مطالب مرتبط:
کرسی های مزاحم در شهرداری تهران
کرسی های مزاحم در شهرداری تهران
اوحدی: ظرفیت تبلیغاتی شهرداری تهران برای اصلاح الگوی مصرف بسیج می شود
خودسوزی مرد میانسال مقابل شهرداری تهران +عکس و فیلم
30هزار دام زنده در جایگاه های شهرداری تهران عرضه می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 22 شهریور 1397 ساعت 01:452018-09-12سياسي

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران


طرح اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران به عنوان یکی از وعده های این دوره از مدیریت شهری استارت خورد.

معاونت های موازی و اقدامات متضاد برخی بخش های شهرداری از جمله آفات ساختار معیوب فعلی محسوب می شود که در کنار هزینه جاری سنگین ناشی از تورم نیروی انسانی، - امکان مالی و سرعت اجرای ماموریت های حیاتی در پایتخت را از شهرداری سلب کرده است.

رقابت مخرب حوزه بزرگراه سازی با حوزه توسعه مترو ، نمونه بارز اختلال در کار اداره شهر تحت تاثیر ساختار نامتعارف شهرداری محسوب می شود.

طرح اصلاح ساختار سازمانی در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت.

در قالب این طرح قرار است تا پایان سال ساختار سازمانی معیوب شهرداری تهران متناسب با نظام کارآمد مدیریت شهری در شهرهای توسعه یافته جهان و ماموریت های ذاتی تعریف شده برای این سازمان عمومی، بازسازی و اصلاح شود.

این طرح بخشی از برنامه محمدعلی افشانی و سایر نامزدهای شهرداری در این دوره از انتخابات مدیریت شهری است که به شکل مکتوب در کتاب وعده های نامزدها(برنامه مکتوب ارائه شده از سوی نامزدها برای اداره شهر) قرار گرفته است.

بررسی ها از ساختار کنونی شهرداری نشان می دهد وضعیت معیوب فعلی، پنج اشکال و آفت اساسی برای مدیریت شهری و شیوه اداره پایتخت به وجود آورده و افشانی در زمان انتخابات اردیبهشت ماه سال جاری این ساختار را نامتعارف و کارکرد آن را اخلال زا معرفی کرد.

آمارهای رسمی از وضعیت کنونی ساختار سازمانی حاکی از آن است که هم اکنون بیش از 4 هزار و 400 نفر مدیر و کارمند در ستاد شهرداری تهران مستقر هستند.

در عین حال بیش از 65 هزار نفربه عنوان مجموعه نیروی انسانی از شهرداری به صورت مستقیم و غیرمستقیم حقوق دریافت می کنند به طوری که ماهانه رقمی بیش از 500 میلیارد تومان هزینه پرداخت حقوق و دستمزد به شهرداری تهران تحمیل می شود.

این هزینه مربوط به تورم نیروی انسانی تقریبا حدود یک سوم از بودجه شهر را می بلعد.

یکی از نشانه های مهم از ساختار انحرافی شهرداری تهران نیز آن است که مطابق با آمار رسمی منتشر شده از سوی شهرداری، در حال حاضر به ازای هر پست در سازمان، چهار نفر حقوق بگیر حضور دارند.

تورم نیروی انسانی در شهرداری تهران به لحاظ تعداد مدیران و نیروی حقوق بگیر کاملا در جهت مخالف شهرداری شهرهای مشابه وضعیت شهر تهران(از نظر تعداد شهروندان) است.

مقایسه ساختار سازمانی شهرداری تهران با شهر لندن در انگلیس نشان می دهد: نیروی انسانی حقوق بگیر در شهرداری تهران هم اکنون چهار برابر شهرداری لندن است و تعداد معاونت های آن هم از شهرداری لندن به طور قابل توجهی بیشتر است.

چارت سازمانی شهرداری تهران در دوره فعلی، دارای 9 معاونت و یک هزار و 500 مدیر است.

در قالب این بررسی مشخص شد که مهم ترین آفت ساختار کنونی سازمانی، تصمیم گیری های مغایر و موازی کاری معاونت ها و همچنین عملکرد جزیره ای بخش های مختلف در شهرداری تهران است که باعث می شود بازدهی اقدامات ضروری و حیاتی برای شهر به سطح صفر نزدیک شود.

به این معنا که منابع و اعتبارات محدود شهرداری در حوزه های زائد و هزینه زا مصرف می شود و در مقابل حوزه ها و طرح های حیاتی با عطش کمبود منابع مالی مواجه می شوند.

اشکال سوم این ساختار معیوب نیز آن است که هزینه اداره شهر تهران را به سطح غیرقابل قبول و خارج از آستانه تحمل رسانده است.

همچنین یکی دیگر از مهم ترین آفت های این ساختار از دیدگاه کارشناسان شهری آن است که این ساختار فربه زمینه بروز فساد اداری و مالی و کاهش سلامت فردی و سازمانی در مجموعه شهرداری تهران را بیشتر کرده است.

آفت دیگر آنکه تورم نیروی انسانی، منجر به طولانی شدن فرآیند های مربوط به تصمیم گیری و اقدامات مهم در شهرداری شده و عملا روند تحولات فکری و عملیاتی شهری را کند کرده است.

یکی از نکات مهمی که معیوب بودن این ساختار سازمانی را به شکل بارزتری نشان می دهد پارادوکس مربوط به تورم نیروی انسانی حقوق بگیر در عین کمبود نیروی انسانی متخصص و حرفه ای مطابق با چارت تعریف شده در شهرداری تهران است.

بررسی ها نشان می دهد: فقط 56 درصد پرسنل شهرداری، دارای تحصیلات مرتبط با حوزه کاری خود هستند به این ترتیب تقریبا برای نیمی از پرسنل حقوق بگیر شهرداری تهران ارتباطی بین تخصص و پست سازمانی آنها وجود ندارد.

بررسی های دنیای اقتصاد از مدیران و معاونان ارشد شهرداری تهران در دوره گذشته و کنونی و همچنین کارشناسان شهری مشاور در مجموعه شهرداری تهران حاکی از آن است که یکی از مهم ترین دلایل انحراف ساختار سازمانی شهرداری تهران، نگاه غلط حاکم بر ساختار نهادهای عمومی است.

به گفته آنها در نهادهای عمومی این اعتقاد وجود دارد که به ازای افزایش نیروی انسانی، امکان دریافت بودجه بیشتر و قدرت نمایی مدیریتی فراهم می شود.

تحت تاثیر همین دیدگاه نیز اوایل دهه 90، معادل 4 هزار و 900 پست به چارت پرسنلی شهرداری تهران اضافه شد.

این در حالی است که بخش خصوصی در نقطه مقابل این ساختار قرار دارد.

به این معنا که نگاه بخش خصوصی به سمت سبک سازی ساختار سازمانی برای افزایش کارآمدی و کاهش هزینه ها تمایل دارد.

کارشناسان و صاحب نظران حوزه شهری معتقدند برای معماری ساختار سازمانی شهرداری تهران باید چند مرحله اصلی مورد توجه قرار گیرد.

مرحله نخست شناخت و درک صحیح از ماموریت های شهرداری تهران است.

در حال حاضر شهرداری تهران درگیر دو دسته از ماموریت ها است.

یکسری ماموریت های ذاتی و قانونی شهرداری است و دسته دیگر ماموریت هایی که جزو ماموریت های اصلی و ذاتی شهرداری محسوب نمی شوند اما طی سال های گذشته به دلایلی در زیرمجموعه فعالیت های تکلیفی شهرداری تهران قرار گرفته اند.

پالایش ماموریت های شهرداری سبب می شود تا در مرحله دوم تغییر ساختار سازمانی شهرداری براساس آن صورت گیرد.

در این مرحله دو تغییر عمده برای سبک سازی ساختار سازمانی شهرداری تهران امکان پذیر می شود.

تغییر نخست واسپاری ماموریت ها است.

به این معنی که گروهی از ماموریت های غیرذاتی شهرداری که جزو فعالیت اصلی شهرداری محسوب نمی شود به دستگاه ها و نهادهای اصلی سپرده و به این ترتیب ردیف بودجه تعریف شده برای آنها به حوزه اصلی ماموریتی شهرداری تخصیص داده شود.

تغییر دیگر برون سپاری بخشی از ماموریت های شهرداری است تا از این طریق بار ماموریتی و هزینه ای شهرداری سبک شود.

در مرحله بعدی اصلاح ساختار سازمانی آغاز می شود.

در این مرحله به گفته کارشناسان شهری باید اصلاحات از بالا به پایین و از معاونت های شهرداری آغاز شود.

در این مسیر با شناسایی حوزه های کار موازی باید تغییراتی در دستور کار قرار گیرد.

در حال حاضر شهرداری تهران دارای 9 معاونت شامل مالی و اقتصاد شهری، فنی و عمرانی، شهرسازی و معماری، برنامه ریزی و توسعه شهری و امور شورا، خدمات شهری و محیط زیست، امور اجتماعی و فرهنگی، هماهنگی و امور مناطق، توسعه منابع انسانی و حمل و نقل و ترافیک است.

اما کارکرد برخی معاونت های فعلی شهرداری مزاحم سایر معاونت های کلیدی و حیاتی است.

به عنوان مثال معاونت های فنی و عمرانی و حمل و نقل و ترافیک (البته واژه استفاده شده برای معاونت حمل و نقل و ترافیک در چارت سازمانی شهرداری برخلاف سایر معاونت ها به صورت معاون شهردار و رییس سازمان حمل و نقل و ترافیک آمده است) رقابت تنگاتنگی در حوزه اخذ بودجه طی سال های گذشته برخلاف حوزه ماموریتی تعریف شده خود داشته اند.

اگرچه مهم ترین ماموریت معاونت حمل و نقل و ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی است اما طی سال های گذشته در عمل بخش قابل توجهی از اقدامات این معاونت مغایر با این ماموریت ها بوده و عمده پروژه های اجرایی از سوی این معاونت عملا به بسترسازی معابر برای استفاده از خودروی شخصی تمرکز داشته است.

همین روند هم باعث شده که در رقابت میان این دو معاونت برای جذب اعتبار جهت اجرای پروژه های عمرانی، معاونت ترافیک برنده اصلی باشد و در نتیجه با وجود کمبود شدید ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر تهران، ماموریت های شبکه بزرگراهی کامل شود.

علاوه بر این اگرچه طی سال های گذشته میان دو حوزه مالی و اداری شهرداری تهران تفکیک ایجاد شد اما از نظر کارکردی تحولی در فعالیت های معاونت های جدید به وجود نیامد.

یا آنکه اگرچه یکی از ماموریت های اصلی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری، بهبود فرهنگ شهرنشینی است اما با وجود تخصیص بودجه هنگفت به ساختار عظیم این معاونت، تحولی در این بخش ماموریتی دیده نشده است.

ضمن آنکه یکی از نکات مورد توجه در ساختار کنونی شهرداری تهران، تعریف بخش های مختلف پژوهشی است که هر ساله اعتبارات زیادی به آن اختصاص پیدا می کند که می توان با ایجاد انسجام و یکپارچگی میان این واحدها، در مسیر کاهش هزینه های پژوهش های غیرضروری گام برداشت.

یکی از پیشنهادهای ارائه شده از سوی کارشناسان باتوجه به موازی کاری کنونی، ادغام برخی معاونت های شهرداری تهران است به طوری که برخی کارشناسان پیشنهاد ادغام سه معاونت شهرسازی و معماری، فنی و عمرانی و حمل و نقل را به یک معاونت ارائه کرده اند.

در عین حال پیشنهاد می دهند سه معاونت مالی و اقتصادی، برنامه ریزی و توسعه شهری و منابع انسانی به یک معاونت یکپارچه تبدیل شوند.

از دیدگاه کارشناسان شهری تصفیه شهرداری تهران از کرسی های مزاحم در معاونت ها و سازمان های موازی، زاید و مختل کننده مدیریت شهری و ابقای حوزه های ماموریتی مهم و ضروری در قالب این طرح می تواند دو اتفاق مثبت برای مدیریت شهری رقم زند.

اتفاق اول آنکه هزینه های شهرداری به شکل قابل توجهی ناشی از سبک سازی چارت سازمانی کاهش می یابد و دوم آنکه قدرت عمل برای اجرای برنامه های ضروری در شهر ایجاد می شود در نتیجه میزان رضایتمندی شهروندان از مجموعه شهرداری افزایش پیدا می یابد و کیفیت زندگی در شهر تهران ارتقا پیدا می کند.

البته کارشناسان معتقدند این دو اتفاق مثبت زمانی رقم خواهند خورد که این اصلاحات سازمانی در سطح و چارت خلاصه نشود و به طور واقعی به سبک سازی مجموعه مدیریت شهری منجر شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار 20 شهریور 97، کدمطلب: 3438391، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: شهرداری - شهرداری تهران - ساختار - نیروی انسانی - تهران - مدیر - مدیریت - حقوق - انتخابات - هزینه - اداره - اصلاح - تورم - نشان - برنامه - پایتخت - لندن - توسعه - بودجه شهر - وعده - آمار - بازسازی - میلیارد - دستمزد - اختلال - مدیران - انگلیس - بودجه - منتشر - صورت

آخرین اخبار سرویس:
نمایش ظرفیت های گردشگری سلامت فارس در عمان

هشت سال دفاع مقدس نمایش قدرت اسلام بود

واکنش خادمی به منتشر کردن فیش حقوقی 27 میلیونی او توسط وزارت نفت

پساب در مصارف تفریحی نباید میکروبی باشد

پسرم را از امام حسین(ع) گرفتم تا فدای خودش شود

ویدئو / گل ها و حرکات ریکاردو کوارشما

هنوز فرصت برای نجات دریاچه نمک هست

استخدام حسابدار آقا آشنا به حسابداری در شرکتهای معدنی

110 عضو حزب اعتماد ملی استعفا کردند

سخنرانی روحانی در سازمان ملل منطقی و سنجیده بود / خوشبختانه او به اظهارات ناپخته و توهین آمیز ترامپ، عکس العمل نشان نداد / برخلاف ترامپ، سخنان روحانی، صلح طلبانه بود / روحانی به نوعی گفت وگو در چارچوب قطعنامه 2231 را نیز مطرح کرد؛ اگر قرار است گفت وگویی شکل بگیرد، در همین چارچوب می توا

پیشکسوتی که دربی را تحریم کرد!

ازدواج دختران زیر 13 سال ایرانی ممنوع شد! + جزییات

استخدام جوشکار

استخدام نقشه کش

استخدام بازاریاب تلفنی

استخدام کارشناس شیمی

فیلتر شبکه های اجتماعی بدون آگاهی بخشی نتیجه عکس دارد

ارتش از فعالیت های توسعه ای حمایت می کند

10 ترفند برای اینکه در کمتر از 30 ثانیه خواب تان ببرد

چند صدایی و جوامع مستبد

آشنایی با روز جهانی ترجمه

لغو پروانه مجوز 16 شرکت حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی

جان بولتون به ایران: ما را ارباب جهنم می خوانید پس اگر با ما در بیافتید جهنم را می بینید

مجموعه ترانه های شهیار قنبری با نام «دریا در من» منتشر می شود

واکنش ها در ایران به پاتک روحانی به ترامپ

جدیدترین ورژن «مالش» به سبک وزیر بهداشت

بزرگداشت شهدای حمله تروریستی در همدان

مهد قرآن اصفهان آماده همکاری با ادارات و سازمان های استان

مسئولان به دنبال رونق کسب و کار مردم باشند

آغاز آموزش های مجازی و از راه دور در مهد قرآن اصفهان

آغاز سال تحصیلی مدارس علوم و معارف اسلامی صدرا در بروجن با 160 دانش آموز

اوج گیری بیداری اسلامی در منطقه؛ از مهم ترین دستاوردهای دفاع مقدس

وزیر آموزش وپرورش پیوست برنامه اجرایی سند تحول بنیادین را به استان ها ابلاغ کرد

جو روانی تحریم مخرب‎تر از ماهیت آن است

2 عضو شورای شهر کهریزک تعلیق شدند

استیضاح وزیر نیرو از سوی مجلس کلید خورد

110 عضو حزب اعتماد ملی استعفا کردند

دیوان عالی کشور حکم اعدام یک متهم به سبّ النبی را نقض کرد

وزیر راه بر سر دوراهی استعفا یا برکناری

جاده پاییزی و زیبای توسکستان + عکس

هشدار تند جان بولتون به اروپا و ایران / ما شیطان بزرگ هستیم/ طرح های قاسم سلیمانی را مختل می کنیم

ماجرای بیلبورد جنجالی پایتخت چیست؟

نشست امنیتی تهران

اشد مجازات برای گروه های تروریستی محارب

ملت ایران نقشه های قدرت های استعماری به ویژه آمریکا را نقش بر آب خواهند کرد

استخدام کارشناس بازرگانی

علت حضور مأموران یگان ویژه ناجا در مترو های تهران

استعفای 110 نفر از اعضای اعتماد ملی/ اعتماد ملی تجزیه شد +اسامی

زندگی جانباز 90 درصد

نهایی شدن پرونده گزارش های «زمین خواری»

عوامل خارجی طی 40 سال گذشته جنگ را به افغانستان تحمیل کرده اند

سخنان آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متین، مستحکم، حقوقی و تاثیرگذار بود

دستور وزیر نیرو برای ساخت برج های خشک نیروگاه شهیدمفتح/ مشارکت بخش خصوصی در انتقال آب به همدان

ایثارگری عکاسان درحادثه تروریستی اهواز دنیا را تکان داد

«آستانه» میزبان نهادهای مالی وزارتخانه های دفاع قزاقستان و روسیه

گزارش تصویری / آرمین کرمی رونمایی از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش

یادواره شهدای آبروی محله در بوکان برگزار شد

همایش بانوی مبارز با هدف پاسداشت مرحومه حدیدچی

تروریسم اقتصادی آمریکا زندگی و معیشت مردم را نشانه رفته است

معرفی سرپرست جدید شهرداری یزد+تصاویر

دیدار شمخانی با مشاور امنیت ملی هند

تقاضای استیضاح وزیر نیرو تقدیم هیات رییسه مجلس شد

وجوه پاشیدن نظام تصمیم گیری اقتصادی

تلاش مشترک برای استحکام و اجرای برجام، مهمترین موضوع در روابط امروز ایران و اروپا است/ رویکرد ایران کاهش تنش در منطقه و جهان است

بازدید از موزه ها، پنج شنبه 5 مهرماه رایگان است

ایستادگی در برابر زورگویان دنیا را ادامه دهیم/ دفاع همچنان باقی است

ویدئو/ واکنش رسانه های جهان به سخنرانی روحانی و ترامپ

رونمایی از سه دستاورد جدید در نیروی زمینی ارتش

برگزاری مراسم تجمع عاشوراییان یگان های ویژه ناجا

واکنش وزیر بهداشت به حواشی شوخی اش با یکی از مراجعان مردمی

تشییع پیکر 2شهید گمنام دفاع مقدس در مقر یگان ویژه +عکس

دلیل حضور مأموران یگان ویژه ناجا در نقاط مرکزی پایتخت چیست؟

گره گشایی از مشکلات جامعه با عمل به وصیت نامه های شهدا

لزوم نظارت دستگاه ها از مراکز بهبودی اقامتی قرچک

امیر سیاری: ناوشکن شیراز امسال رونمایی می شود

سازمان فضایی و مرکز پرورش استعدادهای درخشان تفاهم نامه امضا کردند

برگزاری مجامع عمومی فوق العاده و عمومی عادی به طورفوق العاده شرکت بیمه رازی

تذکر به روحانی درباره همسان سازی حقوق کارمندان

دل نوشته فرمانده کل ارتش در سوگ شهدای اهواز

مطهری: امکان حیات طلبه مشهدی وجود داشت

آزمون جامعه مشاوران رسمی مالیاتی ایران

واکنش ایران نسبت به اتهام زنی اسراییل

نماینده مجلس: آنهایی که با من بودند ماهی 45 میلیون می گیرند

وزیر بهداشت نیازهای درمانی جانباز البرزی را بررسی کرد

کسی که در راه دین خدا و ارزش های اسلام کشته شود، شهید است

برگ های برنده روحانی در مجمع عمومی

چقدر احتمال فوران آتشفشان دماوند وجود دارد ؟

تصویب موادی از لایحه مطبوعات و خبرگزاری ها

تروریست ها چگونه به مجروحان حادثه تیر خلاص زدند

خلع سلاح تروریست ها امری ضروری است

آمریکا بدهکارترین کشور جهان است/ عدم مدیریت صحیح دلیل برخی معضلات اقتصادی کشور

اهل سنت ایران حادثه اهواز را محکوم کرد

دانشگاه تهران میزبان شرح و تفسیر عاشقانه ها و فلسفه نجات در اندیشه مولانا

توسط مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) انجام شد انتصاب اعضای هیأت ارزیابی ترمینال ایرانشهر

تقاضای استیضاح وزیر نیرو تقدیم هیات رییسه مجلس شد

اختلاف قیمت 10 میلیاردی در واگذاری سیلو سنقر/ چه رانتی پشت این کار است؟

شهر علی اکبر از داشتن درمانگاه شبانه روزی محروم است

وزیر بهداشت به عیادت جانباز البرزی رفت

فصل تاک تکانی

دادگاه تجدیدنظر با استمهال زیباکلام موافقت کرد

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران

کرسی های مزاحم در شهرداری تهران