مطالب مرتبط:
11 هزار شهید اهل سنت؛ مصداق واقعی وحدت در ایران اسلامی
دفاع مسلحانه از جمهوری اسلامی ایران واجب شرعی است
آمادگی بانک ملّی ایران برای توسعه همکاری ها با دانشگاه آزاد اسلامی
فردا پیکر شهدای عزت ایران اسلامی تشییع می شود
ایران از سازمان همکاری اسلامی جهت برگزاری نشست فوق العاده درباره فلسطین دعوت کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 10:302018-09-19سياسي

سنت سوگواری ایران باستان در ایران اسلامی


بسیاری از مراسماتی که ما در سوگواری های خود از آن استفاده می کنیم ریشه باستانی دارد و یا در دوره هایی خاص از فرهنگ ها و آیین هایی مانند مسیحت وام گرفته شده است.

- یک پژوهشگرتاریخ گفت: بسیاری از مراسماتی که ما در سوگواری های خود از آن استفاده می کنیم ریشه باستانی دارد و یا در دوره هایی خاص از فرهنگ ها و آیین هایی مانند مسیحت وام گرفته شده است.

یک پژوهشگرتاریخ گفت: بسیاری از مراسماتی که ما در سوگواری های خود از آن استفاده می کنیم ریشه باستانی دارد و یا در دوره هایی خاص از فرهنگ ها و آیین هایی مانند مسیحت وام گرفته شده است.

کوروش صالحی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص ریشه ی سوگواری در تاریخ اسطوره و ایران باستان، اظهار کرد: در شاهنامه و متون باستانی به این قبیل سوگواری ها برمی خوریم که شاید مهم ترین آن ها که به شکل آیینی اجرا می کرده اند، سوگ سیاوش و ایرج بوده است.

وی در خصوص کشته شدن سیاوش ادامه داد: شاهنامه روایت می کند که پس از کشته شدن سیاوش ایران غرق اندوه و ماتم شد، ایرانیان چندین روز برای سیاوش سوگواری کردند و نیز مظلومیت سیاوش و گرامی داشت یاد و خاطره و حماسه او سبب شد در سال های بعد این پُرسه و سوگواری ادامه پیدا کند.

برفتند با مویه ایرانیان بدان سوگ بسته بزاری میان‏ همه دیده پر خون و رخساره زرد زبان از سیاوش پر از یاد کرد این پژوهشگر تاریخ با اشاره به برگزاری سوگواری ها به شکل آیینی در خصوص مرگ ایرج، افزود: این نوع سوگواری در مورد ایرج، پسر فریدون، هم صادق است چراکه وی از سر خیر خواهی، صلح و دوستی پیش برادرانش رفت ولی آن ها از سر کینه و نیرنگ او را کشتند.

فردوسی در سوگ ایرج این گونه روایت می کند: سراسر همه کشورش مرد و زن بهر جای کرده یکی انجمن‏ همه دیده پر آب و دل پر ز خون نشسته بتیمار و گرم اندرون‏ همه جامه کرده کبود و سیاه نشسته باندوه در سوگ شاه‏ کوروش صالحی تصریح کرد: معمولا دو عنصر مهم در ادامه یافتن سوگواری ها اهمیت خاصی دارد که سبب شده برای بعضی اشخاص و یادمان آن ها این پرسه ها در سال های پیاپی جریان داشته باشد؛ نخست: رفتار حماسی و مظلومیت آن ها در رویارویی با بدخواهان، بدسگالان و اهریمنان است و مورد دوم آن که از درس هایی که این سوگواری آیینی می بایست در تکرار به نسل های بعد انتقال دهد می توان به آزادی، شجاعت، انسانیت، ایستادگی در برابر ستمگران اشاره کرد؛ به همین دلیل است که مشاهده می کنیم که در دوره بعد از اسلام، ایرانیان برای حسین بن علی(ع) سوگواری به شکل آیینی اجرا می کرده اند.

وی در خصوص چگونگی برگزاری این سوگواری ها خاطر نشان کرد: در ایران باستان سوگواری را به شکل آیینی خود اجرا می کردند به طوری که اهمیت و جایگاه رفتگان سبب می شده که بازماندگان برای آن ها تشریفات ومراسم خاصی را اجرا کنند، مثلا در آخر سال چنان که در چهارشنبه سوری می بینیم، آتش هایی را بر بام روشن می کردند و برای رفتگان نذر و نیازهایی را صورت می دادند که به شکل یک آیین خاصی درآمد و نیز مراسمی که در خراسان به عنوان چراغ برات انجام می شود دقیقا مانند رسوم باستانی است که ما در هیچ منبع اسلامی نشانی از آن نمی بینیم.

این پژوهشگر تاریخ تصریح کرد: مشاهده می کنیم که مراسم سوم، هفتم، چهلم، چهل وهشتم و از این قبیل مراسمات همگی ریشه باستانی دارد که به شکل آیینی خاص در پرسه و سوگواری به کار برده می شود همچنین باید یادآور شد که اصل سوگواری هفت روز بوده است چنان که رستم پس از هفت روز سوگواری برای سیاوش به نزد کاووس می رود.

چهلم ختم سوگواری و چهل و هشتم پایان یادمان حماسی آن است.

کوروش صالحی متذکر شد: گرچه ما اسناد خاصی درباره ریز جزییات سوگواری در دوره باستان نداریم اما کلیاتی که از منابع بدست می آید روشنایی اندکی بر این موضوع می اندازد اما در یک تصویر باستانی بر دیوارهای باستانی سغد دیده می شود که عده ای مشغول پرسه و سوگواری هستند و دیاکانوف احتمال می دهد این دیوارنگاره ها مربوط به سوگ سیاوش باشد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر هرودوت نیز اشاره می کند که پس از در گذشت همسر کوروش برای او یک سوگواری همگانی و بزرگ برپا شد، در واقع همیشه سوگ و سوگواری در ایران از اهمیت خاصی بر خوردار بوده است.

این پژوهشگر تاریخ در خصوص عناصر موجود در سوگواری ها و انتقال آن ها به زمان حال، بیان کرد: سرود و ساز از عناصر مهم سوگواری در باستان هستند که به وضوح می توان نمونه تغییر یافته ی آن را در دسته های نوحه و سینه زنی با طبل و سنچ مشاهده کرد که در واقع شیون و اندوه به شکل نمادین در سینه زدن جلوه گر شده است چنان که در متون تاریخی به آن اشاره شد، می توان این شیونی که همراه با آسیب بدنی هست را دید.

کوروش صالحی در این باره ادامه داد: تاریخ بخارا به سرودهای باستانی که مردم بخارا در سوگ سیاوش سروده اند، اشاره می کند که خنیاگران آن را می نواختند و این خواندن ها گاه به شکل تک خوانی و گاه هم خوانی بوده است.

وی در خصوص عناصر سوگواری باستانی که به امروز منتقل شده است، اظهار کرد: نمونه جالب از این سوگواری که شکل باستانی آن تا حدودی برجای مانده است، سینه زنی دایره وار و متحرک همراه با دمام، سنچ و نی انبون است که هم سوزِسوگ دارد و هم حس حماسی را به سوگواران تزریق می کند در واقع چنین می توان ادعا کرد که در واقع دو عنصر سرود و ساز از عناصر مهم باستانی به سوگواری حسینی منتقل شده است که متاسفانه به سبب تنگ نظری های فراوان شاهد کمرنگ شدن این عناصر در سوگواری هستیم.

این پژوهشگر تاریخ افزود: در ملت های باستانی اندکی می توان مجموعه جالبی از این سوگواری ها را به شکل آیینی کهن دید؛ تصویر دیوارنگاری سغدی پرسه و سوگی را به تصویر کشیده است که جوش و خروش در آن هویدا است چنان که عده ای نشسته و ایستاده اند که هر کدام به گونه ای کاری را انجام می دهند.

وی گفت: منابعی از دوره آل بویه درخصوص سوگواری حسین بن علی(ع) وجود دارد که به ما نشان می دهد این مراسم در یک سطح گسترده اجرا می شده است چنان که حرکت دسته سوگواران در خیابان ها در واقع باید از شکل باستانی خود که همراه با سرود است، وام گرفته شده باشد و امروز آن سرود را که به آن نوحه می گوییم، می خواندند و با همراهی همراهان تکرار شده است و می توان گفت که موسیقی در واقع مهم ترین رکن این مراسم ها به شمار می آمده است.

این پژوهشگر تاریخ خاطر نشان کرد: در فیزیک قانونی وجود دارد تحت این عنوان که انرژی از بین نمی رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می کند که از دیدگاه بنده امور فرهنگی نیز تقریبا چنین حالتی دارد که از بین نمی رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود؛ ممکن است فرم ها تغییر پیدا کند اما جوهر محتوا تقریبا باقی می ماند، با این توصیف ها به عقیده ی من بخش هایی از شکل و محتوای این سوگواری ها به زمان حال نیز منتقل شده است.

کوروش صالحی در خصوص مشکلات و آسیب های سوگواری تشریح کرد: مشکل بزرگ در درباره ی آفت ها و آسیب هایی است که این نوع مراسم ها را تهدید می کند.

ما بیش از چند هزار سال سابقه سوگواری آیینی داریم اما در هیچ زمانی تا به امروز این مراسم ها دچار آفت و آسیب نشده است؛ یکی از مهم ترین آسیب هایی که این مراسم ها را تهدید می کند؛ کمرنگ شدن محتوا و جلوه پیدا کردن شکل و ظاهر است که شاید یکی از دلایل عمده این آفت در دوره های مختلف حکومتی شدن این مراسم ها است که فرم را بر محتوا چیره گردانده است؛ چنان که ویژگی های ظاهری بر تخصص ارجحیت یافته است.

وی در خصوص شباهت های بین سوگواری در دیروز و امروز، متذکر شد: در تکرار سوگواری ها تلاش می شده دو عنصر مهم نقش بازی کند، نخست بعد حماسی و مظلومیت و دوم درس هایی که نسل در نسل در تکرار این مراسم ها باید یاد گرفته شده و آویزه گوش شود.

سیاوش انسان آزاده ای است که زیر دست جهان پهلوان رستم رشد یافته است؛ سر در برابر بیداد فرود نمی آورد حتی اگر شاه، پدرش باشد وی در برابر ستم مقاومت می کند اگر آن ستم از سوی پدر همسرش افراسیاب و دیگر بستگانش باشد سیاوش تا پای جان به آرمان هایی که رستم به او آموزش داده است می ماند و حتی جان خود را بر سر آن می گذارد.

این شخصیت اسطوره ای در کالبد معنوی خود درس های بزرگی برای یک ملت دارد پس طبیعی است یاد او را گرامی بدارند و به عنوان یک الگوی رفتاری برای تربیت نسل های خود از آن بهره ببرند.

این پژوهشگر تاریخ در این خصوص ادامه داد: با ورود اسلام به ایران نظام پیشین فکری دچار گسست شد، شرایط تازه اجازه نمی داد تا مراسم های آیینی برپا شود از این رو در یک دگردیسی شاهد هستیم که حسین بن علی(ع) جانشین سیاوش می شود تا یک ملت مفاهیمی را که پیش از این به اشکال گوناگون برای نسل های خود آموزش داده است، اجرا کند.

از این جهت مشاهده می کنیم که محتوا تغیییر چندانی نمی کند اما شکل و ظاهر در اسامی تغییر می کند همچنین چیزی که در این میان از اهمیت ویژه ‎ای برخوردار است درس هایی است که در این نوع مراسم ها به طور مداوم تکرار می شود تا هر نسل بتواند به شکلی زندگی کند که شایسته زیستن یک انسان است.


کلید واژه ها: ایران - هایی - آیین - باستانی - ایرانیان - ایران باستان - تاریخ - فرهنگ - شاهنامه - صالحی - کوروش - خبرنگار - انتقال - فردوسی - اسلامی - رفتار - حماسه - اهمیت - دوستی - بسته - زبان - صادق - نشان - سیاه

آخرین اخبار سرویس:
با خصوصی سازی مخالف بوده و هستم کارگران: گروه ملی باید به دولت برگردد لزوم برخورد با مافیای فولاد

با خصوصی سازی مخالف بوده و هستم / کارگران: گروه ملی باید به دولت برگردد/لزوم برخورد با مافیای فولاد

خروج 10 هزار آموزش دهنده از گردونه نهضت سوادآموزی

واعظی: توسعه روابط و همکاری های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

دیدار وزیر اطلاعات با رییس جمهوری آذربایجان در باکو

اجرای جاودانه های سالار عقیلی با تجلیل از «ایرج» در شیراز

خط امام، اولیاء خاص خداست

حجتی: ضعف قانونگذاری در کشور ما ناشی از نبود یک مجلس تخصصی است

حجتی: ضعف قانونگذاری در کشور ما ناشی از نبود یک مجلس تخصصی است

مردم با طناب احمدی نژاد به چاه می روند؟ /چگونه نظم زندگی ضرغامی با کسر سه میلیون از حقوقش به هم می خورد؟ / «اگر برجام نباشد چه می شود؟» به روایت کیهان/چه کسانی باید به کارنامه صدا و سیما از نظر اخلاقی نمره بدهند؟

دانلود آلبوم جدید کمیل احتشام بنام روز بارونی

بی اعتنایی به مومن بی اعتنایی به ماست

طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه نظام بانکی ایران

روابط اقلیم کردستان با ایران در همه ابعاد گسترش پیدا کند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 24 آذر 97

مرتضی الویری برای بار دوم به عنوان رییس شورای عالی استان ها انتخاب شد

مشکل از آنجا آغاز شد که تابلوی «شیطان بزرگ» را به «کدخدا» تبدیل کردند!

خیابان 16 آذر راسته فرهنگی دانشجویی می شود

تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

ظرفیت های عظیمی در عرصه پژوهش فراروی حوزویان قرار دارد

رمانتیک ترین موزه جهان در کدام کشور است؟+تصاویر

آیا رحمانی فضلی فرزند خود را نخبه و نابغه اقتصادی توصیف کرده بود؟

«کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران» راه اندازی شد

40 مرکز و آزمایشگاه در حوزه تحقیقاتی و تخصصی علوم شناختی در کشور ایجاد شد

رییس ستاد ازدواج دانشجویی منصوب شد

دانلود آهنگ جدید پدرام سبحانی بنام چرا عاشقم کردی

دانلود آهنگ جدید محسن عظیمی بنام خوب یا بد

تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

ریختن 300 هزار دلار از خودرویی در آمریکا (عکس)/ فقط 205 هزار دلار پیدا شد

دانلود آهنگ جدید آرمین لیو و وحیدن و معین ژئو بنام مهرو ماه

ضرایب حق بیمه قرارداد باید کاهش یابد

3 اصلاح احتمالی بودجه 98

حقوق واجب و مستحب امام عصر (عج)

دیدار دی میستورا با ایران، روسیه و ترکیه برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

دانلود آهنگ جدید احسان مهدیان بنام سفر

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد ترک ازدواج

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مور ازدواج اجباری

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد تشویق به ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد استخاره برای ازدواج

معاون میراث فرهنگی استان تهران در گفت وگو با فارس خبر داد ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی ها در خیابان جمهوری

پرونده کشف امامزاده را یک جایی باید بست

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) د رمورد سن ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد لزوم ازدواج

تصاویر/ نشست علمی بررسی رویکرد علامه امینی در مسئله خلافت و امامت در تهران

موقعیت شناسی موافقان

جزییات 5خبر ویژه امروز شنبه 24 آذرماه 1397

اقتدار علمی ایران اسلامی در جهان مرهون 40 سال پایداری ایثارگرانه مردم/ انقلاب اسلامی زمینه ساز تحول همه جانبه

تاکید رییس کمیسیون اروپا بر حفاظت از مرزهای خارجی

جلسه هماهنگی شورای تحقیقات ،آموزش و ترویج کشاورزی

از رونمایی معاهده گم شده ناپلئون تا افتتاح نمایشگاه تهران

تصاویر/ نشست شورای مدیریت حوزه اصفهان با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه

مردم با این طناب به چاه نمی روند

ترتیل صفحه 532 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

دیدار سفیر ایران با مسئولان گمرک گرجستان/ بررسی مشکلات ایرانیان در سفر به گرجستان

تکذیب یک خبر درمورد وضع جسمانی بک بازداشتی

پاسخ انصاری به عدم حضورش در دولت دوازدهم

تاکید بر مبارزه با اخبار جعلی از سوی سران اروپایی

کشته شدن سرکرده داعش در افغانستان

هفته دهم و قهرمانی کورس پاییزه اسب دوانی آق قلا برگزار شد

وزیر اطلاعات با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

گفتگوی سفیر ایران و مدیرکل گمرکات گرجستان درباره مشکلات پیش آمده برای اتباع ایرانی

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

فـروپاشی بورد مشورتی صلح پیـش از آغـاز به کـار

مشکل از آنجا آغاز شد که تابلوی «شیطان بزرگ» را به «کدخدا» تبدیل کردند!

توییت عضو کمیسیون امنیت ملی در مورد تهدید صداوسیما به قطع بودجه

بدون عنوان

فیلم محمد قبل از نماز جمعه این هفته شهر آبیک برای شهروندان اکران شد

بیدار باش! +اطلاع نگاشت

حجت الاسلام سیدحاتمی به فرزند شهیدش پیوست

واعظی: از گسترش همکاری های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می کنیم

افتتاحیه طرح استانی نسیم در یزد

مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان بررسی شد

مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان بررسی شد

دیدار صمیمانه مسئولان قضایی بندرگز با مردم + فیلم

دیدار علوی با رییس جمهوری آذربایجان

ضرورت انجام مطالعه درباره تجربه های ایسنا

دو کتاب جدید مدیرکل تبلیغات اسلامی قم رونمایی شد

بودجه سال 1398 شامل افزایش حقوق کارمندان و ثابت ماندن نرخ سوخت می باشد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 24 آذر 97

گفتگوی سفیر ایران و مدیرکل گمرکات گرجستان درباره مشکلات پیش آمده برای اتباع ایرانی

موثرترین روشهای “تحریک مردان” قبل از رابطه جنسی

وزیر اطلاعات: تعامل خوبی بین سرویس های امنیتی ایران و جمهوری آذربایجان برقرار است

رییس جمهور داماد خود را از معاونت وزارت صنعت عزل کرد/ روحانی، وزیر صنعت و دامادش را توبیخ کرد

از گسترش همکاری های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می کنیم

توسعه روابط و همکاری های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

فیلم/ تلاوت جعفر فردی در آستان عبدالعظیم الحسنی(ع)

چهاردهمین واحد مؤسسه کریمه در استان گلستان افتتاح شد

ستاد امر به معروف و اداره کل محیط زیست استان قم تفاهم نامه همکاری امضا کردند

وقتی «آقازاده» خودش را پنهان کرد!

زندگی بدون شبکه های اجتماعی چگونه است؟

همایش میراث آب، اخلاق زیست محیطی و مردم شناسی کاربردی برگزار می شود

آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک رسم سرخ

قانون بازنشستگی باید شامل ائمه جمعه هم بشود

پنجمین همایش خادم القرآن «حمید رایگان» برگزار شد

فیلم/ زهرا خلیلی، حافظ نوجوان و روشندل در محفل انس با قرآن آستان عبدالعظیم(ع)

با دبیر جدید ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش بیشتر آشنا شویم

انتصاب مسؤولین بر اساس نگاه های سیاسی راهگشای مشکلات مردم نیست

انتصاب داماد رییس جمهور ایران به عنوان معاون وزیر

یادداشت بیدار باش همگانی

سنت سوگواری ایران باستان در ایران اسلامی

سنت سوگواری ایران باستان در ایران اسلامی