مطالب مرتبط:
موازی کاری بلای جان صنایع دستی شده است
موازی کاری بلای جان صنایع دستی شده است
رنگین کمان صنایع دستی پشت نقاب زندگی مدرن
صنایع دستی سمنان در قالب تشکل برندسازی شود
نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو / تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 20 شهریور 1397 ساعت 14:202018-09-11اقتصادي

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی


بیگانه ها و غریبه ها بیشتر از ما می شناسندشان، هم فرش بافی، ورشوسازی، گلیم بافی و .

را، هم زنان و مردان لر و هنرشان را.

هنرهایی ظریف که ظرافتشان همه را به خشوع در برابر محصولات این هنرها واداشته است.

- ایستادگی و پایمردی زنان و مردان لر و مشقتی که در راه استمرار و زنده ماندن هنر صنایع دستی به خرج می دهند، ستودنی است.

دست هایی که خلق می کنند و هنر و صنعت را در هم می آمیزند، رنگ ها را به سر شوق می آورند و با ترکیبشان هر چشمی را به خود خیره می کنند، هر آنچه بی ارزش است را ارزش می بخشند و با سرانگشتان خود تار بی ‎ نقش و نگار را جان می‎دهند تا آنچه حاصل دست های هنرمند آن هاست، پشت ویترین مغازه ها و میان خانه ها و آن سوی مرزها جلوه گری کند و نشان از هنر لری و ایرانی داشته باشد.

زنانی و مردانی غیور که تقریباً در بدترین شرایط حمایتی، هنوز با هنرشان وداع نکرده اند! اما اگر حواسمان نباشد چه هنرها که به واسطه این گونه وداع ها ترک می‎شوند و به مرور از یاد می‎روند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، وقتی حتی حال صنعتی ترین صنایع اقتصادی و تجاری و.

ما خوب نیست در این وضعیت اغما یا نقاهت، عده ای از زنان و مردان لر صنایع دستی را به عنوان تنها راه معیشت خویش انتخاب کرده اند.

صنایع دستی که می تواند بازار جذاب و مطلوبی برای رونق اقتصادی و حرکت در مسیر حمایت از تولید ملی باشد، ظرفیتی مغفول مانده که جهاد دانشگاهی به عنوان مجری اجرای طرح مشاغل خانگی درصدد است تا آن را احیا کند.

صنایع دستی لرستان و دغدغه ای به نام فروش حسنوند از هنرمندان فرش‎باف لرستان در میزگرد هنرمندان صنایع دستی استان با رییس جهاد دانشگاهی و مدیرعامل شرکت رابین گفت: با سابقه 20 ساله ای که در تولید گلیم دارم مهم ترین مشکل هنرمندان این حوزه را درزمینه بازاریابی و فروش می دانم.

لزوم حمایت از فرش‎بافان لری وی ادامه داد: باید برای هنرمندان صنایع دستی استان راهی برای فروش و به روز شدن محصولات در نظر گرفته شود و کلاس‎های حمایتی برای ما گذاشته شود تا ما هم به بتوانیم ادامه فعالیت کنیم و محصولاتمان را صادر کنیم.

با توجه به پتانسیل جهاد دانشگاهی، این نهاد می‎تواند درزمینهٔ آموزش پیش‎قدم شود.

حسنوند با بیان اینکه کسانی که دغدغه اشتغال دارند، ثوابشان از حج رفتن بیشتر است، افزود: هنرمندان صنایع دستی به دنبال ایجاد اشتغال هستند و باید آنها را حمایت کرد.

فرش دست‎بافت لری بافرش تبریز برابری می‎کند این تولیدکننده فرش لری یادآور شد: نمونه فرش‎های لرستان با فرش تبریز برابری می‎کند و حتی گاهی اوقات برخی کارشناسان تشخیص نمی‎دهند که فرش دست بافت ما کار هنرمند لر است یا کار فرش ‎ باف تبریزی.

وی خاطرنشان کرد: باوجود تحریم‎ها باید به فکر بازارهای جدید برای محصولات صنایع دستی استان باشیم.

وعده هایی که روی زمین ماند معصومه ظهرابی، رییس اتحادیه صنایع دستی لرستان نیز گفت: طرح ‎ های مشاغل خانگی که در گذشته اجرایی می ‎ شد دردی از دردهای هنرمندان صنایع دستی استان و کشور دوا نکرد و وعده‎ها روی زمین ماندند.

به نظر می ‎ رسد طرح الگوی نوین توسعه و ساماندهی مشاغل خانگی که جهاد دانشگاهی مجری آن است، برنامه ‎ های بهتری برای صنایع دستی استان، آموزش هنرمندان و هنرجویان این حوزه و بازاریابی محصولاتمان دارد.

صنایع دستی مغفول مانده احیا شوند وی ادامه داد: صنایع دستی زیادی در لرستان وجود دارد که فرش و گلیم نمونه بارز آن هاست اما بااین حال برخی از صنایع دستی استان مانند گیوه ‎ بافی و نواربافی سال هاست که فراموش شده اند و هنرمندان صنایع دستی در این حوزه ها فعالیت ندارند.

ظهرابی افزود: همچنین هنرمندان صنایع دستی مشکل ابزار و مواد اولیه دارند و این قضیه باعث شده که تولید این حوزه افت کند.

صنایع دستی اشتغال و پول به وجود می‎آورد شهریار میناگر از هنرمندان صاحب نام در حوزه ورشوسازی نیز گفت: صنایع دستی استان ظرفیت بسیار بالایی دارد و توجه به این صنایع باعث درآمدزایی برای مردم لرستان می‎شود.

وی ادامه داد: صنایع دستی به عنوان صنایعی بدون سروصدا و دود به وضعیت اشتغال استان کمک خواهد کرد و نباید از این ظرفی غافل شد.

بازارهای بزرگی برای فروش صنایع دستی کشور وجود دارد سعید عباسی بنی، مدیرعامل شرکت رابین نیز با بیان اینکه پتانسیل های صنایع دستی کشور ما بسیار بالاست، گفت: اما محصولات این حوزه به دلایلی چون عدم برخورداری از کیفیت لازم، عدم تحقیق کافی از بازار و.

در مرحله فروش با مشکل مواجه می شوند.

وی ادامه داد: تا زمانی که بازار فروش صنایع دستی کوچک باشد، نمی توانیم انتظار فروش بالا و مشتریان زیادی را داشته باشیم.

فضای آنلاین فرصتی برای معرفی بیشتر محصولات صنایع دستی و فروش آنان در سطح کشور و دنیاست.

عباسی بنی اضافه کرد: یکی از دلایل عدم فروش صنایع دستی این است که محصولات این حوزه به روز نشده و نیازهای بازار در این بخش شناسایی نشده اند.

به عنوان مثال هنوز فرش ایرانی با تم دوره صفوی و قاجار تولید می شود و این قضیه باعث شده بازار فروش این محصول را در برخی از کشورها از دست بدهیم.

این کارآفرین اظهار کرد: بازارهای بزرگی برای فروش صنایع دستی در داخل و خارج کشور وجود دارد که متأسفانه هنرمندان ما در این حوزه از آن غافل هستند، چراکه تحقیقات خوبی در این بخش صورت نگرفته است.

محصولات صنایع دستی را با بازار هماهنگ کنیم مدیرعامل شرکت رابین خاطرنشان کرد: باید بازار صنایع دستی را بررسی کنیم و محصولاتمان را با آن هماهنگ کنیم.

تسهیلات چاره مشکلات اقتصادی و تولید نیست دکتر سید علی نادر دهقانی ‎ الوار، رییس جهاد دانشگاهی واحد لرستان نیز با اشاره به اینکه ما نیروی انسانی و ثروت داریم اما نمی توانیم آنها را با هم لینک دهیم، گفت: در این حوزه ضعف داریم و نیاز است با شبکه سازی در چرخه تولید این نواقص را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مجری طرح الگوی نوین توسعه و تسهیل گر مشاغل خانگی کشور است، ادامه داد: جهاد دانشگاهی در این طرح سعی دارد نواقص موجود مشاغل خانگی کشور را باهدف تدوین مدل های عملیاتی و کارآمدتر بررسی نماید.

نقطه اتکا ما در این طرح پشتیبان ها هستند.

اگر پشتیبان ها مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند و در خط مقدم باشند، این طرح به موفقیت می رسد.

دهقانی الوار با یادآوری اینکه در لرستان 4500 متقاضی طرح مشاغل خانگی در سامانه ثبت نام کرده اند که اطلاعات 3500 نفر از آنها ارزیابی و تأیید شد، افزود: در ارزیابی که از متقاضیان ثبت نامی در این طرح انجام شد، لرستان رتبه سوم جذب متقاضیان را در بین 9 استان پایلوت این طرح کسب کرد.

لزوم شبکه‎سازی در فرآیند تولید صنایع دستی عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان با تأکید بر اینکه یکی از مهم ترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی بازار فروش محصولات است، افزود: با شبکه سازی در فرآیند تولید و اشتغال می توان این نواقص را رفع کرد.

در لرستان نیز این مشکل گریبانگیر تولیدکنندگان صنایع دستی است و برای حل آن نیاز است که برای محصولاتمان برند تعریف کنیم.

دهقانی الوار با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی در لرستان با مشکلاتی چون آموزش توانمندسازی و مهارت آموزی نیروی کار مواجه هستیم، تصریح کرد: در این راستا جهاد دانشگاهی در طرح مشاغل خانگی در راستای آموزش نیروهای متخصص و فنی اقدام خواهد کرد و این دوره های آموزشی برای پشتیبان های این طرح نیز برگزار می شود.

رییس جهاد دانشگاهی واحد لرستان با تأکید بر اینکه با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ایجاد اشتغال و رونق تولید در کشور بسیار بااهمیت است و اگر به این مرزوبوم وفاداریم و اگر نگران پیشرفت کشور باید در این راستا قدم برداریم، تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی دلسوز کشورند و صنایع دستی شناسنامه و هویت ما هستند که در صورت ساماندهی چرخه تولید این محصولات، بخش عمده ای از مشکلات اشتغال کشور حل خواهد شد.

وی با اشاره به مشکل برخی از هنرمندان صنایع دستی در خصوص دریافت تسهیلات بانکی، افزود: تسهیلات راه چاره اقتصاد و تولید نیست؛ هنرمندان صنایع دستی برای حل مشکل تأمین مالی خود از ظرفیت سرمایه گذاران استفاده کنند.

دهقانی الوار یادآور شد: جهاد دانشگاهی در طرح توسعه مشاغل خانگی نقش مشاور، پشتیبان، آموزش دهنده و رابط بین متقاضیان مشاغل خانگی و بازار فروش است و با اعتقاد به ضرورت و اهمیت الگوی نوین مشاغل خانگی با تمام وجود در این عرصه حضور و فعالیت داریم.

گزارش از: ساناز رباطی خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: صنایع دستی - هنرمندان - جهاد دانشگاهی - هنرمند - حمایت - مردان - لرستان - زنان - تولید - اقتصادی - فروش - جهاد - اشتغال - تبریز - بازار - استان - بازاریابی - صنعت - مدیرعامل - هایی - وداع - بافت - انتخاب - ایرانی - شرایط - ایسنا - تشخیص - گزارش - آموزش - مرزها

آخرین اخبار سرویس:
نقش مؤثر ظرفیت های بازار سرمایه در توسعه صنایع ریلی

مراودات تجاری ایران و عراق با جذب سرمایه گذار افزایش می یابد

300 کودک مبتلا به سوء تغذیه از خدمات کمیته امداد شیروان بهره مندند

نامه قطعه سازان خودرو به رییس جمهور برای رسیدگی به این صنعت

وزیر سابق اقتصاد ، مدیرعامل شرکت ملی نفت شد

جمع آوری وانت بارهای میوه فروش درون شهری یاسوج

تولید گل محمدی در ملایر 2 برابر می شود

اقتصاد دیجیتال، روستاهای استان تهران را متحول می کند

قیمت گوشی LG Q6 + مشخصات

حقوق کارمندان سال آینده چقدر افزایش می یابد؟

انجام روزانه 15هزار دیالیز در کشور

مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت شد

استخدام یک نفر نگهبان آقا جهت یک مجموعه بزرگ معتبر بازرگانی

استخدام کمک انباردار آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

دستور وزیر اقتصاد برای پرداخت حقوق کارگران هفت تپه طی دو روز آینده

استخدام با مدرک کاردانی و کارشناسی در شرکت سنگ آهن گهر زمین سیرجان

پای مجلس به بررسی قاچاق لوازم بهداشتی و آرایشی باز شد

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

اقتصاد دیجیتال، روستاهای استان تهران را متحول می کند

قیمت های عجیب تور های مسافرت خارجی برای نوروز 98/ سفر لاکچری به خارج چقدر خرج بر می دارد؟

سامانه های پیامکی مشمولان بسته های حمایتی اعتبار ندارد

بانک های خارجی به سامانه جایگزین سوییفت ایران متصل شدند/ همه بانک های ایرانی به این سامانه متصل شده اند/با برخی بانک ها کانال های متفاوت دیگری راه اندازی می شود

بهره برداری از ورودی راه آهن میبد تا یک ماه آینده

کاهش 30 درصدی قیمت لوازم جانبی آی تی در بازار

پاسخ جالب مسئولان به افزایش بی رویه قیمت کالاها

بسته حمایتی 200هزارتومانی دولت به بازنشستگان پرداخت شد

الزام داشتن صندلی کودک در خودروهای سواری و کلاه ایمنی برای تمامی سرنشینان موتور

اولویت اول در شرایط اقتصادی کشور حفظ جریان تولید است آغاز تولید کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در بیجار

تولید گل محمدی در ملایر 2 برابر می شود

300 کودک مبتلا به سوء تغذیه از خدمات کمیته امداد شیروان بهره مندند

اعتبار دولتی کتابخانه های خراسان جنوبی 300 درصد افزایش یافت

زعفران بدون آب و خاک در سیستان و بلوچستان کشت شد

بیمه محصولات کشاورزی خوزستان شروع شد

5 طرح گردشگری در آذربایجان غربی آماده بهره برداری است

افزایش قیمت طلا و سکه در بازار امروز رشت

فاضلی: بودجه گشایی کنید

مراودات تجاری ایران و عراق با جذب سرمایه گذار افزایش می یابد

اولویت اول در شرایط اقتصادی کشور حفظ جریان تولید است/ آغاز تولید کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی در بیجار

افت 5200 واحدی بورس

5 طرح گردشگری در آذربایجان غربی آماده بهره برداری است

بررسی میزان افزایش حقوق کارمندان در 15 سال گذشته

صادرات کفش افزایش یافت

راهکارهای ایجاد اشتغال

حقوق سال آینده با نسخه سال 97 افزایش می یابد

با گرانترین موبایل بازار ایران آشنا شوید

عملکرد سبز بازاهای اول، دوم و بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس

شورولت پرفورمنس کلورادو را شخصی سازی می کند

استخدام کارشناس فروش و بازرایابی درشرکت ستاره آبی دریای خروشان

مدیریت پول؛ قدم به قدم و با روش های علمی

چگونه از صحت گارانتی گوشی خود در سایت رسمی هواوی در ایران مطلع شویم؟

تولید گل محمدی در ملایر 2 برابر می شود

بسته های حمایتی دولت، پیامک ندارد

اعتبار دولتی کتابخانه های خراسان جنوبی 300 درصد افزایش یافت

زعفران بدون آب و خاک در سیستان و بلوچستان کشت شد

5 طرح گردشگری در آذربایجان غربی آماده بهره برداری است

بیمه محصولات کشاورزی خوزستان شروع شد

شکایت قطعه سازان به رییس جمهور از اوضاع صنعتی

توقف صادرات فرش ایران به آمریکا

اعتبار رفع نقاط پرحادثه یک چهارم بودجه مورد نیاز هم نیست

جذب 20 میلیارد تومان اعتباربرای توسعه راهها استان

افتتاح دو طرح کشاورزی با اعتبار30 میلیارد تومان فردا در مهاباد

بذرپاشی در 50 هکتار مراتع شهرستان مهریز آغاز شد

بیمه محصولات کشاورزی خوزستان شروع شد

خواب در بازار ارز بین بانکی/ قیمت خودرو ام جی در بازار/ شاخص در پله 173 هزار واحدی ایستاد

خودروهای دولتی و عارضه دولت

پروانه بهداشت نانو به صورت موقت صادر می شود/ ابزار حمایتی پیچیده دلیل انصراف شرکت های سوختی از دریافت تسهیلات

ساخت 15 مدرسه خیری در سیستان و بلوچستان آغاز شد

بسته حمایتی دولت به بازنشستگان پرداخت شد

بیش از 26 هزار نوزاد در طرح غربالگری شنوایی معاینه شدند

جلو خان بعد از هفت خان

بذرپاشی در 50 هکتار مراتع شهرستان مهریز آغاز شد

40هزار هکتار زمین سیستان وبلوچستان زیرکشت پاییزه گندم می رود

خروجی جلسه دیروز وزارت صمت/ هیچ گزارشی از کم فروشی خودروسازها به بهانه افزایش قیمت وجود ندارد

پرداخت وام بازآفرینی شهری تا دو هفته دیگر

افتتاح دو طرح کشاورزی با اعتبار30 میلیارد تومان فردا در مهاباد

افزایش بی رویه قیمت کالاها و پاسخ جالب مسئولان

بانک های خارجی به سامانه جایگزین سوییفت ایران متصل شدند

جدی ترین گزینه، خودش بازنشسته است

قیمت خودروی شرکت ام جی در بازار+ جدول

هزینه اجاره آپارتمان در شهرک غرب چقدر است؟

مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد

پرداخت «حقوق» آبانماه بازنشستگان کشوری همراه با «بسته حمایتی دولت»

مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد

به نرخ کارخانه صاحب خودرو شوید!

استخدام10ردیف شغلی در کادر مدیریتی گروه صنایع غذایی بیژن/تهران

سفر لاکچری به خارج چقدر خرج برمی دارد؟

جزییات افزایش قیمت بنزین از زبان وزیر نفت

واریز200هزار تومان به حساب حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت

استخدام کارشناس فروش،اپراتور دستگاه های لاغری در تهران

متلاشی شدن یکی از بزرگترین شبکه های دلالی محصولات پتروشیمی/ 14 نفر دستگیر شدند

پرداخت حقوق آبان ماه بازنشستگان کشوری همراه با «بسته حمایتی دولت»

صدور کیفرخواست برای یک پرونده بزرگ اقتصادی در اردبیل/ 6 نفر از کارکنان بانک های ملت و رفاه تحت تعقیب قرار گرفتند

بخشنامه دادستان کل کشور در حمایت از مصوبات ستادهای رفع موانع تولید

استخدام فروشنده خانم در گالری مانترا

استخدام یک مجموعه صنعتی جهت کادر فروش

بازار ارز در سراشیبی قیمت ها

هر گرم طلا 394 هزار تومان

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

بذرپاشی در 50 هکتار مراتع شهرستان مهریز آغاز شد

بیش از 26 هزار نوزاد در طرح غربالگری شنوایی معاینه شدند

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی