مطالب مرتبط:
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)/چرا اوج عزاداری ها در دهه اول محرم است؟
فلسفه سیاه پوشی در عزای سیدالشهداء(ع)/چرا اوج عزاداری ها در دهه اول محرم است؟
عزاداری هیئت زینبیه با همکاری مؤسسه سیدالشهداء(ع) هرمزگان
دشمن قصد دارد چهره اسلام را مخدوش کند/ مراقب باشیم لطمه ای به اصل عزاداری سیدالشهداء وارد نشود
ویژه برنامه های عزاداری حضرت سیدالشهداء(ع) در حرم مطهر امام خمینی(ره)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 23:222018-09-18سياسي

مشروعیت عزاداری سیدالشهداء(ع)


- "، گریه و عزاداری امری است عمومی و انسانی که در میان سایر اقوام و ملل در جهان وجود داشته و دارد.

حوادث ناگوار اجتماعی بر روح و روان انسان تأثیر شگرفی دارند، به طوری که در صورت بروز حوادث و پیش آمدهای ناگوار، انسان اگر عزیزی را از دست بدهد هاله ای از غم و اندوه، وجود او را فراگرفته و سخت متأثر می سازد.

در این هنگام واکنشی را که یک انسان در مقابل این گونه حوادث تلخ و ناگوار انجام می دهد، سوگواری و عزاداری است، که شرع مقدس اسلام نیز ضمن تایید اصل گریه و عزاداری، بر برگزاری صحیح آن با پرهیز از خرافات اشاره دارد.

اگرچه در این میان وهابیون و معاندین تلاش زیادی کردند تا گریه و عزاداری بر اهل بیت(ع)، شهدا و اموات را اختراع شیعه بدانند، اما با نگاهی گذرا به منابع شیعه و اهل سنت می بینیم که عزاداری کردن در زمان و سیره پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) و سایر مسلمانان وجود داشته است که همگی گویای این مطلبند.

در نوشتار حاضر مشروعیت عزاداری و گریه کردن برای حضرت سیدالشهداء(ع) بر اساس آیات قرآن و سیره پیامبر اکرم(ص)، اهل بیت(ع) و اصحاب، و همچنین گریه پیامبران الهی و هستی برای آن حضرت مورد بررسی قرار می گیرد.

عزاداری در قرآن کریماگر ما برای یک عمل و رفتاری دلیل عقلی نداشته باشیم تا آن عمل را اثبات یا نفی کنیم، این بدان معنی نیست که آن عمل و رفتار، برخلاف شرع مقدس است.

همان طوری که از نظر شرعی اگر ما دلیلی بر انجام کاری نداشته باشیم این نبود دلیل موجب غیرمشروع بودن آن کار نمی شود.

حال سؤال این است که آیا قرآن کریم که مهمترین منبع شناخت احکام و دستورات دین است، در آن سخنی از عزاداری گفته شده است؟ و یا آن را تأیید و یا نفی می کند؟در قرآن کریم، آیاتی وجود دارند که به وسیله آنها می توان مشروعیت عزاداری را از آن برداشت کرد، که به دو مورد از آن آیات اشاره می شود.

1- عزاداری و بزرگداشت شعائر الهیخداوند در قرآن کریم می فرماید: و من یعظم شعائر الله فانها من تقوی القلوب؛ هر کسی شعائر دین خدا را بزرگ و محترم دارد، (خوشا بر او که) این کار نشانه تقوی دلهاست.

با آنکه می دانیم تعظیم شعائر دین خدا از دستورات دین اسلام است ولی آنچه مورد بحث واقع شده این است که، الف: منظور از شعائر چیست؟ ب: آیا شعائر عمومیت دارد یا خیر؟ شعائر در لغت به معنای علامت است، شعایر - شعائر- از شعار یعنی علامت و همچنین به معنای ندا هم آمده است.

نیز شعایر از شعیره به معنای علامت و اعلام حج و اعمال آن نیز آمده است.

اما در اینکه منظور از شعائر چیست؟ اقوال مختلفی هست.

برخی گفته اند: شعایر، قربانی حج است که علامت گذاری شده باشد.

برخی عقیده دارند که شعایر، شامل تمام مناسب و اعمال حج است.

برخی دیگر اعتقاد دارند شعایر به معنای نشانه های دین و اطاعت خداوند بزرگ است.

(3) و در مورد عمومیت و شمول شعائر هم برخی از علمای شیعه و سنی به آن اشاره کرده اند:الف): صاحب جان هندی حنفی از علمای اهل سنت در ذیل آیه مذکور می نویسد: شعائر جمع شعیر به معنای علامت است، و هرچه که از دیدن آن خدا به یاد آید، شعائر خداست و شعائر الله اختصاص به صفا و مروه ندارد.

ب): ملا احمد نراقی از علمای شیعه می نویسد: برخی از فقهاء و مفسران عقیده دارند که آیه دلالت بر عموم و شمول دارد چنانچه این نظریه پذیرفته شود، تعظیم همه شعائر اگر واجب نباشد، استحباب و رجحان دارد، زیرا شعائر، منسوب به خداوند بزرگ است.

علامه طباطبایی نیز شعائر را به معنای نشانه های عظمت و تقوای الهی دانسته و آن را منحصر به موارد خاصی نمی داند و می فرماید: شعائر عبارت است از نشانه هایی که انسان را به سوی خدا راهنمایی می کند و منحصر به صفا و مروه و مانند آن نمی شود.

بنابراین، هر نشانه ای که انسان را به یاد خدا بیندازد، تعظیم آن موجب تقوای الهی می شود و تمام نشانه ها را در برمی گیرد.

از آنجا که وجود مبارک امام حسین(ع) تمام هستی خود را یکجا با خدا معامله کرد و خالصانه از همه چیز، حتی اهل بیت(ع) و فرزندان خود در راه خدا گذشت، لذا گریه و عزاداری و برپایی این گونه مجالس برای آن حضرت تعظیم یکی از بزرگ ترین شعائر دین خدا محسوب می شود.

امروزه عزاداری در میان مسلمانان به خصوص شیعیان به اشکال مختلفی برگزار می شود، که یک قسم آن، گریه کردن و گریاندن است و همچنین قرآن کریم نیز پیرامون گروهی از قوم حضرت موسی که راه فساد و نابودی را در پیش گرفتند و در پایان هم در اثر نفرین آن حضرت به هلاکت رسیدند، آنها را شایسته تجلیل و گریه ندانسته و می فرماید: فما بکت علیهم السماء و الارض و ما کانوا منظرین؛ و بر مرگ آن گذشتگان، (اهل) آسمان و زمین گریه کردند و بر هلاکشان مهلت ندادند.

از آیه مذکور استفاده می شود، که انسان اگر شایستگی و لیاقت گریه دیگران را نداشته باشد این نوع حقارت و بی ارزشی برای او محسوب می شود.

این حقیقت را هم باید پذیرفت که در این جهان هستی بسیاری از اسرار و حقایق هستند که انسان ها از آن بی خبرند.

متأسفانه بسیاری از مردم نیز به ظاهر پدیده ها توجه می کنند و هیچ گاه فکر نمی کنند که در ورای این امور ظاهری همه اموراتی مهمتر و بزرگتر پنهان و نهفته هستند گریه را هم می توان از این امورات دانست.

2- سوگواری یعقوب در فراق یوسفجدایی طولانی میان یعقوب(ع) و یوسف(ع) باعث حزن و ناراحتی زیاد پدر شد، تا جایی که در اثر اشک ریختن در این سالیان طولانی، دیدگان یعقوب(ع) سفید شد و بینایی خود را هم از دست داد.

در این هنگام بود که برادران یوسف از گریه زیاد و اندوه پدر به ستوه آمده و گفتند: به خدا سوگند- تو ای پدر- آنقدر دائم یاد یوسف یوسف می کنی که از غصه فراق مریض شوی و یاد خود را مشرف به هلاک کنی.

زمخشری روایت کرده است که حضرت یوسف از جبرییل مدت اندوه و گریه پدر را جویا شد، پاسخ داد: هفتاد سال بطول انجامید و درباره پاداش گریه او سؤال کرد، پاسخ داد: گریه او پاداش برابر هفتاد شهید را دارد.

بنابراین می توان گفت گریه و اندوه اگرچه سالیان طولانی هم باشد مانعی ندارد.

همانطور که وجود مبارک امام سجاد(ع) در پاسخ به کسانی که به گریه آن حضرت اعتراض می کردند فرمودند: مرا ملامت نکنید، یعقوب پس از آنکه یک فرزند خود را از دست داد، آنقدر گریست تا از غصه چشمهایش سفید شد، در حالی که یقین به مرگ فرزندش نداشت.

در حالی که من به چشم خود دیدم که در نیم روز، چهارده نفر از اهل بیت مرا سر بریدند.

انتظار دارید داغ آنها از دلم بیرون برود.

سیره پیامبر اکرم(ص)دومین منبع شناخت دستورات دین اسلام، سنت پیامبر گرامی(ص) و اهل بیت(ع) است که شامل گفتار، کردار و تقریرات آن بزرگواران می شود.

قرآن کریم هم می فرماید: بدرستی که در اقتدا به رسول خدا سرمشق و الگوی نیکویی است .

اعتقاد همه مسلمانان با توجه به آیات قرآن بر این است که سیره و سنت پیامبر اکرم(ص) در همه ابعادش، الگو برای ماست و بر پایی مجالس عزا و سوگواری بمناسبت های مختلف نیز توسط ایشان بهترین دلیل بر مشروعیت آن است.

بنابراین، سیره پیامبر اکرم(ص) چنین امری را شایسته و تأیید کرده و بر گریه و عزاداری خصوصاً حضرت سیدالشهداء توصیه دارند.

در سیره آن حضرت مواردی می توان یافت که ایشان از وقوع حوادث و اتفاقاتی و یا نسبت به حوادث غمگین آینده ابراز ناراحتی کرده اند و مورخان گونه های مختلفی را از گریستن آن حضرت در فقدان خویشان و یاران عزیزش روایت کرده اند.

آن حضرت علاوه بر گریه خویش، سفارش به برگزاری این گونه مجالس را هم کرده اند که به چند مورد ذیل اشاره می شود:گریه بر عبدالمطلب؛ پس از آنکه جد بزرگوار پیامبر(ص) از دنیا رفت ایشان بر جد عزیزشان گریستند، ام ایمن می گوید: من پیامبر را دیدم که در پس جنازه عبدالمطلب راه می رفت در حالی که می گریست.

گریه بر آمنه؛ روزی پیامبر(ص) قبر مادر عزیز خود آمنه را در ابواء زیارت کرد.

به گفته مورخان، آن حضرت در کنار قبر مادر گریست و همراه خود را نیز به گریستن انداخت.

گریه در مرگ ابراهیم؛ جابربن عبدالله انصاری می گوید: در حالی که ابراهیم فرزند پیامبر به شدت به خود می پیچید و در حال جان دادن بود، پیامبر(ص) همراه عبدالرحمان بن عوف وارد شدند.

آن حضرت ابراهیم را در آغوش گرفت و در دامن خود گذاشت.

ایشان به شدت متأثر بودند و گریه می کردند.

عبدالرحمان عرض کرد شما از گریه نهی فرموده اید، چرا خود گریه می کنید؟ فرمودند: من از گریه جلوگیری نکردم؛ بلکه از دو گونه فریاد منع کردم که معمولاً افراد احمق و فاجر از خود سر می دهند؛ یکی از فریاد و صدا در هنگام مصیبت همراه با خراشیدن صورت و پاره کردن گریبان و دیگری از صدایی که در مجالس جشن و سرور مانند صدای شیطان بلند می شود.

همچنین پس از کشته شدن جعفر پسر ابی طالب در نبرد موته، پیامبر(ص) به خانه او رفت و با حضور خویش تسلی دل خاندان او شد.

آن حضرت به هنگام خروج چنین فرمودند: سزاوار است بر مثل جعفر گریستن، پس گریه کنندگان بر همچون جعفر بگریند.

گریه بریاران؛ از دست رفتن برخی از یاران همراه رسول خدا(ص) باعث آزردگی و جاری شدن اشک از چشمان مبارک ایشان می شد.

رسول خدا(ص) در حالی که بر مرگ عثمان بن مظعون می گریست، بر پیکر بی جان او بوسه زد.

سیره اهل بیت(ع)حضرات ائمه معصومین(ع) به مناسبت های مختلف سخنانی را در فضیلت گریه و عزاداری برای وجود مبارک امام حسین(ع) مطرح کرده اند که این احادیث به صورت متواتر از ناحیه آن بزرگواران روایت شده است.

حتی در روایات شیعه عزاداری و برگزاری مجالس عزا، امری پرفضیلت و مستحب دانسته شده است.

امام صادق(ع) فرمودند: کسی که یک بیت شعر درباره امام حسین(ع) بسراید و گریه کند و ده تن یا نه تن را بگریاند جایگاه آنان بهشت است.

امام رضا(ع) به پسر شبیب که از یاران آن حضرت است، می فرماید: ای فرزند شبیب! محرم؛ ماهی است که در دوران جاهلیت؛ مردم ظلم و قتل را در آن حرام می دانستند اما گروهی از مسلمانان حرمت این ماه را و حرمت پیامبر(ص) را نشناختند، فرزند او را به قتل رسانده، زنان همراه او را به اسارت بردند.

آنگاه فرمودند: اگر خواستی بر کسی گریه کنی، برای حسین بن علی(ع) گریه کن چرا که او را مانند گوسفند ذبح کردند.

سپس ادامه داد: 18 تن از اهل بیت او را نیز که در روی زمین شبیه آنان نبود، همراهش به شهادت رساندند؛ این مصیبت چنان بزرگ است که آسمان ها و زمین در شهادتش گریستند.

روز عاشورا، چشم های ما را زخمی کرد، دل های ما را سوخت، اشک چشمان ما را روان ساخت و عزیزان ما را خوار کرد و سرزمین کربلا تا روز قیامت برای ما سختی و بلا به جای گذاشت؛ پس بایستی گریه کنندگان بر مثل حسین گریه کنند و بدانید که گریستن بر حسین گناهان بزرگ را می ریزد و انسان را پاک می کند.

اگرچه متأسفانه گروهی از علمای سایر فرق، سوگواری و گریه بر درگذشتگان را تحریم کرده اند، اما واقعیت امر این است که این مخالفت با ترغیب پیامبر(ص) بر گریه کردن و سیره آن حضرت و اصحابش در تعارض است.

همچنین روایاتی که در تحریم سوگواری، به آنها استناد کرده اند از جهت سند دچار اشکال است که پرداختن به آن در این اختصار نمی گنجد.

خلاصه اینکه، تحریم و ممنوعیت عزاداری را افسانه ای بیش نمی توان دانست.

ائمه اطهار(ع) هم برای احیای نهضت عاشورا تدابیر مختلفی بکار می بردند که یکی از آنها گریه بر امام حسین(ع) بود که تأثیر فراوانی بر مردم داشت.

امام سجاد(ع) در طول دوران امامت خویش پیوسته سوگوار عاشورا بود و در این مصیبت آن قدر گریست که به عنوان بکایین عالم؛ بسیار گریه کنندگان لقب داده شد.

امام خمینی(ره) درباره تجدید و تکرار عزاداریها می فرمایند: .

اصلاً نمی فهمند مکتب سیدالشهداء چه بوده و نمی دانند این منبرها، گریه ها و سینه زنیها حدود 1400 سال است که ما و مکتب را حفظ کرده و تا حالا اسلام را آورده، این عده از جوانها این طور نیست که سوء نیت داشته باشند؛ -آنها- خیال می کنند که ما باید حرف روز بزنیم.

حرف سیدالشهداء حرف روز و همیشه حرف روز است، اصلاً حرف روز را سیدالشهداء آورده است و دست ما داده است و سیدالشهداء این گریه ها و مکتب وی را این مصیبت ها و داد و قالها و این سینه زنی ها و این دستجات حفظ کرده است.

اگر فقط مقدسی بوده و توی اتاق و توی خانه می نشست و برای خودش هی زیارت عاشورا می خواند و تسبیح می گرداند چیزی نمانده بود.

همین هاست که این نهضت را پیش برده، اگر سیدالشهداء نبود این نهضت را کسی پیش نمی برد.

