مطالب مرتبط:
کرسی های مزاحم در شهرداری تهران
کرسی های مزاحم در شهرداری تهران
اوحدی: ظرفیت تبلیغاتی شهرداری تهران برای اصلاح الگوی مصرف بسیج می شود
خودسوزی مرد میانسال مقابل شهرداری تهران +عکس و فیلم
30هزار دام زنده در جایگاه های شهرداری تهران عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 22 شهریور 1397 ساعت 00:452018-09-12سياسي

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران


طرح اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران به عنوان یکی از وعده های این دوره از مدیریت شهری استارت خورد.

معاونت های موازی و اقدامات متضاد برخی بخش های شهرداری از جمله آفات ساختار معیوب فعلی محسوب می شود که در کنار هزینه جاری سنگین ناشی از تورم نیروی انسانی، - امکان مالی و سرعت اجرای ماموریت های حیاتی در پایتخت را از شهرداری سلب کرده است.

رقابت مخرب حوزه بزرگراه سازی با حوزه توسعه مترو ، نمونه بارز اختلال در کار اداره شهر تحت تاثیر ساختار نامتعارف شهرداری محسوب می شود.

طرح اصلاح ساختار سازمانی در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت.

در قالب این طرح قرار است تا پایان سال ساختار سازمانی معیوب شهرداری تهران متناسب با نظام کارآمد مدیریت شهری در شهرهای توسعه یافته جهان و ماموریت های ذاتی تعریف شده برای این سازمان عمومی، بازسازی و اصلاح شود.

این طرح بخشی از برنامه محمدعلی افشانی و سایر نامزدهای شهرداری در این دوره از انتخابات مدیریت شهری است که به شکل مکتوب در کتاب وعده های نامزدها(برنامه مکتوب ارائه شده از سوی نامزدها برای اداره شهر) قرار گرفته است.

بررسی ها از ساختار کنونی شهرداری نشان می دهد وضعیت معیوب فعلی، پنج اشکال و آفت اساسی برای مدیریت شهری و شیوه اداره پایتخت به وجود آورده و افشانی در زمان انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری این ساختار را نامتعارف و کارکرد آن را اخلال زا معرفی کرد.

آمارهای رسمی از وضعیت کنونی ساختار سازمانی حاکی از آن است که هم اکنون بیش از 4 هزار و 400 نفر مدیر و کارمند در ستاد شهرداری تهران مستقر هستند.

در عین حال بیش از 65 هزار نفربه عنوان مجموعه نیروی انسانی از شهرداری به صورت مستقیم و غیرمستقیم حقوق دریافت می کنند به طوری که ماهانه رقمی بیش از 500 میلیارد تومان هزینه پرداخت حقوق و دستمزد به شهرداری تهران تحمیل می شود.

این هزینه مربوط به تورم نیروی انسانی تقریبا حدود یک سوم از بودجه شهر را می بلعد.

یکی از نشانه های مهم از ساختار انحرافی شهرداری تهران نیز آن است که مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی شهرداری، در حال حاضر به ازای هر پست در سازمان، چهار نفر حقوق بگیر حضور دارند.

تورم نیروی انسانی در شهرداری تهران به لحاظ تعداد مدیران و نیروی حقوق بگیر کاملا در جهت مخالف شهرداری شهرهای مشابه وضعیت شهر تهران(از نظر تعداد شهروندان) است.

مقایسه ساختار سازمانی شهرداری تهران با شهر لندن در انگلیس نشان می دهد: نیروی انسانی حقوق بگیر در شهرداری تهران هم اکنون چهار برابر شهرداری لندن است و تعداد معاونت های آن هم از شهرداری لندن به طور قابل توجهی بیشتر است.

چارت سازمانی شهرداری تهران در دوره فعلی، دارای 9 معاونت و یک هزار و 500 مدیر است.

در قالب این بررسی مشخص شد که مهم ترین آفت ساختار کنونی سازمانی، تصمیم گیری های مغایر و موازی کاری معاونت ها و همچنین عملکرد جزیره ای بخش های مختلف در شهرداری تهران است که باعث می شود بازدهی اقدامات ضروری و حیاتی برای شهر به سطح صفر نزدیک شود.

به این معنا که منابع و اعتبارات محدود شهرداری در حوزه های زائد و هزینه زا مصرف می شود و در مقابل حوزه ها و طرح های حیاتی با عطش کمبود منابع مالی مواجه می شوند.

اشکال سوم این ساختار معیوب نیز آن است که هزینه اداره شهر تهران را به سطح غیرقابل قبول و خارج از آستانه تحمل رسانده است.

همچنین یکی دیگر از مهم ترین آفت های این ساختار از دیدگاه کارشناسان شهری آن است که این ساختار فربه زمینه بروز فساد اداری و مالی و کاهش سلامت فردی و سازمانی در مجموعه شهرداری تهران را بیشتر کرده است.

آفت دیگر آنکه تورم نیروی انسانی، منجر به طولانی شدن فرآیند های مربوط به تصمیم گیری و اقدامات مهم در شهرداری شده و عملا روند تحولات فکری و عملیاتی شهری را کند کرده است.

یکی از نکات مهمی که معیوب بودن این ساختار سازمانی را به شکل بارزتری نشان می دهد پارادوکس مربوط به تورم نیروی انسانی حقوق بگیر در عین کمبود نیروی انسانی متخصص و حرفه ای مطابق با چارت تعریف شده در شهرداری تهران است.

بررسی ها نشان می دهد: فقط 56 درصد پرسنل شهرداری، دارای تحصیلات مرتبط با حوزه کاری خود هستند به این ترتیب تقریبا برای نیمی از پرسنل حقوق بگیر شهرداری تهران ارتباطی بین تخصص و پست سازمانی آنها وجود ندارد.

بررسی های دنیای اقتصاد از مدیران و معاونان ارشد شهرداری تهران در دوره گذشته و کنونی و همچنین کارشناسان شهری مشاور در مجموعه شهرداری تهران حاکی از آن است که یکی از مهم ترین دلایل انحراف ساختار سازمانی شهرداری تهران، نگاه غلط حاکم بر ساختار نهادهای عمومی است.

به گفته آنها در نهادهای عمومی این اعتقاد وجود دارد که به ازای افزایش نیروی انسانی، امکان دریافت بودجه بیشتر و قدرت نمایی مدیریتی فراهم می شود.

تحت تاثیر همین دیدگاه نیز اوایل دهه 90، معادل 4 هزار و 900 پست به چارت پرسنلی شهرداری تهران اضافه شد.

این در حالی است که بخش خصوصی در نقطه مقابل این ساختار قرار دارد.

به این معنا که نگاه بخش خصوصی به سمت سبک سازی ساختار سازمانی برای افزایش کارآمدی و کاهش هزینه ها تمایل دارد.

کارشناسان و صاحب نظران حوزه شهری معتقدند برای معماری ساختار سازمانی شهرداری تهران باید چند مرحله اصلی مورد توجه قرار گیرد.

مرحله نخست شناخت و درک صحیح از ماموریت های شهرداری تهران است.

در حال حاضر شهرداری تهران درگیر دو دسته از ماموریت ها است.

یکسری ماموریت های ذاتی و قانونی شهرداری است و دسته دیگر ماموریت هایی که جزو ماموریت های اصلی و ذاتی شهرداری محسوب نمی شوند اما طی سال های گذشته به دلایلی در زیرمجموعه فعالیت های تکلیفی شهرداری تهران قرار گرفته اند.

پالایش ماموریت های شهرداری سبب می شود تا در مرحله دوم تغییر ساختار سازمانی شهرداری براساس آن صورت گیرد.

در این مرحله دو تغییر عمده برای سبک سازی ساختار سازمانی شهرداری تهران امکان پذیر می شود.

تغییر نخست واسپاری ماموریت ها است.

به این معنی که گروهی از ماموریت های غیرذاتی شهرداری که جزو فعالیت اصلی شهرداری محسوب نمی شود به دستگاه ها و نهادهای اصلی سپرده و به این ترتیب ردیف بودجه تعریف شده برای آنها به حوزه اصلی ماموریتی شهرداری تخصیص داده شود.

تغییر دیگر برون سپاری بخشی از ماموریت های شهرداری است تا از این طریق بار ماموریتی و هزینه ای شهرداری سبک شود.

در مرحله بعدی اصلاح ساختار سازمانی آغاز می شود.

در این مرحله به گفته کارشناسان شهری باید اصلاحات از بالا به پایین و از معاونت های شهرداری آغاز شود.

در این مسیر با شناسایی حوزه های کار موازی باید تغییراتی در دستور کار قرار گیرد.

در حال حاضر شهرداری تهران دارای 9 معاونت شامل مالی و اقتصاد شهری، فنی و عمرانی، شهرسازی و معماری، برنامه ریزی و توسعه شهری و امور شورا، خدمات شهری و محیط زیست، امور اجتماعی و فرهنگی، هماهنگی و امور مناطق، توسعه منابع انسانی و حمل و نقل و ترافیک است.

اما کارکرد برخی معاونت های فعلی شهرداری مزاحم سایر معاونت های کلیدی و حیاتی است.

به عنوان مثال معاونت های فنی و عمرانی و حمل و نقل و ترافیک (البته واژه استفاده شده برای معاونت حمل و نقل و ترافیک در چارت سازمانی شهرداری برخلاف سایر معاونت ها به صورت معاون شهردار و رییس سازمان حمل و نقل و ترافیک آمده است) رقابت تنگاتنگی در حوزه اخذ بودجه طی سال های گذشته برخلاف حوزه ماموریتی تعریف شده خود داشته اند.

اگرچه مهم ترین ماموریت معاونت حمل و نقل و ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی است اما طی سال های گذشته در عمل بخش قابل توجهی از اقدامات این معاونت مغایر با این ماموریت ها بوده و عمده پروژه های اجرایی از سوی این معاونت عملا به بسترسازی معابر برای استفاده از خودروی شخصی تمرکز داشته است.

همین روند هم باعث شده که در رقابت میان این دو معاونت برای جذب اعتبار جهت اجرای پروژه های عمرانی، معاونت ترافیک برنده اصلی باشد و در نتیجه با وجود کمبود شدید ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر تهران، ماموریت های شبکه بزرگراهی کامل شود.

علاوه بر این اگرچه طی سال های گذشته میان دو حوزه مالی و اداری شهرداری تهران تفکیک ایجاد شد اما از نظر کارکردی تحولی در فعالیت های معاونت های جدید به وجود نیامد.

یا آنکه اگرچه یکی از ماموریت های اصلی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری، بهبود فرهنگ شهرنشینی است اما با وجود تخصیص بودجه هنگفت به ساختار عظیم این معاونت، تحولی در این بخش ماموریتی دیده نشده است.

ضمن آنکه یکی از نکات مورد توجه در ساختار کنونی شهرداری تهران، تعریف بخش های مختلف پژوهشی است که هر ساله اعتبارات زیادی به آن اختصاص پیدا می کند که می توان با ایجاد انسجام و یکپارچگی میان این واحدها، در مسیر کاهش هزینه های پژوهش های غیرضروری گام برداشت.

یکی از پیشنهادهای ارائه شده از سوی کارشناسان باتوجه به موازی کاری کنونی، ادغام برخی معاونت های شهرداری تهران است به طوری که برخی کارشناسان پیشنهاد ادغام سه معاونت شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی و حمل و نقل را به یک معاونت ارائه کرده اند.

در عین حال پیشنهاد می دهند سه معاونت مالی و اقتصادی، برنامه ریزی و توسعه شهری و منابع انسانی به یک معاونت یکپارچه تبدیل شوند.

از دیدگاه کارشناسان شهری تصفیه شهرداری تهران از کرسی های مزاحم در معاونت ها و سازمان های موازی، زاید و مختل کننده مدیریت شهری و ابقای حوزه های ماموریتی مهم و ضروری در قالب این طرح می تواند دو اتفاق مثبت برای مدیریت شهری رقم زند.

اتفاق اول آنکه هزینه های شهرداری به شکل قابل توجهی ناشی از سبک سازی چارت سازمانی کاهش می یابد و دوم آنکه قدرت عمل برای اجرای برنامه های ضروری در شهر ایجاد می شود در نتیجه میزان رضایتمندی شهروندان از مجموعه شهرداری افزایش پیدا می یابد و کیفیت زندگی در شهر تهران ارتقا پیدا می کند.

البته کارشناسان معتقدند این دو اتفاق مثبت زمانی رقم خواهند خورد که این اصلاحات سازمانی در سطح و چارت خلاصه نشود و به طور واقعی به سبک سازی مجموعه مدیریت شهری منجر شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار 20 شهریور 97، کدمطلب: 3438391، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهرداری - شهرداری تهران - ساختار - نیروی انسانی - تهران - مدیر - مدیریت - حقوق - انتخابات - هزینه - اداره - اصلاح - تورم - نشان - برنامه - پایتخت - لندن - توسعه - بودجه شهر - وعده - آمار - بازسازی - میلیارد - دستمزد - اختلال - مدیران - انگلیس - بودجه - منتشر - صورت

آخرین اخبار سرویس:
وزیر امور مذهبی پاکستان در گفت وگو با فارس: ریشه کن کردن افراط گرایی در مدارس دینی اولویت دولت پاکستان است

/آسیای مرکزی در 24 ساعت گذشته/ رشد 3.5 درصدی اقتصاد قرقیزستان در سال 2018/ «دوشنبه» میزبان رؤسای مرزبانی «همسود»

گردشگری مهمترین فرصت توسعه کرمانشاه است

گردشگری مهمترین فرصت توسعه کرمانشاه است

نجات دولت انگلیس از فروپاشی

194 هزار نفر از جمعیت 10 تا 49 سال آذربایجان غربی بیسواد است

مدیران ادارات اخلاق را درقبال زیردستان ساعی بیشتر رعایت کنند

مدارس علمیه خراسان جنوبی از انقلاب تاکنون

پروژه ترفیع گنبد حرم امام حسین(ع) در کرمان ماندگار و پرافتخار است

استفاده از تکنولوژی روز دنیا برای ساخت گنبد حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در کرمان

اجرای عمومی «داستان یک پرچم» در دهه فجر امسال در کرمان

وزیر جهاد کشاورزی به چهارمحال و بختیاری سفر می کند

نجات 7 نفر از اهالی مفقود شده بازفت در کولاک برف

نماینده مجلس: پروژه پلاسکو تا سال 99 به پایان می رسد

آگهی های استخدام حسابدار - 27 دی 97

استخدام پیک موتوری برای تهیه غذای مهمان در قم

استخدام استاد کار لوله کشی،وردست لوله کشی در تهران

نقوی حسینی: فعالیت های موشکی ایران به هیچ کشور دیگری ارتباط ندارد

ابطحی: پاسخ تاریخی به حرف های خویینی ها بدهید/ هجوم سازمان یافته پاسخ تاریخی نیست، ظلم به تاریخ و به هاشمی و به ایران است

استخدام فتوشاپ کار خانم جهت یک دفتر چاپ در خراسان رضوی

تشبیه احمدی نژاد به قوام السلطنه!/ یک روحانی جوان خبرساز شد

استخدام راننده تراکتور جهت یک شرکت معتبر کاشی در یزد

سرعت پیشرفت های دفاعی جمهوری اسلامی ایران روز به روز زیاد می شود

رزمندگان اسلام؛ تاریخ نگاران حماسه های دفاع مقدس

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت ماکسیم در خراسان رضوی

استقبال از شهدای تفحص شده دفاع مقدس در شیراز

تشییع پیکر پاک شهید محسن مشرقی تا دقایقی دیگر

194 هزار نفر از جمعیت 10 تا 49 سال آذربایجان غربی بیسواد است

خدمات انقلاب اسلامی به محرومان غیر قابل انکار است

کاهش 50 درصدی جرایم در کل کشور

جدول اوقات شرعی

برگزاری کارگاه های تخصصی جشنواره «آوای بیداری» در لرستان

استخدام برنامه نویس - 27 دی 97

کلیه استخدامی های همدان - 27 دی 97

رییس کمیسیون اصل 90: بسیاری از واگذاری ها درست نبوده؛ شرکت ها به خاک سیاه نشستند

غریب آبادی: ایران حداکثر خویشتن داری را نشان داده است

استخدام کارشناس IT آقا جهت یک شرکت معتبر در یزد

استخدام مهندس نساجی آقا جهت کار در گروه صنعتی معتبر – اصفهان

دسترسی به فضای مجازی الفبای شفافیت است

استخدام نیروی خانم با مدرک لیسانس جهت امور اداری

استخدام کاردان یا کارشناس عمران و معماری در خراسان رضوی

استخدام کارمند خانم با مدرک حسابداری جهت امور وصول مطالبات در تهران

علت اصلی دشمنی آمریکا با ایران چیست؟

استخدام سرویس کار ماشین آلات راهسازی در خراسان جنوبی

استخدام مهندس کامپیوتر خانم آشنا به فتوشاپ

در سفر به اروپا فهمیدم هیچ اتفاقی درباره SPV نخواهد افتاد(خبر ویژه)

دریافت غذای متبرک رضوی با ثبت کد ملی میسر است

استخدام مهندس متالورژی و جوش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پاسخگوی تلفن خانم در یک موسسه معتبر در تهران

اصلاح طلبان در مورد عنوان سازمان جدید به توافق نرسیده اند

نقوی حسینی: فعالیت های موشکی ایران به هیچ کشور دیگری ارتباط ندارد

اصلاح طلبان در مورد عنوان سازمان جدید به توافق نرسیده اند

مدیران ادارات اخلاق را درقبال زیردستان ساعی بیشتر رعایت کنند

خدمات انقلاب اسلامی به محرومان غیر قابل انکار است

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

خدمات انقلاب اسلامی به محرومان غیر قابل انکار است

آیه نگاشت/ناتوانی انسان از حفظ نعمت ها

پلوسی خواستار تعویق سخنرانی سالانه ترامپ در کنگره

هشدارهای دوستی را جدی بگیریم

کلیه استخدامی های تهران - 27 دی 97

استخدام کارشناس HSE خانم و آقا در شرکت گلدیس کاشی یزد

استخدام طراح گرافیک در یک شرکت تبلیغاتی معتبر در غرب تهران

استخدام کمک طراح ناخن در سالن زیبایی ویدا رز

استخدام استادکار کابینت MDF و وردست در خراسان جنوبی

استخدام راسته دوز، میاندوز کار، زیگزال دوز و وردست برشکار در تهران

دعوت به همکاری نویسنده و تایپیست غیر حضوری از سراسر کشور

استخدام نیروی برقکار برای شرکتی واقع در خراسان جنوبی

استخدام حسابدار مسلط به هلو و اکسل در محدوده میدان آرژانتین تهران

استخدام بازاریاب ساختمان جهت کار طراحی معماری

استخدام کارشناس حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس ثبت اسناد سیستمی انبار در تهران

استخدام مهندس معمار ارشد در شرکت مهندسین مشاور

رویدادهای خبری پنجشنبه 27 دی ماه؛ مرکز لرستان

امام صادق از کدام گروه شیعیان متعجب هستند؟

توییت امام جمعه لواسان درباره فساد مدیران

افشای تخلفات جدید در انتصابات استانداری کردستان

جانباز 70 درصد دامغانی به خیل شهدا پیوست

نشست هماهنگی مدیران خبرگزاری ها و پایگاههای خبری استان در ایرنا خرم آباد

عناوین روزنامه های 27 دی ماه خراسان رضوی

رفع مشکل بیکاری دانش آموختگان کشاورزی در اولویت باشد

مشارکت بانوان دزفول در فعالیت های فرهنگی افزایش یابد

آب شرب سالم رهاورد انقلاب اسلامی برای روستاهای کرمان

شماره فروشی مسافران در کیش، کاسبی جدید تور های گردشگری!

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

کرمان میزبان رییس سازمان برنامه و بودجه کشور

پیدایش حقوق مدرن، شاهان را زمینی کرد

نمی توانیم درباره بودجه بی تفاوت باشیم

ماندگارترین تیتر تاریخ مطبوعات ایران + عکس

مراسم بزرگداشت اعوانی، فیلسوف معاصر

روایت شاهدان عینی از شنبه خونین دانشگاه تبریز

انتصاب معاون مالی و اداری بیمه شهر

بهتر است درباره بودجه از مردم نظرخواهی شود

علوی: با استانی شدن انتخابات، نمایندگان شاخص تری به مجلس راه می یابند

استخدام خیاط ماهر مجلسی و عروس مسلط به برش و دوخت مزون شخصی دوز

الهیار ترکمن : امیدورایم حقوق معلمان خرید خدمات به روز شود.

استخدام برنامه نویس PHP جهت کار در خراسان رضوی

استخدام حسابدار خانم آشنا به نرم افزار هلو با بیمه در انقلاب تهران

استخدام صندوقدار خانم در بستنی مخصوص

گروهی که دغدغه عزت ایران را داشت

سردار سلیمانی بدون محافظ در فرودگاه مهرآباد

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران