مطالب مرتبط:
شب سوم محرم: حضرت رقیه سلام الله علیها
بزرگترین صحنه عاشورا، لحظه گفتگوی امام حسین و حضرت عباس (ع) به هنگام شهادتش است
برپایی نمایشگاه از کربلا تا شام به منظور آشنایی نسل جوان با واقعه عاشورا
خادمیِ یک شهید مدافع حرم در کفشداری حرم حضرت رقیه (س) +فیلم
فتح الفتوح کبدی در بازی های آسیایی/ معرفی سلطان جدید کبدی جهان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 22 شهریور 1397 ساعت 00:352018-09-12سياسي

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)


اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج .

- حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س) " گروه معارف - اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج حکومت یزید را در شام به لرزه درآورد و مقدّمه سرنگونی بنی امیّه و تقویت انقلاب بر ضد این حکومت جبار و جائر را فراهم کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا "از استان مرکزی، بی گمان عاشورا تنها رخداد تاریخی در تاریخ بشریت است که شگفتی ها و عجایب بسیار دارد.

در این رخداد تلخ تاریخی نمونه هایی را می توان یافت که در هیچ رخدادی یافت نمی شود.

در عاشوراست که در صحنه های مختلف آن زنان حضور جدی و موثر دارند.

در این جاست که کودکان و حتی شیرخوارگان بازیگر اصلی صحنه هستند.

خون ایشان به آسمان و صحنه های آن جلا و جلوت خاصی می بخشد.

در طف است که نفرین مظلومی به طور مستقیم تاثیر می گذارد و محمد بن اشعث خواهر جعده بنت اشعث قاتل امام حسن(ع) پا در رکاب از اسب فرو می افتد و به شکل ذلیلانه ای به درک اسفل سقوط می کند.

تنها در عاشوراست که رهبر و فرمانده جنگی خود بر بالین یکایک سربازان خویش حاضر می شود و پیش از پرواز آسمانی جانشان بر بالین ایشان می آید و سر ایشان را بر زانوی خویش می گذارد و تن هایشان را خود یا به همراه یاران به خیمه و یا کنار آن می رود.

تنها درعاشوراست که نماز عشق با تیرباران نیزه ها و پیکان ها به جا می آورند.

در عاشوراست که هزاران نفر بر هفتاد تن یورش می برند و با سنگ و چوب و خار و خاشاک و اسب و نیزه و شمشیر بر سر کشته گان می تازند.

در این جاست گوشواره ها از گوش و جامه ها از تن ربوده می شود و به کودکان و زنان و خردسالان با تازیانه همراهی می کنند تا ناله ها و شیون هایشان در هیاهوی طبل ها و دهل ها و کرناها گم شود.

در عاشوراست که ثارالله را فی سبیل الله بر سر نیزه می برند و فرزند و جگرگوشه پیامبری را به عشق خشنودی اش می کشند و از قفا سر می برند.

تنها در طف است که سرور جوانان بهشت را به بهای رسیدن به بهشت سر می زنند.

در نینواست که سر انسان کاملی را بر سر نی می برند تا خلافت زمینیان بر آسمانیان را تثبیت کنند.

در کربلاست که برای دست یابی به سکینه و آرامش، سکینه پیامبر(ص) را به تازیانه می نوازند تا شیون هایش آهنگ ترقی و عروج ایشان شود.

در کربلاست که برای ترقی و دست یابی به درجات عالی و مقام مجاهدان رقیه بنت رسول الله را به سخت ترین و شقی ترین وجه با شمشیر می بوسند و تنش را به آن می نوازند تا زخمه های آن زخم دل هایشان را از کین و عدوات تعصبات جاهلی شفا بخشد.

این گونه است که بر خلاف هر رخدادی دیگر هر دو سوی جبهه شگفتی هایی می آفریند.

یکی اوج رذالت ها و پستی ها را می نمایاند و آن دیگر اوج کمالات را تجلی می بخشد.

خوانش کربلا را هر بار که مرور کنی تازه است و درس ها و آموزه های بسیاری دارد.

امروز به یاد حضرت رقیه (س) به آیات فجر می نگرم و این آیات را بر می خوانم: یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی.

حضرت رقیه(سلام الله علیها)؛ از اسارت تا شهادتدختر چهارساله امام حسین علیه السلام (رقیه) همراه با رهبر کاروان اسرا، زینب کبری علیها السلام، ام کلثوم، فاطمه دختر امیرالمؤمنین علیه السلام، فاطمه دختر امام حسین علیه السلام، سکینه دختر امام حسین علیه السلام، و و رباب دختر امرء القیس همسر با وفای امام حسین علیه السلام، رمله، مادر حضرت قاسم و همسر امام حسن مجتبی علیه السلام، از جمله زنان بزرگوار و بازماندگان از عترت رسول اللَّه بودند که در کربلا به اسارت درآمدند.

لیکن ابن سعد و سپاهش حرمت پیامبر را در حق آنها رعایت نکردند و با جسارت تمام آنان را چون اسیران جنگی به بند کشیدند و با خیل نامحرمان که قاتلان ذراری پیامبر صلی الله علیه و آله و یارانش بودند، به سوی کوفه و شام روانه ساختند.

جریان شهادت جانسوز حضرت رقیّه(سلام الله علیها) مرحوم محدّث قمی از کامل بهایی نقل می کند که: زنان خاندان نبوّت، شهادت پدران را از فرزندان خردسال پنهان می کردند و می گفتند: پدرانتان به سفر رفته اند.

این ماجرا ادامه داشت تا آن که یزید اسیران را به شام آورد (آنها را در مکانی نزدیک قصر اسکان دادند تا آنکه) دخترکی چهار ساله از امام حسین علیه السلام شبی از خواب برخاست، پریشان و آشفته شد و گفت: پدرم کجاست؟ من او را هم اینک دیدم! زنان هنگامی که این سخنان را شنیدند، گریستند و صدا به شیون بلند کردند.

یزید از خواب بیدار شد و پرسید: چه خبر است؟خبر را به گوش یزید رساندند، وی دستور داد که سر پدر را نزد دختر ببرند؛ هنگامی که سر مقدّس امام حسین علیه السلام را نزد آن دختر خردسال آوردند، پرسید: این چیست؟ گفتند: سر پدر توست؛ آن دختر فریاد زد و بیمار شد و همان روزها در شام از دنیا رفت.

در برخی از منابع تاریخی دیگر، این واقعه جانسوز، مشروح تر ذکر شده و آمده است: بر روی آن سر، روپوشی گذاشتند و گفتند: این سر پدر توست.

آن دختر آن سر را برداشت و در دامن نهاد و گفت: ای پدر چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ .

آن دختر از این نوع سخنان فراوان گفت تا آن که لبانش را بر لب های پدر نهاد و آنقدر گریست که بیهوش شد؛ وقتی که او را حرکت دادند مشاهده کردند که از دنیا رفته و اهل بیت علیهم السلام نیز صدا به گریه و شیون بلند کردند .

فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه (سلام الله علیها) نعمت عمر در واقع خمیرمایه تمام سعادت ها و سرمایه تمام خوشبختی ها است.

اگر امیرمؤمنان علی علیه السّلام در لیله المبیت در بستر پیامبر صلّی اللّه علیه و آله خوابید و بزرگ ترین فضلیت را در برابر این ایثار برای خود فراهم کرد، تنها با بهره گیری از یک شب از عمرش بود و اگر ضربه او در روز خندق بر پیکر عمرو بن عبدود برتر از عبادت جنّ و انس شد، تنها با استفاده از ساعتی از این عمر بود.

اگر شهیدان کربلا بزرگترین حماسه را در تاریخ بشریّت آفریدند و اسوه و مقتدایی برای همه امّت های در بند شدند، تنها با استفاده از یک نصف روز از عمرشان بود.

آری اکسیر عمر به قدری گران بها است که نعمتی برتر و پربارتر از آن نیست.

ولی خداوند، به لطف و حکمتش پایان عمر هر کس را بر او مخفی داشته! چرا که به گفته امام صادق علیه السّلام: اگر انسان از مقدار عمر خود، آگاه باشد و ببیند عمرش کوتاه است، پیوسته انتظار مرگ می کشد و همان چند صباح زندگی برای او گوارا نخواهد بود و همانند کسی است که اموالش در شرف نابودی است و با تمام وجودش فقر و تنگدستی را احساس می کند .

و اگر عمر خود را طولانی ببیند در غرور و غفلت و لذّات و انواع گناهان غوطه ور می شود، به این پندار که از همه لذّات کام بگیرد و در پایان عمر توبه کند.

بنابراین، هم ساعات و ایّام عمر، نعمت است و هم پوشیده بودن مقدار آن.

با این تفاسیر، اگر خوب به وقایع دوران اسارت اهل بیت امام حسین(علیه السلام) به ویژه چگونگی شهادت مظلومانه حضرت رقیه (سلام الله علیها) در شام تأمل کنیم در می یابیم گاهی در یک نیمه شب می توان فتح الفتوح و کاری چون شهیدان کربلا کرد و پایه های تخت و تاج حکومت یزید را در شام به لرزه درآورد و مقدّمه سرنگونی بنی امیّه و تقویت انقلاب بر ضد این حکومت جبار و جائر را فراهم کرد.

بی تردید قطره های اشک حاصل از شهادت جانسوز حضرت رقیه در خرابه شام، پیام آور اهداف حسینی است؛ آنهایی که می خواهند بگویند با مرام امام حسین علیه السلام همراه و با هدف او هماهنگ و پیرو مکتب او هستند؛ ممکن است این کار را با دادن شعارهای آتشین و یا با سرودن اشعار و حماسه ها ابراز دارند؛ ولی کسی که با شنیدن این حادثه جانسوز قطره اشکی از درون دل، بیرون می فرستد، صادقانه تر این حقیقت را بیان می کند.

این قطرات اشک در سوگ شهادت سیدالشهدا(علیه السلام) و یاران باوفایش به ویژه اهل بیت آن حضرت هم چون شهادت غم انگیز حضرت رقیه (سلام الله علیها)، در واقع اعلان وفاداری به اهداف مقدّس یاران امام حسین علیه السلام و پیوند دل و جان با آنها و اعلان جنگ با بت پرستی، ظلم و ستم و اعلان بیزاری از آلودگی هاست.

شکوه شهیده شامدر خاتمه باید گفت هنگامی که اسرای کربلا در کنار کاخ با عظمت و خیره کننده یزید در خرابه ای مأوی داده شدند، آنجا خرابه ای بیش نبود و کاخ یزید سربه فلک کشیده بود و نظر هر رهگذری را جلب می کرد؛ لیکن وقتی دختر سه ساله امام حسین علیه السلام در خرابه شام در کنار کاخ زیبا و خیره کننده یزید از دنیا رفت، خداوند اراده کرد آن دختر و آن خرابه را عزیز و یزید و کاخش را ذلیل و ویران کند.

لذا اکنون همان خرابه قبله گاه عاشقان دلسوخته و زیارتگاه شیعیان پاک گشته و مرکز دل ها شده است و هیچ اثری از آن کاخ بزرگ نیست؛ نه تنها از کاخ یزید و قبر او خبری نیست، بلکه از قبر معاویه که زمانی حاکم مطلق العنان شام بود و مدّت طولانی در آن حکومت کرد نیز هیچ اثری نیست.

امّا بارگاه ملکوتی حضرت رقیّه علیها السلام دختر کوچک امام حسین علیه السلام چه عظمت و شکوهی و چه شور و حالی دارد.

اکنون از تاریخ می پرسیم که تا این زمان چه کسی پیروز است؟ بعد از هزار و چهارصد سال چه دستجات با عظمتی برگزار می شود.

در شامی که سالیان دراز پایتخت حکومت بنی امیّه بود، همه آثار آن ها محو شده است، امّا دختر سه ساله امام حسین علیه السلام چنین عظمتی دارد.

این جاست که می فهمیم آنچه برای خدا و در راه خداست جاودانی است و آنچه برای هوا و هوس و شیطان است زود فانی می شود.

درواقع این خاصیّت ایمان است که هر چه بر عمرش اضافه شود پر فروغ تر می شود، ولی کفر و بی ایمانی هر چه زمان برآن بگذرد، بیشتر در ظلمات و تاریکی ها فرو می رود.


کلید واژه ها: عاشورا - رقیه - برند - آسمان - تاریخ - کربلا - امام - کودکان - تاریخی - حکومت - شهادت - همراه - زنان - سفیر - کوچک - گوشواره - سربازان - جوانان - بازیگر - مظلومی - پرواز - استان - پیکان - انسان - فرزند - گزارش - عجایب - سبیل - رهبر - هایی

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد صریح آیت الله مصباح به شبهات مطرح شده از سوی برخی مسئولان

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

نماهنگ/ «موعود جمعه» جدیدترین اثر گروه محمدرسول الله(ص)

رکورد قیمت تابلویی که نقاشش هنوز زنده است شکسته شد

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند.

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند

کشف گور 3700 ساله زن باردار در مصر + عکس

وزیر امنیت سایبری ژاپن نمی تواند با رایانه کار کند

دستگیری 3 نفر در رابطه با پرونده تجاوز به نوجوانان شوشتری

جابجایی هتل رستوران پنج طبقه در رود یانگ تسه + فیلم

دانلود آهنگ جدید رضا یزدانی بنام کلافه

جزییات پرونده تجاوز در شوشتر

ناگفته های استاندار خراسان درباره یگان ویژه آستان قدس، گروه های خودسر و کشف 2 بمب

الجبیر: سیاسی کردن پرونده خاشقجی را نمی پذیریم

بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه حمایت از حقوق کودکان در صحن مجلس

مصباح یزدی: بعضی با طرح رفراندم جدایی دین به دنبال حذف ولایت فقیه هستند

الیاس حضرتی، رییس کمیته اصلاح آیین نامه شورای عالی اصلاح طلبان شد

تاکید پتروشیمی جم بر حمایت از صنایع پایین دستی

دانشگاه امام صادق؛ همسر آیت الله مهدوی کنی و ماجرای ریاست آیت الله منتظری

جایگزین سوییفت از روسیه می آید

اتحادیه اروپا: تجارت و تبادلات مالی با ایران را حفظ می کنیم

جذب نیرو بدون آزمون در پتروشیمی جم و شرکتهای تابعه ممنوع شد

نامه مسیح بروجردی، نوه امام خمینی به آیت الله شبیری زنجانی: امیدوارم خاطر مبارک از این نامه ها مکدّر نباشد / این تجربه های تلخ، درس اخلاقی برای طلاب جوان و انقلابی است که بدانند در هنگام عصبانیت با آبروی حوزه و نهادهای با سابقه آن بازی نکنند

محسن هاشمی: شهردار جدید تا دو هفته آینده انتخاب می شود / امیدوام کارها به گونه ای پیش رود که نیازی به انتخاب سرپرست نداشته باشیم

نامه جمعی از طلاب حوزه به آیت الله یزدی: نامه شما تعجب عارف و عامی را به خود جلب نمود / روا نبود که به جهت ملاقاتی دوستانه بین حضرت آیت الله شبیری و برخی از شاگردان سال های گذشته شان، نامه ای با این ادبیات نگاشته شود

این دستور که «این گونه مسائل دیگر تکرار نگردد» را فقط امام زمان می تواند به یک مرجع تقلید بگوید

نامه آیت الله عندلیب همدانی به آیت الله یزدی: از ادامه عضویت در جامعه مدرسین معذورم / نامه شما به آیت الله شبیری تردیدهایم را مرتفع کرد

حضور دسته های عزاداری در حرم امامین عسکریین (ع)+ تصاویر

عزاداری زائران حرم امیرالمومنین(ع) در شهادت امام حسن عسکری(ع)+تصاویر

انتقاد امام جمعه بندر آستارا از واگذاری راه آهن این شهر به مدت 25 سال به جمهوری آذربایجان

سی و هفتمین سالگرد ارتحال علامه طباطبایی-قم

نامه ای محرمانه از مرحوم نوربخش که ربیعی بازگو کرد

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

اظهارات وزیر امور خارجه قابل چشم پوشی نیست

جد بزرگ رایانه ها

نباید در انجام وظایف افراط و تفریط و در برخورد با مجرمان زیاده روی شود

بدون تعارف با امام جمعه جوان سرپل ذهاب

شهردار جدید تهران واقعا می خواهد متخصصان خارجی را به کار بگیرد؟

پردرآمدترین شغل ها در ایران و انگلیس و امریکا کدام شغل ها هستند؟

استادحسین انصاریان: وقتی روی منبر می نشینی، تنها پروردگار را ببین

هرمزگان پیشتاز در عرصه مبارزه با قاچاق است

وزیر جدید برگزیت منصوب شد

تجدید بیعت طلاب با امام عصر(عج)

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجه اند

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

یک سوم جمعیت کشور از خشکی دریاچه ارومیه متاثر می شوند

مخالفان ظریف، چرا از پولشویی و فساد اقتصادی حمایت می کنند؟

روایت خجسته از آسیب های روحی و روانی شدید به کارمندان گمرک/ افشاگری درباره کشف تخلفی بزرگ

نکاتی درباره انتخابات نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات

هرمزگان پیشتاز در عرصه مبارزه با قاچاق است

جزییات پرونده شهردار سابق چمران ماهشهر تشریح شد

دستیار سابق کی روش ماجرای شکایتش را رد کرد

پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده شد

طرح دغدغه ها و مطالبات اصحاب فرهنگ و هنر فاروج با نماینده مجلس

وجود حضرت ولی عصر( عج)، عصاره همه انبیاء الهی

استاد انصاریان: وقتی روی منبر می نشینی، تنها پروردگار را ببین

کدام عامل مانع بلندتری بر سر راه کسب و کار ایرانیان است؛ تحریم های ترامپ یا فساد مسئولین؟

اسکان اضطراری 710 نفر در چهارمحال و بختیاری

کشور را متهم به پولشویی می کنند/پول دهندگان به اخلالگران ارزی محاکمه شوند

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

در نشست اپلیکیشن های پیام رسان های پرداختی مطرح شد: رقابت با مدل های خارجی می توانست باعث پیشرفت شود

معرفی 5 رنگ رژ لب برای پوست روشن

پیکر مرحوم نوربخش در حرم عبدالعظیم(ع) به خاک سپرده شد

پیکر نوربخش در شهرری آرام گرفت

جلسه شورای اقامه نماز شرکت گاز استان کردستان برگزارشد

بر سر پیمان می مانیم

انقلاب اسلامی؛ محاسبات آمریکایی ها در شکست مسلمانان را ناکام گذاشته است

66 درصد زنان ایرانی با خشونت مواجهند

ویدئو / تشییع پیکر رییس و معاون سازمان تامین اجتماعی

قطع ارتباط بین حوزه و جامعه خواسته دشمنان است

سایه استیضاح بر سر خانم نخست وزیر

شنبه های انقلاب به ایستگاه «سرود و موسیقی» رسید

وقوع طوفانی شدید در هند+فیلم

تقدیر امام جمعه پاسارگاد از برخورد با مفسدان اقتصادی

دادگاه در دعوای حقوقی شبکه سی ان ان و ترامپ به سود سی ان ان رای داد

یادواره های شهدا در ملایر و کبودراهنگ

همایش گرامیداشت دهه وقف در شیروان برگزار شد

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) در ژاپن برگزار شد+ تصاویر

مدیران مسئولی که خیلی مسئول هستند

گذر از سنت به مدرنیته؛ عامل مطالعه اندک

جشن میلاد پیامبر اسلام (ص) در ژاپن برگزار شد+ تصاویر

تدابیر امام عسکری(ع) درباره مهدویت/راه نجات از فتنه ها در کلام پدر امام زمان(عج)

واکنش مار هنگام احساس خطر + فیلم

اعتبارات ارزش افزوده شهرداری ها در مجلس پیگیری می شود

وحدت عامل پیروزی مسلمانان در برابر دشمنان

گسترش همکاریهای تهران و هاوانا در حوزه انرژی

اعتبارات ارزش افزوده شهرداری ها در مجلس پیگیری می شود

اعتراف وزیر امنیت سایبری ژاپن؛نمی توانم با کامپیوتر کار کنم!

اقتصاد به 4 کلینیک سازندگی، اصلاحات، عدالت و تدبیر و امید رفته اما حالش بدتر شده/ داروی رفع فقر برداشتن موانع تولید ملی است

تصاویر| مسابقات آفرود کشور

به نام علم مردم را به سوی جهل و بی و بندباری می کشانند

تصاویر/ کارگاه پایان نامه نویسی طلاب سطح 3

​ تئاتر سبک و سطحی داریم اما مبتذل نداریم!

شریعتمداری: نوربخش هیچ گاه از سختی ها شکایت نکرد

اتخاذ نشدن تصمیمی برای انتخاب سرپرست شهرداری تهران، تاکنون

گسترش همکاریهای تهران و هاوانا در حوزه انرژی

توضیحات شهرداری تهران به حواشی انتشار فیلمی از حناچی

فعالان کتابخوانی فارس در جمع برترین های کشور قرار گرفتند

مراسم ترحیم مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی فردا برگزار می شود

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه شهرهای استان اردبیل

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)

حضرت رقیه(س)؛ سفیر کوچک عاشورا/ فتح شام؛ فتح الفتوح رقیه(س)