گریه هستی بر امام حسین(ع)وجود مبارک حضرت سید الشهداء نه فقط انسانها بر آن امام گرامی گریستند، بلکه هستی نیز برای او گریه کرد، که به چند نمونه از روایات وارده- از اهل سنت- در این مورد اشاره می کنیم:الف) سیوطی نقل می کند که: چون حسین بن علی کشته شد، تا هفت روز نور خورشید بر دیوار زرد رنگ بود و بعضی از کواکب با بعضی دیگر برخورد کردند و روز عاشورا که آن حضرت شهید شد خورشید گرفت و آفاق آسمان تا شش ماه سرخ گونه بود.

ب) ابن حجر از ترمذی نقل کرده است: ام سلمه پیامبر را در خواب دید در حالی که بر چهره و سرش غبار و گرد نشسته بود و می گریست.

علت آن را پرسید، پیامبر فرمودند: هم اکنون حسین را کشتند.

ج) مسعودی می نویسد: روایت شده است که آسمان، چهارده روز بر امام حسین(ع) گریست، سؤال شد علامت گریه آسمان چه بوده است؟ در پاسخ گفتند: خورشید در میان سرخی، طلوع و غروب می کرد.

د) ابوقبیل می گوید: چون حسین(ع) کشته شد خورشید، آنچنان گرفت که ستارگان نیمه روز ظاهر شدند تا اینکه ما گمان کردیم قیامت بر پا شده است.

همین طور برخی از پیامبران الهی هزاران سال قبل از تولد امام حسین(ع)، وقتی از ماجرای کربلا با خبر می شدند بر مظلومیت آن حضرت اشک می ریختند.

در روایتی آمده است: هنگامی که جبرییل کلماتی را به حضرت آدم(ع) برای توبه تعلیم می داد و او خدا را به پنج تن مقدس می خواند، وقتی که به نام امام حسین(ع) رسید قلبش شکست و اشکش جاری شد، به جبرییل گفت: نمی دانم چرا وقتی که نام پنجمی (حسین(ع)) را می برم قلبم می شکند و اشکم جاری می شود؟جبرییل گفت: بر او مصیبتی خواهد گذشت که همه مصائب در برابر آن کوچک خواهد بود.

او تشنه کام، غریبانه، تنها و بدون یار و یاور به شهادت خواهد رسید.

جبرییل برخی دیگر از مصائب آن حضرت و خاندانش را برای آدم(ع) بیان کرد تا آنجا که هر دو همچون مادر فرزند مرده ای بر حسین(ع) گریستند.

هنگامی که خداوند برای موسی(ع) از مظلومیت امام حسین(ع) سخن گفت و ماجرای شهادت مظلومانه آن حضرت و اسارت بانوان حرمش و گرداندن سرهای شهدا در شهرها را بازگو کرد، موسی(ع) نیز گریست.

زکریای پیامبر(ع) هم وقتی که نامهای پنج تن مقدس را از جبرییل آموخت، هنگامی که نام حسین(ع) را بر زبان جاری می ساخت، بغض گلویش را می گرفت و اشک اش جاری می شد.

به خداوند عرضه داشت: خدایا! چرا وقتی نام آن چهار تن (محمد، علی، فاطمه و حسین(ع) را می برم غم و اندوهم زائل می شود.

ولی هنگامی که نام حسین(ع) را بر زبان می آورم، اشکم جاری می شود و اندوه و غم مرا فرا می گیرد؟ خداوند بخشی از مصائب حسین(ع) را برای ذکریا شرح داد و زکریا پس از شنیدن آن، به مدت سه روز از مسجد بیرون نیامد و مردم را نیز اجازه نداد به محضرش برسند و در تمام این مدت بر مصیبت امام حسین(ع) گریه می کرد و بر او مرثیه می سرود.

در روایتی نقل شده است که امیرالمؤمنین(ع) فرمودند: حضرت عیسی بن مریم(ع) همراه با حواریون از کربلا می گذشتند که آن حضرت شروع به گریستن کرد و حواریون نیز با او گریستند، وقتی که حواریون سبب گریه را پرسیدند: حضرت عیسی(ع) فرمودند: در این مکان فرزند پیامبر اسلام(ص) و فاطمه زهرا(س) کشته خواهد شد.


