مطالب مرتبط:
کنگره گیاه پزشکی ایران دارای قدمت 50 ساله است/ بررسی آفت های نوظهور گیاهی در این کنگره
20 ساله شدن حسرت سابریست های ایران برای کسب مدال طلای تیمی/ نقره اینچئون تکرار شد
تمدید 5 ساله توافق ایران و روسیه برای حفاظت از اسناد طبقه بندی شده
تلفن همراه در ایران 24 ساله شد
تمدید 5 ساله توافق ایران و روسیه برای حفاظت از اسناد طبقه بندی شده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 19 شهریور 1397 ساعت 08:552018-09-10اقتصادي

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران


مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: تاریخ بازارهای ایران، 11هزار سال قدمت و پیشینه دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ابوالفضل مکرمی فر که صبح امروز، هجدهم شهریورماه در همایش آموزه های احیا و مرمت در هویت شهری(احیا و مرمت بازار فرش مشهد) سخن می گفت، اظهار کرد: ما هویت خود را از دست داده و امروز به دنبال آن هستیم که به اصل خود بازگردیم.

ضمن این که هرچه با سازه های مدرن به جلو رویم، آرامشی را برای ما ایجاد نخواهد کرد و چاره ای نداریم جز آن که به اصل و هویت خود بازگردیم؛ هویتی که سابقه آن به 9 هزار سال پیش از میلاد می رسد و بنابراین، تاریخ بازار ایران 11هزار سال قدمت دارد.

وی در خصوص احیا و مرمت بازار فرش مشهد افزود: در اوایل دهه 70 و اواخر دهه80 میراث فرهنگی در تقابل با شهرداری ها بود و همکاری بین این دو بسیار کمرنگ بود.

وی افزود: شهرداری ها بیشتر مداخله گر بودند و رویکرد تخریب، توسعه، نوسازی داشتند و همین امر در بنیاد مسکن هم وجود داشت و قلب یک روستای تاریخی را تخرب کرده و جاده آسفالت در آن ساخته می شد و ما بسیار شاهد این موارد بوده ایم واکنون پس از چهار دهه شاهد یک اتفاق و رویداد بسیار خوب با حضور شهردار فرهیخته، شورای شهر، شهرداری منطقه ثامن و مشاورین عالی هستیم.

مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی ادامه داد: متاسفانه بسیاری از داشته های خود، عناصر ارزشمند و بافت های تاریخی و هویت خود را در جاهایی که امروز می توانست به عنوان نقطه ثقل گردشگری باشد از دست داده ایم.

در حالی که در گذشته خراسان نشانی از دروازه شهر بوده و متاسفانه امروز نشانی در مشهد نمی بینیم.

به طور مثال، منطقه الهیه صرفا یک ماکت است و جز ساختمان، هیچ چیزی نداشته و منجمد است و در واقع روحی در این کالبد شهر نیست و اگر امروز قرار است روحی به بافت ارزشمند مشهد بدمد، فضاهایی چون بازار فرش مشهد است.

مکرمی فر گفت: در بافت تاریخی مشهد، هشت محور را شناسایی کردیم و تا حدودی عناصر ارزشمندی در خود جای داده است که تقدیم شهردار کردیم و ایشان نیز دستور بررسی دادند که امیدواریم بتوانیم همگام با بازار فرش مشهد به پیش ببریم.

همچنین، اقدامی که در مورد بازار فرش مشهد انجام می شود، هم برای کسبه ارزشمند است؛ به این دلیل که جدا از ارزش اقتصادی آن، تبدیل به یک نشانه و هویت در مشهد خواهد شد.

وی پیرامون قدمت بازار در ایران عنوان کرد: بازار وا ژه ای صدردصد ایرانی است که در طول پیش و پس از اسلام در کشور ما رایج و فعال بوده است.

ضمن این که از هزاره نهم قبل از میلاد به ترتیب در کرمانشاه، تپه زاغه، شوش و تپه سیلک کاشان؛ فعالیت های اقتصادی و بازرگانی را داشتیم که نشان دهنده آن است که بازار در این کشور رونق داشته و در دوره اسلامی هم به همین ترتیب بوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان با اشاره به این که تپه سیلک مربوط به هزاره دوم و سوم قبل از میلاد است، بیان کرد: در تپه سیلک صدف هایی را کشف کرده اند که برای تزیین کاربرد داشته و از خلیج فارس آورده می شده است.

بنابراین، از حدود 5000 سال پیش بازرگانی و بازار را در مشهد داشته ایم.

همچنین، در واقع یکی از مهمترین کنش های فعالیت اقتصادی در بازار در شهر سوخته صورت گرفته است.

ضمن این که بنده خود در کاوش های باستانشناسی شهر سوخته حضور داشته و شاهد بودم که این شهر 151 هکتار است و در اثر آتش سوزی از بین رفته و بخش مهم آن کارگاه های صنعتی، مثل کارگاه های سفال گری، فلزکاری، بافندگی و پارچه بافی است.

همچنین، سفالینه هایی در آن جا کشف شده که نمونه آن در پاکستان دیده شده است و این نشان دهنده مراودات اقتصادی است که از منظر بازار صورت می گرفته و شهر سوخته از فعال ترین و پویاترین بازارها را در کنش های اقتصادی کشور و در تاریخ تمدنی ما دارد.

مکرمی فر ادامه داد: همچنین، در شوش اسنادی یافت شده که عمدتا بازرگانی هستند؛ این یعنی در این مکان بازار وجود داشته و دلالت بر این دارد که در هزاره دوم قبل از میلاد در شوش نیز بازار موجود بوده و در آن مبادلات اقتصادی درستی صورت می گرفته است و تجارت در سطحی بوده که اسناد تجارتی در مخزنی نگهداری می شده اند.

وی بیان کرد: در دوره اسلامی و در قرن اول این دوره، بازار چندان دوره درخشانی ندارد؛ به این دلیل که حاکمیت خیلی قوی نبوده است.

در دوره غزنویان و سلجوقیان که حاکمیت کمی قدرت می یابد، بازار رونق می گیرد و ما کتان هایی را داشتیم که از کازرون به اروپا می رفته و حتی بدون این که بار آن باز شود، به دلیل کیفیت خریداری می شده است و در این دوره شاهد ایجاد بازارهایی در دوره غزنوی و سلجوقی هستیم و نیز در دوره تیموری به همین شکل شاهد ایجاد بازار و روادید اقتصادی بودیم که مشهد هم از آن مستثنی نبوده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اظهار کرد: همچنین، در دوره صفویه، شاه عباس دستور مسجد جامع را داده و بازارها و کاروان سراها، مدرسه علمیه و غیره پس از آن شکل گرفته است و در این دوره نیز به دلیل ثبات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی حاکم، بازارها رونق بسیاری داشته و به شکوفایی زیادی یافته و تبادلات اقتصادی زیادی بین ایران و دنیا صورت می گرفته است.

ضمن این که مورخان زیادی در آن زمان از بازار دروان صفویه در اصفهان، تبریز، شیراز، مشهد و سایر استان های مهم کشور یاد کرده و در سفرنامه های خود از شکوفایی اقتصاد و بازار ایرانیان گفته اند.

مکرمی فر گفت: در دوره قاجارمعابر و خیابان های مستقیم را شاهد هستیم که یک افول و ایستایی در بخش بازار به وجود می آید و با ورود کالسکه و اتومبیل، بازار به کنار خیابان ها کشیده می شود و هویت عمیقی که در گدشته داشتیم، در این دوره آغاز افول آن را شاهد هستیم.

در واقع در دروه قاجار، بازارها در شهرهای بزرگ به دلیل این که حیات اقتصادی داشتند، ادامه پیدا کرده، در شهرهای متوسط به دلیل مراجعت مردم، باقی می ماند و در شهرهای کوچک، به عنوان یک جاذبه تاریخی قلمداد شده ومتروکه می شوند.

حیات شهری و کالبدی بازارها در دوران معاصر به خطر افتاده است وی در خصوص وضعیت بازارها در دروان معاصر بیان کرد: در دوران معاصر، حیات شهری و کالبدی اغلب بازارها به مخاطره افتاده و حیاتی که در گذشته در بازارها شاهد بودیم، کمتر موجود است؛ به استثنای شهرهای بزرگ که نیاز اقتصادی مردم از این بازارها تامین می شود و بازار فرش نیز از این دست است که عمده هویت خود را حفظ کرده؛ اما نیاز به یک جان تازه دارد و آن احیا و مرمت است.

همچنین، در مورد بازار تبریز علیرغم زلزله ای که ایجاد شد، مردم این شهر به دلیل اهمیت این بازار نسبت به مرمت و احیای آن اقدام کردند و امروز بازار تبریز شریان اقتصادی خود را حفظ کرده و به عنوان یک جاذبه گردشگری مهم و بزرگترین بازار سرپوشیده خاور میانه فعالیت می کند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود: هنگامی که پیامبر به سرزمین مدینه ورود یافتند، ابتدا شروع به ساخت مسجد کردند و پس از مسجد، بازار شکل گرفت و بازارها نقش بسیار مهم در طول دوران اسلامی داشته اند.

همچنین، علیرغم این که بازارها موضوعی بودند، همچون بازار مس گران، آهنگران و غیره، تاثیر خود را بر اجتماع نیز می گذاشتند و ضمن نقش اقتصادی، بر شهر و محلات شهر موثر بوده اند.

لذا شکل گیری محلات شهر هم به نوعی متاثر از بازار بوده است.

ضمن این که بازارها علاوه بر نقش اجتماعی و اقتصادی، در جشن ها و عزاداری ها نیز موثر بوده اند.

همچنین، بازارها مایحتاج مخاطب خود را تامین می کردند و البته علت آن که امروز رغبتی به مغازه ها و پاساژهای کنار خیابان وجود ندارد، هوای آلوده، ترافیک، سروصدا و از این قبیل است که خرید را با دغدغه مواجه می سازد.

مکرمی فر خاطرنشان کرد: خانه داروغه به همت شهرداری احیا شد و در فروردین امسال، 65هزار بادیدکننده داشت و این نشان دهنده آن است که مردم علاقه مند به اصل و نسب خود هستند و امروز شاهد مرمت و احیای بازار فرش مشهد هستیم و امیدواریم بتوانیم گام هایی اساسی تر در حفظ و احیای آثار تاریخی و برگشت به اصل و هویت خود برداریم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بازار - مشهد - میراث فرهنگی - شهردار - تاریخ - ایران - امروز - هویت - خراسان رضوی - شهرداری - فرهنگی - تاریخی - خراسان - میراث - اقتصادی - بافت - ارزش اقتصادی - بافت تاریخی - بازار ایران - منطقه - بنیاد مسکن - مدیر - عالی - گردشگری - دروازه - ایرانی - آسفالت - نوسازی - روستای - استان

آخرین اخبار سرویس:
اعلام میزان ارز وارداتی تا پایان معاملات 27 شهریور

از نبود نظارت های دقیق تا تعزیه ای که صاحب ندارد

از «رونمایی مرکز آمار از رشد اقتصادی کشور با احتساب نفت» تا «آشنایی با اسکناس های جدید یورو»

عربستان از قیمت نفت بالای 80 دلار راضی است

افزایش 5 دلاری طلا در بازار های جهانی

جزییات پرونده تخلف فروش آنلاین سکه

کالاهای احتکاری کشف شده کجاست؟

تشکیل کارگروه فروش نفت در دوران تحریم

بفرمایید به بهشت برانکو

ترکیه شرایط دریافت تابعیت را تسهیل کرد

افت شدید معاملات مسکن در شهریورماه

جدیدترین نمونه های دسته گل عروس با گل ارکیده

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

خروج 3 میلیون دلار ارز از کشور برای واردات روغن پالم+ جدول

دردسر های زندگی خانم سوپرمدل ها + عکس

سلفی در طوفان به قیمت جان + عکس

هند سه طلاقه کردن زنان را ممنوع کرد

مردم منتظر افزایش حقوق نباشند

احتمال ورود آمازون به صنعت بانکداری

منهای سیستان و بلوچستان، 100 درصد شهرها گاز دارند

15 سال زندان برای آلوده سازان موادغذایی ! + عکس ها

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

نخستین موبایل تاشو سامسونگ بدون لایه محافظتی گوریلا گلس از راه می رسد

کلمات قصار/ محتشم کاشانی: ای چرخ غافلی که چه بیداد کرده ای ؟

چه کسی سخنگوی فارسی زبان آمریکا می شود؟

تهدید صادرات صنایع فولاد و پتروشیمی با سیاست های دولت

سحر دولتشاهی با پوشش چادر/ عکس

موسسه رازی توانایی تأمین نیاز داخل کشور را دارد

جدول امروز قیمت خودروها

امسال 190 کیلومتر از راه های روستایی آذربایجان غربی آسفالت می شود

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

در جنگ اقتصادی هستیم و اجازه خروج غیر ضروری ارز داده نمی شود

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به بنگاههای اقتصادی دارای نیروی مددجو

راه اندازی3 کانکس اضطراری آنتن تلفن همراه در یزد

بفرمایید به بهشت برانکو

نرخ واقعی دلار چقدر است؟

قیمت لوازم خانگی با رعایت شروطی آزاد شد

افزایش جهانی قیمت طلا

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری/ظرفیت های بالقوه بازارهند

ماجرای تجارت سیاهِ دلار از افغانستان به ایران + جزییات

افزایش 31 درصدی تولید کوکایین در کلمبیا در سال 2017

صادرات بیش از 34 تن فرآورده لبنی ایران به روسیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

ایرانی ها در رتبه دوم خرید خانه در ترکیه

صدور مجوز تولید خودرو بدون خط تولید

راهنمای خرید سیتروئن C3؛ مشخصات فنی، آپشن ها، قیمت و شرایط فروش

شواهد جدید: پلوتو یک سیاره است

آمریکا بار دیگر ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد

گزارش مرکز آمار از کاهش رشد اقتصادی +جدول

مصوبات اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت، محدودیت در سقف معاملات را حذف کرد

تعرفه60میلیارد دلاری چین بر کالاهای آمریکا/ طرح شکایت درWTO

رکوردی که مردهای عنکبوتی کنار هم زدند +تصاویر

قتل 18 ماهیگیر یمنی توسط عربستان

تاخت و تاز بورگوارد در دنیای تکنولوژی؛ فناوری شارژ سریع از سوپراسپرت تا کراس اورهای برقی

تحریم های آمریکا چه ضرری به دلار می زنند؟

جهش سهام چین و آسیا با وجود نگرانی های جنگ تجاری

چرا نماد اعتماد الکترونیکی سکه ثامن حذف شد+ سند

روزیاتو: سناریوهای احتمالی آینده بازار نفت چگونه است؟

سرمایه گذاری میلیاردی امارات در الجزایر

استعفای مدیرعامل یک بانک بزرگ به خاطر پولشویی + جزییات

ملت یارانه ارزی از جیبشان برود و کالاها را هم گرانتر بخرند؟

ناپدید شدن فروشنده پورشه دردسرساز شد + عکس

جزییات بیشتر از پلتفرم الکتریکی MEB فولکس واگن

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

تولید نفت آمریکا بالاتر می رود

عملکرد دادستان کل، باعث سرخوردگی من شده است

تشدید تدابیر امنیتی در کربلا در آستانه عاشورای حسینی

طلا به کمک پلاتین می رود

استوک های مسی 2 میلیون تومان؛ استوک های بازیکنان ایرانی 15 میلیون تومان!

استون مارتین DB11 ضد گلوله، معرفی شد

آمریکای لاتین در مسیر انقلاب انرژی های تجدیدپذیر قرار دارد

صنعت بازی سازی ایران پیشتاز در منطقه، کم فروغ در عرصه جهانی

گزارش تصویری:آیین عزاداری تاسوعای حسینی در بازار تهران

فوت 3 نفر بر اثر واژگونی خودرو در آزادراه کرج

مصدومیت 2 نفر بر اثر صاعقه در فارس

بخشی از مسئولیت حاکمیتی بیمه به بخش خصوصی واگذار می شود

آغاز پروازهای مسافری فرودگاه پیام با هواپیماهای ATR

آینده ی بازار مسکن غیر قابل پیش بینی است/ وام ها کفاف خرید خانه را نمی دهند

دارایی های خریداران سکه ثامن در معرض خطر

تبعات تحریم های آمریکا دامن دلار را می گیرد

اجرای 90درصد میزبانی دربی با صندلی های بدون شماره!

سایت باشگاه رم تغییر خواهد کرد

نخست وزیر پیشین مالزی بازداشت شد

375 میلیون فرصت شغلی در چین ایجاد شد

نرخ مرغ گرم در روزهای تاسوعا و عاشورا

از اجرای طرح پاکبانان محرم تا سفره های احسان حسینی

مخالفان و موافقان مهریه درباره قوانین ازدواج می گویند

ادامه جنگ تجاری به حل مسائل آمریکا کمک نخواهد کرد

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

وضعیت رشد بخش های اقتصادی در میان تکانه های ارزی و تحریم

عراق و اقغانستان چقدر کفش ایرانی می خرند؟

استپ وی 125 میلیون تومان شد

بارش باران و مه گرفتگی در محورهای شمالی کشور

ب.ام.دبلیو صفر در بازار چند؟

عزاداری ظهر تاسوعا در تبریز / 2

اراده جدی برای تقویت روابط ایران با ژاپن وجود دارد

چرا مردم به جای سهام، طلا می خرند؟!

تولید اتوبوس کاهش یافت

قیمت روز آپارتمان در شهر مقدس مشهد؟

افزایش قیمت نفت موقتی و ناشی از تحریم است

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران

قدمت 11 هزار ساله بازارهای ایران