مطالب مرتبط:
مرگ تلخ مرد تهرانی با اشتباه پزشک ارشد بیمارستان + عکس
مرگ تلخ مرد تهرانی با اشتباه پزشک ارشد بیمارستان
60 دانشگاه علوم پزشکی و 215 بیمارستان آموزشی اعتباربخشی شده اند/ ممنوعیت انتقال دانشجویان ایرانی از سال 2019 به دانشگاه های پزشکی
اشتباه جبران ناپذیر پزشک ارشد بیمارستان در مرگ «رضا» + جزییات
اشتباه جبران ناپذیر پزشک ارشد بیمارستان در مرگ «رضا»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 23 شهریور 1397 ساعت 22:052018-09-14پزشكي

تجربه مرگ از زبان پزشک ایرانی بیمارستان دانشگاه بروک نیویورک


تجربه مرگ و این که وقتی می میریم چه اتفاقی برای روح ما می افتد؟ موضوعی است که در سال های اخیر تحقیقات زیادی در مورد آن از افرادی که به علت ایست قلبی و یا سایر حوادث یا امراض مرگبار به طور موقت علائم حیات را از دست داده ولی دوباره احیاء شده و به زندگی برگشته اند ، - انجام گرفته است.

بسیاری از این افراد خبر از دیدن دنیایی دیگر می دهند.

بعضی ها چیزی یادشان نمی آید و اشخاصی هم در این رابطه چیزی به زبان نمی آورند.

در ادامه با میهن پست همراه شوید.

تجربه مرگ را اگر چه کسی به طور کامل لمس خواه کرد که برای همیشه از این دنیا می رود اما شما نیز شاید مثل بعضی ها تصور کنید که وقتی می میرید در یک تونل تاریک به سمت روشنایی قدم می زنید و یا عزیزانتان شما را دوره کرده اند یا وسط یک دشت بزرگ ایستاده اید ؟ اما واقعا بعد از چه اتفاقی برای جسم و روح ما می افتد؟ نظر دانشمندان در این باره چیست؟لمس و رویارویی با مرگ و بهتر بگوییم تجربه مرگ و این که وقتی کسی می میرد چه اتفاقی برایش می افتد در واقع رازی است که فقط آن هایی خواهند دانست که می میرند ، اما دانشمندان می گویند که آخرین لحظات هوشیاری می تواند چیز شگفت انگیز و مرموزی باشد که در ذهن شما روی می دهد.

در سال 2013 دانشمندان دانشگاه میشیگان دریافتند که پس از مرگ بالینی موش های آزمایشگاهی ، فعالیت مغزی آن ها به شدت افزایش می یابد و مغز آنها امواج الکتریکی از هوشیاری تولید می کند که بیشتر در حالت بیداری جانور دیده می شود.

آشنایی با دکتر سام پرنیادکتر سام پرنیا یکی از متخصصان برجسته در مطالعات علمی مربوط به مرگ و تجربه نزدیک مرگ است.

بیماران وی قبل از این که دوباره به زندگی برگردند ، می توانند برای چندین ساعت مرده باشند.

آن ها بعد از بازگشت از مرگ شانس این را دارند که برای چندین دهه به زندگی خود ادامه دهند.

دکتر پرنیا مدیر مراقبت های ویژه بیمارستان دانشگاه بروک در نیویورک است.

بنابراین اگر فردی در سال گذشته در بیمارستان پرنیا دچار ایست قلبی شده و تحت عمل احیا قرار گرفته باشد، به احتمال 33 درصد دوباره به زندگی بازگشته است.

این در حالی است که در یک بیمارستان معمولی در آمریکا احتمال بازگشت به زندگی دوباره پس از ایست قلبی 16 درصد است.

پرنیا معتقد است که روش های ارزان و سر راستی که او برای احیا استفاده می کند ، می تواند سالانه جان 40 هزار آمریکایی و 10 هزار بریتانیایی را نجات دهد.

این پزشک ایرانی اصل در انگلستان تحصیل کرده و سپس در سال 2005 به آمریکا مهاجرت کرده و البته وی از بی میلی جامعه پزشکی نسبت به روش های موثر او ناامید شده و ناچار به سراغ راهی دیگری رفته است.

پرنیا به امید این که روش های او شناخته تر شوند، کتابی به نام اثر لازاروس نوشته است.

پرنیا در این کتاب سعی کرده است تا درک ما از مرگ را تغییر دهد.

با تکیه بر دانش دقیق پرنیا می توان ماهیت واقعی مرگ یا قلمروی ناشناخته ای که هیچ مسافری از آن زنده بازنمی گردد را بیشتر درک کرد.

تجربه مرگ و این که بعد از مرگ چه بلایی سرمان می آید را در ادامه دنبال کنید ؟تحقیقات پرنیا در زمینه احیا باعث شده است که به سوی سوالات بزرگتری برود ؟ سوال هایی همانند این که وقتی می میریم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ وقتی که قبل از عمل احیا روی تخت بیمارستان دراز کشیده ایم چه اتفاقی برای ما ، خاطرات ما و شخصیت ما می افتد؟ چند ساعت قبل از این که روح ما در نهایت به بدنمان برگردد، چه بلایی سرش می آید ؟دکتر پرنیا در خصوص مرگ های موقتی و برگشت پذیر می گوید :بر این باورم که افراد نباید بر اثر دلایل برگشت پذیر بمیرند.

هیچ کسی نباید بر اثر ایست قلبی بمیرد.

در واقع حملات قلبی را به راحتی می توان مدیریت کرد.

اگر بتوان فرآیند مرگ را به خوبی مدیریت کرد، سپس می توان قلب را باز کرد ، لخته خون را بیرون آورد و استنت (لوله توری مصنوعی از جنس فلز که در یک گذرگاه یا مجرایی طبیعی قرار داده می شود) را کار گذاشت تا در نهایت قلب دوباره شروع تپیدن کند و در واقع در اکثر مواقع قلب مجددا شروع به کار می کند و بیمار احیا می شود.

همچنین این کار در بیماری های عفونی و ذات الریه امکان پذیر است.

باورهای پرنیا ناشی از تجربیات 20 ساله وی از مرگ و زندگی در بخش مراقبت های ویژه است.

او در بیمارستان گایز و سنت توماس در لندن، جایی که در پنج سال گذشته پیشرفت های زیادی در زمینه احیا داشته، آموزش دیده است.

این پیشرفت که شامل فریز کردن جسد برای تسریع تحریک نورون ها و نظارت و حفظ سطح اکسیژن مغز می شود، هنوز در علم پزشکی پذیرفته نشده اند.

پرنیا قصد دارد که این روند را تغییر دهد.

این پزشک ایرانی ساکن آمریکا در توضیحاتی بیشتر عنوان می کند که یکی از چیزهایی که در زندگی همه انسان ها مشخص است این است که همه ما یک روزی ایست قلبی را تجربه خواهیم کرد.

روزی قلب ما از تپش بازخواهد ایستاد.

چیزی که در دقایق و ساعات بعدی اتفاق خواهد افتاد، مهم ترین لحظات برای بیوگرافی ما به شمار می روند.

تجربه مرگ بعد از مرگ موقتیاحیای قلب و ریه ای که ما آن را از سریال ها و فیلم های پزشکی می شناسیم، بسیار قدیمی هستند.

پرنیا ادعا می کند که روش های کنونی در دهه 1960 کشف شده است.

در اکثر بیمارستا ن های سراسر جهان در صورت مرگ بیمار، پزشکان به دنبال دستگاه CPR می روند که این کار در نظر پرنیا بی فایده است؛ گویی که پزشکان حتی قبل از این که شروع به انجام عمل احیا کنند، تسلیم می شوند.

دکتر پرنیان در این خصوص می گوید:بیشتر پزشکان برای 20 دقیقه عمل احیا را ادامه می دهند و سپس متوقف می شوند.

تصمیم برای توقف کاملا اختیاری است اما فرض پزشکان بر این است که پس از سپری شدن این مدت، آسیب مغزی وارده چنان بالا است که اگر بیمار به زندگی بازگردد برای همیشه در حالت کما و ناهشیاری باقی خواهد ماند اما اگر درک کنید که در همان لحظات چه اتفاقاتی در مغز بیمار در حال رخ دادن است، بیشتر برای بازگشت آن ها به زندگی تلاش می کنید.

نتایج مطالعات زیادی نشان می دهد که اگر تمام مراحل مختلف احیا اعمال شود نه تنها نرخ بقا دو برابر می شود بلکه از آسیب مغزی به افرادی که از مرگ بازمی گردند، نیز جلوگیری می شود .

چگونه جسد را برای احیا آماده کنیم؟در جهان ایده آل پرنیا ، همه متوجه خواهند شد که ماشین ها در CPR و عمل احیا بهتر از دکترها عمل می کنند.

به عقیده وی، قدم بعدی این است که درک کنید سطح مراقبت باید بهبود یابد.

اولین گام سرد کردن جسد است تا سلول های مغز حفظ شوند چراکه در آن زمان سلول های مغزی در حال مرگ یا خودکشی هستند.

در عین حال لازم است که سطح اکسیژن خون بالا نگه داشته شود.

در بیمارستان های ژاپن این عمل جزو استاندارهای اورژانس است؛ پزشکان از تکنیکی به نام ECMO استفاده می کنند تا خون فرد مرده را از بدنش خارج کنند، از یک غشای اکسیژن ساز عبورش دهند و دوباره به درون بدن بیمار برگردانند.

این کار برای پزشک زمان می خرد تا بتواند مشکل اصلی که باعث مرگ فرد شده است را حل کند.

نتایج تحقیقات پرنیا در حوزه تجربه مرگ نشان می دهد که اگر سطح اکسیژن مغز از 45 درصد کمتر شود، قلب فرد احیا نخواهد شد.

بنابراین سطح اکسیژن باید بالای 45 درصد نگه داشته شود تا فرد شانس بازگشت به زندگی را داشته باشد.

این امر بدین معناست که فرد می تواند برای ساعت ها مرده باشد اما هنوز شانسی برای برگشت داشته باشد.

پرنیا در این باره می گوید:طولانی ترین تجربه مرگ تا احیا متعلق به دختر ژاپنی است که در کتاب نیز به آن اشاره کرده ام.

بیش از سه ساعت از زمان مرگ این دختر می گذشته است، سپس برای شش ساعت تحت عمل احیا بود.

پس از آن صحیح و سالم به زندگی بازگشت و اخیرا هم بچه دار شده است.

تجربه نزدیک به مرگ و تجربه مرگ واقعی ؟یکی دیگر از رشته هایی که پرنیا در آن تحقیق می کند تجربه های نزدیک به مرگ و تجربه مرگ واقعی است.

وی سرپرست ارشد تیم تحقیقاتی دانشگاه سوت اپمتن است و در بخش مراقبت های ویژه با افراد زیادی درباره تجربیات مرگ واقعی و نزدیک به مرگ صحبت کرده است.

بیش از نیمی از این افراد ادعا می کنند که خاطرات واضحی از زمان مرگ خود دارند: مثلا برخی می گویند که در هوا شناور بودند و از بالا به تیم جراحی که در حال کار کردن روی بدن آن ها بودند، نگاه می کردند یا تصاویری از یک دروازه درخشان دیده اند یا در حال غرق شدن در تونلی از نور بودند.

پرنیا به مدت چهار سال در حال جمع آوری چنین اطلاعاتی از افرادی بود که تجربه مرگ یا نزدیک به مرگ داشتند.

وی در این خصوص می گوید:وقتی وارد حوزه ذهن و بدن شدم ، دریافتم که هیچ کس درباره نحوه دقیق تولید فکر توسط نورون ها نظریه پردازی نکرده است.

همیشه گمان کرده ایم که همه دانشمندان بر این باورند که مغز ، ذهن را می سازد اما افراد زیادی از این قضیه مطمئن نیستند.

با این حال دکتر پرنیا می افزاید که حتی سر جان اکلس ، متخصص برجسته در علم اعصاب ، براین باورد بود که هیچ گاه نمی توان ذهن را از طریق فعالیت های نورونی درک کرد اما با توجه به چیزهایی که در تحقیقاتم دیده ام به این نتیجه رسیده ام ، وقتی که مرگ باعث از بین رفتن هشیاری فرد می شود ، روح (منظورم ارواح ترسناک نیست بلکه نفس خویشتن) حداقل برای چند ساعت در بدن باقی می ماند.

بنابراین تجربه نزدیک به مرگ پدیده نادری نیست.

طبق آمارگیری های مختلف بین 5 تا 15 درصد مردم حداقل یک بار تجربه نزدیک به مرگ داشته اند.

تخمین زده می شود که در آمریکا بین 10 تا 20 میلیون نفر این پدیده را تجربه کرده اند.

امروزه در مقایسه با گذشته به خاطر پیشرفت های پزشکی شمار بسیار بیشتری از افرادی که علائم حیات را از دست می دهند، به خصوص به علت ایست قلبی، قابل بازگرداندن مجدد به زندگی و احیا می باشند.

با این حال علاوه به خاطر پیشرفت بسیار زیاد در امکانات ارتباطاتی در چند سال اخیر، به خصوص اینترنت، این گزارش ها مخاطبین بسیار بیشتری را به خود جذب کرده اند، و امکان منتشر کردن این تجربه ها برای عموم فراهم آمده است.

همچنین با بازتر و پذیراتر شدن افکار عمومی، افراد تجربه کننده کمتر از گذشته با قضاوت های منفی دیگران و اتهام به دروغ و دیوانگی و هذیان مواجه می شوند و آزادانه تر آن را بازگو می کنند.

تمام این ها باعث شده که امروزه هزاران نفر تجربه نزدیک به مرگ خود را از طریق نوشتن کتاب یا انتشار در فضای مجازی با دیگران به اشتراک بگذارند.

واقعیت های اساسی در مورد تجربه مرگاگر چه هیچ دو تجربه نزدیک به مرگی کاملاً یکسان نیستند، شباهت های بسیاری بین تجربه های مختلف وجود دارد و مؤلفه های اصلی یکسانی را در آن ها می توان دید.

این را می توان به زندگی انسان ها شباهت داد: انسان ها از نظر اصولی زندگی های مشابهی دارند: تقریباً همه از کودکی رشد کرده، غذا می خورند، به مدرسه می روند، بازی یا کار می کنند، ازدواج می کنند، به دنبال موفقیت و خوشحالی هستند، خوشحال و ناراحت می شوند،….

ولی هیچ دو انسانی داستان زندگی دقیقاً یکسانی ندارند.

تحقیقات متعدد نشان می دهد که محتوای تجربه های نزدیک به مرگ ارتباطی به زمینه های فرهنگی و اجتماعی، تحصیلات، اعتقادات قبلی، دین و مذهب، کشور، سن، علت مرگ موقت، داروهای استفاده شده، و سایر عوامل خارجی ندارد.

این یکی از قوی ترین حقایق راجع به این تجربه ها می باشد زیرا اثر عوامل خارجی که بعضی سعی می کنند آن ها را علت این پدیده بدانند را کاملاً منتفی می سازد.

در بسیاری از تجربه مرگ ، شخص تجربه کننده توانسته اتفاقاتی را ببیند و بعداًپ گزارش کند که به طور منطقی نمی بایست امکان آن باشد.

مثلا افراد توانسته اند آنچه در حین مرگ موقت و توقف قلب و نوار مغزی آن ها می گذشته، چه در بیمارستان یا اتاق انتظار ، و یا حتی در خانه یا محیطی دور از جایی که بدن فیزیکی آن ها بوده را گزارش کنند و آنچه افراد خانواده مشغول انجام آن بودند را بعدا بازگو نمایند.

این افراد گاهی از اتفاقات آینده خبر داده اند که به تحقق پیوسته است.

یا مثلاً افراد با اقوام یا افراد خانواده درگذشته ای که گاهی تا قبل از آن حتی از وجود آن شخص یا مرگ او بی خبر بوده اند ملاقات کرده اند که بعد از احیاء آن ها، این اطلاعات تایید شده است.

اکثر افرادی که تجربه مرگ دارند در واقع متحول می شوند و این پدیده اثری عمیق و دائمی روی زندگی و جهان بینی و منش آن ها می گذارد.

این تحول تقریباً همیشه در جهت افزایش مهربانی و خدمت به دیگران و افزایش دیدی معنوی (ولی نه لزوماً مذهبی) و تغییر اولویت ها و ارزش های فرد در زندگی می باشد.

این مطلب به طور خلاصه در ادامه شرح داده شده است.

تجربه کنندگان مرگ موقت بعد از بازگشت ، گاهی تجربه خود را در بستر اعتقادات قبلی خود تعبیر کرده و توضیح می دهند.

به عنوان مثال کسانی که در تجربه خود با وجودی نورانی ملاقات کرده اند ، گاهی این وجود را مسیح ، گاهی بودا ، گاهی یک فرشته ، و گاهی خود خدا خوانده اند.

بسیاری نیز این گونه شرح داده اند که نام و لقبی که استفاده می شود تفاوتی نمی کند.

به هر حال می توان دید که در هر صورت اساس تجربه و واقعیت های آن یکسان است ، ولی نحوه تعبیر و نام گذاری ها ممکن است متفاوت باشد.

اکثریت قریب به اتفاق افراد تجربه کننده مرگ موقت ، به حقیقی بودن تجرب خود اطمینان دارند و آن را بسیار زنده تر و ملموس تر و واقعی تر از زندگی عادی روزمره می خوانند.

بعضی از تجربه کنندگان اذعان می دارند که زندگی ما در دنیا در مقایسه با این تجربه ها کمی حالتی رویا گونه و تصوری دارد.

اکثر این افراد تجربه خود را مهم ترین اتفاقی که هرگز در زندگی شان رخ داده و نقطه عطفی در مسیر زندگی شان می دانند.

شما نیز اگر کسی را می شناسید که تجربه مرگ موقت را دارد ، به ما معرفی کنید تا برای کامل کردن این مطلب از تجربه او استفاده کنیم.


کلید واژه ها: بیمارستان - ایست قلبی - زندگی - دانشگاه - آمریکا - نیویورک - دکتر - ایرانی - پزشک - جامعه پزشکی - فعالیت مغزی - شگفت انگیز - انگلستان - آمریکایی - الکتریکی - زبان - درصد - بیماران - مرگبار - مهاجرت - افزایش - مراقبت - تولید - همیشه - همراه - جانور - تحصیل - رابطه - جامعه - حوادث

آخرین اخبار سرویس:
آزمایش های موادمخدر چقدر قابل اطمینان است؟

چالش بر سر دفع زباله‎های بیمارستانی؛ از انکار وزارت بهداشت تا اصرار محیط زییست

طرز تهیه آبگوشت ساده و خوشمزه

گیاه گزنه ؛ معجزه ای برای درمان پوکی استخوان

با این درمان های خانگی رانیتیدین را کنار بگذارید

7 فایده ی نوشیدن آب گرم

آمار اوتیسم در پسران 4 برابر دختران/ افزایش شیوع اوتیسم در کشور

علل مرگ ایرانی ها؛ سکته، آلزایمر و جاده ها

وضعیت تامین و توزیع شیرهای بیماران PKU در شرایط تحریم

پرفشاری خون و دیابت از مهم ترین علل بروز نارسایی کلیه

آزمایش های موادمخدر چقدر قابل اطمینان است؟

5 نشانه کمبود پتاسیم

رازهای جوانی و زیبایی برای 40 ساله ها!

رژیم تخم مرغ، یک رژیم سریع و آسان برای لاغری

فروش مواد غذایی فاقد شناسه در خلخال ممنوع شد

120هزار بیمار دیالیزی و دچار نارسایی کلیه در کشور وجود دارد

120هزار بیمار دیالیزی و پیوندی در کشور وجود دارد

یوگا برای سالمندان

گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در رشت

نیاز بیماران کلیوی زنجان به 3000 دستگاه دیالیز

پای مرغ چه معجزه ای در بدن می کند

چقدر سیگار قاچاق و مصرف شد؟

آنچه در مورد سرطان غدد بزاقی باید بدانید

کاریکلماتور طنز و خنده دار

نیاز بیماران کلیوی به 3000 دستگاه دیالیز

وضعیت تامین و توزیع شیرهای بیماران PKU در شرایط تحریم

نسخه غذایی برای پاکسازی کبد

چای درمانی کنید!

ژنیکوماستی در مردان

تقویت سلامت با عسل ماده ای که معجزه می کند!!

خواص اسپند و تاثیر آن در لاغری

شایع ترین عامل مرگ و بیماری در ایران/آمار جالب از وضعیت سلامتی مردم

بیماران پوکی استخوان نگران بیمه داروها نباشند+ فیلم

این عروس و داماد جوان هیچ وقت نمی خندند !

دردهایی که خبر از بیماری خطرناک می دهد

تبدیل دی اکسید کربن به پلاستیک

گرد و خاک اگزما را تشدید می کند

شهرکرد میزبان اولین استارت آپ ویکند حوزه سلامت کشور

بال مرغ اسپایسی کنجدی، یک پیش غذای خوشمزه + طرز تهیه

ورزش کردن در شب تاثیری کمتری در کاهش وزن دارد

50 هزار عمل پیوند کلیه در کشور انجام شده است

کِرم های زنده روی مژه+عکس

کلیه استخدامی های تهران - 30 آبان 97

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر

مجهزترین مرکز دیالیز خیرساز شمالغرب کشور در زنجان افتتاح شد

شمار تخت های دیالیز در بندرعباس به 55 تخت افزایش می یابد

رژیم تخم مرغ، یک رژیم سریع و آسان برای لاغری

ورزش کردن در شب تاثیری کمتری در کاهش وزن دارد

علت و علائم کولیک نوزادان چیست و چگونه درمان می شود؟

کشف ویروس های بسیار بزرگ در خاک جنگل

بسته موضوعی 121: دکوراسیون آرامش بخش برای اتاق خواب

میانسالان برای تشکیل پرونده سلامت اقدام کنند

گیاه گزنه ؛ معجزه ای برای درمان پوکی استخوان

معجزه خوردن یک حبه سیر با معده خالی

استخدام مدیر سایت در شرکت زیبا پردازان فرتاک در تهران

آزمایش های موادمخدر چقدر قابل اطمینان است؟

ورزش کردن در شب تاثیری کمتری در کاهش وزن دارد

بیماران پوکی استخوان نگران بیمه دارو نباشند+ فیلم

افزایش چهاربرابری احتمال ابتلا به سرطان لوزالمعده در افراد با این ویژگی

جویدن آدامس یا کندر برای فرار از فراموشی

آیا میدانید؛ رنگ لب ها از سلامتی شما خبر می دهد؟! +اینفوگرافی

سردرد هایی که با خوردن مسکن تشدید می شود

راز های سبک زندگی سالم که شما را از بیماری ها در امان می دارد

بعد از خوردن نوشابه گازدار چه اتفاقاتی در بدن می افتد؟

نقاطی که باید هنگام سردرد ماساژ دهید

عینک نامناسب حالت چشم را تغییر می دهد

چگونه برنج بخوریم ولی چاق نشویم؟

تماشای تلویزیون عامل مرگ زودرس است

اینفوگرافی / 5 راه برای درمان خشکی بینی

عینک نامناسب حالت چشم را تغییر می دهد

آشنایی با کپسول پریفلکس برای تسکین درد مفاصل

بیماران خاص دردی جز درد و رنج بیماری نباید داشته باشند

چرا همه بیماری ها واکسن ندارند؟

چرا همه بیماری ها واکسن ندارند؟

چرا همه بیماری ها واکسن ندارد؟

درمان سرطان ریه با استفاده از سوزن داغ

5 بیماریی که دیابت به وجود می آورد

عینک نامناسب حالت چشم را تغییر می دهد

از بین بردن تومور سرطانی با یک سوزن

دانستنی های جالب علمی

رنگ لب های شما درباره سلامتی تان چه می گوید؟ + اینفوگرافی

این ضایعه های پوستی را هرگز دستکاری کنید

30 دقیقه طلایی برای سلامتی

اینفوگرافی / 5 راه برای درمان خشکی بینی

چگونه تخمه ها را از کدو جدا کنیم؟

اضطراب بر کدام قسمت های بدن و به چه شکل تأ? - یر می گذارد؟

شیوه صحیح سرخ کردن غذا

ازچه زمانی کودک میتواند پنیربخورد

10 راهکار طلایی برای بچه های «بدغذا»

اولین عامل خطر مرگ و ناتوانی در ایران امروز و فردا

افرادی که نباید آنتی هیستامین مصرف کنند

چربی های شکم و پهلو را سه سوته آب کنید!

شکست ساختمان های قدیمی با فرونشست زمین حتمی است

تهران، دوازدهمین شهر آلوده جهان

راهکارهایی برای پیشگیری از زوال عقل

تاثیر استرس بر مرگ بیماران قلبی

چای ترجیح می دهید یا قهوه؟ پاسخ تان به ژن هایتان ربط دارد

درمان جدید سکته مغزی در ایران

احتمال بلعیده شدن کودک توسط مار پیتون

چاق ترین استان کشور رکورددار ابتلا به دیابت

تجربه مرگ از زبان پزشک ایرانی بیمارستان دانشگاه بروک نیویورک

تجربه مرگ از زبان پزشک ایرانی بیمارستان دانشگاه بروک نیویورک