مطالب مرتبط:
کنگره گیاه پزشکی ایران دارای قدمت 50 ساله است/ بررسی آفت های نوظهور گیاهی در این کنگره
20 ساله شدن حسرت سابریست های ایران برای کسب مدال طلای تیمی/ نقره اینچئون تکرار شد
تمدید 5 ساله توافق ایران و روسیه برای حفاظت از اسناد طبقه بندی شده
تلفن همراه در ایران 24 ساله شد
تمدید 5 ساله توافق ایران و روسیه برای حفاظت از اسناد طبقه بندی شده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 19 شهریور 1397 ساعت 07:552018-09-10اقتصادي

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران


مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: تاریخ بازارهای ایران، 11هزار سال قدمت و پیشینه دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ابوالفضل مکرمی فر که صبح امروز، هجدهم شهریورماه در همایش آموزه های احیا و مرمت در هویت شهری(احیا و مرمت بازار فرش مشهد) سخن می گفت، اظهار کرد: ما هویت خود را از دست داده و امروز به دنبال آن هستیم که به اصل خود بازگردیم.

ضمن این که هرچه با سازه های مدرن به جلو رویم، آرامشی را برای ما ایجاد نخواهد کرد و چاره ای نداریم جز آن که به اصل و هویت خود بازگردیم؛ هویتی که سابقه آن به 9 هزار سال پیش از میلاد می رسد و بنابراین، تاریخ بازار ایران 11هزار سال قدمت دارد.

وی در خصوص احیا و مرمت بازار فرش مشهد افزود: در اوایل دهه 70 و اواخر دهه80 میراث فرهنگی در تقابل با شهرداری ها بود و همکاری بین این دو بسیار کمرنگ بود.

وی افزود: شهرداری ها بیشتر مداخله گر بودند و رویکرد تخریب، توسعه، نوسازی داشتند و همین امر در بنیاد مسکن هم وجود داشت و قلب یک روستای تاریخی را تخرب کرده و جاده آسفالت در آن ساخته می شد و ما بسیار شاهد این موارد بوده ایم واکنون پس از چهار دهه شاهد یک اتفاق و رویداد بسیار خوب با حضور شهردار فرهیخته، شورای شهر، شهرداری منطقه ثامن و مشاورین عالی هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از داشته های خود، عناصر ارزشمند و بافت های تاریخی و هویت خود را در جاهایی که امروز می توانست به عنوان نقطه ثقل گردشگری باشد از دست داده ایم.

در حالی که در گذشته خراسان نشانی از دروازه شهر بوده و متاسفانه امروز نشانی در مشهد نمی بینیم.

به طور مثال، منطقه الهیه صرفا یک ماکت است و جز ساختمان، هیچ چیزی نداشته و منجمد است و در واقع روحی در این کالبد شهر نیست و اگر امروز قرار است روحی به بافت ارزشمند مشهد بدمد، فضاهایی چون بازار فرش مشهد است.

مکرمی فر گفت: در بافت تاریخی مشهد، هشت محور را شناسایی کردیم و تا حدودی عناصر ارزشمندی در خود جای داده است که تقدیم شهردار کردیم و ایشان نیز دستور بررسی دادند که امیدواریم بتوانیم همگام با بازار فرش مشهد به پیش ببریم.

همچنین، اقدامی که در مورد بازار فرش مشهد انجام می شود، هم برای کسبه ارزشمند است؛ به این دلیل که جدا از ارزش اقتصادی آن، تبدیل به یک نشانه و هویت در مشهد خواهد شد.

وی پیرامون قدمت بازار در ایران عنوان کرد: بازار وا ژه ای صدردصد ایرانی است که در طول پیش و پس از اسلام در کشور ما رایج و فعال بوده است.

ضمن این که از هزاره نهم قبل از میلاد به ترتیب در کرمانشاه، تپه زاغه، شوش و تپه سیلک کاشان؛ فعالیت های اقتصادی و بازرگانی را داشتیم که نشان دهنده آن است که بازار در این کشور رونق داشته و در دوره اسلامی هم به همین ترتیب بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره به این که تپه سیلک مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد است، بیان کرد: در تپه سیلک صدف هایی را کشف کرده اند که برای تزیین کاربرد داشته و از خلیج فارس آورده می شده است.

بنابراین، از حدود 5000 سال پیش بازرگانی و بازار را در مشهد داشته ایم.

همچنین، در واقع یکی از مهمترین کنش های فعالیت اقتصادی در بازار در شهر سوخته صورت گرفته است.

ضمن این که بنده خود در کاوش های باستانشناسی شهر سوخته حضور داشته و شاهد بودم که این شهر 151 هکتار است و در اثر آتش سوزی از بین رفته و بخش مهم آن کارگاه های صنعتی، مثل کارگاه های سفال گری، فلزکاری، بافندگی و پارچه بافی است.

همچنین، سفالینه هایی در آن جا کشف شده که نمونه آن در پاکستان دیده شده است و این نشان دهنده مراودات اقتصادی است که از منظر بازار صورت می گرفته و شهر سوخته از فعال ترین و پویاترین بازارها را در کنش های اقتصادی کشور و در تاریخ تمدنی ما دارد.

مکرمی فر ادامه داد: همچنین، در شوش اسنادی یافت شده که عمدتا بازرگانی هستند؛ این یعنی در این مکان بازار وجود داشته و دلالت بر این دارد که در هزاره دوم قبل از میلاد در شوش نیز بازار موجود بوده و در آن مبادلات اقتصادی درستی صورت می گرفته است و تجارت در سطحی بوده که اسناد تجارتی در مخزنی نگهداری می شده اند.

وی بیان کرد: در دوره اسلامی و در قرن اول این دوره، بازار چندان دوره درخشانی ندارد؛ به این دلیل که حاکمیت خیلی قوی نبوده است.

در دوره غزنویان و سلجوقیان که حاکمیت کمی قدرت می یابد، بازار رونق می گیرد و ما کتان هایی را داشتیم که از کازرون به اروپا می رفته و حتی بدون این که بار آن باز شود، به دلیل کیفیت خریداری می شده است و در این دوره شاهد ایجاد بازارهایی در دوره غزنوی و سلجوقی هستیم و نیز در دوره تیموری به همین شکل شاهد ایجاد بازار و روادید اقتصادی بودیم که مشهد هم از آن مستثنی نبوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اظهار کرد: همچنین، در دوره صفویه، شاه عباس دستور مسجد جامع را داده و بازارها و کاروان سراها، مدرسه علمیه و غیره پس از آن شکل گرفته است و در این دوره نیز به دلیل ثبات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی حاکم، بازارها رونق بسیاری داشته و به شکوفایی زیادی یافته و تبادلات اقتصادی زیادی بین ایران و دنیا صورت می گرفته است.

ضمن این که مورخان زیادی در آن زمان از بازار دروان صفویه در اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد و سایر استان های مهم کشور یاد کرده و در سفرنامه های خود از شکوفایی اقتصاد و بازار ایرانیان گفته اند.

مکرمی فر گفت: در دوره قاجارمعابر و خیابان های مستقیم را شاهد هستیم که یک افول و ایستایی در بخش بازار به وجود می آید و با ورود کالسکه و اتومبیل، بازار به کنار خیابان ها کشیده می شود و هویت عمیقی که در گدشته داشتیم، در این دوره آغاز افول آن را شاهد هستیم.

در واقع در دروه قاجار، بازارها در شهرهای بزرگ به دلیل این که حیات اقتصادی داشتند، ادامه پیدا کرده، در شهرهای متوسط به دلیل مراجعت مردم، باقی می ماند و در شهرهای کوچک، به عنوان یک جاذبه تاریخی قلمداد شده ومتروکه می شوند.

حیات شهری و کالبدی بازارها در دوران معاصر به خطر افتاده است وی در خصوص وضعیت بازارها در دروان معاصر بیان کرد: در دوران معاصر، حیات شهری و کالبدی اغلب بازارها به مخاطره افتاده و حیاتی که در گذشته در بازارها شاهد بودیم، کمتر موجود است؛ به استثنای شهرهای بزرگ که نیاز اقتصادی مردم از این بازارها تامین می شود و بازار فرش نیز از این دست است که عمده هویت خود را حفظ کرده؛ اما نیاز به یک جان تازه دارد و آن احیا و مرمت است.

همچنین، در مورد بازار تبریز علیرغم زلزله ای که ایجاد شد، مردم این شهر به دلیل اهمیت این بازار نسبت به مرمت و احیای آن اقدام کردند و امروز بازار تبریز شریان اقتصادی خود را حفظ کرده و به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم و بزرگترین بازار سرپوشیده خاور میانه فعالیت می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود: هنگامی که پیامبر به سرزمین مدینه ورود یافتند، ابتدا شروع به ساخت مسجد کردند و پس از مسجد، بازار شکل گرفت و بازارها نقش بسیار مهم در طول دوران اسلامی داشته اند.

همچنین، علیرغم این که بازارها موضوعی بودند، همچون بازار مس گران، آهنگران و غیره، تاثیر خود را بر اجتماع نیز می گذاشتند و ضمن نقش اقتصادی، بر شهر و محلات شهر موثر بوده اند.

لذا شکل گیری محلات شهر هم به نوعی متاثر از بازار بوده است.

ضمن این که بازارها علاوه بر نقش اجتماعی و اقتصادی، در جشن ها و عزاداری ها نیز موثر بوده اند.

همچنین، بازارها مایحتاج مخاطب خود را تامین می کردند و البته علت آن که امروز رغبتی به مغازه ها و پاساژهای کنار خیابان وجود ندارد، هوای آلوده، ترافیک، سروصدا و از این قبیل است که خرید را با دغدغه مواجه می سازد.

مکرمی فر خاطرنشان کرد: خانه داروغه به همت شهرداری احیا شد و در فروردین امسال، 65هزار بادیدکننده داشت و این نشان دهنده آن است که مردم علاقه مند به اصل و نسب خود هستند و امروز شاهد مرمت و احیای بازار فرش مشهد هستیم و امیدواریم بتوانیم گام هایی اساسی تر در حفظ و احیای آثار تاریخی و برگشت به اصل و هویت خود برداریم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - مشهد - میراث فرهنگی - شهردار - تاریخ - ایران - امروز - هویت - خراسان رضوی - شهرداری - فرهنگی - تاریخی - خراسان - میراث - اقتصادی - بافت - ارزش اقتصادی - بافت تاریخی - بازار ایران - منطقه - بنیاد مسکن - مدیر - عالی - گردشگری - دروازه - ایرانی - آسفالت - نوسازی - روستای - استان

آخرین اخبار سرویس:
فروش استارتاپی صنایع دستی سمنان به 9 میلیارد ریال رسید

صادرکنندگان ایرانی مشتری مداری پیشه کنند

موج مهاجرت از تهران؟

خرید ارز از صرافی به شرط ارائه کارت ملی، سیم کارت و کارت بانکی

ضعف شرکت های ایرانی در حوزه تبلیغات/ روش های جدید تبلیغات را بشناسیم

حمایت مالی بانک مرکزی از استارتاپ ها و شرکت های نوپا

بحران آب جدی ترین ریسک کسب و کار در ایران

استفاده از صندلی کودک در خودرو اجباری می شود

قیمت برخی خودروهای تولید داخل + جدول

پایانی شیرین برای مرگ در جاده

ضربه وزارت اطلاعات به اخلالگران بازار پتروشیمی

نقش مؤثر ظرفیت های بازار سرمایه در توسعه صنایع ریلی

آخرین تغییرات قیمت خودرو در بازار + جدول

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت رامک در قزوین

دلایل تغییر قیمت سکه و قیمت طلا امروز یکشنبه 27 آبان

هر گرم طلا 394 هزار تومان

قیمت طلا و سکه در بازار امروز (27 آبان ماه 97)

اطلاعیه وزارت رفاه درباره سامانه پیامکی 5000499

قیمت انواع سکه و قیمت طلا امروز 27 آبان 97

قیمت امروز دلار در صرافی های دولتی

خبرگزاری اسپوتنیک: اقتصاد بزرگ ایران در برخی مولفه ها از آمریکا جلوتر است

آغاز مرحله دوم طرح کاهش

دولت به حساب چه کسانی 200 هزار تومان بسته حمایتی واریز کرده است؟ +جزییات

الزام صندلی کودک در خودروهای سواری و کلاه ایمنی برای سرنشینان موتور

«ایران مال» مقصد جدید گردشگران ایرانی می شود

عامل تاثیرگذار بر قیمت طلا در چند روز آینده

سکه باز هم وارد کانال 4 میلیون تومان شد

کیا و جنسیس در قعر جدول رضایت مندی فروش جی دی پاور

میزان تورم 7 ماهه اول سال 97 مشخص شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/26

بازار سکه و طلا تا یک ماه آینده به ثبات خواهد رسید

آخرین قیمت روز خودرو های داخلی 27/آبان/97

قدرت خرید مردم 70درصد کاهش پیدا کرده است/پاسخی برای حقوق بگیران ثابت نداریم!

قاچاقچیان در تهران 122 میلیارد تومان جریمه شدند

استقبال ویژه گردشگران عمانی برای دریافت خدمات درمانی در بیمارستان کیش

افزایش قیمت سکه و طلا

پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو

کیش مهیای میزبانی از نهمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی کشور

قیمت امروز خرید دلار در بانک‎ها/ افزایش نرخ ها نسبت به دیروز

دور برگردان قیمت سکه و ارز؛ افزایش 1000 تومانی قیمت ارز مسافرتی و نرخ خرید ارز در بانک ها، هر گرم طلا 394 هزار تومان

قیمت سکه 27 آبان به 4 میلیون و 350 هزار تومان رسید

دلخوش به وضعیت فعلی بازار ارز نباشیم/عدم برنامه ریزی قیمت را باز بالا می برد

هزینه درخواست کارت سوخت جدید چقدر است؟

جدیدترین قیمت خودروهای داخلی+ جدول

قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان برسد

استاندارد از 3650 واحد صنفی زنجان بازرسی کرد

برخورد قانونی با عوامل گران فروشی گوشت قرمز

21 درصد کالاهای ایرانی به عراق صادر می شود

21 درصد کالاهای ایرانی به عراق صادر می شود

شرکت های چینی حضور خود را در ایران افزایش می دهند

یادمان کنگره سه هزار شهید استان قزوین رونمایی شد

برخورد قانونی با عوامل گران فروشی گوشت قرمز

استاندارد از 3650 واحد صنفی زنجان بازرسی کرد

دکه های مطبوعاتی کرج بر اساس شرح وظایف فعالیت کنند

نظرکمیسیون صنایع درباره قیمت خودرو به وزارت صمت ارسال می شود

پرداخت 92 میلیارد تومان تسهیلات کشاورزی در خراسان جنوبی

استخدام کارمند ترخیص کار گمرکی در یک شرکت معتبر در تهران

تأمین اعتبار بیمه تکمیلی فرهنگیان ایثارگر

استخدام کارمند فروش فقط خانم در یک شرکت معتبر

استخدام کارمند حقوقی و مالیاتی آقا در شرکت معتبر حسابداری

استخدام حسابدار و کمک حسابدار خانم در شرکت معتبر

استخدام برنامه نویس در شرکت ماهان انرژی معراج

قیمت سکه 27 آبان به 4 میلیون و 350 هزار تومان رسید

بازار سکه و طلا تا یک ماه آینده به ثبات خواهد رسید

افزایش دوباره نرخ ارز و سکه در بازار

فروشگاه های بزرگ ایران در بلک فرایدی

نظرکمیسیون صنایع درباره قیمت خودرو به وزارت صمت ارسال می شود

برخورد جدی با مهندسان متخلف/اعطای وام 50 میلیونی به مهندسان

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در روز 27 آبان

انتقاد شافعی از فرصت سوزی ها در صادرات

امضای تفاهم نامه برنامه های تولید و اشتغال در حوزه جهاد کشاورزی

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران شد

دکه های مطبوعاتی کرج بر اساس شرح وظایف فعالیت کنند

بخاری های نفتی در شیروان جمع آوری می شود

استاندارد از 3650 واحد صنفی زنجان بازرسی کرد

بخاری های نفتی در شیروان جمع آوری می شود

6 هزار میلیارد ریال برای افزایش صادرات سپرده گذاری شده است

کوچک شدن دولت یعنی کاهش مداخلات دولت در اقتصاد

شافعی: انتقاد از فرصت سوزی ها در صادرات

حمایت مالی بانک مرکزی از استارتاپ ها و شرکتهای نوپا

پیام ورود طیب نیا به شورای پول و اعتبار چیست؟

معرفی و بررسی مشخصات رنو فلوئنس + امکانات و قیمت

استخدام مدیر برنامه ریزی و انبار در یک شرکت معتبر در تهران

نرخ تورم 7 ماهه 20.3 درصد شد/ تورم نقطه‎ای 36.9 درصد

از کمپانی اچ تی سی خبر های بدی به گوش می رسد

ارز مسافرتی روز 27 آبان، چند؟

پرداخت «حقوق» آبانماه بازنشستگان کشوری همراه با «بسته حمایتی دولت»

الزام داشتن صندلی کودک در خودروهای سواری و کلاه ایمنی برای تمامی سرنشینان موتور

نقش بانکهای خصوصی درانتقال سرمایه مردم لرستان به خارج از استان

6 هزار میلیارد ریال برای افزایش صادرات سپرده گذاری شده است

شیب تند مهاجرت به مازندران

شیب تند مهاجرت به مازندران

6 هزار میلیارد ریال برای افزایش صادرات سپرده گذاری شده است

قیمت خودرو امروز 27 آبان 97

17 صندوق سرمایه گذاری در کشور مجوز دریافت کردند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز 27 آبان

غوغای «انرژی3»: سهمی که ظرف 7 ماه، 8 برابر شد

مقایسه چیپست های اگزینوس 9820، A12، کایرین 980 و اسنپدراگون 845

30شرکت به لیست معافیت های مالیاتی افزوده شد

تغییرات بزرگ برای سدان کوچک تویوتا

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران