مطالب مرتبط:
شب سوم محرم: حضرت رقیه سلام الله علیها
بزرگترین صحنه عاشورا، لحظه گفتگوی امام حسین و حضرت عباس (ع) به هنگام شهادتش است
برپایی نمایشگاه از کربلا تا شام به منظور آشنایی نسل جوان با واقعه عاشورا
خادمیِ یک شهید مدافع حرم در کفشداری حرم حضرت رقیه (س) +فیلم
فتح الفتوح کبدی در بازی های آسیایی/ معرفی سلطان جدید کبدی جهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 22 شهریور 1397 ساعت 01:352018-09-12سياسي

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)


اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج .

- حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س) " گروه معارف - اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج حکومت یزید را در شام به لرزه درآورد و مقدّمه سرنگونی بنی امیّه و تقویت انقلاب بر ضد این حکومت جبار و جائر را فراهم کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، بی گمان عاشورا تنها رخداد تاریخی در تاریخ بشریت است که شگفتی ها و عجایب بسیار دارد.

در این رخداد تلخ تاریخی نمونه هایی را می توان یافت که در هیچ رخدادی یافت نمی شود.

در عاشوراست که در صحنه های مختلف آن زنان حضور جدی و موثر دارند.

در این جاست که کودکان و حتی شیرخوارگان بازیگر اصلی صحنه هستند.

خون ایشان به آسمان و صحنه های آن جلا و جلوت خاصی می بخشد.

در طف است که نفرین مظلومی به طور مستقیم تاثیر می گذارد و محمد بن اشعث خواهر جعده بنت اشعث قاتل امام حسن(ع) پا در رکاب از اسب فرو می افتد و به شکل ذلیلانه ای به درک اسفل سقوط می کند.

تنها در عاشوراست که رهبر و فرمانده جنگی خود بر بالین یکایک سربازان خویش حاضر می شود و پیش از پرواز آسمانی جانشان بر بالین ایشان می آید و سر ایشان را بر زانوی خویش می گذارد و تن هایشان را خود یا به همراه یاران به خیمه و یا کنار آن می رود.

تنها درعاشوراست که نماز عشق با تیرباران نیزه ها و پیکان ها به جا می آورند.

در عاشوراست که هزاران نفر بر هفتاد تن یورش می برند و با سنگ و چوب و خار و خاشاک و اسب و نیزه و شمشیر بر سر کشته گان می تازند.

در این جاست گوشواره ها از گوش و جامه ها از تن ربوده می شود و به کودکان و زنان و خردسالان با تازیانه همراهی می کنند تا ناله ها و شیون هایشان در هیاهوی طبل ها و دهل ها و کرناها گم شود.

در عاشوراست که ثارالله را فی سبیل الله بر سر نیزه می برند و فرزند و جگرگوشه پیامبری را به عشق خشنودی اش می کشند و از قفا سر می برند.

تنها در طف است که سرور جوانان بهشت را به بهای رسیدن به بهشت سر می زنند.

در نینواست که سر انسان کاملی را بر سر نی می برند تا خلافت زمینیان بر آسمانیان را تثبیت کنند.

در کربلاست که برای دست یابی به سکینه و آرامش، سکینه پیامبر(ص) را به تازیانه می نوازند تا شیون هایش آهنگ ترقی و عروج ایشان شود.

در کربلاست که برای ترقی و دست یابی به درجات عالی و مقام مجاهدان رقیه بنت رسول الله را به سخت ترین و شقی ترین وجه با شمشیر می بوسند و تنش را به آن می نوازند تا زخمه های آن زخم دل هایشان را از کین و عدوات تعصبات جاهلی شفا بخشد.

این گونه است که بر خلاف هر رخدادی دیگر هر دو سوی جبهه شگفتی هایی می آفریند.

یکی اوج رذالت ها و پستی ها را می نمایاند و آن دیگر اوج کمالات را تجلی می بخشد.

خوانش کربلا را هر بار که مرور کنی تازه است و درس ها و آموزه های بسیاری دارد.

امروز به یاد حضرت رقیه (س) به آیات فجر می نگرم و این آیات را بر می خوانم: یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی.

حضرت رقیه(سلام الله علیها)؛ از اسارت تا شهادتدختر چهارساله امام حسین علیه السلام (رقیه) همراه با رهبر کاروان اسرا، زینب کبری علیها السلام، ام کلثوم، فاطمه دختر امیرالمؤمنین علیه السلام، فاطمه دختر امام حسین علیه السلام، سکینه دختر امام حسین علیه السلام، و و رباب دختر امرء القیس همسر با وفای امام حسین علیه السلام، رمله، مادر حضرت قاسم و همسر امام حسن مجتبی علیه السلام، از جمله زنان بزرگوار و بازماندگان از عترت رسول اللَّه بودند که در کربلا به اسارت درآمدند.

لیکن ابن سعد و سپاهش حرمت پیامبر را در حق آنها رعایت نکردند و با جسارت تمام آنان را چون اسیران جنگی به بند کشیدند و با خیل نامحرمان که قاتلان ذراری پیامبر صلی الله علیه و آله و یارانش بودند، به سوی کوفه و شام روانه ساختند.

جریان شهادت جانسوز حضرت رقیّه(سلام الله علیها) مرحوم محدّث قمی از کامل بهایی نقل می کند که: زنان خاندان نبوّت، شهادت پدران را از فرزندان خردسال پنهان می کردند و می گفتند: پدرانتان به سفر رفته اند.

این ماجرا ادامه داشت تا آن که یزید اسیران را به شام آورد (آنها را در مکانی نزدیک قصر اسکان دادند تا آنکه) دخترکی چهار ساله از امام حسین علیه السلام شبی از خواب برخاست، پریشان و آشفته شد و گفت: پدرم کجاست؟ من او را هم اینک دیدم! زنان هنگامی که این سخنان را شنیدند، گریستند و صدا به شیون بلند کردند.

یزید از خواب بیدار شد و پرسید: چه خبر است؟خبر را به گوش یزید رساندند، وی دستور داد که سر پدر را نزد دختر ببرند؛ هنگامی که سر مقدّس امام حسین علیه السلام را نزد آن دختر خردسال آوردند، پرسید: این چیست؟ گفتند: سر پدر توست؛ آن دختر فریاد زد و بیمار شد و همان روزها در شام از دنیا رفت.

در برخی از منابع تاریخی دیگر، این واقعه جانسوز، مشروح تر ذکر شده و آمده است: بر روی آن سر، روپوشی گذاشتند و گفتند: این سر پدر توست.

آن دختر آن سر را برداشت و در دامن نهاد و گفت: ای پدر چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ .

آن دختر از این نوع سخنان فراوان گفت تا آن که لبانش را بر لب های پدر نهاد و آنقدر گریست که بیهوش شد؛ وقتی که او را حرکت دادند مشاهده کردند که از دنیا رفته و اهل بیت علیهم السلام نیز صدا به گریه و شیون بلند کردند .

فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه (سلام الله علیها) نعمت عمر در واقع خمیرمایه تمام سعادت ها و سرمایه تمام خوشبختی ها است.

اگر امیرمؤمنان علی علیه السّلام در لیله المبیت در بستر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله خوابید و بزرگ ترین فضلیت را در برابر این ایثار برای خود فراهم کرد، تنها با بهره گیری از یک شب از عمرش بود و اگر ضربه او در روز خندق بر پیکر عمرو بن عبدود برتر از عبادت جنّ و انس شد، تنها با استفاده از ساعتی از این عمر بود.

اگر شهیدان کربلا بزرگترین حماسه را در تاریخ بشریّت آفریدند و اسوه و مقتدایی برای همه امّت های در بند شدند، تنها با استفاده از یک نصف روز از عمرشان بود.

آری اکسیر عمر به قدری گران بها است که نعمتی برتر و پربارتر از آن نیست.

ولی خداوند، به لطف و حکمتش پایان عمر هر کس را بر او مخفی داشته! چرا که به گفته امام صادق علیه السّلام: اگر انسان از مقدار عمر خود، آگاه باشد و ببیند عمرش کوتاه است، پیوسته انتظار مرگ می کشد و همان چند صباح زندگی برای او گوارا نخواهد بود و همانند کسی است که اموالش در شرف نابودی است و با تمام وجودش فقر و تنگدستی را احساس می کند .

و اگر عمر خود را طولانی ببیند در غرور و غفلت و لذّات و انواع گناهان غوطه ور می شود، به این پندار که از همه لذّات کام بگیرد و در پایان عمر توبه کند.

بنابراین، هم ساعات و ایّام عمر، نعمت است و هم پوشیده بودن مقدار آن.

با این تفاسیر، اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج حکومت یزید را در شام به لرزه درآورد و مقدّمه سرنگونی بنی امیّه و تقویت انقلاب بر ضد این حکومت جبار و جائر را فراهم کرد.

بی تردید قطره های اشک حاصل از شهادت جانسوز حضرت رقیه در خرابه شام، پیام آور اهداف حسینی است؛ آنهایی که می خواهند بگویند با مرام امام حسین علیه السلام همراه و با هدف او هماهنگ و پیرو مکتب او هستند؛ ممکن است این کار را با دادن شعارهای آتشین و یا با سرودن اشعار و حماسه ها ابراز دارند؛ ولی کسی که با شنیدن این حادثه جانسوز قطره اشکی از درون دل، بیرون می فرستد، صادقانه تر این حقیقت را بیان می کند.

این قطرات اشک در سوگ شهادت سیدالشهدا(علیه السلام) و یاران باوفایش به ویژه اهل بیت آن حضرت هم چون شهادت غم انگیز حضرت رقیه (سلام الله علیها)، در واقع اعلان وفاداری به اهداف مقدّس یاران امام حسین علیه السلام و پیوند دل و جان با آنها و اعلان جنگ با بت پرستی، ظلم و ستم و اعلان بیزاری از آلودگی هاست.

شکوه شهیده شامدر خاتمه باید گفت هنگامی که اسرای کربلا در کنار کاخ با عظمت و خیره کننده یزید در خرابه ای مأوی داده شدند، آنجا خرابه ای بیش نبود و کاخ یزید سربه فلک کشیده بود و نظر هر رهگذری را جلب می کرد؛ لیکن وقتی دختر سه ساله امام حسین علیه السلام در خرابه شام در کنار کاخ زیبا و خیره کننده یزید از دنیا رفت، خداوند اراده کرد آن دختر و آن خرابه را عزیز و یزید و کاخش را ذلیل و ویران کند.

لذا اکنون همان خرابه قبله گاه عاشقان دلسوخته و زیارتگاه شیعیان پاک گشته و مرکز دل ها شده است و هیچ اثری از آن کاخ بزرگ نیست؛ نه تنها از کاخ یزید و قبر او خبری نیست، بلکه از قبر معاویه که زمانی حاکم مطلق العنان شام بود و مدّت طولانی در آن حکومت کرد نیز هیچ اثری نیست.

امّا بارگاه ملکوتی حضرت رقیّه علیها السلام دختر کوچک امام حسین علیه السلام چه عظمت و شکوهی و چه شور و حالی دارد.

اکنون از تاریخ می پرسیم که تا این زمان چه کسی پیروز است؟ بعد از هزار و چهارصد سال چه دستجات با عظمتی برگزار می شود.

در شامی که سالیان دراز پایتخت حکومت بنی امیّه بود، همه آثار آن ها محو شده است، امّا دختر سه ساله امام حسین علیه السلام چنین عظمتی دارد.

این جاست که می فهمیم آنچه برای خدا و در راه خداست جاودانی است و آنچه برای هوا و هوس و شیطان است زود فانی می شود.

درواقع این خاصیّت ایمان است که هر چه بر عمرش اضافه شود پر فروغ تر می شود، ولی کفر و بی ایمانی هر چه زمان برآن بگذرد، بیشتر در ظلمات و تاریکی ها فرو می رود.


کلید واژه ها: عاشورا - رقیه - برند - آسمان - تاریخ - کربلا - امام - کودکان - تاریخی - حکومت - شهادت - همراه - زنان - سفیر - کوچک - گوشواره - سربازان - جوانان - بازیگر - مظلومی - پرواز - استان - پیکان - انسان - فرزند - گزارش - عجایب - سبیل - رهبر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
رمز جاودانگی عاشورا

عزاداری شب عاشورا در محله قصردشت شیراز

رمز جاودانگی عاشورا

عبرت های عاشورا | خط کوفی

عوامل موثر در جلوگیری از خام فروشی در حوزه گیاهان دارویی

مراسم عزاداری حسینی در مرکز اسلامی برلین برگزار شد+تصاویر

شعری به مناسبت ماه محرم اشک من روزیِ یک سال مرا با خود داشت/ روزیِ هیچکس اینگونه فراهم نشود

عزاداری شامگاه عاشورا در روستای کهن کوهبنان

شیعیان انگلیس در شب عاشورای حسینی به سوگ نشستند

شب عاشورا، شب وفاداری

تصاویر/ مراسم عزاداری شب عاشورا در حرم محمد هلال بن علی (ع) آران و بیدگل

اهواز- تعزیه شب شهادت حضرت ابوالفضل العباس(ع)

تصاویر/ حضور امام جمعه بوشهر در مساجد و تکایای این شهر

فیلم/ مداحی حاج میثم مطیعی در حضور رهبر انقلاب

آیین هایی که ثبت دل ها شد

از نبود نظارت های دقیق تا تعزیه ای که صاحب ندارد

فیلم/ گفتگوی امام حسین (ع) و حضرت زینب(س) در شب عاشورا

عاشورا؛ بانگ رسای دادگری و آزادی خواهی

تبیین فرهنگ دفاع مقدس با ایستادگی در برابر بحران ها

تصاویر/ مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی در حسینیه امام خمینی(ره)

ماجرای سه تماس تلفنی رهبر انقلاب با استاد شهریار + عکس

عزاداری مشترک خادمان آستان های مقدس حسینی و عباسی +تصاویر

مراسم عزاداری شب عاشورای حسینی علیه السلام برگزار شد

آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیم

علم الهدی: انقلاب حسینی برای نجات از حاکمیت ظلم بود

انزوای کامل آمریکا و 3 متحدش در نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی

نشان زنی پوتین با تک تیرانداز کلاشنیکوف + ویدیو

پیش نویس طرح آمریکا برای شورای امنیت نامی از ایران نمی برد

عزاداری شب عاشورای حسینی در محله نظام آباد

پیرغلام اباعبدالله، «ابوعبدالزهرا»

روایت جالب سخنگوی هیئت رییسه مجلس در رابطه با تتلو

رژه تمرینی هوایی جنگنده های ارتش و سپاه در بندرعباس

در پیش نویس طرح آمریکا برای شورای امنیت نامی از ایران نیست

علایم اصلی افسردگی نامیده شدند

فیلم/خلاصه دیدار یانگ بویز -منچستر؛دبل پوگبا

پیرغلام اباعبدالله، «ابوعبدالزهرا»

آیین سنتی چهل منبر در لاهیجان

خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی

شب عاشورا، شب وفاداری

بخیل از منظر امام حسین(ع) چه کسی است؟ +تصویر

نتایج کلی بازی های لیگ قهرمانان اروپا؛ چهارشنبه 28 شهریور

چهارمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

ترکیب آبی و سفید خانه پریناز و ایمان، نور حرف اول را می زند!

عزاداری مهاجرین افغانستانی مقیم پاکدشت در امامزاده طالب (ع) روز تاسوعا+گزارش تصویری شفقنا

گزارش تصویری از ورود نمادین کاروان امام حسین (ع) به کربلا در خمینی شهر

فیلم/ اشک بر امام حسین(ع) را چه زمانی به ما دادند؟

تأثیرات ایام محرم بر عزاداران حسینی

هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت مداری

پیام تسلیت سرپرست بهزیستی لرستان بمناسبت فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی

عکس/ نمایی از سوگواری محرم در زمان قاجار

جمعه در استان کرمان عزای عمومی اعلام شد

فال روزانه پنجشنبه 29 شهریور 1397

حقوق قانونی مسافران هنگام تاخیر هواپیما چیست؟

درخواست حجت الاسلام والمسلمین شهاب مرادی از دادستان کل کشور درباره شهید تولایی

عزاداری عصر تاسوعا در امامزاده سید جعفر محمد ع یزد

فیلم/ کریس هیوئر:حسین(ع) شجاعت را معنا بخشید

محسن قرائتی: امام حسین نه دیوونه می خواد نه سگ!

ریشه های روایت های بعضا متضاد از عاشورا

صوت/ معرفت پیش تو قد خم می کند/ «امیر کائنات» با صدای رضا صادقی

اعتراض یک فعال سیاسی به نماینده ویژه ترامپ

برگزاری مراسم هفت منبر درخراسان جنوبی

تاسوعای حسینی در تبریز

حرکت عزاداران حسینی شهرستان خوسف در ظهر تاسوعا

توضیح معاون روحانی درباره هزینه 2 میلیون دلاری سفر نیویورک

شهردار شهرچمران به دلیل اتهامات مالی بازداشت شد

پیش نویس طرح آمریکا برای شورای امنیت نامی از ایران نمی برد

گزارش تصویری : خطبه خوانی شب عاشورا حرم مطهر امام رضا (ع)

6 نسل با پیرغلامان حسینی(ع)/ «پیرغلامی» نشان نیست، مرام است

عاشورا؛ تجلی گاه حق و حقیقت/ عزت خواهی امام حسین(ع) در پناه حق و عدالت

آیین خطبه خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی

ترامپ ممکن است در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت کند

دعوای لفظی تتلو و احمد ایراندوست

آیین مشعل گردانی در قم

5 ویژگی رفتاری زنان که برای مردان بیشترین جذابیت را دارد

درخواست شهاب مرادی از دادستان کل درباره شهید تولایی

روزی ﯾﮏ ﺑﺎر در ﺳﺎﻋﺎت ﺷﺐ ﺣﺴﺎﺑﺮس ﻣﺎل و ﮐﺮدار و ﮔﻔﺘﺎرﺗﺎن ﺑﺎﺷﯿﺪ

«مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

سوگواری تاسوعای حسینی در حسینیه کربلایی ها

قدیمی ترین نوحه فارسی را بشنوید

بوسه رهبر معظم انقلاب بر سر سردار حاج قاسم سلیمانی

احمد ایراندوست، خطاب به تتلو خداروشکر ریختن خونت حلال شد

انزوای کامل آمریکا در نشست آژانس انرژی اتمی

«مداحی پاپ» چگونه رایج شد؟

چرا حسین (ع) فریاد زد « آیا کسی هست، مرا یاری کند؟»: عاشورا در کلام علی شریعتی

عاشورا مقدس است، اما با تفسیرهای من درآوردی، از آن فاصله گرفتیم

آیین خطبه خوانی شب عاشورا - حرم مطهر رضوی

روضه عصر عاشورا به روایت رهبر معظم انقلاب

نماینده آمریکا در امور ایران: برای مذاکره با ایران آماده هستیم

درخواست شهاب مرادی از دادستان کل درباره شهید تولایی

درخواست شهاب مرادی از دادستان کل کشور درباره شهید تولایی

نمایش لباس های عجیب و غریب در هفته مد لندن

عزاداری تاسوعای حسینی در روستای کرمجگان قم

حکم توقیف اموال وزیر زیرساخت های اوکراین صادر شد

وزیر برگزیت بریتانیا: همه پرسی دوباره برگزار نخواهد شد

حرارت عاشورا طراحی های دشمن برای انحراف را ناکام گذاشته است

امشبی را شه دین در حرمش مهمان است...

احیای قرآنی شب عاشورا در قم

تصاویر/ گردشگران خارجی در مراسم عزاداری یزد

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

شرط فرانسه برای معرفی سفیر جدید در ایران

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)