مطالب مرتبط:
11 هزار شهید اهل سنت؛ مصداق واقعی وحدت در ایران اسلامی
دفاع مسلحانه از جمهوری اسلامی ایران واجب شرعی است
آمادگی بانک ملّی ایران برای توسعه همکاری ها با دانشگاه آزاد اسلامی
فردا پیکر شهدای عزت ایران اسلامی تشییع می شود
ایران از سازمان همکاری اسلامی جهت برگزاری نشست فوق العاده درباره فلسطین دعوت کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 10:302018-09-19سياسي

سنت سوگواری ایران باستان در ایران اسلامی


بسیاری از مراسماتی که ما در سوگواری های خود از آن استفاده می کنیم ریشه باستانی دارد و یا در دوره هایی خاص از فرهنگ ها و آیین هایی مانند مسیحت وام گرفته شده است.

- یک پژوهشگرتاریخ گفت: بسیاری از مراسماتی که ما در سوگواری های خود از آن استفاده می کنیم ریشه باستانی دارد و یا در دوره هایی خاص از فرهنگ ها و آیین هایی مانند مسیحت وام گرفته شده است.

یک پژوهشگرتاریخ گفت: بسیاری از مراسماتی که ما در سوگواری های خود از آن استفاده می کنیم ریشه باستانی دارد و یا در دوره هایی خاص از فرهنگ ها و آیین هایی مانند مسیحت وام گرفته شده است.

کوروش صالحی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص ریشه ی سوگواری در تاریخ اسطوره و ایران باستان، اظهار کرد: در شاهنامه و متون باستانی به این قبیل سوگواری ها برمی خوریم که شاید مهم ترین آن ها که به شکل آیینی اجرا می کرده اند، سوگ سیاوش و ایرج بوده است.

وی در خصوص کشته شدن سیاوش ادامه داد: شاهنامه روایت می کند که پس از کشته شدن سیاوش ایران غرق اندوه و ماتم شد، ایرانیان چندین روز برای سیاوش سوگواری کردند و نیز مظلومیت سیاوش و گرامی داشت یاد و خاطره و حماسه او سبب شد در سال های بعد این پُرسه و سوگواری ادامه پیدا کند.

برفتند با مویه ایرانیان بدان سوگ بسته بزاری میان‏ همه دیده پر خون و رخساره زرد زبان از سیاوش پر از یاد کرد این پژوهشگر تاریخ با اشاره به برگزاری سوگواری ها به شکل آیینی در خصوص مرگ ایرج، افزود: این نوع سوگواری در مورد ایرج، پسر فریدون، هم صادق است چراکه وی از سر خیر خواهی، صلح و دوستی پیش برادرانش رفت ولی آن ها از سر کینه و نیرنگ او را کشتند.

فردوسی در سوگ ایرج این گونه روایت می کند: سراسر همه کشورش مرد و زن بهر جای کرده یکی انجمن‏ همه دیده پر آب و دل پر ز خون نشسته بتیمار و گرم اندرون‏ همه جامه کرده کبود و سیاه نشسته باندوه در سوگ شاه‏ کوروش صالحی تصریح کرد: معمولا دو عنصر مهم در ادامه یافتن سوگواری ها اهمیت خاصی دارد که سبب شده برای بعضی اشخاص و یادمان آن ها این پرسه ها در سال های پیاپی جریان داشته باشد؛ نخست: رفتار حماسی و مظلومیت آن ها در رویارویی با بدخواهان، بدسگالان و اهریمنان است و مورد دوم آن که از درس هایی که این سوگواری آیینی می بایست در تکرار به نسل های بعد انتقال دهد می توان به آزادی، شجاعت، انسانیت، ایستادگی در برابر ستمگران اشاره کرد؛ به همین دلیل است که مشاهده می کنیم که در دوره بعد از اسلام، ایرانیان برای حسین بن علی(ع) سوگواری به شکل آیینی اجرا می کرده اند.

وی در خصوص چگونگی برگزاری این سوگواری ها خاطر نشان کرد: در ایران باستان سوگواری را به شکل آیینی خود اجرا می کردند به طوری که اهمیت و جایگاه رفتگان سبب می شده که بازماندگان برای آن ها تشریفات ومراسم خاصی را اجرا کنند، مثلا در آخر سال چنان که در چهارشنبه سوری می بینیم، آتش هایی را بر بام روشن می کردند و برای رفتگان نذر و نیازهایی را صورت می دادند که به شکل یک آیین خاصی درآمد و نیز مراسمی که در خراسان به عنوان چراغ برات انجام می شود دقیقا مانند رسوم باستانی است که ما در هیچ منبع اسلامی نشانی از آن نمی بینیم.

این پژوهشگر تاریخ تصریح کرد: مشاهده می کنیم که مراسم سوم، هفتم، چهلم، چهل وهشتم و از این قبیل مراسمات همگی ریشه باستانی دارد که به شکل آیینی خاص در پرسه و سوگواری به کار برده می شود همچنین باید یادآور شد که اصل سوگواری هفت روز بوده است چنان که رستم پس از هفت روز سوگواری برای سیاوش به نزد کاووس می رود.

چهلم ختم سوگواری و چهل و هشتم پایان یادمان حماسی آن است.

کوروش صالحی متذکر شد: گرچه ما اسناد خاصی درباره ریز جزییات سوگواری در دوره باستان نداریم اما کلیاتی که از منابع بدست می آید روشنایی اندکی بر این موضوع می اندازد اما در یک تصویر باستانی بر دیوارهای باستانی سغد دیده می شود که عده ای مشغول پرسه و سوگواری هستند و دیاکانوف احتمال می دهد این دیوارنگاره ها مربوط به سوگ سیاوش باشد.

وی عنوان کرد: از سوی دیگر هرودوت نیز اشاره می کند که پس از در گذشت همسر کوروش برای او یک سوگواری همگانی و بزرگ برپا شد، در واقع همیشه سوگ و سوگواری در ایران از اهمیت خاصی بر خوردار بوده است.

این پژوهشگر تاریخ در خصوص عناصر موجود در سوگواری ها و انتقال آن ها به زمان حال، بیان کرد: سرود و ساز از عناصر مهم سوگواری در باستان هستند که به وضوح می توان نمونه تغییر یافته ی آن را در دسته های نوحه و سینه زنی با طبل و سنچ مشاهده کرد که در واقع شیون و اندوه به شکل نمادین در سینه زدن جلوه گر شده است چنان که در متون تاریخی به آن اشاره شد، می توان این شیونی که همراه با آسیب بدنی هست را دید.

کوروش صالحی در این باره ادامه داد: تاریخ بخارا به سرودهای باستانی که مردم بخارا در سوگ سیاوش سروده اند، اشاره می کند که خنیاگران آن را می نواختند و این خواندن ها گاه به شکل تک خوانی و گاه هم خوانی بوده است.

وی در خصوص عناصر سوگواری باستانی که به امروز منتقل شده است، اظهار کرد: نمونه جالب از این سوگواری که شکل باستانی آن تا حدودی برجای مانده است، سینه زنی دایره وار و متحرک همراه با دمام، سنچ و نی انبون است که هم سوزِسوگ دارد و هم حس حماسی را به سوگواران تزریق می کند در واقع چنین می توان ادعا کرد که در واقع دو عنصر سرود و ساز از عناصر مهم باستانی به سوگواری حسینی منتقل شده است که متاسفانه به سبب تنگ نظری های فراوان شاهد کمرنگ شدن این عناصر در سوگواری هستیم.

این پژوهشگر تاریخ افزود: در ملت های باستانی اندکی می توان مجموعه جالبی از این سوگواری ها را به شکل آیینی کهن دید؛ تصویر دیوارنگاری سغدی پرسه و سوگی را به تصویر کشیده است که جوش و خروش در آن هویدا است چنان که عده ای نشسته و ایستاده اند که هر کدام به گونه ای کاری را انجام می دهند.

وی گفت: منابعی از دوره آل بویه درخصوص سوگواری حسین بن علی(ع) وجود دارد که به ما نشان می دهد این مراسم در یک سطح گسترده اجرا می شده است چنان که حرکت دسته سوگواران در خیابان ها در واقع باید از شکل باستانی خود که همراه با سرود است، وام گرفته شده باشد و امروز آن سرود را که به آن نوحه می گوییم، می خواندند و با همراهی همراهان تکرار شده است و می توان گفت که موسیقی در واقع مهم ترین رکن این مراسم ها به شمار می آمده است.

این پژوهشگر تاریخ خاطر نشان کرد: در فیزیک قانونی وجود دارد تحت این عنوان که انرژی از بین نمی رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می کند که از دیدگاه بنده امور فرهنگی نیز تقریبا چنین حالتی دارد که از بین نمی رود بلکه از شکلی به شکل دیگر تبدیل می شود؛ ممکن است فرم ها تغییر پیدا کند اما جوهر محتوا تقریبا باقی می ماند، با این توصیف ها به عقیده ی من بخش هایی از شکل و محتوای این سوگواری ها به زمان حال نیز منتقل شده است.

کوروش صالحی در خصوص مشکلات و آسیب های سوگواری تشریح کرد: مشکل بزرگ در درباره ی آفت ها و آسیب هایی است که این نوع مراسم ها را تهدید می کند.

ما بیش از چند هزار سال سابقه سوگواری آیینی داریم اما در هیچ زمانی تا به امروز این مراسم ها دچار آفت و آسیب نشده است؛ یکی از مهم ترین آسیب هایی که این مراسم ها را تهدید می کند؛ کمرنگ شدن محتوا و جلوه پیدا کردن شکل و ظاهر است که شاید یکی از دلایل عمده این آفت در دوره های مختلف حکومتی شدن این مراسم ها است که فرم را بر محتوا چیره گردانده است؛ چنان که ویژگی های ظاهری بر تخصص ارجحیت یافته است.

وی در خصوص شباهت های بین سوگواری در دیروز و امروز، متذکر شد: در تکرار سوگواری ها تلاش می شده دو عنصر مهم نقش بازی کند، نخست بعد حماسی و مظلومیت و دوم درس هایی که نسل در نسل در تکرار این مراسم ها باید یاد گرفته شده و آویزه گوش شود.

سیاوش انسان آزاده ای است که زیر دست جهان پهلوان رستم رشد یافته است؛ سر در برابر بیداد فرود نمی آورد حتی اگر شاه، پدرش باشد وی در برابر ستم مقاومت می کند اگر آن ستم از سوی پدر همسرش افراسیاب و دیگر بستگانش باشد سیاوش تا پای جان به آرمان هایی که رستم به او آموزش داده است می ماند و حتی جان خود را بر سر آن می گذارد.

این شخصیت اسطوره ای در کالبد معنوی خود درس های بزرگی برای یک ملت دارد پس طبیعی است یاد او را گرامی بدارند و به عنوان یک الگوی رفتاری برای تربیت نسل های خود از آن بهره ببرند.

این پژوهشگر تاریخ در این خصوص ادامه داد: با ورود اسلام به ایران نظام پیشین فکری دچار گسست شد، شرایط تازه اجازه نمی داد تا مراسم های آیینی برپا شود از این رو در یک دگردیسی شاهد هستیم که حسین بن علی(ع) جانشین سیاوش می شود تا یک ملت مفاهیمی را که پیش از این به اشکال گوناگون برای نسل های خود آموزش داده است، اجرا کند.

از این جهت مشاهده می کنیم که محتوا تغیییر چندانی نمی کند اما شکل و ظاهر در اسامی تغییر می کند همچنین چیزی که در این میان از اهمیت ویژه ‎ای برخوردار است درس هایی است که در این نوع مراسم ها به طور مداوم تکرار می شود تا هر نسل بتواند به شکلی زندگی کند که شایسته زیستن یک انسان است.


کلید واژه ها: ایران - هایی - آیین - باستانی - ایرانیان - ایران باستان - تاریخ - فرهنگ - شاهنامه - صالحی - کوروش - خبرنگار - انتقال - فردوسی - اسلامی - رفتار - حماسه - اهمیت - دوستی - بسته - زبان - صادق - نشان - سیاه

آخرین اخبار سرویس:
بزرگ ترین پرچم اربعین حسینی در شلمچه بر افراشته شد

مدیر ارشد اجرایی استان گیلان به جرم اخذ رشوه دستگیر شد

اگر مرا بپذیرند، برای مشاوره هستم!/ چرا باید موقع انتقاد صدایتان بلرزد؟

پیروزی در عملیات والفجر4 ماحصل اتحاد نیروهای مسلح بود

کامیل کریمیان به عنوان فرماندار ویژه شهرستان سقز منصوب شد

استقرار سه بانک برای تبدیل ریال به دینار در عراق/ 480 هزار ویزای اربعین صادر شد

13 مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه های بجنورد معارفه شدند

خدمات ویژه آستان قدس به زائران روشندل حرم مطهر رضوی

حقوق بنده حدود 3 میلیون تومان است/ عاشورایی بودن به معنای انقلابی ماندن است

امام جمعه ای که با عصا به جبهه می رفت/ توصیه هایی برای مثل «اشرفی» شدن

بهره برداری از 10 طرح زیربنایی فرودگاهی

برگزاری کنفرانس بین المللی فلسفه و هویت نژادی در سیدنی

پاسخ به ابهامات بنیادی جدید التأسیس در امور قرآنی/ موقوفه ای غیر دولتی اما وابسته

برای خرید آپارتمان در پونک چقدر باید پرداخت کرد؟

هندسه فکری رهبری بر استفاده از جوانان در همه عرصه هاست

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | سه شنبه 24 مهر 97

استخدام کارمند طراح و گرافیست در شرکت آرایش بهداشتی درتهران

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر حوالی خیابان شهید مطهری

استخدام کارشناس فنی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت تاکسی ماکسیم در ملایر

استخدام برنامه نویس سمت سرور،برنامه نویس UI در تهران

قیمت انواع میوه

معاون وزیر کشور: چیزی به نام کولبر نداریم

آغاز پروژه ماست مالیزاسیون...

مخالفت شورا با هزینه کرد شهرداری برای اربعین

2 فراکسیون جدید در مجلس اعلام موجودیت کردند

حکم حبس قطعی حسن عباسی ابلاغ شد

فراخوان شرکت در «سوگواره عکس اربعین»

مردم به احزاب و گروه های سیاسی اعتماد ندارند

توصیه حضرت مهدی(ع) برای به خاک مالیدن بینی شیطان

استخدام نیروی فست فود در یک فست فود معتبر در کیش

استخدام مشاور تحصیلی در کانون فرهنگی آموزش(قلم چی) در مشهد

استخدام جوشکار مونتاژکار و برشکار و نیروی کمکی در هرمزگان

استخدام برنامه نویس React Native در شرکت نانو تراشه در تهران

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه 24 مهرماه 97

ائتلاف فراماسون و نیروهای اهریمنی برای مجازات کسینجر ایران/ حسن عباسی به زندان می رود؟

آمریکا از انقلاب اسلامی سیلی خورده است، از انقلاب اسلامی کینه در دل دارد

آخرین خبر از رفتگری با مدرک دکترا در کرمانشاه

جامعه ما مدگرا است

آپارتمان در منطقه جنت آباد چند؟

طرح کوهورت شناختی نیروهای مسلح رونمایی شد

استخدام نماینده علمی و مشاور فروش ملزومات پزشکی در تهران

استخدام کارشناس ورود داده در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام فرمانده کشتی در یک شرکت خدمات دریایی معتبر

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

تایید حکم حبس 3 ساله محمد مرسی در دادگاه فرجام خواهی مصر

گمراه شد گمراه کرد

واردات 145 هزار تن باک بنزین موتورسیکلت به کشور

مدعیان دروغین مهدویت را چگونه بشناسیم؟

سازمان ملل پروژه توافق ملی یمن را کلید بزند

قیمت انواع گرم کن شیشه شیر در بازار

آقای سیف! در این سال ها کدام چک دولت را پاس نکردید؟!

شفر در مورد بازیکن محبوب استقلال ریسک نمی کند

«مریم معصومی» با چادر رنگی در حرم امام رضا(ع) /عکس

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

دادستانی ترکیه: برای پاسخ نهایی پرونده خاشقجی 2 تا 3 روز زمان نیاز داریم

جناح های مختلف می توانند حرفشان را بزنند

پیشکسوتان، شناسنامه رادیو هستند

دشمن می خواهد مشهد را از قداست بیندازد

هیئت دولت برنامه حمایتی از خانوارهای کم درآمد را بررسی کرد

گشت و گذار خانم وآقای بازیگر در پشت صحنه «دلدادگان»/عکس

حسین انتظام: نباید به دنبال تولید آثار باشیم

گردهمایی ائمه جمعه و جماعات شیعه سوریه برگزار می شود

تصمیم گیری مجلس درباره 2 نرخی شدن بنزین

گروگان گیری در ایستگاه قطار شهر کلن

وزیر نفت کشورمان به روسیه رفت

مجلس به دوتابعیتی ها رای اعتماد نمی دهد

رشت از خلاق ترین شهر های خوراک شناسی جهان شناخته شد

شاگرد آیت الله خویی از معجم رجال الحدیث می گوید

6 نکته مهمی که امام صادق (ع) از پدرشان آموختند

بیشترین اسامی نوزادان در 6 ماه اول سال/ اینفوگرافیک

برج مراقبت سیار + عکس

مهارت بزها در بالا رفتن از دیوار صاف/ عکس

نجات کشور در بازگشت به ارزش های دفاع مقدس است

ذوالفقاری: 710 هزار نفر تاکنون برای پیاده روی اربعین ثبت نام کرده اند / تمهیدات ویژه برای تامین امنیت زائران

«دنیای وارونه» و یک یادداشت دیگر

استمهال وام های کشاورزی مهمترین مشکل کشاورزان مه ولات است

یا پای قدرت های فرامنطقه ای از دمشق قطع می شود؟

ایران از ناتوی عربی هراسی ندارد /با رفتن بازنشسته ها چگونه رفتار کنیم؟ /منزلت اجتماعی معلمان چگونه تامین می شود؟

صحبت های مهم آیت الله ری شهری درباره برخورد نیروی انتظامی با ضد ارزش ها

پیشسکوتان شناسنامه رادیو هستند

ماجرای توییت های ضدایرانی رییس جمهور عراق

تفسیر آیات 50-52

شهیدی که برای نماز صبح با صلوات مادر از خواب بلند می شد

مظنه آپارتمان نزدیک ایستگاه مترو

استخدام حسابدار جهت شرکت پخش مواد غذایی در گیلان

قلیچ خانی درگذشت !

تفتیش کنسولگری عربستان در استانبول

باران کوثری ؛ دائم الممنوع التصویر!

واقعیت شرایط اقتصادی باید به مردم گفته شود

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس: دشمن دنبال تضعیف امید در کشور است/ رسانه در خط مقدم جنگ روانی قرار دارند

نخبگان جوان در سلوک علمی خود به امام خمینی اقتدا کنند

روحانی: علت کاهش تورم، انضباط مالی دولت بود

دادستانی کل ترکیه: برای پاسخ نهایی تحقیقات پرونده خاشقجی دو تا سه روز زمان نیاز داریم

ماجرای جمال خاشقچی به زودی فراموش می شود/ آل سعود با پول های کلان ماجرای جمال خاشقجی را فیصله می دهد

استخدام کارشناس فن آوری اطلاعات خانم در موسسه پزشکی معتبر

گزینه های احتمالی دولت برای 4 وزارتخانه +اسامی

جزییات واژگونی تریلی نفتکش عراقی در جاده پلدختر- اندیمشک !

خبرنگار شی ء نیست، به او احترام بگذار!

اختلاف میان کلیساهای ارتدوکس بالا گرفت

سنت سوگواری ایران باستان در ایران اسلامی

سنت سوگواری ایران باستان در ایران اسلامی