مطالب مرتبط:
رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده
رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده/ مالیات جدید بنگاه های اقتصادی کِی تصویب می شود؟
رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده/ مالیات جدید بنگاه های اقتصادی کِی تصویب می شود؟
رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده
موافقت با کاهش مالیات برارزش افزوده هتل ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 10:452018-09-19اقتصادي

رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده


اجرای قانون دریافت 9درصد مالیات بر ارزش افزوده موجب شد تا بسیاری از تولیدکنندگان داخلی با مشکلاتی مواجه شوند - شعارسال:"اجرای قانون دریافت 9درصد مالیات بر ارزش افزوده موجب شد تا بسیاری از تولیدکنندگان داخلی با مشکلاتی مواجه شوند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران، اکنون 4 سال از تصویب دریافت 9درصد مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده می گذرد.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده 9 درصد است که 6 در صد مالیات و 3 درصد آن عوارض سهم شهرداری ها و دهیاری ها است.

مؤدیان مشمول اجرای قانون، مکلف هستند در تمام مبادلات فیمابین چه در بخش عرضه کالاها وچه در حوزه خدمات، مالیات و عوارض ارزش افزوده را به نرخ 9 درصد در صورتحساب های صادره درج و از خریداران وصول کرده و برابر مقررات به حساب های تعیین شده سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.

اجرای قانون دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده در سال های گذشته موجب شد تا بسیاری از تولیدکنندگان داخلی با مشکلاتی مواجه شوند.

همین امر باعث سیل عظیمی از اعتراض ها به این قانون شد بطوری که مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفت در طرحی،به بررسی موضوع پرداخته و در سال حمایت از کالای ایرانی،سهم مالیاتی تولیدکننده را که در واقع باید از مصرف کننده دریافت شود،کاهش دهد.

در راستای این موضوع با چند تن از صاحبنظران به گفت و گو پرداخته ایم که در ادامه می آید.

به دنبال رفع موانع موجود برای تصویب قانون کاهش مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده داخلی هستیم جواد حسینی کیا عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص لایحه کاهش مالیات بر ارزش افزوده تولید کنندگان، گفت: راهکارها و تمهیداتی باید اندیشیده شود تا این قانون قابلیت اجرا داشته باشد.

وی افزود: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال رفع موانع موجود برای تصویب قانون کاهش مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده داخلی هستند.

تا پاییز لایحه وارد صحن علنی مجلس شده و به تصویب نمایندگان می رسد عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص لایحه کاهش ارزش افزوده تولید کننده، گفت: دسته هایی که اصلاحیه این قانون در آن پیش بینی شده است، هنوز وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی نشده و دولت این لایحه را به کمیسیون صنایع و معادن واگذار کرده و کمیسیون در حال بررسی کارهای کارشناسی مربوط به اجرایی کردن تصویب این قانون است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که تا پاییز این لایحه وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شده و به تصویب نمایندگان برسد.

تمام فروشگاه ها در راستای دریافت مالیات بر ارزش افزوده باید مجهز شوند آرمان خالقی دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت تهران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص کاهش مالیات ارزش افزوده تولید کننده داخلی، اظهار کرد: کاهش مالیات بر ارزش افزوده از تولیدات داخلی درواقع به نفع مردم است و قاعدتا با کم شدن 6 درصد از مالیات بر ارزش افزوده، قیمت کالا پایینتر می آید.

خالقی تأکید کرد: کاهش مالیات بر ارزش افزوده به معنای پایین آمدن درآمد دولت است و در نتیجه بر اساس قانون برای تصویب این لایحه میبایست حداقل دو سوم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رأی مثبت دهند.

وی یادآور شد: در جهت کاهش بار مالیات از دوش تولید کننده داخلی و همچنین کم نشدن سهم درآمد دولت از مالیات، میبایست تمام فروشگاهها در سطح عرضه مجهز شده و ارزش افزوده را پای صندوقها دریافت کنند.

دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت تهران تصریح کرد: اجرای قانون دریافت 9 درصد مالیات بر افزایش افزوده به صورت کنونی موجب میشود تا بسیاری از کالاهای قاچاق و خارجی از پرداخت سهم مالیاتی معاف شده و تولید کننده داخلی به تنهایی این بار را به دوش بکشد.

خالقی با تأکید بر ضرورت تجهیز صندوق های فروشگاه ها و مکانیزه شدن بازار تصریح کرد: زمانی که مبادی فروش بسته شوند و مطمئن شویم که هیچ کالایی در کشور به فروش نمیرسد مگر اینکه مالیات بر ارزش افزوده پرداخته باشد، آنگاه کنترل شرکتها و واحدهای تولیدی کار سختی نیست.

وی یادآور شد: اکنون نیاز است که مجلس شورای اسلامی این جسارت را به خرج داده و صنوف را در پرداخت مالیات بر ارزش افزوده وارد کند زیرا بارها در گذشته زمانی که اعلام شد این مالیات از صنوف دریافت خواهد شد، آنها اعتراض کرده و دولت هم به سرعت عقب نشینی کرد و دوباره تمام بار مالیات به دوش تولید کننده انداخته شد.

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولید موجب کاهش قدرت نقدینگی تولید کننده داخلی میشود قدیر قیافه عضو انجمن سنگ آهن ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص کاهش دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده داخلی، ، اظهار کرد: این موضوع به نفع تولید کننده داخلی است زیرا در چند سال گذشته سازمان های مختلف فشارهای زیادی را بر تولید کننده وارد آورده اند.

عضو انجمن سنگ آهن یادآور شد: به عنوان مثال تولید کننده اجناسش را به فروش رسانده اما از خریدار پولی دریافت نکرده است و مجبور است با توجه به قانون دریافت مالیات بر ارزش افزوده به صورت کامل مالیات خود را بپردازد.

قیافه تصریح کرد: در بیشتر کشورهای دنیا مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر مصرف است اما در کشور ما این مالیات از ابتدای شاخه تولید دریافت شده و خود این موضوع موجب کاهش قدرت نقدینگی تولید کننده داخلی میشود.

وی با اشاره به تأثیر دریافت 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده بر قیمتها، تشریح کرد: امیدوارم لایحه کاهش مالیات بر ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی به تصویب نمایندگان برسد.

یکی از اشکالات قانون مالیات بر ارزش افزوده،دریافت آن از تولیدکنندگان است محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین اقدامات کمیسیون اقتصادی مجلس برای اصلاح قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده به منظور حمایت از کارفرمایان و تولیدکنندگان در سال حمایت از کالای ایرانی گفت: در ایران نیز همچون سایر کشورها، دو نوع مالیات بر تولید تحت عنوان مالیات بر عملکرد و مالیات بر مصرف تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده، جاری است.

وی با بیان اینکه مالیات بر عملکرد، سال ها و از زمان تدوین قانون تجارت از تولیدکنندگان دریافت می شده و شرایط آن متناسب با مقتضیات زمانی طی شده است، افزود: مالیات بر ارزش افزوده، مالیات جدیدی در اقتصاد ایران است که طی یک دهه اخیر با تدوین قانون مربوطه، اجرایی شده و در نهایت به صورت آزمایشی، تاکنون ادامه دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، نقصان در اجرا وفقدان وجود زیرساخت های اجرایی لازم را دو نقطه ضعف مهم قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: یکی از اشکالات قانون مالیات بر ارزش افزوده در اجرا، دریافت این نوع مالیات از تولیدکنندگان است؛ به عبارتی به جای اینکه این قانون، مانند بسیاری از کشورها، مصرف را هدف گذاری کند، در کشور ما به دلیل 2 نقطه ضعف مذکور، بخش تولید را هدف گرفته است.

وی ادامه داد: دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده، بسیاری از واحدهای تولید را با مشکلات عدیده مواجه کرده است که هم واحدهای تولیدی کوچک و متوسط و هم بنگاه های بزرگ صنعتی و تولیدی را دچار مشکل می کند.

پورابراهیمی گفت: در همین راستا با پیگیری های انجام شده، لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده اوایل سال 96 از طرف دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شد و ما بر اساس یک برنامه زمانبندی در کمیسیون اقتصادی طی یکسال کامل این لایحه را مورد بررسی و کارشناسی قرار دادیم تا مجموعه تصمیمات مشترک مجلس و دولت، دو ضعف کلید این قانون یعنی نقص در اجرا و عدم وجود زیرساخت اجرایی را پوشش دهد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: به دلیل بررسی قانون بودجه 97، بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس حدود دو ماه به تاخیر افتاد؛ اما در تعطیلات نوروز در کمیته مالیاتی کمیسیون اقتصادی بخش های مهم این لایحه توسط تعدادی از اعضای کمیسیون بررسی و خوشبختانه بخشی از این لایحه جمع بندی شد.

استخراج 30 اشکال قانون مالیات بر ارزش افزوده وی تصریح کرد: با دعوت از برخی فعالان اقتصادی که به دلیل اجرای ناقص مالیات بر ارزش افزوده با مشکلاتی از جمله تعطیلی واحد مواجه شدند، 30 محور اشکالات این قانون احصاء شد و تک تک آنها را در اصلاحیه لحاظ کردیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره نتایج بررسی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: با مشارکت سه تشکل اصلی بخش خصوصی و تعاونی یعنی اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون همه مواد لایحه در کمیته مالیاتی کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و سعی کردیم به نحوی مدیریت کنیم که در عمل مشکلات اجرای قانون پوشش داده شود.

پورابراهیمی گفت: اگر این لایحه در راستای حمایت از تولید، با اولویت در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد بطور حتم آثار آن را در تولید خواهیم دید.

وی با بیان اینکه با تصویب نهایی لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس بطور حتم 90 درصد از مشکلات بخش تولید که ناشی از اجرای ناقص این قانون است، برطرف خواهد شد، افزود: اصلاح این قانون یکی از اقدامات مهم دولت و مجلس شورای اسلامی در جهت حمایت از تولید در سال 97 است.

کاهش مالیات بر عملکرد به 20 درصد پور ابراهیمی ادامه داد: بعد از اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، گام بعدی و مهم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جهت حمایت از تولید در نیمه دوم سال 97 هدف گذاری برای کاهش نرخ مالیات بر عملکرد بنگاه ها است که در کمک به تولید ملی بسیار مهم خواهد بود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه اکنون نرخ مالیات بر عملکرد 25 واحد درصد است گفت: بر اساس مذاکرات اولیه با دولت پیشنهاد ما کاهش این نرخ به 20 درصد است که توافقات اولیه با دولت در این خصوص نیز انجام شده است تا اصلاح نرخ مالیات بر عملکرد در نیمه دوم سال 97 نیز در دستور کار قرار گیرد.

وی با بیان اینکه با اصلاح و اجرای کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده هیچ گونه مالیاتی از تولیدکننده دریافت نمی شود، گفت: فلسفه اجرای این قانون نیز این است که به هیچ وجه نباید این نوع مالیات از تولیدکننده دریافت شود؛ اما به دلیل اجرای ناقص در حال حاضر، تولیدکنندگان نیز این مالیات را پرداخت می کنند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: هدف گذاری کلان، کاهش مالیات بر تولید و اجرای دقیق دریافت مالیات از مصرف است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت اطلاع رسانی راه دانا، تاریخ انتشار27شهریور 97، کدخبر: 1410174 ، www.

dana.

ir
کلید واژه ها: مالیات بر ارزش افزوده - ارزش افزوده - مجلس شورای اسلامی - مالیات - کمیسیون صنایع - قانون - صنایع و معادن - تولید - اسلامی - خبرنگار - شورای - درصد - مجلس - خبرنگاران - کاهش - سازمان امور مالیاتی کشور - معادن - سازمان امور مالیاتی - امور مالیاتی کشور - اقتصادی - نمایندگان مجلس - ایرانی - عوارض - پیش بینی - عبدالله - شهرداری - اعتراض - دهیاری - حمایت - پاییز

آخرین اخبار سرویس:
ترکیه ول کن عربستان نیست

بازی گل یا پوچ ترامپ با بازار جهانی نفت!

حریق و سیل در نقاط پرخطر کشور قابل پیش بینی است/ کاهش 50 درصدی حریق در منابع طبیعی

حریق و سیل در نقاط پر خطر کشور قابل پیش بینی است/ کاهش 50 درصدی حریق در منابع طبیعی

پیاده روی اربعین در باران/ عکس

سه مسیر شارژ پولی پروژه های نفتی

وزیر کشور: شاهد ثبات و آرامش نسبی در بازار هستیم

انتشار10 هزار میلیارد تومان اوراق بهادار بیمه ای طی دو ماه آینده/ قراردادهای سرمایه گذاری نیاز به اصلاح وبازنگری دارد

حریق و سیل در نقاط پر خطر کشور قابل پیش بینی است/ کاهش 50 درصدی حریق در منابع طبیعی

از کجا بفهیم تیروییدمان خوب کار نمی کند ؟

جزییات دریافت ارز اربعین

اتحاد دولت و بخش خصوصی برای جذب سرمایه گذاران به بخش معدن

می کُشم و تسلیت می گویم /تفاوت فلسفه طرح استیضاح و استعفا با بازی صندلی ها در کابینه /گفتگو های فراگیر نتیجه رویکرد جدید روحانی

چین ارز دیجیتال خود را می سازد

باغ وحشی که انسان ها را در قفس می کند/ عکس

ارائه تسهیلات به واحدهای بزرگ در اختیار استان ها قرار بگیرد

وزیر انرژی عربستان: کاهش صادرات نفت ایران جبران ناپذیر است

خروج بیش از 8 میلیون دلار ارز برای واردات سمعک

6 سال خاطره اخلاقی از آقای آخوندی/ فیلم

اوقات سه شنبه یکم آبان شیراز

انتقاد صادرکنندگان نتیجه داد/ نرخ پایه صادراتی اصلاح شد

با نوبرانه پاییزی خراسان جنوبی ...

واردات پوشاک ممنوع شد ولی قاچاق متوقف نشد

پخت ماهی برای زائران اربعین/ عکس

عدم اجرای تبصره 16 قانون بودجه 97 مشکل ساز شده است

تیپ جالب و دیدنی شهاب حسینی و بهرام رادان 15 سال پیش/عکس

لزوم کنترل هیجانات در معاملات بازار بورس

10گوشی اندرویدی برتر سپتامبر/ دو فبلت جدید هوآوی معرفی شد

فال روزانه سه شنبه 1 آبان 1397

متن کامل سوابق و برنامه های «محمد شریعتمداری» وزیر پیشنهادی کار

نرخ انواع چراغ قوه

دعوت کمیسیون صنایع از وزرای پیشنهادی دولت

هواپیمای تهران کیش در شیراز به زمین نشست

تجهیزات فرسوده برقی تا افق 1403 نوسازی می شود

پرداخت همه مطالبات گندم کاران تا ساعت 21 امشب

سناتوری که یک تنه به جنگ عربستان رفته است

موکب آتش نشانان عراقی/ عکس

فناوری اطلاعات بزرگترین سلاح در مقابل تحریم ها

افزایش قیمت نفت با وجود احتکار مصرف کنندگان

سفر به ایران 50 درصد ارزان شد

وزیری می خواهیم که صدای کارگران را بشنود

1.4 میلیون فقره چک برگشت خورد

نگاهی به برنامه های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت

طرح موزاییکی ویژه پرسپولیسی ها در بازی با السد+عکس

پشت پرده ساخت یک سد

اجرای گشت های مقابله با قاچاق و احتکار کالا در غرب تهران

گذر از تنش آبی ممکن است؟

افزایش قیمت طلا در واکنش به عقب گرد دلار

سفر به ایران 50 درصد ارزان شد

قدرتمندترین اقتصادهای گردشگری

قرارگرفتن کل مطالبات گندمکاران در اختیار شرکت بازرگانی دولتی

پیش بینی افزایش 80 درصدی قیمت خودرو

قیمت انواع چراغ قوه در بازار

پیاده‎روی زائران در منطقه سبز / عکس

قیمت انواع سواری های شاسی بلند در بازار تهران

گپ و گفت سردار رادان با رییسی/ عکس

قیمت برخی از خودروهای تولید داخلی

سفر به ایران 50 درصد ارزان شد

یارانه صادراتی در تجارت محصولات کشاورزی ایران

رقابت آلوده بانک ها بر سر نرخ سود بانک

هجوم میلیون ها موریانه به جنگل های زاگرس

تشخیص هویت سه نوع بحران

سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نسخه مناسب دوران تحریم

نقش اساسی صنعت پتروشیمی در افزایش صادرات غیرنفتی

افزایش میزان برداشت نفت سنگین از مخازن

مشتری واقعا چه چیزی از یک شرکت می خواهد؟

مقایسه تعداد مهاجرت های بین المللی

خودروهای فرانسوی در بازار تهران چند؟

نرخ طلای سرخ در بازار چقدر است؟

خرمالو کیلویی چند؟

قیمت بلیت اتوبوس از تهران به سایر استان ها

عکس/ اختلاف خیلی طبقاتی!

تلاطم پیش روی بازار ارز توسعه را کند می کند/تصویب بسته 14 بندی در حوزه ICT

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

هتل ها گران می شوند

چرایی ثبت خلیج فارس با پیشوند مروارید /ثبت در یونسکو نهایی نشده است

جهش قیمت گوشت در راه است

هواداران پرسپولیس به ما انگیزه مضاعف می دهند!

سیاه روزی های بازار سهام عربستان

جزییات قیمت واکسن های آنفلونزا

قیمت گوشت در بازار 4 هزار تومان کاهش یافت

توقف ترابزون اسپور با حضور امیری و حسینی

ثروتمندترین زنان در سال 2018

استخدام بزرگترین هلدینگ بازرگانی کشور / مشهد

مصرف شش بطری آب معدنی برای تولید یک برگه A4

واردات بیش از 8 تن عینک آفتابی به کشور+جدول

حسین ماهینی پس از عمل جراحی+عکس

نمایی زیبا از شهر رشت

مظنه آپارتمان های 6 ساله تهران

سردار نجات: منافقین همواره درحال مزدوری هستند

افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت قطعات یدکی خودرو

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/07/30

قیمت سکه افزایش یافت/ طلا گران شد

طلوع خورشید خوشنویسی از پس ابرهای غفلت/از امیرخانی و آغداشلو تا محبوبه کاظمی و صندوق آبادی

رونق کار تعمیرکاران با گرانی لوازم خانگی

تغییر 3 رییس برای یک پست در 2 هفته

وزیر انرژی عربستان: کاهش صادرات نفت ایران را نمی توانیم جبران کنیم

نرخ دلار پالایشی ها تعیین شد/واکنش بازار به ابلاغیه هیات وزیران

قیمت سکه امروز، 30 مهرماه به 4میلیون و390 هزارتومان رسید

خودداری تعاونی های ترمینال غرب تهران ازفروش بلیت به زائران اربعین

رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده

رونق کالای ایرانی با کاهش مالیات برارزش افزوده