مطالب مرتبط:
نماهنگی از بیانات رهبرانقلاب از زندگی امام موسی کاظم (ع)
اس ام اس ولادت امام موسی کاظم علیه السلام (3)
مقابله با عوام فریبی و استفاده از عقلانیت و فهم عمیق دین در مکتب امام موسی کاظم(ع)
اگر آمار تورم شرایط واقعی زندگی مردم را نشان ندهد، تهیه آن اتلاف منابع است
دشمن بدنبال تحریف چهره واقعی انقلاب و روحانیت است/آنچه در غرب نیست، آزادی است!/قاطبه طلاب جزو ضعیف ترین اقشار جامعه هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 شهریور 1397 ساعت 12:222018-09-01سياسي

نقش امام موسی کاظم(ع) در پیشبرد اهداف شیعه/ روحانیت چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند


حوزه/ امام کاظم(ع) در دوران حساسی از تاریخ اسلام زندگی می کرد و همواره می کوشید تا با توجه به خفقان وضع موجود با ارتباط برقرار کردن با افرادی که در داخل دستگاه خلافت بودند به رشد و استحکام تشیع کمک کند.

- حوزه" از بیرجند، 20 ذی الحجه، سالروز میلاد هفتمین پیشوای شیعیان جهان امام موسی کاظم(ع) است، امام همامی که با استواری و صلابت از دین و شریعت اسلام صیانت کرد و بدین ترتیب مسیر سعادت حقیقی را در برابر دیدگان اهل یقین روشن ساخت.

این حضرت دوران کودکی خود را در مکتب پربار جعفری سپری کرد و مفاهیم حقیقی اسلام ناب محمدی را از پدر خویش آموخت و برای پذیرش مسوولیت سنگین پیشوایی شیعیان آماده شد، ایشان با شهادت مظلومانه پدر بزرگوارش در 20 سالگی، رسالت و مسوولیت سنگین امامت را برعهده گرفت و به مدت 35 سال جامعه اسلامی را هدایت کرد.

امام موسی کاظم(ع) با گردآوری حدیث های پدر بزرگوار خود، مکتبی را که ایشان بر پایه اصول شریعت، سنت پیامبر(ص) و امامان بنا نهاده بود، حفظ و تقویت کرد و با شیوه های مختلف تربیتی، عملی، مناظره های سیاسی و مبارزه بی امان با غاصبان خلافت و تربیت شاگردان بسیاری، مبانی راه حق و حقیقت را برای همگان آشکار ساخت.

حجت الاسلام محسن قاسمی پور استاد حوزه علمیه خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار حوزه در بیرجند،با اشاره به ولادت امام کاظم(ع) گفت: این امام بزرگوار در برابر رفتار انتقام جویانه حاکمان عباسی برای مسخ فرهنگ امت اسلامی روش مناسب و هماهنگ با اهداف رسالت را برگزید که یادآور ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) بود و جلوه هایی از خصلت ها و معیارهای رسول خدا(ص) را متبلور ساخت.

وی ادامه داد: امام کاظم (ع) در زمانی به امامت رسیدند که بنی عباس در رأس حکومت بودند و خود را به نوادگان پیامبر نسبت می دادند که باعث شده بود با استبداد و شیوه های مختلف امام را تحت فشار بگذارند.

استاد حوزه خراسان جنوبی با اشاره به ایجاد سازمان وکالت توسط امام کاظم(ع) تصریح کرد: امام کاظم (ع) با تربیت شاگردانی سعی داشتند تا در نبودشان در میان مردم که در برخی مواقع بدلیل خصومت های بنی عباس،ایشان را به زندان می فرستادند به سوالات و ابهامات مردم پاسخ دهند.

وی ادامه داد:با این کار علاوه بر پاسخگویی بر سوالات و مشکلات مردم، زمینه ای را برای زندگی در عصر غیبت فراهم کردند.

حجت الاسلام قاسمی پور با اشاره به فرقه سازی توسط بنی عباس خاطرنشان کرد: بنی عباس سعی در تفرقه و ایجاد فرقه هایی برای نابودی شیعیان بودند که امام با ایجاد سازمان وکالت این هدف شوم دشمن را نیز نقش برآب کردند.

این کارشناس مذهبی صبر و استقامت را نماد امام کاظم (ع) دانست و عنوان کرد: امام کاظم با صبر و صبوری که داشتند در برابر بی حرمتی ها به اسلام و مسلمین می ایستاند و جواب ظلم را با استقامتشان می دادند.

وی با بیان نقش روحانیت در تبیین زندگی امام تاکید کرد: روحانیون ما باید چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند تا برخی ذهنیت های نادرست که در تفکر مردم ریشه کرده است از بین برود.

حجت الاسلام علیجان دلدار، مدیر حوزه علمیه رضویه در گفت و گو با خبرنگار حوزه در بیرجند ، با برشمردن ویژگی های اخلاقی و عبادی امام موسی کاظم(ع)، گفت: امام کاظم(ع) در دوران حساسی از تاریخ اسلام زندگی می کرد و همواره می کوشید تا با توجه به خفقان وضع موجود با ارتباط برقرار کردن با افرادی که در داخل دستگاه خلافت بودند به رشد و استحکام تشیع کمک کند، همچنین ایشان سال های زیادی از عمر خویش را در زندان به سر برد و مردم آنچنان که شایسته آن بزرگوار بود، این امام همام را نشناختند.

وی افزود: جامعه شیعه به دلیل سخت گیری ها و حصرهایی که بر امام(ع) و شیعیان روا می شد، از نظر روحی و روانی دچار آسیب جدی شده بود، در این میان قیام هایی که صورت پذیرفت با شدیدترین نوع ممکن سرکوب می گشت، به همین منظور امام کاظم(ع) برای انجام دادن رسالت الهی و مصون داشتن آن از تباهی و تحریف، و همچنین باز داشتن امت از فرو پاشی و نابودی، حمایت از آمران به معروف را در پیش گرفت.

مدیر حوزه علمیه رضویه بیرجند با اشاره به ویژگی های هفتمین امام شیعیان(ع)، تصریح کرد: امام موسی کاظم(ع) انسانی بسیار بخشنده بودند و آنطور که در روایات اشاره شده، ایشان زندگی سخت و ساده ای داشتند و هر آنچه که به دست می آورد، میان فقرا تقسیم می کردند.

حجت الاسلام دلدار ادامه داد: این امام همام در تقوا و پرهیزکاری، عبادت و پرستش خدای یکتا، روزه داری، زهد و دوری از مادیات دنیا، بخشندگی و سخاوت و .

شخصیت بی نظیری در زمان خویش بود.

وی با اشاره به اقدامات امام برای نشان دادن چهره ی واقعی حاکمان زمان خاطرنشان کرد: امام کاظم(ع) علاوه بر تلاش برای برقراری فرهنگ و انتقال مفاهیم اسلامی به مردم، برای شناساندن حاکمان ظالم و اثبات نداشتن صلاحیت آنان برای حکومت داری، اقدامات گسترده ای انجام داد که این فعالیت ها برپایه اصل روشنگری در میان مردم نسبت به امور جامعه اسلامی صورت می گرفت.

این کارشناس مذهبی با اشاره به عوامل استواری شیعه عنوان کرد: امامان شیعه همگی بر لزوم رعایت تقیه پافشاری می کردند و سعی داشتند تشکل شیعه و رهبری آنها را به طور پنهانی اداره کنند که با توجه به دخالت های بنی عباس بروز مشکلاتی را ایجاب کرده بود.

حجت الاسلام محمد امیری، مدیر حوزه امام محمدباقر(ع) خضری نیز در گفت و گو با خبرنگار حوزه در بیرجند، با اشاره به زندگی امام کاظم(ع) گفت: یکی از ویژگی های امام موسی(ع) کثرت فرزندان است که 18 پسر و 19 دختر داشتند و خودشان به داشتن فرزند زیاد بسیار تأکید می کردند و آن را مایه افتخار در روز قیامت می دانستند.

مدیر حوزه امام محمدباقر(ع) خضری با بیان دشمنی های بنی عباس و بنی امیه با امام کاظم(ع) افزود: حکومت های اموی و عباسیان در صدد نابودی خاندان پیامبراکرم بودند و همواره با تعقیب کردن، آنان را به شهادت می رساندند تا جایی که آنان سیادت خود را مخفی می کردند.

حجت الاسلام امیری با بیان سخنان رهبری مبنی بر ازدیاد جمعیت خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری طی این سال ها توجه ویژه ای به فرزندآوری داشتند و ازدیاد نسل را تضمین بقای انقلاب می دانند که اگر به زندگی نامه امامان رجوع کنیم ،متوجه می شویم عامل بقای اسلام همین ازدیاد نسل پیامبر بوده است و در راس آنان امام کاظم(ع) قرار دارند که امروز در کشور فرزندان و نوادگان حضرت دارای امامزادگان هستند.

وی با اشاره به علت نامگذاری لقب امام کاظم(ع) تصریح کرد:منابع روایی شیعی حکایت از آن دارد که امام موسی بن جعفر(ع) بیش از یک قرن قبل از ولادت و توسط رسول ‏الله(ص) به این لقب نامیده شده اند.

این استاد حوزه ادامه داد: بسیاری علت معروفیت حضرت را این مسأله می دانند که امام کاظم(ع) هنگام خشمگین شدن خشم خود را می خوردند و با شخصی که با ایشان بدرفتاری کرده به نیکی رفتار می کردند، لذا تصویر ما از امام کاظم(ع) تصویر فردی است که در طول حیات خویش خشمگین شده و خشم خود را فرو می خورد تا آنجا که به عنوان صفتی در ایشان در آمده است.

وی امام را بهترنین الگو در جنگ مذاکرات دانست و گفت: امام موسی کاظم(ع) بهترین الگو برای نمایش جنگ اراده ها هستند، ایشان در هر شرایطی که حاکمیت در دست طاغوت بود توانستند به وظیفه خود عمل کنند، و ما نیز امروز باید با هر شرایط زمانی و مشکلات پیش رو بر وظیفه ایمانی خود پایبند بوده و به آن عمل کنیم.

این کارشناس مذهبی با اشاره به حدیثی از حضرت موسی تصریح کرد: امام می فرمایند دعایی به اجابت نزدیک است که انسان غیابی برای برادر مؤمن دعا کند.

حجت الاسلام امیری بیان داشت: از برخی احادیث امام موسی کاظم علیه السلام متوجه می شویم، کسی که طعم فقر و نداری را نچشیده قدر نعمت را نخواهد دانست و نمی تواند برای مردم درست تصمیم بگیرد، لذا مسئولان ما باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشد.

گزارش: مسعود نوفرستی
کلید واژه ها: امام - اسلام - امام موسی - خراسان جنوبی - مردم - تربیت - ویژگی های اخلاقی - زندگی - اسلامی - فرقه - خراسان - شیعیان - جامعه اسلامی - حقیقی - حوزه علمیه - هایی - امان - روحانیت - خبرنگار - مشکلات - مبارزه - مناظره - وکالت - تاریخ - سیاسی - رفتار - جامعه - فرهنگ - جعفری - حکومت

آخرین اخبار سرویس:
حضور 5 شرکت خارجی در نمایشگاه گردشگری پارس شیراز

مسجدجامعی: غلبه حضور رسانه ها مانع از برخورد با گروه های موسیقی در تهران می شود

انتقاد تند الهام فخاری از «انتصابات شبانه» افشانی

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 28 آبان 97

استخدام انباردار آشنا به نرم افزار های انبارداری در محدوده شهریار

استخدام نیروی مهماندار خانم جهت یک پرده فروشی در قم

استخدام یک نفر جوشکار ماهر در مشهد

استخدام پخش آرایشی بهداشتی جم

تصاویر/ تشییع پیکربسیجی جهادگر امیرمحمد اژدری

استخدام حسابدار در شرکت ساختمانی

استخدام حسابدار خانم در محدوده پروینِ اصفهان

تعدادی نیروی ساده و صندوقدار در فست فود پیده کده

لحظه وقوع یک تصادف چه اتفاقاتی در بدن انسان رخ می دهد؟ +فیلم

توییتر:: ظریف به دادگاه میرود

توییتر:: اوج محبوبیت روحانی

پشت صحنه اعتراض به سخنان وزیر امور خارجه

بدعهدی اروپا صدای بزک کنندگان برجام را هم درآورد

عکس خاصی که شفر با آن تولد وریا غفوری را تبریک گفت

مشق زندگی در مزار شهید+گزارش

پایان کار شهرداران بازنشسته اعلام شد

سخنرانی فرزند شهید بهشتی با مجوز و بدون هیچ منع قانونی بود

تحریم ها معیشت مردم را تحت تاثیر قرار ندهد

اساس کار را دوری از حواشی گذاشتم

دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی شد

مجلس به نظر خود درباره CFT اصرار دارد

شناسایی زنان سرپرست خانوار برای بیمه

دانشگاه ها باید در مدت حداقلی 90 روزه اجاره خوابگاه را دریافت کنند

سعادت و خوشبختی یک جامعه مرهون کار است

نشست خبری تشریح برنامه های سالگرد پیروزی انقلاب در شبکه افلاک +عکس

جزییات بیشتری از طرح ملی حفظ قرآن ویژه کارکنان دولت

در شرایط کنونی چگونگی تبادلات بازرگانی بین ایران و استرالیا حائز اهمیت است

طلاق؛ حلقه وصل معضلات اجتماعی

واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

با شلوغ کاری صورت مسأله پاک نمی شود

برای داشتن جامعه ای توانمند باید دانش مردم را افزایش داد

میزگرد ایرنا/ آشتی مردم با کتاب نیازمند، بسترسازی فرهنگی است

دهقان دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی شد

پایان برترین های تاریخ و طبیعت

اساس کار را دوری از حواشی گذاشتم

قول مساعد پورابراهیمی برای رفع مشکلات بازنشستگان معادن کرمان

تحریم ها معیشت مردم را تحت تاثیر قرار ندهد

نشست فراکسیون نمایندگان ولایی با حضور سردار غیب پرور برگزار می شود

مردم پیرانشهر منتظر شنیدن خبرهای خوش از زبان رییس جمهوری باشند

استخدام نیروی کمک حسابدار جهت همکاری در اصفهان

اساس کار را دوری از حواشی گذاشتم

علت خاموشی قیام بعد از تبعید امام چه بود؟

مردم پیرانشهر منتظر شنیدن خبرهای خوش از زبان رییس جمهوری باشند

تحریم ها معیشت مردم را تحت تاثیر قرار ندهد

استخدام کارگر جهت روزنامه همدان پیام و چاپخانه پیام رسانه

رییس جمهور در راه آذربایجان غربی

مهمترین رویدادهای اصفهان از آینه مطبوعات

انتزاع صنف اسباب بازی و کالاهای سرگرمی از صنف خرازی فروش را پیگیری می کنیم

بیست و پنجمین یادواره 6 هزار شهید استان قم برگزار شد

حتی فرصت جمع کردن پیکر شهدا را در عملیات «خیبر» نداشتیم

سوالات مهم آخوندی درباره اعدام سلطان سکه

قرآن زمانی عامل هدایت می شود که همراه با اهل بیت(ع) باشد

همگرایی بین الادیانی، تنها راه مقابله با جریان های انحرافی است

لحظه تصادف وحشتناک دختر راننده فرمول3

بیعت با امام زمان(عج) صرفا با شعار و خواندن ادعیه امکان پذیر نیست

نحوه اطلاع از مشمول بودن بسته حمایتی دولت

دشمنان در جنگ اقتصادی نیز شکست خواهند خورد

کلیه استخدامی های قم - 28 آبان 97

اعلام آمادگی یمن برای توقف حملات نظامی علیه ائتلاف سعودی

استخدام چند نفر نیروی خانم یا آقا جهت رستورانی در خراسان رضوی

استخدام چرخکار ماهر برای محیطی کاملا زنانه در قم

آقامحمدی، عضو تشخیص مصلحت نظام: صلاحیت افراد برای واگذاری بنگاه ها به آنها باید به درستی ارزیابی شود

فرمانده بسیج به مجلس می رود

استخدام کارگر دیپلمه در شرکت نفیس

چرا پیامبر(ص) نماز شب می خواندند؟

آیا ترامپ گاو شیرده خود را ذبح می کند؟/پیشخوان

استخدام صندوقدار شیفت شب در پیتزا پانا

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر برای برقکاری در قم

علی مطهری : حجاب باشد یا نباشد» که قابل رأی گیری نیست،حکم اسلام باید اجرا شود/ رفراندوم هم شود باز اکثریت قاطع به حجاب رأی می دهند/خیلی از خانم های بدحجاب هم به حجاب رأی می دهند

اخلاص شهید زین الدین از زبان همرزمش

تویتر:: دولتی ها در تلاش برای حفظ واعظی

آخرین خبرها از فعالیت های نیکی کریمی برای کودکان زلزله زده کرمانشاه

به جای حجامت این کار را بکنید!

کاریکاتور/ هفته کتاب و کتابخوانی

لرستان ، بخش خبری 20:00 یکشنبه 27 آبان

پایان جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور

انتصاب جدید در وزارت راه و شهرسازی

منطقه آزاد ماکو شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است

باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام

مردم پیرانشهر منتظر شنیدن خبرهای خوش از زبان رییس جمهوری باشند

سفر زوج ها به تهران برای ثبت آسان تر طلاق!

باقری درمنی در آستانه رهایی از اعدام

منطقه آزاد ماکو شریان حیاتی اقتصاد و تجارت ایران است

مشکل اصلی برنامه های مدون حوزه اجرا است

تصاویر منتخب جهان در هفته ای که گذشت

گزیده روزنامه های 28 آبان 1397

طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی دهد/ ماجرای دستور شهید رجایی برای معدوم کردن اسکناس های چاپ شده

انتخابات نمایندگی مدیران مسئول هیات نظارت بر مطبوعات به دور دوم رفت

خراسان رضوی | افتتاح چهارمین نمایشگاه اشتغال و توسعه کارآفرینی وششمین جشنواره درون دانشگاهی حرکت

تشکل ائتلافی

مقررات مربوط به صدور سند مالکیت المثنی

جلسه ویژه «معامله قرن»، این هفته با حضور ترامپ و مشاورانش

با هیچ یک از مدیران عقد اخوتی به جز کار نبسته ام/ خود را فرزند سیستان و بلوچستان می دانم

قدرت های خارجی ناامنی کنترل شده ای را در منطقه ایجاد کرده اند

واعظی: مردم را نسبت به آینده نااُمید نکنیم

نتانیاهو مسئولیت وزارت جنگ رژیم صهیونیستی را بر عهده گرفت

نقش امام موسی کاظم(ع) در پیشبرد اهداف شیعه/ روحانیت چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند

نقش امام موسی کاظم(ع) در پیشبرد اهداف شیعه/ روحانیت چهره ی واقعی زندگی امام کاظم(ع) را برای مردم تبیین کنند