مطالب مرتبط:
صدور کارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره پیشگیری ازاعتیاد
صدور کارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره پیشگیری از اعتیاد
صدور «کارت پایان خدمت» سربازان منوط به گذراندن دوره های پیشگیری از اعتیاد باشد
صدور «کارت پایان خدمت» سربازان منوط به گذراندن دوره های پیشگیری از اعتیاد باشد
صدور «کارت پایان خدمت» سربازان منوط به گذراندن دوره های پیشگیری از اعتیاد باشد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 23:422018-09-18سياسي

صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره پیشگیری ازاعتیاد


معاون کاهش تقاضا ومشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: می توان صدور کارت پایان خدمت آنان منوط به خواندن مباحث پیشگیری از اعتیاد و انجام آزمون تستی آن باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، پرویز افشار در شصت و هشتمین جلسه کمیته فرهنگی و پیشگیری ستاد پیشنهاد داد: برای آموزش مباحث پیشگیری از اعتیاد به کارکنان ستاد کل نیروهای مسلح، می توان با مداخله غیر مستقیم و تربیت کادر متخصص همچون افراد عقیدتی آن سازمان اقدام کرد، این افراد می توانند در کارگاه های تربیت کادر متخصص پیشگیری از اعتیاد در سطوح مبتدی و پیشرفته آموزش لازم را فرابگیرند و سپس به کارکنان آن مجموعه آموزش ها را ارائه دهند.

در این زمینه بسته های آموزشی پیشگیرانه برای کارکنان نظامی تهیه شده است.

وی افزود: در مورد آموزش سربازان نیز می توان در سامانه ای محتوای آموزشی پیشگیرانه را بارگذاری و با دستور ستاد کل نیروهای مسلح، سربازان را ملزم به خواندن متون و شرکت در آزمون های آن کرد، همچنین صدور کارت پایان خدمت منوط به خواندن مباحث پیشگیری از اعتیاد و انجام آزمون تستی آن باشد و این امر، به صورت الکترونیکی در پرونده آنان ثبت شود، به نظر این، مکانیزم خوبی است که می تواند برای پیشگیری از ورود این قشر به اعتیاد موثر واقع شود.

ارایه گزارش وضعیت آسیب های اجتماعی به مقام معظم رهبری تا دو ماه آتی عارف وهاب زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد نیز بر انجام اقدامات فوق العاده و جهشی از سوی دستگاه های عضو کمیته تاکید کرد و گفت: تا دو ماه آتی، باید گزارشی از اقدامات فوق العاده در حوزه مبارزه با موادمخدر به مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ارائه کنیم که خوشبختانه در ماه های گذشته شاهد اقدامات خوبی از سوی دستگاه ها بودیم.

وی افزود: چالش ها، موانع و مشکلاتی در اجرای برخی برنامه ها وجود دارد که باید با همت و تلاش مضاعف این مشکلات را رفع کنیم و جهش جدی تری را در اجرای برنامه های فوق العاده داشته باشیم.

هدف از اجرای طرح کاج، ارتقای سلامت در محیط کار است همچنین دکتر سید حسین مدنی معاون اداره کل اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: از اوایل سال 95 بعد از پیمایش شیوع اعتیاد که مشخص شد 23 درصد جامعه کارگری و صنعتی، به اعتیاد مبتلا هستند؛ طرح کاج استقرار مداخلات پیشگیری از مصرف مواد مخدر در جامعه کار و تولید طراحی و با حمایت طلبی استانداران، در کل کشور پیاده سازی شد.

وی افزود: جامعه هدف طرح کاج؛ بنگاه های اقتصادی 50 تا 500 نفر است و هدف از اجرای آن، کاهش آسیب اجتماعی اعتیاد در بین کارگران و ارتقاء سطح سلامت در محیط کار می باشد.

این مقام مسئول در وزارت تعاون ادامه داد: این طرح شامل 3 بسته خدمتی مجموعه آموزش سبک زندگی سالم- ارزیابی وضعیت سبک زندگی کارگران و رتبه بندی کارفرمایان سلامت محور می باشد.

مدنی بیان داشت: در این طرح، افرادی به عنوان بهبان؛ موظف به آموزش کارگران تحت پوشش مجموعه خود و ارائه بسته های آموزشی به آنان هستند که پس از اتمام فرایند و ثبت مشخصات کارگران آموزش دیده در سامانه "بهبان"، کارت سلامت برای آنان صادر می شود.

وی ادامه داد: بسته های آموزشی حاوی 10 بسته آموزشی کارگاهی برای گروه های هدف کارکنان و کارگران در محیط های کاری و همچنین فیلم آموزشی- راهنمای مربی- دفترک فراگیران- کاربرگ خود ارزیابی- کارگروهی و قالب های ارزشیابی کارگاهی می باشد.

معاون اداره کل اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: از دو سال گذشته تاکنون از 2500 خانه بهداشت کارگری که بنگاه های اقتصادی به ارائه خدمات بهداشتی می پردازند، 1500 خانه داوطلبانه خواستار اجرای طرح کاج شدند و 1500 بهبان در این امر آموزش دیدند، 350 هزار کارگر در سامانه بهبان سطح اطلاعات شدند و 1500 کارگاه آموزشی برای آنان برگزار و کارت سلامت سبک زندگی صادر شد.

مدنی با اشاره به برخی مداخلاتی که باید در این طرح انجام شود، گفت: نتایج برنامه ملی کاج باید به ورزای مربوطه مکاتبه و حمایت طلبی شوند، برنامه معاینات و آزمایشات ادواری، ارزشیابی و با رویکرد کاج ادغام شوند، همچنین رتبه بندی کارفرمای سلامت محور هر استان انجام شود و برترها به عنوان مسئولیت پذیر اجتماعی اعلام شوند.

وی همچنین بسته های تشویقی مالیاتی برای کارگرا معتاد توسط کارفرما، تقویت پایش طرح، گنجاندن همه اطلاعات استقرار در سامانه آموزش های استانی و بنگاهی، رتبه بندی عملکرد بهبان ها در انتخاب خانه بهداشت کارگری برتر و شبکه سازی بهبان ها و کارفرمایان را از دیگر مداخلات این طرح برشمرد.

مدنی تاکید کرد: کارگران نیروهای مولد جامعه هستند و در شرایطی که توسعه همه جانبه اولویت کشور است تامین سلامت آنها ضرورت دو چندان پیدا می کند.

آموزش مهارت پیشگیری از اعتیاد در قرارگاه مهارت آموزی سربازان منصور زمانی نماینده ستادکل نیروهای مسلح نیز در این جلسه گفت: سال گذشته با هدف مهارت آموزی سربازان و صدور گواهی مهارتی برای آنان، قرارگاه مهارت آموزی سربازان ایجاد و تفاهم نامه هایی در این راستا با وزارتخانه های تعاون، صنعت و آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد.

وی ادامه داد: سالانه 500 هزار سرباز به نیروهای مسلح وارد شده و 500 هزار نفر از آن خارج می شوند.

لذا می توان در سرفصل های آموزشی در این قرارگاه، مهارت پیشگیری از اعتیاد را به سربازان آموزش داد.

توانمندسازی بیش از 200 هزار والدین مروج پیشگیری همچنین نادر منصور کیایی، مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش در این جلسه گفت: در سال تحصیلی 97-96 طرح های فوق العاده ای از سوی آموزش و پرورش در مدارس اجرا شد؛ طرح توانمندسازی دانش آموزان و والدین از جمله این طرح ها بود که در 31 استان اجرا و تا به امروز 6 هزار مدرسه تحت پوشش آن قرار گرفته اند.

وی افزود: طرح توانمندسازی روانی- اجتماعی دانش آموزان نیز از دیگر طرح های وزارت بود که در ابتدای کار، 128 مدرسه تحت پوشش قرار داشتند و بعد از پایان سال تحصیلی در خرداد 97 این رقم به 4800 مدرسه رسید.

کیایی در ادامه، توانمندسازی بیش از 200 هزار نفر والدین مروج پیشگیری، توانمندسازی بیش از 500 هزار نفر از معلمان کشور در زمینه آموزش پیشگیری به دانش آموزان، شناسایی و ارائه خدمات مداخله در فوریت های اجتماعی به دانش آموزان در معرض خطر و راه اندازی اپلیکیشن "سینا روبیک" و بارگذاری 4 فیلم 20 دقیقه ای با محتوای پیشگیری از اعتیاد در آن را از دیگر برنامه های وزارت آموزش و پرورش در پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی برشمرد.

اجرای برنامه های آموزشی طرح" پازَک" ویژه زنان از آبان ماه فرید براتی سده، معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور نیز در رابطه با طرح پازَک گفت: پیشگیری از مصرف مواد زنان و کودکان در معرض آسیب یا آسیب دیده در نقاط حاشیه ای از مسائل مورد توجه در این طرح است.

وی در ادامه؛ نخستین گام اجرای طرح پازَک را شناسایی محله نامید و گفت: بیش از 3 هزار منطقه حاشیه در کشور وجود دارند که امسال 525 منطقه را در 12 استان لرستان، کرمانشاه، خوزستان، کرمان، آذربایجان غربی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، گلستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی به عنوان طرح تحولی انتخاب کرده ایم.

این مقام مسئول در سازمان بهزیستی گفت: در تیر و مرداد 97، از استان های محل اجرای طرح پازک بازدید شد و از ابتدای مهر ماه سال جاری، برنامه مصون سازی خانواده محور کودکان زیر سن دبستان در برابر اعتیاد در تمامی محلات طرح "پازَک" اجرا می شود، همچنین در نیمه دوم مهرماه تربیت مربی بسته های آموزشی ویژه زنان همسران معتاد و پیشگیری از اعتیاد زنان در برابر اعتیاد انجام می شود و در نهایت اجرای برنامه های آموزشی ویژه زنان در تمامی محلات طرح "پازَک" از آبان 97 شروع می شود.

براتی در پایان، تدوین شناسنامه محله ای به تفکیک هر محله براساس چهارچوب تعیین شده، اجرای یک دوره آموزشی وی ژه والدین کودکان زیر سن دبستان ساکن در هر محله براساس بسته آموزشی مصون سازی کودکان در برابر اعتیاد (به مدت شش هفته)، اجرای یک دوره آموزش پیشگیری از اعتیاد برای همسران افراد معتاد ساکن در محله براساس بسته آموزشی وی ه زنان همسر معتاد (به مدت هشت هفته)، اجرای یک دوره آموزش پیشگیری از اعتیاد ویژه زنان محله براساس بسته های آموزشی طرح "پازَک" و اجرای حداقل یک پروژه اجتماع محور پیشگیری از عتیاد برای کودکان با نوجوانان محله براساس کاهش عوامل خطر با افزایش عوامل محافظ را از اقدامات طرح "پازَک" در فاز اول برشمرد.

گفتنی است در این جلسه نمایندگانی از دستگاه های وزارت علوم، هلال احمر، ناجا، هلال احمر، بهزیستی، وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون و.

حضور داشتند.


کلید واژه ها: پیشگیری - اعتیاد - ستاد مبارزه با مواد مخدر - کارت پایان خدمت - مبارزه با مواد مخدر - آموزش - فوق العاده - اجتماعی - مقام معظم رهبری - مواد مخدر - کارکنان - مبارزه - مخدر - جامعه - گزارش - آزمون - آسیب های اجتماعی - سربازان - مصرف مواد مخدر - مشکلات - فرهنگی - برنامه - رفاه اجتماعی - خدمت سربازی - وزارت تعاون - روابط عمومی - معاون - تربیت - رهبری - کاهش

آخرین اخبار سرویس:
دولت ایران در زمینه مدیریت منابع طبیعی مسئولانه عمل کرده است

حاجی بابایی: خط فاضلاب دهپیاز با 16 کیلومتر اجرا می شود

رحمانی فضلی: دمیدن بر امواج ناامیدی به همه لطمه می زند

لایحه تامین امنیت زنان منتظر تصویب قوه قضاییه است

ساعت مسجد مشیرالسلطنه از کبوترها آسیب می بیند

خودکفایی 770مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره)چهارمحال و بختیاری

همکاری 82 وکیل و مشاور حقوقی با کمیته امداد

برگزاری جشن ولادت حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در شهرری

اولین همایش علمی پژوهشی اخلاق و رسانه فردا برگزار می شود

تجمع صنفی تعدادی از مهمانداران ایران ایر مقابل وزارت راه

استاندار: همدان در مرحله خیز بلند توسعه است

شهردار اسبق تهران رییس کمیسیون اقتصادی هلال احمر شد

مشکل کشور امروز با تفکیک وزارتخانه ها حل نمی شود

تاثیر منفی «اسلام هراسی» بر سلامت زنان مسلمان

پژمانفر: به تعاملات شفاف و تنگاتنگ نمایندگان با مردم نیاز داریم

تاکید معاون حقوقی قوه قضاییه بر حمایت از فعالان اقتصادی

پاسخ سردار حاجی زاده به واکنش آمریکایی ها

چه کسی وزیر را بازخواست کرد؟

صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره پیشگیری ازاعتیاد صدورکارت پایان خدمت سربازی منوط به گذراندن دوره پیشگیری ازاعتیاد