مطالب مرتبط:
در ششمین مسابقه رسمی سال جدید؛ / اولین پیروزی سپاهان در سال 97 رقم خورد
مساحت تل زینبیه به 3 هزار مترمربع افزایش می یابد/ تکمیل طرح تا سال 1400
6 مضمون راهبردی برای افق سال 1400 مدنظر قرار گرفت است
اینتر موفق شد بعد از 7 سال دوری، لیگ قهرمانان را با پیروزی آغاز کند!
رشد 171 درصدی اعتبارات اختصاصی صندوق رفاه در 3 سال اخیر/پرداخت 160 میلیارد وام دکتری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 شهریور 1397 ساعت 00:002018-09-18سياسي

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی


«پانزده رجب سال 60 هجری با مرگ معاویه ابن ابی سفیان وقایعی زیادی در جامعه آن روز به وقوع پیوست.

طبق توصیه معاویه و بیعتی که برخلاف تعهد داده شده در صلح با امام حسن (ع) که مقرر داشته بود؛ - پانزده رجب سال 60 هجری با مرگ معاویه ابن ابی سفیان وقایعی زیادی در جامعه آن روز به وقوع پیوست.

طبق توصیه معاویه و بیعتی که برخلاف تعهد داده شده در صلح با امام حسن (ع) که مقرر داشته بود؛ معاویه حق ندارد جانشین برای خود انتخاب کند، خلیفه وقت بدون توجه به مفاد صلح نامه با لطائف الحیلی فرزند نالایقش یزید را که خود کاملا با روحیات او آشنا بود و قبلا به اجبار بیعت ناقصی در بلاد مختلف گرفته بود، رسما به خلافت رسید و در شام سکاندار خلافت شد.

یزید در ابتدای کار و بدون توجه به توصیه های پدر،طی نامه ای از ولید فرماندار مدینه خواست که با چند تن از بزرگان مدینه که بیعت با یزید در زمان معاویه را نپذیرفته بودند، از جمله امام حسین بن علی (ع) نوه پیامیر (ص) بیعت بگیرد و اگر تن نداد شبانه اورا به قتل برساند.

نامه 26رجب سال 60 بدست ولید رسید تا بر اساس محتوای نامه، از بیعت نکردگان با خلیفه، بیعت بگیرد.

عبدالله زبیر که یکی از بیعت نکردگان بود، با شنیدن خبر مرگ معاویه و احتمال سخت گیری، شبانه و مخفیانه مدینه الرسول را به قصد مکه ترک کرد.

فرماندار مدینه با پیامی شبانه امام را احضار کرد تا به مقر او مراجعه کند.

این دعوت شبانه و احضار بی موقع، برای امام پیامی داشت؛ بر این اساس امام به همراه تعدادی از جوانان بنی هاشم، به طرف مقر ولید حرکت کرد و خود وارد مقر ولید شد.

ولید به همراه مروان در مقر حکومت، حضور داشتند.

با ورود امام به حضرت اعلام شد معاویه از دنیا رفته است.

امام آیه استرجاع به زبان آوردند، ولید ادامه داد یزید بن معاویه عهده دار خلافت شده و دستور داده که از شما برای ایشان بیعت گرفته شود.

امام درپاسخ فرمود بیعت شبانه سودی ندارد.

صبح در کنار حرم جدم رسول الله (ص) نظرم را اعلام خواهم کرد.

ولید پذیرفت اما مروان به ولید اشاره کرد امشب کار را تمام کنیم اما ولید اعتنایی نکرد.

امام به خانه برگشت و با اعلام موضع رسمی، صبح در کنار حرم شریف نبوی (ص) رسما طی خطبه ای بلند و اتمام حجت برای همگان، به صورت رسمی حرکت و هدف خویش را اعلام فرمود و با صدای رسا به مسلمانان یادآور شد که با شخصی چون یزید بیعت نخواهد کرد و با بودن زمامداری چون یزید به کار اسلام خاتمه داده خواهد شد.

پس از ایراد خطبه و اعلام موضع در برابر خلافت یزید، رسما به اتفاق خانواده و همراهان از مدینه خداحافظی کرد و عازم مکه شد.

در مدینه بعضی از خیرخواهان که شرایط و تفاوت معاویه و یزید را می دانستند از روی خیرخواهی، راه دشواری را که امام انتخاب کرده بود را گوشزد می کردند و می گفتند که اگر می رود خانواده را همراه خود نبرد.

امام حسین (ع) سفر رسمی خود را روز 27 رجب سال 60 از مدینه الرسول (ص) آغاز کرد و به طرف مکه حرکت کرد.

ورود امام حسین (ع) به مکه را روز سوم شعبان سال60 سال (روز میلاد حضرت) نوشته اند.

خبر ورود امام به مکه و اعلام عدم بیعت با یزید، از مکه به سراسر بلاد اسلامی منتشر و زمینه ای شد برای پذیرش دعوت امام و مخالفت با خلافت یزید و در نهایت دعوت از امام برای مهاجرت به مناطق اسلامی.

عبدالله زبیر هم در مکه اهداف خود را تبلیغ می کرد و در باطن با حضور امام در مکه مخالف بود.

دریافت نامه های متعدد از اقصی نقاط بلاد اسلامی آن روز و کثرت دعوت نامه از کوفه در مقابل دیگر بلاد، امام را بر آن داشت تا در نیمه رمضان سال 60 مسلم بن عقیل پسر عمو و شوهر خواهر خود را به طرف کوفه برای راستی آزمایی دعوت اعزام نماید.

با ورود مسلم بن عقیل به کوفه در اوایل شوال سال 60 مردم کوفه استقبال خوبی نشان دادند و با ابراز بیعت و طرفداری گرد مسلم بن عقیل جمع شدند و اعلام آمادگی کردند که کوفه در انتظار ورود امام حسین (ع) خواهد ماند.

مسلم بن عقیل با ورود به کوفه فعالیت خود را آغاز و جمع کثیری از مردم کوفه گرد او جمع شدند و شهر در اختیار طرفدارانش قرار گرفت و در 11 ذیقعده سال 60 طی نامه ای به امام حسین (ع) آمادگی و استقبال و پذیرش مردم کوفه را برای امام حسین (ع) فرستاد.

خبر موقعیت کوفه به شام رسید، تا اینکه از جانب خلیفه عبیدالله بن زیاد به فرمانداری کوفه منصوب و ماموریت یافت که به ماجرای مسلم و در نهایت امام حسین (ع) خاتمه دهد.

او که خوب می دانست حق ورود رسمی به کوفه را ندارد با انتشار شایعه ای که قرار است امام حسین (ع) به شهر کوفه وارد شود با سر و روی پوشیده با نام امام حسین (ع) وارد کوفه شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت با ورود عبیدالله به دارالاماره وباز شدن پوشش صورت، مستقبلین مطلع شدند که از چه کسی و با چه سابقه ای استقبال کرده اند.

ورود عبیدالله به کوفه و استقرار در امارت کوفه و ایجاد رعب و وحشت در مردم، موجب شد اطرافیان مسلم بن عقیل از گرد او خارج شوند و درنهایت در روز هشتم ذیحجه سال 60 او را تنها گذاشتند و در نهم ذیحجه در روز عرفه به طرز ناجوانمردانه ای از بالای دارالاماره به زمین انداختند و به شهادت رسید.

امام حسین (ع) تمام روزهای ماه شعبان و رمضان و شوال و ذیقعده را در شهر مکه گذراند و همانند جدش رسول الله (ص) که از ایام حج برای تبلیغ اسلام استفاده می کرد، در این ایام پیامش را برای حاجیانی که از بلاد اسلامی برای اعمال حج به مکه آمده بودند تبیین فرمود، تا اینکه در هشتم ذیحجه پس از اطمینان از تصمیم یزید که در نظر دارد با ریختن خونش حرمت کعبه را خدشه دار کند، حج را تبدیل و با همراهان و خانواده اش، با توجه به گزارش سایت قطره و به نقل ازمسلم بن عقیل راهی کوفه شد.

امام در هشتم ذیحجه برخلاف حاجیان که آماده رفتن به عرفات بودند راه کوفه را در پیش گرفت وحرکت خود را برای پذیرش دعوت کوفیان آغاز کرد.

در طول مسیر در منازل متعددی توقف داشت، بعضی توقف ها به تناسب موقعیت چند ساعته و بعضی منزل ها مانند ذات عرق، دو روز توقف داشتند.

امام روزهای 12 یا 13 ذیحجه حرکت در مسیر خبر شهادت مسلم بن عقیل و هانی بن عروه را دریافت کرد و در دو منزل بعد شهادت قیس بن مسهر را اطلاع دادند.

کاروان همچنان به راه خود ادامه داد.

روز اول محرم سال 61 هنگام استقرار در منزل شراف به دلیل اطلاع از بی آبی پیش رو امام دستور فرمودند کاروانش تا می توانند آب ذخیره کنند.

روز دوم به طرف منزل ذوحسم در حرکت بودند که در مقابل بدور از انتظار سوادی دیدند که پس از دقت مشخص شد لشکری است در مقابل به سوی آنها می آید.

سرعت کاروان به سوی ذوحسم بیشتر شد تا در این منزل همراهان و یاران امام مستقر شدند.

در این منزل اولین برخورد سپاه کوفه به فرماندهی حر بن یزید ریاحی با امام حسین (ع) صورت گرفت.

حر از ادامه راه امام جلوگیری و کاروان را به سوی سرزمین بی آب نینوا یا کربلا در وادی طف هدایت کرد.

ورود امام به سرزمین کربلا را دوم محرم سال 61 نوشته اند.

امام خیمه ها را بر پا نمود و محل استقرار خانواده ها و همراهان را تعیین فرمودند.

ابن سعد که به هوای انتصابش به فرمانداری ری از عبیدالله بن زیاد دستور گرفته بود، وقتی از کار حسین فارغ شدی به سوی ری حرکت کن، از آنجا که ابن سعد از کودکی با امام حسین (ع) همراه بود و از حضرت شناخت کامل داشت تلاش کرد از قبول مسولیت سرباز زند که شرط ابن زیاد برای دستیابی به حکومت ری در برابر ایستادگی در مقابل امام حسین (ع) او را به فکر فرو برد و پس از اندک تاملی مسئولیت خاتمه دادن ماجرای امام حسین (ع) را پذیرفت و روز سوم محرم با چهار هزار سپاهی وارد سرزمین کربلا شد و لشکر هزار نفری حر هم به او پیوست و پس از آن لشکرهای متعددی به سپاه ابن سعد پیوستند در بخشی دیگر این بیایان استقرار یافتند.

"در روزهای چهارم و پنجم و ششم محرم بین طرفین مذاکراتی اتفاق افتاد.

اما روز هفتم محرم به دستور ابن سعد راه انتقال آب به سوی خیام و لشکر امام بسته شد.

و روز دهم محرم سال 61 در ماه حرام ابن سعد به شوق دستیابی به حکومت ری، اولین تیر را به کمان نهاد و به سوی یاران امام حسین (ع) پرتاپ و اعلام کرد" به امیر اعلام کنید اولین کسی بودم که تیر را روانه کردم" و بدین ترتیب در ماه حرام لشکری چند ده هزار نفری در یک جنگ نابرابر به قتال فرزند رسولی رفتند که همه روزه در چندین نوبت هنگام نماز شهادت بر پیامبری او را به زبان می راندند.

این قیام با برکت از آغاز حرکت در 27 رجب سال 60 تا 10 محرم سال 61 هجری 160 روز به طول انجامید، اما آثار و برکات و اهداف این قیام پس از 1400 سال همچنان پابرجاست و هر کجا مخالفت با ظالم و حمایت از مظلوم است، هرکجا دفاع از حق است و مبارزه با ناحق، نام حسین (ع) چراغ راه آن حرکت است و هدایت گر، همانطور که فرمود؛ "ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه".

درصورت توفیق، سیر تاریخی و معنوی ادامه عاشورا تا اربعین را درنوشتاری دیگر تقدیم خواهیم کرد تا مخاطبان عزیز نقش امام سجاد(ع) و زینب کبری (س) و خانواده همراه امام حسین (ع) را در پیروزی این قبام را دنبال کنند .

ایسنا- سرویس دین و اندیشه انتهای پیام
کلید واژه ها: امام - مدینه - یزید - شبانه - نامه - توصیه - امام حسن - همراه - جامعه - امام حسین - مسلمانان - تعهد - عبدالله - خانواده - جانشین - انتخاب - جوانان - اسلام - فرزند - آشنا - زبان - صورت - خانه

آخرین اخبار سرویس:
ایمانی: بیش از 70 درصد اخبار تولیدی رسانه ها اخبار سیاه است/ باید اندازه ضعف ها و نقاط مثبت را واقعی ببینیم

34 میلیون نفر از اقشار محروم کشور تحت پوشش بیمه سلامت هستند

ناتوانی جامعه از گفت و گو بسترساز انواع خشونت ها می شود

تبریز 2018 جایگاه گردشگری آذربایجان شرقی را ارتقا داد

آیین گرامیداشت هفته بیمه سلامت در قزوین

وضعیت مصدومیت ستاره استقلال مشخص شد

تفاوت دستمزدها موجب یأس کارکنان می شود

جزییات تازه ترین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران اعلام شد

48 هزار روادید در فارس برای زائران اربعین صادر شده است

تور گردشگری تاریخی دانشجویان آلمانی در خراسان رضوی آغاز شد

تصمیمات هیات نظارت مجمع، مرحله ای از قانون گذاری نیست

کلیپ زیبای وحدت یرانی - عراقی / حب الحسین

نقش «لاریجانی» و «روحانی» در ماندگاری آخوندی چه بود؟

کلیپ زیبای در مسیر اربعین

میزبانی اجلاس جهانی گردشگری موفقیتی برای دیپلماسی کشور است

هاشمی: نامه ای از وزارت کشور در خصوص شورایاری ها و سرنوشت افشانی به شورا نرسیده

بیمه سلامت واسطه ای برای تسهیل هزینه درمان است

ثبت قرار موقت لاهه درباره شکایت ایران از آمریکا در شورای امنیت

اصفهان فرودگاه احتیاطی 60 درصد پروازهای عبوری آسمان کشور است

نوشابه به جای حقوق

بررسی لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

مراسم افتتاح نیمه شمالی بزرگراه صیاد شیرازی تا بزرگراه ارتش

نقوی حسینی: بیش از 20 میلیارد دلار ارز در خانه هاست/علی رغم دسیسه های دشمن، ما نفت مان را همچنان می فروشیم

مخالفانFATF: کسی ما را با پیامک تهدید نکرده است

کودک بازیگوش آتش نشانان را به دردسرانداخت

پژو پارس 66 میلیون تومان شد

تصاویری از سی امین هفته راهپیمایی بزرگ بازگشت

بررسی آسیب های سازه ای 13 بنای تاریخی در سفر هیئت بین المللی ایسکارسا به 8 استان کشور

fatf بستر ساز خود تحریمی نهادهای نظامی و امنیتی کشور است

برپایی 8 موکب استان اصفهان در عراق برای پذیرایی از زائران اربعین

عوامل انتظامی و قضایی برخورد قاطع با عامل ضرب و شتم روحانی ناهی از منکر داشته باشند

بهنام بانی در زیر آبشار نیاگارا (فیلم)

2 ماهواره دانشگاهی آماده پرتاب است

همسان سازی حقوق کارمندان رسمی و قراردادی

نام نویسی یک میلیون و 300 هزار زائر اربعین

فولادگر: هیچ ضربه تروریستی و امنیتی علیه ایران بی پاسخ نمی ماند

آیا زنان بیمه شده می توانند فرزند خود را تحت تکفل قرار دهند؟

«حماسه حسینی»، بار دیگر بر روی آنتن کانال اردوی شبکه سحر

«اصلاحات» توسط فرصت طلبان مصادره شد و امروز چهره قابل دفاعی نزد مردم ندارد

«همتی» گزارش چالش های نظام بانکی را ارائه کرد/ تأکید بر تسریع واگذاری مؤسسات دولتی

ظریف و علوی به سوالات نمایندگان در کمیسیون امنیت ملی پاسخ می دهند

راه های کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت بررسی می شود

آشنا: می خواهند مجمع تشخیص را در غیاب رییسش در جایگاه مجلس سنا قرار دهند

بررسی لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

برگزاری دوازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال به تعویق افتاد

سرپرست روابط عمومی فرمانداری تهران منصوب شد

اصفهان فرودگاه احتیاطی 60 درصد پروازهای عبوری آسمان کشور است

عده ای درباره لوایح پولشویی و تامین مالی تروریسم تحت پوشش مجمع تشخیص و قبل از نظر شورای نگهبان حکم صادر می کنند

تصاویر: انتخابات پارلمانی افغانستان

کارشناس مسایل حقوقی: اصول حاکمیتی تفویض ناپذیر هستند

ارائه پیشنهادات اجرایی برای اصلاح نظام بانکی به جلسه سران

روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

نادیده انگاشتن گفتمان انقلاب در سینما/ سینمای ایران نیازمند پوست اندازی است

سطح بالای حافظان قرآن در رقابت های بین المللی روسیه

بررسی لایحه CFT در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

موافقت وزیر کشور با برگزاری انتخابات شورایاری

لباس عاشورایی؛ نقطه عطف یک گردش جدید در حوزه پوشاک/ افتتاح سومین نمایشگاه لباس عاشورایی

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

پایان نشست شیعی دانشگاه آلمان/ تأکید بر اهتمام به میراث مدینه و بقیع+عکس

جدال مجازی قائم مقام آیت الله جنتی با وزیر راه

ششمین یادواره سردار شهید لک زایی در نیمروز

ناتوانی جامعه از گفت و گو بسترساز انواع خشونت ها می شود

10 پایگاه فرهنگی اجتماعی در مناطق آسیب پذیر کرج راه اندازی شد

جلسه مجمع تشخیص با معاونین روحانی درباره لایحه جنجالی دولت

مخالفان FATF: کسی ما را با پیامک تهدید نکرده است

بررسی لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام

دشمن با شکست در جبهه نظامی قصد انتقام در جبهه اقتصادی دارد

چرا حضور در اربعین اینقدر اهمیت دارد؟

لزوم فعال شدن خیرین برای ضمانت تسهیلات اشتغال زایی مددجویان کمیته امداد

کدخدایی: وزیر راه بیراهه نرود / آخوندی: کین ره که تو می روی به ترکستان است

من گربه دارم و بچه ندارم!/با مرگ رابطه عاشقانه ای دارم

رتبه 130 ایران در شاخص آزادی های اقتصادی/ریسک اعتباری 6 درصد شد

پیشنهادات اصلاح نظام بانکی به جلسه سران قوا ارائه می شود

مجازات مدیران بازنشسته ای که ترک پست نکنند، «حبس» است

روایتی خواهرانه از 36 سال فراق برادر شهیدش

جزییات برنامه های اشتغالزایی کمیته امداد/ اشتغال بیش از 34 هزار مددجو در شش ماهه نخست امسال

​سهم شهرداری به حساب خزانه می رود یا ناجا؟

تسهیلات رفاهی برای زائران پاکستانی اربعین فراهم می شود.

لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

انتصاب جدید در فرمانداری تهران

نهضت حسینی جهان را از آفت ها و خطرات نجات داد

استخدام مدرس زبان

استعفا وزیر راه و شهرسازی + تصویر نامه

استخدام کمک انباردار

نظام رتبه بندی معلمان پیش از بستن بودجه 98 به مجلس ارسال شود

استخدام مدرس

استخدام کارشناس مامایی

استخدام ماما

بعد از مشاجرات چگونه همسرتان را ببخشید

استخدام نقشه کش

استخدام نقشه بردار

استخدام مدیر بازرگانی

استخدام مدیر

استخدام مربی نوپا

استخدام مشاور

گزینه های وزارت راه فقط در حد بررسی نمایندگان مطرح شده اند/ باید دید روحانی استعفای آخوندی را می پذیرد یا خیر

دشمنان، دیگر در پی بکارگیری گزینه نظامی علیه ایران نیستند

تامین نیازهای ضروری محرومان و نیازمندان اصلی ترین وظیفه موسسه خیریه حکیم

اربعین حسینی مانوری از جبهه حق در مقابل باطل است

اعلام زمان برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن سازمان فنی و حرفه ای

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی

160 روز قیام، 1400 سال پیروزی