مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد سناریوهای دولت برای حمایت از قدرت خرید مردم/ پیشنهاد افزایش 5 درصدی حقوق کارمندان
جزییاتی از افزایش مجدد حقوق کارمندان در سال جاری
حقوق کارمندان در سال 97 باز افزایش دارد؟
افزایش دوباره حقوق کارمندان در سال 97 امکان پذیر است؟/ 5 بسته حمایتی دولت برای جبران آثار افزایش نرخ ارز
آخرین خبر از افزایش دوباره حقوق کارمندان در سال 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 17 شهریور 1397 ساعت 09:212018-09-08اقتصادي

حقوق کارمندان در سال 97 باز افزایش دارد؟ / احتمال افزایش 5 درصدی حقوق کارگران و کارمندان


هر زمانی که بسته افزایش حقوق کارمندان به فرجام برسد و نهایی شود، اطلاع رسانی می شود.

- " به نظر می رسد تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت کالا ها در کشور، دولت را به ورود برای افزایش مجدد حقوق کارکنان وادار کرده است؛ اگرچه هنوز میزان افزایش حقوق قطعی نشده، اما برخی خبر ها حاکی از آن است که احتمال رشد تا 5 درصدی حقوق ها وجود دارد.

این در شرایطی است که برخی تحلیلگران اقتصادی معتقدند افزایش حقوق منجر به کسری بودجه دولت خواهد شد.

خبر ها مبنی بر افزایش حقوق کارمندان همچنان ادامه دارد؛ این موضوع با وجود تورم بالا و افزایش قیمت کالا ها در کشور، تبدیل به سوی امیدی برای کارمندان شده است.

این در شرایطی است که در سال 1397 یک بار حقوق کارمندان 10 درصد اضافه شده بود؛ اگرچه رفت و آمد در میان برخی کارمندان حاکی از آن است که برخی از دستگاه ها این میزان افزایش حقوق را اعمال نکرده اند و میزان پرداختی کمتر از مصوبه بودجه ای بوده است.

خبری که در ابتدا در رابطه با افزایش حقوق کارمندان منتشر شد، به روز چهارشنبه هفته گذشته برمی گردد که عنوان شد در پی افزایش قیمت های اخیر و بروز برخی مشکلات معیشتی، دولت در حال نهایی کردن چند بسته حمایتی و معیشتی است و احتمالا یکی از این اقدامات، افزایش مجدد حقوق کارمندان دولت از مهرماه است، اما نرخ افزایش حقوق هنوز در دولت نهایی نشده است.

5 بسته حمایتی دولت برای جبران آثار افزایش نرخ ارز در میان این زمزمه ها، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه، افزایش حقوق کارمندان را یکی از 5 بسته حمایتی دولت اعلام کرد.

به گفته وی، هر زمانی که بسته افزایش حقوق کارمندان به فرجام برسد و نهایی شود، اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در حاشیه جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی در جمع خبرنگاران خبر داده بود: برای حمایت از مردم و جبران آثاری که نوسانات بازار ارز در زندگی روزمره مردم داشته، دولت 5 بسته حمایتی از یک برنامه مقابله با تحریم را در این خصوص تعریف کرده است و نخستین بسته مرتبط است با تامین کالا های اساسی و داروی مردم که به طور کلی می توانیم تمام کالا های روزمره مردم را در این بخش دسته بندی کنیم.

معاون رییس جمهور عنوان کرده بود: در جلسه فوق العاده ستاد اقتصادی دولت که با مسوولیت رییس جمهور تشکیل شد، به صورت نهایی این بسته تایید و 13 میلیارد دلار برای 25 قلم از کالا های اساسی و مورد نیاز مردم تا پایان امسال اختصاص داده شود که دارو و نهاده های کشاورزی هم در این مجموعه قرار می گیرد؛ بنابراین افراد جامعه در سراسر ایران می توانند از این 25 قلم کالایی که نرخ ارز آن ها بر اساس 4 هزار و 200 حقوق کارمندان تومان که از سوی مسوولان کنترل می شود، مصرف کنند و البته که باید همه کالا های اساسی به وفور در اختیار همه قرار بگیرد.

نوبخت با اشاره به اینکه از حقوق بگیران باید با توجه به مشکلات اقتصادی که در جامعه وجود دارد حمایت شود، افزوده بود: بسته دیگری برای حمایت از تولیدکنندگان داریم و همچنین بسته حمایتی دیگری برای پیمانکاران داریم که ابن بسته ها در دستور ستاد اقتصادی دولت است و در قالب بخشی از برنامه مقابله با تحریم است.

او متذکر شده بود: در شرایط سخت باید مردم پشتیبانی کنند تا همچون قبل از سد مشکلات عبور کنیم و هر زمانی که بسته افزایش حقوق کارمندان به فرجام برسد و نهایی شود، اطلاع رسانی می شود.

افزایش حقوق شاید 5 درصدبه نظر می رسد نوسان تند بازار ارز و تحت الشعاع قرار دادن اوضاع اقتصادی، دولت را به ورود برای افزایش مجدد حقوق کارکنان وادار کرده است؛ اگرچه این بسته حقوقی هنوز نهایی نیست، اما گفته می شود احتمال رشد تا 5 درصدی حقوق ها وجود دارد.

گرچه رییس سازمان برنامه و بودجه توضیحی در رابطه با چگونگی و نحوه افزایش مجدد حقوق کارکنان در سال جاری مطرح نکرده است، اما پیگیری موضوع از برخی منابع از این حکایت دارد که بحث های زیادی در این رابطه مطرح شده، ولی نهایی نیست.

با این حال احتمالا تا 5 درصد به حقوق کارکنان دولت اضافه خواهد شد.

اما این که این 5 درصد برای چه گروه هایی باشد نیز مشخص نیست.

ممکن است افزایش مجدد حقوق کارکنان برای برخی از اقشار که درآمد پایین تری دارند، در نظر گرفته شود و یا این که برای تمامی کارکنان اجرایی شود.

حتی بحث هایی هم وجود دارد که افزایش حقوق برای افراد یارانه بگیر در نظر گرفته شود، اما درنهایت هیچ کدام از گزینه ها نهایی نشده است.

امکان افزایش حقوق وجود دارد؟افزایش حقوق کارکنان در هر صورت باید با توجه به منابع در اختیار دولت اتفاق افتد.

این در حالی است که در بودجه سال جاری از مجموع 386 هزار میلیارد تومان منابع عمومی، حدود 293 هزار میلیارد تومان مربوط به هزینه های جاری است که عمده آن را پرداخت حقوق و دستمزد تشکیل می دهد.

اگر محل درآمد های دولت که فروش نفت، مالیات و همچنین واگذاری دارایی های مالی بخش اصلی آن را تشکیل می دهد، نتواند به طور کامل محقق شده و دچار نوسان شود، آن گاه تامین هزینه های جاری و البته افزایش مجدد حقوق با چالش مواجه خواهد بود.

این در شرایطی است که آخرین اطلاعات دریافتی از این حکایت دارد که در 5 ماهه ابتدایی امسال درآمد های نفتی به طور کامل محقق شده و حتی تا 60 درصد بالاتر از مصوب پیش بینی شده برای این مدت بوده است.

دلیل افزایش درآمد های نفتی، به افزایش صادرات آن از حدود دو میلیون و 410 هزار بشکه در روز در بودجه به حدود دو میلیون و 460 هزار بشکه در اجرا برمی گردد.

از سوی دیگر، قیمت فروش هر بشکه نفت 55 دلار در نظر گرفته شده بود که اکنون تا 72 دلار افزایش دارد.

همچنین نرخ ارز به عنوان مبنای تبدیل درآمد ارزی به ریال حدود 3500 تومان در بودجه پیش بینی شد که اکنون حداقل 4200 تومان است و اگر در بازار آزاد فروش برود که درآمد بسیار بالاتر خواهد بود.

در این میان، در بحث اوراق و واگذاری دارایی های مالی نیز تحقق کامل وجود داشته و به گونه ای است که درآمد های دولت را در چند ماه ابتدایی امسال افزایش داده اند، اما بحث دیگر مربوط به مالیات و سایر درآمدهاست که تحقق کامل نداشته است.

با این وجود عنوان می شود که با اینکه درآمد های نفتی تا کنون مثبت بوده است، ولی اگر از آبان تحریم های نفتی آمریکا اعمال شود، این درآمد ها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت که می تواند دولت را در تامین منابع برای جبران هزینه ها دچار مشکل کند که یکی از این موارد همین پرداخت حقوق کارکنان است.

تاثیر حقوق و دستمزد روی اقتصاددر این میان، اما برخی کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی مخالف افزایش دوباره دستمزد هستند.

به باور آنها، در شرایط کنونی اقتصاد، انتظار منطقی این است که رشد دستمزد ها کمتر از نرخ تورم عمومی تعیین شود و حقوق بگیران باید آگاه شوند که هرچه نرخ رشد دستمزدهایشان بیشتر باشد، بیشتر ضرر خواهند کرد.

بهروز ملکی، تحلیلگر اقتصادی در این خصوص عنوان می کند: در سال جاری، بعد از چند سال، تورم عمومی در حال افزایش است.

از سوی دیگر با توجه به چشم انداز منفی نرخ رشد اقتصاد، سفره ایرانیان در حال کوچک شدن است.

در چنین شرایطی، افزایش دستمزد ها مورد انتظار جامعه واقع می شود.

اما واقع مطلب این است که بسیاری از مطالبات عوام که در کوتاه مدت برایشان خوشایند است، در بلندمدت پیامد های نامطلوبی دارند و برعکس.

این پارادوکس، فضای مناسبی برای بندبازی پوپولیست ها فراهم می کند.

به اعتقاد وی، باید توجه داشت افزایش حقوق این دو قشر (کارمندان و کارگران) که عمدتا در دهک های 3 تا 8 درآمدی هستند، با دو مکانیزم متفاوت، به نتیجه یکسانی می انجامد.

در خصوص کارمندان، افزایش هزینه های دولت منجر به افزایش کسری بودجه دولت و افزایش بدهی دولت به بانک مرکزی می شود که نتیجه قطعی آن، افزایش پایه پولی، نقدینگی و تورم است.

بماند که کاهش سهم بودجه عمرانی، بیکاری را نیز افزایش و تولید را کاهش می دهد.

در خصوص کارگران نیز از یک سو موجب افزایش هزینه تولید و تورم فشار هزینه می شود و از سوی دیگر، موجب ناتوانی کارفرمایان در ایفای تعهدات مالیشان و به تبع، افزایش مطالبات غیرجاری بانک ها شده و بدهی بانک ها به بانک مرکزی، پایه پولی، نقدینگی و تورم را افزایش می دهد.

بماند که بیکاری را نیز افزایش و تولید را کاهش می دهد.


کلید واژه ها: افزایش - حقوق کارمندان - افزایش حقوق کارمندان - افزایش حقوق - کارمندان - حقوق - بسته حمایتی - دولت - میزان افزایش حقوق - بسته - افزایش قیمت - حمایت - اطلاع رسانی - مردم - رییس جمهور - برنامه - قیمت کالا - حقوق کارمندان دولت - میزان - بودجه - اقتصادی - افزایش نرخ ارز - نرخ ارز - سازمان برنامه - کارمندان دولت - درصد - قیمت - حقوق کارگران - خراسان رضوی - برنامه ریزی

آخرین اخبار سرویس:
بوشهر رتبه دوم کشوری فروش گاز به صنعت را کسب کرد

سیلزدگان حاشیه رودخانه ها وام جابه جایی منزل دریافت می کنند

کاریکاتور شب یلدا

فرماندار: 270 میلیارد ریال کالای قاچاق در سمنان کشف شد

برخی گردشگاههای سلسله در حال تبدیل شدن به ملک شخصی است

ماشین آلات برف روبی راهداری ری 2 برابر افزایش یافت

درآمد معادن چهارمحال و بختیاری 35درصد افزایش یافت

67 درصد راه های روستایی اردستان نیازمند بازسازی است

250 هکتار باغ جدید در روانسر احداث می شود

خوداتکایی 95 درصدی ایران در صنعت کشاورزی/ تحریم ها نتوانست به کشاورزی آسیب بزند

این ربات به شما نه نمی گوید

امکان تولید دی ان ای در فضا وجود دارد

65 هزار متر مربع گلخانه در شهرستان ری احداث شد

کتاب دگرگونی شهرها و ابعاد آثار جهانی شدن

مرغ منجمد در سطح استان خراسان رضوی عرضه شد

هندوانه شب یلدا در خراسان شمالی ارزان شد

مردم پولشان را کجا سرمایه گذاری کنند؟

ارزش مبادلات روزانه بازار دوم بر 1000 میلیارد ریال بالغ شد

رشد 202 درصدی سود هر سهم کاوه

85 درصد از قاچاق سوخت را «نفت گاز» شامل می شود

رشد 50 درصدی استادیوم شهر بابل/قدردانی از فعالیت های بسیج سازندگی

بازنشستگان تامین اجتماعی تا آخر هفته بسته حمایتی دریافت خواهند کرد

قیمت گوشی Huawei P20 Pro + مشخصات

دریابیگی: خصوصی سازی ولنگار نتیجه ای جز فقر و فلاکت، توزیع ناعادلانه ثروت و تعطیلی کارخانه ها نداشت

علی رغم میل ترامپ بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش می دهد

آماده باش پلیس پیشگیری برای شب یلدا

عبور ؛ محسن یگانه

مصوبه شورا برای افزایش نرخ آب با سیاست دولت هماهنگ نیست

با تبدیل کرج به شهری هوشمند گره های ترافیکی شهر کرج باز می شود

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور خوداتکایی 95 درصدی ایران در صنعت کشاورزی/ تحریم ها نتوانست به کشاورزی آسیب بزند

یک اخلالگر اقتصادی به ایران بازگردانده شد

بیشترین خانه های خالی در تهران کجاست؟

بدهی 1100 میلیاردی باقری درمنی| ماجرای فردی که 400 میلیون دلار ارز 4200 تومانی دریافت کرده| 66 تن طلای کشور به مردم فروخته شد| توضیح درباره پرونده شرکت پارس حیات ترکیه، برادران روزچنگ، بدهی 180 میلیارد تومانی و کارخانه ایستک

استخدام فروشنده با سابقه کار تمام وقت جهت کالای خواب

استخدام تراشکار ماهر و نیمه ماهر در تهران منطقه جاجرود

استخدام رویه کوب جهت همکاری با مبل جزیره در شهر اصفهان

استخدام تراشکار ماهر جهت کار در کارگاه ماشین سازی

استخدام تعدادی استاد کار برق و وردست در تهران

استخدام تعدادی برقکار ماهر و نیمه ماهر در غرب تهران

استخدام جوشکار ماهر جهت ساخت مخازن فلزی آب و فاضلاب

یک کرم دوزیست دونالد ترامپ نام گرفت

امکان جابه جایی روزانه دو میلیون مسافر در خطوط 6 و 7

جزییات جدید از پرونده بزرگ قاچاق فراورده های نفتی در بندر عباس

لزوم افزایش تسهیلات بانکی متناسب با قیمت مسکن/ تکمیل مسکن مهر نگرانی خریداران را کمتر می کند

ماجرای اعتراض کارگران گروه ملی فولاد / کارگران اجازه فعالیت کارخانه را نمی دهند!

خروش پاییزی رودخانه ها به سمت دریاچه ارومیه

بررسی مشکلات ایرانیان مقیم اوکراین در دیدار سفیر کشورمان با بازرگانان ایرانی

افزایش قیمت طلا و سکه به خاطر شب یلدا!

ویژه برنامه های شب یلدا در تهران: از «صد دانه یاقوت» تا «یک سبد یلدا»

جدیدترین قیمت خودرو های وارداتی در بازار تهران + جدول

استخدام کارشناس تولید آشنا به امور تولید در اصفهان

درآمد معادن چهارمحال و بختیاری 35درصد افزایش یافت

سازمان بنادر اعلام کرد گشت و بازرسی از سواحل شرقی کشور/ جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز در سواحل

برخی گردشگاههای سلسله در حال تبدیل شدن به ملک شخصی است

گرانی 73.3 درصدی کالاهای وارداتی در تابستان 97

بدهی 1100 میلیاردی باقری درمنی| ماجرای فردی که400 میلیون دلار ارز 4200 تومانی دریافت کرده| 66 تن طلای کشور به مردم فروخته شد| توضیح درباره پرونده برادران روزچنگ، کارخانه ایستک و بدهی 180 میلیارد تومانی، شرکت پارس حیات ترکیه

بسته شدن پرونده مسکن مهر قم تا دهه فجر

نرخ تورم کالاهای صادراتی 37 درصد شد

توضیحات رییس دفتر رییس جمهور درباره انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت

سکان بازار ارز در دست صرافی های بانکی

22هزارهکتار از زمین های میامی زیرکشت پاییزه رفت

توسعه روستاها، رونق کسب و کار روستاییان + فیلم

6 اشتباه رایجی که خانم ها در رنگ کردن مو انجام می دهند

11 میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت می کنند

بگذارید نصف شمش ها را صادر کنیم

تشویش اذهان عمومی توسط مسئولان اتحادیه نمایشگاه داران تهران

استخدام پیک متوری نیمه وقت ساکن فردیس جهت مطبخ

استخدام بازاریاب جهت کادر فروش در پخش معتبر آرایشی

دختران کارمند مجرد در فهرست مشمولان بسته های حمایتی

دادستان تهران:دستگاه قضایی به سراغ یقه سفید ها رفته است / مبلغ ریالی اخذ شده از سوی باقری درمنی 900 میلیارد تومان برآورد شده است / درمنی باید 1100 میلیارد تومان رد مال کند

استخدام کارشناس فروش جهت لوازم یدکی در اصفهان

کاهش 17 درصدی هدر رفت آب شهر تودشک در استان اصفهان

استخدام حسابدار تمام وقت جهت کارگاه صنعتی در کمالشهر

استخدام همکار حسابدار در خراسان رضوی

نرخ تورم کالاهای صادراتی 37 درصد شد

استخدام شرکت فخار

تلاش برای احیای توافقنامه کوییز

استخدام تراشکار جهت یک کارگاه قالب سازی در خراسان رضوی

سرمایه گذاران بخش خصوصی ایرانی سوریه را بازسازی می کنند/ بازار 600 میلیارد دلاری سوریه برای پیمانکاران ایرانی/ تضمین سرمایه گذاری ها با بانک مرکزی است

هشت درصد از گازوییل کشور در اختیار مکانیزاسیون است/ الزام معاینه فنی مانع پلاک گذاری ماشین آلات شده است/ 250 میلیون دلار نیاز ارزی مکانیزاسیون کشاورزی است

دستیابی به فناوری تولید سوزن نمونه برداری مغز استخوان در اصفهان

افزایش 4 هزار تومانی قیمت طلا در قزوین

استیضاح وزیر کشاورزی اعلام وصول شد

یک استعفا در موسسه نمایشگاه های فرهنگی

65 هزار متر مربع گلخانه در شهرستان ری احداث شد

اختصاص 400 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال عشایر کشور

استخدام کارگر ماهر جهت کار درسوپرمارکت در تهران

ایجاد 112 هزار شغل تا پایان آذر ماه در خراسان رضوی

استخدام گرافیست خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام یک برق کار ماهر جهت کار در کارگاه ماشین سازی

استخدام فروشنده بلیط خانم جهت کار در ترمینال - رشت

استخدام یک نفر تکنسین فنی آقا جهت کار در تصفیه خانه - تهران

ترکیبی از عشق و ربات در یک عروسک!

اما و اگرهای افزایش قیمت خودرو

تایید گرانی 73.3 درصدی توسط مرکز آمار

جزییات طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان

ایران، رتبه شصت و ششم دنیا از لحاظ درآمد سرانه کشور

ملک سلمان بزرگترین بودجه تاریخ عربستان را تصویب کرد

قیمت مرغ به 13 هزار و 200 تومان رسید

نرخ تورم کالاهای صادراتی 37 درصد شد

حقوق کارمندان در سال 97 باز افزایش دارد؟ / احتمال افزایش 5 درصدی حقوق کارگران و کارمندان

حقوق کارمندان در سال 97 باز افزایش دارد؟ / احتمال افزایش 5 درصدی حقوق کارگران و کارمندان