مطالب مرتبط:
کرسی های مزاحم در شهرداری تهران
کرسی های مزاحم در شهرداری تهران
اوحدی: ظرفیت تبلیغاتی شهرداری تهران برای اصلاح الگوی مصرف بسیج می شود
خودسوزی مرد میانسال مقابل شهرداری تهران +عکس و فیلم
30هزار دام زنده در جایگاه های شهرداری تهران عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 22 شهریور 1397 ساعت 00:452018-09-12سياسي

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران


طرح اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران به عنوان یکی از وعده های این دوره از مدیریت شهری استارت خورد.

معاونت های موازی و اقدامات متضاد برخی بخش های شهرداری از جمله آفات ساختار معیوب فعلی محسوب می شود که در کنار هزینه جاری سنگین ناشی از تورم نیروی انسانی، - امکان مالی و سرعت اجرای ماموریت های حیاتی در پایتخت را از شهرداری سلب کرده است.

رقابت مخرب حوزه بزرگراه سازی با حوزه توسعه مترو ، نمونه بارز اختلال در کار اداره شهر تحت تاثیر ساختار نامتعارف شهرداری محسوب می شود.

طرح اصلاح ساختار سازمانی در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت.

در قالب این طرح قرار است تا پایان سال ساختار سازمانی معیوب شهرداری تهران متناسب با نظام کارآمد مدیریت شهری در شهرهای توسعه یافته جهان و ماموریت های ذاتی تعریف شده برای این سازمان عمومی، بازسازی و اصلاح شود.

این طرح بخشی از برنامه محمدعلی افشانی و سایر نامزدهای شهرداری در این دوره از انتخابات مدیریت شهری است که به شکل مکتوب در کتاب وعده های نامزدها(برنامه مکتوب ارائه شده از سوی نامزدها برای اداره شهر) قرار گرفته است.

بررسی ها از ساختار کنونی شهرداری نشان می دهد وضعیت معیوب فعلی، پنج اشکال و آفت اساسی برای مدیریت شهری و شیوه اداره پایتخت به وجود آورده و افشانی در زمان انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری این ساختار را نامتعارف و کارکرد آن را اخلال زا معرفی کرد.

آمارهای رسمی از وضعیت کنونی ساختار سازمانی حاکی از آن است که هم اکنون بیش از 4 هزار و 400 نفر مدیر و کارمند در ستاد شهرداری تهران مستقر هستند.

در عین حال بیش از 65 هزار نفربه عنوان مجموعه نیروی انسانی از شهرداری به صورت مستقیم و غیرمستقیم حقوق دریافت می کنند به طوری که ماهانه رقمی بیش از 500 میلیارد تومان هزینه پرداخت حقوق و دستمزد به شهرداری تهران تحمیل می شود.

این هزینه مربوط به تورم نیروی انسانی تقریبا حدود یک سوم از بودجه شهر را می بلعد.

یکی از نشانه های مهم از ساختار انحرافی شهرداری تهران نیز آن است که مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی شهرداری، در حال حاضر به ازای هر پست در سازمان، چهار نفر حقوق بگیر حضور دارند.

تورم نیروی انسانی در شهرداری تهران به لحاظ تعداد مدیران و نیروی حقوق بگیر کاملا در جهت مخالف شهرداری شهرهای مشابه وضعیت شهر تهران(از نظر تعداد شهروندان) است.

مقایسه ساختار سازمانی شهرداری تهران با شهر لندن در انگلیس نشان می دهد: نیروی انسانی حقوق بگیر در شهرداری تهران هم اکنون چهار برابر شهرداری لندن است و تعداد معاونت های آن هم از شهرداری لندن به طور قابل توجهی بیشتر است.

چارت سازمانی شهرداری تهران در دوره فعلی، دارای 9 معاونت و یک هزار و 500 مدیر است.

در قالب این بررسی مشخص شد که مهم ترین آفت ساختار کنونی سازمانی، تصمیم گیری های مغایر و موازی کاری معاونت ها و همچنین عملکرد جزیره ای بخش های مختلف در شهرداری تهران است که باعث می شود بازدهی اقدامات ضروری و حیاتی برای شهر به سطح صفر نزدیک شود.

به این معنا که منابع و اعتبارات محدود شهرداری در حوزه های زائد و هزینه زا مصرف می شود و در مقابل حوزه ها و طرح های حیاتی با عطش کمبود منابع مالی مواجه می شوند.

اشکال سوم این ساختار معیوب نیز آن است که هزینه اداره شهر تهران را به سطح غیرقابل قبول و خارج از آستانه تحمل رسانده است.

همچنین یکی دیگر از مهم ترین آفت های این ساختار از دیدگاه کارشناسان شهری آن است که این ساختار فربه زمینه بروز فساد اداری و مالی و کاهش سلامت فردی و سازمانی در مجموعه شهرداری تهران را بیشتر کرده است.

آفت دیگر آنکه تورم نیروی انسانی، منجر به طولانی شدن فرآیند های مربوط به تصمیم گیری و اقدامات مهم در شهرداری شده و عملا روند تحولات فکری و عملیاتی شهری را کند کرده است.

یکی از نکات مهمی که معیوب بودن این ساختار سازمانی را به شکل بارزتری نشان می دهد پارادوکس مربوط به تورم نیروی انسانی حقوق بگیر در عین کمبود نیروی انسانی متخصص و حرفه ای مطابق با چارت تعریف شده در شهرداری تهران است.

بررسی ها نشان می دهد: فقط 56 درصد پرسنل شهرداری، دارای تحصیلات مرتبط با حوزه کاری خود هستند به این ترتیب تقریبا برای نیمی از پرسنل حقوق بگیر شهرداری تهران ارتباطی بین تخصص و پست سازمانی آنها وجود ندارد.

بررسی های دنیای اقتصاد از مدیران و معاونان ارشد شهرداری تهران در دوره گذشته و کنونی و همچنین کارشناسان شهری مشاور در مجموعه شهرداری تهران حاکی از آن است که یکی از مهم ترین دلایل انحراف ساختار سازمانی شهرداری تهران، نگاه غلط حاکم بر ساختار نهادهای عمومی است.

به گفته آنها در نهادهای عمومی این اعتقاد وجود دارد که به ازای افزایش نیروی انسانی، امکان دریافت بودجه بیشتر و قدرت نمایی مدیریتی فراهم می شود.

تحت تاثیر همین دیدگاه نیز اوایل دهه 90، معادل 4 هزار و 900 پست به چارت پرسنلی شهرداری تهران اضافه شد.

این در حالی است که بخش خصوصی در نقطه مقابل این ساختار قرار دارد.

به این معنا که نگاه بخش خصوصی به سمت سبک سازی ساختار سازمانی برای افزایش کارآمدی و کاهش هزینه ها تمایل دارد.

کارشناسان و صاحب نظران حوزه شهری معتقدند برای معماری ساختار سازمانی شهرداری تهران باید چند مرحله اصلی مورد توجه قرار گیرد.

مرحله نخست شناخت و درک صحیح از ماموریت های شهرداری تهران است.

در حال حاضر شهرداری تهران درگیر دو دسته از ماموریت ها است.

یکسری ماموریت های ذاتی و قانونی شهرداری است و دسته دیگر ماموریت هایی که جزو ماموریت های اصلی و ذاتی شهرداری محسوب نمی شوند اما طی سال های گذشته به دلایلی در زیرمجموعه فعالیت های تکلیفی شهرداری تهران قرار گرفته اند.

پالایش ماموریت های شهرداری سبب می شود تا در مرحله دوم تغییر ساختار سازمانی شهرداری براساس آن صورت گیرد.

در این مرحله دو تغییر عمده برای سبک سازی ساختار سازمانی شهرداری تهران امکان پذیر می شود.

تغییر نخست واسپاری ماموریت ها است.

به این معنی که گروهی از ماموریت های غیرذاتی شهرداری که جزو فعالیت اصلی شهرداری محسوب نمی شود به دستگاه ها و نهادهای اصلی سپرده و به این ترتیب ردیف بودجه تعریف شده برای آنها به حوزه اصلی ماموریتی شهرداری تخصیص داده شود.

تغییر دیگر برون سپاری بخشی از ماموریت های شهرداری است تا از این طریق بار ماموریتی و هزینه ای شهرداری سبک شود.

در مرحله بعدی اصلاح ساختار سازمانی آغاز می شود.

در این مرحله به گفته کارشناسان شهری باید اصلاحات از بالا به پایین و از معاونت های شهرداری آغاز شود.

در این مسیر با شناسایی حوزه های کار موازی باید تغییراتی در دستور کار قرار گیرد.

در حال حاضر شهرداری تهران دارای 9 معاونت شامل مالی و اقتصاد شهری، فنی و عمرانی، شهرسازی و معماری، برنامه ریزی و توسعه شهری و امور شورا، خدمات شهری و محیط زیست، امور اجتماعی و فرهنگی، هماهنگی و امور مناطق، توسعه منابع انسانی و حمل و نقل و ترافیک است.

اما کارکرد برخی معاونت های فعلی شهرداری مزاحم سایر معاونت های کلیدی و حیاتی است.

به عنوان مثال معاونت های فنی و عمرانی و حمل و نقل و ترافیک (البته واژه استفاده شده برای معاونت حمل و نقل و ترافیک در چارت سازمانی شهرداری برخلاف سایر معاونت ها به صورت معاون شهردار و رییس سازمان حمل و نقل و ترافیک آمده است) رقابت تنگاتنگی در حوزه اخذ بودجه طی سال های گذشته برخلاف حوزه ماموریتی تعریف شده خود داشته اند.

اگرچه مهم ترین ماموریت معاونت حمل و نقل و ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی است اما طی سال های گذشته در عمل بخش قابل توجهی از اقدامات این معاونت مغایر با این ماموریت ها بوده و عمده پروژه های اجرایی از سوی این معاونت عملا به بسترسازی معابر برای استفاده از خودروی شخصی تمرکز داشته است.

همین روند هم باعث شده که در رقابت میان این دو معاونت برای جذب اعتبار جهت اجرای پروژه های عمرانی، معاونت ترافیک برنده اصلی باشد و در نتیجه با وجود کمبود شدید ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر تهران، ماموریت های شبکه بزرگراهی کامل شود.

علاوه بر این اگرچه طی سال های گذشته میان دو حوزه مالی و اداری شهرداری تهران تفکیک ایجاد شد اما از نظر کارکردی تحولی در فعالیت های معاونت های جدید به وجود نیامد.

یا آنکه اگرچه یکی از ماموریت های اصلی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری، بهبود فرهنگ شهرنشینی است اما با وجود تخصیص بودجه هنگفت به ساختار عظیم این معاونت، تحولی در این بخش ماموریتی دیده نشده است.

ضمن آنکه یکی از نکات مورد توجه در ساختار کنونی شهرداری تهران، تعریف بخش های مختلف پژوهشی است که هر ساله اعتبارات زیادی به آن اختصاص پیدا می کند که می توان با ایجاد انسجام و یکپارچگی میان این واحدها، در مسیر کاهش هزینه های پژوهش های غیرضروری گام برداشت.

یکی از پیشنهادهای ارائه شده از سوی کارشناسان باتوجه به موازی کاری کنونی، ادغام برخی معاونت های شهرداری تهران است به طوری که برخی کارشناسان پیشنهاد ادغام سه معاونت شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی و حمل و نقل را به یک معاونت ارائه کرده اند.

در عین حال پیشنهاد می دهند سه معاونت مالی و اقتصادی، برنامه ریزی و توسعه شهری و منابع انسانی به یک معاونت یکپارچه تبدیل شوند.

از دیدگاه کارشناسان شهری تصفیه شهرداری تهران از کرسی های مزاحم در معاونت ها و سازمان های موازی، زاید و مختل کننده مدیریت شهری و ابقای حوزه های ماموریتی مهم و ضروری در قالب این طرح می تواند دو اتفاق مثبت برای مدیریت شهری رقم زند.

اتفاق اول آنکه هزینه های شهرداری به شکل قابل توجهی ناشی از سبک سازی چارت سازمانی کاهش می یابد و دوم آنکه قدرت عمل برای اجرای برنامه های ضروری در شهر ایجاد می شود در نتیجه میزان رضایتمندی شهروندان از مجموعه شهرداری افزایش پیدا می یابد و کیفیت زندگی در شهر تهران ارتقا پیدا می کند.

البته کارشناسان معتقدند این دو اتفاق مثبت زمانی رقم خواهند خورد که این اصلاحات سازمانی در سطح و چارت خلاصه نشود و به طور واقعی به سبک سازی مجموعه مدیریت شهری منجر شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار 20 شهریور 97، کدمطلب: 3438391، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهرداری - شهرداری تهران - ساختار - نیروی انسانی - تهران - مدیر - مدیریت - حقوق - انتخابات - هزینه - اداره - اصلاح - تورم - نشان - برنامه - پایتخت - لندن - توسعه - بودجه شهر - وعده - آمار - بازسازی - میلیارد - دستمزد - اختلال - مدیران - انگلیس - بودجه - منتشر - صورت

آخرین اخبار سرویس:
دوره «اخلاق علمی و حرفه ای سطح یک» در جهاددانشگاهی گیلان برگزار شد

آل حبیب: تهدید ایرانیان به گرسنگی جنایت علیه بشریت است

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

رسانه ها درباره کرسی های آزاداندیشی از مسئولان مطالبه گری کنند

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح شنبه 26 آبان 97

عامل آزار و اذیت چند پسربچه در شوشتر دستگیر شد

مجلس نمایندگان ایتالیا:همکاری با ایران یکی از اولویت رم است

چرا ایرانی ها در فضای مجازی خشن تر می شوند؟/سوءاستفاده از فضای مجازی برای ترویج خشونت و نفرت پراکنی

رسوخ لکنت و لالی اجتماعی به خانواده ها

مجلس نمایندگان ایتالیا:همکاری با ایران یکی از اولویت رم است

پنج شب، پنج کتاب، پنج شخصیت

رعایت ادب نسبت به امام زمان(عج)/ اسامی ائمه اطهار(ع)، مصداق بارز «ذکرالله» است

مراسم تشییع مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی امروز برگزار می شود

تصاویر/ خدمت رسانی موکب های حسینی به زائران عسکریین(ع)

رییس جمهور عراق شنبه به ایران می آید

درخواست رشیدیان از دستگاه قضایی درباره آخرین وضعیت پرونده فرماندار پیشین خواف

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

درگذشت نوربخش و تاج الدین در سانحه تصادف در گلستان

رایزنی سرکنسول ایران با اعضای حزب دموکرات کردستان عراق

کتابخانه های عمومی 9 برابر شدند اما ما کتابخوان نشدیم

اولین شورای فقهی بانک مرکزی برگزار شد/ نظارت بر بانکداری بدون ربا

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

شاهرودی درگذشت مدیرعامل تامین اجتماعی تسلیت گفت

برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند

وزیران فرهنگ ایران و روسیه بر گسترش روابط تاکید کردند

برخی احزاب در کشور نقش پدرخوانده ها را دارند

وزیر کشور درگذشت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

همایش بزرگداشت آیت الله سید علی قاضی در مشهد مقدس

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

شعرخوانی علامه طباطبایی / من به سرچشمه خورشید نه خود بردم راه / ذره ای بودم و مهر تو مرا بالا برد

فیلم: بغض شریعتمداری، وزیر کار بخاطر درگذشت «نوربخش»

روز بازنشستگی واقعی 15 آذر است نه 26 آبان

روز بازنشستگی واقعی 15 آذر است نه 26 آبان

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

کودک همسری نسبتی با مبانی دینی ندارد

آیت الله العظمی میلانی گفت که تبلیغ را ترک نکن

واکنش شریعتمداری به درگذشت نوربخش

ریشه همه بدی ها از زبان امام علی(ع)

توکلی: مردم به دیده بان شفافیت و عدالت اعتماد و با آن همکاری خوبی دارند

توزیع عادلانه و متوازن سازی بودجه حمل و نقل را در دستور کار داریم

رییس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور درگذشت نوربخش را تسلیت گفت

پیام تسلیت مشترک وزیر کار و استاندار گلستان در پی درگذشت نوربخش و معاونش

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

مسأله خشونت علیه زنان را نمی توان فقط با قانون رفع کرد

واکنش احزاب سیاسی در برابر احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

طرح طبیعت گردی آشوراده وارد فاز اجرایی می شود

پیام تسلیت جمعی از مسئولان کشور درپی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی

پیامبرانی که مقبرشان در ایران است+ تصاویر

دانلود مداحی ویژه شهادت امام حسن عسکری(ع)

اشعار ویژه شهادت امام حسن عسکری (ع)

آخرین تصاویر از جزییات تصادف سید تقی نوربخش

رییس دانشکده ادیان در قم: تقریب ادیان الهی یکی از سیره های بارز امام رضا(ع) است

فال روزانه جمعه 25 آبان 1397

ایران بازهم در پول شویی از افغانستان پیشی گرفت

گزارش تصویری از برگزاری کارگاه سواد رسانه ای و تجلیل از سه خبرنگار در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب کرمانشاه

عکس؛ هدیه ویژه دیبالا برای کودک ایرانی

تاکید عراقچی بر اهمیت بهره مندی ایران از منافع برجام

حکومت، امانت مردم است دردست مسئولان

رییس دانشگاه دولتی باکو بخاطر قاچاق شراب در پرواز دیپلماتیک برکنار شد

لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

وزیر تحصیلات اسراییل می خواهد وزیر دفاع شود

حجت الاسلام شهیدی: فرهنگ ایثار وشهادت در کتب دانش آموزان بیشتر می شود/ترامپ درکی از مقاومت وشهادت طلبی ما ندارد

مفاهیم دفاع مقدس با زبان روز به نسل جدید منتقل شود

بازدید الهی تبار معاون سیاسی و امنیتی در چهاردهمین نمایشگاه کتاب به روایت تصویر

توضیحات انتظامی در آبان ماه 93 درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت

تلاوت مجلسی سوره مبارکه مریم

فضایل امام حسن عسکری (ع)

آیت الله فیض مشکینی دار فانی را وداع گفت

هشدار آمریکا به بانک ها و شرکت های اروپایی

آقای واعظی؛ بودجه معاونت اجرایی در سال 97؛ شش میلیارد تومان است نه صفر!!

واکنش رییس سازمان بازرسی کل کشور به خبر دادگاهی شدن بازنشستگان از 15 آذر

درگیری شدید در سلف دانشگاه حکیم سبزواری، دانشجویان را نگران کرد

پیام تسلیت رییس مجلس به مناسبت درگذشت دکتر نوربخش و معاونش

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

پیام تسلیت دکتر جهانگیری در پی درگذشت رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

رییس جمهور عراق شنبه به ایران سفر می کند

لاریجانی درگذشت نوربخش و معاونش را تسلیت گفت

عراقچی: مسئولیت مستقیم بهره مندی ایران از منافع برجام با اروپا است

محمد فاضلی: دولت کارگروهی را متولی بررسی شیوه راندن خودروهای دولتی کند

پیکر «نوربخش» روز شنبه از مقابل سازمان تامین اجتماعی تشییع می شود + جزییات

دفاع مقدس زمینه ظهور اندیشه دینی در مدیریت کشور را فراهم کرد

استعفای آگشته و جلسه سرنوشت ساز شورا

توجه و همیاری به اعتلای تحصیلی کودکان استثنایی، راهبرد شورای پنجم

لزوم تولید محتوا و مدیریت فضای مجازی

واکنش سلامی به توهین وزیر ترامپ: دورریز غذای ایرانی ها 40 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند/ تاریخ ثابت کرد هر کس که با آمریکا دوستی کرد، غارت شد و بی حیثیت شد

بازدید رییس پلیس راهور استان فارس از مجتمع فرهنگی، اردویی شهید آیت الله دستغیب شیراز

فرمانده سپاه: پاسخ های ما به آل سعود چراغ خاموش اما دردناک است / این پاسخ ها گاهی قابلیت رسانه ای شدن ندارد اما به شدت آن ها را می سوزاند

نشست خبری هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی

چرا تعداد نگهبانان دوزخ 19 نفر است؟

واکنش سردار سلامی به سخنان توهین آمیز وزیر آمریکایی/ دورریز غذای ایرانی ها 50 میلیون گرسنه آمریکایی را سیر می کند

توضیحات انتظامی درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات

افتتاح رسمی مصلای دهستان حصارچه راز و جرگلان

واعظی درگذشت مدیرعامل و معاون سازمان تامین اجتماعی را تسلیت گفت

فیلمسازی یک فریضه بود، اکنون بیزنس است

استاد انصاریان: قرآن و اهل بیت ملاک تبلیغ هستند

نمایندگان خراسان جنوبی درگذشت نوربخش را تسلیت گفتند

رمزگشایی از یک علت بر زمین ماندن مهمترین توصیه های رهبر انقلاب

آب را گِل نکنید!

توضیحات انتظامی درباره نامزد شدن در انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیأت نظارت بر مطبوعات

دانشمندان و نخبگان سبک زندگی اسلامی را طراحی کنند

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران