مطالب مرتبط:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: لزوم هدایت نقدینگی به سمت تولید
واکنش منتظری به دعوت نشدن سید جلال: کی روش تشخیص می دهد چه کسی بازی کند
بیماری های پنهان را با این 10 علامت روی صورتتان تشخیص دهید!
در چه صورت نماز در مکان آلوده به نجاست کودکان باطل است؟
تی شرتی که بیماری های قلبی را تشخیص می دهد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 24 شهریور 1397 ساعت 03:122018-09-14سياسي

معیارهای تشخیص حق از باطل


حوزه/ کربلا صحنه تقابل حق مداران عقل گرا بود.

حرّ بن یزید ریاحی در روز عاشورا میان دو بی نهایت خیر و شر قرار گرفت و در پرتو تدبیر و عقل سلیم، رحمانیت و نور را برگزید و سعید و شهید شد و از حوزه ولایت شیطانی به حوزه ولایت رحمانی راه یافت.

- نخستین پرسش برای انسانی حق جو، چگونگی تشخیص حق از باطل است.

شناخت هر چیز به قالب و شاقول نیاز دارد و حق نیز از این قاعده مستثنا نیست.

پس شناخت حق، معیار می طلبد.

1.

عقل نخستین معیار برای بازشناسی حق از باطل، عقل است.

خداوند انسان را موجودی متفکر آفریده و برای شناخت حق و حقیقت، عقل را به وی عطا کرده است و در سراسر قرآن همه انسان ها را به تفکر، تعقل و تدبّر فراخوانده است.

عقل در دین اسلام از جایگاه بسیار بلندی برخوردار است تا جایی که اساساً اسلام را دین عقل و فطرت می‏گویند.

گواه روشن بر عقل گرایی آیین اسلام، وجود صدها آیه از قرآن کریم و صدها روایت از حضرات معصومین: درباره عقل و نقش‏ها و کاربردهای گوناگون آن در اصول و فروع دین اسلام است؛ زیرا گذشته از این که روح آیات قرآن را استدلال‏ها و براهین عقلی تشکیل می‏دهد، ماده علم، عقل، فکر و مانند آن، نزدیک به هزار بار به صورت‏های مختلف در قرآن کریم آمده و بر آن تصریح شده است.

عقل در اصطلاح، به عقل نظری و عقل عملی تقسیم می شود.

عقل نظری، راهنمای اندیشه بشر است و عقل عملی راهبر انگیزه او.

عقل نظری نیرویی است که با آن، هست و نیست ها و باید و نبایدها درک می شوند و عقل عملی نیرویی است که بر اساس آن عمل می شود.

امام صادق7 در تبیین عقل فرمودند: مَا عُبِدَ بِهِ الرَّحْمَنُ وَ اُکْتُسِبَ بِهِ اَلْجِنَان؛ به درستی که خداوند دو حجت بر بندگانش دارد، یکی حجت ظاهری و دیگری حجت باطنی؛ اما حجت ظاهری همان رسولان و انبیا و ائمه: هستند و اما حجت باطنی، همان عقل است .

رسولان و انبیا و ائمه: به عنوان حجت ظاهری برای شکوفایی عقل انسانی مبعوث شده اند و در طول تاریخ، قدرت هایی بوده اند که مانع رشد عقلی مردم می شدند، آن ها پی درپی می آمدند تا این موانع را برطرف کنند.

شجره خبیثه بنی امیه نیز با اقدامات ظالمانه خود همین کار را کردند و امام حسین7 با قیامش به مردم توجه داد که بنی امیه به حق عمل نمی کنند و کسی که به حق عمل نمی کند، به کمال عقل نمی رسد.

آن حضرت در کلامی گهربار فرمود: لا یَکمُلُ العَقلُ إلاّ بِاتِّباعِ الحَقِّ[26]"؛ عقل جز با پیروی از حق کامل نمی شود .

بنابراین، انسان ها باید به مدد حق که از سوی پروردگار است، به تکمیل عقل و خردورزی بپردازند.

آری، کربلا صحنه تقابل حق مداران عقل گرا بود.

حرّ بن یزید ریاحی در روز عاشورا میان دو بی نهایت خیر و شر قرار گرفت و در پرتو تدبیر و عقل سلیم، رحمانیت و نور را برگزید و سعید و شهید شد و از حوزه ولایت شیطانی به حوزه ولایت رحمانی راه یافت.

از طرف دیگر، چگونه عمر بن سعد میان دو بی نهایت، بی نهایت شر، ظلمت و شیطنت را برگزید و شقی و ملعون شد.

در قیام کربلا بودند کسانی که عقل، درایت، عشق و ولایت را به هم سرشتند؛ مانند اصحاب یقظه (بیداری، بینایی و پایداری)؛ کسانی همچون زهیر بن قین ، که قیام لله کردند و ولایی شدند.

2.

قرآن کریم یکی از بهترین معیارهای شناخت حق از باطل، قرآن است.

هنگامی که شخصی اسلام را پذیرفت، به حقانیت قرآن معتقد خواهد بود، و باور خواهد داشت که هر چه قرآن کریم فرموده، حق و مطابق واقع است و باطل به قرآن کریم راه ندارد؛ چنان که خود قرآن به این نکته تصریح کرده است: از جلو رو و پشت سرش باطل به آن راه نمی‏یابد (در احکام و معارف و خبرهایش نسبت به گذشته و آینده، بطلانی رخ نمی‏دهد)، که فرو فرستاده‏ای است از سوی [خدای‏] با حکمت و ستوده .

در جامعه اسلامی هر اندیشه و روش عملی ـ در همه زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ـ که با قرآن کریم مخالف باشد، باطل خواهد بود.

3.

معصومان: سومین معیار بازشناسی حق از باطل، معصومان: هستند؛ زیرا معصوم، گفتار و رفتارش مطابق با واقع و حق است.

امام صادق7 فرمود: به خدا سوگند، ما از روی هوای نفس سخن نمی‏گوییم و به آرای شخصی خود عمل نمی‏کنیم و سخنی را نمی‏گوییم جز آن‏که ‏خدای عزّوجلّ آن را گفته است .

[31]" همچنین در تفسیر آیه g‏اِهدِنَا الصِّرَاط‏المُستَقِیمf، فرمود: به ‏خدا سوگند، ما صراط ‏مستقیم هستیم .

[32]" بر همین اساس، پیامبر گرامی اسلام9 می فرماید: عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ[33]"؛ علی7 معیار تشخیص حق از باطل است .

همچنین خطاب به امیرالمؤمنین فرمودند: المیزان میزانک؛ میزان تو میزان است [34]"؛ یعنی عقاید، اخلاق، افعال و اقوال مردم را با عقیده، خُلق، فعل و قول امام علی7 و اولاد گران قدر او می سنجند.

هر عقیده، خلق، فعل و قولی که مطابق عقیده و خُلق و افعال و اقوال آنان بود، حق است؛ وگرنه، باطل.

از این رو، امام حسین7 فرمودند: من میزان طیب و خبیثم .

اگر جامعه ای بخواهد پاک را از ناپاک جدا کند، حتماً باید با سنّت و سیرت حضرت سیدالشهدا7 ارزیابی شود و مهم ترین اثر آن حضرت7 همانا نهضت گسترده و تاریخ ساز کربلاست که مجلای عقیده صحیح، مظهر خُلق کامل و تبلور فعل درست و قول راست است.

پس همان گونه که قرآن، معیار تشخیص حق از باطل است، پیامبر9 و عترت ایشان7 معیار تشخیص حق از باطل هستند.

4.

شناخت حق در مقایسه با باطل یکی از راه های شناخت هر چیزی آگاهی و اطلاع از ویژگی های ضد آن چیز است.

جمله حکیمانه تعرف الأشیاء بأضدادها (چیزها به ضد آن شناخته می شوند) به این نکته اشاره دارد.

پس با شناخت ویژگی های هر یک از حق و باطل، می توان دیگری را شناخت.

از این رو، قرآن کریم در کنار تبیین ویژگی های حق، ویژگی های باطل را نیز گوشزد می کند و آن گاه که آثار و فواید حق را بازمی گوید، زیان و خسرانی که باطل با خود به همراه دارد، یادآور می شود: [اوست که] از آسمان آبی [به صورت باران و برف و تگرگ] فرو فرستاد؛ پس رودخانه‏هایی [هر یک] به اندازه گنجایش خود روان شدند و سیل کفی را بر روی خود برداشت و نیز از آنچه [در کوره‏ها] جهت به دست آوردن زیور و زینت یا وسایل زندگی بر آن آتش می‏افروزند [مانند خاک مخلوط معادن]، کفی است همانند کف سیل.

خداوند این چنین حق و باطل را مثل می‏زند [حقایق، آب و فلزاتند، و باطل‏ها کف‏های آن ها]؛ اما آن کف به کناری رفته، نابود می‏شود و اما آنچه مردم را سود می‏بخشد [نظیر آب‏ها و فلزات ذوب شده]، در زمین می‏ماند.

خداوند مثال‏ها را این چنین می‏زند .

بنابراین، انسان با بهره گیری از روش شناخت دو شیء متقابل از طریق بیان ویژگی های یکدیگر، می تواند به آسانی هر یک را بشناسد.

در این جا به برخی ویژگی های حق ـ که در پرتو آن می توان حق را از باطل بازشناخت ـ اشاره می کنیم.

الف) سودمندی از ویژگی هایی که قرآن کریم برای حق بیان کرده، سودمندی و اصلاح گری آن است؛ زیرا حق، امری صالح است و افزون بر صالح بودن و دوری از فساد و تباهی، موجب اصلاحات نیز می شود.

این در حالی است که باطل بر فساد و تباهی استوار است و هر چیزی را نیز به افساد و تباهی می کشاند.

خداوند در سوره عصر می فرماید: بسیاری از مردم گمان می کنند که سود می برند، در حالی که از سرمایه وجودی خویش همواره زیان می دهند؛ زیرا فرصت عمر را با سرگرمی به پاسخ گویی به نیازهای جزیی از دست می دهند و سود اصلی را فراموش می کنند؛ بنابراین، سرگرم شدن به هواهای نفسانی و پاسخ گویی به آنچه سودمندی واقعی نیست، بلکه خسران و زیان واقعی است، به عنوان باطل قلمداد شده است.

ب) مطابقت با فطرت فطرت آدمی به طور طبیعی به حق گرایش داشته، از باطل گریزان است؛ زیرا گرایش به کمال و نقص گریزی، طبیعی آدمی است و از آن جا که حق، امری کمالی است، بدان گرایش طبیعی دارد.

البته انسان هایی که فطرت و طبیعت سالم و خدادادی خویش را از دست می دهند، به سبب این که دچار بیماردلی و سنگ دلی می شوند و ماهیت خود را دست خوش تغییر جدی می سازند، از درک حق و باطل ناتوان شده، کمال و نقص را نمی شناسند و حتی به سوی باطل گرایش می یابند و آن را با تمام وجود می جویند.

پس حق همواره با فطرت و طبیعت سالم بشر مطابق است؛ از این رو، کودکان که بر فطرت و طبیعت سالم الهی هستند، آن را می شناسند و می پذیرند.

ج) ماندگاری حق ماندگار است و باطل، زایل شدنی.

آیه 18سوره انبیا به این ویژگی حق و باطل اشاره دارد: بلکه ما به سبب حق بر سر باطل می‏کوبیم تا به مغز او می‏رسد؛ پس به ناگاه باطل نابود شده است .

باطل گرچه جولانی دارد، دوام و بقایی ندارد و سرانجام این حق است که پیروز می شود.

به حسب ظاهر، امام حسین7 و لشکر باوفایش در مصاف نابرابر با اهل باطل در روز عاشورا شکست خوردند، اما پیروز میدان، در واقع، حسین7 بود که نامش جاودانه شد و بر تارک تاریخ برای همیشه خواهد درخشید.

از این رو، پس از حادثه کربلا وقتی به امام سجاد7 گفتند: چه کسی پیروز شد؟ فرمود: اگر می خواهی بدانی چه کسی پیروز شد، هنگام نماز، اذان و اقامه بگو[39]"؛ یعنی هدف از قیام حق طلبانه امام حسین7 حفظ اسلام بود که محقق شد و همه جا صدای توحید به گوش می رسد.

5.

مشاهده پنجمین معیار تشخیص حق از باطل، دیدن با چشم است.

در جامعه سخنان بسیاری درباره افراد گفته می شود، آیا انسان هرچه بشنود، باید باور کند و بگوید درست و حق است یا راهی برای باور کردن وجود دارد؟ امام علی7 در این باره می فرماید: ای مردم! هر کس برادر خود را به استواریِ دین و درستیِ راهْ شناخت، هرگز به گفته های مردم درباره او گوش نسپارد.

زنهار که گاه، تیرانداز تیر می افکند و تیرهایش به خطا می رود و سخنان بسیاری که خلاف حقیقت است، گفتار باطل تباه است و خداوند شنوا و گواه؛ هان! میان حق و باطل جز چهار انگشت، فاصله نیست.

از آن حضرت درباره معنای این سخن پرسیدند.

بسیاری از تهمت ها و شایعات باطل و دروغی که در جامعه رواج می یابد، از آن روست که افراد هرچه را می شنوند، نقل می کنند.

اگر معیار نقل را صرف شنیدن قرار ندهند، بلکه دیدن را معیار قرار دهند، بسیاری از تهمت ها و شایعات از جامعه رخت برخواهد بست.


کلید واژه ها: انسان - اسلام - قرآن - انسان ها - عاشورا - رحمانی - نخستین - کربلا - تشخیص - ولایت - یزید - امام - مردم - انگیزه - اندیشه - ماده - شهید - آیین - سعید - هایی

آخرین اخبار سرویس:
همایش «فقیه واقف» در قزوین برگزار می شود

تایید تست اخیر موشک بالستیک ایران

انجام روزانه 18 میلیون سفر در تهران

امضای تفاهم نامه «نظام فنی اجرایی مرمت» بدون «فهرست بها»

استخدام سرآشپز با سابقه، آشپز ایرانی، آشپز فرنگی در تهران

هستی شناسی از نظر وینگشتاین

پاسخ دبیر شورای اطلاع رسانی دولت به اظهارات ضرغامی/ تلگرام با حکم قضایی فیلتر شد نه دستور روحانی

برخی مسئولان فقط شنونده های خوبی هستند/ در هر مجازاتی ممکن است قاضی دچار اشتباه شده باشد

ممکن است آمریکا و رژیم صهیونیستی بعد از عراق و سوریه فتنه دیگری در منطقه ایجاد کنند

بازگشت ایران به میز مذاکره با آمریکا صرفاً یک خیال است

وثوق عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ایساکو شد

لیست بورد عالی مشورتی صلح و تیم مذاکره کننده

نمایندگان همدان: روند ریل گذاری خط همدان- تهران شتاب گیرد

دادستان تهران خبر داد احضار1700 نفر، ممنوع الخروجی 540 نفر و ممنوع المعامله بودن 136 نفر در پرونده های شعب ویژه

در بررسی قانون منع بکارگیری بازنشستگان، روح آن مخدوش نشود

برنامه مشخصی در 2دهه گذشته برای بخش تعاون وجود نداشت

افزایش حقوق کارمندان باید متناسب با درآمد دولت باشد

وثوق عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ایساکو شد

آخرین مهلت اعتبار کارت ملی قدیمی

اردبیل تنها مرکز پرورش ملکه زنبور عسل در شمالغرب کشور

مبادله لیست اسرا و بازداشتی ها میان هیات های حاضر در مذاکرات یمن

دیدار فرماندهان مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان

دعوت مطهری از مجلس خبرگان برای حل یک موضوع

احضار1700 نفر در پرونده های شعب ویژه اقتصادی/ 540 نفر ممنوع الخروج شدند

ویدئو / اختتامیه هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی

وثوق قائم مقام ایساکو شد

آخرین مهلت ارسال آثار به جایزه جهانی کتاب نهج البلاغه

رحمانی فضلی بر تقویت اعتماد عمومی و انتقاد کارشناسانه تاکید کرد

صدور50 فقره کیفرخواست در پرونده ارزی

نجات خانواده 9 نفره توسط دریابانان گناوه

نقطه ضعف عکاسان تئاتر

با حکم سردار غیب پرور رییس سازمان بسیج سازندگی و معاون اجتماعی بسیج منصوب شدند

غلامی به عنوان معاون هماهنگ کننده سازمان بسیج مستضعفین معرفی شد

خداوند را می توان از دریچه دوربین عکاسی نشان داد

دادستان تهران خبر داد احضار1700 نفر، ممنوع الخروجی 540 نفر، ممنوع المعامله بودن 136 نفر در پرونده های شعب ویژه

چرا دانشگاه تربیت مدرس باید تریبون بزرگترین برنامه ضد انقلابی در سطح دانشگاه های تهران باشد؟!/ مشکل از رییس دانشگاه است

نشست خبری سعید ناجی سرپرست استانداری سمنان

واکنش رشید داوودی به انتشار عکس احمد خمینی در صفحه اول یک روزنامه: به نام پسر علیه پدر!

رحمانی فضلی: دمیدن بر امواج ناامیدی به همه لطمه می زند؛ وزیر یا خبرنگار هیچ کدام نمی توانند کاری کنند

نشست دستگاه های نظارتی درباره نحوه اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان

معاون پارلمانی وزارت کشور هیچ نسبت سببی و نسبی با من ندارد/ هیچ حکومتی بدون انتقاد باقی نمی ماند

اعتراض ها به تقلب در انتخابات مجلس افغانستان

تشریح برنامه های چهارمین اجلاسیه استانی نماز

سیاست های هلال احمر در حوزه داوطلبی نیازمند پوست اندازی است

مراسم تودیع و معارفه معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

چه کسی اسلام را نمی فهمد آقای روحانی!

بزرگ ترین مرکز آموزشی فرهنگی دانش آموزی اصفهان به بهره برداری رسید

کهف الشهدا

باید مردم را برای مواجهه مطمئن با شرایط مختلف آماده کنیم

متجاوزان دست از حملات و جنایت علیه بشریت بردارند

زمان توقف کالا در بنادر باید کاهش پیدا کند

دیدار یک مقام ایرانی با رییس گذرگاه های مرزی عراق

امینی: اصلاحات را اصلاح طلب واقعی باید انجام دهد نه فرصت طلب

پژمانفر: به تعاملات شفاف و تنگاتنگ نمایندگان با مردم نیاز داریم

ترانزیت بیش از 2 میلیون بشکه نفت در دریای خزر

رحمانی فضلی: دمیدن بر امواج ناامیدی به همه لطمه می زند

فیروزآبادی: قانون گذاری ارزهای رمز پایه در مرحله بررسی مجلس

واکنش ظریف به تست موشکی ایران: هیچ ممنوعیتی برای تست نداریم

کریمی قدوسی نماینده های برانداز را معرفی کرد: مطهری بعلاوه 67 نفر !

دوره فرهنگی بصیرتی اساتید حوزه خراسان شمالی برگزار می شود

جامعه دانشجویی اسیر بازی جریان های سیاسی نشود

نیمی از مدارس کشور نیازمند نوسازی و مقاوم سازی است

مطهری: بخشی از حکومت کارهایی کرد که برجام به سرانجام نرسد

تاکید معاون حقوقی قوه قضاییه بر حمایت از فعالان اقتصادی

نقش زنان در خانواده و اجتماع

نامه یک تشکل دانشجویی به سازمان ملل درباره حوادث اخیر فرانسه

فعالیت سه معاونت نظارتی در دادسرای تهران/ احضار1700 نفر و صدور 73 فقره کیفرخواست در پرونده های شعب ویژه

در پیامی امیر موسوی درگذشت والده فرمانده دافوس ارتش را تسلیت گفت

مدیرعامل موسسه کودکان هوشمند خبر داد اعزام 35 کودک و نوجوان ایرانی به مسابقات بین المللی محاسبات ذهنی با چرتکه

قاضی زاده در گفت وگو با فارس خبر داد نشست دستگاه های نظارتی درباره نحوه اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان

باید عدالت آموزشی به معنای واقعی برقرار شود/ برگزاری اولین دوره جشنواره دانشجویی نشاط در دانشکده دندانپزشکی

سلبریتی ها و نخبگان در شهر برگ

سرمایه های اجتماعی شهرها فارغ از نگاه سیاسی به کار گرفته شود

70 درصد چاپ آگهی ادارات به روزنامه های محلی واگذار شود

مازندران دارای امنیت مناسب و برکات الهی است

عوامل انفجار تروریستی چابهار دستگیر شدند/ بودجه امنیت مرزها پنج برابر می شود

استتار ماهرانه پروانه +عکس

عکس/ رابعه اسکویی در مراسم تشییع پیکر پیام صابری

محمدعلی نجفی، رییس کمیسیون اقتصادی هلال احمر شد

برگزاری طرح « دوشنبه ها با کتاب » در مسجد جامع نیشابور

معاون اول رییس جمهور بندرعباس را به مقصد تهران ترک کرد

وثوق عضو هیات مدیره و قائم مقام شرکت ایساکو شد

گزارش: بن بست انتخابات در افغانستان

دیدار فرمانده مرزبانی جمهوری اسلامی ایران با رییس جمهورآذربایجان

تأکید رحمانی ‎فضلی بر ضرورت امیدآفرینی و تقویت اعتماد عمومی توسط رسانه ها

خداوند را می توان از دریچه دوربین عکاسی نشان داد

رحمانی فضلی: دمیدن بر امواج ناامیدی به همه لطمه می زند؛ وزیر یا خبرنگار هیچ کدام نمی توانند کاری کنند

وزیر کشور در واکنش به برخی شایعات: «سامانی» هیچ نسبت سببی و نسبی با من ندارد

چرا دانشگاه تربیت مدرس باید تریبون بزرگترین برنامه ضد انقلابی در سطح دانشگاه های تهران باشد؟!

در نشست امروز کمیته ویژه مقرر شد تشکیل کارگروه بازنگری در قانون بازنشستگان/ مکاتبات با دستگاه ها برای جمع بندی نهایی

نمایشگاه محصولات روستایی در شهرری گشایش یافت

پایه های فکری و عقیدتی جوانان را مستحکم کنیم

مطهری: بخشی از حکومت کارهایی کرد که برجام به سرانجام نرسد

مسدود کردن 85 حلقه چاه غیر مجاز درمهاباد

ماجرای دیدار شب گذشته قالیباف و رییسی چه بود؟

آقای حجاریان! مردم اسباب بازی ما نیستند

دارایی موسسات مالی در حال شناسایی و فروش است

سالانه 4 هزار نفر در کشور در اثر سومصرف مواد مخدر می میرند

مروری بر اخبار معارفی رسانه ها/ زنگ آسمانی مدارس رونمایی شد

امضای تفاهم نامه «نظام فنی اجرایی مرمت» بدون «فهرست بها»

معیارهای تشخیص حق از باطل

معیارهای تشخیص حق از باطل