مطالب مرتبط:
هزینه کرد سال های گذشته در موقعیت قمر بنی هاشم باید شفاف سازی شود
​عکس/ خسوف با نمای گنبد حرم قمر بنی هاشم
تقدیر مجمع خیریه قمر بنی هاشم(ع) بیرجند از ایکنا
تصاویر/ غبارروبی گنبد مطهر بارگاه قمر بنی هاشم علیه السلام
تصاویر/ مراسم کلنگ زنی مسجد و مجتمع فرهنگی قمر بنی هاشم(ع) در پردیسان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 07:402018-09-19سياسي

جرعه ای از دریای ادب قمر بنی هاشم(ع)


روز تاسوعا و فرصتی برای شناختن بهتر و بیشتر حضرت عباس را غنیمت شمردیم و علاوه بر شرح وقایع روز نهم محرم به شرح برجسته ترین ویژگی های شخصیتی قمر منیر بنی هاشم پرداخته ایم.

- ": روز نهم محرم را، تاسوعا گویند.

تاسوعا از ریشه تسع به معنای نُه و نهم می باشد.

ولی شهرت این روز به دلیل وقایعی است که در روز نهم، از ماه محرم سال 61 هجری قمری، در سرزمین کربلا روی داد.

در روز تاسوعا به سال 61ق.

شمر با نامه ای از طرف عبیدالله بن زیاد، وارد کربلا شد که در آن از عمربن سعد خواسته شده بود یا در برخورد با امام حسین(ع) جدیت به خرج دهد و یا فرماندهی لشکر را به شمر واگذارد.

عمر سعد از واگذاری فرماندهی به شمر خوداری کرد و آماده جنگ با امام حسین(ع) شد.

با هجوم لشکریان در عصر این روز به خیمه گاه حضرت، امام(ع) با فرستادن برادرش عباس بن علی، از آنها خواست که شب را به آنها مهلت دهند.

همچنین در تاسوعا، شمر امان نامه ای برای حضرت عباس و دیگر فرزندان ام البنین آورد، اما حضرت عباس نپذیرفت.

به همین دلیل این روز در نزد شیعیان از اهمیت مذهبی برخوردار است.

شیعیان تاسوعا را روز عباس(ع) به شمار می آورند و آن را مانند روز عاشورا گرامی داشته، به ذکر فضائل آن حضرت و سوگواری می پردازند.

    وقایع روز تاسوعا روز تاسوعا آخرین روزی است که امام حسین(ع) و یارانش شبانگاه آن را درک کرده اند و این روز به شب عاشورا پیوند خورده است.

  ورود شمر به کربلا در پیش از ظهر روز نهم محرم -روز تاسوعا-، شمر بن ذی الجوشن به همراه چهارهزار نفر سپاهی به سرزمین کربلا وارد شد.

او حامل نامه ای از سوی عبیدالله بن زیاد خطاب به عمر بن سعد بود که پس از رسیدن به کربلا، نامه را تقدیم پسر سعد کرد.

در این نامه، ابن زیاد از او خواسته بود که یا امام حسین(ع) را مجبور به پذیرش بیعت کند و یا با او بجنگد.

عبیدالله همچنین در این نامه عمر بن سعد را تهدید کرد که اگر چنانچه از فرمان او سرباز زند از لشکر کناره بگیرد و مسئولیت آن را به شمر بن ذی الجوشن واگذار نماید.

ابن سعد با خواندن نامه، به شمر گفت: امارت لشکر را به تو واگذار نخواهم کرد من در تو شایستگی این کار را نمی بینم پس خود این کار را به پایان خواهم رساند؛ تو فرمانده پیاده نظام لشکر باش.

  امان نامه برای فرزندان ام البنین (س) زمانی که شمر نامه ابن زیاد را -که خطاب به عمر بن سعد نوشته شده بود- از او می گرفت، به همراه عبدالله بن ابی المحل-برادرزاده ام البنین- از عبیدالله برای خواهرزادگان خود امان نامه خواستند.

عبیدالله پیشنهاد آنها را پذیرفت.

عبدالله بن ابی المحل امان نامه را به وسیله غلام خود -کزمان یا عرفان- به کربلا فرستاد او پس از ورود به کربلا متن امان نامه را برای فرزندان ام البنین (س) قرائت کرد؛ اما فرزندان ام البنین (س) مخالفت کردند.

در روایتی دیگر آمده که شمر خود امان نامه را گرفته با خود به کربلا نزد عباس(ع) و برادرانش عبدالله و جعفر و عثمان فرزندان علی بن ابی طالب(ع) آورد.

عباس(ع) و برادرانش در محضر اباعبدالله الحسین(ع) نشسته بودند و جواب شمر را نمی دادند امام(ع) به حضرت عباس(ع) فرمودند: هر چند او فاسق است اما پاسخش را بده همانا او از دایی های شما است.

عباس و عبدالله و جعفر و عثمان فرزندان علی بن ابی طالب(ع) بیرون آمدند و گفتند: چه می خواهی؟ شمر به آنها گفت: ای خواهرزادگان من، شما در امان هستید من برای شما از عبیدالله امان گرفته ام ؛ اما عباس(ع) و برادرانش همگی گفتند: خدا تو و امان تو را لعنت کند ما امان داشته باشیم و پسر دختر پیامبر(ص) امان نداشته باشد.

پس از رد امان نامه، به سپاه عمر بن سعد فرمان داده شد تا برای جنگ آماده شوند پس همگان سوار شدند در شامگاه پنجشنبه نهم محرم آماده نبرد با حسین(ع) و یارانش شدند.

  آماده شدن برای جنگ در عصر روز نهم محرم الحرام تحرکات سپاه عمر سعد در صحرای کربلا افزایش یافت وعمر بن سعد خود را آماده جنگ با امام حسین(ع) کرد و به سپاهیانش فرمان داد تا برای جنگ آماده شوند.

او در میان سپاهیان خود ندا در داد که: یا خیل الله ارکبی و بالجنه ابشری؛ ای لشکریان خدا! سوار شوید و به بهشت بشارت دهید.

کوفیان هم سوار شده، مهیای نبرد شدند.

هیاهو و سر و صدای لشکر بلند شد.

امام(ع) در جلوی خیمه خویش نشسته بود و به شمشیر خود تکیه داده بود.

خواهرش زینب (س) با شنیدن سر و صدای لشکر کوفه، به برادرش نزدیک شد و گفت: برادرم آیا صداهایی را که نزدیک می شوند، می شنوید؟ امام(ع) سر را بلند کرد و فرمود: من رسول خدا(ص) را در خواب دیدم که به من فرمود: تو [به زودی] نزد ما خواهی آمد.

امام(ع) به عباس(ع) فرمود: ای عباس؛ جانم به فدایت؛ بر اسب خود بنشین و نزد آنها برو و بپرس که چه می خواهند و برای چه به پیش آمده اند؟ حضرت عباس(ع) با بیست سوار که زهیر بن قین و حبیب بن مظاهر هم از جمله آنان بودند نزد سپاه دشمن آمدند و پرسیدند: چه رخ داده و چه می خواهید؟ گفتند: فرمان امیر است که به شما بگوییم یا بیعت کنید و یا آماده کارزار شوید.

عباس(ع) گفت: از جای خود حرکت نکنید تا نزد ابی عبدالله(ع) رفته و پیام شما را به عرض ایشان برسانم.

آنان پذیرفتند پس عباس(ع) به تنهایی نزد امام حسین(ع) آمد تا موضوع را به ایشان خبر دهد.

امام(ع) به حضرت عباس(ع) فرمودند: اگر می توانی آنها را راضی کن که جنگ را تا فردا به تأخیر اندازند و امشب را به ما مهلت دهند تا با خدای خود راز و نیاز کنیم و به درگاهش نماز بگزاریم خدا می داند که من به خاطر او نماز و تلاوت کتاب او را بسیار دوست می دارم.

  سخن امام(ع) در عصر تاسوعا درباره یارانش أما بعد فإنّی لا أعلم أصحابا أوفی و لا خیرا من أصحابی، و لا أهل بیت أبرّ و لا أوصل من أهل بیتی (ترجمه: من یارانی بهتر و باوفاتر از اصحاب خودم سراغ ندارم و خویشاوندانی نیکوکارتر و به حقیقت نزدیک تر از خویشاوندان خود نمی شناسم.

) در طول مدتی که عباس(ع) با امام(ع) مشغول گفتگو بود همراهان او ـ حبیب بن مظاهر و زهیر بن قین ـ هم از این فرصت استفاده کرده به گفتگو با سپاه عمر بن سعد پرداختند و آنان را از جنگ با امام حسین(ع) بر حذر می داشتند و در ضمن آنان را از پیشروی باز می داشتند.

ابوالفضل العباس(ع) نزد سپاهیان دشمن بازگشت و درخواست امام(ع) را به اطلاع آنان رساند و از آنان آن شب را مهلت خواست.

ابن سعد با مهلت یک شبه به امام حسین(ع) و یارانش موافقت نمود.

در این روز خیمه های امام حسین(ع) و اهل بیت و یارانش محاصره گردید.

    عباس علیه السلام، دریای ادب حضرت عباس علیه السلام به دلیل پرورش در دامان خانواده ای مؤمن و پرهیزکار، به کامل‏ ترین مراحل ایمان رسیده و در راه حاکمیت احکام الهی آماده شهادت بود.

  بصیرت: امام صادق علیه السلام در توصیف صفات حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) می فرمایند: خدا رحمت کند عموی ما عباس را، او از بصیرت و ژرف بینی بسیار نافذ و از ایمان بسیار استوار برخوردار بود.

به همراه اباعبدالله به جهاد پرداخت و در نهایت هم به فیض شهادت نایل آمد.

  وفاداری: امام صادق (علیه السلام) با اشاره به نهایت وفاداری علمدار کربلا در جایی دیگر فرمودند: شهادت می ‏ دهم که در برابر جانشین رسول خدا (ص) همواره تسلیم بودی.

همیشه به جهت‏ خدا وفادار ماندی و لحظه ای از خیرخواهی برای او کوتاهی نکردی.

.

در زیارت نامه ای که امام صادق علیه ‏السلام آن را به اصحاب خود تعلیم می ‏دادند می ‏فرمایند: شهادت می ‏دهم که تو، ای عباس، نسبت به جانشینی رسول خدا (امام حسین علیه ‏السلام) در مقام تسلیم و تصدیق نهایت تلاش را به انجام رساندی و تا وقتی زنده بودی وفادار ماندی و خیرخواهی را در حق او به تمامی به جای آوردی .

تقریبا در تمام زیارت‏نامه‏ هایی که از ائمه اطهار علیه‏ السلام در حق حضرت قمربنی هاشم وارد شده است، شهادت به وفاداری بی ‏نظیر آن حضرت تصریح شده است: اَشْهدُ لَکَ.

بِالوَفاء و النَّصیحه لَخَلَفِ النّبی صلی‏ الله ‏علیه ‏و‏آله‏ وسلم .

  ادب: یکی از ارزش های والای انسانی و اسلامی، رعایت ادب و فروتنی در برابر افرادی است که در مقایسه با انسان دارای برتری باشند.

روایت شده که حضرت عباس (ع)، بی اجازه در کنار امام حسین (ع) نمی نشست و اگر پس از اجازه می نشست، مانند عبد خاضع، دوزانو در برابر مولایش می نشست.

حضرت ابوالفضل العباس (ع)، هرگز امام زمان خویش را برادر نمی گفت؛ بلکه همواره به امام حسین (ع) می فرمود: سیدی و مولای؛ یا اباعبدالله؛ یابن رسول الله؛ جز در آخرین ساعت عمر، در لحظه شهادت، که صدا زد، برادر، برادرت را دریاب.

  رشادت: شجاعت‏ حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام در میان اصحاب امام حسین علیه السلام بی نظیر بود، چگونگی شهادت او و رجزهای او، و جهاد او با دست بریده، همه بیانگر اوج صلابت و شهامت اوست، او تنها به سوی آب فرات رفت، و در برابر چهار هزار نفر تیرانداز قرار گرفت، صف آن ها را با کشتن 80 نفر از آن ها، درهم شکست و خود را به آب فرات رسانید.

  حضرت ابوالفضل (ع) در گلستان سه امام پرورش یافته است: او در این میان، ولایت پذیری تمام عیار است.

همه تلاش ها و موضع گیری های او در مسیر ولایت ظهور می یابد.

اطاعت بی چون و چرای او از امام حسین (ع) یکی از آموزه های مکتب عاشوراست.

حضرت عباس (ع) روز عاشورا به برادران خود فرمود: امروز، روزی است که باید بهشت را برگزینیم و جانمان را فدای سید و امام خود سازیم.

ای برادران! امروز در جان نثاری کوتاهی نکنید و چنین نپندارید که امام حسین (ع) برادرِ ماست و ما پسران یک پدر هستیم.

نَه، چنین نیست.

بلکه آن بزرگوار، امام، سید و پیشوای ما و حجت خداوند عالمیان در روی زمین، همچنین فرزند حضرت فاطمه (س) و نور دیده رسول خدا (ص) است و هنگامی که امام حسین (ع) جان نثاری و فداکاری آن بزرگواران را نگریست، سخت گریست و به حضرت عباس (ع) فرمود: ای برادر! خداوند به تو جزای خیر دهد.

صبر و استقامت و.

از دیگر ویژگی های باب الحوائج (ع) است.

امام حسین علیه السّلام فرمودند: عباس را نزد خدا منزلی است که روز قیامت همه شهیدان بر آن رشک می برند.

امام سجاد علیه السّلام فرمودند: برای حضرت ابوالفضل در نزد خداوند تبارک و تعالی، مقام شامخی است که همه شهیدان در روز قیامت به حال او غبطه می خورند.

امام صادق (ع) که عظمت جهان افروز مقامش بسیاری از کورباطنان را وادار به تسلیم کرده است، شخصیت حضرت ابوالفضل العباس (ع) را از زوایه ای دقیق بررسی کرده، صفات برجسته عمویش را به طور گسترده بیان می فرماید:عموی ما عباس بن علی (ع) چنین صفاتی داشت:بصیرت نافذ، بینش عظیم، ایمان بسیار و شدید، جهاد در محضر امام حسین (ع)، جانبازی و ایثار، شهادت در راه امام خود.


کلید واژه ها: تاسوعا - نامه - عبیدالله بن زیاد - حضرت عباس - کربلا - لشکر - امام - محرم - امان - ویژگی های شخصیتی - فرزندان - عبدالله - عاشورا - شیعیان - همراه - هاشم - ماه محرم - پیشنهاد - پیاده - اهمیت - سرباز - مهلت - نظام

آخرین اخبار سرویس:
آل عمران 24// قرآن پاسخ می دهد: دلیل ظلم های دیروز و امروز یهود چیست؟

احتمال توطئه تفرقه افکنی بین زائرین اربعین

صد وای بر آنان که قدر خودشان را در این چند روزه دنیای فانی نمی دانند

خرم: خیلی ها صحبت از مبارزه با فساد می کنند اما اتفاقی نمی افتد

رکورددار طنابزنی جهان در پی ثبت شدن نامش در کتاب گینس

تصاویر/ با دیدن این غذا های اربعین دهانتان آب می افتد!

الیاس حضرتی: جهانگیری به احتمال زیاد از دولت می رود/ روحانی احتمالا تصمیم گرفته دولتش را هماهنگ تر کند

هنوز زمان اعدام سلطان سکه و محمد سالم مشخص نشده است

اوباما انتخابات ماه نوامبر را مهمترین انتخاباتی دانست که به خاطر دارد

بالگرد نیروهای آمریکایی در ولایت «لوگر» افغانستان سقوط کرد

اساتید لیبرال به جای محکوم کردن ترامپ نامه های مأیوس کننده می نویسند

وجود فضای گفت وگو و مناظره یکی از مصادیق توسعه است

ابلاغ دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران استان های معین پایتخت

اختصاصی/ برگزاری مجمع رؤسای انجمن های دوستی ایران با سایرکشورها

تشریح دلایل کارت زرد مجلس به اردکانیان/ وزارت نیرو حق آبه را می فروشد

معاون اوقاف کشور:معرفت به اربعین هرسال عمیق تر می شود

پایان یک کابوس

جدال قیمت و مصلحت

خروج جهانگیری از دولت مسأله ای را حل نمی کند

آیا درب خروج پاستور منتظر جهانگیری است؟

تکذیبیه درباره جسد منتسب به دکتر هکی

وزیر پیشنهادی اقتصاد چابک و تلاش گر است/ دژپسند تجربه کافی در مدیریت کلان اقتصادی دارد

رییس انجمن دوستی ایران ـ ویتنام: مواضع مشابه سیاسی روابط دو کشور را تقویت می کند

پایان یک کابوس

طراح « SPV » در تهران

بازتاب سخنان جهانگیری در رسانه ها

گفت و گوهای فراگیر نتیجه رویکرد جدید روحانی

پیام معرفی 4 وزیر جدید

سندرومی که «مچ» گیری می کند

ژست بی خیال پزشکیان در میان هیاهوی مجلس+عکس

اتمام حجت برای شفافیت

فال روزانه سه شنبه 1 آبان 1397

از مکالمات درونی انسان چه می دانید؟

بهترین سخن از نظر مولاعلی(ع) چه گفتاری است؟

آخرین وضعیت پرونده اعضای شورای شهر بابل تا واکنش به خبر جنجالی شیوع رشوه در ادارات/توهین و افترا؛ رتبه اول جرائم در مازندران

5 اثر بی نظیر نماز اول وقت/از استجابت دعا تا بخشش گناهان

یک مقام بانک ملی: صف طولانی دینار در فرودگاه نجف و بغداد تمام شد

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ

مدیران هیچ گاه نباید ارتباط خود را با روحانیون قطع کنند

کوشنر: بن سلمان در پرونده خاشقجی جدیت و شفافیت نشان دهد

تکذیب اظهارنظر پزشکی قانونی درباره جسد مرد سوخته در باغ فیض

ملا احمد نراقی که بود؟

هدیه رهبر انقلاب به 120 نفر از جوانان زائر اولی استان هرمزگان

مراسم جادوجنبل علیه آقای رییس جمهور !

بانوان خرمشهری تماشاگر بازی لیگ یک+عکس

رییس انجمن دوستی ایران ـ ویتنام: مواضع مشابه سیاسی روابط دو کشور را تقویت می کند

پایان یک کابوس

سرپرست شهرداری رشت ابقا شد

ارائه برنامه جمشید رسایی نامزد تصدی شهردار رشت

کنایه تند سخنگوی جمنا به دلخوری ضرغامی:علت دلخوری بعضی‎ این است که گزینه نهایی نشدند

روابط ایران و ویتنام به مرحله تازه ای از توسعه وارد می شود

پدری که برای زنده ماندن پسرش به امام حسین (ع) توسل کرد +فیلم

توقف ترابزون اسپور با حضور امیری و حسینی

خاطره ای از رییس کمیته انقلاب درباره انحراف مهدی هاشمی

غیربومی ها برای بوشهر تصمیم می گیرند مگر قحط الرجال در استان است؟

شهردار بروجرد ابقا شد

از ساخت و ساز غیر مجاز در زرین دشت جلوگیری شد

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد

سردار جلالی: آماده ایم هر تهدیدی را در نطفه خفه کنیم

علی اکبر صالحی: انسان با درایت و هوشمندی و استقامت می تواند از سختی ها عبور کند

پیاده روی اربعین حرکتی فرا مذهبی است

قیمت اجاره آپارتمان در میدان رسالت

پیام السیسی برای شاه سعودی

نیازهای دانشجویان به درستی شناسایی و محقق شود

راه اندازی رادیو زیارت در شیراز

اقامت را در شهر امام زمان (عج) کوتاه کنید

پاسخ کدخدایی به زیباکلام

ظریف: آمریکا آماده مذاکره نیست| مذاکره بدون شرط با احترام متقابل از اصول سیاست ایران است

هم تاریخ هم طبیعت

گزارش تصویری مواکب اربعین حسینی در شهرستان حمیدیه

فرماندار: ظرفیتهای توسعه میبد بارویکرد رسانه ای تقویت می شود

سرپرست شهرداری رشت ابقا شد

نیازهای دانشجویان به درستی شناسایی و محقق شود

ارائه برنامه جمشید رسایی نامزد تصدی شهردار رشت

حکم غذا خوردن نزد صاحب عزا چیست؟

بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون پیشرفت علمی کشور

حکیم: شایسته سالاری و حرفه ای گرایی مبنای تشکیل کابینه منسجم است

فرماندار: ظرفیتهای توسعه میبد بارویکرد رسانه ای تقویت می شود

پاسخگویی مبلغان به شبهات نیازمند به روز کردن اطلاعات علمی است

چه چیزی باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد ؟

علی ضیاء کیست؟+عکس‎ها

فرماندار: ظرفیتهای توسعه میبد بارویکرد رسانه ای تقویت می شود

حضور آیت الله نورمفیدی در مراسم گرامیداشت محیط بان شهید محمد باشقره

مجری هایی که ممنوع التصویر شدند

واکنش نیشخط کارتون به سخنان ضرغامی

سردار کشکولی: آمریکا دچار افول شده است

زائران اربعین در مسیر پیاده روی رفتار فردی واجتماعی را رعایت کنند

روابط ایران و ویتنام به مرحله تازه ای از توسعه وارد می شود

تلاش سعودی ها برای جلوگیری از سقوط ارزش سهام شرکت های عربستانی

آمریکا و روسیه هر دو از تحریم های نفتی ایران سود می برند

بروجردی: روابط عمومی صرفا بحث تبلیغات نیست

اولویت اعضای شورای شهر رشت حفظ آرامش و وحدت اعضا باشد

معرفت به اربعین هرسال عمیق تر می شود

مراسم چهل وپنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ویتنام برگزار شد

احتمال توطئه تفرقه افکنی بین زائرین اربعین

جشنواره های گذشته آسیب شناسی شوند/ فعالیت 8مؤسسه رسانه ای طلاب در قم

امکان قطع اینترنت ایران توسط آمریکا وجود ندارد

بررسی لپ تاپ MSI GE63VR 7RE Raider؛ سبک و چابک!

امریکا باخروج از برجام قطعنامه شورای امنیت را نقض کرد

خواهشی که استاد فرشچیان از رییس جمهور کرد

جرعه ای از دریای ادب قمر بنی هاشم(ع)

جرعه ای از دریای ادب قمر بنی هاشم(ع)