مطالب مرتبط:
بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی
نگاهی به نقش بسیج در امنیت ملی بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی
بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی
حکیم: طرح اکثریت ملی بهترین راه برای حل مشکلات است
بسیج نماد اقتدار و صلابت ملی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 شهریور 1397 ساعت 19:122018-09-18سياسي

بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی


بسیج برای تمامی موارد مشکل در سطح ملی، همچون انرژی نهفته ای است که نظام در مواقع مقتضی دست نیاز به سوی آن دراز می کند و همواره نیز در استفاده از بسیج به موفقیت های بزرگ و درخشانی نایل آمده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه اطلاع رسانی آینده روشن به نقل از خبرگزاری فارس- نهادهایی که در یک حکومت شکل می گیرد، متناسب با هویت و اهداف آن است و بسیج در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دقیقاً بر همین اساس به وجود آمده است، بدین معنا که هم هویت این نظام و هم اهداف آن، هر دو اسلامی و مکتبی است و بنابراین متکی به مردم است و چون چنین است پس یک نظام مردمی است و چون مردمی است، طبیعی است که نهادی همچون بسیج نیز در آن شکل بگیرد.

به بیان دیگر، مردم سالاری این نظام برخاسته از دینی بودن آن است.

این اسلام است که به مردم بها می دهد و چون نظام، اسلامی است، پس مردمی نیز هست.

در واقع، احترام و کرامتی که نظام جمهوری اسلامی برای مردم قائل است، مضاعف و در سطحی متعالی است، زیرا برای خدا و کرامتی که خدا برای مردم قائل شده، به آنان احترام می گذارد و به حساب شان می آورد و این بسیار تفاوت دارد با نظام هایی که صرفاً به مردم خود نیاز دارند و می کوشند به مردم بها دهند.

به هر روی، هویت نظام ما اسلامی است، پس مردمی نیز هست.

اما احترامی که خداوند به مردم نهاده، چیست و به چه معناست؟ این احترام، یکی به لحاظ غایت و هدف خلقت آنان است و یکی نیز به لحاظ رسالت پیامبران است.

هدف خلقت انسان، رسیدن به کمال و خدایی شدن آنان است (که مظهر اسمأ و صفات او شوند) و رسالت پیامبران نیز تربیت انسان و رساندن آنان به آن هدف متعالی است.

از آن جا که خداوند می خواهد انسان به هدف خلقت خود برسد، برای او پیامبر و امام قرار می دهد و برای این که این هدف در سطحی فراگیر محقق شود، پیامبر و امام باید حکومت تشکیل دهند.

از سویی دیگر، این زمین تماماً باید روزی جایگاه تحقق دین خدا و حکومت مستضعفان گردد.

تمام این حقایق روشن می کند که خداوند برای انسان، احترام و کرامتی فوق العاده قائل است.

از این روست که اولاً باید برای او دین قرار دهد؛ ثانیاً این دین، برای انسان، حکومت درست کند و هدف متعالی حکومت نیز تربیت انسان و نیل به هدف آفرینش اوست و ثالثاً این هدف باید برای همه انسان ها محقق گردد.

از این جاست که می گوییم مردمی بودن این حکومت بسیار بالاتر از نظام های دیگر است و از دینی بودن آن سرچشمه می گیرد.

حقیقت دیگری که از این بحث روشن می گردد، نادانی کسانی است که همواره میان جمهوریت و اسلامیت نظام تفکیک قائل شده و به خیال خود بر طبل جمهوریت می کوبند و چنین القا می کنند که نظام اسلامی به مردم بها نمی دهد، حقوق آنان را استیفا نمی کند، برای آنان کرامت قائل نمی شود و.

! یعنی به گونه ای وانمود می کنند که چون نظام، اسلامی است و بر اسلامی بودنِ آن تاکید می شود، پس نسبت به حقوق انسان ها کم توجهی می شود.

آنان در واقع چنین می پندارند که جمهوریت و اسلامیت به مثابه کفه های یک ترازوست که اگر بر ارزش های اسلامی تاکید گردد، از حقوق جمهوریت کاسته شده است! در حالی که این دو مفهوم در اسلام، در یک تمثیل، همچون درخت و میوه آن است.

هرچه نسبت به سلامت، اقتدار، عظمت و مراقبت از این درخت بیشتر تاکید شود و به ریشه آن رسیدگی گردد، بدیهی است که میوه های آن نیز بیشتر، رسیده تر و گواراتر خواهد شد و به یک معنا، توجه به اصل درخت عیناً توجه به میوه آن است.

* اهداف تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران براساس آن چه گفتیم، تشکیل بسیج در نظام جمهوری اسلامی ایران ، یک حرکت طبیعی و ضروری تلقی می شود زیرا از دل نظام مردمی است که نهاد مردمی می جوشد.

بعد از تبیین حقیقتی که متذکر شدیم، اکنون بنگریم هدف های عمده تشکیل بسیج چیست.

برای این اهداف، مصادیق متعددی را می توان برشمرد که ما به برخی از آنها اشاره می کنیم.

ابتدا باید بگوییم که به این اهداف ممکن است از دریچه های مختلفی همچون نظامی، فرهنگی اجتماعی و.

بنگریم.

الف: اهداف نظامی 1- گسترش مشارکت مردمی در دفاع و امنیت اگر یک نظام، مردمی شد، قطعاً علاوه بر نهادهای نظامی آن کشور همچون ارتش و سپاه (در جمهوری اسلامی ایران)، باید برای تامین دفاع و امنیت پایدار و مستحکم در آن، بدنه نظام، یعنی مردم را نیز یکی از ارکان اصلی قرار دهیم.

مشارکت مردمی در امنیت و دفاع کشور (کشوری که دشمنانی در سطح جهانی دارد و اکثر دنیا به گونه ای با آن دشمن هستند) امری حیاتی و بسیار جدی است.

تجربه هشت سال دفاع مقدس دلیلی واضح بر این مسئله است که ما را از ذکر هر دلیلی بی نیاز می گرداند.

تشکیل بسیج، به این مشارکت تحقق می بخشد.

آن را گسترده می کند و احساس مسئولیت در جهت دفاع از کشور و ایجاد امنیت برای آن را در مردم زنده می سازد.

در واقع، حفظ امنیت فراگیر و پایدار در یک نظام مردمی به وسیله خود مردم امکان پذیر خواهد بود.

2- ایجاد آمادگی دفاعی و تقویت بازدارنده مشارکت مردمی در دفاع، منجر به ایجاد آمادگی دفاعی و آن نیز موجب تقویت بازدارندگی خواهد شد.

در واقع، نسبتی مستقیم میان مشارکت مردمی، آمادگی دفاعی مردمی و تقویت قدرت بازدارنده برقرار است، به طوری که به ترتیب، هریک سبب ایجاد و افزایش دیگری می شود.

بدون مشارکت، آمادگی و بدون آن، قدرت بازدارندگی به وجود نخواهد آمد.

هرچند تجهیز به سلاح های مدرن نیز عنصری مهم در قدرت بازدارندگی است، اما اولاً این سلاح ها بدون پشتیبانی مردمی از یک حکومت و آمادگی آنان برای دفاع، شرط کافی برای بازدارندگی نخواهد بود؛ چنانکه وجود سلاح های قوی و مدرن در بسیاری از کشورهای عربی و غیر آن، به دلیل عدم مردمی بودن حکومت آنان و عدم آمادگی مردم، هرگز ذره ای ترس در وجود دشمنان ایجاد نمی کند و عامل بازدارنده دشمن از تعرض به حساب نمی آید و ثانیاً دشمنان جهانی ما از لحاظ سلاح چیزی کمتر از ما ندارند.

بنابر این، آمادگی مردم برای دفاع و مبارزه است که در کنار سلاح، دشمن را به تامل وامی دارد و کشور را از تعرض آنان مصونیت می بخشد.

3- حمایت و پشتیبانی از نیروهای پنجگانه سپاه هدف نظامی دیگر از تشکیل بسیج، پشتیبانی و حمایت از نیروهای پنجگانه سپاه است.

بسیج در واقع پشتوانه سپاه در همه ابعاد آن به شمار می رود.

تنها، نیروی زمینی سپاه نیست که از بسیج به عنوان منبعی تغذیه کننده استفاده می کند؛ نیروهای دیگر سپاه نیز برای تقویت یگان خویش نیازمند نیروهای مردمی هستند و بسیج نیز در این بعد به خوبی به یاری آنان شتافته است.

ب: اهداف اجتماعی 1- تقویت وحدت و همبستگی ملی نفس تشکیل بسیج، این استعداد را در درون خود دارد که وحدت و همبستگی ملی را تقویت کند؛ زیرا بسیج در حقیقت پیوستن قطرات پراکنده به یکدیگر و ایجاد رودی خروشان و فزونی بخشیدن به اقتدار و وحدت مردم در سطح ملی است.

در واقع شایسته تر این است که این ثمره بزرگ برای بسیج را تحت عنوان اهداف ملی تعریف کنیم؛ زیرا برای این رودخانه مواج و پرخروش، مبدای جز خود مردم نمی توان پیدا کرد و مردم هم که تمامی ندارند! سازمان بسیج در این میان نقش هسته مرکزی بزرگی را دارد که استعداد افزونی و بزرگ تر شدن را دارد و دایره های هم مرکز و گسترده تری از مردم را تشکیل دهد.

این هویت و ظرفیت مردمی بسیج، ترجمه دیگری از همان همبستگی ملی است.

هرچند اعتقادات پاک و زلال مردم مسلمان ایران، زمینه بسیار مهم و مناسبی برای تقویت و همبستگی ملی به شمار می رود و این هدف بزرگ صرفاً و لزوماً به وسیله اعضای بسیج تحقق نمی پذیرد، اما روشن است که سازمان بسیج بستر لازم و آماده ای برای به وجود آمدن موجی به بزرگی ملت و اتحاد و همبستگی آنان درقبال آرمان های انقلاب است.

2- کمک به دفاع غیرنظامی و مقابله با حوادث وبلایای طبیعی و غیرطبیعی نظام اسلامی ما شیرینی وجود بسیج را تنها در بعد نظامی و جبهه و جنگ، نچشیده است، بلکه تاکنون میدان های متعددی پیش آمده است که حلاوت خدمتگزاری بسیج در آنها، کام مردم را شیرین کرده است.

سازندگی، آموزش، بهداشت و برخی زمینه های دیگر را از جمله ابعاد این خدمتگزاری باید به شمار آورد.

بسیج تاکنون خدمات متعددی در این عرصه در کارنامه درخشان خود به ثبت رسانده است.

خدمت های بسیار ارزشمند سازندگی در نقاط دورافتاده و شهرها و روستاهای کشور، کمک رسانی به روستاییان، درختکاری در موارد متعدد، اجرای طرح های ملی واکسیناسیون علیه بیماریهای مختلف، کمک رسانی به مردم زلزله زده بم و کرمانشاه و .

، طرح سرشماری، امنیت شهری، خود نمونه هایی از این قبیل به شمار می آید.

به طور کلی (بجز دفاع نظامی)، بسیج برای تمامی موارد مشکل در سطح ملی، همچون انرژی نهفته ای است که نظام در مواقع مقتضی دست نیاز به سوی آن دراز می کند و همواره نیز در استفاده از بسیج به موفقیت های بزرگ و درخشانی نایل آمده است.

ج: اهداف فرهنگی اگر بسیج را برآمده از تفکر فرهنگی نظام بدانیم، تعمیق و گسترش تفکر بسیجی را در حقیقت باید در راستای تثبیت، تعمیق و نشر فرهنگ اسلام و انقلاب اسلامی تلقی کنیم.

بسیج نیرویی است که به منظور حفظ و بقای دستاوردهای انقلاب به وجود آمده است و چون انقلاب براساس تحول فرهنگی مردم مسلمان ایران شکل گرفته، پس باید اذعان کرد که بسیج حافظ و نگاهبان فرهنگ ناب اسلام است و تفکر بسیجی جز تقویت بنیه فرهنگی اسلام و انقلاب، هویت و ماموریت دیگری ندارد.

امام خمینی(ره) خود، در توصیف بسیج از فضیلت ها و ویژگی های بلندی نام می برد که پایه های اصلی فرهنگ اسلام ناب را تشکل می دهند.

امام بسیج را شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری می داند که شکوفه های آن بوی بهار وصل، طراوت یقین و حدیث عشق می دهد.

امام، بسیج را مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی وصف می کند که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند.

امام بسیجیان، بسیج را میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی معرفی کرده است که تربیت یافتگان آن، نام و نشان در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.

بسیج در نظر امام، لشکر مخلص خداست که تمامی مجاهدان از اول تا آخر، دفتر تشکل آن را امضا کرده اند.

اینها همه، فضیلت های اخلاقی، ارزش های انسانی و شاکله یک فرهنگ متعالی و انسان ساز، آن هم در این دنیایی است که حکومت ها و انسان ها در مسابقه ظلم و مادیت و پول پرستی و تجاوز با یکدیگر مسابقه گذاشته اند!امام از آن تفکر بسیجی دم می زند که هیچ حادثه ای نمی تواند یک ملت متصف به ارزش های بسیجی را به زانو درآورد، و در غیر این صورت باید هر روز منتظر حادثه بود؛ حادثه ای که کافی است تا یک نظام را از پای درآورد.

امام در این زمینه فرموده است: باید برای شکستن امواج توفان ها و فتنه ها و جلوگیری از سیل آفت ها به سلاح پولادین صبر و ایمان مسلح شویم.

ملتی که در خط اسلام ناب محمدی(ص) و مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجرگرایی و مقدس نمایی است، باید همه افرادش بسیجی باشند و فنون نظامی و دفاعی لازم را بدانند؛ چرا که در هنگامه خطر، ملتی سربلند و جاوید است که اکثریت آن آمادگی های لازم رزمی را داشته باشند.

خلاصه کلام، اگر بر کشوری نوای دلنشین بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید، والا باید هر لحظه منتظر حادثه ماند.

(پیام امام، 2/9/67)هرچند امام عزیز در نهایت، نتیجه می گیرد که ملت بسیجی باید آماده دفاع نظامی باشد، اما پایه ها و مایه های آن را صبر و ایمان و مبارزه با پول پرستی و تحجر می داند؛ یعنی اگر ملتی به لحاظ معنوی و فرهنگی آماده و خودساخته بود، چنین ملتی می تواند در بعد نظامی بدرخشد و اجازه تعرض به هیچ دشمنی را ندهد والا بدون داشتن پشتوانه ای آن سان، هرگز در این بعد نیز موفق نخواهد بود.

تفکر بسیجی در حقیقت تفکر فرهنگی است؛ تفکری که فرهنگ اسلام ناب را در همه ابعاد زندگی فرد و جامعه گسترش می دهد و به جامعه حیات می بخشد.

جامعه ای که زنده و دارای حیات شد، تحرک هم خواهد داشت؛ درایت و تعقل را نیز دارا خواهد بود؛ به دفاع بها خواهد داد و به قدرت و سیاست و رشد و پیشرفت هم خواهد اندیشید؛ زیرا اینها همه نشانه های یک واحد زنده است، والا اگر کسی یا جامعه ای زنده نبود، با او هر کاری، از جمله به بردگی کشیدن، می توان انجام داد.

در پایان باید گفت حفظ امنیت فراگیر و پایدار در یک نظام مردمی به وسیله خود مردم امکان پذیر خواهد بود و بسیج در حقیقت پیوستن قطرات پراکنده به یکدیگر و ایجاد رودی خروشان و فزونی بخشیدن به اقتدار و وحدت مردم در سطح ملی است.


کلید واژه ها: مردم - نظام - اسلامی - انسان - اسلام - حکومت - جمهوری اسلامی - جمهوری - بسیج - پایگاه اطلاع رسانی - هویت - اطلاع رسانی - انرژی - تربیت - فوق العاده - مشکل - هایی - خبرگزاری - امام - انسان ها - مشکلات - موفقیت - طبیعی - گزارش - رسانی - ایران - اطلاع - تفاوت - آینده - بزرگ

آخرین اخبار سرویس:
خلاصه دیدار برایتون 1_2 چلسی

موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران / لزوم مدیریت مطلوب و هم افزایی برای جبران نارسایی ها

تصاویر/ مراسم افتتاحیه پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزوی

دادستان کشور: صنوف کامیون داران مطالبات بحقی داشتند/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

عبدالله نوری: از مردم عذرخواهی می کنم

فیلم/ اقلیم شناس آمریکایی: آنها که می گویند جنگ اقلیم نداریم، ساده لوح هستند / معرفی 10 فناوری دستکاری اقلیمی

در عصر کنونی فرصت های بی نظیری برای رشد فقه پدید آمده است

گاهی در عالم سیاست، دین فروشی می کنیم/ دیر یا زود پرده ها کنار می رود

پرونده باغات فاقد عکس هوایی، در دستور کار شورا قرار نگیرد

استخاره برای پیوستن به ارتش

آیت الله اعرافی: خلاء های بزرگی در قلمروی علوم اسلامی داریم

آیت الله فاضل لنکرانی: حوزه های علمیه را نباید تضعیف کرد/ تخریب حوزه تخریب انقلاب و نظام است

اتفاقاتی که نویدبخش بهبود وضعیت ایران هستند

حوزه به وضع موجود پژوهشی قانع نباشد/ احیای سنت های حوزوی

پنجمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه افتتاح شد

در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

نبرد رسانه ای نبرد سنگینی علیه نظام اسلامی به راه افتاده است

طلاب مباحثه را جدی بگیرند

محسن قرائتی: گاهی در عالم سیاست، دین فروشی می کنیم/ دیر یا زود پرده ها کنار می رود

وزارت صنعت استعفای معاونت امور معادن را تکذیب کرد

بزرگان و عالمان اهواز به مردم معرفی شوند

مهراب صادق نیا: دورویی افراد اصل بقای جامعه و بنای اخلاقی جامعه را تهدید می کند

لاریجانی و نمایندگان مستعفی اصفهان فردا صبح تشکیل جلسه می دهند

وزیر خارجه پاکستان: برخی، دوست ندارند که روابط خوب تهران - اسلام آباد را ببینند

وداع با پیکر فرمانده قرارگاه منطقه ای ثامن الائمه (ع)

قرائتی: چشم بسته مطلب سایت ها و فضای مجازی را نپذیرید

نشست امریکا، عربستان، پاکستان و امارات متحده با طالبان

حذف ممیزی محوری، ویژگی لایحه نظارت برپایانه های فروشگاهی

دستاوردی بزرگ از کنگره AGU برای ژیمناستیک ایران

هفتمین سالگرد شهید احمدی روشن برگزار می شود

تحریم ها به مردم ایران آسیب می زنند

چاووش اغلو: ترامپ گفت که در حال کار برای بازگرداندن گولن هستند

بخش ویژه اخبار حوزوی در شبکه استانی «اترک» راه اندازی شد

بصیرت مردم خنثی کننده فتنه های 10 ساله

شوخی جناب خان با محمدرضا احمدی +فیلم

مناظره شکوری راد و نبویان در قزوین

دادستان کل کشور: اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

لزوم تحقق تفاهمنامه های مربوط به طرح های مبارزه با مواد مخدر در خوزستان

سازمان آب و برق خوزستان به سیاست های دولت در حوزه شیلات متعهد باشد

جوانان کار را تنها در قالب کار دولتی و اداری می بیند

14 هزار خانوار جدیدتحت پوشش موردی کمیته امداد قرار می گیرند

رییس مجلس به هرمزگان سفر می کند

بانک کشاورزی ، پیشرو در فعالیت های پژوهشی

تعرض جنسی مهاجرین افغان بر دختر نابالغ آلمانی

12 دروغی که نباید به خودمان بگوییم

قول خودروسازان برای تسریع در تحویل خودروهای ثبت نامی

محسن قرائتی: سوءظن در اسلام حرام است/ گاهی در عالم سیاست، دین فروشی می کنیم/ دیر یا زود پرده ها کنار می رود و معلوم می شود دستمان خالی است

تحریم ها هرگز موثر نبوده اند

بسیج اصناف در خدمت دولت است

ارتقای رفاه اجتماعی کشور به کمک زیست فناوری

مذاکره با تلگرام به کجا رسید؟

طلاب با تزکیه نفس در دیگران اثرگذار باشند

محکومیت فیلسوفی که افسانه سرایی های صهیونیست ها را برملا کرد + فیلم

پیکر سردار «منصوری» صبح دوشنبه در مشهد تشییع می شود

رسانه ها از حاشیه به متن آمده اند

حوزه جوانان نیازمند خلاقیت است

اولین رییس جمهور زن در گرجستان سوگند یاد کرد

احیای جشنواره طنز «چرند و پرند» بعد از 12 سال

اجازه اخلال در هیچ بخشی از حمل و نقل داده نشود

تنظیم دقیق بودجه شرکت های دولتی توسط دولت و مجلس

خادمان ستاد بازسازی عتبات در قزوین تجلیل شدند

حکم رحیم مشایی تأیید شد

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزوی آغاز به کار کرد

بررسی جزییات تخلف مذاکره با تلگرام از زبان یک نماینده

پاسخگویی مستدل به شبهات دینی با تقویت بنیه علمی مبلغان

حکم رحیم مشایی تایید شد

در جستجوی راهی برای تعامل علوم انسانی و فنی

متاسفانه در صنعت خودروسازی تمام رفتار ها و گزینش ها «سیاسی» بوده است

بیمه سلامت در استقرار سیستم مدیریت کیفیت پیش گام است

دو مدال نقره و برنز برای یخ نوردان ایران در جام جهانی روسیه

همایش بین المللی ایران در گذار برگزار می شود

صحن مجلس راه های تامین منابع مورد نیاز برای واقعی کردن نرخ خرید تضمینی گندم را بررسی می کند

دادستان کل: نباید در وضعیت زندگی مردم مشکل ایجاد شود

پنج سال حبس در انتظار حکم اسفندیار رحیم مشایی

60 مرکز پژوهشی حوزوی دستاوردهای پژوهشی خود را به نمایش گذاشته اند

لاله اسکندری در کنار علی پروین

دادستان کل کشور: موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران

دادستان کشور: در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

یک مرجع تقلید: حدیث ناقص العقل بودن زنان نامعتبر و انتساب آن به پیامبر (ص) نارواست

سردار نقدی: فسادی که یک فردی متخلف در بانک یا در موسسه ای انجام می دهد، به کلیت نظام ارتباطی ندارد، چرا که نظام اسلامی این عمل را محکوم می کند

سردار نقدی: رضاخان پول نفت را به حسابش می ریخت

عذرخواهی مهناز افشار؛ هر مجازات را می پذیرم!

سرنوشت تمدید قرارداد سید حسین حسینی و استقلال در گرو این تصمیم

اجرای محمدحسین میثاقی در برنامه ای با داوری خداداد عزیزی

دادستان کل کشور: موج سواری رسانه های معاند بر مشکلات صنوف کامیون داران/ در هیچ بخشی اجازه اخلال در امر حمل و نقل داده نشود

لاریجانی و نمایندگان مستعفی اصفهان فردا صبح تشکیل جلسه می دهند/ تلاش برای حل مشکل آب اصفهان و استفعای نمایندگان

بعد از فتنه 88، نقاب از چهره برخی شخصیت های به ظاهر انقلابی کنار رفت

نشست هم اندیشی یوم الله 9 دی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گیلان برگزار شد

انتقاد نماینده تهران به انتصاب داماد رییس جمهور در وزارت صنعت

حکم اسفندیار رحیم مشایی تایید شد

عبدالله نوری: برخی افراد با نردبان اصلاحات بالا می روند و با آبروی اصلاحات بازی می کنند

سردار نقدی: رضاخان پول نفت را به حسابش می ریخت

کلیات طرح تجمعات و راه پیمایی ها تصویب شد

صحن مجلس راه های تامین منابع مورد نیاز برای واقعی کردن نرخ خرید تضمینی گندم را بررسی می کند

محسن قرائتی: سوءظن در اسلام حرام است/ گاهی در عالم سیاست، دین فروشی می کنیم/ دیر یا زود پرده ها کنار می رود و معلوم می شود دستما

خیلی از درس هایی که به ما می آموزند فایده ای ندارد

محسن قرائتی: سوءظن در اسلام حرام است/ گاهی در عالم سیاست، دین فروشی می کنیم

بررسی تشکیل بانک فرهنگیان در کمیسیون برنامه

قول مساعد خودروسازان برای تسریع در تحویل خودرو های ثبت نامی

بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی

بسیج؛ انرژی نهفته نظام برای حل مشکلات ملی