مطالب مرتبط:
برگزاری بازی های بومی و محله ایی در مناطق حاشیه شهر زاهدان
زنان معتاد محلات حاشیه شهر زاهدان درمان می شوند
زنان معتاد محلات حاشیه شهر زاهدان درمان می شوند
بیش از 2میلیون مسکن مازاد بر خانوار شناسایی شد/10 شهر کشور به دلیل خشکسالی به مسئله مهاجرت مبتلا شده است/شناسایی 11 میلیون حاشیه نشین در ایران
چالش خاموشی در بزگترین شهر صنعتی کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 شهریور 1397 ساعت 06:412018-09-03اقتصادي

زاهدان؛ پر حاشیه ترین شهر کشور


ایرنا- بزرگشهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان در حالی از نظر کیفی و کمی شهری رو به رشد و توسعه محسوب می شود که همزمان با این پیشرفت از نظر جمعیت «اولین» و از نظر وسعت «دومین» شهر حاشیه نشین کشور است.

- زاهدان – ایرنا- بزرگشهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان در حالی از نظر کیفی و کمی شهری رو به رشد و توسعه محسوب می شود که همزمان با این پیشرفت از نظر جمعیت اولین و از نظر وسعت دومین شهر حاشیه نشین کشور است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، هوای اینجا دلگیر است.

جایی که آسمانش را غبار اعتیاد و زمینش را محرومیت فرا گرفته است.

گویا اینجا زندگی کردن فقط به معنای زنده ماندن است و سال هاست که این مردم همچنان در حاشیه زندگی می کنند.

مردمی که به امید روزگار بهتر با رویای شهرنشینی، برای فراموش کردن کابوس خشکسالی، زاهدان را برای زندگی انتخاب کردند اما حالا بلوک روی بلوک، خشت روی خشت با حداقل امکانات سرپناه بی پناهی آن هاست.

اینجا پناهگاهی است برای جوانی که روزهایش در میان زباله ها و شب هایش غرق در دود اعتیاد سپری می شود! اینجا انتهای آزادی است خیابانی که یک سر آن به استانداری و سوی دیگر آن به نداشتن ها و کمبودها ختم می شود.

انتهای خیابان آزادی محله ای که زندگی بسیاری از ساکنانش در خواستن و نداشتن، رفتن و نرسیدن خلاصه شده است.

جایی که تل انبار زباله ها محل شیطنت و بازیگوشی های کودکان است اما پشت خنده های از ته دل و نگاه های معصوم این کودکان، سرنوشتی تلخ و غم انگیز از فقر و محرومیت موروثی پنهان است.

حاشیه نشینان با تفکر تقدیرگرایی روزها و شب ها را از پس هم سپری می کنند و محرومیت را قسمت و روزی خود می دانند.

هم خودشان با این شرایط کنار آمده اند و هم مسئولان.

اینجا تافته ای جدا بافته از شهر است جایی که کسی به معتاد در حال استعمال مواد مخدر خرده نمی گیرد، جایی که تفریح زنان و دختران نشستن بر سر معابر پر از زباله است و همه می دانند کسی که مدهوش در گوشه ای افتاده چه حال و روزی دارد.

با این شرایط دیگر مسئولان هم احساس نمی کنند در قبال بهسازی، نظافت و نظارت این محله وظیفه ای برعهده دارند.

اینجا اکثر مردم کیسه دوخته اند؛ کیسه هایی که قرار است تا شبانه زباله های این شهر را به انتهای خیابان آزادی حمل کند و رزق و روزی فردای آنان را فراهم سازد.

انتهای خیابان آزادی گوشه ای از وسعت 2 هزار و 300 هکتاری حاشیه نشینی زاهدان است که سال ها مسائل و مشکلات آن در انواع ستادها و کمیسیون ها و جلسات مختلف مطرح می شود و دستگاه های اجرایی هر کدام آمار و ارقام شنیدنی از محرومیت ها و آمار و ارقام دیدنی از عملکرد خود ارائه می دهند.

اما با وجود این باز هم همچنان محرومیت در این مناطق به اندازه چاله های این خیابان عمیق و پابرجاست.

**44 درصد جمعیت زاهدان در حاشیه زندگی می کنندزاهدان نیز مانند 542 شهر دیگر در ایران درگیر معضل حاشیه نشینی است و براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی کارگروه استانی پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد شهری 44 درصد از جمعیت این کلانشهر معادل 260 هزار نفر ساکن حاشیه و یا به عبارتی بافت های ناکارآمد شهری هستند.

بافت های ناکارآمدی که اگر برای شهروندان و مسئولان ناکارآمد است برای برخی سودجویان کارآمدی خاص خود را دارد.

علاوه بر زاهدان، چابهار، زابل، ایرانشهر و کنارک نیز در سیستان و بلوچستان جزو رتبه های برتر کشور در زمینه معضل حاشیه نشینی هستند و به طور کلی 5 هزار و 900 هکتار از اراضی استان محل سکونت حاشیه نشینان است.

هر چند پیامدهای اجتماعی و اقتصادی حاشیه نشینی در همه جای ایران و حتی دنیا یکسان است اما بار منفی حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان وقتی مضاعف می شود که دو موضوع مهاجرت اتباع بیگانه و فاقدین شناسنامه را به آن اضافه کنیم.

رییس اداره پیشگیری های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در کشور و به تبع آن در سیستان و بلوچستان مشکلات فراوانی در زمینه حاشیه نشینی وجود دارد.

بیش از 140 هزار هکتار بافت فرسوده شامل 2700 محله وسعت حاشیه نشینی در ایران است.

543 شهر کشور با جمعیتی حدود 19تا 20 میلیون نفر در این بافت های فرسوده زندگی می کنند که این جمعیت حدود 30 درصد جمعیت شهر نشین ایران است.

غلامرضا باغ شیرین ادامه داد: در سیستان و بلوچستان نیز در شهرهای زاهدان، چابهار، زابل، ایرانشهر و کنارک 5 هزار و 900 هکتار اراضی حاشیه نشین با 77 محله شناسایی شده است.

441 هزار نفر از جمعیت استان معادل 41 درصد جمعیت پنج شهر نام برده درگیر معضل حاشیه نشینی هستند به عبارتی 50 درصد در چابهار، 44 درصد در زاهدان، 45 درصد در زابل، 45 درصد در کنارک و 23 درصد ایرانشهری ها حاشیه نشین هستند که جمعیت حاشیه نشین کلانشهر زاهدان 260 هزار نفر است.

** 20 درصد جمعیت زاهدان شناسنامه ندارندوی تصریح کرد: فقدان عدالت توزیعی در مناطق حاشیه شهر به نسبت مناطق برخوردار در این استان به گونه ای است که مناطق حاشیه نشین در شهری مانند مشهد در مقایسه با مناطق حاشیه نشین زاهدان به اصطلاح بالاشهر محسوب می شود چرا که ارائه خدمات در حاشیه زاهدان تحت تأثیر دو موضوع اتباع بیگانه و مشکوک التابعین و فاقدین شناسنامه قرار می گیرد.

رییس اداره پیشگیری های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان افزود: هیچ کلانشهری در ایران به اندازه زاهدان افراد فاقد شناسنامه ندارد به طوری که بر اساس آخرین آمار 20 درصد جمعیت زاهدان فاقد شناسامه هستند.

در طرح شناسایی افراد فاقد شناسامه در 2 ماه اخیر 1500 خانوار حدود 7 هزار نفر برای دریافت شناسامه به دبیرخانه سازمان مردم نهاد معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری زاهدان مراجعه کرده اند.

باغ شیرین افزود: از طرفی مشکل حضور اتباع بیگانه را در این استان داریم که به اصطلاح آمار آنان رقم سیاه محسوب می شود به این معنی که آمار دقیق و قابل اعتمادی از جمعیت این افراد در دست نیست بلکه فقط با تخمین ها و برآوردها باید این موضوع را مدیریت کرد که این مساله یکی از مشکلات اصلی در ارائه خدمات شهری است.

** چرا جمعیت آماری زاهدان با جمعیت واقعی برابر نیست؟این جامعه شناس اظهار داشت: در این زمینه برای ارائه خدمات، جمعیت سرانه یا جمعیت هدف تعریف شده است که از طریق سرشماری آمار آن محاسبه می شود و به آن جمعیت اسمی شهر گفته می شود.

در همه شهرها تقریبا جمعیت اسمی نزدیک به جمعیت واقعی است اما در این استان و مخصوصا در زاهدان این گونه نیست و جمعیت آماری با جمعیت واقعی متفاوت است چرا که اتباع بیگانه در هنگام سرشماری اعلام حضور نمی کنند اما همه می دانیم که این افراد روی زمین این شهر راه می روند، زباله تولید می کنند، نان مصرف می کنند، سقفی بالای سرشان است و از خدمات عمومی و بیت المال استفاده می کنند.

باغ شیرین ادامه داد: از طرفی درآمد سرانه شهروندان (بهره مندی از خدمات شهری) حاصل تقسیم میزان اعتبارات شهری بر تعداد جمعیت است.

مسلما هر چه مخرج کسرکوچکتر باشد درآمد نیز بیشتر است این در حالی است که به دلیل وجود اتباع بیگانه در زاهدان مخرج کسر بزرگتر می شود اما میزان اعتبارات ثابت باقی می ماند بنابراین همین تفاوت در جمعیت واقعی و اسمی موجب کاهش خدمات دریافتی برای هر شهروند می شود.

وی تصریح کرد: در واقع کاهش درآمد سرانه شهروندان موجب شکاف و نبود عدالت توزیعی بین مناطق برخوردار و غیربرخوردار خواهد شد.

مناطق حاشیه نشین مانند انتهای خیابان آزادی ماهیت سه وجهی دارد.

به عبارتی سه عامل در شکل گیری حاشیه نشینی در زاهدان وجود دارد.

این مدرس دانشگاه افزود: اولین عامل ایجاد و گسترش حاشیه نشینی ناشی از خشکسالی، کاهش نزولات جوی و فقدان اشتغال پایدار در روستاهای استان است که منجر به مهاجرت بی رویه و انبوه از روستاها به شهر زاهدان شده است.

وی بیان کرد: حضور، گسترش و تردد و اسکان اتباع بیگانه غیرمجاز دومین عامل و مهاجرت از شهرهای کوچک به کلان شهر به امید یافتن زندگی مناسب تر با سطح بالاتری از رفاه اجتماعی سومین عامل در ایجاد و گسترش حاشیه نشینی در زاهدان است.

بنابراین روستاییان، اتباع بیگانه و شهروندان شهرهای کوچک سه تیپ جمعیت حاشیه نشین زاهدان هستند.

**خدمات رسانی به حاشیه شهر خوب اما نادرست!این جامعه شناس معتقد است: سه راهبرد اساسی در مواجهه با پدیده حاشیه نشینی وجود دارد.

راهبرد اول این است که ما با نگاهی نوع دوستانه به این افراد خدمات رسانی کنیم و مانند دیگر مناطق شهر به این مناطق نیز بپردازیم.

این روش در واقع روشی خوب است اما درست نیست.

مانند آن است که فردی به یک متکدی از سر دلسوزی کمک کند که در نگاه نوع دوستانه کار خوبی است اما کار درستی نیست چرا که تکدی گری جرم است و کمک به متکدی معاونت در جرم محسوب می شود.

باغ شیرین افزود: بنابراین راهبرد اول در مواجهه با حاشیه نشینی رفتار خوبی است اما سیاست درستی نیست چرا که خدمات دهی به این مناطق یک عامل تسهیل گر و برانگیزاننده است تا دیگر افرادی که قصد مهاجرت به شهر را دارند به این مناطق جذب شوند و سیکل مهاجرت و حاشیه نشینی سلسله وار ادامه پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: راهبرد دیگر این است که برای این مناطق یک محدوده خاص در نظر بگیریم و چشممان را به روی شکاف موجود ببندیم و بگوییم این افراد خودشان برای زندگی در این مناطق ساکن شده اند و ما مسئولیتی در قبال آنان نداریم که این روش نیز درست نیست.

دبیر کارگروه استانی پیش بینی و پیشگیری از بافت های ناکارآمد شهری تصریح کرد: راهبرد سوم التقاطی و آمیخته است.

روشی که در آن با نگاهی متکثر همه عوامل را در نظر بگیریم.

این راهبرد اکنون در معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در مواجهه با پدیده حاشیه نشینی و بافت های ناکارآمد شهری در نظر گرفته شده است که در دل آن سه راهکار اساسی با هدف مدیریت حاشیه نشینی مد نظر است.

**چگونه از گسترش حاشیه نشینی جلوگیری کنیم؟باغ شیرین ادامه داد: راهکار اول مدیریت علل و زنجیره های وقوع حاشیه نشینی یعنی همان سه تیپ حاشیه نشینی یادشده است.

در واقع در این زمینه باید حوزه توانمند سازی روستایی را تقویت کنیم چرا که اگر یک روستایی زندگی خوب و اشتغال پایداری داشته باشد هیچگاه به فکر مهاجرت نمی افتد.

وی اظهار داشت: در این زمینه باید نگاه کلیشه ای سابق به روستا و روستاییان را کنار بگذاریم و همه نیاز آنان را آب، بذر و کود ندانیم.

واقعیت این است که با الگوی نزولات آسمانی و کم بارش ترین شدن استان کشور دیگر نمی توانیم با نگاه کشاورزی محور به توانمند سازی روستاها فکر کنیم بنابراین باید راهبردهای دیگری را در نظر بگیریم.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: توسعه گردشگری و بوم گردی، حرفه آموزی از طریق دانش تخصصی توام و منتج به اشتغال پایدار که با تقویت مراکز فنی و حرفه ای مبتنی بر توسعه روستایی انجام می شود و مدیریت منابع آب و خاک که با استفاده از تغییر الگوهای کشت، سیستم های نوین آبیاری، کشت های گلخانه ای میسر می شود از جمله مواردی است که در توانمند سازی روستاییان می توان به کار بست.

باغ شیرین ادامه داد: راهکار بعدی جلوگیری از مهاجرت ساکنان شهرهای کوچک است که در این زمینه مطالبه گری دستگاه قضایی در راستای ارائه خدمات شرکت های خدمات رسان و نهادهای حاکمیتی با توجه به شرح وظایف آن ها برای کاهش شکاف بین زاهدان و شهرهای کوچک به طور جدی دنبال می شود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت تردد و اسکان اتباع غیرمجاز راهکار سوم است که در این زمینه احصای بانک اطلاعاتی مشکوک التابعین، برخورد حداکثری با اتباع بیگانه غیر مجاز، حضور در اردوگاه های اجباری و اقامتی در این باره می تواند موثر باشد چرا که مجازات های فعلی در این حوزه بازدارنده نیست.

باغ شیرین افزود: به عنوان مثال 6 ماه توقیف خودرو برای قاچاق انسان بازدارنده است یا اینکه اقامت اجباری یک ماهه در اردوگاه باعث می شود هزینه تردد و اسکان غیر مجاز افزایش یابد و از این طریق بازدارندگی ایجاد کنیم.

رییس اداره پیشگیری های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان در پایان به ارائه راه حل برای جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در زاهدان پرداخت و گفت: برای این منظور ابتدا باید حریم و محدوده فعلی حاشیه نشینی در زاهدان را مشخص کنیم و پس از آن به شناسایی تمامی افراد ساکن در این مناطق بپردازیم.

باغ شیرین ادامه داد: بعد از تعیین محدوده و شناسایی افراد از دستگاه های خدمات رسان بخواهیم خدمات را مانند دیگر مناطق شهر به این مناطق نیز ارائه دهند اما پس از این باید با ورود افراد دیگر و ساخت و ساز غیرقانونی خارج از حریم مشخص شده به شدت برخورد شود.


کلید واژه ها: استان سیستان و بلوچستان - زاهدان - خیابان آزادی - سیستان و بلوچستان - حاشیه - محرومیت - خیابان - آمار و ارقام - آزادی - زباله - زندگی - بلوچستان - استان - مسئولان - کودکان - اعتیاد - پیشرفت - سیستان - کشور - مردم - فراموش کردن - حاشیه نشینی - جمعیت - توسعه - شرایط - اولین - مواد مخدر - آمار - خیابانی - دختران

آخرین اخبار سرویس:
افزایش قیمت بلیت قطار به سال آینده موکول شد

کارگران باید از اولین روز اشتغال بیمه شوند

ابداع تست 100 درصد دقیق سرطان دهانه رحم

لیبی در بزرگترین میدان نفتی خود شرایط ویژه اعلام کرد

سنگینی سایه رکود بر بازار لوازم خانگی در اصفهان

اجرای پروژه های ناتمام تنها با مشارکت بخش خصوصی امکان پذیر است

رشد 5 برابری جاده نسبت به آمار قبل از انقلاب

رکورد شکنی تولید انرژی و میزان آمادگی واحدهای نیروگاه زاگرس کوثر از بدو راه اندازی تاکنون درآبان ماه سال جاری

حمایت رییس جمهور از شهر آفتاب

اجرای طرح نیلوفری در سطح فوقانی راه آهن تهران ـ. تبریز

اتاق تعاون مشتری پرسپولیس و استقلال شد

شوک پلیس به مکرون

استخدام منشی اداری خانم در شرکت کارخانجات کابلسازی تک واقع در لاله زار جنوبی

استخدام یکنفر مکانیک نیمه ماهر در خراسان رضوی

پنبه تراریخته مجوز تولید نگرفته است

شما می دانید آلبوم های موسیقی چقدر می فروشند؟

وزیر انرژی روسیه: احتمال کاهش تولید نفت روسیه در 2019

در معاملات فرابورس مشخص شد ارزش دو درصدی معاملات اختراع در بازار دارایی فکری/11 فروش قطعی در عرض 4 سال

آگاهی ازنیازهای مشتری در«اصطلاحات کاربردی تحقیقات بازاریابی»

سفر با سفرستان، تجربه ای مطمئن و به یادماندنی

97 درصد پرونده های تعزیراتی قم منجربه صدور حکم شد

دستگیری اعضای باند کلاهبرداری ارز دیجیتال در پاکستان

صندوق توسعه حمل و نقل با سرمایه 19هزار میلیارد تومانی تاسیس شد/ پروژه های نیمه تمام خصوصی سازی می شوند

رسالت و ماموریت های موسسه ملل در صحنه پولی و بانکی کشور

سنگینی سایه رکود بر بازار لوازم خانگی در اصفهان

ارتباط با جامعه و اگاهی از مشکلات جامعه مخاطب منجر به خدمات بزرگی می شود

جزییات ساخت گلوله های بارورسازی ابرها در ایران

مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در سال آینده

با افزایش هیجانی قیمت خودرو برخورد می کنیم

گشت سازمان تعزیرات حکومتی به مناسبت شب یلدا

تجلیل از برگزیدگان هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری صمت

در 7 ماهه گذشته رخ داد رشد 40 درصدی بیمه شدگان کمتر از 50 سال در صندوق بیمه اجتماعی

تسهیل شرایط مناقصات و معاملات در حمایت از تولید داخلی

کاهش 17 درصدی هدر رفت آب در شهر تودشک

کاهش چشمگیر تغذیه آبخوان ها با احداث سد های ذخیره ای

اهمیت موضوع ایمنی در بخش حمل و نقل/کاهش چشمگیر تعداد کشته شدگان جاده ای

اجرایی کردن قانون 40 درصد بودجه پژوهشی شرکتهای سود ده مشکل است

نهالستان های غیرمجازی که در آذربایجان غربی جلوداری ندارند

میراث فرهنگی مجوز عرضه قلیان نمی دهد

ماموریت موسسه ملل در صحنه پولی و بانکی کشور

قیمت میوه های شب یلدا اعلام شد

ذرت دامی در دو برند معروف اسنک پف کرده و اخطار سازمان غذا و دارو

«ارز» از معاملات رسمی هتل ها کنار گذاشته شد

پیشنهاد مجلس به خودروسازها درباره قیمت خودرو

استخدام کارشناس توسعه بازار در شرکت پخش پگاه در تهران

استخدام حسابدار در یک کارخانه معتبر در اصفهان

زمان الزام استفاده از کارت سوخت مشخص نیست

بنزین سال 98 گران می شود؟ + جزییات جدید

افت 603 واحدی شاخص بورس با کاهش بهای نفت

واردات پارچه ممنوع شد/ فعالیت 10 هزار واحد تولیدی در تهران

ظرفیت ها و برنامه های درست بانک، آینده بسیار روشنی را رقم می زند

برای آگاهی از وضعیت کارت سوخت خود به سایت پست مراجعه کنید

ثبات قیمت در بازار مسکن با تکمیل واحدهای مسکن مهر

بهره برداری از مدرسه شهدای بانک ملّی ایران در رامسر

آغاز عرضه لبنیات با نرخ های جدید در بازار + جزییات

سرمایه گذاری بانک پارسیان در بهره برداری از معادن کشور با اعطای تسهیلات اشتغال زایی روستایی

صنعت وکشاورزی بازوان اصلی و موثر در رشد و شکوفایی هستند

ثبت رکورد جدید نرخ مرغ در بازار/ قیمت مرغ 12500

ویدئو: فساد بانکی و پرداخت تسهیلات چند صد میلیاردی به یک خانواده !

تاراج

10 کشوری که فوق ثروتمندان در آن زندگی می کنند

به طور میانگین 70 درصد قیمت کالاهای اساسی افزایش یافته است

280مورد تخلف گرانفروشی در آستانه شب یلدا در قم

هزینه تحریم کننده ها در حوزه اقتصادی را باید بالا ببریم

27 میلیارد ریال طرح اشتغالزایی در خداآفرین تصویب شد

قیمت سکه 27 آذر 97 اعلام شد

قیمت طلا 27 آذرماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

جای شبکه تلویزیونی گردشگری خالی ست

عملیات آبخیزداری و آبخوانداری

آیا وقت آن نرسیده که در مواجه با گرانی ها اندکی خردمندانه عمل کنیم؟

تعیین تکلیف گوشی های جامانده از رجیستری

ذرت دامی در دو برند معروف پفک و اخطار سازمان غذا و دارو

قیمت سکه، طلا و ارز امروز 1397/09/27

گمشدگان در هیاهوی شهر

شاخص کل بورس 603 واحد دیگر عقب نشینی کرد

همکاری گمرک مرزی ایران و جمهوری آذربایجان بررسی شد

نمایندگان مجلس بر افزایش سهم کارآفرینی زنان در اقتصاد تاکید کردند

کاهش 12 درصد تصادفات جاده ای در صورت استفاده از حمل و نقل ریلی

سه طرح آب و فاضلاب در گتوند در حال اجرا است

تولید صادرات محور باید در دستور کار استان البرز قرار گیرد

رییس کمیته مزد شوراهای اسلامی کار در گفت وگو با فارس: کارگران دریافت بسته حمایتی دولت را تایید نمی کنند/ درخواست ما افزایش مزد است نه سبد کالا

گمرک: صادرات غذای کودک مجاز است

قیمت میوه های شب یلدا اعلام شد+ جدول

مدرسه شهدای بانک ملّی ایران در رامسر افتتاح شد

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (سه شنبه 27 آذر 1397)

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 27 آذر 1397)/ قیمت نیمروز

محلات با تولید چغندر قند بالاتر از شاخص کشوری

کاهش 12 درصد تصادفات جاده ای در صورت استفاده از حمل و نقل ریلی

استراتژی بیمه ما، کسب سهم بالا در بیمه های عمر و سرمایه گذاری است

توزیع 100 کیسه برنج ایرانی توسط خیران در رودان

زمان الزامی شدن استفاده از کارت سوخت هنوز مشخص نشده است

منزلی برای فعالیت های قرآنی در فسا وقف شد

آمادگی فرمانداری ری برای کمک 100 میلیارد تومانی به شهرداری تهران

تغییرات شیوه نامه چهل ودومین مسابقات قرآن اوقاف در کدام بخش است

قیمت فروش بنزین در لایحه بودجه سال 98 تغییر نکرده است/ معلوم نیست دولت بتواند در شرایط فعلی یارانه دهک های بالا را حذف کند

عناب علمی روانه بازار می شود

هنرگردی روستایی در 100 روستا

2 برند معروف پفک از خوراک دام استفاده می کردند/ توضیحات سازمان غذا و دارو

آموزش و پیشگیری، اساس کار مدیریت بحران است

کاهش ساعت کاری شرکت ها/ رویای 4 روز کار در هفته محقق می شود؟

زاهدان؛ پر حاشیه ترین شهر کشور

زاهدان؛ پر حاشیه ترین شهر کشور