مطالب مرتبط:
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 22:352018-09-18پزشكي

22 اصل اخلاقی در طب سنتی ایران


طبیب باید کاتم اسرار مریضان باشد و افشای راز و امراض آن‏ها را ــ خصوص بر کسانی که نخواهند آن‏ها مطّلع گردند ــ ننماید زیرا که بسا امراض است که پدر از پسر و پسر از پدر و برادر از برادر و همشیره از همشیره و زن از شوهر مخفی می دارند .

- .

سوگندنامه بقراط متنی است منسوب به بقراط، پزشک یونانی سده پنجم پیش از میلاد که دانش آموختگان رشته پزشکی در انتهای دوران تحصیل خود، سوگند می خورند به آن وفادار باشند.

در این سوگندنامه، با شاهد گرفتن خدا به او قسم یاد می شود که نسبت به معلم و استاد نهایت قدردانی و از خودگذشتگی انجام شود، نهایت تلاش و تخصص در جهت کمک به بیماران و جلوگیری از آسیب آن ها به کار گرفته شود، به اتانازی و سقط جنین هیچ کسی کمک نشود، رازداری پزشکی حفظ شود، با هیچ بیماری ناعادلانه رفتار نشود و از هیچ بیماری سوءاستفاده صورت نگیرد.

هرچند که ظاهراً چنین قسمی یاد می شود و در عالم واقع، گاهی شهرتی خلاف این قسم نامه از پزشکان در ذهن و قلب مردم شکل گرفته است اما آنچه باید به آن توجه کرد، بحث "اخلاق طبابت" از منظر طب سنتی است.

حکیم عقیلی خراسانی در کتاب خلاصه الحکمه در همین باب 22 نکته اخلاقی را که طبیب باید به آن ها توجه کند توضیح می دهد که خواندن آن برای مخاطبان عام، مهم و برای پزشکان و طبیبان از ضروریات است: اوّل‏: آنکه درهنگام معالجه، خود را در میان نبیند و شافی حق را ــ جلّ شأنُه ــ داند و بیند و دائم مستمدّ فیوض و برکات از او ــ سبحانه ــ باشد و معلّم و استاد خود را بستاید و شکر و احسان او نماید زیرا که چنان چه پدر و مادر او باعث و واسطه تولّد صوری و حیات جسمانی اویند، معلّم و استاد او باعث تولّد روحانی و حیات معنوی و استخلاص و نجات او از تنگنای ظلمت جهل به وسعت گاه عالَم علم و نوراند؛ چنانچه حضرت عیسی روح الله‏ علی نبیّنا و آله و علیه السلام می فرماید لَن یلِجَ مَلکوتَ السماءِ و السماواتِ مَن لَم یولَدْ مرّتَین پس [معلمان‏] الیق و أحقّ‏ اند به تعظیم و ستایش و شکرِ نعما.

و باید هر کسی که سخنی نیکو و امری پسندیده بیان نماید و یا غلطی و یا خطایی از او صادر گردد و یا اظهار کند، بِلاتأمّل در ردّ و انکار او در نیاید و معارض با کسی نگردد ــ باطلًا کان أو حقّا ــ و تقبیح و تشنیع طبیبی دیگر ننماید و خطای دیگران را مایه افتخار و تعزّز خود نشمارد بلکه مایه تنبّه خود داند که خود چنین تدابیر ننماید.

دوم‏: آنکه باید به حسن خُلق و بِشاشَت و لطف کلام، متفقّد و متوجّه احوال‏ پرسی مریضان باشد و اگر تکرار و یا سوءِ تدبیری نمایند، به زودی از جا در نیاید و سبک سری و غضب نکند و از خود نرنجاند و سخنی نگوید که باعث یأس آن‏ها گردد بلکه به ترحم‏ و تلطّف و مدارا، مکّرر سخن آن‏ها را بشنود و به عنوان نصیحت و موعظه آن‏ها را از ناپرهیزی و سوءِ تدبیر بازدارد و بگوید: زحمت و مشقّت چند روزی را برای صحّت و تندرستی دایمی اختیار باید نمود که‏ این، سهل است و آن، دشوار .

سوم‏: آن که کاتم اسرار مریضان باشد و افشای راز و امراض آن‏ها را ــ خصوص بر کسانی که نخواهند آن‏ها مطّلع گردند ــ ننماید زیرا که بسا امراض است که پدر از پسر و پسر از پدر و برادر از برادر و همشیره از همشیره و زن از شوهر و شوهر از زن ــ که اقرب از ایشان به همدیگر کسی نیست ــ مخفی می دارند؛ چه جای اباعِد.

چهارم‏: آن که چون کسی به مرضی از امراض مسریه ــ مانند آتشک (سوزاک) و جَرَب (یک بیماری انگلی خارش دار Scabies) و جذام و امثال این‏ها ــ به سبب مباشرت و معاشرت با صاحبان آن امراض مبتلا گردد، ایشان‏ را تشنیع بدان ننمایند؛ بلکه به حسن خُلق مداوا نماید و بعد صحّت، به عنوان نصیحت منع نماید که دیگر با امثال چنین کسان مباشرت و معاشرت و مجالست ننمایند.

پنجم‏: آن که حریص باشد بر معالجه و تدبیر مَرضی و تحقیق امراض و ادویه؛ چه قدیمه و چه جدیده؛ مفرده و مرکّبه و معرفت این‏ها به مشاهده و به تجربه و اکثر مشغول به مطالعه کتب و فهم و حفظ اقاویلِ سلَف (سخنان گذشتگان) و خلَف و مجرّبین و مُزاولِ (مشغول به کار) عمل و بیمارستانات و مواضعی که بیماران بسیار باشند و مذاکره و مشورت با استادان حاذق و اطبّاء ماهر باشد و اگر سخن حقّی و دلیل صدقی ــ که خود نداند ــ از ایشان‏ شنود، به حسن قبول اذعان نماید و ممنون گردد و همچنین اگر به غلط باشد و یا به سهو از او صادر گشته و آن‏ها و یا دیگری او را متنبّه گردانند، متنبّه گردد و باز آید و مصرّ بر غلط و سهو خود نباشد که علامت جهل مرکّب است.

ششم‏: آن که اگر کسی سخن ضعیف و یا سخیف و یا باطل گوید، بر او صریحاً انکار ننماید و ردّ مطلق نکند و او را خَجِل و منفعل نگرداند و معارض نشود ــ خصوص در مجمع ــ بلکه حتّی المقدور محملی نیکو و توجیهی شایسته برای آن نماید و به ملایمت به حسن کلام گوید آن چه می فرمایند شاید قول بعضی باشد و یا در وقتی و یا مزاجی و حالتی خاصّ، نه قول جمهور و عامّ و لیکن در این محلّ و موقع، چنین باید و یحتمل که این بهتر باشد .

هفتم‏: آن که چون به نزد بیماری رود و یا بیمار نزد او آید و رجوع بدو آورد و قبل از آن، طبیبی حاذق [و] ماهرتر از او متوجّه معالجه او بوده و تدابیر او همه صایب و پسندیده؛ خصوص آن که رو به صحّت آورده باشد، به لطف کلام و بشاشت تمام‏ به او گوید: دست از معالجه او نباید برداشت که او از من بهتر است؛ بلکه رجوع باید به همان داشت و ــ ان شاء اللّه تعالی ــ عن قریبٍ صحّت تامّ حاصل خواهد گشت .

هشتم‏: آن که چون بیند که طبیبی متوجّه معالجه مریضی است و او بر خطاست و رأی صایب ندارد، در خلوت و غایبانه او به مریض و یا اولیاء و یا پرستاران او اظهار نماید که: او بر خطا و غلط است و رأی صایب ندارد، به طبیب دیگر باید رجوع آورد .

نهم‏: آن که اگر مریضی بدو رجوع آورد و او را معتقد خود نداند و متزلزل و متردّد و مایل به دیگری بیند و یا آن که سخن ناشنوا و ناپرهیز باشد که آنچه گوید به خلاف آن به عمل آورد، از او و یا از اولیاء و یا پرستاران او عذر بخواهد و گوید به طبیب دیگر رجوع باید آورد و اگر [مریض‏] بنا بر بعضی جهات قبول ننماید، لابدّ گوید: مضایقه ندارد و من هم شریک خواهم بود ، و به تدریج دست بکشد و یا بنا بر مصلحت، تمارض نماید و خود را بدنام نکند.

دهم‏: آن که چون مریضی بدو رجوع آورد و او انواع تدابیر نماید و رو به صحّت نیاورد و به طول انجامد، به حسن خُلق و انطلاق وجه، از او یا اولیاء و یا پرستاران او عذرخواهی نماید و گوید: شاید شفای ایشان مقدَّر به دست دیگری باشد؛ یک دو روزی بر طبیعت واگذارند و تدبیری دیگر نکنند، پس به طبیب دیگر که طبیعت خود راغب و مایل به او یابد و یا آن که استخاره به نام او خوب آید [رجوع کند] و اگر خود طبیبی ماهرتر و حاذق‏تر داند و بیند، گوید بدو رجوع نماید و بالجمله، لجاجت در معالجه ننماید و کار او را تباه نسازد.

یازدهم‏: آن که باید که طبیب را کسالت و یا جرئت بر آن ندارد که در هر انحراف سهلی و سوءِ مزاج خفیفی و مرضِ ضعیفی، متوجّه فصد و مسهل و مقیی‏ (داروی قی آور) گردد و این‏ها را عادت و طریق خود سازد و کلّی داند که در هر وقت و در هر مرض و هر سنّ و هر فصل و هر بلد (شهر) باید این‏ها را به عمل آورد؛ بلکه حتّی المقدور به تدابیر در امر اغذیه و اشربه و سایر سته ضروریه نماید؛ اگر از این امور زایل گردید و صحّت حاصل شد، فهو المطلوب و الّا لابد متوجّه ادویه شود و تا با ادویه مفرده و ضعیفه مقصد حاصل گردد، به ادویه قویه مرکّبه نپردازد.

دوازدهم‏: آن که اقامت و ایستادگی ننماید بر یک دوا در معالجه تا مدّتی که مألوف طبیعت گردد و اثر فعل و انفعال آن ضعیف شود بلکه تبدیل و تغییر و زیاده و نقصان به حسب اقتضای احوال و اوقات و تغیرات امزجه می نموده باشد و جرئت بر استعمال ادویه قویه در فصول حارّه قویّه ننماید و در عین شدّت گرما و سرما تجویز فصد و اسهال و ادویه قویه ننماید؛ مگر نزد شدّت ضرورت.

سیزدهم‏: آن که چون مشکل گردد بر او امر و حال مرض که بارد است یا حارّ؟ تجربه آن به ادویه مُفرِطه در کیفیت حرارت و برودت ننماید؛ بلکه یک دو روزی دوایی که اندک مایل به حرارت باشد استعمال نماید؛ اگر انحرافی زیاده نیافت بلکه مرض در توقّف باشد، اندک باز زیاده نماید حرارت را و هم‏چنین تا هنگامی که میل به موافقت و صحت دریابد و یا به مخالفت و مرض و اذیت؛ پس مزاج و درجه مرض را دریابد: که در صورت موافقت، همان را مُرعی دارد و از دست ندهد و مرض را بارد داند و در صورت مخالفت و ضرر، مرض را حارّ داند و به زودی طرف مخالف آن را گیرد و تدابیر بارده ــ از ادویه و اغذیه و اشربه و غیرها ــ نماید.

چهاردهم‏: آن که چون چند مرض با هم مجتمع گردند، ابتداء نماید به: مرض اصلی که سبب مرض دیگر است؛ مانند حمّی عفنه (تب عفونی) حادثه از سُدد که اوّلًا متوجّه تفتیح سدَّه و رفع عفونت اخلاط گردد که چون تفتیح سدّه گشت و دفع عفونت اخلاط، حمّی زایل می گردد؛ گو به سکنجبین با بعض ادویه مُسَخِّنِه که مفتّحه باشد که از ضرر بالفعل خالی باشد یا بی ادویه مسخّنه که به حمّی مضرّ باشد.

پانزدهم‏: آن که مداومت بر غلط ننماید و ترک و گریز از صواب جهت تأخیر اثر آن هر دو ننماید؛ مثلًا در مرض شَطرُ الغِبّ چون مبرِّدات دهد برای تسکین حرارت تب و غافل باشد از جانب سدّه و بلغم و ضعف معده ــ که لازم آن، تب است ــ و مسرور و فرحناک و مغرور باشد به آن که تب تسکین یافت و نداند که آیل به سوءُ القنیه و استسقاء خواهد گشت.

و امثال آن تدابیر در اکثر امراض که به حسب حال، چند روزی ــ فی الجمله ــ تسکینی در بعض عوارض ظاهر گردد و قیاس مقتضی آن باشد که این، غلط و فریب است و او بدین آگاه نگردد و یا آن که متوجّه تفتیح سدّه و انضاج بلغم گردد به ادویه مسخّنه قویه و جانب صفراء و غلبه حرارت و شدّت حمّی [را] ملاحظه ننماید و منجرّ و آیل به حُمّی دِقِّی گردد.

شانزدهم‏: آن که غلط ننماید تأثیر عرَضی دوا را از ذاتی آن؛ زیرا که بسا ادویه‏ اند ــ خصوص ادویه قویه و مرکّب القُوی ــ که ابتداء و بالفعل، اثری قوی از حرارت و یا برودت از آن‏ها ظاهر می گردد و بالمآل، به خلاف آن؛ مانند اغتسال به آب سرد ــ که مسخِّن بالعرَض است ــ برای تکثیف و سدّ مسامِّ (منافذ پوستی) ظاهر جلد و احتقان و اجتماع حرارت در باطن.

هفدهم‏: آن که دوای مضرّ و قتّال و مسقِط و قاتل جنین و یا مفسد بعضی اعضاء مانند چشم و گوش و مضعِف بعضی اعضاء، مانند ادراکات دماغی و باه و امثال این‏ها هرگز استعمال ننماید و دایم در پی ایصال خیر و نفع باشد نه فساد و ضرر؛ زیرا که طبیب، خادم طبیعت است و طبیعت، مدبّر و مصلح و حافظ بدن نه مفسد و مهلک و غافل از آن؛ مگر آن که در عدم اسقاط و یا از کمال تقویت باه منجرّ به افساد و هلاک آن شخص گردد که در آن هنگام، این هر دو مجوّز است.

هیجدهم‏: آن که بخیل نباشد و بخل نورزد در آموختن علم طبّ و مداوای مرضی بلکه حریص بر آن باشد و شفیق بر شاگردان و مریضان و متفقّد و متفحّص و متجسّس احوال ایشان و دایم در تدبیر اصلاح و ترقّی ایشان در تعلّم و امر اغذیه و اشربه و ادویه و غیرها باشد و ضُجرَت و دلتنگی نکند و فرق میان ملوک و مفلوک و اغنیا و فقرا و متموّلین و مساکین نگذارد و متکبّر و متفخّر نباشد بر امثال و اقران خود و به نظر حقارت بر کسی ننگرد؛ هرچند فقیر و بی زبان باشد و تقریری درست نداشته باشد بلکه توجّه و تفقّد او بر ایشان زیاده باشد.

نوزدهم‏: آن که منّت ننهد بر شاگردان و بیماران بلکه بر خود منّت نهد و آن‏ها را آلت و موضوع صنعت خود و مادّه قبول افعال و باعث ظهورِ ما بالقوّه خود و جاذب و جالب آن داند و بیند.

بیستم: آن که قانع و شاکر و راضی و سخی و عالی همّت باشد و طامع و حریص و مولع و بخیل نباشد و طمع بر مال و منال شاگردان و مریضان ننماید و طلب از ایشان نکند و اگر به طوع و رغبت و خوشنودی و نیاز خود هدیه‏ ای برای او آورند، برای خاطر آن‏ها قبول نماید و ردّ نکند و اگر بنا بر پاس خاطر و بعضی جهات، به عنوان هدیه‏ چیزی برای او آورند و آن‏ها را مُکرَه و تعلّق خاطر بدان یابد و بیند، باید قبول ننماید و عذر بخواهد.

بیست و یکم‏: آن که متوجّه معالجه هر مریضِ ازکاررفته تخته مشق اطبّاء و مجرّبین گشته نگردد هرچند آن‏ها ابرام نمایند، این [طبیب] مبالغه در عذرخواهی نماید و خود را بدنام و ذلیل و حقیر نگرداند.

بیست و دوم‏: آن که پرگو و پر خوار و مشغول به تلذّذ و تعیش و تنعّم و هزل و لطیفه گویی و شرب خمر و سایر مسکرات و ارتکاب مناهی نباشد و نظر حرام بر محارم مردم نیندازد بلکه همه را اطفال و برادر و مادر و خواهر خود داند و بیند و ذکر منافع و فواید آن‏ها و مدح پرخوری و اختلاط اغذیه و اشربه و ناپرهیزی را نزد مردم ــ خصوص بیمار بهانه جوی رخصت طلب ــ ننماید و باب این را بر آن‏ها نگشاید.

منبع: تیک
کلید واژه ها: پزشک - طب سنتی - بیماری - پزشکان - نامه - سوءاستفاده - پزشکی - معلم - سنتی - سقط جنین - بیماران - روحانی - یونانی - انکار - ستایش - تحصیل - رفتار - ایران - صورت - پنجم - عیسی - مادر - شوهر - رشته - نجات - مردم - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
لشکر اسکورت رییس جمهور امریکا

ایجاد بخش ویژه ادیب در کتابخانه عمومی ندوشن

3 ماده غذایی که هر روز باید مصرف کنید/ چگونه نوشابه استخوانتان را پوک می کند

دستوالعمل استاندارد آموزش بانوان درباره سرطان پستان تدوین می شود

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

یک توصیه مفید برای سلامت چشم ها

شهر دوقلوها+عکس

سرطان خوش خیم غدد بزاقی را بشناسید+ انواع

دستوالعمل استاندارد آموزش بانوان درباره سرطان پستان تدوین می شود

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

باید فاصله میان آموزش کلاسیک و توسعه فناوری را پر کنیم

استقرار یگان های «واکنش سریع» و «جنگ نوین» ارتش در مرزهای غربی

پدیده همراه بیمار در هیچ جای دنیا مرسوم نیست

احیای بافت قلب آسیب دیده بر اثر کمبود اکسیژن

مسواکی با خاصیت درمانی فراوان

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

تعداد مسمومان الکلی بندرعباس به 30 نفر رسید

راه جدید مبارزه با سرطان با داروی 150 ساله

راه جدید مبارزه با سرطان با داروی 150 ساله

نوع تغذیه ای که احتمال سرطان را افزایش می دهد

پیوند کلیه در کشور از فرد مرگ مغزی به 60 درصد رسید

دیفتری جان 141 تن در یمن را گرفت

دلیل اینکه رژیم می گیرید، اما لاغر نمی شوید چیست؟

دیفتری جان 141 تن در یمن را گرفت

اطلاعات پزشکی 75 هزار نفر در آمریکا به سرقت رفت

دارو های سرطان خاصیت کنترلی پیدا کرده اند/ 3 هزار بیمار تحت درمان محک هستند

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

تولید 2 داروی جدید سرطان در دانشگاه خواجه نصیر

10 علت اصلی دندان درد را بشناسید

راه اندازی کانون محلات در قزوین

بهترین راه تشخیص مواد غذایی فاسد و علائم فساد مواد غذایی

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

پوست شل شده را اینگونه سفت کنید

خواص اعجاب انگیز 7 میوه منحصربه فرد پاییزی/ اینفوگرافی

خوردن ترشی در شب ممنوع!

با این گیاه دیابت را نابود کنید

برگزاری مراسم روز جهانی آمار و برنامه ریزی در بندرعباس

میزگرد «چالش های بیماران خاص» در ایرنا سمنان برگزار شد

چهارمحال و بختیاری عاری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است

نخستین مرکز اندوسونوگرافی غرب کشور در خرم آباد راه اندازی شد

زیست شناسان از شناسایی هورمون کشاورزی در فضا خبر دادند!

لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا به کودکان قبل از پیاده روی اربعین

یک پیشنهاد عجیب برای جلوگیری از خروپف

میزگرد «چالش های بیماران خاص» در ایرنا سمنان برگزار شد

نخستین مرکز اندوسونوگرافی غرب کشور در خرم آباد راه اندازی شد

خستگی ناشی از پیاده روی را اینطور رفع کنید

ورود دادستانی به موضوع مسمومیت غذایی دانشجویان بجنورد

آزار جنسی افراد دارای معلولیت، موضوعی که مخفی می ماند

لطفا بدون جوراب کفش نپوشید

شایع ترین نوع کمر درد چیست؟

مشروبات الکلی در سطح استان البرز ناامن است 394 مسمومیت و 28 فوتی

چه چیزی منجر به بی خوابی می شود؟

اطلاعات پزشکی 75 هزار نفر در آمریکا به سرقت رفت

پیشگیری از آپنه خواب با مصرف منظم 6 ماده غذایی

توصیه های طب سنتی در خصوص پیاده روی اربعین

اطلاعات پزشکی 75 هزار نفر در آمریکا به سرقت رفت

اطلاعات پزشکی 75 هزار نفر در آمریکا به سرقت رفت

استخدام ویزیتور فروشگاه های زنجیره ای با مزایای عالی در تهران

کافه ای در ویتنام؛ لطفا پایتان را روی ماهی ها نگذارید!

بیماران قلبی چگونه طول عمر خود را افزایش دهند؟

​حاشیه های داروهای بیماران مبتلا به سرطان/ایرانی بهتر است یا خارجی

دیابتی ها بخوانند/ 8 دمنوش بی نظیر برای کاهش قندخون

چرت زدن و فواید آن را بشناسید

ترفندهای صبحگاهی برای کاهش موثر وزن!

به موهایتان نمک بمالید!

اعضای بدن پسر14 ساله اهدا شد

آبمیوه فروشی متخلف در بوکان پلمب شد

کانونی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کرمانشاه شناسایی نشده است

14 کاربرد ناشناخته قهوه در منزل

خواص دست بودا / خواص دست بودا برای کنترل فشارخون / خواص دست بودا برای سرفه

چه نوع گوشتی بخوریم ؟

راه اندازی درمانگاه «سوگ» در گلستان

راهکارهایی برای از بین بردن خط خنده

ایجاد مراکز درمانی در مناطق کم برخوردار در اولویت است

بررسی وضعیت دارو های بیماران مبتلا به سرطان

اعضای بدن پسر14 ساله اهدا شد

یک برند خوب چه ویژگی هایی دارد؟

عجیب ترین شهر دوقلوها در جهان چگونه ساخته شد؟+ عکس

تمام توجیه های علمی برای ریزش دائمی موها!

آبمیوه فروشی متخلف در بوکان پلمب شد

کاهش استرس با ماساژ این نقاط بدن

استخدام کارشناس تغذیه،کارشناس ورزشی،کارشناس فروش/تهران

زائرین اربعین حتما بخوانند/نکاتی مهم قبل از پیاده روی اربعین

مقابله با سرطان پیشرفته پستان به کمک نور درمانی

علاقه به زندگی خانوادگی موجب طول عمرمی شود

تاثیر پیاده روی در مقابله با زوال عقل

مصرف کنندگان مشروبات مسموم شاید به تدریج کور شوند

چربی سوز ترین دمنوش ها برای ناحیه شکم+طرز تهیه

داستانِ خواننده ای که در حلبچه شیمیایی می شود و پیوند ریه انجام می دهد

هشدارهای اورژانسی به زائران اربعین

با NeoChef ال جی فست فود سالم بپزید

دارویی که محبوب خانواده های ایرانی است

جرم گیری دندان با استفاده از چند روش خانگی

روش های طبیعی برای داشتن خواب راحت شبانه

لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا به کودکان قبل از پیاده روی اربعین

آشنایی با علائم مرتبط با بدکاری تیرویید

داروهای سرطان خاصیت کنترلی پیدا کرده اند

انسان های شفیق چه ویژگی هایی دارند؟

یک مرکز درمانی غیر مجاز در قزوین شناسایی و تعطیل شد

رمیصا؛ نوزادی که برای دیدن به کمک نیاز دارد

22 اصل اخلاقی در طب سنتی ایران

22 اصل اخلاقی در طب سنتی ایران