کلید واژه ها: عزاداری - گریه - قرآن - انسان - حوادث - شهدا - اسلام - مقدس - شیعه - مسلمانان - تقوی - بزرگ - وهابیون - اجتماعی - اهل سنت - برداشت - خرافات - اختراع - قربانی - اقوام - عزیزی - جهان - روان - صورت

آخرین اخبار سرویس:
جمع بندی روز: چهارشنبه، 25 مهر 1397

تبریک تولد برای «باران کوثری» به سبک محسن کیایی/عکس

استخدام کارمند پروژه در موسسه مهد پژوهش اندیشمند در تهران

استخدام حسابدار،طراح داخلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

ضرورت جلب اطمینان محیط بانان با اصلاح قانون به کارگیری سلاح

فیگارو: هیئت بیعت عربستان درصدد تعیین جانشین ولیعهد در این کشور است

عکس: زنگنه چه موبایلی دست می گیرد؟

تیپ جالب جوان نخبه در دیدار با رهبر انقلاب +عکس

جشن تولد متفاوت کمدین مشهور خندوانه/عکس

پرواز های فرودگاه شهید دستغیب 26 مهر

پاسخ رهبر معظم انقلاب بر استفتاء نذر در اربعین

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 26 مهر 97

استخدام کارشناس ایستگاه آقا مسلط به زبان انگلیسی در مشهد

استخدام مشاوره تحصیلی در یک مجموعه معتبر در گیلان

استخدام مهندس عمران با حداقل 5 سال سابقه در اصفهان

استخدام کمک انباردار در یک شرکت معتبر در تهران

شرایط گذراندن سربازی در ازای انجام پروژه تحقیقاتی

صفاری نطنزی: واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

مسجد انقلابی کانون مودت و الفت اسلامی است

استخدام منشی و مسئول دفتر خانم در هلدینگ سازیران در تهران

استخدام خبرنگار(محتوا نویس) در هلدینگ سازیران در تهران

استخدام فروشنده با تجربه خانم محدوده پاسداران

معتادان متجاهر از محل آمد و شد زائران جمع آوری شوند

فال آنلاین دیوان حافظ پنج شنبه 26 مهرماه 97

احمد حکیمی پور، از امید زنجان تا ترور حجاریان!/ آغاز برنامه اراده ملت برای انتخابات مجلس یازدهم

سلمان فارسی متعلق به همه ی ایران است

امیرعبداللهیان: ترور خاشقچی توسط سعودی دور از انتظار نیست

تلاش جنبش دانشجویی برای حل مشکلات مردم موجب اصلاح و بازتولید امید می شود/ مطالبه گری تخصصی اولویت اصلی تشکل های دانشجویی

استخدام برنامه نویس در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پذیرشگر در یک شرکت معتبر در سیستان و بلوچستان

استخدام سرپرست حسابداری،حسابدار،کارمند اداری محدوده جردن

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت و پورسانت عالی در خراسان رضوی

خطیب جمعه این هفته پایتخت مشخص شد

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

احتمال تغییر تاریخ نمایشگاه رسانه های دیجیتال قوت گرفت

برگزاری کنگره جمعیت رهپویان با حضور جلیلی، رضایی و حجت الاسلام رحیمیان

آتش سوزی در هواپیما ملانیا ترامپ +فیلم

از پاسخ مسئول نهاد رهبری به توهین های وزیر بهداشت تا موجه بودن غیبت دانشجویان در سفر پیاده روی اربعین

طرح مجلس آمریکا درمورد فروش تسلیحات به عربستان

حقوق بشر آمریکایی از بُعد نظری و رفتاری دچار چالش شده است

نهضت مطالبه گری در کشور راه اندازی شود

سردار نقدی: ایران آزادترین کشور دنیا است

حاشیه نشینی یا حاشیه رانی؛ زخمی بر چهره شهرها +عکس

دولت الکترونیک؛ در انتظار الحاق دستگاه های اجرایی

حقوق بشر آمریکایی یعنی دامن زدن به جنایات گروه های تکفیری

یکی از بزرگترین ریشه های انحراف، معضل بیکاری است

مجموعه متن عاشقانه برای همسر

تجربه نقد و نسیه برجام یکبار دیگر در CFT تکرار نشود/ تصویب «CFT» بدون پند گرفتن از برجام !

مُهرِ صد آفرین

افراد دارای این 10 خصلت به فرموده امام رضا(ع) عقلشان کامل است

میوه فروش با معرفت!/ عکس

جزییاتی از تعطیلات زمستانی مدارس

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

اقتصاد اشتراکی در شرایط تحریم مانع هدر رفت منابع می شود

آیا دریافت گذرنامه برای زیارت اربعین واجب است؟

اعتیاد آمریکا به تحریم از کنترل خارج شده است

FATF لازمه فعالیت های اقتصادی است

درخواست برای ترمیم حداقل حقوق کارگران + سند

عدم مدارای مذهبی میان معلمان مدارس اندونزی نگران کننده است

فرماندهان حشدالشعبی به چه دلیل صد میلیون تومان به مدافع حرم ایرانی دادند؟

تصاویر/ اعزام خادمین آستانه امام زاده علی بن جعفر (ع) به سامرا جهت خدمت به زائران

منازعات سیاسی وغفلت از منافع ملی

تحریم های آمریکا علیه بانک ها و شرکت های ایرانی نقض صریح حکم دادگاه لاهه است

نماینده مردم کوهدشت ورومشکان در مجلس شورای اسلامی :

سعودی های کودک کش هم علیه ایران حرف می زنند!!!

تصویری شگفت انگیز از دریاچه ارومیه

بخش هایی از سازوکارهای اروپا ظرف روزهای آینده وارد فاز عملیاتی می شود

ممنوعیت ارسال محصولات ترانزیتی از مرز شلمچه

شفافیت بیشتر، اعتماد عمومی بیشتر

استاندار کردستان: دولت پیگیر بازگشایی بازارچه سیف است

دشمنان سعودی در عمق خانه هایشان نیز امنیت ندارند

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سرآغاز راهی طولانی

سازمان محیط زیست نیازمند پوست اندازی

آیا احزاب لبنانی در زمین قدرت های فرامنطقه ای بازی می کنند؟

400 هزار شغل توسط ستاد فرمان اجرایی امام(ره) ایجاد شده است

پخت روزانه 4 هزار پرس وعده غذایی و آماده سازی بیمارستان صحرایی در چذابه

کلید پاداش الهی درکلام امام حسن(ع)

انتقاد «مطهری» از جایگزینی یک شهادت به جای ولادت در هفتم صفر

بیانیه کارگران در واکنش به وضع موجود منتشر شد

عتیقه آمریکایی در تهران!/ عکس

مجمع عمومی خانه احزاب 26 آبان برگزار می شود

این مرد دختر هم سن دخترش را به خانه می برد

تصاویر/ نشست مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم با حضور آیت الله اعرافی

تعبیر خواب سوره هود - خواندن سوره هود در خواب چه تعبیری دارد؟

فتنه گران در دانشگاه جایی ندارند/ اساتید و دانشجویان انقلابی در عرصه های اجتماعی نقش ویژه ایفا کنند

تصاویر/ مراسم پاسداشت 13 سال مجاهدت فرهنگی، تبلیغی سفیر انقلاب در اروپا

ترویج فرهنگ عاشورایی کاهش آسیب های جامعه را به همراه دارد

واکنش های ضداسراییلی در دنیا رو به فزونی است

اصابت تیر به استاد دانشگاه در اهواز کاملا اتفاقی بود

حمله به پایگاه مرزی سپاه در میرجاوه با جدیت پیگیری می شود

حداقل حقوق کارگران ترمیم شود+سند

آخرین خبر از دستگیری ها در شهرداری همدان

عکس بیش ازحد متفاوت «بهنوش بختیاری» که متعجبتان می کند!

آجیل مشکل گشا برای زائران اربعین

ای مسئولان بدانید که پایه میز شما بر روی خون شهدا قرار دارد

انتشار سرمقاله مشترک یکی از نمونه های نادر در جهان است

حکم اشاعه اخبار کذب برای تغییرات در قیمت سهام/ پاسخ حضرت آیت الله فیاض

ماجرای شنود در شهرداری تهران به کجا رسید؟

ایثار بزرگ مردم عراق در مراسم اربعین در رسانه های جمعی انعکاس یابد

عکس هوایی از از تالاب زیبای سوستان

مشروعیت عزاداری سیدالشهداء(ع)

مشروعیت عزاداری سیدالشهداء(ع)