مطالب مرتبط:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: لزوم هدایت نقدینگی به سمت تولید
واکنش منتظری به دعوت نشدن سید جلال: کی روش تشخیص می دهد چه کسی بازی کند
بیماری های پنهان را با این 10 علامت روی صورتتان تشخیص دهید!
در چه صورت نماز در مکان آلوده به نجاست کودکان باطل است؟
تی شرتی که بیماری های قلبی را تشخیص می دهد!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 24 شهریور 1397 ساعت 04:122018-09-14سياسي

معیارهای تشخیص حق از باطل


حوزه/ کربلا صحنه تقابل حق مداران عقل گرا بود.

حرّ بن یزید ریاحی در روز عاشورا میان دو بی نهایت خیر و شر قرار گرفت و در پرتو تدبیر و عقل سلیم، رحمانیت و نور را برگزید و سعید و شهید شد و از حوزه ولایت شیطانی به حوزه ولایت رحمانی راه یافت.

- نخستین پرسش برای انسانی حق جو، چگونگی تشخیص حق از باطل است.

شناخت هر چیز به قالب و شاقول نیاز دارد و حق نیز از این قاعده مستثنا نیست.

پس شناخت حق، معیار می طلبد.

1.

عقل نخستین معیار برای بازشناسی حق از باطل، عقل است.

خداوند انسان را موجودی متفکر آفریده و برای شناخت حق و حقیقت، عقل را به وی عطا کرده است و در سراسر قرآن همه انسان ها را به تفکر، تعقل و تدبّر فراخوانده است.

عقل در دین اسلام از جایگاه بسیار بلندی برخوردار است تا جایی که اساساً اسلام را دین عقل و فطرت می‏گویند.

گواه روشن بر عقل گرایی آیین اسلام، وجود صدها آیه از قرآن کریم و صدها روایت از حضرات معصومین: درباره عقل و نقش‏ها و کاربردهای گوناگون آن در اصول و فروع دین اسلام است؛ زیرا گذشته از این که روح آیات قرآن را استدلال‏ها و براهین عقلی تشکیل می‏دهد، ماده علم، عقل، فکر و مانند آن، نزدیک به هزار بار به صورت‏های مختلف در قرآن کریم آمده و بر آن تصریح شده است.

عقل در اصطلاح، به عقل نظری و عقل عملی تقسیم می شود.

عقل نظری، راهنمای اندیشه بشر است و عقل عملی راهبر انگیزه او.

عقل نظری نیرویی است که با آن، هست و نیست ها و باید و نبایدها درک می شوند و عقل عملی نیرویی است که بر اساس آن عمل می شود.

امام صادق7 در تبیین عقل فرمودند: مَا عُبِدَ بِهِ الرَّحْمَنُ وَ اُکْتُسِبَ بِهِ اَلْجِنَان؛ به درستی که خداوند دو حجت بر بندگانش دارد، یکی حجت ظاهری و دیگری حجت باطنی؛ اما حجت ظاهری همان رسولان و انبیا و ائمه: هستند و اما حجت باطنی، همان عقل است .

رسولان و انبیا و ائمه: به عنوان حجت ظاهری برای شکوفایی عقل انسانی مبعوث شده اند و در طول تاریخ، قدرت هایی بوده اند که مانع رشد عقلی مردم می شدند، آن ها پی درپی می آمدند تا این موانع را برطرف کنند.

شجره خبیثه بنی امیه نیز با اقدامات ظالمانه خود همین کار را کردند و امام حسین7 با قیامش به مردم توجه داد که بنی امیه به حق عمل نمی کنند و کسی که به حق عمل نمی کند، به کمال عقل نمی رسد.

آن حضرت در کلامی گهربار فرمود: لا یَکمُلُ العَقلُ إلاّ بِاتِّباعِ الحَقِّ[26]"؛ عقل جز با پیروی از حق کامل نمی شود .

بنابراین، انسان ها باید به مدد حق که از سوی پروردگار است، به تکمیل عقل و خردورزی بپردازند.

آری، کربلا صحنه تقابل حق مداران عقل گرا بود.

حرّ بن یزید ریاحی در روز عاشورا میان دو بی نهایت خیر و شر قرار گرفت و در پرتو تدبیر و عقل سلیم، رحمانیت و نور را برگزید و سعید و شهید شد و از حوزه ولایت شیطانی به حوزه ولایت رحمانی راه یافت.

از طرف دیگر، چگونه عمر بن سعد میان دو بی نهایت، بی نهایت شر، ظلمت و شیطنت را برگزید و شقی و ملعون شد.

در قیام کربلا بودند کسانی که عقل، درایت، عشق و ولایت را به هم سرشتند؛ مانند اصحاب یقظه (بیداری، بینایی و پایداری)؛ کسانی همچون زهیر بن قین ، که قیام لله کردند و ولایی شدند.

2.

قرآن کریم یکی از بهترین معیارهای شناخت حق از باطل، قرآن است.

هنگامی که شخصی اسلام را پذیرفت، به حقانیت قرآن معتقد خواهد بود، و باور خواهد داشت که هر چه قرآن کریم فرموده، حق و مطابق واقع است و باطل به قرآن کریم راه ندارد؛ چنان که خود قرآن به این نکته تصریح کرده است: از جلو رو و پشت سرش باطل به آن راه نمی‏یابد (در احکام و معارف و خبرهایش نسبت به گذشته و آینده، بطلانی رخ نمی‏دهد)، که فرو فرستاده‏ای است از سوی [خدای‏] با حکمت و ستوده .

در جامعه اسلامی هر اندیشه و روش عملی ـ در همه زمینه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ـ که با قرآن کریم مخالف باشد، باطل خواهد بود.

3.

معصومان: سومین معیار بازشناسی حق از باطل، معصومان: هستند؛ زیرا معصوم، گفتار و رفتارش مطابق با واقع و حق است.

امام صادق7 فرمود: به خدا سوگند، ما از روی هوای نفس سخن نمی‏گوییم و به آرای شخصی خود عمل نمی‏کنیم و سخنی را نمی‏گوییم جز آن‏که ‏خدای عزّوجلّ آن را گفته است .

[31]" همچنین در تفسیر آیه g‏اِهدِنَا الصِّرَاط‏المُستَقِیمf، فرمود: به ‏خدا سوگند، ما صراط ‏مستقیم هستیم .

[32]" بر همین اساس، پیامبر گرامی اسلام9 می فرماید: عَلِیٌّ مَعَ الْحَقِّ وَ الْحَقُّ مَعَ عَلِیٍّ[33]"؛ علی7 معیار تشخیص حق از باطل است .

همچنین خطاب به امیرالمؤمنین فرمودند: المیزان میزانک؛ میزان تو میزان است [34]"؛ یعنی عقاید، اخلاق، افعال و اقوال مردم را با عقیده، خُلق، فعل و قول امام علی7 و اولاد گران قدر او می سنجند.

هر عقیده، خلق، فعل و قولی که مطابق عقیده و خُلق و افعال و اقوال آنان بود، حق است؛ وگرنه، باطل.

از این رو، امام حسین7 فرمودند: من میزان طیب و خبیثم .

اگر جامعه ای بخواهد پاک را از ناپاک جدا کند، حتماً باید با سنّت و سیرت حضرت سیدالشهدا7 ارزیابی شود و مهم ترین اثر آن حضرت7 همانا نهضت گسترده و تاریخ ساز کربلاست که مجلای عقیده صحیح، مظهر خُلق کامل و تبلور فعل درست و قول راست است.

پس همان گونه که قرآن، معیار تشخیص حق از باطل است، پیامبر9 و عترت ایشان7 معیار تشخیص حق از باطل هستند.

4.

شناخت حق در مقایسه با باطل یکی از راه های شناخت هر چیزی آگاهی و اطلاع از ویژگی های ضد آن چیز است.

جمله حکیمانه تعرف الأشیاء بأضدادها (چیزها به ضد آن شناخته می شوند) به این نکته اشاره دارد.

پس با شناخت ویژگی های هر یک از حق و باطل، می توان دیگری را شناخت.

از این رو، قرآن کریم در کنار تبیین ویژگی های حق، ویژگی های باطل را نیز گوشزد می کند و آن گاه که آثار و فواید حق را بازمی گوید، زیان و خسرانی که باطل با خود به همراه دارد، یادآور می شود: [اوست که] از آسمان آبی [به صورت باران و برف و تگرگ] فرو فرستاد؛ پس رودخانه‏هایی [هر یک] به اندازه گنجایش خود روان شدند و سیل کفی را بر روی خود برداشت و نیز از آنچه [در کوره‏ها] جهت به دست آوردن زیور و زینت یا وسایل زندگی بر آن آتش می‏افروزند [مانند خاک مخلوط معادن]، کفی است همانند کف سیل.

خداوند این چنین حق و باطل را مثل می‏زند [حقایق، آب و فلزاتند، و باطل‏ها کف‏های آن ها]؛ اما آن کف به کناری رفته، نابود می‏شود و اما آنچه مردم را سود می‏بخشد [نظیر آب‏ها و فلزات ذوب شده]، در زمین می‏ماند.

خداوند مثال‏ها را این چنین می‏زند .

بنابراین، انسان با بهره گیری از روش شناخت دو شیء متقابل از طریق بیان ویژگی های یکدیگر، می تواند به آسانی هر یک را بشناسد.

در این جا به برخی ویژگی های حق ـ که در پرتو آن می توان حق را از باطل بازشناخت ـ اشاره می کنیم.

الف) سودمندی از ویژگی هایی که قرآن کریم برای حق بیان کرده، سودمندی و اصلاح گری آن است؛ زیرا حق، امری صالح است و افزون بر صالح بودن و دوری از فساد و تباهی، موجب اصلاحات نیز می شود.

این در حالی است که باطل بر فساد و تباهی استوار است و هر چیزی را نیز به افساد و تباهی می کشاند.

خداوند در سوره عصر می فرماید: بسیاری از مردم گمان می کنند که سود می برند، در حالی که از سرمایه وجودی خویش همواره زیان می دهند؛ زیرا فرصت عمر را با سرگرمی به پاسخ گویی به نیازهای جزیی از دست می دهند و سود اصلی را فراموش می کنند؛ بنابراین، سرگرم شدن به هواهای نفسانی و پاسخ گویی به آنچه سودمندی واقعی نیست، بلکه خسران و زیان واقعی است، به عنوان باطل قلمداد شده است.

ب) مطابقت با فطرت فطرت آدمی به طور طبیعی به حق گرایش داشته، از باطل گریزان است؛ زیرا گرایش به کمال و نقص گریزی، طبیعی آدمی است و از آن جا که حق، امری کمالی است، بدان گرایش طبیعی دارد.

البته انسان هایی که فطرت و طبیعت سالم و خدادادی خویش را از دست می دهند، به سبب این که دچار بیماردلی و سنگ دلی می شوند و ماهیت خود را دست خوش تغییر جدی می سازند، از درک حق و باطل ناتوان شده، کمال و نقص را نمی شناسند و حتی به سوی باطل گرایش می یابند و آن را با تمام وجود می جویند.

پس حق همواره با فطرت و طبیعت سالم بشر مطابق است؛ از این رو، کودکان که بر فطرت و طبیعت سالم الهی هستند، آن را می شناسند و می پذیرند.

ج) ماندگاری حق ماندگار است و باطل، زایل شدنی.

آیه 18سوره انبیا به این ویژگی حق و باطل اشاره دارد: بلکه ما به سبب حق بر سر باطل می‏کوبیم تا به مغز او می‏رسد؛ پس به ناگاه باطل نابود شده است .

باطل گرچه جولانی دارد، دوام و بقایی ندارد و سرانجام این حق است که پیروز می شود.

به حسب ظاهر، امام حسین7 و لشکر باوفایش در مصاف نابرابر با اهل باطل در روز عاشورا شکست خوردند، اما پیروز میدان، در واقع، حسین7 بود که نامش جاودانه شد و بر تارک تاریخ برای همیشه خواهد درخشید.

از این رو، پس از حادثه کربلا وقتی به امام سجاد7 گفتند: چه کسی پیروز شد؟ فرمود: اگر می خواهی بدانی چه کسی پیروز شد، هنگام نماز، اذان و اقامه بگو[39]"؛ یعنی هدف از قیام حق طلبانه امام حسین7 حفظ اسلام بود که محقق شد و همه جا صدای توحید به گوش می رسد.

5.

مشاهده پنجمین معیار تشخیص حق از باطل، دیدن با چشم است.

در جامعه سخنان بسیاری درباره افراد گفته می شود، آیا انسان هرچه بشنود، باید باور کند و بگوید درست و حق است یا راهی برای باور کردن وجود دارد؟ امام علی7 در این باره می فرماید: ای مردم! هر کس برادر خود را به استواریِ دین و درستیِ راهْ شناخت، هرگز به گفته های مردم درباره او گوش نسپارد.

زنهار که گاه، تیرانداز تیر می افکند و تیرهایش به خطا می رود و سخنان بسیاری که خلاف حقیقت است، گفتار باطل تباه است و خداوند شنوا و گواه؛ هان! میان حق و باطل جز چهار انگشت، فاصله نیست.

از آن حضرت درباره معنای این سخن پرسیدند.

بسیاری از تهمت ها و شایعات باطل و دروغی که در جامعه رواج می یابد، از آن روست که افراد هرچه را می شنوند، نقل می کنند.

اگر معیار نقل را صرف شنیدن قرار ندهند، بلکه دیدن را معیار قرار دهند، بسیاری از تهمت ها و شایعات از جامعه رخت برخواهد بست.


کلید واژه ها: انسان - اسلام - قرآن - انسان ها - عاشورا - رحمانی - نخستین - کربلا - تشخیص - ولایت - یزید - امام - مردم - انگیزه - اندیشه - ماده - شهید - آیین - سعید - هایی

آخرین اخبار سرویس:
فلاحت پیشه: همکاری نکردن با FATF به معنای انزوای ایران است

واکنش مقتدی صدر به حمله تروریستی اهواز

حضور تاثیرگذار در نیویورک، پایان تشکیک ها

محکومیت ده ها عضو اخوان المسلمین مصر به حبس ابد

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه

نماینده ایران در اوپک: توییت ترامپ نشان دهنده دخالت در امور سازمان اوپک است

فرماندار شیراز:نگاه شهدا و خانواده آنها مادی نبوده و نیست

استراحت یا اختلاف بر سر انتخاب اعضای کمیسیون فرهنگی؟ جلسه شورا، شاید وقتی دیگر

بیانیه سازمان نظام پزشکی در محکومیت حمله تروریستی

آغازسال تحصیلی جدید حوزه های علمیه میبد

دیدار و رایزنی رییس سازمان ثبت اسناد کشور با شورای عالی سردفتران فرانسه

فلاحت پیشه: همکاری نکردن با FATF به معنای انزوای ایران است

اخبار ضد و نقیص از استعفای شریعتمداری

طرح سوال از وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ تلگرام و فعالیت تلگرام طلایی

روند ثبت خاطرات شهدای سیستان و بلوچستان ادامه دارد

بررسی ادامه طرح اصلاح قانون نظام مهندسی در کمیسیون عمران

واکنش جنجالی احمدی نژاد به حادثه اهواز : ماهی گرفتن از خون

سخنگوی کمیسیون شوراها خبر داد؛ در خصوص حمله تروریستی اهواز به مجامع بین المللی شکایت می کنیم

برای مجازات عوامل حادثه تروریستی اهواز تلاش شود

عیادت خُدام حرم رضوی از مجروحین حادثه اهواز

وقتی احمدی نژاد به هر دری می زند/ حمله به نهادهای امنیتی/ یادآوری برخی حوادث به آقای رییس جمهور سابق

سپاه: در آینده نزدیک تروریست ها با انتقام مهلک و فراموش ناشدنی مواجه خواهند شد

استیضاح آخوندی تقدیم هیات رییسه شد

آخرین خبر ها از بررسی «سی اف تی» در هیئت رییسه مجلس

پشتیبانان تروریست ها منتظر پاسخ کوبنده باشند

نظام آموزشی باید از تحول بنیادین دیجیتال بهره گیرد

محسنی اژه ای: سیف ممنوع الخروج است

استیضاح آخوندی با 50 امضا تقدیم هیئت رییسه مجلس شد + متن طرح

استخدام مهندس مکانیک آقا مسلط به سالید ورک

مدیون شهدا، ایثارگران و خانواده های معظم شهدا هستیم

مروری بر جنایت های تروریستی گروهک های تجزیه طلب در خوزستان

تشکیل شورای آموزش عالی هرمزگان از حرف تاعمل

حضور تاثیرگذار در نیویورک، پایان تشکیک ها

ایرلند به دنبال تغییر ساختار نظام آموزشی خود

غبارروبی وعطر افشانی قبور مطهر شهدا در شهرستان خاتم

شناسایی سرنخ هایی از حمله تروریستی اهواز

دیوان عدالت اداری در پرونده بورسیه ها وارد احراز صلاحیت علمی افراد نشد

23 شرکت وزارت جهاد کشاورزی به 39 هزار ایثارگر واگذار شد

دو بیانیه ی هنری علیه حملات تروریستی اهواز

واکنش حبیبی به شهادت روحانی مشهدی

آخرین توضیحات دیوان عدالت اداری درباره پرونده بورسیه ها

استیضاح وزیر راه و شهرسازی تقدیم هیات رییسه مجلس شد

نمایشگاه توانمندی های دفاعی آذربایجان غربی پذیرای علاقمندان است

پشت پرده عجیب استعفای وزیرِ در آستانه استیضاح؛ معرفی شریعتمداری به عنوان وزیر کار! / آیا مجلس زیرِ بارِ عاملِ افتضاحِ ‏صنعت، این بار در قامت وزیر کار و تعاون می رود؟! ‏/ وزارت بحرانی «کار» چرا باید به فردی سپرده شود که در ماموریت قبلی خود، چنان عملکرد فاجعه باری داشت؟

اقتدار امروز ایران، دستاورد شاخص انقلاب اسلامی است

استاندار سیستان و بلوچستان حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

شفقی همچنان شهردار منتخب شورای شهر کرج است/بر انتخاب قانونی خود اصرار می کنیم

پاسخ رهبر انقلاب به سوالی درباره آموزش رانندگی به زن توسط نامحرم

10 مهر مهلت پایانی رسیدگی به لایحه cft

تشییع پیکر شهید گمنام، در بارگاه امام زادگان یاسر و ناصر (ع)

همرزمان امام حسین علیه السلام را بشناسید

نماینده مجلس: طرح سوال از وزیر ارتباطات درباره تلگرام

استاندار سیستان و بلوچستان حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

بررسی بهینه سازی مصرف انرژی در کمیسیون انرژی

مجلس ذره ای از مسائل اقتصادی و منافع مردم کوتاه نمی آید

تروریست ها و دنباله های آنها را تحت تعقیب قرار دهیم

نماینده قم:معاون پارلمانی رییس استعفای شریعتمداری را تایید کرد

آغاز جنب و جوش علمی یک هزار و 400 طلبه لرستانی

همایش ملی فقه و تربیت برگزار می شود

تتلو غیابی محاکمه می شود

کنایه سنگین محسنی اژه ای به احمدی نژاد

جلیلی: کسانی که مسئولیت ندارند به دولت کمک کنند

راه و چاه آموزش برای مقابله با آزار جنسی کودکان

حضور بیش از حد در فضای مجازی بلای عمومی شده است

حالا فهمیدید چرا مدافعان حرم در خارج از مرزها جنگیدند ؟ + تصاویر

وزیر کشور درباره ماندن یا رفتن افشانی نظر دهد/ نمی گذاریم شهر دچار مشکل شود

مدیرعامل بانک ملت در منطقه 16 تهران زنگ مهر را نواخت

سما بزرگترین مجموعه مدرسه داری در کل کشور است/ اخلاق مداری رویکرد اصلی سما

4 مدیر جدید چهارمحال و بختیاری منصوب شدند

اقتدار امروز ایران، دستاورد شاخص انقلاب اسلامی است

اعوانی نظرات سروش و حسین نصر نقد می کند

سلیمی: ایران در خصوص حمله تروریستی اهواز به مجامع بین المللی شکایت می کند

حمله تروریستی اهواز از زبان سربازان مجروح صف های اول رژه

مجلس و دولت توجه ویژه به استان خوزستان داشته باشند

دولت ایران با دولت های تازه به دوران رسیده منطقه مماشات نکند

کاردار امارات احضار شد

جزییاتی از دیدار مقتدی صدر با بارزانی

تا بخندی در روزگار دندان شکن

فرماندار شیراز:نگاه شهدا و خانواده آنها مادی نبوده و نیست

پامپئو: جلسه شورای امنیت درباره ایران نیست

آخرین تحولات در 27 روز مانده به انتخابات افغانستان

استاندار سیستان و بلوچستان حادثه تروریستی اهواز را محکوم کرد

23 شرکت وزارت جهاد کشاورزی به 39 هزار ایثارگر واگذار شد

نمایشگاه توانمندی های دفاعی آذربایجان غربی پذیرای علاقمندان است

توضیح استاندار خوزستان درباره مسئول تأمین امنیت رژه اهواز

درخواست سردار کمالی: این سرباز فداکار در حمله تروریستی اهواز را شناسایی کنید+ عکس

قرارداد کار و شرایط اساسی انعقاد آن در قانون چگونه است؟

حبیب الله یار سختکوش حبیب الله در پردیس شد

توییت ترامپ نشان دهنده دخالت در امور سازمان اوپک است

امام جمعه سابق سلماس دار فانی را وداع گفت

پیام سرلشکر باقری در پی حادثه تروریستی اهواز

فلاحت پیشه: همکاری نکردن با AFTF به معنای انزوای ایران است

سربازان گمنام امام زمان پاسخی کوبنده به طراحان حادثه تروریستی اهواز خواهند داد

سیاست ملی با زیاده خواهی های ترامپ در تضاد کامل است

تلاوت «سیدمحمد کرمانی» فردا در مجتمع امام خمینی(ره)

طرح سوال از وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ تلگرام و فعالیت تلگرام طلایی

طرح سوال از وزیر ارتباطات درباره فیلترینگ تلگرام و فعالیت تلگرام طلایی

طرح استیضاح آخوندی با 50 امضا تقدیم هیأت رییسه مجلس شد/محورهای 32 گانه طرح استیضاح

وزیر علوم مجری سیاست ها و دستورات دولت نیست

رییس جمهور به به موضوع گرانی ها ورود کند

معیارهای تشخیص حق از باطل

معیارهای تشخیص حق از باطل