مطالب مرتبط:
سایه رسوایی جنسی بر کلیساهای کاتولیک؛ مخفی کاری‎هایی که در نهایت عیان شد
سایه رسوایی جنسی بر کلیساهای کاتولیک
سایه رسوایی جنسی بر کلیساهای کاتولیک
رسوایی کلیساهای کاتولیک؛ اپیدمی کودک آزاری در جهان
رسوایی تازه برای کلیسای کاتولیک؛ انتشار فهرست صدها کشیش متهم به جرایم جنسی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 16:562018-08-22بين الملل

سایه رسوایی جنسی بر کلیساهای کاتولیک


هفته گذشته بود که هیئت منصفه ایالت پنسیلوانیا در آمریکا طی گزارشی پرده از رسوایی جنسی 300 کشیش در این ایالت و مخفی نگه داشتن آن از سوی مقامات کلیسا برداشت، - به گزارش سایت قطره و به نقل از به شمار نمی رود چرا که در طول چند ماه اخیر موارد زیادی از این قبیل منتشر شده است.

هفته گذشته مقامات قضایی ایالت پنسیلوانیا گزارشی از سوء استفاده جنسی در کلیسا های این ایالت منتشر کردند.

در این گزارش برآورد شده که بیش از 300 کشیش در سراسر این ایالت دست کم 1000 کودک را مورد سوء استفاده جنسی قرار داده اند.

این گزارش نشان می دهد که این تجاوز های جنسی از ده ها سال پیش در کلیسای کاتولیک روی داده و به دلیل آنکه بسیاری از پرونده های مربوط به شکایت قربانیان از سوی کلیسا از میان رفته تعداد واقعی قربانیان بسیار بیشتر 1000 موردی است که اعلام شده است.

پنهان کاری کلیسا هیئت منصفه ایالت پنسیلوانیا در بیانیه خود همچنین به تلاش نظام مند مقامات کلیسا برای مخفی نگه داشتن این آزار های جنسی اشاره کرده و می گوید مقامات کلیسا چشم خود را بر روی این موضوع بسته و در برخی موارد این کشیش ها را ارتقاء رتبه می دادند که این امر دسترسی آن ها به قربانیان بیشتر را نیز فراهم می کرد.

بخش قابل توجهی از محتوای این گزارش بر اساس اسناد آرشیو محرمانه اسقف های اعظم پنسیلوانیا تهیه شده است و در میان اسناد، دست نوشته های کشیش هایی دیده می شود که به آزار های جنسی کودکان" اعتراف کرده اند.

با این وجود اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که در این مدت کلیسای کاتولیک سعی می کرده این مسائل را پنهان کند.

حتی بسیاری از این 301 نفر بدون هیچ پیگردی از کار خود استعفا دادند و به آن ها انجام کار های دیگری پیشنهاد شد.

در این باره در گزارش آمده است: به دلیل پنهان کاری انجام شده، تقریبا تمام موارد آزار کشف شده، آنقدر قدیمی هستند که نمی توان آن ها را مورد پیگرد قرار داد.

البته کشیش ها تنها منبع دسترسی به اطلاعات نبودند و در گزارش دادستانی درباره نحوه دسترسی به اطلاعات آزار و اذیت" جنسی کودکان از سوی کشیش ها آمده است: 23 نفر از اعضای هیئت منصفه که شامل افراد کاتولیک هم می شدند حدود 2 سال با هم کار کردند تا اسناد تحویل داده شده توسط 6 اسقف را تنظیم کنند، ده ها کشیش هم پیش از انتشار گزارش آمدند و نسبت به کار هایی که کرده بودند اعتراف کردند.

چرا متوقف کردن سوء استفاده جنسی کلیسا دشوار است؟ موضوع دیگری که در گزارش مقامات قضایی به آن اشاره شده عدم امکان تعقیب قضایی این کشیش هاست؛ در این گزارش آمده است که بسیاری از این کشیش ها از دنیا رفته، اخراج و یا بازنشسته شده اند و در تمامی موارد مهلت قانونی برای اعلام جنسی به کودکان و تلاش نظام مند برای مخفی کردن آن پرده برداشت این قبیل اخبار را بسیار شنیده اند.

وایس در ادامه می نویسد: جزییات ارائه شده در این گزارش 900 صفحه ای مستند بسیار ناخوشایند است، اما موضوع ناخوشایندتر این است که این گزارش گویای این حیقیت است که برآورد های ارائه شده قبلی درباره آمار قربانیان این تجاوز های جنسی احتمالا بسیار محافظه کارانه بوده است.

بحران آزار جنسی در کلیسا و گسترش انتقادات در حالی که بسیاری از مقام های کلیسا تصور می کردند بحران آزار جنسی در این نهاد محوری کاتولیک ها نزدیک به دو دهه است که پایان یافته، اما افشای رخداد های مشابه در کلیسا های نقاط مختلف جهان" از شیلی گرفته تا استرالیا، موجب شده تا مسئله آزار جنسی کودکان در کلیسا بار دیگر در معرض توجهات قرار گیرد.

نمونه های تازه آزار جنسی در کلیسا، عملکرد پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان را نیز زیر سوال برده است.

در روز های نخست انتخاب وی به عنوان پاپ، یکی از وعده های او مبارزه با پدیده شایع آزار جنسی کودکان در کلیسا بود.

رسوایی جنسی در کلیسای کاتولیک استرالیا ماه می فیلیپ ویلسون اسقف کلیسای اَدِلاید در استرالیا به دلیل پنهان کاری درباره جنایت غیراخلاقی یکی از کشیش ها علیه کودکان، مجرم شناخته شده بود.

فیلیپ ویلسون محکوم است که جرم قابل تعقیبی که از سوی یک کشیش دیگر به نام جیمز فلتچر انجام گرفته بود را مخفی نگه داشته است.

این اسقف استرالیایی 67 ساله بالاترین مقام کلیسای کاتولیک در جهان است که تاکنون با چنین اتهامی مواجه شده و جرم وی مجازات 2 سال زندان" در پی خواهد داشت.

فلتچر کشیش استرالیایی، در سال 2004 به دلیل 9 مورد تجاوز به کودکان روانه زندان شد و در سال 2006 در زندان جان باخت.

رسوایی اخلاقی در مورد برخی کشیش های استرالیایی در سال های اخیر یکی از سوژه های اصلی رسانه های این کشور بوده است.

در یکسال اخیر چند جلسه دادگاه کاردینال جرج پل، اسقف سابق ملبورن استرالیا و خزانه دار پیشین واتیکان" در مورد جرایم مرتبط با تجاوز جنسی علیه کودکان در شهر ملبورن نیز برگزار شده است.

پل، خزانه دار واتیکان عالی ترین مقام روحانی کلیسای کاتولیک بوده که متهم به رسوایی اخلاقی در سال های اخیر شده است.

رسوایی سوء استفاده جنسی این کاردینال 76 ساله استرالیایی که از مقامات ارشد واتیکان بوده در رسانه های استرالیا وکشور های جنوب شرق آسیا بسیار خبر ساز بوده است.

این کاردینال پس از مواجه شدن با این اتهامات از مقام خود به عنوان خزانه دار واتیکان کناره گیری کرد و درعین حال تاکنون تمام اتهامات علیه خود را رد کرده است.

واکنش واتیکان به رسوایی جنسی آمار ها و روایت های تکان دهنده گزارش دادستانی پنسیلوانیا باعث شده بود تا کشیش های زیادی نسبت به رسوایی رخ داده واکنش دهند از مردم عذرخواهی کنند و حتی برخی از مقام خود استعفا بدهند.

پنج شنبه شب گذشته، در اولین واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازتکان دهنده دادستانی پنسیلوانیا درباره آزار جنسی کودکان از سوی صد ها کشیش کاتولیک این ایالت، واتیکان هم شرم و اندوه خود را در این خصوص اعلام کرد.

48ساعت پس از افشای این رسوایی، واتیکان به آن واکنش نشان داد؛ گرگ بورکه، سخنگوی واتیکان گفت: ما می توانیم احساس خود را درباره این جنایت وحشتناک با دو کلمه بیان کنیم شرم و اندوه .

واتیکان این گزارش قضات پنسیلوانیا را بسیار جدی می گیرد و به صراحت آزار جنسی کودکان را محکوم می کند.

البته این نخستین باری نیست که این اتفاق در آمریکا رخ داده است؛ سال 2002 هم گزارش منتشر شده در روزنامه بوستون گلوب از وقوع یک رسوایی جنسی توسط کلیسا در آمریکا خبر داده بود.

آن ها در گزارش خود اعلام کرده بودند که در 10 سال قبل آن 70 کشیش چندین کودک را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده اند.


کلید واژه ها: گزارش - کلیسا - سوء استفاده جنسی - پنسیلوانیا - جنسی - سوء استفاده - قربانیان - رسوایی جنسی - اطلاعات - قضایی - منتشر - اسناد - رسوایی - کودکان - کودک - نشان - هایی - پیشنهاد - بیانیه - استعفا - آمریکا - اخراج - آرشیو - قدیمی - شکایت - تجاوز - پرده - بسته - رتبه - نظام

آخرین اخبار سرویس:

سایه رسوایی جنسی بر کلیساهای کاتولیک

سایه رسوایی جنسی بر کلیساهای کاتولیک