مطالب مرتبط:
آشنایی با سازمان هواپیمایی، مدارس و آزمون های بین المللی خلبانی در ایران
کندو: برگزاری آزمون ها و اعطای گواهینامه های رسمی بین المللی مایکروسافت و سیسکو در ایران [رپورتاژ آگهی]
قهرمانی نماینده تنیس ایران در رقابت های بین المللی ارمنستان
کرسی های بی تاثیر بین المللی در ورزش ایران
بانک صادرات ایران موفق به دریافت گواهینامه بین المللی مدیریت انرژی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 21 شهریور 1397 ساعت 20:022018-09-12اقتصادي

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران


اگر شما قصد داشته باشید تا به عنوان مهماندار، سر مهماندار، خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و امثالهم در شرکت های هواپیمایی خصوصی یا دولتی مشغول  به فعالیت بشوید، - سازمان هواپیمایی کشوری از جمله سازمان های دولتی پر سابقه کشور است که همانطور که از نامش پیداست، مسئولیت امور ساماندهی، مدیریت و نظارت بر حمل و نقل هوایی کشور را بر عهده دارد.

اگر شما قصد داشته باشید تا به عنوان مهماندار، سر مهماندار، خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و امثالهم در شرکت های هواپیمایی خصوصی یا دولتی مشغول  به فعالیت بشوید، اخذ تاییدیه و دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه ای از سازمان هواپیمایی کشور الزامی است.

همچنین اشخاص حقوقی که قصد راه اندازی خط هوایی دارند نیز می بایست مجوزهای لازم را از این سازمان اخذ کنند.

در سالهای اخیر به دلیل تاخیرات و سقوط شماری از هواپیماهای کشورمان، سازمان هواپیمایی کشور در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت.

با پیوستن ایران به کنوانسیون شیکاگو در سال 1328 و تصویب قانون هواپیمایی کشوری توسط مجلس شورای ملی؛ به منظور اجرای این قانون و ماده 5 اصلاحی آن در سال 1367 سازمان هواپیمایی کشوری تأسیس و به عنوان نماینده حاکمیت، متولی این بخش از حمل و نقل به منظور جابجایی بار و مسافر شده است.

 سرویس دانستنی های روزیاتو برای آشنایی مخاطبان، امروز نگاهی دارد به وظایف و خدمات گسترده سازمان هواپیمایی کشور.

با ما همراه باشید.

سایت سازمان هواپیمایی کشوری درباره سازمان هواپیمایی کشوری در سال 1328 با تصویب قانون هواپیمایی کشوری به صورت اداره کل مستقلی با نام اداره کل هواپیمایی تاسیس گردید.

متعاقباً، براساس ماده (4) قانون تغییر نام وزارت راه و ترابری مصوب 1353 این اداره کل از وزارت راه منتزع و با نام سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت جنگ سابق، انتقال یافت.

مجدداً، در سال 1357 طبق مصوبه شورای عالی انقلاب سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت راه منتقل گردید و نهایتاً به موجب ماده (5) قانون هواپیمایی کشوری اصلاحی 1367 به صورتی سازمانی مستقل به نام سازمان هواپیمایی کشوری وابسته به وزارت راه و ترابری تاسیس گردید.

امروزه وزارت راه و ترابری به وزارت راه و شهرسازی تغییر نام یافته است و مسئولیت این وزارتخانه در دولت دوم روحانی با دکتر آخوندی است.

در آذر ماه 1323 شرکت سهامی هواپیمایی ایران که یک شرکت خصوصی بود با سرمایه عده ای از بازرگانان برای حمل و نقل هوایی کشوری تشکیل و از سال 1325 شروع به فعالیت نمود شرکت مذکور برای اولین با سرویس های منظمی بین برخی مراکز استان ها برقرار نمود .

در سال 1337 شرکت هواپیمایی دیگری به نام شرکت هواپیمایی پارس که ان نیز با سرمایه عده ای از تجار تشکیل شده بود به فعالیت حمل و نقل هوایی منحصرا بین ایران و کشورهای خارجی و بیشتر در زمینه حمل بار پرداخت .

در سال 1345 مطابق با قانون تاسیس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و مقررات بهره برداری هوایی کشوری دولت با خرید سهام شرکت های هواپیمایی ایران و پارس ، شرکت هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) را برای حمل و نقل مسافر و بار و محمولات پستی تاسیس نمود.

ایران ایر در نقاط مختلف جهان شعبه دارد.

معروف ترین دفاتر ایران ایر در خارج از کشور در خیابان شانزلیزه پاریس و خیابان کونگز گاتان استکهلم سوئد است.

تصویر دفتر ایران ایر در خیابان شانزلیزه پاریس وظایف سازمان هواپیمایی کشوری  ایجاد، توسعه، بهره برداری و نگهداری فرودگاه ها و دستگاه های ناوبری و مخابراتی که مخصوص تنظیم رفت وآمد هواپیماها و تأمین بی خطری پرواز آنها است و به طور کلی هر نوع نظارت و مساعدتی که به منظور پیشرفت هواپیمایی کشوری و تأمین بی خطری پرواز لازم باشد.

نظارت در فعالیت هواپیمایی کشوری طبق مقررات مربوط به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات و رقابت های مضره بین متصدیان حمل و نقل هوایی و حفظ مصالح عمومی  تربیت متخصصین فنی هواپیمایی کشوری با هماهنگی دستگاه های ذی ربط اهتمام در پیشرفت و توسعه هواپیمایی کشوری و تشویق صنایع مربوط مطالعات و تحقیقات علمی و فنی در مسائل مربوط به هواپیمایی کشوری و ایجاد تسهیلات و تشویق افراد و مؤسسات صلاحیت دار به انجام این امور و تهیه موجبات آن.

تهیه طرح موافقت نامه و قراردادهای هواپیمایی با دول خارجی که طبق مقررات به وسیله دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی میشود.

سیاست گذاری و برنامه ریزی و تعیین خط مشی های فنی، اقتصادی، بازرگانی بین المللی حمل و نقل هوایی کشور.

 سیاست گذاری و برنامه ریزی در مورد نوع ، تعدد جایگاه دستگاه هایی ناوبری و کمک ناوبری و ارتباطی در فرودگاهها و نظارت بر عملکرد فرودگاهها ‎  سیاست گذاری و برنامه ریزی در زمینه آموزش و تربیت پرسنل متخصص هواپیمایی برای کلیه موسسات هواپیمایی سیاست گذاری و برنامه ریزی در امور مخابراتی و صدور دستورالعمل های مربوطه به امور مخابرات و مبادله پیامها و دستگاه های مورد نیاز در فرودگاهها.

  برنامه ریزی در خصوص برقراری سیستم هایی برق اضطراریی و روشنایی باندها و نظارت بر نصب و بهره برداری صحیح از سیستم ها و تجهیزات مربوطه .

‎‎‎  صدور دستورالعمل های مورد نیاز در امور ایمنی زمینی، آتش نشانی و آموزشی پرسنل و نظارت برحسن اجرای آن .

‎تدوین استاندارد پرواز، نظارت بر شرکت هایی هواپیمایی از نظر تایید صلاحیت و رعایت نکات و استانداردهای ایمنی و صدور گواهینامه ها و تدوین و تنظیم مقررات مربوطه .

‎  تنظیم و تدوین مقررات و دستورالعمل های مربوط به کنترل فضای کشور و صدور اجازه پرواز و جلوگیری از آن و نظارت بر واحدهای مراقبت پرواز فرودگاه ها.

‎‎‎ تأیید انواع هواپیما هایی که میتوانند در ایران به فعالیت حمل و نقل هوایی بپردازند.

  تهیه طرح موافقت نامه ها و قراردادهای بین المللی و مبادله آنها.

‎‎‎  تهیه و تدوین دستورالعمل های امنیتی، حفاظتی با رعایت مقررات و استانداردهای بین المللی و داخلی مربوطه و نظارت بر اعمال آنها.

‎‎‎ عضویت و ارتباط با سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و سایر سازمان های جهانی ذیربط با رعایت مقررات مربوطه .

‎‎‎  بررسی سوانح و حوادث هواپیمایی و اعمال مجازات های لازمه طبق مقررات مربوطه .

‎‎‎ استخدام در سازمان هواپیمایی کشوری  بر اساس مواد 41، 42و 44 قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام افراد در دستگاههای اجرایی مستلزم داشتن شرایط عمومی استخدام، شرایط احراز مشاغل، مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط و بر اساس مجوزها و پس از پذیرفته شدن در امتحانات عمومی و تخصصی ( از طریق انتشار آکهی) امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که جذب نیرو در شرکت های هواپیمایی نیز به صورت مستقل از این سازمان برنامه ریزی شده و صورت می پذیرد.

یعنی اگر شما بخواهید در شرکت های خصوصی هواپیمایی کشور استخدام شوید، برای برخی از رده های شغلی مثل مهمانداری و خلبانی، می بایست تاییدیه این سازمان را اخذ کنید.

فهرست اختصارات و تعاریف سازمان هواپیمایی کشوری  معمولا اصطلاحات تخصصی مورد استفاده در دفاتر سازمان، در فصل ابتدایی دستورالعمل های تخصصی و آیین نامه های اجرایی مرتبط با آن واحد تخصصی درج میگردد که در سامانه قوانین و مقررات پورتال سازمان موجود است و البته برای آشنایی بیشتر با لغات و اصطلاحات تخصصی صنعت، لغت نامه های بسیاری به زبان انگلیسی برای استفاده تخصصی ذینفعان وجود دارد.

اگر به اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارید، درخواست خود را از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری را چه کسی منصوب مینماید؟ طبق قانون هواپیمایی کشوری، رییس این سازمان تنها معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش حمل و نقل هوایی است و با پیشنهاد وزیر و تأیید و ابلاغ هیئت محترم وزیران به مدت سه سال منصوب میگردد.

مدارس آموزش خلبانی مجاز کدامند؟ اسامی کلیه مؤسسات آموزش هوانوردی و آموزشگاه های خلبانی مورد تأیید و مجاز را می توان از طریق تماس تلفنی با دفتر گواهینامه ها، امتحانات و امور پزشکی سازمان به شماره : 66078700 (داخلی: 401 و 416) اخذ نمود.

مدت اعتبار آزمون های خلبانی چقدر است؟ در مقاطع PPL ، CPL، IR و TYPE به مدت یک سال و در مقطع ATPL به مدت هفت سال می باشد.

منبع سئوالات آزمون های خلبانی کدام است؟ منبع سئوالات بوکلت های ارائه شده از طریق وبسایت سازمان بوده ولیکن ممکن است بخشی از سئوالات آزمون، خارج از بوکلت انتخاب گردد.

نحوه ثبت نام در سازمان چگونه است؟ ثبت نام آزمون های خلبانی، صرفاً از طریق مدارس و شرکت های هواپیمایی انجام میگیرد.

برای آشنایی با جدید ترین فهرست مراکز صلاحیت دار برگزاری کلاس ها و آزمون های خلبانی می بایست به سایت سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه کنید.

اگر قصد طی کردن دوره های مربوطه در خارج از کشور را دارید، حتما لیست دانشگاه های مورد تایید اداره کل دانش اموختگان وزارت علوم در خارج از کشور را پیش از ثبت نام در مراکز آموزشی آنسوی مرزها تهیه کنید.

  امکان محرومیت از شرکت در آزمون وجود دارد؟ کسب نمره F و غیبت در آزمون، موجب یک دوره محرومیت از شرکت در آزمون های بعدی میگردد.

ازکجا می توان قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری را بدست آورد؟  با مراجعه به سامانه قوانین و مقررات سازمان به آدرس http://www.

cao.

ir/rules میتوان به آن دسته از قوانین و مقررات مورد نیاز خود دست یافت.

چگونه می توان درباره یکی از مقررات سازمان هواپیمایی کشوری اظهار نظر کرد؟ میتوانید باآدرس ایمیل Rulemaking@cao.

ir مکاتبه فرمایید.

از کجا می توان فرم های سازمان هواپیمایی کشوری را دریافت نمود؟ فرم ها و چک لیست های مورد استفاده را میتوان به دو روش زیر از سامانه قوانین و مقررات سازمان بدست آورد با مراجعه به سند مورد نظر در حوزه کاری خود فرم های مرتبط با آن سند را دانلود نمود.

 با مراجعه مستقیم به بخش فرم ها و چک لیستها در سامانه قوانین و مقررات و داشتن شماره فرم آن را انتخاب نموده و دانلود نمود.

آدرس سازمان هواپیمایی کشوری: تهران – فرودگاه مهرآباد – به سمت ترمینال پروازهای داخلی 4 و 6 – سازمان هواپیمایی کشوری شیوه دسترسی: از مترو ایستگاه آزادی استفاده کنید.


کلید واژه ها: سازمان هواپیمایی کشور - سازمان هواپیمایی - هواپیمایی - سازمان هواپیمایی کشوری - کشور - کشوری - وزارت راه - وزارت - شرکت های هواپیمایی - قانون - حمل و نقل - وزارت راه و شهرسازی - دولت - عالی - هوایی - اداره - ایران - هواپیمایی ایران - ماده - امروز - پرواز - شورای - سرویس - بین المللی - صورت - شهرسازی - انتقال - آخوندی - مدیریت - شیکاگو

آخرین اخبار سرویس:
جدول امروز قیمت خودروها

امسال 190 کیلومتر از راه های روستایی آذربایجان غربی آسفالت می شود

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

در جنگ اقتصادی هستیم و اجازه خروج غیر ضروری ارز داده نمی شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بنگاههای اقتصادی دارای نیروی مددجو

راه اندازی3 کانکس اضطراری آنتن تلفن همراه در یزد

بفرمایید به بهشت برانکو

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

افزایش جهانی قیمت طلا

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران + جزییات

افزایش 31 درصدی تولید کوکایین در کلمبیا در سال 2017

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

راهنمای خرید سیتروئن C3؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت و شرایط فروش

شواهد جدید: پلوتو یک سیاره است

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

گزارش مرکز آمار از کاهش رشد اقتصادی +جدول

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

تعرفه60میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

رکوردی که مردهای عنکبوتی کنار هم زدند +تصاویر

قتل 18 ماهیگیر یمنی توسط عربستان

تاخت و تاز بورگوارد در دنیای تکنولوژی؛ فناوری شارژ سریع از سوپراسپرت تا کراس اورهای برقی

تحریم های آمریکا چه ضرری به دلار می زنند؟

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

چرا نماد اعتماد الکترونیکی سکه ثامن حذف شد+ سند

روزیاتو: سناریوهای احتمالی آینده بازار نفت چگونه است؟

سرمایه گذاری میلیاردی امارات در الجزایر

استعفای مدیرعامل یک بانک بزرگ به خاطر پولشویی + جزییات

ملت یارانه ارزی از جیبشان برود و کالاها را هم گرانتر بخرند؟

ناپدید شدن فروشنده پورشه دردسرساز شد + عکس

جزییات بیشتر از پلتفرم الکتریکی MEB فولکس واگن

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

تولید نفت آمریکا بالاتر می رود

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینی

طلا به کمک پلاتین می رود

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

استون مارتین DB11 ضد گلوله، معرفی شد

آمریکای لاتین در مسیر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد

صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی

گزارش تصویری:آیین عزاداری تاسوعای حسینی در بازار تهران

فوت 3 نفر بر اثر واژگونی خودرو در آزادراه کرج

مصدومیت 2 نفر بر اثر صاعقه در فارس

بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

آینده ی بازار مسکن غیر قابل پیش بینی است/ وام ها کفاف خرید خانه را نمی دهند

دارایی های خریداران سکه ثامن در معرض خطر

تبعات تحریم های آمریکا دامن دلار را می گیرد

اجرای 90درصد میزبانی دربی با صندلی های بدون شماره!

سایت باشگاه رم تغییر خواهد کرد

نخست وزیر پیشین مالزی بازداشت شد

375 میلیون فرصت شغلی در چین ایجاد شد

نرخ مرغ گرم در روزهای تاسوعا و عاشورا

از اجرای طرح پاکبانان محرم تا سفره های احسان حسینی

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

عراق و اقغانستان چقدر کفش ایرانی می خرند؟

استپ وی 125 میلیون تومان شد

بارش باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی کشور

ب.ام.دبلیو صفر در بازار چند؟

عزاداری ظهر تاسوعا در تبریز / 2

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

چرا مردم به جای سهام، طلا می خرند؟!

تولید اتوبوس کاهش یافت

قیمت روز آپارتمان در شهر مقدس مشهد؟

افزایش قیمت نفت موقتی و ناشی از تحریم است

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

بسته اقتصادی چین برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا

روش زرشکی شدن مربای به و نکاتی برای طبخ آن

کاهش تولید اتوبوس در کشور

امشب شب عاشورا است

آئودی e-tron معرفی شد؛ اولین خودروی برقی تولید انبوه ارباب حلقه ها

استعفای مدیرعامل بزرگترین بانک دانمارک در پی اتهام پولشویی

واگذاری بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی

شرایط الحاق ایران به FATF

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

سقوط جنگنده میگ در روسیه

نقش FATF در گرانی ارز

بخشنامه جدید واردات ارز و طلا به کشور

کشف ماده ای که 10 میلیارد برابر سخت تر از فولاد است

برای اهدای لوازم تحریر، نذر کنیم

چه میزان کفش به عراق و افغانستان صادر می کنیم؟+ جدول

سپردن رمه به گــرگ کار نا رواست

گسترش روابط اقتصادی هند و افغانستان از طریق بندر چابهار

اسپوت نیک اعلام کرد بسته اقتصادی چین برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا

معاون «خلیفه داعش» به اعدام محکوم شد

مردم چقدر اسکناس و سکه در صندوقهای شان دارند؟

سقوط تیر چراغ برق روی هیات عزاداری 3 کشته و زخمی به جاگذاشت

طوفان با سرعت 90 کیلومتر در گلستان/ شکسته شدن درختان و تیرهای برق در گرگان

چهارمین سوگواره تعزیه خراسان جنوبی برگزار می شود

دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها

افزایش طرح های استعدادیابی شنا در اردبیل

استفاده از هواپیماهای ای.تی.آر در پروازهای فرودگاه بین المللی پیام

حال بازار مسکن درنیمه دوم سال

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران