مطالب مرتبط:
مرگ تلخ مرد تهرانی با اشتباه پزشک ارشد بیمارستان + عکس
مرگ تلخ مرد تهرانی با اشتباه پزشک ارشد بیمارستان
60 دانشگاه علوم پزشکی و 215 بیمارستان آموزشی اعتباربخشی شده اند/ ممنوعیت انتقال دانشجویان ایرانی از سال 2019 به دانشگاه های پزشکی
اشتباه جبران ناپذیر پزشک ارشد بیمارستان در مرگ «رضا» + جزییات
اشتباه جبران ناپذیر پزشک ارشد بیمارستان در مرگ «رضا»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 23 شهریور 1397 ساعت 22:052018-09-14پزشكي

تجربه مرگ از زبان پزشک ایرانی بیمارستان دانشگاه بروک نیویورک


تجربه مرگ و این که وقتی می میریم چه اتفاقی برای روح ما می افتد؟ موضوعی است که در سال های اخیر تحقیقات زیادی در مورد آن از افرادی که به علت ایست قلبی و یا سایر حوادث یا امراض مرگبار به طور موقت علائم حیات را از دست داده ولی دوباره احیاء شده و به زندگی برگشته اند ، - انجام گرفته است.

بسیاری از این افراد خبر از دیدن دنیایی دیگر می دهند.

بعضی ها چیزی یادشان نمی آید و اشخاصی هم در این رابطه چیزی به زبان نمی آورند.

در ادامه با میهن پست همراه شوید.

تجربه مرگ را اگر چه کسی به طور کامل لمس خواه کرد که برای همیشه از این دنیا می رود اما شما نیز شاید مثل بعضی ها تصور کنید که وقتی می میرید در یک تونل تاریک به سمت روشنایی قدم می زنید و یا عزیزانتان شما را دوره کرده اند یا وسط یک دشت بزرگ ایستاده اید ؟ اما واقعا بعد از چه اتفاقی برای جسم و روح ما می افتد؟ نظر دانشمندان در این باره چیست؟لمس و رویارویی با مرگ و بهتر بگوییم تجربه مرگ و این که وقتی کسی می میرد چه اتفاقی برایش می افتد در واقع رازی است که فقط آن هایی خواهند دانست که می میرند ، اما دانشمندان می گویند که آخرین لحظات هوشیاری می تواند چیز شگفت انگیز و مرموزی باشد که در ذهن شما روی می دهد.

در سال 2013 دانشمندان دانشگاه میشیگان دریافتند که پس از مرگ بالینی موش های آزمایشگاهی ، فعالیت مغزی آن ها به شدت افزایش می یابد و مغز آنها امواج الکتریکی از هوشیاری تولید می کند که بیشتر در حالت بیداری جانور دیده می شود.

آشنایی با دکتر سام پرنیادکتر سام پرنیا یکی از متخصصان برجسته در مطالعات علمی مربوط به مرگ و تجربه نزدیک مرگ است.

بیماران وی قبل از این که دوباره به زندگی برگردند ، می توانند برای چندین ساعت مرده باشند.

آن ها بعد از بازگشت از مرگ شانس این را دارند که برای چندین دهه به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر پرنیا مدیر مراقبت های ویژه بیمارستان دانشگاه بروک در نیویورک است.

بنابراین اگر فردی در سال گذشته در بیمارستان پرنیا دچار ایست قلبی شده و تحت عمل احیا قرار گرفته باشد، به احتمال 33 درصد دوباره به زندگی بازگشته است.

این در حالی است که در یک بیمارستان معمولی در آمریکا احتمال بازگشت به زندگی دوباره پس از ایست قلبی 16 درصد است.

پرنیا معتقد است که روش های ارزان و سر راستی که او برای احیا استفاده می کند ، می تواند سالانه جان 40 هزار آمریکایی و 10 هزار بریتانیایی را نجات دهد.

این پزشک ایرانی اصل در انگلستان تحصیل کرده و سپس در سال 2005 به آمریکا مهاجرت کرده و البته وی از بی میلی جامعه پزشکی نسبت به روش های موثر او ناامید شده و ناچار به سراغ راهی دیگری رفته است.

پرنیا به امید این که روش های او شناخته تر شوند، کتابی به نام اثر لازاروس نوشته است.

پرنیا در این کتاب سعی کرده است تا درک ما از مرگ را تغییر دهد.

با تکیه بر دانش دقیق پرنیا می توان ماهیت واقعی مرگ یا قلمروی ناشناخته ای که هیچ مسافری از آن زنده بازنمی گردد را بیشتر درک کرد.

تجربه مرگ و این که بعد از مرگ چه بلایی سرمان می آید را در ادامه دنبال کنید ؟تحقیقات پرنیا در زمینه احیا باعث شده است که به سوی سوالات بزرگتری برود ؟ سوال هایی همانند این که وقتی می میریم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ وقتی که قبل از عمل احیا روی تخت بیمارستان دراز کشیده ایم چه اتفاقی برای ما ، خاطرات ما و شخصیت ما می افتد؟ چند ساعت قبل از این که روح ما در نهایت به بدنمان برگردد، چه بلایی سرش می آید ؟دکتر پرنیا در خصوص مرگ های موقتی و برگشت پذیر می گوید :بر این باورم که افراد نباید بر اثر دلایل برگشت پذیر بمیرند.

هیچ کسی نباید بر اثر ایست قلبی بمیرد.

در واقع حملات قلبی را به راحتی می توان مدیریت کرد.

اگر بتوان فرآیند مرگ را به خوبی مدیریت کرد، سپس می توان قلب را باز کرد ، لخته خون را بیرون آورد و استنت (لوله توری مصنوعی از جنس فلز که در یک گذرگاه یا مجرایی طبیعی قرار داده می شود) را کار گذاشت تا در نهایت قلب دوباره شروع تپیدن کند و در واقع در اکثر مواقع قلب مجددا شروع به کار می کند و بیمار احیا می شود.

همچنین این کار در بیماری های عفونی و ذات الریه امکان پذیر است.

باورهای پرنیا ناشی از تجربیات 20 ساله وی از مرگ و زندگی در بخش مراقبت های ویژه است.

او در بیمارستان گایز و سنت توماس در لندن، جایی که در پنج سال گذشته پیشرفت های زیادی در زمینه احیا داشته، آموزش دیده است.

این پیشرفت که شامل فریز کردن جسد برای تسریع تحریک نورون ها و نظارت و حفظ سطح اکسیژن مغز می شود، هنوز در علم پزشکی پذیرفته نشده اند.

پرنیا قصد دارد که این روند را تغییر دهد.

این پزشک ایرانی ساکن آمریکا در توضیحاتی بیشتر عنوان می کند که یکی از چیزهایی که در زندگی همه انسان ها مشخص است این است که همه ما یک روزی ایست قلبی را تجربه خواهیم کرد.

روزی قلب ما از تپش بازخواهد ایستاد.

چیزی که در دقایق و ساعات بعدی اتفاق خواهد افتاد، مهم ترین لحظات برای بیوگرافی ما به شمار می روند.

تجربه مرگ بعد از مرگ موقتیاحیای قلب و ریه ای که ما آن را از سریال ها و فیلم های پزشکی می شناسیم، بسیار قدیمی هستند.

پرنیا ادعا می کند که روش های کنونی در دهه 1960 کشف شده است.

در اکثر بیمارستا ن های سراسر جهان در صورت مرگ بیمار، پزشکان به دنبال دستگاه CPR می روند که این کار در نظر پرنیا بی فایده است؛ گویی که پزشکان حتی قبل از این که شروع به انجام عمل احیا کنند، تسلیم می شوند.

دکتر پرنیان در این خصوص می گوید:بیشتر پزشکان برای 20 دقیقه عمل احیا را ادامه می دهند و سپس متوقف می شوند.

تصمیم برای توقف کاملا اختیاری است اما فرض پزشکان بر این است که پس از سپری شدن این مدت، آسیب مغزی وارده چنان بالا است که اگر بیمار به زندگی بازگردد برای همیشه در حالت کما و ناهشیاری باقی خواهد ماند اما اگر درک کنید که در همان لحظات چه اتفاقاتی در مغز بیمار در حال رخ دادن است، بیشتر برای بازگشت آن ها به زندگی تلاش می کنید.

نتایج مطالعات زیادی نشان می دهد که اگر تمام مراحل مختلف احیا اعمال شود نه تنها نرخ بقا دو برابر می شود بلکه از آسیب مغزی به افرادی که از مرگ بازمی گردند، نیز جلوگیری می شود .

چگونه جسد را برای احیا آماده کنیم؟در جهان ایده آل پرنیا ، همه متوجه خواهند شد که ماشین ها در CPR و عمل احیا بهتر از دکترها عمل می کنند.

به عقیده وی، قدم بعدی این است که درک کنید سطح مراقبت باید بهبود یابد.

اولین گام سرد کردن جسد است تا سلول های مغز حفظ شوند چراکه در آن زمان سلول های مغزی در حال مرگ یا خودکشی هستند.

در عین حال لازم است که سطح اکسیژن خون بالا نگه داشته شود.

در بیمارستان های ژاپن این عمل جزو استاندارهای اورژانس است؛ پزشکان از تکنیکی به نام ECMO استفاده می کنند تا خون فرد مرده را از بدنش خارج کنند، از یک غشای اکسیژن ساز عبورش دهند و دوباره به درون بدن بیمار برگردانند.

این کار برای پزشک زمان می خرد تا بتواند مشکل اصلی که باعث مرگ فرد شده است را حل کند.

نتایج تحقیقات پرنیا در حوزه تجربه مرگ نشان می دهد که اگر سطح اکسیژن مغز از 45 درصد کمتر شود، قلب فرد احیا نخواهد شد.

بنابراین سطح اکسیژن باید بالای 45 درصد نگه داشته شود تا فرد شانس بازگشت به زندگی را داشته باشد.

این امر بدین معناست که فرد می تواند برای ساعت ها مرده باشد اما هنوز شانسی برای برگشت داشته باشد.

پرنیا در این باره می گوید:طولانی ترین تجربه مرگ تا احیا متعلق به دختر ژاپنی است که در کتاب نیز به آن اشاره کرده ام.

بیش از سه ساعت از زمان مرگ این دختر می گذشته است، سپس برای شش ساعت تحت عمل احیا بود.

پس از آن صحیح و سالم به زندگی بازگشت و اخیرا هم بچه دار شده است.

تجربه نزدیک به مرگ و تجربه مرگ واقعی ؟یکی دیگر از رشته هایی که پرنیا در آن تحقیق می کند تجربه های نزدیک به مرگ و تجربه مرگ واقعی است.

وی سرپرست ارشد تیم تحقیقاتی دانشگاه سوت اپمتن است و در بخش مراقبت های ویژه با افراد زیادی درباره تجربیات مرگ واقعی و نزدیک به مرگ صحبت کرده است.

بیش از نیمی از این افراد ادعا می کنند که خاطرات واضحی از زمان مرگ خود دارند: مثلا برخی می گویند که در هوا شناور بودند و از بالا به تیم جراحی که در حال کار کردن روی بدن آن ها بودند، نگاه می کردند یا تصاویری از یک دروازه درخشان دیده اند یا در حال غرق شدن در تونلی از نور بودند.

پرنیا به مدت چهار سال در حال جمع آوری چنین اطلاعاتی از افرادی بود که تجربه مرگ یا نزدیک به مرگ داشتند.

وی در این خصوص می گوید:وقتی وارد حوزه ذهن و بدن شدم ، دریافتم که هیچ کس درباره نحوه دقیق تولید فکر توسط نورون ها نظریه پردازی نکرده است.

همیشه گمان کرده ایم که همه دانشمندان بر این باورند که مغز ، ذهن را می سازد اما افراد زیادی از این قضیه مطمئن نیستند.

با این حال دکتر پرنیا می افزاید که حتی سر جان اکلس ، متخصص برجسته در علم اعصاب ، براین باورد بود که هیچ گاه نمی توان ذهن را از طریق فعالیت های نورونی درک کرد اما با توجه به چیزهایی که در تحقیقاتم دیده ام به این نتیجه رسیده ام ، وقتی که مرگ باعث از بین رفتن هشیاری فرد می شود ، روح (منظورم ارواح ترسناک نیست بلکه نفس خویشتن) حداقل برای چند ساعت در بدن باقی می ماند.

بنابراین تجربه نزدیک به مرگ پدیده نادری نیست.

طبق آمارگیری های مختلف بین 5 تا 15 درصد مردم حداقل یک بار تجربه نزدیک به مرگ داشته اند.

تخمین زده می شود که در آمریکا بین 10 تا 20 میلیون نفر این پدیده را تجربه کرده اند.

امروزه در مقایسه با گذشته به خاطر پیشرفت های پزشکی شمار بسیار بیشتری از افرادی که علائم حیات را از دست می دهند، به خصوص به علت ایست قلبی، قابل بازگرداندن مجدد به زندگی و احیا می باشند.

با این حال علاوه به خاطر پیشرفت بسیار زیاد در امکانات ارتباطاتی در چند سال اخیر، به خصوص اینترنت، این گزارش ها مخاطبین بسیار بیشتری را به خود جذب کرده اند، و امکان منتشر کردن این تجربه ها برای عموم فراهم آمده است.

همچنین با بازتر و پذیراتر شدن افکار عمومی، افراد تجربه کننده کمتر از گذشته با قضاوت های منفی دیگران و اتهام به دروغ و دیوانگی و هذیان مواجه می شوند و آزادانه تر آن را بازگو می کنند.

تمام این ها باعث شده که امروزه هزاران نفر تجربه نزدیک به مرگ خود را از طریق نوشتن کتاب یا انتشار در فضای مجازی با دیگران به اشتراک بگذارند.

واقعیت های اساسی در مورد تجربه مرگاگر چه هیچ دو تجربه نزدیک به مرگی کاملاً یکسان نیستند، شباهت های بسیاری بین تجربه های مختلف وجود دارد و مؤلفه های اصلی یکسانی را در آن ها می توان دید.

این را می توان به زندگی انسان ها شباهت داد: انسان ها از نظر اصولی زندگی های مشابهی دارند: تقریباً همه از کودکی رشد کرده، غذا می خورند، به مدرسه می روند، بازی یا کار می کنند، ازدواج می کنند، به دنبال موفقیت و خوشحالی هستند، خوشحال و ناراحت می شوند،….

ولی هیچ دو انسانی داستان زندگی دقیقاً یکسانی ندارند.

تحقیقات متعدد نشان می دهد که محتوای تجربه های نزدیک به مرگ ارتباطی به زمینه های فرهنگی و اجتماعی، تحصیلات، اعتقادات قبلی، دین و مذهب، کشور، سن، علت مرگ موقت، داروهای استفاده شده، و سایر عوامل خارجی ندارد.

این یکی از قوی ترین حقایق راجع به این تجربه ها می باشد زیرا اثر عوامل خارجی که بعضی سعی می کنند آن ها را علت این پدیده بدانند را کاملاً منتفی می سازد.

در بسیاری از تجربه مرگ ، شخص تجربه کننده توانسته اتفاقاتی را ببیند و بعداًپ گزارش کند که به طور منطقی نمی بایست امکان آن باشد.

مثلا افراد توانسته اند آنچه در حین مرگ موقت و توقف قلب و نوار مغزی آن ها می گذشته، چه در بیمارستان یا اتاق انتظار ، و یا حتی در خانه یا محیطی دور از جایی که بدن فیزیکی آن ها بوده را گزارش کنند و آنچه افراد خانواده مشغول انجام آن بودند را بعدا بازگو نمایند.

این افراد گاهی از اتفاقات آینده خبر داده اند که به تحقق پیوسته است.

یا مثلاً افراد با اقوام یا افراد خانواده درگذشته ای که گاهی تا قبل از آن حتی از وجود آن شخص یا مرگ او بی خبر بوده اند ملاقات کرده اند که بعد از احیاء آن ها، این اطلاعات تایید شده است.

اکثر افرادی که تجربه مرگ دارند در واقع متحول می شوند و این پدیده اثری عمیق و دائمی روی زندگی و جهان بینی و منش آن ها می گذارد.

این تحول تقریباً همیشه در جهت افزایش مهربانی و خدمت به دیگران و افزایش دیدی معنوی (ولی نه لزوماً مذهبی) و تغییر اولویت ها و ارزش های فرد در زندگی می باشد.

این مطلب به طور خلاصه در ادامه شرح داده شده است.

تجربه کنندگان مرگ موقت بعد از بازگشت ، گاهی تجربه خود را در بستر اعتقادات قبلی خود تعبیر کرده و توضیح می دهند.

به عنوان مثال کسانی که در تجربه خود با وجودی نورانی ملاقات کرده اند ، گاهی این وجود را مسیح ، گاهی بودا ، گاهی یک فرشته ، و گاهی خود خدا خوانده اند.

بسیاری نیز این گونه شرح داده اند که نام و لقبی که استفاده می شود تفاوتی نمی کند.

به هر حال می توان دید که در هر صورت اساس تجربه و واقعیت های آن یکسان است ، ولی نحوه تعبیر و نام گذاری ها ممکن است متفاوت باشد.

اکثریت قریب به اتفاق افراد تجربه کننده مرگ موقت ، به حقیقی بودن تجرب خود اطمینان دارند و آن را بسیار زنده تر و ملموس تر و واقعی تر از زندگی عادی روزمره می خوانند.

بعضی از تجربه کنندگان اذعان می دارند که زندگی ما در دنیا در مقایسه با این تجربه ها کمی حالتی رویا گونه و تصوری دارد.

اکثر این افراد تجربه خود را مهم ترین اتفاقی که هرگز در زندگی شان رخ داده و نقطه عطفی در مسیر زندگی شان می دانند.

شما نیز اگر کسی را می شناسید که تجربه مرگ موقت را دارد ، به ما معرفی کنید تا برای کامل کردن این مطلب از تجربه او استفاده کنیم.


کلید واژه ها: بیمارستان - ایست قلبی - زندگی - دانشگاه - آمریکا - نیویورک - دکتر - ایرانی - پزشک - جامعه پزشکی - فعالیت مغزی - شگفت انگیز - انگلستان - آمریکایی - الکتریکی - زبان - درصد - بیماران - مرگبار - مهاجرت - افزایش - مراقبت - تولید - همیشه - همراه - جانور - تحصیل - رابطه - جامعه - حوادث

آخرین اخبار سرویس:
30 هزار بیمار دیالیزی در ایران/انجام 40هزار پیوند کلیه

طرح تحول سلامت درجهت توسعه تامین عدالت و دسترسی فراگیرمردم به ویژه اقشار آسیب پذیردرکشور اجرا شد

طرز تهیه پرتغال خونی کانفیت شده

وقتی پوتین با هر دودست روحانی دست می دهد

چه گیاهانی را در اتاق خواب مان بگذاریم؟+ تصاویر

پیش بینی سرطان تخمدان با کمک هوش مصنوعی

چه گیاهانی را در اتاقمان بگذاریم؟

استخدام منشی،کارمند فروش،پرستار،خدمات،راننده ،آشپز در مازندران

عقل سالم در بدن سالم

بررسی سلامت گوشت قرمز بر عهده سازمان دامپزشکی است

بوشهر رتبه نخست کم تحرکی کشور دارد

استخدام بازاریاب حضوری ، بازاریاب تلفنی و سرپرست فروش

15مرکز تهیه مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز تعطیل شد

بوشهر رتبه نخست کم تحرکی کشور دارد

مجازات مصرف مواد الکلی در کشور بازدارنده نیست

استخدام مرکز جامع شبانه روزی پزشکی / تهران

مجازات مصرف مواد الکلی در کشور بازدارنده نیست

ازدواج زیر 13 سال عوارض جسمی و روحی برای دختران به دنبال دارد

بیمارستان قصرشیرین سال آینده به بهره برداری می رسد

بیش از هزار کیلو رب گوجه در شیراز معدوم شد

کمک 230 میلیارد ریالی خیرین بابل به حوزه بهداشت و درمان

ترفند خانگی برای درمان شپش سر

نگاه دیگران نسبت به ما چیست!

کلینیک تخصصی داندانپزشکی دولتی در اراک گشایش یافت

دفترچه راهنمای آزمون ارشد علوم پزشکی 98 منتشر شد/ آغاز ثبت نام از 30 بهمن

افزایش بسته های خدمتی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با اجرای برنامه پزشک خانواده

افزایش بسته های خدمتی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با اجرای برنامه پزشک خانواده

نکات تغذیه ای برای تسکین علائم PMS

نکات تغذیه ای برای تسکین علائم PMS

تخلفی درباره سلامت گوشت های قرمز وارداتی گزارش نشده است

مسمومیت 5 عضو یک خانواده بویراحمدی با گاز منوکسید کربن

افزایش شیوع افسردگی در نوجوانان شایعه تا دروغ

تبدیل تلفن همراه به گجت های سلامتی

ارائه فرمولاسیون جدیدی از نانو آنتی اکسیدان ها از سوی محققان دانشگاهی

ماجرای فروش مرغ مُرده در بازار واقعیت دارد؟

ارائه فرمولاسیون جدیدی از نانو آنتی اکسیدان ها از سوی محققان دانشگاهی

بیماری های زنان در خوزستان شیوع بیشتری دارد

نکته بهداشتی | پیشگیری مشکلات پوست در باشگاه ورزشی

عکس رگ دست مجرمان به زودی آنها را لو می دهد

بایدها و نبایدهای تغذیه ای برای مزاج های گرم و خشک

درمان زخم های دیابتی ها با یک پماد شگفت انگیز

مجله پزشکی و سلامت

رمز سلامتی با انتخاب روغن سالم

مسمومیت 5 عضو یک خانواده بویراحمدی با گاز منوکسید کربن

چطوری از درهای چوبی محافظت کنیم؟

امان از درمان های از خود درآوردی

تاکنون تخلفی در مورد سلامت گوشت های قرمز وارداتی گزارش نشده است

ایران گواهی مهار تراخم سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرد

بررسی سلامت گوشت قرمز داخلی و وارداتی با دامپزشکی است

عوارض مصرف شیرخشک برای نوزادان

این سیب زمینی ها را نخورید

پاورپوینت آشنایی با مسکن سالم

مکمل های روغن ماهی چقدر مفیدند؟

لاغری فوری با کره بادام زمینی

افزایش بسته های خدمتی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با اجرای برنامه پزشک خانواده

فراخوان کمک به درمان مادر بیمار

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت: تاکنون تخلفی در مورد سلامت گوشت های قرمز وارداتی گزارش نشده است

کمک 230 میلیارد ریالی خیرین بابل به حوزه بهداشت و درمان

تخلفات کانون های فرهنگی دانشجویی در دانشگاه ها و چند توصیه

عواملی که مرگ مازندرانی ها را زودرس می کند

برپایی ایستگاه سلامت در صوغان ارزوییه

افزایش تعداد بسته های خدمتی مراقبتی پیشگیری ازبیماری های غیرواگیر

نمایشگاه بین المللی ایران کازماتیکا معرفی می شود

غذاهای مضر برای مغز کدامند؟ + عکس

نکات تغذیه ای برای تسکین علائم PMS

دروازه بان پیشین استقلال در حال مبارزه با بیماری تومور مغزی

اجرای 180 پروژه توسط خیران سلامت در لرستان

اجرای 180 پروژه توسط خیرین سلامت در لرستان

ماجرای فروش مرغ مُرده در بازار واقعیت دارد؟

کاربرد سلول های بنیادی در درمان بیماری های چشمی

بی خوابی؛ عارضه ای با چند حالت عملکردی متفاوت

ایمنی طبیعی دربرابر عفونت مزیتی دارد؟

اولین تغذیه نوزاد، تماس زود هنگام با مادر است

خشونت اولین عامل فرار دختران از خانه

امان از درمان های از خود درآوردی

12 مصدوم حادثه تروریستی زاهدان شرایط مناسبی دارند

رمز سلامتی با انتخاب روغن سالم

کشف بیش از 1000 کیلوگرم رب گوجه فرنگی غیربهداشتی در شیراز

خوراکی های خوشمزه ای که خونتان را مسموم میکنند

چرا در تعطیلات، راحت تر بیمار می شویم؟

کشف بیش از 1000 کیلوگرم رب گوجه فرنگی غیربهداشتی در شیراز

تکریم مروجان سلامت در مدارس

دروازه بان پیشین استقلال در حال مبارزه با بیماری

عوامل بیماری زای ماقبل تاریخ که در یخ ها زنده مانده اند

هورمون رشد در داروخانه های منتخب عرضه می شود

اولین تغذیه نوزاد، تماس زود هنگام با مادر است

چرا آبمیوه به مفیدی میوه نیست؟

خواص دمنوش سماق برای کاهش وزن

98 درصد پزشکان زینت النسخه تجویز نمی کنند

استایل پریانکا چوپرا در خیابان های نیویورک

اهدای عضو در خراسان شمالی با میانگین کشوری برابری می کند

برنامه راهبردی کنترل و کاهش علل مرگ دردست تدوین است

آمادگی تمام مراکز درمانی فارس برای خدمت به مسافران نوروزی از ابتدای اسفندماه

طرز تهیه نان کدو سبز؛ یک نان خوشمزه رژیمی

برنامه راهبردی کنترل و کاهش علل مرگ دردست تدوین است

بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار

کاروان خدمت بسیج جامعه پزشکی در شاهرود

هورمون رشد در داروخانه های منتخب عرضه می شود

نیازهای عاطفی زنان باید تامین شود/مددجویان نسوان زندان رشت ادامه تحصیل می دهند

20ماده غذایی که افراد بالای 45 سال باید مصرف کنند

تجربه مرگ از زبان پزشک ایرانی بیمارستان دانشگاه بروک نیویورک

تجربه مرگ از زبان پزشک ایرانی بیمارستان دانشگاه بروک نیویورک