مطالب مرتبط:
آشنایی با سازمان هواپیمایی، مدارس و آزمون های بین المللی خلبانی در ایران
کندو: برگزاری آزمون ها و اعطای گواهینامه های رسمی بین المللی مایکروسافت و سیسکو در ایران [رپورتاژ آگهی]
قهرمانی نماینده تنیس ایران در رقابت های بین المللی ارمنستان
کرسی های بی تاثیر بین المللی در ورزش ایران
بانک صادرات ایران موفق به دریافت گواهینامه بین المللی مدیریت انرژی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 21 شهریور 1397 ساعت 19:022018-09-12اقتصادي

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران


اگر شما قصد داشته باشید تا به عنوان مهماندار، سر مهماندار، خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و امثالهم در شرکت های هواپیمایی خصوصی یا دولتی مشغول  به فعالیت بشوید، - سازمان هواپیمایی کشوری از جمله سازمان های دولتی پر سابقه کشور است که همانطور که از نامش پیداست، مسئولیت امور ساماندهی، مدیریت و نظارت بر حمل و نقل هوایی کشور را بر عهده دارد.

اگر شما قصد داشته باشید تا به عنوان مهماندار، سر مهماندار، خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و امثالهم در شرکت های هواپیمایی خصوصی یا دولتی مشغول  به فعالیت بشوید، اخذ تاییدیه و دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه ای از سازمان هواپیمایی کشور الزامی است.

همچنین اشخاص حقوقی که قصد راه اندازی خط هوایی دارند نیز می بایست مجوزهای لازم را از این سازمان اخذ کنند.

در سالهای اخیر به دلیل تاخیرات و سقوط شماری از هواپیماهای کشورمان، سازمان هواپیمایی کشور در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت.

با پیوستن ایران به کنوانسیون شیکاگو در سال 1328 و تصویب قانون هواپیمایی کشوری توسط مجلس شورای ملی؛ به منظور اجرای این قانون و ماده 5 اصلاحی آن در سال 1367 سازمان هواپیمایی کشوری تأسیس و به عنوان نماینده حاکمیت، متولی این بخش از حمل و نقل به منظور جابجایی بار و مسافر شده است.

 سرویس دانستنی های روزیاتو برای آشنایی مخاطبان، امروز نگاهی دارد به وظایف و خدمات گسترده سازمان هواپیمایی کشور.

با ما همراه باشید.

سایت سازمان هواپیمایی کشوری درباره سازمان هواپیمایی کشوری در سال 1328 با تصویب قانون هواپیمایی کشوری به صورت اداره کل مستقلی با نام اداره کل هواپیمایی تاسیس گردید.

متعاقباً، براساس ماده (4) قانون تغییر نام وزارت راه و ترابری مصوب 1353 این اداره کل از وزارت راه منتزع و با نام سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت جنگ سابق، انتقال یافت.

مجدداً، در سال 1357 طبق مصوبه شورای عالی انقلاب سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت راه منتقل گردید و نهایتاً به موجب ماده (5) قانون هواپیمایی کشوری اصلاحی 1367 به صورتی سازمانی مستقل به نام سازمان هواپیمایی کشوری وابسته به وزارت راه و ترابری تاسیس گردید.

امروزه وزارت راه و ترابری به وزارت راه و شهرسازی تغییر نام یافته است و مسئولیت این وزارتخانه در دولت دوم روحانی با دکتر آخوندی است.

در آذر ماه 1323 شرکت سهامی هواپیمایی ایران که یک شرکت خصوصی بود با سرمایه عده ای از بازرگانان برای حمل و نقل هوایی کشوری تشکیل و از سال 1325 شروع به فعالیت نمود شرکت مذکور برای اولین با سرویس های منظمی بین برخی مراکز استان ها برقرار نمود .

در سال 1337 شرکت هواپیمایی دیگری به نام شرکت هواپیمایی پارس که ان نیز با سرمایه عده ای از تجار تشکیل شده بود به فعالیت حمل و نقل هوایی منحصرا بین ایران و کشورهای خارجی و بیشتر در زمینه حمل بار پرداخت .

در سال 1345 مطابق با قانون تاسیس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و مقررات بهره برداری هوایی کشوری دولت با خرید سهام شرکت های هواپیمایی ایران و پارس ، شرکت هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) را برای حمل و نقل مسافر و بار و محمولات پستی تاسیس نمود.

ایران ایر در نقاط مختلف جهان شعبه دارد.

معروف ترین دفاتر ایران ایر در خارج از کشور در خیابان شانزلیزه پاریس و خیابان کونگز گاتان استکهلم سوئد است.

تصویر دفتر ایران ایر در خیابان شانزلیزه پاریس وظایف سازمان هواپیمایی کشوری  ایجاد، توسعه، بهره برداری و نگهداری فرودگاه ها و دستگاه های ناوبری و مخابراتی که مخصوص تنظیم رفت وآمد هواپیماها و تأمین بی خطری پرواز آنها است و به طور کلی هر نوع نظارت و مساعدتی که به منظور پیشرفت هواپیمایی کشوری و تأمین بی خطری پرواز لازم باشد.

نظارت در فعالیت هواپیمایی کشوری طبق مقررات مربوط به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات و رقابت های مضره بین متصدیان حمل و نقل هوایی و حفظ مصالح عمومی  تربیت متخصصین فنی هواپیمایی کشوری با هماهنگی دستگاه های ذی ربط اهتمام در پیشرفت و توسعه هواپیمایی کشوری و تشویق صنایع مربوط مطالعات و تحقیقات علمی و فنی در مسائل مربوط به هواپیمایی کشوری و ایجاد تسهیلات و تشویق افراد و مؤسسات صلاحیت دار به انجام این امور و تهیه موجبات آن.

تهیه طرح موافقت نامه و قراردادهای هواپیمایی با دول خارجی که طبق مقررات به وسیله دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی میشود.

سیاست گذاری و برنامه ریزی و تعیین خط مشی های فنی، اقتصادی، بازرگانی بین المللی حمل و نقل هوایی کشور.

 سیاست گذاری و برنامه ریزی در مورد نوع ، تعدد جایگاه دستگاه هایی ناوبری و کمک ناوبری و ارتباطی در فرودگاهها و نظارت بر عملکرد فرودگاهها ‎  سیاست گذاری و برنامه ریزی در زمینه آموزش و تربیت پرسنل متخصص هواپیمایی برای کلیه موسسات هواپیمایی سیاست گذاری و برنامه ریزی در امور مخابراتی و صدور دستورالعمل های مربوطه به امور مخابرات و مبادله پیامها و دستگاه های مورد نیاز در فرودگاهها.

  برنامه ریزی در خصوص برقراری سیستم هایی برق اضطراریی و روشنایی باندها و نظارت بر نصب و بهره برداری صحیح از سیستم ها و تجهیزات مربوطه .

‎‎‎  صدور دستورالعمل های مورد نیاز در امور ایمنی زمینی، آتش نشانی و آموزشی پرسنل و نظارت برحسن اجرای آن .

‎تدوین استاندارد پرواز، نظارت بر شرکت هایی هواپیمایی از نظر تایید صلاحیت و رعایت نکات و استانداردهای ایمنی و صدور گواهینامه ها و تدوین و تنظیم مقررات مربوطه .

‎  تنظیم و تدوین مقررات و دستورالعمل های مربوط به کنترل فضای کشور و صدور اجازه پرواز و جلوگیری از آن و نظارت بر واحدهای مراقبت پرواز فرودگاه ها.

‎‎‎ تأیید انواع هواپیما هایی که میتوانند در ایران به فعالیت حمل و نقل هوایی بپردازند.

  تهیه طرح موافقت نامه ها و قراردادهای بین المللی و مبادله آنها.

‎‎‎  تهیه و تدوین دستورالعمل های امنیتی، حفاظتی با رعایت مقررات و استانداردهای بین المللی و داخلی مربوطه و نظارت بر اعمال آنها.

‎‎‎ عضویت و ارتباط با سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و سایر سازمان های جهانی ذیربط با رعایت مقررات مربوطه .

‎‎‎  بررسی سوانح و حوادث هواپیمایی و اعمال مجازات های لازمه طبق مقررات مربوطه .

‎‎‎ استخدام در سازمان هواپیمایی کشوری  بر اساس مواد 41، 42و 44 قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام افراد در دستگاههای اجرایی مستلزم داشتن شرایط عمومی استخدام، شرایط احراز مشاغل، مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط و بر اساس مجوزها و پس از پذیرفته شدن در امتحانات عمومی و تخصصی ( از طریق انتشار آکهی) امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که جذب نیرو در شرکت های هواپیمایی نیز به صورت مستقل از این سازمان برنامه ریزی شده و صورت می پذیرد.

یعنی اگر شما بخواهید در شرکت های خصوصی هواپیمایی کشور استخدام شوید، برای برخی از رده های شغلی مثل مهمانداری و خلبانی، می بایست تاییدیه این سازمان را اخذ کنید.

فهرست اختصارات و تعاریف سازمان هواپیمایی کشوری  معمولا اصطلاحات تخصصی مورد استفاده در دفاتر سازمان، در فصل ابتدایی دستورالعمل های تخصصی و آیین نامه های اجرایی مرتبط با آن واحد تخصصی درج میگردد که در سامانه قوانین و مقررات پورتال سازمان موجود است و البته برای آشنایی بیشتر با لغات و اصطلاحات تخصصی صنعت، لغت نامه های بسیاری به زبان انگلیسی برای استفاده تخصصی ذینفعان وجود دارد.

اگر به اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارید، درخواست خود را از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری را چه کسی منصوب مینماید؟ طبق قانون هواپیمایی کشوری، رییس این سازمان تنها معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش حمل و نقل هوایی است و با پیشنهاد وزیر و تأیید و ابلاغ هیئت محترم وزیران به مدت سه سال منصوب میگردد.

مدارس آموزش خلبانی مجاز کدامند؟ اسامی کلیه مؤسسات آموزش هوانوردی و آموزشگاه های خلبانی مورد تأیید و مجاز را می توان از طریق تماس تلفنی با دفتر گواهینامه ها، امتحانات و امور پزشکی سازمان به شماره : 66078700 (داخلی: 401 و 416) اخذ نمود.

مدت اعتبار آزمون های خلبانی چقدر است؟ در مقاطع PPL ، CPL، IR و TYPE به مدت یک سال و در مقطع ATPL به مدت هفت سال می باشد.

منبع سئوالات آزمون های خلبانی کدام است؟ منبع سئوالات بوکلت های ارائه شده از طریق وبسایت سازمان بوده ولیکن ممکن است بخشی از سئوالات آزمون، خارج از بوکلت انتخاب گردد.

نحوه ثبت نام در سازمان چگونه است؟ ثبت نام آزمون های خلبانی، صرفاً از طریق مدارس و شرکت های هواپیمایی انجام میگیرد.

برای آشنایی با جدید ترین فهرست مراکز صلاحیت دار برگزاری کلاس ها و آزمون های خلبانی می بایست به سایت سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه کنید.

اگر قصد طی کردن دوره های مربوطه در خارج از کشور را دارید، حتما لیست دانشگاه های مورد تایید اداره کل دانش اموختگان وزارت علوم در خارج از کشور را پیش از ثبت نام در مراکز آموزشی آنسوی مرزها تهیه کنید.

  امکان محرومیت از شرکت در آزمون وجود دارد؟ کسب نمره F و غیبت در آزمون، موجب یک دوره محرومیت از شرکت در آزمون های بعدی میگردد.

ازکجا می توان قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری را بدست آورد؟  با مراجعه به سامانه قوانین و مقررات سازمان به آدرس http://www.

cao.

ir/rules میتوان به آن دسته از قوانین و مقررات مورد نیاز خود دست یافت.

چگونه می توان درباره یکی از مقررات سازمان هواپیمایی کشوری اظهار نظر کرد؟ میتوانید باآدرس ایمیل Rulemaking@cao.

ir مکاتبه فرمایید.

از کجا می توان فرم های سازمان هواپیمایی کشوری را دریافت نمود؟ فرم ها و چک لیست های مورد استفاده را میتوان به دو روش زیر از سامانه قوانین و مقررات سازمان بدست آورد با مراجعه به سند مورد نظر در حوزه کاری خود فرم های مرتبط با آن سند را دانلود نمود.

 با مراجعه مستقیم به بخش فرم ها و چک لیستها در سامانه قوانین و مقررات و داشتن شماره فرم آن را انتخاب نموده و دانلود نمود.

آدرس سازمان هواپیمایی کشوری: تهران – فرودگاه مهرآباد – به سمت ترمینال پروازهای داخلی 4 و 6 – سازمان هواپیمایی کشوری شیوه دسترسی: از مترو ایستگاه آزادی استفاده کنید.


کلید واژه ها: سازمان هواپیمایی کشور - سازمان هواپیمایی - هواپیمایی - سازمان هواپیمایی کشوری - کشور - کشوری - وزارت راه - وزارت - شرکت های هواپیمایی - قانون - حمل و نقل - وزارت راه و شهرسازی - دولت - عالی - هوایی - اداره - ایران - هواپیمایی ایران - ماده - امروز - پرواز - شورای - سرویس - بین المللی - صورت - شهرسازی - انتقال - آخوندی - مدیریت - شیکاگو

آخرین اخبار سرویس:
افتتاح خانه تجارت ایران در قرقیزستان

اعضای کمیسیون صنایع مجلس با افزایش قیمت خودرو موافقند؟

کاهش 20 درصدی طلای سرخ در بازار

قیمت پراید در سوریه، 132 میلیون تومان!

افتتاح خانه تجارت ایران در شهر قرقیزستان

شمار قربانیان طوفان در هند به 33 نفر افزایش یافت

شیوع دیابت در آذربایجان غربی رو به افزایش است

دستمزد مهناز افشار برای بازی در «الیور توییست» لو رفت/ عکس

صادرات کفش افزایش یافت

فرش ایرانی جزو کالا های پرطرفدار و صادراتی ایران

معاون سازمان توسعه تجارت سرپرست شد

رشد اقتصادی به دنبال افزایش بهره وری / حوزه های موفق در بهره وری نیروی کار کدام اند؟

کاوه یغمایی آذرماه روی صحنه می‎رود

جابه جایی 6.9 میلیون مسافر در ایستگاه راه آهن تهران

خودپردازهای بانکی در برابر هکرها چقدر آسیب پذیرند؟

قهوه بخورید تا دیابت نگیرید

غیبت آقای وزیر در جلسه تعیین تکلیف قیمت خودرو

تحریم های ضدایرانی ترامپ طبق برنامه پیش نمی رود

گرمخانه مردان در کرج فعلا تعطیل است

طرح جدید نمایندگان مجلس برای لغو ممنوعیت واردات خودرو + جزییات

گران قیمت ترین هنرمند تجسمی جهان کیست؟

شیوع دیابت در آذربایجان غربی رو به افزایش است

موشکافی چالش های بازار سرمایه و بررسی ابهامات سهام داران

رشد 12 درصدی درآمدهای دولت

افزایش ارزش افزوده با برندسازی محصولات کشاورزی

ضرورت سیاستگذاری جدید در اتحادیه های ملی روستایی و کشاورزی

گران تر شدن طلای جهانی در هفته جاری

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

زعفران؛ فرصت طلایی رونق اقتصاد

مانع جدید بر سر صادرات فرش ایران

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت

البرز سالی 21 سانتیمتر پایین تر می رود

آغاز طرح بسته حمایتی دولت

مشکل فرارهای مالیاتی از کجا آب می خورد؟

سر و کله فروچاله ها در دشت های البرز هم پیدا شد

روغن نباتی ارزان شد

ساخت سردخانه مرکز ی 5 هکتاری در شیراز

اکثر تهرانی ها برای مهاجرت گرمدره را انتخاب می کنند

تصمیمی در دولت که همه از آن فراری اند!/راه نجات از وضعیت خسارت بار اقتصادی /بوی سیاست از محیط زیست می آید؟

نگاهی به شرایط بازار دست دوم هیوندای i20؛ گران قیمت ترین هاچ بک تولید داخل

راننده ای که از پرداخت خسارت مات و مبهوت ماند

راه آهن ارومیه در مسیر پنج مرز قرار دارد

واکنش دادستان تهران به شبهات مطرح شده درباره اعدام وحید مظلومین

تالار شهر بیرجند به کما رفت؛ پروژه ای 7 ساله با پیشرفت فیزیکی 13 درصدی

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آن ها

مکش منابع نفتی و استقراضی

سقوط سهم آموزش و پرورش از بودجه دولت/ اعتبار رتبه بندی در بودجه 98 لحاظ شود

نخستین اعتراض به طبقات صادراتی

هدف گذاری های جدید برای صنعت پوشاک

غربال 7 مرحله ای نیمه تمام ها

پیام ورود طیب نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

چند درصد بازار عراق شامل اجناس ایرانی است؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

قیمت طلا، سکه و ارز بازار امروز

کاهش قیمت ها در بازار طلا و سکه

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

دستگیری 19 دلال اصلی فروش مواد اولیه پتروشیمی در بازار آزاد / صدور 6 کیفرخواست در حوزه ارز

روند کاهش قیمت طلا و سکه ادامه دار شد/ سکه طرح قدیم 3 میلیون و 550 هزار تومان +جدول

در نظر سنجی کیتکو هر دو گروه وال استریتی و مین استریتی به افزایش قیمت اعتقاد داشتند

قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

محدوده مقاومتی ریزش قیمت ارز کجاست؟

آینده بازار ارز و سکه

واردات 173 تن کارواش خانگی + جدول

ارز مسافرتی 1500تومان ارزان شد

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

تخلفات 54 میلیون یورویی در مناقصات شرکت نفت

بازگشت نفت از سرازیری

پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سهم ایلام از اعتبارات ملی باید افزایش یابد

سه انتقاد به پیشنهاد افزایش 20 درصدی حقوق کارگران در بخشنامه بودجه 98

صادرات از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

نگرانی بابت تامین گوشت مرغ نداریم

هر خانوار چقدر کمک هزینه غذایی می گیرد؟

قیمت نفت حدود 70 دلار باقی می ماند

افزایش حقوق سال 98 بیشتر از سال 97 خواهد بود

فروش 39 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت در 6 ماه

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 27آبان

آغاز طرح بسته حمایتی دولت/ واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت

مدیر کل صادارت گمرک : صادرات کشور از 30 میلیارد دلار فراتر رفت

قیمت نفت‎خام سنگین ایران حدود 8 دلار افزایش یافت

وضعیت اشتغال در عسلویه تا مرز بحران رسیده

قیمت میوه اوج گرفت

تعیین قیمت خودرو ها در انتظار تایید وزیر صنعت

انجام پروژه های دیوار حائل و تثبیت بستر با اعتبار 375 میلیون تومانی در گلوگاه

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

اعلام میانگین «حقوق» فرهنگیان و «تسهیلات بانکی» پرداختی به آنها

هپکو بعد از یک و نیم سال توقف به تولید بازگشت

افزایش امروز قیمت طلا ناشی از افزایش جهانی بود

خرید لوازم جانبی دوچرخه چقدر هزینه دارد؟

مروری بر تاریخچه پرفراز و نشیب مرسدس بنز

برق آبی ها زنده می شوند؟

تقصیر دولت بود روایت سیف از رانت 18 میلیارد دلاری

آیین تجلیل فعالان اقتصادی استان همدان از خدمات محمد ناصر نیکبخت

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد

بازار مسکن چه زمانی به ثبات می رسد؟

سند اشتغال جوانان از سوی دستگاههای اجرایی تهیه شود

اصلاح سیاست ارزی، گامی اساسی ولی ناکافی

اینفوگرافی / بانک ها امسال چقدر وام داده اند؟

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران