مطالب مرتبط:
کنگره گیاه پزشکی ایران دارای قدمت 50 ساله است/ بررسی آفت های نوظهور گیاهی در این کنگره
20 ساله شدن حسرت سابریست های ایران برای کسب مدال طلای تیمی/ نقره اینچئون تکرار شد
تمدید 5 ساله توافق ایران و روسیه برای حفاظت از اسناد طبقه بندی شده
تلفن همراه در ایران 24 ساله شد
تمدید 5 ساله توافق ایران و روسیه برای حفاظت از اسناد طبقه بندی شده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 19 شهریور 1397 ساعت 07:552018-09-10اقتصادي

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران


مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: تاریخ بازارهای ایران، 11هزار سال قدمت و پیشینه دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ابوالفضل مکرمی فر که صبح امروز، هجدهم شهریورماه در همایش آموزه های احیا و مرمت در هویت شهری(احیا و مرمت بازار فرش مشهد) سخن می گفت، اظهار کرد: ما هویت خود را از دست داده و امروز به دنبال آن هستیم که به اصل خود بازگردیم.

ضمن این که هرچه با سازه های مدرن به جلو رویم، آرامشی را برای ما ایجاد نخواهد کرد و چاره ای نداریم جز آن که به اصل و هویت خود بازگردیم؛ هویتی که سابقه آن به 9 هزار سال پیش از میلاد می رسد و بنابراین، تاریخ بازار ایران 11هزار سال قدمت دارد.

وی در خصوص احیا و مرمت بازار فرش مشهد افزود: در اوایل دهه 70 و اواخر دهه80 میراث فرهنگی در تقابل با شهرداری ها بود و همکاری بین این دو بسیار کمرنگ بود.

وی افزود: شهرداری ها بیشتر مداخله گر بودند و رویکرد تخریب، توسعه، نوسازی داشتند و همین امر در بنیاد مسکن هم وجود داشت و قلب یک روستای تاریخی را تخرب کرده و جاده آسفالت در آن ساخته می شد و ما بسیار شاهد این موارد بوده ایم واکنون پس از چهار دهه شاهد یک اتفاق و رویداد بسیار خوب با حضور شهردار فرهیخته، شورای شهر، شهرداری منطقه ثامن و مشاورین عالی هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از داشته های خود، عناصر ارزشمند و بافت های تاریخی و هویت خود را در جاهایی که امروز می توانست به عنوان نقطه ثقل گردشگری باشد از دست داده ایم.

در حالی که در گذشته خراسان نشانی از دروازه شهر بوده و متاسفانه امروز نشانی در مشهد نمی بینیم.

به طور مثال، منطقه الهیه صرفا یک ماکت است و جز ساختمان، هیچ چیزی نداشته و منجمد است و در واقع روحی در این کالبد شهر نیست و اگر امروز قرار است روحی به بافت ارزشمند مشهد بدمد، فضاهایی چون بازار فرش مشهد است.

مکرمی فر گفت: در بافت تاریخی مشهد، هشت محور را شناسایی کردیم و تا حدودی عناصر ارزشمندی در خود جای داده است که تقدیم شهردار کردیم و ایشان نیز دستور بررسی دادند که امیدواریم بتوانیم همگام با بازار فرش مشهد به پیش ببریم.

همچنین، اقدامی که در مورد بازار فرش مشهد انجام می شود، هم برای کسبه ارزشمند است؛ به این دلیل که جدا از ارزش اقتصادی آن، تبدیل به یک نشانه و هویت در مشهد خواهد شد.

وی پیرامون قدمت بازار در ایران عنوان کرد: بازار وا ژه ای صدردصد ایرانی است که در طول پیش و پس از اسلام در کشور ما رایج و فعال بوده است.

ضمن این که از هزاره نهم قبل از میلاد به ترتیب در کرمانشاه، تپه زاغه، شوش و تپه سیلک کاشان؛ فعالیت های اقتصادی و بازرگانی را داشتیم که نشان دهنده آن است که بازار در این کشور رونق داشته و در دوره اسلامی هم به همین ترتیب بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره به این که تپه سیلک مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد است، بیان کرد: در تپه سیلک صدف هایی را کشف کرده اند که برای تزیین کاربرد داشته و از خلیج فارس آورده می شده است.

بنابراین، از حدود 5000 سال پیش بازرگانی و بازار را در مشهد داشته ایم.

همچنین، در واقع یکی از مهمترین کنش های فعالیت اقتصادی در بازار در شهر سوخته صورت گرفته است.

ضمن این که بنده خود در کاوش های باستانشناسی شهر سوخته حضور داشته و شاهد بودم که این شهر 151 هکتار است و در اثر آتش سوزی از بین رفته و بخش مهم آن کارگاه های صنعتی، مثل کارگاه های سفال گری، فلزکاری، بافندگی و پارچه بافی است.

همچنین، سفالینه هایی در آن جا کشف شده که نمونه آن در پاکستان دیده شده است و این نشان دهنده مراودات اقتصادی است که از منظر بازار صورت می گرفته و شهر سوخته از فعال ترین و پویاترین بازارها را در کنش های اقتصادی کشور و در تاریخ تمدنی ما دارد.

مکرمی فر ادامه داد: همچنین، در شوش اسنادی یافت شده که عمدتا بازرگانی هستند؛ این یعنی در این مکان بازار وجود داشته و دلالت بر این دارد که در هزاره دوم قبل از میلاد در شوش نیز بازار موجود بوده و در آن مبادلات اقتصادی درستی صورت می گرفته است و تجارت در سطحی بوده که اسناد تجارتی در مخزنی نگهداری می شده اند.

وی بیان کرد: در دوره اسلامی و در قرن اول این دوره، بازار چندان دوره درخشانی ندارد؛ به این دلیل که حاکمیت خیلی قوی نبوده است.

در دوره غزنویان و سلجوقیان که حاکمیت کمی قدرت می یابد، بازار رونق می گیرد و ما کتان هایی را داشتیم که از کازرون به اروپا می رفته و حتی بدون این که بار آن باز شود، به دلیل کیفیت خریداری می شده است و در این دوره شاهد ایجاد بازارهایی در دوره غزنوی و سلجوقی هستیم و نیز در دوره تیموری به همین شکل شاهد ایجاد بازار و روادید اقتصادی بودیم که مشهد هم از آن مستثنی نبوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اظهار کرد: همچنین، در دوره صفویه، شاه عباس دستور مسجد جامع را داده و بازارها و کاروان سراها، مدرسه علمیه و غیره پس از آن شکل گرفته است و در این دوره نیز به دلیل ثبات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی حاکم، بازارها رونق بسیاری داشته و به شکوفایی زیادی یافته و تبادلات اقتصادی زیادی بین ایران و دنیا صورت می گرفته است.

ضمن این که مورخان زیادی در آن زمان از بازار دروان صفویه در اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد و سایر استان های مهم کشور یاد کرده و در سفرنامه های خود از شکوفایی اقتصاد و بازار ایرانیان گفته اند.

مکرمی فر گفت: در دوره قاجارمعابر و خیابان های مستقیم را شاهد هستیم که یک افول و ایستایی در بخش بازار به وجود می آید و با ورود کالسکه و اتومبیل، بازار به کنار خیابان ها کشیده می شود و هویت عمیقی که در گدشته داشتیم، در این دوره آغاز افول آن را شاهد هستیم.

در واقع در دروه قاجار، بازارها در شهرهای بزرگ به دلیل این که حیات اقتصادی داشتند، ادامه پیدا کرده، در شهرهای متوسط به دلیل مراجعت مردم، باقی می ماند و در شهرهای کوچک، به عنوان یک جاذبه تاریخی قلمداد شده ومتروکه می شوند.

حیات شهری و کالبدی بازارها در دوران معاصر به خطر افتاده است وی در خصوص وضعیت بازارها در دروان معاصر بیان کرد: در دوران معاصر، حیات شهری و کالبدی اغلب بازارها به مخاطره افتاده و حیاتی که در گذشته در بازارها شاهد بودیم، کمتر موجود است؛ به استثنای شهرهای بزرگ که نیاز اقتصادی مردم از این بازارها تامین می شود و بازار فرش نیز از این دست است که عمده هویت خود را حفظ کرده؛ اما نیاز به یک جان تازه دارد و آن احیا و مرمت است.

همچنین، در مورد بازار تبریز علیرغم زلزله ای که ایجاد شد، مردم این شهر به دلیل اهمیت این بازار نسبت به مرمت و احیای آن اقدام کردند و امروز بازار تبریز شریان اقتصادی خود را حفظ کرده و به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم و بزرگترین بازار سرپوشیده خاور میانه فعالیت می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود: هنگامی که پیامبر به سرزمین مدینه ورود یافتند، ابتدا شروع به ساخت مسجد کردند و پس از مسجد، بازار شکل گرفت و بازارها نقش بسیار مهم در طول دوران اسلامی داشته اند.

همچنین، علیرغم این که بازارها موضوعی بودند، همچون بازار مس گران، آهنگران و غیره، تاثیر خود را بر اجتماع نیز می گذاشتند و ضمن نقش اقتصادی، بر شهر و محلات شهر موثر بوده اند.

لذا شکل گیری محلات شهر هم به نوعی متاثر از بازار بوده است.

ضمن این که بازارها علاوه بر نقش اجتماعی و اقتصادی، در جشن ها و عزاداری ها نیز موثر بوده اند.

همچنین، بازارها مایحتاج مخاطب خود را تامین می کردند و البته علت آن که امروز رغبتی به مغازه ها و پاساژهای کنار خیابان وجود ندارد، هوای آلوده، ترافیک، سروصدا و از این قبیل است که خرید را با دغدغه مواجه می سازد.

مکرمی فر خاطرنشان کرد: خانه داروغه به همت شهرداری احیا شد و در فروردین امسال، 65هزار بادیدکننده داشت و این نشان دهنده آن است که مردم علاقه مند به اصل و نسب خود هستند و امروز شاهد مرمت و احیای بازار فرش مشهد هستیم و امیدواریم بتوانیم گام هایی اساسی تر در حفظ و احیای آثار تاریخی و برگشت به اصل و هویت خود برداریم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - مشهد - میراث فرهنگی - شهردار - تاریخ - ایران - امروز - هویت - خراسان رضوی - شهرداری - فرهنگی - تاریخی - خراسان - میراث - اقتصادی - بافت - ارزش اقتصادی - بافت تاریخی - بازار ایران - منطقه - بنیاد مسکن - مدیر - عالی - گردشگری - دروازه - ایرانی - آسفالت - نوسازی - روستای - استان

آخرین اخبار سرویس:
معادل سازی خودروهای ثبت نامی /دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

افزایش ارزش پول ملی، از بحران تا درمان

استخدام مهندس فروش،کارشناس کنترل پروژه در یک شرکت معتبر- تهران

حمله چین به خاک آمریکا

استخدام نیروی خدماتی آقا با حداقل مدرک دیپلم در تهران

استخدام چند ردیف شغلی در شرکت تولیدی رعد

ساز و کار مالی ایران با اروپا عملی نخواهد شد

ورودی آب سد دز به سه هزار متر مکعب رسید

نیکوکار دارابی 400 میلیون ریال به جمعیت هلال احمر اهدا کرد

کلاف پیچیده بانک سرمایه

نگاهی به تویوتا سلیکای خاص در تهران

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر بازرگانی در خراسان رضوی

کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان سیرجان برگزار شد

سازش در 4 پرونده به ارزش 990 میلیون در شورای حل اختلاف

عقب نشینی آمریکا از افزایش نرخ بهره عامل رشد قیمت طلا شد

130 میلیارد تومان برای ساخت خوابگاه اختصاص یافت

انفجار مهیب در دانشگاه لیون فرانسه

اعتصاب کارکنان دولت در تونس

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

واکنش وزیر صمت به اعتراض خریداران خودرو

قیمت آپارتمان در منطقه 11 تهران؟ + جدول

دعوای بی جهت و بودجه جهت دار

استخدام راننده ایسوزو در یک شرکت معتبر صنایع غذایی در تهران

استخدام راننده ایسوزو 6 تن یخچال دار با مزایا در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت ناوک ارتباط هوشمند اوراسیا

تشرف 27 میلیون زائر به مشهدمقدس در 9 ماهه امسال

موافقت دولت با اصلاحات مصوبه ترخیص خودرو؛ منتظر کاهش قیمت خودروهای وارداتی باشیم؟

سکه طرح جدید امروز 3 میلیون و 929 هزار تومان شد

معادل سازی خودروهای ثبت نامی/ دستور افزایش عرضه خودرو صادر شد

خودروی پرنده 200 هزار دلاری

آخرین قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز پنجشنبه 27 دی

خسارت 25 هزار میلیارد ریالی بلایای طبیعی به سیستان و بلوچستان

تولید پنج میلیون تنی سیب زمینی در کشور

وزیر جهادکشاورزی : باید گیاهان سازگار با محیط در کشور کشت شود

قیمت نفت کاهش یافت/ پیش بینی افزایش به 70 دلار در هر بشکه

قیمت خودرو در بازار +جدول

تعدیل نیروی کار در اصفهان رشد 27 درصدی داشت

دمای استاندارد منازل بین 18 تا 21 درجه است

ابیاری سبز و افزایش تولید

اتصال خط ریلی خرمشهر - بصره در اولویت کاری وزارت راه است

اداره اطلاعات انرژی آمریکا:تولید اوپک در سال2019کاهش می یابد

با این وضع، بازارهای صادراتی مان را از دست می دهیم

مدیران ضرر و زیان زننده عزل شوند یا استعفا بدهند و بروند!

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

آلودگی سفره های زیرزمینی نتیجه دپوی پسماند در جنگل هاست

بهترین شهرهای جهان برای اشتغال

استخدام کارشناس فروش در شرکت رسانه تجارت نوین

سفر قسطی به اقصی نقاط کشور

صادرکنندگان نمونه استان اصفهان تجلیل شدند

لزوم بازنگری در دستورالعمل نحوه برگشت ارز به کشور

بانک مسکن در واکنش به انتشار خبر فارس اعلام کرد صندوق پس انداز مسکن یکم بهترین ابزار برای کمک به خانه دار شدن

قطر در طرح «سی پک» و بندر گوادر پاکستان سرمایه گذاری می کند

570 میلیارد ریال یارانه برای ساخت خوابگاه ها پرداخت خواهد شد/ عدم موفقیت ماهواره «پیام» را به حساب دانشگاه نگذارید

آغاز عملیات اجرایی دو طرح کشاورزی در چهارمحال و بختیاری

تامین 40 هزار میلیارد تومانی نقدینگی واحد های تولیدی کشور

لزوم استفاده از ابزارهای نوین برای اطلاع رسانی خدمات بانک ملی

بهره برداری از نیروگاه خورشیدی آراد شهرستان سیرجان با حضور مدیرعامل بانک توسعه تعاون

ورود دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اصفهان بر نحوه نظارت و کنترل قیمت ها در بازار

افتتاح 45 هزار واحد مسکن مهر در دهه مبارک فجر/ فروش زمین برای رفع مشکلات مسکن مهر

بانکها نمی توانند از سپرده ها استفاده کرده و آمار ندهند

سبزپوشی شاخص کل فرابورس در آخرین روز معاملات هفته

اتصال خط ریلی خرمشهر - بصره در اولویت کاری وزارت راه است

تیترهای 27 دی ماه روزنامه روزنما

قاچاقچیان سوخت در کردستان 7.3 میلیارد ریال جریمه شدند

فروش قرص های روانگردان در برخی عطاری های کرج

استقبال خوب مردم از محصولات سایپا

260 هزار هکتار از اراضی زراعی زیر کشت کلزا است

بانکها نمی توانند از سپرده ها استفاده کرده و آمار ندهند

دمای استاندارد منازل بین 18 تا 21 درجه است

مطالبات شهرداری در حوزه بلیت مترو و اتوبوس وصول شد

ابهام در قیمت گذاری اراضی منطقه تنگ تکاب برای سرمایه گذار طرح گردشگری

راهکارهای نجات صندوق های بازنشستگی

فروش قرص های روانگردان در برخی عطاری ها

طلا گرمی چند؟97/10/27

استخدام کارشناس ارشد فروش و بازاریابی در تهران

استخدام تکنسین الکترونیک خانم درشرکت صنایع الکترونیک کهان نیرو

استخدام برنامه نویس خودپرداز و سایر پایانه های بانکی در تهران

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اصفهان: سبحانی: با قیمت دستوری فولادسازان متضرر شدند

فرشاد مؤمنی: واردات بی رویه بزرگترین بحران اجتماعی است/ دولت روحانی در مناسبات رانتی تفاوتی با دولت قبل ندارد

تعدیل نیروی کار در اصفهان رشد 27 درصدی داشت

دمای استاندارد منازل بین 18 تا 21 درجه است

استخدام کارمند فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تعدیل نیروی کار در اصفهان رشد 27 درصدی داشت

مجلس خبرگان در اهمیت فضای مجازی بیانیه داد

سهام بانک صادرات ایران، از نقدشونده ترین سهام ها در بورس است

مجلس خبرگان در اهمیت فضای مجازی بیانیه داد

بانکها نمی توانند از سپرده ها استفاده کرده و آمار ندهند

اداره اطلاعات انرژی آمریکا:تولید اوپک در سال2019کاهش می یابد

اتصال خط ریلی خرمشهر - بصره در اولویت کاری وزارت راه است

اخبار مشروح 13 پنج شنبه، 27 دی 1397

تسریع در خدمات رسانی به متقاضیان مسکن مهر پردیس

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز 97/10/27

احداث 18 واحد اقامتگاه بومگردی در یزد

سن ارتکاب به جرائم خُرد از 12 سال است

استخدام حسابدار با سابقه در یک شرکت تولیدی بازرگانی/تهران

نقش پررنگ نفت در اقتصاد کانادا

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان به زودی عملیاتی می شود

پشت پرده ورود سیگار قاچاق به کشور

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/27

سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می شود

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران