مطالب مرتبط:
آفتی با عنوان «شعر هیئتی بی تفاوت»/ سیاست زدایی به هیئت ها رسیده!
اصالت «ضربه» در شعر آیینی!/ شعر هیئتی یا مقتل منظوم؟
نگاهمان به واقعه عاشورا برگرفته از بعد عقلانی و احساسی باشد
اصالت «ضربه» در شعر آیینی!/ شعر هیئتی یا مقتل منظوم؟
محمدکاظم کاظمی در گفت وگوی تفصیلی با فارس محیط برای پرورش شعر آیینیِ کم خاصیت و خنثی مساعدتر است/ امروز تفکر و اندیشه در شعر ما مشکل دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 10:452018-09-19فرهنگي

غلبه «تفکر احساسی» بر «تفکر عقلانی» در شعر هیئتی/ معبری برای «بالیدن»


ـ رضا اسماعیلی در یادداشتی گفت: محبت اصیل و زلال حسینی، باید از چشمه «معرفت» بجوشد.

امروز «نالیدن» باید معبری برای «بالیدن» باشد، - غلبه تفکر احساسی بر تفکر عقلانی در شعر هیئتی/ معبری برای بالیدن " گروه ادب ــ رضا اسماعیلی در یادداشتی گفت: محبت اصیل و زلال حسینی، باید از چشمه معرفت بجوشد.

امروز نالیدن باید معبری برای بالیدن باشد، اشکی که امروز از دیدگان ما جاری می شود، باید اشک بیداری باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ غفلت از ادب و آداب گریستن و توقف در منزل محبت و اشک، شعر دینی و آیینی روز و روزگار ما را دچار رخوت و تنزل کرده است و شاعران آیینی ما به این ورطه افتاده اند که فقط شعرهای مجلس گرم کن و سوزناک بگویند.

رضا اسماعیلی، شاعر و پژوهشگر حوزه ادبیات آیینی در همین راستا در مقاله ای به این موضوع مهم پرداخته است که در ادامه از نظر مخاطبان می گذرد؛ در سینه چراغ عشق را روشن کنتنپوش بلوغ نور را بر تن کنبا اشک بشوی صورت رخوت را نالیدن را معبر بالیدن کن ما بر حسین بسیار می گرییم، اما هرگز در گریه متوقف نمی شویم.

گریه ما برای نو کردن اندوه ها و کینه ها و میل به انتقام و خشم بر باطل است.

این ها انگیزه ما برای گریه است.

(امام موسی صدر، کتاب سفر شهادت، حسین وارث انبیا ، بند42)رسانه قدرتمند اشک بعد از واقعه محرم 61 و شهادت امام حسین(ع) و یارانش، حکومت منفور بنی امیه نه تنها عزاداری بر امام حسین و یارانش را ممنوع اعلام کرد، بلکه مردم را به سب علی و آل علی تشویق هم می کرد.

حتی می گویند نفرت معاویه از آل علی به حدی بود که در قنوت نماز خویش علی، حسن و حسین(علیهم السلام) را لعن می کرد.

در طول تاریخ حکومت های ظالم و غاصبی همچون بنی امیه و بنی عباس به مردم اجازه برپایی مجالس عزاداری حسینی را نمی دادند و اصلاً نام بردن از اهل بیت(ع) و امام علی(ع) و امام حسین(ع) و یارانش ممنوع بود و هر کس که به این مسئله تن نمی داد، زندانی و تبعید می شد و یا به شدیدترین وجه مورد آزار و شکنجه حکومت قرار می گرفت.

در چنین فضای بسته و رعب آوری بهترین راه برای زنده نگاه داشتن قیام حسینی و افشای ماهیت پلید یزیدیان گریه بر مصائب اهل بیت بود.

در آن زمان تنها رسانه قدرتمندی که باعث افشای چهره پلید یزید می شد، رسانه اشک بود.

در آن شرایط بسته امنیتی و پلیسی، برای زنده نگاه داشتن قیام حسینی از دست شیعه جز گریه بر اهل بیت کار دیگری بر نمی آمد.

به خاطر همین این همه روایت و حدیث از معصومین درباره ثواب گریه بر مظلومیت حسین(ع) و اهل بیت(ع) داریم.

اما باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که گریه بر اباعبدالله(ع) گریه عاطفی و از روی ترحم نیست، گریه سیاسی است.

به یاد دارم حضرت امام خمینی(قدس سره الشریف) نیز در زمان حیات پربرکت شان با یادآوری و تأکید بر این نکته که گریه بر اباعبدالله(ع)، گریه سیاسی است، نه گریه عاطفی و از روی ترحم، فرموده بودند: مجلس عزا نه برای این است که گریه کنند برای سیدالشهدا و اجر ببرند - البته این هم هست و دیگران را اجر اخروی نصیب کند - بلکه مهم، آن جنبه سیاسی است که ائمه ما در صدر اسلام نقشه اش را کشیده اند که تا آخر باشد و آن، این [که ] اجتماع تحت یک بیرق، اجتماع تحت یک ایده و هیچ چیز نمی تواند این کار را به مقداری که عزای حضرت سیدالشهدا در او تأثیر دارد، تأثیر بکند.

چنانچه، واقعاً بفهمند و بفهمانند که مسئله چه هست و این عزاداری برای چه هست و این گریه برای چه اینقدر ارج پیدا کرده و اجر پیش خدا دارد، آن وقت ما را ملت گریه نمی گویند، ما را ملت حماسه می خوانند.

(صحیفه امام خمینی، جلد 16 ، صفحه 346)و در بیاناتی دیگر می فرمایند: این اجتماع در مجالس روضه را خیال نکنید فقط این است که ما گریه کنیم برای سیدالشهدا.

نه سیدالشهدا احتیاج به این گریه‏ ها دارد و نه این گریه خودش فی نفسه کاری از آن برمی آید؛ جنبه‏ سیاسی این مجالس بالاتر از همه‏ جنبه های دیگری است که هست.

(صحیفه نور، ج 13، ص 153)در واقع بعد از واقعه عاشورای سال 61 گریه حکم یک مین انفجاری را داشت که جامعه را به حرکت در می آورد و قیام حسینی را زنده نگاه می داشت.

محبان آل علی در آن روز و روزگار تنها با اسلحه اشک و گریه کردن بر اباعبدالله(ع) می توانستند شعله های قیام امام حسین را از خاموشی و فراموشی در امان نگاه دارند و ماهیت نظام پلید یزیدی را برای مردم افشا کنند.

در آن زمان اشک اسلحه شیعه بود.

امروز اما در کنار اشک و گریستن بر کربلا - که برای تحریک احساسات و حفظ شور حسینی لازم است - باید به نگریستن هم فکر کنیم.

ادب و آداب گریستن استاد شهید آیت الله مطهری در کتاب ارزشمند حماسه حسینی دردمندانه در باره تحریف قیام حسینی و خلاصه کردن آن در گریه می گوید: عده ای آمدند گفتند گریه بر امام حسین ثوابش آنقدر زیاد است که از هر وسیله ای برای این کار می شود استفاده کرد .

دستگاه امام حسین(ع) از دستگاه دیگران جداست.

اگر اینجا دروغ گفتی بخشیده است، جعل کردی، بخشیده است، تحریف کردی بخشیده است .

در نتیجه یک افرادی در این قضیه دست به جعل و تحریف زده اند که انسان تعجب می کند.

(حماسه حسینی، شهید مرتضی مطهری، ج 17، صص 90 و 91)یکی از چیزهایی که باعث تحریف عاشورا و آلوده شدن قیام حسینی به خرافات می شود، نکته ظریف و دقیقی است که استاد مطهری به آن اشاره کرده است.

بله، آیات و احادیث فراوانی وجود دارد که در آن گفته شده در عزای امام حسین(ع) محزون بوده و اشک بریزید؛ اما به این معنا نیست که به هر قیمتی باید مردم را گریاند، یعنی باید با شیوه ای مناسب، شایسته و متناسب با اهداف امام حسین(ع)، قیام وی را به مردم معرفی کرد.

هیچ مسلمان اصیلی با عزای حسینی و گریه بر مصائب اباعبدالله(ع) مخالف نیست.

چون اقامه عزای حسین، جز الفبای مسلمانی است و حکم بای بسم الله قرآن را دارد.

بدون هیچ شکی ثواب گریه با معرفت بر مصیبت اباعبدالله(ع) که باعث بیداری، حق طلبی، آزادگی و ستم ستیزی می شود، با هیچ چیز دیگر قابل مقایسه نیست.

مگر می شود مسلمان بود و بر مظلومیت حسین و یارانش اشک نریخت؟ بحث بر سر کیفیت عزاداری و رعایت ادب و آداب گریستن است.

متأسفانه امروز به جای این که اشک بریزیم تا حماسه امام حسین(ع) را زنده نگه داریم، قیام امام حسین(ع) را تحریف و به خرافات آلوده می کنیم، تا از مردم اشک بگیریم! این یعنی تقدیس اشک .

یعنی اشک و گریاندن هدف شده، در حالی که اشک و گریه کردن وسیله ای برای زنده نگه داشتن قیام حسینی است.

هم چنان که اشاره شد، اشک باید معبری برای نگریستن و بیداری باشد.

آری، به خاطر غفلت از ادب و آداب گریستن و توقف در منزل محبت و اشک، شعر دینی و آیینی روز و روزگار ما دچار رخوت و تنزل شده است و شاعران آیینی ما به این ورطه افتاده اند که فقط شعرهای مجلس گرم کن و سوزناک بگویند.

شعرهایی مطابق با ذوق و ذائقه مردم و مداحان تا در مجالس عزاداری خوانده شود.

به همین خاطر در مجالس عزای حسینی، شور بر شعور و گریستن بر نگریستن پیشی گرفته و بصیرت و معرفت افزایی که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری است به حاشیه رانده شده است.

غافل از این که شور و شیفتگی و محبت منفک از معرفت ما را به جایی نمی رساند.

فرهنگ عاشورا را از خرافه و گزافه حفظ کنیم امروز حسین بن علی(ع) می تواند دنیا را نجات بدهد، به شرط آن که چهره او را با تحریف مغشوش نکنند.

نگذارید مفاهیم تحریف آمیز، کارهای تحریف آمیز و غلط، چشم ها و دل ها را از چهره مبارک و منور حسین بن علی(ع) منصرف کند؛ با تحریف بایستی مقابله کنید .

(مقام معظم رهبری، در دیدار با روحانیون و وعاظ در آستانه ماه محرم 1416 ق -3 خرداد 1374)غالی گری و غلو در شعر آیینی و عاشورایی یک منکر بزرگ است که باید به طور جدی با آن مقابله کرد.

طرح مطالب دروغ، خرافه و غیرمستند در شعرها و نوحه های آیینی یک آفت و آسیب بزرگ است که باعث تحریف روح قیام حسینی می شود.

ضمن این که دروغ بستن به بزرگان دینی منکری بزرگ است.

متأسفانه امروز برخی شاعران و مداحان - خودآگاه یا ناخودآگاه - قیام امام حسین(ع) را تحریف و به خرافات آلوده کرده اند، این افراد وقایع غیرمستندی مانند داستان لیلی و علی اکبر، داستان عروسی قاسم، سر به محمل کوبیدن حضرت زینب(س) که دستاویز قمه زنی قرار گرفته است، عدد مقتولین، و.

را در شعر خود بیان می کنند تا از مردم اشک بگیرند که این آفت بزرگی است.

چنین مسائلی از پایه و اساس دروغ است و جز توهم و خیال پردازی چیز دیگری نیست.

بسیاری از عالمان دینی - از جمله علامه مجلسی و محدث قمی - نیز به طرح چنین مسائلی اعتراض کرده و گفته اند اینها سند تاریخی ندارد.

برای مثال سر به محمل کوبیدن حضرت زینب(س) که دستاویز قمه زنی قرار گرفته و موجب صدمات و هزینه های بسیاری برای شیعه شده، رد شده است ، شیخ عباس قمی این مسئله را رد کرده و می گوید اسرای کربلا را بر ناقه های عریان بی جهاز می بردند.

اصلاً آنجا محملی در کار نبوده که حضرت زینب(س) سرش را بر آن بکوبد.

یا ماجرای به غارت بردن انگشتر حضرت امام حسین(ع) در روز عاشورا که با سوز و گداز در نوحه ها و مرثیه ها گفته می شود، از نظر تاریخی کاملاً مردود است.

محمد بن مسلم ثَقَفی کوفی که 46 هزار حدیث از امام باقر و امام صادق(ع) روایت کرده و از احیاگران مکتب حضرت باقر العلوم(ع) است، می گوید؛ از امام صادق از ربودن انگشتر امام حسین در روز عاشورا سوال کردم و حضرت ضمن دروغ خواندن این داستان فرمودند: الان این انگشتر در نزد ماست.

بنابراین مقرون به صواب است که در مورد قیام حسینی و واقعه عاشورا به صدق واقعه پایبند باشیم و از طرح چنین مسائلی در شعر آیینی خودداری کنیم.

چنان که مقام معظم رهبری نیز با تأکید بر این مهم می فرمایند: در مرثیه خوانی بایستی به صدق واقعه پایبند بود.

درست است که شما می خواهید مستمع خودتان را بگریانید، اما این گریاندن را به وسیله هنرنمایی در کیفیت بیان واقعه تأمین کنید، نه در ذکر واقعه ای که اصل ندارد.

ما در گذشته ها سراغ داشتیم، ان شاءالله حالا آنجور نیست که بعضی ها فی المجلس یک چیزی را جعل می کردند؛ نکته ای همان جا به ذهنش می آمد، می دید خوب است، موقعیت خوب است، همان جا می گفت و از مردم اشک می گرفت! این درست نیست.

اشک گرفتن از مردم که هدف نیست؛ هدف، آمیختن این دل اشک آلود که اشک را به چشم می رساند و چشم را اشکبار می کند به معارف زلال است؛ البته با هنرنمایی.

(مقام معظم رهبری، در دیدار با شاعران و ذاکران اهل بیت، 13 خرداد 1389) پیام های عاشورا را دریابیم با واکاوی روایات و احادیث اسلامی درمی یابیم که ریشه بسیاری از تحریفات شعر عاشورایی چیزی جز این نیست که ما در منزل محبت متوقف مانده ایم و گامی در مسیر صعود به ملکوت معرفت و حکمت دینی بر نداشته ایم.

این حرف، حرف نگارنده این سطور نیست که گروهی در مخالفت با آن پای بر زمین بکوبند و با ابرام و اصرار تمام بگویند: نه برادر! اشتباه فکر می کنی، توقف در منزل محبت آسیب نیست ، این حرف، حرف قرآن و معصومین(علیهم السلام) است.

توقف در منزل محبت محض از آن جهت آسیب زا است که به غالی گری و شرک ختم می شود، که یک منکر بزرگ است.

چنان که در آیه(30) سوره توبه می خوانیم: وَقَالَتِ الْیَهُودُ عُزَیْرٌ ابْنُ اللَّهِ وَقَالَتِ النَّصَارَی الْمَسِیحُ ابْنُ اللَّهِ ۖ ذَٰلِکَ قَوْلُهُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ ۖ یُضَاهِئُونَ قَوْلَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ قَبْلُ ۚ قَاتَلَهُمُ اللَّهُ ۚ أَنَّیٰ یُؤْفَکُونَ ؛ و یهود گفتند: عُزَیر پسر خداست و نصاری گفتند: مسیح پسر خداست! این سخنی است که تنها بر زبان می رانند و با گفتار و کیش کافران مشرک پیشین نزدیکی و مشابهت دارند، خدا آنها را هلاک و نابود کند! آنان را (از حق) به کجا می گردانند؟! حضرت امام سجاد(ع) نیز در حدیثی به ابوخالد کابلی - از رجال شیعی سده اول هجری و معاصر امام سجاد در تفسیر این آیه می فرمایند: یهود و نصاری، به خاطر حُب مُفرطی که به عزیر و مسیح (علیهم السلام) داشتند آن دو را فرزندان خدا دانستند.

جمعی از شیعیان ما نیز در حدی ما را دوست خواهند داشت که در باره ما چیزی که یهود در باره عزیز و نصاری در باره عیسی گفتند، خواهند گفت.

نه آنان از مایند و نه ما از آنانیم.

(طوسی، محمد بن حسن، الامالی، انتشارات دارالثقافه، قم، 1314 ق / اختیار معرفه الرجال، ج1، ص 336.

)با عنایت به آیات و روایاتی که ذکر شد، به خوبی در می یابیم که ترکیب محبت با معرفت دینی راهگشا و سازنده است و منجر به پیروی از راه و مرام و روش و منش خاندان رسالت می شود.

به یاد داشته باشیم که عاشورا یک حادثه نیست، یک فرهنگ است.

فرهنگی انسان ساز که ما را به سرمنزل سعادت و رستگاری و راستی و درستی هدایت می کند.

پس شایسته است پیش و بیش از هر چیز دیگر پیام های عاشورا را دریابیم و هوشمندانه از سیمای قیام حسینی که ظالم ستیزی ، مظلوم نوازی ، مبارزه با بدعت و تحریف و احیای کرامت های انسانی است پرده برداری کنیم.

عاشورا، ارتفاع یک فرهنگ استیک حادثه نه، حماسه ای خونرنگ استپیکار علیه بدعت و تحریف استفریاد علیه سلطه نیرنگ است محبت حسینی ، فرزند معرفت حسینی استبی هیچ شکی؛ عمود خیمه محبت، معرفت است.

محبت هیچ گاه بدون معرفت در دل انسان شکل نمی گیرد و نطفه نمی بندد.

یعنی نمی شود اول عاشق کسی شد، بعد او را شناخت.

طبق آیات و روایات قرآنی، محبت حسینی فرزند معرفت حسینی است.

از این منظر، اگر ما خود را محب واقعی حسین می دانیم، باید آثار این محبت را در سلوک انسانی و اسلامی خود رصد کنیم و ببینیم.

آثار محبت واقعی به اباعبدالله(ع)، بندگی، یکتاپرستی، بیداری، حق طلبی، آزادگی، ظلم ستیزی و در نهایت پیروی و تبعیت از آن امام همام است، نه معصیت و گناه.

ولی وقتی می گوییم حسین و ادب و آداب عزاداری را زیرپا می گذاریم، وقتی می گوییم حسین و با خواندن نوحه لا اله الا زینب از آستان بندگی حضرت حق روی بر می تابیم، وقتی می گوییم حسین و قمه می زنیم، وقتی می گوییم حسین و نوحه های لس آنجلسی می خوانیم، وقتی می گوییم حسین و در هیئت ها لخت می شویم، وقتی می گوییم حسین و مردم آزاری می کنیم، وقتی می گوییم حسین و دروغ می گوییم، وقتی می گوییم حسین و به خواهر یا برادر مسلمانی که با نظر ما مخالف است تهمت بی دینی می زنیم، وقتی می گوییم حسین و با آبروی اسلام بازی می کنیم.

همه این نشانه ها به ما می گوید که محبت ما، محبت آمیخته با معرفت نیست.

محبت اصیل و زلال حسینی، باید از چشمه معرفت بجوشد.

امروز نالیدن باید معبری برای بالیدن باشد.

اشکی که امروز از دیدگان ما جاری می شود، باید اشک بیداری باشد و از چشمه إنِّی سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ، وَحَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُمْ بجوشد.

چنین اشکی است که به تعبیر حضرت امام(قدس سره الشریف) سازنده و حماسه آفرین است.

ما داعیه ظلم شناسی داریمدر مرثیه، لهجه ای سیاسی داریمهمسنگر گریه های ما بیداری ستاز روضه، قرائتی حماسی داریماستفاده هوشمندانه از تریبون هیئت نکته آخر این که امروز برای معرفی حماسه انسان ساز حسینی و قیام کربلا؛ اشک تنها اسلحه ما نیست.

به لطف خدا و حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی امروز ما برای معرفی شایسته نهضت انسان ساز کربلا تریبون ها و امکانات فراوانی داریم.

عقل حکم می کند که در کنار دعوت به گریه و حضور با معرفت بر آستان اشک ، از همه امکانات و تریبون ها برای معرفی قیام حسینی به مردم جهان استفاده کنیم.

یکی از این تریبون ها، تریبون شعر آیینی و هیئت است.

ما هنوز به ظرفیت های نامکشوف این تریبون قدرتمند پی نبرده ایم.

به همین خاطر است که قدر این سرمایه عظیم را نمی دانیم و باری به هر جهت و غیر هوشمندانه از آن استفاده می کنیم.

غلبه تفکر احساسی بر تفکر عقلانی در شعر هیئتی غیر قابل انکار است.

چون هدف اصلی در این گونه ادبی - پیش و بیش از معرفت افزایی تهییج و تحریک عواطف و ایجاد شور و شیدایی در مجلس است.

متأسفانه گاهی بعضی از شاعران و مداحان با قرائت اشعار غلوآمیز و غیرمستند در هیئات دینی به قصد گرفتن دو قطره اشک، با احساسات مذهبی مردمی که به قصد و نیت شناخت بیش تر حماسه حسینی در این گونه مجالس شرکت کرده اند، بازی می کنند که این امر در درازمدت می تواند باعث دلزدگی و رویگردانی مردم به ویژه جوانان - از مجالس مذهبی و تنزل جایگاه هیئت در جامعه شود.

واقعیت این است که در حوزه نقد و آسیب شناسی شعر آیینی و هیئت، جامعه ادبی ما موضعی کاملاً انفعالی و بی تفاوت به خود گرفته است.

علت آن نیز مشخص است.

یعنی به محض ورود به حوزه پرخوف و خطر آسیب شناسی شعر آیینی، گوینده، مظلومانه از سوی کسانی که خود را مسلمان تر از رهبر معظم انقلاب، عالمان دینی و پیش کسوتان شعر آیینی می دانند، مورد تکفیر قرار می گیرد و سنگ باران هجمه ها و تهمت های سنگین و گوناگون می شود؛ تهمت هایی از قبیل وهابی، بی سواد، دشمن دین، مخالف عزای حسینی، مخالف گریه بر مصیبت کربلا و.

! با این هجمه و هزینه سنگین جای تعجب نیست که این عرصه از حضور دلسوزان و دغدغه مندان خالی است و همه منتظرند تا دستی از غیب برون آید و کاری بکند ! امروز ورود به حوزه آسیب شناسی به منظور تبیین و اصلاح تحریف های لفظی و معنوی قیام انسان ساز حسینی برای کسانی که دغدغه دین و آیین دارند، حکم یک تکلیف الهی را دارد؛ چرا که امروز آسیب شناسی شعر و ادبیات آیینی، حکم امر به معروف و نهی از منکر را دارد و مخالفت با آن، مخالفت با به جا آوردن یک واجب الهی و تکلیف دینی است.

در حال حاضر نیز باعث افتخار جامعه ادبی ماست که مقام معظم رهبری در کسوت عالمی روشن اندیش و ادیبی فرهیخته؛ یکی از بزرگ ترین طلایه داران آسیب شناسی شعر دینی و آیینی روزگار ما هستند که باید از این بابت خدا را شاکر و سپاسگزار باشیم.

جان کلام آن که باید از تریبون شعر آیینی و هیئت برای تبلیغ آموزه های اصیل دینی، روشنگری، بیداری و معرفت افزایی استفاده کنیم.

استفاده سلیقه ای و ابزاری از این تریبون ظلم است.

با گرامیداشت ماه محرم و حماسه حسینی، و همچنین با آرزوی حضور با معرفت در مجالس سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، این نوشتار را با فرازی از زیارت عاشورا به پایان می برم: اَللّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیایَ مَحْیا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَماتی مَماتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ.

اَللّهُمَّ اجْعَلْنی عِنْدَکَ وَجیهاً بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلامُ فِی الدُّنْیا وَ الاْخِرَهِ.


کلید واژه ها: امام حسین - حسینی - اسماعیلی - گریه - امام - امروز - حکومت - رسانه - قدرتمند - عزاداری - مجالس عزاداری - ممنوع - شهادت - بهترین راه - مردم - اصیل - شاعر - چشمه - بسته - زنده - یزید - خبرنگار - شاعران - بهترین - انگیزه - زندانی - ادبیات - شکنجه - شرایط - تشویق

آخرین اخبار سرویس:
واکنش آقای بازیگر به خبرحذف فردوسی پور از تلویزیون

تکلیف و مکافات!

شناخت حماسه عاشورا در قاب هنر نمایشی + فیلم

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد + عکس

همایش بررسی ابعاد اقتصادی لوایح مربوط به FATF

پست احساسی احسان کرمی برای کسی که سرنوشتش را تغییر داد

تصویری گریان از مارال فرجاد در صفحه اینستاگرام وی

واکنش داریوش ارجمند به شایعه حذف عادل فردوسی پور از تلویزیون

ایجاد سامانه دسترسی آسان اطلاعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

خاطرات خوشمزه دهه شصتی ها را تمام می کنند؟

جشنواره بیست و یکم قصه گویی در بجنورد

10 دوست داشتنی؛ جذاب ترین و سرگرم کننده ترین فیلم های تاریخ سینما [قسمت اول]

اعتراف نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز از آزار جنسی نجاتم داد

آمادگی تکواندوکاران کشورمان برای درخشش در مسابقات گرندپری+فیلم

دلیل گریه «مارال فرجاد» +تصویر

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد

اختصاص 2میلیارد تومان برای تعمیر و بازسازی تالار فخرالدین اسعد گرگانی

برگزاری عمده جشنواره های فرهنگی به شهرستان ها واگذار شده است

عناوین مجموعه خبری ساعت 20 شبکه اترک. 24مهر

راهیابی 10 اثر هنرمندان یزدی به مرحله نهایی جشنواره «فانوس»

پست احساسی احسان کرمی برای کسی که سرنوشتش را تغییر داد/ عکس

جشنواره 21 قصه گویی در بجنورد

برگزاری عمده جشنواره های فرهنگی به شهرستان ها واگذار شده است

اختصاص 2 میلیارد تومان برای تعمیر و بازسازی تالار فخرالدین اسعد گرگانی

مجموعه خبری 20:45 - 1397/07/24

برنامه ستاره محور به جایی نمی رسد

گل دوم ایران به بولیوی توسط ترابی + فیلم

اتفاقات خنده داری که در فیلم های ترسناک می افتد! +عکس /این خانم 64 سال است روزی چهار قوطی نوشابه می نوشد + عکس ( برگزیده )

گل دوم ایران به بولیوی توسط ترابی

فیلم | گل اول ایران به بولیوی

بالزی انیمیشن هنرمند گیلانی به جشنواره آمریکا راه یافت

بالزی انیمیشن هنرمند گیلانی به جشنواره آمریکا راه یافت

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد/ عکس

گل اول بولیوی به ایران توسط کاردوزو + فیلم

دیوان خانه وکیل می تواند جاذبه گردشگری شود ولی به یک شرط

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد

ترامپ هنرپیشه فیلم های مستهجن را تهدید کرد

خاطرات خوشمزه دهه شصتی ها را تمام می کنند؟

توضیحات خزاعی درباره فیلم «حضرت خدیجه(س)»

معرفی داوران خارجی جشنواره فیلم کوتاه تهران

افتتاح نمایشگاه خوشنویسی «رقم مهر» در قم

زبان حال رقیه (س) در قاب نقاشی های کودکانه

تجربه جدید لیلا بلوکات در کنار بازیگر «مغزهای کوچک زنگ زده»

وقتی مهناز افشار با تهدید زیرآب زدن روبه رو می شود / عکس

جمعی از چهره های هنری کشور از مراحل بازسازی ساختمان موسسه هنرمندان پیشکسوت دیدن کردند

گل اول ایران به بولیوی توسط جهانبخش + فیلم

دلیل گریه مارال فرجاد/ عکس

مجموعه داستان «مانیا» منتشر شد

جان سینا بازیگر آمریکایی در فیلم برایان رابینز بازی می کند

طرز تهیه کاپوچینو

ارسال بیش از 80 اثر به جشنواره شعر آیینی ماه تاب

چشمان بسته کاملا باز

اجرای نمایش دشمن مردم

رونمایی از کتاب عمود 1402 در قروه درجزین

اختتامیه هشتمین جشنواره ادبی یوسف در اصفهان

نیکول کیدمن: من با عشق ازدواج کردم

مهیار علیزاده: اولویت من تولید و تألیف است، نه خواندن

اعتراف نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز از آزار جنسی نجاتم داد

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد +عکس

اعتراف نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز از آزار جنسی نجاتم داد

اگه گفتی قصه من چیه

رکورد برداشت به در نی ریز +فیلم

تصویربرداری از خرس قهوه ای و توله اش در فارس

دلیل گریه مارال فرجاد/ عکس

اعتراف نیکول کیدمن: ازدواج با تام کروز از آزار جنسی نجاتم داد

پیگیر تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وزارت فرهنگ و ارشاد هستیم

اختصاص2 میلیارد تومان برای تعمیر تالار فخرالدین اسعد گرگانی

خاطره شنیدنی بازیگر سینما از مادر 4 شهید دفاع مقدس

پیگیر تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وزارت فرهنگ و ارشاد هستیم

مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه و میراث کردستان تمدید شد

منیژه حکمت: پول فاسد سینما را فراگرفته

مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه و میراث کردستان تمدید شد

اختصاص2 میلیارد تومان برای تعمیر تالار فخرالدین اسعد گرگانی

مستند ظهور یا افول

معروف ترین قربانیان اسیدپاشی کشورمان بازیگر شد +عکس

توضیحات خزاعی درباره فیلم «حضرت خدیجه (س)»

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای لشکر 25 کربلا در گرگان + فیلم

درباره آقای الف.پ

تقدیر از ماموستا قاسم مویدزاده ، شاعر مهابادی

معرفی داوران خارجی جشنواره ی فیلم کوتاه تهران

جلوه های ویژه فیلم سینمایی دختر شامر

دانلود آهنگ جدید حسام مهدی زاده بنام بازیگر

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد / عکس

جعبه ابزارهای حیرت انگیزی که مشابه آنها را ندیده اید! + فیلم

معرفی داوران خارجی جشنواره ی فیلم کوتاه تهران

قربانی اسیدپاشی بازیگر شد / عکس

دمیدن روحی تازه در کالبد جاجیم بافی استان مرکزی

استقبال فیلمسازان از جشنواره فیلم رشد

شخصیت درون گرای یاشار برای من یک چالش بزرگ بود

14 مرحله انتخاب کتاب خوب برای خواندن

​ساخت عروسک های «وُداد» ویژه کودکان اربعینی

حضور ستاره سینمایی در تمرین ملی پوشان کشتی

عشق معلمی معجزه کرد/ هنر به قلب محرومیت می آید+ فیلم و عکس

عکس هایی که از آرشیو ارتش خارج شد

​«روزهای بی قراری2» در سراشیبی پایان

اجرای 3 نمایش مناسبتی در ماه صفر/ فراخوان نمایش های رادیویی فجر منتشر شد

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

تولید پویانمایی «ماه تی تی» در مرکز فارس

سریال های پاییزی سیما از راه رسید

​مضمون شعر دفاع مقدس در قامت جهانی است

غلبه «تفکر احساسی» بر «تفکر عقلانی» در شعر هیئتی/ معبری برای «بالیدن»

غلبه «تفکر احساسی» بر «تفکر عقلانی» در شعر هیئتی/ معبری برای «بالیدن»