب، گروههای تروریستی جبهه النصره، حزب اسلامی ترکستان و سازمان حراس الدین عقب نشینی از مناطق تحت تصرف خود و بر زمین گذاشتن تسلیحات سنگین در خطوط تماس با ارتش سوریه را رد کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه تلویزیونی المیادین؛ ساعاتی پس از پایان کنفرانس سوچی، تهران و دمشق از توافق به عمل آمده در این نشست استقبال کردند؛ اتفاقی که اگر ترکیه تا پایان به آن پایبند باشد می توان گفت سوریه وارد آخرین پیچ از جنگ شده است.

سوچی حکم به رویارویی با جبهه النصره می دهد به همین دلیل وقتی توافق سوچی فاش شد این گروه بلافاصله آن را رد کرد.

این توافق خواستار آن شده است تا زمانی که جبهه النصره آن را نپذیرد نبرد با این گروه ادامه داشته باشد در شرایطی که تن دادن جبهه النصره به این توافق نوعی خودکشی سیاسی تلقی می شود زیرا باید خود را منحل کند و تسلیحاتش را تحویل دهد و پس از آن به گروههایی بپیوندد که از حمایت آنکارا بهره می برند.

با این حساب جبهه النصره خود را بخشی از تلاش های ترکیه برای حل بحران می بیند و در این مسیر در برابر دو گزینه قرار دارد، یا به نبردی روی آورد که نوعی خودکشی است یا خود را منحل کند.

که گزینه دوم مقبول شاخه تندروی این گروه نیست.

به نظر می رسد این توافق بهانه لازم برای حمله سه جانبه به سوریه را که متهم کردن دمشق به حمله شیمیایی به ادلب بود گرفته است اما اینکه آیا نظام سوریه به ادلب حمله نظامی خواهد کرد یا خیر؟ باید منتظر ماند تا مهلت تعیین شده در توافق، که از پانزدهم اکتبر آغاز و تا پانزدهم دسامبر ادامه خواهد داشت سپری شود زیرا باید مشخص شود گروههای مسلح به سازوکارهای تعیین شده در توافق پایبند هستند یا خیر؟ با این حساب در حال حاضر حمله نظامی به ادلب در دستور کار نیست اگر چه بر اساس پیش بینی های دمشق این نبرد اگر آغاز شود پایان دادن آن به بیش از دو ماه زمان نیاز ندارد.

حملات رژیم صهیونیستی برای روحیه دادن به تروریست ها استبشار الجعفری حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را در چارچوب تلاش های تل آویو برای حمایت از گروههای تروریستی در برابر ارتش سوریه دانست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد، حملات رژیم صهیونیستی به سوریه را در چارچوب تلاش های تل آویو برای حمایت از گروههای تروریستی در برابر ارتش سوریه دانست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه تلویزیونی الاخباریه سوریه، بشار الجعفری در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در سخنانی تصریح کرد، حملات اسراییل به لاذقیه در چارچوب تلاش های مایوسانه برای روحیه دادن به تروریست هایی است که در برابر ارتش سوریه در مناطق مختلف شکست های سختی را متحمل شده اند.

بشار الجعفری در ادامه گفت: کمیته قانون اساسی باید بگوید که دولت سوریه به تعهداتش در این زمینه عمل کرده است و این نکته ای است که آقای دی میستورا هم به آن اشاره کرد.

دولت سوریه در این زمینه نام نمایندگانش را برای عضویت در کمیته قانون اساسی ارائه داد و از مواضع ایران و روسیه به دلیل تلاش های روسای این دو کشور در نشست اخیر تهران، تشکر کرد.

جمهوری عربی سوریه به اجماع ، از توافقی که روز گذشته درباره استان ادلب در شهر سوچی به دست آمد استقبال می کند.

دولت سوریه معتقد است این توافق نتیجه رایزنی های مداوم و هماهنگی های کامل میان جمهوری عربی سوریه و جمهوری فدرال روسیه است.

این توافقی نیست که سوریه به عنوان آخرین کشور از آن آگاه شده باشد زیرا هیچ کس و هیچ طرفی، به هیچ وجه نمی تواند از نظام سوریه عبور کند.

جمهوری عربی سوریه از هر طرحی که بتواند به خونریزی در سوریه پایان دهد و در بازگردان امنیت و آرامش به هر منطقه ای از کشور که از تروریسم آسیب دیده است، سهیم باشد، استقبال می کند.

سوریه در عین حال تاکید دارد که تا آزادسازی آخرین وجب از اراضی کشور، به نبرد با تروریسم ادامه می دهد، حال این نبرد یا با عملیات نظامی است و یا از طریق تداوم آشتی های محلی و داخلی خواهد بود، طرحی که نشان داده است در کاهش خونریزی در سوریه و بازگرداندن امنیت به کشور نقش به سزایی داشته است چنانچه در بازگشت آوارگان به خانه و کاشانه سهیم بود.

توافق درباره ادلب که روز گذشته اعلام شد توافقی است که در زمان مناسبی ارائه شد.

این سخن من پاسخی به اظهارات همکارم، نماینده انگلیس، است.

این توافق بخشی از توافقات گذشته درباره مناطق کاهش تنش در سوریه است، توافقاتی برگرفته از نشست های آستانه که از اوایل سال 2017 آغاز شد.

اساس این توافقات، التزام به حفظ استقلال، وحدت و حاکمیت سرزمین سوریه و آزادسازی تمامی اراضی از لوث تروریسم یا از هرگونه حضور نظامی غیر قانونی بیگانه است.


کلید واژه ها: سازمان ملل - روسیه - سوریه - سازمان ملل متحد - شورای امنیت - سوری - ترکیه - شورای امنیت سازمان ملل متحد - آتش بس - شورای امنیت سازمان ملل - نامه - امنیت - شورای - توافق - رژیم صهیونیستی - شبکه تلویزیونی - قانون اساسی - منطقه - بین المللی - بهترین راه - صهیونیستی - خبرگزاری - قزاقستان - تروریسم - مذاکرات - تروریست - مخالفان - بهترین - تاریخی - مبارزه

آخرین اخبار سرویس:
استعفای 5 وزیر کابینه بریتانیا در اعتراض علیه پیش نویس توافق برگزیت

رویترز:هوک شرکت ها و بانک های اروپایی را تهدید کرد

فارن پالیسی: تحریم ایران هیچ کمکی به منافع آمریکا نمی کند

پاکستان: 5 مرزبان آزادشده میرجاوه به ایران تحویل داده شدند

دادستانی عربستان اعتراف کرد: جسد جمال خاشقجی تکه تکه شده

مجازات قاتلان خاشقجی

رویترز:هوک شرکت ها و بانک های اروپایی را تهدید کرد

بوتفلیقه بر حمایت کشورش از مردم فلسطین تاکید کرد

آمادگی فلسطینیان برای مشارکت در راهپیمایی جمعه «عادی سازی روابط خیانت است»

خشم ریاض از تصمیم آمریکا در صدور معافیت برای خرید نفت ایران

عراقچی: اتحادیه اروپا به تعهدات اقتصادی اش شر برجام هم عمل کند

تحریم های جدید امریکا علیه عربستان سعودی در پیوند به قتل خاشقجی

عربستان دستور توقف حملات به الحدیده یمن را صادر کرد

وحشت شدید رژیم صهیونیستی از حملات موشکی مقاومت به تل آویو

الجبیر: بن سلمان نقشی در قتل خاشقجی ندارد

خزانه داری آمریکا 17 سعودی را تحریم کرد (+اسامی)

اعتراض آوارگان روهینگیا برای بازگشت به میانمار

تست رییس خوب بودن؛ در شناخت و درک کارمندان چقدر مهارت دارید؟

اتحادیه اروپا و آفریقای جنوبی در بیانیه مشترک، از برجام حمایت کردند

تلاش آمریکا برای متقاعد کردن مسکو درباره ضرورت خروج ایران از سوریه

عراقچی: اروپا به تعهدات اقتصادی خود عمل کند/ اقدامات اتحادیه اروپایی هنوز به راه حل های عملیاتی منجر نشده است

کشته شدن 17 غیرنظامی در حمله آمریکا به دیرالزور

توقف عملیات نظامی دشمن در ساحل غربی صحت ندارد

آمریکا باید از مداخله در سوریه دست بردارد

سیاست ها و قوانین جالب آمریکا

تحریم معاون سابق پادشاه عربستان، به دلیل مشارکت در قتل خاشقجی

خزانه داری آمریکا 17 فرد سعودی را تحریم کرد

آمریکا با بمب فسفری سوریه را بمباران می کند

ستاد تبلیغات جنگ یمن: توقف عملیات نظامی دشمن در ساحل غربی صحت ندارد

از ترس قدرت موشکی حماس آتش بس را پذیرفتیم

پوتین : با ترامپ درباره ایران صحبت کردم

آمریکا باید از مداخله در سوریه دست بردارد

779 آواره سوری دیگر از لبنان به وطن خود بازگشتند

عربستان دیگر به ترامپ اعتماد نخواهد کرد

اقدامات اتحادیه اروپا به راه حل های عملیاتی منجر نشده است

همدردی قاسمی با مردم مصیبت زده ایالت کالیفرنیا

ترامپ برای دومین بار با رهبر کره شمالی دیدار می کند

نشست آستانه درباره سوریه با تمرکز بر مسئله ادلب برگزار خواهد شد

رایزنی عراقچی با اروپایی ها برای مقابله با تحریم ها

انصارالله یمن توقف حملات ائتلاف سعودی به حدیده را تکذیب کرد

یک منبع ترکیه ای گزارش جدید دادستانی سعودی را به تمسخر گرفت

مخالفت الجبیر با سیاسی کردن قتل خاشقجی

مرگ 17 غیرنظامی در حمله هوایی ائتلاف به شرق سوریه

تلفات جدید جانی سوریایی ها ناشی از بمبارد ائتلاف غرب

عکس| رونالدو رسماً از نامزدش خواستگاری کرد

تحریم های ایران، منافع آمریکا را تامین نخواهد کرد

تظاهرات گسترده مردم «درعا» در حمایت از بشار اسد

آزادی 5 نفر از مرزبانان ربوده شده میرجاوه

پنچ مرزبان میرجاوه تحویل ایران شدند

خزانه داری آمریکا 17 سعودی را به دلیل قتل خاشقچی تحریم کرد

سانسور رسانه ای رژیم صهیونیستی درباره حملات موشکی مقاومت

برنامه دیدار بعدی ترامپ و اون مشخص شد

تظاهرات گسترده مردم «درعا» در حمایت از بشار اسد+تصاویر

چرا بنیامین نتانیاهو آتش بس با حماس را پذیرفت؟ دولت نتانیاهو در حال فروپاشی است؟

فرانسه: بهتر بود ترامپ نزاکت معمول را رعایت می کرد

احضار دوباره کاردار سفارت افغانستان در پاکستان

برنامه آمریکا برای تحریم عربستان

ولخرجی عجیب شاهزاده بحرینی برای دیدار با ستاره های بالیوود

خزانه داری آمریکا به دلیل قتل خاشقچی، 17 سعودی را تحریم می کند

دو پلیس بد عامل صعود و شاید سقوط بن سلمان

فرودگاه طرابلس به تصرف یک گروه مسلح درآمد

وزیر دارایی فرانسه بر علیه رییس جمهور آمریکا گارد گرفت

حمایت رسانه های آمریکا از CNN برای شکایت از ترامپ

عربستان دستور توقف حملات الحدیده را صادر کرد/انصارالله: حملات ادامه دارد

الجبیر مدعی شد بن سلمان نقشی در قتل خاشقجی ندارد

عراقچی: برای مقابله با تحریم ها فردا با اروپایی ها رایزنی می کنم

مفتی سوریه محتوای پیام اردوغان به بشار اسد و پاسخ وی را فاش کرد

رویترز: آمریکا 17 مقام سعودی را تحریم کرد

عربستان: خاشقجی در کنسولگری تکه تکه شد

آمار جان باختگان آتش سوزی کالیفرنیا به 56 نفر رسید

دو پلیس بد عامل صعود و شاید سقوط بن سلمان

واکنش ها به لاپوشانی دادستانی کل سعودی درباره قتل خاشقجی

دادستان سعودی قطعه قطعه شدن خاشقجی را تایید کرد/ درخواست اعدام برای متهمان / ترکیه: کافی نیست

روسیه : آمریکا حمله با بمب های فسفری در سوریه از سر گرفته است

رویترز: آمریکا 17 تبعه سعودی را تحریم می کند

وزارت خزانه داری آمریکا 17 شهروند سعودی را در ارتباط با قتل خاشقجی تحریم کرد

افزایش شمار تلفات آتش سوزی کالیفرنیا به 56 نفر

رواج یک جشن مرگبار در ایران + تصاویر

رییس گروه اقدام علیه ایران با نتانیاهو دیدار کرد

وزیر مکرون ضد ترامپ گارد گرفت / احتمال اعمال مالیات سنگین برای غولهای فناوری

سلاح های اروپایی، به جنگ در یمن دامن زده است

رضایت فرانسه و نارضایتی ترکیه از روند تحقیقات عربستان درباره قتل خاشقجی

وزارت خزانه داری آمریکا 17 سعودی را به دلیل قتل خاشقجی تحریم می کند

چرا بنیامین نتانیاهو آتش بس با حماس را پذیرفت؟ دولت نتانیاهو در حال فروپاشی است؟

آمریکا 17 شهروند سعودی را در رابطه با پرونده قتل خاشقجی تحریم می کند

خزانه داری آمریکا 17 سعودی را تحریم می کند/ علت؛ قتل خاشقچی

واکنش ترکیه به اعترافات عربستان درباره قتل خاشقجی: اظهارات ریاض کافی نیست

درخواست اعدام برای پنج تن از متهمان قتل خاشقجی

آمریکا هفده تبعه سعودی را به اتهام مشارکت در قتل خاشقجی تحریم می کند

وزیر خارجه عربستان: بن سلمان در قتل خاشقجی نقشی ندارد

سردرگمی متجاوزان در الحدیده و تلاش برای فریب افکار عمومی/تحلیل

الجبیر: مخالف سیاسی کردن قضیه قتل خاشقچی هستیم

کشته شدن 30 داعشی در صحرای سویداء سوریه

سیاست ها و قوانین جالب آمریکا از زبان یک استاد دانشگاه

تاثیر جنگ تجاری آمریکا بر بازار خودروی چین؛ موقعیت خاص برای خودروسازان ایرانی

کارشناس سابق سازمان سیا: حمایت آمریکا از مجاهدین خلق، نمادی از ورشکستگی واشنگتن در قبال تهران است

نیویورک تایمز: دو پلیس بد عامل صعود و شاید سقوط بن سلمان

دلار باید این تهدید را جدی بگیرد!

احتمال مرگ «منصور هادی»

بن سلمان در قتل خاشقجی نقشی نداشته است

تحولات سوریه پس از توافق سوچی به کدام سمت می رود؟

تحولات سوریه پس از توافق سوچی به کدام سمت می رود؟