مطالب مرتبط:
بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی
نگاهی به نقش بسیج در امنیت ملی بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی
بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی
حکیم: طرح اکثریت ملی بهترین راه برای حل مشکلات است
بسیج نماد اقتدار و صلابت ملی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 19:122018-09-18سياسي

بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی


بسیج برای تمامی موارد مشکل در سطح ملی، همچون انرژی نهفته ای است که نظام در مواقع مقتضی دست نیاز به سوی آن دراز می کند و همواره نیز در استفاده از بسیج به موفقیت های بزرگ و درخشانی نایل آمده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس- نهادهایی که در یک حکومت شکل می گیرد، متناسب با هویت و اهداف آن است و بسیج در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دقیقاً بر همین اساس به وجود آمده است، بدین معنا که هم هویت این نظام و هم اهداف آن، هر دو اسلامی و مکتبی است و بنابراین متکی به مردم است و چون چنین است پس یک نظام مردمی است و چون مردمی است، طبیعی است که نهادی همچون بسیج نیز در آن شکل بگیرد.

به بیان دیگر، مردم سالاری این نظام برخاسته از دینی بودن آن است.

این اسلام است که به مردم بها می دهد و چون نظام، اسلامی است، پس مردمی نیز هست.

در واقع، احترام و کرامتی که نظام جمهوری اسلامی برای مردم قائل است، مضاعف و در سطحی متعالی است، زیرا برای خدا و کرامتی که خدا برای مردم قائل شده، به آنان احترام می گذارد و به حساب شان می آورد و این بسیار تفاوت دارد با نظام هایی که صرفاً به مردم خود نیاز دارند و می کوشند به مردم بها دهند.

به هر روی، هویت نظام ما اسلامی است، پس مردمی نیز هست.

اما احترامی که خداوند به مردم نهاده، چیست و به چه معناست؟ این احترام، یکی به لحاظ غایت و هدف خلقت آنان است و یکی نیز به لحاظ رسالت پیامبران است.

هدف خلقت انسان، رسیدن به کمال و خدایی شدن آنان است (که مظهر اسمأ و صفات او شوند) و رسالت پیامبران نیز تربیت انسان و رساندن آنان به آن هدف متعالی است.

از آن جا که خداوند می خواهد انسان به هدف خلقت خود برسد، برای او پیامبر و امام قرار می دهد و برای این که این هدف در سطحی فراگیر محقق شود، پیامبر و امام باید حکومت تشکیل دهند.

از سویی دیگر، این زمین تماماً باید روزی جایگاه تحقق دین خدا و حکومت مستضعفان گردد.

تمام این حقایق روشن می کند که خداوند برای انسان، احترام و کرامتی فوق العاده قائل است.

از این روست که اولاً باید برای او دین قرار دهد؛ ثانیاً این دین، برای انسان، حکومت درست کند و هدف متعالی حکومت نیز تربیت انسان و نیل به هدف آفرینش اوست و ثالثاً این هدف باید برای همه انسان ها محقق گردد.

از این جاست که می گوییم مردمی بودن این حکومت بسیار بالاتر از نظام های دیگر است و از دینی بودن آن سرچشمه می گیرد.

حقیقت دیگری که از این بحث روشن می گردد، نادانی کسانی است که همواره میان جمهوریت و اسلامیت نظام تفکیک قائل شده و به خیال خود بر طبل جمهوریت می کوبند و چنین القا می کنند که نظام اسلامی به مردم بها نمی دهد، حقوق آنان را استیفا نمی کند، برای آنان کرامت قائل نمی شود و.

! یعنی به گونه ای وانمود می کنند که چون نظام، اسلامی است و بر اسلامی بودنِ آن تاکید می شود، پس نسبت به حقوق انسان ها کم توجهی می شود.

آنان در واقع چنین می پندارند که جمهوریت و اسلامیت به مثابه کفه های یک ترازوست که اگر بر ارزش های اسلامی تاکید گردد، از حقوق جمهوریت کاسته شده است! در حالی که این دو مفهوم در اسلام، در یک تمثیل، همچون درخت و میوه آن است.

هرچه نسبت به سلامت، اقتدار، عظمت و مراقبت از این درخت بیشتر تاکید شود و به ریشه آن رسیدگی گردد، بدیهی است که میوه های آن نیز بیشتر، رسیده تر و گواراتر خواهد شد و به یک معنا، توجه به اصل درخت عیناً توجه به میوه آن است.

* اهداف تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران براساس آن چه گفتیم، تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران ، یک حرکت طبیعی و ضروری تلقی می شود زیرا از دل نظام مردمی است که نهاد مردمی می جوشد.

بعد از تبیین حقیقتی که متذکر شدیم، اکنون بنگریم هدف های عمده تشکیل بسیج چیست.

برای این اهداف، مصادیق متعددی را می توان برشمرد که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم.

ابتدا باید بگوییم که به این اهداف ممکن است از دریچه های مختلفی همچون نظامی، فرهنگی اجتماعی و.

بنگریم.

الف: اهداف نظامی 1- گسترش مشارکت مردمی در دفاع و امنیت اگر یک نظام، مردمی شد، قطعاً علاوه بر نهادهای نظامی آن کشور همچون ارتش و سپاه (در جمهوری اسلامی ایران)، باید برای تامین دفاع و امنیت پایدار و مستحکم در آن، بدنه نظام، یعنی مردم را نیز یکی از ارکان اصلی قرار دهیم.

مشارکت مردمی در امنیت و دفاع کشور (کشوری که دشمنانی در سطح جهانی دارد و اکثر دنیا به گونه ای با آن دشمن هستند) امری حیاتی و بسیار جدی است.

تجربه هشت سال دفاع مقدس دلیلی واضح بر این مسئله است که ما را از ذکر هر دلیلی بی نیاز می گرداند.

تشکیل بسیج، به این مشارکت تحقق می بخشد.

آن را گسترده می کند و احساس مسئولیت در جهت دفاع از کشور و ایجاد امنیت برای آن را در مردم زنده می سازد.

در واقع، حفظ امنیت فراگیر و پایدار در یک نظام مردمی به وسیله خود مردم امکان پذیر خواهد بود.

2- ایجاد آمادگی دفاعی و تقویت بازدارنده مشارکت مردمی در دفاع، منجر به ایجاد آمادگی دفاعی و آن نیز موجب تقویت بازدارندگی خواهد شد.

در واقع، نسبتی مستقیم میان مشارکت مردمی، آمادگی دفاعی مردمی و تقویت قدرت بازدارنده برقرار است، به طوری که به ترتیب، هریک سبب ایجاد و افزایش دیگری می شود.

بدون مشارکت، آمادگی و بدون آن، قدرت بازدارندگی به وجود نخواهد آمد.

هرچند تجهیز به سلاح های مدرن نیز عنصری مهم در قدرت بازدارندگی است، اما اولاً این سلاح ها بدون پشتیبانی مردمی از یک حکومت و آمادگی آنان برای دفاع، شرط کافی برای بازدارندگی نخواهد بود؛ چنانکه وجود سلاح های قوی و مدرن در بسیاری از کشورهای عربی و غیر آن، به دلیل عدم مردمی بودن حکومت آنان و عدم آمادگی مردم، هرگز ذره ای ترس در وجود دشمنان ایجاد نمی کند و عامل بازدارنده دشمن از تعرض به حساب نمی آید و ثانیاً دشمنان جهانی ما از لحاظ سلاح چیزی کمتر از ما ندارند.

بنابر این، آمادگی مردم برای دفاع و مبارزه است که در کنار سلاح، دشمن را به تامل وامی دارد و کشور را از تعرض آنان مصونیت می بخشد.

3- حمایت و پشتیبانی از نیروهای پنجگانه سپاه هدف نظامی دیگر از تشکیل بسیج، پشتیبانی و حمایت از نیروهای پنجگانه سپاه است.

بسیج در واقع پشتوانه سپاه در همه ابعاد آن به شمار می رود.

تنها، نیروی زمینی سپاه نیست که از بسیج به عنوان منبعی تغذیه کننده استفاده می کند؛ نیروهای دیگر سپاه نیز برای تقویت یگان خویش نیازمند نیروهای مردمی هستند و بسیج نیز در این بعد به خوبی به یاری آنان شتافته است.

ب: اهداف اجتماعی 1- تقویت وحدت و همبستگی ملی نفس تشکیل بسیج، این استعداد را در درون خود دارد که وحدت و همبستگی ملی را تقویت کند؛ زیرا بسیج در حقیقت پیوستن قطرات پراکنده به یکدیگر و ایجاد رودی خروشان و فزونی بخشیدن به اقتدار و وحدت مردم در سطح ملی است.

در واقع شایسته تر این است که این ثمره بزرگ برای بسیج را تحت عنوان اهداف ملی تعریف کنیم؛ زیرا برای این رودخانه مواج و پرخروش، مبدای جز خود مردم نمی توان پیدا کرد و مردم هم که تمامی ندارند! سازمان بسیج در این میان نقش هسته مرکزی بزرگی را دارد که استعداد افزونی و بزرگ تر شدن را دارد و دایره های هم مرکز و گسترده تری از مردم را تشکیل دهد.

این هویت و ظرفیت مردمی بسیج، ترجمه دیگری از همان همبستگی ملی است.

هرچند اعتقادات پاک و زلال مردم مسلمان ایران، زمینه بسیار مهم و مناسبی برای تقویت و همبستگی ملی به شمار می رود و این هدف بزرگ صرفاً و لزوماً به وسیله اعضای بسیج تحقق نمی پذیرد، اما روشن است که سازمان بسیج بستر لازم و آماده ای برای به وجود آمدن موجی به بزرگی ملت و اتحاد و همبستگی آنان درقبال آرمان های انقلاب است.

2- کمک به دفاع غیرنظامی و مقابله با حوادث وبلایای طبیعی و غیرطبیعی نظام اسلامی ما شیرینی وجود بسیج را تنها در بعد نظامی و جبهه و جنگ، نچشیده است، بلکه تاکنون میدان های متعددی پیش آمده است که حلاوت خدمتگزاری بسیج در آنها، کام مردم را شیرین کرده است.

سازندگی، آموزش، بهداشت و برخی زمینه های دیگر را از جمله ابعاد این خدمتگزاری باید به شمار آورد.

بسیج تاکنون خدمات متعددی در این عرصه در کارنامه درخشان خود به ثبت رسانده است.

خدمت های بسیار ارزشمند سازندگی در نقاط دورافتاده و شهرها و روستاهای کشور، کمک رسانی به روستاییان، درختکاری در موارد متعدد، اجرای طرح های ملی واکسیناسیون علیه بیماریهای مختلف، کمک رسانی به مردم زلزله زده بم و کرمانشاه و .

، طرح سرشماری، امنیت شهری، خود نمونه هایی از این قبیل به شمار می آید.

به طور کلی (بجز دفاع نظامی)، بسیج برای تمامی موارد مشکل در سطح ملی، همچون انرژی نهفته ای است که نظام در مواقع مقتضی دست نیاز به سوی آن دراز می کند و همواره نیز در استفاده از بسیج به موفقیت های بزرگ و درخشانی نایل آمده است.

ج: اهداف فرهنگی اگر بسیج را برآمده از تفکر فرهنگی نظام بدانیم، تعمیق و گسترش تفکر بسیجی را در حقیقت باید در راستای تثبیت، تعمیق و نشر فرهنگ اسلام و انقلاب اسلامی تلقی کنیم.

بسیج نیرویی است که به منظور حفظ و بقای دستاوردهای انقلاب به وجود آمده است و چون انقلاب براساس تحول فرهنگی مردم مسلمان ایران شکل گرفته، پس باید اذعان کرد که بسیج حافظ و نگاهبان فرهنگ ناب اسلام است و تفکر بسیجی جز تقویت بنیه فرهنگی اسلام و انقلاب، هویت و ماموریت دیگری ندارد.

امام خمینی(ره) خود، در توصیف بسیج از فضیلت ها و ویژگی های بلندی نام می برد که پایه های اصلی فرهنگ اسلام ناب را تشکل می دهند.

امام بسیج را شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری می داند که شکوفه های آن بوی بهار وصل، طراوت یقین و حدیث عشق می دهد.

امام، بسیج را مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی وصف می کند که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند.

امام بسیجیان، بسیج را میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی معرفی کرده است که تربیت یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.

بسیج در نظر امام، لشکر مخلص خداست که تمامی مجاهدان از اول تا آخر، دفتر تشکل آن را امضا کرده اند.

اینها همه، فضیلت های اخلاقی، ارزش های انسانی و شاکله یک فرهنگ متعالی و انسان ساز، آن هم در این دنیایی است که حکومت ها و انسان ها در مسابقه ظلم و مادیت و پول پرستی و تجاوز با یکدیگر مسابقه گذاشته اند!امام از آن تفکر بسیجی دم می زند که هیچ حادثه ای نمی تواند یک ملت متصف به ارزش های بسیجی را به زانو درآورد، و در غیر این صورت باید هر روز منتظر حادثه بود؛ حادثه ای که کافی است تا یک نظام را از پای درآورد.

امام در این زمینه فرموده است: باید برای شکستن امواج توفان ها و فتنه ها و جلوگیری از سیل آفت ها به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم.

ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(ص) و مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجرگرایی و مقدس نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند؛ چرا که در هنگامه خطر، ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی های لازم رزمی را داشته باشند.

خلاصه کلام، اگر بر کشوری نوای دلنشین بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید، والا باید هر لحظه منتظر حادثه ماند.

(پیام امام، 2/9/67)هرچند امام عزیز در نهایت، نتیجه می گیرد که ملت بسیجی باید آماده دفاع نظامی باشد، اما پایه ها و مایه های آن را صبر و ایمان و مبارزه با پول پرستی و تحجر می داند؛ یعنی اگر ملتی به لحاظ معنوی و فرهنگی آماده و خودساخته بود، چنین ملتی می تواند در بعد نظامی بدرخشد و اجازه تعرض به هیچ دشمنی را ندهد والا بدون داشتن پشتوانه ای آن سان، هرگز در این بعد نیز موفق نخواهد بود.

تفکر بسیجی در حقیقت تفکر فرهنگی است؛ تفکری که فرهنگ اسلام ناب را در همه ابعاد زندگی فرد و جامعه گسترش می دهد و به جامعه حیات می بخشد.

جامعه ای که زنده و دارای حیات شد، تحرک هم خواهد داشت؛ درایت و تعقل را نیز دارا خواهد بود؛ به دفاع بها خواهد داد و به قدرت و سیاست و رشد و پیشرفت هم خواهد اندیشید؛ زیرا اینها همه نشانه های یک واحد زنده است، والا اگر کسی یا جامعه ای زنده نبود، با او هر کاری، از جمله به بردگی کشیدن، می توان انجام داد.

در پایان باید گفت حفظ امنیت فراگیر و پایدار در یک نظام مردمی به وسیله خود مردم امکان پذیر خواهد بود و بسیج در حقیقت پیوستن قطرات پراکنده به یکدیگر و ایجاد رودی خروشان و فزونی بخشیدن به اقتدار و وحدت مردم در سطح ملی است.


کلید واژه ها: مردم - نظام - اسلامی - انسان - اسلام - حکومت - جمهوری اسلامی - جمهوری - بسیج - پایگاه اطلاع رسانی - هویت - اطلاع رسانی - انرژی - تربیت - فوق العاده - مشکل - هایی - خبرگزاری - امام - انسان ها - مشکلات - موفقیت - طبیعی - گزارش - رسانی - ایران - اطلاع - تفاوت - آینده - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
انتخابات شوراهای دانش آموزی در تکاب

اسلام 1400 سال قبل به زنان حق رای داده است

اسیری که انبار غذای موصل را آتش زد

سه تیم تروریستی در مرزهای جنوبی کشور متلاشی شد

صنعت دریایی باید به سمت هوشمندسازی حرکت کند

دستگیری 53 متهم در پرونده های ارزی و واردات گوشی تلفن همراه/ بازداشت 12 نفر در پرونده واردات اتومبیل

معاون وزیر امور خارجه عمان با ظریف دیدار و گفت وگو کرد

انعقاد تفاهم نامه خدمات کشاورزی به متقاضیان

مراسم سالگرد شهادت شهید مدافع حرم در روداب سبزوار

واقعیت ها و مشکلات را در همان حدی که هست و نه بیشتر، بیان کنیم

مستکبران عالم «وقود» جهنم هستند

رسیدگی به فرهیختگان کم توان حوزه علمیه امری ضروری است

رقابت گیلان و قزوین برای کسب مقام اول مسابقات منطقه ای مناظره دانشجویان

هشدار قایق های تندرو سپاه به کشتی های انگلیسی در تنگه هرمز

صنعت دریایی باید به سمت هوشمندسازی حرکت کند

ویدئو/ آخرین وضعیت پرونده هشت فعال محیط زیست

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی و درگوشی بیان شود

لاریجانی: اروپا برای اجرای توافق هسته ای اقدام عملی انجام دهد

شناسایی و انهدام 3 تیم تروریستی در استان خوزستان

احمد پاسدار؛ دریافت 10 میلیون و 527 هزار یورو ارز دولتی و تنظیم فاکتور های صوری برای گرانفروشی گوشی تلفن همراه

استخدام فروشنده در یک شرکت بازرگانی در حوزه کیف و کفش درتهران

گفت و گوی روزانه خانواده های ایرانی به کمتر از نیم ساعت افت کرد

سوالات ضمن خدمت فرهنگیان -مفاهیم و کلیات دولت الکترونیک

بدون عنوان

استیضاح وزیر کشور با 24 امضا تقدیم هیئت رییسه می شود

تصویری از رختکن پرسپولیس پیش از شروع دیدار مقابل السد

تشکیل دوره جدید پارلمان آفریقا

در جلسه امروز کمیسیون آموزش مجلس مقرر شد تاثیر قطعی معدل در پذیرش دانشجو برداشته شود

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه فنی وحرفه ای و مراکز پژوهشی آلمان

دانشگاه ها باید از آفات لهو، لعب و لغو نجات یابند

استیضاح وزیر کشور با 24 امضا تقدیم هیئت رییسه می شود

معسومه ابتکار: از توانمندی های زنان سیستان و بلوچستان در امور مختلف استفاده شود

کتاب «از دشت لیلی تا جزیره مجنون» رونمایی می شود

مجلس انگلیس خواستار لغوقانون منع سقط جنین در ایرلند شمالی شد

دستگاه ها بر حسن انجام کار و استاندارد خدمات نظارت کنند

عکس/ واکنش عباس آخوندی به توییت جعلی عجیب

قرار نیست فرمان رهبری با ملاحظه کاری دوستان روی زمین بماند/ شأن هیات نظارت بر سیاست های کلی بالاتر از مجمع است

آغاز انتخابات شورا های دانش آموزی در مشهد

قاسمی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت

پیام تسلیت استاندار اصفهان در پی درگذشت حاج احمد خالقی، رزمنده دوران دفاع مقدس

رسانه ها مراقب دام تبلیغاتی دشمنان باشند

انیمیشن/ دیرین دیرین: بازآفرینی شهری

ویدئو/ آخرین وضعیت پرونده هشت فعال محیط زیست

نظر آیت الله سیستانی درباره حضور زنان در زیارت اربعین

شمار مسمومان الکلی بندرعباس به 44 نفر رسید/31 نفر ترخیص شدند

وزیر پیشنهادی اقتصاد: کوررنگی سیاسی دارم/ اصولگرا و اصلاح طلب برایم فرق ندارد

توضیحات شریعتمداری درباره پروسه معرفی اش به عنوان وزیر کار، دیدار با عارف، حواشی اظهارات اخیر جهانگیری و تکذیب استعفای معاون اول

ناظمی: تحریم های یک جانبه، نمونه ای واضح از نقض حقوق اساسی آسیب پذیرترین اقشار است

قاسمی درگذشت خبرنگار ایرنا را تسلیت گفت

مرز«اسلام قلعه» در هرات افغانستان باز شد

بررسی کلیات برنامه سوم شهر تهران در مجمع استانداران کلید خورد

راه آهن لرستان به زائرین اربعین حسینی خدمات ارائه می دهد

از کدام دموکراسی حرف می زنید؟

معامله به قصد فرار از دین چیست؟

رییس گروه دوستی پارلمانی فرانسه: فرانسه از تمام امکانات خود برای تحقق توافق هسته ای استفاده خواهد کرد

چرا جامعه شرایط را تیره تر از واقعیت احساس می کند؟

جو برای «شریعتمداری» مساعد شده است/ «دژپسند» زود عصبانی می شود/ «اسلامی» نمی تواند وزارتخانه راه را اداره کند

تأمین خدمات و مبارزه با فساد باید در رأس اولویت های دولت جدید باشد

سند راهبردی پدافند غیرعامل در حوزه فضایی بررسی شد

انتقاد دستوری نباشد، جامعه نگران فردا نباشد

استناد به قرآن برای تبیین صلح طلبی اسلام در سمینار الازهر

سید محمد بطحایی: می خواهیم روش اداره آموزش وپرورش را تغییر دهیم

دانشگاه علامه مسابقه موت کورت دیوان عدالت اداری را برگزار می کند

​پیام رییس بنیاد شهید درپی شهادت جانباز 70 درصد و رییس سابق ستاد رسیدگی به امور آزادگان

در پیاده روی اربعین نماز اول وقت را فراموش نکنیم

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی و درگوشی بیان شود

خانواده های ایرانی کمتر از نیم ساعت در روز با هم صحبت می کنند

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی بیان شود

روحانی: انتقاد نباید دستوری باشد/ کشور نیرومندی هستیم؛ جامعه نباید نگران فردا باشد/ آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است

لوح سپاس روابط عمومی ایران به روابط عمومی بانک سرمایه اعطا شد

مراسم تجلیل از فرزندان شاهد و ایثارگر حائز رتبه های زیر 100 آزمون سراسری برگزار شد

دستگیری 53 متهم ارزی/ افزایش تعداد شکات پرونده ی سکه ثامن

ترکیب پرسپولیس مقابل السد اعلام شد

برگزاری همایش بین المللی غدیر در 4 نقطه از جهان

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در محدوده الهیه

مرعوب نشدن در برابر یزیدیان، بزرگ ترین درس اربعین حسینی

خانواده های ایرانی کمتر از نیم ساعت در روز با هم صحبت می کنند

استخدام کارمند اداری در یک شرکت معتبر در اصفهان

اهدای مدال شهروندی به فعالان پذیرایی از زائران رضوی

رییس جمهور در جلسه با جامعه شناسان | انتقاد بدون راهکار قابل پذیرش نیست

یگان های مرزی و دریایی در ایام اربعین تقویت می شوند

چرا جامعه شرایط را تیره تر از واقعیت احساس می کند؟

حضور منافقین در فرانسه یک نکته منفی در اذهان مردم ایران ایجاد کرده است

«میراث یاران» به انجمن های میراث فرهنگی اضافه شدند

دهقان: شأن هیئت نظارت بر سیاست های کلی نظام از شأن مجمع تشخیص مصلحت بالاتر است

آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است

آیت الله علوی بروجردی: غذای حلال مورد توجه بسیاری از غیرمسلمانان قرار گرفته است

پیروزبخت: برای واحدهای تولیدی گواهی حلال صادر می شود

عکس/ خواهران بازیگر در واتیکان

شریعتمداری: مطالبات مردم نباید یواشکی بیان شود

لزوم توجه به تامین داروهای خاص جانبازان

طرح نمایندگان برای استانی شدن انتخابات مجلس | 121 نماینده امضا کردند

توضیحی اداره کل زندان های استان تهران درباره وضعیت دراویش در زندان

کنترل عصبانیت؛ معجزه ای برای رسیدن به موفقیت

مدیریت صحیح منابع از عوامل تداوم طرح تحول سلامت

لزوم بهره گیری از آمار دقیق برای دستیابی کشور به توسعه پایدار

آقازاده ای که هیچ گاه درپی تعیین‏ کردن سیاست و جریانات نبود

130 امضاء برای استفساریه درباره رفتن یا ماندن شهردار تهران!

تغییر شرایط تحویل ارز در مرز مهران

ارتقاء رتبه ایران در استاندارد جهانی

بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی

بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی