مطالب مرتبط:
تاملی در کتاب «تاملی درباره ایران»/ از منظر انتقادی تا عدم انسجام اثر
حضور پررنگ ایران در نمایشگاه کتاب مسکو
آیین بزرگداشت و نکوداشت های بیستمین جشن بزرگ سینمای ایران در باغ کتاب تهران
خرید اینترنتی کتاب با ارسال رایگان به سراسر ایران
رونمایی از کتاب کاربرد سلاح های شیمیایی و جنگ ایران و عراق
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 09:522018-09-19سياسي

عجایب 7گانه کتاب در ایران


شاید شما هم با این پیامک های تبلیغاتی مواجه شده اید که می خواهند شما را به یک نویسنده معروف تبدیل کنند یا اینکه کتاب تان را با قیمت پایینی چاپ کنند.

- .

در این گزارش می خواهیم به عجایب چاپ و نشر کتاب در ایران بپردازیم؛ اتفاق هایی که شاید در هیچ کجای دنیا به این شدت و قوت نمی افتد.

روزنامه فرهیختگان - عاطفه جعفری:" شاید شما هم با این پیامک های تبلیغاتی مواجه شده اید که می خواهند شما را به یک نویسنده معروف تبدیل کنند یا اینکه کتاب تان را با قیمت پایینی چاپ کنند، یا اگر سری به خیابان انقلاب زده باشید با تبلیغ های عجیب و غریبی از این دست مواجه می شوید؛ اما عجیب تر از این اتفاقات هم وجود دارد که همه اش به آدم هایی برمی گردد که دنبال سود بیشتر هستند و کسانی که با این سوداگران همراه می شوند و بیچاره ناشران و نویسندگانی که می خواهند روشمند و در چارچوب وارد این کارزار شوند.

در این گزارش می خواهیم به عجایب چاپ و نشر کتاب در ایران بپردازیم؛ اتفاق هایی که شاید در هیچ کجای دنیا به این شدت و قوت نمی افتد.

هستم و کپی می کنم مثلا فکر کنید شما ناشر باشید و کتابی را با هر ترفندی که بلدید از ناشر اصلی (خارجی) می خرید و بعد با مترجم هماهنگی های لازم را انجام می دهید و کتاب را منتشر می کنید.

البته به همین راحتی ها هم انتشار کتاب و در این دوخطی که گفتیم، نیست؛ برای اینکه کپی رایت بخرید کلی زحمت می کشید تا از راه قانونی کتاب را منتشر کنید! خب بالاخره کتاب تان به بازار نشر راه پیدا می کند و با هزینه های تبلیغاتی، شاید بتوانید کتاب تان را پر مخاطب کنید.

اما به یک باره می بینید همان کتابی که برایش کلی زحمت کشیده اید، توسط یک ناشر نه بلکه توسط چندین ناشر دیگر به بازار آمده، آن هم با قیمت پایین تر! حالا جریان چیست؟ هیچ.

ناشران محترمی که این کار را انجام می دهند وقتی می بینند یک کتاب پرفروش شده است سریعا اقدام به تکثیر کتاب می کنند و با قیمتی خیلی کمتر از کتاب اصلی، کتاب را می فروشند.

یکی از کسانی که از این مساله بسیار ضرر کرده و بارها از این مدل نشر کتاب شکایت کرده است یوسف علیخانی، مدیر نشر آموت است.

علیخانی در این باره می گوید: در فاصله چاپ سومین اثر از یک نویسنده که تمامی آثارش در موسسه ما ترجمه و چاپ شده مدتی نرسیدیم که جلد نخست از آثار او را که پرفروش ترین کتابش نیز بود، به بازار وارد کنیم اما به گوش مان می رسید که کتابی که چاپش تمام شده در بازار در حال ویزیت شدن در کتابفروشی ها و فروخته شدن به مردم است.

به دنبال کتاب رفتم.

جالب بود.

در حالی که من 20 چاپ از کتاب را فروخته بودم، چاپ یازدهمش را به صورت زیراکس و غیرقانونی و با قیمتی کمتر از قیمتی که پشت جلد کتاب زده بودیم پیش دست فروش در کتابفروشی های انقلاب دیدم.

من رد این اتفاق را گرفتم و رسیدم به یکی از پخش کنندگان اصلی.

نه من که همه تقریبا می دانند که مشکل کارشان کجاست، اما قدرت مقابله ندارند.

این اتفاق زمانی دردناک تر می شود که می فهمیم این دزدها در استان های دیگر و شهرهای بزرگی مثل مشهد و اصفهان نیز شعبه و دفتر دارند.

این مدیر نشر در ادامه روایت برخوردش با کتابفروش متخلف می گوید: پلیس را صدا زدیم و درنهایت کتابفروش راضی شد که بابت کتاب به ما فاکتور بدهد تا بتوانیم در دادسرا شکایتی تنظیم کنیم.

جدا از ضرر من و موسسه نشرم، این گونه فروش کتاب، آمارهای نشر و کتابخوانی را در کشور زیر سوال می برد.

من به عنوان ناشر اگر ببینم قرار است به شکایتم رسیدگی نشود و کتاب هایم این گونه به غارت برود، ترجیح می دهم سرمایه ام را از این کار خارج کنم.

مصائب تجدید چاپ وقتی یک کتاب منتشر می شود، اگر چاپ اول به پایان برسد، ناشر دوباره باید برای چاپ بعدی کتابش از اداره کتاب و مجموعه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اجازه بگیرد و کتاب را منتشر کند؛ این اصول و قانون کار است، حالا داشته باشید اتفاقی که در واقعیت می افتد.

ناشر همزمان کتاب را در چند چاپ منتشر می کند و دیگر لازم نیست برای هر چاپ به ارشاد برود.

شاید این اتفاق از آنجایی عجیب و البته تبعیض آمیز می شود که گاهی یک نویسنده یا یک ناشر برای اینکه بتواند کتابش را به چاپ دوم برساند، باید ماه ها صبر کند، اما ناشری دیگر به راحتی کتابش را در چندین چاپ و همان بار اول منتشر می کند.

مثل اتفاقی که برای یکی از کتاب های نشر چشمه افتاد.

هیاهوی زمان آخرین رمان بارنز است که بعد از کسب جایزه بوکر برای کتاب درک یک پایان منتشر شده است.

هیاهوی زمان در مجموعه کتاب های جهان نو نشر چشمه با ترجمه پیمان خاکسار منتشر شد و چاپ نخست این کتاب پنجشنبه، چهارم شهریورماه در برخی کتابفروشی ها دیده شد.

اما با گذشت سه روز از عرضه نخستین چاپ این کتاب، نشر چشمه اعلام کرد که چاپ سوم این کتاب عرضه شده و در وبسایت این نشر نیز نسخه با علامت چاپ سوم این کتاب عرضه شده است.

کافی است به این فرآیند طولانی در فاصله سه تا چهار روز نگاه کنید؛ اتمام نوبت اول چاپ، کسب مجوز نوبت دوم چاپ، چاپ دوم کتاب، توزیع و اتمام نسخه چاپ دوم، کسب مجوز برای چاپ سوم کتاب، چاپ سوم و درنهایت عرضه چاپ سوم! منطق حکم می کند دست کم در چند هفته یک کتاب به چاپ دوم و ظرف مدت بیشتری به چاپ سوم برسد و چنین زمان کوتاهی چندان هم قابل هضم نیست.

در حساب کاربری نشر چشمه مشخصا روز چهارشنبه، 24 آگوست برابر با سوم شهریورماه خبر دادند که کتاب هیاهوی زمان منتشر می شود و روز شنبه، 27 آگوست برابر با ششم شهریورماه خبر داده می شود که چاپ سوم هیاهوی زمان منتشر شده است.

به عبارت ساده تر، بنابر اعلام این ناشر، ظرف سه روز یک کتاب به چاپ سوم می رسد.

در این میان در حساب توییتر نشر چشمه، یک کاربر نسبت به چگونگی چنین اتفاق عجیبی در حوزه نشر، سوال کرد که حساب کاربری نشر چشمه چنین پاسخ داد: چون می دونستیم کتاب پرفروشیه، سه چاپ رو همزمان چاپ کردیم و برای هر چاپ اعلام وصول گرفتیم ؛ پاسخی که البته اندک زمانی باقی نماند و حساب کاربری نشر چشمه این پاسخ را حذف کرد، اما تصویر این پاسخ موجود است.

به لحاظ منطق نشر می توان هر چاپ کتاب را با چندصد جلد منتشر کرد و مجموع سه چاپ یک نشریه به زور چهاررقمی شود و حتی تمامی سه چاپ را به یک باره انجام داد و تنها جلد و احتمالا مقدمه چاپ های مختلف تفاوت کند.

با این حال، همچنان این پرسش باقی می ماند که چگونه اداره کتاب و مجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با چنین اقداماتی همراهی کرده است، چون بدون اخذ مجوز از این اداره نمی توان کتاب را بازنشر کرد! یکی از نویسندگان معروف این روزگارمان خاطره ای از تجدید چاپ کتابش تعریف می کند و می گوید: وزارت ارشاد برای تجدید چاپ کتابم، بیش از یک سال مرا دواند.

جلسات و مراجعات متعدد و حرف های نامفهوم و درنهایت نیز قضیه با حکمیت حل شد، از جانب کسی که زمانی مدیرکل ارشاد بوده و بعد گویا رفته بود کتابخانه ملی.

به هر حال ایشان گفته بود کتاب مشکلی ندارد و مجوز صادر شد، بگذریم از اینکه سوءاستفاده کننده ها در این فاصله چه بلایی سر من آوردند و چقدر از کتاب بدون حق التالیف، چاپ و منتشر شد.

سلبریتی طور با قیمت نجومی حسین پارسایی، درباره تئاتر جدید بینوایان نمایشی که با حضور تعداد زیادی از چهره های سینمایی اجرا می شود، گفته است قیمت بلیتش احتمالا 250 هزار تومان است و در توجیه این رقم می گوید: ما بازیگران زیادی را جمع کرده ایم تا در این تئاتر بازی کنند که همه سلبریتی هستند و باید بتوانیم دستمزد آنها را بدهیم.

دیگر این اتفاق مرسوم این روزهای حوزه فرهنگ شده است که هر جایی سلبریتی ها قدم بگذارند پول های زیادی باید از جیب مخاطبان برود.

حالا این را بگذارید کنار چاپ کتاب سلبریتی ها.

خیلی خوب است که کتاب چاپ شود و در یک جامعه همه مطالعه کنند، اما اینکه کتابی بنویسیم و قیمتش را بگذاریم 300 هزار تومان! کتاب اول صابر ابر بازیگر سینما با عنوان هر رازی که فاش می کنی یک ماهی قرمز می میرد با قیمت 50 هزار تومان در سال 94 توسط نشر ثالث به چاپ رسید.

خیلی از مخاطبان کتاب اول صابر ابر می گفتند که این کتاب نبود.

100 فریم از عکس هایی بود که این بازیگر قبلا در صفحه شخصی اینستاگرامش منتشر کرده بود.

خودش پای مقدمه این کتابه طور ش نوشته من در برگ هایِ پیش رو نه ادعایی به عکاسی دارم و نه ادبیات، هر آنچه در این 100 صفحه می بینید و می خوانید لحظه هایی است که با شما شریک شدم، تمام عکس ها با تلفن همراهم گرفته شده و تمام نوشته ها در همان لحظه ثبت عکس نوشته شده اند … همین قدر تکلیف روشن بگویم 100 روز زندگیم را با شما قسمت کردم.

فروش کتاب اول صابر ابر آنقدر وسوسه کننده بود که او و ناشرش سراغ چاپ کتاب دوم بروند.

حالا کتاب دومش تا هفت خانه آن ورتر با قیمت 300 هزار تومان چاپ شده است! نکته جالب، کامنت هایی است که این بار در صفحه شخصی اینستاگرام صابر ابر آمده است، نمونه ای از این کامنت ها را بخوانید: صابرجان من بسیار براتون احترام قائلم و دوستون دارم، این نظر من یک نقد دوستانه است.

فکر نمی کنین در این وضعیت معیشتی مردم این قیمت برای کتاب منصفانه نیست؟ هرچقدر هم برای کتاب تان زحمت کشیده باشید شاید بهتر بود برای قشر مرفه چاپ نمیشد و ما معمولی ها هم توان خریدش را داشتیم.

یا کاربر دیگری نوشته بود: عرضه در رنگ های متنوع برای سلیقه های گوناگون.

خدا را شکر دیگر نگران نبود رنگ های دلخواه در کتابخانه مان نیستیم.

این را هم بگذارم کنار آن ماهی قرمز که مرده بود.

خیلی وقت بود گنگ محل جان برساید دلم را زده بود.

برادران کارامازوف را که نگو با آن جلد بی سلیقه اش یا آن لولیتا ی ور پریده مستهجن! یا گرسنه کنوت هامسون با جلد قرمز گوجه ای اش که خیلی وقت است از مد افتاده.

اگر همه این ها را دور نریزم، خاطره درونم آنا آخماتووا با آن رنگ بنفش جوهر پس داده اش و دیوار شیرکو بیکس را که عکس خودِ شاعر بی ریختش که بر بلوک های سیمانی نشسته است روی جلدش تو ذوق می زند را حتما می اندازم دور.

ممنون دنیای رسانه های نوین، ممنون دنیای تبلیغات پر زرق و برق، ممنون جامعه کتابخوان.

البته آن طرفش را هم داریم، کتاب عکس های اینستاگرام عزت الله ضرغامی که سوره مهر آن را چاپ کرد و البته کتاب رییس اسبق سازمان صداوسیما نتوانست فروش خوبی داشته باشد.

بساط گمراهی هر کشوری قوانین خاص خودش را دارد و با توجه به همین قوانین خاص کشور را اداره می کند.

در کشور ما برای چاپ کتاب ممیزی وجود دارد، حالا این را قبول داشته باشیم یا نه، بحث جداگانه ای است، اینکه به روش ممیزی و نوع ممیزی کردن و حتی به ممیزان هم نقد داشته باشیم مساله دیگری است، اما اگر قرار است کتابی چاپ شود طبیعی است که باید از قوانین و سیاست های فرهنگی کشور پیروی شود.

اکثر ناشران هم این موضوع را می پذیرند و در عین اینکه نقدهایی دارند اما کتاب ها را برای ممیزی به اداره کتاب می فرستند؛ مشکل از جایی دیگری بروز می کند؛ اینکه به راحتی فرصت فروش کتاب های ممنوعه در کنار خیابان فراهم است.

اگر گذرتان به خیابان انقلاب افتاده باشد، حتما دستفروشان کتاب را دیده اید که در همه جای این خیابان با بساط کردن کتاب هایشان در حال فروش هستند و یکی از مسائلی که همیشه بر آن تاکید دارند، داشتن کتاب های بدون سانسور است! آن هم کتاب هایی که برخی شان حتی مجوز هم دارند! گاهی حتی کتاب های ممنوعه و گاهی هم کتاب های ضاله نیز دیده می شود.

یکی از کتابفروشان راسته خیابان دانشگاه می گوید: همواره یکی از عجایب در این باره این بوده که چطور آنها می توانند به راحتی کنار خیابان کتاب هایی را بفروشند که اصل نظام و اسلام را هدف قرار داده است؟ در این باره واقعا نظارت مناسبی وجود ندارد.

این را هم اضافه کنید بر کتاب هایی که در بازار هست و اینها هم می فروشند به عنوان کتاب ممنوعه! امروز در بساط کتابفروشی ها تقریبا کتاب های دست دوم نمی بینیم و اغلب تبدیل شده اند به کتاب های افست و کپی.

اساس دلیل پذیرفتن کتابفروشی های انقلاب به اینکه دستفروشان نیز به کار خود ادامه دهند این بوده که آنها ادامه دهنده سنت فروش کتاب های دست دوم و کمیاب باشند، نه اینکه همین کتاب هایی را که ناشران منتشر می کنند و در بازار موجود است بفروشند و از طرفی هم کتاب هایی انحرافی بفروشند.

وای بر افست در مورد همان دستفروشان و ممیزی که صحبت کردیم کوتاه گفتیم و یک پدیده دیگر که بسیار هم پدیده عجیب و غریبی در صنعت چاپ کتاب در ایران است و در هیچ کجای دنیا دیده نمی شود، چاپ افست است.

چاپ بی کیفیتی که باعث سود سرشار برخی ناشران شده است.

این اتفاق در حالی می افتد که بارها از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد، نیروی انتظامی و حتی قوه قضاییه تذکرات مکرر داده شده است.

اما باز هم برخی از ناشرانی که سود و پول برایشان ارجحیت دارد.

این کار را انجام می دهند و کتاب ها را افست می کنند و می فروشند! و باعث نابودی انتشاراتی هایی می شوند که با وضعیت نامناسب قیمت کاغذ در جامعه حضوری کمرنگ دارند و با تداوم چاپ های افست، آنها نیز به تاریخ می پیوندند.

ما هم می ترجمیم در هر جای دنیا، اگر کتابی را از یک کشور دیگر بخواهند ترجمه کنند یا یک ناشر متولی آن می شود و حق چاپ اثر را می خرد یا اینکه یک آژانس ادبی کارهای چاپ اثر در کشور مقصد را انجام می دهد اما در کشور ما فقط برخی از ناشران هستند که از این راه قانونی یک اثر را چاپ و پخش می کنند و بقیه دوستان ناشر سعی می کنند با ترجمه های نازل از یک اثر آن را چاپ کنند.

درواقع ترجمه غالب آثار، همان ترجمه اولیه است که بخش هایی از آن بازنویسی شده و مابقی از روی همان ترجمه اول کپی شده اند و با اسم مترجم جعلی کتاب را چاپ کرده اند.

البته بگذریم از کپی و چاپ افست، اینها کسانی هستند که با کار کپی باز هم از ارشاد مجوز می گیرند.

آن هم با نام یک مترجم جعلی! شهرام اقبال زاده، مترجم، نویسنده، ویراستار و منتقد درباره ترجمه های متعدد از یک اثر که این روزها به وفور دیده می شود، می گوید: بگذارید از کتاب شازده کوچولو شروع کنم، حتما شما هم با این آمار شگفت آوری که تاکنون 80 ترجمه از این کتاب به چاپ رسیده است، روبه رو شده اید.

خانم میرهادی در گذشته از من خواستند نقدی بر ترجمه های زیاد این کتاب بنویسم.

آن زمان هفت ترجمه از کتاب شازده کوچولو در بازار پیدا کردم که بیشتر مترجمان نامدار بودند؛ یکی از محمد قاضی، ترجمه دومی از فریدون کار، سومی از شاملو و چهارمی از استاد نجفی و پنجمی از رحماندوست، بعدی هم از اصغر رستگار بود که این آثار را با متن انگلیسی تطبیق دادم و با یکی از دوستان فرانسه دان هم بررسی کردیم و نقدی نوشتم که اثر برتر سال شد.

قبول دارم که باید به دلیل تغییرات زبان، ترجمه های جدیدی از اثر بشود، اما نباید با سوداگری با دسترنج مترجم اول برخورد کرد.

یعنی وقتی اثری پرفروش می شود، برخی مترجم ها به قول معروف سوار اسب زین کرده مترجم های پیشین می شوند و شروع به ترجمه همان اثر می کنند.

این عمل یک اقدام ریاکارانه و سرقت ادبی است.

نکته ای که در این آشفته بازار بسیار تاسف بار است، نبود سازمان و دیده بانی برای نظارت بر این اقدام نادرست است.

حرکاتی را اوایل دهه 80 شروع کردند که معلوم نشد به کجا رسیدند.

نیاز به حضور یک نهاد مدنی با حضور مترجمان است تا نظارتی بر روند انتشار این آثار بی دخالت دولت وجود داشته باشد.

اگر می خواهیم اوضاع ترجمه را بهبود ببخشیم، یکی از راهکارهایش نقد فضای ترجمه در کشور است که حمایت سازمان های مربوطه را نیاز دارد؛ به صورت فردی نمی توان کار کرد.

حتی زودتر از مایکروفر فکر کنید که کتابی از یک نویسنده آمریکایی قرار است 11 سپتامبر در خود آمریکا رونمایی شود، آن وقت این کتاب چند روز زودتر از نسخه اصلی، در ایران ترجمه شده و برایش تبلیغ هم می کنند، نمونه اش همین کتاب وحشت، ترامپ در کاخ سفید نوشته باب وودوارد، نویسنده و خبرنگار ـ پژوهشگر آمریکایی است که انتشارات مهراندیش آن را ترجمه و در بازار نشر ایران عرضه کرده است.

تمام تلاش مان را کردیم که با مسئولان این انتشارات صحبت کنیم، شماره ای که در سرچ ها به آن رسیدیم آقایی جواب داد و گفت: اینجا خیلی وقت است که واگذار شده و تخلیه چاه شده است.

به کتابفروشی که کتاب های این انتشارات را می فروشد، زنگ زدیم و درنهایت شماره ای پیدا کردیم اما کسی جوابگو نبود و نتوانستیم برای سوالات مان جوابی پیدا کنیم که چطور می شود یک کتاب آنقدر به سرعت قبل از آمدن نسخه اصلی در ایران ترجمه و چاپ شود.

حتی ترجمه کردن یک اثر هم زمانبر خواهد بود.

اینکه چگونه این کتاب آنقدر به سرعت ترجمه شده است جای سوال دارد!
کلید واژه ها: کتاب - پیامک های تبلیغاتی - تبلیغاتی - نویسنده - تبلیغ - بازار - روزنامه فرهیختگان - قیمت - عجایب - ایران - علیخانی - خیابان انقلاب - هایی - کتاب پرفروش - گزارش - پیامک - معروف - منتشر - خرید - عجیب - روزنامه - خیابان - هزینه - ترجمه - مترجم - مخاطب - شکایت - همراه - موسسه - عاطفه

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ ازدحام مردم برای دریافت ویزای عراق

ورود بیش از 21 هزار زائر خارجی به ایران

تأیید CFT کمک به افزایش فشار تحریم ها

نامه تعدادی استاد مخالف CFT به شورای نگهبان

خبر امیر حاتمی از رونمایی دستاوردهای بزرگ دریایی

سرپرست وزارت راه و شهرسازی کیست؟ +سوابق

بهترین میدان های هوایی جهان در سال 2018

سرمایه گذاری در حوزه آموزش ترافیکی الزامی است

500 زائر مشهدی اربعین حسینی رهسپار کربلا شدند

سامانه جامع خدمات مهندسی خراسان رضوی رونمایی شد

آخرین روز کاری عباس آخوندی‎

تعداد متاهلین در حبس از زبان رییس سازمان زندان ها

باند 4 نفره فروش نوشیدنی حرام در شیراز دستگیر شدند !

همه چیز درباره رابطه جنسی در دوران نامزدی

فال روزانه یکشنبه 29 مهر ماه 97

فیلمی از بهشت گمشده در کردستان + فیلم

ورود قریب به 21 هزار زائر خارجی به ایران

انتصاب سرپرست وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت

گزینه قطعی وزارت اقتصاد + عکس

مجلس فقط موظف است ایرادات شورای نگهبان را رفع کند

شورای اسلامی حق دخالت در امور اجرایی شهرداری را دارد

جبار باقری مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان مرکز شد

آموزه های دینی بهترین منبع برای تربیت فرزندان است

تاکید ملل متحد بر شفافیت انتخابات و استقبال از اشتراک پررنگ مردم

1370 طلبه خارجی به پیاده روی اربعین اعزام شدند

لایحه زیرساخت شهرک آموزش ترافیک در شورای شهر قزوین تصویب شد

خراسان جنوبی رتبه چهارم پرداخت تسهیلات اشتغال را دارد

جانشین موقت آخوندی منصوب شد

خراسان جنوبی رتبه چهارم پرداخت تسهیلات اشتغال را دارد

نخستین جشنواره انار هورامان در روستاهای کردستان

همایش «پرسش از امر دینی در جهان حاضر»

روز ملی مبارزه با استکبار جهانی متاثر از قیام عاشوراست

ثبت نام یک میلیون و 200 هزار نفر برای راهپیمایی اربعین

طراحی اپلیکیشن زبان یار اربعین گام جدید طلاب در خدمت به زائران حسینی

شورای اسلامی حق دخالت در امور اجرایی شهرداری را دارد

نامه تعدادی استاد به شورای نگهبان: نیازی به عضویت ایران در CFT نیست/ مشکل بانکی ایران حل نخواهد شد

دستگاههای اجرایی تامین اعتبار طرح های عمرانی را دنبال کنند

برگزاری نشست شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولت دراستان چهارمحال وبختیاری

مراسم یادبود دکتر دبیرسیاقی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد

دستگاههای اجرایی تامین اعتبار طرح های عمرانی را دنبال کنند

انتقاد برخی تشکلهای دانشجویی از برنامه های کلیشه ای 13 آبان

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام صورتک

نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

روحانی استعفای آخوندی و شریعتمداری را پذیرفت

با سرپرست جدید «وزارت راه و شهرسازی» آشنا شوید

ایران دشمن را در جنگ اقصادی شکست داد / شهدای مدافع حرم سند پیروزی ایران در جنگ فرهنگی است

مصاحبه پخش نشده جمال خاشقجی

نصیحتی که باعث اور دوز شد! + فیلم

دستگاههای اجرایی تامین اعتبار طرح های عمرانی را دنبال کنند

مسئولان نباید آسیب های جامعه را به حال خود واگذارند

آخرین گمانه زنی ها از فهرست وزرای پیشنهادی دولت به مجلس/ مجلس به کارآمدی رأی می دهد، نه به لابی گری

امیر حاتمی: دستاورد های بزرگ دریایی بزودی رونمایی می شود

مردم به دلیل مشکلات اقتصادی نباید از خدمات درمانی محروم شوند

شکست پذیری آمریکا را انقلاب ایران ثابت کرد

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت در انتخابات این کشور

نامه تعدادی استاد به شورای نگهبان: نیازی به عضویت ایران در CFT نیست/ مشکل بانکی ایران حل نخواهد شد

شکست پذیری آمریکا را انقلاب ایران ثابت کرد

آخرین اربعین شهید

رییس کل بانک مرکزی از چالش های نظام بانکی گزارش داد

خرید و فروش اجزای حرام دام ها غیرقانونی است

پاسخ ایران به ادعاهای جدید آمریکا

محمد اسلامی به عنوان سرپرست «وزارت راه و شهرسازی» منصوب شد

رییس جمهوری با استعفای آخوندی و شریعتمداری موافقت کرد

همسان سازی حقوق و مزایای کارمندان رسمی و قراردادی/ ارائه بسته حمایتی دولت از آبان

وزاری اقتصادی که روحانی به مجلس معرفی می کند

استخدام کارشناس امور مرکز تماس در تهران

واکنش عبدالله عبدالله و شهروندان افغانستان به انتخابات مجلس نمایندگان

مراسم یادبود دکتر دبیرسیاقی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد

مردم به دلیل مشکلات اقتصادی نباید از خدمات درمانی محروم شوند

شکست پذیری آمریکا را انقلاب ایران ثابت کرد

نامه تعدادی استاد مخالف به شورای نگهبان: نیازی به عضویت ایران در CFT نیست/ مشکل بانکی ایران حل نخواهد شد

ردپای مجوزهای دولتی در بناهای حریم رودها/واکنش رسایی به استعفای آخوندی/عامل ارسال پیامک به نمایندگان: مسیر های دیگری جز پیامک دادن دارم که آن را نمی گویم/باز هم مسمومیت الکلی در بندرعباس

توقف تردد خودروهای شخصی به مرز مهران

حملات تروریستی امروز افغانستان 28 کشته برجای گذاشت

بیان دستاوردهای 40 ساله نظام؛ انعکاس حکومت دینی در کشور

حالا نوبت دوچرخه ها و پیاده مداران است

سوء استفاده سخیف مجری جنجالی صدا و سیما از استعفای عباس آخوندی

تکذیب ادعای دخالت ایران در انتخابات میان دوره ای آمریکا

مردم در پیاده روی اربعین استقبال کنند

​چه طور به دخترم بگویم محجبه باش؟

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت تهران در انتخابات پیش روی این کشور

بزرگداشت سالگرد رهبر مسلمانان بوسنی در سارایوو

عکس/ازدحام عجیب عاشقان برای دریافت ویزای عراق

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

خرید و فروش اجزای حرام دام ها غیرقانونی است

خدمات بیمه سلامت به درستی در جامعه اطلاع رسانی شود

انتقاد پزشکیان از حضور نیافتن وزیر فرهنگ و ارشاد در نمایشگاه کتاب تبریز

دولت پاکستان در آزادی مرزبانان ایران نقش موثر ایفا کند

نمایندگان برای رشد بودجه حوزه فرهنگ کمک کنند

برگزاری مانور لحظه صفر در خراسان شمالی

تکذیب ادعای دخالت ایران در انتخابات میان دوره ای آمریکا

طرح های «ابتر» برای شهرها

تنفر همسرتان از شما با 5عادت ساده!

«محمد اسلامی» و «رضا رحمانی» سرپرست شدند

حمایت از اربعین بر دولتمردان واجب است!

پاسخ ایران به ادعاهای آمریکا مبنی بر دخالت تهران در انتخابات پیش روی این کشور

حمایت ⁧ ترامپ ⁩ از «نو تروریسم» سعودی، روزی واشنگتن را هم هدف قرار می دهد.

سازمان بازرسی: بازنشستگانی که استعفا ندهند تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند

سرپرست وزارت راه و شهرسازی کیست؟ + سوابق

تنها مشکل در پایانه های خروجی روادید جعلی است

عجایب 7گانه کتاب در ایران

عجایب 7گانه کتاب در ایران