مطالب مرتبط:
نماهنگی از بیانات رهبرانقلاب از زندگی امام موسی کاظم (ع)
اس ام اس ولادت امام موسی کاظم علیه السلام (3)
مقابله با عوام فریبی و استفاده از عقلانیت و فهم عمیق دین در مکتب امام موسی کاظم(ع)
اگر آمار تورم شرایط واقعی زندگی مردم را نشان ندهد، تهیه آن اتلاف منابع است
دشمن بدنبال تحریف چهره واقعی انقلاب و روحانیت است/آنچه در غرب نیست، آزادی است!/قاطبه طلاب جزو ضعیف ترین اقشار جامعه هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 شهریور 1397 ساعت 12:222018-09-01سياسي

نقش امام موسی کاظم(ع) در پیشبرد اهداف شیعه/ روحانیت چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند


حوزه/ امام کاظم(ع) در دوران حساسی از تاریخ اسلام زندگی می کرد و همواره می کوشید تا با توجه به خفقان وضع موجود با ارتباط برقرار کردن با افرادی که در داخل دستگاه خلافت بودند به رشد و استحکام تشیع کمک کند.

- حوزه" از بیرجند، 20 ذی الحجه، سالروز میلاد هفتمین پیشوای شیعیان جهان امام موسی کاظم(ع) است، امام همامی که با استواری و صلابت از دین و شریعت اسلام صیانت کرد و بدین ترتیب مسیر سعادت حقیقی را در برابر دیدگان اهل یقین روشن ساخت.

این حضرت دوران کودکی خود را در مکتب پربار جعفری سپری کرد و مفاهیم حقیقی اسلام ناب محمدی را از پدر خویش آموخت و برای پذیرش مسوولیت سنگین پیشوایی شیعیان آماده شد، ایشان با شهادت مظلومانه پدر بزرگوارش در 20 سالگی، رسالت و مسوولیت سنگین امامت را برعهده گرفت و به مدت 35 سال جامعه اسلامی را هدایت کرد.

امام موسی کاظم(ع) با گردآوری حدیث های پدر بزرگوار خود، مکتبی را که ایشان بر پایه اصول شریعت، سنت پیامبر(ص) و امامان بنا نهاده بود، حفظ و تقویت کرد و با شیوه های مختلف تربیتی، عملی، مناظره های سیاسی و مبارزه بی امان با غاصبان خلافت و تربیت شاگردان بسیاری، مبانی راه حق و حقیقت را برای همگان آشکار ساخت.

حجت الاسلام محسن قاسمی پور استاد حوزه علمیه خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار حوزه در بیرجند،با اشاره به ولادت امام کاظم(ع) گفت: این امام بزرگوار در برابر رفتار انتقام جویانه حاکمان عباسی برای مسخ فرهنگ امت اسلامی روش مناسب و هماهنگ با اهداف رسالت را برگزید که یادآور ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) بود و جلوه هایی از خصلت ها و معیارهای رسول خدا(ص) را متبلور ساخت.

وی ادامه داد: امام کاظم (ع) در زمانی به امامت رسیدند که بنی عباس در رأس حکومت بودند و خود را به نوادگان پیامبر نسبت می دادند که باعث شده بود با استبداد و شیوه های مختلف امام را تحت فشار بگذارند.

استاد حوزه خراسان جنوبی با اشاره به ایجاد سازمان وکالت توسط امام کاظم(ع) تصریح کرد: امام کاظم (ع) با تربیت شاگردانی سعی داشتند تا در نبودشان در میان مردم که در برخی مواقع بدلیل خصومت های بنی عباس،ایشان را به زندان می فرستادند به سوالات و ابهامات مردم پاسخ دهند.

وی ادامه داد:با این کار علاوه بر پاسخگویی بر سوالات و مشکلات مردم، زمینه ای را برای زندگی در عصر غیبت فراهم کردند.

حجت الاسلام قاسمی پور با اشاره به فرقه سازی توسط بنی عباس خاطرنشان کرد: بنی عباس سعی در تفرقه و ایجاد فرقه هایی برای نابودی شیعیان بودند که امام با ایجاد سازمان وکالت این هدف شوم دشمن را نیز نقش برآب کردند.

این کارشناس مذهبی صبر و استقامت را نماد امام کاظم (ع) دانست و عنوان کرد: امام کاظم با صبر و صبوری که داشتند در برابر بی حرمتی ها به اسلام و مسلمین می ایستاند و جواب ظلم را با استقامتشان می دادند.

وی با بیان نقش روحانیت در تبیین زندگی امام تاکید کرد: روحانیون ما باید چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند تا برخی ذهنیت های نادرست که در تفکر مردم ریشه کرده است از بین برود.

حجت الاسلام علیجان دلدار، مدیر حوزه علمیه رضویه در گفت و گو با خبرنگار حوزه در بیرجند ، با برشمردن ویژگی های اخلاقی و عبادی امام موسی کاظم(ع)، گفت: امام کاظم(ع) در دوران حساسی از تاریخ اسلام زندگی می کرد و همواره می کوشید تا با توجه به خفقان وضع موجود با ارتباط برقرار کردن با افرادی که در داخل دستگاه خلافت بودند به رشد و استحکام تشیع کمک کند، همچنین ایشان سال های زیادی از عمر خویش را در زندان به سر برد و مردم آنچنان که شایسته آن بزرگوار بود، این امام همام را نشناختند.

وی افزود: جامعه شیعه به دلیل سخت گیری ها و حصرهایی که بر امام(ع) و شیعیان روا می شد، از نظر روحی و روانی دچار آسیب جدی شده بود، در این میان قیام هایی که صورت پذیرفت با شدیدترین نوع ممکن سرکوب می گشت، به همین منظور امام کاظم(ع) برای انجام دادن رسالت الهی و مصون داشتن آن از تباهی و تحریف، و همچنین باز داشتن امت از فرو پاشی و نابودی، حمایت از آمران به معروف را در پیش گرفت.

مدیر حوزه علمیه رضویه بیرجند با اشاره به ویژگی های هفتمین امام شیعیان(ع)، تصریح کرد: امام موسی کاظم(ع) انسانی بسیار بخشنده بودند و آنطور که در روایات اشاره شده، ایشان زندگی سخت و ساده ای داشتند و هر آنچه که به دست می آورد، میان فقرا تقسیم می کردند.

حجت الاسلام دلدار ادامه داد: این امام همام در تقوا و پرهیزکاری، عبادت و پرستش خدای یکتا، روزه داری، زهد و دوری از مادیات دنیا، بخشندگی و سخاوت و .

شخصیت بی نظیری در زمان خویش بود.

وی با اشاره به اقدامات امام برای نشان دادن چهره ی واقعی حاکمان زمان خاطرنشان کرد: امام کاظم(ع) علاوه بر تلاش برای برقراری فرهنگ و انتقال مفاهیم اسلامی به مردم، برای شناساندن حاکمان ظالم و اثبات نداشتن صلاحیت آنان برای حکومت داری، اقدامات گسترده ای انجام داد که این فعالیت ها برپایه اصل روشنگری در میان مردم نسبت به امور جامعه اسلامی صورت می گرفت.

این کارشناس مذهبی با اشاره به عوامل استواری شیعه عنوان کرد: امامان شیعه همگی بر لزوم رعایت تقیه پافشاری می کردند و سعی داشتند تشکل شیعه و رهبری آنها را به طور پنهانی اداره کنند که با توجه به دخالت های بنی عباس بروز مشکلاتی را ایجاب کرده بود.

حجت الاسلام محمد امیری، مدیر حوزه امام محمدباقر(ع) خضری نیز در گفت و گو با خبرنگار حوزه در بیرجند، با اشاره به زندگی امام کاظم(ع) گفت: یکی از ویژگی های امام موسی(ع) کثرت فرزندان است که 18 پسر و 19 دختر داشتند و خودشان به داشتن فرزند زیاد بسیار تأکید می کردند و آن را مایه افتخار در روز قیامت می دانستند.

مدیر حوزه امام محمدباقر(ع) خضری با بیان دشمنی های بنی عباس و بنی امیه با امام کاظم(ع) افزود: حکومت های اموی و عباسیان در صدد نابودی خاندان پیامبراکرم بودند و همواره با تعقیب کردن، آنان را به شهادت می رساندند تا جایی که آنان سیادت خود را مخفی می کردند.

حجت الاسلام امیری با بیان سخنان رهبری مبنی بر ازدیاد جمعیت خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری طی این سال ها توجه ویژه ای به فرزندآوری داشتند و ازدیاد نسل را تضمین بقای انقلاب می دانند که اگر به زندگی نامه امامان رجوع کنیم ،متوجه می شویم عامل بقای اسلام همین ازدیاد نسل پیامبر بوده است و در راس آنان امام کاظم(ع) قرار دارند که امروز در کشور فرزندان و نوادگان حضرت دارای امامزادگان هستند.

وی با اشاره به علت نامگذاری لقب امام کاظم(ع) تصریح کرد:منابع روایی شیعی حکایت از آن دارد که امام موسی بن جعفر(ع) بیش از یک قرن قبل از ولادت و توسط رسول ‏الله(ص) به این لقب نامیده شده اند.

این استاد حوزه ادامه داد: بسیاری علت معروفیت حضرت را این مسأله می دانند که امام کاظم(ع) هنگام خشمگین شدن خشم خود را می خوردند و با شخصی که با ایشان بدرفتاری کرده به نیکی رفتار می کردند، لذا تصویر ما از امام کاظم(ع) تصویر فردی است که در طول حیات خویش خشمگین شده و خشم خود را فرو می خورد تا آنجا که به عنوان صفتی در ایشان در آمده است.

وی امام را بهترنین الگو در جنگ مذاکرات دانست و گفت: امام موسی کاظم(ع) بهترین الگو برای نمایش جنگ اراده ها هستند، ایشان در هر شرایطی که حاکمیت در دست طاغوت بود توانستند به وظیفه خود عمل کنند، و ما نیز امروز باید با هر شرایط زمانی و مشکلات پیش رو بر وظیفه ایمانی خود پایبند بوده و به آن عمل کنیم.

این کارشناس مذهبی با اشاره به حدیثی از حضرت موسی تصریح کرد: امام می فرمایند دعایی به اجابت نزدیک است که انسان غیابی برای برادر مؤمن دعا کند.

حجت الاسلام امیری بیان داشت: از برخی احادیث امام موسی کاظم علیه السلام متوجه می شویم، کسی که طعم فقر و نداری را نچشیده قدر نعمت را نخواهد دانست و نمی تواند برای مردم درست تصمیم بگیرد، لذا مسئولان ما باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشد.

گزارش: مسعود نوفرستی
کلید واژه ها: امام - اسلام - امام موسی - خراسان جنوبی - مردم - تربیت - ویژگی های اخلاقی - زندگی - اسلامی - فرقه - خراسان - شیعیان - جامعه اسلامی - حقیقی - حوزه علمیه - هایی - امان - روحانیت - خبرنگار - مشکلات - مبارزه - مناظره - وکالت - تاریخ - سیاسی - رفتار - جامعه - فرهنگ - جعفری - حکومت

آخرین اخبار سرویس:
139 انجمن میراث فرهنگی در آذربایجان غربی فعالیت می کند

آیین عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در قزوین برگزار شد

مادرانه ...

گلبانگ الله اکبر و نورافشانی؛ روز 22 بهمن

انتقام به روش خواستگار کینه جو

تکذیب صدور حکم اعدام برای شهردار کرج

جامعه شناس تاریخ نگر

بازگشایی موزه آیینه یزد

فرمول مشارکت جامعه محلی در گردشگری

خروجی کار برای شهدا باید در کاهش آسیب های اجتماعی دیده شود

مالیات آستان قدس رضوی برای تکمیل و تجهیز مدارس اختصاص می یابد

آخرین وضعیت استخدام معلمان حق التدریس در آموزش و پرورش

٦.٥ میلیون کارگر بسته حمایتی گرفتند

یک فیلم توقیفی پر سرو صدا مجوز اکران گرفت

انتخاب نمایندگان معلمان در شورای عالی و صندوق ذخیره فرهنگیان

ضرورت ارتقای سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با توجه به فضای مجازی

پای پول و پورن به سینما باز شد

ضربه وزارت اطلاعات به باند قاچاق نقره از چین/ 9 نفر بازداشت شدند

دشمن تمامی تیرهای خود را شلیک کرده است/ مجلس در معرض یک آزمایش بزرگ در رابطه با معیشت مردم است

ترامپ دستور دستگیری «مرضیه هاشمی» را داده است

کدام استان ایران، مسئول بازسازی حرم های سوریه شد؟

شبکه الکوثر با زینب مهناء درباره مرضیه هاشمی گفت و گو می کند

جذب 4 هزار قاضی در دستگاه قضایی در طول برنامه پنجم توسعه

اعضای شورای شهر کرج خواستار تسریع در وصول مطالبات شهرداری شدند

سی و دومین بخشش متهم به قتل در استان فارس اعلام رضایت پس از 18 جلسه

اسناد مالکیت مردم قلعه گنج به اراضی ملی تبدیل شده است

دستور رییس جمهوری درباره افزایش اختیارات استانداران گره گشا است

گزارش تصویری: آیین سوگواری شهادت حضرت زهرا در دفاتر مراجع تقلید

نیازهای لازم برای ساماندهی کودکان کار شناسایی و اعلام شود

مدیرکل سابق محیط زیست یزد بازداشت شد

استخدام نیروی ساده جهت کار در آشپزخانه - یزد

فرماندار: نخبنگان اسدآباد برای توسعه منطقه فراخوانده می شوند

انقلاب اسلامی کرامت انسانی ملت ایران را احیا کرد

وزارت کشور درباره شهردار منتخب اراک پاسخی نداده است

سپاه نهاد جوشیده از متن جامعه است

139 انجمن میراث فرهنگی در آذربایجان غربی فعالیت می کند

خودباوری اصلی ترین دستاورد انقلاب اسلامی است

کواکبیان: CFT احتمالا تایید می شود

انفجارمرگبار لوله نفت قاچاق؛ مردمی در حین دزدی نفت خاکستر شدند!/فیلم

ماجرای هاله نور احمدی نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟ پرونده فساد 3 هزارمیلیاردی و بابک زنجانی چگونه افشا شد؟

برپایی نخستین دوره پویش کتابخوان مجازی ویژه انقلاب اسلامی در خوزستان 

نهادهای مچ گیری در ایران چند برابر کشورهای دیگر است/ به طور جدی با سرمنشاء فساد مبارزه نکرده ایم

وظیفه همه مدیران ،تبیین و تشریح خدمات 40 ساله نظام

تاکیداتی درباره رایزنی برای تغییر بودجه/ادعای جدید ترامپ درباره نابودی داعش/کشف باند قاچاق نقره

تصویب احکام ایمنی و مدیریت بحران برنامه توسعه شهرداری تهران

بازداشت مدیرکل سابق حفاظت محیط زیست استان یزد

فیلم/ برخورد یک زن روستایی با نوبخت در حاشیه سفر به استان کرمان

دشمن معیشت مردم را نشانه گرفته است

حسین دهباشی به 4 ماه حبس تعزیری محکوم شد

متاسفیم که دوستان اختلافات را به فضای رسانه ای می کشانند

ماجرای هاله نور احمدی نژاد چه بود؟ آیا محسن رضایی مالبرو وارد می‎کرد؟ سلطان قیر و شکر چه کسانی هستند؟

هدف منطقه آزاد کیش جذب سالیانه 6 میلیون گردشگر خارجی است

تصویر 10 سال قبل سردار سلیمانی منتشر شد/ سردار سلیمانی به چالش عکس 10 سال قبل پیوست

یادواره مربیان آسمانی سپاه البرز برگزار شد

مسابقات ویژه روستاییان و عشایر همدان برگزار می شود

«شعر آیینی» با زندگی عامه مردم عجین است

مالیات آستان قدس رضوی برای تکمیل و تجهیز مدارس اختصاص می یابد

چرا در زمان ظهور عمر شیطان به پایان می رسد؟

دومین نشست شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت برگزار می شود

​تشییع پیکر شهید دفاع مقدس در شهرستان مرزی سرخس

تشییع پیکر سه شهید دفاع مقدس در شیراز

چه کسانی می توانند در آستان قدس رضوی سرباز شوند؟

شهادت یک جانباز ارتشی

در ایران کمتر از 50 درصد برنامه ها اجرایی می شود

زنگنه: افزایش 83 درصدی تولید بنزین در کشور بی سابقه بوده است

مزد توافقی معنایی جز حذف حمایت های اجتماعی ندارد

«پوری حسینی» ممنوع الخروج شد

تشییع پیکر 3 شهید هشت سال جنگ تحمیلی در شیراز

جبهه متحد زنان اصول گرا با انتشار پیامی درخواست اقدامی عاجل درباره «مرضیه هاشمی» دارد

معاون برون مرزی صدا و سیما: براساس قوانین آمریکا ادامه بازداشت مرضیه هاشمی غیرقانونی است

پیکر سردار فضائلی در تهران تشییع شد

کارگران شهرداری بروجرد تجمع کردند/عضو شورای شهر: در تلاشیم مطالبات را پرداخت کنیم

وزارت کشور درباره شهردار منتخب اراک پاسخی نداده است

برنامه نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس

گفتمان های انقلاب را باید برای نسل جوان تبیین کرد

مجوز فعالیت دو دفتر خدمات مسافرتی در تبریز لغو شد

رسانه ها در قضاوت عدالت را رعایت کنند

هیچ کسی نمی تواند به کشور علوی و مهدوی ضربه وارد کند

سوگواره اربعین رقابت برنده شدن نیست

اختصاص یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی جهت تجهیز ، نوسازی و مقاوم سازی مدارس کشور

مراسم سوگواری حضرت زهرا (س) در ورامین برگزار شد

پیشتازی استان تهران در طرح های مهارت آمورزی

شهید حسن عباسیان، آبروی محله، افتخار کوچه

تعیین تکلیف CFT و پالرمو در یک ماه آینده

17 هزار کارفرما در استان کردستان ماهانه حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کنند

رونمایی از تولیدات رسانه ای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در بوشهر

سخن نگاشت/فاطمه زهرا(س)؛ معمای ناشناخته ذهن بشری

مردم در جشن چِله انقلاب پاسخ یاوه گویی های استکبار را می دهند

محفل قرآنی به مناسبت ایام فاطمیه برگزار می‎شود

کتاب «سرباز کوچک امام» در قم نقد و بررسی می شود  

کنگره ملی دوسالانه شعر آیینی «واعظ قزوینی» به کار خود پایان داد

نشست «امام رضا(ع) و گفت وگوی ادیان» در اندونزی

غنا بخشی به شعر آیینی وظیفه مداحان است

انتخاب نمایندگان معلمان در شورای عالی و صندوق ذخیره فرهنگیان

بابونه؛ ضد درد

نیازهای لازم برای ساماندهی کودکان کار شناسایی و اعلام شود

دستور رییس جمهوری درباره افزایش اختیارات استانداران گره گشا است

موافقت اصولی ایجاد 192 واحد بومگردی

فرماندار: نخبنگان اسدآباد برای توسعه منطقه فراخوانده می شوند

توانمندی نظامی ایران اجازه هیچ تحرکی به دشمن نمی دهد

نقش امام موسی کاظم(ع) در پیشبرد اهداف شیعه/ روحانیت چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند

نقش امام موسی کاظم(ع) در پیشبرد اهداف شیعه/ روحانیت چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند