مطالب مرتبط:
موازی کاری بلای جان صنایع دستی شده است
موازی کاری بلای جان صنایع دستی شده است
رنگین کمان صنایع دستی پشت نقاب زندگی مدرن
صنایع دستی سمنان در قالب تشکل برندسازی شود
نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو / تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 20 شهریور 1397 ساعت 15:202018-09-11اقتصادي

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی


بیگانه ها و غریبه ها بیشتر از ما می شناسندشان، هم فرش بافی، ورشوسازی، گلیم بافی و .

را، هم زنان و مردان لر و هنرشان را.

هنرهایی ظریف که ظرافتشان همه را به خشوع در برابر محصولات این هنرها واداشته است.

- ایستادگی و پایمردی زنان و مردان لر و مشقتی که در راه استمرار و زنده ماندن هنر صنایع دستی به خرج می دهند، ستودنی است.

دست هایی که خلق می کنند و هنر و صنعت را در هم می آمیزند، رنگ ها را به سر شوق می آورند و با ترکیبشان هر چشمی را به خود خیره می کنند، هر آنچه بی ارزش است را ارزش می بخشند و با سرانگشتان خود تار بی ‎ نقش و نگار را جان می‎دهند تا آنچه حاصل دست های هنرمند آن هاست، پشت ویترین مغازه ها و میان خانه ها و آن سوی مرزها جلوه گری کند و نشان از هنر لری و ایرانی داشته باشد.

زنانی و مردانی غیور که تقریباً در بدترین شرایط حمایتی، هنوز با هنرشان وداع نکرده اند! اما اگر حواسمان نباشد چه هنرها که به واسطه این گونه وداع ها ترک می‎شوند و به مرور از یاد می‎روند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، وقتی حتی حال صنعتی ترین صنایع اقتصادی و تجاری و.

ما خوب نیست در این وضعیت اغما یا نقاهت، عده ای از زنان و مردان لر صنایع دستی را به عنوان تنها راه معیشت خویش انتخاب کرده اند.

صنایع دستی که می تواند بازار جذاب و مطلوبی برای رونق اقتصادی و حرکت در مسیر حمایت از تولید ملی باشد، ظرفیتی مغفول مانده که جهاد دانشگاهی به عنوان مجری اجرای طرح مشاغل خانگی درصدد است تا آن را احیا کند.

صنایع دستی لرستان و دغدغه ای به نام فروش حسنوند از هنرمندان فرش‎باف لرستان در میزگرد هنرمندان صنایع دستی استان با رییس جهاد دانشگاهی و مدیرعامل شرکت رابین گفت: با سابقه 20 ساله ای که در تولید گلیم دارم مهم ترین مشکل هنرمندان این حوزه را درزمینه بازاریابی و فروش می دانم.

لزوم حمایت از فرش‎بافان لری وی ادامه داد: باید برای هنرمندان صنایع دستی استان راهی برای فروش و به روز شدن محصولات در نظر گرفته شود و کلاس‎های حمایتی برای ما گذاشته شود تا ما هم به بتوانیم ادامه فعالیت کنیم و محصولاتمان را صادر کنیم.

با توجه به پتانسیل جهاد دانشگاهی، این نهاد می‎تواند درزمینهٔ آموزش پیش‎قدم شود.

حسنوند با بیان اینکه کسانی که دغدغه اشتغال دارند، ثوابشان از حج رفتن بیشتر است، افزود: هنرمندان صنایع دستی به دنبال ایجاد اشتغال هستند و باید آنها را حمایت کرد.

فرش دست‎بافت لری بافرش تبریز برابری می‎کند این تولیدکننده فرش لری یادآور شد: نمونه فرش‎های لرستان با فرش تبریز برابری می‎کند و حتی گاهی اوقات برخی کارشناسان تشخیص نمی‎دهند که فرش دست بافت ما کار هنرمند لر است یا کار فرش ‎ باف تبریزی.

وی خاطرنشان کرد: باوجود تحریم‎ها باید به فکر بازارهای جدید برای محصولات صنایع دستی استان باشیم.

وعده هایی که روی زمین ماند معصومه ظهرابی، رییس اتحادیه صنایع دستی لرستان نیز گفت: طرح ‎ های مشاغل خانگی که در گذشته اجرایی می ‎ شد دردی از دردهای هنرمندان صنایع دستی استان و کشور دوا نکرد و وعده‎ها روی زمین ماندند.

به نظر می ‎ رسد طرح الگوی نوین توسعه و ساماندهی مشاغل خانگی که جهاد دانشگاهی مجری آن است، برنامه ‎ های بهتری برای صنایع دستی استان، آموزش هنرمندان و هنرجویان این حوزه و بازاریابی محصولاتمان دارد.

صنایع دستی مغفول مانده احیا شوند وی ادامه داد: صنایع دستی زیادی در لرستان وجود دارد که فرش و گلیم نمونه بارز آن هاست اما بااین حال برخی از صنایع دستی استان مانند گیوه ‎ بافی و نواربافی سال هاست که فراموش شده اند و هنرمندان صنایع دستی در این حوزه ها فعالیت ندارند.

ظهرابی افزود: همچنین هنرمندان صنایع دستی مشکل ابزار و مواد اولیه دارند و این قضیه باعث شده که تولید این حوزه افت کند.

صنایع دستی اشتغال و پول به وجود می‎آورد شهریار میناگر از هنرمندان صاحب نام در حوزه ورشوسازی نیز گفت: صنایع دستی استان ظرفیت بسیار بالایی دارد و توجه به این صنایع باعث درآمدزایی برای مردم لرستان می‎شود.

وی ادامه داد: صنایع دستی به عنوان صنایعی بدون سروصدا و دود به وضعیت اشتغال استان کمک خواهد کرد و نباید از این ظرفی غافل شد.

بازارهای بزرگی برای فروش صنایع دستی کشور وجود دارد سعید عباسی بنی، مدیرعامل شرکت رابین نیز با بیان اینکه پتانسیل های صنایع دستی کشور ما بسیار بالاست، گفت: اما محصولات این حوزه به دلایلی چون عدم برخورداری از کیفیت لازم، عدم تحقیق کافی از بازار و.

در مرحله فروش با مشکل مواجه می شوند.

وی ادامه داد: تا زمانی که بازار فروش صنایع دستی کوچک باشد، نمی توانیم انتظار فروش بالا و مشتریان زیادی را داشته باشیم.

فضای آنلاین فرصتی برای معرفی بیشتر محصولات صنایع دستی و فروش آنان در سطح کشور و دنیاست.

عباسی بنی اضافه کرد: یکی از دلایل عدم فروش صنایع دستی این است که محصولات این حوزه به روز نشده و نیازهای بازار در این بخش شناسایی نشده اند.

به عنوان مثال هنوز فرش ایرانی با تم دوره صفوی و قاجار تولید می شود و این قضیه باعث شده بازار فروش این محصول را در برخی از کشورها از دست بدهیم.

این کارآفرین اظهار کرد: بازارهای بزرگی برای فروش صنایع دستی در داخل و خارج کشور وجود دارد که متأسفانه هنرمندان ما در این حوزه از آن غافل هستند، چراکه تحقیقات خوبی در این بخش صورت نگرفته است.

محصولات صنایع دستی را با بازار هماهنگ کنیم مدیرعامل شرکت رابین خاطرنشان کرد: باید بازار صنایع دستی را بررسی کنیم و محصولاتمان را با آن هماهنگ کنیم.

تسهیلات چاره مشکلات اقتصادی و تولید نیست دکتر سید علی نادر دهقانی ‎ الوار، رییس جهاد دانشگاهی واحد لرستان نیز با اشاره به اینکه ما نیروی انسانی و ثروت داریم اما نمی توانیم آنها را با هم لینک دهیم، گفت: در این حوزه ضعف داریم و نیاز است با شبکه سازی در چرخه تولید این نواقص را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مجری طرح الگوی نوین توسعه و تسهیل گر مشاغل خانگی کشور است، ادامه داد: جهاد دانشگاهی در این طرح سعی دارد نواقص موجود مشاغل خانگی کشور را باهدف تدوین مدل های عملیاتی و کارآمدتر بررسی نماید.

نقطه اتکا ما در این طرح پشتیبان ها هستند.

اگر پشتیبان ها مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند و در خط مقدم باشند، این طرح به موفقیت می رسد.

دهقانی الوار با یادآوری اینکه در لرستان 4500 متقاضی طرح مشاغل خانگی در سامانه ثبت نام کرده اند که اطلاعات 3500 نفر از آنها ارزیابی و تأیید شد، افزود: در ارزیابی که از متقاضیان ثبت نامی در این طرح انجام شد، لرستان رتبه سوم جذب متقاضیان را در بین 9 استان پایلوت این طرح کسب کرد.

لزوم شبکه‎سازی در فرآیند تولید صنایع دستی عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان با تأکید بر اینکه یکی از مهم ترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی بازار فروش محصولات است، افزود: با شبکه سازی در فرآیند تولید و اشتغال می توان این نواقص را رفع کرد.

در لرستان نیز این مشکل گریبانگیر تولیدکنندگان صنایع دستی است و برای حل آن نیاز است که برای محصولاتمان برند تعریف کنیم.

دهقانی الوار با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی در لرستان با مشکلاتی چون آموزش توانمندسازی و مهارت آموزی نیروی کار مواجه هستیم، تصریح کرد: در این راستا جهاد دانشگاهی در طرح مشاغل خانگی در راستای آموزش نیروهای متخصص و فنی اقدام خواهد کرد و این دوره های آموزشی برای پشتیبان های این طرح نیز برگزار می شود.

رییس جهاد دانشگاهی واحد لرستان با تأکید بر اینکه با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ایجاد اشتغال و رونق تولید در کشور بسیار بااهمیت است و اگر به این مرزوبوم وفاداریم و اگر نگران پیشرفت کشور باید در این راستا قدم برداریم، تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی دلسوز کشورند و صنایع دستی شناسنامه و هویت ما هستند که در صورت ساماندهی چرخه تولید این محصولات، بخش عمده ای از مشکلات اشتغال کشور حل خواهد شد.

وی با اشاره به مشکل برخی از هنرمندان صنایع دستی در خصوص دریافت تسهیلات بانکی، افزود: تسهیلات راه چاره اقتصاد و تولید نیست؛ هنرمندان صنایع دستی برای حل مشکل تأمین مالی خود از ظرفیت سرمایه گذاران استفاده کنند.

دهقانی الوار یادآور شد: جهاد دانشگاهی در طرح توسعه مشاغل خانگی نقش مشاور، پشتیبان، آموزش دهنده و رابط بین متقاضیان مشاغل خانگی و بازار فروش است و با اعتقاد به ضرورت و اهمیت الگوی نوین مشاغل خانگی با تمام وجود در این عرصه حضور و فعالیت داریم.

گزارش از: ساناز رباطی خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: صنایع دستی - هنرمندان - جهاد دانشگاهی - هنرمند - حمایت - مردان - لرستان - زنان - تولید - اقتصادی - فروش - جهاد - اشتغال - تبریز - بازار - استان - بازاریابی - صنعت - مدیرعامل - هایی - وداع - بافت - انتخاب - ایرانی - شرایط - ایسنا - تشخیص - گزارش - آموزش - مرزها

آخرین اخبار سرویس:
جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه

کالاهای احتکاری کشف شده کجاست؟

تشکیل کارگروه فروش نفت در دوران تحریم

بفرمایید به بهشت برانکو

ترکیه شرایط دریافت تابعیت را تسهیل کرد

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

جدیدترین نمونه های دسته گل عروس با گل ارکیده

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

خروج 3 میلیون دلار ارز از کشور برای واردات روغن پالم+ جدول

دردسر های زندگی خانم سوپرمدل ها + عکس

سلفی در طوفان به قیمت جان + عکس

هند سه طلاقه کردن زنان را ممنوع کرد

مردم منتظر افزایش حقوق نباشند

احتمال ورود آمازون به صنعت بانکداری

منهای سیستان و بلوچستان، 100 درصد شهرها گاز دارند

15 سال زندان برای آلوده سازان موادغذایی ! + عکس ها

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

نخستین موبایل تاشو سامسونگ بدون لایه محافظتی گوریلا گلس از راه می رسد

کلمات قصار/ محتشم کاشانی: ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ای ؟

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

تهدید صادرات صنایع فولاد و پتروشیمی با سیاست های دولت

سحر دولتشاهی با پوشش چادر/ عکس

موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد

جدول امروز قیمت خودروها

امسال 190 کیلومتر از راه های روستایی آذربایجان غربی آسفالت می شود

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

در جنگ اقتصادی هستیم و اجازه خروج غیر ضروری ارز داده نمی شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بنگاههای اقتصادی دارای نیروی مددجو

راه اندازی3 کانکس اضطراری آنتن تلفن همراه در یزد

بفرمایید به بهشت برانکو

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

افزایش جهانی قیمت طلا

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران + جزییات

افزایش 31 درصدی تولید کوکایین در کلمبیا در سال 2017

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

راهنمای خرید سیتروئن C3؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت و شرایط فروش

شواهد جدید: پلوتو یک سیاره است

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

گزارش مرکز آمار از کاهش رشد اقتصادی +جدول

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

تعرفه60میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

رکوردی که مردهای عنکبوتی کنار هم زدند +تصاویر

قتل 18 ماهیگیر یمنی توسط عربستان

تاخت و تاز بورگوارد در دنیای تکنولوژی؛ فناوری شارژ سریع از سوپراسپرت تا کراس اورهای برقی

تحریم های آمریکا چه ضرری به دلار می زنند؟

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

چرا نماد اعتماد الکترونیکی سکه ثامن حذف شد+ سند

روزیاتو: سناریوهای احتمالی آینده بازار نفت چگونه است؟

سرمایه گذاری میلیاردی امارات در الجزایر

استعفای مدیرعامل یک بانک بزرگ به خاطر پولشویی + جزییات

ملت یارانه ارزی از جیبشان برود و کالاها را هم گرانتر بخرند؟

ناپدید شدن فروشنده پورشه دردسرساز شد + عکس

جزییات بیشتر از پلتفرم الکتریکی MEB فولکس واگن

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

تولید نفت آمریکا بالاتر می رود

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینی

طلا به کمک پلاتین می رود

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

استون مارتین DB11 ضد گلوله، معرفی شد

آمریکای لاتین در مسیر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد

صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی

گزارش تصویری:آیین عزاداری تاسوعای حسینی در بازار تهران

فوت 3 نفر بر اثر واژگونی خودرو در آزادراه کرج

مصدومیت 2 نفر بر اثر صاعقه در فارس

بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

آینده ی بازار مسکن غیر قابل پیش بینی است/ وام ها کفاف خرید خانه را نمی دهند

دارایی های خریداران سکه ثامن در معرض خطر

تبعات تحریم های آمریکا دامن دلار را می گیرد

اجرای 90درصد میزبانی دربی با صندلی های بدون شماره!

سایت باشگاه رم تغییر خواهد کرد

نخست وزیر پیشین مالزی بازداشت شد

375 میلیون فرصت شغلی در چین ایجاد شد

نرخ مرغ گرم در روزهای تاسوعا و عاشورا

از اجرای طرح پاکبانان محرم تا سفره های احسان حسینی

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

عراق و اقغانستان چقدر کفش ایرانی می خرند؟

استپ وی 125 میلیون تومان شد

بارش باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی کشور

ب.ام.دبلیو صفر در بازار چند؟

عزاداری ظهر تاسوعا در تبریز / 2

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

چرا مردم به جای سهام، طلا می خرند؟!

تولید اتوبوس کاهش یافت

قیمت روز آپارتمان در شهر مقدس مشهد؟

افزایش قیمت نفت موقتی و ناشی از تحریم است

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه/ مالباختگان ثامن منتظر باشند

بسته اقتصادی چین برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا

روش زرشکی شدن مربای به و نکاتی برای طبخ آن

کاهش تولید اتوبوس در کشور

امشب شب عاشورا است

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی