مطالب مرتبط:
موازی کاری بلای جان صنایع دستی شده است
موازی کاری بلای جان صنایع دستی شده است
رنگین کمان صنایع دستی پشت نقاب زندگی مدرن
صنایع دستی سمنان در قالب تشکل برندسازی شود
نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو / تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 20 شهریور 1397 ساعت 14:202018-09-11اقتصادي

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی


بیگانه ها و غریبه ها بیشتر از ما می شناسندشان، هم فرش بافی، ورشوسازی، گلیم بافی و .

را، هم زنان و مردان لر و هنرشان را.

هنرهایی ظریف که ظرافتشان همه را به خشوع در برابر محصولات این هنرها واداشته است.

- ایستادگی و پایمردی زنان و مردان لر و مشقتی که در راه استمرار و زنده ماندن هنر صنایع دستی به خرج می دهند، ستودنی است.

دست هایی که خلق می کنند و هنر و صنعت را در هم می آمیزند، رنگ ها را به سر شوق می آورند و با ترکیبشان هر چشمی را به خود خیره می کنند، هر آنچه بی ارزش است را ارزش می بخشند و با سرانگشتان خود تار بی ‎ نقش و نگار را جان می‎دهند تا آنچه حاصل دست های هنرمند آن هاست، پشت ویترین مغازه ها و میان خانه ها و آن سوی مرزها جلوه گری کند و نشان از هنر لری و ایرانی داشته باشد.

زنانی و مردانی غیور که تقریباً در بدترین شرایط حمایتی، هنوز با هنرشان وداع نکرده اند! اما اگر حواسمان نباشد چه هنرها که به واسطه این گونه وداع ها ترک می‎شوند و به مرور از یاد می‎روند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا ، وقتی حتی حال صنعتی ترین صنایع اقتصادی و تجاری و.

ما خوب نیست در این وضعیت اغما یا نقاهت، عده ای از زنان و مردان لر صنایع دستی را به عنوان تنها راه معیشت خویش انتخاب کرده اند.

صنایع دستی که می تواند بازار جذاب و مطلوبی برای رونق اقتصادی و حرکت در مسیر حمایت از تولید ملی باشد، ظرفیتی مغفول مانده که جهاد دانشگاهی به عنوان مجری اجرای طرح مشاغل خانگی درصدد است تا آن را احیا کند.

صنایع دستی لرستان و دغدغه ای به نام فروش حسنوند از هنرمندان فرش‎باف لرستان در میزگرد هنرمندان صنایع دستی استان با رییس جهاد دانشگاهی و مدیرعامل شرکت رابین گفت: با سابقه 20 ساله ای که در تولید گلیم دارم مهم ترین مشکل هنرمندان این حوزه را درزمینه بازاریابی و فروش می دانم.

لزوم حمایت از فرش‎بافان لری وی ادامه داد: باید برای هنرمندان صنایع دستی استان راهی برای فروش و به روز شدن محصولات در نظر گرفته شود و کلاس‎های حمایتی برای ما گذاشته شود تا ما هم به بتوانیم ادامه فعالیت کنیم و محصولاتمان را صادر کنیم.

با توجه به پتانسیل جهاد دانشگاهی، این نهاد می‎تواند درزمینهٔ آموزش پیش‎قدم شود.

حسنوند با بیان اینکه کسانی که دغدغه اشتغال دارند، ثوابشان از حج رفتن بیشتر است، افزود: هنرمندان صنایع دستی به دنبال ایجاد اشتغال هستند و باید آنها را حمایت کرد.

فرش دست‎بافت لری بافرش تبریز برابری می‎کند این تولیدکننده فرش لری یادآور شد: نمونه فرش‎های لرستان با فرش تبریز برابری می‎کند و حتی گاهی اوقات برخی کارشناسان تشخیص نمی‎دهند که فرش دست بافت ما کار هنرمند لر است یا کار فرش ‎ باف تبریزی.

وی خاطرنشان کرد: باوجود تحریم‎ها باید به فکر بازارهای جدید برای محصولات صنایع دستی استان باشیم.

وعده هایی که روی زمین ماند معصومه ظهرابی، رییس اتحادیه صنایع دستی لرستان نیز گفت: طرح ‎ های مشاغل خانگی که در گذشته اجرایی می ‎ شد دردی از دردهای هنرمندان صنایع دستی استان و کشور دوا نکرد و وعده‎ها روی زمین ماندند.

به نظر می ‎ رسد طرح الگوی نوین توسعه و ساماندهی مشاغل خانگی که جهاد دانشگاهی مجری آن است، برنامه ‎ های بهتری برای صنایع دستی استان، آموزش هنرمندان و هنرجویان این حوزه و بازاریابی محصولاتمان دارد.

صنایع دستی مغفول مانده احیا شوند وی ادامه داد: صنایع دستی زیادی در لرستان وجود دارد که فرش و گلیم نمونه بارز آن هاست اما بااین حال برخی از صنایع دستی استان مانند گیوه ‎ بافی و نواربافی سال هاست که فراموش شده اند و هنرمندان صنایع دستی در این حوزه ها فعالیت ندارند.

ظهرابی افزود: همچنین هنرمندان صنایع دستی مشکل ابزار و مواد اولیه دارند و این قضیه باعث شده که تولید این حوزه افت کند.

صنایع دستی اشتغال و پول به وجود می‎آورد شهریار میناگر از هنرمندان صاحب نام در حوزه ورشوسازی نیز گفت: صنایع دستی استان ظرفیت بسیار بالایی دارد و توجه به این صنایع باعث درآمدزایی برای مردم لرستان می‎شود.

وی ادامه داد: صنایع دستی به عنوان صنایعی بدون سروصدا و دود به وضعیت اشتغال استان کمک خواهد کرد و نباید از این ظرفی غافل شد.

بازارهای بزرگی برای فروش صنایع دستی کشور وجود دارد سعید عباسی بنی، مدیرعامل شرکت رابین نیز با بیان اینکه پتانسیل های صنایع دستی کشور ما بسیار بالاست، گفت: اما محصولات این حوزه به دلایلی چون عدم برخورداری از کیفیت لازم، عدم تحقیق کافی از بازار و.

در مرحله فروش با مشکل مواجه می شوند.

وی ادامه داد: تا زمانی که بازار فروش صنایع دستی کوچک باشد، نمی توانیم انتظار فروش بالا و مشتریان زیادی را داشته باشیم.

فضای آنلاین فرصتی برای معرفی بیشتر محصولات صنایع دستی و فروش آنان در سطح کشور و دنیاست.

عباسی بنی اضافه کرد: یکی از دلایل عدم فروش صنایع دستی این است که محصولات این حوزه به روز نشده و نیازهای بازار در این بخش شناسایی نشده اند.

به عنوان مثال هنوز فرش ایرانی با تم دوره صفوی و قاجار تولید می شود و این قضیه باعث شده بازار فروش این محصول را در برخی از کشورها از دست بدهیم.

این کارآفرین اظهار کرد: بازارهای بزرگی برای فروش صنایع دستی در داخل و خارج کشور وجود دارد که متأسفانه هنرمندان ما در این حوزه از آن غافل هستند، چراکه تحقیقات خوبی در این بخش صورت نگرفته است.

محصولات صنایع دستی را با بازار هماهنگ کنیم مدیرعامل شرکت رابین خاطرنشان کرد: باید بازار صنایع دستی را بررسی کنیم و محصولاتمان را با آن هماهنگ کنیم.

تسهیلات چاره مشکلات اقتصادی و تولید نیست دکتر سید علی نادر دهقانی ‎ الوار، رییس جهاد دانشگاهی واحد لرستان نیز با اشاره به اینکه ما نیروی انسانی و ثروت داریم اما نمی توانیم آنها را با هم لینک دهیم، گفت: در این حوزه ضعف داریم و نیاز است با شبکه سازی در چرخه تولید این نواقص را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مجری طرح الگوی نوین توسعه و تسهیل گر مشاغل خانگی کشور است، ادامه داد: جهاد دانشگاهی در این طرح سعی دارد نواقص موجود مشاغل خانگی کشور را باهدف تدوین مدل های عملیاتی و کارآمدتر بررسی نماید.

نقطه اتکا ما در این طرح پشتیبان ها هستند.

اگر پشتیبان ها مسئولیت خود را به خوبی انجام دهند و در خط مقدم باشند، این طرح به موفقیت می رسد.

دهقانی الوار با یادآوری اینکه در لرستان 4500 متقاضی طرح مشاغل خانگی در سامانه ثبت نام کرده اند که اطلاعات 3500 نفر از آنها ارزیابی و تأیید شد، افزود: در ارزیابی که از متقاضیان ثبت نامی در این طرح انجام شد، لرستان رتبه سوم جذب متقاضیان را در بین 9 استان پایلوت این طرح کسب کرد.

لزوم شبکه‎سازی در فرآیند تولید صنایع دستی عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی لرستان با تأکید بر اینکه یکی از مهم ترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی بازار فروش محصولات است، افزود: با شبکه سازی در فرآیند تولید و اشتغال می توان این نواقص را رفع کرد.

در لرستان نیز این مشکل گریبانگیر تولیدکنندگان صنایع دستی است و برای حل آن نیاز است که برای محصولاتمان برند تعریف کنیم.

دهقانی الوار با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی در لرستان با مشکلاتی چون آموزش توانمندسازی و مهارت آموزی نیروی کار مواجه هستیم، تصریح کرد: در این راستا جهاد دانشگاهی در طرح مشاغل خانگی در راستای آموزش نیروهای متخصص و فنی اقدام خواهد کرد و این دوره های آموزشی برای پشتیبان های این طرح نیز برگزار می شود.

رییس جهاد دانشگاهی واحد لرستان با تأکید بر اینکه با توجه به شرایط حاکم بر جامعه ایجاد اشتغال و رونق تولید در کشور بسیار بااهمیت است و اگر به این مرزوبوم وفاداریم و اگر نگران پیشرفت کشور باید در این راستا قدم برداریم، تصریح کرد: هنرمندان صنایع دستی دلسوز کشورند و صنایع دستی شناسنامه و هویت ما هستند که در صورت ساماندهی چرخه تولید این محصولات، بخش عمده ای از مشکلات اشتغال کشور حل خواهد شد.

وی با اشاره به مشکل برخی از هنرمندان صنایع دستی در خصوص دریافت تسهیلات بانکی، افزود: تسهیلات راه چاره اقتصاد و تولید نیست؛ هنرمندان صنایع دستی برای حل مشکل تأمین مالی خود از ظرفیت سرمایه گذاران استفاده کنند.

دهقانی الوار یادآور شد: جهاد دانشگاهی در طرح توسعه مشاغل خانگی نقش مشاور، پشتیبان، آموزش دهنده و رابط بین متقاضیان مشاغل خانگی و بازار فروش است و با اعتقاد به ضرورت و اهمیت الگوی نوین مشاغل خانگی با تمام وجود در این عرصه حضور و فعالیت داریم.

گزارش از: ساناز رباطی خبرنگار ایسنا، منطقه لرستان
کلید واژه ها: صنایع دستی - هنرمندان - جهاد دانشگاهی - هنرمند - حمایت - مردان - لرستان - زنان - تولید - اقتصادی - فروش - جهاد - اشتغال - تبریز - بازار - استان - بازاریابی - صنعت - مدیرعامل - هایی - وداع - بافت - انتخاب - ایرانی - شرایط - ایسنا - تشخیص - گزارش - آموزش - مرزها

آخرین اخبار سرویس:
قیمت خودروهای داخلی افزایش یافت+جدول

ورود بورس جدید به اقتصاد کشور/ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد

نرخ سکه و طلا در 27 دی ماه 97 + جدول

با «سفر کارت ملی» و مزایای آن آشنا شویم

آیا آمریکا به مشتریان نفت ایران دوباره معافیت می دهد؟

مشکل 50درصد خریداران خودروهای وارداتی حل نخواهد شد دبیر انجمن

شنبه موعد واریز بسته حمایتی به حساب کارگران، غیربیمه‎ها در لیست نیستند

استخدام کارگر،نیروی فنی،مدیر فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

صادرات کالاهای وارداتی با دلار 4200 تومانی خیانت است

ثروت 1٫1 میلیارد دلاری «ایوانکا ترامپ»

آیا کاهش قیمت نفت نگران کننده است؟

وام 50ملیونی برای فرهگیان

سرانه مصرف آب ایران 70 لیتر بالاتر از استانداردهای جهانی

راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان در آینده نزدیک

فاز 12 میدان پارس جنوبی؛ تجلی خودباوری و توان بومی

چراغ سبز بانک آمریکایی به افزایش 10 دلاری قیمت نفت

نرخ کدام خودروها ارزان شد؟

16.1میلیارد تومان برای بازآفرینی شهری استان اختصاص یافته است

استاندار: کار ناتمام توسعه ای کرمان را در خراسان رضوی به انجام می رسانم

یارانه ها | رییس کمیسیون تلفیق بودجه گزارش می دهد

20میلیون سهم در بورس سیستان و بلوچستان معامله شد

موضع انجمن واردکنندگان خودرو درباره اصلاح مصوبه اخیر دولت

صادرات کالاهای وارداتی با دلار 4200 تومانی خیانت است

افزایش 33 سانتی متری تراز آبی دریاچه ارومیه

بهترین شهرهای جهان برای کار

20 درصد تصادف ها ساختگی است!

بهترین شهرهای جهان برای کار

پالادیوم رکورد زد؛ قیمت طلا بالا ماند

قیمت نفت کاهش یافت

قیمت جهانی نفت امروز 1397/10/27

قیمت طلا،سکه و ارز امروز 97/10/27

20میلیون سهم در بورس سیستان و بلوچستان معامله شد

شهروندان در روزهای سردِ پیش رو در مصرف گاز صرفه جویی کنند

مقروض ترین و گرفتارترین دولت های دنیا

نرخ کدام خودروها ارزان شد؟

آغاز طرح ویژه نظارت و بازرسی نوروز 98 از یکم بهمن ماه

استخدام کارمند اداری،صندوقدار ( فروشگاهی ) در تهران

16.1میلیارد تومان برای بازآفرینی شهری استان اختصاص یافته است

شهروندان در روزهای سردِ پیش رو در مصرف گاز صرفه جویی کنند

لزوم بکارگیری الگو های جدید در حوزه های کشت و دام توسط جهاد کشاورزی

1میلیارد تومان برای بازآفرینی شهری استان اختصاص یافته است

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

ورود بورس جدید به اقتصاد کشور/ایجاد بورس بین المللی در مناطق آزاد

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

اهمیت نگهداری ساختمان و 10 درس مهم آن

باز شدن سریزهای سد دز

فروش ارز حاصل از صادرات به بیش از 7 میلیارد یورو رسید

بومی سازی کاتالیست و پیشرفت ایران در صنعت فولاد

ظرفیت بی نظیر بازار افغانستان در مبادلات تجاری کرمان

4500 میلیارد تومان بسته حمایتی به اقشار کم درآمد پرداخت شد

چرا زمین های ارزان در اختیار مردم قرار نمی گیرد؟

حق ندارید واحدی را تعطیل کنید

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/27

بازدید معاون رییس جمهور از روند ساخت بیمارستان 120 تختخوابی عنبرآباد

امنیت روانی جامعه ضرورت اجرایی برای توسعه اجتماعی است

انتقاد مجلس خبرگان از ظریف

قیمت جهانی طلا امروز 1397/10/27 | تزریق 83 میلیارد دلاری به اقتصاد چین

قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/27

یارانه دی واریز شد

قیمت جهانی نفت امروز 1397/10/27| کاهش قیمت نفت به زیر 61 دلار

برگزاری تجمع ضدچینی در «بیشکک» قرقیزستان+تصاویر

صادرات 250 میلیون دلاری محصولات کشاورزی

امضای تفاهم نامه توسعه همکاری های اقتصادی کرمان وکابل

سهم بیش از 50 درصدی منطقه ویژه پارس در توسعه صنعت پتروشیمی

بهترین شهرهای جهان برای کار

60 میلیارد ریال به جاده تنگ چویل دیشموک تخصیص داده شد

500 دانش آموز بویراحمد در طرح ملی «ایران یار» شرکت کردند

7.3هزار هکتار از زمین های کشاورزی دلگان زیر کشت گندم رفت

راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان در آینده نزدیک

سهم ایران از واردات کشورهای همسایه 2.1 درصد است

وام دهندگان به دنبال طرحی برای بازسازی ساختار بدهی های «جت ایرویز»

رشد و خودکفایی کشور در بومی سازی صنعت کاتالیست به همت شرکت های دانش بنیان

بررسی علل گرانی و راهکار های جلوگیری از گرانی های غیر منطقی توسط دادستان سراب

فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی؛ تجلی خودباوری و تکیه بر توان بومی

بودجه مصوب 97 شهرداری باقرشهر محقق شد

گرانی ها سبب افزایش کالاهای تقلبی در بازار شده است

محبوب ترین پست اینستاگرام با 23 میلیون لایک

انتقاد مجلس خبرگان از اظهارات وزیر امور خارجه در مورد برجام

بیانیه پایانی پنجمین جلسه مشترک هیئت رییسه و کمیسیون های مجلس خبرگان

علی ربیعی:
 
 امنیت روانی جامعه ضرورت اجرایی برای توسعه اجتماعی است

انتقاد مجلس خبرگان از اظهارات وزیر امور خارجه در مورد برجام

کم فروش ترین خودروهای آمریکا در سال 2018 + تصاویر

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در شرکت باغ سیب در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی و فروش تلفنی در تهران

رییس کل بانک مرکزی: سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان بزودی عملیاتی می شود

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/10/27| دلار به مرز 11600 تومان رسید

استخدام شرکت مهندسی اندیشمند شمالغرب

سامانه رفع تعهد ارزی وارد کنندگان به زودی عملیاتی می شود

پنج شنبه 27 دی | قیمت طلا، سکه و ارز؛ سکه طرح جدید به مرز 4 میلیون تومان رسید

سامانه رفع تعهد ارزی وارد کنندگان به زودی عملیاتی می شود

افزایش تسهیلات دوای درد بازار مسکن نیست

ورود آقای مدعی العموم به پرونده مالباختگان صندوق قرض الحسنه ثامن الائمه

3هزار هکتار از زمین های کشاورزی دلگان زیر کشت گندم رفت

تندباد دزفول را در نوردید

مقابله با سیل از طریق آبخیزداری

هلدینگ صبا جهاد استفاده اعضای غیرموظف هیات مدیره ها از اموال منقول و غیرمنقول را ممنوع کرد

سهم ایران از واردات کشورهای همسایه 2.1 درصد است

7.3هزار هکتار از زمین های کشاورزی دلگان زیر کشت گندم رفت

تحریم های آمریکا باید در مجامع بین المللی محکوم شود

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی

چند قدم تا جان گرفتن صنایع دستی