مطالب مرتبط:
سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی
سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی
مهر ماه ، موعد کنکور ثبت جهانی جنگل هیرکانی شد
جنگل های هیرکانی به بالگرد نیاز دارد
چگونه جنگل هیرکانی از یخبندان بزرگ در امان ماند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 07:252018-08-22اجتماعي

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی


مسیر یک جاده با دشت هایی که تکه تکه زرد و سبز دیده می شوند به شوق دیدن سدی در قلب جنگل های هیرکانی یک روز خاطره انگیز را به همراه می اورد.

- شعار سال: "به فاصله اندکی از شهر بابل، مزارع برنج تا چشم کار می کند در برابر دیدگان تو قرار دارد، مزارعی که اینک حتی به تپه های متصل به جنگل کشیده شدند.

تپه های کم ارتفاع با درختانی تک تک و جدا از هم به مزارع تبدیل شدند به چشم می ایند، تپه هایی که در سالهای نه چندان دور جنگل های انبوه بودند.

مسیر 40 کیلومتری تا سد البرز از جلگه تا جنگل و کوه در پی سرسبزی جاده، طبیعت زنده و حاصلخیز به سرعت پیموده می شود و زمانی برای درنگ به حاشیه نیست که اگر دست هایی زخمی بر ان نمی زد، زییابیها دوچندان می شد.

کارگاههای نامرتبط، تعویض روغنی ها، تراشکاریها و ساختمانهای بدمنظر تا امده در کنار حاشیه جاده، هر چند خط نازییایی را بر صورت این جاده می زند اما همه این مناظر در برابر طبیعت سبز منطقه زانو می زند و در شوق دیدن سدی در عمق کوه و جنگل، نادیده گرفته می شود.

سد خاکی البرز با ارتفاع 75 متر و به طول تاج 838 متر با حجم مخزنی 150 میلیون مترمکعب در دهستان لفور سوادکوه در محل اتصال سه رودخانه کارسنگ رود، آذر رود و اسکلیم رود که جمعا در پایین دست رودخانه بابلرود را تشکیل می دهند، واقع است.

هر چند عملیات اجرایی سد البرز در سال 1374 آغاز شده بود اما 15 سال بعد یعنی در سال 89 با صرف هزینه حدود 300 میلیارد تومانی به بهره برداری رسید و بدین طریق آب 54 هزار هکتار اراضی 220 روستا و اب شرب 650 هزار نفر از جمعیت شهرهای بابل، بابلسر، قائمشهر و جویبار تامین می شود.

زییایی های سد البرز و جاده نسبتا تنگ مسیر ان که در برخی جاها شانه خاکی ندارد در کنار زییاییهای طبیعی برای هر بیننده وجد اور و خاطره انگیز است.

رودخانه بابلرود که همچون ماری پر خط وخال در مسیر به زییاییهای ان می افزاید ، اینک در ناسازگاری انسان و طبیعت در برخی مواقع جیره ابی دارد، تلخ اور است اما رنگ به رنگ شدن مسیر فرصت تمرکز نمی دهد.

پس از گذشت چند تپه و روستا اینک در جلویت کوهی نمایان می شود از کمرکش کوه با فشار به پدال گاز ماشین رد می شوید و در نوک قلعه ، تنگه ناشی از اتصال سه رودخانه و سد البرز با همه زیبابیهای طبیعت اطراف نمایان می شود.

اینک جنگل ، کوه و چند رودخانه پر اب دست به دست هم دادند تا مناظری که هرگز پیش از ان ندیده بودید را یک جا ببینید.

اینجا دیگر دست انسان کمتر توانسته تغییر ایجاد کند، جز سدی پر اب که در درون ذهن ادمی دخیل در بطن طبیعت شده و چندان ناموزون به نظر نمی رسد.

طبیعت نیز اینجا همه داشته های خود را بی منت تقدیم می کند، درختان تمشک ، آلوچه وحشی، انار ترش ، گردو و چندین میوه فصلی بوفور یافت می شود که به رایگان در اختیار مسافران است.

اسمان صاف است تا دور و دستها ردیف به ردیف درختان سبز رنگ دیده می شود که زیبایهای منطقه را دوچندان می کند و اینکه باید این طبیعت و این فرصتها را قدر بدانیم ، چراکه در پایین دست جا به جا هجوم به طبیعت دیده می شود و تکه های سیاه و زرد نشان از ویلا و ساختمان دارد.

در مسیر عبور به سد در جای جای طبیعت جنگلی وجود صدها خانه و ویلا به صورت ناموزون و تک تک که نشان از دست اندازی به طبیعت چه به صورت مجاز یا غیرمجاز است، ناراحت کننده بوده و این سوال مطرح می شود که در درون همه این خانه ها ادمها زندگی می کنند.

ماشین را در کنار یک تپه جنگلی پارک کرده و برای پرسیدن ادرسی با یک روستایی گپ و گفت وگو داشتم و او به نظر 70 سال می رسید از هجوم خوش نشینان به مناطق جنگلی و یا اراضی باغی برای خرید زمین و تبدیل به ویلا گله داشته و وضعیت موجود را نگران کننده دانسته است.

وی گفت: چراغ بسیاری از این ویلاها تنها چند روز از سال روشن می شود و هم اسراف است که زمین حاصلخیزی از بین می رود و هم اینکه کسی از ان استفاده نمی کند.

جدا از ان این روستایی سرد و گرم چشیده نگران رسوخ فرهنگ مصرفی است که هویت روستایی و کار و تلاش را از بین می برد.

سد البرز و مناطق جنگلی اطراف ان با تپه ماهورهای سبزرنگ بی اندازه زیبا است و می تواند ساعتها یا روزها برای انسانهای خسته از زندگی شهری فرصتی برای تجدید قوا باشد اما به گفته کارشناسان باید با مطالعه دقیق و ایجاد طرحهای گردشگری هم فرصت استفاده همه از این امکانات را فراهم اورد و هم مانع از تخریب طبیعت اطراف ان شد.

ایجاد چند هتل جنگلی که محیط کمتری( شاید 20 تا 30 هکتار ) را تخریب می کند بهتر است تا هزاران ویلایی که صدها میلیارد تومان برای ساخت ان هزینه می شود ، صدها هکتار جنگل را به نحوی تخریب می کند و محیط گسترش یافته بیشتری برای رسوخ فرهنگ مصرفی دارد.

خرید ملک برای سرمایه ، ساخت ویلا برای ارزش افزوده بیشتر و سرمایه گذاری بی پروا طبیعت مازندران را در هم می پیچید و اگر به سرعت نجنبیم همین اندک جنگل زییایی که باید غنیمت شمرده شود از بین می رود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به خبرنگار ایرنا گفت: متولی طرح گردشگری سدهای مازندران شرکت آب منطقه ای است و مجوز واگذاری طرح گردشگری سد البرز را انها صادر می کنند.

مهران حسنی بیان داشت : اداره کل میراث مازندران آمادگی دارد به تمامی طرح های بوم گردی که قابلیت اقتصادی داشته باشد به خصوص در مناطق زیبای اطراف سد البرز و لفور تسهیلات 6 درصدی اهدا کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت : در ارائه تسهیلات هیچ محدودیتی وجود ندارد و آن چیزی که مهم است طرح باید توجیه فنی و اقتصادی بوم گردی داشته باشد.

ابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران نیز به خبرنگار ایرنا گفت : طرح گردشگری سد البرز تهیه شده و به تصویب کارگروه گردشگری استان رسیده و تمام تلاش ما این است که بزودی با واگذاری این طرح به بخش خصوصی گام های مثبت برای جذب گردشگر صورت گیرد.

وی افزود : با اجرای طرح گردشگری در سد البرز تاسیسات اقامتی ، تفریحی ، سیاحتی و پذیرایی در محوطه سد البرز بنا می شود که مسافران و گردشگران می توانند از این امکانات استفاده کنند.

یخکشی گفت: مازندران دارای 10 سد است که در تلاش هستیم طرح گردشگری تمامی این سدها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی بیان داشت : در حال حاضر طرح گردشکری سه سد مازندران به نام های سد شهید رجایی ساری ، سد سنبل رود شیرگاه و سد برنجستانک به بخش خصوصی واگذار شد و بقیه سدها نیز به ترتیب واگذار خواهد شد.

مسیر جاده سد البرز باریک( شاید غنمیت باشد) است و برخی جاها حتی شانه خالی ندارد و به همین خاطر ترافیک و تصادف در این مسیر زیاد است.

دهیار روستای قرآن تالار بابل کنار به خبرنگار ایرنا گفت : ترافیک پایان هفته در روستای قرآن تالار و روستاهای همجوار مسیر سد البرز بسیار شدید است تا جایی که در یک مسیر 4 کیلومتری از سه راه شیردارکلا تا پل قرآن تالار 4 الی 5 ساعت ترافیک ایجاد می شود که برای بومیان این روستاها نیز بسیار آزار دهنده است.

جعفر فرهادی بیان داشت: همه ما به ظرفیت های گردشگری آگاهی داریم اما این امر نباید زندگی عادی مردم بومی را با چالش جدی روبرو کند.

وی گفت: جاده های چهار روستای شیردارکلا ، گونه کلا ، سید کلا و قرآن تالار نه تنها تعریض نشده بلکه جاده فاقد شانه خاکی است که این امر مشکل ترافیک و تردد را برای بومی ها حادتر کرده است.

فرهادی اظهار داشت: در صورت بروز مشکلاتی همچون تصادف، خرابی ماشین و یا هر حادثه دیگر برای بومیان منطقه ماشین های امداد رسان به دشواری می توانند خود را به محل حادثه برسانند و این ترافیک سنگین بسیار برای ما آزار دهنده شد.

رییس اداره راه و شهرسازی بابل در این باره گفت: طرح تعریض جاده چهار روستای بابل متصل به منطقه سد البرز سوادکوه که شاهد ترافیک سنگین هستیم نیازمند 80 میلیارد ریال اعتبار است.

حنظله تقی پور بیان داشت: تعریض جاده اصلی این چهار روستا که کوهستانی است نیاز به کار بیشتر و تملک زمین دارد که تحقق آن با اعتبارات اندک شهرستانی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال رایزنی با نمایندگان مجلس می باشیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت آنها اعتبارات ملی برای این طرح مهم را اخذ کنیم تا عملیات اجرایی آن آغاز شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی ، تاریخ انتشار 27مرداد 97، کدمطلب: 83004937، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: رودخانه - البرز - طبیعت - جنگل - خاطره انگیز - جاده - هایی - انسان - روستا - حاشیه - قائمشهر - سوادکوه - میلیارد - دهستان - جویبار - طبیعی - منطقه - تمرکز - تامین - همراه - ماشین - جمعیت - هزینه - صورت - زنده - قلعه - برنج - زانو - چگینی

آخرین اخبار سرویس:
شرایط جوی آرام و یکنواخت در خراسان جنوبی

برگزاری بیست و نهمین المپیاد ملی کامپیوتر با شرکت 6000 دانش آموز

ارائه خدمات بیمه تکمیلی به بازنشستگان ایثارگر

مشاور وزیر آموزش و پرورش در اجرای سند تحول بنیادین: «جایگاه خانواده و نقش آن در تعلیم و تربیت» در دست تهیه است/ مدارس دخترانه باید حریم داشته باشند

افتتاح ورودی دوم شمالی ترین ایستگاه خط سه متروی تهران

انتقال آب به سمنان توجیهی ندارد

هوای تهران همچنان ناسالم است

ترافیک در آزادراه های قزوین-کرج

اختتامیه همایش فرهیختگان فرهنگی نیروی انتظامی

یک هواشناس برجسته در گفت وگو با فارس: یک سامانه گرم و مرطوب از اواسط هفته آینده وارد کشور می شود/ باز هم باران می بارد

یک باستان شناس خبر داد کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری

موج جدید بارش ها از هفته آینده به جو استان وارد می شود.

واریز بسته حمایتی برای 1400 خانوار مستمری بگیر قزوین

برنامه اُنس دانش آموزان با کتاب جایگزین پیک نوروزی می شود

شورای شهر: اخذ عوارض در محدوده زوج و فرد غیرقانونی است

پیشنهاد «رضا کیانیان» برای آوردن داستان زندگی بیرانوند به کتاب های درسی

تغییرات معماری ، پشت پَرچین زمین های کشاورزی مازندران

هوای پایتخت در شرایط ناسالم است

توزیع بسته غذایی رایگان در مدارس بخش مرزی درح سربیشه

هیدروکرات ها و حفاظت محیط زیست

آغاز مسابقات فوتسال دانش آموزان مناطق سردسیری استان

تردد بیش از 2000تاکسی فرسوده در رشت

زمان پیش ثبت نام های عتبات نوروزی در البرز اعلام شد

حضور 642 نفر در مسابقات قرآن ارس

حجاب تنها با نصیحت درست نمی شود

ساخت باغ موزه دفاع مقدس یک پروژه اقتصاد مقاومتی است

لغو دهها پرواز و سرگردانی مسافران در انگلیس

تجهیز یک باب کتابخانه در قاین

پیش بینی وضع هوا در شهر های استان

یادمان باشد+ عکس

پایداری هوا تا پایان هفته جاری در آذربایجان غربی تداوم دارد

30 هزار دانش آموز البرز در جشنواره ملی کتابخوانی رقابت کردند

لبخند زمستانه برای کودکان بی سرپرست مازندران

کمک 252میلیارد ریالی پدران معنوی به ایتام آذربایجان شرقی

برف روبی 11 هزار و 622 کیلومتردر جاده های استان کرمانشاه

کاروان راهیان نور دانش آموزی

آلودگی صوتی بالاتر از حد مجاز چطور آدم را به مرز انفجار می رساند؟

قنات بلده- فردوس

راهیابی 9 اثر به مرحله دوم جایزه کتاب سال

تشییع پیکر سردار جانباز حاج حسین رجایی در کرمان

اجرای طرح نماد در مدارس اردبیل

علت مسدود شدن خط 3 مترو در نیاوران

جزییات لایحه تعیین نرخ عوارض تردد در محدوده های مرکزی تهران

تهران شبیه جوجه تیغی شده است

آشنایی با دانه کینوا یا خاویار گیاهی و خواص آن

برگزاری جشن تکلیف 700 دانش آموز دختر کنگانی

تن تن در ایران ؛ شمس العماره گردی خبرنگار بلژیکی | عکس های متفاوت تن تن در بناهای تاریخی ایران

پول طرح ترافیک کجا می رود/همه جای دنیا طرح زوج و فرد موقتی است جز ایران

اجرای محدودیت های ترافیکی پایان هفته در مازندران/کندوان روز جمعه یک طرفه می شود

وقتی دل متین ستوده می گیرد+عکس

روستای پنج هزار ساله فهرج، تاریخی در حال افول

محیط زیست و دادگستری کل آذربایجان شرقی تفاهم نامه همکاری امضا کردند

استفاده خوراکی از نمک دریاچه ارومیه به دلیل وجود املاح فلزات سنگین مقبول نیست

استخدام کارمند اپراتوری دستگاه کپی آقا در یک شرکت معتبر/تهران

برف روبی بیش از 6400 کیلومتر از راه های مواصلاتی کرمانشاه

راه اندازی تله سی یژ کامان و زرشک

استقبال زائران راهیان نور کرمانشاه از یادمان مرصاد

برف در کویر! + تصاویر

تشویق جامعه به مشارکت اجتماعی برای حفاظت از محیط زیست در سال 1398

بهبود هوای تهران در مقایسه با سال گذشته

جزییات لایحه تعیین نرخ عوارض تردد درمحدوده های مرکزی شهر

هوای تهران همچنان سالم نیست/افراد حساس بیرون نروند

دوستی عجیب انسان با کفتار خالدار آفریقایی! +فیلم

بهبود هوای تهران در مقایسه با سال گذشته

جزییات لایحه تعیین نرخ عوارض تردد درمحدوده مرکزی شهر

تهران آلوده تر می شود/وضعیت جوی آخر هفته کشور

ترافیک در آزادراه های قزوین-کرج

افتتاح دو کتابخانه دانش آموزی در روستاهای نیشابور

استخدام مدرس در آموزشگاه زبان انگلیسی ستاره - شیراز

افتتاح ورودی دوم شمالی ترین ایستگاه خط سه متروی تهران

خطری که زیر پای ایرانیان راه می رود!

کامیونی که با 15 دوربین پشت تریلرش را می بیند

آموزش تمیز کردن رینگ های آلومینیومی

اجرای طرح قرآنی بشارت در زندان نیشابور

جشن تولد حاجی بابای 110ساله

کشف سیستم آبرسانی و فاضلاب شهری دوره سلجوقی در شهر ری

شهر دوستدار کودک، معابر ایمن می خواهد

استخدام راننده ( تور و تشریفات) در یک شرکت معتبر در تهران

کودکان خیابانی قاچاقی وارد کشور می شوند؟

انباشت آلاینده ها

تجلیل از 47 خانواده شهید دانش آموز در چهل سالگی انقلاب/تکریم از خانواده شهدا در چله انقلاب به نحو احسن انجام شود

بازسازی مسجد جامع ساری با سرعت ادامه دارد

طرح ساعتی با محیط بان در مدارس قرچک آغاز شد

سیمان نهاوند، واحد« صنعت سبز » منتخب کشور شد

هوا آلوده تر می شود/ آغاز بارندگی از یکشنبه

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده ها در 3 بهمن 97

آلودگی صوتی بالاتر از حد مجاز چطور آدم را به مرز انفجار می رساند؟

نفرات برتر مسابقه عکس آدم برفی در سردشت معرفی شدند

فارس من|مرمت ابنیه تاریخی در انتظار تخصیص اعتبار/ تاراج گنجینه های مطالعاتی در حفاری های غیرمجاز

چتر آلودگی بر سر تبریز

مدیریت مصرف آب با کمک دانش آموزان فرهنگ سازی شود

افتتاح ورودی دوم شمالی ترین ایستگاه خط سه متروی تهران

کلاه گشادی که سر کنکوری ها می رود

افتتاح ورودی دوم شمالی ترین ایستگاه خط سه متروی تهران

کتابخانه بنیاد ایران شناسی؛ یکی از کتابخانه های تخصصی آذربایجان غربی

جابجایی دانش آموزان با ماشین های قاچاق سوخت

کشف اشیاء و سفال لعابدار دوره سلجوقی در شهر ری

بگذاریم «بلاغی» نفس بکشد

رهاسازی یک بهله شاه بوف در پارک ملی کرخه

هوای تهران همچنان ناسالم است

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی