مطالب مرتبط:
سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی
سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی
مهر ماه ، موعد کنکور ثبت جهانی جنگل هیرکانی شد
جنگل های هیرکانی به بالگرد نیاز دارد
چگونه جنگل هیرکانی از یخبندان بزرگ در امان ماند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 08:252018-08-22اجتماعي

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی


مسیر یک جاده با دشت هایی که تکه تکه زرد و سبز دیده می شوند به شوق دیدن سدی در قلب جنگل های هیرکانی یک روز خاطره انگیز را به همراه می اورد.

- شعار سال: "به فاصله اندکی از شهر بابل، مزارع برنج تا چشم کار می کند در برابر دیدگان تو قرار دارد، مزارعی که اینک حتی به تپه های متصل به جنگل کشیده شدند.

تپه های کم ارتفاع با درختانی تک تک و جدا از هم به مزارع تبدیل شدند به چشم می ایند، تپه هایی که در سالهای نه چندان دور جنگل های انبوه بودند.

مسیر 40 کیلومتری تا سد البرز از جلگه تا جنگل و کوه در پی سرسبزی جاده، طبیعت زنده و حاصلخیز به سرعت پیموده می شود و زمانی برای درنگ به حاشیه نیست که اگر دست هایی زخمی بر ان نمی زد، زییابیها دوچندان می شد.

کارگاههای نامرتبط، تعویض روغنی ها، تراشکاریها و ساختمانهای بدمنظر تا امده در کنار حاشیه جاده، هر چند خط نازییایی را بر صورت این جاده می زند اما همه این مناظر در برابر طبیعت سبز منطقه زانو می زند و در شوق دیدن سدی در عمق کوه و جنگل، نادیده گرفته می شود.

سد خاکی البرز با ارتفاع 75 متر و به طول تاج 838 متر با حجم مخزنی 150 میلیون مترمکعب در دهستان لفور سوادکوه در محل اتصال سه رودخانه کارسنگ رود، آذر رود و اسکلیم رود که جمعا در پایین دست رودخانه بابلرود را تشکیل می دهند، واقع است.

هر چند عملیات اجرایی سد البرز در سال 1374 آغاز شده بود اما 15 سال بعد یعنی در سال 89 با صرف هزینه حدود 300 میلیارد تومانی به بهره برداری رسید و بدین طریق آب 54 هزار هکتار اراضی 220 روستا و اب شرب 650 هزار نفر از جمعیت شهرهای بابل، بابلسر، قائمشهر و جویبار تامین می شود.

زییایی های سد البرز و جاده نسبتا تنگ مسیر ان که در برخی جاها شانه خاکی ندارد در کنار زییاییهای طبیعی برای هر بیننده وجد اور و خاطره انگیز است.

رودخانه بابلرود که همچون ماری پر خط وخال در مسیر به زییاییهای ان می افزاید ، اینک در ناسازگاری انسان و طبیعت در برخی مواقع جیره ابی دارد، تلخ اور است اما رنگ به رنگ شدن مسیر فرصت تمرکز نمی دهد.

پس از گذشت چند تپه و روستا اینک در جلویت کوهی نمایان می شود از کمرکش کوه با فشار به پدال گاز ماشین رد می شوید و در نوک قلعه ، تنگه ناشی از اتصال سه رودخانه و سد البرز با همه زیبابیهای طبیعت اطراف نمایان می شود.

اینک جنگل ، کوه و چند رودخانه پر اب دست به دست هم دادند تا مناظری که هرگز پیش از ان ندیده بودید را یک جا ببینید.

اینجا دیگر دست انسان کمتر توانسته تغییر ایجاد کند، جز سدی پر اب که در درون ذهن ادمی دخیل در بطن طبیعت شده و چندان ناموزون به نظر نمی رسد.

طبیعت نیز اینجا همه داشته های خود را بی منت تقدیم می کند، درختان تمشک ، آلوچه وحشی، انار ترش ، گردو و چندین میوه فصلی بوفور یافت می شود که به رایگان در اختیار مسافران است.

اسمان صاف است تا دور و دستها ردیف به ردیف درختان سبز رنگ دیده می شود که زیبایهای منطقه را دوچندان می کند و اینکه باید این طبیعت و این فرصتها را قدر بدانیم ، چراکه در پایین دست جا به جا هجوم به طبیعت دیده می شود و تکه های سیاه و زرد نشان از ویلا و ساختمان دارد.

در مسیر عبور به سد در جای جای طبیعت جنگلی وجود صدها خانه و ویلا به صورت ناموزون و تک تک که نشان از دست اندازی به طبیعت چه به صورت مجاز یا غیرمجاز است، ناراحت کننده بوده و این سوال مطرح می شود که در درون همه این خانه ها ادمها زندگی می کنند.

ماشین را در کنار یک تپه جنگلی پارک کرده و برای پرسیدن ادرسی با یک روستایی گپ و گفت وگو داشتم و او به نظر 70 سال می رسید از هجوم خوش نشینان به مناطق جنگلی و یا اراضی باغی برای خرید زمین و تبدیل به ویلا گله داشته و وضعیت موجود را نگران کننده دانسته است.

وی گفت: چراغ بسیاری از این ویلاها تنها چند روز از سال روشن می شود و هم اسراف است که زمین حاصلخیزی از بین می رود و هم اینکه کسی از ان استفاده نمی کند.

جدا از ان این روستایی سرد و گرم چشیده نگران رسوخ فرهنگ مصرفی است که هویت روستایی و کار و تلاش را از بین می برد.

سد البرز و مناطق جنگلی اطراف ان با تپه ماهورهای سبزرنگ بی اندازه زیبا است و می تواند ساعتها یا روزها برای انسانهای خسته از زندگی شهری فرصتی برای تجدید قوا باشد اما به گفته کارشناسان باید با مطالعه دقیق و ایجاد طرحهای گردشگری هم فرصت استفاده همه از این امکانات را فراهم اورد و هم مانع از تخریب طبیعت اطراف ان شد.

ایجاد چند هتل جنگلی که محیط کمتری( شاید 20 تا 30 هکتار ) را تخریب می کند بهتر است تا هزاران ویلایی که صدها میلیارد تومان برای ساخت ان هزینه می شود ، صدها هکتار جنگل را به نحوی تخریب می کند و محیط گسترش یافته بیشتری برای رسوخ فرهنگ مصرفی دارد.

خرید ملک برای سرمایه ، ساخت ویلا برای ارزش افزوده بیشتر و سرمایه گذاری بی پروا طبیعت مازندران را در هم می پیچید و اگر به سرعت نجنبیم همین اندک جنگل زییایی که باید غنیمت شمرده شود از بین می رود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران به خبرنگار ایرنا گفت: متولی طرح گردشگری سدهای مازندران شرکت آب منطقه ای است و مجوز واگذاری طرح گردشگری سد البرز را انها صادر می کنند.

مهران حسنی بیان داشت : اداره کل میراث مازندران آمادگی دارد به تمامی طرح های بوم گردی که قابلیت اقتصادی داشته باشد به خصوص در مناطق زیبای اطراف سد البرز و لفور تسهیلات 6 درصدی اهدا کند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت : در ارائه تسهیلات هیچ محدودیتی وجود ندارد و آن چیزی که مهم است طرح باید توجیه فنی و اقتصادی بوم گردی داشته باشد.

ابراهیم یخکشی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران نیز به خبرنگار ایرنا گفت : طرح گردشگری سد البرز تهیه شده و به تصویب کارگروه گردشگری استان رسیده و تمام تلاش ما این است که بزودی با واگذاری این طرح به بخش خصوصی گام های مثبت برای جذب گردشگر صورت گیرد.

وی افزود : با اجرای طرح گردشگری در سد البرز تاسیسات اقامتی ، تفریحی ، سیاحتی و پذیرایی در محوطه سد البرز بنا می شود که مسافران و گردشگران می توانند از این امکانات استفاده کنند.

یخکشی گفت: مازندران دارای 10 سد است که در تلاش هستیم طرح گردشگری تمامی این سدها را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

وی بیان داشت : در حال حاضر طرح گردشکری سه سد مازندران به نام های سد شهید رجایی ساری ، سد سنبل رود شیرگاه و سد برنجستانک به بخش خصوصی واگذار شد و بقیه سدها نیز به ترتیب واگذار خواهد شد.

مسیر جاده سد البرز باریک( شاید غنمیت باشد) است و برخی جاها حتی شانه خالی ندارد و به همین خاطر ترافیک و تصادف در این مسیر زیاد است.

دهیار روستای قرآن تالار بابل کنار به خبرنگار ایرنا گفت : ترافیک پایان هفته در روستای قرآن تالار و روستاهای همجوار مسیر سد البرز بسیار شدید است تا جایی که در یک مسیر 4 کیلومتری از سه راه شیردارکلا تا پل قرآن تالار 4 الی 5 ساعت ترافیک ایجاد می شود که برای بومیان این روستاها نیز بسیار آزار دهنده است.

جعفر فرهادی بیان داشت: همه ما به ظرفیت های گردشگری آگاهی داریم اما این امر نباید زندگی عادی مردم بومی را با چالش جدی روبرو کند.

وی گفت: جاده های چهار روستای شیردارکلا ، گونه کلا ، سید کلا و قرآن تالار نه تنها تعریض نشده بلکه جاده فاقد شانه خاکی است که این امر مشکل ترافیک و تردد را برای بومی ها حادتر کرده است.

فرهادی اظهار داشت: در صورت بروز مشکلاتی همچون تصادف، خرابی ماشین و یا هر حادثه دیگر برای بومیان منطقه ماشین های امداد رسان به دشواری می توانند خود را به محل حادثه برسانند و این ترافیک سنگین بسیار برای ما آزار دهنده شد.

رییس اداره راه و شهرسازی بابل در این باره گفت: طرح تعریض جاده چهار روستای بابل متصل به منطقه سد البرز سوادکوه که شاهد ترافیک سنگین هستیم نیازمند 80 میلیارد ریال اعتبار است.

حنظله تقی پور بیان داشت: تعریض جاده اصلی این چهار روستا که کوهستانی است نیاز به کار بیشتر و تملک زمین دارد که تحقق آن با اعتبارات اندک شهرستانی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال رایزنی با نمایندگان مجلس می باشیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت آنها اعتبارات ملی برای این طرح مهم را اخذ کنیم تا عملیات اجرایی آن آغاز شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری جمهوری اسلامی ، تاریخ انتشار 27مرداد 97، کدمطلب: 83004937، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: رودخانه - البرز - طبیعت - جنگل - خاطره انگیز - جاده - هایی - انسان - روستا - حاشیه - قائمشهر - سوادکوه - میلیارد - دهستان - جویبار - طبیعی - منطقه - تمرکز - تامین - همراه - ماشین - جمعیت - هزینه - صورت - زنده - قلعه - برنج - زانو - چگینی

آخرین اخبار سرویس:
کلاس اولی ها به مدرسه رفتند

تصمیم عجیب مسئولان همزمان با آغاز مهر؛ حذف پایه دهم دبیرستانی دخترانه

​کنسولگری موقت عراق در خراسان جنوبی راه اندازی می شود

اعتبار مناسب سازی محیط ادارات گناوه برآورد شود

بیش از 29 هزار کلاس اولی در همدان به مدرسه رفتند

هزینه صدور کارت ملی المثنی چقدر است ؟

به کودکتان شکلات جایزه ندهید

پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که همه را تحت تاثیر قرار می دهند +تصاویر

کیهان، این بار علیه کتب درسی بچه ها

آیا ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد از اول مهر تغییر می کند؟

شناسایی دوره های مس و سنگ قدیم در قروه

جانی دوباره در خانه بی پناهان

بکارگیری 600 تا 700 سرباز معلم در مدارس عشایری

44 هزار شکوفه مازندرانی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند

حال و هوای روز ثبت نام دانشجویان جدید‎الورود دانشگاه تبریز

حق کشی پرسنل اداری

حال مساعد «ارس»/ ام.آر.آی انجام شد

کلاس های نوآموزان در درمیان متفاوت رنگ آمیزی شد

عملیات برداشت شن و ماسه در روستای باورس

جشن شکوفه ها برای 15 هزار دانش آموز کلاس اولی

تمهیدات ترافیکی و انتظامی پلیس در آستانه بازگشایی مدارس

میانگین تراز صوت در ایام عزاداری تا 2 دسی بل افزایش یافت

اجرای طرح تفکیک در مبدأ پسماند خشک در هیئت های مذهبی منطقه شش

مراجعه 4000 شهروند تهرانی به مراکز اهدای خون در تاسوعا و عاشورای حسینی

آمادگی متروی تهران برای مهرماه

بازگشایی مدارس در «سرپل ذهاب»/ گزارش تصویری

زنان زباله گرد در دایره سرگردانی

واقعه کربلا یک حادثه نیست، بلکه تفکیک دو تفکّر است

بیشترین جمعیت حیات وحش کشور در اصفهان است

کاهش دمای هوا در لرستان

همایش رهروان زینبی (س) در 317 امامزاده و بقعه متبرکه برگزار می شود

هوای پایتخت سالم است

امروز 13 استان در خطر وقوع «سیلاب ناگهانی»

طرح ترافیکی و انتظامی پلیس ویژه بازگشایی مدارس اجرا می شود

پایه اول ابتدایی در خراسان رضوی 2.59 درصد رشد داشته است

44 هزار شکوفه مازندرانی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند

جشن شکوفه ها با 700 دانش آموز در فیروزکوه برپا شد

جشن ورود به مدرسه یکهزار کلاس اولی در سلسله برگزار شد

ایران مهارت گامی برای کاهش سن نیروهای ماهر جامعه است

45 هزار کلاس اولی در جشن شکوفه های البرز شرکت کردند

فرهنگسازی موجب کاهش تصادفات در راههای گیلان شده است

بیش از 4100 نوآموز مهابادی سال تحصیلی جدید خود را آغاز کردند

امواج ناپایدار بارشی از امروز شنبه وارد منطقه می شود

بیش از هفت هزار کلاس اولی خاش راهی مدرسه شدند

اهدای بسته نوشت افزار به دانش اموزان بی بضاعت زرند

پلیس راهنمایی و رانندگی شرایط سرویس مدارس را اعلام کرد

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع سیلاب در 13 استان

هیچ معلمی اجازه ورود به این مدرسه را ندارد

رییس مرکز کنترل ترافیک راهور ناجا در گفت وگو با فارس: یک طرفه شدن هراز و چالوس در برنامه پلیس راه قرار دارد

ترافیک مسیر خروجی جاده های مازندران سنگین است

جشن شکوفه ها با 700 دانش آموز در فیروزکوه برپا شد

جشن ورود به مدرسه یکهزار کلاس اولی در سلسله برگزار شد

نفس های پریشان به شماره افتاد

حرکت نمادین کاروان اسرای کربلا در روداب قلعه نوی

32 هزار دانش آموز کلاس اولی راهی کلاس های درس شدند

مدرسه اولین گام برای پیشرفت یک فرد است

مرز شلمچه باز است/مراقبت ها تشدید شده است

مادر شهیدان «سیدکاظمی» به فرزندانش پیوست

45 هزار کلاس اولی در جشن شکوفه های البرز شرکت کردند

بیش از 4100 نوآموز مهابادی سال تحصیلی جدید خود را آغاز کردند

امواج ناپایدار بارشی از امروز /شنبه/ وارد منطقه می شود

بیش از هفت هزار کلاس اولی خاش راهی مدرسه شدند

فصل گردشگری دریاچه گهر به اتمام رسید

حرکت کاروان اسرای کربلا در شهر روداب

ورود بیش از 40 هزار کلاس اولی امسال به مدارس هرمزگان

زنگ شکوفه ها امروزدرمدارس کرمانشاه به صدا در آمد

استخدام مربی

تمهیدات آتش نشانی تهران برای آغاز سال تحصیلی/ حضور آتش نشانان در مدارس

بنزن تهران، 3.5 برابر استانداردهای جهانی است

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه تهران-کرج

پوشش پیش دبستانی درخوزستان امسال از چهارسالگی انجام می شود

آسمان استان تهران ابری همراه با رعد و برق خواهد بود

کلاس اولی های سرپل ذهاب و قصرشیرین راهی مدارس شدند

باد شدید وگرد وغباربرای البرز پیش بینی شد

زنگ شکوفه ها در خوزستان نواخته شد

سامانه سماح تنها راه تشرف قانونی به عتبات در اربعین است

5 راس گوسفند در راز و جرگلان طعمه گرگ شدند

کلاس اولی های آبادان و خرمشهر راهی مدرسه شدند

هوای همدان سرد می شود

باز آمد بوی ماه مهر

شام غریبان...

روز بدون خوردو، فرصتی برای کاهش آلودگی هوا

باد شدید وگرد وغباربرای البرز پیش بینی شد

راهکارهای طلایی برای آماده کردن فرزند کلاس اولی خود

بناهای میراثی شمال اصفهان، در آستانه حذف از تاریخ

تغییر ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد از اول مهر؟

میانگین تراز صوت در ایام عزاداری تا 2 دسی بل افزایش یافت

تلفیق ادبیات و میراث فرهنگی لازمه هویت سازی است

گزارش تصویری: عزاداری برادران اهل سنت در روستای شامیلرزان

جشن آغاز سال تحصیلی در اهواز

برگزاری جشن شکوفه ها برای 27 هزار کلاس اولی کردستانی

اول مهر دانش آموزان مدارس ثلاث باباجانی غایبند (گزارش از آغاز سال تحصیلی در مدارس مناطق زلزله زده)

مدیر کل انتقال خون استان تهران اعلام کرد مراجعه 4 هزار نفر به مراکز اهدای خون در تاسوعا و عاشورای حسینی

کلاس اولی های سرپل ذهاب و قصرشیرین راهی مدارس شدند

سامانه سماح تنها راه تشرف قانونی به عتبات در اربعین است

هشدار سازمان هواشناسی درخصوص سیل

آسمان زنجان صاف همراه با بارش پراکنده

اهدای 250 بسته آموزشی بین دانش آموزان نیازمندِ گچساران

آیا ساعت طرح ترافیک و زوج و فرد تغییر می کند؟

5 راس گوسفند در راز و جرگلان طعمه گرگ شدند

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی

سد البرز نگینی در قلب جنگل های هیرکانی