مطالب مرتبط:
هزینه کرد سال های گذشته در موقعیت قمر بنی هاشم باید شفاف سازی شود
​عکس/ خسوف با نمای گنبد حرم قمر بنی هاشم
تقدیر مجمع خیریه قمر بنی هاشم(ع) بیرجند از ایکنا
تصاویر/ غبارروبی گنبد مطهر بارگاه قمر بنی هاشم علیه السلام
تصاویر/ مراسم کلنگ زنی مسجد و مجتمع فرهنگی قمر بنی هاشم(ع) در پردیسان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 07:402018-09-19سياسي

جرعه ای از دریای ادب قمر بنی هاشم(ع)


روز تاسوعا و فرصتی برای شناختن بهتر و بیشتر حضرت عباس را غنیمت شمردیم و علاوه بر شرح وقایع روز نهم محرم به شرح برجسته ترین ویژگی های شخصیتی قمر منیر بنی هاشم پرداخته ایم.

- ": روز نهم محرم را، تاسوعا گویند.

تاسوعا از ریشه تسع به معنای نُه و نهم می باشد.

ولی شهرت این روز به دلیل وقایعی است که در روز نهم، از ماه محرم سال 61 هجری قمری، در سرزمین کربلا روی داد.

در روز تاسوعا به سال 61ق.

شمر با نامه ای از طرف عبیدالله بن زیاد، وارد کربلا شد که در آن از عمربن سعد خواسته شده بود یا در برخورد با امام حسین(ع) جدیت به خرج دهد و یا فرماندهی لشکر را به شمر واگذارد.

عمر سعد از واگذاری فرماندهی به شمر خوداری کرد و آماده جنگ با امام حسین(ع) شد.

با هجوم لشکریان در عصر این روز به خیمه گاه حضرت، امام(ع) با فرستادن برادرش عباس بن علی، از آنها خواست که شب را به آنها مهلت دهند.

همچنین در تاسوعا، شمر امان نامه ای برای حضرت عباس و دیگر فرزندان ام البنین آورد، اما حضرت عباس نپذیرفت.

به همین دلیل این روز در نزد شیعیان از اهمیت مذهبی برخوردار است.

شیعیان تاسوعا را روز عباس(ع) به شمار می آورند و آن را مانند روز عاشورا گرامی داشته، به ذکر فضائل آن حضرت و سوگواری می پردازند.

    وقایع روز تاسوعا روز تاسوعا آخرین روزی است که امام حسین(ع) و یارانش شبانگاه آن را درک کرده اند و این روز به شب عاشورا پیوند خورده است.

  ورود شمر به کربلا در پیش از ظهر روز نهم محرم -روز تاسوعا-، شمر بن ذی الجوشن به همراه چهارهزار نفر سپاهی به سرزمین کربلا وارد شد.

او حامل نامه ای از سوی عبیدالله بن زیاد خطاب به عمر بن سعد بود که پس از رسیدن به کربلا، نامه را تقدیم پسر سعد کرد.

در این نامه، ابن زیاد از او خواسته بود که یا امام حسین(ع) را مجبور به پذیرش بیعت کند و یا با او بجنگد.

عبیدالله همچنین در این نامه عمر بن سعد را تهدید کرد که اگر چنانچه از فرمان او سرباز زند از لشکر کناره بگیرد و مسئولیت آن را به شمر بن ذی الجوشن واگذار نماید.

ابن سعد با خواندن نامه، به شمر گفت: امارت لشکر را به تو واگذار نخواهم کرد من در تو شایستگی این کار را نمی بینم پس خود این کار را به پایان خواهم رساند؛ تو فرمانده پیاده نظام لشکر باش.

  امان نامه برای فرزندان ام البنین (س) زمانی که شمر نامه ابن زیاد را -که خطاب به عمر بن سعد نوشته شده بود- از او می گرفت، به همراه عبدالله بن ابی المحل-برادرزاده ام البنین- از عبیدالله برای خواهرزادگان خود امان نامه خواستند.

عبیدالله پیشنهاد آنها را پذیرفت.

عبدالله بن ابی المحل امان نامه را به وسیله غلام خود -کزمان یا عرفان- به کربلا فرستاد او پس از ورود به کربلا متن امان نامه را برای فرزندان ام البنین (س) قرائت کرد؛ اما فرزندان ام البنین (س) مخالفت کردند.

در روایتی دیگر آمده که شمر خود امان نامه را گرفته با خود به کربلا نزد عباس(ع) و برادرانش عبدالله و جعفر و عثمان فرزندان علی بن ابی طالب(ع) آورد.

عباس(ع) و برادرانش در محضر اباعبدالله الحسین(ع) نشسته بودند و جواب شمر را نمی دادند امام(ع) به حضرت عباس(ع) فرمودند: هر چند او فاسق است اما پاسخش را بده همانا او از دایی های شما است.

عباس و عبدالله و جعفر و عثمان فرزندان علی بن ابی طالب(ع) بیرون آمدند و گفتند: چه می خواهی؟ شمر به آنها گفت: ای خواهرزادگان من، شما در امان هستید من برای شما از عبیدالله امان گرفته ام ؛ اما عباس(ع) و برادرانش همگی گفتند: خدا تو و امان تو را لعنت کند ما امان داشته باشیم و پسر دختر پیامبر(ص) امان نداشته باشد.

پس از رد امان نامه، به سپاه عمر بن سعد فرمان داده شد تا برای جنگ آماده شوند پس همگان سوار شدند در شامگاه پنجشنبه نهم محرم آماده نبرد با حسین(ع) و یارانش شدند.

  آماده شدن برای جنگ در عصر روز نهم محرم الحرام تحرکات سپاه عمر سعد در صحرای کربلا افزایش یافت وعمر بن سعد خود را آماده جنگ با امام حسین(ع) کرد و به سپاهیانش فرمان داد تا برای جنگ آماده شوند.

او در میان سپاهیان خود ندا در داد که: یا خیل الله ارکبی و بالجنه ابشری؛ ای لشکریان خدا! سوار شوید و به بهشت بشارت دهید.

کوفیان هم سوار شده، مهیای نبرد شدند.

هیاهو و سر و صدای لشکر بلند شد.

امام(ع) در جلوی خیمه خویش نشسته بود و به شمشیر خود تکیه داده بود.

خواهرش زینب (س) با شنیدن سر و صدای لشکر کوفه، به برادرش نزدیک شد و گفت: برادرم آیا صداهایی را که نزدیک می شوند، می شنوید؟ امام(ع) سر را بلند کرد و فرمود: من رسول خدا(ص) را در خواب دیدم که به من فرمود: تو [به زودی] نزد ما خواهی آمد.

امام(ع) به عباس(ع) فرمود: ای عباس؛ جانم به فدایت؛ بر اسب خود بنشین و نزد آنها برو و بپرس که چه می خواهند و برای چه به پیش آمده اند؟ حضرت عباس(ع) با بیست سوار که زهیر بن قین و حبیب بن مظاهر هم از جمله آنان بودند نزد سپاه دشمن آمدند و پرسیدند: چه رخ داده و چه می خواهید؟ گفتند: فرمان امیر است که به شما بگوییم یا بیعت کنید و یا آماده کارزار شوید.

عباس(ع) گفت: از جای خود حرکت نکنید تا نزد ابی عبدالله(ع) رفته و پیام شما را به عرض ایشان برسانم.

آنان پذیرفتند پس عباس(ع) به تنهایی نزد امام حسین(ع) آمد تا موضوع را به ایشان خبر دهد.

امام(ع) به حضرت عباس(ع) فرمودند: اگر می توانی آنها را راضی کن که جنگ را تا فردا به تأخیر اندازند و امشب را به ما مهلت دهند تا با خدای خود راز و نیاز کنیم و به درگاهش نماز بگزاریم خدا می داند که من به خاطر او نماز و تلاوت کتاب او را بسیار دوست می دارم.

  سخن امام(ع) در عصر تاسوعا درباره یارانش أما بعد فإنّی لا أعلم أصحابا أوفی و لا خیرا من أصحابی، و لا أهل بیت أبرّ و لا أوصل من أهل بیتی (ترجمه: من یارانی بهتر و باوفاتر از اصحاب خودم سراغ ندارم و خویشاوندانی نیکوکارتر و به حقیقت نزدیک تر از خویشاوندان خود نمی شناسم.

) در طول مدتی که عباس(ع) با امام(ع) مشغول گفتگو بود همراهان او ـ حبیب بن مظاهر و زهیر بن قین ـ هم از این فرصت استفاده کرده به گفتگو با سپاه عمر بن سعد پرداختند و آنان را از جنگ با امام حسین(ع) بر حذر می داشتند و در ضمن آنان را از پیشروی باز می داشتند.

ابوالفضل العباس(ع) نزد سپاهیان دشمن بازگشت و درخواست امام(ع) را به اطلاع آنان رساند و از آنان آن شب را مهلت خواست.

ابن سعد با مهلت یک شبه به امام حسین(ع) و یارانش موافقت نمود.

در این روز خیمه های امام حسین(ع) و اهل بیت و یارانش محاصره گردید.

    عباس علیه السلام، دریای ادب حضرت عباس علیه السلام به دلیل پرورش در دامان خانواده ای مؤمن و پرهیزکار، به کامل‏ ترین مراحل ایمان رسیده و در راه حاکمیت احکام الهی آماده شهادت بود.

  بصیرت: امام صادق علیه السلام در توصیف صفات حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) می فرمایند: خدا رحمت کند عموی ما عباس را، او از بصیرت و ژرف بینی بسیار نافذ و از ایمان بسیار استوار برخوردار بود.

به همراه اباعبدالله به جهاد پرداخت و در نهایت هم به فیض شهادت نایل آمد.

  وفاداری: امام صادق (علیه السلام) با اشاره به نهایت وفاداری علمدار کربلا در جایی دیگر فرمودند: شهادت می ‏ دهم که در برابر جانشین رسول خدا (ص) همواره تسلیم بودی.

همیشه به جهت‏ خدا وفادار ماندی و لحظه ای از خیرخواهی برای او کوتاهی نکردی.

.

در زیارت نامه ای که امام صادق علیه ‏السلام آن را به اصحاب خود تعلیم می ‏دادند می ‏فرمایند: شهادت می ‏دهم که تو، ای عباس، نسبت به جانشینی رسول خدا (امام حسین علیه ‏السلام) در مقام تسلیم و تصدیق نهایت تلاش را به انجام رساندی و تا وقتی زنده بودی وفادار ماندی و خیرخواهی را در حق او به تمامی به جای آوردی .

تقریبا در تمام زیارت‏نامه‏ هایی که از ائمه اطهار علیه‏ السلام در حق حضرت قمربنی هاشم وارد شده است، شهادت به وفاداری بی ‏نظیر آن حضرت تصریح شده است: اَشْهدُ لَکَ.

بِالوَفاء و النَّصیحه لَخَلَفِ النّبی صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله‏ وسلم .

  ادب: یکی از ارزش های والای انسانی و اسلامی، رعایت ادب و فروتنی در برابر افرادی است که در مقایسه با انسان دارای برتری باشند.

روایت شده که حضرت عباس (ع)، بی اجازه در کنار امام حسین (ع) نمی نشست و اگر پس از اجازه می نشست، مانند عبد خاضع، دوزانو در برابر مولایش می نشست.

حضرت ابوالفضل العباس (ع)، هرگز امام زمان خویش را برادر نمی گفت؛ بلکه همواره به امام حسین (ع) می فرمود: سیدی و مولای؛ یا اباعبدالله؛ یابن رسول الله؛ جز در آخرین ساعت عمر، در لحظه شهادت، که صدا زد، برادر، برادرت را دریاب.

  رشادت: شجاعت‏ حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام در میان اصحاب امام حسین علیه السلام بی نظیر بود، چگونگی شهادت او و رجزهای او، و جهاد او با دست بریده، همه بیانگر اوج صلابت و شهامت اوست، او تنها به سوی آب فرات رفت، و در برابر چهار هزار نفر تیرانداز قرار گرفت، صف آن ها را با کشتن 80 نفر از آن ها، درهم شکست و خود را به آب فرات رسانید.

  حضرت ابوالفضل (ع) در گلستان سه امام پرورش یافته است: او در این میان، ولایت پذیری تمام عیار است.

همه تلاش ها و موضع گیری های او در مسیر ولایت ظهور می یابد.

اطاعت بی چون و چرای او از امام حسین (ع) یکی از آموزه های مکتب عاشوراست.

حضرت عباس (ع) روز عاشورا به برادران خود فرمود: امروز، روزی است که باید بهشت را برگزینیم و جانمان را فدای سید و امام خود سازیم.

ای برادران! امروز در جان نثاری کوتاهی نکنید و چنین نپندارید که امام حسین (ع) برادرِ ماست و ما پسران یک پدر هستیم.

نَه، چنین نیست.

بلکه آن بزرگوار، امام، سید و پیشوای ما و حجت خداوند عالمیان در روی زمین، همچنین فرزند حضرت فاطمه (س) و نور دیده رسول خدا (ص) است و هنگامی که امام حسین (ع) جان نثاری و فداکاری آن بزرگواران را نگریست، سخت گریست و به حضرت عباس (ع) فرمود: ای برادر! خداوند به تو جزای خیر دهد.

صبر و استقامت و.

از دیگر ویژگی های باب الحوائج (ع) است.

امام حسین علیه السّلام فرمودند: عباس را نزد خدا منزلی است که روز قیامت همه شهیدان بر آن رشک می برند.

امام سجاد علیه السّلام فرمودند: برای حضرت ابوالفضل در نزد خداوند تبارک و تعالی، مقام شامخی است که همه شهیدان در روز قیامت به حال او غبطه می خورند.

امام صادق (ع) که عظمت جهان افروز مقامش بسیاری از کورباطنان را وادار به تسلیم کرده است، شخصیت حضرت ابوالفضل العباس (ع) را از زوایه ای دقیق بررسی کرده، صفات برجسته عمویش را به طور گسترده بیان می فرماید:عموی ما عباس بن علی (ع) چنین صفاتی داشت:بصیرت نافذ، بینش عظیم، ایمان بسیار و شدید، جهاد در محضر امام حسین (ع)، جانبازی و ایثار، شهادت در راه امام خود.


کلید واژه ها: تاسوعا - نامه - عبیدالله بن زیاد - حضرت عباس - کربلا - لشکر - امام - محرم - امان - ویژگی های شخصیتی - فرزندان - عبدالله - عاشورا - شیعیان - همراه - هاشم - ماه محرم - پیشنهاد - پیاده - اهمیت - سرباز - مهلت - نظام

آخرین اخبار سرویس:
تشریح گفت وگوهای دینی ایران در کلیسای پروتستان سوئد

انسان اگر عقل داشته باشد، دنبال ریاست نمی رود/ تبعات اخروی ریاست

نباید دنبال ریاست بدویم

روحانی به آنکارا سفر می کند

بررسی فیلم جنجالی یک نماینده در مجلس| ماجرا چه بود؟

عذرخواهی وزیر اقتصاد از نماینده سراوان

پاسخ اژه ای درباره ادعاهای بدون سند کریمی قدوسی و رضایی

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک مشخص شد

واکنش مردم در فضای مجازی به سخنان اخیر ربع پهلوی/ پول براندازی بعد از پول دختربازی!

شرح حدیث رهبر انقلاب درباره ریاست طلبی

دستور لاریجانی برای ماجرای «نماینده سراوان»

دریادار فدوی: دشمنان انقلاب هر روز صحنه ای از دشمنی را رقم می زنند

تشریح بزرگداشت حماسه 9 دی در سراسر کشور

استخدام شرکت آرانو

هیئت نظارت توهین نماینده سراوان را بررسی می کند

جمالی: رفتار نماینده سراوان مورد تایید نیست

استخدام بازاریاب تلفنی جهت شرکت خدمات رفاهی

استخدام پیتزا زن ماهر و نیمه ماهر جهت یک فست فود در تهران

نمایندگان اصفهان امروز هم در مجلس حضور پیدا نکردند

انتخابات و تشکیل دولت برجسته ترین رویدادهای عراق در 2018

دست نوشته رییس جمهوری برای کودک 8 ساله

روحیه استکبار ستیزی مرحوم سردار منصوری قابل ستایش بود

بازدید رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر همدان از ایرنا

نقش نماینده مجلس در درگیری با آن «کارمند»

درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد

آدمی که یک اثر هنری است

تقویت سهم نهادهای مردمی در مأموریت های پلیس

آیت الله علم الهدی: سکولاریسم تهدید حوزه و دانشگاه است

درگذشت نخستین مدیرکل دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی فنی وحرفه ای

جشنواره غذای یلدا در پیاده اکباتان برگزار می شود

همسرآزاری رتبه دوم آسیب های اجتماعی در خراسان جنوبی

تیپ خاص شهربانو منصوریان در کنار نیوشا ضیغمی/عکس

آوایی: در حوزه مالکیت فکری به یک انقلاب آموزشی نیاز داریم

شهید مفتح در حوزه و دانشگاه جهاد کبیر داشت

دژپسند: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم

حجاریان و تئوریزه کردن عبور از اصلاحات

باغ تاریخی عباس آباد از یونسکو کارت زرد گرفت

«وانگا» پیشگوی بلغاری باز هم خبر ساز شد+عکس

کاهش یک میلیون تومانی قیمت پژو 206 صندوق دار

بزرگ ترین کرسی شب یلدا در مشگین شهر

اطلاعیه باشگاه سپیدرود در خصوص شایعات نقل و انتقالاتی

افزایش قیمت گل نرگس در خراسان شمالی

استخدام مهندس برق جهت یک شرکت مهندسی در تهران

اعضای کمیسیون عمران مجلس از شهرستان قلعه گنج بازدید می کنند

درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد

استخدام آشپز حرفه ای آقا جهت رستورانی در تهران

استخدام همکار با روابط عمومی بالا جهت پوشاک زنانه در کرمان

افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد طی چند ماه اخیر

دنبال ریاست نرویم؛ ریاست تبعات دارد

اسحاق جهانگیری: بودجه دولت تبدیل به گوشت قربانی شده است/بودجه براساس دستور مقام معظم رهبری خواهد بود

استخدام کارگر ساده آقا جهت رستورانی واقع در تهران

استخدام برنامه نویس و توسعه دهنده Front End در تهران

آیا همسری ایده آل هستید؟+ تست روانشناسی

استخدام نیروی خانم جهت آشپزی و نظافت در یک شرکت

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک چه بود؟

استخدام تاکسی ماکسیم

تایید نهایی اسناد رسمی تنظیم شده در سیستم الکترونیک اسناد با اثر انگشت صورت می گیرد

استخدام آشپز ایرانی پز آقا جهت رستورانی در تهران

استخدام مربی جهت خانه بازی در بلوار جهاد یزد

رسانه برون مرزی، رسانه ای پژوهش مدار است

واکنش ها به ماجرای درگیری نماینده سراوان توهین یا توجیه؟ مسئله این است

در آیین رونمایی کتاب «6410 روز تنهایی» عنوان شد نیکوی: مادران و همسران شهدا در جنگ حضور منفعل نداشتند

درنشست تبیین برنامه های همایش کمیته سلامت جبهه مردمی مطرح شد الهیان:40سالگی، نشانگر بلوغ و متضمن بقای انقلاب هاست/کوهساری: هدف غایی نظام سلامت در کشورمان تحقق یافته است

گزارش فارس ازمتن و حاشیه نشست «خانه ملت» استیضاح جنجالی در حمایت از نماینده حاشیه ساز/انتقاد از انتصابات «رانتی»

آیا همسری ایده آل هستید ؟ + تست روانشناسی

بیانات رهبر انقلاب درباره تبعات اخروی ریاست

درخواست اعاده دادرسی پرونده باقری درمنی به دیوان عالی کشور پست شد

مانده ایم درباره این رفتارها چه باید گفت؟

افزایش 620 هزار نفری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد طی چند ماه اخیر

«تاریخ اسلام از عصر جاهلیت تا رحلت پیامبر(ص)» نقد می شود

مبانی کلامی و حقوقی الگوی سوم زنان واکاوی می شود

رونمایی از 10 طرح و محصول فناورانه جهاددانشگاهی

ارتقای روحیه دین باوری میان کارکنان ناجا صورت گیرد

اقتدار کشور در گرو ایثارگری های شهداست

ریشه اختلافات در انسداد گفت وگوهاست/ مفاهمه؛ مهم ‏ترین ابزار وحدت حوزه و دانشگاه

فیلم/ نباید دنبال ریاست بدویم!

سهمیه 6 هزار نفری قزوین در طرح «1452»/ تمام قد در حوزه قرآن ایستاده ایم

«روایت عشق» از زندگی شهید مبلغ سامراء

صوت/ درد فراق برادر

«اسلام در هویت فرهنگی اروپا» کتاب محبوب نمایشگاه سارایوو

آستان های مقدس؛ ظرفیتی برای رشد ابعاد معنوی انسان

سلامت حوزه ای عبادی است/ پیوند در اهداف؛ منظور وحدت حوزه و دانشگاه

توجه ویژه مردم به فعالان قرآنی/ زندگیمان را با آموزه های قرآنی بسنجیم

فراگیر شدن رفتارهای قرآنی؛ مهمترین خروجی مسابقات قرآن

فعالان محیط زیست در مهاباد 1500 گلدان بذر بومی کاشتند

مصاحبه 97 نفر از واجدان شرایط جذب خاص روحانیان آغاز شد

توضیحات کارمند گمرک در خصوص فیلم درگیری نماینده ی سراوان

رییس جمهور فردا به آنکارا سفر می کند

روایت ضرغامی از درگیری محمد نوری زاد با مهدی فخیم زاده به خاطر سوابق وی در قبل انقلاب

رهبر انقلاب: دوره اول ریاست جمهوری بر ما تحمیل شد/ دفعه دوم هم امام گفتند نامزد شو

بسیج تریبون های رسمی علیه نهادهای رسمی با چه هدفی؟

تحلیل زیباکلام از تبعات کناره گیری داماد رییس جمهور

دومینوی اعتراف مشاوران ترامپ به دروغگویی

رهبرانقلاب: دنبال ریاست نرویم؛ ریاست تبعات دارد

طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است

توضیحات زنگنه از تدابیر ایران برای مقابله با تحریم ها در فراکسیون امید

پاسخ شریعتمداری درباره زمان معرفی مدیر عامل تامین اجتماعی و بهزیستی

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند/هزینه های در اختیار سران قوا کاهش می یابد

مقام معظم رهبری :دوره اول ریاست جمهوری بر ما تحمیل شد/ دفعه دوم هم امام گفتند نامزد شو

واکنش دژپسند به درگیری لفظی کارمند گمرک و نماینده مجلس

جرعه ای از دریای ادب قمر بنی هاشم(ع)

جرعه ای از دریای ادب قمر بنی هاشم(ع)