مطالب مرتبط:
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
مشتری مداری مهم ترین اصل در منشور اخلاقی بانک صادرات ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 22:352018-09-18پزشكي

22 اصل اخلاقی در طب سنتی ایران


طبیب باید کاتم اسرار مریضان باشد و افشای راز و امراض آن‏ها را ــ خصوص بر کسانی که نخواهند آن‏ها مطّلع گردند ــ ننماید زیرا که بسا امراض است که پدر از پسر و پسر از پدر و برادر از برادر و همشیره از همشیره و زن از شوهر مخفی می دارند .

- .

سوگندنامه بقراط متنی است منسوب به بقراط، پزشک یونانی سده پنجم پیش از میلاد که دانش آموختگان رشته پزشکی در انتهای دوران تحصیل خود، سوگند می خورند به آن وفادار باشند.

در این سوگندنامه، با شاهد گرفتن خدا به او قسم یاد می شود که نسبت به معلم و استاد نهایت قدردانی و از خودگذشتگی انجام شود، نهایت تلاش و تخصص در جهت کمک به بیماران و جلوگیری از آسیب آن ها به کار گرفته شود، به اتانازی و سقط جنین هیچ کسی کمک نشود، رازداری پزشکی حفظ شود، با هیچ بیماری ناعادلانه رفتار نشود و از هیچ بیماری سوءاستفاده صورت نگیرد.

هرچند که ظاهراً چنین قسمی یاد می شود و در عالم واقع، گاهی شهرتی خلاف این قسم نامه از پزشکان در ذهن و قلب مردم شکل گرفته است اما آنچه باید به آن توجه کرد، بحث "اخلاق طبابت" از منظر طب سنتی است.

حکیم عقیلی خراسانی در کتاب خلاصه الحکمه در همین باب 22 نکته اخلاقی را که طبیب باید به آن ها توجه کند توضیح می دهد که خواندن آن برای مخاطبان عام، مهم و برای پزشکان و طبیبان از ضروریات است: اوّل‏: آنکه درهنگام معالجه، خود را در میان نبیند و شافی حق را ــ جلّ شأنُه ــ داند و بیند و دائم مستمدّ فیوض و برکات از او ــ سبحانه ــ باشد و معلّم و استاد خود را بستاید و شکر و احسان او نماید زیرا که چنان چه پدر و مادر او باعث و واسطه تولّد صوری و حیات جسمانی اویند، معلّم و استاد او باعث تولّد روحانی و حیات معنوی و استخلاص و نجات او از تنگنای ظلمت جهل به وسعت گاه عالَم علم و نوراند؛ چنانچه حضرت عیسی روح الله‏ علی نبیّنا و آله و علیه السلام می فرماید لَن یلِجَ مَلکوتَ السماءِ و السماواتِ مَن لَم یولَدْ مرّتَین پس [معلمان‏] الیق و أحقّ‏ اند به تعظیم و ستایش و شکرِ نعما.

و باید هر کسی که سخنی نیکو و امری پسندیده بیان نماید و یا غلطی و یا خطایی از او صادر گردد و یا اظهار کند، بِلاتأمّل در ردّ و انکار او در نیاید و معارض با کسی نگردد ــ باطلًا کان أو حقّا ــ و تقبیح و تشنیع طبیبی دیگر ننماید و خطای دیگران را مایه افتخار و تعزّز خود نشمارد بلکه مایه تنبّه خود داند که خود چنین تدابیر ننماید.

دوم‏: آنکه باید به حسن خُلق و بِشاشَت و لطف کلام، متفقّد و متوجّه احوال‏ پرسی مریضان باشد و اگر تکرار و یا سوءِ تدبیری نمایند، به زودی از جا در نیاید و سبک سری و غضب نکند و از خود نرنجاند و سخنی نگوید که باعث یأس آن‏ها گردد بلکه به ترحم‏ و تلطّف و مدارا، مکّرر سخن آن‏ها را بشنود و به عنوان نصیحت و موعظه آن‏ها را از ناپرهیزی و سوءِ تدبیر بازدارد و بگوید: زحمت و مشقّت چند روزی را برای صحّت و تندرستی دایمی اختیار باید نمود که‏ این، سهل است و آن، دشوار .

سوم‏: آن که کاتم اسرار مریضان باشد و افشای راز و امراض آن‏ها را ــ خصوص بر کسانی که نخواهند آن‏ها مطّلع گردند ــ ننماید زیرا که بسا امراض است که پدر از پسر و پسر از پدر و برادر از برادر و همشیره از همشیره و زن از شوهر و شوهر از زن ــ که اقرب از ایشان به همدیگر کسی نیست ــ مخفی می دارند؛ چه جای اباعِد.

چهارم‏: آن که چون کسی به مرضی از امراض مسریه ــ مانند آتشک (سوزاک) و جَرَب (یک بیماری انگلی خارش دار Scabies) و جذام و امثال این‏ها ــ به سبب مباشرت و معاشرت با صاحبان آن امراض مبتلا گردد، ایشان‏ را تشنیع بدان ننمایند؛ بلکه به حسن خُلق مداوا نماید و بعد صحّت، به عنوان نصیحت منع نماید که دیگر با امثال چنین کسان مباشرت و معاشرت و مجالست ننمایند.

پنجم‏: آن که حریص باشد بر معالجه و تدبیر مَرضی و تحقیق امراض و ادویه؛ چه قدیمه و چه جدیده؛ مفرده و مرکّبه و معرفت این‏ها به مشاهده و به تجربه و اکثر مشغول به مطالعه کتب و فهم و حفظ اقاویلِ سلَف (سخنان گذشتگان) و خلَف و مجرّبین و مُزاولِ (مشغول به کار) عمل و بیمارستانات و مواضعی که بیماران بسیار باشند و مذاکره و مشورت با استادان حاذق و اطبّاء ماهر باشد و اگر سخن حقّی و دلیل صدقی ــ که خود نداند ــ از ایشان‏ شنود، به حسن قبول اذعان نماید و ممنون گردد و همچنین اگر به غلط باشد و یا به سهو از او صادر گشته و آن‏ها و یا دیگری او را متنبّه گردانند، متنبّه گردد و باز آید و مصرّ بر غلط و سهو خود نباشد که علامت جهل مرکّب است.

ششم‏: آن که اگر کسی سخن ضعیف و یا سخیف و یا باطل گوید، بر او صریحاً انکار ننماید و ردّ مطلق نکند و او را خَجِل و منفعل نگرداند و معارض نشود ــ خصوص در مجمع ــ بلکه حتّی المقدور محملی نیکو و توجیهی شایسته برای آن نماید و به ملایمت به حسن کلام گوید آن چه می فرمایند شاید قول بعضی باشد و یا در وقتی و یا مزاجی و حالتی خاصّ، نه قول جمهور و عامّ و لیکن در این محلّ و موقع، چنین باید و یحتمل که این بهتر باشد .

هفتم‏: آن که چون به نزد بیماری رود و یا بیمار نزد او آید و رجوع بدو آورد و قبل از آن، طبیبی حاذق [و] ماهرتر از او متوجّه معالجه او بوده و تدابیر او همه صایب و پسندیده؛ خصوص آن که رو به صحّت آورده باشد، به لطف کلام و بشاشت تمام‏ به او گوید: دست از معالجه او نباید برداشت که او از من بهتر است؛ بلکه رجوع باید به همان داشت و ــ ان شاء اللّه تعالی ــ عن قریبٍ صحّت تامّ حاصل خواهد گشت .

هشتم‏: آن که چون بیند که طبیبی متوجّه معالجه مریضی است و او بر خطاست و رأی صایب ندارد، در خلوت و غایبانه او به مریض و یا اولیاء و یا پرستاران او اظهار نماید که: او بر خطا و غلط است و رأی صایب ندارد، به طبیب دیگر باید رجوع آورد .

نهم‏: آن که اگر مریضی بدو رجوع آورد و او را معتقد خود نداند و متزلزل و متردّد و مایل به دیگری بیند و یا آن که سخن ناشنوا و ناپرهیز باشد که آنچه گوید به خلاف آن به عمل آورد، از او و یا از اولیاء و یا پرستاران او عذر بخواهد و گوید به طبیب دیگر رجوع باید آورد و اگر [مریض‏] بنا بر بعضی جهات قبول ننماید، لابدّ گوید: مضایقه ندارد و من هم شریک خواهم بود ، و به تدریج دست بکشد و یا بنا بر مصلحت، تمارض نماید و خود را بدنام نکند.

دهم‏: آن که چون مریضی بدو رجوع آورد و او انواع تدابیر نماید و رو به صحّت نیاورد و به طول انجامد، به حسن خُلق و انطلاق وجه، از او یا اولیاء و یا پرستاران او عذرخواهی نماید و گوید: شاید شفای ایشان مقدَّر به دست دیگری باشد؛ یک دو روزی بر طبیعت واگذارند و تدبیری دیگر نکنند، پس به طبیب دیگر که طبیعت خود راغب و مایل به او یابد و یا آن که استخاره به نام او خوب آید [رجوع کند] و اگر خود طبیبی ماهرتر و حاذق‏تر داند و بیند، گوید بدو رجوع نماید و بالجمله، لجاجت در معالجه ننماید و کار او را تباه نسازد.

یازدهم‏: آن که باید که طبیب را کسالت و یا جرئت بر آن ندارد که در هر انحراف سهلی و سوءِ مزاج خفیفی و مرضِ ضعیفی، متوجّه فصد و مسهل و مقیی‏ (داروی قی آور) گردد و این‏ها را عادت و طریق خود سازد و کلّی داند که در هر وقت و در هر مرض و هر سنّ و هر فصل و هر بلد (شهر) باید این‏ها را به عمل آورد؛ بلکه حتّی المقدور به تدابیر در امر اغذیه و اشربه و سایر سته ضروریه نماید؛ اگر از این امور زایل گردید و صحّت حاصل شد، فهو المطلوب و الّا لابد متوجّه ادویه شود و تا با ادویه مفرده و ضعیفه مقصد حاصل گردد، به ادویه قویه مرکّبه نپردازد.

دوازدهم‏: آن که اقامت و ایستادگی ننماید بر یک دوا در معالجه تا مدّتی که مألوف طبیعت گردد و اثر فعل و انفعال آن ضعیف شود بلکه تبدیل و تغییر و زیاده و نقصان به حسب اقتضای احوال و اوقات و تغیرات امزجه می نموده باشد و جرئت بر استعمال ادویه قویه در فصول حارّه قویّه ننماید و در عین شدّت گرما و سرما تجویز فصد و اسهال و ادویه قویه ننماید؛ مگر نزد شدّت ضرورت.

سیزدهم‏: آن که چون مشکل گردد بر او امر و حال مرض که بارد است یا حارّ؟ تجربه آن به ادویه مُفرِطه در کیفیت حرارت و برودت ننماید؛ بلکه یک دو روزی دوایی که اندک مایل به حرارت باشد استعمال نماید؛ اگر انحرافی زیاده نیافت بلکه مرض در توقّف باشد، اندک باز زیاده نماید حرارت را و هم‏چنین تا هنگامی که میل به موافقت و صحت دریابد و یا به مخالفت و مرض و اذیت؛ پس مزاج و درجه مرض را دریابد: که در صورت موافقت، همان را مُرعی دارد و از دست ندهد و مرض را بارد داند و در صورت مخالفت و ضرر، مرض را حارّ داند و به زودی طرف مخالف آن را گیرد و تدابیر بارده ــ از ادویه و اغذیه و اشربه و غیرها ــ نماید.

چهاردهم‏: آن که چون چند مرض با هم مجتمع گردند، ابتداء نماید به: مرض اصلی که سبب مرض دیگر است؛ مانند حمّی عفنه (تب عفونی) حادثه از سُدد که اوّلًا متوجّه تفتیح سدَّه و رفع عفونت اخلاط گردد که چون تفتیح سدّه گشت و دفع عفونت اخلاط، حمّی زایل می گردد؛ گو به سکنجبین با بعض ادویه مُسَخِّنِه که مفتّحه باشد که از ضرر بالفعل خالی باشد یا بی ادویه مسخّنه که به حمّی مضرّ باشد.

پانزدهم‏: آن که مداومت بر غلط ننماید و ترک و گریز از صواب جهت تأخیر اثر آن هر دو ننماید؛ مثلًا در مرض شَطرُ الغِبّ چون مبرِّدات دهد برای تسکین حرارت تب و غافل باشد از جانب سدّه و بلغم و ضعف معده ــ که لازم آن، تب است ــ و مسرور و فرحناک و مغرور باشد به آن که تب تسکین یافت و نداند که آیل به سوءُ القنیه و استسقاء خواهد گشت.

و امثال آن تدابیر در اکثر امراض که به حسب حال، چند روزی ــ فی الجمله ــ تسکینی در بعض عوارض ظاهر گردد و قیاس مقتضی آن باشد که این، غلط و فریب است و او بدین آگاه نگردد و یا آن که متوجّه تفتیح سدّه و انضاج بلغم گردد به ادویه مسخّنه قویه و جانب صفراء و غلبه حرارت و شدّت حمّی [را] ملاحظه ننماید و منجرّ و آیل به حُمّی دِقِّی گردد.

شانزدهم‏: آن که غلط ننماید تأثیر عرَضی دوا را از ذاتی آن؛ زیرا که بسا ادویه‏ اند ــ خصوص ادویه قویه و مرکّب القُوی ــ که ابتداء و بالفعل، اثری قوی از حرارت و یا برودت از آن‏ها ظاهر می گردد و بالمآل، به خلاف آن؛ مانند اغتسال به آب سرد ــ که مسخِّن بالعرَض است ــ برای تکثیف و سدّ مسامِّ (منافذ پوستی) ظاهر جلد و احتقان و اجتماع حرارت در باطن.

هفدهم‏: آن که دوای مضرّ و قتّال و مسقِط و قاتل جنین و یا مفسد بعضی اعضاء مانند چشم و گوش و مضعِف بعضی اعضاء، مانند ادراکات دماغی و باه و امثال این‏ها هرگز استعمال ننماید و دایم در پی ایصال خیر و نفع باشد نه فساد و ضرر؛ زیرا که طبیب، خادم طبیعت است و طبیعت، مدبّر و مصلح و حافظ بدن نه مفسد و مهلک و غافل از آن؛ مگر آن که در عدم اسقاط و یا از کمال تقویت باه منجرّ به افساد و هلاک آن شخص گردد که در آن هنگام، این هر دو مجوّز است.

هیجدهم‏: آن که بخیل نباشد و بخل نورزد در آموختن علم طبّ و مداوای مرضی بلکه حریص بر آن باشد و شفیق بر شاگردان و مریضان و متفقّد و متفحّص و متجسّس احوال ایشان و دایم در تدبیر اصلاح و ترقّی ایشان در تعلّم و امر اغذیه و اشربه و ادویه و غیرها باشد و ضُجرَت و دلتنگی نکند و فرق میان ملوک و مفلوک و اغنیا و فقرا و متموّلین و مساکین نگذارد و متکبّر و متفخّر نباشد بر امثال و اقران خود و به نظر حقارت بر کسی ننگرد؛ هرچند فقیر و بی زبان باشد و تقریری درست نداشته باشد بلکه توجّه و تفقّد او بر ایشان زیاده باشد.

نوزدهم‏: آن که منّت ننهد بر شاگردان و بیماران بلکه بر خود منّت نهد و آن‏ها را آلت و موضوع صنعت خود و مادّه قبول افعال و باعث ظهورِ ما بالقوّه خود و جاذب و جالب آن داند و بیند.

بیستم: آن که قانع و شاکر و راضی و سخی و عالی همّت باشد و طامع و حریص و مولع و بخیل نباشد و طمع بر مال و منال شاگردان و مریضان ننماید و طلب از ایشان نکند و اگر به طوع و رغبت و خوشنودی و نیاز خود هدیه‏ ای برای او آورند، برای خاطر آن‏ها قبول نماید و ردّ نکند و اگر بنا بر پاس خاطر و بعضی جهات، به عنوان هدیه‏ چیزی برای او آورند و آن‏ها را مُکرَه و تعلّق خاطر بدان یابد و بیند، باید قبول ننماید و عذر بخواهد.

بیست و یکم‏: آن که متوجّه معالجه هر مریضِ ازکاررفته تخته مشق اطبّاء و مجرّبین گشته نگردد هرچند آن‏ها ابرام نمایند، این [طبیب] مبالغه در عذرخواهی نماید و خود را بدنام و ذلیل و حقیر نگرداند.

بیست و دوم‏: آن که پرگو و پر خوار و مشغول به تلذّذ و تعیش و تنعّم و هزل و لطیفه گویی و شرب خمر و سایر مسکرات و ارتکاب مناهی نباشد و نظر حرام بر محارم مردم نیندازد بلکه همه را اطفال و برادر و مادر و خواهر خود داند و بیند و ذکر منافع و فواید آن‏ها و مدح پرخوری و اختلاط اغذیه و اشربه و ناپرهیزی را نزد مردم ــ خصوص بیمار بهانه جوی رخصت طلب ــ ننماید و باب این را بر آن‏ها نگشاید.

منبع: تیک
کلید واژه ها: پزشک - طب سنتی - بیماری - پزشکان - نامه - سوءاستفاده - پزشکی - معلم - سنتی - سقط جنین - بیماران - روحانی - یونانی - انکار - ستایش - تحصیل - رفتار - ایران - صورت - پنجم - عیسی - مادر - شوهر - رشته - نجات - مردم - کتاب

آخرین اخبار سرویس:
خواص میخک برای لاغری

التهاب روده خطر ابتلا به سرطان پروستات را 5 برابر می کند

توهم بیماری چیست؟

زنی که وصیت کرد،جسدش 27هزار قسمت شود!

«شکلات تلخ» کاهنده سکته مغزی در زنان

چرا سردرد صبحگاهی خطرناک است؟

سالانه 180 هزار ایرانی دچار سوختگی می شوند

ماست و سالاد را با هم نخورید

بیمه سلامت متعهد به پوشش محرومان است

نحوه آماده و مرتب کردن آشپزخانه

چگونه بوی سیر و پیاز دهان را از بین ببریم ؟

خواص آب اسفناج / خواص آب اسفناج برای پوست و مو / طرز تهیه نوشیدنی اسفناج

استخدام فرمولاتور عطر و ادکلن آرایشی و بهداشتی در شهر تهران

بیمه سلامت متعهد به پوشش محرومان است

تصمیم گذاران دغدغه های پژوهشگران را جدی بگیرند

علت مرگ زن جوان مشهدی در حال بررسی است

تا? - یر نماز در تمرکز حواس و حضور ذهن

راه اندازی نخستین کانون سلامت محله در مهاباد

تصمیم گذاران دغدغه های پژوهشگران را جدی بگیرند

آشنایی با روش تهیه یک نوشیدنی برای سم زدایی کبد

بیمه سلامت متعهد به پوشش محرومان است

مهناز افشار چه قولی به دادستانی داد؟

علت مرگ زن جوان مشهدی در حال بررسی است

30 درصد جمعیت استان گلستان آسیب پذیر هستند

قدردانی از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی

با این روش ها جای زخم و بخیه را از بین ببرید

با ترفندهای خانگی موهایتان را تقویت کنید

استخدام کارشناس کنترل کیفی در یک شرکت معتبر در قزوین

چربی هایی که از چاقی جلوگیری می کند!

طرح های پژوهشی براساس نیاز البرز انجام شود

راهکارهای ساده برای خلاصی از سردرد

درمانی فوری برای سرماخوردگی

درمان گیاهی برای خلاص شدن از شر خلط گلو

خطری که علائم سردرد دارد

40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی همیشه خالی است

تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی

طرح های پژوهشی براساس نیاز البرز انجام شود

مرگ سالانه 2هزار بیمار سوخته در کشور/ چه کسانی بیشتر در معرض سوختگی هستند؟

وقتی فک تان خرت خرت می کند

راهکارهای ساده برای خلاصی از سردرد

نقش پلاستیک در زندگی ایرانی ها + تصاویر

مجوزی برای کمپین جمع آوری کمک برای تهیه دارو صادر نشده است

مجوزی برای کمپین جمع آوری کمک برای تهیه دارو صادر نشده است

استخدام فروشنده خانم در یک فروشگاه معتبر در اصفهان

مدیریت بیماری های غیرواگیر با بهره گیری از ویتامین D

استخدام کارشناس فروش با مزایا در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

دام هایی که از این به بعد عاشق پوست پرتقال می شوند!

شیوع بیماری ویروسی درگیر کننده ریه در اصفهان

با این رژیم غذایی زیبا می شوید

هیچ مجوزی برای راه اندازی کمپین جمع آوری پول صادر نشد

تجمع بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی اهواز

افزایش قطع عضو بیماران دیابتی در آمریکا

جشنواره ای شیرین به نفع دیابتی ها

ورزش نکردنِ دو سوم افراد کم توان ذهنی به دلیل نبود امکانات

توسعه یک لنز تماسی هوشمند برای درمان بیماری های چشمی

مواد غذایی استرس زا را بیشتر بشناسید!

50 میلیون نفر در ایران چاق هستند و یا اضافه وزن دارند

آسیب هایی که گریبان گیر تک فرزندان است

هشدار، افرادی که سرگیجه دارند به گوش باشند

هیچ مجوزی برای راهاندازی کمپین جمع آوری پول صادر نشد

آغاز پویش لبخندمهربانی زمستانه برای تامین لباس گرم

پیشگیری از آلزایمر با ترکیب های طبیعی

راهکارهای ساده برای خلاصی از سردرد

فعالان عرصه مشارکت در سلامت فارس تجلیل شدند

مطب مجازی خبرگزاری فارس/ سوالات خود را از متخصص ارتوپدی بپرسید

طرز تهیه دمنوش انار برای فصل پاییز

قصور پزشکی علت مرگ هولناک یک مرد تهرانی هنگام عکسبرداری از معده

دانستنی هایی درباره عفونت پروستات

سالانه 180 هزار نفر در کشور دچار سوختگی می شوند

دام هایی که از این به بعد عاشق پوست پرتقال می شوند!

تشخیص سرطان با طلا در ده دقیقه ممکن شد

مهناز افشار چه قولی به دادستانی تهران داد؟

5 باور غلط درباره مصرف الکل

ویدئو | پس از استفاده از لاک ناخن چه اتفاقی برای بدن شما می افتد ! !

تولید سلول های بنیادی از تخمک های موش های پیر

پلمب انبار لوازم آرایشی بهداشتی قاچاق در شهرستان قدس

سوختگی در ایران 8 برابر متوسط جهانی است

موسوی بهار: مرگ مادر باردار همدانی مشکوک نیست، هرچند باید منتظر ماند

اعتبار تکمیل یک مرکزبهداشت در هندیجان تامین شد

ویدئو | استفاده دارویی از زهر نیش عقرب

گرسنگی پنهان ، مشکلی شایع در گیاهخواران

دوران سربازی باید همراه با سلامت کامل روانی کارکنان وظیفه باشد

علائمی که به شما می گوید تیرویید دارید

غلبه بر چاقی با تغییر سبک زندگی

دولت برای اوتیسم بودجه ندارد!

تضعیف جراحی عمومی به نفع سلامت و درمان کشور نیست

ایرانیان 2 برابر میانگین مردم دنیا نمک مصرف می کنند

رژلب خوردن ممنوع !

با سیب زمینی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کنید

«شکلات تلخ» کاهنده سکته مغزی در زنان

کپسول بی سیم؛ تامین دارو تا یک ماه در بدن بیمار

بیمه سلامت درباره سودجویی کلاهبرداران هشدار داد

بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی اهواز خواستار مطالبات خود شدند

با این روش ها جای زخم و بخیه را از بین ببرید

معاینه و درمان رایگان 17 هزار بیمار شکاف کام

تجلیل از دانشجویان و پژوهشگران برتر البرز

فقط برای پرستاران پول نیست

افزایش قطع عضو بیماران دیابتی در آمریکا

مصرف شبدر معجزه ای برای درمان کم خونی

مهلت مجدد ثبت نام برای آزمون ارزشیابی داروسازی

22 اصل اخلاقی در طب سنتی ایران

22 اصل اخلاقی در طب سنتی ایران