مطالب مرتبط:
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)/چرا اوج عزاداری ها در دهه اول محرم است؟
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)/چرا اوج عزاداری ها در دهه اول محرم است؟
عزاداری هیئت زینبیه با همکاری مؤسسه سیدالشهداء(ع) هرمزگان
دشمن قصد دارد چهره اسلام را مخدوش کند/ مراقب باشیم لطمه ای به اصل عزاداری سیدالشهداء وارد نشود
ویژه برنامه های عزاداری حضرت سیدالشهداء(ع) در حرم مطهر امام خمینی(ره)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 23:222018-09-18سياسي

مشروعیت عزاداری سیدالشهداء(ع)


- "، گریه و عزاداری امری است عمومی و انسانی که در میان سایر اقوام و ملل در جهان وجود داشته و دارد.

حوادث ناگوار اجتماعی بر روح و روان انسان تأثیر شگرفی دارند، به طوری که در صورت بروز حوادث و پیش آمدهای ناگوار، انسان اگر عزیزی را از دست بدهد هاله ای از غم و اندوه، وجود او را فراگرفته و سخت متأثر می سازد.

در این هنگام واکنشی را که یک انسان در مقابل این گونه حوادث تلخ و ناگوار انجام می دهد، سوگواری و عزاداری است، که شرع مقدس اسلام نیز ضمن تایید اصل گریه و عزاداری، بر برگزاری صحیح آن با پرهیز از خرافات اشاره دارد.

اگرچه در این میان وهابیون و معاندین تلاش زیادی کردند تا گریه و عزاداری بر اهل بیت(ع)، شهدا و اموات را اختراع شیعه بدانند، اما با نگاهی گذرا به منابع شیعه و اهل سنت می بینیم که عزاداری کردن در زمان و سیره پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) و سایر مسلمانان وجود داشته است که همگی گویای این مطلبند.

در نوشتار حاضر مشروعیت عزاداری و گریه کردن برای حضرت سیدالشهداء(ع) بر اساس آیات قرآن و سیره پیامبر اکرم(ص)، اهل بیت(ع) و اصحاب، و همچنین گریه پیامبران الهی و هستی برای آن حضرت مورد بررسی قرار می گیرد.

عزاداری در قرآن کریماگر ما برای یک عمل و رفتاری دلیل عقلی نداشته باشیم تا آن عمل را اثبات یا نفی کنیم، این بدان معنی نیست که آن عمل و رفتار، برخلاف شرع مقدس است.

همان طوری که از نظر شرعی اگر ما دلیلی بر انجام کاری نداشته باشیم این نبود دلیل موجب غیرمشروع بودن آن کار نمی شود.

حال سؤال این است که آیا قرآن کریم که مهمترین منبع شناخت احکام و دستورات دین است، در آن سخنی از عزاداری گفته شده است؟ و یا آن را تأیید و یا نفی می کند؟در قرآن کریم، آیاتی وجود دارند که به وسیله آنها می توان مشروعیت عزاداری را از آن برداشت کرد، که به دو مورد از آن آیات اشاره می شود.

1- عزاداری و بزرگداشت شعائر الهیخداوند در قرآن کریم می فرماید: و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب؛ هر کسی شعائر دین خدا را بزرگ و محترم دارد، (خوشا بر او که) این کار نشانه تقوی دلهاست.

با آنکه می دانیم تعظیم شعائر دین خدا از دستورات دین اسلام است ولی آنچه مورد بحث واقع شده این است که، الف: منظور از شعائر چیست؟ ب: آیا شعائر عمومیت دارد یا خیر؟ شعائر در لغت به معنای علامت است، شعایر - شعائر- از شعار یعنی علامت و همچنین به معنای ندا هم آمده است.

نیز شعایر از شعیره به معنای علامت و اعلام حج و اعمال آن نیز آمده است.

اما در اینکه منظور از شعائر چیست؟ اقوال مختلفی هست.

برخی گفته اند: شعایر، قربانی حج است که علامت گذاری شده باشد.

برخی عقیده دارند که شعایر، شامل تمام مناسب و اعمال حج است.

برخی دیگر اعتقاد دارند شعایر به معنای نشانه های دین و اطاعت خداوند بزرگ است.

(3) و در مورد عمومیت و شمول شعائر هم برخی از علمای شیعه و سنی به آن اشاره کرده اند:الف): صاحب جان هندی حنفی از علمای اهل سنت در ذیل آیه مذکور می نویسد: شعائر جمع شعیر به معنای علامت است، و هرچه که از دیدن آن خدا به یاد آید، شعائر خداست و شعائر الله اختصاص به صفا و مروه ندارد.

ب): ملا احمد نراقی از علمای شیعه می نویسد: برخی از فقهاء و مفسران عقیده دارند که آیه دلالت بر عموم و شمول دارد چنانچه این نظریه پذیرفته شود، تعظیم همه شعائر اگر واجب نباشد، استحباب و رجحان دارد، زیرا شعائر، منسوب به خداوند بزرگ است.

علامه طباطبایی نیز شعائر را به معنای نشانه های عظمت و تقوای الهی دانسته و آن را منحصر به موارد خاصی نمی داند و می فرماید: شعائر عبارت است از نشانه هایی که انسان را به سوی خدا راهنمایی می کند و منحصر به صفا و مروه و مانند آن نمی شود.

بنابراین، هر نشانه ای که انسان را به یاد خدا بیندازد، تعظیم آن موجب تقوای الهی می شود و تمام نشانه ها را در برمی گیرد.

از آنجا که وجود مبارک امام حسین(ع) تمام هستی خود را یکجا با خدا معامله کرد و خالصانه از همه چیز، حتی اهل بیت(ع) و فرزندان خود در راه خدا گذشت، لذا گریه و عزاداری و برپایی این گونه مجالس برای آن حضرت تعظیم یکی از بزرگ ترین شعائر دین خدا محسوب می شود.

امروزه عزاداری در میان مسلمانان به خصوص شیعیان به اشکال مختلفی برگزار می شود، که یک قسم آن، گریه کردن و گریاندن است و همچنین قرآن کریم نیز پیرامون گروهی از قوم حضرت موسی که راه فساد و نابودی را در پیش گرفتند و در پایان هم در اثر نفرین آن حضرت به هلاکت رسیدند، آنها را شایسته تجلیل و گریه ندانسته و می فرماید: فما بکت علیهم السماء و الارض و ما کانوا منظرین؛ و بر مرگ آن گذشتگان، (اهل) آسمان و زمین گریه کردند و بر هلاکشان مهلت ندادند.

از آیه مذکور استفاده می شود، که انسان اگر شایستگی و لیاقت گریه دیگران را نداشته باشد این نوع حقارت و بی ارزشی برای او محسوب می شود.

این حقیقت را هم باید پذیرفت که در این جهان هستی بسیاری از اسرار و حقایق هستند که انسان ها از آن بی خبرند.

متأسفانه بسیاری از مردم نیز به ظاهر پدیده ها توجه می کنند و هیچ گاه فکر نمی کنند که در ورای این امور ظاهری همه اموراتی مهمتر و بزرگتر پنهان و نهفته هستند گریه را هم می توان از این امورات دانست.

2- سوگواری یعقوب در فراق یوسفجدایی طولانی میان یعقوب(ع) و یوسف(ع) باعث حزن و ناراحتی زیاد پدر شد، تا جایی که در اثر اشک ریختن در این سالیان طولانی، دیدگان یعقوب(ع) سفید شد و بینایی خود را هم از دست داد.

در این هنگام بود که برادران یوسف از گریه زیاد و اندوه پدر به ستوه آمده و گفتند: به خدا سوگند- تو ای پدر- آنقدر دائم یاد یوسف یوسف می کنی که از غصه فراق مریض شوی و یاد خود را مشرف به هلاک کنی.

زمخشری روایت کرده است که حضرت یوسف از جبرییل مدت اندوه و گریه پدر را جویا شد، پاسخ داد: هفتاد سال بطول انجامید و درباره پاداش گریه او سؤال کرد، پاسخ داد: گریه او پاداش برابر هفتاد شهید را دارد.

بنابراین می توان گفت گریه و اندوه اگرچه سالیان طولانی هم باشد مانعی ندارد.

همانطور که وجود مبارک امام سجاد(ع) در پاسخ به کسانی که به گریه آن حضرت اعتراض می کردند فرمودند: مرا ملامت نکنید، یعقوب پس از آنکه یک فرزند خود را از دست داد، آنقدر گریست تا از غصه چشمهایش سفید شد، در حالی که یقین به مرگ فرزندش نداشت.

در حالی که من به چشم خود دیدم که در نیم روز، چهارده نفر از اهل بیت مرا سر بریدند.

انتظار دارید داغ آنها از دلم بیرون برود.

سیره پیامبر اکرم(ص)دومین منبع شناخت دستورات دین اسلام، سنت پیامبر گرامی(ص) و اهل بیت(ع) است که شامل گفتار، کردار و تقریرات آن بزرگواران می شود.

قرآن کریم هم می فرماید: بدرستی که در اقتدا به رسول خدا سرمشق و الگوی نیکویی است .

اعتقاد همه مسلمانان با توجه به آیات قرآن بر این است که سیره و سنت پیامبر اکرم(ص) در همه ابعادش، الگو برای ماست و بر پایی مجالس عزا و سوگواری بمناسبت های مختلف نیز توسط ایشان بهترین دلیل بر مشروعیت آن است.

بنابراین، سیره پیامبر اکرم(ص) چنین امری را شایسته و تأیید کرده و بر گریه و عزاداری خصوصاً حضرت سیدالشهداء توصیه دارند.

در سیره آن حضرت مواردی می توان یافت که ایشان از وقوع حوادث و اتفاقاتی و یا نسبت به حوادث غمگین آینده ابراز ناراحتی کرده اند و مورخان گونه های مختلفی را از گریستن آن حضرت در فقدان خویشان و یاران عزیزش روایت کرده اند.

آن حضرت علاوه بر گریه خویش، سفارش به برگزاری این گونه مجالس را هم کرده اند که به چند مورد ذیل اشاره می شود:گریه بر عبدالمطلب؛ پس از آنکه جد بزرگوار پیامبر(ص) از دنیا رفت ایشان بر جد عزیزشان گریستند، ام ایمن می گوید: من پیامبر را دیدم که در پس جنازه عبدالمطلب راه می رفت در حالی که می گریست.

گریه بر آمنه؛ روزی پیامبر(ص) قبر مادر عزیز خود آمنه را در ابواء زیارت کرد.

به گفته مورخان، آن حضرت در کنار قبر مادر گریست و همراه خود را نیز به گریستن انداخت.

گریه در مرگ ابراهیم؛ جابربن عبدالله انصاری می گوید: در حالی که ابراهیم فرزند پیامبر به شدت به خود می پیچید و در حال جان دادن بود، پیامبر(ص) همراه عبدالرحمان بن عوف وارد شدند.

آن حضرت ابراهیم را در آغوش گرفت و در دامن خود گذاشت.

ایشان به شدت متأثر بودند و گریه می کردند.

عبدالرحمان عرض کرد شما از گریه نهی فرموده اید، چرا خود گریه می کنید؟ فرمودند: من از گریه جلوگیری نکردم؛ بلکه از دو گونه فریاد منع کردم که معمولاً افراد احمق و فاجر از خود سر می دهند؛ یکی از فریاد و صدا در هنگام مصیبت همراه با خراشیدن صورت و پاره کردن گریبان و دیگری از صدایی که در مجالس جشن و سرور مانند صدای شیطان بلند می شود.

همچنین پس از کشته شدن جعفر پسر ابی طالب در نبرد موته، پیامبر(ص) به خانه او رفت و با حضور خویش تسلی دل خاندان او شد.

آن حضرت به هنگام خروج چنین فرمودند: سزاوار است بر مثل جعفر گریستن، پس گریه کنندگان بر همچون جعفر بگریند.

گریه بریاران؛ از دست رفتن برخی از یاران همراه رسول خدا(ص) باعث آزردگی و جاری شدن اشک از چشمان مبارک ایشان می شد.

رسول خدا(ص) در حالی که بر مرگ عثمان بن مظعون می گریست، بر پیکر بی جان او بوسه زد.

سیره اهل بیت(ع)حضرات ائمه معصومین(ع) به مناسبت های مختلف سخنانی را در فضیلت گریه و عزاداری برای وجود مبارک امام حسین(ع) مطرح کرده اند که این احادیث به صورت متواتر از ناحیه آن بزرگواران روایت شده است.

حتی در روایات شیعه عزاداری و برگزاری مجالس عزا، امری پرفضیلت و مستحب دانسته شده است.

امام صادق(ع) فرمودند: کسی که یک بیت شعر درباره امام حسین(ع) بسراید و گریه کند و ده تن یا نه تن را بگریاند جایگاه آنان بهشت است.

امام رضا(ع) به پسر شبیب که از یاران آن حضرت است، می فرماید: ای فرزند شبیب! محرم؛ ماهی است که در دوران جاهلیت؛ مردم ظلم و قتل را در آن حرام می دانستند اما گروهی از مسلمانان حرمت این ماه را و حرمت پیامبر(ص) را نشناختند، فرزند او را به قتل رسانده، زنان همراه او را به اسارت بردند.

آنگاه فرمودند: اگر خواستی بر کسی گریه کنی، برای حسین بن علی(ع) گریه کن چرا که او را مانند گوسفند ذبح کردند.

سپس ادامه داد: 18 تن از اهل بیت او را نیز که در روی زمین شبیه آنان نبود، همراهش به شهادت رساندند؛ این مصیبت چنان بزرگ است که آسمان ها و زمین در شهادتش گریستند.

روز عاشورا، چشم های ما را زخمی کرد، دل های ما را سوخت، اشک چشمان ما را روان ساخت و عزیزان ما را خوار کرد و سرزمین کربلا تا روز قیامت برای ما سختی و بلا به جای گذاشت؛ پس بایستی گریه کنندگان بر مثل حسین گریه کنند و بدانید که گریستن بر حسین گناهان بزرگ را می ریزد و انسان را پاک می کند.

اگرچه متأسفانه گروهی از علمای سایر فرق، سوگواری و گریه بر درگذشتگان را تحریم کرده اند، اما واقعیت امر این است که این مخالفت با ترغیب پیامبر(ص) بر گریه کردن و سیره آن حضرت و اصحابش در تعارض است.

همچنین روایاتی که در تحریم سوگواری، به آنها استناد کرده اند از جهت سند دچار اشکال است که پرداختن به آن در این اختصار نمی گنجد.

خلاصه اینکه، تحریم و ممنوعیت عزاداری را افسانه ای بیش نمی توان دانست.

ائمه اطهار(ع) هم برای احیای نهضت عاشورا تدابیر مختلفی بکار می بردند که یکی از آنها گریه بر امام حسین(ع) بود که تأثیر فراوانی بر مردم داشت.

امام سجاد(ع) در طول دوران امامت خویش پیوسته سوگوار عاشورا بود و در این مصیبت آن قدر گریست که به عنوان بکایین عالم؛ بسیار گریه کنندگان لقب داده شد.

امام خمینی(ره) درباره تجدید و تکرار عزاداریها می فرمایند: .

اصلاً نمی فهمند مکتب سیدالشهداء چه بوده و نمی دانند این منبرها، گریه ها و سینه زنیها حدود 1400 سال است که ما و مکتب را حفظ کرده و تا حالا اسلام را آورده، این عده از جوانها این طور نیست که سوء نیت داشته باشند؛ -آنها- خیال می کنند که ما باید حرف روز بزنیم.

حرف سیدالشهداء حرف روز و همیشه حرف روز است، اصلاً حرف روز را سیدالشهداء آورده است و دست ما داده است و سیدالشهداء این گریه ها و مکتب وی را این مصیبت ها و داد و قالها و این سینه زنی ها و این دستجات حفظ کرده است.

اگر فقط مقدسی بوده و توی اتاق و توی خانه می نشست و برای خودش هی زیارت عاشورا می خواند و تسبیح می گرداند چیزی نمانده بود.

همین هاست که این نهضت را پیش برده، اگر سیدالشهداء نبود این نهضت را کسی پیش نمی برد.

گریه هستی بر امام حسین(ع)وجود مبارک حضرت سید الشهداء نه فقط انسانها بر آن امام گرامی گریستند، بلکه هستی نیز برای او گریه کرد، که به چند نمونه از روایات وارده- از اهل سنت- در این مورد اشاره می کنیم:الف) سیوطی نقل می کند که: چون حسین بن علی کشته شد، تا هفت روز نور خورشید بر دیوار زرد رنگ بود و بعضی از کواکب با بعضی دیگر برخورد کردند و روز عاشورا که آن حضرت شهید شد خورشید گرفت و آفاق آسمان تا شش ماه سرخ گونه بود.

ب) ابن حجر از ترمذی نقل کرده است: ام سلمه پیامبر را در خواب دید در حالی که بر چهره و سرش غبار و گرد نشسته بود و می گریست.

علت آن را پرسید، پیامبر فرمودند: هم اکنون حسین را کشتند.

ج) مسعودی می نویسد: روایت شده است که آسمان، چهارده روز بر امام حسین(ع) گریست، سؤال شد علامت گریه آسمان چه بوده است؟ در پاسخ گفتند: خورشید در میان سرخی، طلوع و غروب می کرد.

د) ابوقبیل می گوید: چون حسین(ع) کشته شد خورشید، آنچنان گرفت که ستارگان نیمه روز ظاهر شدند تا اینکه ما گمان کردیم قیامت بر پا شده است.

همین طور برخی از پیامبران الهی هزاران سال قبل از تولد امام حسین(ع)، وقتی از ماجرای کربلا با خبر می شدند بر مظلومیت آن حضرت اشک می ریختند.

در روایتی آمده است: هنگامی که جبرییل کلماتی را به حضرت آدم(ع) برای توبه تعلیم می داد و او خدا را به پنج تن مقدس می خواند، وقتی که به نام امام حسین(ع) رسید قلبش شکست و اشکش جاری شد، به جبرییل گفت: نمی دانم چرا وقتی که نام پنجمی (حسین(ع)) را می برم قلبم می شکند و اشکم جاری می شود؟جبرییل گفت: بر او مصیبتی خواهد گذشت که همه مصائب در برابر آن کوچک خواهد بود.

او تشنه کام، غریبانه، تنها و بدون یار و یاور به شهادت خواهد رسید.

جبرییل برخی دیگر از مصائب آن حضرت و خاندانش را برای آدم(ع) بیان کرد تا آنجا که هر دو همچون مادر فرزند مرده ای بر حسین(ع) گریستند.

هنگامی که خداوند برای موسی(ع) از مظلومیت امام حسین(ع) سخن گفت و ماجرای شهادت مظلومانه آن حضرت و اسارت بانوان حرمش و گرداندن سرهای شهدا در شهرها را بازگو کرد، موسی(ع) نیز گریست.

زکریای پیامبر(ع) هم وقتی که نامهای پنج تن مقدس را از جبرییل آموخت، هنگامی که نام حسین(ع) را بر زبان جاری می ساخت، بغض گلویش را می گرفت و اشک اش جاری می شد.

به خداوند عرضه داشت: خدایا! چرا وقتی نام آن چهار تن (محمد، علی، فاطمه و حسین(ع) را می برم غم و اندوهم زائل می شود.

ولی هنگامی که نام حسین(ع) را بر زبان می آورم، اشکم جاری می شود و اندوه و غم مرا فرا می گیرد؟ خداوند بخشی از مصائب حسین(ع) را برای ذکریا شرح داد و زکریا پس از شنیدن آن، به مدت سه روز از مسجد بیرون نیامد و مردم را نیز اجازه نداد به محضرش برسند و در تمام این مدت بر مصیبت امام حسین(ع) گریه می کرد و بر او مرثیه می سرود.

در روایتی نقل شده است که امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: حضرت عیسی بن مریم(ع) همراه با حواریون از کربلا می گذشتند که آن حضرت شروع به گریستن کرد و حواریون نیز با او گریستند، وقتی که حواریون سبب گریه را پرسیدند: حضرت عیسی(ع) فرمودند: در این مکان فرزند پیامبر اسلام(ص) و فاطمه زهرا(س) کشته خواهد شد.


کلید واژه ها: عزاداری - گریه - قرآن - انسان - حوادث - شهدا - اسلام - مقدس - شیعه - مسلمانان - تقوی - بزرگ - وهابیون - اجتماعی - اهل سنت - برداشت - خرافات - اختراع - قربانی - اقوام - عزیزی - جهان - روان - صورت

آخرین اخبار سرویس:
حجتی: ضعف قانونگذاری در کشور ما ناشی از نبود یک مجلس تخصصی است

حجتی: ضعف قانونگذاری در کشور ما ناشی از نبود یک مجلس تخصصی است

مردم با طناب احمدی نژاد به چاه می روند؟ /چگونه نظم زندگی ضرغامی با کسر سه میلیون از حقوقش به هم می خورد؟ / «اگر برجام نباشد چه می شود؟» به روایت کیهان/چه کسانی باید به کارنامه صدا و سیما از نظر اخلاقی نمره بدهند؟

دانلود آلبوم جدید کمیل احتشام بنام روز بارونی

بی اعتنایی به مومن بی اعتنایی به ماست

طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه نظام بانکی ایران

روابط اقلیم کردستان با ایران در همه ابعاد گسترش پیدا کند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 24 آذر 97

مرتضی الویری برای بار دوم به عنوان رییس شورای عالی استان ها انتخاب شد

مشکل از آنجا آغاز شد که تابلوی «شیطان بزرگ» را به «کدخدا» تبدیل کردند!

خیابان 16 آذر راسته فرهنگی دانشجویی می شود

تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

ظرفیت های عظیمی در عرصه پژوهش فراروی حوزویان قرار دارد

رمانتیک ترین موزه جهان در کدام کشور است؟+تصاویر

آیا رحمانی فضلی فرزند خود را نخبه و نابغه اقتصادی توصیف کرده بود؟

«کانون شبکه فعالان آزمایشگاهی ایران» راه اندازی شد

40 مرکز و آزمایشگاه در حوزه تحقیقاتی و تخصصی علوم شناختی در کشور ایجاد شد

رییس ستاد ازدواج دانشجویی منصوب شد

دانلود آهنگ جدید پدرام سبحانی بنام چرا عاشقم کردی

دانلود آهنگ جدید محسن عظیمی بنام خوب یا بد

تامین معیشت مردم از اوجب واجبات است

ریختن 300 هزار دلار از خودرویی در آمریکا (عکس)/ فقط 205 هزار دلار پیدا شد

دانلود آهنگ جدید آرمین لیو و وحیدن و معین ژئو بنام مهرو ماه

ضرایب حق بیمه قرارداد باید کاهش یابد

3 اصلاح احتمالی بودجه 98

حقوق واجب و مستحب امام عصر (عج)

دیدار دی میستورا با ایران، روسیه و ترکیه برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه

دانلود آهنگ جدید احسان مهدیان بنام سفر

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد ترک ازدواج

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مور ازدواج اجباری

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد تشویق به ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد استخاره برای ازدواج

معاون میراث فرهنگی استان تهران در گفت وگو با فارس خبر داد ثبت اضطراری دو ساختمان از دوره پهلوی ها در خیابان جمهوری

پرونده کشف امامزاده را یک جایی باید بست

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) د رمورد سن ازدواج

فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد لزوم ازدواج

تصاویر/ نشست علمی بررسی رویکرد علامه امینی در مسئله خلافت و امامت در تهران

موقعیت شناسی موافقان

جزییات 5خبر ویژه امروز شنبه 24 آذرماه 1397

اقتدار علمی ایران اسلامی در جهان مرهون 40 سال پایداری ایثارگرانه مردم/ انقلاب اسلامی زمینه ساز تحول همه جانبه

تاکید رییس کمیسیون اروپا بر حفاظت از مرزهای خارجی

جلسه هماهنگی شورای تحقیقات ،آموزش و ترویج کشاورزی

از رونمایی معاهده گم شده ناپلئون تا افتتاح نمایشگاه تهران

تصاویر/ نشست شورای مدیریت حوزه اصفهان با اعضای شورای عالی حوزه های علمیه

مردم با این طناب به چاه نمی روند

ترتیل صفحه 532 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

دیدار سفیر ایران با مسئولان گمرک گرجستان/ بررسی مشکلات ایرانیان در سفر به گرجستان

تکذیب یک خبر درمورد وضع جسمانی بک بازداشتی

پاسخ انصاری به عدم حضورش در دولت دوازدهم

تاکید بر مبارزه با اخبار جعلی از سوی سران اروپایی

کشته شدن سرکرده داعش در افغانستان

هفته دهم و قهرمانی کورس پاییزه اسب دوانی آق قلا برگزار شد

وزیر اطلاعات با رییس جمهوری آذربایجان دیدار کرد

گفتگوی سفیر ایران و مدیرکل گمرکات گرجستان درباره مشکلات پیش آمده برای اتباع ایرانی

تهوع، نخستین احساس در سفرهای فضایی!

فـروپاشی بورد مشورتی صلح پیـش از آغـاز به کـار

مشکل از آنجا آغاز شد که تابلوی «شیطان بزرگ» را به «کدخدا» تبدیل کردند!

توییت عضو کمیسیون امنیت ملی در مورد تهدید صداوسیما به قطع بودجه

بدون عنوان

فیلم محمد قبل از نماز جمعه این هفته شهر آبیک برای شهروندان اکران شد

بیدار باش! +اطلاع نگاشت

حجت الاسلام سیدحاتمی به فرزند شهیدش پیوست

واعظی: از گسترش همکاری های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می کنیم

افتتاحیه طرح استانی نسیم در یزد

مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان بررسی شد

مشکلات اخیر ایرانیان در سفر به گرجستان بررسی شد

دیدار صمیمانه مسئولان قضایی بندرگز با مردم + فیلم

دیدار علوی با رییس جمهوری آذربایجان

ضرورت انجام مطالعه درباره تجربه های ایسنا

دو کتاب جدید مدیرکل تبلیغات اسلامی قم رونمایی شد

بودجه سال 1398 شامل افزایش حقوق کارمندان و ثابت ماندن نرخ سوخت می باشد

روزنامه استخدامی استان همدان | شنبه 24 آذر 97

گفتگوی سفیر ایران و مدیرکل گمرکات گرجستان درباره مشکلات پیش آمده برای اتباع ایرانی

موثرترین روشهای “تحریک مردان” قبل از رابطه جنسی

وزیر اطلاعات: تعامل خوبی بین سرویس های امنیتی ایران و جمهوری آذربایجان برقرار است

رییس جمهور داماد خود را از معاونت وزارت صنعت عزل کرد/ روحانی، وزیر صنعت و دامادش را توبیخ کرد

از گسترش همکاری های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می کنیم

توسعه روابط و همکاری های ایران و ترکیه به نفع دو ملت است

فیلم/ تلاوت جعفر فردی در آستان عبدالعظیم الحسنی(ع)

چهاردهمین واحد مؤسسه کریمه در استان گلستان افتتاح شد

ستاد امر به معروف و اداره کل محیط زیست استان قم تفاهم نامه همکاری امضا کردند

وقتی «آقازاده» خودش را پنهان کرد!

زندگی بدون شبکه های اجتماعی چگونه است؟

همایش میراث آب، اخلاق زیست محیطی و مردم شناسی کاربردی برگزار می شود

آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک رسم سرخ

قانون بازنشستگی باید شامل ائمه جمعه هم بشود

پنجمین همایش خادم القرآن «حمید رایگان» برگزار شد

فیلم/ زهرا خلیلی، حافظ نوجوان و روشندل در محفل انس با قرآن آستان عبدالعظیم(ع)

با دبیر جدید ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش بیشتر آشنا شویم

انتصاب مسؤولین بر اساس نگاه های سیاسی راهگشای مشکلات مردم نیست

انتصاب داماد رییس جمهور ایران به عنوان معاون وزیر

یادداشت بیدار باش همگانی

تکذیب وضعیت نامساعد جسمانی عضو هیئت مدیره کارگران نیشکر هفت تپه

3عضو شورا رأی خود را هومن طاهری اعلام کردند/ رد پیشنهاد 4عضو شورا برای جلسه؟ /تکذیب انصراف از سوی یحیی پور و محمدحسینی

لایحه نظام جامع جذب مشارکت عمومی و خصوصی در راه شورای شهر تهران

عمر مدیریتی در استان البرز کم است/عقب ماندگی ها جبران شود

فیلم/ تلاوت حامد علیزاده در آستان عبدالعظیم الحسنی(ع)

دیدار وزیر اطلاعات با رییس جمهوری آذربایجان در باکو

چه فرصت طلایی در این روز نهفته است؟

مشروعیت عزاداری سیدالشهداء(ع)

مشروعیت عزاداری سیدالشهداء(ع)