مطالب مرتبط:
سوال نمایندگان از وزیر خارجه درباره سهم ایران از دریای خزر تقدیم هیات رییسه شد
آیا سهم ایران در دریای خزر کم شد؟
سهم 50 درصدی ایران از دریای خزر/ چه کشورهایی حق حضور در خزر را خواهند داشت؟
حق ایران از دریای خزر چه قدر است؟
سهم ایران از دریای خزر چقدر است؟/ هرمیداس باوند: 20 درصد می خواهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 05:352018-08-22سياسي

چقدر از دریای خزر متعلق به ایران است؟


کافی است آنهایی که ادعا می کنند 50 درصد از آب های دریای خزر برای ما است، نقشه را ببینند،حتی در کتاب های جغرافیایی که نگاه می کنیم، دریای خزر به صورت کامل نیست.

- به نقل از نامه نیوز گفت و گو برای رسیدن به یک توافق جامع بین کشورهای ساحلی دریای خزر بیش از بیست سال است که ادامه داشته و هنوز نتیجه مشخصی در این باره در مورد مسائل اصلی و کلیدی به دست نیامده است.

پنج کشور ساحلی دریای خزر پس از سالها بحث در این مورد به کنوانسیونی دست پیدا کردند تا برخی مسائل توافق شده را محوری برای گفت و گوهای بعدی قرار دهند.

اما این کنوانسیون باعث شکل گیری بحثهای رسانه ای بسیاری در مورد چند و چون این موضوع شد.

اصل ماجرا چیست و چه روندی تا به حال طی شده است؟در این باره با بهرام امیر احمدیان کارشناس مسائل قفقاز و آسیای میانه به گفت وگو نشستیم که مشروح آن را از نظر می گذرانید:آیا ما در گذشته حق پنجاه درصدی از خزر داشتیم؟این که آنهایی که ادعا می کنند 50 درصد از آب های دریای خزر برای ما است، کافی است نقشه را ببینند.

ما حتی در کتاب های جغرافیایی که نگاه می کنیم، دریای خزر به صورت کامل نیست.

چرا؟ چون بالاتر از مرزهای شمالی ایران ما دیگر کاری به آن سرزمین ها نداریم و برای ما نیست و اصلا نمی خواهیم یاد بگیریم.

نقشه ایران را می کشیم، در آن جا که نقشه ایران را می کشیم، دریای خزر محدود می شود و چون یک گودی است در شمال ایران بین گوش گربه و دریای خزر، آن وقت یک مقداری این دریا می رود بالا، ولی اگر ما در ساحل دریای خزر قدم بزنیم، در سمت غرب و جنوب غربی برویم به سمت کوه های تالش و ادامه دهیم دریای خزر را، می رسیم به نقطه آستارا.

آیا ما می توانیم از آستارا بالاتر برویم؟ما از نقطه آستارا نمی توانیم بالاتر برویم.

هنوز دریا ادامه دارد.

یعنی اگر ما بخواهیم ادامه دهیم، شاید به اندازه 90 برابر این که ما الان داریم، باید برویم بالا.

آیا به ما اجازه می دهند برویم بدون ویزا؟ نمی توانیم برویم، پس حقوق آن ها است.

آیا ما می توانیم از آستارا رد شویم و برویم به سمت شمال و برویم با آب ها کار داشته باشیم؟ آن آب برای کسی دیگر است، ساحلش برای کسی دیگر است.

اینهایی که ادعا می کنند 50 درصد آب برای ما است، یک نقشه بگذارند جلویشان و این نقشه دریای خزر را نصف کنند.

طولی که نمی توانند نصف کنند، عرضی، از عرض دریای خزر نصف کنند و ببینند 50 درصد که در جنوب است، شامل چیست؟ شامل بخش جمهوری اسلامی ایران است، بعد شامل جمهوری آذربایجان است در غرب و جمهوری ترکمنستان در شرق.

ما باید در این صورت که دریا مال ما شد، به این دو جمهوری بگوییم شما اصلا از آب سهمی ندارید.

بنابراین این ها که می خواهند بیایند به سمت آب، مرز ما است و به طور مثال که 50 درصد دست ما است.

ما باید آن جا مرزبانی داشته باشیم، اجازه ندهیم این ها بیایند به دریا و ماهی گیری کنند؛ مگر به اذن ما، مگر با ویزایی که از ما می گیرند.

باید آن جا آب های سرزمینی ایران باشد.

آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ در کجای دنیا این اتفاق افتاده که یک کشوری در ساحل مقابلش نتواند از آب استفاده کند؟مثالی که می توانم بزنم، بین ایران و عثمانی بوده در شط العرب.

این مرز را طوری تعریف کرده بودند که وقتی ایران خاکش تمام می شود و به شط العرب می رسد، مرز تمام است و ایران حق استفاده از آب را ندارد.

بنابراین ایران راجع به این کلی دوندگی کرده تا قرارداد 1975 امضا شده که خط مرزی بین ایران و عراق تالوگ است، خط تالوگ است.

می گفتند عراق که به آب دسترسی ندارد، این را بدهیم به او.

ایران می گفته دلیل نمی شود، این آب ها مشترک است.

ما درست است در جنوب دو هزار کیلومتر خط ساحلی داریم؛ خلیج فارس و دریای عمان، ولی این دلیل نمی شود که از آب های خودمان در این جا استفاده نکنیم.

آن وقت ما به نقطه مقابل که می رسیم، در دریای خزر می گوییم آذربایجان و ترکمنستان حق استفاده از آب را ندارند، چون 50 درصد برای ما است.

چه کسی گفته 50 درصد؟ هیچ مستند حقوقی ندارد.

بله، از نظر احساسی ما می توانیم بگوییم آسیای مرکزی، قفقاز و شبه قاره و همه این ها جزء فرهنگ ایران و برای ما است، ولی الان حقوق بین الملل چه می گوید؟ ما تایید کردیم وقتی که جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکمنستان و دیگر کشورهای بازمانده از اتحاد شوروی در سازمان ملل وقتی شناسایی خواستند،ما در مجمع عمومی سازمان ملل به آن ها رأی دادیم و به رسمیت شناختیم حاکمیت آن ها را.

حاکمیت آن ها شامل مرزهای آبی هم می شود، بخشی از دریای خزر هم خواهد شد.

بنابراین آن کسانی که سهم قائل شدند، تا پیش از تعیین خط مبدأ و در حقیقت سهمی که از دریا می خواهیم بگیریم، یعنی در حقیقت بعد از خط مبدأ باید تقسیم کنیم.

بر چه اساسی؟ یک اصول بین الملل است که چگونه ما آب ها را می توانیم تقسیم کنیم؟ بعد از این که معین شد بستر و زیر بستر و تهدید حدود، آن وقت تهدید حدود که تمام شد، تازه ما می توانیم حدود را اندازه بگیریم و بگوییم ما چند درصد سهم می بریم.

نمی توانیم پیش از تهدید حدود، یعنی از خط مبدأ به سمت دریا و حدودی که معین کردیم بر اساس رویه های موجود حقوق بین الملل دریاها، آن وقت است که ما می توانیم بگوییم سهم ما چقدر شده است.

الان بنشینیم و بگوییم سهم ما 20 درصد است، سهم ما 30 درصد است، شاید بیشتر شود، پس اجازه دهید ما تعیین حدود کنیم.

ولی یک عده برمی گردند به خط خلیج حسنقلی به آستارا که حتی اسم این را هم اشتباه می گویند، این حسینقلی نیست.

حتی من در مطبوعات دیدم که نوشته اند حسینقلی خان.

اسم آن محل خلیج حسنقلی است.

در خلیج حسنقلی خط مرزی ما تمام می شود، نقطه مرزی ما تمام می شود و ترکمنستان شروع می شود.

در دوره شوروی از این نقطه یک خط راست کشیده بودند به آستارا.

اسم این بود خط آستارا حسنقلی.

چرا کشیده بودند؟ خط صاف کشیده بودند، در صورتی که آب های ایران و کشورهای دیگر را تقسیم کنند، خط مستقیم نیست، چون آن خط تبعیت می کند از شکل ساحل، از شکل ساحلی که باید خطوطی به نقاطی رأس شود که ترسیم شود.

مثلا ممکن است پله ای باشد.

در آن موقع گفتند که کشتی های ایران از آن جا رد نشود، ولی چون کشتی به صورت مارپیچ نمی تواند حرکت کند و صاف می رود، هواپیما چون به خط مستقیم می تواند حرکت کند، بنابراین باید یک خطی می کشیدند.

هرچند که ایران در دوره قبل از ایران و جمهوری اسلامی ایران این خط را به رسمیت نشناختند و اگرچه در قبل از ایران در حکومت شاهنشاهی هم این را به رسمیت نشناخته بودند، ولی اعلام هم نکرده بودند که نمی پذیریم، چون آن قدرت را نداشتند.

جمهوری اسلامی ایران گفته ما اصلا این خط را نمی شناسیم، به این خط یک خط موهوم می گویند.

بنابراین این را هم مطرح می کنند، ما حالا بر اساس آن چیزی که نوشته شده، باید خط مبدأ را به توافق برسیم.

نوشته اند که از پایین ترین نقطه جزری که در منهای 28 متر است، راجع به این اختلاف است.

می گویند ممکن است 27 متر بهتر باشد یا هر چیز دیگر.

می گویند چون دریای خزر سطحش از دریاهای آزاد 28 متر پایین تر است، بنابراین خط مبدأ بر این استوار است و باید از این تبعیت کند.

بعد که خط مبدأ را تعیین کردند، تهدید حدود می شود، یعنی مرزهای دریایی ما مشخص می شود، ولی بر اساس کنوانسیون گفته شده 15 مایل دریایی آب های سرزمینی ما یا هر کشور دیگر است، بعد مترتب بر آن چیزی که گفته شده است.

15 مایل برای هر پنج کشور مشخص است؟ یعنی همه آن ها 15 مایل؟بله، کنوانسیون نوشته 15 مایل دریایی.

بنابراین مادامی که این کنوانسیون مورد ایراد است، کشورها می توانند استدلال های عقلی و منطقی و حقوقی شان را مطرح کنند ، در آن جا گنجانده شده است.

هر نوع مسائلی که می خواهد اضافه شود یا بر این کنوانسیون ایراداتی وارد است، می توانند کشورها آن را مطرح کنند و آن را بررسی کنند و در حقیقت پروتکل های الحاقی برایش بیاورند و در پروتکل های الحاقی مسئله را مطرح کنند، مسئله بسته نشده هنوز.

در حالی که ما می دانیم کنوانسیون محیط زیست دریای خزر معروف به کنوانسیون تهران توسط پارلمان های کشورها هم تدوین شده است.

این خیلی مهم تر از هر چیز دیگر است، چون اگر این دریا آلوده شود ، اگر مسائل و مشکلات محیط زیستی بیاورد، در آن جا پستانداران دریایی است، در آن جا ماهیان و آبزیان و اقلیم هر چیزی که است، خیلی مهم است برای ما و آسیب پذیر است، چون در آن جا دارند فعالیت های استخراج نفت انجام می دهند، چون گردش آب هم از شمال به جنوب است، ایران را می تواند تحت تاثیر قرار دهد، کما این که از قبل هم انجام داده، ما باید به این مسائل بپردازیم.

محیط زیست، اقتصاد، شیلات، حمل و نقل دریایی، خطوط لوله و این مسائل فراموش شده و همه پرداخته اند به این که سهم ما چقدر است؟ سهم ما چقدر است، بستگی به شکل ساحل ما دارد.

بدون شکل ساحل که نمی شود در نظر گرفتن آن و به کار بردن رویه های موجود که نمی شود چیزی تعیین کرد.

اختلافات در حال حاضر چگونه است؛ قزاقستان و ترکمنستان بیشتر می گویند سهم هر کس بر اساس متراژ ساحل اندازه گرفته شود و آن تهدید حدود بر اساس محدوده ساحلش باشد، آنطوری اندازه گیری شود و ایران و روس ها روشهای دیگری را پیش می کشند.

این اختلافات به کجا رسیده است؟در بین کشورهای ساحلی دو به دو مثل روسیه و قزاقستان و روسیه و آذربایجان و آذربایجان و قزاقستان؛ یک مذاکراتی صورت گرفته است.

ما هم باید همین که در وزارت خارجه هم روی این تاکید می شود، ما هم باید مسائل خودمان را با آذربایجان که هم مرز هستیم و با جمهوری ترکمنستان مسائل خودمان را حل کنیم.

جمهوری آذربایجان خیلی نرمش نشان داده و همکاری های خوبی با ما دارد.

روابط ما خیلی بهتر شده با جمهوری آذربایجان، به ویژه در جاهایی که مشترک بوده و ذخایر مشترک بوده، قرار شده که مشترک بهره برداری شود.

ما باید در این موضوع به شکل تعاملی رفتار کنیم؛ همسایه را که نمی توانیم از بین ببریم، نمی توانیم آن ها را هم به زور وادار کنیم.

ما باید یک راه منطقی پیدا کنیم و با این همسایگانمان کنار بیاییم و مسائل خودمان را با مذاکره حل کنیم.

همینطوری که این مذاکره ای که بعد از 22 سال به بار نشسته و این کنوانسیون را امضا کردیم، آن جا هم ما می توانیم.

آن مسئله که از کجا شروع کنیم و برویم جلو، خط مبدأ هنوز کاملا تصویب نشده؛ نوشته شده در این جا خط مبدأ را بعدا تعیین خواهند کرد و برای تهدید حدود، اول خط مبدأ لازم است.

مثلا یک جزایری است در دریای خزر، خط مبدأ از کجا باید باشد؟ این مورد مذاکره آینده است که خط مبدأ را راجع به این کار کنند، بعد دوباره یک کنوانسیونی در تعیین خط مبدأ و تهدید حدود انجام خواهد شد، ولی فعلا راجع به این صحبت نشده است.

با چه روشی اگر این خط مبدأ اندازه شود، درصد ایران بین حدود 11 درصد، 16 درصد تا 19-18 درصد به دست می آید؟ این ها روش تقسیم بندی شان به چه شکل است که این عددها به دست می آید و ما بر چه اساسی می گوییم باید ما 20 درصد داشته باشیم؟ این ها روش شکل دادنش چگونه است؟یک مسئله خیلی پیچیده و ریاضی است که خط مبدأ را چگونه انتخاب می کنند.

این بحثش خیلی بحث فنی است.

روی عمق هم تاثیر دارد؟همان که عرض کردم، چون خط مبدأ باید از پایین ترین نقطه ای که آب می رود و خشکی نمایان می شود تا آن حدی که آب پایین می رود؛ مثل می گویند جزر.

چون دریای خزر دریای بسته ای است، جزر و مدش خیلی شدید نیست.

آن نقطه ای که آب دریا پایین می رود، آن نقطه، از نقطه مبدأ شروع می شود، ولی این نقاط ممکن است با همدیگر قوس داشته باشد.

بنابراین باید بحث شود که یک خط مبدأ مستقیم بین کدام خط به خط بکشند، کدام نقطه به کدام نقطه که یک فرمول پیچیده ای دارد در حقوق دریاها و بر اساس آن است.

بعضی ها هم مطرح می کنند و می گویند خط مبدأ را ما شروع کنیم از همان خط حسنقلی آستارا را به هم وصل کنیم، این جا بشود خط مبدأ ما، ولی پایین این خط خیلی از سطح دریا قرار می گیرد و انقدری نیست که بشود آن را به عنوان خلیج تعریف کرد، چون خلیج خط مبدأش از دو نقطه بالای آن قلمرو است، شروع می شود.

ولی در این جا هم بحث است؛ خیلی ها عقیده دارند که ما می توانیم این خط را؛ یک چیزی که ما در دریای خزر می توانیم عنوان کنیم و در بعضی از این تقسیمات هم مطرح شده، خط انصاف است.

یعنی بگوییم ما ساحلمان مقعر است، گود است، بنابراین در بدترین نوع تقسیم دریا، برای کشورهایی است که گود هستند.

بهترین شرایط برای کشورهایی است که برجستگی دارند.

هر سه تا کشور آذربایجان، ارمنستان و قزاقستان ساحلشان خوب است و سهم بیشتری می برند.

شبه جزیره آبشاران در باکو آمده و رفته در دریا، این برایش مثبت است.

حالا ما می توانیم ادعا کنیم چون در درازای تاریخ، سیطره ما در دریا بیش از همه بوده، هنوز ما صحبت می کنیم که در سال 1724 پترو کبیر آمده داغستان را از ایران گرفته و جنگ و دعوا آن جا و آن جا برای ما بوده و به ایران تعلق داشته، بنابراین از لحاظ تاریخی چون ما موضوعیت داشتیم، می توانیم ادعا کنیم به ما انصاف دهید، با ما با انصاف برخورد کنید.

این که این فرمول ما را محدود می کند، شما نباید به این بسنده کنید.

چون ما کشور قدیمی هستیم، تنها کشور کهن در ساحل دریای خزر هستیم، آن موقع که آن ها کشور نبودند، ما امپراتوری بودیم، بنابراین حق ما بیشتر از این است.

می توانیم این را بقبولانیم.

دارند صحبت می کنند، اگر هم موافقت نکردند، ما زور نمی توانیم بگوییم.

حق انصاف بستگی به حُسن نیت طرفین دارد.

در هر حال برای رفع اختلافات لازم است زبان مذاکره به کار ببریم، با زور هیچ چیز درست نمی شود.

ما اگر بخواهیم زور کنیم، نتیجه ای نخواهد داد، باید این زور خودمان را اعمال کنیم، نیرو باید داشته باشیم، قدرت داشته باشیم، پول داشته باشیم، زمان داشته باشیم.

برای چی؟ برای به دست آوردن سطح آب؟ عمیق ترین نقطه آب ها پیش ما است، در ساحل ایران است.

اگر ما بخواهیم از ساحل دریای خزر نفت استخراج کنیم، باید یک سکویی بزنیم که هزار متر برود پایین و برسد به کف دریا.

یک سازه شناور که آب مدام می رود بالا و پایین.

آن را بزنیم آن جا و استخراج کنیم، در حالی که در شمال 10 درصد این هم عمق ندارد.

آن ها یک سکویی می زنند و راحت و اینقدر شناور نیست که تلاطم داشته باشم.

هزینه ها را بالا می برد استخراج نفت.

مسائل دیگری است که به نظر من دریای خزر باید دریای دوستی و صلح باشد، چون در غیر این صورت می شود دریای تنش.

پنج تا کشور در آن هستند، اگر نخواهند با هم توافق کنند، باید دائما آن جا نظامی گری شود.

باید توجه کنیم در این کنوانسیون گفته آن جا دریا، دریای نظامی نیست، به کشورهای خارجی هم اجازه نمی دهند به آن جا بیایند.

این خیلی خوب است که، به سمت صلح دارد پیش می رود.

حمل و نقل دارد، کشتیرانی دارد، شیلات دارد.

ما هنوز در دریای خزر نتوانستیم کشتی مسافری راه بیندازیم.

ایرانی هایی که می خواهند بروند آستاراخان کار کنند، تجارت کنند، باید از تهران پرواز کنند بروند مسکو، از مسکو برگردند با یک پرواز و بیایند جنوب، در صورتی که با کشتی می توانستند بروند این مسیر را.

کشتی تفریحی بین بنادر؛ پنج، شش تا بندر بزرگ است در قزاقستان، ترکمنستان، ایران، آذربایجان، روسیه.

به این بنادر سفر کنند، بسیار جاذبه های گردشگری دارد و می تواند اشتغال ایجاد کند.

کشتیرانی مسافری مشترک بسازند، تاسیس کنند و خیلی چیزهای دیگر که ما اینها را فراموش کردیم.

به نظر من می رسد این کار کارشناسی نیست.

یک گروه کارشناسی از خبرگان حقوق بین الملل دریاها جمع شوند و بعد بیایند مسئله را حل کنند.

ولی جالب این است که در طی این مدتی که این مسئله عنوان شده در طی یکی، دو هفته، اینقدر مطلب گفته شده که آدم فکر می کند شاید بیش از کل کادر وزارت خارجه در بیرون از وزارت خارجه راجع به دریای خزر دارند حرف می زنند، در صورتی که در وزارت امور خارجه، بخشی را اختصاص دادند به دبیرخانه دریای خزر.

آنجا دارند کار می کنند، مسائل را عنوان می کنند و یک اداره ای است، ولی در بیرون هر کسی برای خودش شده صاحبنظر و دارد اعمال نظر می کند.

به نظر من می رسد که متمرکز در جایی بنشینند و این را نقد و بررسی کنند، نه از روی بخل و کینه، بلکه از روی کار کارشناسی و متخصصان جمع شوند و بگویند اینجاها را ما باید دوباره بازنگری کنیم، پروتکل باید بنویسیم و.

وگرنه این که کلیتش خیلی خوب است و هر کسی ایراد دارد، بگوید کجایش مشکل دارد و اصلا این کنوانسیون را بخواند.


کلید واژه ها: دریای خزر - دریا - ایران - جمهوری - آستارا - نقشه - درصد - ساحل - جمهوری آذربایجان - جمهوری اسلامی - صورت - شمال - توافق - ساحلی - ترکمنستان - آذربایجان - کشور - جنوب - کتاب - کارشناس - اسلامی - رسانه - میانه - قفقاز - نیوز - تالش - نامه - گربه - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
حسینیه فارس/ عزاداری عاشورای حسینی در استان ها

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به عقب کشیده می شود

فارس گزارش می دهد سوگواری سراسری در عاشورای حسینی/ مسجدجامع خرمشهر، میزبان ویژه است

شور عاشورا در جنوب شرق آسیا

حضور گردشگران خارجی در آیین های عاشورایی +آلبوم

آماده پاسخگویی به هر تهدیدی حتی خارج از مرزهای کشور هستیم

خرم: می خواهند از دیدارهای ظریف و کری پیراهن عثمان درست کنند/ همه فهمیده اند FATF یک نهاد آمریکایی نیست/ حضور روحانی در جلسه شورای امنیت ضروری است

هر آنچه درباره قرض الحسنه باید بدانیم

مداح بنز سوار +عکس

غزل شماره 161 حافظ: کی شعر تر انگیزد خاطر که حزین باشد

غزل شماره 160 حافظ: خوش است خلوت اگر یار یار من باشد

غزل شماره 158 حافظ: من و انکار شراب این چه حکایت باشد

غزل شماره 157 حافظ: هر که را با خط سبزت سر سودا باشد

غزل شماره 156 حافظ: به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد

غزل شماره 155 حافظ: اگر روم ز پی اش فتنه ها برانگیزد

غزل شماره 154 حافظ: راهی بزن که آهی بر ساز آن توان زد

غزل شماره 153 حافظ: سحر چون خسرو خاور علم بر کوهساران زد

غزل شماره 154 حافظ: در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد

چهارمین شب عزاداری ایام محرم 1440 در حسینیه امام خمینی

غزل شماره 144 حافظ: به سر جام جم آن گه نظر توانی کرد

غزل شماره 142 حافظ: دوستان دختر رز توبه ز مستوری کرد

غزل شماره 141 حافظ: دیدی ای دل که غم عشق دگربار چه کرد

غزل شماره 140 حافظ: دلبر برفت و دلشدگان را خبر نکرد

غزل شماره 139 حافظ: رو بر رهش نهادم و بر من گذر نکرد

غزل شماره 138 حافظ: یاد باد آن که ز ما وقت سفر یاد نکرد

غزل شماره 137 حافظ: دل از من برد و روی از من نهان کرد

غزل شماره 136 حافظ: دست در حلقه آن زلف دوتا نتوان کرد

غزل شماره 135 حافظ: چو باد عزم سر کوی یار خواهم کرد

غزل شماره 134 حافظ: بلبلی خون دلی خورد و گلی حاصل کرد

غزل شماره 133 حافظ: صوفی نهاد دام و سر حقه باز کرد

ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب کشیده می شود

فارس از قدمت سوگواری محرم در همدان گزارش می دهد «صفویه» علمدار عزای حسین در همدان/ «جولان»، قدیمی ترین هیأت مذهبی

روضه «محمود کریمی» در ظهر روز عاشورا + فیلم

در عاشورای حسینی؛ کربلا شاهد حضور میلیون ها دلداده امام حسین(ع) است

ضرورت توجه جامعه جهانی به حقیقت تحولات یمن

ایران یکپارچه در عزای سیدالشهدا(ع) به سوگ نشست

هشدار وزیر اطلاعات به مدعیان ولایت مداری

مداحی میثم مطیعی در حسینیه امام خمینی (ره)

ساعت رسمی به عقب برمی گردد

آیین سنتی شاه حسین گویان در آستارا برگزار شد

ماه محرم انسجام شیعه و سنی را در آستارا تقویت کرد

اشکی که باید به معرفت بدل شود

عاشورای حسینی در مازندران

اجتماع بزرگ عاشوراییان در سومین حرم اهل بیت (ع)

آغاز طرح نذر اهدای خون در هرمزگان

از تسهیل دسترسی شهروندان به خدمات قضایی تا طرح و پیگیری شکایات در سامانه ثنا

رایزنی لاریجانی و رحمانی فضلی برای تعیین تکلیف نهایی بازنشستگی شهرداران

عزاداری باشکوه عاشقان حسینی در استانبول

«ابوعبدالزهرا»، پیرغلام اباعبدالله

باید جلوی تحریف های سیاسی در مراسم مذهبی را گرفت

متفاوت ترین راننده اتوبوس در ایران! +تصاویر

بازیگر «شب های برره» و مداح سرشناس در یک قاب +عکس

مجری سرشناس صداوسیما در هیئت بنی فاطمه +عکس

توضیح روحانی جنجالی درباره مداح بنز سوار +عکس

دستگاهی که ذهن شما را می خواند + عکس

غزل شماره 132 حافظ: به آب روشن می عارفی طهارت کرد

غزل شماره 131 حافظ: بیا که ترک فلک خوان روزه غارت کرد

غزل شماره 130 حافظ: سحر بلبل حکایت با صبا کرد

جبهه مردمی نیروهای انقلاب فراتر از جریان اصولگرایی است

گزارش فارس از مراسم عاشورا در لرستان «گِل مالی» اوج ارادت عاشقانه مردم لر/ نوای «چَمِرونه» بر حال و هوای لرستان غم پاشید

تأکید «سید حسن نصرالله» بر مکتب امام حسین (ع) در روز عاشورا

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد اتخاذ سیاست های جبرانی ترمیم حقوق در بودجه 98

دل های ماتم زده در ظهرعاشورایی

آیین سنتی شاه حسین گویان در آستارا برگزار شد

مردم کیش عزادار حسین (ع)

ماشین نویسی های محرمی

کتابی سوررئال درباره «آخرین سرباز کربلا»

هروله ای به وسعت تاریخ عاشورا

بوسه مقام معظم رهبری بر سر سردار سلیمانی /عکس

تشکیل کارگروه فروش نفت در دوران تحریم

عاشورا بزرگترین مفسر قرآن/چه خطوط قرمزی در عاشورا درنوردیده شد

شاه بیت مراسم یازدهم محرم زنجانی ها اعلام شد

اتخاذ تدابیر لازم در کربلا برای میزبانی عزاداران حسینی

ماه محرم انسجام شیعه و سنی را در آستارا تقویت کرد

دانشجویان دانشگاه امام صادق: اف ای تی اف را تصویب نکنید تا سفره مردم تنگ تر نشود

هر ساله تصادفات محور ملکشاهی ده ها نفر قربانی می گیرد / مردم ملکشاهی محروم از آب شرب / کوچ اجباری مردم به ایلام برای زندگی

اجرای آیین ملی « خیمه سوزان » عاشورای حسینی در چهارمحال و بختیاری

اجتماع عظیم عاشورایی خرمدره

اجتماع عزاداری فاطمیون زنجان

فردا شب ساعت رسمی کشور به عقب کشیده می شود

رزمایش اقتدار عاشورایی در دهگلان برگزار شد

استفاده سیاسی از تریبون های مذهبی از زمان مرحوم هاشمی رفسنجانی شروع شد

اشکی که باید به معرفت بدل شود

ساعت رسمی کشور فردا شب یک ساعت به عقب کشیده می شود

بسته مداحی عاشورای حسینی + دانلود

انسجام مردم در سوگواری حسینی محصول فرایندهای غیر رسمی است

فرهنگ حسینی؛ فریاد هیهات منَّا الذلّه

ساعت رسمی کشور فردا شب یک ساعت به عقب برمی گردد

ارتباط چاقی کودکان با محصولات ضدعفونی کننده

ریشه مشکلات کشور در عدم اجرای فرامین رهبری است

لبیکی به ماندگاری تاریخ

نبود تجملات در مراسم محرم سبب اثرگذاری بیشتری خواهد شد

تشکیل زنجیره انسانی «نذر آب» در سمنان

برگزاری مراسم عزاداری روز عاشورا در ضاحیه بیروت

اکرمی: مداحان مجاز نیستند هرچه دلشان می خواهد بگویند/ نباید با جناح بازی مطالب مربوط به ایام محرم را منحرف کنیم

آذربایجان غربی در تاسوعای حسینی به سوگ نشست

مراسم عاشورای حسینی (ع) در شهرستانهای استان کرمانشاه به روایت تصویر

مهریه نمی تواند عامل بازدارنده ای جهت ازهم پاشیدگی کانون خانواده باشد

مهلت 2 ماهه قانون بازنشستگی امری بسیار عجولانه است

خاکسپاری دو شهید گمنام در شیرود

چقدر از دریای خزر متعلق به ایران است؟

چقدر از دریای خزر متعلق به ایران است؟