مطالب مرتبط:
بازار ثانویه، منتظر مجوز دولت برای ورود ارز پتروشیمی ها
دستورالعمل جدید تنظیم بازار پتروشیمی ابلاغ شد
آشفته بازار عرضه ارز پتروشیمی ها در نیما
نقش پنهان پتروشیمی ها در آشفته بازار ارز
خیلی از مشکلات معیشتی ربطی به تحریم ندارد؛ با مدیریت صحیح و نظارت بر بازار حل می شود./ دستگاه قضایی هرچه سریعتر به پرونده مفسدان اقتصادی رسیدگی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 01:262018-08-21اقتصادي

ادامه تاثیرات مدیریت بخشنامه ای بر بازار پتروشیمی


در زمانی که بخشنامه نویسی مسیر اصلی مدیریت بازار باشد هم بلاتکلیفی برای بازارهای رسمی و بازارهای داخلی ایجاد شده و هم شاهد بی تکلیفی برای ارگان های دولتی خواهیم بود زیرا با نوشتن یک بخشنامه تکلیف خود را انجام داده اند.

- به صورت دقیق تر شاهد بلاتکلیفی و بی تکلیفی هستیم ولی هر کدام داستان خاص خود را دارند.

به رغم بازگشت عرضه ها به بورس کالا هنوز دورنمای روشنی از آینده بازار و شیوه نرخ گذاری و نوسان قیمت ها و حجم عرضه ها در بورس کالا به چشم نمی خورد اگرچه در گذشته عنوان شده بود که در مدیریت بخشنامه ای بازار تمامی ابهامات مورد توجه قرار گرفته است! اختلاف بین شورای عالی بورس و وزارت صمت هم اکنون شفاف ترین خروجی شکست مکانیزم مدیریت دستوری در بازار است و ادامه آن می تواند نگرانی های بزرگ تری را ایجاد کند.

بلاتکلیفی ساده ترین واژه برای توصیف شرایط فعلی است ولی در شیوه بخشنامه نویسی شاهد بی تکلیفی بسیاری از ارگان هایی هستیم که با ارائه یک بخشنامه خود را از تبعات آن مصون نگه می دارند.

در زمانی که بخشنامه نویسی مسیر اصلی مدیریت بازار باشد هم بلاتکلیفی برای بازارهای رسمی و بازارهای داخلی ایجاد شده و هم شاهد بی تکلیفی برای ارگان های دولتی خواهیم بود زیرا با نوشتن یک بخشنامه تکلیف خود را انجام داده اند.

به صورت دقیق تر شاهد بلاتکلیفی و بی تکلیفی هستیم ولی هر کدام داستان خاص خود را دارند.

بلاتکلیفی کلید واژه ای است که این روزها می توان در رسانه ها، اهالی بازار و نوسان قیمت ها به وضوح مشاهده کرد.

هنوز خروجی قطعی از کش و قوس شورای عالی بورس و وزارت صمت حاصل نشده و مشخص نیست که دورنمای بازار در نهایت چه خواهد شد.

واقعیت آن است که عرضه ها در بورس کالا متوقف شد ولی باز هم به روال عادی بازگشت.

بازار سهام در سودای قیمت گذاری با دلار ثانویه به پیش می تازد.

شورای عالی بورس چارچوب کلی در معاملات بازارهای رسمی را تقابل عرضه و تقاضای واقعی دانسته و بر آزادی عمل این بازار تاکید می کند اگرچه اختلاف در دستور العمل های اجرایی را هم بر نمی تابید ولی در نهایت دلار 4200 تومان برای امروز غالب شده است.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی قیمت های پایه جدید را با دلار 4200 تومانی مخابره می کند ولی دورنمای روشنی از حجم عرضه های این کالا متصور نیست.

مصرف کنندگان واقعی در صنایع تکمیلی مواد اولیه مورد نیاز خود را جبرا از بازار آزاد تهیه کرده و تنها به اردوکشی ها و بخشنامه نویسی ها نگریسته و نگران تامین مواد اولیه مورد نیاز خود هستند.

قیمت محصولات نهایی به ویژه در صنعت پتروشیمی نیز سرعت رشد خود را افزایش داده است.

شواهد میدانی نشان می دهد که حجم فروش بسیاری از کالاهایی که در گذشته اهمیتی نداشته اند همچون کیسه های پلاستیکی در حال کاهش است و حتی قیمت و حجم خرید آنها نیز با ابهام همراه شده است چه برسد به محصولاتی همچون قطعات خودرو یا قطعات مورد استفاده در لوازم خانگی.

در کنار تمامی این ابهامات باز هم گویا اظهارنظرهای پراکنده ای درخصوص خروج برخی محصولات پتروشیمی از بورس کالا شنیده می شود؛ اگرچه ادبیات این اظهارنظرها با توجه به تجربیات سال های قبل هم ملایم شده و هم رنگ و بوی دیپلماتیک و حرفه ای پیدا کرده است.

در خبرها آمده که طرح فروش مستقیم محصولات پتروشیمی روی میز وزارت صنعت رفته است.

البته موارد فوق تنها در چارچوب بازار تعریف می شود و هنوز ابهامات در صنعت و شرایط تولید در حوزه بالادستی باقی مانده است.

شرکت های پتروشیمی که قرار بود نرخ خوراک آنها بر پایه دلار 3800 تومانی محاسبه شود بعضا به عدم اجرای آن انتقاداتی دارند ولی در کنار آن شرکت های پالایشی این نرخ را برای خود جذاب نمی دانند و از احتمال کاهش سودآوری خود خبر می دهند.

پتروشیمی ها نیز از الزام به فروش محصولات خود با نرخ دلار 4200 تومانی در بورس کالا گله مند هستند و این شرایط را نقطه ضعفی برای سودآوری و نوسان ارزش سهام خود به شمار می آورند.

عدم فروش محصول یا توقف عرضه و حتی نوسان حجم عرضه ها در بورس کالا نیز به معنی آن است که دیگر انبارهای شرکت های پتروشیمی که به صورت مداوم تولید می کنند جوابگوی حجم تولید نبوده و این کالاها باید به هر صورتی به نقطه ای دیگر منتقل شود که ناخودآگاه هزینه بر بوده و پتانسیل کاهش کیفیت تولیدات و دشواری های فروش را برجسته خواهد کرد.

شاید فروش مستقیم در بازار آزاد ساده ترین پاسخ برای شرایط فعلی باشد ولی مرسوم نیست.

سابقه برخی دستورالعمل ها در صنعت پتروشیمی بد نیست اگر به سابقه وضعیت تولید با محوریت قیمت تمام شده شرکت های پتروشیمی نگاهی بیندازیم.

اگرچه در صنایع پتروشیمی، بخش مهمی از شرکت ها به صورت مستقیم از گاز طبیعی به عنوان خوراک استفاده نمی کنند ولی تغییر در قیمت خوراک گازی یا خوراک مایع به معنی تاثیرگذاری بر تمامی بخش های زنجیره تولید است، یعنی پتانسیل انتفاع تمامی خریداران در زنجیره تولید وجود دارد.

در ابتدا قرار بود خوراک با قیمت دلار 4200 تومانی تحویل شده و کالای تولیدی نیز با همین نرخ در بورس کالا عرضه شود و ارز حاصل از صادرات نیز با همین قیمت به فروش برسد.

پس از آن بحث دلار 3 هزار و 800 تومانی برای خوراک مطرح شد یعنی خوراک 3 هزار و 800 تومان و محصول 4 هزار و 200 تومان (بر مبنای قیمت دلار) نرخ گذاری شود.

پس از آن شاهد بودیم که قیمت ارز حاصل از صادرات به نرخ بازار ثانویه تغییر کرد و به نزدیک 8 هزار تومان رسید ولی در خوراک 3800 تومانی هم تشکیک شد و از احتمال رشد این قیمت سخن به میان آمد.

حال اگر قیمت خوراک را همان 4200 تومان در نظر بگیریم و قیمت ارز حاصل از صادرات را نزدیک به 8 هزار تومان، تنها فروش در بازار داخلی است که به 8 هزار تومان نرسیده است.

از سوی دیگر بازار داخلی اغلب توجه چندانی به تولید متانول یا حتی کود اوره (و آمونیاک) به عنوان صادرات اصلی محصولات پتروشیمی از کشور ندارد یعنی مصرف داخلی متانول و معاملات آن در بورس انرژی محدود است و بهای کود اوره نیز کاملا دستوری و حمایتی از سمت دولت تعیین می شود.

چیزی که در این بین حائز اهمیت است قیمت و شرایط عرضه پلیمرها و سپس محصولات شیمیایی است که بازار هم اکنون تشنه عرضه و تحویل آنهاست یعنی بخش کوچکی از صنعت پتروشیمی برای تولید در صنایع تکمیلی مهم است.

به عنوان مثال اگر ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در کشور رقمی نزدیک به 70 میلیون تن در سال باشد، تمامی معاملات پلیمرها در بورس کالا حتی با فرض رشد جدی عرضه ها به 5/ 3 میلیون تن در سال جاری نخواهد رسید.

به صورت دقیق تر در سال گذشته حجم معامله پلیمرها در بورس کالا رقمی نزدیک به 2 میلیون و 700 هزار تن بوده که در بهترین شرایط تاریخ خود قرار داشت.

حال در وضعیتی که روند افزایش حجم تولید در صنایع تکمیلی ادامه یافته و به کمک نوسان قیمت دلار، بخش مهمی از اجناس وارداتی و حتی قاچاق از بازار کشورمان حذف شود یا حجم داد و ستد آن کاهش یابد، فضای جذابی برای تولید صنایع تکمیلی فراهم خواهد شد.

البته برای بررسی بیشتر باید آمار معاملات پلیمرها را دقیق تر ارزیابی کنیم.

وضعیت معاملات پلیمرها در بورس کالا سال جاری تا 26 مردادماه شاهد داد و ستد یک میلیون و 341 هزار تن پلیمر در بورس کالا بودیم که از لحاظ حجم معاملات، 23 درصد بیشتر از سال گذشته بود.

این در حالی است که این رقم معاملاتی از لحاظ ارزش، 75 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل بوده یعنی رشد قیمت ها در فاصله یک سال اخیر کاملا مشهود است.

در بازار محصولات شیمیایی بورس کالا نیز شاهد رشد 37 درصدی حجم معاملات و افزایش 108 درصدی ارزش معاملات هستیم که باز هم از رشد متوسط قیمت ها حکایت دارد.

همین نکته بسیار ساده که مستندات آن در پایگاه اطلاع رسانی بورس کالا وجود دارد نشان می دهد که انتقاد از قیمت های پایین فعلی نیاز به بررسی های دقیق تری دارد.

حال در شرایطی که اختلاف قیمت ها بین بورس و بازار به عنوان یک ملاک مهم مورد توجه قرار می گیرد بهتر است عنوان کنیم که به رغم رشد حجم معاملات در بورس کالا، تقاضا افزایش سرسام آوری داشته و این حجم از تقاضا که البته بخشی از آن واقعی نیست، توسط شرکت های پتروشیمی تغذیه نشده است.

به عنوان یک نمونه مشخص حجم عرضه محصولات پتروشیمی در طول هفته گذشته به کمترین حد در 10 هفته پیش از آن کاهش پیدا کرده گویا برخی قصد تنبیه بازار را داشته اند.

شرایط عمومی بازار اما نشان می دهد که جذب منافع حداکثری در توجه به یک بخش از بازار قرار ندارد یعنی حتی اگر نرخ دلار بازار ثانویه در دستورالعمل ها ملاک قیمت گذاری تعیین شود نیز منافع شرکت های پتروشیمی تامین نخواهد شد ولی چگونه؟ با فرض قیمت گذاری دلار با نرخی نزدیک به 8 هزار تومان در همین ساز و کارهای موجود بر پایه قیمت های صادراتی منطقه ای و همچنین 5 درصد سقف مجاز رشد قیمت ها و البته با پرداخت کامل مالیات بر ارزش افزوده، آیا برای شرکت های بزرگ پایین دستی جذاب نخواهد بود تا همین کالاها را از بازارهای منطقه ای و سایر کشورها تامین کنند؟ زیرا قیمت تمام شده واردات چیزی نزدیک به قیمت های کشف شده در بورس کالا خواهد شد.

از سوی دیگر با این رخداد حجم تولید در صنایع تکمیلی به شدت کاهش یافته و تفاوتی بین کالای وارداتی و کالای تولید داخل از لحاظ قیمت تمام شده آنها نه تنها وجود نداشته، بلکه انگیزه واردات و قاچاق را افزایش می دهد.

این بدان معناست که بازار مصرف شرکت های پتروشیمی در داخل به شدت کاهش می یابد و در نهایت مجبور خواهند بود تا نرخ هایی کمتر از قیمت های پایه را بپذیرند.

از سوی دیگر فاز دوم تحریم ها هنوز آغاز نشده و اگر بازارهای صادراتی برای شرکت های پتروشیمی به هر دلیل تهدید شود نیاز به استفاده از بازار داخلی برای آنها افزایش می یابد اگرچه با دلار 8 هزار تومانی بازار این عرضه ها را پس می زند.

به نظر می رسد برخی بیش از واقعیت به تامین حداکثری منافع برای خود متمایل شده اند ولی فراموش کرده اند که تامین منافع مقطعی به معنی آن نیست که منافع استراتژیک آینده را به دست آورند.

برای شرکت های پتروشیمی سهم بازار داخلی از منافع استراتژیک به شمار می آید ولی آزادسازی نرخ برای آنها به معنی آن است که ارزش های استراتژیک و بی بدیل خود را با دست خود تهدید کنند.

در حوزه مدیریت استراتژیک به ارزش های بنیادین یک شرکت تاکید بسیاری شده و مخاطبان می توانند ادامه این بحث را در فاز استراتژیک خود ادامه دهند.

تنها به عنوان یک نمونه مشخص می توان به رخدادهای سال های 93 و 94 اشاره کرد که نشان می دهد ذات آزادسازی بی قید و شرط بدون توجه به مکانیزم بازار چقدر می تواند مخرب باشد.

یک تجربه نگران کننده از تغییر نرخ در تیرماه سال 93 قیمت گذاری محصولات پتروشیمی با اعمال نفوذ وزیر صمت وقت در بورس کالا اجرا شد، در همان بازه زمانی شاهد بودیم که حجم تقاضا به شدت کاهش یافت و البته حجم عرضه ها نیز اندکی تقویت شد.

خروجی این تصمیم آن شد که حجم تولید در صنایع پایین دستی در سال های 93 و 94 به شدت کاهش یافت و البته رشد تولیدات صنعتی کشور در سال 94 نیز منفی شد که می تواند تاثیر رفت و برگشتی برای صنعت پتروشیمی و فلزی و کل صنایع کشور را موجب شده باشد.

این وضعیت در بازار فلزات نیز همان گونه شد یعنی در نهایت خروجی آزادسازی قیمت ها در سال 93 نه تنها فایده چندانی نداشت بلکه تاثیر عکس بر بازارها بر جای گذاشت.

به صورت دقیق تر در همان بازه زمانی هم عدم توجه به واقعیت های اقتصادی و مدیریت بخشنامه ای موجب شد تا بازارها به شدت محدود شود و البته خروجی آن در اختیار قرار دادن بازار داخلی به کالاهای وارداتی بود.

ساده ترین رویکرد برای مدیریت شرایط فعلی توجه به ذات اقتصاد و بازارهای آزاد است که به ما می آموزد در کشوری که عرضه یک کالا به دلیل منابع خدادادی بیش از تقاضای آن است و البته پتانسیل جذب آن در صنایع داخلی کشور بسیار بالاست انتظار پایین تر بودن قیمت ها به نسبت قیمت های جهانی (با احتساب دلار بازار ثانویه) منطقی به نظر می رسد.

نکته دیگر بحث هزینه - فرصت فعالیت شرکت های پتروشیمی است، مخصوصا در شرایطی که رشد ارزش سهام آنها و مخصوصا بحث های پیرامونی در مورد قیمت خوراک و مسائل دیگر به ما می آموزد که گویی هزینه فرصت این شرکت ها بیش از چیزی است که در بازارهای مشابه وجود دارد.

باز هم باید به مکانیزم بازار مراجعه کرد آن هم در وضعیتی که نیاز به تغذیه بازار داخلی بیش از چیزی است که در سال ها و حتی ماه های گذشته به آن نیاز داشتیم، آن هم در وضعیتی که ذات توجه به زنجیره ارزش در صنایع تکمیلی می تواند به عنوان یک رویکرد برای خروج از روزهای سخت فعلی محسوب شود.

ذات تغذیه فوق ارزان ماده اولیه یا حمایت های بی برنامه از هر بازار یا صنعتی اگرچه در فاز اول به رونق تصنعی آن منجر می شود ولی در نهایت صنعتی تنبل با بازده پایین باقی خواهد ماند که بدون حمایت های دولتی یا تعرفه ای حتی نمی تواند به حیات خود ادامه دهد.

این وضعیت در صنعت خودرو مشهود است بنابراین نه برای صنایع بالادستی و نه صنایع پایین دستی نباید شاهد تکرار این تجربه باشیم.

عرضه گسترده ماده اولیه با قیمتی پایین تر از مکانیزم بازار به معنی آن است که از یک صنعت حمایت کرده ایم ولی صنعتی دیگر با تهدید روبه رو شده است.

در بازار محصولات پتروشیمی نیز همین وضعیت حاکم است یعنی سخت گیری به قیمتی همچون 4200 تومان برای دلار بدون توجه به مکانیزم بازار به عدم تمکین شرکت های پتروشیمی منجر می شود که شاهد برخی از شواهد آن هستیم.

اعمال دستوری سقف مجاز نوسان قیمت ها در بورس کالا خود یکی از رویکردهای نامتوازن در محدود کردن بازار است که خروجی آن بیشتر به نفع واسطه هایی است که از رانت قیمتی بین بورس و بازار حداکثر استفاده را می برند.

در پایان باز هم باید به صراحت و برای چندمین بار پیاپی عنوان کرد که تبعیت از مکانیزم بازار باید مسیر اصلی برای مدیریت قیمت ها باشد و اگر تصمیم سازان اقتصادی گمان می کنند که هزینه فرصت تولید محصولات پتروشیمی بیش از سایر صنایع بوده و برتری محسوسی دارند، می توانند با اعمال عوارض صادرات منافع بیشتری را برای دولت تامین کرده و همچنین از عرضه بیشتر در بازار داخلی حمایت کنند.

چیزی که بیش از همه بازار به آن نیاز دارد حجم عرضه هاست و در صورتی که بازار از عرضه های مکفی تغذیه شود و مازاد عرضه ها به صادرات اختصاص یابد ولی ملاک قیمت گذاری مکانیزم بازار آزاد باشد، می توان به بهبود بازار امیدوار بود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 30مرداد1397 ، کدخبر: 3430089: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: بازار - بخشنامه - مدیریت - بورس کالا - پتروشیمی - بورس - شرکت ملی صنایع پتروشیمی - قیمت - شورای - دلار - عالی - داستان - مصرف کنندگان - وزارت - آزاد - صورت - هایی - معاملات - واقعیت - آزادی - آینده - رسانه - تامین - شرایط - امروز - جدید - سهام - شفاف - شکست - صنعت

آخرین اخبار سرویس:
ایران ششمین تامین کننده بزرگ نفت هند شد

نشریه نومحافظه کار «ویکلی استاندارد» تعطیل می شود

ماجرای جبران کسری بودجه بانک مرکزی با حساب های شخصی مردم چیست؟

امروز آخرین فرصت ثبت نام کارت سوخت/امکان ویرایش اطلاعات از روزهای آینده فراهم می شود

ایرانی ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده اند؟

بلاتکلیفی هزاران خودرو وارداتی در گمرک!

توجیهات رییس سازمان حمایت برای افزایش قیمت خودرو

استخدام نیروی فعال جهت ساخت و تولید باطری موبایل در تهران

خودروی حمل پول 300 هزار دلار را در خیابان ریخت!

انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

صادرات محصولات گروه ملی فولاد از سر گرفته می شود

ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

شنبه، آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

واردات سمعک 9 میلیون دلاری شد + جدول

پیش بینی احمد توکلی از وضعیت تورم در سال آینده

عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می دهد

شرایط راه اندازی صندوق زیتون در قزوین فراهم است

روستاها کانون اشتغال و کارآفرینی مولد هستند

ضرورت کاهش بیشتر تولید نفت اوپک در آینده

چطور با بالا رفتن دلار اجناس گران می شوند ولی با پایین آمدن دلار، ارزان نمی شوند؟

افزایش فروش نفت عربستان به چین

فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار چگونه موفقیت آمیز خواهد بود؟

خشک کردن عمدی یکی از زنده ترین تالابهای غرب کشور!

ظرف دو هفته آینده اولین محموله گاز CNG به منطقه سیستان می رسد

پیش بینی اجرای سالانه 500 هزار هکتار طرح بهبود حاصلخیزی خاک در برنامه ششم

ایرانی ها به کدام کشورها بیشتر سفر کرده اند؟

پرداخت 180هزار میلیارد ریال اعتبار یارانه دار به کشاورزان

117 میلیون می شویم؛ بدون آب!

غذای لاکچری نشین‎ها از «ژامبون گوزن» تا «سیب چوبی و موز قرمز» +عکس

سرانه فعالیت و مصرف فرهنگی ایرانی ها چقدر است؟

تا توانستیم به پای فعالان اقتصادی بند بستیم!

نفت ایران قابل حذف نیست /حذف خطای مداخله در بودجه /نقطه طلایی مدیریت بازار ارز

احتمال ورود اقتصاد آمریکا به رکود به 40 درصد افزایش یافت

احتمال گرفتن مالیات از پیامک در کالیفرنیا قوت گرفت

کارشکنی بانک ها در بازار مسکن

سیاست گذاری های خودرویی ایران اشتباه است

قیمت گوشت گوسفندی در آستانه 70هزار تومان

کاهش 3.6 دلاری قیمت طلا در بازارهای جهانی

کاهش 57 سنتی قیمت نفت در بازارهای جهانی

آیا بازی Ring of Elysium گیمرهای ایرانی را تحریم کرده؟

خوزستان / بیش از 20میلیون تومان برای آموزش مددجویان کمیته امداد خرمشهر هزینه شد

جدیدترین ترفند اخلالگران برای افزایش قیمت دلار

رونق سرمایه گذاری در نیروگاه های خورشیدی با اصلاح قیمت ها

اجازه شکل گیری رانت در توزیع اقلام ضروری را نمی دهیم

حمایت ارزی بانک مرکزی از تولیدکنندگان

خلق بازارهای جدید برای شبکه فروش بیمه ها با کمک استارت آپ ها

اسپوتنیک: چین افزایش تعرفه واردات بر کالاهای آمریکایی را به تعویق انداخت

رونق سرمایه گذاری در نیروگاه های خورشیدی با اصلاح قیمت ها

انتصاب چهار معاون جدید وزیر صنعت

کلاهبرداری دست فروشان کتاب

آیا بساط بازار چند نرخی جمع می شود؟

فارس من|مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه: کارت های مدت دار مترو به فروش می رسد

شب عید امسال،کاهش حداقل 25 درصدی قیمت مسکن

قراردادهای آتی سبد سهام چه زمانی راه اندازی می شود؟

قیمت سکه امروز شنبه 24 آذر 97

قیمت دلار | قیمت سکه طلا ، ارز امروز شنبه 24 آذر 97

قیمت سکه و طلا امروز شنبه 24 آذر 97

هشدار دیده بان حقوق بشر به پلیس فرانسه

اسپوتنیک: عربستان صادرات نفت به آمریکا را کاهش می دهد

ریختن 300 هزار دلار از خودرویی در آمریکا (+عکس)/ فقط 205 هزار دلار پیدا شد

ماشین حمل پول در آمریکا 300 هزار دلار را کف جاده ریخت (+عکس)

12 رویکرد بودجه 98

50 شعبه بانک کشاورزی تا پایان امسال تعطیل می شود

جگوار XF 300 اسپرت سال آینده میلادی از راه می رسد

ابتکار «محمدمهدی صداقت» در نقاشی روی کاغذهای رسید، حسابی سروصدا کرده است در این نمایشگاه، تابلوی اصلی، کف سالن است!

چند نکته درباره دزدی هویت!

دستور ویژه جهانگیری بر تنظیم بازار شب عید

تحقیق و تفحص از چهار صندوق بازنشستگی کلید خورد

ارزش روبل کمتر خواهد شد

ایرانی ها امسال 8 هزار ملک در ازمیر خریداری کرده اند

شب عید امسال،کاهش حداقل 25 درصدی قیمت مسکن

شنبه آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

پیش بینی تولید 20 هزار تن محصول سویا در شهرستان پارس آباد

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو به چه قیمتی انجام می شود؟

فرماندار پارس آباد خبر داد پیش بینی تولید 20 هزار تن محصول سویا در شهرستان پارس آباد

ایرانی ها امسال 8 هزار ملک فقط در ازمیر ترکیه خریداری کرده اند/هیچ بنگاهی حق معامله ملک خارجی را ندارد/ مشکل ایرانی ها برای فروش ملک در گرجستان

نوای گلبانگ توسعه روستایی در روستای چالکی گرگان

حمایت از تولیدکنندگان در دستور کار بانک مرکزی است

مردم توجهی به اخبار غیر رسمی بازار پول و ارز نکنند

روند تعدیل تدریجی قیمت ارز در مسیر واقعی شدن ادامه دارد

دوست داشتید این نیمکت ها در شهر شما بود؟

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 24آذر

قانون 5 ساعته ی موفقیت

بازگشت چراغ جادو

سال زندان برای مشتری های بانک

کاهش 25 درصدی قیمت مسکن تا اسفند 97

ایرانی ها امسال 8 هزار ملک فقط در ازمیر ترکیه خریداری کرده اند

روحانی داماد خود را از معاونت وزارت صنعت عزل کرد

قاچاق زنان بارکد دار برای انجام کارهای کثیف

رییس اتحادیه مشاوران املاک: ایرانی ها امسال 8 هزار ملک در ازمیر ترکیه خریداری کرده اند

گلخانه داران می توانند از ارز دولتی برای تأمین نهاده ها استفاده کنند

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی: گلخانه داران می توانند از ارز دولتی برای تأمین نهاده ها استفاده کنند

اعتراض به قانون کار در مجارستان ادامه دارد

فردا 24 آذر، آخرین مهلت ثبت درخواست کارت سوخت المثنی

فردا شنبه 24 آذر، آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

رییس بانک مرکزی اروپا: چشم انداز رشد اقتصادی در اروپا امسال سه بار کاهش یافت

واعظی: از گسترش همکاری های فعالان اقتصادی ایران و ترکیه حمایت می کنیم

زنگ خطری دیگر برای دریاچه ارومیه؛ توسعه زمین های کشاورزی

چرا قیمت کالاها همپای قیمت ارز کاهش نمی یابد؟

آخرین قیمت مفتول در بازارآهن

ادامه تاثیرات مدیریت بخشنامه ای بر بازار پتروشیمی

ادامه تاثیرات مدیریت بخشنامه ای بر بازار پتروشیمی