مطالب مرتبط:
شب سوم محرم: حضرت رقیه سلام الله علیها
بزرگترین صحنه عاشورا، لحظه گفتگوی امام حسین و حضرت عباس (ع) به هنگام شهادتش است
برپایی نمایشگاه از کربلا تا شام به منظور آشنایی نسل جوان با واقعه عاشورا
خادمیِ یک شهید مدافع حرم در کفشداری حرم حضرت رقیه (س) +فیلم
فتح الفتوح کبدی در بازی های آسیایی/ معرفی سلطان جدید کبدی جهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 22 شهریور 1397 ساعت 00:352018-09-12سياسي

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)


اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج .

- حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س) " گروه معارف - اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج حکومت یزید را در شام به لرزه درآورد و مقدّمه سرنگونی بنی امیّه و تقویت انقلاب بر ضد این حکومت جبار و جائر را فراهم کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، بی گمان عاشورا تنها رخداد تاریخی در تاریخ بشریت است که شگفتی ها و عجایب بسیار دارد.

در این رخداد تلخ تاریخی نمونه هایی را می توان یافت که در هیچ رخدادی یافت نمی شود.

در عاشوراست که در صحنه های مختلف آن زنان حضور جدی و موثر دارند.

در این جاست که کودکان و حتی شیرخوارگان بازیگر اصلی صحنه هستند.

خون ایشان به آسمان و صحنه های آن جلا و جلوت خاصی می بخشد.

در طف است که نفرین مظلومی به طور مستقیم تاثیر می گذارد و محمد بن اشعث خواهر جعده بنت اشعث قاتل امام حسن(ع) پا در رکاب از اسب فرو می افتد و به شکل ذلیلانه ای به درک اسفل سقوط می کند.

تنها در عاشوراست که رهبر و فرمانده جنگی خود بر بالین یکایک سربازان خویش حاضر می شود و پیش از پرواز آسمانی جانشان بر بالین ایشان می آید و سر ایشان را بر زانوی خویش می گذارد و تن هایشان را خود یا به همراه یاران به خیمه و یا کنار آن می رود.

تنها درعاشوراست که نماز عشق با تیرباران نیزه ها و پیکان ها به جا می آورند.

در عاشوراست که هزاران نفر بر هفتاد تن یورش می برند و با سنگ و چوب و خار و خاشاک و اسب و نیزه و شمشیر بر سر کشته گان می تازند.

در این جاست گوشواره ها از گوش و جامه ها از تن ربوده می شود و به کودکان و زنان و خردسالان با تازیانه همراهی می کنند تا ناله ها و شیون هایشان در هیاهوی طبل ها و دهل ها و کرناها گم شود.

در عاشوراست که ثارالله را فی سبیل الله بر سر نیزه می برند و فرزند و جگرگوشه پیامبری را به عشق خشنودی اش می کشند و از قفا سر می برند.

تنها در طف است که سرور جوانان بهشت را به بهای رسیدن به بهشت سر می زنند.

در نینواست که سر انسان کاملی را بر سر نی می برند تا خلافت زمینیان بر آسمانیان را تثبیت کنند.

در کربلاست که برای دست یابی به سکینه و آرامش، سکینه پیامبر(ص) را به تازیانه می نوازند تا شیون هایش آهنگ ترقی و عروج ایشان شود.

در کربلاست که برای ترقی و دست یابی به درجات عالی و مقام مجاهدان رقیه بنت رسول الله را به سخت ترین و شقی ترین وجه با شمشیر می بوسند و تنش را به آن می نوازند تا زخمه های آن زخم دل هایشان را از کین و عدوات تعصبات جاهلی شفا بخشد.

این گونه است که بر خلاف هر رخدادی دیگر هر دو سوی جبهه شگفتی هایی می آفریند.

یکی اوج رذالت ها و پستی ها را می نمایاند و آن دیگر اوج کمالات را تجلی می بخشد.

خوانش کربلا را هر بار که مرور کنی تازه است و درس ها و آموزه های بسیاری دارد.

امروز به یاد حضرت رقیه (س) به آیات فجر می نگرم و این آیات را بر می خوانم: یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی.

حضرت رقیه(سلام الله علیها)؛ از اسارت تا شهادتدختر چهارساله امام حسین علیه السلام (رقیه) همراه با رهبر کاروان اسرا، زینب کبری علیها السلام، ام کلثوم، فاطمه دختر امیرالمؤمنین علیه السلام، فاطمه دختر امام حسین علیه السلام، سکینه دختر امام حسین علیه السلام، و و رباب دختر امرء القیس همسر با وفای امام حسین علیه السلام، رمله، مادر حضرت قاسم و همسر امام حسن مجتبی علیه السلام، از جمله زنان بزرگوار و بازماندگان از عترت رسول اللَّه بودند که در کربلا به اسارت درآمدند.

لیکن ابن سعد و سپاهش حرمت پیامبر را در حق آنها رعایت نکردند و با جسارت تمام آنان را چون اسیران جنگی به بند کشیدند و با خیل نامحرمان که قاتلان ذراری پیامبر صلی الله علیه و آله و یارانش بودند، به سوی کوفه و شام روانه ساختند.

جریان شهادت جانسوز حضرت رقیّه(سلام الله علیها) مرحوم محدّث قمی از کامل بهایی نقل می کند که: زنان خاندان نبوّت، شهادت پدران را از فرزندان خردسال پنهان می کردند و می گفتند: پدرانتان به سفر رفته اند.

این ماجرا ادامه داشت تا آن که یزید اسیران را به شام آورد (آنها را در مکانی نزدیک قصر اسکان دادند تا آنکه) دخترکی چهار ساله از امام حسین علیه السلام شبی از خواب برخاست، پریشان و آشفته شد و گفت: پدرم کجاست؟ من او را هم اینک دیدم! زنان هنگامی که این سخنان را شنیدند، گریستند و صدا به شیون بلند کردند.

یزید از خواب بیدار شد و پرسید: چه خبر است؟خبر را به گوش یزید رساندند، وی دستور داد که سر پدر را نزد دختر ببرند؛ هنگامی که سر مقدّس امام حسین علیه السلام را نزد آن دختر خردسال آوردند، پرسید: این چیست؟ گفتند: سر پدر توست؛ آن دختر فریاد زد و بیمار شد و همان روزها در شام از دنیا رفت.

در برخی از منابع تاریخی دیگر، این واقعه جانسوز، مشروح تر ذکر شده و آمده است: بر روی آن سر، روپوشی گذاشتند و گفتند: این سر پدر توست.

آن دختر آن سر را برداشت و در دامن نهاد و گفت: ای پدر چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ .

آن دختر از این نوع سخنان فراوان گفت تا آن که لبانش را بر لب های پدر نهاد و آنقدر گریست که بیهوش شد؛ وقتی که او را حرکت دادند مشاهده کردند که از دنیا رفته و اهل بیت علیهم السلام نیز صدا به گریه و شیون بلند کردند .

فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه (سلام الله علیها) نعمت عمر در واقع خمیرمایه تمام سعادت ها و سرمایه تمام خوشبختی ها است.

اگر امیرمؤمنان علی علیه السّلام در لیله المبیت در بستر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله خوابید و بزرگ ترین فضلیت را در برابر این ایثار برای خود فراهم کرد، تنها با بهره گیری از یک شب از عمرش بود و اگر ضربه او در روز خندق بر پیکر عمرو بن عبدود برتر از عبادت جنّ و انس شد، تنها با استفاده از ساعتی از این عمر بود.

اگر شهیدان کربلا بزرگترین حماسه را در تاریخ بشریّت آفریدند و اسوه و مقتدایی برای همه امّت های در بند شدند، تنها با استفاده از یک نصف روز از عمرشان بود.

آری اکسیر عمر به قدری گران بها است که نعمتی برتر و پربارتر از آن نیست.

ولی خداوند، به لطف و حکمتش پایان عمر هر کس را بر او مخفی داشته! چرا که به گفته امام صادق علیه السّلام: اگر انسان از مقدار عمر خود، آگاه باشد و ببیند عمرش کوتاه است، پیوسته انتظار مرگ می کشد و همان چند صباح زندگی برای او گوارا نخواهد بود و همانند کسی است که اموالش در شرف نابودی است و با تمام وجودش فقر و تنگدستی را احساس می کند .

و اگر عمر خود را طولانی ببیند در غرور و غفلت و لذّات و انواع گناهان غوطه ور می شود، به این پندار که از همه لذّات کام بگیرد و در پایان عمر توبه کند.

بنابراین، هم ساعات و ایّام عمر، نعمت است و هم پوشیده بودن مقدار آن.

با این تفاسیر، اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج حکومت یزید را در شام به لرزه درآورد و مقدّمه سرنگونی بنی امیّه و تقویت انقلاب بر ضد این حکومت جبار و جائر را فراهم کرد.

بی تردید قطره های اشک حاصل از شهادت جانسوز حضرت رقیه در خرابه شام، پیام آور اهداف حسینی است؛ آنهایی که می خواهند بگویند با مرام امام حسین علیه السلام همراه و با هدف او هماهنگ و پیرو مکتب او هستند؛ ممکن است این کار را با دادن شعارهای آتشین و یا با سرودن اشعار و حماسه ها ابراز دارند؛ ولی کسی که با شنیدن این حادثه جانسوز قطره اشکی از درون دل، بیرون می فرستد، صادقانه تر این حقیقت را بیان می کند.

این قطرات اشک در سوگ شهادت سیدالشهدا(علیه السلام) و یاران باوفایش به ویژه اهل بیت آن حضرت هم چون شهادت غم انگیز حضرت رقیه (سلام الله علیها)، در واقع اعلان وفاداری به اهداف مقدّس یاران امام حسین علیه السلام و پیوند دل و جان با آنها و اعلان جنگ با بت پرستی، ظلم و ستم و اعلان بیزاری از آلودگی هاست.

شکوه شهیده شامدر خاتمه باید گفت هنگامی که اسرای کربلا در کنار کاخ با عظمت و خیره کننده یزید در خرابه ای مأوی داده شدند، آنجا خرابه ای بیش نبود و کاخ یزید سربه فلک کشیده بود و نظر هر رهگذری را جلب می کرد؛ لیکن وقتی دختر سه ساله امام حسین علیه السلام در خرابه شام در کنار کاخ زیبا و خیره کننده یزید از دنیا رفت، خداوند اراده کرد آن دختر و آن خرابه را عزیز و یزید و کاخش را ذلیل و ویران کند.

لذا اکنون همان خرابه قبله گاه عاشقان دلسوخته و زیارتگاه شیعیان پاک گشته و مرکز دل ها شده است و هیچ اثری از آن کاخ بزرگ نیست؛ نه تنها از کاخ یزید و قبر او خبری نیست، بلکه از قبر معاویه که زمانی حاکم مطلق العنان شام بود و مدّت طولانی در آن حکومت کرد نیز هیچ اثری نیست.

امّا بارگاه ملکوتی حضرت رقیّه علیها السلام دختر کوچک امام حسین علیه السلام چه عظمت و شکوهی و چه شور و حالی دارد.

اکنون از تاریخ می پرسیم که تا این زمان چه کسی پیروز است؟ بعد از هزار و چهارصد سال چه دستجات با عظمتی برگزار می شود.

در شامی که سالیان دراز پایتخت حکومت بنی امیّه بود، همه آثار آن ها محو شده است، امّا دختر سه ساله امام حسین علیه السلام چنین عظمتی دارد.

این جاست که می فهمیم آنچه برای خدا و در راه خداست جاودانی است و آنچه برای هوا و هوس و شیطان است زود فانی می شود.

درواقع این خاصیّت ایمان است که هر چه بر عمرش اضافه شود پر فروغ تر می شود، ولی کفر و بی ایمانی هر چه زمان برآن بگذرد، بیشتر در ظلمات و تاریکی ها فرو می رود.


کلید واژه ها: عاشورا - رقیه - برند - آسمان - تاریخ - کربلا - امام - کودکان - تاریخی - حکومت - شهادت - همراه - زنان - سفیر - کوچک - گوشواره - سربازان - جوانان - بازیگر - مظلومی - پرواز - استان - پیکان - انسان - فرزند - گزارش - عجایب - سبیل - رهبر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام طراح سازه در شرکت مهندسین مشاور آرشکو – اصفهان

ترامپ به عروس داعش اجازه ورود به آمریکا را نمی دهد

شکست سه شمشیرباز ایران در گرند پری قاهره

هم اندیشی نهادهای مهدوی برای تبلیغ انتظار

با رای نمایندگان چگونگی پرداخت کارمزد جایگاه داران سوخت تعیین شد

برگزاری مراسم ولادت حضرت زهرا (س) در آستان حضرت عبدالعظیم (ع)

درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها بیش از 140 هزار میلیارد تعیین شد

عمر مفید اغلب اتوبوس های کرج رو به پایان

درآمد هدفمندی در سال آینده بیش از 140 هزار میلیارد تومان تعیین شد

دانلود آهنگ جدید حجت درولی بنام وای از دست تو دیوونه

دانلود آهنگ جدید علیرضا مهدی زاده بنام معجزه

خبر مربوط به فیلترینگ اینستاگرام تکذیب شد

در نشست بررسی «اومانیسم اسلامی» چه گذشت؟

طی حکمی انجام شد دو مشاور استاندار البرز منصوب شدند

تاکید وزیر راه بر لزوم حفظ اتحاد در شرایط جنگ اقتصادی

مخالفت مجلس با تفکیک یارانه بگیر ان

عذرخواهی یکی از مدیران صدا و سیما به دلیل پخش گفته های یک مرد در مورد خشونت علیه همسرش

بیانیه رهبری مبنای تحول بنیادین در کشور است

معاون دادستان کل کشور خبر فیلترینگ اینستاگرام را تکذیب کرد

آیت الله شفیعی در پیامی رحلت آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

همایش بزرگداشت روز مهندسی

ساختمان جدید مؤسسه صاحب الزمان(عج) ازنا افتتاح می شود

اعلام مصوبات دومین جلسه کمیته پیگیری مطالبات مدیران اتحادیه های قرآنی استان ها

وزیر ارشاد با قوت به کارش ادامه می دهد/ شایعات بی اساس است

مراسم تشییع پیکر آیت الله مؤمن در قم

محرومیت شایسته استان برخوردار ایلام نیست

دولت موظف به حذف یارانه ثروتمندان شد

نشست مدیرعامل بیمه ما با منتخبین شورای هماهنگی نمایندگان استان تهران

صلاحیت حرفه ای معاون فنی بیمه دی تأیید شد

طلاب از لحاظ معیشتی در مشکل هستند

واکنش محسن رضایی به تمدید مهلت پیوستن ایران به FATF

مرحوم آیت الله مؤمن در مسائل نظام و فقه صاحب نظر بودند

گوایدو: با کمک ارتش از مرز ونزوئلا با کلمبیا عبور کردم

ماه چهره خلیلی و پرستو صالحی در اکران قرارمون پارک شهر+عکس

عمرالبشیر در سودان وضعیت اضطراری اعلام کرد

استخدام طراح گرافیک در شرکت بین المللی ایده و تفکر برتر ملاصدا

استخدام کارمند IT خانم در آژانس هواپیمایی الفبای سفر

جواد جاویدنیا: اخبار فضای مجازی مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام از امروز صحت ندارد

خبر مربوط به فیلترینگ اینستاگرام تکذیب شد

درآمد هدفمندی در سال آینده بیش از 140 هزار میلیارد تومان تعیین شد

بیانیه رهبری مبنای تحول بنیادین در کشور است

تعداد پایگاه های امداد جاده ای کشور با وضعیت استاندارد فاصله دارد

جشنواره پویانمایی فرصتی مغتنم برای معرفی استان کرمانشاه است

ردپای دوران ساسانیان در قلعه خندق سمنان

تفکر اعضای هیات علمی تغییر کند

عرضه نیاز های اساسی شهروندان از 20 اسفند

واکنش محسن رضایی به تمدید مهلت پیوستن ایران به اف ای تی اف

اجرایی کردن ایده های دانشجویان در آنها ایجاد انگیزه می کند

درآمد 140 هزار میلیاردی دولت از محل هدفمندی جزء درآمدهای عمومی دیده نشده است

واگذاری جزیره کیش به چینی ها کذب محض

دانلود آهنگ جدید هادی داوودی بنام خاطره ها

دانلود آهنگ جدید مهرداد پروین بنام فرشته آبی

اولین کنگره حزب راه ملت برگزار می شود

وجود 500 هزار مهندس در صنعت ساختمان

عمر مفید اغلب اتوبوس های کرج رو به پایان

افزایش بالگردهای هلال احمر تا پایان امسال به 27 فروند

پزشکان محترم! از برج عاج پایین بیایید لطفاً

مصباحی مقدم: بیانیه گام دوم انقلاب بر مدیریت نسل جوان تاکید دارد

دفاع از پایان نامه «نقد و بررسی شبهات خطاهای نوشتاری کتاب نقد قرآن «دکتر سها»»

11 چهره مردمی سال 97 معرفی شدند+ عکس

مخالفت مجلس با مستثنی کردن یارانه بگیرها

نتایج فرنگی کاران ایران در 5 وزن نخست تورنمنت مجارستان

قوانین آموزش و پرورش باید شغل محور باشد نه شاغل محور

تیزر پادکست ویژه رادیو ایران 20 با موضوع کودک همسری

دولت مجاز به فروش اموال و دارایی های غیرمنقول مازاد شد

درآمد 140 هزار میلیاردی دولت از محل هدفمندی جزء درآمدهای عمومی دیده نشده است

ونزوئلا در حال گذار قدرت است

شمخانی: روش های متعددی برای قطع جریان نفت داریم/ به 90 درصد اهدافمان در سوریه رسیده ایم/ پیام همکاری از امارات

تجمع شرکت کنندگان در آزمون وکالت مقابل مجلس

هر چیزی که درباره ارتودنسی باید بدانید

مجلس با کاهش یارانه بگیران مخالفت کرد

طی حکمی انجام شد مشاوران استاندار البرز منصوب شدند

مجلس با کاهش یارانه بگیران مخالفت کرد

بسیج آماده همکاری با دولت برای حل حاشیه نشینی

­شهرداری در روزهای آخر سال به دستفروشان اجازه برپایی چادر ندهد

واکنش دبیر مجمع تشخیص به تمدید مهلت پیوستن ایران به FATF

سریال «نون خ» همسو با بیانیه «گام دوم انقلاب» است/ سریال پلان لاکچری ندارد

ساماندهی وضعیت حاشیه نشینان

واکنش انصارالله به تصمیمات سیاسی اخیر عمر البشیر

با موافقت نمایندگان درآمد حاصل ازهدفمندی یارانه ها بیش از 140 هزار میلیارد تعیین شد

آیت الله هاشم بطحایی در گفت وگو با شفقنا: از مسئولین خواسته های خود را مطالبه کنید اما آب به آسیاب دشمن نریزید

مبلغی: آیت الله مومن توانایی و مهارت فقهی خود را به مسائل مستحدثه متوجه می کرد

هفتم اسفند ماه جاری صورت می گیرد برگزاری همایش بین المللی توسعه چابهار با حضور میهمانان داخلی و خارجی

تاکید معاون رییس جمهور بر مطالعه طرح تبدیل قم به شهر سبز

مجلس با اعطای سهمیه یک لیتر بنزین در روز به هر ایرانی مخالفت کرد

فرمانده سپاه قدس گیلان: تداوم عمر انقلاب در دست جوانان است

اجرایی کردن ایده های دانشجویان در آنها ایجاد انگیزه می کند

خبر مربوط به فیلترینگ اینستاگرام تکذیب شد

مجلس به کم شدن تعداد یارانه بگیران رای نداد!

عکس/ خداحافظی با سکوت در عکس روز نشنال جئوگرافیک

مجلس درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها را 140 هزار میلیارد تومان تعیین کرد

دولت معتقد به افزایش قیمت بنزین است

قدردانی رییس کل جدید نظام پزشکی از وزیر بهداشت

شرایط اسکان در کمپ های اقامتی کیش در نوروز 98

زمینه اشتغال مددجویان با کارآفرینی فراهم شود

خبر مربوط به فیلترینگ اینستاگرام تکذیب شد

ارتش پاکستان: اجازه تکرار حادثه زاهدان را نمی دهیم

حوزه علمیه ایلام در بودجه های استانی جایی ندارد

مخالفت مجلس با مستثنی کردن یارانه بگیرها

تصویب fatf کشور را وابسته می کند

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)