مطالب مرتبط:
در ششمین مسابقه رسمی سال جدید؛ / اولین پیروزی سپاهان در سال 97 رقم خورد
مساحت تل زینبیه به 3 هزار مترمربع افزایش می یابد/ تکمیل طرح تا سال 1400
6 مضمون راهبردی برای افق سال 1400 مدنظر قرار گرفت است
اینتر موفق شد بعد از 7 سال دوری، لیگ قهرمانان را با پیروزی آغاز کند!
رشد 171 درصدی اعتبارات اختصاصی صندوق رفاه در 3 سال اخیر/پرداخت 160 میلیارد وام دکتری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 00:002018-09-18سياسي

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی


«پانزده رجب سال 60 هجری با مرگ معاویه ابن ابی سفیان وقایعی زیادی در جامعه آن روز به وقوع پیوست.

طبق توصیه معاویه و بیعتی که برخلاف تعهد داده شده در صلح با امام حسن (ع) که مقرر داشته بود؛ - پانزده رجب سال 60 هجری با مرگ معاویه ابن ابی سفیان وقایعی زیادی در جامعه آن روز به وقوع پیوست.

طبق توصیه معاویه و بیعتی که برخلاف تعهد داده شده در صلح با امام حسن (ع) که مقرر داشته بود؛ معاویه حق ندارد جانشین برای خود انتخاب کند، خلیفه وقت بدون توجه به مفاد صلح نامه با لطائف الحیلی فرزند نالایقش یزید را که خود کاملا با روحیات او آشنا بود و قبلا به اجبار بیعت ناقصی در بلاد مختلف گرفته بود، رسما به خلافت رسید و در شام سکاندار خلافت شد.

یزید در ابتدای کار و بدون توجه به توصیه های پدر،طی نامه ای از ولید فرماندار مدینه خواست که با چند تن از بزرگان مدینه که بیعت با یزید در زمان معاویه را نپذیرفته بودند، از جمله امام حسین بن علی (ع) نوه پیامیر (ص) بیعت بگیرد و اگر تن نداد شبانه اورا به قتل برساند.

نامه 26رجب سال 60 بدست ولید رسید تا بر اساس محتوای نامه، از بیعت نکردگان با خلیفه، بیعت بگیرد.

عبدالله زبیر که یکی از بیعت نکردگان بود، با شنیدن خبر مرگ معاویه و احتمال سخت گیری، شبانه و مخفیانه مدینه الرسول را به قصد مکه ترک کرد.

فرماندار مدینه با پیامی شبانه امام را احضار کرد تا به مقر او مراجعه کند.

این دعوت شبانه و احضار بی موقع، برای امام پیامی داشت؛ بر این اساس امام به همراه تعدادی از جوانان بنی هاشم، به طرف مقر ولید حرکت کرد و خود وارد مقر ولید شد.

ولید به همراه مروان در مقر حکومت، حضور داشتند.

با ورود امام به حضرت اعلام شد معاویه از دنیا رفته است.

امام آیه استرجاع به زبان آوردند، ولید ادامه داد یزید بن معاویه عهده دار خلافت شده و دستور داده که از شما برای ایشان بیعت گرفته شود.

امام درپاسخ فرمود بیعت شبانه سودی ندارد.

صبح در کنار حرم جدم رسول الله (ص) نظرم را اعلام خواهم کرد.

ولید پذیرفت اما مروان به ولید اشاره کرد امشب کار را تمام کنیم اما ولید اعتنایی نکرد.

امام به خانه برگشت و با اعلام موضع رسمی، صبح در کنار حرم شریف نبوی (ص) رسما طی خطبه ای بلند و اتمام حجت برای همگان، به صورت رسمی حرکت و هدف خویش را اعلام فرمود و با صدای رسا به مسلمانان یادآور شد که با شخصی چون یزید بیعت نخواهد کرد و با بودن زمامداری چون یزید به کار اسلام خاتمه داده خواهد شد.

پس از ایراد خطبه و اعلام موضع در برابر خلافت یزید، رسما به اتفاق خانواده و همراهان از مدینه خداحافظی کرد و عازم مکه شد.

در مدینه بعضی از خیرخواهان که شرایط و تفاوت معاویه و یزید را می دانستند از روی خیرخواهی، راه دشواری را که امام انتخاب کرده بود را گوشزد می کردند و می گفتند که اگر می رود خانواده را همراه خود نبرد.

امام حسین (ع) سفر رسمی خود را روز 27 رجب سال 60 از مدینه الرسول (ص) آغاز کرد و به طرف مکه حرکت کرد.

ورود امام حسین (ع) به مکه را روز سوم شعبان سال60 سال (روز میلاد حضرت) نوشته اند.

خبر ورود امام به مکه و اعلام عدم بیعت با یزید، از مکه به سراسر بلاد اسلامی منتشر و زمینه ای شد برای پذیرش دعوت امام و مخالفت با خلافت یزید و در نهایت دعوت از امام برای مهاجرت به مناطق اسلامی.

عبدالله زبیر هم در مکه اهداف خود را تبلیغ می کرد و در باطن با حضور امام در مکه مخالف بود.

دریافت نامه های متعدد از اقصی نقاط بلاد اسلامی آن روز و کثرت دعوت نامه از کوفه در مقابل دیگر بلاد، امام را بر آن داشت تا در نیمه رمضان سال 60 مسلم بن عقیل پسر عمو و شوهر خواهر خود را به طرف کوفه برای راستی آزمایی دعوت اعزام نماید.

با ورود مسلم بن عقیل به کوفه در اوایل شوال سال 60 مردم کوفه استقبال خوبی نشان دادند و با ابراز بیعت و طرفداری گرد مسلم بن عقیل جمع شدند و اعلام آمادگی کردند که کوفه در انتظار ورود امام حسین (ع) خواهد ماند.

مسلم بن عقیل با ورود به کوفه فعالیت خود را آغاز و جمع کثیری از مردم کوفه گرد او جمع شدند و شهر در اختیار طرفدارانش قرار گرفت و در 11 ذیقعده سال 60 طی نامه ای به امام حسین (ع) آمادگی و استقبال و پذیرش مردم کوفه را برای امام حسین (ع) فرستاد.

خبر موقعیت کوفه به شام رسید، تا اینکه از جانب خلیفه عبیدالله بن زیاد به فرمانداری کوفه منصوب و ماموریت یافت که به ماجرای مسلم و در نهایت امام حسین (ع) خاتمه دهد.

او که خوب می دانست حق ورود رسمی به کوفه را ندارد با انتشار شایعه ای که قرار است امام حسین (ع) به شهر کوفه وارد شود با سر و روی پوشیده با نام امام حسین (ع) وارد کوفه شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت با ورود عبیدالله به دارالاماره وباز شدن پوشش صورت، مستقبلین مطلع شدند که از چه کسی و با چه سابقه ای استقبال کرده اند.

ورود عبیدالله به کوفه و استقرار در امارت کوفه و ایجاد رعب و وحشت در مردم، موجب شد اطرافیان مسلم بن عقیل از گرد او خارج شوند و درنهایت در روز هشتم ذیحجه سال 60 او را تنها گذاشتند و در نهم ذیحجه در روز عرفه به طرز ناجوانمردانه ای از بالای دارالاماره به زمین انداختند و به شهادت رسید.

امام حسین (ع) تمام روزهای ماه شعبان و رمضان و شوال و ذیقعده را در شهر مکه گذراند و همانند جدش رسول الله (ص) که از ایام حج برای تبلیغ اسلام استفاده می کرد، در این ایام پیامش را برای حاجیانی که از بلاد اسلامی برای اعمال حج به مکه آمده بودند تبیین فرمود، تا اینکه در هشتم ذیحجه پس از اطمینان از تصمیم یزید که در نظر دارد با ریختن خونش حرمت کعبه را خدشه دار کند، حج را تبدیل و با همراهان و خانواده اش، با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازمسلم بن عقیل راهی کوفه شد.

امام در هشتم ذیحجه برخلاف حاجیان که آماده رفتن به عرفات بودند راه کوفه را در پیش گرفت وحرکت خود را برای پذیرش دعوت کوفیان آغاز کرد.

در طول مسیر در منازل متعددی توقف داشت، بعضی توقف ها به تناسب موقعیت چند ساعته و بعضی منزل ها مانند ذات عرق، دو روز توقف داشتند.

امام روزهای 12 یا 13 ذیحجه حرکت در مسیر خبر شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه را دریافت کرد و در دو منزل بعد شهادت قیس بن مسهر را اطلاع دادند.

کاروان همچنان به راه خود ادامه داد.

روز اول محرم سال 61 هنگام استقرار در منزل شراف به دلیل اطلاع از بی آبی پیش رو امام دستور فرمودند کاروانش تا می توانند آب ذخیره کنند.

روز دوم به طرف منزل ذوحسم در حرکت بودند که در مقابل بدور از انتظار سوادی دیدند که پس از دقت مشخص شد لشکری است در مقابل به سوی آنها می آید.

سرعت کاروان به سوی ذوحسم بیشتر شد تا در این منزل همراهان و یاران امام مستقر شدند.

در این منزل اولین برخورد سپاه کوفه به فرماندهی حر بن یزید ریاحی با امام حسین (ع) صورت گرفت.

حر از ادامه راه امام جلوگیری و کاروان را به سوی سرزمین بی آب نینوا یا کربلا در وادی طف هدایت کرد.

ورود امام به سرزمین کربلا را دوم محرم سال 61 نوشته اند.

امام خیمه ها را بر پا نمود و محل استقرار خانواده ها و همراهان را تعیین فرمودند.

ابن سعد که به هوای انتصابش به فرمانداری ری از عبیدالله بن زیاد دستور گرفته بود، وقتی از کار حسین فارغ شدی به سوی ری حرکت کن، از آنجا که ابن سعد از کودکی با امام حسین (ع) همراه بود و از حضرت شناخت کامل داشت تلاش کرد از قبول مسولیت سرباز زند که شرط ابن زیاد برای دستیابی به حکومت ری در برابر ایستادگی در مقابل امام حسین (ع) او را به فکر فرو برد و پس از اندک تاملی مسئولیت خاتمه دادن ماجرای امام حسین (ع) را پذیرفت و روز سوم محرم با چهار هزار سپاهی وارد سرزمین کربلا شد و لشکر هزار نفری حر هم به او پیوست و پس از آن لشکرهای متعددی به سپاه ابن سعد پیوستند در بخشی دیگر این بیایان استقرار یافتند.

"در روزهای چهارم و پنجم و ششم محرم بین طرفین مذاکراتی اتفاق افتاد.

اما روز هفتم محرم به دستور ابن سعد راه انتقال آب به سوی خیام و لشکر امام بسته شد.

و روز دهم محرم سال 61 در ماه حرام ابن سعد به شوق دستیابی به حکومت ری، اولین تیر را به کمان نهاد و به سوی یاران امام حسین (ع) پرتاپ و اعلام کرد" به امیر اعلام کنید اولین کسی بودم که تیر را روانه کردم" و بدین ترتیب در ماه حرام لشکری چند ده هزار نفری در یک جنگ نابرابر به قتال فرزند رسولی رفتند که همه روزه در چندین نوبت هنگام نماز شهادت بر پیامبری او را به زبان می راندند.

این قیام با برکت از آغاز حرکت در 27 رجب سال 60 تا 10 محرم سال 61 هجری 160 روز به طول انجامید، اما آثار و برکات و اهداف این قیام پس از 1400 سال همچنان پابرجاست و هر کجا مخالفت با ظالم و حمایت از مظلوم است، هرکجا دفاع از حق است و مبارزه با ناحق، نام حسین (ع) چراغ راه آن حرکت است و هدایت گر، همانطور که فرمود؛ "ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه".

درصورت توفیق، سیر تاریخی و معنوی ادامه عاشورا تا اربعین را درنوشتاری دیگر تقدیم خواهیم کرد تا مخاطبان عزیز نقش امام سجاد(ع) و زینب کبری (س) و خانواده همراه امام حسین (ع) را در پیروزی این قبام را دنبال کنند .

ایسنا- سرویس دین و اندیشه انتهای پیام
کلید واژه ها: امام - مدینه - یزید - شبانه - نامه - توصیه - امام حسن - همراه - جامعه - امام حسین - مسلمانان - تعهد - عبدالله - خانواده - جانشین - انتخاب - جوانان - اسلام - فرزند - آشنا - زبان - صورت - خانه

آخرین اخبار سرویس:
موارد غیرضروری در بودجه 98 حذف شود

تضمین بودجه ای نوبخت برای آب شرب اصفهان/ ارائه درخواست تشکیل ستاد احیای زاینده رود

اولویت اصلی مدیران گیلان، اشتغال است

توضیح قاسمی درباره دیدار عراقچی و برایان هوک

گزارش فایننشال تایمز از حضور زنان ایرانی در مدیریت های ارشد

تجمع دوباره ی داوطلبان دانشگاه آزاد

البشیر: آماده کمک به تحقق صلح و امنیت جهانی هستیم

میزگرد ترویج فرهنگ سواد آموزی چالش ها و راهکارها

چندان دقیق نیست، رورتی را ضد فلسفه بدانیم

عکس | نماینده جنجالی سراوان در جلسه امروز مجلس

شب یلدای تهرانی ها در مراکز فرهنگی هنری به صبح می رسد

همایش مشترک روحانیان شیعه و سنی شمال آذربایجان غربی

نماینده توهین می کند، بقیه متهم می شوند/ سئوال هایی که نمایندگان مجلس نمی خواهند جوابش را بدانند (فیلم)

استاندار تهران از سازمان های مردم نهاد برای زدودن آسیب ها از چهره تهران کمک خواست

دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه ابتدایی زاهدان صادر شد

تحریم ها استقلال ما را هدف گرفته اند

ناصر نقویان «دبیر هیأت عالی گزینش کشور» شد

جلوگیری از تبلیغ و چاپ آگهی های فاقد هویت در رسانه ها

حضرت معصومه (س) نقش ویژه ای در بین زنان متعلق به خاندان اسمت و طهارت دارد

خاموشی قنات های دشت یزد - اردکان

ارزش های انسانی در یمن لگدمال می شود/ ما در برابر نظام جهانی خون آشام قرار داریم

استخدام فروشنده ثابت،فروشنده ارشد ثابت در شرکت یلدا پخش مزمز

استخدام متصدی امور دفتری آقا در یک شرکت معتبر در تهران

​میزبانی آستان قدس رضوی از استادان برجسته علوم انسانی

داوطلبان دانشگاه آزاد بازهم تجمع کردند

3 فوتی و یک مصدوم وخیم در آتش سوزی مدرسه زاهدان/ حال چهارمین مصدوم این حادثه نیز وخیم گزارش شده است

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک چه بود؟/ یکی از کارکنان گمرک: موضوع مشاجره حضور سرزده نماینده و مشکل پارک خودرو بود

وزیر اقتصاد: از نماینده سراوان عذرخواهی نکردم

خاطره رهبر معظم انقلاب از علت پذیرفتن مسئولیت ریاست جمهوری: امام فرمودند بر تو واجب عینی و تعیینی است که در دوره دوّم، نامزد ریاست جمهوری بشوی

«وحدت حوزه و دانشگاه»؛ مانع انحراف از انتظار و جولان مدعیان دروغین

تلاش کردیم زمینه ی اتصال موثر صنعت با دانشگاه و محققان فراهم شود/ شناسایی و معرفی ایده های نو و استارتاپ های برتر انجام شد/ در دوره های آتی زمینه ی مشارکت سایر صنایع در سمپوزیوم را فراهم می کنیم

تصویب اساسنامه صندوق 190 هزار میلیارد ریالی توسعه حمل و نقل

سیستان و بلوچستان گنجینه ای از فرصت های دیده نشده است

تفاهم نامه همکاری میان خانه موسیقی و شهرداری تهران امضا شد

ابعاد حادثه تروریستی چابهار در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد

استاندار خراسان شمالی: کارکنان نباید حقوق معوقه داشته باشند

کاهش سهم صندوق توسعه ملی باید به تصویب دو سوم نمایندگان برسد

تبیین دستاوردهای انقلاب راهکارمقابله با جنگ روانی دشمنان است

وحدت حوزه و دانشگاه، وحدت دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران است

زائران حرم مطهر رضوی به سوگ رحلت خواهر امام رضا (ع) نشستند

شوخی با ماجرای درگیری نماینده سراوان و کارمند گمرک +فیلم

ورود مجلس به پرونده مرگ دو دانش آموز زاهدانی

شروط نمایندگان اصفهان برای پس گرفتن استعفا

«خندوانه» شب یلدا را ویژه جشن می گیرد

فرهاد فخرالدینی در تالار وحدت کنسرت برگزار می کند

2 اتهام جدید کارگر بازداشتی نیشکر هفت تپه

آغاز تولید مجموعه پویانمایی «ببعی» در شبکه کودک

تبلیغات رسانه های معاند علیه کمیته امداد تاثیری نداشته است

مستند «هاشمی زنده است» در دانشگاه تهران رونمایی شد/ محمد هاشمی نیامد

فوت سه دانش آموز در پی آتش سوزی یک مدرسه دخترانه در زاهدان+ تصاویر

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران قوا

توضیح سخنگوی وزارت خارجه درباره دیدار عراقچی و برایان هوک

جلسه شورای اداری شهرستان آبادان

تازه ترین حرف درباره مذاکرات حج 98

توقف در لفظ قرآن؛ یکی از آفات امروز جامعه قرآنی

چرا گروه فرقان آیت الله مفتح را ترور کرد

نظریه مقاومت، نظریه محیط بحران

«جای پارک» دلیل درگیری نماینده مجلس با کارمند گمرک

جزیره ای عمل کردن در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قابل قبول نیست

دلیل مشاجره نماینده مجلس با کارمند گمرک/ کارمند گمرک خود اهل تسنن است

فهم ما از کتاب و سنت ناقص و زمین گیر است/ عقلانیت دینی چیست؟

تسلیم استوارنامه سفیر جدید کشورمان به رییس جمهور خلق چین

استخدام کارشناس لینوکس/ DevOps،کارشناس اوراکل در تهران

کی مردم طعم شعارهای انقلاب را می چشند؟

دانشگاه های علوم پزشکی دین و اخلاق را جزو حوزه های تخصصی تعریف کنند

امروز دنیا توسط صاحبان اندیشه در علوم انسانی سیاست گذاری و مدیریت می شود

داود محمدی: این که یک دانش آموز جانش را به این راحتی از دست می دهد، مساله ساده ای نیست و نباید به سادگی از آن گذشت

درخواست یک پدر از رییس قوه قضاییه / فرزندم را نجات دهید

ارتقاء نشاط اجتماعی رویکرد برنامه های روز رشت باشد

جذب گردشگران زمستانی از اهداف مدیریت شهرستان است

ورامین فاقد سوله مدیریت بحران است

صدور دستور بازداشت مدیر و مربی آموزشی مدرسه حادثه دیده زاهدان/استعفای یک مدیر آموزش و پرورش

بازدید و کلنگ زنی چند طرح عمرانی هرمزگان با حضور رییس مجلس شورای اسلامی

عزاداری در حوزه علمیه بوشهر در رثای حضرت فاطمه معصومه(س)

تفهیم 2 اتهام جدید عضو بازداشتی سندیکای کارگران هفت تپه

نشست دفاع از مردم مظلوم یمن برگزار شد

سهم دانشکده های دانشگاه ایلام از قراردادهای پژوهشی برون دانشگاهی

وحدت و انسجام نمایندگان موجب تحقق گفت وگوی ملی می شود

رییس جمهوری چین بر توسعه روابط با ایران تاکید کرد

قدرت ایران در منطقه بسیار مشهود است/ کرمانشاه دارای اداره کل راه آهن می شود

فرمانده مرزبانی ناجا با علمای سنی و شیعه خراسان رضوی دیدار کرد

بیانات رهبرانقلاب در جلسه درس خارج فقه، پیرامون تبعات اخروی ریاست

بیانیه 204 نماینده به روحانی درباره حقوق بازنشستگان

مدرسه حادثه دیده زاهدان بعد از آتش سوزی / 2 کودک جان باختند /عکس

مردم درگیر مشکلات اقتصادی، برخی نمایندگان به دنبال مسائل شخصی| آیا فحاشی برای نمایندگان آزاد است؟+فیلم

تشکیل شورای راهبردی مسیر گردشگری البرز مرکزی در گیلان

یلدا شبی خاص و قشنگ برای تازه عروس ها/ ایده های متفاوت و جذاب برای تزیین شب یلدا عروس

در پناه چترها زیر آخرین باران های پاییزی

سفیر جدید ایران استوارنامه خود را تقدیم رییس جمهور چین کرد

با تصویب طرح تشکیل اجتماعات و راهپیمایی مردم عادی می توانند درخواست راهپیمایی و اجتماعات دهند

امضای تفاهم نامه سه جانبه «خانه موسیقی، ستاد مدیریت محله و دفتر مطالعات اجتماعی»

استیضاح وزیر آموزش و پرورش منتفی شد

نامه خانواده شهدای ترور به سفیر دانمارک در اعتراض به حمایت های این کشور از تروریست ها

تسلیم استوارنامه سفیر جدید کشورمان به رییس جمهور خلق چین

نقویان «دبیر هیأت عالی گزینش کشور» شد

دولتمردان نباید از انباشت نقدینگی غفلت می کردند

استیضاح وزیر آموزش و پرورش منتفی است

7 چهره مشهور سیاسی که در سال 2018 درگذشتند

لغو مجوز یک تئاتر در دانشگاه به خاطر مختلط بودن بازیگران

بانوی ملی پوش دوچرخه سواری ایران لژیونر شد

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی